اموزش شعبده بازي

مطلب مهمـي که بايد به خاطــر بسپاريد اين است که موفقيت يک بازي شعبــده و يا تردستي بستگي به نحـوه ارائه آن دارد. غالباً ساده ترين شعبده ها را مي توان به لطف ارائه اي مناسب به گونه اي جلوه داد که در حـد يک معجزه خودنمايي کند. پس بايد ياد بگيريد که هر بازي را به نحوي مطلوب و پر کشش ارائه دهيد. اگر شما مطالب را خوب درک کنيد و خوب به اجــرا بگذاريـد، شايــد روزي در زمره شعبـده بازان ماهـر در آييـد و در جمـع دوستانتان بدرخشيـد. يادتان باشد، بهتـرين بازي هاي دنيا اگر با ضعف و ندانم کاري انجـام شوند به بدترين آنها تبديل خـواهند شد. پس به نکات زير توجـه کرده و نسبت به آنها دقت کامل داشته باشيد:


1. به حد کافي تمرين کنيد تا بتوانيد به راحتي و سادگي قادر به انجام بازي باشيد.
2. در هـر محفل، بيش از يک بار بازي را انجـام ندهيـد تا با کنجکاوي تماشاچيان رازتان فاش فاش نگردد.
3 . براي آن که حضار را شگفت زده کرده باشيد، از ياد دادن بازي امتناع ورزيد.
4. هنگام نمايش، اعتماد به نفس داشته باشيد که برگ برنده هر شعبده بازهمين است.
5. حرف بزنيد . . . ! يعني بايد به موازات انجام هـر شعبده، با دقت کافي صحبت کنيد تا تأثير مطلوب بر روي ذهن بيننده ايجاد شود. براي اين کار، مي بايســــت جملاتي که به کار مي گيريد به حد کافي جالب و سرگرم کننده باشند.

پيروز باشيد !
بهروز کريمي ( پريستو )1ـ پرنده در قفس

يک چوب گرد و باريک را انتخاب کرده و يک تکه مقوا ( کارت ويزيت ) به سر آن بچسبانيد. سپس در يک طرف مقوا عکس يک قفس و در طرف ديگر آن تصوير يک پرنده را بکشيد. حالا مطابق شکل، چوب را در کف دو دست خود بسرعت بچرخانيد. به نظر مي رسد که پرنده در داخل قفس قرار گرفته است.2ـ توپ فلزي

روي هر يک از دو انگشت سبابه خود يک انگشتانه فلزي بگذاريد. سپس دو انگشت را در يک امتداد و روبروي هم قرار داده، آنها را از فاصله 30 سانتي متري به چشمان خود نزديک کنيد. در فاصله اي معين، يک جسم فلزي بين دو انگشت خود در هوا مشاهده خواهيد کرد که شبيه به يک توپ فلزي است.3ـ جمجه عجيب


انسان همواره دچار خطاي ديد مي شود و گهگاه از اين موضوع به عنوان يک تفريح سالم لذت مي برد. حالا با دقت به تصوير زير نگاه کنيد . . . چه مي بينيد؟ يک جمجمه؟ يا دو کودک که در کنار هم نشسته اند !؟


4ـ دست و آتش


توجه ـ اين بازي فقط مخصوص سيگاري هاست و کودکان نبايد به هيچ عنوان اين بازي را اجرا نمايند.
زماني که دوستان شما در يک اتاق دور هم جمع هستند وارد اتاق شده و بلافاصله آتش سيگار يکي از آنها را با دو انگشت خود برداريد و خاموش کنيد .
راز : دور از چشم اطرافيان، دو انگشت شست و سبابه خود را بر روي يک تکه يخ بچسبانيد تا انگشتان حالت بي حسي بخود بگيرند؛ سپس انگشتان خــود را با دستمال خشک کرده و بلافاصله به ميان جمع بياييد. پيش از آنکه بي حسي انگشتانتان از بين برود آتش سيگار يکي از دوستان را با همان دو انگشت از سيگار جـــدا ساخته و آتش را در بين انگشتان خــود خاموش و پودر نماييد . اگر اين نمايش را با تمرينات کافي و به موقع انجام دهيد، هم به انگشتانتان آسيبي نمي رسد و هم موجب تعجب و تشويق قـرار خواهيد گرفت.


5ـ تله پاتي با سکه


چند نفر از دوستان خود را دور يک ميز بنشانيد و چهار سکه هم شکل را در چهار گوشه يک کلاه قرار دهيد .
سپس به يکي از حضار بگوييد که در غياب شما يکي از سکه ها را برداشته و تاريخ آنرا به خاطر بسپارد. سپس به دست ساير دوستان بدهد تا آنها نيز تاريخ سکه را تماشا کنند و در کلاه بگذارند. پس از چند لحظه سکه مورد نظر را حدس مي زنيد.
راز : با پشت دست سکه ها را لمس کرده و هرکدام را که گرمتر بود به عنوان سکه انتخابي معرفي کنيد.6ـ بازي با عدد هشت

از دوست خود بخواهيد که هشت بار عدد 8 را طوري کنار هم قرار دهد که حاصل جمع آن مساوي با عدد 1000 شود.
راز : 1000=888+88+8+8+8


7ـ تاريخ تولد


مي خواهم با استفاده از سال تولد شما، نوعي بازي با اعداد را به نمايش بگذارم. در واقع با انجام چند عمل رياضي بر روي سال تولد شما کاري مي کنم که هميشه و براي همه افراد، نتيجه به دست آمده برابر با عدد 4 باشد.

  • ابتدا تاريخ تولد خود را برعکس کنيد ( براي مثال اگر تاريخ تولد شما 1334باشد، برعکس آن مساوي است با 4331 ).

  • عدد کوچکتر را از عدد بزرگتر کم کنيد: ( 2997=1334-4331 )

  • عدد 5 را از حاصل کم کنيد: ( 2992=5-2997 )

  • اعداد حاصل را با هم جمع کنيد: ( 22=2+9+9+2 )

  • باز هم اعداد حاصل را با هم جمع کنيد: ( 4=2+2 )

همانگونه که در بالا اشاره شد جواب، هميشه عدد 4 است.

8ـ انرژي ذهن
با نگاه نافذ خود ساعت مچي تماشاگران را در کف دست خودشان از حرکت باز نگاه داريد بطوري که عقربه ثانيه شمار حرکت نکند! حتي مي توانيد يک چوب کبريت را در کف دست تماشاچي به حرکت واداريد!!!
راز: يک آهن رباي قوي و بزرگ به اندازه يک قوطي کبريت را در زير آستين پيراهن يا کت خود ( درست در محل بستن ساعت مچي ) به وسيله کش محکم ببنديد. در هنگام اجرا، آن دست تماشاچي را که حامل ساعت مچي است در دست خود بگيريد و در ميدان مغناطيسي ايجاد شده توسط آهن ربا قرار دهيد تا ثانيه شمار از کار بيفتد.براي به حرکت در آوردن چوب کبريت نيز از قبل يک سوزن نازک را با ظرافت در وسط چوب کبريت پنهان کنيد. اين امر باعث مي شود که چوب کبريت در کف دست تماشاچي به حرکت در آيد. نحوه قرار دادن دست تماشاچي در تصاوير به وضوح مشاهده مي شود.9ـ سکه سحر آميز

شعبده باز در جمع حضار يک ليوان شيشه اي شفاف را روي جلد کتابي که در دست دارد قرار داده و سکه _ اي را درون ليوان مي اندازد. سپس با نگاه به سکه فرمان حرکت مي دهد و سکه درون ليوان به حرکت در مي آيد.
ابزار: يک جلد کتاب ـ يک عدد سکه _ يک ليوان شيشه اي ـ مقداري نخ بي رنگ نازک ( نامرئي ) ـ نوار چسب بي رنگ
قبل از اجرا، يک سر نخ را لا به لاي صفحات کتاب بچسبانيد و سر ديگر آن را به وسيله چسب نواري به بدنه سکه متصل کنيد. سکه را روي جلد کتاب بگذاريد و آماده نمايش شويد. بعد از اينکه ليوان را به حضار نشان داديد سکه را در داخل ليوان بيندازيد و طبق شکل با قرار دادن انگشت شست در پشت نخ، سکه را به حرکت در بياوريد.


با کمي تمرين به راحتي مي توانيد اين بازي جالب را در جمع دوستان به اجرا بگذاريد . در ضمن براي اينکه نخ از فاصله نزديک ديده نشود مي توانيد جلد کتاب را به شکل خانه هاي کوچک شطرنجي طراحي نماييد.


10ـ دست سوراخ

يک ورق کاغذ معمولي برداريد و آنرا لوله کنيد. يک چشمتان را ببنديد، با چشم ديگر داخل لوله را نگاه کنيد و در همان حال دست ديگر را در کنار لوله کاغذي ( حدوداً در وسط آن ) قرار دهيد. حالا دو چشم خود را باز نگاه داريد. همزمان با يک چشم به داخل لوله و با چشم ديگر به کف دست خود نگاه کنيد. در اين شرايط کف دست خود را سوراخ مي بينيد!منبع:118فايل بهروز