تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 7 1234567 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 79

نام گفتگو: گل و گیاهان زینتی و آپارتمانی

 1. #1


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده گل و گیاهان زینتی و آپارتمانی

  دوستان با عرض سلام اگر سوالی در رابطه با گیاهان زینتی و گلهای آپارتمانی مثل: نحوه نگهداری و شرایط محیطی و ... داشتید مطرح بفرمایید با کمک دوستان سعی در پاسخگویی داریم.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 2. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  astiak (15 February 2011), پدربزرگ (5 September 2009)

 3. #2


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  فيتونيا
  فارسي اصيل : رزيدل (رزي = رنگي + دل) اشاره به رنگارنگي و رگبرگهاي سرخ و سفيد برگهاي دل مانند آن
  فارسي رايج : فيتونيا[IMG]file:///D:/New%20Folder%20(3)/گیاهان/شرکت%20سبز%20باستان%20sabzbastan %20سایت%20تخصصی%20گل%20و%20گیاه %20فیتونیا_files/fitoniya_small.gif[/IMG]
  نام انگلسي : برگ توري منقوش pointed net leaf
  واقعاً برگ توري منقوش است، برگها پهن و قلبي شكل و رگبرگهاي اصلي و فرعي آن رنگين و كاملاً نمايان، شاخه‌ها گسترده و افتاده و زيبا براي حفظ اين حالت بهتر است گاه به گاه جوانه‌هاي انتهايي را حذف كرده تا جوانه‌هاي جانبي رشد كنند، به علت نياز شديد به رطوبت محيط كاشت آنها در گلداهاي شيشه‌اي دهانه گشاد رايج است، سايه دوست است ولي نه لزوما تاريكي، گلهاي ريز آن مورد توجه نيست و بهتر است به محض مشاهده حذف گردند و بالاخره خانواده آن «آكانتاسه» و زاد گاهش برزيل است.
  نيازها:
  نور: نسبت به سايه مقاومت خوبي نشان مي‌دهد، تابش نور مستقيم آفتاب بخصوص از پشت شيشه به برگهاي گياه صدمه وارد مي‌نمايد.
  دما: حداقل آن 18 درجه سانتيگراد است (در تمام طول سال احتياج به هواي گرم دارد) در صورتي كه درجه حررات بالاي 30 درجه باشد غبار پاشي توصيه مي‌گردد.
  آبياري : حداقل سه بار در هفته در تابستان آبياري لازم است در زمستان هر پنج روز يكبار آبياري كافي است، گياه نسبت به خشكي حساس است، مرتباً رطوبت خاك را بازديد نماييد.
  رطوبت : در تابستان هر روز احتياج به غبار پاشي دارد، در زمستان هفته‌اي سه بار كافي است.
  تغذيه : هر چهارده روز يكبار با مخلوط كودهاي شيميايي محلول در آب مخصوص گياهان زينتي طبق دستور سازنده تغذيه مصنوعي لازم است، به علت كم توقع بودن گياه نصف ميزان توصيه شده كافي به نظر مي‌رسد.
  خاك مناسب : انواع خاكهاي ليموني و كمپوست براي رشد ريشه مناسب است.
  تعيوض گلدان: به علت سطحي بودن ريشه‌هاي گياه نياز چنداني به تعويض ساليانه گلدان نيست ولي از زهكش گلدان بايد دايم بازديد نمود.
  تميز نمودن برگها : غبار پاشي براي تميز كردن كافي به نظر مي‌رسد از مواد براق كننده برگها كه روزنه ها را مسدود مي‌نمايد استفاده نكنيد.
  تكثير : انتخاب قلمه‌ هاي جوان در بهار و ريشه‌ دار كردن آنها در دماي 18 درجه اگر چه نگهداري آن از نقطه نظر رطوبت و حرارت مطلوب كمي مشكل است ولي حالت زيبايي برگها و رگبرگها ارزش مراقبت ويژه را دارد.
  تامين رطوبت : فيتونيا احتياج شديدي به محيط كاملاً مرطوب دارد. بطوري كه در تابستان و در درجات حرارت بالا به 2 بار غبارپاشي درروز نيازمند است، رطوبت پايدار را با اضافه نمودن سنگريزه و آب به ته گلدان تامين نماييد، ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  عوارض و درمان :
  حاشيه برگها چروك خورده و پژمرده‌اند: هوا خيلي خشك است، غبار پاشي را شروع نماييد، مقدار سنگريزه در زير گلداني بريزيد و آب به ان اضافه نماييد. مواظب باشد ته گلدان با آب در تماس نباشد.
  لكه‌هاي سوخته روي برگها مشاهده مي‌گردد: علت آن استفاده از مواد شيميايي براق كننده برگهاست، از آنها استفاده نكنيد.
  برگها مي‌ريزند و جوانه‌هاي جديد ظاهر نمي‌شوند: هوا سرد است، گلدان را به محل گرمتري انتقال دهيد، تشنگي مفرط هم عامل ديگر اين عارضه است.
  برگهاي جوان ريز و فاصله بين دو برگ زياد است: نور كافي نيست، به محل روشن‌تر منتقل نماييد، مواظب اشعه مستقيم آفتاب باشيد.
  برگها چروك خورده و نازك هستند: گياه تشنه است و يا تابش مستقيم آفتاب عامل آن است، گلدان را بمدت 15 دقيقه درون تشت پر از آب قرار دهيد،‌آبياري را تنظيم كنيد، گياه را به محل نيم سايه منتقل نماييد.
  برگها بد شكل و حشرات چسبنده‌اي روي آنها مشاهده مي‌گردد: سمپاشي با سم حشره‌كش نفوذي هر دو هفته يكبار تا رفع علايم پيشنهاد مي‌گردد.
  برگهاي پاييني زرد مي‌شوند: خاك گلدان باتلاقي شده است، سوراخ ته گلدان را بازديد و با يك سيم باريك با ملايمت مجاري خروجي زهكش را باز كنيد، اجازه دهيد سطح خاك خشك شود سپس آبياري را شروع كنيد.
  منبع: شرکت سبز باستان
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 4. کاربر زیر از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  پدربزرگ (5 September 2009)

 5. #3


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  آنتوريوم
  فارسي اصيل : گلدم (اشاره به گل دم روباهي شكل آن.)
  فارسي رايج : اآنتوريوم
  نام انگليسي : wax flower
  گلي زيبا از خانواده (آراسه)، برگهاي مخملي و زيباي آن در گل‌آرايي جايگاه ويژه‌اي دارد، صفحه رنگي كه عنوان گل جلب نظر مي‌نمايد در حقيقت براكته‌هاي رنگي و براق است كه گل دم روباهي شكل در انتهاي آن قرار دارد، مزيت اين گل در گل‌آرايي ناشي از دمگل بسيار بلند و طول عمر زياد گل بريده آن است، هواي گرم و مرطوب و خاك سبك از نيازهاي اساسي اين گياه زيباست، در گل‌آرايي به سبك ژاپني موارد استفاده فراوان دارد.
  نيازها :
  نور : گياه از تابش اشعه مستقيم آفتاب رنج مي‌برد، بهترين نور براي آن نور غير مستقيم كنار پنجره است.
  دما: تامين درجه حرارت 21 در تمام طول سال براي اين گياه مطلوب است درجه حرارت 30 را در صورتي كه رطوبت به حد مطلوب باشد تحمل مي نمايد.
  حداقل درجه حرارت در زمستان 16 است، قبل از ظهور گلها در بهار حدود 6 هفته در زمستان به آن سرما بدهيد (با درجه حرارت 16)
  آبياري : در بهار و تابستان هفته‌اي دو بار به ميزان زياد آبياري نماييد، خاك گلدان را هميشه مرطوب نگه داريد، ابياري در زمستان هفته‌اي يك بار كافي است.
  رطوبت: به رطوبت زيادتري احتياج دارد، در بهار و تابستان هر روز غبار پاشي كنيد، در زمستان هفته‌اي دو بار كافي است، با ريختن آب در زير گلداني سنگريزه‌دار رطوبت دايمي و پايدار ايجاد كنيد، مواظف باشيد ته گلدان با آب در ارتباط نباشد.
  تغذيه : كمبود عناصر غذايي خاك را با تغذيه مصنوعي هر دو هفته يك بار با كودهاي كمكي مخصوص گياهان زينيتي طبق دستور فروشنده يا سازنده جبران نماييد.
  خاك مناسب : مخلوطي از خاك برگ، خاك چوب و ذغال بهترين محيط رشد ريشه را تشكيل مي‌دهند.
  تعويض گلدان : پس از اتمام دوران گل‌دهي در زمستان اقدام به تعويض گلدان نماييد، دقت كنيد كه در هر حال گلدان بايد داراي زهكش مناسب باشد.
  تميز نمودن برگها: براي تميز نمودن برگها از پارچه يا اسفنج مرطوب استفاده نماييد، در صورت نياز به مواد براق كننده شيميايي فقط هر ماه يكبار استفاده كنيد.
  تكثير : از طريق كاشت بذر و تقسيم بوته
  عواض و درمان
  برگهاي جديد ريز، رنگ پريده و گلها ظاهر نمي‌شوند: خاك خيلي فقير است و احتياج به تغذيه مصنوعي دارد، طبق دستور تغذيه عمل كنيد.
  گلها ظاهر نمي‌شوند: نور كافي نيست، گياه را به محل پرنور تري منتقل نموده و مواظب اشعه مستقيم آفتاب باشد، اين عارضه ممكن است مربوط به آبياري زياد از اندازه باشد در زمستان هفته‌اي يك‌بار آبياري كافي است.
  در صورتي كه شرايط محيطي مانند، نور،‌درجه حرارت و رطوبت براي اين گياه مساعد باشد زيبايي آن به حدي است كه در نگاه اول با گل مصنوعي اشتباع مي‌گردد.
  لكه قهوه‌اي روي برگها مشاهده مي‌گردند: عارضه مربوط به حمله قارچ است، با محلول قارچ كش نفوذي گياه را طبق دستور سمپاشي نماييد در صورتي كه برگها خيلي صدمه ديده باشند آنها را حذف كنيد.
  برگها پر پشت اما گلها ظاهر نمي‌شوند: خاك از مواد غذايي خيلي غني است، گلدانها را در زمستان تعويض و خاك مناسب انتخاب كنيد.
  در زمستان برگها زرد و به طرف پايين مي‌پيچند: هوا سرد و مرطوب است،‌گلدانها را به محل گرمتري منتقل نموده و در فاصله بين دو آبياري اجازه دهيد سطح خاك خشك شود سپس آبياري كنيد، اگر برگها در حالي كه سبز هستند مي‌پيچند هوا سرد و خشك است گياه را به محل گرمتري منتقل و آبياري كنيد.
  برگها نازك، كم آب و زرد رنگ به نظر مي‌رسند: گياه خيلي تشنه است فورا آبياري كنيد، سطح خاك را هميشه مرطوب نگه داريد.
  برگها سايه مي‌شوند : هوا خيلي سرد است، امكان دارد كه برگها در زمستان با شيشه سرد در تماس بوده باشند، شرايط را مساعد نماييد.
  زخمهاي سفيد پنبه‌اي شكل در سطح زيرين برگها و قاعده آنها تشكيل شده‌اند : حشره آفت عامل آن است با پنبه آغشته به سم زخمها را خيس و هر دو هفته يك بار با سم حشره‌كش نفوذي طبق دستور گياه را سمپاشي كنيد تا علايم برطرف گردند.
  حشرات ريزي اطراف گياه در حال پرواز هستند: با سم حشره‌كش موجود در بازار گياه را هفته‌اي يك بار سمپاشي كنيد تا حشرات از بين برود.
  برگها براق بودن خود را از دست داده‌اند : هوا خيلي خشك است، غبار پاشي روزانه را در بهار و تابستان با آب سبك ولرم فراموش نكنيد.
  سطح برگها مملو از تار عنكبوت است: عال آن كنه ريز قرمز است، با پارچه و يا اسفنج مرطوب برگها را تميز و با سم كنه‌كش طبق دستور سمپاشي كرده تا علايم برطرف گردند تامين رطوبت در كاهش آفت موثر است.
  برگها مريض و شكافدار هستند: عامل آن صدمات فيزيكي است، گياه را از محل پر تردد دور و برگهاي صدمه ديده را از قاعده قطع كنيد.

  منبع: شرکت سبز باستان
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 6. کاربر زیر از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  پدربزرگ (5 September 2009)

 7. #4


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  حسن یوسف Coleus blumei
  [IMG]file:///D:/New%20Folder%20(3)/گیاهان/مهندسی%20کشاورزی%20%20-%20حسن%20یوسف_files/29cmnf5.jpg[/IMG]
  از گیاهان برگساره ای و دائمی می باشد که دارای برگ هایی با برگ های متنوع ابلق ( سبز، زرد، قرمز، خرمائي و سفيد ) و يا رنگ يكنواخت حنائي و قرمز ديده می شود. گلهاي كوچك آبي و سفيد آن زينتي نيستند و براي اينكه بوته قوي و انبوه شود بايد با دو انگشت گلها را قبل از رسيدن چيد.
  [IMG]file:///D:/New%20Folder%20(3)/گیاهان/مهندسی%20کشاورزی%20%20-%20حسن%20یوسف_files/1r5e1k.jpg[/IMG] نور در بروز این رنگ ها موثر است. و در آپارتمان بعلت كمبود نور برگها كم رنگ و ساقه ها بلند مي شود بهتر است گلدانها را نزديك پنجره جنوبي آپارتمان قرار داد. اين گياه را ميتوان در حياط منزل در باغچه در محل نسبتأ سايه آفتاب كاشت . براي اينكه گياه بزرگتري بدست آوريم ميتوان آنرا هميشه به گلدان بزرگتري انتقال داد و شاخه هاي انتهائي آنرا براي تقويت شاخه هاي جانبي هرس كرد.
  اين گياه به مخلوطي از كمپوست ، خاک باغچه، خاك برگ و كمي ماسه نياز دارد وازخرداد تا شهريور بايد هرهفته مقداري كود مايع به آن داده شود .آبیاری گیاه نیز باید به موقع انجام شود، چون خشکی باعث ریزش برگ ها می شود. و بهتر است در تابستان هر روز، و در زمستان هر ۲ روز ۱بار آبیاری شود.
  [IMG]file:///D:/New%20Folder%20(3)/گیاهان/مهندسی%20کشاورزی%20%20-%20حسن%20یوسف_files/2qnnns0.jpg[/IMG]
  روش ازدیاد:
  ۱ـ بوسيله بذر: بذور در اواخر زمستان و درگلخانه در خاك سبك كاشته شود (از طريق بذر واريته هاي مختلف جديد بدست ميآيد)
  ۲ـ بوسيله قلمه: از ساقه هائي كه گل دهنده نمي باشند قلمه گرفته و در خاك سبك در حرارت 16 ـ 18 درجه سانتيگراد كاشته شود .
  ۳ـ پرورش در آب: ساقه اين گياه در آب بخوبي ريشه ميدهد و يكي از روشهاي ازدياد ساده و آسان آن ريشه دار كردن گياه در آب و سپس كاشتن آن مي باشد .
  براي اينكه در تابستان بوته قوي داشته باشيم در بهار و اگر بخواهيم در زمستان بوته كامل داشته باشيم در اواسط پائيز از قلمه استفاده مي كنيم و گیاه باید به طور مرتب جوانه گیری شود تا جوانه های جانبی گیاه تحریک شده و شاخه های آن متعدد تولید کند و در نتیجه گیاه حالت بوته ای یافته، بلند و باریک نشود.
  [IMG]file:///D:/New%20Folder%20(3)/گیاهان/مهندسی%20کشاورزی%20%20-%20حسن%20یوسف_files/fn7awx.jpg[/IMG]
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 8. کاربر زیر از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  پدربزرگ (5 September 2009)

 9. #5


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  نخل مرداب يا پنجه كلاغي
  مشخصات ظاهري :گياه پاياي هميشه سبز با بلندي60 سانتيمتر.
  ويژگيها: ساقه هاي سبز رنگ عمودي افراشته اين گياه به جز در رأس بدون برگ هستند كه در رأس نيز دايره اي از برگچه هاي سبز علفي به صورت شعاعي مثل قاب يك چتر بيرون مي زنند.علاوه بر اين در تابستان گلها نيز به صورت شعاعي در رأس بيرون مي زنند ولي اين گلها كوچك و قهوه اي رنگند.
  محل نگهداري: به شرط آنكه ريشه ها دايم خيس باشند در برابر نور آفتاب كامل تا نيمه سايه كامل ـ بسيار مقاوم است.از مناطق بادگير دور شود.
  موارد استفاده: شكل و كيفيت متمايز اين گياه كنتراست خوبي با نمونه هاي بوته اي گسترده ايجاد مي كند. يك حوضچه نيم بشكه اي با نيلوفرهاي آبي سفيد پا كوتاه و گلهاي فراموشم مكن آبي رنگ كه در حاشيه آن پخش شده اند و يك گياه پنجه كلاغي كه كنتراست عمودي ظريفي مي دهد،در مجموع بسيار گيرا خواهند بود.
  رشد دركمپوست: بسيار مقاوم اما بايد هميشه مرطوب يا اشباع نگهداشته شود.
  مراقبت ويژه: ساقه هاي قهوه اي را قطع كنيد.در زمستانها ريشه ها را در خاك نگهداريد يا گياه را به درون ساختمان برده و روي طاقچه قرار دهيد.
  ازدياد: نخل مرداب را مي توان به راحتي از اواسط بهار تا اوايل تابستان با روش تقسيم بوته،تكثير كرد.البته راحتي آن بستگي به تجربه و توان شخص تكثير كننده دارد.
  از آنجائيكه اين گياه طبيعتاً به وسيله قرار گرفتن در آب رشد كرده و ريشه مي دهد،خاك آن بايد كاملاً مرطوب باشد،ولي اگر به اندازه كافي خيس نبود،ابتدا آن را كاملاً آبياري كنيد،سپس از گلدان بيرون آوريد.با استفاده از يك چاقوي تيز، انبوه ريشه ها را به دسته هايي با حداقل 4يا5 ساقه تقسيم كنيد،مراقب باشيد به ريشه ها صدمه نزنيد و سعي كنيد با دست عمل تقسيم را انجام دهيد.سپس هر قسمت را در گلداني با قطر دهانه 11-9 سانتيمتر حاوي كمپوست گلداني با پايه پيت قرار دهيد و كاملاً آبياري كنيد.
  گرچه روش تقسيم براي تمام انواع نخل مردابها بكار برده مي شود ولي مي توانند به روشهاي غير معمول ديگري نيز تكثير شوند،در گياه نخل مرداب رأس گل را همراه با برگه هايي كه زير گل وجود دارند بوسيله قيچي باغباني به اندازه يك سوم يا يك دوم كوتاه كنيد، در حاليكه به قسمتي از ساقه به طول 5 سانتيمتر متصل باشد،در آب و يا كمپوست مخصوص بذر و قلمه مرطوب قرار دهيد.(ساقه به طرف بالا و قسمت برگدار درون آب يا خاك قرار گيرد.) زماني كه ريشه داد،گياه را به گلداني با قطر دهانه 9 سانتيمتر و كمپوست گلداني منتقل كنيد. در طول عمل تكثير،سعي كنيد،دماي محيط گياه را 72- 68 درجه فارنهايت يا 22-20 درجه سانتيگراد نگاه داريد و مراقب باشيد كه گياه در شرايط نور مناسب و كافي،دور از تابش مستقيم خورشيد قرار گيرد.


  منبع : شرکت سبز باستان
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 10. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  matilda (26 August 2008), پدربزرگ (5 September 2009)

 11. #6


  زمان پیوستن
  29 Jan 2008
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  HTC TyTN Pro II
  نوشته‌ها
  80
  تشکر شده:
  49

  پیش گزیده

  سلام دوست عزيز

  من مي‌خواستم گياه آپارتماني تهيه کنم :
  1- نمي‌خواهم خيلي حساس باشه.
  2- نور منزل ما تقريبا خوب و مناسب است.
  3- خيلي اذيت نکنه

  شما چي پيشنهاد مي‌کنيد؟ ضمناً اگر بخواهم بخرم آيا پيشنهاد مي‌دهيد از بازار بزرگ گل مرکزي بخرم يا جاي خاص ديگري؟
  ضمناً آيا شما مي‌دانيد اين گلدانهاي پلاستيکي (مواد) بهتر هستند يا سفال ؟

  با تشکر
  يا حق
  با احمق بحث نميکنم و ميگذارم در دنياي احمقانه خويش خوشبخت زندگي کند.
  از حسود دوري ميکنم چون حتي اگر دنيا را هم به او تقديم کنم باز هم از من بيزار خواهد بود

 12. #7


  زمان پیوستن
  23 Nov 2005
  اتومبيل
  VW Gol
  گوشی موبایل
  Qtek S200 & Nokia 7070
  نوشته‌ها
  991
  تشکر شده:
  648

  پیش گزیده

  May 17 2059 چه زود دیر میشود...
  There is a narrow line between love and hate

 13. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Javid به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ماندانگاس (26 August 2008), mnikzad (27 August 2008)

 14. #8


  زمان پیوستن
  02 Apr 2005
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  Peugeot 206, Hyundai Genesis 2009
  گوشی موبایل
  HTC Touch HD, iPhone 4
  نوشته‌ها
  1,360
  تشکر شده:
  2490

  پیش گزیده

  پست ها به تاپیک جامع گیاهان منتقل شدند.
  تاپیک جامع گیاهان

  لطفا بحث رو در اونجا ادامه بدید.
  این تاپیک قفل شد.

 15. #9


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  گل های آهار


  گل آهار
  Zinina
  گل آهار Zininas L. : ازگياهان يكساله تيره مركبهيا كمپوزه Composeesو از گلهائي است كه از خيلي قديم كاشتن آن در ايران معمول بوده .گلش كلاپرك ساده يا پُرپَر است كه بسته به جورهاي مختلف رنگهاي متنوعي دارد .
  جورهائيكه سابقأ در ايران ميكاشته اند پا بلند كم پَر يا نيمه پُرپَر كه چندان زيبا نبوده ولي سالهاي اخير در اروپا و آمريكا جورهاي پاكوتاه و گل درشت بدست آورده اند كه خيلي جالب توجه و زيباست .
  اقسامي كه بيشتر درگلكاريها كاشتن آن معمول است بشرح زيرميباشد :

  1 ـ گل آهار ظريف Z. elegans : قسم قديمي است كه قد آن 55 تا 70 سانتيمتر و كلاپَركَش نيمه پُرپَر به رنگهاي سفيد ، زرد ، قرمز ، ارغواني و بنفش بوده است .
  2 ـ گل آهار كوتوله Z. Liliput : كه بوته هاي آن خيلي كوتاه و كلاپَرَكَش كه كاملا پُرپَر است كوچك و بسيار پُر گل ميباشد .
  3 ـ گل آهار كاليفرني بزرگ Z. California geant : كه قد بوته اش 50 سانتيمتر و گلهاي خيلي درشت و رنگهاي متنوع و زيبا دارد .  4 ـ گل آهار لوتر Z. Luther : به بلندي 50 سانتيمتر و گلهاي درشت بسيار پُرپَر .
  5 ـ گل آهار مكزيكي : كه قد بوته آن از 35 سانتيمتر تجاوز نكرده كلاپَرَكَش كوچك ساده يا پُرپَر است .
  گل آهارZininaمحل گرم و آفتابي را مي پسندد .
  همچنين يك دوره موقتي خشكي و بي آبي را تحمل مي كند .
  اما براي يك رشد طبيعي به خاكي با رطوبت كافي نياز دارد .
  با اين وجود بايد توجه داشت كه آب و هواي باراني و بسيار مرطوب برايش مضر است . اين گل براي تزئين تپه گلها يا حاشيه هاي تابستاني آفتاب رو بسيار مناسب است . و از جورهاي پا بلند آنهم براي كاشتن ميان باغچه ها ميتوان استفاده كرد . به كودهاي خاصي نياز ندارد و در يك خاك خوب باغچه بخوبي رشد ميكند .

  تكثير:
  اين گياه بوسيله بذر تكثير ميشود ، از جهت كاشت دانه هاي آهار بايد در هواي نيمه گرم فروردين كاشته شود . نهالهاي جوان نبايد زياد در كنار هم باشند و اگر چنين بود ، تعدادي از آنها را تُنُك ميكنند تا رشد بقيه جوانه ها تسهيل شود . سپس بعد از كمي رشد كه بلندي نهالها به 6 سانتيمتر رسيد ، آنها را در اواسط خرداد كه هوا روبه گرمي ميرود در باغچه ميكارند .
  فصل گل دادن اين گياه ازخرداد تا فصل سرما ادامه خواهد داشت .
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 16. کاربر زیر از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  پدربزرگ (5 September 2009)

 17. #10


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  گل گاردنيا


  گاردنيا
  GARDENIA
  گاردنيا Gardenia جنسي از تيره روناس ها يا روبياسه Rubiacees ميباشد و 7 تا 8 قسم آن درختچه هائيست كه در گرمخانه نگهداري ميشوند .
  برگهايشان عمومأ دائمي ، متقابل و بيضي شكل كشيده و گلهايش سفيد ، خوشبو كه از بغل دم برگها يا انتهاي شاخه بيرون ميآيد .
  اقسامي از گاردنيا كه زياد كاشته ميشوند عبارتند از :
  1 ـ گاردنيا ياسمني G. jasminoides : كه از آن دو جور قابل توجه بدست آورده اند به نامهاي :
  الف ـ گاردنيا ياسمني فورتونه ئي G. j. Fortunei : داراي گلهاي خيلي درشت .
  ب ـ گاردنيا ياسمني سيتريودورا G.J.citriodora : قد اين قسم كوتاه وگلهاي آن بوي ليمو ترش ميدهد .

  2 ـ گاردنيا راديكان G. radicans : با بوته كُرپِه و كوتاه بقد 50 سانتيمتر كه از آنهم جوري با برگهاي ابلق بدست آورده اند .
  اقسام گاردنيا Gardenia موقع رشد خود محتاج به هواي گرم و مرطوب با روشنائي تند و آبياري مداوم ميباشند ، بوته هاي آنرا بايد در گلدانهائيكه مملو از خاك خلنگ مخلوط با خاك برگ است و به دقت زه كشي شده باشد بكارند . اين گلدانها را بهتر است در جعبه هاي مملو از شن كه از ميان آن لوله شوفاژ گرمخانه ميگذرد فرو كنند . پس از خاتمه گلها لازم است ساقه ها را تا حد ممكن كوتاه نموده و گلدان را نيز تعويض كرد . تابش آفتاب صدمه اي به گاردنيا نمي زند . تا اول پائيز مي بايست به گياه كود داده و برگها را حتي الامكان مرطوب نگه داشت . زمستانها گلدان بايد در محل گرمي با حرارتي معادل 18 تا 22 درجه سانتيگراد و هواي مرطوب قرار گيرد .
  گلهاي گاردنيا Gardenia چنانچه چيده و در آب گذاشته شوند دوام قابل توجهي دارند .

  تكثير :
  زياد كردن گاردنيا Gardenia به روش قلمه زدن ساقه هاي جوان آن در اسفند ماه درخاكي كه 30 درجه سانتيگراد گرما داشته باشد صورت ميگيرد.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 18. کاربر زیر از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  پدربزرگ (5 September 2009)

 19. #11


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  گل تاج خروس

  تاج خروس

  Celosie

  گل تاج خروس ياCelisia L. هم نوعي از گل زلف عروسان و جنسي از خانواده تاج خروسها يا آمارانتاسه Amaranthaceae ميباشد كه بلندي آن در انواع مختلف به يك متر مي رسد .


  انواع مختلف تاج خروس :
  1 ـ تاج خروس پابلند( نقره اي) يا سليسيا آرژنتا C. argentea : به بلندي يكمتر با برگهاي سبز تيره كمي متمايل به قرمز ، با گلهاي قرمز با نقش سفيد اين گونه داراي واريته هاي متعددي ميباشد .از همه اقسام اين گونه معروفتر كه از قديم در ايران كاشتن آن مرسوم بوده ميباشد .


  2تاج خروس پا كوتاه(نقره اي)كريستاتاC . crete de coq(C.cristata ) : كه گياهي به بلندي 20 تا 50 سانتيمتر و از انتهاي ساقه آن تاج بزرگ و پهني كه لبه آن چين چين ميباشد بيرون ميآيد و بعلت آنكه كاملا شبيه تاج خروس معروف به چهل تاج است به اين نام معروف شده .
  روي اين تاج را هزاران گلهاي كوچك غير معلوم فشرده بيكديگر پوشانده كه رنگ آنها زرد طلائي ، ارغواني ، صورتي ، قرمز ، نخودي و غيره بسته به جورهاي مختلف است .


  2ـتاج خروس آرژانتا ژاپونيC. cristata variegatajaponica: كه تاج آن مانند پرهائي كه قديم اروپائيان به كلاه نصب ميكردند ميباشد .
  اين جور بوته اش با بوته تاج خروس يكي است ولي بجاي يك تاج كه روي بوته تاج خروس است روي هر شاخه از اين كياه كه به فراواني ميرويد خوشه هاي سبك پَر مانند كه پوشيده از گلهاي ريز زيادي بهمان الوان مذكور در بالا است ديده ميشود .
  اندام بوته آن مخروطي شكل و كاملا متمايز با جور اول ميباشد .
  بذر اين دوجور را نيز اوائل فروردين تا ارديبهشت روي خزانه كه از خاك سياه و سبك آماده شده باشد كاشته پس از آنكه بوته ها به اندازة 5 تا 6 سانتيمتر شدند آنها را به محل اصلي منتقل ميسازند .
  برگهاي جوان اين گياه خوشمزه و قابل خوردن است و بذر آن نيز از نظر مواد پروتئيني از ذرت و ارزن بيشتر مواد پروتئيني دارد و برشته آن بسيار خوشمزه ميباشد .

  3 ـ تاج خروس شيلدسي ئي C. childsii : اصل اين گونه از كشور هند است با تاجهاي زرد درخشان .
  4 ـ تاج خروس تومپو زوني ئي C. thompsonii : اين گونه به بلندي 60 سانتيمتر مي رسد .
  گلهاي آن بصورت تاجي به رنگ قرمزدرخشان ومنقش ميباشد .
  شايد شماهم اين گياه را براي زينت در باغچه كاشته ايد و يا به طور خود رو در باغچه ديده ايد ولي بدون استفاده از برگهاي جوان و بذر آن بوته ها را در آخر فصل بدست خزان سپرده ايد ، در حالي كه در هزاران سال قبل كشاورزان و قبايلي در مكزيك اين كياه را مي كاشتند و از بذر آن براي تغذيه استفاده مي كردند و حتي در سال 1519 ميلادي انبارهائي كه پر از بذر تاج خروس بود در مكزيك پيدا شد .
  بوته تاج خروس در مقابل كود هاي شيميائي و ساير كودها حساس است و خيلي زود آسيب مي بيند براي آنكه بوته اين گياه خوب رشد كرده گلش درشت شود كافيست كه آنها را در محل آفتاب گير در خاكي كه از مخلوط خاك سياه ، باغچه و خاك برگ پوسيده درست تشكيل شده باشد كاشت ، و روزهاي گرم چنان آبياري كنند كه پاي بوته ها هميشه مرطوب باشد ، گلهاي خشك تاج خروس چون تغيير شكل نميدهد براي دسته گل خشك مناسب است .

  تكثير :
  براي زياد كردن اين گياه به روش كاشتن بذر آن اقدام ميگردد .
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 20. #12


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  گل لاله  گل لاله
  TULIPA
  tulip
  تمام انواع لاله ها به سرما مقاوم هستند و مي توان آنها را در پائيز ، حوالي مهر و آبان در باغچه كاشت و از گل آنها در بهار استفاده نمود .
  معهذا اگر بخواهند پياز لاله را پيش رس كنند بايد پيازها را در مهر و آبان در گلدان بكارند .
  خاك مناسب براي گشت گل لاله خاكهاي رُسي ، شني ميباشد كه در زمستان آنرا با كود شيميايي مخلوط كرده باشند .
  در زمينهاي خيلي سبك شني بايد به اندازه كافي كود گاوي پوسيده با خاك مخلوط كرد .
  براي گاشت پياز در گلدان ابتداء قطعه تيله شكسته اي را در ته گلدان قرار داده سپس گلدان را از خاك پر مي كنند و آنگاه چهار پياز را در آن ميكارند.
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 21. کاربر زیر از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  پدربزرگ (5 September 2009)

 22. #13


  زمان پیوستن
  10 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  اتومبيل
  405 و پیکان وانت
  گوشی موبایل
  نوکیاn96
  نوشته‌ها
  1,648
  تشکر شده:
  2116

  پیش گزیده

  گل میمون
  گل میمون (نام علمی: Antirrhinum majus) یک گونه گل است.
  گل میمون یکی از گلهای زینتی است که در باغبانی بسیار معمول است و در فصل تابستان با گلهای رنگارنگ و مخملی خود جلوه خاصی به باغچه ها می دهد.
  این گیاه از جنس Antirrhinum و متعلق به خانواده scrophulariaceae میباشد. از گلهای زینتی دیگری که از این خانواده در باغبانی معمول است گل انگشتانه Digitalis و گوشی calceolaria را می توان نام برد
  از جنس Antirrhinum حدود 40 گونه مختلف علفی یکساله و دو ساله و چند ساله و نیمه درختچه ای شناسایی شده که یکی از این گونه ها Antirrhinum majus میباشد که نام علمی گل میمون است که از گیاهان علفی چند ساله این جنس میباشد ولی معمولا" از آن به‌عنوان گل یکساله استفاده می شود و دارای تعداد زیادی واریته و فرم مختلف میباشد . طول گیاه و رنگ و اندازه گل در واریته های مختلف متفاوت بوده و همین تنوع این گونه را جزء یکی ازپر استفاده ترین گیاهان در گلکاری قرار می‌دهد.
  ارتفاع این گیاه در واریته های مختلف بین ده سانتیمتر تا یک متر متغییر است . از فرم های بلند آن برای گل بریده و از فرم های کوتاه آن برای کاشت در حاشیه باغچه ها میتوان استفاده کرد.


  طرز نگهداری و کاشت

  گل میمون برای رشد و گلدهی به نور کافی احتیاج دارد . بنابراین بایستی آن را در محل آفتابگیر در باغچه بکارید . خاک باغچه باید بایستی قوی و دارای زهکشی خوبی باشد .
  فاصله کاشت نسبت به طول گیاه فرق می کند معمولا" فرم های کوتاه را با فاصله 25 سانتیمتری و فرم های بلند را با فاصله 50-40 سانتیمتری میکارند .
  برای طولانی شدن طول گلدهی میتوانید گلها را ببرید و از آن به عنوان گل بریده استفاده کنید و یا بعد از پژمرده شدن و قبل از تشکیل بذر آنها را قیچی کنید
  وقتیکه گیاه بعد از مدتی گل دادن فرم شاداب و جوان خود را از دست داد آنرا از محل نزدیک به زمین قیچی کرده و سپس با یک کود مایع آنرا کودپاشی کنید در این صورت گیاه ازنو شروع به رشد و فعالیت کرده و گلهای خوبی خواهد داد.
  گل میمون را در گلدان نیز میتوان پرورش داده و نسبت به زمان کاشن بذر در فصول مختلف در گلخانه به گل می نشیند.

  ازدیاد گل

  بهترین روش تکثیر کاشت بذر است که آنرا به دو صورت میتوان انچام داد: 1- در فصل پاییز بذر ها را در ترکیبی خاکی که نصف ماسه و نصف پیت یا خاک برگ است در گلخانه بکارند . بذرها معمولا" بعد از 20-10روز سبز می‌شوند . بعد از اینکه نشاء ها باندازه کافی رشد کردند آنها را در گلدانهای کوچک بکارید و در گلخانه سرد یا شاسی قرار دهید . این گیاهان در فصل بهار به باغچه منتقل کنید و گیاهانیکه بیین ترتیب پرورش یافته اند زودتر از سایرین به گل می نشینند و در واقع با این روش گلهای زودرس بدست می آیند . در صورتیکه فرم های بلند آنرابرای گل بریده پرورش داده اید میتوانید بعد از جابجا کردن نشاها آنها را در گلخانه ای که حداقل درجه حرارت آن بین –7و 4 درجه سانتیگراد باشد قرار دهید و در فصل زمستان از گلهای آن استفاده نمایید .
  2- طریقه دیگر کاشت مستقیم بذر است یعنی میتوان بذر را در بهار مستقیما در خاک باغچه بپاشید و در آبیاری آن دقت شود که بطور یکنواخت با آبپاش که سوراخهای ریز دارند آبیاری شوند و بعد از سبز شدن بذر ها آنها را تنک کنید و فاصله مناسب رعایت شود. esdd

  بیماری و آفت

  یکی از بیماریهای رایج در گل میمون بیماری قارچی زنگ میباشد که بسرعت در گیاه پیشرفت می‌کنند .لکه های قهوه ای رنگ پودر مانند که درزیر برگ و در روی ساقه ظاهر می شود از علائم بیماری می باشند
  آفت شته نیز معمولا" روی شاخه های جوان بچشم میخورد که میتوان با استفاده از سممومی که در بازار موجود است نسبت به سمپاشی اقدام نمایید
  هر چی امضا میذارم حذف میشه، پس از خیرش گذشتم

 23. کاربر زیر از دوست گرامی mnikzad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  پدربزرگ (5 September 2009)

صفحه 1 از 7 1234567 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد