تبليغات در پيهالز

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 21

نام گفتگو: راه اندازی اکواریوم اب شور

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده راه اندازی اکواریوم اب شور

دوستان در این تاپیک مسایل راه اندازی اکواریوم اب شور رو با هم پی گیری میکنیم.

امیدوارم که این بخش انقدر رشد کنه که براش زیر شاخه هم درست کنیم.

در این بخش سعی میشه که راه اندازی گام به گام اکواریوم اب شور رو با کمک و تجربیات هم توضیح بدیم و در باره اش بحث کنیم.
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 2 June 2009 در 12:31 PM
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

خوب برای تدارک یک اکواریوم اب شور در محل مورد نظرمون موارد لازم رو که در بخش مسابقه جمع بندی شد اینجا دوباره ذکر میکنم و امیدوارم بتونم تکمیل ترش بکنم تا در شروع خواندن این تاپیک بتوانه راه گشا باشه.

مواردیکه برای راه اندازی اکواریوم اب شور نیازه به شرح زیره:

تانک اکواریوم: به قاعده هرچه بزرگتر بهتر ولی این اواخر بدلیل کوچک شدن فضاهای منازل اکواریوم های کوچک اب شور طرفداران زیادی پیدا کردن. تانک میتونه شیشه ای یا پلکسی گلس باشه که در هر دونوع باید سیستم سرریز برای سامپ رو در هنگام ساخت در نظر گرفت و گرنه مجبور به خرید مخزن های کوچک سرریز که در پشت تانک نصب میشن هستیم و یا باید با فیلتر های سطلی کار کنیم که در اکواریم های اب شور بخوبی سامپ جوابگو نیستند.

چراغ و تایمر: مبحث نور دهی در اکواریوم های اب شور برای خودش جالبه که در اینده بیشتر صحبت میکنیم و تایمر هایی که مخصوص قطع و وصل جریان برق در نور دهی هست جزو ضروریات بحساب میاد.

نمک: که تقریبا برای هر سی لیتر اب یک کیلو مصرف میشه و باید دقت کرد که نمک مرغوب باشه و خالی از نیترات و فسفات. باید سریع حل بشه و کلوخه نشه و غبار ایجاد نکنه و ...

لایو راک: بسته به سیستم مورد علاقه ما خریداری میشه و در سیستم برلین تقریبا یک چهارم حجم اب برحسب کیلو لایو راک میشه مصرف کرد. یعنی در یک اکواریم صد لیتری چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ کیلو!! زیاده نه؟

ماسه کف: که ماسه های نرم کف دریاست به اندازه نیم تا یک میلیمتر. اگر بشه از لایو سند Live Sand استفاده کرد چه بهتر. کف اکواریوم یا ماکزیمم ۵ سانت یا مینیمم ۱۰ تا ۱۲ سانت از ماسه کف میشه استفاده کرد.

نخودی یا مرجان های خرد شده و همینطور بیوبال برای استفاده در سامپ

اسکیمر: بسته به سیستم انتخابی میشه استفاده کرد یا استفاده نکرد در سیستم های معمول که بیشتر همون برلین هست اسکیمر های توربو یا سوزنی ارحج هستند و بعد ونتوری ها و دست اخر لسکیمر های با سنگ هوا.

فیلتر-سامپ-رفیوجیوم- همراه لوله و اتصالات: در بیشتر سیستم ها از فیلتر های مکانیکی برای اب شور استفاده نمیکنند و سامپ رو ترجیح میدن ولی سلیقه ها متفاوته و با هر کدام هم میتونیم سیستم خود رو بر قرار کنیم.
    با داشتن سامپ شما به شیر ، اتصالات و لوله های پی وی سی و یا پلاستیکی احتیاج دارید که کم هزینه هم نیست پس این مورد رو هم باید در بودجه لحاظ کرد. البته در بعضی قسمت ها میتوان به جای لوله از شلنگ استفاده کرد که اون هم باید در نظر گرفته بشه. رفیوجیوم رو هم در اینده بحث میکنیم و بیشتر یک اپشن هست.

تانک قرنطینه: از واجباتی هست که بیشتر دوستان داشتن اون رو نادیده میگیرن ولی بنظر من در اب شور داشتن تانک قرنطینه یک بایدهست.

غذا مخصوص ماهی و بیمهرگان اب شور
    شیشه پاک کن: من از زر اسکاچ استفاده میکنم ولی در اکواریم های بزرگ بهتره از انواع مگنتیک و یا دسته دار استفاده بشه.
    دماسنج دقیق
    بخاری مرغوب

پاور هد: شما در راه اندازی اکواریوم اب شور حتما به پاور هد با قدرت مناسب برای گرداندن اب احتیاج دارید. دقت کنید که میله وسط روتور پاور هد فلزی نباشه. در اینجا بگم که استفاده از هرگونه وسیله فلزی در داخل اکواریم اب شور محدودیت داره و نباید استفاده بشه.

استارتر های بیولوژیک برای تسریع در سیکل ازت: من خودم جزو ملزومات میدونم ولی میشه نخرید وسیکل رو با تمام مشکلاتش بطور عادی طی کنید ولی الان من با این کار مخالفم.

کیت اندازه گیری برای پی اچ-امونیاگ -نیتریت-نیترات-کلسیم-فسفات-ید

اسمز معکوس: از نظر من یک بایده ولی میشه بدون اون هم به اصطلاح کار رو راه انداخت.

هیدرومتر یا شوری سنج: هرچه دقیقتر بهتر از نظر من شوری سنج چینی مارک ماهیران پشیزی ارزش نداره و بهتره فراموشش کنید و پولتون رو دور نریزید.

دوتا سطل اب حدود ۱۰ لیتر - ویک مخزن ذخیره اب نمک بسته به فضایی که در اختیار دارید البته با داشتن دو تا سطل هم کارتون راه می افته : داشتن اینها جزو ملزوماته.

منسوج نبافته یا بقولی Filter Floss : که در سامپ زیاد استفاده خواهید کرد.چیلر: که در مناطق گرمسیر و برای کسانی که میخواهند از ریف نگهداری کنند جزو باید ها میشه که با داشتن بعضی ار انواع ان احتیاج به بخاری هم ندارید.

موج ساز که در نگهداری ریف بسیار مناسبه ولی چون قیمتش بالاست میشه جای اون از پاور هد های مخالف جهت هم استفاده کرد.

مواد افزودنی به اب مخصوصا در نگهداری ریف ها مانند کلسیوم، استرانسیوم و ....

البته من دستگاه دنیتراتور و کلسیم راکتور و ازن ساز و یو وی و کربن اکتیو رو جزو اپشن ها میدونم که بسته به بودجه و سلیقه و یا دید ما نسبت به اکواریوم اب شور داره.

ولی خود من نظر شخصیم اینه که کربن اکتیو و یو وی جزو ضروریاته.

و بالاخره ماهی متناسب با نقشه ای که در سر داریم و شاید مرجان و نرم تن ...

بازهم فکر میکنم چیز هایی از قلم افتاده باشه اگر بخاطرم اومد در همین پست اضافه میکنم.

در اینجا لازم میدونم از اقای ساران سافت هم که در مسابقه موارد اولیه و لازم رو ذکر کردند تشکر کنم.
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 2 June 2009 در 04:11 PM
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط ar@sh مشاهده گفتگو
    سلام
    از شما دعوت مي کنم که حتما اين مقاله که در مورد راه اندازي يک آکواريوم آب شور است را بخوانيد و نظرتون را در مورد امکانپذير بودن آن عنوان کنيد.

عنوان مقاله :
    The Zero Maintenance Salt Water Reef Tank
    عزیزم اینترنت پر است از مقاله های انگلیسی (و بسیار علمی تر از مطالب ما) در مورد اکواریوم و راه اندازی و غیره که کافیه دوستان سرچ کوتاهی بکنند و انها رو پیدا کنند. کار بران اینجا بیشتر بدنبال مطالب و یا دونستن تجارب دیگران به زبان فارسی هست که اینجا تشریف میارن وگرنه اصلا احتیاجی به امدن به چنین تالاری شاید نداشته باشند.

قرار دادن لینک مقاله گره ای از مشکل کسی باز نمیکنه مگر اینکه شما مقاله رو خودتون لطف کنید مطالعه کنید و ترجمه اون و یا برداشت خودتون رو از اون مقاله با ذکر رفرنس بفرمائید.

ممنون
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    11 Feb 2005
    شهر
    مشهد مقدس
    اتومبيل
    Proton GEN2
    گوشی موبایل
    Nokia N73

پیش گزیده

با سلام
    شما فرمودید که به نظر شما اکتیو کربن جزو ضروریاته میشه دلایل خودتون رو بفرمایید؟
    چون خیلی جا ها خوندیم که از کربن استفاده نشود اما توی سایت های مثل سرا توی عکس های فیلتر هاشون از کربن هم استفاده کردن
    من یک بسته کربن ایهام گرفتم اما چیزی در مورد استفاده برای آب شور روش ننوشته بود
    آیا واقعا استفاده اون برای آب شور ضرر داره یا نه؟

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط ساران سافت مشاهده گفتگو
    با سلام
    شما فرمودید که به نظر شما اکتیو کربن جزو ضروریاته میشه دلایل خودتون رو بفرمایید؟
    چون خیلی جا ها خوندیم که از کربن استفاده نشود اما توی سایت های مثل سرا توی عکس های فیلتر هاشون از کربن هم استفاده کردن
    من یک بسته کربن ایهام گرفتم اما چیزی در مورد استفاده برای آب شور روش ننوشته بود
    آیا واقعا استفاده اون برای آب شور ضرر داره یا نه؟
    سلام عزیزم

ببخشید که دیر جواب میدم. اول منتظر بودم دیگران جواب بدن و بعد هم از خاطرم رفت که این قسمت رو کنترل کنم.

استفاده از کربن اکتیو در اب شور شاید یک چاقوی دو لبه باشه که در بعضی موارد خوبه و در بعضی موارد نه ولی با فرض اینکه از کربن اکتیو مرغوب و مخصوص اکواریوم استفاده بشه وجودش بسیار مفیده.

در مخازن اب شور ما الودگیهای الی رو میتونیم با اسکیمر کم کنیم ولی در این راه کربن اکتیو نه تنها به جذب (منظور جذب فیزیکی نیست) و کم شدن این الایندگی ها کمک میکنه بلکه با حذف زردی اب باعث بهتر عمل کردن نور در اکواریوم و رشد بهتر شقایقها میشه.

البته مانند بحث استفاده از کربن اکتیو در اب شیرین بعضی معتقدند که این عمل جذب مواد الی باعث جذب مواد مفیدی که برای شقایقها هم ضرورت داره میشه که عموما در هنگام تغذیه شقایقها میشه سیستم تصفیه رو بمدت حداقل یک ربع ساعت از کار انداخت و بعد از ان مجدد سیستم رو راه اندازی کرد.
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    31 Mar 2008
    شهر
    تهران
    گوشی موبایل
    Everex E900,HTC Touch Viva

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Anoush مشاهده گفتگو
    پاور هد: شما در راه اندازی اکواریوم اب شور حتما به پاور هد با قدرت مناسب برای گرداندن اب احتیاج دارید. دقت کنید که میله وسط روتور پاور هد فلزی نباشه. در اینجا بگم که استفاده از هرگونه وسیله فلزی در داخل اکواریم اب شور محدودیت داره و نباید استفاده بشه.
    با سلام
    آقای دکتر عزیز اینکه گفتید میله وسط فلزی نباشه
    اکثر پاورهد ها میله وسطشون فلزیه
    پاورهدی پیدا میشه کرد که میله اش فلزی نباشه؟
    اگر میشه لطف کنید و درمورد این مجدودیت ها در مورد وسایل فلزی توضیح بدید ممنون میشم

از زحمات بی دریغ شما در قسمت آکواریوم آب شور بی نهایت سپاسگزارم

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Ashkan P مشاهده گفتگو
    با سلام
    آقاي دکتر عزيز اينکه گفتيد ميله وسط فلزي نباشه
    اکثر پاورهد ها ميله وسطشون فلزيه
    پاورهدي پيدا ميشه کرد که ميله اش فلزي نباشه؟
    اگر ميشه لطف کنيد و درمورد اين مجدوديت ها در مورد وسايل فلزي توضيح بديد ممنون ميشم

از زحمات بي دريغ شما در قسمت آکواريوم آب شور بي نهايت سپاسگزارم
    سلام

بله ميشه پيدا کرد کافيه به فروشنده بگيد براي اب شور ميخواهيد و خودتون هم اون رو چک کنيد.

اب شور بدليل داشتن يونهاي ازاد سريع با فلزات واکنش ميده و براي همين فقط ميتوان از استيل هاي ضد زنگ با درجه بالا در اب شور استفاده کرد و حتي استيل هاي ضد زنگ معمولي هم در اب شور زنگ خواهند زد.
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    23 Feb 2011
    گوشی موبایل
    NOKIA 8800

پیش گزیده

با سلام خدمت همه دوستان و اساتید عزیز

عزیزان بنده به تازگی یک تانک آب شور کوچک از یکی از دوستانم بهم به ارث رسیده و قصد دارم به امید خدا اون رو راه اندازی کنم. از اونجایی که عادت دارم با تحقیق همیشه کار هام رو انجام بدم شروع کردم به تحقیق و تفحص و تهران گردی و خلاصه کم و بیش به اکثر فروشگاهها و افراد در گیر با این مقوله سری زدم که این پروسه همچنان هم ادامه داره ولی خوب از اونجایی که دوستان خودشون بهتر میدونن نمیشه زیاد به حرف فروشنده ها اعتماد کرد. و من بیشتر روی راهنمایی و اطلاعات دوستانی که خودشون اکواریوم دار هستن و تجربه دارن و خوب صادقانه اگر بگم ذینفع نیستن حساب باز کردم. ابعاد تانک من 200*45*70h هست و در حال حاضر همراه با اون متعلقاتی از قبیل سامپ با طول 120 پنچ شبکه ای و یک واتر پمپ 2800 L/H و لوله کشی هم به ارث بردم.

من یک لیست پیش فرض برای اکواریومم در نظر گرفتم و از دوستان خواهشمندم نظرشون رو در موردش اعلام بفرمایند.
    1. اسکیمر: مارک Aquarium system فرانسوی 800 لیتر
    2.مدیا : sipurax یا میکرومک و سینتومک JBL ، نخودی، بیو بال و ...
    3. نمک: Marinum , KENT, Red Sea برای هر 30 لیتر یک کیلو
    4. موج ساز: دو عدد که دقیقا نمیدونم چه برندی خوبه و فعلا بهم Voyajer که دو نه ای 80 هزار تومان هست رو پیشنهاد دادن
    5. ماسه: در حدود 100 کیلو ( لطفا بفرمائید که Live Sand چقدر با شن معمولی آب شور اختلاف قیمت داره)
    6. Live Rock : حدود 70 تا 80 کیلو که خوب اونم تو بازار از کیلویی 3 تا 12 هزار توامن هست و نمیدونم چطور میشه تشخیص داد کیفیت و اینکه واقعا تصفیه شده باشن و از کجا میتونم خوبش رو بگیرم ؟؟؟
    7. اسمز معکوس: که فعلا بصورت آپشنال بهش نگاه میکنم چون راستش نمیتونم برای شروع خیلی دست بالا بگیرم تا خانواده از خونه نندازنم بیرون !

اما چند مورد که با اجازه دوستان میخوام یکم ریزتر در بارش صحبت کنم:

نور: از اونجایی که به شقایق علاقه زیادی دارم و دوست دارم تو تانکم داشته باشم و اگر بتونم ریف تصمیم گرفتم برای تانکم از متال هالید و لامپ اکتنیک استفاده کنم و بعد از دیدن چند قاب آماده و قیمتاشون رفتم سراغ نبوغ ایرانی و تصمیم گرفتم از لاله زار لوازمش رو تهیه کنم و خودم بسازمش و براش 3 تا متال همراه 4 تا T8 در نظر گرفتم که روشون یه تایمر دیجیتال چند کاناله و فن برای دفع گرما تعبیه کنم اما بعد از یه حساب سر انگشتی و بحث یارانه و این حرفا کلاً قید متال رو زدم و شروع کردم به جستجو برای یک جایگزین خوب تا اینکه رسیدم به لامپ LED و چند جا هم دیدم دارم ازش استفاده میکنن که البته تنها یک جا یافتم که مدعی هست LED کلوین 10000 داره که قیمتش کم هم نیست ! ولی شرکتهایی یافتم که پرژکتور 56 وات LED دارن که ظاهرا اندازه متال 400 وات نور دهی داره ولی در مورد کلوینش اطلاعات کاملی ندارن و این سوال برای من پیش اومه که آیا ترکیب این نور LED و لامپ T8 جوابگوی فتوسنتز ریف هست یا خیر و اگر من بخوام فقط ماهی همراه تعدادی شقایق و ستاره دریای و .. نگهداری کنم شرایط راحت تر هست یا اینکه خود شقایق و نرم تنان هم همون حساسیت ریف رو دارن؟! از دوستان خواهشمندم در موردLED هم اگر اطلاعات دارن یا جایی سراع دارن راهنمایی بفرمایند.

تنظیم نیترات: در بدو تحقیقاتم بعضی از فروشنده ها تبلیغ دنیتراتور رو می کردن و کلی براش بازار گرمی میکردن ولی بعد از مدتی فهمیدم چندان هم جوابگو نیست و رفرجیوم یا ATS راندمان بهتری دارن و هر دوش رو باید خود فرد تهیه کنه و من فعلا برنامه ام اینه که کنار سامپم یه رفرجیوم بذارم ولی دقیقا نمیدونم چقدر باید براش هزینه کنم و چه چیزایی دقیقا لازم داره مضاف بر اینکه بعضی ها اعتقاد دارن باید براش از شن مخصوص استفاده کرد که قیمتش بالاس و بعضی ها معتقدن این شن فقط یک چیز معمولیه که بعضی فروشنده ها وارد کردن و میخوان برای فروش بازار گرمی کنن . ممنون میشم اگر دوستان در مورد خود رفرجیوم و هزینه تقریبی راه اندازیش راهنمایی بفرمایند.

Revamp Tank : خوب از اونجایی که تانک من قبلا ازش استفاده شده و چند بار جابجا شده سابقا کفش یک ترک بوجود اومده که دوست خوبم 2 سال پیش اون ترک رو که محصور بین دو ظلع بوده ( در واقع طولی نبوده و در گوشه قرار گرفته و جای پیشرفت نداشته) با یک تکه شیشه به عنوان پد روش قرار داده و کاملا آب بندی کردم و بعد هم که 2 سال تانکش فعال بوده و من هم خوشبختانه توی جابجایش که صدمه ظاهری بهش نزدم ولی در حال حاضر توی پارکینگ هست و خوب چون حجم آبش کم نیست میخوام حتماً قبل از انتفالش به خوه وراه اندازیش تستش کنم و در صورت نیاز مقاوم ترش کنم تا خدایی نکرده مشکلی بوجود نیاد. از دوستان خواهشمندو در این زمینه اگر تجربه یا اطلاعاتی دارن در اختیارم بزارن.

بابت طولانی شدن مطلب از همه دوستان و سروران عزیز عذر خواهی میکنم.
    ( از مدیریت محترم تالار هم پیشایش سپاسگذارم و خواهشمندم در صورتی که این بحث به دلیل عدم آشنایی کافی من در قسمت دیگری بایست بیان میشده تاپیک مربوطه رو منتقل کنن به مکان درستش و محبت کنن بهم بگن کدوم قسمت هست تا بتونم از نظر دوستان استفاده کنم)

با تشکر از همه دوستان دوستدار اکواریوم آب شور و آرزوی تن درستی، شادکامی و پیروزی برای همه شما.

محمد آزاد.(m.jassemianazad@gmail.com)

زمان پیوستن
    23 May 2008
    شهر
    شیراز
    اتومبيل
    Hyosung GT250R & Pulsar 220 & پارس ELX
    گوشی موبایل
    Apple iphone 4

پیش گزیده

سلام دوستان

بعد از دو سال آکواریوم آب شیرین تصمیم دارم که آب شور بگیرم . یعنی همین آب شیرین به آب شور تبدیل کنم

دیروز هرچی مغازه آب شور بود رفتم شیراز

اکثراً یک حرف در مورد قیمت زدن و گفتن یک آکواریوم 200 لیتری معمولی شور میشه حدود 300 350 ولی همه گفتن به نظر ما این رو نبند و یک سیستم خوب هست که میشه 600 - 700 و اوون رو ببند . حتی گفتن سیستم هم هست برای 200 لیتر میشه 1500 . حالا چندتا سوال دارم که ممنون میشم کمک کنید

1 - قیمت ها رو درست گفتن ؟
    2 - به نظرتون 300 بگیرم یا شما هم میگید 600 ؟
    3 - وسائل مثل تاپ فیلتر و فیلتر داخلی و بخاری میشه استفاده کرد برای شور که الان دارم روی تانک شیرین ؟ ( چون دیدم نوشتید باید داخلش فلز نباشه ولی روی جعبه هر دو خوندم نوشته برای شور و شیرین )
    4 - حتماً باید تانک سوراخ بشه ؟
    5 - من جا ندارم بخوام یک تانک درست کنم برای سامپ . با فیلتر اکسترنال کارم میشه ؟

کلاً ممنون میشم راهنمایی کنید .
    خريد از كليه سايت هاي خارجي توسط Visa Card براي شما با كمترين قيمت

زمان پیوستن
    23 May 2008
    شهر
    شیراز
    اتومبيل
    گوشی موبایل
    Apple iphone 4

پیش گزیده

خب دوستان من دیگه کامل مینویسم که اساتید یکباره جواب بدن

رفتم بیرون و برام تک تک حساب کرد . ممنون میشم راهنمایی کنید ببینید برای 200 لیتر چطور هست :

اسکیمر 100 که گفت 75 هم میتونی بگیری
    ماتریکس 50 ( گفت برای استارت لازم هست )
    استارتر 35
    نمک 70 ( کیلو 8000 ) از کیلو 3000 داشت
    ماسه 100
    فیلتر سطلی اتمن 100
    موج ساز 70
    سنگ هم کیلو 3500 تا 8000 که گفت حدود 6 7 تومنی ببری مناسب هست

حالا چندتا سوال :
    1 - موج ساز لازم هست ؟
    2 - قرار شد تانک سوراخ نشه ولی گفت اینجوری باید اسکیمر روی آکواریوم قرار بدی . امکان پذیره ؟
    3 - استارتر و ماتریکس لازم هست ؟ چون من تا آخر 13 فروردین نمیخوام ماهی بریزم توش چون مسافرت هستم

ممنون میشم زودتر بگید که اگر بشه تا قبل از عید من اینو جمع کنم و تا بعد عید آب آماده شده باشه

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

سلام عزیزم

شما اول تکلیف خودتو باید با این موضوع که میخواهی تانک فقط ماهی داشته باشی و یا ماهی و ریف روشن کنی بعد دنبال خرید و قیمت گرفتن باشی. داشتن ریف گزینه ها رو محدود میکنه و خرج رو به مراتب بالا میبره.

دوم اینکه شما اگر بخواهی لایو راک بگیری بسته به نوع عمل اوردن اون به استارتر احتیاج خواهی داشت. عموما لایو راکی که شما میخرید بسته به نوع عمل اوری اون یا احتیاج به مخزنی جدا (یک سطل بزرگ پلاستیکی) برای اماده کردن اون خواهی داشت و یا اگر عمل اوری اون مناسب باشه میتونی در داخل تانک اصلی (بدون ماهی) عمل اوری نهایی رو انجام بدی. کمی به لایو راک ها و ابی که در اون شناورند و نحوه تصفیه اب بوسیله فروشنده اگر نگاه کنید میفهمید که در چه شرایطی هستند.
    لایو راکی رو که شما اوردید خونه و اهالی از بوی گندش شکایت کردند حتما باید تو مخزن جدا عمل اوری بشه نه تو تانک اصلی.

موج ساز لازم هست.

امکان قرار دادن اسکیمر روی تانک وجود داره.

بنظر من ماتریکس وجودش الزامی نیست البته به شرط اینکه لایو راک داشته باشید.

فیلتر داخلی رو میتونید تا طی سیکل ازت ازش استفاده کنید ولی بعد از اون تقریبا بی فایده هست. بنظر من بین فیلتر داخلی و تاپ فیلتر باز به جهتی تاپ فیلتر شاید ارجح تر باشه. شما اگر بتونید فیلتری تعبیه کنید که اب رو از سطح تانک جمع کنه بسیار باارزشه چون شما در سطح اب مشکل خواهی داشت برای همین داشتنن سرریز در اب شور بسیار خوب و مفیده. برای همین من پیشنهادم رو تکرار میکنم که برای تانک اب شور چه با سوراخ کردن و چه بدون اون سر ریز ایجاد کنید.

بخاری بسته به شرایط اقلیمی بدرد میخوره مثلا در تهران بخاری برای اب شور تقریبا بی مصرفه ولی فن برای خنک کردن و یا خرید چیلر (اگر بودجه بیشتری دارید) برای اب شور در تهران ناگزیره.

و سایلی رو که در اب شیرین مثال زدید فاقد قسمت فلزی هستند برای همین در اب شور هم مشکلی با خوردگی ندارند مگر اینکه میله وسط روتور فیلتر ها سرامیکی نباشند. درضمن حتی اگر روتور فیلترها هم فلزی نباشند ارجح خواهند بود چون روتور های اهنربایی از جنس فلز بدون پوشش پلاستیکی هم بعد از مدتی خورده میشوند مخصوصا در تولیدات کشور چین. اگر روی بسته بندی وسیله ذکر شده که برای اب شیرین و شور مناسبه سعی کنید که به نوشته اطمینان کنید.

در لیست خرج هاتون یک قسمت اصلی رو هم جا انداختید و اون هزینه نور دهی اکواریوم اب شوره که جمع کل شما رو بهم میزنه. در ضمن همین بالا پست دوم رو یکبار دیگه بخونید و ببینید واقعا خرج تانک اب شور همینه؟ مثلا شما شوری سنج نمیخواهین؟ مارک خوبش حدود ۲۵۰۰۰ تومان قیمت داره حالا از انواع ۱۰۰ هزار تومنیش صرفنظر میکنیم.

سوال: نمک کیلویی ۳۰۰۰ تومان چه مارکی هست و ساخت کجاست میتونید یک عکس از بسته بندیش اینجا قرار بدین؟

پیروز باشید
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 2 March 2011 در 02:02 PM
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط m.j.azad مشاهده گفتگو
    با سلام خدمت همه دوستان و اساتید عزیز

عزیزان بنده به تازگی یک تانک آب شور کوچک از یکی از دوستانم بهم به ارث رسیده و قصد دارم به امید خدا اون رو راه اندازی کنم. از اونجایی که عادت دارم با تحقیق همیشه کار هام رو انجام بدم شروع کردم به تحقیق و تفحص و تهران گردی و خلاصه کم و بیش به اکثر فروشگاهها و افراد در گیر با این مقوله سری زدم که این پروسه همچنان هم ادامه داره ولی خوب از اونجایی که دوستان خودشون بهتر میدونن نمیشه زیاد به حرف فروشنده ها اعتماد کرد. و من بیشتر روی راهنمایی و اطلاعات دوستانی که خودشون اکواریوم دار ه......

با تشکر از همه دوستان دوستدار اکواریوم آب شور و آرزوی تن درستی، شادکامی و پیروزی برای همه شما.

ببخشید من پست شما رو همین الان دیدم برای تاخیر در جواب منو ببخشید سعی میکنم در اسرع وقت جواب بدم. نمیدونم چرا برای من پیغام پست جدید در این قسمت نیامده. شاید اگر فرزاد جان تذکر نداده بودن سوال ایشون رو هم نمیدیدم.

نقل قول نوشته شده توسط m.j.azad مشاهده گفتگو

من یک لیست پیش فرض برای اکواریومم در نظر گرفتم و از دوستان خواهشمندم نظرشون رو در موردش اعلام بفرمایند.
    1. اسکیمر: مارک Aquarium system فرانسوی 800 لیتر...........

جواب دادن به تک تک سوال های شما قبول کنید خیلی وقت میبره برای همین من تک تک سوال های شما رو با تاخیر تو همین پست مینویسم و امیدوارم تامل بفرمائید تا جواب کامل بشه ببخشید که نمیشه تمام مطالب رو یکجا جواب بدم.

۱. اسکیمر با توان بالا یعنی بالاتر از حجم اکواریوم شما مناسب تره. اسکیمر خوب باید کم صدا باشه جنس بکار رفته در اون مرغوب باشه.موتور اون مارک معتبری باشه و در صورت سوختن موتور لوازم یدکی اون موجود باشه صرف اینکه این اسکیمر فرانسویه دلیل مناسب بودنش نیست.

اسکیمر ماکرو که میگن تایوانی هست خوبیش اینه که قیمت مناسبی داره و موتور اون بصورت یدکی موجوده ولی صدای اون بلنده. اگر میخواهید اسکیمر گران بخرید بجای اکواریوم سیستمز به نظر من اسکیمر اکوا مدیک Aqua Medic بخرید البته از فروشنده بخواهید که یدکی پمپ اون رو تو مغازه به شما نشان بدهند (امیدوارم فروشنده محترم این پست منو نبینند!!) شما اینقدر هزینه میکنید و اگر بنا باشه پمپ اسکسمر به هر علتی بسوزه و شما نتونید جایگزین کنید پس انتخاب درستی نیست.

۲. مدیا در صورت داشتن لایو راک لازم نیست نهایتا میتونید از همین سرامیک های ارزان قیمت چینی استفاده کنید (این نظر شخصی منه ممکنه دوستان دیگر و با تجربه شخصی خودشون مدیا رو جزو باید ها به حساب بیارن.)

۳. نمک مناسب از نظر من بسته به قیمتی که براش میپردازید وکیفیت قابل قبول اون نمک Tropic Marine هست . قیمت تقریبی کیلویی ۴۰۰۰ تومان.

۴.موج ساز: به نظر من در حتی در تانک های فقط ماهی هم یک بایده ولی میتونه کم اهمیت تر باشه.

۵. لایو سند یا شن زنده شنی هست که مثل لایو راک از دریا اورده شده باشه و حاوی موجودات ریز ساکن در اون باشه من فکر میکنم ماسه معمولی دریا رو که بصورت خشک میفروشند رو اگر با مقداری لایو سند مخلوط کنید جواب بسیار خوبی بگیرید. من لایو سند رو خودم از دریا (دریای سیاه!!) جمع کردم و اوردم و بسیار عالی بود، ولی شاید فروشگاه های اینجا هم از شن کف اکواریوم خودشون به شما بدن و یا براشون لایو سند هم مثل لایو راک از جنوب بیاد.

۶. یک مدت که لایو راک هارو ببینید میتونید تشخیص بدین کدام خوب هستند. لایو راک عمل اوری شده بوی بد نمیده - اب اطرافش کدر نیست-و سطحش حالت لزج نداره و رنگش از حالت مات درامده- روی سطحش حلزون و یا موجودات در حال مرگ نمیبینید سنگ یکجور حالت تمیزی داره و ممکنه شما در سطح اون coralline هم ببینید که به رنگ صورتی تا بنفش و قرمز در سطح سنگ تشکیل میشه. اگر تونستم براتون عکس میذارم.

۷. به اسمز معکوس بصورت جدی نگاه کنید نه اپشنال چون بسیار ضروریه.
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 5 March 2011 در 05:55 PM
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

زمان پیوستن
    23 May 2008
    شهر
    شیراز
    اتومبيل
    گوشی موبایل
    Apple iphone 4

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Anoush مشاهده گفتگو
    سلام عزیزم

شما اول تکلیف خودتو باید با این موضوع که میخواهی تانک فقط ماهی داشته باشی و یا ماهی و ریف روشن کنی بعد دنبال خرید و قیمت گرفتن باشی. داشتن ریف گزینه ها رو محدود میکنه و خرج رو به مراتب بالا میبره.

دوم اینکه شما اگر بخواهی لایو راک بگیری بسته به نوع عمل اوردن اون به استارتر احتیاج خواهی داشت. عموما لایو راکی که شما میخرید بسته به نوع عمل اوری اون یا احتیاج به مخزنی جدا (یک سطل بزرگ پلاستیکی) برای اماده کردن اون خواهی داشت و یا اگر عمل اوری اون مناسب باشه میتونی در داخل تانک اصلی (بدون ماهی) عمل اوری نهایی رو انجام بدی. کمی به لایو راک ها و ابی که در اون شناورند و نحوه تصفیه اب بوسیله فروشنده اگر نگاه کنید میفهمید که در چه شرایطی هستند.
    لایو راکی رو که شما اوردید خونه و اهالی از بوی گندش شکایت کردند حتما باید تو مخزن جدا عمل اوری بشه نه تو تانک اصلی.

موج ساز لازم هست.

امکان قرار دادن اسکیمر روی تانک وجود داره.

بنظر من ماتریکس وجودش الزامی نیست البته به شرط اینکه لایو راک داشته باشید.

فیلتر داخلی رو میتونید تا طی سیکل ازت ازش استفاده کنید ولی بعد از اون تقریبا بی فایده هست. بنظر من بین فیلتر داخلی و تاپ فیلتر باز به جهتی تاپ فیلتر شاید ارجح تر باشه. شما اگر بتونید فیلتری تعبیه کنید که اب رو از سطح تانک جمع کنه بسیار باارزشه چون شما در سطح اب مشکل خواهی داشت برای همین داشتنن سرریز در اب شور بسیار خوب و مفیده. برای همین من پیشنهادم رو تکرار میکنم که برای تانک اب شور چه با سوراخ کردن و چه بدون اون سر ریز ایجاد کنید.

بخاری بسته به شرایط اقلیمی بدرد میخوره مثلا در تهران بخاری برای اب شور تقریبا بی مصرفه ولی فن برای خنک کردن و یا خرید چیلر (اگر بودجه بیشتری دارید) برای اب شور در تهران ناگزیره.

و سایلی رو که در اب شیرین مثال زدید فاقد قسمت فلزی هستند برای همین در اب شور هم مشکلی با خوردگی ندارند مگر اینکه میله وسط روتور فیلتر ها سرامیکی نباشند. درضمن حتی اگر روتور فیلترها هم فلزی نباشند ارجح خواهند بود چون روتور های اهنربایی از جنس فلز بدون پوشش پلاستیکی هم بعد از مدتی خورده میشوند مخصوصا در تولیدات کشور چین. اگر روی بسته بندی وسیله ذکر شده که برای اب شیرین و شور مناسبه سعی کنید که به نوشته اطمینان کنید.

در لیست خرج هاتون یک قسمت اصلی رو هم جا انداختید و اون هزینه نور دهی اکواریوم اب شوره که جمع کل شما رو بهم میزنه. در ضمن همین بالا پست دوم رو یکبار دیگه بخونید و ببینید واقعا خرج تانک اب شور همینه؟ مثلا شما شوری سنج نمیخواهین؟ مارک خوبش حدود ۲۵۰۰۰ تومان قیمت داره حالا از انواع ۱۰۰ هزار تومنیش صرفنظر میکنیم.

سوال: نمک کیلویی ۳۰۰۰ تومان چه مارکی هست و ساخت کجاست میتونید یک عکس از بسته بندیش اینجا قرار بدین؟

پیروز باشید
    سلام دکتر جان
    ممنون بابت پاسخگویی کامل و دقیق

من قطعاً هم ماهی و هم ریف و هم لایو راک میخوام . گفت لایو راک ها 7000 و 8000 تصفیه شده کامل هست و مستقیم میتونی استفاده کنی ولی گفت قیمت های پایین تر خودت باید عمل بیاری . تقریباً داشت سنگ هاش نسبت به 3 روز قبلش که رفتم قرمز میشد .

مگه نوردهی با این لامپ های آب شیرین همین ضد آب ها نمیشه ؟ چون یک سفید و یک آبی 80 سانتی دارم .
    خب اوون هزینه ها فکر کنم به مرور باشه و خرد خرد که فشار زیادی نمیاره . هزینه ماهیانه تقریباً چقدر هست ؟ ( غذا و نمک و .... )

نمک 3000 گفت داخلی هست و یک مدل آمریکایی داشت و یک مدل اسرائیلی که یک سطل مشکی بود . فکر کنم همین سطل مشکی اسرائیلی بود و 8000 .

دکتر من زیاد خوندم ولی آخر نفهمیدم این اسکیمر آب چجوری واردش میشه و چجوری ازش خارج میشه .

بعد فیلتر سطلی اتمن بگیرم ؟ صدا نداره ؟ چون آدم داره یک خرجی میکنه بخاطر یک مبلغ کم نیاد همه خرجشو خراب کنه . یکی از دوستان گفت شما گفتید فیلتر تر و خشک . میشه بگید چیه ؟ چون اینجا هیچ مغازه ای نمیدونست چیه

میشه همون فیلتر سطلی محل مکش آب رو بالا قرار داد ؟

بدون سوراخ کردن چجوری میشه سر ریز ایجاد کرد ؟
    آخرین ویرایش به وسیله farzad_Sh_2020 : 2 March 2011 در 02:19 PM

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند