با سلام و عرض ادب .
کارخانه اصلی شرکتCPI در تایوان واقع شده است که در ایالات متحده , مالزی و چین هم نمایندگی دارد . مدلهای ارائه شده در ایالات متحده کلا متفاوت از مدلهای ارائه شده در دیگر نمایندگیها هست که به خاطر درازای بحث به آن نمی پردازم. از تولیدات این شرکت اسکوتر و تریلهای 50 و 250 میباشده که اتفاقا اسکوترهای آن توانسته در بازار ایالات متحده موفقیقت نسبی داشته باشدو. مدل 250 ارائه شده در ایالات متحده 223cc و پنج دنده هست که بخاطر عدم درازی بحث به آن نمی پردازم . اما مدل 250cc آن به گفته یکی از دوستانم که در تایلند از این موتور استفاده میکرد دارای بخاطر استفاده از کمکهای معمولی تلسکوپی در جلو برای آفرودهای سنگین زیاد مناسب بنظر نمیرسد .
ادعای نمایندگی در ایران یعنی جهانرو ابتدا این بود که موتور ارائه شده ساخت تایوان می باشد اما با دلائلی که از تفاوتهای مدل تایوانی ذکر کردم اعلام کردند که ساخت مالزی هست البته شایعاتی در مورد این مدل وجود دارد که مدل ارائه شده بوسیله جهانرو از سوی نمایندگی چین میباشد که قابل اثبات نمیباشد .
اما سوای از اینکه این موتور سیکلت تحت لیسانس مالزی یا چین ارائه میشود چند نکته قابل تامل هست:
قیمت استاندارد یورو 2 حدود 4280 و یورو 3 حدود 4450 بود و با توجه به قدرت 18 کیلو واتی اعلام شده گران بنظر می آید . در توضیحاتی که برای یکی از دوستان محترم نوشته بودم عرض کرده بودم که این شرکت رو باید یک چیزی میان تولیدات No Name یا Brand چینی وهیوسانگ اصل کره فرض کنیم .در عین حال باید درنظر گرفت که دردسر موتورهای چینی رو نداره از طرفی شرکت جهانرو سابقه جالبی از ارائه خدمات پس از فروش موتورسیکلتهای وارداتیش نداشته است.

طی یک هفته که توفیق استفاده از این موتور سیکلت رو داشتم بنظرم اومد که اینجین بسیار نرمی داره و از لرزشهای عجیب و غریب موتورهای چینی خبری نیست . موتور سیکلت تیزی هست و به گفته صاحب آن تا به حال بعد از شش ماه کوچکترین مشکلی برایش ایجاد نکرده است . صدای اگزوز قابل قبولی داره و کمکهای نرمش رانندگی در شهر را تسهیل کرده . کلا موتور سیکلت رده متوسطی بنظر اومد و برای دوستداران موتور سیکلتهای اندرو تریل گزینه مناسبی بنظر میرسه. کیفیت جوشکاری و اتصلات تنه و قطعات پلاستیکی و اینجین و تعلیق هم قابل قبول هست .

Specification
SM 250 Dimensions L x W x H(mm)
2100X830X1200 Wheelbase(mm)
1425 Engine Type
1-cylinder, 4-stroke, water -cooled Displacement(cc)
250 Maximum Power(kw/rpm)
18 / 8000 Maximum Torque(N.m/rpm)
20 / 6000 Fuel Tank Capacity(L)
8 Dry Weight(kg)
133 Max. Speed(km/h)
120 Starter
Electric Ignition
C.D.I Transmission
6-speed gear Front Brake/ Rear Brake
Disc/Disc Front Tyre
110 / 70-17 Rear Tyre 130 / 70-17 130 / 70-17