تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 6 123456 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 73

نام گفتگو: آکواریم حشرات یا Insectarium ا

 1. #1


  زمان پیوستن
  07 May 2007
  شهر
  شیراز
  اتومبيل
  خط 11
  گوشی موبایل
  HTC touch viva
  نوشته‌ها
  129
  تشکر شده:
  53

  پیش گزیده آکواریم حشرات یا Insectarium ا

  سلام
  همونطور که می دونید پروانه ها حشرات بسیار زیبا و جالبی هستند گونه های بسیار زیادی دارن و آدم از دیدن اون خوشگلاش هیچوقت سیر نمی شه. من اطلاعات کمی در مورد پروانه ها دارم از دوستان خواهشمندم هرکس مطلب یا اطلاعاتی در مورد این موجودات کوچولو دوست داشتنی داره اینجا قرار بده تا اونایی که علاقه دارن بتونن استفده کنن.
  مرسی
  آخرین ویرایش به وسیله aries boy : 6 November 2007 در 03:44 AM


  قابل توجه شیرازی های گل! اگه کسی می خواد اسکیت برد یاد بگیره، پنجشنبه شبها پارک آزادی

 2. #2


  زمان پیوستن
  07 May 2007
  شهر
  شیراز
  اتومبيل
  خط 11
  گوشی موبایل
  HTC touch viva
  نوشته‌ها
  129
  تشکر شده:
  53

  Red face

  اول اینو داشته باشین.
  منبع: سایت رشد
  اطلاعات اولیه

  پروانه‌ها متعلق به راسته پولک بالان از رده حشرات هستند. دارای خرطوم هستند، بالها پرده‌دار و پولک‌دار است. لارو قطعات دهانی خورد کننده دارد. در پروانه‌ها بال در زمان استراحت عمودی می‌ماند. شاخکها گرز مانند یا گره دارند.

  ساختار بدن

  سر یک حشره شامل 6 قطعه بهم جوش خورده است که 4 قطعه آن دارای زایده هستند. ماندیبولها و اولین ماگزیلها نسبت به دهان در اطراف واقع می‌شوند و یک لب بالایی دهان را از جلو محافظت می‌کند. ماگزیلای دوم لب پایینی را می‌سازد. این اندامهای ذکر شده قطعات دهانی خورد کننده و جونده را تشکیل می‌دهند. در پروانه ماگزیلا به صورت قطعات دهانی مکنده خارج می‌شود.

  هر یک از 3 قطعه سینه در بردارنده یک جفت پا است و به قطعات دوم و سوم یک جفت بال نیز متصل است. در شکم حشره 7 قطعه اول بدون زایده هستند. در قطعات هشتم و نهم زایده‌ای وجود دارد که به کار تخم‌گذاری کمک می‌کنند. مخرج در قطعه دهم قرار دارد. دو قطعه آخر سینه‌ای و 8 قطعه اول شکمی دارای اسپیراکلهای زوجی هستند که به دستگاه تنفسی نایی منتهی می‌شوند.

  پوست بدن

  سطح بدن دارای پوششی ویژه است که در دوران رشد پس جنینی و به هنگام پوست اندازی به شدت تحت تاثیر اعمال فیزیولوژیک مختلف قرار می‌گیرد. پوست بدن بر عکس کرمها و نرمتنان از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار است. بررسیهای بافت شناسی پوست که بوسیله میکروسکوپ نوری انجام شده نشان می‌دهد که پوست از دو لایه مشخص یکی سلولهای اپیدرمی یا هیپودرم و دیگری لایه کوتیکول تشکیل می‌شود. پوست بدن بطور کلی وظایف زیر را انجام می‌دهد.
  • بدن را در برابر عوامل فیزیکی و مکانیکی مختلف محیط مانند زرهی محافظت می‌کند.
  • از تبخیر آن بدن که در زندگی حشرات دارای اهمیت ویژه‌ای است جلوگیری کرده و مانع نفوذ مواد سمی و خارجی به بدن می‌شود.
  • حشره را در برابر تغییرات بیش از اندازه گرمای محیط محافظت می‌کند.


  غده‌های پوستی

  غده‌های پوستی اعم از تک سلولی یا چند سلولی بلافاصله در زیر کوتیکول و یا اندکی فراتر قرار می‌گیرند. ترشحات آنها در مراحل مختلف زندگی حشره ، اعمال بسیار گوناگونی را انجام می‌دهند. مهمترین غده‌های پوست عبارتند از: غده‌های چرب کننده ، غده‌های مومی ، غده‌های لاکی ، غده‌های ابریشم‌ساز و غده‌های پوست اندازی.

  ماهیچه‌های بدن

  بیش از یک قرن است که معلوم شده است ماهیچه‌های بدن حشرات مانند دیگر بند پایان بجز در موارد استثنایی عموما از تیپ مخطط است. رنگ آنها معمولا روشن و یا خاکستری است اما ماهیچه‌های بال زرد ، نارنجی و یا قهوه‌ای روشن است. اینگونه رنگ آمیزی به سبب وجود رنگدانه‌های گوناگونی است که در ساختمان ‌آنها پراکنده‌اند. چون بدن حشرات و پیوستهای آنها از بندهای زیادی تشکیل شده است به این دلیل تعداد ماهیچه‌ها برای تامین حرکات آنها بسیار زیاد و قابل توجه است. چنانچه در بدن لارو بعضی از پروانه‌ها تعداد آنها 3000 و گاهی بیشتر است.

  دستگاه تنفس

  تنفس بوسیله شبکه‌ای از لوله‌های میان تهی ویژه به نام تراشه صورت می‌گیرد. مجموع این لوله‌ها و انشعابات متعدد آنها بطور کلی سیستم تنفسی حشره را بوجود می‌آورد. تراشه‌ها لوله‌های اکتودرمی منشعبی هستند که در دو طرف جانبی بدن بوسیله روزنه‌های متقارن به نام استیگمات به بیرون باز می‌شوند.

  تراشه‌ها به رنگ نقره‌ای شفاف بوده و درون آنها دارای پوشش کوتیکولی مارپیچی به نام تنیدیوم می‌باشد. انتهای هر یک از لوله‌های تنفسی به یک سلول تراشه‌ای و لوله‌های تنفسی بسیار باریک به نام تراکئول ختم می‌شود. این تراکئولها که قطر آنها کمتر از یک میکرون می‌باشد برای اکسیژن رسانی بطور مستقیم به سوی اندامها ، بافتها و سلولهای بدن کشیده می‌شود.


  دستگاه گردش خون

  دستگاه گردش خون حشرات در مقایسه با دیگر جانوران بی‌مهره سلوم‌دار بسیار ساده بوده و تنها از یک لوله پشتی تشکیل شده است. این لوله در ناحیه شکم معمولا قلب و در قفسه سینه و سر ، آئورت را بوجود می‌آورد. در پروانه لوله پشتی با خانه‌های قلب است. در اینحالت قلب به تعدادی اطاقک که در بیشتر موارد شماره آنها به 8 عدد می‌رسد تقسیم شده است. جریان خون به داخل قلب بوسیله روزنه‌های جانبی آن که در حد فاصل خانه‌ها قرار دارند انجام می‌گیرد.

  تولید مثل

  عمل لقاح از طریق جفتگیری صورت می‌گیرد و تخم گذاشته می‌شود. در پروانه جنین به صورت رشد نیافته‌ای از تخم درمی‌آید و در ظاهر به کرمهای حلقوی می‌ماند. این لاروها طی پوست اندازی متوالی رشد می‌کنند و سرانجام محفظه‌هایی در دیواره بدن پدید می‌آید و دیسکهای شفیره‌ای شروع به پیدایش می‌کنند. این دیسکها جوانه‌های درونی هستندکه بعدها زایده‌های جانور بالغ مانند بالها ، پاها و قطعات دهانی جدید از آنها حاصل می‌شوند. تغییر شکل لارو کرمی شکل به جانور بالغ در درون پیله انجام می‌شود. در این مرحله محفظه‌هایی که محتوی دیسکهای شفیره‌ای هستند باز می‌شوند و زواید جانور بالغ کم‌کم ظاهر می‌شوند.

  انواع پروانه

  پروانه اطلسی

  این حشره شب‌زی بزرگترین بالها را در میان گروه پروانه‌ها دارد. اما بدن او کوچک است و در حدود 5 سانتیمتر طول دارد. بالهای جلویی نوع بالغ به سمت عقب خم شده و هر چهار بال او دارای طرحهای نیمه شفاف می‌باشند.

  پروانه بلوطی

  این پروانه درشت هیکل دارای شاخکهای بسیار کوچکی است و تا به سن بلوغ نرسد٬ غذا نمی‌خورد. نرها و ماده‌ها از نظر اندازه و رنگ با همدیگر فرق دارند. نوع نر خیلی بزرگتر از نوع ماده است. نوع ماده تا زمانی که نوع نر آن را پیدا کند و با او جفتگیری نماید٬ پرواز نمی‌کند.


  پروانه شطرنجی دم چلچله‌ای

  این پروانه استوایی که در همه جا پراکنده است٬ یک پرواز کننده قوی می‌باشد و احتمالا برای پیدا کردن غذا مهاجرت می‌کند. پیله این پروانه به خوبی استتار شده و در صورت مورد تهدید قرار گرفتن٬ شاخ چنگالی شکل پشت سرشان را باد می‌کند. این شاخ بوی تنفر انگیز و بدی را در فضا منتشر می‌کند.

  پروانه فینیقیه‌ای

  نام دیگر این پروانه آپولوی کوچک می‌باشد. این پروانه در مناطق کوهستانی زندگی می کند و به ندرت درمناطق پایین‌تر دیده شده است. طرح روی بالهای این پروانه متغیر است بالهای او بسیار نازک بوده و دارای پولکهای ظریفی می‌باشند که نیمه شفاف به نظر می‌آید. پروانه فینیقیه در مقابل سرما بسیار مقاوم است و با وجود آن فقط در فصل تابستان فعال است.

  پروانه کوچک پستچی

  این پروانه استوایی در حاشیه جنگلها زندگی می‌کند و از شهد گل ساعتی تغذیه می‌کند. گونه این پروانه دارای 30 رنگ مختلف بوده و با لرزاندن بالهای خود پرندگان مزاحم را از خود دور می‌کند.
  آخرین ویرایش به وسیله aries boy : 6 November 2007 در 03:45 AM


  قابل توجه شیرازی های گل! اگه کسی می خواد اسکیت برد یاد بگیره، پنجشنبه شبها پارک آزادی

 3. کاربر زیر از دوست گرامی aries boy به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  sina69 (6 November 2007)

 4. #3


  زمان پیوستن
  24 May 2005
  شهر
  Dirt Land
  نوشته‌ها
  1,025
  تشکر شده:
  1122

  پیش گزیده

  با تشکر
  پروانه که حیوان خانگی نیست تو بخش مربوط به خانگی ها پست زدید.

 5. کاربر زیر از دوست گرامی GHAHRAMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  chakeri (4 September 2008)

 6. #4


  زمان پیوستن
  12 Nov 2005
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  تویوتا
  گوشی موبایل
  4S
  نوشته‌ها
  2,145
  تشکر شده:
  12071

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط GHAHRAMAN مشاهده گفتگو
  با تشکر
  پروانه که حیوان خانگی نیست تو بخش مربوط به خانگی ها پست زدید.
  منم با شما موافقم ولی اگر از این تاپیک استقبال شد میشه یه جوری چشم پوشی کرد، نه؟

 7. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  pouyan (10 November 2007), عرفنا (4 September 2008)

 8. #5


  زمان پیوستن
  18 Jun 2006
  شهر
  کرج
  نوشته‌ها
  500
  تشکر شده:
  264

  پیش گزیده

  میخواستم بدونم کسی تا حالا در این مقوله وارد شده یا چیزی میدونه ازش؟
  منظورم آکواریمی صرفا با حشرات هست یا شاید در ترکیب با ماهیان کوچک.

  آخه من یه بار توی سیزده بدر ! یه حشرات آبی جالبی پیدا کردم و آوردم گذاشتم توی آکواریمم!! ولی مدت زیادی زنده نموندن بیچاره ها!
  حشرات جالبی بودن و بعدا اسم و توضیحاتشون رو از توی کتاب حشره شناسی و بعد اینترنت و ویکی پیدا و اینها درآوردم.
  آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 5 October 2008 در 06:24 PM

 9. کاربر زیر از دوست گرامی hm712 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  pouyan (8 November 2007)

 10. #6


  زمان پیوستن
  06 Jun 2006
  شهر
  ته
  نوشته‌ها
  968
  تشکر شده:
  5128

  پیش گزیده

  سلام
  راستی کسی در ایران در حال حاضر پروانه پرورش میده؟ ... من یادمه قدیما زیاد قدیمم نه 15 سال قبل کسی به نام آقای مستوفی الممالک اینکارو میکرد البته فکر کنم کلکسیون دار بودنند و.لی ایشون سالهاست فوت کردنند حالا خوشحال میشم دوستان اکر از این موضوع اطلاعی دارنند لطف کنند من رو هم در جریان قرار بدهند
  آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 11 November 2007 در 03:27 PM
  Shivoham Shivoham

 11. #7


  زمان پیوستن
  26 May 2007
  شهر
  perth
  اتومبيل
  ford
  گوشی موبایل
  iphone
  نوشته‌ها
  1,670
  تشکر شده:
  3460

  پیش گزیده  راز رنگ پروانه ها کشف شد
  گروهی از دانشمندان هلندی با کمک یک میکروسکوپ الکترونیکی ویژه موفق شدند نانو ساختارهای هندسی و رنگهای خیره کننده بالهای پروانه را تشریح کنند. تیمی از فیزیکدانان هلندی دانشگاه "گرونینگا" موفق شدند راز زیبایی بال پروانه ها را که دارای خطوط رنگی خیره کننده، چشمهای کاذب و اشکال هندسی است با کمک یک میکروسکوپ الکترونیکی ویژه کشف کنند.
  این دانشمندان با مشاهده جزئیات بالهای بعضی از گونه های "کاولایای سفید" که پروانه های خانواده Pieridae هستند به بررسی این نکته پرداختند که رنگها از این ساختارهای نانومتری چگونه تاثیر می گیرند.
  به گفته این دانشمندان، بالهای پروانه ها از تعداد زیادی فلسهای رنگی پوشیده شده است که هر یک از آنها در حدود 50 در 250 میکرون هستند. این ساختارها را در یک تصویر مایکروسکوپی می توان همانند پیسکلهای دوربینهای دیجیتال تصور کرد.
  ساختار این فلسها که از گونه ای به گونه دیگر تغییر می کند در عین حال دارای تعداد زیادی ویژگیهای کلی مشترک است. به طوری که در هر یک از این فلسها یکسری شیار موازی و طولانی وجود دارد که فاصله میان آنها در حدود یک تا دو میکرون است و رنگ و درخشش آنها بستگی به نوری دارد که روی این نانو ساختارها تابیده و جذب هریک از این دانه های رنگی می شود.
  همچنین روی هر بال را دوباره دو لایه فلسی می پوشانند. این لایه ها کمک می کنند که نور با شدت بیشتری منعکس شوند و اثربخشی بیشتری داشته باشند.
  به علاوه این محققان موفق شدند با کمک این میکروسکوپ الکترونیکی توضیح دهند که چرا پروانه های نر ژاپنی نسبت به گونه مشابه اروپایی توانایی بیشتری در شناسایی جفت خود دارند.
  در حقیقت پروانه های ماده ژاپنی در بالهای خود با فقدان یک نوع دانه رنگی مواجهند. این رنگ پرتوهای فرابنفش را جذب می کند. در حالی که رنگدانه در جنس نر این گونه وجود دارد. این تفاوت نانویی که در پروانه های نر اروپایی وجود ندارد، موجب شده است که این پروانه ها نسبت به گونه ژاپنی توانایی کمتری در شناسایی جفت مناسب خود داشته باشند
  به شانه ام زدي تا خستگي ام را تكانده باشي
  به چه دل خوش كرده اي؟

  تكانده اي برف از شانه آدم برفي...

 12. #8


  زمان پیوستن
  08 Apr 2008
  نوشته‌ها
  4
  تشکر شده:
  2

  پیش گزیده تراريوم حشرات

  سلام
  بله ميشه بعضي از حشرات را نگهدراي كرد:عقرب.مورچه ها. اخوندك و غيره
  اما بايد بتوانيد حشرات خود را تغذيه كنيد.كه ان هم ساده ميباشد.
  حميد
  نقل قول نوشته شده توسط hm712 مشاهده گفتگو
  میخواستم بدونم کسی تا حالا در این مقوله وارد شده یا چیزی میدونه ازش؟
  منظورم آکواریمی صرفا با حشرات هست یا شاید در ترکیب با ماهیان کوچک.

 13. کاربر زیر از دوست گرامی حميد مارمولك به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  ehsan_ghoshbaz (10 April 2008)

 14. #9


  زمان پیوستن
  08 Apr 2008
  نوشته‌ها
  4
  تشکر شده:
  2

  پیش گزیده حشرات ابي

  سلام
  بله ميشه نگهداري كرد. اما بيشتر انها شكارچي هستن. اونيم كه شما از طبيعت گرفتين حتما از خانواده سن هاي ابي بوده.
  حميد
  نقل قول نوشته شده توسط حميد مارمولك مشاهده گفتگو
  سلام
  بله ميشه بعضي از حشرات را نگهدراي كرد:عقرب.مورچه ها. اخوندك و غيره
  اما بايد بتوانيد حشرات خود را تغذيه كنيد.كه ان هم ساده ميباشد.
  حميد

 15. #10


  زمان پیوستن
  08 Apr 2008
  نوشته‌ها
  4
  تشکر شده:
  2

  پیش گزیده پروانه هاي ايران و جهان

  سلام
  من كلكسيونر حشرات بخصوص پروانه ها هستم. اگر كمكي خواستين در خدمتم.
  حميد.
  نقل قول نوشته شده توسط aries boy مشاهده گفتگو
  سلام
  همونطور که می دونید پروانه ها حشرات بسیار زیبا و جالبی هستند گونه های بسیار زیادی دارن و آدم از دیدن اون خوشگلاش هیچوقت سیر نمی شه. من اطلاعات کمی در مورد پروانه ها دارم از دوستان خواهشمندم هرکس مطلب یا اطلاعاتی در مورد این موجودات کوچولو دوست داشتنی داره اینجا قرار بده تا اونایی که علاقه دارن بتونن استفده کنن.
  مرسی

 16. کاربر زیر از دوست گرامی حميد مارمولك به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  aries boy (1 May 2008)

 17. #11


  زمان پیوستن
  18 Jun 2006
  شهر
  کرج
  نوشته‌ها
  500
  تشکر شده:
  264

  پیش گزیده

  با تشکر از شما دوست گرامی.
  البته منظورم بیشتر، حشرات آبی بود.
  اونایی که من گرفته بودم لارو حشرات پرنده بودن که دوران طولانی رو به اینصورت در آب میگذرونن (گاهی چند سال).
  جالب اینکه بعد از اینکه از آب بیرون میان، اکثرشون ظرف مدت کوتاهی (مثلا چند روز) میمیرن. آمیزش و تخم گذاری در همون مدت کم انجام میشه.
  اصطلاحا اسم این لاروها naiad هست.

  Only God

  I Wish I Was Buddha
  کاش بودا بودم

  Live And Let Live
  زندگی کن و بگذار زندگی کنند

  Forgive And Be Forgiven
  ببخش و بخشیده شو


 18. #12


  زمان پیوستن
  21 Jul 2008
  شهر
  مشهد
  نوشته‌ها
  141
  تشکر شده:
  60

  پیش گزیده

  من یه بار رفته بودم از یه استخر ذخیره اب کشاورزی ماهی گپی وحشی بگیرم یه حشره دیدم که میچسبه به ماهی ها و میخورشون

 19. #13


  زمان پیوستن
  16 Aug 2008
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  6300 nokia
  نوشته‌ها
  47
  تشکر شده:
  38

  پیش گزیده عنكبوت و ساير حشرات،نگهداري آنها به عنوان حيوان خانگي

  سلام.اين اولين مبحثي كه باز كردم و اميدوارم براتون جالب باشه
  احتمالا خيلي از شما عزيزان علاقه به نگه داري حشرات داريد.اگر قصد چنين كاري را داريد،ميتونيد از مطالب اين تاپيك استفاده كنيد.
  در تمامي كشورهاي جهان ،تقريبا از تمامي حشرات و بندپايان نگهداري ميشود.از حشرات و بندپايان رايج تر ميتوان عنكبوت،رطيل،عقرب،سوسك هيسينگ،و...نام برد.
  من خودم از يك عنكبوت گرگي و يك آخوندك يا مانتيس نگهداري ميكنم.اگر حشره ي ديگري هم پيدا
  كردم با كمال ميل از آن نگهداري خواهم كرد!اگر درمورد نحوه ي نگهداري هرگونه از حشرات اطلاعات ميخواهيد،اعلام كنيد تا براتون بنويسم.با تشكر

صفحه 1 از 6 123456 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد