تبليغات در پي‌هالز

نمایش نتایج 1 به 5 از 5

نام گفتگو: جنگل های شمال

 1. #1


  زمان پیوستن
  23 Apr 2011
  شهر
  HALF THE WORLD
  اتومبيل
  MEGANE 2.0&LOGAN
  گوشی موبایل
  NOKIA C5-00
  نوشته‌ها
  1,154
  تشکر شده:
  2329

  پیش گزیده جنگل های شمال

  درود و سلام خدمت همه دستای پی هالز؛
  هر گونه مطلب در مورد جنگل های زیبا و حیاتی و حیات بخش شمال را که حقیقتا حیاط با صفا و سر سبز میهنمان هستند را در اینجا مطرح کنین ؛
  از معرفی جاهای دیدنی و تصاویر دیدنیتون تا مشکلات و خطرات تهدید آمیز برای جنگل ها.

  برای شروع:

  عکس: آلودگی زیست محیطی جنگل گیسوم


  جنگل گیسوم شهر تالش یکی از نقاط دیدنی و گردشگری است اما به دلیل عدم توجه گردشگران و مسافران بین راهی جنگل پوشیده از زباله شده که موجب آلودگی محیط زیست شده و خطر نابودی و آتش سوزی را به همراه دارد.

  چی بگیم؟!/


  به کسی که از ته دل نمی خندد، اعتماد نکن! (بومارشه)

 2. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی tiger-2000-full به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ali1363 (21 September 2011), arash_2006 (19 September 2011), keyvan-GSM (19 September 2011), mr_black (19 September 2011), severom (19 September 2011)

 3. #2


  زمان پیوستن
  23 Apr 2011
  شهر
  HALF THE WORLD
  اتومبيل
  MEGANE 2.0&LOGAN
  گوشی موبایل
  NOKIA C5-00
  نوشته‌ها
  1,154
  تشکر شده:
  2329

  Exclamation

  فیلم: ويرانگر عجيب در جنگل ! ! !

  بشر همینطور پیش بره به نظرم تا 30~40 سال دیگه کارش تمومه!


  به کسی که از ته دل نمی خندد، اعتماد نکن! (بومارشه)

 4. #3


  زمان پیوستن
  23 Apr 2011
  شهر
  HALF THE WORLD
  اتومبيل
  MEGANE 2.0&LOGAN
  گوشی موبایل
  NOKIA C5-00
  نوشته‌ها
  1,154
  تشکر شده:
  2329

  Angry  گروه استان‌ها- گلستان: مدت‌هاست که با ساخت و سازهای بی‌رویه و غيراصولی و شدت گرفتن تجاوز به منابع طبيعی در گلستان، منابع زیستی و بافت‌های تاريخی این استان زانوی غم به بغل گرفته‌اند اما نه صدايی از محيط زيست در می‌‌آيد و نه منابع طبيعی، دستی از سر دلسوزی بر سر جنگل‌های رو به تخریب این دیار می‌کشد.

  به گزارش رجانیوز از گلستان، گرگان پس از استان شدن گلستان، بار مضاعف توسعه بی‏رویه این استان را با نابودی منابع و فرصت‏هایش به دوش کشید اما متناسب با این وضعیت، از برنامه‏ریزی و حمایت لازم برخوردار نبود. این روزها گسترش بی‏رویه ساخت و ساز در جنوب گرگان و تخریب جنگل‏ها و منابع طبیعی در ناهارخوران و هزار پیچ، نفس شهر را به نفع عده‏ای خاص می‌بندد و فرصت‏های توسعه منطقی و پایدار این شهر یکی‌یکی از دست می‏رود؛ فرصت‌هایی که با نابودی‌اشان، به رویایی دور از دسترس تبدیل خواهند شد.

  این روزها پارک جنگلی ناهارخوران؛ نماد ملی شهر گرگان، حال و روز خوشی ندارد. هر روز اندامش زخمی نو برمی‌دارد و ساخت و سازهای بی‌‌رويه و غيراصولی، گلويش را سخت‌تر می‌فشرد و نفسش را بیشتر به شماره می‌اندازد. پس از گذشتن از جنگل زیبای ناهارخوران گرگان، پیش از آنکه روستای سرسبز زیارت خود را از لابه لای شاخ و برگ‌های درختان نشان ‌دهد، ویلاها و آپارتمان‌های رنگی خودنمایی می‌کنند.

  در همان نگاه اول هم می توان تشخیص داد که این روستای کوهستانی با آبشاری زیبا در نزدیکی خود، مستعد جذب توریست و سرمایه‌‌گذار است. روستای زیارت با قدمتی چند هزار ساله منطقه‌ای ییلاقی است که آب و هوای خوش آن زبان‌زد تمام گلستانی‌هاست اما ساخت آپارتمان‌های چند طبقه در حومه و داخل روستا به حدی رسيده كه زيارت از شكل روستايی خارج شده و ديگر چيزی از بافت سنتی و تاريخی آن باقی نمانده است.

  سازه‌های جديد، محيط زيست را تخريب کرده و چهره ناهنجاری به این روستای تاریخی داده است، همچنین رعايت نكردن حريم رودخانه زيارت، تهديدی جدی برای اهالی گرگان محسوب می‌شود.

  مدیر یکی از مؤسسه‌های گردشگری در گلستان با بیان اینکه آپارتمان سازی در روستای تاریخی زیارت با سرعت بالا دنبال می‌شود، می‌گوید: متاسفانه مسئولان دولتی نه جلوی این ساخت و سازها را می‌گیرند و نه برای آن مجوز صادر می‌کنند تا این کار به صورت برنامه‌ریزی شده پیش رود.

  رحیم یوسفی ادامه می‌دهد: جنگل ناهارخوران در حال تخریب است و دولت برای این گونه ساخت و سازها در روستای زیارت، مجوز آب و برق صادر نمی‌کند، هر چند که تعدادی از مالکان این آپارتمان‌ها با نفوذی که دارند، توانسته‌اند ساختمان خود را برق‌کشی کنند.

  ساختمان سازی در روستای زیارت بدون نظامی ساختار یافته در حال پیشروی است و با آنکه دولت پروانه ساختمان برای این ساخت و سازها صادر نمی‌کند اما همچنان خاک جنگل برداشته می‌شود تا آپارتمان‌ها قد بکشند و به درختان دهن کنجی کنند.

  مادران نامهربان طبیعت، ساخت و ساز در جنگل ناهارخوران را عادی کردند

  يكی از اهالی این منطقه نیز در مورد ناهارخوران می‌‌گويد: اداره كل محيط زيست و اداره كل منابع طبيعی جزو نخستین نهادهايی بودند كه بهترين اراضی ناهارخوران را با ساخت بناهای اداری و خانه‌های سازمانی به تصرف در آوردند و اين كار را متداول كردند.

  شريف موسوی می‌افزايد: به هر حال تمام اين ساخت و سازها تا حدی از خيابان اصلی دور و كمتر توی چشم است و آسيب زيادی به فضاهای مورد استفاده مردم وارد نمی‌‌كند، اما پروژه اخيری كه قرار است در اين پارك جنگلی و در زمينی وسيع و نزديك به جاده احداث شود، چندان چهره خوشايندی ندارد.

  وی همچنين با اشاره به پارك زيبای النگدره در نزديكی ناهارخوران و برشمردن ويژگی‌های بی‌نظيرش كه آن را تبديل به زيباترين پارك طبيعی ايران كرده است، ادامه می‌دهد: متاسفانه اين پارك نیز بر اثر بی‌‌مهری مردم و بی‌‌توجهی مسئولان تا به امروز يك سوم درختان خود را از دست داده است.

  بی‌اعتنایی به یک مصوبه استانی با تشدید ساخت و ساز غیرمجاز در جنگل

  رئيس نظام مهندسی شهر گرگان نیز در سایت خود با انتقاد از کوتاهی و قصور مسئولان و مقام‌هاي نظارتی در استان می‌‌گويد: در طی دو دهه گذشته بيش از 300 هزار متر مربع از اراضی طبيعی گرگان مورد ساخت و ساز يا تفکيک‌های غير قانونی قرار گرفته که بخشی از آن‌ها توسط بخش خصوصی و بخشی توسط نهادهای دولتی انجام شده است.

  عبدالرضا چراغعلی تصریح می‌کند: چندی پيش با پيگيری مقام‌هاي استان و مسئولان سازمان ميراث فرهنگی و گردشگری و شهرداری گرگان طرحی به نام "طرح مهندسين مشاور بافت شهر" در شورای برنامه‌ريزی استان تصويب شد که مطابق آن، هرگونه ساخت و ساز در اين منطقه ممنوع است.

  طبق مصوبات اين طرح در اين منطقه صرفا اجرای طرح‌های مرتبط با کاربری‌‌های گردشگری، فضای سبز و توسعه پارک‌های جنگلی مجاز اعلام شده و بر اين اساس در تمامی محدوده 15 کيلومتری گرگان تا روستای تاريخی زيارت اجازه داده شده که تنها دو نقطه برای ساخت دو هتل مکان‌يابی شود.

  براساس مصوبات اين طرح با توجه به اين که ساخت اين دو هتل تنها مواردی است که برای ساخت و ساز در منطقه مجاز اعلام شده، هرگونه ساخت و سازی ممنوع است اما به گفته چراغعلی به‌رغم تصويب طرح بافت شهر که در شورای برنامه ريزی استان که بالاترين مرجع تصميم گيری‌‌های کلان در سطح استان است، صورت گرفته، برخلاف انتظارها پس از اين که مصوبات ياد شده به تمام دستگاه‌های اجرايی ابلاغ شد، موج ساخت و سازهای غير قانونی نه تنها آرام نگرفت بلکه تشديد هم شده است.

  رئيس نظام مهندسي شهر گرگان می‌گويد: متاسفانه برخی از ساخت و سازها توسط برخی نهاد‌ها و موسساتی صورت گرفته که خود قانونا متولی حفظ و نظارت بر منابع طبيعی گرگان هستند و اقدامات اخير در ناهارخوران نيز از جمله اين موارد است.

  وی می‌‌افزايد: حالا كه پس از پيگيری‌‌های فراوان، دستور تخريب اين ساختمان‌ها صادر شده است،‌ متاسفانه رأی صادره اجرا نمی‌‌شود و استانداری كه نماينده عالی دولت و مرجع صدور پروانه در خارج از محدوده قانونی و حريم شهرهاست و همچنين اداره كل منابع طبيعی و محيط زيست كه مسئول رسيدگی به اين امور هستند، در اين خصوص سكوت كرده‌اند.

  بی‌نظیرترین موهبت طبیعی، رو به نابودی می‌رود

  تصرف منابع طبيعی و ساخت و سازهای غيرقانونی و غيراصولی در سال‌های اخير تنها محدود به محوطه ناهارخوران نبوده بلکه بسياری از روستاهای تاريخی گرگان نيز در اين سال‌ها مورد هجوم زمين‌خواران و هجمه سازندگان غيرقانونی قرار گرفته است.

  در ابتدای ورودی گرگان تپه‌ای قرار دارد به نام هزار پیچ که از بالای آن می‌توان گرگان را کاملا مشاهده کرد. تپه هزارپيچ یا هزارچم يكی از بی‌نظیرترین مواهب طبيعی جهان است که دارای چشم انداز وسیعی بر شهر گرگان بوده و از معدود تفریحگاه‌های این شهر است که از قدیم به عنوان یک تفرجگاه مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

  این تپه جنگلی که حدود 400 هکتار مساحت دارد، در مقطعی شاهد پاک تراشی جنگل بود که با درخت کاری مجدد، در سال‌های اخیر دوباره تفریح‌گاهی برای مردم و میزبانی برای برخی از گونه‌های جانوری بومی شده است.

  تپه هزار پیچ از طرفی مشرف به شهر و از طرفی مشرف به دریاست. ارتفاعات هزارپيچ، همان تپه قلعه كندان (قلعه خندان) است كه در قسمت غرب گرگان قرار دارد. هنگامی كه در بلندترين نقطه این تپه می‌ایستیم، مناظر بديعی از گستره شهر گرگان، معابر آن، روستاهای مجاور شهر و روستاهای دوردست، جاده‌های منتهی به شهر، جاده‌های بين روستاها، دره‌ها با جنگل‌های انبوه در جنوب شهر، مزارع كشاورزی، ابنيه مذهبی، فرودگاه، آب‌بندان محمد آباد به وضوح نمايان است.

  حتی بخشی از خليج گرگان را نیز می‌توان از این بالا دید. اما تصرف در زمین این تپه که به نوعی ریه گرگان محسوب می‌شود، از سال‌ها پیش موضوع بحث شهرداری گرگان با تعدادی از تعاونی‌های مسکن بوده است. این شرکت‌های تعاونی از سالها پيش مالک بخشی از اراضی هزارپيچ هستند و تعدادی از اعضای آن اصرار بر ساخت و ساز در اراضی تعاونی خود را دارند.

  خاک رسی هزارپیچ، برای ایجاد سازه مسکونی خطرآفرین است

  با وجود وعده‌های مکرر برخی از مقامات مسئول به شهروندان گرگانی مبنی بر جلوگيری از ساخت و ساز و احداث بنا در تپه تاريخی هزارپيچ (منطقه گردشی سوگله)، مدتی است اعضای يکی از تعاونی‌های مسکن با پياده نمودن نقشه‌های تفکيکی خود و مشخص نمودن حريم اراضی، مقدمات لازم را برای آغاز ساخت و ساز و احداث بنا فراهم کرده است.

  ساخت و ساز در هزارپیچ، علاوه بر تضییع حقوق عمومی شهروندان در استفاده يكسان از مواهب طبیعی شهر، خطرآفرینی ساخت و ساز در یک تپه با خاك رسی است که کارشناسان فنی سازمان نظام مهندسی همواره از ایجاد سازه مسکونی در آن هشدار می‏ دهند. به نظر برخی از کارشناسان تپه هزار پیچ به‌لحاظ زمین شناسی و ژئومورفولوژی یکی از مناطق مورد علاقه زمین شناسان است. این تپه از ذرات لس(less) درست شده و گفته می‌شود که تپه هزار پیچ یادگار تپه‌های لسی است که از این منطقه تا چین ادامه دارد.

  زخم‌های چرکین زباله بر پیکره جنگل

  یوسفی از فعالان صنعت توریست در استان گلستان می‌گوید: درست پشت سایت استانداری گلستان نخاله‌های ساختمانی و زباله‌ها دو برابر بیشتر از درختان هزارپیچ رشد کرده‌اند و منظره‌ای بسیار نازیبا و تاسف‌بار در دل بکر طبیعت زاییده شده است.

  وی ادامه می‌دهد: همچنین در فاصله 200 متری از این منطقه زیبا روزانه 20 تا 30 کامیون، فاضلاب انسانی تخلیه می‌شود به نحویی که دریاچه‌ای از لجن در جوار این تپه ایجاد شده است و این در حالی است که دام‌های موجود در این منطقه اغلب از علوفه‌های همانجا تغذیه می‌کنند.

  یوسفی با بیان اینکه کارخانه شیر، سایت استانداری، بیمارستان، دانشگاه منابع طبیعی و تعدادی از واحدهای مسکونی در نزدیکی این فاضلاب قرار دارند، ادامه می‌دهد: شهرداری گرگان قول مساعد داده که جلوی این کار را خواهد گرفت اما استانداری که مردم انتظار بیشتری از آن دارند هنوز پاسخ قطعی به مردم نداده است.

  وی تصریح می‌کند: روزانه ده‌ها کامیون پشت سایت استانداری و کارخانه شیر زباله‌های خود را تخلیه کرده و این منطقه را آلوده می‌کنند اما هیچ حساسیتی در این رابطه از سوی مسئولان دیده نمی‌شود.

  این فعال عرصه توریست با بیان اینکه درصدد ایجاد موج بزرگ گردشگری در این منطقه بودیم، می‌گوید: سرمایه‌گذاران با مشاهده تبدیل هزارپیچ به محلی برای تخلیه زباله و فاضلاب از تصمیم خود برای سرمایه‌گذاری در این منطقه منصرف می‌شوند.

  وقتی مرغداری تنه به تنه گردشگری و دانشگاه می‌زند

  وی خاطرنشان می‌کند: بندر گز نیز شاهد افت و خیزهایی در بحث گردشگری است. گویا برنامه‌ریزی مناسب و حساب شده‌ای برای صدور مجوز در استان گلستان وجود ندارد چرا که در حالی سه موسسه بزرگ گردشگری در یک کیلومتری بندر گز مشغول فعالیت هستند و دانشگاه آزاد بندر گز نیز در جوار این موسسات قرار دارد که مجوز ایجاد مرغداری در 500 متری این دانشگاه و 150 متری موسسه گردشگری صادر شده است.

  این فعال صنعت توریست می‌افزاید: بی‌شک پس از آغاز به کار این مرغداری که با 350 میلیون تومان وام و 35 هزار مرغ تخم‌گذار در آستانه فعالیت قرار دارد، بوی تعفن امان دانشجویان و گردشگران را خواهد برید.

  یوسفی هزارپیچ را زیباترین منطقه گردشگری استان گلستان می‌داند و می‌افزاید: علم و توجه، کوه سنگی صفه در اصفهان را تبدیل به یک منطقه سرسبز و باارزش کرد اما در استان گلستان، زیباترین منطقه طبیعی کشور در شرف نابودی قرار دارد و فریادرسی به داد آن نمی‌رسد.

  خاک بی‌نظیرترین منطقه طبیعی ایران، در کوره آجرپزی

  وی می‌گوید: نخاله‌های ساختمانی درست پشت سایت استانداردی و در جنگل زیبای هزارپیچ در حال تبدیل به تپه است و بوی بد زباله‌ها امان مردم را بریده همچنین در 100 متری این تپه تاریخی مجوز برداشت خاک برای کارخانه آجرپزی صادر شده است.

  گویا با صدور این مجوز می‌رود تا به تدریج خاک حاصل‌خیز و باارزش هزار پیچ در کوره‌های آجرپزی خاصیت خدادای‌اش را از دست بدهد و کمی آنطرف‌تر، تپه‌ای از نخاله‌های ساختمانی و زباله ایجاد شود. هر چند که می‌توان دره‌ای که از برداشت خاک برای ساخت آجر ایجاد می‌شود را با نخاله‌های ساختمانی پر کرد تا از روند رو به رشد این تپه ناهنجار در دل طبیعت، اندکی کاسته شود.

  مشکل فاضلاب در منطقه هزار پیچ مشکلی است که از دورانی که گلستان زیر نظر استانداری مازندران بود با تقاضای مدیران وقت در هزار پیچ احداث شد. اکنون نیز به گفته فرماندار گرگان انتقال فاضلاب انسانی از مکان هزار پیچ مستلزم اعتبار ملی است که این موضوع از سوی نمایندگان و استاندار پیگیری می‌شود.

  ادامه روند دست درازی و تغيير كاربری گسترده در منطقه زيبا و تاريخی هزار پیچ مردم این منطقه را با مشكلات زيادی روبرو كرده و همه منابع بوم شناختی و اقتصادی آن را در معرض خطر قرار داده است. بی‌شک با ادامه اين نوع ساخت و ساز در محور گردشگری ناهارخوران و هزار پیچ پيامدها و تنش‌های جدی در انتظار محيط زيست، اقتصاد و حوزه‌های سياسی استان گلستان خواهد بود.


  به کسی که از ته دل نمی خندد، اعتماد نکن! (بومارشه)

 5. کاربر زیر از دوست گرامی tiger-2000-full به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  mahdi13 (20 September 2011)

 6. #4


  زمان پیوستن
  23 Apr 2011
  شهر
  HALF THE WORLD
  اتومبيل
  MEGANE 2.0&LOGAN
  گوشی موبایل
  NOKIA C5-00
  نوشته‌ها
  1,154
  تشکر شده:
  2329

  پیش گزیده

  عکس:طبیعت روستای افراسی از توابع شهرستان بابل


  سرسبز باشین پی هالزی های عزیز!


  به کسی که از ته دل نمی خندد، اعتماد نکن! (بومارشه)

 7. کاربر زیر از دوست گرامی tiger-2000-full به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  mahdi13 (22 September 2011)

 8. #5


  زمان پیوستن
  23 Apr 2011
  شهر
  HALF THE WORLD
  اتومبيل
  MEGANE 2.0&LOGAN
  گوشی موبایل
  NOKIA C5-00
  نوشته‌ها
  1,154
  تشکر شده:
  2329

  Exclamation

  عکس: آلودگی زیست محیطی در سواحل چابکسر


  عدم رعایت و حفظ محیط زیست منطقه چابکسر موجب آلودگی محیط زیست در سواحل این منطقه شده است.
  منبع:رجانیوز


  به کسی که از ته دل نمی خندد، اعتماد نکن! (بومارشه)

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد