تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 16

نام گفتگو: سبزیجات

 1. #1


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده سبزیجات

  ریحــــان
  خواص درمانی ریحان
  " ریحان " کلمه ای عربی و به معنی " گل و سبزه " است که معادل این لغت در فارسی " اسپرغم " گفته می شود.

  ریحان گیاه بوته ای یک ساله ای است که معمولاً طول آن بین 20 تا 45 سانتیمتر است و دارای عطر و بوی مطلوبی است. رنگ ساقه ی بوته ی ریحان سبز تند است و دارای برگ های منظم و بیضی شکل است . گل های ریحان به رنگ سفید یا صورتی در ماه های مرداد یا شهریور به شکل خوشه در انتهای ساقه ی ریحان ظاهر می شوند و پس از چندی از همین گل ها تخم ریحان حاصل می گردد. دو نوع ریحان وجود که یک نوع آن برگ های سبز و نازکی دارد و نوع دیگر برگ های بنفش رنگ دارد. گیاه ریحان بومی هند است. این گیاه هیچ گونه ترشح زیان آوری ندارد و تمام بخش های آن مثل برگ ، گل و حتی ساقه آن بسیار معطر و خوشبو است. از این رو در تمام دنیا به عنوان یک طعم دهنده و عطر دهنده به غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

  در مصر ، زنان گل های ریحان را در استراحتگاه افراد مورد علاقه شان می ریزند ولی در مالزی ریحان را در محل دفن مرده ها می کارند . در مولداوی رسمی وجود دارد که هنوز هم پا برجاست و آن این است که یک مرد زن مورد علاقه اش را با قبول دسته ای ریحان از او انتخاب می کند.

  پزشکان قدیم به سختی اثر درمانی ریحان را قبول می کردند و بیشتر آنها عقیده داشتند که ریحان گیاهی سمی و خطرناک است.

  در ایران نیز افسانه ای در مورد ریحان وجود دارد، بدین شرح که :
  « گویند اسپرغم پیش از انوشیروان نبود. روزی انوشیروان بارعام داده، و به دیوان قضاوت نشسته بود. ناگاه ماری بزرگ از زیر تخت درآمد. حاضران را از دیدن او ترس به هم رسید. قصد او کردند، شاه فرمود بگذارید شاید شکایتی داشته باشد. به دنبال او برفتند تا به کنار چاهی رسیدند. مار بر کنار چاه حلقه زد، آنگاه به درون رفت و برآمد، چون در آن چاه نگاه کردند، ماری دیدند مرده افتاده و عقربی نیش بر او بند کرده، نیزه ای از بالای چاه بر پشت عقرب فرو برودند و همچنان به نزدیک شاه آوردند و شاهنشاه را از حال مار و نیش عقرب آگاه ساختند. چون یک سال بگذشت، هم در آن روز شاه نشسته بود و به شکایات مردم رسیدگی می کرد. همان مار به نزدیک سریر آمد و از دهن خود قدری تخم سیاه بریخت و برفت. شاه فرمود آن تخم را کاشتند. از آن تخم اسپرغم بر آمد و انوشیروان که پیوسته زکام داشت از بوییدن و خوردن آن زکامش برطرف شد. شکی نیست که این داستان به این شکل صحت ندارد ولی بعید نیست که بذر را یکی از شاکیان که به حق خود رسیده بود، به عنوان هدیه آورده باشد.»


  فواید و خواص درمانی ریحان:

  ریحان گیاهی معطر و بادشکن است. اگر چه بیشتر به عنوان سبزی خوردن یا طعم دهنده به غذا، مورد استفاده قرار می گیرد ولی خواص درمانی خاصی هم دارد که از آن جمله :

  1) ریحان آرامش دهنده ی اعصاب است و برای درمان سردردهای عصبی بسیار مؤثر است. اگر 20 تا 50 گرم ساقه ی ریحان که دارای برگ و گل است را در یک لیتر آب جوش بریزید و 12 دقیقه دم کنید . سپس آن را صاف و شیرین نمایید و پس از هر غذا 1 فنجان بنوشید که غم و اندوه و افسردگی را برطرف می کند.

  2) ریحان گیاهی نشاط آور است. دم کرده ی 50 گرم ریحان که شیرین شده باشد پس از هر غذا برای معالجه ی سردردهای یک طرفه (
  میگرن ) و سردردهای عصبی مفید است . حتی استنشاق بوی ریحان له کرده سردردهای ناشی از سفر را برطرف می کند.

  3) دم کرده ی 50 گرم ریحان که با
  عسل شیرین شده باشد برای برطرف کردن گلودرد و آنژین مؤثر است. برای درمان آسم نیز می توان جوشانده ی غلیظی از ریحان تهیه کرد و روزی چند مرتبه دهان را با آن شستشو داد. جوشانده ی سرد آن نیز تب بر است. پس در بیماری های تورمی گلو و سرما خوردگی حتماً از ریحان استفاده کنید.

  4) دانه ی ریحان نیز به علت داشتن لعاب فراوان نرم کننده است و در رفع ورم
  کلیه و ترشحات زنانگی مفید است.

  5) ریحان ضد دل پیچه است ، پس چه خوب است افرادی که دستگاه گوارش حساس دارند و سریع نفخ می کنند با غذا ریحان مصرف کنند.

  6) ریحان در درمان اسهال هم مؤثر است . خوردن تخم بو داده ی ریحان برای درمان اسهال اثر شفا بخش دارد.

  7) جوشانده ی ریحان گرفتگی دستگاه گوارش را رفع می کند و ضد تهوع و استفراغ است.


  8) اسانس ریحان که بازیلیک نام دارد ، بسیار معطر و ضدعفونی کننده ی دستگاه گوارش است و بوی
  سیر و پیاز را از دهان می برد. به همین دلیل یک پای ثابت نان و کباب، ریحان تازه است.

  9) ریحان میکروب اسهال و
  وبا را می کشد و بوی آن پشه و مگس را فراری می دهد . ریحان را در باغچه ی منزل خود بکارید تا به این ترتیب با حشرات مزاحم مبارزه کنید.

  10) به نظر می رسد که دانه ی ریحان برای رفع اثر زهر مارگزیدگی ، هم بصورت خوراکی و هم اگر به روی محل زخم گذاشته شود، مؤثر است. عقیده ای هم وجود دارد که ریحان می تواند
  زگیل را درمان کند.


  نظر بزرگان در مورد ریحان

  در حدیث است که امام صادق ( ع ) فرمود: ریحان سبزی پیامبران است و بدانید که هشت خاصیت در آن وجود دارد:
  1- غذا را گوارا می کند.
  2- منفذها را باز می کند.
  3 و 4- دهان و باد گلو را
  خوشبو می سازد.
  5- اشتها را به غذا افزایش می دهد.
  6- مرض را از بین می برد.
  7- شخص را از بیماری
  جذام ایمن می گرداند.
  8- وقتی ریحان در شکم آدمی قرار گیرد، همه ی امراض را ریشه کن می سازد.
  در حدیث دیگر، امام کاظم ( ع ) فرمود : ریحان مرض
  سل را از بین می برد.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 2. #2


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  معرفی و توضیحاتی در مورد هویج Carrot

  سبزیجات ریشه ای و غده ای:  هویج Carrot
  خانواده umbelliferae
  Daucus carota var.sativa

  سبزی خیلی قدیمی است.ولی به صورت فعلی کشت و کار نمی شده است.از اوایل قرن بیستم کشت زیاد می شود.این جنس 60 گونه دارد که همگن دو ساله هستند.سال اول تولید ریشه ضخیم و گوشتی میکند و در سال دوم ساقه کوتاه طویل می شود و گل میدهد. گل آذین چتری است و تعداد گل زیاد است.گلها معمولا کامل هستند.طول گل آذین 60 تا 90 سانتیمتر می باشد.
  در هویج انواع نر عقیم وجود دارد که کمک خوبی به اصلاح و تهیه بذر میکند.هویج منبع ویتامین A است.ویتامین C زیادی هم دارد و همچنین B1 ,B2.

  سطح مقطع ریشه هویج دو ناحیه مشخص دارد.حلقه خارجی و حلقه داخلی
  حلقه خارجی:
  پریدرم نازک
  یک لایه سلولهای چوب پنبه ای( بیشترین بتا کاروتن)
  باند عریضی از آوند های آبکش ثانویه(محل ذخیره مواد قندی)

  حلقه داخلی:
  آوند چوبی ثانویه
  مغز

  کیفیت خوبی است که حلقه خارجی عریضتر و حلقه داخلی نازک باشد.

  احتیاجات آب و هوایی:
  هویج محصول فصل سرد و نیمه مقاوم است.و آزمایشات نشان داده که دما اثر کاملا شاخص روی رشد-شکل-و رنگ ریشه دارد.بهترین درجه حرارت برای رشد 15 تا 21 درجه است.(برای ارقام مختلف فرق میکند).رقم ردکوردچانتنیred cord chanteny این دما مناسب است.
  در این حرارت هویج بیشترین بتاکاروتن را دارد.اگر در بیش ازاین دما کشت شود ریشه ها کوتاه میشود.و اگر کمتر از 15 درجه سانتیگراد باشد ریشه طویل و نوک تیره شده و رنگ مقداری ضعیف بوده(زرد).
  در حرارت پایین گیاه در سال اول به نور میرود و این در صورتی است که بذر را در بهار زود بکاریم وسرما باعث به گل رفتن هویج میشود.

  واریته ها:
  براساس شکل و طول ریشه طبقه بندی میکنند:
  1-طول کمتر از 4 برابر قطر و بیشتر از 3 برابر قطر کوتاه
  2- طول بیش از 4 برابر قطر بلند
  هر دو بالا واریته های بی نوک هستند.

  1-طول کمتر از 4 برابر قطر کوتاه
  2- طول بیشتر از 4 برابر قطر بلند
  هر دو بالا واریته های نوک دار هستند.

  ارقامی که برای مصرف تازه معروف هستند:
  Imperator,Goldpak,scarlet
  فراورده ای: commander,red cord chanteny

  خاک و تهیه بستر:
  خاک لوم شنی عمیق و پوک را می پسنددبازهکشی خوب و PHکمی اسیدی
  اگر هویج را در خاک سنگین کشت کنیم احتمال اینکه ریشه چند شاخه ای شود هست.اگر سنگریزه داشته باشد.باز هم ریشه چند شاخه ای می شود.
  باتوجه به ریز بودن بذر هویج و کند جوانه زدن و رشد کردن بستر بذر باید خوب تهیه شود و نرم باشد.
  هدف دیگر از نرم کردن بستر این است که خاک بتواند رطوبت را از پایین به اطراف ریشه ها بیاورد.اگر بتوانیم زود به زود آبیاری کنیم مشکلی نیست فقط باید توجه کنیم تا قبل از سبز شدن خاک سله نبندد.بردن ماشین آلات درون زمین توصیه نمیشود چون خاک را فشرده میکند.

  کاشت:
  بذر را در عمق 1 سانتیمتر کشت میکنند.میزان بذر مصرفی 3تا5 کیلو در هکتار است فاصله ردیفها 30 تا 60 سانتیمتر و یا کمتر میگیرند.زمان کاشت بذر متفاوت است.در تولید بهاره وقتی زمین آماده شود و خطر یخبندان بهاره برطرف شد کشت میکنیم.در مناطق معتدل و گرم میتوانیم کشت پاییزه با زمستانه داشته باشیم و برای این کار در اواخر تابستان بذر کاری می شود.
  علاوه بر کاشت ردیفی ممکن است فاصله ردیف کمتر گرفته شود با این تفاوت که بذر را تنک بریزیم.در هویج مرسوم است که دستپاش کشت میکنند باز هم بصورت تنک.

  کود:
  نوع و مقدار کود شیمیایی به خاک وزمان تولید متفاوت است درکشتهای بهاره کود بیشتری مصرف میشود.تامحصول زود برداشت شود.معمولا کود فسفره را بیشتر میدهند.کود سرک ازته متداول است ولی به مقدار کم چون اگر زیاد بدهیم باعث رشد بیش از حد شاخ وبرگ و رشد کم ریشه می شود.
  کود حیوانی تازه نباید مصرف شود چون باعث چند شاخه شدن ریشه ها می شود.اگر زمین سنگین بود کود حیوانی حتما باید پوسیده و نرم باشد.

  مبارزه با علفهای هرز:
  گیاه جوان هویج کند رشد میکند و بر علفهای هرز راحتر غلبه می کند.با توجه به فاصله ردیف های کاشت امکان کولتیواتوری نسیت.اگر فاصله ردیف زیاد باشد بهتر است کولتیواتور بزنیم.آخرین باری که این کار را انجام می دهیم مقداری خاک نرم پای بوته میدهیم.تا سر ریشه که از خاک بیرون آمده سبز شود.علف زنی دستی هم سخت و هم پرهزینه است بنابراین معمولا از روغنهای علف کش یا مواد نفتی استفاده میکنند.معروفترین آن حلال Stoddard است.
  زمان استفاده از حلال وقتی است که اولین برگ حقیقی ظاهر شده و تا قبل از رشد 4 برگ باشد.بهتر است در اواسط روز که هوا گرم است مصرف شود.

  آبیاری:
  هویج نیاز آبی بالای دارد تا ریشه ها بتوانند راحت توسعه پیدا کنند.آبیاری باعث افزایش عملکرد میشود خصوصا در خاکهای سبک.
  سطح آب تحت الارض نباید خیلی بالا باشد.بسته به شرایط آب وهوایی در مناطق معتدل 200 تا mm600 در هفته نیاز آبی هویج است.(mm600 به طور کلی و در مجموع).در مناطق گرمتربه mm900 می رسد.

  بیماریها و آفات:
  بیماریها:پوسیدگی نرم.زردی هویج(ویروسی).بلایت باکتریایی.لکه برگی و Scap
  آفات: سرخرطومی سبزیجات.کرم مفتولی.سوسک هویج.مگس زنگ هویج

  برداشت:
  هویج را گاهی با شاخ و برگ برداشت میشود ولی عمدتا بدون شاخ و برگ برداشت می کنند.
  اگر با شاخ وبرگ برداشت شود دسته ای گفته می شود(Banching).
  اگر بدون شاخ وبرگ برداشت شود کپه ای گفته می شود.
  اغلب شاخ و برگ زده شده(یک حسن می باشد که وزن ریشه را کمتر می کند و عمر انبارداری را زیاد میکند) درجه بندی شده در کیسه های شفاف بسته بندی می شود.
  اگر هویج برای تهیه فرآورده باشد در زمین سر زنی میکنیم و بعد با ماشین برداشت چغندر برداشت میکنیم.
  اگر برای انبارکردن باشد برداشت میکنیم باید کامل رسیده باشد و رخمی و کوفته نباشد تا بیماریهای انباری کمتر شودوبعد از برداشت حرارت مزرعه ای را حذف می کنیم و برای انبار کردن در 0 درجه سانتیگراد با رطوبت نسبی بالا انبار میکنیم.باید مواظب باشیم تا یخ نزنند
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 3. #3


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  جعفری
  گیاهی است بومی نواحی مدیترانه-روز بلند-دوساله-تیره چتریان یا(UMBELIFERAE)دارای ریشه که به عمق 160س.م خاک 30% آن تا عمق 50 تا 120 C.M درعمق بیشتر از 120س.م قرار میگیرد.
  جعفری به دلیل داشتن ریشه های فرعی کم،دارای ارزش بسیار کم در تناوب زراعی است.

  __از نظر ساقه:
  دارای ساقه علفی که معمولا چند ضلعی و گوشه دار است و سطح ساقه پوشیده از کرک های بسیار ریز است.
  __از نظر برگ:
  این گیاه دارای برگهای مرکب به اشکال متفاوت است.
  __از نظر گل:
  این گیاه دارای گل آذین چتر و گلهای زرد متمایل به سبز میباشد.
  __از نظر بذر:
  بذرهای بسیار ریز که 2 تا3طول و حاوی مواد معطری است که با ساییدن بذرها به هم چند برابر میشود.(و شامل آپیول APIOLE مواد معطر گوگرد دار.)
  جعفری دارای سه گونه متفاوت است:
  1)برگ صاف P.CVAR VULGAR
  2)برگ مجعد(فری)P.C VAR HARTENS
  3)ریشه ای P.C VAR TUBCROSUM

  __از نظر ارزش:
  جعفری دارای املاح زیادی از آهن و کلسیم است. از نظر ویتامین ها غنی از ویتامین C و حاوی ویتامین A زیادی است.

  __شرایط آب و هوایی:
  این گیاه طالب آب و هوای خنک ، شرایط سایه (نور نسبی) آب فراوان و خاک هوموسی است.آبیاری منظم جعفری در صورتی که با شرایط سایه دهی و چیدن متوالی برگهای تازه توام شود.از گلدهی جعفری جلوگیری میکند و مانع از تولید گل و بذر شده و عملکرد جعفری را بالا میبرد.
  عمق کاشت2-3س.م و جوانه زنی بذر بسیار کند است و در نتیجه این گیاه به دماهای پایین ابتدای دوره رویشی حساس میباشد و دماهای پایین باعث میشود گیاه به فاز زایشی یا گلدهی وارد میشود.

  __کاشت،داشت،برداشت:
  زمان کاشت جعفری بر اساس منطقه از بهار تا پاییز متفاوت است این گیاه از نظر داشت دارای نیاز گیاهی نسبتا کمی است(کمتر به رسیدگی نیاز دارد).شرایط سایه باعث افزایش کیفیت برگها به دلیل کاهش چوبی شدن یا خشبی شدن آن میشود.جعفری از نظر تناوب زراعی ارزش نسبتا کمی دارد به همین لحاظ کمتر در تناوب زراعی گنجانده میشود.زمان برداشت جعفری معمولا زمانی است که برگها بالغ شده و برداشت توسط یگ چاقوی تیز انجام میپذیرد.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 4. #4


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  خواص شوید( شبت)


  شوید(Dill) گیاهی است یک ساله به ارتفاع 30 سانتی متر تا یک متر(گاهی بیشتر) و دارای ریشه راست، مخروطی شکل و به رنگ سفید است. طول ریشه متغیر و بین 10 تا 30 سانتی متر می باشد. ساقه آن منشعب استوانه ای بی کُرک، دارای خطوط طولی و در محل گره ها کمی فرو رفته است.
  برگ های تازه و خشک شده این گیاه مانند زیره سیاه ، معطر می باشند و برای طعم دهی در خیلی از غذاها به کار برده می شوند.
  زمان و نحوه کاشت شوید به چگونگی استفاده از اجزای گیاه(بذر یا پیکر رویشی) بستگی دارد.
  اگر هدف از کاشت، تهیه بذر و استخراج اسانس از پیکر رویشی گیاه باشد، زمان مناسب برای کاشت شوید اوایل بهار(اواخر اسفند) می باشد. ولی اگر هدف از کاشت شوید، استفاده به عنوان ادویه و سبزی باشد، از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت زمان مناسب کاشت گیاه می باشد. کاشت این گیاه بسیار راحت می باشد، به همین دلیل این گیاه برای کسانی که برای اولین بار می خواهند گیاهی را بکارند، بسیار مناسب است.  ترکیبات شیمیایی


  میوه شوید دارای 5/2 تا 4 درصد اسانس می باشد که مقدار آن براساس منطقه جغرافیایی و فصل تغییر می کند و تا 7/7 درصد هم می رسد. قسمت اعظم اسانس میوه شوید، دـ کارن، لیمونن و آلفافلاندرن است که هر سه حدود 90 درصد اسانس را شامل می شوند.
  ترکیبات دیگر میوه شوید عبارتند از: دیلانوزید، کومارین‌ها، کامپفرول و ترکیب 3ـ گلوکورونیده آن، وی سنین، میریستیسین و سایر فلاوونوئیدها، اسیدهای فنلی، پروتئین(حدود 16 درصد)، چربی (حدود 15ـ 10 درصد).
  اسانس سر شاخه هوایی شوید که از سر شاخه تازه آن به روش تقطیر با بخار آب به دست می‌آید، شامل 28 تا 45 درصد ترکیبات کتونی مانند کارون می ‌باشد که بر اساس فصل محصول ‌برداری متفاوت است.
  ریشه گیاه شوید نیز دارای اسانس است که 95 درصد اسانس ریشه را آلفا ـ بتاپینن تشکیل می دهد.
  موارد استعمال

  شوید در درمان سوء هاضمه ، نفخ(به ویژه نفخ کودکان) و اسپاسم استفاده می شود. همچنین تسکین دهنده، ملین، مقوی معده، ضد استفراغ، محرک ترشح شیر ، مدر و کاهش دهنده چربی خون است. همچنین به عنوان طعم دهنده و معطر کننده در صنایع غذایی و فرآورده‌‌های آرایشی ـ بهداشتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. در استعمال خارجی، اثر نرم کننده و التیام دهنده دارد، ولی بیشتر در مصارف داخلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد.
  شوید در دامپزشکی

  تزریق وریدی دم کرده سر شاخه هوایی شوید به حیوانات، باعث پایین آمدن فشار خون ، گشاد شدن عروق خونی، تحریک تنفس و کند شدن ضربان قلب می‌شود. از میوه آن برای رفع نفخ و دردهای ناشی از آن در چهارپایان استفاده می ‌شود.  موارد استعمال در طب قدیم

  شوید از نظر طبیعت ، گرم و خشك است.‌ به همین دلیل گرم مزاجان باید آن را با آب ‌لیمو و سكنجبین و آب غوره و ترشی‌ها بخورند و سرد مزاجان باید آن را با قرنفل و دارچین و عسل بخورند.‌
  به طور سنتی از آن برای افزایش ترشح شیر و درمان قولنج نوزادان، سرفه، درد معده، بواسیر، بی خوابی ، یرقان، اسکوربوت و زخم‌ها و به عنوان بادشکن استفاده می کرده اند.  آثار فارماکولوژیکی

  همان طور که در بالا ذکر شد، فواید بی نظیر و مفید شوید حاصل دو جزء شفابخش موجود در آن می باشد:
  * مونوترپن ها(monoterpenes) شامل: کارون(carvone)، لیمون(limonene) و آنتوفوران(anethofuran)
  * و فلاوونوئیدها شامل: کامپوفرول(kaempferol) و ویکنین(vicenin)

  حفاظت در برابر رادیکال های آزاد و دیگر مواد سرطان زا "

  مشخص شده است که اجزای مونوترپنی موجود در شوید موجب فعال شدن آنزیم گلوتاتیون S ترانسفراز می شود. این آنزیم موجب پیوستن مولکول آنتی اکسیدان گلوتاتیون به مولکول های اکسید شده می شود و بدین ترتیب بدن را از آسیب رادیکال های آزاد حفظ می کند.

  فعالیت روغن های فرار موجود در شوید مانند جعفری، انواع خاصی از مواد سرطان زا مانند بنزوپیرن را که در دود سیگار ، دود زغال چوب و دود ناشی از سوختن آشغال ها وجود دارد، خنثی می کند.

  شوید؛ ادویه ای ضد باکتری :
  اسانس(روغن های فرار) میوه شوید دارای اثرات ضد باکتریایی می باشد. شوید از این لحاظ مانند "سیر" عمل می کند.

  شوید؛ برای پیشگیری از پوکی استخوان :
  شوید یک منبع بسیار خوب از کلسیم می باشد. کلسیم برای جلوگیری از کاهش تراکم استخوانی که بعد از یائسگی و یا در برخی شرایط خاص مانند آرتریت روماتوئید اتفاق می افتد، بسیار سودمند است.
  علاوه بر کلسیم، شوید منبع خوبی از فیبر و املاحی چون منیزیم، آهن و منگنز می باشد.  دیگر فواید
  یکی از موارد استفاده شوید، تزئین غذا مانند سالادها، سوپ ها، غذاهای دریایی و ... می باشد.
  عصاره اتانولی میوه‌های شوید درست مانند اسانس آن دارای اثرات ضد التهابی، آرام بخشی و دیورتیکی می ‌باشد. اسانس روغنی شوید برای کشتن کرم قلابدار (Hook-worm) مفید است.
  مصرف زیاد شوید

  زیاده روی در خوردن شوید، نیروی $$$$$$$$ را ضعیف و اسپرم را خشک و بینایی چشم را کم می‌ کند. گزارش شده که مصرف زیاد برگ های شوید، باعث بروز لکه‌های سیاه بر روی پوست می ‌شود که به علت ترکیبات فورانوکومارینی پیچیده آن است.
  تخم شوید

  تخم شوید به طور سنتی برای تسکین و آرام بخشی معده بعد از وعده های غذایی استفاده می شد.
  جانشین برگ شوید، تخم شوید و روغن شوید است. برای این كار عصاره برگ تازه شوید را با روغن زیتون به نسبت مساوی مخلوط كرده و با شعله ملایم می‌‌ جوشانند تا آب آن تمام شود، ولی باید مراقب بود تا نسوزد؛ یا برگ تازه آن را در روغن زیتون ، پرورده نمایند و مكرر تجدید كنند كه خوب پرورده شود. این روغن برای درد مفاصل و اعصاب و نرم كردن سفتی‌ها بسیار موثر است.‌

  تخم شوید به عنوان ادویه و چاشنی در غذاها به کار برده می شود. تخم شوید از برگ آن گرم تر و خشك تر است. در غذاها و ترشی‌ها برای معده مفید است. خوردن ترشی آن بعد از طعام قی‌ آور و مضر گرم مزاجان است.‌
  تخم سوخته آن از تخم خام آن هم گرم تر و خشك تر است.
  گرد آن زخم‌های تر و چركی را خشك می ‌‌كند.
  دم كرده تخم شوید برای تسكین درد معده، رفع دل‌پیچه اطفال، و برای ازدیاد شیر مادران و بی ‌خوابی اثرات مفید دارد. دم كرده آن 4 تا 18 گرم تخم آن در هزار گرم آب است كه 2 تا 3 فنجان در روز بعد از هر غذا باید مصرف شود. جوشانده 50 تا 100 گرم برگ و سرشاخه شوید در هزار گرم آب، برای استعمال خارجی به کار می رود.‌
  از شوید برای آرامش اعصاب و برای كاهش ورم و درد و متوقف كردن ***كه‌ها استفاده می ‌‌شود.‌
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 5. #5


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  شويد: Anethum graveolens-تيره :Apiaceae چتريان -نام انگليسيill:
  شويد: Anethum graveolens
  تيره :Apiaceae چتريان
  نام انگليسيill

  جهت مشاهده در اندازه واقعی اینجا کلیک کنید. اندازه اصلی این عکس 800x600 و حجم آن 127 کیلو بایت می باشد.
  گياهشناسي
  گياهي است يکساله به ارتفاع 30 سانتي متر تا يک متر و داراي ريشة راست است. ساقه آن

  استوانه اي، بي کرک، داراي خطوط طولي، در محل گره ها کمي فرورفته است.برگها متناوب بدون کرک با پهنک منقسم با بريدگيهاي نازک و نخي شکل. گلها کوچک و به رنگ زرد
  مي باشد. از مشخصات آن اين است که در پايه هاي اصلي و چترهاي فرعي آن انولوكر و انولوسل ديده نمي شود. ميوه اش بيضي، مسطح، به طول 3 تا 4 ميلي متر و عرض 3 ميلي متر به رنگ قهوه اي شکلاتي روشن است.در سطح آن برجستگيهاي نخي به رنگ مايل به زرد و در کناره هاي آن لبه بال مانند به رنگ زرد روشن ديده مي شود.
  خواص دارويي و موارد مصرف
  ميوه شويد داراي اثر درماني مشابه رازيانه، و زيره سياه است. اثر نيرو دهنده، مقوي معده، هضم کننده غذا، بادشکن، مدر، ضد تشنج، رفع استفراغ، و زياد کننده ترشحات شير است. شويد به عنوان چاشني در صنايع غذايي استفاده مي شود
  .
  پراکنش
  اين گياه در هندوستان ، انگلستان، آمريکا، بلغارستان ، اسپانيا و ايتاليا در سطوح وسيع كشت

  مي شود.
  نيازهاي اکولوژيکي:
  در مناطق آفتابگير و خنک به خوبي رشد مي کند، در تمامي خاکها قابل کشت است اما خاکهاي لومي کمي اسيدي (pH: 5/6-6/5) که داراي زهکش مناسب باشند براي آن ايده آل مي باشد. در خاکهاي کاملا" شني گياه ممکن است تحت تنش خشکي قرار گيرد و در خاکهاي رسي جوانه زني دچار مشکل مي شود.

  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 6. #6


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  كدو تخمه كاغذي- (Cucurbita pepo,var.styriaca) گياهي علفي-ومتعلق به تيره كدوئيان (cucurbitaceae) :
  اعجاز گياهان دارويي از روزگاران كهن در ميان بشر طرف توجه بسيار بوده است و انسان در طول تاريخ موفق به كشف اثرات معجزه آساي گياهان داروئي دردرمان بيماري هاي مختلف شده است. ليكن با توجه به اثرات سريع داروهاي شيميائي همه آن تجربيات بتدريج به بوته فراموشي سپرده شد. خوشبختانه اين بي توجهي به طبيعت چندان دوام نيافت و بروز اثرات ناخواسته و عوارض جانبي داروهاي شيميايي و بعضا" مقاومت عوامل بيماري زا ، استفاده از گياهان داروئي، آن هم بصورت محصولات داروئي با مقدار ماده موثره مشخص و قابل كنترل شده و عاري از هرگونه آلودگي ميكروبي مجددا" رواج يافته و نگرشي جديد نسبت به اين ذخاير طبيعي شكل گرفت.
  در اين ميان گياه كدوي تخم كاغذي از جمله گياهاني است كه از ديرباز مورد توجه بشربوده است. اگرچه كه از دير باز مصارف خوراكي آن مرسوم بوده است اما بعدها به اثرات دارويي آن پي برده شد.اولين بار درسال‌هاي بين 1936-1863 از دانه هاي اين گياه به عنوان يك داروي رسمي در درمان انـگل ها‌ي روده‌اي (كرمهاي نواري و كرمهاي گرد)(USP ) استفاده گرديد


  بعدها با پيشرفت علم پزشكي و شناخت بيشتر اثرات درماني اين گياه پزشكان نخست در درمان مشكلات دستگاه ادراري شب ادراري در‌ كودكان التهابات وسنگ هاي مثانه از اين گياه مدد جستند.
  سرانجام در دهه اخير با شناسايي اثرات درماني اين گياه در درمان هيپرپلازي خوش خيم پروستات (Benign Prostatic Hyperplasix-BPH) ، اهميت و لزوم تحقيق و بررسي پيرامون اين گياه بيش از پيش آشكار گرديد و در اين راستا كشورهاي مختلف دنيا گامهاي بلندي را در توليد محصولات دارويي گوناگون از اين گياه برداشتند تا بدانجا كه هم اينك در كشورهايي چون آلمان و اتريش90%خط اول درمان بيماران مبتلا بهBPH با تجويز داروهاي‌گياهي وخصوصا" اين‌گياه امكان پذير گشته است (6,5, ,4, 3,2و1,8).

  مشخصات ظاهري گياه:
  كدوي تخم كاغذي (Cucurbita pepo,var.styriaca) گياهي علفي، يك ساله ومتعلق به تيره كدوئيان (cucurbitaceae) مي باشد. محققان معتقدند كه اين گياه براثر يك جهش ژني اتفاقي به وجود آمده است. اين گياه داراي ريشه‌اي محكم و طويل، ساقه‌اي كركدار و خزنده است. برگ هاي درشت سبز
  رنگ 5 لبي با دمبرگ طويل وكركدار، گل‌هاي نر و ماده 5 لبي مجزا به رنگ زرد و ميوه‌اي درشت،كروي و گوشتداراز اختصاصات اين گياه مي باشد. ميوه‌هاي رسيده به رنگ زرد يا زرد همراه با
  رگه‌هاي سبز بوده و داخل هر ميوه بطور متوسط 400-500 عدد دانه وجود دارد. رنگ دانه ها سبز تيره يا زيتوني و بدون پوسته مي باشد. دانه هاي بدون پوسته اين گياه از اختصاصات ويژه اين گونه محسوب مي‌گردد.(5 ، 6، 8 )

  تركيبات شيميايي:
  قسمت مورد استفاده اين گياه دانه هاي آن بوده كه حاوي 35 تا 55% روغن است. مهمترين اجزاء اين روغن را اسيدهاي چرب، ، استرولها، عناصر كمياب، ويتامين ها و كارتنوئيدها تشكيل مي دهند.
  اسيدهاي چرب: اسيدهاي چرب موجود در اين روغن شـامل اسيـد پالمتـيك، استـئاريك، اولئيك و لينولئـيك بوده (1) كه از اين ميان اسيد لينولئـيك (% 55-43) و اسيد اولئيك ) %38-27 ) بيشترين درصد را بخود اختصاص مي‌دهند.
  استرول ها : به صورت آزاد و گلوكوزيده در حدود 1/0 %كل روغن را شامل شده و مهمترين آنها, بتاسيسترول – استيگما سترول –كلسترول – ايزوفوكسترول مي باشند. (5، 6، 8)
  عناصر كمياب : شامل روي – سلنيوم- پتاسيم بوده كه در اين ميان روي و سلينوم از اهميت ويژه‌اي برخوردار هستند. ( 5،6)
  ويتامين ها: كه حدود 03/0 % روغن را در بر مي گيرد. و بيشترين درصد آن راگاما توكوفرول تشكيل مي دهد. ( 6)
  پروتئين ها: دسته ديگري از مواد موجود در دانه ها را اسيدآمينه هاي ضروري بدن و اسيد آمينه خاص cucurbitin تشكيل مي دهد. (5)

  اتيولوژي بيماري
  علت ايجاد BPH هنوز معلوم نمي باشد، هر چند ارتباط آن با افزايش سن نشان داده شده است. اكثرتئوريهاي موجود براي علت BPH روي عدم تعادل هورموني ( يعني استروژن/ آندروژن)و يا فاكتورهاي رشد ناشناخته پروستاتي كه نقش شروع كننده براي بكارگيري عوامل هورموني را دارند متمركز مي باشد.بطور كلي عوامل مختلف احتمالي به شرح زير مي باشد:
  1-آندروژن ها: تستوسترون عمدتا" توسط بيضه‌ها و تحت كنترل محور هيپوتالاموس – هيپوفيز توليد شده و درداخل سلولهاي پروستات توسط آنزيم 5- آلفا-ردوكتاز به يك آندروژن قويتر بنام دي- هيدروتستوسترون (DHT) تبديل مي شود. دي هيدروتستوسترون عمده ترين آندروژن داخل سلولي
  بوده و عقيده بر اين است كه مسئول حفظ و تداوم رشد پروستات مي باشد.
  در بيماران مبتلا به BPH نشان داده شده است كه فعاليت آنزيم 5- آلفا- ردوكتاز نسبت به افراد سالم بيشتر از حد طبيعي مي باشد. بنابراين توليد دي هيدروتستوسترون كه بسيارموثر‌تر از تستوسترون عمل مي‌كند بيشتر مي‌شود.
  از طرفي تمايل DHT به گيرنده هاي آندروژن نسبت به تستوسترون بيشتر بوده و با اتصال به گيرنده هاي آندروژني استروما و اپي تليال با افزايش رشد سلولي باعث تكثير بيش از حد بافت پروستات مي‌گردد
  2-استروژن: تغيير ديگر هورموني كه با افزايش سن رخ مي دهد، تغييرمقدار استروژنها در پلاسما مي باشد بطوريكه غلظت استراديول ها و خصوصا" استروژن با افزايش سن بالا مي‌رود.
  بررسي هاي بعمل آمده برروي استروژن نشان مي دهد كه قادر است بروي تكثير سلولهاي استروما و اپي تليال تاثير گذاشته و آن را تشديد نمايد.
  علاوه بر اين استروژن مي تواند با DHT اثر سينرژيكي داشته و باعث افزايش تعداد گيرنده‌هاي آندروژن حساس به DHT در بافت پروستات گردد.
  3- تغيير در مقدار گلوبولينها
  با افزايش سن و ايجاد بيماري (BPH) مقدارگلوبولين هاي متصل شونده به هورمونهاي **** Hormone binding globulin=SHBG) (*** در پلاسما بالا رفته و با توجه به اينكه تمايل اين گلوبوليـن ها در آقايان به آندروژن نسبت به استروژن بيشتر مي باشد، بنابراين حجم بالاي آنهـا مي تواند باعث موارد زير گردد:
  1)افزايش استروژنهاي آزاد
  2) افزايش DHT در بافت پروستات
  هر دو اين عوامل در تشديد اين بيماري نقش بسزايي دارند.


  مكانيسم عمل
  آزمايشات invivo وinvitro انجام شده برروي اين گياه ، مكانيسم عمل مواد موثر آن را در بيماري هيپريلازي خوش خيم پروستات به عوامل زير نسبت مي دهد.

  1-استرولها
  1- الف - مهار آنزيم 5- آلفا-ردوكتاز
  آنزيم 5- آلفا ردوكتاز درسلولهاي فيبروبلاست پروستات باعث تبديل تستوسترون به دي هيدروتستوسترون (DHT) مي شود با توجه به اينكه يكي از عوامل مهم ايجاد بيماري BPH وجود بيش از حد DHT مي باشد استرولها باعث مهار اين آنزيم شده واين امرمي‌تواند بعنوان يكي از مكانيسم هاي عمل داروحائز اهميت باشد.

  1- ب - تداخل در توليد پروستا‌گلاندين‌هاي التهاب زا :
  بررسي هاي اخير نشان داده است كه ميزان پروستاگلاندين E2 (PGE2) كه عامل ايجاد التهاب بوده در مايع پروستات بيماران مبتلا به BPH و پروستاتيت بطور غيرعادي ازحالت طبيعي بالاتر مي باشد. استرولهاي موجود در روغن كدوي تخم كاغذي از بيوسنتز پروستاگلاندين‌ E2 در بافت پروستات جلوگيري نموده و لذا قادر است يك عمل ضد التهابي را انجام داده و مانع از التهابات حاصل از اين بيماري گردد. (1)
  اشكال دارويي :
  قطره 30 ميلي ليتري
  موارد مصرف :
  قطره پروستاتان در موارد التهاب حاد و مزمن پروستات ، سوزش و تكرار ادرار بكار مي رود .
  اجزاء فرآورده :
  قطره پروستاتان از عصاره هيدروالكلي گياهان زير تشكيل شده است :
  ريشه گزنه 20% Urtica dioica
  اندام هوايي گزنه 10% Urtica dioica
  تخم كدوي بدون پوست 20% Cucurbita pepo
  گل بابونه 20% Matricaria chamomilla
  ميوه خارخاسك 20% Tribulus terrestris
  ميوه انيسون 10% Pimpinella anisum
  مواد موثره :
  استروئيها ( سيوسترول ) ، اسكوپولتين ، فنيل پروپان ، ايزولكتين ، پلي ساكاريدها و فلانوييدها ، روغن هاي فرار و اسيدهاي چرب ( اسيد لينوليئك)
  آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :
  مطالعات انجام شده نشان داده است كه سيتوسترول موجود در اين فرآورده با مهار آنزيم 5-آلفا-ردوكتاز ( عامل اصلي تبديل تستوسترون به 5-آلفا-دي هيدروتستوسترون DHT ) باعث كاهش غلظت دي هيدرو تستوسترون در سرم مي گردد و در نتيجه رشد غده پروستات را متوقف مي نمايد .
  ايزو لكتين موجود در گزنه با رقابت در اتصال به گيرنده هاي تستوسترون در بافت پروستات موحب وقفه هايپرلايز پروستات مي گردد .
  همچنين تركيبات موجود در اين فرآورده داراي اثرات ضد التهاب ف محرك سيستم ايمني و كاهش دهنده تونوس عضلات صاف پروستات مي باشد و موجب تسهيل جريان ادرار و بهبود حال بيمار مي گردد .
  مقدارمصرف :
  روزي 3 بار هر بار 30 تا 40 قطره در يك فنجان آب سرد ريخته و بعد از غذا ميل شود . قطره پروستاتان را مي توان براي مدت 6 تا 12 ماه مصرف نمود .
  موارد احتياط :
  در صورت بروز علائم حساسيت از مصرف اين دارو خودداري گردد
  عوارض جانبي :
  با مصرف اين فرآورده احتمال بروز اختلالات گوارشي (تحريك معده ) و واكنشهاي آلرژيك وجود دارد .
  موارد منع مصرف :
  اين فرآورده در كودكان ممنوعيت مصرف دارد
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 7. #7


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  براکلی Broccoli
  براكلي چيست و نحوه كاشت – داشت – برداشت و مصرف آن چگونه است ؟Broccoli:


  براكلي چيست و نحوه كاشت – داشت – برداشت و مصرف آن چگونه است ؟
  براكلي از خانواده كلم هاست و سرشار است از ويتامين هاي A و D .براكلي در فصلهاي خنك بهترين و بيشترين محصول ميدهد . چنانچه براي كاشت از بهترين واريته ها , استفاده گردد و مراحل كاشت و داشت و برداشت طبق دستور العمل و بدقت انجام شود , توليد محصول تداوم مي يابد . قسمت خوراكي براكلي "سر" ناميده مي شود . سر اصلي در مركز و بالاي گياه روئيده مي شود . وقتي سر اصلي برداشته و قطع شود , سرهاي جانبي شروع به رشد كرده , ظاهر مي شوند . در بيشتر مناطق آمريكا در فصلهاي بهار و پائيز دو بار محصول بدست مي آيد .
  براي بهترين شروع , نهال كاري در فصل بهار توصيه شده است , زيرا اين عمل باعث مقاوم شدن و جايگير شدن گياه در زمين مي شود . نهال كاري مقاومت گياه را در برابر گرماي اوليه تابستان زياد مي كند . فصل زمستان مناسبترين زمان براي كاشت مستقيم بذر در زمين مي باشد .

  واريته هاي براكلي :
  1-Crusier ( كروزر) : از كاشت تا برداشت 58 روز زمان لازم دارد . كروزر , يكدست , پر محصول و مقاوم در برابر خشكي مي باشد .
  2-Green Comet ( گرين کامت) : از كاشت تا برداشت 55 روز , زودرس و مقاوم در برابر گرما .
  3-Green Goliath( گرين گالي آت) : كاشت تا برداشت 60 روز , زمان كاشت بهار , تابستان و پائيز و مقاوم در برابر حالتهاي سخت .

  زمان كاشت :
  نهال كاري ( نشا) در اوايل بهار و زماني كه نهالها جوان و قوي هستند انجام دهيد . بوته هايي كه بيشتر از حد معمول در جاي كاشت بذر نگهداشته مي شوند بعد از انتقال به زمين اصلي بلافاصله سر توليد مي كنند . براي كشت پائيزه , بذرها را در اواسط تابستان بكاريد . در اواخر تابستان زماني كه بذرها رشد كرده و تبديل به نهال شده اند , آنها را به زمين اصلي انتقال دهيد .

  فاصله و عمق كاشت :
  عمق مناسب براي كاشت بذرها 3 تا 5/3 سانتيمتر و براي كاشت نهال ها كمي عميق تر از محل استقرار اوليه خود در زمين . فاصله كشت بذرها و نهالها در يك رديف 45 تا 60 سانتيمتر و فاصله رديف ها از يكديگر 90 سانتيمتر توصيه شده است .
  بوته هاي براكلي بصورت مستقيم روئيده و طول آنها حدوداَ به يك متر مي رسد . فاصله هوايي هر بوته از چهار طرف با يكديگر 30 سانتيمتر مقرر گرديده .

  داشت :
  از كود استارتر براي نهالها شروع كنيد و زماني كه بوته ها به نيمه رشد رسيده اند كود سرك حاوي ازت به آنها بدهيد . گياه به رطوبت كافي احتياج دارد , مخصوصاَ زماني كه سرها نمايان مي شوند . با توجه به نتايج آزمايش خاك , كود مورد نياز را به گياه بدهيد . توصيه مي شود كود N-P-K را به نسبت 50-50-35 در هر نيم هكتار بصورت پاشيدن يا 35-35-17 در هر نيم هكتار بصورت بسته در كنار هر بوته به زمين اضافه كنيد . چنانچه ساقه ها قهوه اي رنگ و توخالي شدند , نشان از كمبود برون است . PH مناسب براي براكلي 8/5 تا 6/6 مي باشد .

  برداشت :
  قسمت خوردني براكلي عبارتند از : غنچه هاي نشگفته و بهم چسبيده و سبز رنگي است كه بصورت گره هاي بهم فشرده شده اي بر روي ساقه قرار دارند و همچنين ساقه حاوي اين غنچه ها .
  در ابتدا يك سر بزرگ در وسط بوته نمايان مي شود . وقتي اين سر برداشته شد سرهاي جانبي شروع به نمايان شدن مي كنند . اندازه اين سر 13 تا 15 سانتيمتر است . قبل از اينكه غنچه هاي دكمه مانند بر روي سر شروع به باز شدن و تبديل به گل شدن بكنند آنرا قطع كنيد . اين همان قسمت خوراكي براكلي است . سرهاي جانبي از زاويه بين شاخه و ساقه بيرون مي آيد . قطر يك سر رسيده حدود 15 سانتيمتر است . چنانچه قصد داريد مدتي اين سرها را نگهداريد , بايد آنها را در دماي صفر درجه با رطوبت زياد قرار دهيد .


  مشكلات عمومي براكلي :
  شته ها :مواظب تشكيل تجمع شته ها بر روي قسمت دروني برگها باشيد . شته ها برنگهاي سبز , سياه, قهوه اي , قرمز , صورتي و رنگهاي ديگر ظاهر مي شوند . اين شته ها به شكل گلابي و خيلي آهسته حركت مي كنند . طول آنها 3 تا 4 ميلي متر است و داراي يك شاخك باريك و دو كيسه در انتهاي شكمشان مي باشند . بعضي از آنها داراي بالهاي نازك و شفاف هستند . تجمع اين شته ها بر روي ساقه و يا در قسمت زير برگها و قسمت هاي نرم و تازه روئيده گياه مي باشد . اين شته ها مكنده مي باشند و بوسيله مكيدن شيره گياه آنرا به كلي از بين مي برند .بهترين راه براي از بين بردن شته ها , شستن گياه با فشار آب است . گاهي اوقات سمپاشي ضرورت است .

  كرم هاي كلم :
  سه گونه كرم كلم وجود دارد : كرم هاي ريسنده , حلقه اي و پشت الماسي . اين كرم ها به برگها و سرهاي براكلي و گياهان خانواده كلم ها صدمه مي زنند . كرم ريسنده سبز مخملي است . حشره اين كرمها سفيد و در طول روز در بالاي گياه درپروازند . كرم هاي حلقه اي برنگ سبز روشن و ظريف مي باشند . حشره اين كرم ها قهوه اي و در طول شب فعال مي باشند . پشت الماسيها سبز كم رنگ و در سر و ته داراي نقطه هائي مي باشند . حشره اين كرم ها برنگ سبز است و زماني كه بالهايشان بسته است به شكل الماس در مي آيند . لارو اين كرم ها بوسيله خوردن كنام برگها و سرها به گياه صدمه مي زنند . كرم هاي كلم بسيار كوچك اند و چنانچه كنترل نشوند گياه را بكلي از بين مي برند . در اولين شبنم پائيزي اين كرم ها بمرور از بين مي روند . سمپاشي يكي از راههاي كنترل اين آفات مي باشد .

  نكات مهم :
  اندازه سر و رنگ براكلي بستگي به نوع واريته و محيط كاشت و زمان كاشت دارد . چنانچه براكلي را در زمان مناسب كشت نكنند سرها زودتر از موعد مقرر به گل مي نشيند . گلهاي براكلي زرد رنگ مي باشند . سرهاي كوچك نتيجه بموقع نشا نكردن نهالها مي باشد . زماني كه سرها بزرگ , محكم و غنچه ها كاملاَ بسته و سفت است , برداشت انجام مي گيرد .
  براي نگهداري براكلي , آنها را نشسته در پلاستيكهاي مخصوص قرار داده و در قسمت نگهداري سبزيها در يخچال جا دهيد . بيشتر از 5 روز در يخچال نگهداري نشود , چون مزه و خواص خود را از دست مي دهد . خواص و موادمغذي براكلي از تمام گياهان ديگر خانواده كلم ها بيشتر است
  براكلي حاوي ويتامين c و بتاكاروتن كه هر دو از آنتي اكسيدانها هستند مي باشد . آنتي اكسيدان ها از شيوع بعضي بيماريها از جمله سرطانها و امراض قلبي جلوگيري مي كنند .
  يك ظرف كوچك براكلي حاوي 23 كالري- 4/2 گرم فيبر- 3/2 گرم پروتئين –3/4 ميليگرم كربوهيدراتها – 49 ميليگرم ويتامين c – 3/53 نانوگرم فوليك اسيد – 89 ميلي گرم كلسيم و 9/0 ميليگرم آهن مي باشد . براكلي را مي توان بصورت خام و يا پخته مصرف كرد .

  سالاد شويد با ليمو
  6 قاشق غذا خوري روغن زيتون
  -2 قاشق غذاخوري آبليمو
  -1 ليموي خورد كرده
  - ربع قاشق چايخوري فلفل سياه.
  - 1 قاشق چايخوري تخم شويد و يا 3 قاشق چايخوري شويد خورد شده تازه
  مقداري نمك و ادويه جات مورد علاقه
  مقداري براكلي تازه را شسته و پوست ساقه آنرا گرفته , خورد كنيد . مقداري هويج را به اندازه براكلي ها خورد كنيد .ساقه براكلي و هويج خورد شده را در يك ظرف آب جوش بريزيد و يك دقيقه بجوشانيد . گلهاي براكلي را به آن اضاف كنيد و به مدت 2 دقيقه ديگر بجوشانيد . اينها را با آب سرد بشوئيد و سپس آب آنرا بگيريد . مواد آماده شده را به آنها اضافه كنيد. بهم بزنيد و مصرف كنيد.

  براكلي سرخ كرده:
  2 قاشق غذاخوري روغن كنجد بو داده
  1فنجان گردوي خورد شده
  2
  1 فنجان پياز سبز و يا پياز دلخواه خورد شده
  4
  4 فنجان گلهاي براكلي
  2 قاشق غذاخوري سوس سويا
  در يك ظرف روغن را گرم كنيد . سپس گردو و پيازهاي خورد شده را در آن ريخته بمدت يك دقيقه بهم زده و سرخ كنيد . گل براكلي را به آنها اضاف كرده بمدت 3 تا 4 دقيقه ديگر سرخ كنيد . مقداري فلفل سرخ و سوس سويا به آنها اضاف كرده بمدت يك دقيقه ديگر سرخ كنيد . سپس آنرا ميل كنيد.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 8. #8


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  کاهو
  توضیحاتی در مورد کاهو
  باغبانی -استاد کریمایی دانشگاه آزا د اسلامی واحد رشت

  کاهو گیاهی سالادی برای تمام فصول است.کاهو گیاهی یکساله است که انواع مختلفی دارد.چندین نوع مختلف از کاهو اصلاح شده که از نظر اندازه -شکل و بافت با هم فرق می کنند.سه گروه اصلی آن شامل:
  1-کاهوی کلمی که شامل کاهو های butterheads دارای پوم های گردی که دارای برگهای نرم اند و کاهوهای Crisphead دارای پوم گرد ولی برگهای شکننده و چین خورده دارد .اینها معمولا به خاکهای فقیر و خشک نسبت به بقیه مقاومترند.
  2-کاهوی (cos)Romain: کاهوهای این گروه رشدی کشیده با پوم های کم و بیش دراز و برگهای ترد هستند.بهترین رشد را در خاکهای غنی و مرطوب دارند.کاهوهای جدید نیازی به بستن برای تولید یک پوم فشرده ندارند.
  3-کاهوی برگی:اینها بدون پوم بوده و تولید توده ای از برگهای فردار ولی بدون پوم می نمایند.برگها پس از مدت کمی قابل چیدن بوذه و گیاه می تواند به رشد خود ادامه داده و برگهای جدیدی را برای چیدن بعدی تولید میکنند برخی واریته های کاهوی رومن نیز اگر با فاصله نزدیک کاشته شوند فقط تولید برگ می کنند.
  خاک: تمام ارقام کاهوها خاک با زهکش خوب و ph6/5 تا 7/5 را ترجیح می دهند.کاهو به مقادیر زیادی مصرف آب در طول دوره رشد داشته و خاک بایستی از هوموس غنی باشد تا بتواند رطوبت را در خود حفظ و در هنگام رشد سریع گیاهان در اختیار آنها قرار دهد.
  کاشت: بذر کاهو را در عمق 1-1/5 سانتیمتر کاشته با فاصله 20-30 سانتیمتر (برای هر 30 سانتیمتر 10-12 بذر) دقت کنید که بذر عمیق کاشته نشود چون از جوانه زدن آن که باید ظرف 6-12 روز صورت گیرد جلوگیری می نماید.
  بذر کاهو را در شیار های به عمق 1/2 اینچ (1 سانتیمتر)به میزان 10-12 بذر در هر 12 اینچ (30 سانتیمتر)که با تنک کردن فاصله نهایی آنها روی ردیف ها به 25 سانتیمتر و بین ردیف ها 30 سانتیمتر می رسد.نقشه کاشت هم به شکل مثلثی بهترین کارایی را دارد.که این الگو بیشتر برای کاهو هایی است که تولید hearting کرده و زیر تونل پلاستیکی کشت می شوند.چرا که از زمین حداکثر استفاده صورت میگیرد.چنانچه از الگوی دیگری که گیاهان روبروی هم قرار می گیرند استفاده شود(نظر مربعی) بایستی فاصله روی ردیف و بین ردیف 30 سانتیمتر باشد.(30 سانتیمتر در 30 سانتیمتر)برای کاهوی برگی قاصله بین ردیفها 6-5 اینچ(15-12 سانتیمتر)و روی ردیف یک اینچ (2/5 سانتیمتر) که چنانکه کاهوی رومن فقط برای برگ کاشته می شود فاصله فوق کافی است.هرگز اجازه ندهید که بوته ها روی هم قرار گیرند که این توقف رشد می شود.
  چنانچه از نشاء کاهو استفاده می شود .هرگونه توقف رشدی در هنگام نشاء باعث به گل رفتن می شود همچنین دمای بالا(بیشتر از 21 درجه سانتیگراد)و خشکی باعث به گل رفتن کاهو می گردد ونشاء کاهو را وقتی 5-4 برگی است منتقل می کنند در داخل گلدان یا بلوک های پیتی.

  این مطلب نیز همچون بیشتر دیگر مطالب از کتب کشاورزی جمع آوری و نوشته شده توسط محمد آروین (کشاورز تنها) و برای وارد کردن اینها از جزوات و کتاب ها به اینترنت زحماتی کشیده می شود پس لطفا برای استفاده از این مطالب در سایت یا وب لاگ خود منبع را ذکر کنید. با تشکر کشاورز تنها.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 9. #9


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  کرفس: ( APIUM GRAVEOLENS)(CELERY)

  این گیاه از تیره UMBELIFERAE است بومی مدیترانه و به صورت وحشی در آسیی غربی و شمال اروپا یافت میشود.گیاهی است دوساله و روز بلند است. از نظر گیاهشناسی کرفس:
  __ازنظر ساقه:
  در سال اول تولید ساقهای نسبتا کوتاه میکند که برگها و دمبرگهای کرفس بر روی محور کوتاه ساقه قرار میگیرد.در سال دوم پس از در یافت سرما تولید ساقه گل دهنده بلندی را میکند که گل آذین در انتهای آن تشکیل میشود.
  __از نظر ریشه:
  این گیاه دارای ریشه های نسبتا عمیق است و ریشه های جانبی فراوانی را دارد که در جهت آب و املاح کمک میکند.(که این امر نازمندی کرفس را به آبیاری افزایش میدهد.)
  __از نظر برگ:
  برگ کرفس دارای بریدگی های بسیار زیاد است و نوع برگ در ارقام مختلف متفاوت است.
  __از نظر گل:
  کرفس دارای گل آذین چتر مرکب است که گلهای سفید رنگ بسیار ریزی بر روی این گل آذین تشکیل میشود.

  **ارقام کرفسقمری)
  1)رقم کرفس برگی: APIUM GRAVELON SECALLINUM
  این رقم کرفس دارای برگهای مرکب نسبتا بزرگ و سبز تیره ای رامیکند که از این برگها در تهیه سبزی خشک و انواع سوپ و به عنوان ادویه در کشورهای اروپایی استفاده میشود.
  2)کرفس ریشه ای: APIUM GRAVELONES VAR RAPACEUM
  ریشه ها سطحی و هیپوکوتیل غده ای شده و به عنوان عضو ذخیره کننده کربوهیدراتها تبدیل میشود از این نوع کرفس در کشورهای آسیای شرقی جهت طبخ غذاهای مختلف استفاده میشود.
  3)کرفس دمبرگی: APIUM GRAVELONES VAR.DULCE
  که در این نوع کرفس دمبرگها ضخیم و گوشتی شده غنی از کربوهیدرات و ویتامینهای A،C است.این رقم در کشور ایران کشتو کار میشود.

  **ارزش غذایی کرفس(کرفس دمبرگی)
  کرفی دارای ویتامین A،C بالایی است.این گیاه حاوی روغن های گوگرد دار(اتر و آپریول )است.همچنین خاوی نوعی کربوهیدرات میباشد که ساختمان شیمیایی این کربوهیدرات به خوبی شناخته نشده است.از این گیاه برای برطرف کردن ناراحتیهای گوارشی از قدیم الایام استفاده مینمودند.با توجه به اینکه در نوع برکی مرفس روغن گوگرد دار آپریول بسیار فراوان مشاهده میشود از بخار برگ کرفس در درمان بیماریها و ناراحتیهای پوستی و عصبی استفاده میشود.

  **نیازهای آب و هوایی کرفس:
  کرفس طالب آب و هوای نسبتا گرم برای رشد و نمو است. خاک مورد نظر بایستی P.H دارای 6.5 -7 بوده وغنی از مواد آلی باشد.کرفس دارای بذر بسیار ریزی است.کوچکترین لذر سبزیجات در نتیجه بایستی در سطح خاک پخش شود.پس برای جوانه زنی نیازمند نور است همچنین دماهای بالای 30 درجه سانتیگراد مانع از جوانه زنی لذر کرفس میشود.
  نکته:کرفس هم دارای نور خفتگی و هم دارای گرما خفتگی میباشد.
  نکته:کرفس حساسیت بالایی در برابر کمبود عناصر در خاک را دارد که در هنگام داشت و پرورش آن باید به نکات ریز دقت نمود.

  **سفید سازی یا BLANCHING:
  یکی از عملیات روتین یا متداول در پرورش کرفس عملیات سفید سازی میباشد.در این عملیات قسمت انتهایی دمبرگ کرفس توشط مالچ،گیاخاک یا تخته های طویل پوشانیده میشود.در صورت استفاده از پلاستیکهای دو لایه بایستی از نوع دورنگ آن استفاده نمود که قسمت خارجی سفید رنگ و قسمت درونی تیره و سیاه رنگ باشد.این عمل پوشانیدن باعث عدم تشکیل کلروفیل در قسمت پایینی گیاه میگردد.در نتیجه دمبرگ سفید گردیده و فاقد بافت خشبی میگردد.پس از رسیدن کرفس در مرحله برداشت آن را با یک چاقوی تیزاز انتهای دمبرگ جدا میکند.برای حفظ کیفیت کرفس آ«را در لایه های پلاستیکی غیر قابل نفوذ به هوا و رطوبت بسته بندی میکنند.


  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 10. #10


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  بادمجان
  معرفی و توضیحاتی از بادمجان
  بادمجان :
  Eggplant - Auberjin - Brinjal
  خانواده Solanaceae
  Solanum meiogena

  بومی مناطق حاره است.بیشتر در کوه های شرقی مثل هندوستان -چین-و خاورمیانه کشت می شود.

  احتیاجات آب و هوایی:
  محصول فصل گرم است.در درجه حرارتهای بالا رشد خوبی دارد.درجه حرارت روزانه 32 تا 27 و شبانه 27 تا 21 توصیه می شود. در مقایسه با فلفل و گوجه فرنگی به سرما حساستر است.در پاییز زودتر سرما زده می شود.احتیاج رطوبتی بالایی دارد.خصوصا در دوره گرم و خشک تابستان عکس العمل خوبی به آبیاری نشان می دهد.به فصل رشد 100 تا 140 روز با دمای مذکور نیاز دارد.

  ارقام:
  به 3 دسته از نظر فرم میوه تقسیم می شود:
  1- قلمی: میوه باریک و بلند است.طول میوه چند برابر قطر است.و معمولا قطر 3 تا 5 سانتیمتر است.
  2- معمولی (بومی): طول متوسط میوه 15 تا 18 سانتیمتر است و تقریبا دو برابر قطر است.
  3- دلمه ای:قطر میوه زیاد است.و نزدیک به طول میوه است.

  واریته های عمده از قلمی ها؟ violetlong از دلمه ای ؟ : Fort myers market ,Black becuty

  یکی از مشکلات بادمجان پوسیدگی میوه است که رقم Floriola market به پوسیدگی مقاوم است.رقم Black magic از بقیه زودرس تر است.و برای مناطق با فصل رشد کوتاه مناسب است.همه ارقام تقریبا بعد از نشاءکاری برای رشد کامل به 90 روز احتیاج دارند .

  خاک:
  خاک لوم شنی با زهکشی خوب لازم است.مواد آلی باید بالا باشد.و حاصلخیز باشد.بهترین PH خاک 5/5 تا 7 است و آماده سازی خاک مشابه گوجه فرنگی است.

  کود:
  مقدار کود مثل سایر سبزیجات به حاصلخیزی خاک و میزان مواد آلی و....بستگی دارد.خاکهایی که از نظر هوموس فقیر هستند.باید از کود سبز یا کود حیوانی حدود 50 تن در هکتار استفاده کرد.
  بادمجان مواد زیادی از خاک می گیرد و زمان اشغال زمین هم زیاد است.بنابراین از کود های شیمیایی مثل NPK هم استفاده میشود.حدود 100 کیلوگرم NPK که 5K و 10 P و 5 N قبل از ماشت و 100 کیلوگرم هم سه تا چهار هفته بعد از نشاء کاری داده می شود.دوبار هم کود سرک ازته به مقدار کم داده میشود.

  داشت:
  رشد در ابتدای کار خیلی کند است و علفهای هرز راحت قلبه پیدا میکنند.بسته به وضعیت کاشت علف زنی انجام می شود.روش کرتی----->کولتیواتور جوی پشته----->دستی
  احتیاجات آبی بادمجان زیاد است مخصوصا زمان رشد میوه.دیده شده اگر در بادمجان برخی فواصل آبیاری زیاد باشد براحتی پوست از بین می رود و میوه تلخ و بد مزه می شود.

  حشرات و بیماریها:
  حشرات: کرم شب پره زمستانه-ککهای گیاهی-کرمهای خانواده اسفیرجیده-کنه عنکبوتی-کرم مفتولی-مگس سفید.
  بیماری ها: پوسیدگی میوه و پژمردگی verticillium
  پوسیدگی میوه زمانی رخ می دهد که میوه ها با سطح زمین در تماس باشند و مرطوب باشد.

  برداشت:
  زمانی که میوه به اندازه بازار پسند می رسد در حالیکه کلاه به آن وصل است برداشت می شود.بهترین کار چیدن با قیچی است.وقتی میوه 1/3 رشد نهایی را کرده برداشت می شود و اگر به رشد نهایی برسد و برداشت نشود شفافیت پوست از بین می رود و قهوه ای یا زرد می شود و گوشت و بذر سفت می شود.
  هر سه چهار روز یکبار برداشت می کنیم.در اینصورت عملکرد بیشتر می شود تا زمانی که میوه در روی بوته به رشد کامل برسد.اگر به موقع برداشت شود نیاز به درجه بندی نیست چون همه یک اندازه هستند.میوه های پوسیده و زخمی هم حذف می شوند.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 11. #11


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  بامیه Okra
  معرفی بامیه(گرمبو) Okra(gumbo)
  یکی از سیزیجات میوه ای و دانه ای:

  بامیه(گرمبو) Okra(gumbo)
  خانواده: Malvaceae
  Hibiscus esculentus
  مبداء آسیا و افریقاست.استفاده از آن به 8 قرن قبل برمیی گردد.خانواده ختمی یا پنیرک است و به گل ختمی شباهت دارد.ساقه ضخیم با انشعابات کم است.ارتفاع از cm 50 تا 1 متر است.برگها پهن و پنجه ای است گلها بصورت منفرد در بین هر برگ. رنگ گل زرد و اندام زایشی قهوه ای تیره است.میوه هرمی شکل با قاعده 6 ضلعی.

  احتیاجات آب و هوایی:
  محصول فصل گرم است.در مناطق سرد کم رشد و کم محصول است.برای شروع کشت باید یخبندان بهاره بر طرف شده باشد.

  ارقام:
  ارقام را به سه گروه پاکوتاه - متوسط - پابلند تقسیم می کند.بر اساس رنگ غلاف میوه و فرم میوه هم طبقه بندی می شود.
  متداولترین ارقام غلاف صاف و رنگ آن سبز روشن تا سبز تیره است.

  خاک و کود:
  در خاکهای مختلف به شرط مناسب بودن شرایط آب و هوایی رشد می کند.ماده آلی خاک هرچه بیشتر باشد بهتر است.در خاکهای ضعیف از مواد آلی پوسیده استفاده می شود ومقداری هم کود شیمیایی.
  در خاک متوسط کود شیمیایی 5-10-5 تا 1100 کیلوگرم توصیه می شود.

  کاشت و نگهداری:
  کاشت بذر کاری مستقیم است.فاصله ردیف 75 تا 120 سانتیمتر. بذر کاری بیش از نیاز است.گاهی پیوسته کاشته و تنک می کنند.و گاهی با فاصله cm 30 تا 60 درون ردیف می کارند.برای کاشت بهتر است بذر به مدت 48 ساعت درون آب یا پارچه مرطوب خیس شود.گاهی پس از جوانه زدن می کارند.بعد از کاشت آبیاری مرتب و مبارزه با علفهای هرز باید انجام شود.

  برداشت:
  برداشت کار طولانی مدت و بمرور است.بسته به رقم از اواخر تا مهرماه برداشت شروع می شود وتنها میوه های سبز نارس برداشت می شود.در این صورت غلاف تر است و الیاف هم ندارد.با توجه به اینکه بوته بمرور گل و میوه می دهد.و میوه ها سریع خشبی می شوند باید میوه ها را روزانه و یا یک روز در میان برداشت کرد و بعد از برداشت هم سریع به بازار برود.برای بازارهای دوردست توصیه نمی شود.
  اگرخیلی بزرگ شود بذرها درشت شده و هنگام پخت لزج می شودوغلاف هم نمی پزد.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 12. #12


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  فلفل Pepper
  معرفی و توضیحاتی در مورد فلفل
  فلفل:
  Pepper
  خانواده: Solanaceae
  1- Annum <---------- Capsicum
  2- Frutescens <------

  بومی مناطق گرمسیر آمریکا است.بیشتر ارقام از گونه اول است.و تعدادی از گونه دوم است.تلاقی های مختلفی بین دو گونه ترکیبات دو گونه را دارا است.
  فلفل<گوجه<بادمجان: آبیاری فلفل<گوجه<بادمجان : سرمازدگی

  احتیاجات آب و هوایی:
  مشابه بادمجان و گوجه فرنگی است.فلفل درجه حرارتهای پایین تر را می تواند تحمل کند و در پاییز دیرتر سرما می زند.جایی که خطر یحبندان نباشد رشد خوبی دارد.در مقایسه با بادمجان و گوجه به خشکی مقاوم است.بهترین عملکرد را در رطوبت مناسب خاک دراد متوسط دمای شبانه روزی 18 تا 20 درجه سانتیگراد باشد خصوصا زمان گلدهی .برای گرده افشانی دما نباید کمتر از 20 درجه سانتیگراد باشد چون گرده ها از بین می روند.

  ارقام و بذر:
  در بین گروه های فلفل دو گروه مشخص است:1- میوه با طعم ملایم و شیرین-فلفل شیرین Bell pepper یا Sweet pepper که در ایران مترادف با فلفل دلمه ای است.
  2- میوه با طعم تند chili مشخصه فلفلهای ریز و باریک است.
  تلاقی بین دو گونه ارقام بزرگ و شیرین بوجود می آید.
  در گذشته فلفلهای دلمه ای فقط سبز بود و سبز هم برداشت می شد.رسیدگی فیزیولوژیکی زمانی است که میوه قرمز شود.
  امروزه فلفل دلمه ای قرمز-زرد-نارنجی-و ارغوانی وجود دارد.فلفلهای تند را معمولا برای تهیه سس و فلفل کشت و کار می کنند.بنابراین صبر میکنند تا برسد بعد برداشت می کنند.و گاهی بصورت سبز نارس هم برداشت می شود برای مصارف تازه خوری.ماده تند فلفل آلکالوئیدی بنام Capsaicin است که در فلفل دلمه ای یا کم است یا وجود ندارد.

  خاک:
  خاک لوم شنی که ماده آلی فراوان داشته باشد ایده آل است.برای فلفلهایی که کنسرو می شوند خاک سنگین تر بهتر است.چون معتقدند در این خاکها رنگ اندازی بهتر می شود.PH 5/5 تا 7 .تهیه زمین مثل سایر سبزیجات است.شخم در پائیز .در بهار دیسک و دندانه و تهیه بستر انجام می شود.

  کود:
  شبیه بادمجان است.در خاکهای ضعیف هم حیوانی.هم شیمیایی.کود حیوانی هر سال 25 تا 35 تن.
  کود شیمیایی مقداری که برای گوجه فرنگی توصیه شده و با کمی ازت و پتاسیم بیشتر.در موقع تشکیل میوه ها مقداری کود سرک ازته برای ایجاد شاخ و برگ جدید مصرف می شود.کود ازته اگر نیترات آمنیوم باشد بهتر است.

  کاشت و عملیات زراعی:
  شبیه گوجه فرنگی و بادمجان است.ولی زمان تهیه نشاء برای فلفل طولانی تر است.
  (دو هفته بیشتر از گوجه)بنابراین یا از بستر گرم استفاده می کنیم و یا زودتر بذر کاری می کنیم.درجه حرارت برای رشد نشاء روز 24 درجه سانتیگراد و شب 18 درجه سانتیگراد .بستر را آبیاری معمولی می کنیم.و آبیاری زیاد نمی کنیم چون هم بستر سرد میشود و هم مرگ گیاهچه زیاد می شود.
  فاصله ردیفها cm 15 و در هر ردیف 40 تا 50 گیاه بیشتر نگه نمی دارند.
  وقتی طول نشاء 10 تا 20 سانتیمتر شد منتقل می شوند.فاصله ردیفها بسته به نوع فلفل و هدف بین 75 سانتیمتر تا 105 سانتیمتر می تواند باشد.فاصله بوته ها درون ردیف 45 تا 75 سانتیمتر است.
  در فلفل سبز جثه بوته کوچک تر است.بنابراین فواصل کمتر می شود.نشاءکاری هم با ماشین و هم دست انجام می شود.که با دست بهتر است.برای رشد سریع بعد از نشاءکاری توصیه می شود محلول غذایی پای گیاه داده شود. طرز تهیه محلول:3/6 کیلوگرم منو پتاسیم فسفات+3/6 کیلوگرم دی آمونیوم فسفات.در هزار لیتر آب حل کرده و پای نشاءها می ریزیم.

  بیماریهاوآفات:
  بیماریها: اگر تناوب رعایت نشود و فلفل در سطح وسیع کشت شود.برای رفع مشکل بستر و بذر را ضدعفونی می کنیم .(عامل بیماری زای فلفل مشابه گوجه می باشد).
  مرگ گیاهپه-لکه برگی-آنتراکتوز-پوسیدگی میوه-سفیدک درونی-پوسیدگی نرم-باکتریایی و وبیماری های ویروسی.
  پوسیدگی گلگاه میوه :فیزیولوژیکی است.لکه هایی در گلگاه ظاهر می شود و خصوصا در میوه هایی که اول فصل تشکیل می شود و هوا گرم وخشک می شود که آب به میوه نمی رسد.
  به هنگام پوسیدگی گلگاه قارچهای دیگر هم حمله می کنند و باعث از بین رفتن میوه می شود.
  حشرات: شته ها-لارو مگس فلفل-سرخرطومی فلفل-کرمهای شب پره زمستانه-ککهای گیاهی-مینوز برگ و کرمهای خانواده اسفیرجیده.

  برداشت:
  زمان برداشت فلفل دلمه ای بوسیله اندازه میوه و مرحله رسیدگی آن مشخص می شود.و برای بازار به مجرد اینکه اندازه میوه به اندازه کامل رسید ولی میوه سفت است برداشت می شود.
  برداشت دستی و بمرور انجام می شود.برداشت مکانیزه فلفل هم امکان پذیر است.خصوصا فلفل تندی که برای ادویه استفاده می شود.فلفلی که برای تهیه فرآورده باشد می تواند مکانیزه برداشت شود.عملکرد بستگی به رقم و فواصل کاشت و مدیریت و ....دارد.برای فلفل دلمه 6 تا 20 تن در هکتار.
  گاهی عملکردکاهش پیدا می کند که دلیل آن ریزش غنچه ها و میوه ها می شود که آن هوای گرم و خشک است.فلفلهای دلمه ای گاهی انبار می شوند.درجه حرارت انبار 7 تا 10 درجه سانتیگراد باشد.رطوبت نسبی 90 تا 95%.برای 3 تا 4 هفته می توان انبار کرد.بهتر است در کیسه های پلاستیک قرار داده شوند تا آب از دست ندهد و عمر انبار داری بیشتر شود.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 13. #13


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  گوجه فرنگی Tomato
  معرفی گوجه فرنگی Tomato
  گوجه فرنگی Tomato
  خانواده solanaceae
  lycopersion esculenfum
  بومی مناطق گرم قاره آمریکا است.کشت و کار قدمت چندانی ندارد.در ایران کمتر از 80 سال است.گسترش و مصرف ان خیلی زیاد است.
  احتیاجات آب و هوایی:
  محصول فصل گرم است.که احتیاج به 3تا 4 ماه از زمان کاشت تا تولید اولین میوه رسیده دارد.بهترین رشد زمانی است که هوا خشک است و درجه حرارت در محدوده 18 تا 29 درجه سانتیگراد است.در حرارت کمتر از 10 درجه سانتیگراد رشد متوقف می شود.و اگر کاهش حرارت ناگهانی باشد سرمازده میشود.در کمتر از صفر درجه یخ می زند.در بالای 35 درجه سانتیگراد رشد متوقف می شود.در رطوبت و حرارت بالا بیماری شاخ و برگ زیاد می شود.اگر زیر نور شدید باشند آفتاب سوخته می شوند.باد گرم و خشک هم سبب ریزش گلها می شود.

  انتخاب واریته ها و بذر:
  این گونه چندین واریته و گروه دارد.
  1- گوجه فرنگی معمولی Var.commune
  2- گوجه فرنگی برگ پهن Var.grandiflium
  3- گوجه فرنگی میوه ریز آلبالویی Var.cerasiforme
  4- گوجه فرنگی میوه گلابی شکل Var.pyriforme
  5- گوجه فرنگی میوه ساقه محکم و ایستاده Var.validume

  بیشتر واریته ها از نوع اول است.و امروزه از نوع چهارم هم ایستاده میکند چون پوست و گوشت سفت است در حمل و نقل کمتر آسیب می رسد.از نوع سوم برای ترشی استفاده می شود.
  به شرطی از ارقام جدید استفاده می شود که آنها را سنجید و با بقیه محصولات مقایسه کرد اگر مساوی بود و یا برتری داشت کاشته می شود.
  صفحه 682 جدول مربوط به خصوصیات گوجه فرنگی
  برای تولید 1 هکتار 150 گرم بذر برای کشت در بستر و تهیه نشاء کافی است.

  آماده سازی خاک:
  در انواع خاکها رشد می کند ولی خاک سبکی که زود گرم شود و زهکشی خوب باشد برای تولید محصول پیش رس مناسب است.ولی اگر عملکرد مدنظر باشد خاک سنگین تر استفاده می شود------>لومی یا لوم رسی مواد آلی و غذایی معدنی باید کافی باشد.PH مناسب 5/5 تا 7 است.شخم در پاییز
  در ایران کشت بصورت جوی پشته است.بهتر است سمت جنوبی پشته کاشته شود.گاهی دو طرف پشته هم میکارند.گاهی نشاء راداخل گل می کارند.

  بذرکاری مستقیم:
  گوجه هایی که به صورت مکانیکی برداشت می شوند.چون تعداد بوته در واحد سطح زیاد می شود.نشاء کاری مقرون به صرفه نیست. فاصله بین ردیفها و بوته ها شبیه نشاء کاری است.
  در یکی از روشها زمین را به صورت مسطح آماده می کنند با حرکت تراکتور دو شیار به فاصله 1 مترباز می شود.پلاستیک پلی اتلین را روی خاک کشیده و دوباره روی لبه های آن خاک می ریزند.بعد با فاصله 0/5 متر روی پلاستیک را سوراخ می کند و بدون آن بذر می ریزد و یا مخلوطی از بذر و ماسه یا بذر و کمپوست.
  در روش دیگر بذر را پوشش دار میکنند و کاشت راحت تر می شود.و یا بذر را روی نوار کاغذی چسبانده اند که این نوار را زیر خاک مدفون می کنند که در اثر آبیاری سبزمی شود و کاغذ هم زیر خاک می پوسد.

  حذف علفهای هرز:
  اگر فواصل ردبف اجازه دهد در اوایل رشد کولتیواتور می زنیم.هر قدر بوته ها بزرگتر شود.فاصله کولتیواتور از ردیف کاشت بیشتر می شود.در کشت های کوچک و جایی که فاصله ردیفها کم است علف زنی دستی صورت می گیرد.علف کش خاصی برای گوجه فرنگی پیشنهاد نشده است.

  آبیاری:
  اگر بذر کاری مستقیم باشد رطوبت کافی برای سبز شدن نیاز است و اگر نشاء کاری برای مستقر شدن نشاء آبیاری لازم است.آبیاری مناسب و متوسط برای افزایش عملکرد لازم است.فاصله آبیاری در اول رشد کم است.مصرف آب تا تشکیل اولین میوه ها زیاد می شود.اگر آبیاری بارانی است باید صبح زود انجام شود که تا عنصر خشک شود و بیماری کنترل شوذ.

  بیماریها و حشرات:
  بیماری ها: پژمردگی فوزاریوبی-پژمردگی باکتریایی-لکه موجی-لکه برگی-بلایت زود رس-غده ریشه- لکه خاکستری برگ-مرگ گیاهچه-آنتراکنوز-پوسیدگی گلوگاه-آفتاب سوختگی و بیماریهای ویروسی
  حشرات:شته ها-مینوز برگ-آرمی ورم-کرم میوه گوجه فرنگی-کنه تارعنکبوتی-کرم های خانواده اسفینجیده-مگس سفید----> در تولیدات گلخانه ای

  برداشت:
  درجه رسیده بودن میوه که در آن زمان گوجه را برداشت می کنیم بستگی به هدف کاشت دارد.فاصله محل تولید تا بازار فروش و روش حمل و نقل و نوع رقم.کلیه گوجه فرنگی که برای برداشت مکانیکی تهیه می شود.معمولا تک برداشت است و باید رقمی کشت شود که 90% میوه ها همزمان برسند وماشین حداقل آسیب را برساند.برای تهیه رب گوجه باید کاملا رسیده باشد.اگر میوه را برای بازار محلی می فرستیم از ارقام معمول کشت می کنیم و بمرور برداشت می شود و میوه های صورتی و رسیده سفت را برداشت می کنیم و اگر به بازارهای دور می فرستیم رنگ میوه سبز رسیده یا صورتی باشد.

  مراحل رشد میوه:
  سبز-سبز رسیده-رنگ اندازی-صورتی رنگ-رسیده سفت-کاملا رسیده.
  میوه سبز اصلا برداشت نمی شود چون پس از برداشت نمی رسد.

  انبارداری گوجه فرنگی:
  برای مدت کمی انبار می شود بهترین درجه حرارتی که میوه فاسد نمی شود ولی می رسد 12 تا 15 درجه سانتیگراد است.سریع ترین رنگ اندازی در 20درجه سانتیگراد است.اگر میوه زمانی برداشت شود که 3/4 میوه تغییر رنگ داده و درون انبار با تهویه خوب با رطوبت نسبی کم و حرارت 1 تا 2 درجه سانتیگراد باشد 2 تا 3 هفته می توان انبار کرد .ارقامی که پوست و گوشت ضخیمی دارند انبار داری بهتر است.برای مصارف خانگی می توان سبز رسیده برداشت کرد(قبل از یخ زدگی) و در دمای 10 تا 15 درجه سانتیگراد قرار می دهیم تا برسد.
  زارعین قبل از یخ زدگی گوجه های سبز رسیده یا بی رنگ را با ساقه قطع کرده در مزرعه کپه می کنند.و روی آن کاه می ریزند.می توان میوه را سبز رسیده برداشت کرد و با اتیلن به مرحله رسیدگی برسانیم میوه را درون محلول اتیلن فرو کرده و در می آوریم در اینصورت میوه ها یکنواخت می رسند.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد