تبليغات در پي‌هالز

نمایش نتایج 1 به 5 از 5

نام گفتگو: روش های پائین اوردن نیترات در اب Reducing High Nitrate ا

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده روش های پائین اوردن نیترات در اب Reducing High Nitrate ا

بالا بودن نیترات در اب اکواریوم ها مخصوصا در اکواریوم های اب شور معضلی هست که گریبان گیر بیشتر دوستداران این تفریح محسوب میشه و برای پائین اوردن میزان نیترات در اب روش ها و توصیه های متفاوتی ارائه شده که در مورد هر کدام میشه در این بخش صحبت کرد.

ببینید منظور من این نیست که مثلا تاپیک روش ساختن ATS یا سامپ و رفیوجیوم در این بخش ادغام بشن بلکه منظور من اینه اگر روشی جدید و یا تجربه ای جدید در این مورد انجام شد در این بخش در موردش گفتگو بشه و بعد اگر این پیشنهاد ها جواب داد و مفید بود بصورت یک تاپیک مجزا در مورد ساخت و نحوه عملکردش بحث بشه.

اولین مورد رو که باعث و بانیش پست دوست عزیزمون اقای رضایی F@RSH@D rezayi تو بخش روش ساختن ATS بود رو اینجا مطرح میکنم و امیدوارم با گزارش روش های جدید بتونیم موردی مناسب فراخور هر فردی که مشکل مشابهی داره معرفی کنیم.

نقل قول نوشته شده توسط F@RSH@D rezayi مشاهده گفتگو

استاد من هرچه از ماهی و آکواریوم می دونم به سایه لطف و معلمی شما به بنده حقیر هست و نظری هم ندارم به این زودی ها شاگردی شما رو تموم کنم و حالا حالا ها از دستم راحت نمی شید .

قبلا که در داخل سطل من هیچ جلبکی وجود نداشت به نظرم رسید شاید دمای لامپها باعث شده که جلبک ها رشدی نکنند . همین سبب دیدن این فیلمها شد . البته بهم گفتند که برای رشد زیاد جلبک حتما باید نیترات به حد کافی در تانک باشه که غذا این جلبکها بشه که من به دلیل استفاده از داروی jbl denitrol عملا همه نتیرات و نتیریت رو از بین برده بودم و ماهی نیز در تانک من وجود نداشت به باعث ایجاد نتیرات و به سبب اون جلبک بکنه . دم دستم هم این فن بود گفتم آزمایش بکنم ببینم چی میشه . این فن رو گذاشتم دیدم که رشد جلبک ها روی پشم شیشه ایجاد شد ولی صفحه ها هنوز رشد محسوسی ندارند .

من فن رو با ارتفاع بیشتر می ذارم و نتیجه رو خدمتتون اعلام می کنم . در مورد وقت هم با شما کاملا هم عقیده هستم ولی چون از جمله افرادی هستم که دوست دارم همه چیز رو آزمایش کنم و ارزش موفقیتهای هر چند کوچک در نتیجه مطالعات خودم برام بسیار بیشتر از استفاده از محصولات ساخته شده هست قصد آزمایش و یادگیری مطالبش رو از شما داشتم . وگرنه دنتیراتور هم در نمایشگاه دارم و شاید اندازه همون دنیتراتور هم هزینه کردم . و فعلا به نتیجه مطلوب نرسیدم ولی به هرشکل امیدوارم نتیجه گیری خوبی در پایان قضیه داشته باشم .

سلام عزیز

از تعارف و تعریف که بگذریم اگر شما طالب تجربه جدید هستید
    ولی چون از جمله افرادی هستم که دوست دارم همه چیز رو آزمایش کنم
    براتون مشقی اماده دارم که خودم هنوز نتونستم انجامش بدم اگر مایلید این گوی و این میدان:

هفته پیش زوج جوانی مهمان من بودند که اقا دکترای شیمی داشتند و خانم مهندس شیمی بودند. طبق معمول که دوستان عادت دارند انوش با دیدن اینگونه افراد گل از گلش شکفته میشه و شروع میکنه به سوال کردن که اخرش هم به اکواریوم هاش ختم میشه.

پرچونگی نکنم بحث پر غصه نیترات رو پیش کشیدم و راه حل خواستم.

پیشنهادشون این بود که اب رو از یک ستون رزین آنیونیک رد کنم و این رزین:
    ۱. نیترات
    ۲. ** سیلیکات (حذف سیلیکا برای جلوگیری از جلبک های مزاحم در اکواریوم اب شور بسیار مهمه)
    ۳.سولفات
    ۴. کلراید

رو از اب حذف میکنه و تحویل میده.

بعد از شنیدن این موضوع رفتم سراغ دوست همیشگی اینترنت و دیدم مقاله های زیادی در مورد تاثیر این رزین در کاهش نیترات وجود داره.

حالا اگر حوصله دارید استین بالا بزنید و تجربه کنید و نتیجه را به همه بگوئید.

طرحی که من در سرم دارم اینه که یک لوله پی وی سی مثلا سه اینچی رو بطول ۵۰ سانت ببرم حجم داخلی رو از رزین پر کنم (البته ترجیح داره رزین رو در داخل توری بریزم و در لوله داخل کنم تا از خروج رزین جلوگیری بشه.) و در دو انتها از دو عدد ابر فیلتر با ضخامت مناسب استفاده کنم تا محکم کاری بشه و خروج رزین نداشته باشم بعد در دوسر لوله دو در پوش قرار بدم و دوعدد شیر بگذارم. شیر ورودی و خروجی.

بعد اب رو از این لوله بوسیله یک پاور هد که شیرش رو برنداشتم و میتونم جریان رو کم و زیاد کنم عبور بدم و ببینم نتیجه چی میشه.

اگر حوصله این کار رو ندارید خدمتتون بگم که یادم هست قدیما بعضی مغازه ها در خیابان ناصر خسرو خودشان این کار رو کرده بودند ( البته با رزین کاتیونی ) و برای تصفیه اب در ازمایشگاه ها میفروختند حتما در شهر شما هم باید چنین مغازه هایی باشند و بتوان به اونها سفرش داد.

اگر این کار جواب بده (البته بیشتر شک من روی اب شوره چون در اب شیرین به احتمال بسیار زیاد جواب میده) میتونه حداقل گره ای از کار این نیترات بالاهای این تالار هم که شده باز کنه.

مواردی رو که من نمیدونم و باید یا در باره اش سوال بشه و یا ازمایش بشه اینهاست:

۱.میزان رزین به نسبت اب اکواریوم.

۲.میزان رزین به نسبت میزان نیترات

۳.حجم اب عبور کننده از رزین در واحد زمان به تناسب حجم رزین

۴.زمان اشباع شدن رزین و زمان تعویض و یا احیای رزین

۵. ماده ای که برای احیای این رزین استفاده میشه چیه؟ و ایا احتمال داره که این ماده به شیمی اب ضرری برسونه ؟

۶.این رزین تمام یون های مثبت رو حذف میکنه یعنی به مثلا کلسیم اب که منفی هست کاری نداره ولی یون های مثبت مفید در اب شور کدام ها هستند ایا با حذف اونها در کنار نیترات دچار مشکل میشیم؟ (از نظر من این مورد بیشتر در مورد اکواریوم اب شور مهم جلوه میکنه)

منتظر نظر ها و پیشنهاد های سازنده دوستان و جواب پرسش های بالاهستم و طبق معمول با میزان ناچیزی پول مجازی تشکر خودم رو ابراز میکنم.

پیروز باشید.

** این مطلب در تاریخ اخرین ویرایش اضافه شده
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 15 July 2010 در 12:57 PM
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    26 Mar 2009
    شهر
    تبریز
    اتومبيل
    سانتافه
    گوشی موبایل
    Samsung GALAXY Note

پیش گزیده

آقای دکتر خیلی ممنونم از تاپیک زیبایی که زدید که امیدوارم نتایج جالبی رو بدست بیاریم . من موضوعات مطرح کرده شما رو با یک دکتر آزمایشگاهی که از همکارانم هست مطرح می کنم و انشا ا... هر پاسخی که گرفتم خدمتتون عرض می کنم .
    ولی همون اول مطالبی که داشتم میخوندم به نظرم رسید که آیا این رزین همونی هست که برای سبک کردن آب استفاده میشه ؟
    اگر اون هست آیا نمک آب رو هم نمی گیره ؟

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط F@RSH@D rezayi مشاهده گفتگو
    آقای دکتر خیلی ممنونم از تاپیک زیبایی که زدید که امیدوارم نتایج جالبی رو بدست بیاریم . من موضوعات مطرح کرده شما رو با یک دکتر آزمایشگاهی که از همکارانم هست مطرح می کنم و انشا ا... هر پاسخی که گرفتم خدمتتون عرض می کنم .
    ولی همون اول مطالبی که داشتم میخوندم به نظرم رسید که آیا این رزین همونی هست که برای سبک کردن آب استفاده میشه ؟
    اگر اون هست آیا نمک آب رو هم نمی گیره ؟
    سلام عزیز

رزین هایی که برای گرفتن سختی اب مصرف میشن رزین های کاتیونی هستند (ما رزین آنیونی برای نیترات مصرف میکنیم) گه یون های فلزات رو با سدیم جایگزین میکنن ولی رزین های کاتیونی هم نمیتونن نمک اب رو حذف کنند چون خود این رزین ها بعد از اشباع شدن با نمک دوباره احیا میشوند برای همین بر روی نمک محلول در اب بی تاثیر هستند.
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    05 Jan 2007
    شهر
    كاشان
    گوشی موبایل
    3250

پیش گزیده

سلام
    می خواستم بدونم از دوستان کسی از محصول Algone استفاده کرده؟ و ایا گفته های تبلیغاتی اون واقعیت داره یا نه؟(Algone - The Water Clarifier & Nitrate Remover)

من این محصول رو دیروز تو اکواریوم کاردینال (نواب) دیدم و به گفته این حمید خان گرامی (فروشنده) اکواریومای خودشو ترکونده و شفافیت تمام مخازنشو مدیون این محصول هستش.
    قیمت پک اون 45000 تومن که هر پک فکر کنم 10 تا بسته الگون توش بود. به گفته ایشون اونو تو هرجای سامپ که دلتون بخواد می تونید بذارید و برای یک مخزن 300 لیتری هر بسته برای 1.5 ماه جواب می ده.

http://www.algone.com
    ممنون
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 16 November 2010 در 02:46 PM
    mohammad reza pakook

زکات علم اموختن ان است

زمان پیوستن
    26 Mar 2009
    شهر
    تبریز
    اتومبيل
    سانتافه
    گوشی موبایل
    Samsung GALAXY Note

پیش گزیده

محمد رضای عزیز خیلی ممنون که ما رو به یاد این تاپیک انداختید . من بعد از نتیجه گیری همون سیستم ats ‌و البته استفاده همزمان سیستم Fluidized Bed Filtter FBF در آب شور که بسیار به نظرم جالب و کارا بود الان در آب شیرین هم یک ats راه اندازی کردم . در مورد رزینی که دکتر فرمودند من تحقیق کردم ولی آشنایی خاصی نسبت به اون نداشتند من هم پیدا نکردم . البته شهرمن شهر کوچکی هست و طبیعی . فقط خواستم موفقیت این طرح رو خدمت دوستان عرض کنم . الان در تانک آب شور من هم نیترات و نیتریت در حد صفر هستند . در تانک آب شیرین هم وضعیت به همین شکل هست البته گاهی سیفون برای تغییر وضعیت شیمیایی آب در هر دو صورت می گیره ولی نه به مداومت قبل .

آخرین ویرایش به وسیله PAYAM : 19 November 2010 در 12:44 AM دلیل: حذف لینک بدرخواست نگارنده

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
  • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد