تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 52

نام گفتگو: سلولهای بنيادی و خون بند ناف

 1. #1


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده سلولهای بنيادی و خون بند ناف

  اين تاپيك رو زدم تا محلی بشه برای تبادل اطلاعات در مورد سلولهای بنيادی و بصورت خاص سلولهای بنيادی كه از خون بند ناف بدست می آيند.
  همونطور كه ميدونيد ايران جزو معدود كشورهايی هست كه پيشرفت قابل ملاحظه ای در اين زمينه داشته و شركت" فناوری بن ياخته های رويان " اصلی ترين مرجع و پرچم دار اين تكنولوژی در ايران هست .


  سلول بنيادي چيست؟
  سلول بنيادي مادر تمام سلولها است و توانايي تبديل به تمام سلولهای بدن را دارا می باشد. اين سلولها واجد توانايي خود نوسازي (Self Renewing) و تمايز (Differentiating) به انواع سلولها از جمله سلولهاي خوني، قلبي، عصبي و غضروفي هستند. هم چنين در بازسازي و ترميم بافت هاي مختلف بدن بدنبال آسيب و جراحت موثر بوده و مي توانند به درون بافتهاي آسيب ديده اي که بخش عمده سلولهاي آنها از بين رفته است، پيوند زده شوند و جايگزين سلولهاي آسيب ديده شده و به ترميم و رفع نقص در آن بافت بپردازند.
  به دليل توانايي منحصر به فرد سلولهای بنيادی، اين سلولها امروزه از مباحث جذاب در زيست شناسی و علوم درمانی می باشند. هم چنين تحقيقات در اين زمينه دانش ما را درباره چگونگی رشد و تکوين يک اندام از يک سلول منفرد افزايش داده است و مهمتر آنکه به فهم مکانيزم جايگزينی سلولهای سالم با سلول های آسيب ديده کمک نموده است.


  انواع سلول بنيادی
  سلولهای بنيادی را بر اساس خصوصيات و ويژگی به سه دسته سلولهای بنيادی جنينی، سلولهای بنيادی بالغ و سلولهای بنيادی خون بند ناف تقسيم می کنند.
  سلولهای بنيادی جنينی: از توده سلولی داخلی جنين 16-14 روزه گرفته می شود و قادر است تمام سلولها و بافتهای يک فرد کامل را بسازد.
  سلولهای بنيادی بالغ: به سلولهايي که پس از تولد از بافت های مختلف فرد بالغ جدا می شوند، گفته می شود. سلولهای بنيادی خونساز مستقر در مغز استخوان، مغز، کبد و ساير بافت ها از اين دسته می باشند که قدرت تمايز به برخی از بافتها را دارا می باشند.
  سلولهای بنيادی خون بندناف: از بندناف استخراج شده و همانند سلولهای بنيادی خونساز مغز استخوان می باشند.


  سلولهای بنيادي خون بند ناف
  خون بندناف خونی است که پس از تولد در بند ناف و جفت باقيمانده و دور ريخته می شود. اين خون غنی از سلولهای بنيادی است.
  سلولهای بنيادی خون بند ناف همانند سلولهای بنيادی خونساز مغز استخوان تقسيم می شوند تا به توليد:
  • سلولهای قرمز، که اکسيژن را به تمام بدن حمل می کنند.
  • سلولهای سفيد، که در سيستم ايمنی فعالانه شرکت دارند.
  • پلاکتها که به انعقاد خون کمک می کنندبپردازند
  همچنين قادر به ساخت انواع سلولهای ديگر و ترميم و نگهداری سلولها در هنگام جراحت می باشند.


  منبع

 2. کاربر زیر از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  rza_bgy (20 January 2013)

 3. #2


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده خون بند ناف

  خون بند ناف چه استفاده هايي دارد؟
  اولين پيوند خون بند ناف در سال 1988 ميلادي در فرانسه و توسط دکتر گلوکمن به يک کودک مبتلا به کم خوني فانکوني (يک نوع کم خوني مادرزادي) انجام گرفت و به اين ترتيب تا به امروز صد ها پيوند موفق خون بند ناف صورت گرفته است و مراکز بزرگ ذخيره اين سلولها در کشور هاي مختلف جهان تاسيس گرديده است.
  مرورآمار منتشر شده نشان مي دهد که هر ساله حدود 30000 بيمار با بيماريهايي که با پيوند سلولهاي بنيادي مغز استخوان، قابل درمان هستند در سال شناسائي مي شوند و حدود 75 درصد اين بيماران قادر به يافتن يک داوطلب مناسب براي اهداء خون مغز استخوان نيستند. از سوي ديگر جستجوي مراکز ثبت اهدا کنندگان مغز استخوان زمان بسياري به خود اختصاص مي دهد به اين ترتيب ذخيره خون بندناف زمان را کوتاه وميزان اهدا کننده را بيشتر مي سازد و به اين ترتيب زمان را براي مبتلايان به لوسمي هاي حاد، کم خوني ها و نقايص ايمني که در زمان کوتاهي مي ميرند کوتاهتر مي کند.
  امروزه تحقيقات گسترده ای به منظور درمان بيماريها و ضايعات عصبي، ترميم بافتهاي آسيب ديده قلبي و استخواني، ترميم سوختگيها و ضايعات پوستي، ترميم لوزالمعده وترشح انسولين و ترميم ساير بافت هاي آسيب ديده با استفاده از سلولهاي بنيادي مغز استخوان، خون بندناف و ساير سلولهاي بنيادي يک فرد بالغ درحال انجام است.


  بیماریهايي که با خون بند ناف درمان شده اند


  فهرستی از بيماريهايي که با استفاده از سلولهای بنيادی خون بندناف قابل درمان هستند به شرح ذيل می باشد:
  • اختلالات سلولهای بنيادی: کم خونی آپلاستيک، کم خوني فانکوني، هموگلوبينوری حمله ای شبانه (PNH)
  • لوسمی حاد: AML، ACL، لوسمی تمايز نيافته حاد
  • لوسمی مزمن: CML
  • بيماريهای نقص در توليد لنفوسيتها: لنفوم غير هوچکين، لنفوم هوچکين
  • ناهنجاريهای ارثی گلبولهای قرمز: بتا، تالاسمی ماژور، کم خونی سلولی داسی شکل
  • اختلالات سيستم ايمنی مادرزادی: سندروم کاستمن، نقص چسبندگی لکوسيتی، سندروم دی جرج
  • نقص ارثی پلاکتی: ترومبوسيتوپنی مادرزادی
  • اختلالات پلاسماسل: مولتی پل ميلوما، لوسمی پلاسماسل
  • بيماريهای ارثی: سندروم لش نيهان، هيپوپلازی غضروف
  • ساير بيماريها: بيماری الزايمر، ديابت، پارکينسون، صدمات نخاعی، سکته های قلبی و مغزی، بيماريهای کبدی، ديستروفی عضلانی

  چشم انداز استفاده از سلولهای بنيادی
  امروزه ثابت شده است که سلولهای بنيادی قادر به درمان محدوده وسيعی از بيماريهای مزمن و حاد می باشند و تحقيقات زيادی در زمينه استفاده از سلولهای بنيادی در درمان بيماريهايي چون پارکينسونز، بيماريهای قلبی، کبدی، ديابت، ديستروفی عضلانی، آسيبهای نخاعی و سکته در حال انجام می باشد.
  آلزايمر:1 از 10 نفر افراد بالای 65 سال و 5 نفر از 10 نفر افراد بالای 85 سال از اين بيماری رنج می برند. سکته: سالانه در دنيا تعداد چشم گيری از سکته رنج می برند.
  جراحات نخاعی: آسيبهای نخاعی سالانه بالغ بر 750000 نفر در ايالات متحده را در بر می گيرد.
  بازسازی استخوان: اميدی برای درمان مبتلايان به اوستئوپروزيز پارکينسونز: MS بيماری اتواييمون و پيشرونده مربوط به سيستم عصبی مرکزی است که سالانه تعداد بسياری را دچار می سازد.

  منبع
  آخرین ویرایش به وسیله PJK : 1 January 2009 در 12:00 PM دلیل: ذكر منبع

 4. کاربر زیر از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  rza_bgy (20 January 2013)

 5. #3


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده بانك خون بند ناف در ايران

  چگونه مي توان به عضويت بانک سلول هاي بندناف رويان در آمد؟

  چگونگي عضويت در بانک سلول هاي بنيادي بندناف رويان به ترتيب زير مي باشد:
  • آگاهي والدين از فعاليتهاي بانک بندناف رويان: بانک خون بندناف رويان هر روز در ساعات اداری پاسخگوی سوالات والدين در زمينه سلولهای بنيادی خون بندناف، کاربردها و ... می باشد. والدين می توانند با مطالعه بروشورها و يا حضور در بانک خون بندناف رويان از فعاليت های بانک سلولهای بنيادی خون بندناف اطلاع حاصل نمايند.
  • عقد قرار داد بين والدين و بانک بندناف رويان: براي عقد قرار داد با بانک خون بندناف رويان، همراه داشتن مدارک زير الزامی است:
   - کپي شناسنامه والدين
   - نتيجه آزمايشهای تاييدي مادر (شامل RPR, HBSAb, HBSAg, HCVAb, HBCAb, HIVI/II, CMVIgG, CMVIgM که باید يك ماه قبل از زايمان مادر و همچنین شش ماه بعد از زايمان انجام شوند . )
   - اصل فيش بانکي که
   هزينه هاي مربوط به جداسازي، انجماد و انجام آزمايشهای تکميلي واريز شده باشد.
   - تکميل پرسشنامه مربوط به سوابق بيماريهای خاص درون خانواده
  • پس از تکميل پرونده، کيت مخصوص جمع آوري خون بندناف که حاوي کيسه خونگيري و اطلاعات لازم در مورد نحوه خونگيري مي باشد در اختيار والدين قرار خواهد گرفت.


  چه نمونه هايي اجازه ذخيره يابي مي يابند؟

  از آنجا که سلامت نمونه ها قبل از انجام فريز و نگهداري حائز اهميت مي باشد آزمايشهای زير بر روي هر نمونه قبل از انجماد صورت مي گيرد:
  • آزمايشهای کنترل آلودگي هاي ويروسي: شامل HIV І/ІІ, HTLV І/ІІ, HBV, HCV و CMV
  • آزمايشهای ميکروبي: شامل تست هاي هوازي و بي هوازي
  • تعيين تعداد سلول ها و درصد سلول هاي زنده در نمونه
  • تعيين درصد و تعداد سلول هاي بنيادي (CD34+ CD45-) در هر نمونه توسط فلوسيتومتري
  • بررسي عملکرد سلول هاي بنيادي خون بند ناف توسط روش سنجش کلني
  • تعيين HLA به درخواست والدين هر نمونه

  بر روي خون جمع آوري شده چه مراحلي انجام مي شود؟
  ابتدا حجم نمونه دريافتي ثبت شده و در صورت نياز شمارش اوليه مي گردد. سپس سلول هاي قرمز از مجموعه خوني جدا شده و حجم نمونه کاهش مي يابد. سلول هاي جدا شده در حضور مواد ضد انجماد مناسب، درون کيسه هاي مخصوص انجماد قرار گرفته و بطور تدريجي فريز مي شوند. نمونه ها پس از گذر از مراحل مختلف کنترل کيفي و پس از تاييد آزمايشات مربوطه، در تانک هاي نيتروژن قرار داده شده و در دماي 190- درجه سانتيگراد منجمد و به مدت 15 سال نگهداري مي گردند.
  بعد از اتمام فرايند ذخيره سازي، کارت مخصوصي که حاوي اطلاعات نمونه فريز شده و نتيجه آزمايشهای بعمل آمد است به آدرس اعضا فرستاده خواهد شد. تمامي نمونه ها در بدو ورود واجد شناسنامه شده و اطلاعات بطور محرمانه نگهداري مي شوند. هر نمونه خون پس از ورود به بانک بند ناف رويان واجد يک شناسنامه می گردد.
  آماده کردن خون جهت انجماد: ابتدا حجم نمونه دريافتی ثبت و در صورت نياز شمارش اوليه انجام می شود. سپس گلبولهای قرمز از مجموعه خونی جدا می شوند و حجم نمونه کاهش می يابد. بعد از افزودن مواد ضد انجماد سلولهای جدا شده درون کيسه های مخصوص انجماد قرار می گيرند و به طور تدريجی منجمد می شوند. نمونه ها پس از گذار از مراحل مختلف کنترل کيفی و پس از تاييد آزمايش های لازم، در تانک های نيتروژن قرار گرفته و در دمای 190- درجه سانتی گراد منجمد و به مدت 15 سال نگهداری می شوند.
  بعد از اتمام فرآيند ذخيره سازی، کارت مخصوصی که حاوی اطلاعات نمونه منجمد شده و نتيجه آزمايش های به عمل آمده است به آدرس اعضا فرستاده می شود. اطلاعات هر نمونه به طور محرمانه در مکانهای مخصوصی نگهداری می شوند  آيا بانک بندناف رويان نمايندگي در ساير شهرهاي کشور دارد؟
  از آنجا که يکي از اهداف بانک بندناف رويان ارائه خدمات و مشاوره در ساير استان هاي کشور ميباشد لذا اقدام به تاسيس نمايندگي هايي در ساير استانها نموده است به اين ترتيب نمايندگان بانک بند ناف رويان در شهر‌های تبريز - همدان - كرمانشاه - كرمان - شيراز - اصفهان - ايلام - ساری - يزد - مشهد - اردبيل و يزد به ارائه خدمات در اين استانها پرداخته است.


  جمع آوری و ارسال نمونه:
  فرآيند جمع آوری خون بند ناف کاملا استريل و توسط کيسه های مخصوص به هنگام جداسازی جفت از طريق رگ اصلی بند ناف صورت می گيرد. اين عمل توسط پزشکان، ماماها و يا کارشناسان بانک خون بند ناف قابل انجام است. خون جمع آوری ده در دمای 10-4 درجه و حداقل زمان ممکن (24 ساعت) توسط والدين به بانک خون بند ناف تحویل داده می شود.


  ليست بانك هاي سلول هاي بنيادي خون بند ناف جهاني:
  سال شروع به كار ونام بانك هاي خون بند ناف در دنيا

  Cryo-Cell /USA 1992
  1998 Lifebank/USA
  2003 Baby Chord/CANADA
  2004 Cells4Health / Germany
  2000 Cryo-Save / Belgium
  2004 Eticur / Germany
  2001 Eurocord / Slovaki
  2002 AlphaCord / CA
  1996 CorCell/USA
  2005 Healthcord/CANADA
  1997 Cordon Vital (CalCryo) / Peru
  2002 CryoClinic UK Ltd
  2005 CryoGENESIS UK Ltd
  2003 GenKord / Turkey
  2001 Lifecord / Austria
  2004 BioMedicine Bank / China
  2006 HealthBaby / Hong Kong
  2001 Sino Cell Techn. / Taiwan


  منبع

  دوستانی كه در اين زمينه سوال دارن ضمن مطالعه اين سوال و جواب ها و يا تماس با موسسه رويان ، سوالات غير تخصصی شون رو از من بپرسن . ( هر دو فرزند من از اعضای بانك خون بند ناف رويان هستند و جوابگويی به يكسری از سوالات عمومی رو ميتونم در خدمتتون باشم )

  با تشكر

 6. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Empress (1 January 2009), rza_bgy (20 January 2013), Shanli (2 January 2009)

 7. #4


  زمان پیوستن
  14 Sep 2007
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  5800
  نوشته‌ها
  1,319
  تشکر شده:
  3593

  پیش گزیده

  متشکرم از این اطلاعات. چند تا سوال دارم.

  هزینه نگه داری چطور هست؟
  همه هزینه اول و موقع قرارداد دریافت میشه یا سالانه؟ و مقدارش چقدر هست؟

  میدونید دلیل اینکه فقط 15 سال نگه داری می کنن چیه؟ تعدادی از همین بیماری ها احتمال ایجاد بالایی در سنین بالاتر از 15 سالگی دارن. به علت فساد سلول هاست یا به خاطر شرایط سخت نگه داری؟ با هزینه بیشتر، امکان نگه داری برای سال های بیشتر هست یا نه؟

  ممونم.
  "What we do in life echoes in eternity"
  فرصتمون براي مهربوني زياد نيست. تا دير نشده، به كساني كه دوستشون داريم، عشقمون رو نشون بديم.

  www.101recipe.com

 8. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Empress به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Shanli (2 January 2009), SNOWMAN (4 January 2009)

 9. #5


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده

  ممنون از توجهتون
  هزینه عضویت و نگهداری به شرح زیره :
  - هزینه های جمع آوری خون + آزمایشات اولیه + فریز و نگهداری سال اول جمعا معادل 605.000 تومان .
  - هزینه سالیانه نگهداری ( از سال دوم به بعد ) معادل 100.000 تومان.
  البته توی قرارداد ذکر شده که این هزینه در سالهای آتی و بنا به نرخ تورم ممکنه افزایش پیدا کنه ؛ ولی در حال حاضر از سال 84 که این طرح شروع شده همون 100.000 تومانه و افزایشی نداشته .

  مدت نگهداری این سلولها هم 15 سال نیست ، بلکه نتایج آزمایش بر روی اولین نمونه هایی که 15 سال قبل منجمد شدند نشان دهنده سالم بودن این نمونه ها بوده ؛ پس این نشون میده که حداقل تا 15 سال میشه این سلولها رو نگهداری کرد . با گذشت زمان و سالم باقی ماندن این اولین نمونه های گرفته شده ، حداقل زمان تضمین شده جهت سالم ماندن سلولها هم افزایش پیدا خواهد کرد .

  با تشکر

 10. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  drnariman (2 January 2009), Empress (2 January 2009), rza_bgy (20 January 2013), Shanli (2 January 2009), SNOWMAN (4 January 2009)

 11. #6


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده فلوچارت فرآيند عقد قرارداد تا انجماد

  اگر مديران محترم احساس كردند اين تصوير حاوی اطلاعاتيه كه ممكنه جنبه تبليغاتی داشته باشه ، بگن تا اصلاحش بكنم .
  ولی با توجه به اينكه اين كار در ايران فقط و فقط توسط يك موسسه انجام ميشه ، فكر نميكنم جنبه تبليغی داشته باشه ، و جنبه اطلاع رسانيش خيلی مهمتر از اين موضوعات باشه .


 12. کاربر زیر از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Empress (1 February 2009)

 13. #7


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده فرآيند جمع اوری خون بند ناف نوزاد

  مرحله اول : انجام ثبت نام اولیه عقد قرار داد
  در این مرحله متقاضی پس از واریز هزینه لازم به حساب شرکت و امضاء قرارداد یک کیت حاوی کیسه خون گیری ، یخ منجمد ، فلاسک و دستورالعمل جمع آوری خون دریافت می کند. جمع آوری خون با روش جاذبه ای انجام می شود ( جمع آوری خون توسط پزشکان ، ماماها و یا کارشناسان تعلیم دیده توصیه می شود ) و همراه داشتن کیت هنگام زایمان ضروری است .

  مرحله دوم : جمع آوری نمونه
  فرایند جمع آوری خون بند ناف استریل ، بدون درد و بدون تداخل در زایمان صورت می گیرد و مراحل خون گیری از این قرار است : پس از جداسازی بند ناف از بدن نوزاد به طوری که بیشترین طول بند ناف متصل به جفت باقی بماند سوزن متصل به کیسه با رعایت اصول بهداشتی و پس از پاک کردن سطح بند ناف با بتادین آغشته به الکل و خشک کردن بند ناف به طور کامل در یکی از رگهای بند ناف که در واقع شریان اصلی است فرو برده می شود . بدین ترتیب جریان خون داخل جفت و بند ناف به سمت کیسه خون سرازیر می شود که این عمل کمتر از پنج دقیقه طول می کشد .

  مرحله سوم : ارسال خون جمع آوری شده
  پس از جمع آوری خون ، کیسه خون طبق دستورالعمل ارئه شده همراه کیت درون فلاسک قرار می گیرد و در حداقل زمان ممکن به بانک خون بند ناف جهت نگهداری تحت دمای 4 درجه سانتی گراد منتقل می شود . بانک خون در تمام طول شبانه روز آماده دریافت نمونه خون بند ناف می باشد .

  مرحله چهارم : دریافت خون توسط بانک
  پس از دریافت خون توسط پرسنل بانک به آورنده خون یک برگه رسید تحویل داده می شود . سپس حجم خون اندازه گیری می شود ( حداقل میزان حجم خون دریافتی 60 سی سی و حداکثر 200 سی سی است ) و آزمایش های لازم برای بررسی بیماری های عفونی و ویروسی سنجش ( COLONY و Cd34 ) بر روی نمونه انجام می شود و در نهایت جداسازی شمارش سلولهای هسته دار انجام می گیرد .

  مرحله پنجم : انجماد سلول های بنیادی خون بند ناف
  سلول های جدا شده از خون بند ناف به کیسه های مخصوص انجماد منتقل می شود ( تنها نمونه های که حاوی تعداد کل سلولی صد میلیون سلول و حداقل 80 در صد سلول های زنده باشند قابلیت انجماد و نگهداری می یابند ) و در دمای 196- درجه سانتی گراد منجمد می شوند . پس از اتمام کامل انجماد نمونه ها در تانک های حاوی نیتروژن مایع نگهداری می شوند . بعد از اتمام فرایند ذخیره سازی کارت مخصوص که حاوی اطلاعات نمونه منجمد شده به همراه نتیجه آزمایش های به عمل آمده است به آدرسی که در متن قرارداد اعلام شده ارسال می گردد.

 14. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  erfan20062004 (15 February 2009), rza_bgy (20 January 2013)

 15. #8


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده

  استفاده از سلول درمانی در درمان بیماریها به خصوص بیماری دیابت کاهش مصرف انسولین و حتی قطع وابستگی به انسولین را در پی دارد .

  دکتر لاریجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران افزود : در بیماران دیابتی بعد از سلول درمانی توانسته ایم بیماری آنها را بدون استفاده از انسولین تحت کنترل در آوریم .

  وی گفت : سلول درمانی روشی جدید است که طی آن سلول برای تغییر وضعیت ایمونولوژیک و بازسازی سلولهای تخریب شده فرد استفاده می شود .

  دکتر لاریجانی ادامه داد : در بیماران دیابتی سلولهای انسولین ساز یعنی بتا صفر در معرض تخریب قرار می گیرد و با استفاده از این روش درمانی بیمارانی که به طور متوسط 40 واحد انسولین مصرف می کردند در حال حاضر حدود 4 ما است که بدون نیاز به انسولین بیماری آنها تحت کنترل است . وی در پایان اشاره کرد: ضریب موفقیت این روش درمانی در افرادی که کمتر از یک سال دچار دیابت شده اند بیشتر بوده است .


  منبع

 16. کاربر زیر از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  hoda.1 (12 April 2009)

 17. #9


  زمان پیوستن
  25 Sep 2008
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  iphone 4
  نوشته‌ها
  1,305
  تشکر شده:
  2374

  پیش گزیده

  سمينار كاربرد سلولهاي بنيادي در درمان بيماري‌هاي قلبي عروقي برگزار مي‌شود

  سمينار يك روزه «كاربرد سلول‌هاي بنيادي در درمان بيماري‌هاي قلبي و عروقي» روز پنجشنبه سوم ارديبهشت ماه برگزار مي‌شود.
  به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا منطقه علوم پزشکي تهران، اين سمينار از سوي شبكه سلولهاي بنيادي كشور و با همكاري مركز تحقيقات هماتولوژي، انكولوژي و پيوند سلولهاي بنيادي و معاونت تحقيقات و فن‌آوري دانشگاه علوم پزشكي تهران در بيمارستان شريعتي برگزار مي‌شود.

  بنا بر اعلام دبيرخانه اين سمينار، امتياز بازآموزي براي پزشكان شرکت کننده در نظر گرفته شده است.
  علاقمندان مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 88220061 دبيرخانه سمينار تماس بگيرند


 18. کاربر زیر از دوست گرامی مهربانو به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  PJK (22 April 2009)

 19. #10


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده

  راه اندازي بانك خون بند ناف ملی از نيمه دوم امسال :

  مديرعامل سازمان انتقال خون ايران با اشاره به راه اندازي بانك خون بند ناف ملي رايگان از نيمه دوم امسال در سازمان انتقال خون، گفت: جاي بانك خون بند ناف ملي در سازمان انتقال خون ايران خالي بود. به اين منظور از سال گذشته اين برنامه آغاز شده، تجهيزات مورد نياز آن خريداري شده و اميدواريم حداكثر تا پايان تابستان امسال اين مركز فعاليت خود را آغاز كند. اين در حالي است كه ادامه فعاليت اين مركز نيازمند بودجه سنگين ساليانه است.


  منبع : سامانه اطلاع رسانی سازمان انتقال خون ايران ( 20/3/1388 )

 20. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  مهربانو (29 June 2009), rza_bgy (20 January 2013)

 21. #11


  زمان پیوستن
  25 Sep 2008
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  iphone 4
  نوشته‌ها
  1,305
  تشکر شده:
  2374

  پیش گزیده

  مسوول بخش قلب بيمارستان امام خميني (ره) خبر داد:
  موفقيت متخصصان ايراني در درمان ضايعات انفاكتوس ميوكال با استفاده از سلول‌هاي بنيادي  خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
  سرويس: بهداشت و درمان - عمومي
  مسوول بخش قلب بيمارستان امام خميني (ره) با اشاره به طرحي تحقيقاتي در زمينه استفاده از سلول‌هاي بنيادي براي ترميم انفاكتوس ميوكال، گفت: بر اين اساس نتايج قابل قبولي در استفاده از سلول‌هاي بنيادي براي ترميم انفاكتوس ميوكال حاصل شده و تاكنون عوارضي در بيماران مورد مطالعه مشاهده نشده است.
  دکتر امير فرهنگ زنده پارسا در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا، با اشاره به طرحي تحقيقاتي در زمينه استفاده از سلول‌هاي بنيادي براي ترميم انفاکتوس ميوکال، گفت: اين طرح تحقيقاتي از سوي همكاران در گروه ايمونولوژي و پيوند مغز استخوان بيمارستان بر روي پنج بيمار به طريق آنژي پلاستي، با باز کردن رگ بوسيله بالن و سپس کاشت سلو‌ل‌هاي بنيادي که از مغز استخوان خود بيمار کشت داده شده بود، انجام شد.
  وي گفت: نخستين مورد اين طرح در سال 1383 انجام شد و بيماران همچنان تحت نظر هستند و تاكنون عوارضي در بيماران مورد مطالعه در اين طرح مشاهده نشده است.
  دكتر پارسا با بيان اين كه اخيرا طرح‌هاي تحقيقاتي در جهت ساخت اعضاي مصنوعي از طريق سلول‌هاي بنيادي پيش مي‌روند که اين تحقيقات هنوز به مرحله باليني نرسيده‌اند، گفت: اما آنچه که مسلم است، آن است که سلول‌هاي بنيادي مي‌توانند در ترميم بافت‌هاي بدن از جمله قلب بسيار موثر باشند.
  اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در عين حال پيشگيري را مقدم بر درمان عنوان كرد و گفت: تجربيات در سراسر دنيا ثابت كرده كه به طور مطلق نمي‌توان از بروز بيماري جلوگيري كرد، اما بي‌ترديد پيشگيري مي‌تواند نقش تعيين کننده‌اي در سلامت جوامع داشته باشد.
  وي با اشاره به عوامل زمينه‌ساز بيماري‌هاي قلبي - عروقي، گفت: از سال‌هاي گذشته همواره در جهت شناسايي عوامل تنگي عروق تلاش مي‌شود و در اين ميان چربي‌هاي غذايي، عدم تحرك، مصرف سيگار از جمله شناخته شده‌ترين اين عوامل هستند.
  پارسا با تاكيد بر آن كه به منظور سلامت قلب و عروق تا حد ممكن بايد چربي‌ها از جمله روغن نباتي جامد و چربي‌هاي داراي كلسترول بالا را از رژيم غذايي روزانه حذف كرد، گفت: حذف سيگار، بهره‌گيري از تحرك بدني كافي، كنترل بيماري‌هايي مانند ديابت و فشارخون، استفاده از رژيم‌هاي غذايي کم نمک، کم چربي و استفاده از مواد غذايي گياهي مي‌تواند تا ميزان زيادي ابتلا به تنگي عروق كرونر را كاهش دهد.
  مسوول بخش قلب بيمارستان امام خميني (ره) در پايان به ايسنا گفت: از آنجا كه معمولا هسته‌هاي مرکزي تنگي عروق کرونري در نوجواني بسته مي‌شود لازم است تمام اقدامات پيشگيري از دوران كودكي و نوجواني انجام شود. به اين ترتيب نسل‌هاي آينده از سلامت بيشتري برخوردار بوده و از طول عمر بهتري بهره‌مند مي‌شوند.


 22. #12


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده تاثیر معجزه آسای پیوند سلولهای بنیادی در درمان بیماری ایدز

  رسانه های پزشکی آلمان از تاثیر معجزه آسای پیوند سلولهای بنیادی در درمان بیماری ایدز بر روی مرد مبتلا به این بیماری مرگبار که اخیرا تحت عمل پیوند قرار گرفته است ، خبر دادند . این بیمار که یک مرد آلمانی است ، 10 سال به دلیل ابتلا به ایدز دارو مصرف میکرده است اما اخیرا تحت عمل پیوند سلول بنیادی قرار گرفت و پس از عمل هم اکنون توانسته است بعد از 10 سال داروهای خود را کنار بگذارد و دیگر نیازی به آنها ندارد . این بیمار سلول های بنیادی را از یک فرد اهدا کننده دریافت کرد که این فرد حامل ژنی کمیاب و البته مقاوم در برابر بیماری مرگبار ایدز بوده است . پژوهشگران در گزارشی تاکید کردند که این عمل پیوند همچنین سرطان خون بیمار را نیز معالجه کرده است . بر اساس این گزارش که در مجله پزشکی نیوانگلند به چاپ رسیده ، فرد اهدا کننده سلولهای بنیادی جزو یک درصد از اهالی قفقازی بوده که حامل یک ژن کمیاب و نادر هستند . این ژن فاقد بخشی موسوم به CCR5 میباشد . گفتنی است که بخش CCR5 به ویروس ایدز کمک می کند که وارد سلول شود .
  بر اساس این گزارش ، افرادی که یک نسخه از ژن CCR5delta32 را داشته باشند در شرایط مساعد یا دیرتر به این بیماری مبتلا می شوند و یا در صورت آلوده شده به ویروس اچ ای وی بیماری دیرتر بروز می کند .
  به گزارش ایسنا ، به گفته مخققان ؛ افرادی که دو نسخه از این ژن را دارند ممکن است هرگز به بیماری ایدز مبتلا نشوند . پزشکان در برلین امیدوار بودند که با پیوند سلولهای بنیادی اهدا کننده به بیمار بتوانند سیستم ایمنی و گلبولهای خونی وی را دوباره بازسازی کنند.
  آنها خاطر نشان کردند که نتیجه آزمایشات امید بخش بوده اما باید دانست عمل پیوند سلولهای بنیادی بسیار خطرناک و دشوار است و به همین خاطر انجام آن برای تمام مبتلایان امکانپذیر نیست اما در شرایط استثنایی می توان از این روش بهره جست .


  منبع

 23. #13


  زمان پیوستن
  29 Aug 2004
  شهر
  پرت
  اتومبيل
  تويوتا کمري
  گوشی موبایل
  Galaxy S5
  نوشته‌ها
  1,551
  تشکر شده:
  2035

  پیش گزیده درمان بيماريهای ارثی ممكن شد

  نخستین بار دانشمندان موفق شدند بیماری های ارثی را با کمک سلولهای بنیادی درمان کنند . روزنامه اینترنتی روسی ایزوستیا نوشت : محققان اسپانیایی و ایتالیایی با استفاده از سلولهای بنیادی و ژن درمانی توانستند یک نوع بیماری خونی ژنتیکی سخت را که باعث کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت ها و تامین اکسیژن ضروری سلولها می شود ، به طور کامل درمان کنند . این بیماری بر اثر جهش در یکی از سیزده ژن ، ایجاد و بر اثر آن فعالیت مغز استخوان مختل می شود و حتی پس از پیوند مغز استخوان هم خطر ابتلای بیماران به سرطان و دیگر بیماری های دشوار ، از بین نمی رود . پروفسور "خوان کارلوس ایسپیوس بلمونته " از مرکز پزشکی بارسلون در این باره گفت : میتوان ترکیب ژنتیکی سلولهای بیماران را اصلاح و سپس با کمک سلولهای بنیادی اختلالات ژنتیکی و بیماری های ارثی را درمان کرد .

  منبع

 24. کاربر زیر از دوست گرامی PJK به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  rza_bgy (20 January 2013)

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد