تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 9 12345678 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 108

نام گفتگو: نحوه تکثیر گورامیها

 1. #1


  زمان پیوستن
  10 Dec 2005
  نوشته‌ها
  30
  تشکر شده:
  53

  پیش گزیده نحوه تکثیر گورامیها

  نقل قول نوشته شده توسط maryamakbari1
  سلام دوستان ميشه كمي هم در مورد پرورش وتكثير گورامي و اسكار بيشتر صحبت كنيد با تشكر در ضمن من چند تا ذلقك دارم يكيشون كم رنگ شد و مرد يكي ديگشون هم داره كم رنگ ميشه خواهش ميكنم بكوييد راهي هست با تشگر
  تمام گوارامیها برای تکثیر و پرورش شرایط یکسان و مساوی ای دارن . اگه بتونید یک نوع اون رو با موفقیت تکثیر کنید از بقیه گونه های دیگه هم براحتی می تونید تخمگیری کنید ! ترتیب و رعایت انجام کارهای لازم برای تکثیر گوارامیها دارای اهمیت زیادیه . چنانچه بموقع آن کارها انجام نگیرد نتیجه تکثیر خراب خواهد شد. باید همزمان با آماده ساختن ماهیهای مولد برای انجام تخمریزی پیش بینی لازم را برای تهیه غذای لاروهای گوارامیها صورت بگیرد و از قبل اقدامات لازم را انجام داد و برای آنها غذا تهیه کرد. لاروهای گوارامی در ابتدا خیلی ریز هستند و غذای خیلی ریزتری احتیاج دارند. معمولا نوزادان میگو را تا یکهفته بعد از شنای آزاد نمی توانند صید کنند و بخورند زیرا برایشان بزرگ است و اگر بی غذا بمانند تمام آنها تلف خواهند شد. بنابراین باید موجودات زنده خیلی ریزتری را مانند انفوزئرها و فیتوپلانکتنها را تولید کرد. تا لاروهای گوارامی بعد از آنکه کیسه زرده زیر شکمشان را جذب کردند و دارای شنا آزاد شدند، بتوانند آنها را بعنوان اولین غذا استفاده نمایند.

  طرز تهیه آنفوزئرها و فیتوپلانکتنها:
  ابتدا ظرفی را آب کنید و در مکانی قرار دهید که نور مستقیم آفتاب به آن بتابد. برای تولید فیتوپلانکتنها و تک سلولیهای گیاهی مقداری برگ کاهو را داخل ظرف قرار دهید. برای تولید انفوزئرها بهتر است مقداری کاه گندم را داخل ظرف قرار دهید. بعد از گذشت یکهفته داخل آب موجودات ره بینی و خیلی ریزی تولید شده اند که غذای لاروهای گوارامی در مرحله اولیه زندگی شان خواهد بود.

  طرز تکثیر و پرورش گوارامیها
  ابتدا آکواریومی که ارتفاع آب آن 15 سانتیمتر باشد را با آب که دارای سختی 6 تا 8 درجه DH و دمای مناسب 27 درجه سلسیوس باشد، مهیا و آماده می سازیم. برای جلوگیری از مزاحمتهای احتمالی دور آکواریوم پوشیده می شود که از بیرون برایشان مزاحمت ایجاد نشود و داخل آکواریوم شن یا ماسه و شعله اکسیژن قرار داده نمی شود. گوارامیها قادرند از سطح آب اکسیژن بگیرند و باید در محیطی آرام و ساکت و بدور از مزاحمتهای دیگران و بدون تلاتم آب تخمریزی کنند. چند شاخه گیاه طبیعی یا مصنوعی در روی سطح آب قرار دهید. از آنجائیکه گوارامیهای نر خیلی زیاد علاقه به تخمها و نوزادان دارند با شتاب و عجله می خواهند صاحب نوزاد شوند و این عجله و شتاب در مواقعی که ماهی ماده آمادگی نداشته باشد اختلاف بوجود می آید و ماهی نر شروع به زدن و کندن دم و باله های ماهی ماده می کند. اگر ماهی ماده همچنان بی میل و بی رغبت به تخمریزی باشد، آنچنان ضربات شدیدی را خواهد خورد که گاهی منجر به تلف شدن ماهی ماده خواهد شد. وجود چند شاخه گیاه طبیعی و مصنوعی پناهگاهی برای ماهی ماده خواهد بود که بتواند رد لابلای آنها پنهان و مخفی شود. و بتدریج ماهی ماده آماده خواهد شد و با گذشت چند ساعت اعلام آمادگی برای تخمریزی خواهد کرد. و بدون ناراحتی و درگیری و با بدن سالم و شاداب به کنار ماهی نر خواهد آمد و با راهنمایی ماهی نر به قسمت لانه هوایی هدایت می شود. و در آنجا آرام باقی می ماند و در چندین مرحله با ماهی نر تخمریزی می کنند. بنابراین نحوه تخمریزی و مراحل انجام کارها بترتیب اهمیت بشرح زیر است.
  1- آکواریوم محل تخمریزی باید دارای آبی با سختی بین 6 تا 8 درجه DH و دمای 27 درجه سلسیوس باشد. ارتفاع آب حداکثر 15 سانتیمتر و دور آکواریوم پوشیده شود.
  اکسیژن داخل آکواریوم قرار نمی گیرد چون باعث تلاتم آب خواهد شد و گوارامیها محیط آرام و ساکت را دوست دارند. هیچگونه شن و یا ماسه در کف قرار ندهید و هرگز برای آنها مزاحمت ایجاد نکنید. چند شاخه گیاه داخل آکواریوم قرار دهید تا علاوه بر اینکه محیط طبیعی برای ماهیها ایجاد می شود، ماهی ماده بتواند در لابلای آن رد مواقع ضروری پنهان شود. با ایجاد چنین محیطی حالا می توانید ماهی نر را بداخل آکواریوم بگذارید.
  ماهی نر شروع به ساختن لانه هوایی می کند و با بزاق دهانش از سطح آب هوا می گیرد و بصورت حبابهای بلوری شفاف در سطح آب بصورت لانه هوایی به خانه سازی می پردازد. بیشتر دوست دارد در بین گیاهان باشد. اگر گیاهان برگ دار پهن استفاده شود، در زیر برگ گیاه لانه هوایی ایجاد می کند. و سر پناه مناسبی برایش خواهد بود. و مکان مناسبی برای تخمها و لاروها در چند روز اول است.
  2- بعد از گذشت 24 ساعت حالا نوبت به معرفی ماهی ماده خواهد بود. بآرامی ماهی ماده را داخل آکواریوم قرار دهید. دقت کنید، کوچکترین ضربه ای به بدن ماهی ماده باعث صدمه جدی و یا اینکه احتمالا از شدت درد و ضربه وارده به بدنش تخمریزی را به تأخیر می اندازد که در این فاصله چون حوصله ماهی نر کم است امکان ضربه زدن شدید به ماهی ماده زیادتر می شود و ممکن است ماهی ماده تلف شود. بنابراین با حوصله و بآرامی ماهی ماده را در کنار ماهی نر قرار دهید. با اضافه شدن ماهی ماده به آکواریوم، حرکات زیبا و دیدنی ماهی نر شروع خواهد شد. بطوریکه رقصهای زیبا و با ایجاد حرکاتی موزون که بهمراه این حالت، آبششها را باد می کند و ژست مخصوصی می گیرد و با گاردهای زیبا به دور و اطراف ماهی ماده می چرخد و همراه رقص، ماهی ماده را به آغوش می گیرد و به زیر لانه هوایی که ساخته است می برد و خیلی زود خانه اش را تکمیل تر و بزرگتر می کند. سپس ماهی ماده را دعوت به تخمریزی در محل لانه هوایی می کند. اگر ماهی ماده آماده باشد در همان ساعات نخست اعلام خواهد کرد و برای تخمریزی به زیر لانه هوایی می رود و خیلی آرام می ایستد و تخمریزی شروع می شود. و چندین ساعت تخمریزی طول می کشد و در هر نوبت تخمها در داخل لانه هوایی چیده می شود چنانچه ماهی ماده به هر دلیلی آماده نباشد و از کنار ماهی نر فرار کند و به طرف دیگری برود. این عمل باعث عصبانیت ماهی نر خواهد شد. ماهی نر دوباره دنبال او می رود و از او دعوت بعمل می آورد و چنانچه با بی میلی و فرار ماهی ماده روبرو شود. شروع به زدن ماهی ماده می کند. ماهی ماده که احساس خطر می کند سعی در مخفی و پنهان شدن دارد. در این مرحله وجود گیاهان بکمک او خواهند بود و او در لابلای آنها دور از ماهی نر ساعتی را پنهان می شود. این تعقیب و گریزها و ضربه زدنها ساعتها ادامه خواهد داشت. و در مواقع عصبانیت ماهی نر در هر دفعه با حمله تکه ایی از باله یا دم و یا از بدن ماهی ماده را کنده و با بی رحمی تمام با او رفتار می کند. اگر ماهی ماده نتواند بخوبی خود را مخفی کند، خیلی زود بد شکل و بد قیافه و بی حال و پژمرده و نیمه جان می شود و چنانچه اوضاع بهمین صورت پیش برود تلف خواهد شد. بنابراین باید مراقب باشید قبل از آنکه ماهی ماده به این وضع دچار شود، چندین شاخه گیاه حتما در آکواریوم قرار دهید. و در صورتیکه تشخیص دادید ماهی ماده آمادگی تخمریزی ندارد او را سریعا از آنجا خارج کنید.
  چنانچه ماهی ماده اعلام آمادگی نماید در نهایت حداکثر بین 24 الی 48 ساعت جفت تخمریزی خواهند کرد و پس از پایان تخمریزی ماهی ماده را به آکواریومی که از قبل آماده کرده اید و دارای آب سالم و تمیز و آماده دارد منتقل کنید و مقداری داروی متیلن آبی به آب اضافه کنید تا زخمهای ماهی ماده عفونی نشوند و سپس ماهی ماده را با غذاهای زنده برای مرحله بعدی که باید 15 روز آینده باشد آماده نمائید. خیلی زود قسمتهای کند شده بدن ماهی ماده ترمیم خواهد شد و بحالت اول بر می گردد و بنابراین همه نگرانیها پایان خواهد یافت. مسئولیت و مراقبت از تخمها بعهده ماهی نر خواهد بود. بنابراین ماهی نر در آکواریوم باقی می ماند و شما می توانید تخمها را در داخل لانه هوایی مشاهده نمائید که بصورت دانه های ریز و مانند شکر سفید رنگ است.
  ماهی نر از تخمها مراقبت می کند و گاهی که در اثر ترکیدن حبابهای هوایی بعضی از تخمها به پایین می افتند سریعا ماهی نر با دهان برداشته و آنها را مجددا به داخل لانه هوایی بر می گرداند. ماهی نر مرتب این عمل را تکرار می کند و بخوبی تخمها را تمیز می کند و برایشان حبابهای جدید می سازد و از آنها بخوبی مراقبت بعمل می آورد. تا اینکه تخمها بعد از 36 ساعت باز خواهند شد. همچنان نر فعالیت می کند و تمام لاروهای تازه بدنیا آمده را تمیز می کند و دوباره به حبابهای هوایی بداخل لانه بر می گرداند. از زمانیکه تخمها تبدیل به لارو می شوند. حداکثر تا سه روز ماهی نر در کنار لاروها باقی می ماند بعد از آن بهتر است ماهی نر را برداشته و لاروها را به تنهایی نگهداری کنید. در این سه روز که ماهی نر از آنها مراقبت می کند هیچگونه غذایی احتیاج ندارند و از کیسه زرده ایی که در زیر شکمشان دارند تغذیه می کنند. از این مرحله به بعد چون لاروها قد می کشند و قادرند بخوبی شنا کنند و به تمام نقاط دیگر آکواریوم می روند و از فرمان پدر اطاعت نمی کنند و در نهایت ماهی پدر عصبانی می شود و آنهایی که از لانه دور می شوند با عصبانیت می خورد، پس برای محافظت از بچه ها بهتر است ماهی نر را در روز چهارم بردارید.
  از روز سوم معمولا لاروها قادرند شنای آزاد داشته باشند و می توانند موجودات ریز زنده را صید کنند و بخورند. بهترین این موجودات ریز زنده در این مرحله برای لاروها می تواند آمفوزئرها و فیتوپلانکتنها باشد. که برای این منظور همانطوریکه قبلا گفته شد بایستی از یکهفته قبل برایشان تدارک دیده و پرورش داده باشید.
  حالا باید از ظرفی که در آن کشت و پرورش آمفوزئر و فیتوپلانکتن داده اید یک لیوان از آن آب را بردارید و در تمام سطح آکواریوم لاروها بآرامی پخش کنید. تا لاروهای گوارامی خیلی زود بتوانند در تمام نقاط آکواریوم براحتی آن موجودات زنده ریز را که همراه آن آب به آکواریومشان وارد شده است بخوبی صید کنند و آنها را بعنوان غذا بخورند. روزانه چهار نوبت باید بدین ترتیب به آنها غذا بدهید و معمولا تا پنج روز غذای آنها بدین روال خواهد بود. رنگ آب آنها سبز خواهد شد که مناسبترین آب برای رشد لاروهای گوارامی همان آب سبز است.
  بعد از گذشت پنج روز لاروها کمی بزرگتر شده اند و حالا قادر خواهند بود که از نوزادان میگوی نمکی که تازه از تخم باز شده اند و ریز هستند تغذیه بعمل آورند. (دقت کنید نباید از نوزادان میگو که در 24 ساعت یا بیشتر از تخم در آمده اند استفاده کنید زیرا نوزادان میگو بصورت میکرونی رشد می کنند که البته اندازه رشد آنها را با چشم نمی توانید مقایسه کنید. و در این مرحله لاروها قادر به خوردن آنها هستند.) نوزادان میگو در مدت 24 ساعت بعد از باز شدن رشد می کنند و قد می کشند که بزرگ بودن آنها باعث خواهد شد لاروهای گوارامی قادر بخوردن آنها نباشند ولی نوزادان میگوی تازه از تخم درآمده ریز هستند و لاروهای گوارامی زرد می زند و کاملا شکم لاروها توپ و برآمده می شود و شما می توانید تشخیص دهید که آیا آنها غذا خورده اند یا خیر؟ چنانچه مشاهده نمودید که شکم لاروها خالی است باید مجددا به آنها آمفوزئر و فیتوپلانکتن بدهید و در روزهای بعد مجددا نوزادان میگو را امتحان کنید. چنانچه تعداد لاروهای گوارامی زیاد هستند، بهتر است آنها را به محیط بزرگتری که از قبل مهیا و آماده ساخته اید انتقال دهید و در آنجا با رعایت تمام اصول صحیح و با حفظ و کنترل زنجیره های مراقبتهای ویژه پرورش دهید.
  دیده شده است که یک جفت گوارامی حدود دو هزار عدد تخم گذاشته است و تمام آنها تبدیل به لارو شده اند ولی بدلیل عدم رعایت اصول مربوط به تغذیه و در واقع گرسنگی تمام آنها تلف شده اند. اهمیت پرورش آمفوزئرها و فیتوپلانکتنهای گیاهی و استفاده در تغذیه در مراحل اولیه زندگی لاروها آنقدر مهم است که نتیجه تکثیر را بطور کلی عوض می کند و سپس بعد از گذشت پنج روز لاروها چون قد می کشند و بزرگتر می شوند قادرند بخوبی از نوزادان میگو تازه بدنیا آمده بخوبی تغذیه کنند و با سرعت رشد خواهند کرد. مشکل نگهداری لاروها اساسا تا 15 روز اول زندگیشان است. مسئله مهم دیگر گوارامیها اختلاف اندازه آنها است. که خیلی زود ریز و درشت خواهند شد یعنی تمام لاروها به یک اندازه رشد نخواهند کرد بعضی ها که بهتر غذا خورده اند سریعتر رشد می کنند و بزرگتر می شود و بهمین ترتیب بین اندازه آنها اختلاف زیادی به چشم می خورد. و این خطری است که چنانچه گرسنگی ببینند. بزرگترها به کوچکترها حمله می کنند و آنها را طعمه قرار می دهند و در بین آنها عادت همجنس خواری پیش خواهد آمد که روزانه تعداد زیادی از آنها توسط هم نوعانشان از بین خواهند رفت و روز به روز تعداد آنها کمتر خواهد شد. که چاره کار تغذیه مناسب است و باید در هر 15 روز یکبار آنها را رقم بندی کرد. یعنی بزرگترها را جدا و با همدیگر نگهداری کنیم و کوچکترها را هم با همدیگر نگهداری کنیم و تمام اصول و برنامه غذایی آنها را بدقت انجام دهیم و طبق و یک برنامه مرتب و منظم هر 15 روز یکبار آنها را رقم بندی کنیم. برای این منظور می توانید از تورهایی که چشمه های متفاوت دارند به اندازه مورد نیاز درست کنید و ماهیها را داخل آن تورها قرار دهید آنهایی که کوچکترند از چشمه های تور بخوبی عبور می کنند و بزرگترها در داخل تور باقی می مانند و با زحمت کمتری آنها رقم بندی خواهند شد. چنانچه این اقدامات را انجام دهید تعداد زیادی از لاروها به ثمر خواهند رسید. باید توجه داشته باشید! بهترین راندمان و درصد موفقیت زمانی است که از ابتدای تخمریزی تا عرضه به بازار فقط 3% درصد خطا داشته باشید (یعنی از هر 100 عدد لارو فقط 3 عدد آن از مرحله تخمریزی تا فروش تلفات بدهید) چنانچه بیشتر از 3% خطا دارید و تلفات می دهید باید برگردید و بدقت از اول تا آخر تمام برنامه کارتان را مرور کنید و نواقص آنرا برطرف سازید. و در هر قسمت که اشکال دارید باید سریعا برای رفع آن اقدام نمائید تا از تلفات بیشتر لاروها جلوگیری بعمل آید

 2. 7 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SSHIIVA به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  >> B J << (15 April 2006), ABA198013 (24 April 2007), محمدترک (25 May 2009), Aqvarium (26 May 2007), arashmax (26 August 2008), golden-fish (10 July 2010), حسام 61 (24 December 2006)

 3. #2


  زمان پیوستن
  09 Feb 2006
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  ریو
  گوشی موبایل
  K850i
  نوشته‌ها
  750
  تشکر شده:
  2147

  پیش گزیده گورامی

  سلام
  من هم در مورد جفت گیری گورامی های طلایی سوال داشتم
  با تشکر

 4. کاربر زیر از دوست گرامی Blaze به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Aqvarium (26 May 2007)

 5. #3


  زمان پیوستن
  07 Jan 2006
  شهر
  تهــــرون
  اتومبيل
  اتوبوس شركت واحــــــــــــــــــــــــــــد
  گوشی موبایل
  1200
  نوشته‌ها
  993
  تشکر شده:
  2797

  پیش گزیده

  اگه منظورتون همون گورامي هاي دو خال زرد رنگ باشه فكر كنم مثل همون دو خال ها تكثير ميشن.
  اولا اين ماهي ها مانند ساير هم دسته هاي خودشون مثل فايترها و... بروش لانه ي هوايي تخم گذاري مي كنن
  در طبيعت نرها با ايجاد حباب هاي زياد و كنار هم در زير برگ ها محل نگهداري تخم ها رو درست ميكنن وسپس ماهي ماده ي آماده ي تخم ريزي رو با انجام حركتي زيبا تخم هايش رو خارج ميكنن(ماهي نر خودش رو دور ماهي ماده ميپيچونه و اونو فشار ميده)بعد از خروج تخم ها ماهي نر شروع به جمع آوري تخم ها ميكنه و اونها رو در ميان حباب ها قرارميده.
  بعد از قرار دادن تمام تخم ها در ميان حباب ها،در زير تخم ها ميمونه تا از اونها مراقبت كنه كه اگر حبابي تركيد سريعا تخم رو بگيره و به ميان حباب ها برگردونه.
  تخم ها بعد از36 ساعت باز ميشوند و بعد از سه روز لارو ها شناي آزاد ميكنند
  ____________
  حالا بريم سر جفت گيري در آكواريوم:
  1-مشخصات آكواريوم جفت گيري:
  ارتفاع آب تانك مورد نظر بايد خيلي كم باشد (گفته ميشه حد اكثر 20 سانت)و سنگ هوا هم نميخواهد.
  همچنين گفته ميشه كه كف بدون سنگ وشن باشه"نميدونم چرا؟".دماي آب هم تقريبا 28درجه باشه.
  بعضي ها ميگن براي جلو گيري از تركيدن حباب ها آن قسمتي كه ماهي حباب ساخته بايد رويش يك تكه نايلون تميز قرار داد،ولي من فكر ميكنم اگر گياهي طبيعي با برگ پهن باشد كه برگ هاش روي آب قرار داشته باشه بهتره
  2-يك نكته ي مهم غذاي ماهي هاي كوچك(لاروها)است كه به موازات شروع تخم ريزي بايد به فكر اون بود.
  3-بعد ازپايان عمل تخم ريزي بايد ماهي ماده را از محل خارج كردوبعد از 3 روز هم ماهي نر را از لارو ها جدا ميكنيم در اين 3 روز كيسه ي زرد روي شكم لارو ها تمام شده وشناي آزاد ميكنند.حالا بايد به اونها غذا داد...
  4-در روز هاي اول به اونها بايد ارتمياي زنده كه يك روز از شكفتنشون نگذشته داد تا بخورن
  اينها موارد كلي و اصلي بودن،اگر چيزهايي يادم رفته دوستان لطف كنن بگن.
  (چيز هايي كه در بالا اومده كلي هستن.دوستاني كه در عمل با تغييراتي به نتيجه ي بهتري رسيدن به من و بقيه كمك كنن)

 6. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Al3l3@S@li به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ali_mohtashem (25 February 2006), Anoush (21 February 2006), Aqvarium (26 May 2007), Blaze (21 February 2006), hesam655 (23 February 2006)

 7. #4


  زمان پیوستن
  17 Feb 2006
  شهر
  كرج
  اتومبيل
  سمند LX
  نوشته‌ها
  13
  تشکر شده:
  14

  پیش گزیده

  مجددا"سلام
  من عملا" گورامي جفت انداختم وبچه هاش هم بزرگ شدن مهمترين مسله تهيه غذاي لاروهاست به نظرم آرتميا براي لارو گورامي غذاي درشتي هست و لارو نمي تونه از اونا تغذيه كنه شما بايد يك هفته زودتر از تولد لاروها مقداري برگ كاهو را در آب ريخته واونو در معرض نور آفتاب قرار دهيد در آب كاهو موجودات پلنگتوني بوجود مي ايد ورنگ اب سبز مي شود در هفته اول غذادهي لاروها فقط از اين غذا مي توانند استفاده كننددر هر وعده مقداري از اب كاهو را درون تانك لاروها بريزيد رفته رفته اب تانك نيز سبز خواهد شد از اين موضوع نگران نشويدومرتب لاروها را زير نظر داشته باشيد اگر بعد از يك هفته لاروها درشت شدند ميتوانيد ارتمياي تازه از تخم درامده به انها بدهيددر غير اين صورت با اب كاهو انها را تغذيه كنيد اين را بدانيد كه گورامي ها نزديك به 2000 عدد تخم مي كننداما بيشترين تلفات را در اين مرحله خواهند داشت اگر از انها به خوبي مراقبت كنيد مي توانيد تعداد زيادي ماهي گورامي توليد كنيد شما زماني موفق خواهيدشد كه لاروها به مرحله تغذيه با لوفاك رسيده باشند واگر تا اين مرحله حتي 50%لاروها زنده مانده باشند بدانيد كه خوب عمل كرده ايد.

 8. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی hesam655 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ali_mohtashem (25 February 2006), Aqvarium (26 May 2007), كاوشگر (21 February 2006)

 9. #5


  زمان پیوستن
  17 Feb 2006
  شهر
  كرج
  اتومبيل
  سمند LX
  نوشته‌ها
  13
  تشکر شده:
  14

  پیش گزیده

  موضوع ديگري كه بايد عرض كنم اين است ماهي نر گورامي بايد حدود 15 روز در تانكي كه 15 سانتيمتر اب ان ارتفاع دارد تنها به سر برد براي جلوگيري از استرس ماهي دور تانك ماهي را روزنامه بچسبانيدتانك فقط به بخاري نياز دارد هر روز تانك را بازديد كنيد زماني كه تشخيص داديد لانه هوايي كاملا آماده شده است ميتوانيد ماهي ماده را پيش ماهي نر رها كنيددر اين مرحله روي آب تانك پر از حباب شده است دقت كنيد رها سازي ماهي ماده به آرامي صورت گيرد تا ماهي نر دچار استرس وعصبانيت نشود با آمدن ماهي ماده ماهي نر شروع به حركات عاشقانه خواهد كرد به گرد ماهي ماده پيچيده وچند ثانيه در اب با هم خواهند چرخيد پس از اين مرحله ضربه زدن هاي ماهي نر شروع مي شوداين عمل تا زخمي شدن ماهي ماده پيش ميرودحتي مقداري از پوست دو طرف شكم ماهي ماده كنده ميشود در اين مرحله حتما بايد ماهي ماده را از تانك خارج نماييداز قبل بايد آب تازه وضد عفوني شده آماده كرده باشيد وماهي ماده را چند روز در ان اب نگهداريدووقتي حس كرديدسر حال شده است ميتوانيد ماهي ماده را به آكواريوم اصلي خود منتقل كنيد وزخمهاي ماهي ماده رفته رفته بهبود خواهد يافت وجاي نگراني نيست دماي اب را تا 30 درجه بالا ببريد تا زخمهاي ماهي قارچ نزند اگر هنوز ماهي را به آكواريوم اصلي منتقل نكرده ايدميتوانيد زخمها را با مكروكرم يا بتادين رقيق شده به وسيله پنبه ضد عفوني كنيد البته من خودم اين كار رانكردم و زخمها پس از مدتي خوب شدند.موفق باشيد

 10. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی hesam655 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ali_mohtashem (25 February 2006), Aqvarium (26 May 2007), Blaze (21 February 2006), maryamakbari1 (21 February 2006)

 11. #6


  زمان پیوستن
  13 Feb 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  sonyericsson w800 , p1i
  نوشته‌ها
  14
  تشکر شده:
  28

  پیش گزیده

  ببخشید من میخواستم دوستان من رو یک مقدار بیشتر راهنمایی کنن و آیا دارف گورامی هم مثل بقیه گورامیها تولید مثل میکنه و یک مقدار راجع به دفعات و زمان جفت گیری توضیحات میخواستم اگر عکسی هم از گورامیهاتو بذارین خیلی خوشحال میشم

 12. کاربر زیر از دوست گرامی ali_mohtashem به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Aqvarium (26 May 2007)

 13. #7


  زمان پیوستن
  09 Feb 2006
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  ریو
  گوشی موبایل
  K850i
  نوشته‌ها
  750
  تشکر شده:
  2147

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط ali_mohtashem
  ببخشید من میخواستم دوستان من رو یک مقدار بیشتر راهنمایی کنن و آیا دارف گورامی هم مثل بقیه گورامیها تولید مثل میکنه و یک مقدار راجع به دفعات و زمان جفت گیری توضیحات میخواستم اگر عکسی هم از گورامیهاتو بذارین خیلی خوشحال میشم

  سلام
  گورامی دارف ها من خیلی دنبالشون رفتم چون خیلی خوشم میاد ازشون . نرشون رنگش زیباست و متنوع اما ماده ساده خیلی کم رنگه و اصلن نیست ،عین بقیه گورامی هاتولید مثل می کنند. من پلاسکو و ماهایران رو گشتم ماده نداشتن گفتن بعضی اوقات میاریم اما نرها همه عقیمن و وارداتی هستن تکثیر نمیشن و برا همین فکر کنم نسبت به باقی گورامی ها گرونترن
  برا همین من گورامی نقره ای گرفتم برای تکثیر
  گورامی های دیگری که ایران میشه گرفت برای تکثیر انواع گورامی دو خال و سه خال هستن

  موفق باشید
  آخرین ویرایش به وسیله Blaze : 22 February 2006 در 01:45 AM

 14. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Blaze به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ali_mohtashem (22 February 2006), Aqvarium (26 May 2007)

 15. #8


  زمان پیوستن
  17 Feb 2006
  شهر
  كرج
  اتومبيل
  سمند LX
  نوشته‌ها
  13
  تشکر شده:
  14

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط ali_mohtashem
  ببخشید من میخواستم دوستان من رو یک مقدار بیشتر راهنمایی کنن و آیا دارف گورامی هم مثل بقیه گورامیها تولید مثل میکنه و یک مقدار راجع به دفعات و زمان جفت گیری توضیحات میخواستم اگر عکسی هم از گورامیهاتو بذارین خیلی خوشحال میشم
  سلام دوست عزیز
  من گورامی دارف نداشتم ولی فکر می کنم همه گورامی ها یک جور جفت گیری می کنند

 16. کاربر زیر از دوست گرامی hesam655 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Aqvarium (26 May 2007)

 17. #9


  زمان پیوستن
  28 Jun 2004
  شهر
  زاهدان
  گوشی موبایل
  P1i
  نوشته‌ها
  150
  تشکر شده:
  149

  پیش گزیده تكثير گوارامي

  سلام
  من يه گوارامي دوخال دارم كه نزديك 45 روزه كه حامله هستش. تا حالا چند دفعه يه آكواريوم جدا با دماي 28 و ارتفاع آب 15و چند تكه برگ و يه دفعه هم يه تيكه پلاستيك درست كردم و شب قبل آقا رو فرستادم خونه درست كنه. بعد كه خانم رو ميفرستم تخم كنه فقط كتك ميخوره و تخم نميكنه چند روز فقط بايد زخم هاشو مداوا كنم. دفعه آخري از ويتامين هم استفاده كردم بازم تخم نكرد.

  به نظر شما چيكار كنم تخم كنه؟ اگه تخم نكنه براش ضرر داره؟

  ممنون ميشم

 18. کاربر زیر از دوست گرامی alirezasaberi به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Aqvarium (26 May 2007)

 19. #10


  زمان پیوستن
  01 Apr 2006
  شهر
  amol
  اتومبيل
  prado
  گوشی موبایل
  6600
  نوشته‌ها
  9
  تشکر شده:
  9

  پیش گزیده

  دوست عزيز
  اگه گورامي تو تخم نكنه هيچ ضرري به حالش نداره
  در ضمن درباره كتك خوردن ماهي ماده اين يه امر طبيعي و عادي بذار تا دو روز تو همين حالت باشند اگه بازم تخم نكرد معلومه ماده تو بدرد تخم ريزي نمي خوره و بايد به دنبال يه مولد باشي چون ماهي هاي گورامي ماده بزرگ و مولد خيلي بهتر تخم ميكنند و در مقابل ضربات نر هم خيلي مقاومند

 20. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی skillerboy به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  alirezasaberi (13 April 2006), Aqvarium (26 May 2007), Blaze (14 April 2006)

 21. #11


  زمان پیوستن
  01 Apr 2006
  نوشته‌ها
  35
  تشکر شده:
  14

  پیش گزیده

  در تکثیر گوارامی ماهی نر چند روز قبل از ماهی ماده در یک تانک جداگانه برای سخت لانه هوایی قرار داده میشود  با سلام و خوشامد به شما
  لطف کنید تمام یا قسمتی از سوالی را که نوشته بالا جواب ان است ضمیمه کنید تا مخاطب پست شما مشخص شود. در غیر اینصورت ممکن است بعد از چند روز بدلیل نامشخص بودن مخاطب حذف شود.


  تشکر (با عرض ادب "انوش")
  آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 13 May 2006 در 11:33 AM

 22. کاربر زیر از دوست گرامی vahidk20 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Aqvarium (26 May 2007)

 23. #12


  زمان پیوستن
  06 May 2006
  نوشته‌ها
  16
  تشکر شده:
  17

  پیش گزیده

  از دوستان عزيز كه در مورد تكثير گورامي اطلاع دارند سوالاتي دارم ،
  1- در برخي از نوشته ها خوانده ام كه براي تكثير گورامي ، هنگامي كه نر را تنها در تانك قرار ميدهيم چند تكه كاهو براي اينكه هم توليد فيتوپلانكتن شود و هم باعث تحريك ماهي براي آماده شدن براي جفت گيري شود درون تانك بياندازيم ، وجود فيتوپلانكتن ها در تانك باعث خراب شدن تخمها و يا آسيب رساندن به آنها نميشود ؟
  2- با توجه به اينكه براي ساختن لانه هوايي و آماده شدن ، زمان ميبرد ( شايد 2 هفته ) در اين مدت غذا احتياج دارد يا نه ؟ ( چون در سايت خوانده ام كه غذا نبايد بدهيم ، فكر كنم با اين شرايط ماهي تلف ميشود )
  3- وجود فضولات خود ماهي در تانك تكثير، باعث آلوده شدن آب و خراب شدن تخم ها ميشود يا خير ؟ ( و اگر بخواهيم سيفون كنيم لانه هاي هوايي كه ساخته شده خراب ميشود )
  با كمال تشكر و قدر داني

 24. #13


  زمان پیوستن
  07 Jan 2006
  شهر
  تهــــرون
  اتومبيل
  اتوبوس شركت واحــــــــــــــــــــــــــــد
  گوشی موبایل
  1200
  نوشته‌ها
  993
  تشکر شده:
  2797

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط elsi
  از دوستان عزيز كه در مورد تكثير گورامي اطلاع دارند سوالاتي دارم ،
  1- در برخي از نوشته ها خوانده ام كه براي تكثير گورامي ، هنگامي كه نر را تنها در تانك قرار ميدهيم چند تكه كاهو براي اينكه هم توليد فيتوپلانكتن شود و هم باعث تحريك ماهي براي آماده شدن براي جفت گيري شود درون تانك بياندازيم ، وجود فيتوپلانكتن ها در تانك باعث خراب شدن تخمها و يا آسيب رساندن به آنها نميشود ؟
  2- با توجه به اينكه براي ساختن لانه هوايي و آماده شدن ، زمان ميبرد ( شايد 2 هفته ) در اين مدت غذا احتياج دارد يا نه ؟ ( چون در سايت خوانده ام كه غذا نبايد بدهيم ، فكر كنم با اين شرايط ماهي تلف ميشود )
  3- وجود فضولات خود ماهي در تانك تكثير، باعث آلوده شدن آب و خراب شدن تخم ها ميشود يا خير ؟ ( و اگر بخواهيم سيفون كنيم لانه هاي هوايي كه ساخته شده خراب ميشود )
  با كمال تشكر و قدر داني
  اولا اين گورامي هاي نر خيلي سريع لانه ي هوايي درست ميكنن.(به دو هفته نميكشه)
  دوما ميخواستم بدونم شما ميخواين بصورت تجاري و حرفه اي گورامي تكثير كنين يا نه.چون پاسخ شما در نحوه ي عملتون اثر داره.بذارين بهتر بگم :اگه تكثير ماهي براي سرگرمي باشه شما اگه از هر 100تا تخم 20 تاهم بچه بگيري(بازم زياد گفتم) خوبه.ولي اگه بخواين كارتون جدي باشه و راندمان بالايي داشته باشين بايد تقريبا از هر 100تا تخم 95 تا بچه بگيرين
  شخصا نظرم اينه كه اگه حالت اول باشه شما نياز ندارين كه تانك تخمريزيتون خالي از هرنوع فضولات ويا فيتوپلانگتون ويا ...باشه.
  وبه ماهي تون هم حتما غذا بدين.فقط زماني كه از تخم ها نگهداري ميكنه غذا نميخوره.
  "دوستان ديگر اگر اشتباهي در نوشته هاي من ميبينن كمك كنن..."
  ♫♪♫♪

 25. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Al3l3@S@li به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Anoush (16 May 2006), elsi (16 May 2006)

صفحه 1 از 9 12345678 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد