تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 25

نام گفتگو: معرفی خودروی موسو

 1. #1


  زمان پیوستن
  22 Apr 2004
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  vitara T8
  گوشی موبایل
  8800
  نوشته‌ها
  501
  تشکر شده:
  448

  پیش گزیده معرفی خودروی موسو

  تاريخچه موسو :

  در ابتدا بدليل ناشناخته بودن کارخانه سازنده موسو در ايران ، به بحث پيرامون اين کارخانه می پردازيم .

  نام اين کارخانه Ssangyong است ، در كشور ما آنرا سانگ يونگ می نامند اما تلفظ صحيح آن سِن گی يون ( Sen Gi Yon ) است . سِن گی يون در زبان کره ای به معنای اژدهايان دو قلو و برگرفته از يك افسانه قديمی است.

  گروه تجاری سِن گی يون در سال ۱۹۳۹ در كره تاسيس شد ، اين شركت در آن زمان در زمينه های متفاوتی فعال بود ، ولی توليد كننده خودرو نبود تا اينكه در سال ۱۹۸۶ در پي خريد كمپانی Hadongwhan كه از سال ۱۹۵۴ توليد كننده خودروهای 4WD و كاميونت بود و تغيير نام آن به سِن گی يون ، فعاليت خودروسازی خود را آغاز نمود . در سال ۱۹۹۱ همكاری سِن گی يون با كارخانه مرسدس بنز آغاز گرديد و برطبق آن موتورهای ( قلب تپنده ) بنز از سال ۱۹۹۳ بر روی خودروهای اين كارخانه قرار گرفت.

  سِن گی يون در سال ۱۹۹۳ توليد موسو را آغاز نمود ، در سال ۱۹۹۷ با ديگر شركت خودروساز كره ای ، دوو ، متحد شد و از سال ۱۹۹۸ خودروی موسو علاوه بر توليد در كارخانه سِن گی يون در كارخانه دوو نيز توليد می شد و البته با نام Daewoo Musso ، عكس موسو با مارك دوو را در اينجا ببينيد. اما در سال ۲۰۰۰ با اعلام ورشكستگی كارخانه دوو ، همكاری دوو و سِن گی يون به پايان رسيد و كارخانه سِن گی يون به صورت مستقل توليد خودرو را با همكاری مرسدس بنز ادامه داد و در تاريخ ۹/۱۱/۸۱ بود كه توليد موسو در ايران توسط شركت خودروسازی مرتب ، كه توليد كننده خودروهای لندرور با نام پاژن نيز هست ، آغاز گرديد.

  توليدات سِن گی يون اكثراً (Sport Utility Vehicle (SUV است ، محصولات SUV سِن گی يون Korando ، Musso و Rexton نام دارند .

  ديگر محصولات اين كارخانه يك مدل (Sport Utility Truck (SUT به نام Musso Sport ، كه همان وانت موسو است و يك مدل سدان به نام Chairman می باشد که همگی آنها دارای موتورهای مرسدس بنز هستند ، عكسهای اين خودروها را در اينجا ببينيد. حال به بحث اصلی يعنی خود موسو می پردازيم:

  اين خودرو توسط شخصی به نام Ken Greenly از بخش هنر كالج سلطنتی لندن طراحی شده و همانطور كه گفته شد توليد آن از سال ۱۹۹۳ آغاز گرديده و كماكان ادامه دارد و در تمامی مدلهای آن نيز از موتورهای بنز استفاده می شود ، موتورهای نصب شده بر روی اين خودرو ، توسط توليد كننده كره ای به شرح زير است:

  موتور بنزينی ۶ سيلندر ۳۲۰۰ سی سی ( همان موتور بنز E320EL )
  موتور بنزينی ۴ سيلندر ۲۳۰۰ سی سی ( همان موتور بنز E230EL )
  موتور ديزلی ۵ سيلندر ۲۹۰۰ سی سی ( 602TD )
  موتور ديزلی ۴ سيلندر ۲۳۰۰ سی سی ( 601TD همان موتور بنز V230 )
  مشخصات كاملتر اين موتورها را به همراه ديگر اطلاعات فنی اين خودروها در اينجا ببينيد.

  اما شركت خودروسازی مرتب تنها مدلهای بنزينی را برای بازار ايران در نظر گرفت و مدلهای ۴ سيلندر (دنده ای ) و ۶ سيلندر ( اتوماتيک و دنده ای ) ، را به بازار عرضه کرد ، البته توليد نوع ۴ سيلندر آن در حال حاضر متوقف می باشد ، اما بر پايه پيش فروش جديد اين خودرو ، برای تحويل در ۳ ماه آينده ، به نظر می رسد توليد آن مجددا آغاز خواهد شد .  موسو ( ۶ سيلندر ) ، از لحاظ دارا بودن تجهيزات پيشرفته ايمنی و رفاهی در حد بالايی قرار دارد ، در بخش ايمنی ، اين خودرو علاوه بر داشتن تجهيزاتی چون Air Bag ، ميله های درون دربها و ترمز ABS ، دارای سيستمهايی برای حفظ تعادل در سر پيچها و هنگام ترمز كردن می باشد ، همچنين سيستمهای پيشرفته ای برای جلوگيری از گير كردن خودرو در محيط های كوهستانی ، باتلاقی و يا لغزنده تعبيه گرديده است.

  در اينجا به اختصار به معرفی اين سيستمها می پردازيم

  (Automatic Brake Differential (ABD
  اين سيستم كه با نام TCS نيز شناخته می شود برای گذر از محلهای لغزنده بكار می رود ، حالتی را فرض كنيد كه يك يا چند چرخ خودرو در محلی لغزنده يا گل آلود گير كنند ، چرخهای مورد نظر به صورت درجا می چرخند و خودرو بدون حركت در جايش باقی می ماند ، حتی در صورت گل آلود بودن سطح ، چرخ بيشتر و بيشتر به داخل گل و لای فرو می رود ، اما با كمك سيستم ABD اين اتفاق نخواهد افتاد چرا كه اين سيستم با تشخيص هرزگردی چرخ و با كمك سيستم ABS چرخ يا چرخهای مورد نظر را با گرفتن و رها كردن ترمز از حالت هرزگردی خارج ، و با انتقال نيرو به چرخ يا چرخهای درگير با سطح غير لغزنده ، خودرو را از آن محيط بيرون می آورد.

  (Electronic Control Suspension (ECS
  با كنترل سرعت و وضعيت رانندگی ، از چرخش و انحراف خودرو در پيچها جلوگيری ميكند و بوسيله دكمه ECS/Sport بر روی داشبورد نيز قابل كنترل می باشد

  (Electronic Brakeforce Distributoin (EBD
  اين سيستم مكملی است برای سيستم ABS ، که با تقسيم نيروی ترمز به ميزان لازم برای اکسل های جلو و عقب ، ماکزيمم تاثير سيستم ترمز رابرآورده می سازد ، در نتيجه پايداری خودرو ؛ با هر باری و تحت هر نوع شرايط جاده ای حفظ می گردد ، اين سيستم همچنين با تقسيم نيروی ترمز بين چرخهای عقب از چرخش خودرو هنگام ترمز کردن در سر پيچ ها نيز جلوگيری می کند

  (Torque On Demand (TOD
  ميزان قدرت مورد نياز برای اكسل های جلو و عقب را براساس دريافت اطلاعات از واحد كنترل در شرايط مختلف تغيير می دهد ؛ بدين شكل كه چند درصد از قدرت در چرخهای جلو و چند درصد در چرخهای عقب باشد و بدين شكل خودرو در محيط های مختلف هندلينگ مناسبی خواهد داشت و از محيط های لغزنده نيز براحتی عبور می كند در شكل زير می توانيد چگونگی عملكرد TOD را در مواجه با محيط های مختلف ببينيد.  علاوه بر سيستم فوق امكان تغيير سيستم تعليق از حالت 2H ( برای رانندگی در جاده های شهری) به 4H ( برای حركت در جاده های كوهستانی و لغزنده با سرعت بالا ) و 4L ( برای حركت در جاده های صعب العبور با سرعت پايين و قدرت بالا ) به صورت دستی و بوسيله دكمه نصب شده بر روی داشبورد نيز امكانپذير است .

  از ديگر مواردی كه برای بالابردن ايمنی سرنشينان موسو درنظر گرفته شده ، قفل شدن دربهای خودرو در سرعتهای بالای ۵۰ كيلومتر به صورت خودكار می باشد ، همچنين در صورت وارد شدن ضربه به خودرو در سرعت های بالای ۱۵ كيلومتر نيز ، در صورتی که سنسورها ضربه ديگری را احساس نکنند دربهای خودرو به صورت خودکار باز خواهند شد.

  علاوه بر سيستم های رايج در کليه خودروها از جمله شيشه های برقی ، قفل مرکزی ، کولر ،Sunroof ، آينه های برقی مجهز به گرمکن ، صندلی برقی راننده ، تنظيم کننده قوس صندلی راننده و ..... موسو تجهيزات ديگری چون Armset (جادستي)های كناری برای سرنشينان عقب ؛ سيستم ضد سرقت Imoblizer جهت چك كردن كد مخصوص بين كليد و ECU در هنگام استارت زدن و قطع سيستم انژكتور در صورت صحيح نبودن اين كد ؛ آينه داخل خودرو مجهز به نور برگردان اتوماتيك جهت تنظيم ميزان تابش نور چراغهای ديگر خودروها ، به صورتی كه چشم راننده را آزار ندهد و هچنين آفتابگير دوقلو برای راننده که در شکل مشاهده می کنيد و Cruise Control كه برای خودرويی با اين خصوصيات ضروری به نظر ميرسد ، را داراست ، اما متأسفانه برای مدل های موجود در ايران دو مورد آخر يعنی آفتابگير دوقلو و Cruise Control در نظر گرفته نشده !  لازم به ذكر است كه موارد بالا مربوط به موسوی ۶ سيلندر اتوماتيك می باشد و در مدل ۶ سيلندر دنده ای ECS ، Sunroof و صندلی برقی حذف شده و در مدل ۴ سيلندر نيز علاوه بر تجهيزات بالا ، تقريبا كليه سيستم های مربوط به تعادل و ايمنی ، از جمله Airbag ، TOD ، ABD و ... ، حذف گرديده و با قيمتی مشابه با رونيز عرضه می گردد

  بطور كلی موسوی ۶ سيلندر اتوماتيك در مقايسه با خودروهای هم رديف خود ( در سطح بين المللی ) ، از لحاظ زيبايی ظاهری و برخی سيستم های رفاهی در رده پايين تری قرار دارد ولي در ديگر موارد خصوصا در زمينه سيستم های تعليق و تعادل ، قابليت رقابت با اين خودروها را داراست. اما در سطح کشور تنها دو خودروی SUV ديگر وجود دارد ، رونيز و سرانزا ، كه اين دو خودرو به هيچ عنوان قابليت رقابت با موسو ( ۶ سيلندر ) را ندارند و حتی از لحاظ قيمت نيز پرداخت ۱۰ تا ۱۴ ميليون بيشتر ، برای در اختيار داشتن تجهيزات موسو ، كاملا مقرون به صرفه به نظر می آيد
  چون وفاق آمد رنجي نخواهد بود ، ما چنين كرديم و شد.

  چه بسيار مردمي که به خاطر سر باز زدن از پذيرش دين بيگانه ، بدست اقوام پيروز تاريخ به خاک افتاده اند و چه بسيار معابدي که توسط فاتحان با خاک يکسان گشته اند. در چنين دنيايي بود که کوروش پرچم آزادي اديان را برافراشت 2. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Kave به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  alirezasalam (20 October 2007), mortezagipsy (8 April 2010), Nima_Afsordeh (27 January 2009), Raminium2001 (4 September 2007), rza_bgy (27 May 2010)

 3. #2


  زمان پیوستن
  22 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  سوناتا 2008 و رنو لوگان (E2 LP)
  گوشی موبایل
  Nokia Lumia 925
  نوشته‌ها
  2,260
  تشکر شده:
  2592

  پیش گزیده

  در مورد قدرت موتور، حد اکثر سرعت، حجم باک بنزین، میزان مصرف و ... این ماشین کسی اطلاعاتی نداره؟ چه سوت و کوره این تاپیک. چند ساله داره خاک میخوره.

 4. #3


  زمان پیوستن
  06 Sep 2007
  نوشته‌ها
  18
  تشکر شده:
  3

  پیش گزیده

  راستی الان صفرش هست؟

 5. #4


  زمان پیوستن
  22 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  سوناتا 2008 و رنو لوگان (E2 LP)
  گوشی موبایل
  Nokia Lumia 925
  نوشته‌ها
  2,260
  تشکر شده:
  2592

  پیش گزیده

  ممکنه گیر بیاد. ولی گویا یک مدتی هست که دیگه تولید نداره. ولی دسته دو خیلی تمیزش گیر میاد با قیمت های خیلی خوب.

 6. #5


  زمان پیوستن
  16 Sep 2005
  شهر
  Tehran
  اتومبيل
  ?MUSSO
  گوشی موبایل
  p1
  نوشته‌ها
  884
  تشکر شده:
  1795

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط Raminium2001 مشاهده گفتگو
  در مورد قدرت موتور، حد اکثر سرعت، حجم باک بنزین، میزان مصرف و ... این ماشین کسی اطلاعاتی نداره؟ چه سوت و کوره این تاپیک. چند ساله داره خاک میخوره.
  حداکثر موتور 6 سیلندر 3200 حدود 220 اسبه که واقعآ بی نظیره و واقعآ راه میره!
  حجم باکش از معایب این ماشینه که کمه 70 لیتر!
  حداکثر سرعت رو امتحان نکردم اما به راحتی 190 تا رو باهاش رفتم . وقتی رو حدود 140 معکوس کشید رفتم تو صندلی!
  سیستم تهویه مطبوعش هم خیلی قوی و حساسه.
  مصرفش هم بسته به نوع رانندگی وبنزین حدود صدی 16 تا ....
  به کعبه گفتم تو از خاکی منم خاک، . . چرا باید به دور تو بگردم؟
  ندا آمد تو با پا آمدی باید بگردی ، . . . . برو با دل بیا تا من بگردم!
 7. #6


  زمان پیوستن
  25 Nov 2008
  نوشته‌ها
  3
  تشکر شده:
  0

  پیش گزیده

  من موسوی دنده ایی 6 سیلندر مدل 82 دارم. روی دکمه دنده کمکی روی داشبورد فقط دو حالت 4H و 4L وجود دارد و اکسل جلو همیشه درگیر است.
  به نظر شما ماشین ما ایراد دارد. در سرعت های بالا هم اکسل جلو صدا میدهد.

 8. #7


  زمان پیوستن
  28 Sep 2008
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پرادو vx
  گوشی موبایل
  Iphone 5
  نوشته‌ها
  1,207
  تشکر شده:
  2309

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط ramin1977 مشاهده گفتگو
  من موسوی دنده ایی 6 سیلندر مدل 82 دارم. روی دکمه دنده کمکی روی داشبورد فقط دو حالت 4H و 4L وجود دارد و اکسل جلو همیشه درگیر است.
  به نظر شما ماشین ما ایراد دارد. در سرعت های بالا هم اکسل جلو صدا میدهد.
  موسو همیشه 4 چرخ درگیر هست و 4h به معنای قفل دیفرانسیل هست که 2 دیفرانسیل عقب و جلو به هم وصل میشن.
  صدایی که میگی مربوط به دفرانسیل جلوت میشه که احتمالا یا روی قفل دیفرانسیل یا همون 4h هست یا اینکه کلا دیفرانسیل جلوت مشکل داره.
  ادعا


 9. کاربر زیر از دوست گرامی natsihit به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  mohammadrezaef (23 February 2010)

 10. #8


  زمان پیوستن
  14 Feb 2008
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  کِــــریم آقا
  نوشته‌ها
  149
  تشکر شده:
  566

  پیش گزیده

  سلام؛

  مجله ماشین یه مقاله نوشته بود راجغ به اصطحلاک زیاد موسو و خرابی زیاد گیرباکس. راه تشخیص خراب بودنش هم این طوری بود که ماشین رو تو D قرار میدین. دستی رو میکشیم و گاز میدیم. اگه:
  -دور موتور بالای 4500 بود، سالمه.
  -بین 4500 و 3500 بود، به زودی به خرج میافته.
  -زیر 3500 گیربکس مشکل اساسی داره.

  همچین راهکاری برای تست یه ماشین و نظر دادن نسبت به اون یکم کیلویی به نظر نمیاد؟

  در مورد اصطحلاک سایر قطعات هم توضیح بدین لطفا".

 11. کاربر زیر از دوست گرامی swastika به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  ar1358 (28 November 2008)

 12. #9


  زمان پیوستن
  06 Apr 2009
  نوشته‌ها
  8
  تشکر شده:
  12

  پیش گزیده

  از دوستان کسی در مورد وسایل یدکی مناسب این خودرو در کرج اطلاعی داره ؟

 13. کاربر زیر از دوست گرامی parsa_h21 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  F@RSH@D rezayi (6 April 2009)

 14. #10


  زمان پیوستن
  26 Mar 2009
  شهر
  تبریز
  اتومبيل
  سانتافه
  گوشی موبایل
  Samsung GALAXY Note
  نوشته‌ها
  1,746
  تشکر شده:
  6350

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط parsa_h21 مشاهده گفتگو
  از دوستان کسی در مورد وسایل یدکی مناسب این خودرو در کرج اطلاعی داره ؟
  باید از تهران پیدا کنید .

 15. #11


  زمان پیوستن
  07 Apr 2009
  نوشته‌ها
  1
  تشکر شده:
  0

  پیش گزیده

  من میخوام یه موسو 3200 بخرم ولی از لوازم یدکیش میترسم که گیر نیاد . لطفا از قیمت مدل 83 اگر اطلاع دارید راهنماییم کنید .

 16. #12


  زمان پیوستن
  29 Jul 2005
  شهر
  tehran
  اتومبيل
  Rio-Pars
  گوشی موبایل
  Omnia I900
  نوشته‌ها
  636
  تشکر شده:
  400

  پیش گزیده

  لوازمش کم و گرونه گیربکس و سرسیلندرش هم نوش گیر نمیاد و باید استوکش رو بخری
  من نمیدونم اینا که توانایی پشتیبانی ندارند چرا بیخودی یه ماشین رو تولید مکندد که اینهمه بعدش مردم دردسر بکشند
  البته موتور دوو برای موسو تو دبی زیاد هست اما مال خودش سخت گیر میاد
  در ضمن اون راه هم برای تست گیربکس کیلویی نیست و کاملا صحیح هست

 17. کاربر زیر از دوست گرامی reza_s29 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  mohammadrezaef (8 April 2009)

 18. #13


  زمان پیوستن
  28 Sep 2008
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پرادو vx
  گوشی موبایل
  Iphone 5
  نوشته‌ها
  1,207
  تشکر شده:
  2309

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط s.aliheidari مشاهده گفتگو
  من میخوام یه موسو 3200 بخرم ولی از لوازم یدکیش میترسم که گیر نیاد . لطفا از قیمت مدل 83 اگر اطلاع دارید راهنماییم کنید .
  دوست عزیز درسته موسو ماشین بسیار قدرتمند و دارای امکاناته بالایی است.
  اما متاسفانه به دلیل کیفیت پایین ساخت کلا کره ای بودنش مشکلات عدیده ای در گیربکس و سایر لوازم داره. مخصوصا اینکه اتاقش به سرعت به صدا میفته و کلا کیفیتش پایینه.
  در رابطه با فنی هم همونطور که گفتم گیربکس پر ایرادی داره مخصوصا در مدل اتوماتش. و همیطور سیستم انتقال قدرتش دچار مشکل میشه البته مدل 6سیلندر که دارای سیستم های ضد هرزگردی و....
  به نظر من اگه شاسی بلند میخوای باید بری بالای 40 تومن. اما زیر 30 تومن اگه یودجه داری رونیز بهترین انتخاب هست.
  ادعا


 19. کاربر زیر از دوست گرامی natsihit به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  mohammadrezaef (8 April 2009)

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد