تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 28

نام گفتگو: حقوق حیوانات و قوانین حمایت ار آنها Animal rights and related supportive laws ا

زمان پیوستن
    06 Jun 2006
    شهر
    ته

Lightbulb حقوق حیوانات و قوانین حمایت ار آنها Animal rights and related supportive laws ا

قانون حمایت از حیوانات دربرگیرننده لوایح قضایی و قانونی که بمنظور حفظ حقوق طبیعی -اجتماعی و بیولوژیکی حیوانات و انسانها که نکته بسیار مهمی میباشد در بیشتر کشورهای متمدن ایجاد و اجرا میشود
    این قانون و حنبش حمایت از حیوانات که دربر گیرنده و اجراکننده حقوق طبیعی حیوانات اعم از اهلی و وحشی در حدود 30 سال قبل ایجا گردیده است
    سازمان دولتی حمایت از حقوق حیوانات در سال 1979 بوسیله وکیلی هشیاری به نامه Joyce Tischlerبرای اولین بار ایجاد گردید که هدف آن کمک و بهبود قانون حمایت از حیوانات و افزایش آگاهی مردم در این زمینه میباشد

برای پی بردن به اهمیت این قانون میتوان ذکر کرد که برای مثال امروزه قانون حمایت از حیوانات لااقل در 69 دانشگاه حقوقی در آمریکا تدریس میشود((لطفا دوستان مطلع آمار دانشکده های فعال ایران در ایران را در این زمینه را ذکر کنند))
    قانون حمایت از حیوانات در بر گیرننده حوزه وسیعی از یافته های منطقی و بحث های قابل اجرا و اجراییات در مورد حقوق و نحوه اجرای این قوانین در مورد حیوانات میباشد که همچنین حامی حقوق حیوانات وقتی که به آنها بی رحمی و ظلم شده و حقوق قانونی و طبیعی آنها صلب شده نیز میباشد

قانون حمایت از حیوانات امروزه نفوذ و تاثیر بسیار خوبی بر روی قوانین سنتی و قدیمی که شامل شبه جرم ها Tort-قرار دادهای گوناگون تاثیر گذار در این زمینه -خرید و فروش حیوانات و ...و لایحه های قانونی موضعی و...گذاشته از این میان ذکر چند نمونه میتواند مطلب را گیرا تر نماید:
    1.قانون حمایت و حق سرپرستی از حیوان یا حیوانات بعد از جدایی و طلاق زوجین
    2.تخلفات مربوط به دامپزشکی
    3.موردهایی که سب مرگ یا جراحت به حیوانات بر اساس سهل انگاری کسی که آن حیوان را سرپرستی و یا همراهی میکند
    4.اجرای قوانین برای مجرمین در این حوزه که جزو شهروندان آن شهر و درای ملیت آنجا میباشند و این قانون برای تمام شهروندان اجرا میگردد همچنین اجرای قوانین بین المللی در این حوزه
    5.اجرای قوانین جزایی در مور اذیت و بی رحمی در مورد حیوانات اهلی
    و ....
    یکی از مراجع خوب و کامل در مورد حقوق حیوانات کتاب جامع حقوق حیوانات -ماده ها و نمونه ها ((ویرایش سوم)) Animal Law: Cases and Materials میباشد
    این قسمت رو من از سایتwikipedia.org از قسمت Animal law ترجه کردم

لینک زیر لینک بسیار مفیدی درباره تاریخچه-آزادی حیوانات و... هست که میتونه بسیار مفید واقع بشه امیدوارم دوستان وقت برای ترجمش قرار بدنند و لطف کنند این مطلب رو بصورت فارسی برای دیگر دوستان در این تاپيک اینجا قرار بدهنند
    http://en.wikipedia.org/wiki/Animal_rights
    یکی دیگر از سایت های راهنمای خوب در ای زمینه AnimalLaw.com هست
    امیدوارم دوستان این تاپيک رو با مطالب گوناگون در این زمینه با توجه به قوانین سایت سودمند و مفید نماینند

شادزی باشید

آخرین ویرایش به وسیله pouyan : 6 August 2007 در 03:03 PM

2. 7 نفر از کاربران ، از دوست گرامی pouyan به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

آرمان (17 June 2008), babak_deghat (7 August 2007), ایران دوست (23 February 2009), Girl Of Acheron (5 December 2009), kingdariush (9 August 2007), Moein273 (25 October 2007), PAYAM (10 September 2007)

زمان پیوستن
    07 Jan 2006
    شهر
    شــــــیــــــر ا ز
    اتومبيل
    سورن
    گوشی موبایل
    Samsung iI8910

Exclamation

اگر این تاپیک فعالیتش را بیشتر کنید متقابلا موثر تر خواهد بود..در هر حال من هم به نوبه ی خودم اعلام حمایت و طرفداری از حقوق حیوانات می کنم....
    "نوع رفتار یک انسان باید کاملا مؤثر از همفکری، سطح دانش و
    الزامات اجتماعی باشد، پایه های مذهبی به هیچ عنوان ضروری
    نیست؛ انسان حقیقتا در مسیر ضعف وسستی گام می نهد اگر با
    ترس از مجازات و امید به پاداش پس از مرگ مهار شود."
    آلبرت انشتین

4. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی babak_deghat به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ایران دوست (23 February 2009), Girl Of Acheron (5 December 2009)

زمان پیوستن
    09 Mar 2007
    شهر
    تهران

پیش گزیده

سلام به دوستان عزیز
    دوستان یک سوال از شما دارم
    تا حالا کدام از یک از قوانین در مورد حیوانات رعایت شده است؟
    قانون شکار و صید در تبصره ی 2 خودش میگه:نگهداری از پرندگان شکاری از قبیل:
    بالابان*بحری*شاهین و دلیجه صد در صد ممنوع است{مراجه به تاپیک دلیجه}و از از فلان قدر تا فلان قدر
    جریمه دارد.حال اگر شما به خیابان مولوی بروید می بینید که شاهین از دلیجه نیز فراوان تر است.
    در مورد محیط زیست ایران که فکر نمیکنم تا ده سال اینده چیزی ازش باقی بماند.
    در کنار تالاب ها و ابگیر هایی که محل گذران پرنده های مهمی همچون عقاب دریایی
    دم سفید{البته به صورت مهاجر}است که دارن پتروشیمی میزنند.گوزن همدان و میش مرغ و یوز و
    پلنگ ایرانی هم که در حال منقرض شدن هستن.شما فرض کنید اون محیط بان دلسوز با یک
    جیپ داغون و بیسیم کهنه و اسلحه ی داغون و ان شکارچی پست با تویوتا پرادو 50 میلیونی و
    با اسلحه ی 5 میلیونی.خوب دیگر چه انتظاری می شود از سازمان بیکار و بی مسیولیت محیط زیست
    داشت.حتی اسلحه ی بیهوش کننده هم ندارن.
    با سپاس

6. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی ferydoun به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ایران دوست (23 February 2009), Girl Of Acheron (5 December 2009), HAMED-MI (1 January 2009), machkol (7 March 2009)

زمان پیوستن
    07 Jan 2006
    شهر
    شــــــیــــــر ا ز
    اتومبيل
    سورن
    گوشی موبایل
    Samsung iI8910

پیش گزیده

مشکلات حیوانات سرزمین ما

جای بسی تاسف است در سرزمینی که از پیشگامان حمایت و احترام به حیوانات بوده اند امروزه شاهد برخوردهای نادرست و بیرحمانه نسبت به این مخلوقات زیبای پروردگار هستیم. حيوانات هم مثل ما مخلوقات خداوند هستند و مثل ما حق حيات دارند . احترام به هر مخلوقي ، احترام به خالق آنست و بدون شناخت مخلوق نمي توان خالق را شناخت.

گوشه ای از مشکلات حیوانات ایران عبارتند از :

* نبودن قوانین حمایت کننده از حیوانات
    * ضعف اطلاعات عمومی نسبت به روشهای نگهداری و بیماری های حیوانات
    * از بین رفتن زیستگاههای طبیعی در اثر گسترش شهرها و صنایع
    * وجود عقاید خرافی و غیر واقعی در مورد حیوانات در بین عوام
    * عدم کنترل و نظارت بر مراکز فروش حیوانات خانگی
    * کمبود مراکز درمانی حیوانات و نیز نبودن فرهنگ مراجعه به دامپزشک

* عدم کنترل و پیشگیری بیماریهای مسری توسط مراجع بهداشتی مسئول در کشور
    * آلودگی آب ، خاک و هوا
    * عدم اعتقاد و توجه مدیران بر لزوم حمایت و حفاظت از حیوانات
    * وجود چند صدهزار شکارچی غیر مجاز و عدم برخورد قاطع با متخلفان از سوی مراجع ذیربط
    * نداشتن باغ وحش های درجه یک بمنظور آشنایی و نزدیکی مردم و بخصوص کودکان با حیوانات
    * وجود شکنجه گاههایی به نام باغ وحش ! که علاوه بر اینکه موجبات آزار و اذیت حیوانات را فراهم می آورد ، مروج حیوان آزاری می باشد
    * فقدان مطالب فرهنگی و حمایتی در متون درسی و آموزشی
    * نگاه حداقلی و کم توجهی به حیوانات ، حتی درمباحث زیست محیطی
    * کمبود منابع علمی و اطلاعاتی در مورد حیوانات
    * عدم وجود ارتباط لازم بین مراکزی که در زمینه حیوانات فعالیت می کنند با خارج از کشور
    * نداشتن امکانات و تخصص لازم بمنظور مهار و درمان توسط کارکنان مراکزی که با حیوانات پناهجو ، آسیب دیده و وحشی در ارتباط هستند
    و . . .

اینها تنها گوشه ای از مصائب و مشکلات حیوانات سرزمین ما هستند
    نبودن قوانين حمايتي مهترين دليل حيوان آزاري است
    هر حيوان و موجود زنده اي جزو ميراث طبيعي ماست که از دل قرنهاي زياد براي ما مانده

منبع
    "نوع رفتار یک انسان باید کاملا مؤثر از همفکری، سطح دانش و
    الزامات اجتماعی باشد، پایه های مذهبی به هیچ عنوان ضروری
    نیست؛ انسان حقیقتا در مسیر ضعف وسستی گام می نهد اگر با
    ترس از مجازات و امید به پاداش پس از مرگ مهار شود."
    آلبرت انشتین

8. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی babak_deghat به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ایران دوست (23 February 2009), Girl Of Acheron (5 December 2009), pouyan (20 November 2007)

زمان پیوستن
    27 Jul 2006

پیش گزیده

بعد از مدتها که به سایت و این بخش سر زدم خیلی خوشحال شدم که با وجود دغدغه ها و مشگلات فراوانی که دوستان در زندگی شخصی دارند باز هم لطف نموده و به فکر سایر مخلوقات خداوند یعنی حیوانات هستند و تاپیکی هم با این عنوان در فروم باز کرده اند
    دغدغه ی شاید بسیاری از افراد باوجدان دفاع از حقوق جانداران زبان بسته ای باشد که صداقت و مهربانی را می توان از چشمانشان خواند.

امیدوارم مسیله ی دفاع از حقوق جانداران هم به نوبه ی خود اثرگذار و مفید در فرهنگ سازی وعمل به آن باشد
    دوستان هم اگر می خواهند این مسیله رو دنبال کنند می تونند از وب سایت حمایت از حیوانات بی پناه و مظلوم بازدیدی داشته باشند
    www.irspca.com
    الا یا ایها الادم به فرمان هوسبازی به خاک وخون مکش هر لحظه فرزندان صحرارا در آن ساعت که میگیری هدف حیوان صحرا را ببین در برق چشمش التماسش را به آینده می نگرم
    روزی که در آن نه از سلاخی حیوانات خبری هست و نه از استثمار آنان
    روزی که همه ی موجودات یکسان خواهندبود

از وب سایت حمایت از حیوانات حتما دیدن فرمایید
    http://www.irspca.com

مهاتما گاندی:عظمت وفضایل یک ملت ر از برخوردصحیحشان با حیوانات ارزیابی کنید

10. 9 نفر از کاربران ، از دوست گرامی H_MOSTAFAEY به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

@nim (8 June 2008), آرمان (13 July 2008), babak_deghat (2 May 2008), ایران دوست (23 February 2009), Girl Of Acheron (5 December 2009), pouyan (5 May 2008), shishake_mang (13 October 2008), soheil86 (27 April 2010), فروزنده (4 May 2008)

زمان پیوستن
    08 Jun 2008
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    مرسدس

پیش گزیده

بادرود خدمت دوستان
    در کشوری که گردش بردن سگ ممنوعه چه انتظاری دارید حیات وحش سالم بمونه یا محیط زیست فعال باشه؟
    چون در اصل هیچ اهمیت و توجهی به حیوانات نمیشه.
    وقتی ما حتی یک پت شاب معتبر و علنی نداریم!وقتی هیچ نمایشگاهی از حیوانات برگزار نمیشه!وقتی وضع باغ وحشها اینقدر اسفناکه مشخص میشه حیوانات در این کشور جایی ندارند
    ولی ما دوستداران حیوانات میتونیم حداقل با انتشار یک مجله الکترونیکی بخشی از این معضلات را تا حدی بسار کمی حل کنیم
    موفق باشید

زمان پیوستن
    23 Mar 2007
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    پژو 206
    گوشی موبایل
    W950i SE - Nokira 6681

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط saeed_r مشاهده گفتگو
    با درود خدمت دوستان
    در کشوری که حتی گردش بردن سگ جرمه چه توقعی دارید که حیات وحش درست و حسابی داشته باشه یا محیط زیست خوبی موجود باشه.

بدرود

نقل قول نوشته شده توسط saeed_r مشاهده گفتگو
    درود

خشایار شاه عزیز درسته که ما در ایران خیلی محدودیت داریم و در کشور ما اصلا به حقوق حیوانات اهمیتی داده نمیشه ، اما وظیفه ما اینه که فرهنگ سازی کنیم تا بقیه هم با ما همگام بشن.
    راستی قراره یه مجله ای هم چاپ کنیم اگر به جمع ما بپیوندی خوشحال میشیم و دستانت رو به گرمی می فشاریم

بدرود
    سلام
    نمیدونم از جلوی پارک اندیشه تهران رد شدید یا نه، در ورودی در تابلو زده «ورود حیوانات ممنوع» در حالی که تنها جایی که ورود حیوان منطقا باید ازاد باشه پارکه.
    یقینا بخش زیادی از این محدودیتها بخاطر عدم اطلاع کافیه. چه از جانب دارندگان حیوان، چه از جانب کسایی که مقررات میگذارن. وقتی یک صاحب سگ، حیوانش رو کنترل نمیکنه و اجازه میده روبروی نیمکت مدفوع کنه یا وقتی یه جوون هم سن و سال من و شما با یک باکسر مشکی میاد توی محوطه بازی بچه ها و از جیغ و فرارشون لذت میبره (دقیقا دو مثالی رو گفتم که در محل زندگیم دیدم) یقینا در مقابل چنین محدودیتها غیر موجهی هم ایجاد میشه. مطمئنا این خیلی احمقانه است اگر از نظر مقررات یک سگ گارد و یک سگ جیبی دارای محدودیتهای یکسان باشند!!

من با نظر دوستانی که در مورد حقوق حیوانات قصد نشر دارن خیلی موافقم. اما شاید کمی شروع کردن کار با نشر، مناسب نباشه. ای کاش دوستانی که هم انگیزه کافی دارن، هم فرصت و هم اطلاعات کافی مثل خیلی از بچه های همین فروم. تو فکر ایجاد یک NGO باشند که بتونن از حمایتهای کافی هم برخوردار بشن. «تولید اندیشه» به «نشر اندیشه» تقدم داره.
    البته از این NGO ها کم نداریم... بهتره قبلش یه سری به قبلیا بزتید ببینید چرا اونها نتونستن فرهنگسازی کنن که اشتباه اونها دوباره تکرار نشه و تجربیات مثبتشون استفاده بشه

13. کاربر زیر از دوست گرامی Hesam844 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Anoush (1 January 2009)

زمان پیوستن
    13 Jul 2005
    شهر
    esfahan
    اتومبيل
    IX55,Megan 2000,Rio
    گوشی موبایل
    htc mozart,iphone 5

پیش گزیده

سلام
    متاسفانه در اکثر شهر های ایران همچین مشکلی هست
    من سگ دارم و در مسافرت های داخلی اکثرا همراه من هست
    یک بار که یزد رفته بودم و با سگم توی یکی از خیابان های اونجا بودم
    ماشین پلیس تذکر داد و حتی تهدید به تاریک خونه هم کرد
    خیلی برام سوال بود که چرا این کارو کرد
    گفت که سریعا سگتو بردارو برو خونه وگرنه میبریمش تاریک خونه!!!!
    چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد-من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
    اسم شما به خط میخی...کلیک کنید:
    هر که باشی و به هرجا برسی... آخرین نقطه ی هستی این است

زمان پیوستن
    23 Mar 2007
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    پژو 206
    گوشی موبایل
    W950i SE - Nokira 6681

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط mehran_tavakoli مشاهده گفتگو
    سلام
    متاسفانه در اکثر شهر های ایران همچین مشکلی هست
    من سگ دارم و در مسافرت های داخلی اکثرا همراه من هست
    یک بار که یزد رفته بودم و با سگم توی یکی از خیابان های اونجا بودم
    ماشین پلیس تذکر داد و حتی تهدید به تاریک خونه هم کرد
    خیلی برام سوال بود که چرا این کارو کرد
    گفت که سریعا سگتو بردارو برو خونه وگرنه میبریمش تاریک خونه!!!!
    تاریکخونه! نشنیده بودم...
    نژاد سگت چی هست؟

زمان پیوستن
    13 Jul 2005
    شهر
    esfahan
    اتومبيل
    IX55,Megan 2000,Rio
    گوشی موبایل
    htc mozart,iphone 5

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Hesam844 مشاهده گفتگو
    تاریکخونه! نشنیده بودم...
    نژاد سگت چی هست؟
    تریر هست
    اره تاریک خونه
    وقتی پلیس سگ ها رو میگیره میبره تاریک خونه ظاهرا
    این طور که اون پلیسه به من گفت
    چرخ بر هم زنم ار غیر مرادم گردد-من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
    اسم شما به خط میخی...کلیک کنید:
    هر که باشی و به هرجا برسی... آخرین نقطه ی هستی این است

زمان پیوستن
    08 Jun 2008
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    مرسدس

پیش گزیده

تاریک خونه؟

مگه عکسه؟ بیچاره سگا از گردشم محروم شدن. ولی من چند روز پیش پارک پردیسان بودم و از نگهبانهای اونجا پرسیدم که سگ ممنوعه ؟ اونا گفتن سگهای کوچک که آزاده ولی سگهای گارد باید جایی باشخ که مردم نباشن تو قسمت جنگل باید ببریش و اگه مردم شکایت کردن باید ببربیش بیرون!!!
    فکر کنم بچه هایی که غرب تهران هستند سگاشونو ببرن پردیسان بد نیست
    ممنون
    من خشایار شاه ، شاه ایران، شاه جهان

18. کاربر زیر از دوست گرامی khashayar shah به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

@nim (14 July 2008)

زمان پیوستن
    23 Mar 2007
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    پژو 206
    گوشی موبایل
    W950i SE - Nokira 6681

پیش گزیده

مردی به جرم کتک زدن سگش به زندان محکوم شد

مردی در کاليفرنيا، به دليل کتک زدن توله سگ هفت ماهه اش، به حبس در زندان و محروميت از نگهداری حيوانات اهلی محکوم شد.
    به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، ايساک گوهری، ۳۴ ساله، بعد از آن که توله سگ هفت ماهه خود را با دست و پای شکسته به يک مرکز نگهداری از حيوانات برد، به کارکنان آنجا گفت که از بس سگش را کتک زده، دستش درد گرفته است.
    وی همين موضوع (درد گرفتن دست خودش) را علت سپردن سگش به مرکز نگهداری از حيوانات ذکر کرد!
    اعتراف آقای گوهری موجب شد تا خيلی زود پای پليس و مقام های قضايی به مرکز نگهداری از حيوانات باز شود تا نحقيقات درباره زندگی «گارسيا»، توله سگی زيبا از نژاد «دوبرمن» آغاز شود.
    سگ های دوبرمن، سگ هايی دوست داشتنی و باهوش هستند که با حساسيت بسيار، رابطه خود و صاحبانشان را دنبال می کنند. اين نژاد سگ، مانند بسياری ديگر از سگ های خانگی به محبت بسيار احتياج دارند و کسانی که می خواهند، دوبرمن در خانه شان زندگی کند، بايد در سال های ابتدايی زندگی سگشان، وقت بسياری برای تربيت او صرف کنند.

اين نژاد سگ، مانند بسياری ديگر از سگ های خانگی به محبت بسيار احتياج دارند. (عکس: یک دوبرمن که به دوبرمن آبی معروف است.)

ايساک گوهری به جرم کتک زدن سگش، در دادگاه محاکمه شد و بعد از اينکه جرمش به اثبات رسيد، قاضی دادگاه او را به ۴۵ روز حبس و سه سال محروميت از نگهداری حيوانات خانگی محکوم کرد.
    به گفته مقام های قضايی ايالات متحده آمريکا، تحقيقات بر روی پرونده آقای گوهری همزمان با اينکه او سگ خود را به مرکز نگهداری از حيوانات سپرد، آغاز شد.
    ارنستو پبلانو، يکی از افسران کنترل حيوانات در کاليفرنيا به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت: «گوهری به کارکنان مرکز نگهداری از حيوانات گفته بود که تصميم گرفته سگ خود را به آنها واگذار کند، چون از بس حيوان را کتک زده دستش درد گرفته است.»
    عکس هايی که از «گارسيا»، توله دوبرمن هفت ساله، توسط پليس منتشر شده، او را در حالی نشان می دهد که سرش را پايين انداخته و دست راست و پای راستش، باند پيچی شده است.
    اين عکس ها که خشم حاميان حقوق حيوانات را بر انگيخته حاکی است که «گارسيا» حتی نمی تواند از درد، پای راست خود را بر روی زمين بگذارد؛ اين در حالی است که افسرهای پليس برای گرفتن اين عکس ها او را بر روی يک تخت فنری گذاشته اند.
    آقای پبلانو گفت: «در زمانی که گارسيا به خاطر کتک ها مجروح شده، گوهری داروهايی به او داده است، اما او ظاهرا جراحت سگش را پيگيری نکرده تا او خوب شود و موجب شده تا جراحات عميق تر و دردآورتر شوند.»
    ايساک گوهری حتی بعد از اينکه «گارسيا» را مجروح کرده، او را به درمانگاه نبرده است.
    بنا به گزارش پليس کاليفرنيا، «گارسيا» از سوی يک خانواده در جنوب کاليفرنيا پذيرفته شده و هم اکنون دوران نقاهت خود را پس از جراحاتی که به او وارد شده سپری می کند.

20. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Hesam844 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

@nim (19 July 2008), Girl Of Acheron (5 December 2009)

زمان پیوستن
    28 Jul 2007
    شهر
    کرج
    اتومبيل
    ریو-پراید
    گوشی موبایل
    k750-HTC viva

پیش گزیده

آقا وقتی توی یک کشور خارجی برای نجات 2 توله سگ 12 ساعت آتش نشانی زحمت میکشن تو ایران خاک میریزن روشون تا زجر نکشن..
    اگه خواستید برای حمایت از محیط زیست که بدون اون هیچ جانداری زنده نیست تا بخوایم بهش کمک کنیم از این لینکها بازدید کنید:
    www.soliaqua.blogfa.com
    http://greenday.ir/

22. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی soli_aqua به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

babak_deghat (18 August 2008), Girl Of Acheron (6 December 2009), Koosha_Raisi (17 August 2008)

صفحه 1 از 3 123 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد