تبليغات در پي‌هالز

نمایش نتایج 1 به 6 از 6

نام گفتگو: طرح پرچم ایران از کیست؟

زمان پیوستن
    11 Nov 2010
    اتومبيل
    سمند EF7 - توسان
    گوشی موبایل
    NOTE 2 & BLACK BERRY

پیش گزیده طرح پرچم ایران از کیست؟

تا حالا فکر کرده ايد اين آرمي که در پرچم ما به شکل «الله» وجود دارد، از کجا آمده؟ طراحي اين آرم ماجراي جالبي دارد که دکتر «حميد نديمي » آن را طراحي کرده است. او امروز استاد درس نظريه و روش هاي طراحي در رشته معماري دانشگاه شهيد بهشتي است.
    ماجراي طراحي آرم از جايي آغاز شد که پس از رفراندوم جمهوري اسلامي و به دستور امام (ره) تصميم گرفته مي شود تا نمادهاي طاغوتي برچيده شده و نمادهاي اسلامي جايگزين آن شود. در نخستين اقدام تغيير نشان «شير و خورشيد» و پرچم ايران طرح مي شود. نشاني که سابقه اش به علائم پرچم هاي ايرانيان در دوره باستان بر مي گشت و پس از ورود اسلام به ايران، به دليل دوري از اتهام آتش پرستي و خورشيدپرستي اين نشان از پرچم ايراني پاک شده بود.
    اما در زمان صفويان، شاه اسماعيل که نسل خود را از يک سو به شاهان ساساني و از سوي ديگر به امام کاظم (ع) مي رساند، دستور داد تا نشان«شير و خورشيد» به طور رسمي بر پرچم ايرانيان بازگردد. در زمان ناصرالدين شاه قاجار نيز شمشيري به دست اين شير داده شد. امام خميني در 10اسفند سال 57 خواستار تغيير نشان «شير و خورشيد» شد و اعلام کرد: «ما يک مملکت محمدي ايجاد مي کنيم. بيرق ايران نبايد بيرق شاهنشاهي باشد، آرم هاي ايران نبايد آرم هاي شاهنشاهي باشد. بايد آرم هاي اسلامي باشد.
    از همه وزارتخانه ها، از همه ادارات، بايد اين شير و خورشيد منحوس قطع بشود، علم اسلام بايد باشد. آثار طاغوت بايد برود. اينها آثار طاغوت است؛ اين تاج، آثار طاغوت است؛ آثاراسلام بايد باشد.» (صحيفه امام، ج6، ص275)

پس از آن با فراخوان سراسري دولت موقت، طراحي نشان جديد آغاز و طرح هاي بسياري به دفتر نخست وزيري ارسال مي شود و در ابتدا، طرح نديمي مورد قبول واقع نمي شود. در مسابقه اي که براي طرح آرم جمهوري اسلامي برگزار شد، ابتدا آرم ديگري که در آن يک مشت گره کرده به همراه چند ستاره ديده مي شد، به تصويب مي رسد و حتي بر روي اسکناس هاي آن دوران چاپ مي شود.
    نديمي طرح آماده شده خود را به دفتر امام در قم ارسال مي کند. وقتي هاشمي رفسنجاني طرح آرم را مي بيند، خدمت امام نشان مي دهد و درخواست مي کند که آرم تغيير کند. با تأييد امام، هاشمي رفسنجاني فوري دستور مي دهد تا آرم هاي منتشر شده جمع آوري شوند. همان شب هاشمي رفسنجاني با نديمي تماس مي گيرد و خبر از تنفيذ آرم توسط امام در 19 ارديبهشت 1359 مي دهد و از او مي خواهد تا روي طرح پرچم نيز کار بکند.
    دکتر نديمي از شعار بودن الله اکبر، تکرار را اقتباس مي کند: «اين شعار يازده بار در رنگ سرخ و يازده بار در رنگ سبز يعني بيست و دو بار تکرار مي شود و اين اشاره اي است به بيست و دوم بهمن 57. قالب راست گوشه خط نوشته الله اکبر، يادي است از کوبندگي اين شعار و اين همان خطي است (خط بنايي) که شعار الله اکبر را بر بلنداي اذان و بر گنبدها و مناره هاي الله اکبر در مساجد اسلامي نقش مي کرده و اکنون بر بلنداي پرچم ايران نشسته است.
    کلمه قرمز الله منقوش بر پرچم جمهوري اسلامي بيانگر مبدأ آفرينش است الي الله المصير و هدف و غايت حکومت اسلامي را نشان مي دهد.» او در اين سال هاي اخير خيلي دوست ندارد درباره آن قضيه صحبت کند، چون اعتقاد دارد در اين حد نيست؛ «من که اصلاً اين کاره نبودم. اين طرح را بايد گرافيست هاي بزرگ مي کشيدند. کار من نيست. اين کاري خدايي است، به من ربطي ندارد. اين است که دوست ندارم خودم را سنجاق کنم. افراد فاني را به مسايل باقي متصل نکنيد.»

منبع: نشريه يک شنبه، شماره12.

2. 9 نفر از کاربران ، از دوست گرامی gilase_tanha2020 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

alidesign (6 July 2011), asdadras (21 October 2012), مهربانو (1 December 2011), FL66 (6 July 2011), imanrio (15 April 2011), mamal_hiv (6 July 2011), MaZi Zo0M Z0oM (17 April 2011), nish (11 July 2011), tiger-2000-full (5 July 2011)

زمان پیوستن
    06 Jan 2005
    شهر
    شهرکرد
    اتومبيل
    پژو 206
    گوشی موبایل
    nokia E5,nokia 6120

پیش گزیده

من با اصل طرح و مفهوم اون مشكلي ندارم .مشكلم با عربي بودن اين نماد است.
    در ضمن اون علامت اوليه مشت گره كرده كه فمرودند را عكسش را نداريد؟
    [ديوانگي = تکرار اشتباه و انتظار نتيجه متفاوت!

4. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی داود18 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

mamal_hiv (6 July 2011), PAYAM (16 April 2011), payam64 (17 April 2011)

زمان پیوستن
    11 Nov 2010
    اتومبيل
    سمند EF7 - توسان
    گوشی موبایل
    NOTE 2 & BLACK BERRY

پیش گزیده

دوست عزیز متاسفانه چیزی پیدا نکردم ، خودم هم کنجکاو بودم ببینم چطور طرحی هست .

اطلاعات بیشتر در مورد طراح پرچم ایران رو در اینجا می تونین مطالعه بفرمایید

6. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی gilase_tanha2020 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

FL66 (6 July 2011), داود18 (15 April 2011), mamal_hiv (6 July 2011), mortezagipsy (16 April 2011), tiger-2000-full (5 July 2011)

زمان پیوستن
    23 Nov 2010
    شهر
    جاي خوش اب و هوايي نيست!!!
    اتومبيل
    -TONDAR90-MAXIMA
    گوشی موبایل
    NOKIA N8

پیش گزیده

ایران تنها کشوری هست که پرچمش به زبان ملی خودش نوشته نشده !

8. 8 نفر از کاربران ، از دوست گرامی farshad_1988 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

alireza_sos (17 April 2011), FL66 (6 July 2011), mahdi13 (6 July 2011), mamal_hiv (6 July 2011), PAYAM (9 July 2011), payam64 (17 April 2011), Real Madrid (16 April 2011), Senator (17 March 2012)

زمان پیوستن
    23 Apr 2011
    شهر
    HALF THE WORLD
    اتومبيل
    MEGANE 2.0&LOGAN
    گوشی موبایل
    NOKIA C5-00

پیش گزیده

ولی خداییش خیلی با ابهته! من که خیلی دوسش دارم! هر چی باشه دیگه الان پرچم وطنمه ! به امید سربلندیش.

به کسی که از ته دل نمی خندد، اعتماد نکن! (بومارشه)

10. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی tiger-2000-full به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

FL66 (6 July 2011), gilase_tanha2020 (6 July 2011), mamal_hiv (6 July 2011)

زمان پیوستن
    02 May 2011
    شهر
    طهــــــــــــران
    اتومبيل
    M3SNRT2010&206TU5-7.4.4
    گوشی موبایل
    SAMSUNG GALAXY SII i9100

پیش گزیده

من بخاطر شباهت پرچم ایتالیا به پرچم ایران ازش خوشم میاد ، 90 درجه که بچرخونیش میری تو ایتالیا و ونیز و مودنا و ... (البته قسمت مسلمون نشینش)

12. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی FL66 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

FARZAD_1975 (6 July 2011), gilase_tanha2020 (6 July 2011), mahdi13 (6 July 2011), mamal_hiv (6 July 2011)

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
  • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد