تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 50

نام گفتگو: شیمی محض و گرایش های آن

 1. #1


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده شیمی محض و گرایش های آن

  با سلام.در اینجا در مورد مطالب مربوط به شیمی محض و گرایش های اون و سوالات مربوط به اونا بحث خواهد شد
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 2. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی eliyana به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  F@RSH@D rezayi (3 May 2010), natsihit (18 May 2010)

 3. #2


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده

  معرفی رشته شیمی دو گرایش محض و کاربردی  شیمی :

  هدف :
  شیمی علم اتم‌ها، پیوندها و مولکول‌هاست. دانشی که می‌تواند خواص ماده، چگونگی تغییرات و شیوه تولید آن‌ها را از هسته اتم گرفته تا کهکشان‌ها بررسی کند و رشته شیمی، رشته‌ای است که به پرورش متخصصانی می‌پردازد که با مطالعه و تحقیق و آزمایش به ابداع و نوآوری پرداخته و یا فرآورده‌های شیمیایی را کنترل می‌کنند.

  دکتر محمدحسین رفیعی استاد شیمی دانشگاه تهران در معرفی این رشته می‌گوید:

  «رشته شیمی دارای دو بخش علم شیمی و صنایع شیمی است که علم شیمی به عنوان یکی از علوم پایه زیربنای علوم مختلفی همچون بیولوژی ، بیوتکنولوژی ، پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی و رشته‌های متعدد مهندسی است. اما صنایع شیمیایی عبارت است از صنایعی که در آنها واکنش شیمیایی انجام می‌گیرد یعنی اقسام مواد اولیه تبدیل به محصولات جدید می‌گردد که خواص این محصولات تا حدودی با مواد اولیه متفاوت است.»

  وی در ادامه می‌گوید:

  «با توجه به تعریف فوق صنایع شیمی طیف گسترده‌ای از صنایع را در بر می‌گیرد که از آن جمله می‌توان به صنایع غذایی، داروسازی، پتروشیمی ، الیاف مصنوعی ، بهداشتی و آرایشی و صنایع تولید لوازم خانگی اشاره کرد.»

  یکی دیگر از اساتید دانشگاه در معرفی این رشته می‌گوید:

  «بررسی و مطالعه اجمالی ترکیب، ساختار و ویژگی‌های ماده و همچنین کنترل آزمایشگاهی فرآیندهای شیمیایی، مطالب و فعالیتهایی است که در رشته شیمی در سطح کارشناسی ارائه می‌گردد. در سطح کارشناسی ارشد و دکترا نیز دانشجویان در گرایش‌های تخصصی این رشته که عبارتند از : شیمی آلی ، شیمی تجزیه ، شیمی معدنی ، شیمی فیزیک و شیمی کاربردی به صورت عمیقتری با بخشی از علم شیمی آشنا می‌گردند تا در آینده بتوانند مرزهای دانش شیمی را گسترش دهند.»

  تواناییهای فارغ‌التحصیلان
  فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند مسؤولیت‌ زمینه‌های مختلف از جمله موارد زیر را عهده‌دار باشند:

  1- طرح، نظارت و اجرای طرحهای تحقیقاتی کوچک و بزرگ شیمیایی در سطوح مختلف کاربردی و علمی محض، در دانشگاهها، کارخانجات و مراکز تحقیقاتی ، به منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات مورد نیاز جامعه .

  2- مسوولیت و ارائه خدمات در آزمایشگاههای کنترل کیفی، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و همچنین مواد مصرفی کارخانه‌ها و صنایع .

  3- ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها ، دبیرستانها و موسسات آموزشی.

  4- ارائه طرحهای پژوهشی به منظور استفاده از منابع اولیه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزایش بهره‌وری از آنها و جلوگیری از صادرات بی‌رویه مواد اولیه ارزشمند و تبدیل آنها به محصولات واسطه‌ای که ارزش اقتصادی بالاتری دارند.

  5- ارائه خدمات در کارخانجات پتروشیمی ، پلاستیک ، لاستیک ، رنگ و رزین ، الیاف ، صنایع غذایی ، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده‌ها .

  6- آمادگی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر برای تامین کادر علمی دانشگاهها و سایر مراکز علمی.

  7- کمک به توسعه صنایع دستی که در سطح گسترده‌ای در جامعه پراکنده هستند؛ از جمله ساخت رنگهای بهتر و متنوع‌تر، بخصوص استفاده از رنگهای طبیعی موجود در صنعت فرش.

  8- استفاده از گیاهان دارویی فراوانی که در مملکت موجودند، به منظور استخراج و شناسایی موارد کاربرد این گیاهان به کمک متخصصان داروساز.

  هدف از این دوره تربیت کارشناسانی است که در زمینه‌های آموزش در دبیرستان، تربیت کمک پژوهشگر، آماده کردن دانشجویان برای ورودبه دوره‌های کارشناسی ارشد و دکتری به منظور تامین کادر آموزشی، پژوهشی مورد نیاز دانشگاهها و موسسات تحقیقاتی ، کارشناسان مورد نیاز صنایع شیمیایی و بی‌نیازی از کارشناسان خارجی بتوانند از عهده برآیند. دوره دارای دو گرایش: شیمی محض ، شیمی کاربردی است. داوطلب باید در دروس شیمی، فیزیک و ریاضی دبیرستان قوی بوده ، علاقه ، انگیزه و روحیه کاوشگری لازم را دارا باشد. دروس به صورت عمومی ، پایه ، الزامی (مشترک بین دو گرایش ) و اختصاصی ارائه می‌شود. بعضی دروس الزامی عبارت است از : شیمی آلی ، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شیمی معدنی، معادلات دیفرانسیل. علاوه بر این دروس 32 واحد درسی در هر گرایش وجود دارد. در شاخه شیمی محض و شیمی کاربردی 20 واحد از این 32 واحد انتخابی است.

  بعضی تواناییهای فارغ‌التحصیلان به شرح زیر است:

  عهده‌دار شدن مسوولیت هدایت آزمایشگاهها و کمک به امر تدریس شیمی در دانشگاهها ، همکاری در زمینه‌های پژوهشی در موسسات ذیربط و دانشگاهها، سرپرستی آزمایشگاههای کنترل کیفیت مواد اولیه و محصولات در صنایع شیمیایی و رفع مشکلات شیمیایی صنایع موجود ، ارائه روشهای بهتر جهت بالا بردن سطح تولید از نظر کیفی و کمی.

  با توجه به نیاز دانشگاهها به مدرس شیمی، نیاز صنایع مختلف شیمیایی به پژوهشگر و کمبود متخصص ایرانی برای اداره کنترل کیفیت آزمایشگاههای شیمی صنایع موجود، اهمیت این رشته مشخص می‌شود.

  امکان ادامه تحصیل در این رشته تا حد دکتری در داخل و خارج از کشور وجود دارد. برخی از مراکز جذب کارشناسهای شیمی به شرح زیر است:

  وزارتخانه‌های آموزش و پرورش ، صنایع سنگین ، صنایع و معادن ، فرهنگ و آموزش عالی ، کشاورزی ، نفت و نیز آموزشگاههای شیمی، صنایع شیمیایی و نظایر آنها .

  نظر دانشجویان : رشته شیمی از لحاظ محتوا بسیار گسترده و با اکثر صنایع به نحوی مرتبط است، به همین دلایل زمینه‌های پژوهش و استخدام بسیار وسیع است.

  گرایش‌های مقطع لیسانس:

  رشته شیمی در مقطع کارشناسی دارای دو گرایش «محض و کاربردی» می‌باشد.

  محض و کاربردی عنوان گرایش‌های بعضی از رشته‌های دانشگاهی مثل شیمی و ریاضی است اما این دو گرایش چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  دکتر جمشید مفیدی استاد شیمی دانشگاه تهران در معرفی این دو گرایش می‌گوید:

  «در گرایش محض مبنای کار علم شیمی است و دانشجو درباره چهار گرایش اصلی علم شیمی که عبارتنداز : شیمی آلی ، معدنی ، تجزینه و شیمی فیزیک دروسی را مطالعه می‌کند. اما در شیمی کاربردی، دروس پایه شیمی کمتر مطالعه می‌شود و دانشجو یکسری از دروس مربوط به مهندسی شیمی مثل اصول صنایع شیمیایی و تصفیه آب و فاضلاب را می‌گذراند.»‌

  دکتر مفیدی در مورد موقعیت شغلی فارغ‌التحصیلان این دو گرایش می‌گوید:

  « فارغ‌التحصیل شیمی محض در شروع یک فعالیت صنعتی نقش دارد چرا که او راهکارهای تئوریک ساخت یک ماده را ارائه می‌دهد و سپس یک فارغ‌التحصیل شیمی کاربردی و یا مهندس شیمی طراحی نیمه صنعتی ماده مورد نظر را ارائه می‌دهد.»

  دکتر پرویز رنجبر رشیدی استاد شیمی دانشگاه تهران نیز در معرفی این دو گرایش می‌گوید:

  «تفاوت این دو گرایش در نحوه نگرش آنها به علم شیمی است چون شیمی کاربردی نگرشی کاربردی به علم شیمی دارد و می‌خواهد از آموخته‌های شیمی در صنعت استفاده کند و به همین دلیل فارغ‌التصیلان این گرایش با مفاهیمی که در صنایع شیمی مطرح است آشنایی بیشتری داشته و بهتر جذب بازار کار می‌شوند اما هدف شیمی محض پرورش دانشجویانی است که کارهای تحقیقاتی انجام بدهند و با تحصیل در دوره فوق‌لیسانس و دکترا به حل مسائل و ناشناخته‌های علمی شیمی بپردازند. از همین‌رو درس‌های نظری گرایش شیمی محض بیشتر از دروس کاربردی آن است.»

  امید خاکشور دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی دانشگاه صنعتی شریف نیز ضمن معرفی این دو گرایش می‌گوید:

  «هرچند که شیمی محض بیشتر به تئوری‌های عمیقتر شیمی می‌پردازد و شیمی کاربردی با ارائه یکسری واحدهای کاربردی، ارتباط نزدیکتری با صنعت دارد ، اما این دو گرایش در سطح لیسانس فرق زیادی با یکدیگر ندارند و اگر کسی مایل باشد از هر دو گرایش اطلاع داشته باشد، می‌تواند در دروس اختیاری ، بعضی از واحدهای اختصاصی گرایش دیگر را انتخاب کند. البته واقعیت این است که فارغ‌التحصیلان شیمی کاربردی راحتتر جذب بازار کار می‌شوند که آن هم بیشتر به خاطر عنوان این گرایش است تا معلومات فارغ‌التحصیلان آن!»

  آینده شغلی ، بازار کار ، درآمد:

  دکتر رفیعی در انتها می‌گوید:

  «البته باید گفت این طور نیست که هیچ فرصت شغلی برای فارغ‌التحصیلان این رشته مهیا نباشد چون تعدادی از فارغ‌التحصیلان شیمی جذب صنایع شیمیایی مختلف مثل صنایع رنگ‌سازی، چرم‌سازی، پتروشیمی ، موادغذایی، لوازم بهداشتی و آرایشی می‌شوند و در بخش آزمایشگاههای کنترل کیفیت محصولات شیمیایی و یا واحد تولید آنها کار می‌کنند.»

  دکتر جمشید مفیدی نیز در مورد فرصت‌های شغلی فارغ‌التحصیلان این رشته می‌گوید:

  «من فکر می‌کنم که شیمی جزو معدود رشته‌هایی است که فارغ‌التحصیل آن می‌تواند همیشه مشغول به کار باشد. چون هر کارخانه‌ای که دایر شود، در بخش کنترل کیفیت کالاهای ساخته شده نیاز به یک شیمیست دارد و یا در تمام صنایع احتیاج به فارغ‌التحصیلان شیمی داریم تا مواد اولیه را با توجه به استانداردهای جهانی بررسی کرده و رد یا قبول بکنند.

  علاوه بر موارد فوق یک شیمیست می‌تواند در خانه خود با کمترین امکانات کارگاه کوچکی دایر کرده و بعضی از مواد مورد نیاز جامعه را تولید کند برای مثال من فردی را می‌شناسم که بعضی از مواد مورد نیاز وزارت دفاع را در یک کارگاه کوچک تهیه می‌کرد.»

  دکتر پرویز رنجبر رشیدی نیز در همین زمینه می‌گوید:

  «فارغ‌التحصیلان این رشته توانایی تغییر و تبدیل بر روی مواد خام را دارند و به یاری همین توانایی‌، تعداد زیادی از فارغ‌التحصیلان این رشته کارگاهها یا کارخانه‌های شیمیایی کوچک یا بزرگ دایر کرده و در کار خود نیز موفق بوده‌اند.

  در ضمن فارغ‌التحصیل شیمی می‌تواند در کارگاهها و کارخانه‌های تهیه مواد آلی، دارویی ،‌رنگها ، رزین‌ها و تهیه و ترخیص مواد معدنی کار بکند. »

  ظرفیت پذیرش کل و گرایش مختلف :

  طی سه سال تحصیلی 76 تا 78 بطور متوسط در هر سال 446 نفر دانشجو از گره آزمایشی علوم ریاضی و فنی و 2772 نفر از گروه علوم تجربی در رشته شیمی پذیرفته شده‌اند.

  توانایی‌های مورد نیاز و قابل توصیه
  شیمی یعنی حفظ کردن صدها فرمول، عدد و رقم . این تصور بسیاری از دانش‌آموزان دبیرستانی است . تصوری که به اعتقاد دکتر جمشید مفیدی از دبیرستان‌ها نشأت می‌گیرد چرا که حجم مطالب کتاب شیمی دبیرستانی زیاد و فرصت تدریس محدود است و به ناچار دبیران و محصلان به جای درک و استدلال مفاهیم، به سوی مسایل ذهنی و حفظی کشیده می‌شوند. در حالی که شیمی تلفیقی از مهارتهای ذهنی و استدلالی است و اگر کسی بخواهد در این رشته موفق گردد باید در هر دو زمینه توانمند باشد و حتی می‌توان گفت که قدرت استدلال بیش از قدرت حافظه در این رشته اهمیت دارد چون حافظه فقط می‌تواند به کار سرعت بدهد اما حلال مشکلات نیست.

  وی همچنین معتقد است که دانشجوی این رشته لازم است در دروس ریاضی، شیمی و فیزیک قوی باشد و رشته شیمی را دوست بدارد یعنی از مطالعه درس شیمی لذت ببرد و خسته نشود.

  «دانشجوی شیمی باید به شیمی علاقه‌مند باشد نه این که رشته شیمی در فرم انتخاب رشته، انتخاب چهلم و پنجاهم او باشد. همچنین دانشجو باید مثل مارگیرهای قدیمی که مار را می‌گرفتند و از آن استفاده بهینه می‌کردند، شجاع بوده و وسواس نداشته باشد چون بعضی از مواد شیمیایی مثل مار خطرناکند اما اگر کسی طرز استفاده از همین مواد را بلد باشد، موادی قابل کنترل و بسیار مفید هستند.»

  وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر :

  رشته شیمی در ایران تا مقطع دکترا تدریس می‌شود.

  دوره کارشناسی ارشد شیمی دوره‌ای با گرایشهای تخصصی در پنج گرایش (شیمی آلی ، شیمی تجزیه ، شیمی معدنی ، شیمی فیزیک ، شیمی کاربردی ) است.

  دوه دکترای شیمی نیز پس از دوره کارشناسی ارشد در دو بخش «آموزشی و پژوهشی» ارائه می‌گردد.

  رشته‌های مشابه و نزدیک به این رشته :

  این رشته دارای واحدهای مشابه با رشته مهندسی شیمی می‌باشد.

  وضعیت نیاز کشور به این رشته در حال حاضر:

  شهرام سعادت دانشجوی این رشته نیز با اشاره به اشتغال‌زایی این رشته می‌گوید:

  «شیمی رشته‌ای است که هم برای فارغ‌التحصیلان شیمی و هم برای افراد مختلف جامعه فرصت شغلی ایجاد می‌کند. برای مثال با ایجاد هر شغل در صنعت پتروشیمی حدود بیست شغل در صنایع پایین دستی و وابسته به وجود می‌آید.»

  دکتر رفیعی در تایید این سخن می‌گوید:

  «تنها کافی است وضعیت واردات کشور خودمان را بررسی کنیم تا به واقعیت سخن لینوس پاولینگ پی ببریم. چون درحال حاضر کشور ما هر ساله حدود 5 میلیارد دلار صرف خرید 3500 کالای شیمیایی می‌کند. یعنی ما یک کیلو نفت را 10 سنت می‌فروشیم آن وقت یک کیلو از مواد شیمیایی را 40 هزار ، 50 هزار و حتی بعضی از داروهای شیمیایی را تا 100 هزار دلار خریداری می‌کنیم .

  این در حالی است که کشور ما به دلیل داشتن هیدرو کربن‌ها، منابع معدنی و همچنین نیروی انسانی متخصص می‌تواند کالاهای شیمیایی بسیاری را تولید کند. کاری که چین انجام داد و توانست با کمترین امکانات ، بازار کالاهای شیمیایی دنیا را قبضه کند. »

  وی در ادامه می‌گوید:

  «در ضمن باید توجه داشت که خرید کالاهای شیمیایی نه تنها به بودجه کشور فشار سنگینی وارد می‌کند بلکه فرصت‌های شغلی صدها فارغ‌التحصیل رشته شیمی را نیز از بین می‌برد. افرادی که باید با استفاده از منابع اولیه کشور به تولید کالاهای شیمیایی بپردازند. »

  نکات تکمیلی :

  رشته شیمی از جمله رشته‌هایی است که داوطلبان دو گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی می‌توانند آن را انتخاب کنند. البته مواد امتحانی و ضرایب این رشته در هر گروه آزمایشی متفاوت است و دانشگاهها نیز برای داوطلبان هر گروه ظرفیت پذیرش ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند.
  منبع: http://www.mohassel.com/chmist.htm
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 4. کاربر زیر از دوست گرامی eliyana به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  natsihit (18 May 2010)

 5. #3


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  Smile سایتهای مرتبط با شیمی و زیر شاخه های آن  http://jchemed.chem.wisc.edu/
  ژورنال آموزشی شیمی مستقر روی وب JCE یک مجله الکترونیکی با آرشیوی قوی در زمینه آموزش علم شیمی می باشد . در این مجله تازه های علم شیمی ، امکان جستجو در آرشیو ، نرم افزار ، LINK و موارد آموزشی دیگر به چشم می خورد .

  http://www.chem4kids.com/
  این سایت مطالب مربوط به شیمی را برای یادگیری و آموزش از سطوح ابتدائی ارائه می کند . در این سایت اطلاعاتی درمورد مواد ، بیوشیمی ، اتم ها و عناصر در دسترس مراجعه کنندگان به سایت قرار داده شده است .

  http://www.ch.ic.ac.uk/GIC/
  این سایت معرفی کننده یک EBOOK برای رشته شیمی می باشد . در این کتاب مرجع الکترونیکی می توان با استفاده از ابزار جستجو اطلاعات مورد نظری را که در مورد یک مطلب خاص در نظر داریم را دریافت کنیم . این کتاب یکی از مهم ترین مراجع در رشته شیمی محسوب می شود . GLOBAL INSTRUCTIONAL CHEMISTRY

  http://www.chemhelper.com/
  سایت ORGANICCHEMISTRY HELP یک سایت کمک آموزشی برای افرادی است که در رشته شیمی به کار و تحصیل مشغول می باشند . در سایت می توان با امکانات جستجوی موجود در این سایت جواب سوالات پیش آمده در زمینه شیمی آلی را به دست آورد . اگر جواب سوال مطرح شده در DATABASE این سایت موجود نباشد می توان با سایت ارتباط برقرار کرده و از متخصصین سایت درخواست کرد تا به سوال پاسخ دهند .

  http://antoine.frostburg.edu/chem/senese/101/index.shtml
  این سایت برای اطلاع رسانی و آموزش علم شیمی به افراد علاقمند و محققان تاسیس شده است . در این سایت امکاناتی از قبیل پاسخ به سوالات مطرح شده ، کتابخانه ، واژه نامه و امکانات جستجو در آرشیو برای مراجعه کنندگان قرار داده شده است .

  http://www.creative-chemistry.org.uk/
  این سایت عنوان نوآور شیمی را به خود اختصاص داده است . در این سایت اطلاعتی درمورد انواع گرایش های علم شیمی موجود می باشد . همچنین در سایت می توان به LINK ، محل گفتگو ، جواب سوالات مطرح شده ، روزنامه و مجلات منتشر شده الکترونیکی دسترسی داشت . همچنین اطلاعات ارائه شده در این سایت به صورت فایل های PDF می باشد .

  http://www.teachingplastics.org/
  سایت TEACHINGPLASTIC یک سایت آموزشی در زمینه علوم شیمی می باشد . در این سایت می توان از امکانات جستجو بهره برد . همچنین در سایت INDEX ، LINK برای سایت ، قسمت جواب به سوالات عمومی و قسمت آموزشی گنجانده شده است.

  http://www.terrificscience.org/
  این سایت آموزشی به یاددهی علم شیمی به افراد مبتدی و مخصوصا بچه ها می پردازد . در سایت می توان انواع سرگرمی های شیمی ، درس های آموزشی ، برنامه های آموزشی موسسه ، کتاب های الکترونیکی و آزمایش های سرگرم کننده را مشاهده کرد .

  http://www.secondlaw.com/
  در این سایت قانون دوم ترمودینامیک و کاربردهای آن در شیمی توضیح داده شده است . همچنین از طریق این سایت می توان به اطلاعاتی در زمینه کتاب های الکترونیکی منتشر شده در اینترنت برای علوم شیمی ، انرژی اکتیواسیون مواد ، قوانین مرفی و جهت های زمانی دست یافت .

  http://www.chemplace.com/
  سایت THECHEMISTRY PLACE سایت آموزشی حرفه ای علم شیمی می باشد که در آن می توان فعالیت ها و دستاوردهای دبیرستان و کالج شیمی این مرکز را مشاهده کرد .

  http://library.thinkquest.org/3659/
  این سایت در صدد است تا یک کتاب مرجع الکترونیکی برای دانشجویان شیمی تاسیس کند . در این سایت می توان به اطلاعات و مقالات بسیاری در زمینه شیمی دست پیدا کرد . اکثر گرایش های درسی شیمی در این سایت آورده شده است و در مورد هر کدام اطلاعات و مقالاتی نیز ارائه شده تا بتواند راهنمای دانشجویان این رشته باشد . با انتخاب موضوع و گرایش مورد نظر ، کاربر می تواند به اطلاعات مورد نظر خویش دست پیدا کند .

  http://www.liv.ac.uk/ctichem.html
  این سایت به عنوان یک انشعاب به سایت های شیمی محسوب می شود . در سایت تعدادی LINK به سایت های معتبر فعال در زمینه علم شیمی قرار داده شده است .

  http://www.chem1.com/chemed/
  در این سایت به یک منبع اطلاعاتی و آموزشی درباره شیمی متصل می شویم . در این سایت اطلاعاتی قدرتمند می توان به منابع زیادی از جمله : پروژه ها ، مقالات ، آموزش ، متون الکترونیکی ، آموزش مردمی ، تاریخ علم شیمی ، لابراتوارها ، جوایز نوبل ، آزمون های شیمی ، انتشارات و بسیاری موارد دیگر در خصوص این رشته دسترسی داشت .

  http://www.chemistry.org/portal/a/c/s/1/home.html
  در این سایت می توان با استفاده از امکانات قرار داده شده ، عضو شد و از امکانات آن بهره برد . این سایت هر هفته یک مولکول را به عنوان موضوع بحث انتخاب می کند و در مورد آن به ارائه اطلاعات می پردازد . همچنین می توان با استفاده از امکانات جستجوی سایت استفاده کرد و به دنبال مقالات . اطلاعات درباره موضوعات دلخواه گشت . همچنین با استفاده از LINK های قرار داده شده در سایت می توان به منابع گسترده ای در زمینه شیمی دتسرسی پیدا کرد .
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 6. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی eliyana به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  F@RSH@D rezayi (3 May 2010), natsihit (18 May 2010)

 7. #4


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده گرایش های شیمی در مقطع کارشناسی ارشد!

  دوره کارشناسی ارشد شیمی دوره‌ای با گرایش‌های تخصصی در شش گرایش (شیمی آلی ، شیمی معدنی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک،نانوشیمی ،فیتوشیمی و بیو شیمی) است.
  شیمی آلی
  زمینه‌ای است که از دیدگاه تکنولوژی اهمیتی فوق‌العاده دارد. شیمی آلی شیمی رنگ و دارو ، کاغذ و مرکب ، رنگینه‌ها و پلاستیک‌ها ، بنزین و لاستیک چرخ است. شیمی آلی، شیمی غذایی است که می‌خوریم و لباسی است که می‌پوشیم. از جمله فرصت‌های شغلی ممکن می توان برای افراد متخصص در این گرایش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
  سنتز ترکیبات آلی: کار درمراکز داروسازی و کمک به سنتز دارو ومواد آرایشی بهداشتی.
  طیف سنجی آلی: کار در آزمایشگاه‌های شناسایی مواد شیمیایی کنترل کیفی.
  صنایع شیمی آلی و پلیمر: ارتباط تنگاتنگی بین شیمی آلی و شیمی پلیمر وجود دارد. سنتز پلیمرهای جدید، اصلاح ساختار پلیمرها به منظور بهبود خواص آن‌ها و ایجاد خواص جدید برای کاربردهای خاص می‌تواند انگیزه‌ای برای کارخانجات و مراکز علمی برای استفاده از یک کارشناس ارشد شیمی آلی باشد.
  سینتیک و مکانیزم واکنشهای آلی: بسیاری از صنایع فعال شیمی مخصوصا “بخش‌های درگیر با پترشیمی و نفت شاخه‌ای از شیمی آلی هستند که با بررسی مکانیسم واکنش‌ها و سنتیک آن‌ها می‌توان اطلاعات ارزشمندی بدست آورد و برای ساخت کاتالیزورهای جدید و افزایش سرعت واکنش‌ها و نیز افزایش راندمان تولید از آن‌ها استفاده کرد که اینهه همه از تخصص‌های یک شیمی‌دان آلی است.
  شیمی معدنی
  شاخه بزرگی از علم شیمی است که بطور کلی شامل بررسی ، تحلیل و تفسیر نظریه‌های خواص و واکنشهای تمام عناصر و ترکیبات آنها به غیر از ترکیبات آلی می باشد.به عبارت دیگر می‌توان چنین اظهار نظر کرد که شیمی معدنی کلیه موادی را که از جمله ترکیبات کربن نباشند، به استثنای اکسیدهای کربن و دی‌سولفید کربن دربرمی‌گیرد. فارغ التحصیلان رشته شیمی معدنی در مراکز علمی و پژوهشی می توانند به بررسی- کاتالیزگرها - شیمی آلی فلزی - صنایع معدنی - مطالعات الکتروشیمیایی کمپلکس های معدنی و نانو ذرات بپردازند و نیز در صنایع مختلفی مانند استخراج مواد شیمیایی از منابع معدنی ،تولید انواع مواد شوینده، ضدعفونی کننده ،پاک کننده و… مشغول به کار شوند.
  شیمی تجزیه
  کنترل کیفیت: محصول بیشتر صنایع تولیدی نیازمند به تولید با کیفیت یکنواخت هستند. برای کسب اطمینان از برآورده شدن این نیازمندی، مواد اولیه و همچنین محصول نهایی تولید شده مورد تجزیه‌های شیمیایی وسیعی قرار می‌گیرند.
  نمایش و کنترل آلوده کننده‌ها: فلزات سنگین پسمانده‌های صنعتی و حشره کشهای آلی کلردار ، دو مشکل کاملا شناخته شده مربوط به ایجاد آلودگی هستند. به منظور ارزیابی چگونگی توزیع و عیار یک آلوده کننده در محیط ، به یک روش تجزیه‌ای حساس و صحیح نیاز است و در کنترل پسابهای صنعتی ، تجزیه شیمیایی روزمره حائز اهمیت است.
  مطالعات پزشکی و بالینی: عیار عناصر و ترکیبات مختلف در مایعات بدن ، شاخصهای مهمی از بی نظمی‌های فیزیولوژیکی می‌باشند.وجود قند بالا در ادرار که نشانه‌ای از یک حالت دیابتی است و وجود سرب در خون ، از شناخته‌ترین مثالها در این زمینه می‌باشد. که همه به تجزیه کیفی و کمی نیاز دارند
  عیارگیری: از دیدگاه تجارتی در برخورد با مواد خام نظیر سنگهای معدنی ، ارزش سنگ معدن ، از روی فلز موجود در آن تعیین می‌شود. این موضوع ، مواد با عیار بالا را نیز غالبا شامل می‌شود. بطوری که حتی تفاوت کم در غلظت می‌تواند از نظر تجاری تاثیر قابل ملاحظه‌ای داشته باشد. بنابراین یک روش تجزیه‌ای قابل اعتماد و صحیح از اهمیت اساسی برخوردار است.
  شیمی فیزیک
  شیمی فیزیک بخشی از علم شیمی است که در آن ، از اصول و قوانین فیزیکی ، برای حل مسائل شیمیایی استفاده می‌شود. به عبارت دیگر ، هدف از شیمی فیزیک ، فراگیری اصول نظری فیزیک در توجیه پدیده‌های شیمیایی است. برای آشنایی بیشتر با علم شیمی فیزیک ، باید با زیر مجموعه‌های این علم آشنا شویم و اهداف این علم را در دل این زیر مجموعه‌ها بیابیم. در کشور ما بیشتر فرصت‌های شغلی شیمی فیزیک در مراکز پژوهشی و علمی است که می‌تواند به تغییرات بسیار مهمی در صنایع مختلف شیمی منجر شود. با بررسی، تعیین سمت و سوی واکنش، تعادل در واکنش های شیمیایی و تعادلات فازی، تغییرات انرژی، الکتروشیمی و سینتیک شیمیایی (Chemical Kinetic)می‌توان صنایع مختلف شیمی را به سمتی هدایت کرد که بیشترین سود ممکن را بدست آورد و همچنین از اتلاف انرژی جلوگیری و راندمان تولید محصول را افزایش داد.
  نانو شیمی
  برای شروع بهتر است تعریفی عام از علم فناوری نانو داشته باشیم . این فناوری پدیده هزاره سوم می باشد و ورود به این عرصه اجتناب ناپذیر است. در واقع این زمینه را نمی توان به عنوان رشته جدیدی معرفی کرد بلکه رویکردی جدید به کلیه علوم و فنون موجود در مقیاس نانو است .اگر از دیدگاه شیمی و مهندسی شیمی به فناوری نانو نگریسته شود، می توان گفت رشته نانو شیمی تقریباً در تمامی علوم و فنون به کار می رود.به عبارت دیگر در زمینه های مختلفی از جمله سوخت ، پلیمر ، رنگ ، ساخت و ساز ، پوشاک ، دارو ، غذا و به طور کلی هر آنچه که به شیمی و مهندسی شیمی مر بوط می شود، می توان از مزایای این فناوری بهره جست.
  فیتوشیمی
  فیتوشیمی دانش بررسی و مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهی است. به بیان دیگرمی توان گفت شاخه ای از علم شیمی است که موضوع آن، مطالعه ترکیبات شیمیایی گیاهان است. از جمله این ترکیبات، متابولیت های ثانویه گیاهی است. در مفهومی اختصاصی تر، فیتوشیمی با شیمی گیاهان دارویی مرتبط است و در طول قرون متمادی بسیاری از ترکیبات گیاهی نقشی اساسی درصنایع داروسازی داشته اند. تکنیک های رایج دراین علم عبارتند از: استخراج و جدا سازی، تغلیظ، آنالیز و تکنیک های کروماتوگرافی و الکتروفورزکه در نهایت شناخت فرمولهای دقیق ساختاری و مسیرهای بیوسنتزی را امکان پذیر می سازد. شواهد فیتوشیمیایی از جمله شواهد و صفات مورد استفاده در طبقه بندی های فیلوژنتیکی هستند، به گونه ای که در گونه های دارای قرابت و خویشاوندی با یکدیگر، ترکیبات مشابهی یافت می شود اما همیشه نیز این گونه نیست.
  بیوشیمی
  بیوشیمی علمی با پهنای وسیع و نا محدود است و این علم تمامی علوم پایه ای را در خود جا داده است. تاریخچه این علم به 100 سال نمی رسد ولیکن در طول 50 سال اخیر پیشرفت های خیلی چشمگیری در این زمینه صورت گرفته . بیوشیمی پایه ی ملکولی یک موجود زنده و واکنش هایی که در طول آن رخ می دهد تا فعالیت های آن را مورد بررسی قرار می دهد . امروزه با کشف پروتئین های خاص در درون سلولی کنتیک آنزیمی مورد بررسی قرار می گیرد .
  بیوشیمی شامل 3 رشته است .
  1- Structural biochemistry
  بیوشیمی ساختمانی : علمی که به بررسی ساختار یک مولکول مثل پروتئین یا لیپید و یا ... می پردازد .
  2- Metabolic biochemistry
  بیوشیمی متابولیکی: علمی که به بررسی واکنشهای متابولیکی و مسیر هایی که مواد مغذی ( nutrient) مثل کربوهیدرات ها ، پروتئین ها و چربی ها قرار می گیرند را مورد بررسی قرار می دهد .
  3-clinical biochemistry
  بیوشیمی کلینیکی: به بررسی علل بروز بیماری می پردازد .
  امروزه به طور صد در صد مشخص شده است که بیشتر بیماری هایی که داخلی هستند و توسط عوامل خارجی مثل تصادفات بروز نمی کنند پایه بیوشیمیایی دارند مثلاً دیابت .
  بیوشیمی ارتباطات بیماری ها را مورد مطالعه قرار می دهد . 90 تا 95 % بیماری ها تحت تاثیر اختلالات مسیر های بیوشیمی و مهار کننده های شیمیایی ایجاد می شوند . ( بیماری هایی در دام و انسان )
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 8. کاربر زیر از دوست گرامی eliyana به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  natsihit (18 May 2010)

 9. #5


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده علت خاصيت مغناطيسي نانوخوشه‌هاي نقره

  سال گذشته محققان اسپانيايي به‌طور اتفاقي متوجه شدند كه اتم‌هاي نقره وقتي در تعداد مشخصي به‌صورت خوشه‌اي جمع شوند، خاصيت مغناطيسي پيدا مي‌كنند كه اين امر مي‌تواند نتايج مهمي براي كاربردهاي پزشكي داشته باشد.

  اين محققان اخيراً توضيح داده‌اند كه وجود اين خاصيت مغناطيسي امكان‌پذير است؛ زيرا خوشه‌هاي نقره تقارن بيست‌وجهي بالايي دارند كه اجازه هم‌ترازي به اوربيتال‌هاي نقره را مي‌دهد.

  Manuel pereiro و همکارانش از دانشگاه Santiago de Campostela به کمک برنامه كامپيوتري DEMON-KS3P5 محاسبات تئوري اصولي‌اي انجام دادند. اين روشي است كه براي حل معادله شرودينگر براي اتم‌هاي تشكيل‌دهنده خوشه‌ها و پيدا کردن خوشه‌هايي با سطح انرژي کمتر و به‌تبع پايدارتر به کار مي‌رود.

  محققان اين محاسبات را با نمونه‌هاي وسيعي از هندسه‌هاي آزمايشي حاوي 2 تا 22 اتم نقره شروع و نتيجه را با استفاده از الگوريتم Broyden-Fletcher-Goldfard-Shanno بهينه كردند. سپس از ميان اين خوشه‌ها آنهايي كه بالاترين ممان مغناطيسي را داشتند، مورد مطالعه قرار گرفتند.

  نتيجه اين مطالعات نشان مي‌دهد که خوشه‌هاي13 اتمي در نتيجه تقارن بيست‌وجهي و نيز هم‌ترازي اوربيتالي بالا، از خاصيت مغناطيسي قابل توجهي برخوردارند.

  همچنين انتقال بار الكتريكي از اتم‌هاي Ag لايه بيروني به اتم‌هاي Ag لايه دروني بيست‌وجهي که بار اضافي‌اي حدود 8/0 الكترون دارند، صورت ‌مي‌گيرد.

  انتقال بار منجر به كاهش كمي در دانسيته اسپين بالا در تراز فرمي اتم‌هاي داخلي مي‌شود و در نتيجه خاصيت مغناطيسي اتم‌هاي داخلي بهBM 35/0 كاهش پيدا مي‌کند؛ در حالي که ممان مغناطيسي اتم‌هاي لايه بيروني به BM 39/0 افزايش مي‌يابد كه در مجموع ميانگين ممان مغناطيسي خوشه‌هاي Ag13 بيشتر مي‌شود. به عبارت ديگر مي‌توان گفت كه در خوشه‌هاي مورد بحث، تقارن موجب هم‌ترازي اوربيتال‌ها و ايجاد خاصيت مغناطيسي مي‌شود.

  خوشه‌هايي كه تقارن بالايي دارند عدد كئورديناسيون بزرگي نيز دارند. در مورد ساختار بيست‌وجهي، اين عدد براي اتم‌هاي لايه بيروني6 و براي اتم‌هاي داخلي12‌ است.

  اين كئورديناسيون بالا منجر به هم‌پوشاني بيشتر اوربيتا‌ل‌هاي اتمي اتم‌هاي پيوندي شده و بدين ترتيب، هم‌ترازي اوربيتالي و به دنبال آن تعداد اتم‌هايي كه اسپين جفت‌نشده دارند را افزايش مي‌دهد و باعث ايجاد آن خاصيت مغناطيسي مي‌شود.

  از اين خوشه‌هاي اتمي پايدار مي‌توان در پزشكي استفاده كرد؛ چون كمتر سمي هستند و نسبت به خوشه‌هاي فلزي معمول، زيست‌سازگاري بالايي دارند. علاوه ‌بر اين، ممکن است در دارورساني، درمان سلول‌هاي بدخيم از طريق بالا بردن دماي بدن و جداسازي مغناطيسي سلول‌هاي نشان‌دار نيز كاربرد داشته باشند.

  هم‌اکنون اعضاي اين گروه در حال مطالعه بر روي چگونگي توليد نانوذراتي از آرايه‌هاي مختلف خوشه‌هاي 13 اتمي هستند که ممان مغناطيسي بالايي نشان دهند. نتايج اين كار در مجله Physical Review A منتشر شده‌است.
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 10. #6


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده

  بیودیزل چیست؟
  بيوديزل ها سوختهايي هستند كه از روغن ها و چربي ها بدست مي آيند. اين سوختها به خاطر اين كه پايه گياهي و حيواني دارند مورد توجه بسياري از كشورها قرار گرفته اند. هم اكنون آلمان به تصويب قوانيني در استفاده از 5 در صد بيوديزل در سوخت ديزل مصرفي اقدام كرده و بسياري ديگر كشورها هم تحقيقات خود را در اين زمينه انجام مي دهند.
  با تمام شدن سوختهاي فسيلي بايد به دنبال سوختهاي تجديد پذير بود.
  استفاده روزافزون از سوختهای فسیلی، افزایش قیمت محصولات نفتی و کاهش ذخایر موجود محققان را در جهت یافتن منابع جدید انرژی غیر نفتی ترغیب نموده است. در حال حاضر میزان تقریبی حجم ذخایر نفتی جهان به اندازه ای است که چنانچه روند تکیه بر سوختهای فسیلی ادامه یابد در آینده نزدیک جهان با مشکلات زیادی در موارد زیست محیطی و کمبود مواد اولیه مواجه خواهد شد.
  عمده ترین مصرف سوختهای فسیلی در موتورهای احتراق داخلی می باشد. انواع موتورهای اشتعال تراکمی که با سوخت دیزل و موتورهای اشتعال جرقه ای که عمدتا با بنزین کار میکنند از این سوختها مصرف می کنند. این موتورها که از انواع آنها به عنوان منبع نیروی محرکه برای انجام کارهای مختلف استفاده می شود، سهم عمده ای در مصرف سوختهای یاد شده دارند. سوختهای جایگزین موتورهای اشتعال جرقه ای گاز مایع، گاز طبیعی فشرده و انواع الکلها بوده و بکارگیری آنها مزایا و معایب متعددی به همراه دارد. در رابطه با موتورهای دیزل، سوختهای جایگزین بدلیل منشا حیاتی آنها به نامهای بیودیزل یا بیوفیول نامیده می شوند. لذا بیودیزل به طیف وسیعی از سوختها گفته می شود که از انواع روغنهای گیاهی و چربیهای حیوانی تهیه می شوند. امروزه روغنهای گیاهی علاوه بر مصارف غذایی، از دیدگاههای تولید انرژی و تهیه مواد خام صنعتی از اهمیت بالایی برخوردار می باشند. فرآیند شیمیایی تهیه این سوختها شامل واکنش روغن و الکل در حضور یک کاتالیزور است که منتهی به تولید استر اسیدهای چرب موجود در روغن اولیه می شود. این امر باعث بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی این مواد می گردد. بنابراین بیودیزلها عبارت از استرهای منوالکیل اسیدهای با زنجیره بلند می باشد.
  این نوع سوختها از جنبه های تجزیه پذیری ،جایگزینی سریع مواد اولیه و سازگاری های زیست محیطی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. عمده ترین مزیت این سوختها در مقایسه با سوختهای مرسوم بالا بودن عدد ستان ، قابلیت آنها در کاهش آلودگی ها بواسطه عدم وجود سولفور و مقدار کمتر هیدروکربن های نسوخته می باشد.
  وجود منابع متعدد در جهت تولید و عدم نیاز به تغییر زیاد در ساختار موتورهایی که از این سوختها استفاده می کنند از مزایای دیگر این سوختها به شمار می رود.عمده ترین مشکلات در راه تهیه این سوختها مسائل اقتصادی و کسب مقبولیت بیشتر در بازار مصرف می باشد که با اعمال روشهای نوین تولید برطرف خواهد گردید.

  وضعیت موجود تولید سوخت بیودیزل
  نام بيوديزل اولين بار در آمريکا در سال 1992 به وسيله National SoyDiesel Development Board که هم اکنون به نام National Biodiesel Board ناميده مي شود تعيين شد. اين موسسه پيشقدم در تجاري کردن بيوديزل در آمريکا مي باشد. از نظر شيميايي، بيوديزل منو الکيل استر با زنجيره اسيد چرب دراز است که از منابع تجديدپذير ليپيد به وجود مي آيد. اين سوخت مي تواند در موتورهاي ديزل(اشتعال تراکمي) با اندکي تغيير و يا بدون تغيير و اصلاح در آن مورد استفاده قرار گيرد. بيوديزل تجديدپذير، غير سمي و بدون گوگرد و ترکيبات آروماتيک است.
  بيوديزل متيل يا اتيل استر روغنهاي گياهي و حيواني است. از زماني که روغن سويا سهم عمده اي از روغن توليدي در آمريکا را تشکيل داد توجه به اين روغن به عنوان ماده اوليه براي توليد بيوديزل گسترش پيدا کرد. بيوديزل هم اکنون با درصد هاي مختلفي با سوختهاي ديزل ترکيب مي گردد. ميزان ترکيب تابعي از شرايط اقتصادي، قوانين زيست محيطي پذيرفته شده، توانايي و قابليت مواد به کار برده شده و خصوصيات احتراق است. بيشترين توجه به ترکيب 20 درصد بيوديزل با سوخت ديزل مي باشد و اين نسبت داراي مزاياي بيشتري است. استراليا و آلمان تنها کشورهايي هستند که بيوديزل را به صورت خالص مورد استفاده قرار مي دهند. بيوديزل را همچنين مي توان به عنوان يک سوخت گرمايي موثر استفاده نمود. 90 درصد توليد بيوديزل در ايتاليا بدين منظور اختصاص يافته است.
  در حال حاضر در آلمان حدود 9/1 میلیون هکتار انواع دانه های روغنی کشت می شود وتقریبا"2/8 درصد سوختهای موتورهای دیزل از این راه فراهم می گردد. در کل اروپا با اتخاذ سایت های منطقه ای و استفاده از انواع دانه های روغنی این میزان تا سال 2005 به 17-15 درصد کل سوخت مصرفی موتورهای دیزل را شامل خواهد شد. در طی 15 سال گذشته روند حاکم بر مصرف انرژی جهانی بر مبنای استفاده از سوختهای جایگزین بوده و در سال 1992 مصوبه سیاست انرژی جهانی دولتها را موظف کرده تا سال 2005 میزان 5/7 درصد از سوختهای موتورهای فعلی را با سوختهای غیر نفتی جایگزین نموده و این رقم تا سال 2010 بایستی به 25 درصد افزایش یابد.هزینه تولید این نوع سوختها در اروپا بطور متوسط 85/0 الی 1 دلار برای هر لیتر می باشد که از این میان تنها 5 الی 25/6 سنت برای هر لیتر هزینه تبدیل روغن به بیودیزل بوده و مابقی هزینه تولید روغن خام می باشد.
  متيل يا اتيل استرها مي توانند از روغنهاي گياهان و درختان، چربي حيوانات و يا از روغنها و چربي هاي پسماند توليد گردند. اين روغنها با يک الکل(معمولاً متانول يا اتانول) مخلوط مي گردند و يک کاتاليزور مانند هيدروکسيد سديم همراه با آن مورد استفاده قرار مي گيرد. نتيجه چنين واکنشي (در دما و فشار تعيين شده) توليد استر و گليسرين است. گليسرين محصول جانبي باارزشي است و در صنايع صابون سازي، توليد مواد غذايي و آرايشي استفاده مي گردد (مثلاً در خميردندان گليسرين به عنوان ماده ضديخ زدن آن استفاده مي شود).
  راندمان کار بيوديزل شبيه به سوخت ديزل است. البته بيوديزل داراي اندکي کمتر انرژي در هر گالن نسبت به ديزل شماره 2 و انرژي بيشتر، از ديزل شماره 1 است. آزمايشها نشان داده اند که راندمان در هنگام استفاده از بيوديزل در خودروها بسيار شبيه به سوخت ديزل است.
  در اروپا بيوديزل از روغنهاي محصولات کشاورزي توليد و به صورت گسترده اي در انواع خودروهاي ديزل استفاده مي گردد ولي در آمريکا پيدا کردن بيوديزل آسان نيست. بيوديزل در هاوايي درموسسه Pacific Biodiesel, Ins از بازيافت روغنهاي خوراکي مصرف شده، توليد و در ادوات ديزل، خودروها و کشتيها استفاده مي گردد. با جمع آوري روغنهاي پسماند از رستورانها براي اين مرکز، بيش از 40 تن روغن پسماند در ماه ذخيره مي گردد.
  در ايران نيز توليد سوختهاي گياهي از فاضلاب و زباله‌هايي که منبع آلي دارند، در سطح آزمايشي انجام شده است. دستگاههاي توليد سوختهاي گياهي در مواردي طراحي و ساخته شده‌اند. به علت واردات بنزين ( در سال 1383 بالغ بر 3 ميليارد دلار واردات بنزين بوده است) و کاهش منابع نفتي در کشور ما نيز به صورت کلان به اين سوختها توجه شده به طوري که در برنامه چهارم توسعه کشور نيز تمهيداتي براي توجه به تحقيق در مورد اين سوختها انديشيده شده است.
  کميسيون کتاب سفيد اروپا در نوامبر 1997 به منظور مسائل جهاني، اختصاص 12 درصد از کل انرژي مصرفي را تا سال 2010 به انرژي هاي تجديدپذير پيشنهاد داد. اولين فاکتوري که براي اين منظور لازم است، پخش بيوفيول به بيش از 18 ميليون تا سال 2010 مي باشد. بدين منظور هيات کميته اتحاديه اروپا براي اولين مرحله فروش 2 درصد بيوفيول مايع را مناسب دانست.
  اخيراً، کمسيون اروپا(EU) پيشنهاد ايجاد قانون جديدي براي استفاده از سوختهاي تجديدپذير براي حمل و نقل نموده و اين کار با تنظيم و افزايش بودجه بيوفيولها مانند بيوديزل و بيواتانول صورت گرفت. قانون تنظيمي در نوامبر 2001 شامل يک طرح و دو پيشنهاد جهت رسيدن به ميزان حداقل استفاده از بيوفيول در سوختهاي مربوط به حمل و نقل و اجازه براي کاهش ميزان ماليات از بيوفيول ايجاد گرديد. در اين قانون حداقل درصد بيوفيول از سال 2005 تعيين شده است


  با توجه به گرایش به سوختهای تجدید پذیر بسیاری از کارخانجات تولید خودرو نیز سعی کرده اند تا در تولیدات جدید خود قابلیت استفاده از این این نوع سوختها را قرار دهند. به عنوان مثال در جدول(3) فهرست سازندگان خودرویی که در تولیداتشان امکان استفاده از بیودیزل را فراهم آورده اند آورده شده است.
  جدول3 : نام کارخانجات تولید خودرو و نوع خودرو که قابلیت استفاده از بیودیزل را دارا می باشند.
  نام سازنده نوع خودرو اطلاعات تکمیلی
  Audi personal cars all TDI-models since 1996
  Case - IH tractors all models since 1971
  BMW personal car model 525 tds since 1997
  Claas combines, tractors warranties exist
  Faryman Diesel engines warranties exist
  Fiatagri tractors for new models
  Ford AG tractors for new models
  Holder tractors warranties exist
  Iseki tractors series 3000 and 5000
  John Deere tractors warranties since 1987
  combines warranties since 1987
  KHD tractors warranties exist
  Kubota tractors series OC, Super Mini, O5, O3,
  Lamborghini tractors serie 1000
  Mercedes-Benz personal cars series C and E 220, C 200 and 220 CDI, a.o.
  lorry, bus series BR 300, 400, Unimog since 1988, a.o.
  Same tractors since 1990
  Seat personal cars all TDI-series since 1996
  Skoda personal cars all TDI-series since 1996
  Steyr tractors since 1988
  boat series M 16 TCAM and M 14 TCAM
  Valmet tractors since 1991
  Volkswagen personal cars all TDI- series since 1996
  personal cars all new SDI-series (EURO-3)
  Volvo personal cars series S80-D, S70-TDI and V70-TDI

  تحقيقات نشان مي‌دهند که از روغنها مي‌توان به عنوان سوخت جايگزين در موتورهاي ديزل استفاده نمود هر چند استفاده مستقيم از روغنهاي گياهي(يا به صورت مخلوط با سوخت ديزل) در موتورهاي با پاشش مستقيم و غير مستقيم با مشکل همراه است. تحقيقات زيادي در استفاده مستقيم از روغنها به عنوان سوخت ديزل صورت گرفته است.

  پژوهشگر ايراني موفق به توليد «بيوديزل» از دانه‌هاي روغني شد

  ایسنا : مصرف فزاينده سوخت كه كاهش محتوم ذخاير تجديدناپذير نفت و گاز و افزايش قيمت آنها را در پي دارد، در كنار توجه فزاينده به مسائل زيست محيطي سال‌هاست كه كشورهاي مختلف جهان را به سمت توليد سوخت‌هاي جايگزين و پاك سوق داده است.
  به گزارش خبرنگار پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) مهندس عباس قنبرزاده، مبتكر طرح توليد بيوديزل در معرفي اين طرح مي‌گويد: بيوديزل (منو اكليل استر) يك سوخت گازوئيلي پاك است كه از منابع طبيعي و قابل تجديد مانند روغن‌هاي گياهي ساخته مي‌شود. مخلوطهايي حاوي تا 20 درصد بيوديزل (80 درصد گازوئيل) مي توانند در تمام موتورها و خودروهاي گازوئيلي استفاده شوند و مخلوط هايي با نسبت‌هاي بالاتر بيوديزل - تا صددرصد بيوديزل خالص - هم مي‌توانند در موتورهاي ساخته شده از سال 1994 به بعد با اندك تغييراتي و يا حتي بدون نياز به آنها مورد استفاده قرار بگيرند كه البته حمل و نقل و ذخيره سازي آنها نيازمند تمهيدات خاصي است.
  وي درباره تفاوت‌ها و امتيازات استفاده از بيوديزل در مقايسه با گازوئيل به ايسنا گفت: يكي از تفاوت‌هاي اساسي بين تركيبات بيوديزل و ديزل در محتواي اكسيژن آنهاست. ميزان اكسيژن موجود در ديزل صفر است در حالي كه بيوديزل حاوي 12-10 درصد وزني اكسيژن است كه باعث كاهش دانسيته انرژي و انتشار ذرات معلق مي‌شود.
  به علاوه ميزان گوگرد موجود در بيوديزل حداكثر ppm 10 است كه درصد آلايندگي آن نسبت به گازوييل مصرفي كه حداقل حدود 50 ppm (گازوئيل اروپا) گوگرد دارد به مراتب كمتر است و البته ميزان گوگرد گازوئيل مصرفي ايران بيش از ppm 500 است. گوگرد موجود در سوخت در سيستم اگزوز موتور به اكسيدهاي گوگرد و سپس بخشي از آن به اسيد سولفوريك تبديل مي‌شود. مهندس قنبرزاده اضافه كرد: گازوئيل معمولا 40-20 درصد حجمي تركيبات آروماتيك دارد كه باعث افزايش انتشار آلاينده‌هاي مختلف مي‌شود در حالي كه بيوديزل اساسا عاري از آروماتيك‌هاست.
  در گازوئيل هيچ پيوند دوگانه (الفيني) وجود ندارد در حالي كه در بيوديزل به دليل وجود قابل ملاحظه محل‌هاي غير اشباع، پايداري در مقابل اكسيداسيون كم مي‌باشد. وي خاطرنشان كرد: استفاده از بيوديزل در يك موتور گازوئيلي معمولي به كاهش اساسي هيدروكربن‌هاي نسوخته، منواكسيد كربن و ذرات معلق منجر مي‌شود. با استفاده از اين سوخت، از سهم كربن موجود در ذرات معلق هم كم مي‌شود. اين مبتكر، افزايش ايمني و كاهش بو و دوده توليدي در هنگام استفاده و افزايش روانكاري موتور را از ديگر مزاياي كاربرد بيوديزل عنوان و اضافه كرد: از طرف ديگر، ميزان انرژي حاصل از سوختن واحد بيوديزل، 33300 كيلوكالري و ميزان كالري ناشي گازويل حدود 24000 كيلوكالري است.
  مهندس قنبرزاده درباره نحوه توليد بيوديزل گفت: بيوديزل براساس واكنش‌هاي شيميايي توليد مي‌شود كه طي آن زنجيرهاي اسيدهاي چرب موجود در روغن‌ها و چربي‌ها شكسته مي‌شود و تركيبات شيميايي به نام استرهاي متيل اسيد چرب را به وجود مي‌آيند. گلسيرول هم كه در صنايع بهداشتي و آرايشي كاربرد دارد به عنوان محصول فرعي اين واكنش توليد مي‌شود. بيوديزل را مي توان از روغن‌هاي گياهي مثل سويا، بادام زميني، پنبه دانه، گل آفتاب گردان و كنولا ( گونه اي از دانه شلغم روغني ) به صورت تازه يا مستعمل(روغن مصرف شده در آشپزي) و چربي‌هاي حيواني و حتي پيه توليد كرد كه به اين ترتيب، خصوصيات سوخت بيوديزل به طور قابل ملاحظه‌اي به زنجيرهاي اسيدهاي چرب موجود در خوراك مورد استفاده براي استريفيكاسيون بستگي دارد. به عبارت ساده شايد بتوان گفت در ساخت بيوديزل مشابه فرايندي كه طي ميليون‌ها سال در اعماق زمين انجام شده تا گياهان به منابع سوخت فسيلي تبديل شوند، تحت شرايط خاص دما و فشار با استفاده از كاتاليزورها و واكنشگرهاي شيميايي طي مدتي بسيار كوتاه انجام مي‌شود.
  وي با بيان اين كه تاكنون نمونه‌هاي مختلفي از سوخت بيوديزل را با استفاده از انواع روغن‌هاي آفتاب‌گردان، سويا و نارگيل و جاتروفا توليد كرده است، خاطرنشان كرد: استفاده از بيوديزل همچنين بازار جديدي براي كشاورزان و توليدكنندگان دانه‌هاي روغني ايجاد مي‌كند. يكي از نكات برجسته‌ اين طرح كه مورد توجه محققان طرح قرار گرفته استفاده از دانه‌هاي روغني گياهان غيرخوراكي نظير جاتروفاست كه مي‌توانند در طرح‌هاي كويرزدايي استفاده شوند در حالي كه منبع توليد بيوديزل در ساير كشورها عمدتا دانه‌هاي روغني خوراكي هستند. وي با اذعان به اين كه هزينه هاي توليد بالا و همچنين وجود ساير بازارهاي مصرف براي منابع مورد استفاده تاكنون مانع از توليد بيوديزل‌ها در مقياس انبوه بوده است، اظهار كرد: با افزايش قيمت نفت خام از بشکه‌اي 50 دلار به بالا داراي توجيه اقتصادي مي باشد و الان كه به 135 دلار رسيده كاملا توجيه‌پذير است به طوري كه كشورهايي مثل عربستان هم درصدد وارد كردن اين تكنولوژي برآمده‌اند.
  مهندس قنبرزاده در پايان با تاكيد بر اين كه با استفاده از تكنيك ابداعي وي، امكان توليد سوخت‌هاي زيستي با كيفيت بالاتر براي جايگزيني بنزين هم وجود دارد، اظهار كرد: از آنجا كه براي توليد انبوه بيوديزل بايد مجتمعي عظيم در حد يك پالايشگاه ساخته شود، حمايت دستگاه‌هاي دولتي ذي‌ربط از اجراي اين طرح كه منافع متعددي براي كشور دارد مي‌تواند بسيار راهگشا باشد. در اين راستا پيگيري‌هاي متعددي در سازمان‌ها و وزارتخانه‌هاي مختلف و بخش‌هاي مربوطه در حوزه‌هاي پژوهشي و فن‌آوري رياست جمهوري انجام شده كه اميدواريم با به نتيجه رسيدن اين پيگيري‌ها شاهد راه‌اندازي واحد صنعتي توليد بيوديزل در داخل كشور باشيم.
  مهندس منوچهر لطفي آزاد، مشاور صنعتي اين طرح هم در تشريح روند پيگيري اين طرح به ايسنا گفت: تحقيقات ساخت بيوديزل از سال 83 توسط مهندس قنبرزاده انجام شده و در سال 84 به اطلاع كميسيون‌هاي صنايع، انرژي و محيط‌زيست مجلس رسيده و در سال 85 به وزارت نفت اعلام و در سال 86 طي نامه‌هاي متعدد به رياست جمهوري در دستور كار مسوولان ذي‌ربط از جمله در معاونت برنامه‌ريزي وزارت نفت، موسسه تحقيقات سازمان جنگل‌ها و مراتع و وزارت صنايع قرار گرفته و پژوهشكده مهندسي وزارت جهاد كشاورزي قرار گرفته است. همچنين مجوز احداث نخستين واحد توليد بيوديزل كشور از سوي شركت گسترشيمي از وزارت صنايع اخذ شده است. وي در عين حال خاطرنشان كرد: با توجه به گستردگي طرح توليد بيوديزل بايد به اين طرح به عنوان طرحي ملي و اولوي‌تدار توجه شود كه مي‌تواند علاوه بر نقش شاياني كه در تامين سوخت پاك و تجديدپذير در كشور داشته باشد با جذب سرمايه‌هاي بخش خصوصي، ضمن سوددهي بالا و جلوگيري از خروج ارز به اشتغال‌زايي در بخش صنعت و كشاورزي و توسعه كويرزدايي كمك كند. اين امر توجه بيشتر و جديت مسولان را طلب مي‌كند.
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 11. کاربر زیر از دوست گرامی eliyana به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  PAYAM (3 May 2010)

 12. #7


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده مدادها و پاك‌كن ها چگونه عمل مي‌كنند؟

  شيمي مدادها و پاكن ها:
  پيش از اينكه مدادها براي نوشتن استفاده شوند، مردم از سرب استفاده ميكردند. سرب آنقدر نرم هست كه طرح كمرنگي از خود باقي بگذارد، اما كربن بصورت زغال يا گرافيت، اثر پررنگ‌تري به جا مي گذارد ( ضمن اينكه سمي هم نيست). در عين حال، كاربرد كربن بصورت زغال كثيف اما گرافيت تميز است.
  گرافيت مدادهاي ابتدايي، با رشته هايي از جنس هاي مختلف پيچيده مي شدند كه بعدها به جاي آن از چوب هاي تو خالي استفاده شد. مدادها در اصل رنگ نشده بودند اما در سالهاي 1890كه مرغوب ترين گرافيت از چين مي آمد، مدادهاي زرد رنگ رايج شدند، چون رنگ زرد در چين معرف احترام و نشان اعضاي خاندان سلطنتي بود و استفاده از رنگ زرد، نشانه ويژگي ها و برتري هاي خانوادگي به حساب مي آمد. امروزه مدادها در هر رنگي عرضه مي شوند اما هنوز هم زرد بيشترين رنگ متداول است. چون رنگ زرد بيشتر به چشم مي آيِد و راحت تر ديده مي‌شود.
  پيش از اختراع پاك كن، نوشته هاي مدادي به اندازه نوشته هاي جوهري امروز، دائمي بودند. بعدها توانستند اين اثرات را با كشيدن اندكي از نان سفيد بر نوشته هاي مدادي، از بين ببرند. آيا مي دانيد كه ما چگونه از نان به انواع گوناگون پاك‌كن هاي امروزي رسيديم ؟آيا مي دانيد كه نان يا پاك كن چگونه نوشته ها را پاك مي كنند؟

  تاريخ مداد و پاك‌كن:
  نويسنده هاي روم باستان با يك ميله ظريف سربي، بر روي پاپيروس مي نوشتند كه بنام stylus معروف بود. سرب، فلز نرمي است و به اين ترتيب stylus علامت كمرنگ و خوانا از خود به جا مي گذاشت. در سال 1564 ذخيره بزرگي از گرافيت در انگلستان كشف شد. وقتي مردم متوجه شدند كه گرافيت اثري تيره تر از سرب به جا مي گذارد و تازه سمي هم نيست، مدادها مورد استفاده قرار گرفتند. مداد درست مثل Stylus ها استفاده مي‌شد، با اين تفاوت كه در آن پوششي براي گرافيت به كار مي‌رفت تا دست استفاده كننده، تميز بماند و در ضمن گرافيت كه بسيار ظريف و شكننده بود، سالم بماند.
  وقتي كه شما علائم مدادي را پاك مي كنيد، در واقع گرافيت ( كربن ) را پاك مي كنيد و نه سرب. امروزه پاك‌كن ها در رنگهاي مختلف وجود دارند و مي‌توانند علائم مدادي و بعضي از انواع خودكارها را پاك كنند. آنها از لاستيك، وينيل، سقز يا مواد مشابه درست مي شوند .
  پيش از اختراع پاك كن، شما مي بايستي از يك قطعه نان سفيد استفاده
  مي كرديد ( بعضي از هنرمندان هنوز هم از نان براي كمرنگ كردن اثر زغال يا پاستل استفاده مي كنند). ادوارد نعيم؛ مهندس انگليسي؛ اولين پاك كن را در 1770 كشف كرد. در واقع داستان از اينجا شروع شد كه او هنگام پاك كردن يك مطلب، اشتباهي يك قطعه لاستيك را به جاي نان برداشت و متوجه خواص آن شد. بعدها او شروع به فروختن پاك كن هاي لاستيكي كرد. اما لاستيك نيز مانند نان فاسد شدني بود و به مرور زمان، حالت بدي پيدا مي كرد. در نتيجه پاك كن هايي با جنس‌هاي مرغوب تر به بازار آمد.
  در سال 1858، هايمن ليمپن ـ پروانه ثبت پاك كن هاي متصل به مدادها را دريافت كرد، كه امروزه بسيار رايج و متداول است.

  پاك كن ها چگونه عمل مي كنند؟
  پاك‌كن در واقع ذرات گرافيت را از سطح كاغذ بر ميدارد. مولكولهاي پاك كن چسبندگي بيشتري از مولكولهاي كاغذ دارند. بنابراين وقتي پاك كن را بر علائم مدادي مي‌كشيد، گرافيت ترجيح مي دهد كه به پاك كن بچسبد و نه كاغذ. بعضي از پاك كن ها، سطح رو يي كاغذ را خراب ميكنند و در واقع آنرا نيز برمي دارد. پاك كن هاي وينيلي از پاك كن هاي لاستيكي نرم تر هستند اما همين خاصيت را دارند. پاك كن هاي هنري از لاستيك نرم ـ زبر درست مي شوند و علائم را بدون از بين بردن كاغذ پاك مي كنند.

  تهيه مداد:
  اين تصوير نشان مي‌دهد كه چگونه از يك قطعه چوب، مداد توليد مي‌شود. مغز مداد هاي امروزي از نسبتهاي مختلف گرافيت و خاك رس درست مي‌شود. در صد متفاوت اين دو ماده سبب ايجاد مدادهايي با " سختي " هاي گوناگون مي‌شود كه معمولا روي مداد نوشته مي‌شود. علامت"H " نشان سختي وعلامت"B " نشان ميزان مشكي بودن مداد است. "2H " يعني مداد سختي دو برابر دارد و "HB " يعني مداد سخت و مشكي.
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 13. #8


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده طرحی نو برای انباشتن کربن دی اکسيد در زير دريا

  براساس اين طرح دی اکسيد کربن را می توان زير بستر اقيانوس ها ذخيره کرد

  دانشمندان آمريکايی می گويند می توان دی اکسيد کربن را برای جلوگيری از گرمتر
  شدن زمين زير بستر درياها ذخيره کرد.
  براساس اين پيشنهاد گاز دی اکسيد کربن چندين کيلومتر زير
  زمين پمپ و سپس زير بستر درياها تزريق می شود.
  تيم مشترک محققان دانشگاه هاروارد، موسسه فنی ماساچوست (ام آی تی) و دانشگاه کلمبيا در نشريه
  اقدامات آکادمی ملی علوم آمريکا گزارش داد که در زير درياها فضای کافی برای ذخيره کردن ميزان
  نامحدودی دی اکسيد کربن متصاعد شده در جو وجود دارد.
  طرح های قبلی برای انباشتن CO2 زير درياها به علت نگرانی نسبت به نشت احتمالی و ايمنی اين شيوه
  مورد انتقاد قرار گرفته بود.
  اما حاميان طرح تازه می گويند اين طرح چنين خطراتی در بر ندارد و می توان آن را با فناوری های
  موجود اجرا کرد.
  پيشنهادهای قبلی برای مقابله با افزايش تصاعد دی اکسيد کربن از طريق جمع آوری آن از اتمسفر و
  ذخيره آن زير زمين شامل:
  ۱-ذخيره کردن دی اکسيد کربن در ميادين نفت و گاز، يا معادن زغال سنگ
  ۲-تزريق دی اکسيد کربن در اعماق اقيانوس ها
  ۳-تبديل شيميايی CO2 به مواد جامد يا مايعاتی که از لحاظ ترموديناميک پايدار هستند
  اما اين شيوه ها نگرانی هايی ايجاد کرده بود، که مهمترين آنها خطر نشت از مخازن زمينی و همچنين
  خطر حل شدن مقادير عظيمی CO2 در آب اقيانوس ها و آسيبديدن اکوسيستم های دريايی بود.
  براساس طرح تازه گاز دی اکسيد کربن به عمق 3 هزار متری دريا پمپ شده و سپس زير بستر
  اقيانوس تزريق می شود.
  فشار زياد و دمای پايين در آن عمق، گاز کربن را به مايعی که فشرده تر از آب اطراف است تبديل می کند.
  آزمايش ها حاکيست که ترکيب هايی مانند يخ تشکيل خواهد شد که در آن ملکول های آب مانند قفس عمل
  کرده و ملکول های دی اکسيد کربن را در داخل خود به دام می اندازند.
  به گفته محققان به اين ترتيب اطمينان حاصل می شود که گاز در رسوبات به تله می افتد و جای آن به
  قدری محکم است که حتی شديدترين زلزله ها نمی تواند آن را آزاد کند.
  . منبع سایت بی بی سی
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 14. کاربر زیر از دوست گرامی eliyana به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  miladpeiky (12 May 2010)

 15. #9


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده

  چرا سولفوریک اسید بافت های زنده را به شدت تخریب می کند؟

  اسید سولفوریک به هر نسبتی با آب امتزاج پذیر است . وعامل آبزدای بسیار قوی است .واکنش آن با آب بسیار گرمازا واز این رواختلاط آب با اسید غلیظ باید با احتیا ط بسیار وبه آرامی به کمک همزن شیشه ای وبا افزایش اسید به آب صورت گیرد . تمایل این اسید به ترکیب با آب آن قدر زیاد است که ازهر بافتی که دارای اتم های هیدروژن واکسیژ ن است این دو اتم را به صورت آب حذف می نماید. افزایش چند قطره اسید به شکر ( ساکارز ها) و یا الیاف سلولزی نظیر پنبه ویا بافت های جانوری دراندک مدتی ازاین بافت ها هیدروژن واکسیژ ن را به صورت آب حذف ٬ و کربن را بر جا می گذارد واین فرایند ها همراه با آزاد شدن انر ژی زیادی است و بسیار خطر ناک می باشد.
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 16. #10


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده تیره ترین ماده ی شناخته!!

  دانشمندی در دانشگاه هوستون، ماده ای را ساخته است که چهار بار از تیره ترین ماده ی شناخته شده، تیره تر است. این ماده ی سیاه رنگ بیش از 9/99 درصد از نور را جذب می کند.
  پولیکل آجایان (Pulickel Ajayan)، ترکیبی از نانو لوله های کربنی ساخته است که تنها 045/0 درصد از نور را باز می تاباند. آجایان در این مورد می گوید: " اعدادی که میزان تیرگی این ماده را نشان می دهند، مهیج تر از آن چیزی بودند که ما فکر می کردیم." او می افزاید: " این ماده که در کتاب رکوردهای جهان ، گینس، به ثبت رسیده است دارای کاربردهای عملی بسیاری می باشد. توانایی این ماده در جذب نور می تواند در پانل های خورشیدی مفید باشد. هم چنین این ماده میزان تفرق نور را به حداقل می رساند که یک مزیت بالقوه در ساخت تلسکوپ ها محسوب می شود."
  تیره ترین ترکیب شناخته شده ی پیشین، یک آلیاژ نیکل – فسفر بود که توسط دانشمندان در لندن ساخته و 16/0 درصد نور را باز می تاباند.
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 17. #11


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده شیمی آب!

  این مقاله به بررسی ترکیبات موجود در آب آشامیدنی بالاخص فلوراید می پردازد، همانگونه که مسلم است آب مهمترین مایحتاج بشر برای زندگی میباشد .پس پرواضح است که شناخت آب می تواند کمک شایانی به ما در رابطه با استفاده بهینه از این مایع حیات بخش نماید همچنین با بررسی ترکیبات موجود در آب می توانیم از رسیدن صدمات احتمالی ناشی از مصرف آب آلوده جلوگیری نماییم .

  با توجه به اینکه املاح و مواد گوناگونی در آب وجود دارند و برخی از آنها برای سلامتی مضر است لذا سعی شده است مقدار مجاز برخی از آنها با توجه به استانداردهای جهانی ارائه گرددتا بدین وسیله به روشنگری در این خصوص پرداخته باشیم.  آبی که ما می نوشیم حاوی املاح و مواد گوناگونی می باشد که پاره ای از آنها مضر و پاره ای دیگر نه تنها مضر نیستند بلکه برای سوخت وساز بدن بسیار مفید می باشند . مواد موجود در آب را می توان به شاخه های بیولوژیکی که عبارتند از انواع میکروبها و ویروسهاوانگلها و آمیب ها و ... ،و شیمیائی که عبارتست از عناصر ومواد شیمیائی نظیر بی کربنات وانواع کاتیونها آنیونها کربناتها سولفاتها فسفاتها و ... که وجود برخی از آنها در آب مایه سلامت و برخی دیگر عامل نقاهت و مرض می باشد .


  آب یکی از مهمترینو پر قدرت ترین حلالهای شیمیایی می باشد لذا آب جاریبا توجه بهترکیبات شیمیایی بسترخود مقداری از عناصر را در خود حل می کند در زیر به بررسی اجمالی آنها می پردازیم.


  ترکیبات موجود درآب عبارتنداز : نیترات ونیتریت ، آهن و منگنز، جامدات معلق،سولفات ، فسفات ،کلراید، فلوراید ،کلسیم و سدیم وعناصرناچیز


  ▪ درصد فراوانی عناصر در پوسته زمین۱)


  ـ اکسیژن ۴۹.۵% سدیم ۲.۶۳% کلر ۰.۱۹% باریم ۰.۰۴%


  ـ سیلیسیم ۲۵.۷% پتاسیم ۲.۴۰% فسفر ۰.۱۱% نیتروژن ۰.۰۳%


  ـ آلومینیم ۷.۴% منیزیم ۱.۹۳% منگنز ۰.۰۹% فلوئور ۰.۰۳%


  ـ آهن ۴.۷% هیدروژن ۰.۹% کربن ۰.۰۸% استرانسیم ۰.۰۲%


  ـ کلسیم ۳.۴% تیتانیوم ۰.۶% گوگرد ۰.۰۶% سایر عناصر ۰.۴۷%


  ● جامدات معلق:


  جامدات معلق جامداتی هستند که محلول حقیقی نبوده و می توان با صاف کردن از محیط حذفشان نمود . جامدات کل معرف مجموع جامدات حل شده وجامدات معلق می باشد ( اکثر اوقات به مقدار جامدات کل مانده کل هم اطلاق می شود . در آب با منشأ، بستری است که آب در آن جاری می باشد از عوامل دیگر ایجاد مواد معلق می توان به نقش کارخانجات صنعتی و کارگاهها کودهای کشاورزی فاضلابهای شهری وصنعتی وکشاورزی و.... در ایجاد مواد معلق اشاره نمود .


  استانداردهای سازمان بهداشت آب آشامیدنی آمریکا مقدار کل جامدات را برای یک آب قابل شرب خوب( ۵۰۰ ppm) خاطر نشان کرده است اما اگر در ایالتی و یا ناحیه ای نتوان به این استاندارد دست یافت مقدار(۱۰۰۰ ppm )نیز اجازه داده شده است .لازم به ذکر است که عملاً هیچ محدودیتی بطور مستقیم بر روی مقدار جامدات حل شده و معلق اعمال نگردیده و این محدوده توسط کدورت آب که نباید از (۱۰) واحد تجاوز کندکنترل می شود . (۲)


  ● نیترات:


  نیتریت ونیترات از دیگر مواد موجود درآب می باشند که معمولاً به مقدار نسبتاً کمی در آبهای طبیعی یافت می شوند ، احتمالاً ترکیبات نیتروژن دار از طریق فاضلاب های صنعتی و کشاورزی وتاحدودی صنعتی به این آبها وارد می شوند که با اکسید شدن این ترکیبات به نیترات توأم است، اداره بهداشت ایالات متحده آمریکا در ارتباط با استانداردهای آب آشامیدنی ،هیچگونه محدودیتی را در ارتباط با مقدار محتوی نیترات در آب عمل نکرده است . اخیراً،مشخص شده که وجود غلضت های بالایی از نیترات بالای ppm ۱۰ ? دلیل آبی شدن رنگ نوزادان تحت عنوان methem eglobinemia می باشد معمولاً وجود چنین غلظت های بالایی مربوط به آب چاههایی در مناطق روستایی و نزدیک به منابع نفوذ سطحی می باشد.( البته این تحقیق مربوط به کشور آمریکا می باشد.) (۳)  ▪ میزان نیترات در آب چند نقطه در شهر اراک و دو نوع آب معدنی:


  ـ منطقه دارایی ۳۹.۶۵ ppm دماوند(آب معدنی) ۷ ppm  ـ منطقه دانشگاه ۱۵.۲ ppm پلور( آب معدنی ) ۲ ppm  ● آهن:

  آهن به دو گونه آهن فرو و آهن فریک وجود دارد . آهن در فرم فریک کاملاً اکسیده شده در حالیکه در وضعیت فرو ، به گونه ای جزئی اکسیده می گردد . در آزمایش مقدار کل محلول شده و دو نوع ، یعنی آهن فرو و آهن فریک مورد سنجش قرار می گیرد . از آنجاییکه آهن یکی از فراوانترین عناصر پوسته جامد زمین می باشد در اکثر آبهای طبیعی وجود دارد .


  آهن در آبهای سطحی به دلیل اکسید شدن توسط اکسیژن ، به صورت فریک می باشد ، اما آهن در آبهای چاه ، معمولاً بصورت فرو دیده می شود ، وقتی آب از درون چاه به سطح زمبن آورده می شود ،به محض تماس با هوای بیرون گاز دی اکسید کربن آزاد گشته و آهن فرو تبدیل به آهن فریک می گردد .


  آهن در رده عناصر قشر ساز شبیه کلسیم و منیزیم قرار داده شده است و دلیل آنهم تشکیل رسوب از محلول و تولید یک لایه می باشد ، آهن در آب اشکالات زیادی را تولید می کند ، تولید لکه هایی میکند که لایه حفاظتی و بهداشتی دستشوئی ها را از بین برده و بر سایر ظروف مشابه تأثیرات سوئی می گذارد . از نقطه نظر قوانین بهداشتی دولت ایالات متحده آمریکا ،حداکثر مقدار این ماده دردرون آب قابل شرب حدود ۰.۳ ppm بصورتFeاست. (۲)(۳) از آنجا که حضور آهن به مقدار فراوان باعث ناهنجاریهای بهداشتی می گردد از اینرو حذف آن بسیار حائز اهمیت می باشد .  ▪ حذف آهن از محیط به همراه فرآیندهای زیر صورت می گیرد(۴)

  ۱) هوا دادن


  ۲) منعقد ساختن


  ۳) نرم کردن توسط آهک و آهک کربنات سدیم


  ۴) تبادل یونی


  ۵) صافسازی تماسی


  ● منگنز:

  منگنز بیشتر در آبهای آهن دار با دامنه ای کمتر از آهن وجود دارد. اشکالاتی که در اثر حضور هریک از آنان بوجود می آید شبیه یکدیگر می باشد وروش حذف آهن بر منگنز نیز تأثیر می گذارد . منگنز بیشتر در آبها وجود داشته و معمولاً مقدارش بیشتر از ۳ ppm نمی باشد این عنصر ،مانندآهن از محلول راسب می شود و به فرم هیدروکسید منگنز قهوه ای یا سیاه رنگ در درون لوله های انتقال ، شیرها و غیره دیده می شود حضور منگنز تولید یکسری لکه های بد رنگ می کند . مقدار منگنز برای اکثر اهداف صنعتی نبایستی بیشتر از(۰.۱ ppm ۴) باشد و جهت تعدادی از فرایندها ، مانند تولید کاغذهای نرم و نازک ، این مقدار منگنز هم به عنوان آلوده کننده مطرح می شود .استاندارد اداره بهداشت آمریکا در این مورد بیشتر نبودن منگنز بصورت Mn درحدود ۰.۵ ppm ? در آب آشامیدنی را توصیه می نماید . (۳)


  ▪ روش های حذف منگنز از آب:

  ۱) هوادهی


  ۲) صاف سازی تماسی


  ۳) نرم کردن توسط آهک با آهک کربنات کلسیم


  ۴) نرم سازی توسط زئولیت


  ● عناصر ناچیز موجود در آب :

  اصطلاح عنا صر ناچیز به آن دسته از عنا صر که به مقدار بسیار اندک (درحد اثر) در یک سیستم معین وجود داشته باشند اشاره دارد .


  یک تعریف قابل قبول برای عناصر ناچیز چنین است ، عنصری که به مقدار چند قسمت در میلیون یا کمتر در نمونه وجود داشته باشد اصطلاح مواد ناچیز تعریف کلی تری است که هم برای مواد شیمیایی و هم برای عناصر بکار می رود .


  جدول زیر مهمترین عنا صر ناچیز را که در آبها یافت می شوند را نشان می دهد ، بعضی از این عناصر به عنوان مواد غذایی برای زندگی جانوری وگیاهی شناخته می شوند ، ، بعضی از این عناصر به مقدار کم مورد نیاز حتمی هستند ولی مقدار زیاد آنها سمی است . بسیاری از مواد موجود در محیط زیست آبی دارای چنین رفتاری هستند.به خواص و ویژگی برخی از آنها در زیر اشاره شده است .


  ● وجود و اهمیت عناصر ناچیز در آبهای طبیعی و فاضلاب ها: (۳)

  ـ عنصر منبع تأثیر و اهمیت حدمجاز (ppm)


  آرسنیک محصول فرعی استخراج معدن آفت کش ها سمی و احتمالاً سرطان زا ۵ ppm


  کادمیم ضایعات صنایع فضولات استخراج معادن- آبکاری- لوله های آب در فرآیندهای شیمیایی جانشین روی می شود- باعث افزایش فشار خون وآسیب به کلیه ها و... ۰.۰۱ppm


  بریلیم زغال سنگ و نیروگاههای هسته ای و صنایع فضایی مسمومیت حاد و مزمن و احتمالاً سرطان زا بور زغال سنگ،موادپاک کننده ،فضولات صنعتی سمی برای گیاهان ۱ ppm


  کروم آبکاری فلزات، مواد افزودنی به برجهای خنک کننده عنصر ناچیز ضروری ۰.۰۵ ppm


  مس آبکاری فلزات،فضولات صنعتی،زباله های شهری و معدنکاوی، عنصر ناچیز ضروری،برای جانوران سمی نیست ولی برای گیاهان سمی است ۱ ppm


  فلوئور(یون) منابع ژئولوژیکی- پسمانده صنعتی بیش از ۱ppm باعث خرابی دندان میشود ۱.۷-۱.۸ ppm آهن پسمانده صنعتی-کان آب اسیدی ماده غذایی نه چندان سمی ضروری ۰.۰۵ppm سرب لوله های آب-بنزین معد نکاوی مسمومیت-نابودی حشرات ۰.۰۵ppm منگنز پسمانده صنعتی-کان آب اسیدی به مقدار زیاد برای گیاهان سمی ۰.۰۵p روی پسمانده صنعتی،لوله های آب آبکاری فلزات به مقدار زیاد برای گیاهان سمی ۵ ppm


  ● فلوئور

  فلوئور (۰.۳)گرم به ازاء هر کیلو گرم از وزن پوسته زمین را شامل می شود . ترکیبات فلوئور در تولید آلومینیم مورد استفاده قرار می گیرند . و فلوراید در طی ساخت و استفاده کودهای فسفاته که تا ۴ درصد فلوئور دارندآزاد می شود مقادیر تماس روزانه با فلوراید بستگی به منطقه جغرافیایی دارد. اگر رژیم غذایی شامل ماهی، و چای باشد ،تماس از طریق غذا ممکن است به طور خاص زیاد باشد . در مناطق ویژه ،سایر غذاها و آلودگی هوا در محیط بسته ممکن است به مقدار قابل توجه در کل میزان تماس سهیم باشند مقادیر دریافتی بیشتر ممکن است از مصرف خمیردندان حاوی فلوراید ناشی شوند .


  تماس با فلوراید از طریق آب آشامیدنی به مقدار زیاد بستگی به شرایط طبیعی دارد. مقادیر آن در آب خام معمولاًپایین تر از (۱.۵ mg/lit) است اما آبهای زیر زمینی ممکن است در مناطق غنی از مواد معدنی فلوئوردار ، محتوی حدود (۱۰ mg/lit) باشند برخی اوقات فلوراید جهت پیشگیری از پوسیدگی دندان به آب آشامیدنی افزوده می شود .فلورایدهای محلول پس از ورود آب آشامیدنی به بدن به سرعت در سیستم گوارش جذب میشوند. (۳)


  در سال ۱۹۸۷ ، IARC (سازمان بین المللی پژوهش بر روی سرطان) فلورایدهای معدنی را در گروه ۳ طبقه بندی کرد. گر چه در یک مطالعه انجام شده بر روی موش های صحرایی نر ،شواهد دو پهلویی در خصوص سرطانزایی به دست آمده ولی مطالعات اپیدمیولوژی گسترده هیچ گونه شواهدی از سرطانزایی در انسان نشان نداده اند .


  شواهدی دال بر اینکه مقدار رهنمودی (۱.۵ mg/lit) در سال ۱۹۸۴ نیاز به تجدیدنظر داشته باشد ، غلظت های بالاتر از این مقدار افزایش خط فلوروزیس دندان را به دنبال دارد و غلظت های بسیار بالاتر به فلوروزیس اسکلتی می انجامد . این مقدار بالاتر از آن چیزی است که برای فلوئورزنی مصنوعی آب توصیه شده است. (۵)


  یکی از مطالبی که باید به آن اشاره کرداین نکته است که ترکیباتی مثل کربنات سولفات ودمای محیط وهمچنین pH برروی غلضت فلوراید مؤثر است. تأثیر سولفات بر فلوراید.(۱۱)


  ● آشنائی بیشتر با خواص فلوئور درآب

  در سال ۱۹۰۳ برای اولین بار در کلرادوی آمریکا یک دندان پزشک متوجه شد مردمی که ازآبهای دارای فلوئوراستفاده می کننداستحکام دندانهایشان بیشترمی شوداما لکه های قهوه ای رنگی روی دندانهایشان ایجاد می شود . مطالعات بعدی نشان داد که اگر میزان فلوئور آب حدود (۱mg/lit)یا به طور متوسط(۰.۷-۱.۵mg) باشد حداقل ۶۰% کاهش پوسیدگی دندان داریم و لکه های قهوه ای رنگ ایجاد نمی شود .


  بررسی دیگری در آمریکا انجام شد . دو منطقه انتخاب شد که آب آنهاکمتر از(۷ mg/lit) یا PPM ( Parts Permillion ) فلوئور داشت.به آب یکی از مناطق فلوئور اضافه کردندو به آب منطقه دیگر فلوئور اضافه نشد. بعد از گذشت۱۰ سال کودکان را موردمطالعه قرار دادند . مشاهده کردند کودکانی که بعداز ۱۰ سال از اضافه شدن فلوئور۱۶ساله شده اند۴۰% پوسیدگی دندانهایشان نسبت به منطقه ای که به آب آن فلوئوراضافه نشده بودکاهش یافته است.و درکودکان۱۲ ساله در حقیقت ۴۸% از پوسیدگی دندانهاکاهش یافته بود.


  بدین ترتیب اگراز بدو تولد بتوان فلوئور را به آب اضافه کرد و فلوئور مورد نیاز بدن را تأمین کرد، خطر پوسیدگی دندان ها کاهش می یابد.ضمن اینکه مطالعات بعدی نشان داداصولاً مردمی که ازآبهایی استفاده می کنندکه فلوئورکافی را دارد در آینده کلسی فیکاسیون عروق قلبی مخصوصاً عروق کروندوآئورت کمتر اتفاق می افتد.اما اگر میزان فلوئور از ۱.۵) (PPM تجاوز کند و به ۲برسد فلوئورزیس دندانی شروع می شودو اگر به ۲.۵ برسد معمولاً نشانه های انباشت فلوئور دردندانها که فلوئورزیس نام دارد مشاهده می شود. نکته مهم این است که اگر فلوئور آب در حد ۲.۵ PPM باشد فلوئورزیس ، زیبایی دندانها را از بین می برد .


  منظره عمومی دندانها گچ می شود و شفافیت و براقی آنها را از بین می برد.روی این حالت کج دندانها ، یک نوار براق وجود دارد و روی این نوار براق لکه های قهوه ای رنگ دیده می شود . زمانی که فلوئور آب در حد۲.۵ PPM است.فلوئورزیس زیبایی دندانها را از بین می برد اما باعث استحکام دندانها می شود .


  در حالی که وقتی مقدار فلوئور آب از حد ۲.۵ PPM بیشتر شود و مخصوصاً زمانی که به ۵-۶) (PPM برسد فلوئورزیس باعث استحکام دندانها نمی شود ، بلکه موجب تخریب بافت دندانی می شود و دندانها کاملاً قهوه ای رنگ شده و به مرور زمان پوسیده و پوک می شوندو کم کم می ریزند.


  اگر فلوئور آب به بیش از۱۰ PPM برسدبرای افرادی که بیش از۳۰ سال در چنین منطقه ای زندگی می کنند نه تنها دندانها از بین می رود بلکه تئوزیز استخوانی هم ایجاد می شود. به گونه ای که اگر از ستون فقرات این افراد رادیولوژی تهیه کنیدیک لایه ستون یکنواخت به همراه زوائدی دیده می شودوافرادازدردهای استخوانی به شدت رنج می برند. نکته ای که حائز اهمیت است این است که در مناطقی که فلوئور آب زیاد است فلوئورزیس در دندانهای شیری معمولاً مشاهده نمی شود اما در دندانهای دائمی مشاهده می شود .
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 18. #12


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده

  پديده ی Luminescence
  (مواد نور افشا در تاريکی)

  فسفرسانس و فلوئورسانس پديده هايي هستند كه در آنها يك ماده خاص كه بطور عام به آن فسفر گفته ميشود پس از قرار گرفتن در مقابل نور مرئي يا غيره مرئی يا حرارت ( تحريك شده ) اين انرژي را در خود ذخيره مي كند و سپس آن انرژي را بصورت طيفي از امواج مرئي در طول مدت زماني منتشر مي كند . اگر اين بعنوان شباهت اين دو پديده باشد تفاوت آنها در اختلاف زماني بين اين دو دريافت و تابش يا به عبارت ديگر دوام تابش است . اگر زمان تحريك كمتر از ۱۰ به توان ۸- ثانيه باشد، اين پديده را Fluorescent مي ناميم و اگر زمان تحريك بيش از ۱۰ به توان ۸- ثانيه باشد آن را Phosphorescent مي ناميم.به عبارتي در فسفرسنس تحريك طولاني تر و تشعشع طولاني تري داريم و در فلوئورسنس تحريك كوتاهتر تر و تشعشع كوتاهتري تري داريم.در فلوئورسانس كه نمونه آن نور مهتابي يا صفحه تلويزيون است تابش آني است و تقريبا" بلافاصله بعد از قطع نور تمام ميشود . در حالي كه در فسفرسانس ماده بعد از قطع نور نيز تا مدتي به تابش ادامه ميدهد كه مقدار آن بسته به ماده مورد استفاده مي تواند از چند ثانيه تا چندين روز طول بكشد . در فلوئورسانس برانگيختگي ميان دو تراز اصلي با انرژي هاي E1,E2 اتفاق مي افتد كه جابجايي بين أنها كاملا" أزاد است .الكترون با دريافت انرژي بر انگيخته شده وبه تراز E2 مي رود وپس از 8تا 10 ثانيه دوباره به تراز اول بر مي گردد و فتوني با انرژي E2-E1 تابش مي كند اما در فسفرسانس ماجرابدليل وجود يك تراز مياني كمي پيچيده تر است اين تراز كه مابين تراز پايه و برانگيخته قرار دارد تراز نيمه پايدار مي باشد و مانند يك دام براي الكترونها عمل ميكند به خاطر شرايط خاص اين تراز انتقال الكترون از أن به ساير ترازها ممنوع واحتمال أن بسيار كم است بنابراين چنانچه الكتروني پس از برانگيختگي از تراز E2 در دام تراز نيمه پايدار بيافتد انجا مي ماند تا زماني كه به طريقي ديگر مجددا" برانگيخته شود وبه تراز E2 برگردداين اتفاق مي تواند تحت تاثير جنبشهاي گرمايي اتمها يا مولكولهاي مجاور ويا برانگيختگي نوري روي دهد اما احتمال وقوع أن بسيار كم است به همين دليل چنين الكترونهايي تا مدتها در تراز مياني مي مانند (بسته به ساختار اتمي ماده و شرايط محيطي) وهمين عامل تاخير در باز تابش بخشي از انرژي دريافت شده است.تحريك اين ماده ها به گونه هاي مختلف انجام مي شوند: بمباران فوتوني، الكترونها، يونهاي مثبت، واكنشهاي شيميايي، گرما و گاهي اوقات ( مخصوصاً در جانداران ) تنش هاي مكانيكي... راز کرمهای شب تاب در فسفرسانس است.


  برای ساختن مواد درخشنده در تاريکی بايد فسفری وجود داشته باشد که با استفاده از نور معمولی انرژی بگيرد و طول تابش ان زياد باشد.برای مثال دو فسفری که اين ويژگی ها را دارند مثل ( Zinc Sulfide ) و ( Strontium Aluminate ). که ( Strontium Aluminate ) بهتر است برای طول تابش بيشتر.
  اين مواد با پلاستيک مخلوط ميکنند و مواد درخشنده در تاريکی را ميسازند.
  بعضی مواقع ممکن است شما موادی را ببينيد که ميدرخشند ولی به انرژی احتياجی ندارند!يکی از ان مثالها بروی عقربه های ساعتهای گران قيمت است.درانها فسفر با يک عنصر راديو اکتيو مخلوط شده (مثل راديوم- radium) که ان عنصر با انتشار راديو اکتيو فسفر را مرتبا با انرژی ميکند.
  شرحي از نحوه ي كار لامپ هاي فلوئورسنت :

  در اين لامپها يك تخليه ي الكتريكي در محيطي از بخار جيوه و يك گاز خنثي ( مانند آرگون ) انجام مي شود. بخار جيوه بر اثر اين تخليه ي انرژي و جذب اين انرژي، شروع به تشعشع مي كند و طول موج اين تشعشع ۲۵۳۷ آنگستروم است كه در محدوده ي طيف UV ( فرا بنفش ) است.

  از ديگر سوي، دبواره ي داخلي لامپ را با مواد فسفرسنتي پوشش مي دهند و اين مواد توسط اشعه ي UV تحريك شده، نور مرئي تابش مي كنند.
  در دهه ي ۱۹۴۰ اين پوشش Zn2SiO4 (سيليكات زيركونيم) بود و از Mn بعنوان Activator استفاده مي كردند. بعدها يك محلول فسفاتي به صورت Ca5.(PO4)3.(Cl,F).Sb3+ion.Mn2+ion - كه Sb3+ion يعني يون ۳ بار مثبت آنتيموان - استفاده شد كه Activator ان، Sb ( آنتيموان ) بود.

  چه موادي اين گونه هستند (نام عنصر ها) و رنگ نور انها به چه بستگي دارد؟

  شماره - ماده ي زمينه - Activator - رنگ تشعشع - كاربرد
  -------------------------------------------------------------- ( زمان عملكرد كوتاه )
  ۱ - CaWO4 - بدون Activator - آبي - لامپ آبي
  ۲ - Pb - CaWO4 - آبي كم رنگ - لامپ آبي
  ۳ - Pb - BaSi2O5 - فرا بنفش - لامپ تشعشع طولاني مدت فرابنفش
  ۴ - Mn - Zn2SiO4 - سبز - لامپ سبز
  ۵ - Pb3Mn - CaSiO3 - بين زرد و نارنجي - لامپ رنگي با كيفيت بالا
  ۶ - Mn - Cd2B2O5 - نارنجي / زرد - لامپ ترنر

  منبع : iranshimi.blogfa.com
  آخرین ویرایش به وسیله eliyana : 11 May 2010 در 03:18 PM
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

 19. #13


  زمان پیوستن
  04 Feb 2009
  شهر
  شيراز
  اتومبيل
  ؟!؟!؟!؟!
  گوشی موبایل
  nokia6630وf488
  نوشته‌ها
  357
  تشکر شده:
  636

  پیش گزیده آيا آرد (آرد گندم) ميتواند منفجر شود؟

  همه ميدانيم كه بيشتر گندم سفيد از نشاسته درست شده است . و ميدانيم كه نشاسته از كربوهيدرات ساخته شده است يعني از به هم پيوستن زنجيره ی مولكولهاي شكر . هر كسي كه تا بحال مارشمالو (نوعي شيريني خميرمانند )را اتش زده باشد ميداند كه شكر براحتي ميسوزد , پس ارد هم ميتواند.آرد و خيلي از كربوهيدراتهاي ديگر ميتواند اتش بگيرند وقتي انها در هوا بحالت گرد و غبار وجود دارد .فقط کافيه در هر متر مكعب 50 گرم يا بيشتر آرد بصورت گرد در هوا وجود داشته باشد و مشتعل شود. ذره هاي آرد انقدر كوچك هستند كه فورا ميسوزند. وقتي يك ذره بسوزد بقيه ذره هاي نزديكش را هم روشن ميكند و انوقت شعله بوجود امده تمام ابر ارد را شعله ور كرده و منفجر ميشود. تقريبا هر كربو هيدرات بصورت گرد و غبار وقتي مشتعل شود منفجر خواهد شد .در خيلي از انبارهاي آرد به همين صورت با يك جرقه يا يك منبع گرما باعت انفجار و اتش سوزي ميشود.
  منبع : www.chemicalkolbeh.blogfa.com
  وسعت دنیای هرکس به اندازه وسعت تفکر اوست!!

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد