حضور شرکت مهندسی بین‌‌المللی آلومینیوم چین (چالیکو) یکی از شرکت‌های وابسته به شرکت چاینالکو، دومین تولیدکننده بزرگ آلومینا و سومین تولیدکننده بزرگ شمش آلومینیوم در جهان در چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران قطعی شد.
حضور غول پیمانکاری صنعت آلومینیوم چین در IIAC 2016
به گزارش خبرنگار ماین نیوز، شرکت چالیکو (CHALIECO) که مخفف China Aluminum International Engineering Corporation Limited است، یک شرکت مهندسی چینی و یکی از شرکت‌های وابسته به غول صنعت آلومینیوم چین و جهان یعنی شرکت چاینالکو است که در ۱۶ دسامبر ۲۰۰۳ با مجوز وزارت صنعت و بازرگانی چین تاسیس شده است.
چالیکو هم‌اکنون در حوزه طراحی مهندسی و مشاور، مهندسی و ساخت و تامین تجهیزات فعالیت می‌کند و قراردادهای زیادی را در این زمینه به اجرا رسانده و یا در دست اجرا دارد. این شرکت در زمینه برنامه‌ریزی، طراحی، تحقیق و ساخت و ارائه خدمات فنی به صنایع مختلف مانند متالورژی، حمل و نقل، برق، نفت، صنایع شیمیایی، مصالح ساختمانی و … فعالیت می‌کند. این شرکت همچنین در رشد صنعت فلزات غیرآهنی چین به ویژه صنعت آلومینیوم نیز سهم بسزایی را به خود اختصاص داده است.
به عنوان یک شرکت پیمانکار، چالیکو رتبه ۱۲۴ فهرست بزرگترین شرکت‌های این حوزه را در جهان در سال ۲۰۱۳ به خود اختصاص داد. سهام این شرکت نخستین بار در سال ۲۰۱۲ به صورت عرضه اولیه در بورس هنگ کنگ عرضه شد.
آنطور که اعلام شده است چالیکو به ویژه در دو کشور ویتنام و ونزوئلا سرمایه‌گذاری‌های سنگینی را انجام داده است. همچنین آخرین آمار مالی منتشر شده درباره چالیکو حاکی از آن است که درآمد این شرکت در سال ۲۰۱۲ بالغ بر ۱۶٫۴ میلیارد یوآن و سود خالص این شرکت هم حدود ۱٫۴۴ میلیارد یوآن بوده است.
به گزارش ماین نیوز، کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ۲۰۱۶ (IIAC 2016) توسط مرکز تحقیقات آلومینیوم ایران (IARC) و ایمیدرو (IMIDRO)، در تاریخ ۱۱-۱۲ ماه می سال ۲۰۱۶،‌ (۲۲ و ۲۳ اردیبهشت‌ ماه ۱۳۹۵) در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد. هدف از برگزاری این کنفرانس، تمرکز بر صنعت رو ‌به ‌رشد آلومینیوم ایران و سراسر جهان است.

دوره قبل این کنفرانس در سال ۲۰۱۴ و در شهر تهران با موفقیت برگزار شد. در این کنفرانس ۴۵۰ شرکت‌کننده داخلی و ۴۰ شرکت‌کننده خارجی از سراسر جهان گرد‌هم آمدند. در این کنفرانس بیش ‌از ۱۰۰ نماینده صنعتی از ایران و خارج از ایران نقطه‌ نظرات خود را در زمینه تکنولوژی صنایع بالادستی و پایین‌دستی آلومینیوم و پتانسیل تولید آلومینیوم در منطقه خلیج‌فارس به اشتراک گذاشتند.
از جمله مهمترین موضوعانی که در چهارمین کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم ایران به آنها پرداخته خواهد شد می‌توان به فرصت‌های سرمایه‌گذاری خارجی گسترده در صنعت آلومینیوم ایران، آلومینیوم و بازارهای مربوط به آن، پیشرفت‌های آتی در تولید آلومینیوم و کاربردهای آن، تکنولوژی احیای آلومینیوم، مواد خام، ریخته‌گری و انجماد، خواص مکانیکی و شکل‌دهی، بازیابی و محیط ریست، متالورژی پودر، نانوتکنولوژی، عملیات حرارتی، جوشکاری و اتصال، مواد کامپوزیتی، مواد دیرگداز، خوردگی و مهندسی سطح، شبیه‌سازی و اتوماسیون و مدیریت مصرف انرژی در صنایع آلومینیوم اشاره کرد.
هدف کنفرانس‌های بین‌المللی آلومینیوم ارائه و بحث پیرامون پیشرفت‌های اخیر در مورد آلومینیوم است که تمامی جنبه‌های تولید، فراوری، ساخت، ساختار و خواص و کاربردهای مهندسی آلومینیوم را در بر می‌گیرد. کارگاه‌های آموزشی و جلسات فناوری نیز با همکاری شرکت‌ها و سازمان‌های داخلی و بین‌المللی برگزار می‌شود. علاوه بر این در نمایشگاه جانبی کنفراس آخرین محصولات و دستاوردهای شرکت‌های داخلی و خارجی عرضه می‌شود. ارائه مقالات به صورت شفاهی و پوستر در موضوعات مختلف از دیگر بخش‌های این کنفرانس است. کمیته برگزاری کنفرانس از تمامی پزوهشگران و متخصصان برجسته در زمینه علوم فلزی، تولید، فراوری و ساخت در زمینه آلومینیوم از ایران و سایر کشورهای جهان برای ارائه سخنرانی در کنفرانس بین‌المللی آلومینیوم دعوت به عمل آورده است.