تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 5 12345 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 59

نام گفتگو: روش درست و قانونی نقل و انتقال خودرو (خرید و فروش اتومبیل)

زمان پیوستن
    03 Sep 2007
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    206 v9
    گوشی موبایل
    nokia N95_8gig

پیش گزیده روش درست و قانونی نقل و انتقال خودرو (خرید و فروش اتومبیل)

دوستان سلام .

خرید و فروش اتومبیل و معامله خودرو مقوله ای است که هریک از ما هر چند سال یکبار و یا حتی سالی چند بار با آن مواجه می شویم و همه ما سابقه معامله اتومبیل داریم لذا با توجه به رویه های مختلفی که در انجام معامله خودرو در بنگاه های اتومبیل و به وسیله دلالها و بعضا دفاتر اسناد رسمی انجام می شود که بعضا کج راهه میباشد و برای فروشنده و یا خریدار ایجاد زحمت و درد سر می نماید تصمیم گرفتم با توجه به شغلم و اطلاعاتی که در این زمینه دارم روش صحیح انتقال خودرو را برای دوستان بیان کنم :

با توجه به ماده 20 ائین نامه راهنمایی و رانندگی که مورد توافق اداره راهنمایی و رانندگی و کانون سردفتران و دفتریاران قرار گرفته فروشنده و خریدار باید جهت ثبت انتقال اتومبیل موارد و مراحل زیر را انجام دهند :

1- اخذ برگه معاینه فنی خودرو از مراکز مربوطه .

2- اخذ مفاصاحساب عوارض سالیانه خودرو از یکی از مناطق شهرداری .

3- مراجعه فروشنده و خریدار به همراه اتومبیل مورد معامله به یکی از مراکز تعویض پلاک .

4- اخذ برگه خلافی خودرو در همان مرکز تعویض پلاک .

5- انجام تشریفات مربوطه در مرکز تعویض پلاک که نهایتا به صدور شناسنامه جدید خودرو (برگ سبز) بنام خریدار و صدور برگه تائیدیه نقل و انتقال خودرو می انجامد .

6- مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی جهت ثبت انتقال و انجام معامله .

سایر مدارک مورد نیاز برای راهنمایی و رانندگی : سند کمپانی - بنچاق خریداری - وکالتنامه (در صورت وجود) - سند اتومبیل (برگ سبز یا اسناد قدیمی) - کارت اتومبیل - شناسنامه - کارت ملی - کارت نظام وظیفه آقایان متولد 1338 و به بعد

مدارک مورد نیاز برای دفترخانه : بنچاق خریداری - وکالتنامه (در صورت وجود) - شناسنامه خودرو (برگ سبز) - تائیدیه نقل و انتقال خودرو (صادره توسط مرکز تعویض پلاک) - کارت سوخت - مفاصاحساب عوارض سالیانه خودرو از شهرداری - شناسنامه - کارت ملی - کارت نظام وظیفه آقایان متولد 1338 و به بعد .

توجه داشته باشید این روال صحیح انتقال سند یک خودرو میباشد . هر روش دیگری غیر قانونی بوده و مورد تائید مراجع رسمی نمی باشد .

تائیدیه نقل و انتقال خودرو صادره توسط اداره راهنمایی و رانندگی جهت مراجعه به دفترخانه و ثبت معامله به مدت 2 ماه دارای اعتبار میباشد .

2. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی pouya_yz به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Alireza.N (17 June 2008), amahdavi2004 (22 July 2008), ar1358 (12 June 2008), اینجانب (13 June 2008), hdmm (1 August 2011), Navid_Aref (12 June 2008)

زمان پیوستن
    06 Jun 2007
    شهر
    اردبیل - تهران
    اتومبيل
    Toyota Camry
    گوشی موبایل
    W810-W950-Satio

پیش گزیده

دو تا چیز هست که لازم دونستم اشاره کنم بهشون
    یکی اینکه داشتن اون تاییدیه نقل و انتقال خودرو و کارت سوخت برای ثبت سند الزامی نیست.
    دیگری اینکه واسه هیچکدوم از خودروهای عمومی و باری عوارض شهرداری لازم نیست.

زمان پیوستن
    03 Sep 2007
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    206 v9
    گوشی موبایل
    nokia N95_8gig

پیش گزیده

عرض شود که برای تنظیم سند وکالت نه کارت سوخت لازمه و نه تائیدیه نقل و انتقال .

ولی برای ثبت سند قطعی نه تنها تائیدیه نقل و انتقال اجباریه بلکه اخذ کپی از کارت سوخت و نوشتن شماره آن در سند نیز الزامی است . حالا بعضی از دفترداران ضمن سند مسئولیت موجود بودن یا نبودن کارت سوخت را به عهده خریدار می گذارند و اقدام به تنظیم سند می کنند یا اصلا این مورد را به مسئولیت خودشون رعایت نمی کنند و سند قطعی را تنظیم می کنند . ولی در مورد تائیدیه انتقال شک نکنید !

در مورد ماشینهای باری و عمومی نه تنها باید مفاصاحساب عوارض سالیانه شهرداری توسط دفترخانه اخذ بشه بلکه فروشنده باید به اداره دارایی مراجعه کنه و مالیات مشاغل را نیز پرداخت و گواهی پرداخت مالیات را برای تنظیم سند قطعی تسلیم دفترخانه نماید .

زمان پیوستن
    06 Jun 2007
    شهر
    اردبیل - تهران
    اتومبيل
    Toyota Camry
    گوشی موبایل
    W810-W950-Satio

پیش گزیده

عزیز دل مگه شغل شما چیه که اینا رو میفرمائید
    من خودم بابام سردفتره و خودمم اونجا کار میکنم
    اولاً که برای هیچ ماشین باری و عمومی مثل وانت ها عوارض شهرداری دریافت نمیشه
    اگه اونجوری نبود که الان دفترخونه ما رو شهرداری خیلی وقت پیش پلمپ کرده بود
    مشاغل رو هم تو سند نوشته میشه بر عهده خریدار است و میتواند از فروشنده مطالبه نماید.
    کارت سوخت هم نوشته میشه توسط خریدار به فروشنده تحویل و مسئولیتشو خریدار برعهده گرفت
    در مورد برگه نقل و انتقالم اصرار بر اینه که باشه حالا اگه نبود کپی برگ سبز قدیم و برگ سبز جدید به تنهائی کفاف میکنه

زمان پیوستن
    03 Sep 2007
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    206 v9
    گوشی موبایل
    nokia N95_8gig

پیش گزیده

خواب اگر پدر شما سردفتره و شما هم در دفتر کار می کنید و :

1- برای ماشینهای باری و عمومی عوارض سالیانه شهرداری دریافت نمی کنید .

2- برای ماشینهای باری و عمومی مالیات مشاغل دریافت نمی کنید و مسئولیت آن را بر عهده خریدار می گذارید.

3- برای نقل و انتقال قطعی کپی برگ سبز قدیم و جدید را به جای تائیدیه نقل و انتقال قبول می کنید .

اولا بفرمائید بر اساس کدام یک از بخشنامه ها و قانونهای شهرداری - دارایی - راهنمایی و رانندگی - سازمان ثبت این کارها را انجام می دهید تا ما هم یاد بگیریم ؟!

ثانیا من این تاپیک را زدم تا فروشنده و خریدار اول وظایف "قانونی" خودشان را بدانند بعد اگر تصمیم داشتند تا به بعضی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند تا با هریک از شرایطی که در زیر عرض می کنم سند بزنند بدانند که خلاف و بر خلاف مقررات عمل کرده و مسئولیت عواقب آن با خوشان است ضمنا در مورد تخلفات دفترخانه ها فقط همین را عرض می کنم که بعنوان مثال ممکن است که من روزی 4 بار چراغ قرمز را رد کنم و کسی هم متوجه نشه ولی حتی اگر بعد از یکسال فقط یک دفعه هم به دام بیفتم و جریمه بشم همین کافی است !

قابل توجه فروشنده ها و خریداران که بعضی دفاتر با شرایط زیر اقدام به تنظیم سند می کنند :

بدون عوارض سالیانه شهرداری - بدون گواهی مالیات مشاغل - بدون تائیدیه نقل و انتقال - بدون شناسنامه و کارت شناسائی - خالی نگه داشتن جای خریدار در دفتر - امضاء گرفتن سفید دفتر بدون نوشتن سند - امضاء شدن سند توسط فروشنده در یک روز و توسط خریدار در روز دیگری و بالعکس - بردن حسن بجای حسین به دفترخانه و غیره .

توجه کنید که برخی از این شرایطی که در بالا ذکر کردم ممکنه به نفع طرفین معامله باشه ولی هیچکدام منطبق با مقررات و قوانین موجود نبوده و تخلف فروشنده - خریدار و دفترخانه محرز و قابل پیگرد انتظامی توسط بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران - سازمان ثبت - دادگاه های عمومی و غیره میباشد .

ضمنا بنده خودم دفتریار اسناد رسمی با دهسال سابقه کار هستم .

7. کاربر زیر از دوست گرامی pouya_yz به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

اینجانب (13 June 2008)

زمان پیوستن
    27 Jan 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    206 تیپ5 مدل83-تندر LP 87
    گوشی موبایل
    LG 3D MAX

پیش گزیده

با تشکر از تاپیک خوبتون،
    یک سوال داشتم:
    اخیرا برای فروش یک ماشین مدل 80 بعد از مراجعه به نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و ثبت نقل و انتقال رفته بودیم دفترخانه. با توجه باینکه تا بحال عوارض سالیانه شهرداری این ماشین پرداخت نشده بود، اونجا به ما گفتند "اگر بخواهید خودتون بروید شهرداری، ازتون جریمه دیرکرد هم میگیرند. ولی اگر بما (دفترخانه) مستقیما بدهید دیگر جریمه نمیگیریم".
    این جریانش چیه؟ آیا پرداخت از طریق دفترخانه بهمین نحو عواقبی برای طرفین ندارد؟
    با تشکر مجدد

9. کاربر زیر از دوست گرامی اینجانب به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

pouya_yz (14 June 2008)

زمان پیوستن
    29 Feb 2008
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    Daewoo Cielo
    گوشی موبایل
    N73 ME

پیش گزیده

دوست عزیز بنده میخوام ماشینمو به عموم بفروشم !

آیا میشه ایشون تعویض پلاک را انجام بدهد ولی ماشینو سند نزنه ؟
    []

11. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی lovee_eshgh به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

اینجانب (13 June 2008), pouya_yz (14 June 2008)

زمان پیوستن
    06 Jun 2007
    شهر
    اردبیل - تهران
    اتومبيل
    Toyota Camry
    گوشی موبایل
    W810-W950-Satio

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط pouya_yz مشاهده گفتگو
    خواب اگر پدر شما سردفتره و شما هم در دفتر کار می کنید و :

1- برای ماشینهای باری و عمومی عوارض سالیانه شهرداری دریافت نمی کنید .

2- برای ماشینهای باری و عمومی مالیات مشاغل دریافت نمی کنید و مسئولیت آن را بر عهده خریدار می گذارید.

3- برای نقل و انتقال قطعی کپی برگ سبز قدیم و جدید را به جای تائیدیه نقل و انتقال قبول می کنید .

اولا بفرمائید بر اساس کدام یک از بخشنامه ها و قانونهای شهرداری - دارایی - راهنمایی و رانندگی - سازمان ثبت این کارها را انجام می دهید تا ما هم یاد بگیریم ؟!

ثانیا من این تاپیک را زدم تا فروشنده و خریدار اول وظایف "قانونی" خودشان را بدانند بعد اگر تصمیم داشتند تا به بعضی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند تا با هریک از شرایطی که در زیر عرض می کنم سند بزنند بدانند که خلاف و بر خلاف مقررات عمل کرده و مسئولیت عواقب آن با خوشان است ضمنا در مورد تخلفات دفترخانه ها فقط همین را عرض می کنم که بعنوان مثال ممکن است که من روزی 4 بار چراغ قرمز را رد کنم و کسی هم متوجه نشه ولی حتی اگر بعد از یکسال فقط یک دفعه هم به دام بیفتم و جریمه بشم همین کافی است !

قابل توجه فروشنده ها و خریداران که بعضی دفاتر با شرایط زیر اقدام به تنظیم سند می کنند :

بدون عوارض سالیانه شهرداری - بدون گواهی مالیات مشاغل - بدون تائیدیه نقل و انتقال - بدون شناسنامه و کارت شناسائی - خالی نگه داشتن جای خریدار در دفتر - امضاء گرفتن سفید دفتر بدون نوشتن سند - امضاء شدن سند توسط فروشنده در یک روز و توسط خریدار در روز دیگری و بالعکس - بردن حسن بجای حسین به دفترخانه و غیره .

توجه کنید که برخی از این شرایطی که در بالا ذکر کردم ممکنه به نفع طرفین معامله باشه ولی هیچکدام منطبق با مقررات و قوانین موجود نبوده و تخلف فروشنده - خریدار و دفترخانه محرز و قابل پیگرد انتظامی توسط بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران - سازمان ثبت - دادگاه های عمومی و غیره میباشد .

ضمنا بنده خودم دفتریار اسناد رسمی با دهسال سابقه کار هستم .
    خب مطمئنا بین یک دفترخونه با یکی دیگه فرق هست
    یکی هست تو وکالتنامه هم از موکل پایان خدمت میخواد و میگه اجباریه یکی هم نه سخت نمیگیره
    در حالیکه بودن و نبودنش مهم نیست.
    دفترخونه ها کاراشون سلیقه ای هست مطمئنا شما از اون سخت گیرا هستین که شاید آمار سندتون تو ماه بالای 100 تا هم نشه
    دفترخونه باید در کنار رعایت قوانین طوری عمل کنه که ارباب رجوع رو از کارش بیکار نکنه
    حالا جواب سوالای شما
    1- تمام ماشینهای باری از عوارض شهرداری معافند نمیدونم شما این رو از روی کدوم قانون میفرمائین که باید حتما واریز بشه
    اصلا وقتی یکی که وانت داره بفرستی شهرداری پسش میزنن میگن شهرداری واسه خودروهای وانتی و عمومی اصلا شامل نمیشه
    این رو شک نکنین که سخت تو اشتباهین
    2- گرفتن مشاغل اصلا برعهده دفترخانه نیست که بخوائیم ما مشاغل بگیریم.فقط هنگام امضای متعاملین ازشون میپرسیم در مورد مشاغل به تفاهم برسین که اونا خودشون حل میکنن فقط تو سند نوشته میشه که به خریدار تفهیم شد مه مشاغل برعهده ایشونه میتونه از فروشنده مطالبه کنه
    3- الزام بر ایه که تائیدیه نقل و انتقال حتما باشه ولی اگه نباشه اصلا نمیتونه ایراد باشه چون کپی برگ سبز جدید و قدیم جای اونو میتونه بگیره
    ما برای تمام کارهائی که قانون خاصی واسش وضع نشده و اختیاریه ابتدا با بازرسان ثبتی تماس میگیریم و پس از اطمینان از صحت کارمون رو انجام میدیم .

زمان پیوستن
    06 Jun 2007
    شهر
    اردبیل - تهران
    اتومبيل
    Toyota Camry
    گوشی موبایل
    W810-W950-Satio

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط اینجانب مشاهده گفتگو
    با تشکر از تاپیک خوبتون،

یک سوال داشتم:
    اخیرا برای فروش یک ماشین مدل 80 بعد از مراجعه به نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و ثبت نقل و انتقال رفته بودیم دفترخانه. با توجه باینکه تا بحال عوارض سالیانه شهرداری این ماشین پرداخت نشده بود، اونجا به ما گفتند "اگر بخواهید خودتون بروید شهرداری، ازتون جریمه دیرکرد هم میگیرند. ولی اگر بما (دفترخانه) مستقیما بدهید دیگر جریمه نمیگیریم".
    این جریانش چیه؟ آیا پرداخت از طریق دفترخانه بهمین نحو عواقبی برای طرفین ندارد؟
    با تشکر مجدد
    1- اصلا از وظایف دفترخانه نیست که بخواد عوارض شهرداری رو نقدی بگیره و خودش واریز کنه

2- عوارش شهرداری جریمه نداره ولی باید برای هر سال واریز بشه که اگه واریز نشه هنگام نقل و انتقال خودرو شهرداری همه اون سالهایی که عوارض ندادین رو ازتون میگیره

زمان پیوستن
    06 Jun 2007
    شهر
    اردبیل - تهران
    اتومبيل
    Toyota Camry
    گوشی موبایل
    W810-W950-Satio

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط lovee_eshgh مشاهده گفتگو
    دوست عزیز بنده میخوام ماشینمو به عموم بفروشم !

آیا میشه ایشون تعویض پلاک را انجام بدهد ولی ماشینو سند نزنه ؟
    اگه تعویض پلاک انجام بشه لازمش این هست که باید سند قطعی واسش نوشته بشه.
    یک توصیه دارم : همیشه از فروش ماشین به یک نفر مطمئن بشید بعدش برید تعویض پلاک و الا خیلی از افرادی هستن که به خاطر تعویض پلاک بیجا دو بار هزینه های سند اعم از حق الثبت و حق التحریر و مالیات نقل و انتقال رو متقبل میشن
    یه سوال ؟ شما که گفتید میخوائید ماشینتونو بفروشید دلیل اینکه نمیخوایید سند قطعی بزنید به اسمش چیه ؟

15. کاربر زیر از دوست گرامی benyamilan به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

lovee_eshgh (13 June 2008)

زمان پیوستن
    29 Feb 2008
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    Daewoo Cielo
    گوشی موبایل
    N73 ME

پیش گزیده

دوست عزیز عرض کردم چون ماشینو به عموم میخوام بفروشم ایشون میگه سند به نامه شما هم باشه عیب نداره و میخواد فعلا" هزینه سند نده !

و چون تو یه شهر دیگست میخواد تعویض پلاک کنه ! وگرنه پلاکم تعویض نمیکرد !
    []

زمان پیوستن
    06 Jun 2007
    شهر
    اردبیل - تهران
    اتومبيل
    Toyota Camry
    گوشی موبایل
    W810-W950-Satio

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط lovee_eshgh مشاهده گفتگو
    دوست عزیز عرض کردم چون ماشینو به عموم میخوام بفروشم ایشون میگه سند به نامه شما هم باشه عیب نداره و میخواد فعلا" هزینه سند نده !

و چون تو یه شهر دیگست میخواد تعویض پلاک کنه ! وگرنه پلاکم تعویض نمیکرد !
    نه هیچ مشکلی نیست میتونه همچین کاری انجام بده .
    فقط یه نکته مهم هست که اگه یه روزی بخواد ماشین رو بفروشه :
    1- اگه تعویض پلاک نکنه و ماشین رو با پلاک و اسم شما سوار شه یکبار خرج سند رو پرداخت میکنه
    2- ولی اگه الان بره به اسم خودش تعویض پلاک کنه هنگام فروش باید دو بار هزینه تنظیم سند رو پرداخت کنه چون یه بار باید به اسم خودش بزنه و یکبار دیگه به اسم طرف مقابل که میخواد بهش بفروشه ( حواستون به این دو تا باشه که ضرر نکنین)

ولی اگه اصرار داره که تعویض پلاک یه اسم خودش بکنه :
    فقط شما باید به یکی از دفترخونه ها مراجعه کنید و یک وکالت تعویض پلاک به اسم عموتون بدین تا ایشون بتونن تو شهر خودشون بدون نیاز شما تعویض پلاک انجان بدن. هزینش هم 105250 ریال هست.
    اگه اینکار رو انجان ندین باید شما خودتون حتما برید شهر عموتون و به همراه عموتون تعویض پلاک رو انجام بدین چون امضای شما هم نیاز هست.

18. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی benyamilan به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

amahdavi2004 (22 July 2008), اینجانب (13 June 2008), Golem (28 June 2008), lovee_eshgh (14 June 2008)

زمان پیوستن
    29 Feb 2008
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    Daewoo Cielo
    گوشی موبایل
    N73 ME

پیش گزیده

خیلی ممنون عزیز !

عالی بود !

بفرمایید هزینه سند ماشینها واسه سال جاری به چه صورت است ؟
    []

صفحه 1 از 5 12345 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند