تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 40

نام گفتگو: وسایل و تجهیزات مورد استفاده و نکاتی درمورد انتخاب آنها

زمان پیوستن
    19 Apr 2005
    گوشی موبایل
    1100

پیش گزیده وسایل و تجهیزات مورد استفاده و نکاتی درمورد انتخاب آنها

با سلام به همه عزیزان علاقمند به آکواریوم

کلیه قواعد و اصول مهم مربوط به وسایل و تجهیزات مورد استفاده و نکاتی درمورد انتخاب آنها در این تاپیک عنوان شده است.
    لطفا پس از مطالعه دقیق این تاپیک درصورت وجود سوال یا هر اشکال دیگری در این زمینه از تاپیکهای مرتبط در قسمت پرسش و پاسخ استفاده نمائید.

در این تاپیک نکات کلی درخصوص معرفی و انتخاب وسایل و تجهیزات ذیل عنوان شده است :

پمپ هوا
    فیلتر داخلی
    فیلتر خارجی
    فیلتر کف (زیرشنی)
    بخاری
    دماسنج
    شن
    سرپوش (درب)

موفق باشید

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

فيلتر گذاري

يكي از راه هاي افزودن عمر ماهي ها و بهينه كار كردن سيستم آكواريوم ها، سيستم هاي فيلتراسيون است كه براساس حذف مواد معلق آب به صورت مكانيكي و رشد و تقويت باكتري ها و ديگر ميكرو اورگانيزم ها براي حذف آمونياك و نيترات (فيلتراسيون بيولوژيكي) استوار است. براي اطمينان از فعاليت بيولوژيكي، فيلتر بايد به طور دائم كار كند.
    در بسياري موارد آكواريوم هاي كوچك و تنگ هاي ماهي طلا ئي فيلتر نمي شوند و كيفيت آب به وسيله تغييرات منظم آب در حد مناسب نگاه داشته مي شود. در حالي كه اين كار كيفيت خوب آب را فراهم مي كند اما مي تواند برخي مسائل ديگر مانند تغييرات ناگهاني فاكتورهاي شيميايي (مانندPH و سختي) را به همراه آورد.
    بنابراين براي برخي آكواريوم ها اشكالي از فيلترها را مي توان توصيه نمود. انتخاب فيلتر توسط اندازه مخزن، نوع ماهي ها و فضاي قابل دسترس تعيين مي شود. اندازه فيلتر نيز به وسيله اندازه مخزن معين مي شود: فيلتر بايد تمام حجم آب آكواريوم را هر ۶۰ - ۳۰ دقيقه به گردش بياندازد.

فيلتر اسفنجي: يك پمپ و سنگ هوا براي كشيدن آب از ميان يك اسفنج لوله ا ي استفاده مي شود كه به طور مكانيكي مواد معلق را از آب خارج كرده، ضمنا يك سطح وسيعي را براي رشد باكتري ها فراهم مي سازد.

فوايد:
    - جريان آب آرام براي مخازني كه ماهيان جوان يا مريض دارند ايده آل است.
    - ارزان تمام مي شود.
    معايب:
    - در مخازن بزرگ كارآيي ندارد.
    - بدمنظره مي باشد.
    نگهداري: هر ۳-۲ هفته يك بار اسفنج را درآورده و با آب كهنه آكواريوم، مواد زائد آن را تميز نماييد.
    فيلتر زير شني:صفحات سوراخ دار زير(۵- ۸Cm) شن قرار داده مي شوند.
    آب از ميان شن ها عبور كرده و نيروي ايجاد شده توسط پمپ هوا آب را از طريق يك لوله بالا برنده برمي گرداند.
    شن مانند يك فيلتر بيولوژيكي و مكانيكي عمل كرده و يك سطح وسيعي را براي حركت ميكروارگانيزم هاي نيتريفيكانت مهيا مي كند.
    مزايا
    - ايجاد سطح وسيع براي فعاليت بيولوژيكي
    - ارزان مي باشد.
    معايب
    - صفحات فيلتر در اثر فعاليت كند و كاو برخي گونه ها مانند ماهيان طلا ئي ويچلا يدها از زير شن در مي آيند.
    - باقي مانده مواد از مخزن خارج نشده و در اثر فعاليت ماهيان در آكواريوم پخش مي شود.
    - ممكن است روي رشد گياهان اثرات نامطلوب داشته باشد.
    نگهداري: جمع آوري مواد زائد از شن ها توسط يك پاك كننده شن انجام مي شود.
    آن وسيله اي است كه برخي اوقات براي جمع آوري مواد زائد از طريق سيفون كردن از ميان لوله بالا برنده از زيرصفحات فيلتر توصيه مي شود.
    فيلتر قدرتي: آب از ميان يك استوانه پرشده از انواع مختلف محيط فيلتري توسط يك پمپ الكتريكي عبور مي نمايد . بسته به طراحي دستگاه فيلتر ممكن است در داخل يا خارج قرار داده شود. محيط فيلتري داخل استوانه طوري قرار داده مي شود كه آب عبوري ابتدا مورد فيلتر مكانيكي سپس فيلتر بيولوژيكي و در نهايت فيلتر شيميايي قرار گيرد. (مانند كربن فعال يا زئوليت).
    مزايا:
    - پر قدرت و مؤثر
    - نگهداري آسان
    - توانايي تنظيم جريان آب
    - براي ماهيان بزرگ ايده آل است.
    معايب
    - در داخل آكواريوم بدمنظره است.
    - برخي مدل هاي آن گران است.
    نگهداري: محيط فيلتر بايد هردو-سه هفته يكبار از مواد زائد داخلي با آب كهنه آكواريوم شسته شود.
    اگر كربن فعال استفاده مي شود بايد هر دو ماه يكبار تعويض شود.
    فيلترهاي آويزان: در فيلترهاي آويزان خارج آكواريوم، آب توسط پمپ به داخل فيلتر هدايت مي شود، اين وسيله عموميت داشته و به طور گسترده قابل دسترسي است.
    مزايا
    - با قدرت و موثر
    -توانايي تنظيم جريان آب
    - نگهداري بسيار آسان
    - ايدهآل براي ماهيان بزرگ
    معايب
    - بد منظره است.
    - فقط در آكواريوم هايي كه سرپوش دارند كاربري دارد.
    نگهداري
    محيط فيلتر بايد هر دو-سه هفته يكبار از مواد زائد با آب كهنه آكواريوم شسته شود، در بعضي مدل ها كه از بسته هاي فيلتري قابل تعويض بهره مي برند براي حفظ تعداد مناسبي از ميكرو ارگانيزم هاي نيتريفيكانت، فقط يك بسته در هر دفعه بايد تعويض شود.
    فيلترهاي چكه اي(خشك و مرطوب)
    در اين فيلتر محيط فيلتري دائما در آب غوطه ور نيست بلكه به خاطر آن اكسيژن رساني به فيلتر بپولوژيكي بهتر شده است.
    مزايا
    - كارايي زياد دارد
    - عموماً كوچكتر از انواع ديگر فيلترها در حجم مشابه آكواريوم است.
    معايب
    - برخي مدل هاي آن گران است.
    نگهداري
    اسفنج يا محيط فيلتري داخل فيلتر به طور منظم بايد تميز گردد. مواد زائد كف فيلتر هرچند وقت يكبار بايد خارج شوند. كربن هاي فعال مورد استفاده بايد هر دو ماه يكبار تعويض شوند.
    به هر روي شناختن بهترين فيلترها و كارآمدترين آنها به شما ياري مي رساند تا مناسب ترين نوع آن را در قياس با بودجه اي كه در اختيار داريد تهيه كنيد يا آن گونه اي را فراهم آوريد كه مناسب آكواريوم شما است و بالطبع در آتيه هزينه هاي كمتري برايتان توليد كند.

منبع : همشهري
    آخرین ویرایش به وسیله ogtay : 10 May 2010 در 11:11 AM

2. 7 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Pedro به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Aqvarium (26 May 2007), F@RSH@D rezayi (23 June 2010), ferydoun (11 January 2011), goldterimaco (27 June 2010), JBF (27 February 2007), saeed71 (29 January 2008), saeed_cpu_full (18 May 2009)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

[quote]
    نقل قول نوشته شده توسط arasto_discus
    با سلام
    البته در مورد ابر کارکرده در فیلتر حرف شما کاملا صحیح است. یعنی اینکه مسلما در درون ابر فیلتر باکتری هایی وجود دارد که بیشتر مفید هستند تا مضر. اما این نکته نیز خالی از لطف نیست:
    1- بیشتر این باکتری ها به خاطر وجود موادی به نام بیوبال که تولید کننده باکتریست به وجود می آیند. نه به خاطر ابر فیلتر .اگر در ابر نیز باکتری یافت شود مسلما به دلیل ترکیبات خاصی ست که شاید بخاطر جنس ابر مورد استفاده باشد .به طور مثال شرکا اهیم دارای ابرهایی با خاصیت باکتری سازیست.

دوست عزیز بیو بال و ابر و سرامیک کارشان اضافه کردن سطح تماس اب در موقع فیلتر شدن است و هیچکدام میکروب تولید نمیکنند. اگر بیو بال یا ابر که از یک پلاستیک با سطح تماس زیاد (دارای خلل و فرج) تشکیل شده میکروب تولید میکرد تمام تولید کنندگان پلاستیک تا الان ؟

میکروب های نیترات کننده در همه جا هستند و فقط ما میتوانیم برای رشد مناسب انها محیط مناسب فراهم کنیم.
    این میکروب ها بعد از یک ماه در تمام سطوح داخلی اکواریوم شما وجود دارند. منتها تعداد میکروبهای یکی از سطوح داخلی اکواریوم شما اگر از تعداد میکروبهای بوجود امده در یک عدد بیو بال کمتر نباشد حداکثر مساویست. برای همین تمامی فیلتر ها چه اسفنجی چه ترکیبی و چه خشک وتر در روز راه اندازی اکواریوم فقط کار فیلترینگ مکانیکی انجام میدهند. ولی بعد از پیدایش و تکثیر میکروبهای نیترات ساز در لابلای انها عمل فیلتراسیون بیولوژیکی شروع میشود.

این میکروبها چون همگی هوازی هستند در هوای بیشتر بهتر تکثیر پیدا میکنند و برای همین بهترین فیلتر ها اصطلاحا فیلتر های خشک/مرطوب (Wet/Dry or Trickle filter) هستند.

برای همین توصیه می کنند که هرگز اسفنج فیلتر را زیر شیر اب نشویید. چون با این کار تمامی میکروبهای مفید را میکشید و پیشنهار میکنند که اسفنج/سرامیک/ بیوبال همه و همه باید با ابی که تازه دارید از اکواریوم سیفون میکنید شست وشو شوند.

برای کوتاه کردن مدت پیدایش میکروبها روشهای زیر پیشنهاد میشوند:

1. از دوستی که مطمین هستید ماهی های سالمی دارد بخواهید کمی از شن کف اکواریومش را به شما قرض بدهد.
    2. اگر هردو فیلتر خارجی یا داخلی مشابه دارید یکی از ابر هایش را قرض بگیرید.
    3.میکروب اماده خریدازی کنید (شرکت تترا بصورت کپسول و شرکت دیگری بصورت مایع بنام
    Cycle) .
    این مواد را باید طبق دستور داخل انها مصرف کنید

یزدان پناهتان باد
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 27 May 2010 در 11:05 AM

4. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ferydoun (11 January 2011), k_afshin (25 October 2008), M@mool (18 June 2017)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط alireza_shd
    از دوستان مطلع خواهش می کنم در مورد خرید بعضی از لوازم آکواریوم به من کمک کنند.
    چند مدت پیش من یک آکواریوم 6 ضلعی ( به ضلع 20cm و آب گیری حدود 70لیتر) ساختم و راه اندازی کردم اما ماهی ها در این آکواریوم عمر کوتاهی دارند به نظر می رسد لرزش حاصل از فیلتر برقی آزار دهنده هست.
    آیا مدلی فیلتر آب سراغ دارید که در خارج از آکواریوم قرار گیرد؟ (من بسیار مبتدی هستم)

با سلام
    کاش نوشته بودید چند مدت پیش یعنی چند روز.
    بهرحال براتون بگم که اگر این چند مدت زیر یک ماه است مرگ زود هنگام ماهی های شما بدلیل کامل نشدن سیکل ازت در اکواریوم است که یک ماه طول میکشد و در این مدت چون احتمال مرگ ماهی ها بدلیل افزایش نیتریت اب بسیار بالاست خرید ماهی های با ارزش توصیه نمی شود. (گروهی از طرفداران حیات وحش حتی پیشنهاد میکنند که این سیکل را باید بدون ماهی کامل کرد که از بحث ما خارج میشود)

لرزش فیلتر برقی (فکر کنم منظورتان فیلتر داخل اکواریوم است-چون فیلتر ها عمومن با برق کار میکنند) وجود دارد ولی باعث مرگ ماهی نمیشود با توجه به این موضوع که اکواریوم شما کوچک هم نیست صدای فیلتر انچنان ایجاد استرس در ماهی نمی کند.
    مسلمن فیلتر های خارج از اکواریوم به فیلتر های داخلی ارجح هستند و فواید زیادی دارند منتها اگر از لحاظ اقتصادی برایتان با صرفه نیستند با فیلتر داخلی هم میتوان ماهی های سالم داشت ووجودشان یک باید نیست.

در صورتیکه خواستید فیلتر خارج از اب تهیه کنید من و دیگر دوستان میتوانیم در انتخاب مدل مناسب همفکری کنیم.

برای مطمین کردن شما باید بگویم یکی از اکواریوم های خودم که فقط 12 لیتر اب میگیرد و فیلتر داخلی دارد ماهی هایش عمومن انقدر بزرگ میشوند که مجبورم انها را هدیه کنم به دوستان البته بجز بعضی از گونه ها که تا اخر عمر کوچک میمانند! (اگر خواستید عکسش را در این اتاق خواهم گذاشت.)

اگر عمر اکواریوم شما از زمان راه اندازی بیشتر از یکی دو ماه است بفرمایید تا موارد بعدی را با هم بررسی کنیم.

برقرار باشید

6. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ATOS (28 October 2011), ferydoun (11 January 2011), k_afshin (25 October 2008)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط jacobnazarade
    با سلام من هم با فیلتر برقی مشکلی ندارم من داخل اکواریم قرنتینه هم از این فیلتر استفاده می کنم خودش یک چهار م اکواریم رو اشغال می کند و برای ماهی فکر نکنم انقدر مشکلی داشته باشد
    انوش جان اگر لطف کنی در مورد فیتر های خارجی یه صحبت و راهنمایی بکنی ممنون می شوم مدل قیمت مارک چون از حدود 37 38 هزار شروع و تا 140 150 می رود ممنون می شوم با تشکر

دوست عزیز، من فکر میکنم جواب این سوال شما رو باید همه بدهند نه من یکی چون هرکدام از ما مدل خاصی از فیلتر مصرف میکنیم و در نتیجه نقاط قوت وضعف فیلتر خود را بهتر میشناسیم. به همین دلیل من از همه تقاضا دارم تو این بحث شرکت کنند چون همین موارد است که پویایی وکارایی فروم ها رو در مقایسه با سایتهای شخصی نشون میده.

در اینجا من فقط کمی از شاخص های مورد نیاز برای خرید رو میگم البته تا جایی که حافظه یاری کنه! دوستان لطف کنند و تکمیل کنند.

1. ظرفیت فیلتر در ساعت (Pump Output) که مساویست با ظرفیت اب اکواریوم بعلاوه 25% ضربدر 3 این یک قانون تجربی است که قبلن هم در این اتاق گفتم. و ماندگاری این ظرفیت در طول زمان مهم است.
    2. صدای تولید شده بوسیله فیلتر
    3. اب بندی خوب درب فیلتر و پایداری ان در اثر بازو بسته شدن های متناوب
    4. سهولت باز و بسته کردن و تمیز کردن اجزا داخلی فیلتر
    5. سهولت در راه اندازی و همینطور دوباره راه اندازی ان (توجه کنید هر بار که اجزای داخلی فیلتر را تمیز میکنید لازمست انرا دو باره راه اندازی کنید و این بسیار مهم است چون در بعضی فیلتر ها برای اینکار مجبورید اب را از فیلتر با دهان بمکید!!.)
    6. داشتن قطعات با کیفیت و نشکن
    7. فیلتراسیون خوب با مخازن جداگانه برای مواد مختلف مورد استفاده.
    8. قیمت مناسب

خوشبختانه یا متاسفانه بدلیل اندک بودن مارکهای فیلتر در ایران ، انتخاب کار سختی نیست.

من نکات مهم فیلترهایEheim مدلهای اکو Eccoرا در مقایسه با دیگر فیلتر های خارجی به شرح زیر برایتان میگویم.

امتیازات:

صدای بسیار کم
    راه اندازی و دو باره راه اندازی اسان و تمیز (بدون مکیدن)
    کیفیت مطلوب قطعات
    بازو بسته شدن اسان
    به نسبت حجم قابل قبولی را اشغال میکند
    قطعات نشکن

نقاط ضعف:

قیمت به نسبت بالا
    بازده (Pump Output)کمتر از حد ادعا شده توسط سازنده وافت ان در اثر مرور زمان
    در این مدل بخاری داخلی تعبیه نشده است.
    زمان تمیز کردن فیلتر کوتاه است. (کوتاه تر از زمان پیشنهادی سازنده)
    این مدل تر و خشک Wet/Dry هم نیست (جدا بحث خواهد شد)

امیدوارم این مطالب تکمیل شود چون من هم به نظرات شما محتاجم.

با ارزوی تندرستی
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 25 January 2006 در 06:02 PM

8. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ATOS (28 October 2011), ferydoun (11 January 2011), goldterimaco (14 April 2008), k_afshin (25 October 2008), M@mool (19 April 2011)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Blaze
    به نظر دوستان ، برای اکواریومی به حجم 350 تا 450 لیتر ، فیلتر اکسترنال ehiem استفاده بشه یا اینکه فیلتر خشک و تر خودم بسازم ؟ و یا جفتش ؟

این فیلتر اکسترنال های چینی که پر شده تو بازار چطوره ؟ قیمتش نصف مدل آلمانی ها هستش .

با درود،

بلیز جان جواب شما رو میشه دقیقتر داد اگر بگی که میخواهی تو این اکواریوم چه ماهی نگه داری .

البته پیش فرض ما اکواریوم اب شیرین هست نه؟

من فیلتر اکسترنال Eheim رو دو مدلشو دارم و اینترنال Eheim یک مدل
    فیلتر چینی هم دو مدل اینترنال Weipro و Dophin دارم. یک مارک دیگر چینی هم داشتم که هدیه دادم.

مثل اینکه شما قید فیلتر اینترنال رو زدید و فقط رو اکسترنال فکر میکنید، پس اگر من جای شما باشم (که نمیتونم باشم! ) حتمن فیلتر اکسترنال Eheim میخرم. من فیلتر اکسترنال چینی استفاده نکردم ولی مصرف کننده هایی که مارک Eheim مصرف کردند (از جمله خود من) بسیار راضی هستند.

فیلتر اکسترنال Eheim که خشک و تر هم باشه وجود داره و میتونید تهیه کنید البته به شرطی که:

.1سطح اب براتون مهم نباشه (توضیح میخواد؟)
    .2سر راهش نخواهید دستگاه گندزدایی فرا بنفش (سعی کردم فارسی باشه) قرار بدید

اگرنظرتون رو چینی باشه من فکر کنم اگر مارک Weipro اکسترنالش باشه چیز خوبی خواهد بود چون اینترنال ان نیز مناسب است.

اخیرن یک مارک جدید چینی هم وارد بازار شده که ازش تعریف میکنند ولی من خودم استفاده نکردم، الان اسمش یادم نیست شاید خود شما بدانید و بگوئید ولی اگر خواستید برایتان میپرسم و یا اسم مغازه را خصوصی برایتان میفرستم.

فکر میکنم تو یک پست مشخصات مورد نظر یک فیلتر ایده ال رو نوشتم ولی اگر پیدا نکردید دوباره حواسم را جمع میکنم و برایتان مینویسم.

پاینده باشید
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 27 May 2010 در 11:08 AM

10. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Blaze (16 April 2006), ferydoun (11 January 2011), k_afshin (25 October 2008), M@mool (18 June 2017), moh@mm@d reza (6 October 2007)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Blaze
    سلام

این آکواریوم مخصوص سورم و اسکار هستش .

میخواستم راجع به eheim از سایتش ببینم چه مدل هایی داره ولی زیاد موفق نبودم!

1. توضیح میخواد که اطلاعات بنده نم کشیده ، نیاز به فسفر داره .
    3. سورم و اسکار
    حقیقتش ، میخواستم یه مدل eheim بگیرم ، جایی که پک خوب و قیمت مناسب بده میخواستم .
    چون یکم گرونه گفتم چینی اگر خوبه و فرق چندانی نداره ، مورد تایید اساتید هست ، certifiy خودم هم بهشون اضافه کنم اگر هم تایید نمیشه که همون آلمانی ها .
    و خشک و تر هم اگر مفید باشه خودم بسازم اضافه کنم اکواریوم بشه سوییس
    با درود

راجع به سایت ایهایم نمیدونم چرا موفق نبودی برو تو سایت اصلی و بعد منطقه eheimasiapacific رو از پایین انتخاب کن و بعد از اسم چند شرکت که با هم همکاری میکنند ایهایم رو انتخاب کن و در لیست فیلتر هاش وارد شو برای هر مدل توضیح کافی داده.

فقط نظر من اینه که مدل ها یی رو که برای حجم اکواریوم پیشنهاد داده همگی کمتر هستند برای همین من یک مدل بالاتر را انتخاب میکنم.

من مدل 2222 رو مناسب میبینم البته اگر بخوای بیشتر خرج کنی 2028 و اگر خیلی بخوای کم خرج کنی 2236 مدل اکو رو پیشنهار میکنم.

تمام مدل هارو از وارد کننده اصلی قیمت بگیر و اگر مثل من از رفتار فروشنده هاش خوشت نمیاد بعد میتونی از یکی از فروشگاه ها دیگه بخری به همان قیمت یا کمی ارزانتر.

توضیح: فیلتر های خشک/ تر ایهایم در مدت کار کرد از طریق یک لوله سوم که به ان لوله تنفس Breathing Tube میگوید هوا میکشد و انرا داخل فیلتر میکند این هوا داخل یک شناور شده که وقتی به میزان مناسب رسید ورودی هوا را قطع و ان را کم کم به طبقات فیلتر میرساند. این پدیده باعث عدم یکنواختی در اب خروجی فیلتر شده و همینطور سطح اب اکواریوم بطور متناوب بالا و پایین میرود. این پدیده از نظر خیلی از مصرف کننده ها مناسب نیست.

خروج یکباره اب از فیلتر باعث ترس ماهی های حساس مانند دیسکس میشود. اگر اکواریوم تا بالای ان پر شود احتمال سر ریز شدن دارد و اگر تیوب تنفس درست نصب نشود و یا اب بکشد یک صدای بم همهمه Hum or Buzz Sound مانند ایجاد میکند.

من به دلیل ورود این هوا و عدم نیاز به فیلتر اضافی خشک/تر انرا میپسندم ولی برای شما که میخواهید انرا جدا بسازید تاثیر نمیکند.

فیلتر های ایهایم بسیار بیصدا هستند و از اب بندی مناسبی برخوردارند. بای پس By-Pass (میزانی از اب که بدون فیلتر شدن یا رد شدن از طبقات فیلتر دوباره وارد اکواریوم میشود) انها هم به نسبت فیلتر های چینی ناچیز است.

به امید موفقیت شما

12. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Blaze (18 April 2006), ferydoun (11 January 2011), k_afshin (25 October 2008)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط alirezasaberi
    دوستان دو تا سوال
    اول: سابترت چيه
    دوم: آيا براي آكواريوم آب شيرين استفاده از اسكيمر تاثيري داره؟
    ممنون
    سلام علیرضا جان،

به هر محیط طبیعی که در ان ارگانیسم ها رشد کنند یا هر سطحی که بر روی ان ارگانیسم ها چسبیده و زندگی میکنند سابستریت Substrate میگویند

در اکواریوم هر ماده ای که در ته ان قرار میگیرد (شن، ماسه،سنگ، فضولات) که در ان باکتری ها رشد میکنند را سابستریت Substrate میگویند.

استفاده از اسکیمر در اب شیرین بی تاثیر است.

پیروز باشی
    آخرین ویرایش به وسیله ogtay : 10 May 2010 در 11:09 AM دلیل: پست متوالی

14. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

alirezasaberi (22 April 2006), baran1 (23 April 2006), Blaze (22 April 2006), F.®.A (24 January 2007), ferydoun (11 January 2011), moh@mm@d reza (6 October 2007)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط masoud1990
    انوش جان میتونید نحوه قرار دادن کربن ها رو در فیلتر به صورت تصویری نشان دهید این بود اون شوال ازمن که جواب دده نشده
    با سلام،

دوست من در فیلتر ها فضا های متعددی برای محتویات ان پیش بینی شده که میتوان یکی از این فضا ها یا نیمی از ان را (بسته به اندازه فیلتر) به کربن فعال اختصاص داد.

برای اینکار میزان مورد نیاز کربن را در زیر اب شسته و انرا داخل محفظه قرار میدهیم.

هنگامی که شما در فیلترتان یک فضا بیشتر ندارید و یا فضای مورد نظر بسیار بزرگ است کمی از زغال را داخل محفظه بریزید و روی انرا با ابر فیلتری که به اندازه فضای باقیمانده بریده شده پر کنید.

اگر روی ذغال میخواهید از زئولیت یا ماده دیگر استفاده کنید که با ذغال مخلوط نشود میتوانید انها را در کیسه های مشبک پلاستیکی که عمومن در داخل بسته وجود دارد یا جوراب نایلون زنانه قرار دهید.

مواظب باشید که ذغال روی اب قرار میگیرد پس ممکن است بداخل روتور فیلتر شما کشیده شده و انرا از کار بیندازد پس حتمن انرا در زیر ابر یا در کیسه مشبک قرار دهید.

من چون هرگز بطور مداوم از کربن اکتیو استفاده نمیکنم (استفاده مداوم از انرا توصیه هم نمیکنم) و فقط برای خنثی کردن اثر دارو در تانک قرنطینه مصرف میکنم، یک فیلتر کوچک چینی دارم Weipro T200 که انرا کامل از کربن اکتیو پر کرده، روی انرا با لایه ای از ابر پوشانده و بمدت یک تا دو روز استفاده میکنم. بعد از این مدت انرا خالی کرده و برای بار دیگر دوباره با کربن جدید بارگذاری میکنم.

فکر نمیکنم عکس لازم باشد ولی اگر بازهم نیاز هست بفرمائید تا قرار دهم.

سربلند باشید.

16. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

c55 (3 May 2006), ferydoun (11 January 2011), Nima1989 (3 May 2006), كاوشگر (3 May 2006)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

با سلام،

مواردی که باید در خرید پمپ هوا در نظر داشت"

بیصدا بودن و قدرت پمپ است

در شب مزاحمت ایجاد نکنه. ولی پمپ بیصدا تر مساویست با پمپ گرانتر.
    برای همین بهتره پمپی رو که در نظر دارید بخرید بسته به محل مورد استفاده انتخاب کنید.
    گاهی شما میتوانید پمپ را دربیرون از فضای خانه (مثل پاسیو) قرار دهید یا محل اکواریوم در شرکت شماست که شبها عمومن کسی در انجا نیست در اینصورت دیگر بجای بیصدا بودن قدرت ان مهمتر خواهد بود.

بیصداترین پمپی که در بازار موجود است پمپ ساخت کارخانه Rena است.

برای یک اکواریوم 240 لیتری پمپی با قدرت 300 لیتر در ساعت رو من پیشنهاد میکنم. (تقریبن معادل حجم اب اکواریوم هوا در ساعت پمپ کند.)

پمپ هایی که داری کنترل قدرت هستند ارجح میباشند چون بمرور زمان قدرتشان افت میکند و صدایشان بیشتر میشود!

در موقع خرید پمپ به صدای ان دقت کنید این صدا هرقدر هم کم باشه در شب که سکوت در خانه است ممکن است ازار دهنده باشد. اگر با انگشت کمی جلوی لوله خروجی هوا را سد کنید صدای واقعی انرا خواهید شنید. چون وقتی پمپ به اکواریوم متصل میشود برای پمپاژهوا با مقاومت روبرو خواهد بود.

پیروز باشید
    آخرین ویرایش به وسیله ogtay : 10 May 2010 در 11:10 AM

18. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

محمد رضا محمدي (27 May 2008), alfred88 (22 April 2007), ferydoun (11 January 2011), masoud1990 (3 May 2006), Nima1989 (3 May 2006), peymanbahrami (3 May 2006)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده پاور هد بر روی خروجی فیلتر زیر شنی

با سلام،

خوشحالم که این حرف من:

{شاهنامه آخرش خوشه! من که خیری ندیدم}

بجای رنجوندن شما (از شما چه پنهون خودم فکر میکردم لحن نوشته ام درست نیست و برای همین هم از همه تون مخصوصن علیرضا پوزش میخوام) با عث شده نظرتون به این موضوع جلب بشه.

قرار دادن پاور هد روی لوله عمودی فیلتر شنی رو من تو مقاله ای در اینترنت دیدم و انجامش دادم. البته من هرگز بعد از اتمام سیکل ازت مشکلی بنام کدورت اب نداشته ام.

کارش بنظر خوب میامد و بجز جریان زیاد اب که دیسکس هامو میترسوند و شل شدن و غیر قابل تنظیم شدن فشار شکن ان مشکلی نداشتم.

من برای ازمایش، یکی از فیلتر زیر شنی های همون اکواریوم رو با هوا راه اندازی کردم و یکی رو با پاور هد.

زندگی زیبا بود تا وقتی که مقاله ای خوندم که پاور هد بدلیل جریان شدید اب، شن های کف اکواریوم رو چنان بهم فشرده میکنه که هم راندمان خودش شدیدن افت میکنه و هم برای رشد گیاهان اکواریوم مناسب نیست. این بود که با Gravel Cleaner افتادم بجون کف و هی تمیز کردم و کردم تا دیدم من حوصله این کارو بصورت مداوم و خالی کردن سطل سطل اب رو هر هفته ندارم.

حالا که این کارو انجام نمیدم راندمان پاور هد من با اون فیلتری که با هوا کار میکنه تقریبن برابر شده فقط مونده یک جریان شدید اب که ماهی هام اصلن از رفتن به اون طرف اکواریوم منصرف شدن و عملن یک طرف از اکواریوم من بیمصرف شده.

دوباره دست بدامان اینترنت شدم تا چاره پیدا کنم. بالاخره یافتم ولی در خانه ندیدم!

راه نجات پاور هد دوطرفه است که بتوان در ان جریان معکوس اب هم برقرار کرد یعنی اب را از بالا به سمت زیر فیلتر شنی هم برقرار کرد!

اول اینکه من چنین پاور هدی در ایران پیدا نکرده ام و دوم اینکه وقتی به این صحنه فکر میکنم که اب از زیر به شن های کف بزند و به بالا بیاید دچار ترس از سیاه شدن کل اب در اثر معلق شدن و پمپ شدن مواد دفعی موجود در لابلای شنها به کل اکواریوم میشوم. و صاف شدن اب بعد از ان بیشتر برایم به رویا میمماند تا واقعیت.

به محض پیدا کردن این نوع پاور هد حتمن این کار را میکنم چون هیجانش را دوست دارم!

زیاد حرف زدم بازهم مرا ببخشید.

بیاری اورمزد اگاه
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 13 May 2006 در 03:24 PM

20. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Blaze (14 May 2006), ferydoun (11 January 2011), goldterimaco (14 April 2008), M@mool (18 June 2017), moh@mm@d reza (6 October 2007)

زمان پیوستن
    28 Jan 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    BMW X3
    گوشی موبایل
    iphone 7

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط كاميار نظيري مشاهده گفتگو
    سلام
    من 6 ماه پیش هوادهی با فیلتر را فطع کردم چون خیلی سروصدا می داد.
    بعد 2 هفته یه ردتیل 15 سانتی داشتم مرد.علائم عجبیبی هم داشت..وقتی پرسوجو کردم اکثرا گفتن اکسیژن کم بوده و کیسه هواش پاره شده...
    2 روز پیش جفت پمپ هوام که ضعیف شده بودن را کنار گذاشتم و یه پمپ 6 لول خریدم....خیلی عالی هست و قدرتش هم عالیه....
    حالا یه سوال....
    به نظر دوستان اکسیژن زیاد و وجود حباب زیاد هم ممکنه مشکل ایجاد کنه؟
    و یه چیز دیگه...وقتی پمپ حاموش می کنم (هم این و قبلیا)آب از لوله ها می اد تو پمپ/....یه پمپ اینجوری سوزوندم حالا با توجه به بزرگ بودن این پمپ به دیوار هم نمی تونم مبخ کنم....چه کاریو واسه جلوگیری از برگشت آب تو پمپ توصیه می کنین؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
    سلام
    دوست عزیز در مورد قطع هوا دهی فیلتر کفی متاسفانه اشتباه کردین چون برای کم کردن صدای ان میتوانستین از یک تکه اسفنج یا از سر فیلتر محتوی زغال استفاده کنید.منظور شما از اکسیژن زیاد چیست اگر متناسب با سایز تانک خودتون از چند سنگ هوای خوب با حبابهای ریز استفاده کنید مطمئنن نتیجه بهتری میگیرید و این کار هیچ مشکلی برای شما ایجاد نمیکنه .برای مشکل برگشت اب به داخل پمپ میتوانید از سوپاپهای یک طرفه استفاده کنید و حتمن پمپ هوا را بالاتر از سطح اب اکواریوم قرار دهید.موفق باشید.
    فروید : جاودان کسی است که بسیاری مردمان بی نام و نشان او را دوست بدارند.

22. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Romans به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Anoush (6 September 2006), ferydoun (11 January 2011), vanhelsing (10 September 2006), كاميار نظيري (6 September 2006)

زمان پیوستن
    06 Jun 2006
    شهر
    ته

Lightbulb

نقل قول نوشته شده توسط كاميار نظيري مشاهده گفتگو
    كاميار نظيري
    سلام
    من 6 ماه پیش هوادهی با فیلتر را فطع کردم چون خیلی سروصدا می داد.
    بعد 2 هفته یه ردتیل 15 سانتی داشتم مرد.علائم عجبیبی هم داشت..وقتی پرسوجو کردم اکثرا گفتن اکسیژن کم بوده و کیسه هواش پاره شده...
    2 روز پیش جفت پمپ هوام که ضعیف شده بودن را کنار گذاشتم و یه پمپ 6 لول خریدم....خیلی عالی هست و قدرتش هم عالیه....
    حالا یه سوال....
    به نظر دوستان اکسیژن زیاد و وجود حباب زیاد هم ممکنه مشکل ایجاد کنه؟
    و یه چیز دیگه...وقتی پمپ حاموش می کنم (هم این و قبلیا)آب از لوله ها می اد تو پمپ/....یه پمپ اینجوری سوزوندم حالا با توجه به بزرگ بودن این پمپ به دیوار هم نمی تونم مبخ کنم....چه کاریو واسه جلوگیری از برگشت آب تو پمپ توصیه می کنین؟
    ممنون میشم راهنمایی بفرمایین...
    سلام

یرای ردتیل بزرگ اکسیژن محلول در آب در دمای حدود 30درجه سانتی گراد 100 میلی گرم مصرفی بر ساعت در نظر گرفته میشود بنابراین اکسیژن دهی خوب و نسبتا بالا برای ردتیل ماهیان ضروری میباشد. به نظر دوستان اکسیژن زیاد و وجود حباب زیاد هم ممکنه مشکل ایجاد کنه؟((آب دارای ظرفیت اکسیژن گیری مشخصی میباشد))

در ضمن دوستان به ازای هر 100 گرم وزن بدن ماهیان درشت در دمای 30 درجه سانتی گراد شما میتوانید 10 میلی گرم اکسیژن مصرفی در ساعت را در نظر بگیرید

اگه تونستی 1 میز بلند پيدا کن بعد پمپ هوادهی تون رو رو اون میز قرار بدید و محکم کنید بصورت عمودی بهتره__سطح میز از سطح آب بالای آکواریوم حداقل 20 cm بالاتر باشه))

جام آنهم جام شب سبت
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 6 September 2006 در 04:16 PM
    Shivoham Shivoham

24. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی pouyan به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ferydoun (11 January 2011), كاميار نظيري (6 September 2006)

زمان پیوستن
    14 Mar 2007
    شهر
    اراك
    گوشی موبایل
    Nokia 6300

شن و ماسه كف آكواريوم
    تا الان در مورد بيشتر موارد مرتبط با ماهي و آكواريوم صحبت شده كه براي خود من بسيار جديد و آموزنده بوده ، اما هر چي منتظر موندم در مورد شن و ماسه در آكواريوم صحبت چنداني صورت نگرفت .
    با توجه به اهميتي كه شن و ماسه كف آكواريوم ميتونه داشته باشه و مشكلي كه براي خودم پيش اومد و در دو مورد حسابي دچار مشكل شدم ، تصميم گرفتم اين پست رو بزنم و البته اميدوارم مورد توجه دوستان هم قرار بگيره وبا ادامه اين بحث از طرف بقيه دوستان ، مطالب مفيدي ارائه بشه تا به اين وسيله ديگه مشكلي از اين بابت براي كسي بوجود نياد . مخصوصا تازه كارها
    با توجه به پستهايي كه زده شده ، ظاهرا تعدادي از اعضا اعتقادي به استفاده از شن و ماسه ندارن ، اما من شن و ماسه را يه بخش اصلي آكواريوم ميدونم .
    شن و ماسه كف علاوه بر زيباي خاصي كه به محيط آكواريوم ميده ، يك محيط نسبتا طبيعي رو براي ماهي بوجود مياره كه ميتونه در شادابي و رفتار ماهي اثر مثبتي بزاره .
    جهت كشت و استفاده از گياهان طبيعي ، ماسه يك بايد محسوب ميشه ( البته داخل ظرف يا گلدون هم ميتونه باشه ) .
    ماسه به خوبي پس مانده غذا و فضولات ماهي رو در خود نگهداشته و تا زمان سيفون كردن زيبايي آكواريوم را حفظ ميكند .
    شن و ماسه كف يكي از مناسب ترين مكانها جهت حفظ و تكثير باكتريهاي مفيد در اكواريوم محسوب ميشود و تاثير زيادي در ثبات آكواريوم ميتواند ايفا كند .
    براي بعضي از ماهي ها (مثل برخي از كت فيشها يا لوچ نيم نوار ) ، حلزونها و خرچنگ يا ميگوها ، ماسه كف نقش محل زندگي ، مخفي گاه ، محل تكثير و توليد مثل ، تامين غذا و شكار و... را بر عهده دارد .
    در برخي از موارد ( مخصوصا آكواريوم آب شور) ماسه ميتواند با خاصيت بافرينگ خود ، به عنوان يك بخش تاثيرگذار در حفظ و ثبات آكواريوم داشته باشد .
    ديگر خاصيت شن و ماسه كه باز هم جنبه بصري دارد ، مخفي نمودن شيلنگ هاي هوا ، فيلتر زير شني و سنگ هوا و احيانا تجهيزاتي كه در برخي از آكواريوم هاي نمايشي وجود دارد را فراهم ميكند .
    اما از معايب شن ماسه من فقط سه مورد رو قبول دارم ،
    1_ اگه شن و ماسه از نظر جنس مواد تشكيل دهنده مناسب نباشند احتمالا با شروع تجزيه شدن ، واكنشهاي شيميايي و آزاد كردن مواد در آب ، به يك باره شاهد اتمام حيات ماهي ها خواهيم بود . اين مشكل معولا به دو علت آلودگي يا ماهيت سنگ دانه بوجود مياد . يعني ممكنه به همراه سنگدانه ها مواد شيمياي يا سمي وجود داشته باشد يا اينكه در اثر تجزيه و اكسيد شدن مواد مضري توليد شود . عمده اين مشكل معمولا از بابت سنگهاي آهكي و سنگهايي كه واكنشهاي قليايي انجام ميدهند صورت ميگيرد . همين مورد در هفته گذشته باعث شد پ هاش آب يكي از آكواريومهام به بالاتر از 8.5 برسه و قشنگترين ماهيم روبا 12 - 13 تاي ديگه به كشتن داد .
    2_ديگر عيب ماسه كف ، مشكل شدن امر مهم و اساسي ( البته خسته كننده ) سيفون كردنه ، چون همه ترجيح ميدن يك آكواريوم خالي از شن و ماسه و سيفون كنن نه يه تانك پر از شن و ماسه ، مخصوصا اگه ريز هم باشه .
    3_ در محلهايي كه از فيلتر زير شني استفاده نشده باشه ، معمولا اگر ضخمات ماسه بيشتر از حدودا 2 سانت باشه ، بعد از مدتي زير شنها يك محيط كثيف و بد بو ( لجن ) تشكيل ميشود كه ميتونه تاثير بدي در كيفيت آب داشته باشه .
    اينها چيزايي بود كه من تجربه كردم و يقينا بيشتر دوستان بهتر و كاملتر اطلاع دارند ، اما يه سئوالهايي هم هنوز برام مونده .
    مثلا چرا بعضي از شن و ماسه استفاده نميكنن؟ . بهترين جنس سنگدانه جهت آكواريوم آب شيرين چيه ؟ مناسب ترين رنگ و سايز ؟ يا ديگر موارد خوب و بد شن و ماسه و هر چيز ديگري كه من مرتبط با اين مسئله هست و من اطلاع ندارم .
    اميدوارم اين بحث مفيد واقع بشه و دوستان تكميل يا اصلاحش كنن.
    موفق باشيد .

26. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی goodbay-jojo به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Aqvarium (29 May 2007), ehsan.b1362 (19 April 2009), ferydoun (11 January 2011), goldterimaco (27 June 2010), siavash2006 (15 May 2007), عليرضا جباري خورد (27 March 2009)

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد