تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 18

نام گفتگو: کیفیت تخم مرغ

 1. #1


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده کیفیت تخم مرغ

  کلیاتی در مورد کیفیت پوسته تخم مرغ

  بیشتر اطلاعات در مورد کیفیت پوسته تخم مرغ،طی پنجاه سال اخیر بدست آمده است.طی این مدت ژنتیک طیور،جیره نویسی،تاسیسات و اقدامات مدیریتی بطرز چشمگیری تغییر و پیشرفت کرده اند.به احتمال زیاد در آینده نیز شاهد تحولات عظیمی در صنعت تولید تخم مرغ خواهیم بود.آنچه که بیش از همه مهم می نماید این است که پوسته تخم مرغ باید تا آنجا که ممکن است محکم بوده تا حداکثر بازارپسندی را داشته باشد.
  بسیاری از عوامل،سبب شکستگی در پوسته تخم می شوند.شکستگی پوسته مستقیما به کیفیت پوسته مربوط می شود.به هر حال با سطح دانش کنونی،اصلاح و رفع تمام مشکلات کیفیت پوسته تخم غیر ممکن است؛اما می توان کاهش قابل توجهی در تعداد تخم هایی که از روی ضعف کیفیت پوسته از بین می روند بوجود آورد.باید توجه داشت که هرگز تنها یک فاکتور سبب شکستگی و ضعف تخم مرغ نمی شود بلکه امروزه بسیاری از فاکتورها را با کیفیت پوسته تخم مرغ نسبت می دهند.این فاکتورها شامل سطح تغذیه،بیماری ها،اقدامات مدیریتی،شرایط محیطی و اصلاح نژاد می باشند.آنچه در زیر می آید به شرح برخی از فاکتورهای دخیل در کیفیت پوسته تخم مرغ می پردازد.
  ماهیت پوسته تخم مرغ
  بیشتر تخم های با کیفیت گذاشته شده توسط مرغان تخمگذار تجاری،تقریبا حاوی 2.2 گرم کلسیم بصورت کربنات کلسیم می باشد.حدود %95 وزن خشک پوسته تخم را کربنات کلسیم تشکیل می دهد.پوسته همچنین حاوی 0.3 درصد فسفر،0.3 درصد منیزیم،سدیم،پتاسیم و عناصر کمیابی مثل روی،منگنز،آهن،و مس می باشد.چنانچه کلسیم پوسته حذف شود،آنچه باقی می ماند ماتریکس آلی نام دارد.این ماده آلی خصوصیات جاذب کلسیمی دارد و توسعه آن طی تشکیل پوسته استحکام پوسته را تحت تاثیر قرار می دهد.رسوب ماتریکس آلی برای به حد عالی رسیدن توسعه اجزای کریستالی(عمدتا کربنات کلسیم) ضروری است.حجم بیشتر پوسته از ستون های بلند کربنات کلسیم تشکیل شده است.این ستون ها بخش های دیگری هستند که بطور طبیعی سبب استحکام پوسته خواهند شد.بنابراین،ضخامت پوسته عامل اصلی و مهمی در برآورد استحکام است اما تنها عامل نیست.در حال حاضر از جیره های مختلفی برای اصلاح مشکلات کیفیت پوسته ها استفاده می شود.
  نرمی پوسته تخم مطلوب است؛تخم مرغ هایی که پوسته خشن دارند زود ترک بر می دارند.تخم مرغ های بزرگ نیز معمولا آسانتر از انواع کوچکتر ترک بر می دارند.دلیل اصلی این امر آنست که مرغ از نظر ژنتیکی تنها توانایی ترسیب مقدار معینی از کلسیم را در پوسته دارد.با افزایش سن مرغ و بزرگتر شدن تخم ها،همان مقدار کلسیم باید در سطح وسیعتری پخش شود.بنابراین تغییر در وزن تخم با افزایش سن مرغ می تواند کیفیت پوسته را تحت تاثیر قرار دهد.کنترل مصرف خوراک با تغییر دما در سالن های پرورش مرغ تخمگذار اندازه تخم را تحت تاثیر قرار می دهد.نباید از یاد برد که بسیاری عوامل می توانند در مقدار کلسیم تخم مرغ موثر باشند.ضخامت یک پوسته دلیل استحکام آن نیست.گاهی اوقات یک پوسته نازکتر از پوسته ضخیم تر،مستحکم تر می باشد.دلیل این امر نیز شکل و توسعه اجزای آلی و غیر آلی پوسته می باشد.
  تغذیه
  اهمیت تغذیه کافی در تامین احتیاجات مرغ برای تولید تخم های با پوسته با کیفیت واضح و روشن است.یک مرغ در سال حدود 250 عدد تخم می گذارد که این در هر بار تخم گذاری معادل 20 برابر مقدار کلسیم استخوانهاست.بنابراین نیازهای کلسیمی مرغان تخمگذار بسیار بالاست.می توان محاسبه کرد که طی 20 ساعت که برای تشکیل پوسته لازم است،هر 15 دقیقه یکبار 25 میلی گرم کلسیم در پوسته رسوب می نماید.این مقدار کلسیم برابر کل مقدار کلسیم موجود در دستگاه گردش خون مرغ در این زمانهاست.بعلاوه،مرغ تخمگذار بطور 100 درصد قادر به تامین کلسیم از منابع قابل دسترس جیره نیست.بنابراین خیلی وقت ها جیره باید روزانه مقدار اضافی 4 گرم کلسیم را تامین نماید.گاهی اوقات مقادیر در دسترس بودن کلسیم مشخص نیست و باید توجه داشت که وقتی قابلیت در دسترس بودن کلسیم جیره پایین است مصرف روزانه کلسیم بیشتری مورد نیاز خواهد بود.محتوای بالای فسفر جیره ممکن است روی کیفیت پوسته اثر منفی داشته باشد.این دو عنصر از آنجاییکه روی تعادل اسید-باز(ph)خون تاثیر گذار هستند،بطور عکس کیغیت پوسته را نیز متاثر می کنند.مصرف ویتامین Dکافی برای مرغ ضروری می باشد و مصرف نسبت مناسبی از کلسیم و فسفر نیز لازم می نماید.در هر صورت افزایش مصرف ویتامین D و متابولیت های آن زمانیکه مرغ های معمولی مقادیر کافی ویتامین D مصرف می کنند کیفیت پوسته را بهبود نمی بخشد.دیگر ویتامین ها و عناصر کمیاب زمانیکه بیش از نیاز طیور مصرف شوند سبب بهبود کیفیت پوسته نخواهند شد.
  معمولا مناطق سرد برخلاف نواحی گرم در کیفیت پوسته تخم مرغ مشکلی ایجاد نمی کنند.یکی از عواملی که سبب ضعیف شدن کیفیت پوسته در آب و هوای گرم می شود این است که مرغ ها خوراک کافی دریافت نمی کنند.این امر سبب مشکلاتی در وزن بدن،تولید تخم،اندازه تخم و کیفیت پوسته خواهد شد و باید سریعا تمهیداتی جهت مصرف کافی انرژی و مواد مغذی روزانه توسط طیور اخذ شود.زمانی که دمای محیط بیش از حد گرم می شود،مصرف خوراک کاهش می یابد و انرژی اولین فاکتور محدود کننده برای حیوان بحساب خواهد آمد.مصرف ناکافی اسیدهای آمینه،کلسیم،فسفر و دیگر مواد مغذی می تواند با تنظیم دانسیته(تراکم)مواد مغذی در جیره اصلاح شود.در هر حال،نباید فراموش کرد که در آب و هوای گرم بر خلاف هوای سرد،برخی سازگاری های فیزیولوژیک برای مقابله با دمای بالای محیط در بدن مرغان تخمگذار انجام خواهد شد.
  مرغ های تخمگذار که تحت استرس دمایی قرار دارند،با فرآیند له له زدن از افزایش دمای بدن خود جلوگیری می کنند.در همین زمان تعادل اسید- باز نیز در خون پرنده تغییر می کند.ما گاهی اوقات این نکته را فراموش می کنیم که مرغ تخمگذار در آب و هوای بسیار گرم باید به نحوی بدنش را خنک کند و این امر ارجحیت فیزیولوژیک آنرا از تولید تخم و تولید پوسته های با کیفیت به سمت تلاش برای زنده ماندن سوق خواهد داد.در یک چنین موقعیت هایی،دسترسی به حداکثر کیفیت پوسته مشکل خواهد بود.
  بیماری ها و کیفیت پوسته
  توجه داشته باشید که همه بیماری هایی که طیور را مبتلا می کنند در کیفیت پوسته ایجاد اشکال خواهند کرد.در هر صورت،تولید تخم معمولا نزول خواهد کرد.مثالی از یک بیماری که می تواند تعداد تخم ها و نه لزوما کیفیت را تحت تاثیر قرار دهد،لارینگوتراکئیتیس عفونی می باشد.دیگر آلودگی های ویروسی از قبیل سندرم کاهش تخم مرغ(EDS)،آنفلوآنزای مرغی(AI)،بیماری نیوکاسل(ND)،برونشیت عفونی(IB)،ممکن است اثرات مختلفی روی پوسته و کیفیت داخلی تخم مرغ داشته باشد.بسیاری اوقات تعداد کلی تخم ها تحت تاثیر قرار نمی گیرد حتی اگر رکوردها در کل تخم های قابل جمع آوری کاهش نشان دهد.این امر بخاطر افزایش در تخم های غیر قابل جمع آوری است(تخم های بدون پوسته یا با پوسته های خیلی نازک)که زیر قفس ها از بین می روند.این مساله در مورد EDSبسیار معمول است.مشخص شده که ویروس EDS تنها غدد تولید پوسته را تحت تاثیر قرار می دهد اما در مورد ND و IB همه قسمت های مجاری تولید مثلی تحت تاثیر قرار می گیرند.
  اگر بخواهیم تنها یک بیماری را بعنوان مسئول اکثر ضررهای اقتصادی در مرغهای تخمگذار بدانیم،این بیماری برونشیت عفونی خواهد بود.ویروس برونشیت عفونی یک کوروناویروس است که تمایل به لایه ماهیچه ای مجاری تولید مثلی و تنفسی دارد.کلیه نیز با سویه های خاصی از IB درگیر می شود.در این بیماری نه تنها کیفیت پوسته تحت تاثیر قرار می گیرد بلکه کیفیت داخلی آن نیز افت نشان می دهد.بروز سفیده های آبکی در این بیماری بسیار رایج است و می تواند بعد از شروع تولید تا زمان زیادی باقی بماند.همچنین شیوع IB سبب کمرنگ شدن پوسته در تخم های با پوسته قهوه ای می شود.

  مهندس روزبه اردبیلی
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 2. #2


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  تخم مرغ فراتر از غذا

  تخم مرغ فراتر از غذا تخم مرغ ماده غذايي شناخته شده اي است كه از نظر كيفيت بعد از شير مادر و در رتبه دوم قرار مي گيرد. تخم مرغ نه تنها يكي از با كيفيت ترين منابع پروتئيني است بلكه تقريبا" داراي تمامي ويتامينها (بجز ويتامين C) و مواد معدني مورد نياز بدن انسان است. به عبارت ديگر، تخم مرغ بهترين منبع پروتئيني است كه حاوي ويتامينها و مواد معدني ضروري نيز است كه به عالي ترين وجه ممكن بسته بندي شده است . آنچه كه هميشه در مورد تخم مرغ در ذهن متصور مي شود خاصيت تغذيه اي آن است وليكن تخم مرغ داراي اثرات ديگري نيز مي باشد كه اين ماده پروتئيني با ارزش را از ساير مواد غذايي مجزا مي سازد. كه مواردي كه در ذيل آمده است از آنجمله اند:1- مصرف يك تخم مرغ درروزبه حفظ سلامت چشم هاكمك مي كندواگرتخم مرغ باماده "لوتئين "غني شده باشدمي تواندازبروزنابينايي نيزپيشگيري كند‏.‏ ‏.‏ لوتئين يك رنگدانه زردرنگ است كه بطورطبيعي درزرده تخم مرغ ,ذرت و هويج يافت مي شودوازبروزاستحاله ماكولاچشم پيشگيري مي كند محققان به منظورافزايش مقدارلوتئين تخم مرغ ,به مرغهاخوراك ذرت ياسويادادندكه بالوتئين جامداستخراج شده ازگل هميشه بهارو سايرگياهان غني شده بود.2- يك گروه از محققان آمريكايي موفق شدند يك ژن خارجي را وارد دي ان اي(DNA) جنين مرغ كنند. هنگامي كه اين جنين مرغ به سن بلوغ برسد مي تواند تخمهاي بگذارد كه داراي پروتئيني است كه همان ژن خارجي آن را كدگذاري كرده است. دانشمندان پروتئينهاي دارويي رااز سفيده اين تخم مرغها جدا مي كنند و به صورت دارو در اختيار بيمارا‌ن قرار مي دهند. هر كدام از اين تخم مرغها مي تواند حاوي 17 ميلي گرم يا بيشتر از پروتئين با خواص دارويي مورد نظر باشد كه براي چند نوبت مصرف يك بيمار كافي ا‌ست.3- غني سازي تخم مرغ با اسيدهاي چرب غير اشباع n-3موجب افزايش مقادير اين مواد در رژيم غذايي روزانه افراد مي گردد و بدليل اينكه متابوليت هاي عوامل مذكور در بدن انسان آثاري همانند كاهش ويسكوزيته و فشار خون ، كاهش تجمع پلاكتها و بي نظمي هاي قلبي دارند و نيز موجب پايين نگاه داشتن سطح تري گلسيريد خون مي شود, بنا براين افزايش مصرف اسيدهاي چرب غير اشباع n-3 از طريق تخم مرغ هاي غني شده موجب بهبود وضعيت سيستم ايمني و پيشگيري از بيماريهاي قلبي مي گردد. 4- تجويز زرده تخم مرغ داراي عوامل ايمني زاي ضد كانديدا در بيماراني كه دچار اگزما و آلزايمر بودند در بهبود آنها تاثيرات مثبت داشته است. اين مطالعه در آمريكا صورت گرفته است.5- طي آزمايشي مرغها را جهت توليد تخم مرغهاي حاوي پادتن ضد ايدز در معرض ويروس HIV قرار دارند. استحصال پادتن از اين تخم مرغها جهت درمان افراد آلوده بعنوان يك طرح مطرح است.6- دانشمندان هندي بزودي خواهند توانست از تخم‌مرغ براي درمان مارگزيدگي استفاده كنند. سوبا رائو مدير علمي بنياد تحقيقات علمي ويتال ماليا در بنگلور گفت شيوه جديد، شامل گرفتن پادتن از تخمكهاي مرغ براي ساختن پادزهر است. تخمكهاي مرغ در زرده تخم‌مرغ متمركز شده است. 7- ليزوزيم، آويدين و فسفوتين و ساير مواد شيميايي راكه سودمندي آنها جهت بهبود زندگي انسان شناخته شده استرا مي توان از تخم مرغ استخراج نمود. اسيد سياليك و سيال اوليگو ساكاريد ها كه از اجزا مهم شير مادر در انسان بوده و اولين خط دفاعي بر عليه اجرام بيماريزا، ويروسها و سموم را ايجاد مي نمايند را ژاپنيها در مقياس تجاري از تخم مرغ جدا نموده اند. كاربرد سيال اوليگوساكاريدهاي استخراج شده از زرده تخم مرغ، جهت ممانعت از عفونت روتاويروس ، كه يكي از عوامل اصلي گاستروآنتريت نوزادان مي باشد، گزارش شده است. 8- محققين جهت كنترل بيماري تورم پستان در گاو از زرده تخم مرغ خشك شده استفاده نموده اند كه بوسيله مرغهاي ايمن در برابر استافيلوكوكسي ها و استرپتوكوكسي ها توليد گشته است. 9- طبق يافته هاي جديد محققان، زناني كه در طول دوران نوجواني خود تخم مرغ بيشتري نسبت به همسالان خود مصرف كرده باشند در خطر كمتري از نظر ابتلا به سرطان سينه هستند .طبق نظر پژوهشگران دانشگاه هاروارد تخم مرغ به علت سطح بالاي آمينو اسيدهاي ضروري ويتامينها و مواد معدني باعث محافظت فرد در برابر سرطان سينه ميشود. محققان عنوان كرده اند كه دليل اين مساله ممكن است اين باشد كه تخم مرغ با اتصال به هورمون جنسي استروژن در دستگاه گوارش باعث بروز چنين اثري در كاهش سرطان ميشود.10- همچنين در كتب قديمي طب نيز از خواص درماني تخم مرغ صحبتهاي زيادي بعمل آمده است كه بعضي از آنها به شرح زير است: مطابق آنچه در كتب طب سنتي آمده است ماليدن تخم مرغ پخته مخلوط با زعفران جهت تسكين درد و ورم بواسير و با عسل جهت بر طرف شدن كك مك و آثار سياهى جلد(پوست) نافع است و چون چهار تا پنج عدد زرده را با زيره كرمانى و گل بابونه پس از كوبيدن مخلوط كرده ، بر پارچه آب نديده بمالند و آنرا روى آتش ملايم گرم كرده ، بر كمر ببندند درد آن را تسكين مى دهد و چون زرده را گرم كرده روى دمل بگذارند و روى آن پارچه اى بچسبانند، باعث سرباز كردن آن شده و زخم آن را التيام مى دهد.11- دانشمندان به‎‎ كمك‎ پوسته تخم‎ مـرغ به‎ ميزان‎ فشار و نوع انفجارهواپيماها پـي‎ بردند. به‎‎‎ نوشته نشريه علمي‎ ويسن‎‎ شافت‎ آلمـان در اينترنت‎‎, محققان‎ با ساخت يك‎ نمونه‎‎ شـبيـه سازي‎ شده‎‎‎ باپوسته تخم‎ مرغ به ارتباط ميان‎ فشار انفجار و تعداد ذرات‎ و اجزا به‎ جـاي‎ مانده‎ از انفجار پي‎ بردند. اين‎‎ پژوهشگران با انفجار پوسته‎ تخـم‎ مـرغ در هوا توانستند ازميزان‎ بزرگي‎, اندازه‎ و شكل‎ قطعات‎ و تكه‎‎‎ هاي‎ شكسته شـده مـوجـود, فشار, شدت‎ و نوع انفجار را تعيين‎ كنند. به‎‎ گفته هانس‎ يورگن‎‎ هرمان و همكارانـش‎ در دانشگاه‎‎‎‎ اشتوت‎‎ گارت نمونه شبيهسـازي‎ شـده مي‎ تواند پس‎ از انفجار هواپيماهـا مـشخـص‎ كند كه‎ علت‎ انهدام‎ هواپيما, آتـش‎ سـوزي‎ و يا بمب‎ گذاري‎ بوده‎ است‎. دانشمندان‎‎ براي‎ اين كار ابتدا مـحتـويـات‎ تخم‎ مرغ را خالي‎ و پوسته‎ آن‎ را خشك‎ و سپس‎ آن‎‎ را با تركيبـي‎ از هيـدروژن و هـوا پـر كردند و اين‎ تركيب‎ گازي‎ را آتش‎ زدند. پژوهشگران‎ سپس‎ آنها را بـه‎ كمـك‎ پـرتـاب‎ كننده‎ هايي‎ روي‎ ديوار يا كف‎ زمين‎ پـرتـاب‎ كردند. پژوهشگران‎ تكه‎‎ها و اجزا پوسته تخم‎ مرغ ها را جمع‎ و از لحاظ ميزان‎ و تعداد بـزرگـي‎, آنها را بررسي‎ كردند. دانشمندان‎ پس‎ از بررسي‎ هاي‎ خود دريافتند, انفجارها در مقايسه‎ با ضربات‎‎ سخت و شديد, اجزا و تكه‎ هاي‎‎ بيشتر و كوچكتري توليد مي‎ كنند. به‎‎ عبارت‎ ديگر هرچه فشار انفجـار بيـشتـر باشد به‎ همان‎ نسبت‎ ويراني‎‎ و خرابي بيشتـر است‎‎ و به‎‎ همان‎ نسبت نيز اجزا و تكـه هـاي‎ بزرگ‎ اما كمتري‎ تشكيل‎ مي‎ شوند. به‎‎‎ گفته پژوهشگران‎‎‎ اين دانـشگـاه, ميـزان بزرگي‎‎ اين‎ اجزا مي تواند با يـك‎ معـادلـه‎ رياضي‎ محاسبه‎ شود. به‎ كمك‎ چنين‎‎ معادلاتي‎‎ پيش‎ از اين براي‎ پـي بردن‎‎ به‎‎‎ ميزان كميت‎ شيشه هاي‎ شكسته و يـا خرده‎‎‎ سنگ‎ استفاده مي‎ شده است‎. ارتباط ميان‎ فشار و بزرگي‎ اجـزا نـه‎ فقـط براي‎‎‎ تخم‎ مرغ بلكه‎‎ براي پوشش‎ هاي بستـه و محفوظ ديگر نظيـر تـانكـرهـاي‎ گـاز و يـا هواپيماها نيز مهم‎ و تعيين‎ كننده‎‎ است‎ بـه شرط آنكه‎‎ پس‎ از وقوع يك‎ سانحه هوايي‎ و يا انفجار گاز, اجزا و تكه‎ هاي‎ كافي‎ در محـل‎ يـافت‎ شود, مي‎ توان‎ به‎‎‎ كمـك‎ نمونـه پوسته تخم‎ مرغ علت‎ انفجار را بيان‎ كرد. 12- تخم مرغ و چسب هاي تاريخي تاريخچة ساخت و كاربرد چسب به دوران ماقبل تاريخ برمي گردد، يعني به زماني كه انسانها در غار زندگي مي كردند. نقاشي هاي كشف شده برروي ديوار غارها نشان مي دهد اجداد هنرمند و غارنشين بشر امروز براي نقاشي كردن، رنگهاي مورد نظر خود رابا تخم مرغ، خون خشك شده و شيرة گياهان مخلوط مي كردند تا خاصيت چسبندگي پيدا كند و بر روي سنگها بهتر بنشيند. بعدها مصريان باستان و ساير تمدنها ياد گرفتند كه براي تهيه چسب هاي محكمتر، پوست و استخوان حيوانات را بجوشانند تا به موا‌د چسبنده بهتري دست پيدا كنند. امروزه ديگر از چسبهاي طبيعي كمتر استفاده مي شود وچسبهاي بسيار محكم از تركيبات شيميايي ساخته مي شوند و بعضي حتي تا چند تن فشار را به راحتي تحمل مي كنند. 13- نقش تخم مرغ در رژيم هاي غذايي بعد از عمل جراحيرژيم غذايي مايعات غليظبيماراني که دوران حاد بيماريها را تا حدودي سپري نموده اند، با بهبودي نسبي خود مي توانند از رژيم غذايي مايعات غليظ استفاده نمايند.مواد مجاز در اين رژيم غذايي علاوه بر مايعات مجاز در رژيم غذايي مايعات رقيق شامل مواد ديگري مي شود که تدريجا مي توان وارد برنامه غذايي بيمار نمود. اين مايعات شامل شير بدون چربي، شير معولي، مخلوط شير و تخم مرغ و سوپ هاي تهيه شده از گوشت تازه، حبوبات يا غلات و سبزي مي باشد. اين سوپ ها پس از آماده شدن بايد صاف شوند و سپس مصرف شوند. بايد دقت شود که اين مايعات تدريجي و با حجم کم وارد برنامه غذايي بيمار شود و به تدريج حجم مايعات هر وعده را افزايش داده و فاصله وعده ها را زيادتر کرد، تا اينکه به 6 وعده در شبانه روز برسد. در صورتي که بيمار منعي در مصرف خامه نداشته باشد مي توان به مايعات مجاز در اين رژيم غذايي خامه اضافه نمود و به اين ترتيب کالري دريافتي بيمار را افزايش داد در صورتي که بيمار بتواند رژيم غذايي مايعات غليظ را به خوبي تحمل نمايد با بهبودي بيشتر و کاهش عوارض بيماري مي تواند از رژيم هاي غذايي نرم که رژيم کامل تر است استفاده کند
  ارسال شده توسط : مجید حسینی mfh6465@yahoo.com

  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 3. #3


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  تبديل سلول های پايه به سلول های عصبی به کمک تخم مرغ

  تبديل سلول های پايه به سلول های عصبی به کمک تخم مرغ دانشمندان موفق شده اند سلول های پايه استخراج شده از مغز استخوان افراد بزرگسال را با پيوند زدن آنها به جنين آسيب ديده مرغ، به سلول های عصبی تبديل کنند. به گزارش بي بي سي ، گروه محققان دانشگاه اسلو ، در نروژ ، اميدوار است اين پيشرفت به ايجاد منابع تازه سلولی برای معالجه بيماری های مغزی مانند پارکينسون منجر شود.به نظر می رسد که سازوکار ترميمی جنين مرغ بر سلول های پايه اثر کرده و آن را دچار تغييرات بنيادين کرده باشد.جزئيات اين مطالعه در نشريه "پيشرفت های آکادمی ملی علوم" منتشر شده است.سلول های پايه سلول هايی هستند که قابليت بدل شدن به کليه انواع بافت ها را دارند اما سلول های پايه استخراج شده از مغز استخوان افراد بزرگسال معمولا فقط سلول های خون و سلول های سيستم دفاعی بدن را توليد می کند.با اين حال ، آزمايش ها نشان داده است که احتمالا امکان تبديل آنها به سلول های عصبی به کمک شيوه های خاص وجود دارد البته تلاش ها برای انجام اين کار در گذشته نسبتا ناموفق بوده است.دانشمندان در مواردی اندک موفق شده اند شاخص های ملکولی نورون ها (ياخته های عصبی) را شناسايی کنند اما نتوانسته اند سلول های کامل را که به درستی به يکديگر پيوند خورده اند ايجاد کنند.با اين حال ، سلول های پايه استخراج شده از مغز استخوان که به داخل تخم مرغ تلقيح شدند به سلول های عصبی کامل بدل شدند.در مجموع 10 درصد سلول های پايه در اين فرآيند تغيير هويت دادند که رقمی چشمگير به حساب می آيد.محققان در مقاله خود نوشتند:اين پيشرفت ممکن است امکانات تازه ای در زمينه توليد انبوه نورون ها از مغز استخوان بيمار ايجاد کند
  ارسال شده توسط : مجید حسینی mfh6465@yahoo.com

  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 4. #4


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  وراثت توليد تخم مرغ
  به ارث بردن توان توليد والدين تصوير ژنتيكي پيچيده اي دارد و اين بدان علت است كه توليد تخم مرغ حاصل اثر چندين صفت ژنتيكي جداي از هم مي باشد كه با هم عمل مي نمايند و باعث مي شوند كه پرنده در يك دوره معين تعداد مشخصي تخم مرغ توليد نمايد . از بين فاكتورهاي متعدد پنج فاكتور را ذيلا" توضيح مي دهيم :

  1- بلوغ جنسي زودرس.هرچه مرغها درسنين پائين تر شروع به توليد كنند،دريك سال تخمگذاري شان تخم مرغ بيشتري توليد خواهند كرد . ولي اين يك ارزش منفي بحساب مي آيد و بايد از توليد گله تخمگذار در سنين پائين جلوگيري شود چون تخم مرغهاي توليد شده در سنين پائين كوچكتر از آنهائي خواهند بود كه در سنين بالاتر گذاشته مي شوند . با برنامه هاي محدوديت غذائي و كنترل نور از تخمگذاري در سنين پائين ميتوان جلوگيري نمود ، ولي بهرحال از نظر ژنتيكي ژن مربوطه هنوز وجود دارد .

  2-شدت تخمگذار ي . بروز اين صفت بدين صورت است كه مرغها توانائي تخمگذاري با سرعت زياد را خواهند داشت چون مرغها تخم مرغشان را در فازهاي فعال[1] مي گذارند ، يعني در روزهاي متوالي هر روز يك تخم مرغ توليد مي كنند . طول دوره فاز فعال تخمگذاري يك فاكتور ژنتيكي مهم است.وقتي توليد يك مرغ 80 درصد است بايد درهر پنج روز،چهار تخم مرغ بگذارد . ديده شده است كه پرندگاني در 200 روز متوالي بدون از دست دادن حتي يك روز تخمگذاري كرده اند.

  3-طولاني بودن سيكل تخمگذاري . طولاني تر بودن سيكل تخمگذاري پيش از آنكه مرغ به دوره تولك رفتن برسد باعث افزايش توليد آن مرغ خواهد شد . اين صفت يك فاكتور ژنتيكي مشخص در ارتباط با توليد تخم مرغ است . در ابتداي شكل گيري صفعت پرورش طيور تخمگذار تجاري يك دوره 12 ماهه توليد را كافي مي دانستند ، ولي امروزه مرغهائي كه در دوره هاي بيش از 13 ماه توليد داشته باشند را ترجيح مي دهند .

  4-موارد توقف تخمگذاري . توقفهاي طولاني تر از 2 تا 3 روز بين فازهاي تخمگذاري پديده اي است كه در طي دوره توليد بر تعداد كل تخم مرغ توليدي اثر دارد . اين توقفهاي طولاني معمولا" نتيجه بعضي از استرسهاست ، ولي ممكن است بخاطر خصوصيات ژنتيكي هم باشد .

  5-تعداد دوره هاي كرچي . اگرچه در خيلي از گونه هاي طيور كرچي كاهش داده شده و يا حتي حذف گرديده است ولي اين صفت بخصوص در گونه هاي طيور گوشتي هنوز هم فاكتوري مهم بشمار مي آيد . طيور در زمان كرچي توليد طبيعي خود را از دست مي دهند .

  توليد تخم مرغ توارث پذيري ناچيز و در حدود 15 درصد دارد ، بعبارت ديگر 85 درصد توانائي توليد تخم مرغ به مديريت بستگي دارد . فاكتورهاي مديريتي متعددي در اين امر اثر دارند كه بحث آنها در اينجا تكراري است . هر عاملي كه باعث بهبود محيط پرورش طيور گشته و از استرس و تلفات زياد جلوگيري كند و شرايط فيزيولوژيك مساعدي بوجود آورد ، بطور غيرمستقيم منجر به بهبود توليد هم خواهد شد .

  منبع :كتاب راهنماي كامل پرورش طيور
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 5. #5


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  تخم مرغ و خواص آن
  تخم مرغ

  تخم مرغ منبع خوبي از پروتئين، ويتامين ها و املاح ضروري است و مي تواند به عنوان يك ماده غذايي مهم در برنامه غذايي افراد وجود داشته باشد. نيازهاي تغذيه اي افراد برحسب جنس و سنشان متفاوت است.

  ارزش انرژي زايي تخم مرغ:
  يك عدد تخم مرغ متوسط 76 كيلوكالري انرژي دارد و مصرف روزانه يك عدد تخم مرغ، 3 درصد نياز انرژي يك مرد بالغ و 4 درصد نياز انرژي يك زن بالغ را تأمين مي كند.

  پروتئين:
  تخم مرغ منبع بسيارغني پروتئين است. ارزش بيولوژيكي پروتئين تخم مرغ بسيار بالاست و نسبت به ساير منابع پروتئيني مثل لبنيات، گوشت ها و حبوبات غني تر است. پروتئين تخم مرغ داراي تمامي اسيدآمينه هاي ضروري براي سلامتي بدن مي باشد.
  بنابراين مصرف تخم مرغ با ساير موادغذايي كه از نظر پروتئيني فقير هستند مانند نان ، برنج و غلات، باعث تكميل ارزش پروتئيني غذا مي شود.
  12.5 درصد وزن تخم مرغ را پروتئين تشكيل مي دهد و هم در زرده و هم در سفيده وجود دارد. ولي بيشتر در سفيده تخم مرغ و به نام آلبومين وجود دارد.
  در نمودارهاي ارزيابي كيفيت پروتئين موجود در موادغذايي، هميشه تخم مرغ در بالاترين حد يعني 100 قرار دارد و بعنوان استاندارد مرجع براي سنجش پروتئين ساير غذاها استفاده مي شود. يتامين ها:
  تخم مرغ، بيشتر ويتامين هاي موردنياز بدن به جز ويتامين C را دارد. تخم مرغ منبع خوبي از ويتامين هاي گروه B و ويتامين A مي باشد. همچنين ويتامين D و ويتامين E را به مقدار كافي و لازم تأمين مي كند.

  املاح:
  تخم مرغ حاوي تمامي املاح براي تأمين سلامتي فرد است. به خصوص اينكه منبع بسيار خوب يد و فسفر مي باشد كه يد براي ساخت هورمون تيروئيدي و فسفر براي رشد بهتر و سلامتي استخوان هاي بدن لازم مي باشند.
  املاح مهم ديگري كه در تخم مرغ وجود دارند شامل: روي، سلنيم، آهن و كلسيم مي باشند.
  روي باعث بهبود زخم، بلوغ و رشد بهتر مي شود و عفونت را نيز از بين مي برد.
  سلنيم نيز يكي از آنتي اكسيدان هاي مهم مي باشد و راديكال هاي آزاد ناشي از سوخت ناقص چربي ها را در بدن از بين مي برد و مي تواند بر عليه عوامل ايجادكننده سرطان نقش داشته باشد.
  كلسيم نيز براي عملكرد بهتر سيستم عصبي، رشد بهتر افراد استخوان ها و استحكام ها آنها لازم است.
  آهن يكي از اجزاء اصلي و حياتي گلبول هاي قرمز خون است ولي قابليت استفاده اين نوع آهن براي بدن هنوز مشخص نيست.
  كربوهيدرات و فيبرغذايي:
  تخم مرغ به مقدار خيلي كم كربوهيدرات دارد و نيز فاقد فيبرغذايي است.

  چربي ها:
  10.8 درصد تخم مرغ را چربي تشكيل مي دهد كه در زرده آن وجود دارد و كمتر از 0.05 درصد آن در سفيده موجود است.
  بر اساس تحقيقات 11 درصد اسيدهاي چرب تخم مرغ از نوع اسيدهاي چرب غيراشباع پلي( با چند باند دوگانه)، 44 درصد از نوع اسيدهاي چرب غيراشباع مونو( با يك باند دوگانه) و 29 درصد از نوع اسيدهاي چرب اشباع است

  كلسترول:
  كلسترول و لسيتين، مواد چرب موجود در زرده تخم مرغ مي باشند و براي ساختمان و عملكرد سلول هاي بدن ضروري اند.
  كلسترول قابليت انعطاف و نفوذپذيري غشاي سلول هاي بدن را حفظ مي كند. همچنين بعنوان يكي از اجزاء تشكيل دهنده مواد چربي است كه باعث نرمي پوست مي شوند.
  كلسترول براي توليد هورمون هاي جنسي، كورتيزول( هورمون غدد فوق كليوي)، ويتامين D و نمكهاي صفراوي در بدن لازم است.
  براساس اطلاعات حاصله از آخرين تحقيقات به عمل آمده توسط انجمن قلب امريکا، کميسيون بين المللي تخم مرغ و دانشگاه آريزونا مشخص شده است که کلسترول دريافتي از راه غذا و کلسترول موجود در خون با هم يکي نيستند به عبارت ديگر کلسترول موجود در غذاي مصرفي به طور خودکار به کلسترول خون افزوده نمي شود قسمت اعظم کلسترول خون در داخل بدن سنتز مي شود. به موازات افزايش ميزان کلسترول دريافتي از غذا، ميزان سنتز کلسترول در بدن کاهش مي يابد که اين روند به تثبيت وضعيت کلسترول پلاسما کمک مي کند لازم به ذکراست که چربيهاي اشباع شده موجود در غذا بيشترين تاثير را بر روي سطح کلسترول خون مي گذارند و دراين بين کلسترول غذا نقشي ندارد طبيعي است وقتي که چربيهاي اشباع نشده جايگزين چربيهاي اشباع شده شوند، کلسترول خون پايين مي آيد.نکته قابل توجه آن است که قسمت اعظم چربيهاي موجود در زرده تخم مرغ ،از نوع غيراشباع هستند و هيچ ارتباطي با افزايش کلسترول ندارند بنابراين از کلسترول تخم مرغ نهراسيد و روزانه يک عدد تخم مرغ مصرف کنيد.
  لسيتين نيز در انتقال چربي خون و در متابوليسم كلسترول نقش دارد.

  با توجه به مطلب بالا و مطالعات گوناگوني كه در اين زمينه انجام شده است، مي توان به ارزش غذايي تخم مرغ به عنوان منبع غني پروتئين ونيز ساير املاح و ويتامين ها پي برد.
  به خصوص در دو گروه از افراد كه نياز به پروتئين بيشتري در برنامه غذايي روزانه اشان دارند، مصرف تخم مرغ بيشتر لازم است:
  1-در ورزشكاران كه نياز به افزايش عضلات دارند .
  2-در كودكان و نوجوانان كه در سن رشد هستند.
  براي كودكان از 9 ماهگي تا 1 سالگي: يك زرده كامل تخم مرغ يك روز در ميان و از 2 سالگي به بعد براساس ميل كودك 6-5 تخم مرغ در هفته مجاز است.
  افراد بالغ نيز مجاز به مصرف 4-3 عدد تخم مرغ در هفته هستند.
  حتي در افرادي كه كلسترول خونشان بالاست نبايستي مصرف تخم مرغ را قطع كرد و اين افراد مي توانند 3-2 عدد در هفته دريافت كنند. زيرا با كاهش دريافت كلسترول از طريق غذا ، سنتز داخلي كلسترول در بدن افزايش يافته و حتي ممكن است بيشتر از قبل شود. نكته قابل توجه اين است كه بيشتر چربي هاي موجود در تخم مرغ از نوع غير اشباع هستند و هيچ ارتباطي با افزايش كلسترول خون ندارند
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 6. #6


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  روش فرم دهي زرده و سفيده تخم مرغ
  الف) روش فرم دهي سفيده تخم مرغ:
  هم زدن سفيده به اين دليل است كه حجم آن زياد شده و داخل آن حباب هاي هوا ايجاد شود و در نهايت شيريني را حجيم نمايد براي آنكه سفيده كاملا صحيح زده شود بايد نكات زير را رعايت كنيد. سفيده بايد تازه و خنك باشد (در يخچال باشد)، سفيده نبايد حاوي مقاديري از زرده باشد، وسايلي كه سفيده را با آن مي زنيد بايد تميز و فاقد چربي باشد، سرعت هم زدن بايد زياد باشد در غير اين صورت آب مي اندازد، براي زدن سفيده از ظرف آلومينيومي استفاده نكنيد چون رنگ آن را تيره مي كند، در مواردي كه شكر به سفيده اضافه مي شود بايد بعداز اينكه كمي سفيده را زديم و سفت شد شكر را قاشق، قاشق اضافه مي كنيم و وقتي آماده است كه اگر نوك چاقو روي سفيده خط بياندازيم آن خط تا چند دقيقه باقي بماند.

  ب) روش فرم دهي زرده تخم مرغ:
  هم زدن زرده به اين دليل است كه حجم آن زياد شده و داخل آن حباب هاي هوا ايجاد شود در نتيجه شيريني را سبك مي كند براي اين كار بايد موارد زير را مورد توجه قرار داد:
  1- زرده بايد تازه و خنك باشد
  2- زرده بايد با سرعت زيادي زده شود
  3- در زرده نبايد سفيده وجود داشته باشد
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 7. #7


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  چگونه تخم مرغ تازه را از تخم مرغ كهنه تشخيص دهيم
  1- محلولي از آب نمك با غلظت 165 گرم در يك ليتر آب درست كرده و تخم مرغ را درون آن بيندازد. تخم مرغ يك روزه در ته محلول به صورت افقي مي ماند. تخم مرغ 8 روزه به طور مايل در عمق محلول قرار مي گيرد و تخم مرغ كهنه تر از يك ماه روي آب شناور مي ماند.
  2- روش ديگر از طريق شكستن تخم مرغ است. بدين ترتيب كه سفيده تخم مرغ به صورت يك لايه يكنواخت و ضخيم در ظرف پخش مي شود در حالي كه سفيده تخم مرغ كهنه داراي يك لايه چسبيده و ضخيم دور زرده و لايه ديگري به صورت آبكي در حاشيه مي باشند. زرده تخم مرغ تازه، گردبوده و غشا اطراف آن سفت مي باشد. در حالي كه زرده تخم مرغ كهنه فاقد غشا سفت بوده و اين غشا به آساني پاره شده و زرده پخش مي شود.
  3- براي تشخيص تازگي يا كهنگي تخم مرغ، ابتدا محلول آب نمك ده درصد را تهيه كرده‌(در 900 گرم آب، صد گرم نمك حل شود) و تخم مرغ ها را درون آن بيندازد وبه طرز قرار گرفتن آنها توجه نماييد. چنانچه تخم مرغ در ته ظرف قرار گرفت دليل برتازه بودن و اگر در وسط آب نمك شناور باشد، كهنه است كه دو حالت دارد. اگر به حالت عمودي غوطه ور باشد كهنه و اگر به صورت افقي شناور بماند خيلي كهنه است.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 8. #8


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  حرارت دادن تخم مرغهای نطفه دار قبل از انبار کردن درصد جوجه درآوری را بالا می برد
  تخم مرغ نطفه دار را چه مدت می توان نکهداری نمود؟اين سوالی است که همواره مطرح بوده است . به طور معمول گفته می شود که نگهداری تخم مرغ نطفه دار بيش از يک هفته درصد جوجه درآوری را کاهش خواهد داد . پس در مواردی که لازمست به ضرورت تخم مرغ نطفه دار بيش از يک هفته نگهداری شود چه بايد کرد؟جواب اين سوال را مرکز تخفيفات لی لی اشتاد هلند با انجام آزمايش زير تا حد زيادی روشن نموده است.
  به نظر می رسد که در دوران تکامل جنينی ، فاز مطلوبی وجود دارد که باعث می شود جنينها پس از رسيدن به اين فاز در هنگام انبار شدن تخم مرغها مدت طولانی تری را تحمل نمايند.
  در نگهداری تخم مرغ های نطفه دار مهمترين عامل حرارت است و در رشد و تکامل تخم مرغ نقش اساسی دارد . در عمل با اين آزمايش سعی شده است که قبل از انبار کردن ، تخم مرغ ها را به مرحله پيشرفته تری از تکاکل سوق دهند تا قابليت زنده بودن جنين بيشتر شود . در حالت عادی تخم مرغهای نطفه دار در لحظه توليد 40 درجه سانتی گراد و در دوره جوجه کشی 8/37 درجه سانتی گراد حرارت دارند.
  شرايط مناسب برای نگهداری جنين به مدت طولانی زير درجه حرارت صفر فيزيولژيک است. بين درجه حرارت صفر فيزيولژيک و حرارت 8/37 درجه سانتی گراد منطقه حرارتی بحرانی وجود دارد که در آن حرارت رشد کاهش و يا اساسا متوقف می شود ، در نتيجه جنين هائی مه در اين منطقه از حرارت قرار می گيرند مرگ و ميد بالائی دارند .
  در شروع دوره جوجه کشی جنين ها برای بار دوم اين منطقه خطرناک را پشت سر می گذارند. در اين آزمايش سعی بز اين بوده است که قبل از طی اين دروه تخم مرغهای نطفه دار گرم شوند .
  آزمايش با بکارگيری 2400 عدد تخم مرغ از مادر 47 هفته انتخاب و در 4 دسته به ترتيب در مدت در صفر ، 3 ، 6 و 9 ساعت حرارت داده شد و سپس در دو گروه ( يک گروه به مدت يک هفته و گروه ديگر به مدت 2 هفته ) نگهداری شد .
  در زمان حرارت دادن ، دمای پوسته تخم مرغ به طور دائم اندازه گيری شد .حرارت دستگاه بر روی 38 درجه سانتی گراد تنظيم و به منظور جلوگيری از افزايش رطوبت درب انکوباتور کاملا بسته نگهداشته شد ، سپس اين تخم مرغها بلافاصله تا 24 درجه سانتی گراد خنک شدند .پس از 3 ساعت تخم مرغها به اتبار ديگری با درجه حرارت 18 درجه سانتی گراد برای نگهداری برده شد.آزمايش با انبار کردن تخم مرغهای نطفه دار يک و دو هفته در يک کارخانه جوجه کشی ادامه پيدا کرد و سپس با شرايط عادی داخل ستر ها چيده شد و کار جوجه کشی شروع شد . در طول جوجه کشی محل دقيق قرارگرفتن تخم مرغ ها ثبت و پس از تولد جوجه ها ، تخم مرغهای هچ نشده به دقت بررسی و علت و زمان عدم جوجه درآوری به دقت ثبت شد و در واقع Trouble shooting گرديد .بالاترين جوجه درآوری در تخم مرغهای نطفه داری ديده شد که يک هفته نگهداری و به مدت سه ساعت گرم شده بود .
  با افزايش مدت ذخيره سازی تخم مرغهای نطفه دار ، تلفات جنينی زودرس و ديررس و درصد جوجه های درجه 2 نِيز افزايش پيدا کرد .
  در صورتيکه تخم مرغهای نطفه دار به مدت 3 - 6 ساعت گرم شوند تلفات زودرس جنينی کاهش می يابد و درصد جوجه درآوری به ميزان 8/11 و 2/9 درصد در مقايسه با گروه کنترل افزايش ميابد.جوجه های درجه 2 اغلب زمانی ديده می شوند که تخم مرغها بدون گرم شدن به مدت در هفته ذخيره سازی شده اند.
  نتيحه گيری کلی اينکه تخم مرغهائی که به مدت طولانی انبار می شوند ، خرارت دادن در 38 درجه سانتی گراد به مدت 3 و 6 ساعت می تواند از کاهش درصد جوجه درآوری جلوگيری نمايد. لازم به ذکر است آزمايشات نشان داد که حرارت از 9 ساعت بيشتر مجددا باعث کاهش جوجه درآوری خواهد شد.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 9. #9


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  مقدار كلسترول تخم مرغ

  براساس جديد ترين يافته ها ، تخم مرغهايي كه در حال حاضر توليد مي شود 23% چربي . 31% كلسترول كمتري مسبت به تخم مرغهاي توليد شده در اوايل دهه 1980 دارند . به طوريكه بر اين اساس تخم مرغهاي توليد شده در حال اضر حاوي 6/4 گرم چربي ( به جاي 6 گرم ) و 190 ميلي گرم كلسترول (به جاي 273 ميلي گرم ) مي باشد كه يكي از دلايل اين امر به اصلاح نژاد و دليل ديگر آن به تغذيه صحيح مربوط مي شود.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 10. #10


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  با مصرف تخم مرغ حافظه خود را تقويت كنيد

  انجمن جهاني علوم اخيرا كولين را به عنوان ويتاميني كه در تخم مرغ به عموان يك ماده مغذي ضروري يافت مي شود معرفي نموده است . كولين به عنوان ويتامين حافظه شناخته شده است . زيرا اين ماده به عنوان بخش مهمي از يك تركيب انتقال دهنده پيامهاي عصبي ( استيل كولين) مي باشد .
  مطالعات اخير نشان مي دهد كه تامين مقادير اضافي كولين در طول دوران حاملگي ، نقش مهمي را در رشد و توسعه سلولهاي مغذي ابفا مي كند و توانايي حافظه را در طول زندگي بالاتر مي برد . كولين همچنين در درمان ضعف حافظه در افراد پير موثر است .
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 11. #11


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  منبع/نويسنده: دکتر آرش قلیان چی لنگرودی
  کد مقاله: 1694
  پاستوریزاسیون تخم مرغ مایع-تاريخچه
  دکتر آرش قلیان چی لنگرودی


  صنعت فرآورده هاي تخم مرغ يك پروژه جديد نمي باشد بلكه در سال 1878 در ايالات مركزي آمريكا پودرتخم مرغ براي نخستين بار به بازار عرضه و سپس تكنولوژي انجماد آن در سال 1890 به كاربرده شد.
  اين امر در طول جنگ جهاني دوم شتاب بيشتري به خود گرفت ، زيرا در تغذيه سربازان از اين صنعت بهره بردند اما بدليل محدوديت تكنولوژي و ابتدايي بودن دستگاهها طعم محصولات توليدي مطلوب نبود.
  البته شايان ذكر است كه توليد تجاري تخم مرغ كامل منجمد در سال 1930 آغاز گرديد و اولين دستگاه تخم مرغ شكن در سال 1951 به كمك اين صنعت آمد و در آن تحولي عظيم ايجاد نمود و به تبع آن تخم مرغهاي منجمد فاقد كلسترول در سال 1973 به بازار عرضه شد ، از آن پس انواع فرآورده هاي تخم مرغ به بازار آمد و جايگاه ويژه اي را در صنايع غذايي و مصارف خانگي به خود اختصاص داد.
  امروزه استفاده از فرآورده هاي تخم مرغ در كشورهاي دنيا به امري كاملا بديهي تبديل گرديده است بطوريكه در آينده شاهد گسترش روز افزون اين ‏فرآورده ها حتي نسبت به خود تخم مرغ خواهيم بود . طبق آمار از 71 ميليارد تخم مرغي كه در سال 2000 در آمريكا مصرف شده است ، بيش از 30% آن به صورت فرآورده هاي تخم مرغ مصرف شده است.
  به دليل كاربرد گسترده تخم مرغ در صنعت و مهمتر از آن كاربرد سفيده و يا زرده به تنهايي در بعضي از صنايع ، استفاده از تخم مرغ جداسازي شده صرفه جويي قابل توجهي خواهد داشت و بين صنايع مصرف كنندة تخم مرغ تعادل برقرار خواهد شد.
  براي مثال از زردة تخم مرغ در صنايعي مثل شامپو سازي استفاده مي شود و در صنعتي مثل توليد سس و يا توليد انواع شيريني ها از سفيده تخم مرغ استفاده مي شود . بنابراين توليد زرده و سفيده تخم مرغ پاستوريزه بسته بندي مي تواند گام مثبتي باشد.همچنين جدا بودن زرده و سفيده اين امكان را فراهم مي كند افرادي كه ملزم به مصرف يا عدم مصرف يكي از اين محصولات هستند انتخاب غذايي آساني داشته باشندكه در مراكزي نظير بيمارستانها كاربرد دارد.
  براي مثال طبق نظر متخصصين تغذيه براي جلوگيري از ايجاد حساسيت ، در برنامه غذايي نوزادان از 7 ماهگي تا يك سالگي فقط از زرده استفاده مي شود و سفيده پس از يك سالگي به برنامه غذايي آنها اضافه مي شود.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 12. #12


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  وراثت تولید تخم مرغ

  به ارث بردن توان توليد والدين تصوير ژنتيكي پيچيده اي دارد و اين بدان علت است كه توليد تخم مرغ حاصل اثر چندين صفت ژنتيكي جداي از هم مي باشد كه با هم عمل مي نمايند و باعث مي شوند كه پرنده در يك دوره معين تعداد مشخصي تخم مرغ توليد نمايد . از بين فاكتورهاي متعدد پنج فاكتور را ذيلا" توضيح مي دهيم :

  1- بلوغ جنسي زودرس.هرچه مرغها درسنين پائين تر شروع به توليد كنند،دريك سال تخمگذاري شان تخم مرغ بيشتري توليد خواهند كرد . ولي اين يك ارزش منفي بحساب مي آيد و بايد از توليد گله تخمگذار در سنين پائين جلوگيري شود چون تخم مرغهاي توليد شده در سنين پائين كوچكتر از آنهائي خواهند بود كه در سنين بالاتر گذاشته مي شوند . با برنامه هاي محدوديت غذائي و كنترل نور از تخمگذاري در سنين پائين ميتوان جلوگيري نمود ، ولي بهرحال از نظر ژنتيكي ژن مربوطه هنوز وجود دارد .

  2-شدت تخمگذار ي . بروز اين صفت بدين صورت است كه مرغها توانائي تخمگذاري با سرعت زياد را خواهند داشت چون مرغها تخم مرغشان را در فازهاي فعال[1] مي گذارند ، يعني در روزهاي متوالي هر روز يك تخم مرغ توليد مي كنند . طول دوره فاز فعال تخمگذاري يك فاكتور ژنتيكي مهم است.وقتي توليد يك مرغ 80 درصد است بايد درهر پنج روز،چهار تخم مرغ بگذارد . ديده شده است كه پرندگاني در 200 روز متوالي بدون از دست دادن حتي يك روز تخمگذاري كرده اند.

  3-طولاني بودن سيكل تخمگذاري . طولاني تر بودن سيكل تخمگذاري پيش از آنكه مرغ به دوره تولك رفتن برسد باعث افزايش توليد آن مرغ خواهد شد . اين صفت يك فاكتور ژنتيكي مشخص در ارتباط با توليد تخم مرغ است . در ابتداي شكل گيري صفعت پرورش طيور تخمگذار تجاري يك دوره 12 ماهه توليد را كافي مي دانستند ، ولي امروزه مرغهائي كه در دوره هاي بيش از 13 ماه توليد داشته باشند را ترجيح مي دهند .

  4-موارد توقف تخمگذاري . توقفهاي طولاني تر از 2 تا 3 روز بين فازهاي تخمگذاري پديده اي است كه در طي دوره توليد بر تعداد كل تخم مرغ توليدي اثر دارد . اين توقفهاي طولاني معمولا" نتيجه بعضي از استرسهاست ، ولي ممكن است بخاطر خصوصيات ژنتيكي هم باشد .

  5-تعداد دوره هاي كرچي . اگرچه در خيلي از گونه هاي طيور كرچي كاهش داده شده و يا حتي حذف گرديده است ولي اين صفت بخصوص در گونه هاي طيور گوشتي هنوز هم فاكتوري مهم بشمار مي آيد . طيور در زمان كرچي توليد طبيعي خود را از دست مي دهند .

  توليد تخم مرغ توارث پذيري ناچيز و در حدود 15 درصد دارد ، بعبارت ديگر 85 درصد توانائي توليد تخم مرغ به مديريت بستگي دارد . فاكتورهاي مديريتي متعددي در اين امر اثر دارند كه بحث آنها در اينجا تكراري است . هر عاملي كه باعث بهبود محيط پرورش طيور گشته و از استرس و تلفات زياد جلوگيري كند و شرايط فيزيولوژيك مساعدي بوجود آورد ، بطور غيرمستقيم منجر به بهبود توليد هم خواهد شد .

  منبع :كتاب راهنماي كامل پرورش طيور
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 13. #13


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  فاکتورهای موثر بر تولید تخم مرغ درگله های تخمگذار

  سته به نژاد وفصل شروع تولید تخم مرغ در طیور تخمگذار از 18-22 هفتگی آغاز می گردد وسیکل تخمگذاری 12 ماه طول می کشد 6-8 هفته بعداز شروع تولید گله به پیک 90 درصدی می رسد تولید گله بعد از 12 ماه به 65 درصد خواهد رسید در طول تغییرات مرحله تولید و کاهش تدریجی تغییراتی دروزن تخم مرغ نیر حاصل میگردد هرآنچه که بتواند برتولیدگله تاثیربگذارد بایستی موردبررسی قرار گیرد مطالعه سابقه گله نیز در این امر مهم است مصرف غذا کیفیت وکمیت مصرف آب شدت و مدت روشنایی ، آلودگی های انگلی ، بیماری ها ، مدیریت و فاکتورهای محیطی ، همگی بر تولید یک گله موثر می باشند .

  الف – دلایل غیر عفونی موثر در تولید
  1- سن مرغ :
  طیور می توانند سال ها زنده مانده و به تولید خود ادامه دهند به طور کلی بعد از 2 یا 3 سال بسیاری از مرغ ها به طور معنی داری تولیدخود را کاهش می دهند و این کاهش از پرنده ای که به پرنده دیگر متفاوت خواهد بود پس از گذارندن یک دوره تولک و استراحت مرغ های خوب می توانند 50 تا 60 هفته به تولیدخودادامه دهند مرغ هایی که تولید کمتری دارند و نیز سن آنها بیشتر باشد برای تولید و تولک مناسب نمی باشند .

  2- تغذیه نامناسب :
  مرغ ها برای تولید مطلوب به یک جیره بالانس شده و کامل نیاز دارند زیرا که تغذیه ناکافی سبب افت تولید می شود که این حساسیت در خصوص انرژی ، پروتئین و کلسیم بیشتر است بدین سبب تامین دائمی نیازهای مرغان تخمگذار ضروری است استفاده از دانه کامل ، ضایعات و ... به تنهایی باعث عدم تعادل جیره خواهند شد .بالانس نبودن جیره و تغذیه آن در مدت طولانی سبب پرولاپس مجرای عبور تخم می شود بروز پرولاپس در پرندگان چاق و نیز به هنگام تولیدتخم مرغهای خیلی بزرگ بیشتر است پرولاپس سبب آسیب دائمی مرغ شده و در بسیاری از مواقع کشنده می باشد.

  3- کمبود یا نقص مواد مغذی
  1-3 – نمک :
  حیوانات به طور ذاتی تمایل به مصرف نمک دارند و تغذیه جیره ای که از نظر نمک کمبود داشته باشد منجر به پرخوری ، نوک زدن به پر و در نتیجه کاهش تولید تخم مرغ می شود. به اکثر غذاهای طیورنمک اضافه می شود ید به ندرت به جیره مرغ ها اضافه می شودبا این وجود نمک های یددار به طور عادی برای مرغان استفاده می شود نمک های حاوی کبات درخوک و نشخوارکنندگان استفاده شده و در طیور می توان بدون مشکل آنها را استفاده کرد رنگ این نمک آبی می باشد . نگهداری حجم مایعات ، بدن ، PH خون و حفظ فشاراسمزی ازنقش های سدیم است مصرف مداوم ولی کم نمک می تواند بر روی کاهش اشتها موثر باشد کمبود سدیم بر روی استفاده از پروتئین ، انرژی جیره وعملکرد تولیدمثلی موثر است کلر نیز ازعناصر ضروری است کلرید هیدروژن از معده حقیقی طیورترشح شده ودرهضم غذا ذخیل می باشد کمبود در طیور عوارض عصبی داشته و به سر وصدای ناگهانی حساسیت بیشتری دارند .

  2-3- کلسیم :
  پوسته تخم مرغ ازکربنات کلسیم تشکیل شده است در مرحله رشد احتیاج پوستها به کلسیم نسبتا کم بوده که با شروع تولید بایستی به حداقل 4 برابر میزان کلسیم افزایش یابد کلسیم ناکافی سبب کاهش تولیدوکم شدن کیفیت پوسته تخم مرغ می شود کلسیم درمدولای استخوان نگهداری می شود باکاهش ذخایر کلسیم ، شکنندگی استخوان ها بیشتر می گردد که حتی درموارد حاد مرغ توانایی ایستادن و راه رفتن را از دست می دهد این مساله درمرغان تخمگذاری که درقفس نگهداری می شوند بیشتر است سندرم خستگی قفس درمرغانی که روی بستر پرورش می یابند مشاهده نمی شود کلسیم را می توان از سنگ اهک یا پوسته صدف تامین نمود اندازه ذرات بر روی قابلیت استفاده از کلسیم موثر است زیراهرچه ذرات بزرگتر باشدمدت بیشتری در دستگاه گوارش باقی ماند و ازاد شدن آنها اهسته تر است این مساله سبب می شود که در طول تاریکی شب که پرندگان غذایی مصرف نمی کنند سبب پیوستگی و یکنواختی پوسته شود پیشنهاد می شود که به صورت دوره ای از سنگ اهک دولومیت در صنعت خوراک استفاده شود این منبع حاوی حداقل 10 درصدمنگنز بوده وبرای جذب در روده با کلسیم رقابت می کند در نتیجه سبب کمبود کلسیم می شود از این سنگ اهک در صنعت فولاد نبایداستفاده گردد بالابودن میزان کلسیم سبب برهم زدن نسبت کلسیم به فسفر شده و به دنبال آن تلفات افزایش می یابد .

  3-3 – ویتامین D :
  برای جذب طبیعی کلسیم به آن نیاز می باشد و در صورت ناکافی بودن ویتامین ، کمبود کلسیم ظاهر می شود و سبب کاهش تولید تخم مرغ می شود ویتامین D به دو شکل D2 و D3 بود که توانایی جذب و فعالیت هردو در حیوانات یکسان است ولی در طیور فرم D3 فعالتر و کارایی بهتری دارد .

  4-3-پروتئین
  مصرف پروتئین در واقع برای تامین اسیدهای امینه است 22 اسید آمینه وجود دارد که طیور قادر به ساختن برخی از آنها نمی باشند اسیدهای امینه ضروری بایستی برای طیور تامین شوند که میزان آن بسته به مرحله تولید ، پرورش ، سن ، تیپ ، نژآد و سویه فرق می کند دراغلب جیره های مرغان تخمگذار کمبود متیونین وجود دارد به هنگام شروع تولید نیاز به پروتئین ، ویتامین و موادمعدنی افزایش می یابد در صورت کمبود پروتئین یاعدم تامین اسیدهای آمینه تولید و جوجه آوری افت می کند .

  5-3- چربی :
  چربی منبع انرژی و سرشار از اسید لینولئیک است کمبود آن بر روی تولید تخم مرغ تاثیر منفی میگذارد چربی های جیره به عنوان حمل کننده ویتامین های محلول درچربی و جذب کننده ویتامینی ها هستند دراثر کمبود چربی جیره ، جذب ویتامینهای محلول درچربی مختل می شود

  4- مسمومیت ها :
  1-4 – نمک :
  اگر چه پرندگان به سطوح کمی از نمک احتیاج دارند ولی وجود آن ضروری است مقادیر زیادنمک سبب مسمومیت و کاهش تولید تخم مرغ می شود به عبارت دیگر بین سطوح مورد نیاز وسطوح مسمومیت بایستی تعادل برقرار شود بالابودن نمک درجیره سبب مرطوب شدن بستر می گردد سطح سدیم درغذاهایی همانند پودرماهی ، کنجاله گلوتن ذرت ، پودر گوشت ، آب پنیر و کنجاله آفتابگردان بالا می باشد به طوری که در صورت استفاده از غذاهای ذکر شده سطوح نمک جیره باید کاهش یابد .

  2-4 – فسفر :
  فسفر و کلسیم از عناصر اصلی استخوان بوده و نسبت کلسیم به فسفر بر روی جذب هر یک از آنها موثر می باشد که به دنبال ان عدم بالانس این دوعنصر سبب کاهش تولید وکیفیت پوسته و جوجه دراوری میگردد نقش دیگر فسفر درمتابولیسم کربوهیدارتها ، متابولیسم چربی و کمک به تعادل اسید – بازبدن می باشد.

  3-4-ویتامین D :
  بالابودن ویتامین D سبب جذب بیشتر کلسیم شده که ممکن است تولید تخم مرغ را کاهش دهد دراغلب گونه ها تحمل مصرف ویتامین D تا 10 برابرحد مجاز ذکر شده است در حالی که در مدت کوتاه طیور می توانند تا 100 برابر حد نیازشان را تحمل کنند با این وجود زیاد بودن ویتامین D3 در جیره هنوز ناشناخته است .

  4-4 – مایکوتوکسین ها :
  قارچ ها با تولید سم بر روی سلامت طیور وکاهش تولیدتخم مرغ اثر می گذارند همچنین بسته به نوع سم تولیدی جذب غذاها را نیزتحت تاثیر قرار می دهد در اثر سموم قارچی ، کمبود کلسیم و ویتامین D3 درمرغان تخمگذار ظاهر شده و نیز دراثر اختلالات هورمونی ف کاهش تولید تخم مرغ ظاهر می شود .سم آفلاتوکسین دردانه های ذرت انبار شده و در مزارع توسط قارچی به نام مایکوتوکسین های دیگری در ذرت وغلات دیگر دیده می شود که از آن جمله می توان به زیر النون اکراتوکسین 2-T توکسین ، وومی توکسین ، سیترینین اشاره نمود تاکنون بیش از 300 نوع مایکوتوکسین شناسایی شده است

  5-4 – بوتولیسم :
  بوتولیسم توسط سموم نروتوکسین ایجاد شده که ان هم به وسیله باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود در اثر مصرف غذاهای فاسدولاشه ها این حالت رخ می دهد تالاب هاو مانداب ها اغلب دارای آب هایی هستند که مواد معدنی آنها و میزان باکتری و قارچ آنها زیاد وحاوی این توکسین است .

  6-4- سموم دیگر:
  درجه سمیت یک گیاه یا دانه متفاوت بوده ولی در اغلب موارد برتولید جوجه درآوری ، رشد وزنده ماندن تاثیر منفی می گذارد از این گیاهان می توان به موارد زیر اشاره نمود :
  1- گلسنک ها
  همچنین آفت کش ها ، علف کش ها ، ضد عفونی کننده ها ، کود ، داروها ، آنتی بیوتیک ها ، روغن و ضد یخ می توانند برای طیور سمی باشند .

  ب – آنتی کوکسیدیال
  در گله های جوان ، پولت های جایگزین و پرندگان گوشتی از داروهایی استفاده می شود که از شیوع یا بروز کوکسیدیوز جلوگیری می کند از انتی کوکسیدیال ها در مرغان تخمگذار تجاری استفاده نمی شود .
  نیاکاربازین داروی ضد وکسیدیوز بوده که باعث افت عملکرد مرغان می شود حتی اگر درجیره مرغان تخمگذار یا مادر در سطح طبیعی استفاده گردد از عوارض دیگر استفاده ازاین داروی ضعیف شدن غشاهای زرده لکه لکه شدن زرده می باشد در تخم مرغهای قهوه ای پوسته کمرنگ شده ودر 48 ساعت بعد از متمایل به سفید می شود حتی سطوح اندک نیکاربازین می تواند هچ رنگ پوسته و لکه لکه شدن زرده را تحت تاثیر قرار دهد موننسین آنتی کوکسیدیال موفقی بوده ولی در صورت پایین بودن پروتئین جیره اثر منفی برروی تولید تخم مرغ خواهند داشت آنتی کوکسیدیال های یونوفره دیگر چنین اثری دارند .

  ج- اشتباهات مدیریتی
  ج1-قطع غذا :
  قطع غذا به مدت چندین ساعت سبب کاهش تولید تخم مرغ می شود و جود مکمل های مناسب و کافی درجیره ها ضروری است در صورتی که غذا به مدت بیش از 2 هفته در مزرعه ذخیره شود ممکن است دچار کپک زدگی شود بخصوص انکه رطوبت غذاها بالا باشد در طول ذخیره سازی توان ویتامین های موجود در خوراک کاهش می یابد .

  ج2- قطع آب :
  آب یکی از مهمترین مواد مغذی اصلی است که حدود 70 دصد از وزن بدن را تشکیل می دهد عدم دسترسی به آب به مدت چندین ساعت باعث کاهش تولید تخم مرغ می شود مرغها به فقدان اب نسبت به فقدان غذا حساسیت بیشتری نشان می دهد .آب مورد نیاز بسته به درجه حرارت و رطوبت نسبی ترکیب غذا و میزان تولید تخم مرغ متفاوت است مصرف آب به وزن بدن مرغ بستگی دارد ولی گرمای هوا تاثیر بسیار زیادی در مصرف آن دارد .

  ج3- کاهش طول روز :
  طیور برای تولید تخم مرغ به حداقل 14 ساعت روشنایی نیاز دارند شدت روشنایی بایستی به میزانی باشد که بتواند از روشنایی طبیعی باعث می شود که با کاهش طول روز در پاییز و زمستان تولید تخم مرغ متوقف و پرریزی آغاز شود مرغانی که تنها از نور طبیعی استفاده میکنند شروع مجدد تولید آنها در فصل بهار خواهد بود .

  ج4- درجه حرارت بالای آشیانه ها :
  درجه حرارت بالای محیطی مشکلات زیادی برای تمام طیور ایجاد میکند در استرس شدید گرمایی ، مصرف غذا ، تولید تخم مرغ و اندازه تخم مرغ ، جوجه درآوری تحت تاثیر قرار میگیرد سایه ، تهویه مناسب ، تامین آب سرد کافی به کاهش اثرات نامطلوب استرس گرمایی کمک می کند .

  د- انگل خارجی
  انگل های خارجی منبع تغذیه شان خارج از بدن میزبان می باشد و به آنها اکتوپارازیت گویند .

  د1- مایت مرغان شمالی
  مایت مرغان شمالی ازانگل های خارجی بدن پرندگان است مایت ها به دلیل مکیدن خون طیور سبب سوزش ، خارش و کم خونی شدید پرندگان می شود و به دنبال آن کاهش بازده غذایی ، تولید تخم مرغ وکم شدن مقاومت به بیماری ها مشاهده می شود .

  د2- شپش ها :گونه های متعددی از شپش های جونده در گله های کوچک مشاهده میشود شپش ها از زخم های پوستی ، دلمه ها تغذیه کرده و محل زندگی انها لابلای پرهاست شپش ها به کمک قسمت های دهانی و چنگال های خود در روی پوست حرکت میکنند سوزش و خارش دائمی پرندگان باعث ایجاد رفتار عصبی و غیر عادی شده و پرهای پرندگان ژولیده می گردد درگله هایی که مورد تهاجم قرار گیرند افت تولید تا 10% می رسد اگرچه دربرخی موارد کاهش تولید تا بیش از 20 درصد نیز می رسد .

  د3- کک :
  درمرغان خانگی یکی از مشکلات بوده و بایستی ریشه کن شوند جنس های ماده در روی پوست نواحی سر، صورت سکنی گزیده وسبب سوزش ، خارش شدید ودر برخی موارد سبب کوری می شوند .

  ه – انگل های داخلی
  این دسته ازانگل ها درداخل بدن حیوان زندگی و تغذیه میکنند هجوم انگل ها سبب کاهش بازده غذایی ، رشد ضعیف ، کاهش تولید تخم مرغ و مرگ و میر می شود پرندگان آلوده به بیماری های ویروسی و نیز استرسها بسیار حساس خواهند شد .

  ه1- نماتدها :
  نماتدها یاکرمهای گرد درناحیه خاصی از دستگاه گوارش یا روده زندگی می کنند .

  ه 2- کرم کدو (سستودها ) :
  دارای رنگ سفید یا مایل به زرد بوده و این کرمهای نواری شکل با قطعات پهن می باشند اندازه آنها از 17/0 تا 12 اینچ متفاوت می باشند کرمهای کدو خسارت چندانی به روده ها وارد نمی کنند ولی رقیب غذای طیور هستند ستودها غذای خود را هضم نکرده بلکه از غذای هضم شده طیور قبل از جذب آنها استفاده می کنند برخی از داروهای ضد انگلی هردو واریته نماتد و سستودها را نابود می کنند .

  و- بیماری ها
  و1- آبله طیور :
  یک بیماری ویروس درجوجه ها بوده که با علامت جراحات دلمه مانند ، روی پوست و قسمتهای بدون پر و یا روی حنجره ومجاری دهان یا درمجاری تنفسی ظاهر می شوند آلودگی طیور به ویروس آبله سبب کاهش رشد ، ضعف جوجه ها ، ضریب تبدیل نامطلوب وافت سریع تولید تخم مرغ می شوند ویروس آبله درهر سنی می تواند ظاهر شود ابله به صورت مستقیم یا غیر مستقیم منتقل می شود .

  و2- کوکسیدیوزیس :
  کوکسیدیوز یک بیماری پروتوزآیی است که با تورم روده واسهال در طیور مشخص می شود شدت بروز آن از خفیف تا حاد متغیر می باشد سویه های مختلفی از آن وجود دارند که علائم متفاوتی دارندکمخونی ، تلفات شدید ، لاغری ، کاهش مصرف غذا ، اسهال و کاهش تولید تخم مرغ از نشانه های آن است به طور معمول از کوکسیدیواستات ها در جیره جوجه های گوشتی استفاده می شود ولی اخیرا از واکسنهای زنده استفاده می گردد .

  و3- برونشیت عفونی :
  برونشیت عفونی یک بیماری تنفسی واگیردار است ویروس عامل برونشیت از نظر مقاوم بودن درحد متوسطی قرار دارد ولی توسط مواد ضد عفونی کننده معمولی درغالب موارد از بین می روند جوجه ها در تمام سنین به این بیماری حساس می باشند . علائم این بیماری به صورت نفس نفس زدن ، عطسه ، سرفه وکاهش تولید تخم مرغ ظاهر می شود برونشیت عفونی جوجه ها متفاوت از برونشیت بلدرچین است این بیماری برروی کیفیت پوسته تخم مرغ تاثیرمنفی می گذارد همچنین نازک شدن پوسته و افزایش تخم مرغهای نافرم به مدت طولانی بعد از بروز بیماری دیده می شود اگر جوجه ای درهفته اول به برونشیت مبتلا گردد هرگز به یک مرغ تخمگذار خوب تبدیل نخواهد شد درمان موثری برای این بیماری وجود ندارد اگرچه طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها به مدت 3 تا 5 روز برای کنترل عوارض ثانویه به کار می رود برای پیشگیری ازواکسن ها استفاده می شود واکسن زمانی موثر است که سویه موجود درواکسن باسویه شایع درمنطقه مطابقت داشته باشد امروزه ترکیبی ازواکسن برونشیت با نیوکاسل دریک ویال عرضه می شود

  و4- بیماری نیوکاسل :
  این بیماری توسط ویروس ایجاد می شود برمبنای قدرت بیماری زایی به سه دسته لنتوژنیک ، مزوژنیک و لووژنیک تقسیم میشوند لنتوژنیک سویه بدون حدت بوده ولی ولووژنیک سویه بدون حدت بوده ولی ولووژنیک سویه ای است که می تواند بیماری را درحالت فوق حاد ایجاد کند . بیماری نیوکاسل به یکباره و به صورت ناگهانی ظاهر ودر سراسر گله شبوع پیدامیکند درمرغان تخمگذار علائم کلینیکی شامل افسردگی ، از دست دادن اشتها ، کاهش مصرف آب و کاهش تولید تخم مرغ مشاهده می شود به طور که حتی ممکن است تولید به صفر برسد دوره بیماری 14-10 روز بوده ولی مرغان تخمگذار تا 6-5 هفته بعد از تولیدکامل برنمی گردند .در اثر واکسیناسیون ، جوجه ها و بوقلمون می توانند علیه بیماری نیوکاسل مصون گردند درمان 5-3 روزه آنتی بیوتیک برای جلوگیری ازعفونت های ثانویه میکروبی است .

  و5- آنفلوانزای مرغی :
  یک بیماری ویروسی است که بر روی سیستم تنفسی ، گوارش وعصبی طیور اثر میگذارد ویروس های آنفلوانزا می توانند بیماری را به صورت خفیف یا حاد ظاهرسازند در فرم حاد تورم صورت ، سیانوز ، دهیدارته شدن همراه با اختلالات تنفسی دیده می شود همچنین بر روی پاها وتاج سیانوز دیده می شود تلفات از حداقل تا نزدیک 100 درصد مشاهده شده است کاهش تولید تخم مرغ به شدت بیماری بستگی دارد .آنفلوانزامرغی درمان مشخصی نداشته و به صورت خودبه خود بهبودی حاصل می شود پرندگانی که 7 روز بعداز ابتلا کشتار شوند علائم بیماری را نشان نمیدهند در صورتی که گله ای الوده شود قرنطینه به صورت کشوری بایستی اجرا شود حتی پرندگانی که بهبود می یابند درمدفوع خود 4-3 هفته بعد ویروس را خارج می کنند تخم مرغهای مرغان تخمگذار از نظر خوارکی بی خطر بوده ولی باید شسته شوند کود طیور قبل از استفاده درزمین های کشاورزی بایستی کمپوست شود .

  و6- آنسفالومیلیت مرغی
  یک بیماری ویروسی است که بر روی پرندگان جوان موثر می باشد در این بیماری لرزش بدن و بخصوص لرزش سر وگردن زیاد بوده و همراه با تلفات بالایی است جوجه هایی که بهبود یابند سپس دچار بیماری آب مروارید می شوند کاهش تولید و جوجه درآوری از علائم دیگر است وقتی که آلودگی در کل گله پیشرفت می کند به ندرت علائم کلینیکی درمرغان تخمگذار ظاهر می شود افت 20-5 درصدی تولید به مدت 2 هفته بوده وتداوم چندانی نخواهد داشت ولی درگله های مادر افت قابل توجهی در در صد جوجه درآوری ظاهر می شود درمان موثری برای این بیماری وجودندارد وتمام پولت های تخمگذار و جایگزین بایستی در برابر بیماری ایمن شوند .

  و7- آلودگی با مایکوپلاسماگالی سپتیکوم :
  این بیماری با اسامی دیگر همانند MG ، تورم کیسه های هوایی بیماری مزمن تنفسی ، عفونت شناخته می شود دراین بیماری ، سرفه ، عطسه ، خس خس ، ترشحات چشم و بینی کاهش مصرف غذا و تولید تخم مرغ وجود دارد ولی میزان تلفات پایین است در برخی موارد ممکن است علیرغم آلوده شدن گله ، عوارض بیماری ظاهر نشود مگر آنکه محرکی وجود داشته باشد عوامل تحریک شامل استرس ها ، مدیریت ، تغذیه ، تغییرات آب و هوا ، جابجایی و ... می باشد . طیف وسیعی از آنتی بیوتیک ها برای درمان استفاده می شود که پس از قطع دارو و درمانی تلفات کاهش می یابد اغلب آنتی بیوتیک ها به همراه دان یا آب به مصرف گله وسیعی استفاده می شود کم بودن یا کوچک بودن گله و تزریق انفرادی به طور چشم گیری درکنترل بیماری موثر است به علت ماندن بقایای دارو در گوشت و تخم مرغ ، از مصرف فرآورده های طیور تا طی شدن دوره عدم مصرف محصول اجتناب شودبرای کاهش اثرات زیان بار بیماری از واکنش های کشته و غیر فعال استفاده می کنند .

  و8-مربای مرغی
  مربای مرغی یک بیماری باکتریایی در طیور است این بیماری به صورت ناگهانی ظاهر شده ودرحالت حاد موجب تلفات زیاد می شود بی اشتهایی ، افسردگی ، سیانوز ، خس خس کردن ، ریزش آب از چشم و بینی ، اسهال سفید آبکی و یا موکوسی سبز وکاهش تولیدتخم مرغ از علائم دیگر بیماری است در وبای مزمن مرغی درجوجه ها آبسه وتورم مفاصل وپا دیده می شود همچنین در سینوس های زیرچشم ممکن است چرک پنیری مانند جمع شود گله ها می توانند توسط داروی درمان شوند داروی مورد نظر جهت استفاده در پولت های بیشتر از 14 هفتگی یا در مرغای تخمگذار تجاری مورد تایید نمی باشد سولفات ها و بقایای آن درگوشت وتخم مرغ باقی می مانند استفاده طولانی مدت از این داروها سمی بوده و سبب کاهش تولید در مرغان تخمگذار می شود در این خصوص میتوان از آنتی بیوتیک ها استفاه کرد در حالی که برای توقف یا جلوگیری از بروز بیماری می توان از دز بالا وبه مدت طولانی مدت استفاده کرد درمکان هایی که وبای مرغی به صورت اپیدمی بوده توصیه می شود که از واکسن های کشته یازنده استفاده شود تا زمانی که مشکلی درمزرعه ای ایجاد نشود یا مورد تایید در یک منطقه ای واقع نشود توصیه می شود که واکسیناسیون علیه بیماری وبای مرغی شروع نشود .

  و9- کوریزای عفونی :
  دراین بیماری تنفسی ، تورم صورت و تاج و ریش مشاهده می شود ترشحات خارج شده از بینی به صورت تیره و چسبناک با بوی بد می باشد و تنفس به سختی صورت گرفته و خس خس مشاهده می شود کاهش مصرف غذا و آب باعث کاهش تولید تخممرغ می شود استفاده از سولفادی متوکسیندردرمان کوریزای عفونی ارجحیت دارد در صورت در دسترس نبودن این دارو میتوان از سولفامتازین ، سولفامرازین یا ارتیرمایسین استفاده نمود واکسن مورد استفاده در زیر پوست در قسمت خلفی گردن تزریق می شود جوجه ها در 4 مرحله واکسینه میشوند که مرحله اول آن در5 هفتگی و مراحل دیگر در 15 و 19 هفتگی بوده و به طوری که بین تزریقات حداقل 4 هفته بایستی فاصله باشد واکسن مجدد در 10 ماهگی صورت می گیرد .

  ز – رسیدگی به مشکلات دیگر :
  برای جلوگیری ازکاهش بارز درتولید تخم مرغ به موارد زیر دقت کنید :
  - خوردن تخم مرغ به وسیله مرغان دیگر .
  - شکستگی بیش از حد تخم مرغ
  - برخی مرغان به جای تخمگذاری در لانه ها در نقاط مرتفع اقدام به تخمگذاری می کنند .

  خلاصه :
  فاکتورهای بسیار زیادی بر تولید تخم مرغ موثر می باشند در صورت کاهش تولیدبه دنبال پاسخ سوالاتی باشیدکه در زیر می آید .

  1- سن پرنده ؟
  2- میزان مصرف روزانه غذا ؟
  3- تغییر مصرف غذا در روزهای اخیر ؟
  4- تغییر در نوع غذای مصرفی
  5- کپک زده بودن غذا
  6- نوردریافتی طیور و تغییرات احتمالی آن
  7- منبع نور
  8- شرایط لانه های طیور
  9- آیا پرندگان آب تمیز و کافی در اختیار شان هست ؟
  10 – وضعیت ظاهری پرندگان چگونه است ؟
  11- تحرک و فعالیت طیور چگونه است ؟
  12- کیفیت پوسته تخم مرغ چگونه است ؟
  13- کیفیت درونی تخم مرغ چگونه است ؟
  14- آیا علائمی از بیماری دیده می شود ؟
  15- آیا تراکم بالاست ؟
  16- آیا نشانه ای از انگل یابیماری های انگلی دیده می شود ؟
  17- آیا از علف کش یا حشره کش درآن منطقه استفاده شده است ؟
  18- آیا طیور به گیاهان دسترسی دارند و چه گیاهانی ؟


  مجله دنیای کشت و صنعت – مهندس احمد صادحی همدانی – مهندس مژده موسی نژاد
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

صفحه 1 از 2 12 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد