تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 45

نام گفتگو: تاپیک جامع گیاهان

 1. #1


  زمان پیوستن
  23 Nov 2005
  اتومبيل
  VW Gol
  گوشی موبایل
  Qtek S200 & Nokia 7070
  نوشته‌ها
  991
  تشکر شده:
  648

  پیش گزیده تاپیک جامع گیاهان

  چند هفته ی پیش در قسمت پیشنهادات، بنده پست درخواست ایجاد تالاری برای گل و گیاه و درختان و کشاورزی زدم چون میدیدم برای ماهی و حیوانات خانگی تالارجداگانه با تاپیک های زیاد هست ولی در مورد بیشترین موجود زنده ی اطرافمون چیزی به چشم نمیخوره...
  بعد مدیران محترم امر فرمودند که تاپیکی ایجاد کنم با این موضوع و بعد از مدتی اگر گرفت و جناب آدمین عزیز تشخیص دادند برایش تالار جداگانه ای تشکیل بدهند.
  این از این...
  خوب شاید همه ی ما در زندگیمون با کاشت گل و گیاه در آپارتمان، ویلا، باغ و ... سروکار داشتیم و میتونیم در مورده انواع گل و درخت و کاشت و پرورش اونها همدیگر رو راهنمایی کنیم...
  همچنین میشه مطالب جالبی در مورد تقویت خاک و گیاه در جهت پرورش بهتر، ارائه داد...

  خلاصه اینکه در مورد انواع درختان و گل ها و شناسنامشون و پرورش بهترشون و خاک بهینه و ...
  در این تاپیک بحث کنیم...
  با تشکر از همه ی اساتید و دوستان پی هالزیه خودم...
  May 17 2059 چه زود دیر میشود...
  There is a narrow line between love and hate

 2. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Javid به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  bijbij (14 April 2007), Kavan (28 April 2007), PoYo (3 April 2007), Researcher (4 April 2007), SNOWMAN (30 April 2007)

 3. #2


  زمان پیوستن
  23 Nov 2005
  اتومبيل
  VW Gol
  گوشی موبایل
  Qtek S200 & Nokia 7070
  نوشته‌ها
  991
  تشکر شده:
  648

  پیش گزیده کاشت و تکثير گياهان زينتي

  گلكاري، آشنايي با مفاهيم
  جايگاه گلکاري در ايران
  اهميت تاريخي: قدمت کشت و كار و نگهداري گل‌ها در ايران شايد همزمان با شروع کشاورزي بوده است. با نگاهي به تاريخ و فرهنگ ايران بنظر مي‌آيد که همواره ايرانيان در زمينه موضوعات مرتبط با گل‌ها جايگاه خوب و ارزنده‌اي داشته‌اند. اهميت اقتصادي: شايد قديمي‌ترين گلخانه‌هاي موجود در ايران كه در حال حاضر هم فعال هستند قدمتي در حدود 75 – 70 سال دارند. در حقيقت اهميت اقتصادي اين رشته، سابقه طولاني در ايران دارد. زماني كه بسياري از کشورها نامي در زمينه پرورش گل و گياه نداشته اند کشور ما با داشتن گلخانه‌هاي خوب و قابل قبول در زمان خود وضعيتي مناسب داشته است. کشت و كار پرورش گل‌هاي زينتي در ايران بعنوان يک رشته اقتصادي سابقه‌اي به قدمت احداث گلخانه‌ها ندارد اما از زمان‌هاي گذشته، گلخانه‌دارها کار تکثير و پرورش گياهان را براي سرگرمي، و گذران اوقات فراغت انجام مي‌دادند. در سال‌هاي اخير بدليل نياز روز افزون بازار و خواست افراد جامعه و بدليل محدود شدن فضاي زندگي مردم اين وضعيت کاملاً تغيير كرده است. بطوري که در سال‌هاي اخير احداث گلخانه‌هاي نسبتاً مجهز و كارآمد بمنظور کشت و پرورش و تكثير گياهان زينتي و نيز توسعه اقتصادي پيشرفت زيادي داشته است. ايران يکي از خواستگاه‌ها و زادگاه‌هاي طبيعي گياهان زينتي از جمله لاله، سنبل، زنبق، سيکلمه و برخي از درختچه‌ها و تعداد زيادي از درختان ميوه بشمار مي‌آيد، و در منابع علمي دنيا اسناد و مدارک مربوط به اين موضوع موجود است. ولي از نظر اقتصادي و صادرات گل و گياه هنوز موقعيت مناسبي در سطح دنيا ندارد.
  جايگاه ايران از نظر جغرافيايي
  موقعيت جغرافيايي ايران از دو نظر قابل ارزش است :
  - از نظر آب و هوايي
  - موقعيت نسبت به كشورهاي همسايه.

  1- ايران در يک منطقه پر رود با طول روز بلند و روشنايي کامل آفتاب قراردارد و از اين نظر مي‌تواند در بسياري از هزينه‌هاي مربوط به گرم كردن و روشن نگه داشتن گلخانه‌ها كه براي کاشت و تکثير گياهان زينتي اهميت زيادي دارد، صرفه جويي كند.
  2- موقعيت ايران بدليل قرار داشتن در کنار کشورهاي پر مصرف گل و گياه از نظر اقتصادي حائز اهميت است. همسايه‌هاي شمالي و جنوبي ايران از خريداران بسيار خوب گياهان زينتي هستند. ايران با داشتن يک بازار متعادل و نسبتاً ثابت و دائمي قادر است جايگاه واقعي خود را در اين عرصه پيدا کند.
  كشورهاي مهم توليد كننده و مصرف كننده گل و گياه
  1- هلند 2- ايتاليا 3- آلمان 4- سوئيس 5- دانمارك 6- بلژيك 7 - سوئد 8- ژاپن 9 - انگلستان 10- استراليا 11- فرانسه 12- اسپانيا 13- آمريكا
  همانطور كه مشاهده مي‌كنيد هلند مقام اول در بين همه كشورها را دارد و بقيه كشورها در رتبه بعدي قرار گرفته‌اند. از لحاظ موقعيت جغرافيايي و آب و هوايي و هم‌چنين وضعيت نيروي کار، ايران در مقايسه با هلند از موقعيت مناسب‌تر و ارزان‌تري برخوردار است. ارز آوري گل و گياه براي ايران يک موقعيت انحصاري است. در کشور ما گاهي ارز آوري گل‌هاي شاخه بريده با ارز آوري نفت مقايسه مي‌شود. بطوري كه فروش 2 تا 3 شاخه گل (از بعضي انواع گل‌ها) مي‌تواند ارز‌آوري معادل يك بشكه نفت را داشته باشد و صادرات گل‌ها و گياهان زينتي مي‌تواند جانشين صادرات نفت شود. اما پارامترهاي لازم و شاخص‌هاي قابل قبول بازار جهاني براي پرورش گل و گياه را بايد مهيا کرد.
  رشته‌ها و زير شاخه‌هاي متعددي در رابطه با گلكاري يا Flowery culture وجود دارد. يكي از اين موارد استفاده از اندام‌هاي گياهان زينتي مي‌باشد. از لحاظ موقعيت مصرفي گياهان زينتي را به سه دسته تقسيم مي‌کنند :
  گياهان يك ساله ياAnnual Plants ؛ گياهان زينتي که بعنوان گل‌هاي فضاي سبز استفاده مي‌شوند. اين گياهان معمولاً مقاوم به سرما نيستند و دوره زندگي نسبتاً کوتاهي دارند. مانند گل اطلسي و آحار.
  گل‌هاي دائمي يا Perennial Plants؛ گياهاني که بيش از يک سال در فضاي آزاد قابليت رشد و نمو دارند. مانند گل تاج‌الملوك، داودي و زنبق‌هاي دائمي.
  گياهان آپارتماني يا Indoor Plants؛ گياهاني که فقط در فضاي محدود آپارتمان‌ها و گلخانه‌ها قابل نگهداري هستند. مانند برگ انجيلي و فوتوس.
  انجام تحقيقات براي صادرات گل‌ها و گياهان زينتي يك امر مسلم و ضروري است. هم‌چنين مجموعه عواملي که در اين راستا بايد مد نظر قرار گيرند عبارتند از :
  نوع خاک و بستر مورد پرورش گياهان؛
  نوع محصول ارائه شده؛
  تداوم توليد در طي يک زمان معين.
  انواع گلكاري يا Flowery culture
  گياهان گلدار گلداني يا Pot Plant؛ گياهاني که در فضاي مستور آپارتمان رشد و نمو مي‌کنند و بخش زينتي آن‌ها همان گل است. مانند گل حنا، سيکلامن ايراني، آزاليا و ...
  گل‌هاي شاخه بريده يا Cut Flowers؛ گروه بسيار بزرگي از گياهان زينتي در اين رده هستند. تعداد زيادي از گياهان زينتي بعنوان بخش‌هاي بريده شده و جدا از پايه مادري قابل عرضه به بازار هستند. نظير انواع ميخک، ژربرا، رز و ارکيده.
  بسته به نوع بازار و سليقه خريداران تقريباً همه گياهان Cut Flowers شبيه بهم عرضه مي‌شوند. اينطور که برآورد نشان مي‌دهد معمولاً ميخک، رز و ژربرا سه محصول رده اول تا سوم گل‌ها شناخته شده‌اند.

  درختان، درختچه‌ها و پيچ‌هاي زينتي يا Trees, Shrubs and Climbers؛ اين مجموعه در کشت و کار گياهان زينتي جايگاه ارزنده‌اي دارد و ايران مي‌تواند در اين قسمت موقعيت خوبي کسب کند.

  تاسيسات گلكاري
  تعريف گل­خانه: گل­خانه ياGreen house به فضاي محدودي اطلاق مي­شود كه قابليت كنترل شرايط محيطي مناسب را براي رشد گياهان از نواحي مختلف در طي فصول مختلف يك سال داشته باشد. طبق اين تعريف از جمله عملكرد گل­خانه، فراهم كردن شرايط محيطي لازم و مورد نياز محصولي معين است.
  گل­خانه­ها بر حسب اينكه چه نوع مصالح ساختماني در آن‌ها بكار برده شده است به نوع ثابت و متحرك تقسيم‌بندي مي­شوند. گل­خانه­هاي ثابت و متحرك بنا ­بر نياز در موقعيت معين، در جايي كه مدنظر ما است احداث مي­شوند.
  گل­خانه­هاي ثابت، به گل­خانه­هايي گفته مي‌شود كه مصالح ساختماني بكار رفته در آن‌ها از جنس پايدار و با دوام باشد. پس بايد ساليان سال از آن‌ها استفاده كرد. بنابراين نكاتي در ساخت گلخانه‌هاي ثابت بايد در نظر گرفته شود.

  نكات مهم در احداث گلخانه­هاي ثابت
  1. فاصله گلخانه تا بازار مصرف؛
  2. كيفيت آب از نظر سختي؛
  3. وجود بازارهاي فروش محلي؛
  4. دسترسي به كارگران متخصص.
  انواع گلخانه هاي ثابت
  گلخانه يكطرفه: از يك جهت از نور كامل آفتاب بر ­خوردار است و از جهت ديگر از مصالح ساختماني پوشيده شده است. اين نحوه ساخت و ساز گل­خانه براي مناطقي با شرايط محيطي نسبتاً دشوار بسيار مطلوب است. در مناطقي كه سرماي شديد يا يخبندان‌هاي طولاني وجود دارد، ساخت اين گلخانه‌ها به صرفه مي‌باشد.

  گلخانه دو طرفه: از دو جهت بطور كامل از نور آفتاب بهره­مند است. اين گلخانه براي كشت و پرورش بسياري از محصولات، ايده­آل و مناسب است. زيرا از جهت نور و درجه‌ي حرارت بطور كامل از نور خورشيد بهره مي‌برد.
  گلخانه نيمه دو طرفه: از يك جهت بطور كامل از نور آفتاب برخوردار است و از جهت مقابل تا نيمه از مصالح ساختماني پر شده و نيمه ديگر از جنس شفاف (شيشه) است.
  گلخانه هاي سه گانه هر كدام براي يك اقليم معين مناسب مي‌باشند. اما بطور كلي براي مناطق مختلف ايران گلخانه­هاي دو طرفه بسيار مناسب و مطلوب هستند. چرا كه در كشور ما، به علت برخورداري از نور فراوان مخصوصاً در زمستان مي‌توان در مصرف سوخت صرفه جويي بسيار خوب و با ­ارزشي داشت.
  عوامل قابل كنترل در گلخانه­ها
  1.درجه حرارت؛
  2.نور؛
  3.رطوبت؛
  4. مقدار گاز كربنيك(Co2).
  هر كدام از عوامل قابل كنترل در گل­خانه­ها جداگانه توضيح داده مي‌شوند.
  درجه حرارت در گل خانه ها
  تنظيم درجه حرارت در گل­خانه­ها شرط اوليه براي رشد و نمو بسياري از گياهان است. نياز گياهان به درجه حرارت دامنه­هاي مختلفي دارد. بعضي از گياهان درجه حرارت­هاي بالاتري نياز دارند مثل گياهان مناطق گرمسيري. بعضي ديگر در درجه حرارت­هاي كمتر از 20 درجه سانتيگراد هم بخوبي رشد و نمو مي­كنند، مانند گياهاني كه از مناطق سردسيري منقل شده‌اند نظير پامچال كه در جنگل‌هاي شمال ديده مي‌شود.
  اما چگونگي تنظيم درجه حرارت در گلخانه­ها بستگي به سيستم گرمايي دارد. انواع بخاري‌ها يا سيستم‌هاي گازي و ... مي‌توانند مورد استفاده قرار بگيرند. اما دو شرط اوليه موجود در عامل گرم ‌كننده عبارتند از:
  1- توان توزيع يكنواخت دما در سطح گلخانه را دارا باشد؛
  2- فاقد اثرات مخرب زيست محيطي باشد.

  نياز نوري گياهان
  همه گياهان به يك اندازه به نور نيازمند نيستند. بعضي از گياهان نياز به نور فراواني دارند و بعضي ديگر به نور كمتري نياز دارند. بنابراين گياهان را از نظر نياز نوري به سه گروه بزرگ تقسيم مي­كنيم:
  گياهان روز بلندLDP : Long Day Plants براي به گل رفتن بين 10 تا 14 ساعت به نور نياز دارند، مانند گياهان فصلي تابستانه نظير آحار، اطلسي، ناز و ميمون.
  گياهان روز كوتاه SDP: Short Day Plants براي به گل رفتن نياز نوري كمتر از 12 ساعت دارند. كه در نقطه مقابل گياهان روز بلند قرار مي‌گيرند، مثل گل داودي.
  گياهان بي تفاوت به طول روز NDP: Neutral Day Plants براي نگهداري در منزل بسيار مناسب و مطلوب هستند. مثل گل حنا يا بگونيا كه حساسيتي نسبت به طول روز ندارند و در تمام طول سال گل دارند.
  به گل بردن گياهان روز كوتاه در طي ساعات روشنايي، طولاني به موضوع كنترل نور بر مي­گردد. در كشور ما با توجه به اينكه روزهاي آفتابي خيلي زياد است بايد نياز نوري گياه شناخته شود تا گياه در طي روزهاي بلند بخوبي از رشد رويشي برخوردار باشد. لذا گياهان روز كوتاه را به وسيله‌ي پايين آوردن ساعات روشنايي، بوسيله يك پرده تيره رنگ، و اصطلاحاً ايجاد شب­هاي طولاني به گل مي­بريم.
  نور در گلخانه ها
  در گلخانه­ها مقدار نور را به وسيله‌ي پوشاندن شيشه­ها با حصير، پاشيدن گِل و يا رنگ‌هاي قابل شست و شو و يا با استفاده از چادر­هاي الكترونيكي، كنترل مي‌كنيم.
  كنترل رطوبت در گلخانه­ها
  تأ­مين رطوبت يكي از پارامترهاي مهم در گلخانه­ها است. براي رشد و نمو گياهان، البته بايد نيازهاي رطوبتي گياهان را بشناسيم. بعضي از گياهان به رطوبت‌هاي خيلي بالا نياز دارند و بعضي ديگر به رطوبت كمتري نياز دارند، مثل گل كاغذي. بعد از شناخت نياز رطوبتي گياهان، آن‌ها را در گلخانه­هاي خاص خود جايگزين مي­كنيم يعني همه گياهان در يك نوع گلخانه نگهداري نمي‌شوند. در سطوح تخصصي و بزرگ، هر گلخانه براي يك محصول و يا تعدادي محصول مشابه با نياز­هاي يكسان در نظر گرفته مي‌شود.
  راه‌ها و روش‌هاي مختلفي براي تأمين رطوبت گل‌خانه‌ها وجود دارد كه عبارتست از:
  1. آبياري؛
  2. پاشيدن آب به سقف و كف و جدار گلخانه؛
  3.كاربرد دستگاه‌هاي بخار ساز.
  گاز كربنيك در گلخانه­ها
  كاربرد Co2 تقريباً معادل استفاده از مواد غذايي، كاربرد پيدا كرده است. در كشور ما كه گياهان از لحاظ نوري در وضعيت مناسبي قرار دارند مي‌توان با بالا بردن مصرف Co2 راندمان محصول را نيز بالاتر برد.
  وجود Co2براي انجام عمل فتوسنتز ضروري است. اين واكنش شيميايي منجر به توليد محصول سبز يا عملكرد گياه مي­شود . در اين واكنشCo2 عامل بسيار مهمي تلقي مي­شود.
  فرمول فتوسنتز
  6 CO2 + 6 H2O à C6H12O6 + 6 O2
  گلخانه­هاي ايزوله و با شرايط استاندارد داراي Co2هستند. لذا گلخانه­هايي كه ارتباط كمتري با فضاي خارج دارند و يا گلخانه­هايي كه تبادل گازي كمي دارند و در معرض رفت و آمد‌هاي مكرر و متوالي نيستند براي مصرفCo2 مناسب­تر هستند.
  عوامل مؤثر در ميزان مصرف Co2
  1. فصل و موقعيت زماني: در فصل‌هاي گرم و پر نور سال مقدار مصرف Co2 بيشتر است؛
  2.نوع محصول: بسته به نوع محصول نياز به Co2 نيز متفاوت است؛
  سن گياه: گياهان مختلف در سنين مختلف نيازهاي متفاوتي به Co23.دارند.
  بسترهاي کشت، تکثير و پرورش گياهان زينتي
  انواع محيط‌هاي كشت براي ريشه‌زايي
  - ماسه؛
  - پرلايت؛
  - ورميکولايت؛
  - مخلوط ماسه و پرلايت.

  ماسه
  - محيط کشت معروف؛
  - فاقد هر گونه عناصر؛
  - ارزش آن به واسطه وجود تخلخل كافي، وجود اكسيژن و حفظ رطوبت.
  اولين محيط كشت ماسه است كه براي ريشه‌دار کردن گياهان ارزشي خاص دارد، زيرا قلمه‌هاي جدا شده از پايه‌هاي مادري ذخيره غذايي به اندازه کافي دارند. اندازه ذرات ماسه و تخلخل بين اين ذرات بسته به نوع قلمه‌ها متفاوت است پس بهتر است که براي قلمه‌هاي مختلف اندازه معيني از محيط کشت را استفاده کنيم.
  پرلايت
  - منشا آتشفشاني؛
  - سفيد رنگ؛
  - فاقد هرگونه ذخيره غذايي؛
  - ارزش آن به واسطه ذخيره آب تا 4 برابر وزن خود.
  دومين محيط کشت که براي تکثير قلمه‌ها استفاده مي‌کنيم پرلايت است. و به دليل خصوصيات ذكر شده، در ريشه‌دار شدن قلمه‌ها يا گياهاني که در غير محيط خاک پرورش مي‌يابند بسيار مفيد و مناسب است. اندازه ذرات پرلايت بين 4- 2/1 ميلي‌متر است و بسته به نوع مصرف و نوع قلمه براي تکثير از پرلايت‌هاي نرم و نسبتاً درشت استفاده مي‌کنيم. معمولاً مخلوطي از پرلايت‌هاي خيلي نرم و نسبتاً درشت به نسبت مساوي ترکيب مي‌کنيم و بعنوان يک بستر ريشه‌زايي از آن استفاده مي‌شود.
  ورميكولايت
  - ماده معدني از نوع ميكا؛
  - حاوي سيليکات منيزيم، آلومينيم و آهن است.
  در حقيقت يک رس حرارت ديده است که مي‌تواند مقدار زيادي آب را جذب کند. ورميکولايت بدليل قيمت نسبتاً بالايي که دارد مصرف چنداني ندارد. بعلاوه بعلت جذب آب حجمش زياد مي‌شود و نبايد تحت فشار قرار گيرد، زيرا تخلخلش را از دست مي‌دهد. فقط در موارد خاص براي سازگاري دادن يک گياه حاصل از کشت بافت در محيط جديد از اين ماده استفاده مي‌شود. بنابر اين براي تکثير معمول و متداول گياهان عمدتاً ماده مورد مصرف پرلايت يا ماسه است.
  مخلوط ماسه و پرلايت
  - به نسبت مساوي مخلوط مي‌شوند؛
  - در سطح كاربردي مصرف زيادي دارد.
  چهارمين محيط كشت، مخلوط ماسه و پرلايت است. به نسبت مساوي يک حجمي از پرلايت و ماسه نرم (همان چيزي که در اصطلاح باغباني ماسه بادي مي‌گويند) را با هم مخلوط مي‌کنند و قلمه‌ها را در آن قرار مي‌دهند. بعد از ريشه‌دار شدن قلمه‌ها و اطمينان از حجم ريشه، قلمه‌ها به محل مناسب ديگر انتقال مي‌يابند.
  محيط‌هاي کشت قلمه‌ها فاقد هر گونه ذخيره غذايي بوده و بدليل آنکه فوق‌العاده سبک هستند تخلخل زيادي دارند و نمي‌توانند مواد غذايي را به مدت زيادي در خود نگه دارند. بعد از ريشه‌دار شدن گياهان چون نياز به عناصر معدني در گياه خيلي بالا مي‌رود، در يک خاک مناسب که ذخيره کافي اين مواد را دارند کشت مي‌شوند.
  محيط‌هاي پرورشي گياهان – كشت خاكي
  - متداولترين محيط کشت شناخته شده خاک يا Soilاست. تعريف خاک و انتظاري که از خاک براي نگهداري طولاني يک گياه مي‌رود، بسته به نوع گياه و نياز خاص غذايي آن گياه متفاوت است. گياهان علفي و آپارتماني نياز به يک بافت بسيار سبک دارند، بافتي که تخلخل کافي دارد و آب را به اندازه مناسب در خود نگهداري مي‌کند و ريشه‌ها در آن بخوبي تنفس مي‌کنند.
  - ترکيبي با نسبت مساوي از خاک برگ، ماسه بادي و خاک زارعي و داراي يک بافت خوب و مناسب براي پرورش گياهان آپارتماني اصطلاحاً خاک سبک ناميده مي‌شود.
  - خاک سنگين در باغباني کاربرد خيلي زيادي ندارد، فقط گياهاني که ساختمان ريشه‌اي بسيار قطور و قوي دارند مثل گل كاغذي و هم‌چنين شاه‌پسند درختي و درختچه ختمي چيني در خاک‌هاي سنگين بهتر رشد و نمو مي‌کنند.
  - غير از خاك تركيبات مصنوعي ديگر مثل پيت هم استفاده مي‌شود. Peatخاكي است كه از بقاياي در حال تخمير اندام‌هاي مختلف گياهي بوجود آمده است. پيت‌هاي طبيعي حاصل تخمير خزه‌ها هستند. دو خزه معروف بنام‌هاي Sphagnum و Hyponum در اروپاي شمالي به وفور يافت مي‌شوند و معادني که از اين خزه‌ها در اروپاي شمالي بدست آمده تحت عنوان تورب يا پيت خالص به بازار عرضه مي‌شوند. پيتPH بسيار پاييني دارد و براي گياهان اسيد پسند و آن‌هايي که نياز به PH پايين دارند بسيار مناسب و ايده‌آل است.
  هيدروپونيك – كشت بدون خاك گياهان
  - پرلايت؛
  - ورميكولايت؛
  - پشم سنگ؛
  - پوكه معدني.
  البته اين مواد فاقد هر گونه ذخيره غذايي هستند و مواد غذايي بطور مصنوعي به اين سيستم‌ها بايد اضافه شوند. پرلايتي كه مواد غذايي لازم به آن اضافه شده باشد بحث محيط كشت هيدروپونيک Hydroponic را به ميان مي‌آورد. معادن خاك پيت در چند ناحيه (عمدتاً در شمال ايران) شناسايي شده‌اند ولي اين معادن دقيقاً حاصل تخمير دو خزه معروف هاپونوم Hyponum و اسفاگنوم Sphagnum نيستند. پيت يا تورب ايران رنگ روشن‌تري دارد در حاليکه پيت اروپا داراي رنگ قهوه‌اي بسيار تيره است. PH پيت در معادن ايران خيلي زياد و گاهي بيش از 7 مي‌باشد (يعني از حد خنثي کمي بالاتر است) ولي PH پيت‌هاي اروپايي حدود 5/4 است. هم‌چنين معادن كشف شده در ايران قابل توسعه در سطح وسيع نمي‌باشند.
  رشد و نمو
  مهم‌ترين عامل بعد از بستر رشد، عوامل موثر در رشد و نمو گياه مي‌باشند. ابتدا تفاوت بين رشد و نمو را يادآور مي‌شويم (البته اين تفاوت در فرهنگ نامه انگليسي بيشتر نمايان است).
  رشد يا Growthبزرگ شدن سلول‌ها و افزايش تعداد سلول‌ها را گويند. به عبارت ديگر منظور از رشد افزايش تعداد و حجم سلول‌هاست.
  نمو يا Developmentبه مفهوم اختصاصي شدن و تمايز سلول‌هاست. ممكن است سلولي رشد زيادي داشته باشد ولي نمو نكرده باشد. هر وقت گياه از مرحله‌اي وارد مرحله‌ي ديگر شود نمو يافته است. مثلاً گياه گلخانه‌اي را در نظر بگيريد كه چند سالي رشد رويشي داشته ولي تا زماني كه وارد فاز گل‌دهي نشده باشد نمو نداشته است. به معناي ديگر نمو پديده‌ي تخصصي شدن سلول‌هاست.
  عوامل موثر بر رشد و نمو
  داخلي:
  الف) عوامل ژنتيكي،
  ب) هورمون‌هاي نباتي.
  خارجي:
  الف) حرارت،
  ب) رطوبت،
  ج) نور،
  د) گازها.

  منبع :
  شبکه آموزش
  http://www.parsbiology.com
  May 17 2059 چه زود دیر میشود...
  There is a narrow line between love and hate

 4. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Javid به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  qtek-s100 (28 April 2007), Shahrooz (29 April 2007), SNOWMAN (28 April 2007)

 5. #3


  زمان پیوستن
  23 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  206 بابام
  گوشی موبایل
  W710
  نوشته‌ها
  347
  تشکر شده:
  1175

  Wink آشنای و پرورش ونگهداری از گیاه و گل نرگس

  آشنای و پرورش ونگهداری از گیاه و گل نرگس
  بسم الرحمن الرحیم
  گل نرگس


  گياه نرگس از خانواده نرگسيان (Amaryllidaceae ) و تيره Narcissus مي باشد» نرگس گياهي دائمي و پيازدار مي باشد . پيازهاي آن درشت و داراي ورقه هاي فلسي يا مطبق است . به عبارت ديگر پياز آن مي تواند چندين سال متوالي گل دهد و گل آن همه ساله درشت تر گردد. گلهاي نرگس به رنگ سفيد ، زرد ، نارنجي ، کم پر و پُر پر هستند . برگهاي اين گياه از بن ريشه بصورت صاف يا شياردار بيرون مي آيند و در طول ساقه قرار ميگيرند.نرگس‌ها به اندازه‌هاي مختلف يافت مي‌شوند از گلهاي 5 اينچي روي ساقه‌‌هاي 2 فوتي گرفته تا گلهاي 5/0 اينچي روي ساقه 2 اينچي.
  نرگس‌ها شايد آسانترين و مطمئن‌ترين پرورش از ميان خانواده تمام گلها هستند و براي افراد مبتدي در باغباني ايده‌ آل است. پياز و برگها حاوي کريستالهاي سمي هستند که فقط حشرات اصلي مي‌توانند بدون آسيب رساندن به آن از آن مصرف کنند هر چند ممکن است جانوران آنها را از زير خاک بيرون بياورند.  تکثير نرگس‌ها  نرگس‌‌ها به دو روش تکثير مي‌شوند. 1- روش تکثير غير جنسي (تقسيم پياز) که دقيقاً نتيجه‌اش گلي است مانند گل پياز اصلي. 2- روش تکثير جنسي (دانه) که نتيجه‌اش گلهايي خواهد بود جديد و متفاوت. دانه‌ها در بخش تخمدان ايجاد مي‌شوند اين بخش متورم در پشت گلبرگهاست. پس از شکوفه کردن بخش تخمدان متورم مي‌شود اما خالي از دانه است. گهگاه باد يا حشرات با آوردن گرده‌هاي جديد از گلهاي ديگر مي‌توانند باعث گرده افشاني گل در طول مدت گلدهي آن شوند. وقتي اين اتفاق روي داد در تخمدان يک يا تعداد کمي دانه ايجاد مي‌شود. نرگس‌هاي دورگه بوسيله گرده افشاني گل‌ها با تماس دادن و ماليدن دانه گرده از يک گل به کلاله گل ديگر بوجود مي‌‌آيند در نتيجه تخمدان مي‌تواند تا 25 دانه را در خود ايجاد کند. که هر کدام از آنها يک گياه کامل را بوجود خواهد آورد. اما براي گلدهي گياهي که از دانه پرورش مي‌يابد بايد تا 5 سال صبر کرد.
  گلدار بودن نرگس از شش هفته تا شش ماه طول مي‌کشد که اين بستگي به جايي که شما زندگي مي‌کنيد و همچنين نوع گونه‌اي که پرورش مي‌دهيد دارد. بعد از گلدهي اجازه دهيد تا گياه نرگس پيازش را براي سال بعد بازسازي کند. برگها تا آن هنگام سبز هستند. هنگامي که برگها زرد شدند شما مي‌توانيد آنها را قطع کنيد اما تا قبل از آن خير.  رده بندي انواع نرگس  رده بندي يک گونه کشت شده (قابل کشت) نرگس بر پايه توصيف و سنجش يا از يک رده بندي ارائه شده توسط فردي که گونه‌ها را به ثبت مي‌رساند، پايه‌ گذاري شده است.
  کد رنگ هاي استفاده شده براي توصيف رنگ نرگس‌ها به قرار زير است:
  W- سفيد (سفيد گونه) G- سبز Y- زرد P – صورتي O- نارنجي R- قرمز
  در توصيف گل نرگس هر نرگس را به دو بخش تقسيم مي‌کنيم
  گلبرگ‌ ها
  تاج گل
  تاج گل و گلبرگ با استفاده از حروف کد رنگ که مناسب هستند توصيف مي‌شوند. نحوه نوشتاري مورد استفاده براي توصيف رده بندي نرگس به شرح زير است.
  1- تقسيم بندي بر اساس شکل ظاهري که از 1 تا 13 شماره گذاري مي‌‌شود. 2- حرف يا حروف کد رنگ بايد به درستي برگهاي گلبرگ را توصيف کند و پس از آن خط تيره قرار مي‌دهيم. 3- حرف يا حروف کد رنگ بايد به درستي بخش تاج گل را توصيف کند.
  براي مثال نرگس « زمزمۀ فرشته » از يک نوع 5 –زرد – زرد است. و به صورت زير نمايش مي‌دهند: ( 5-
  Y-Y)
  - در نوع چهارم از تقسيم بندي کلي نرگس‌هاي دوتايي حروف کد رنگ به توصيف دقيق مخلوط گلبرگ‌ها و شبه گلبرگها که با نظم خاصي قرار گرفته‌اند مي‌پردازد. - اگر گلبرگ و تاج گل داراي يک رنگ واحد باشد از يک کد رنگ براي رده بندي آن استفاده مي‌‌شود. چه نرگس‌هاي وحشي و چه نرگس‌‌هايي که قابل کشت و پرورش هستند اگر داراي نامهايي با مشخصات بالا باشند به صورت طبيعي در يکي از تقسيم بندي‌هاي 1 تا 12 قرار مي‌گيرند قسمت سيزدهم مختص نرگس‌ هايي است که داراي اصطلاحات علمي گياه شناسي هستند.  تقسيمات سيزده گانه نرگس از روي شکل ظاهري نرگس  نوع اول- شيپوري: يک گل روي ساقه، تاجي به شکل شيپور که حدوداً به اندازه گلبرگ‌ها و گاهي بلندتر از گلبرگهاست.
  نوع دوم- تاج بلند: يک گل روي ساقه که اندازه تاج آن بين تا يک گلبرگ کامل است.
  نوع سوم- تاج کوتاه: يک گل روي ساقه و اندازه تاج آن کمتر از بلندي گلبرگ‌هاست.
  نوع چهارم- دوگانه: نرگس‌هايي که داراي گلبرگ‌ها و يا تاج خوشه‌اي هستند. و روي يک ساقه مي‌تواند يک يا بيش از يک گل داشته باشد.
  نوع پنجم- سه پرچمي: معمولاً بيش از يک گل روي ساقه دارند سرگل افتاده و بخش گلبرگها عموماً به صورت تاب خورده و برگشته و داراي بافتي ابريشمي است. گلهاي اين نوع نرگس مانند زنگ‌هاي آويزان است.
  نوع ششم- سيکلامينوس: يک گل روي ساقه گلبرگ ها به طور مشخصي برگشته هستند و تاج آن کشيده و باريک است (مثل اين مي‌ماند که گلبرگها بوسيله باد خم شده‌اند)
  نوع هفتم- جانکوئيلا: داراي گلهاي کوچک و گلبرگهاي پهن است . عموماً چندين گل روي ساقه است. و گلها بسيار معطر هستند ساقه داراي مقطع عرضي گرد و بخش‌هاي ساقه و برگ آن نازک شبيه به ني است.
  نوع هشتم- تا زِ تا: عموماً داراي 3 الي 20 گل روي يک شاخه قوي است. گلها عموماً خوشبو و داراي تاج بسيار کوتاهي هستند. گلبرگ ها گرد و تا حدي مضرس هستند.
  نوع نهم- شاعرانه: عموماً يک گل روي ساقه دارد گلبرگهاي سفيد رنگ که در بعضي موارد با رنگ تاج در محل اتصال رنگين شده با تاج کوچک صافي که داراي بله‌هاي قرمز رنگ است. اين گل معطر است.
  نوع دهم- بالبوکديم دورگه: گلهايي کوچک شبيه « دامن دورچين » دارد.
  نوع يازدهم- تاج مضرس (شکاف دار) : لبه‌هاي تاج آن داراي شکاف عميق است (معمولاً شکافها به اندازه طول تاج هستند)
  نوع دوازدهم- نرگس‌هاي متفرقه: نرگس‌هايي که در رده‌بندي‌هاي ذکر شده بناشده. و عموماً جزء نرگسهاي دو رگه هستند.
  نوع سيزدهم- انواع گونه‌هاي وحشي و دورگه  مراقبت از نرگسها
  نکاتي براي موفقيت در پرورش نرگس  ماههاي مرداد و شهريور بهترين زمان براي کشت نرگس [در انگليس هستند تا ريشه‌ها قبل از شروع زمستان قابليت رشد را پيدا کنند اگر چه پيازها بايد تا ماه مهر کشت شوند ولي تا آبان ماه قابل کشت هستند.
  براي کشت، آنها را بطور مجزا با فاصله‌هاي
  cm 15 در يک خاک با زهکشي خوب و مناسب کشت کنيد به طوري که حدود cm 10 خاک روي پيازها باشد. يک مقدار کود معمولي را با خاک مخلوط کنيد و در زير محل کاشت بريزيد و اگر خاک رسي و سنگين است مقداري شن با آن مخلوط کنيد تا به زهکشي خاک کمک کند. پيازها را در زميني که از آب اشباع است نکاريد.
  نرگس‌ها براي گلدهي سال بعد خود نياز به انرژي سرازير شده از ساقه و برگ به پيازها دارند. به همين دليل برگها را از محل طوقه قطع نکنيد چون اين کار باعث مي‌شود آنها ضعيف شوند. هنگامي که 6 هفته سپري شد بعد از گلدهي مي‌توانيد برگها را قطع کنيد چون تأثيري بر گلدهي سال بعد ندارد.
  بعد از پژمرده شدن گلها آنها را از بخش زيرين و پشت تخمدان قطع کنيد.
  هر پيازي را که در ساقه و برگ آن نشاني از بيماري است خارج کرده و آن را بسوزانيد.
  پس از گلدهي گياه را هفته‌اي يک بار آبياري و بوسيله کودهاي غني از تپاس تغذيه کنيد تا هنگامي که برگها زرد شوند.
  تعداد زيادي از نرگس‌ها، خيلي خوب به طور طبيعي سبز شده و نياز به جابجايي ندارند. اگر شما باغ کوچکي داريد و دسته‌هاي نرگس خيلي زياد و بزرگ شده‌اند مي‌توانيد آنها را خارج کرده و تقسيم کنيد.
  پيازهاي خارج شده را در مکاني خنک تاريک و با تهويه مناسب تا زمان کشت بعدي ذخيره کنيد.
  هم قبل از انبار کردن هم قبل از کشت دوباره، تمام پيازهايي را که هنگام لمس کردن حس مي‌‌کنيد نرم هستند يا حالت اسفنجي پيدا کرده‌اند را جدا کرده و بسوزانيد.
  پيازهاي کشت شده در گلدان (براي 16 الي 20 هفته) بايد حداقل در عمق 5 تا 10 سانتي متري کاشته شوند. که اين بستگي به شرايط آب و هوايي منطقه دارد.
  بهترين گونه‌ها براي پرورش بستگي به مکاني دارد که مي‌خواهيد کشت کنيد. اگر محيط بزرگي از زمين سبز داريد که مي‌خواهيد در آنجا نرگس‌ها را کشت کنيد نوع « نرگس نما » بهترين نتيجه را دارد. گونه‌هاي مختلف را در يک بخش با هم مخلوط نکنيد که اين يک نتيجه کشت خوب نيست.
  براي حاشيه و کناره‌هاي کوچک باغهاي سنگي بهتر است از انواع کوچک‌تر براي پرورش مانند « دو به دو » يا « پرتاب شعله » استفاده شود.
  در طول زمان پرورش، حداقل دوبار بوسيله قارچ کش شاخ و برگ نرگس‌ها را سمپاشي کنيد.

  تعداد گونه‌هاي نرگس  گياه شناسان در اين مورد اختلاف نظر دارند اما حداقل 25 گونه وجود دارد که بعضي از آنها با تنوع بسيار زياد هستند و داراي چندين دورگه طبيعي هستند با توجه به اين گونه‌ها ليست بانک اطلاعاتي فعلي نرگس نمايانگر بيش از 13000 دورگه است که در بين تقسيمات رده بندي شده دوازده گانه قرار مي‌گيرند.
  پرورش نرگس در گلدان
  بهتر است شما از گلدانهاي دو گالني به عنوان اندازۀ استاندارد نرگس ها و از گلدانهاي يک گالني براي نرگس هاي مينياتوري و پيازهاي کوچک استفاده کنيد. بهتر است گلدانها را با کلراکس ضدعفوني کرده و اجازه دهيد خاکشان به خوبي زهکشي شود. ترکيب خاکي که من استفاده کردم عبارتست است از يک بخش پرليت و سه بخش خاک استرليزه. در انتهاي گلدان بر روي يک لايۀ نازک خاک يک مشت از کود 0-10-10 بريزيد. اجازه ندهيد پياز هاي نرگس با کود تماس داشته باشند. و سعي کنيد پياز در 3/1 فوقاني قرار گيرد. اگر پياز را نزديک سطح خاک بکاريد ريشه ها پياز را به سمت بيرون از خاک هل مي دهند. فقط پياز هاي متوسط را در گلدانهاي يک گالني بکاريد. براساس اندازۀ پياز ها مي توانيد سه الي چهار پياز را در يک گلدان بکاريد. اگر ملاحظه کرديد که مقداري از يک پياز به خارج از خاک آمده است خاک را به آرامي و با دقت کنار زده و پياز ها را در سطوح پايين تري از خاک بکاريد. براي نمايش پياز ها ترجيح دادم که آنها با هم در تماس نباشند. روشي که اتخاذ کردم اي بود که پياز ها را حداقل به اندازه ي قطر يک پياز از هم دور قرار دهم و با فاصلۀ برابر از لبه هاي گلدان. بعد از اول نوامبر گلدان را آبياري سنگين نماييد و اجازه دهيد پيت ماس سطح خاک کاملا از آب اشباع شود. براي هفتۀ اول هر روز آبياري کنيد. اگر ملاحظه کرديد که خاک فوقاني گلدان در حال خشک شدن است به آن آب اضافي دهيد. اگر خاک شما قليايي است از آنجايي که نرگس محيط اسيدي را ترجيح مي دهد براي حفظ اسيديتۀ خاک براي گلدانهاي يک گالني يک قاشق چاي خوري
  Iron rite و دو قاشق براي گلدانهاي دو گالني اضافه کنيد. بعد از شکوفه زدن يک مشت کود 5-10-10 به گلدان اضافه کنيد. اين امر با اضافه کردن کمي پتاسيم کمک مي کنند که گياه براي گلدهي سال بعد پياز خود را بازسازي کند نرگس نياز به يک دورۀ تابستانۀ گرمايي دارد. پياز هاي نرگس در گلدانها و مخازن عميق که به ريشه ها اجازۀ رشد مي دهند بيشتر رشد مي کنند. مي توانيد پياز را براي 2-3 سال در داخل گلدان نگهداري کنيد. مي توانيد پياز ها را در آورده تمييز نماييد و در يک کيسۀ کاغذي يا نايلوني ريخته برچسب زده و در يک جاي خشگ و خنک تا پاييز نگه داري کنيد.
  منبع : http://fa.wikipedia.org


  پشت دیوار همین کوچه بدارم بزنید
  من که رفتم بنشینیدوهوارم بزنید
  باد هم آگهی مرگ مرا خواهد برد
  بنوسید که: بد بودم و جارم بزنید

 6. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SNOWMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  abs-e1000 (27 April 2007), Javid (28 April 2007), qtek-s100 (28 April 2007)

 7. #4


  زمان پیوستن
  23 Nov 2005
  اتومبيل
  VW Gol
  گوشی موبایل
  Qtek S200 & Nokia 7070
  نوشته‌ها
  991
  تشکر شده:
  648

  پیش گزیده

  خوشحالم بالاخره یه نفر پیدا شد...!
  دوست خوبم لطفا پست های خودتون رو در این تاپیک بزنید... باشد که با همکاریه همدیگه تونستیم رونقی به این تاپیک ببخشیم
  http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=31839
  May 17 2059 چه زود دیر میشود...
  There is a narrow line between love and hate

 8. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Javid به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  abs-e1000 (28 April 2007), qtek-s100 (28 April 2007), SNOWMAN (23 September 2008)

 9. #5


  زمان پیوستن
  23 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  206 بابام
  گوشی موبایل
  W710
  نوشته‌ها
  347
  تشکر شده:
  1175

  Smile 'گل کاغذی

  مقدمه :
  گل كاغذي (Paper Flower) با نام علمي Bougainvillea spectabilis Willd.,گياهي است ازخانواده Nyctaginaceae هميشه سبز،چوبي رونده ،گرمسيري ونيمه گرمسيري مي باشنندوازمحبوبيت زيادي دربين مردم برخوردارند.بعضي از آنهاداراي شكوفه هاي رنگارنگ وبعضي نيز معطر مي باشندكه گلهاي آنها به مقدار زياد درتابستان ظاهر مي شوندمشابه ذغال اخته وبنت قنسول كه گلبرگهايا گلهاي رنگارنگي بنام براكته دارند.براكته ها زير گلهاي حقيقي نامرئي قراردارند.رنگ براكته ها ازسفيد ،سفيد شيري ،زرد ،صورتي ،ا بنفش،ا قرمز سيرتا نارنجي مي باشد.اين گياه واكنش بسيارخوبي درمقابل هرس دارد ودرنتيجه درغالب اوقات به عنوان پرچين دربيشتر مناطق گرمسيرمورد استفاده قرار مي گيرند.اسم جنس اين گياه به افتخار Luis A.de Bougainvillea كه يك دريانورد فرانسوي بود نامگذاري شده است.
  مبدا پيدايش:
  اين گياه بومي مناطق گرمسيري ونيمه گرمسيري آمريكاي جنوبي شامل كشورهاي برزيل،كلمبيا وپرو مي باشد.
  وضعيت متداول ومورداستفاده :
  گل كاغذي درجايي كه فاقديخبندان وسرماي سنگين باشد به عنوان يكي از بوته هاي رونده زينتي مشهور است درفضاي سبز استفاده مي شود كه در سرتاسر دنيا ازمناطق آفتابي گرم تامناطق ساحلي خنك ومرطوب يافت مي شود. اين گياه به عنوان يك گياه مهم گلداني وسبدهاي آويزان در اروپا وشمال آمريكا نيز مي باشد.
  اين گياه به خاطر داشتن براكته هاي رنگي روشن وواضح كه گلهاي لوله اي نامشخص داخل اين براكته ها هستند مورد توجه مي باشد. برگها متناوب، قلبي شكل، ساقه ها چوبي،رونده،قوي وداراي خارهستند.
  ارقام:
  اين گياه شامل گونه هاي زيادي مي باشد تنها 3 گونه (B.spectabilis,B.glabra,B.peruviana) درباغباني مهم هستند. بيشتر هيبريدها ويا ارقام مشهور از گونه هاي B.spectabilis × B.glabra يا B.xbuttiana مشتق شده اند كه گونه B.spectabilis بيشتر گرمسيري بوده وگلها عمدتا روي قسمتهاي مسن تر ظاهر مي شوند درحاليكه گلهاي گونه B.glabra به آساني برروي شاخه هاي جديدتر ظاهر مي شوند كه درگلخانه هاي خنك زنده مي مانند،همچنين ارقام باشاخ وبرگهاي گوناگون وجود دارند.
  تكثير :
  قلمه هاي بلند انتهايي گوشتي ساقه (8تا9 سانتي متر طول) موثرترين روش ازدياد مي باشدبهترين فصل قلمه گيري پاييز يا تابستان است. حذف برگهاي پاييني واستفاده از هورمون جهت ريشه زايي وهمچنين استفاده ازدماي بستر 22 درجه سانتی گراد جهت ريشه زايي توصيه شده است. قسمتهاي سبز ساقه رسيده با 3تا5 گره براي ازدياد بكار گرفته مي شوند. محيط هاي كشت خوب زهكشي شده ياريشه زايي را مي توان براي ريشه دار كردن قلمه ها بكار گرفت .دربعضي ازمنابع از خوابانيدن هوايي وكشت بذر نيزبه عنوان روشهاي تكثير نام برده شده است.
  دماي محيط كشت براي ريشه زايي قلمه ها بايد 24 درجه سانتيگراد باشد .از سيستم مه پاشي يا ميست براي نگهداري وشادابي برگهادرمدت ريشه زايي قلمه ها مي توان استفاده كرد.
  كنترل گلدهي وخواب گياه :
  گل كاغذي گياهي روز كوتاه اختياري مي باشد، تحت شرايط طول روز 12ساعت به 80 روز ودرشرايط طول روز 10 ساعت فقط به 54 روز زمان براي گلدهي نياز دارد.
  گياهان درنهايت تحت شرايط روزبلند گل مي دهند اما تعداد جوانه هاي كمي تشكيل مي گردد. عوامل ديگري بغير از طول روز ممكن است گلدهي راتحريك نمايند.شدت تابش بالا منتج به گلدهي سريعتر گياه مي شود.
  سرماي شبانه ممكن است يكي ديگر از اين عوامل باشد. گياهان مسن تر كه داراي ساقه با قطر 25/1 سانتي متر هستند زودتراز گياهاني كه به تازگي ريشه دار شده و5/0 سانتي متر قطردارند به گل مي روند.
  مواد شيميايي dominazide,chlormequat,ancymidol باعث تسريع در گلدهي گياهاني مي شود كه تحت شرايط روزكوتاه پرورش يافته اند امابراي گياهاني كه تحت شرايط روزبلند بوده اند كمتر تاثير داشته اند. محلول پاشي با جيبرالين اسيد باعث جلو گيري از گل انگيزي درگياه مي شود وهمچنين باعث تاخير ويامانع تشكيل براكته ها مي گردد. اين عكس العمل ها باتوجه به رقم واحتمالا محل ممكن است متفاوت باشند. محلول پاشي باAtrimmec گلدهي درگياه Rainbow Gold رابه جلو مي اندازد اماروي گياهان Raspberry Ice يا San Diego Red موثر نبوده است.
  دما :
  دماي سرد شبانه باعث تحريك گلدهي مي شود . دماهاي شبانه 15درجه سانتيگراد گلدهي تحت شرايط روزبلند راافزايش ودماي شبانه 26 درجه سانتيگراد مانع گلدهي گياهان پرورش يافته درتحت شرايط روزكوتاه مي شود . دماي شبانه / روزانه (21/24) درجه سانتي گراد تحت شرايط روز كوتاه دمايي بهينه بوده است.
  نور :
  تابش باشدت زياد وپرورش گياه تحت شرايط روزكوتاه (8 ساعت روشنايي )گلدهي را تحريك مي نمايد.تابش باشدت كم گلدهي را حتي در گياهاني كه درشرايط روزكوتاه ودماي بهينه پرورش يافته اند به تاخير مي اندازد. نور4تا5 هزارفوت كندل رشدمتراكم ،سريع و تشكيل گلهاي رنگي خوب راتحريك مي نمايند.
  نور قرمز دور(Far-Red گلدهي را تسريع مي كند. وقتي گياهان تحت شرايط نوربانسبت بالاي قرمز به قرمز دور رويش يافته بودند برگهاي انتهايي بازنشده ويا درمقايسه باگياهاني كه برگي (برگدار ) برداشته شده بودند گلدهي در آنها تسريع شدكه اين حقيقت راپيشنهاد مي نمايدنورقرمز باتوسعه وجابجايي مواد مانع گلدهي دربرگهاي جوان همراه مي باشد. اسيد جيبرالیک ممكن است سبب تاخیر گلدهی شودوهمچنین حذف برگها باعث کاهش میان گره ها می شود.
  آب :
  درفضاي سبز وقتي گياهان سازگاري پيداكنند مقاوم به خشكي مي باشند درحالي كه تنش هاي آبي ممكن است منتج به ريزش براكته ها درگياهان توليد شده در شرايط خشكي درگلخانه مي شود.
  تغذيه :
  گل كاغذي به كوددهي ثابت 150 تا 200 پي پي ام نيتروژن عكس العمل مثبت نشان مي دهد. گزارش شده است كه اين گياه نيازبالايي به منيزيم ، آهن ، منگنز دارد.زيادي نمكها سبب خسارت به ريشه مي شود. اگرگياهان درشرايط خنك پرورش مي يابند بايد از كاربرد نيتروژن به فرم آمونيوم پرهيز نمود.
  محيط كشت :
  درتوليد تجارتي گياهان گلدار گلداني،عمدتا ازمحيط كشت با پايه پيت استفاده مي شود .امامحيط كشت خوب وزهكشي شده با PH 5/5 تا 6 قابل قبول مي باشد. PH بالاي 5/6 ممكن است باعث كمبود آهن درگياه شود.
  كنترل ارتفاع :
  برخي از موادشيميايي روي گل كاغذي موثر بوده اما همه اين مواد بايد بطوردقيق روي تعداد كمي گياه ازهررقم آزمايش شدند زيرا تغييرات زيادي بسته به رقم ازخود نشان مي دهند. سايكوسل يا A-rest هيچكدام سبب كاهش ارتفاع درارقام Respberry Ice يا San diego Red دركاروليناي جنوبي نشده انداما هردو اين كند كننده هاي رشد باعث كاهش رشد رويشي رقم San Diego Red دركاليفرنيا شده اند. A-Rest را مي توان به غلظت 50 پي پي ام وBonzi را به غلظت 25 تا 100 پي پي ام بكاربرد. محلول پاشي با Dikeyulac باعث افزايش شاخه هاي جانبي در Respberry Ice ،
  Diego RedSan، Raibbow Gold شـده وكـاهش طويل شـدن ساقه را در Respberry Iceو
  San Diego Red باعث گرديده است اما تاثيري روي Raibbow Gold نداشته است.
  مع الوصف كاربرد Atrimmec به غلظت 1600 پي پي ام بطور كلي به عنوان موثرترين راه براي كاهش طويل شدن شاخه ها بوده است.بايد توجه داشت كهAtrimmec درغلظت 400تا 1600 پي پي ام ممكن است باعث كاهش اندازه براكته ها دراواخر بهار واوائل تابستان (افزايش دما ) شود اما دراواخرتابستان واواسط زمستان (دماي خنك تر) زمانيكه براكته ها كوتاهتر ازمدت اواخر بهار واوائل تابستان هستند موثرنبوده است.
  جوانه گيري (حذف جوانه ها) :
  تقريبا 10 روز بعد ازاين كه رشدرويشي جديد به 5/7 سانتيمتررسيده باشد ممكن است عمل جوانه گيري گياهان انجام مي شود.اين عمل را مي توان درصورت نياز هر4هفته يك بار انجام داد .(براي رشدشاخه هاي فرعي بيشتر ومتراكم شدن بوته ها ) براي افزايش شاخه ها ي فرعي محلول پاشي بنزيل آدنين (BA) به مقدار 50 تا 100 پي پي ام دردومرحله توصيه شده است که اين عمل را پس از 24 سـاعت بعد ازاولـين ودومين مرحله عمل جوانـه گيري انجام مي دهند مصـرف كننده هـا مي خواهند بطور منظم عمل جوانه گيري وهرس انجام شود تا گياه متراكم نگه داشته شود.
  قيم :
  اگر گياهان درسبدهاي آويزان يا بصورت كنترل شده با بازدارنده هاي رشد پرورش يافته باشند نياز به قيم ندارند اما دربعضي ازگياهان مي توان ازسيم براي قيم استفاده نمود.
  فيزيولوژي پس ازبرداشت :
  گياهان را مي توان به مدت 6 روز دردماي 3 درجه سانتي گرادحمل ونقل نمود. دماهاي بالاتر توصيه نشده است . گل كاغذي كاملاحساس به اتيلن است وسبب ريزش برگها مي شود. محلول پاشي با محلول Argyline(تركيب حاوي نقره ) به ميزان 5/2 تا3 گرم درليتر يك هفته قبل از جابجايي (حمل ونقل ) توصيه شده است. بسياري ازپرورش دهندگان دانماركي اين محلول را هر2تا3 هفته يكباراستفاده مي نمايند. محلولپاشي با تيوسولفات نقره STS)(به ميزان mM 5/0 همچنين به منظور افزايش كيفيت وجلوگيري ازريزش براكته ها استفاده مي شود. بطور تجربي 500 پي پي ام نفتالين استيك اسيد(NAA) درزمان تشكيل كامل براكته ها باعث افزايش عمر پس ازبرداشت براكته ها مي شود.
  مهمترين آفات وبيماريها:
  شته،تريپس، شپشك هاي آردآلود وسپردارها جزوآفات مهم ولكه برگي bougainvillea)(Cerospora ، بوته ميري (Phytophtora parasitica) جزو بيماريهاي مهم اين گياه زينتي مي باشند.
  منابع مورد استفاده :
  1- غفاري اباذر، بهزاد ،1371 رازموفقيت در نگهداري گياهان آپارتماني (ترجمه)انتشارات چاپخانه كارگري هفتم تير
  2- Dole,J.M and Wilkins,H.F.1999, Floriculture,Prentice-Hall

  3- www.Bougainvillea.com ,Bougainvillea,Rockledge Gardens information sheet

  4-http://hgic.clemson.edu.Home and Garden Information Center,clemson university cooperative extension service.

  5-www.bonsaiwb.com.Bougainvillea-paper flower

  6-http://edis.ifas.ufl.edu.Warm climate production Guidelines for Bougainvillea,Institute of food and Agricultural science.university of florida, october 1,2002,Richard schoellhorn and Erin Alvarez.

  7-www.heirloomgardenexperts.com,Bougainvillea Care ,2004,Heirloom Garden &Interior Decor
  پشت دیوار همین کوچه بدارم بزنید
  من که رفتم بنشینیدوهوارم بزنید
  باد هم آگهی مرگ مرا خواهد برد
  بنوسید که: بد بودم و جارم بزنید

 10. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SNOWMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Javid (28 April 2007), qtek-s100 (29 April 2007)

 11. #6


  زمان پیوستن
  29 Mar 2005
  شهر
  سنندج
  اتومبيل
  پراید
  گوشی موبایل
  htc Desire
  نوشته‌ها
  173
  تشکر شده:
  75

  پیش گزیده

  با سلام خدمت شما دوستان عزیز و با تشکر به مناسبت ایجاد این تاپیک و مطالب ارزشمند آن.
  دوستان وجود چنین تاپیکی در پی هالز ضروری به نظر می رسد.
  اما به نظر من با کپی و پست کردن مطالب در تاپیک فقط تعداد بازدید های تاپیک کم میشه.
  به نظر من کسی حوصله خوندن مطالبی به این گستردگی رو تو یه تاپیک نداره. و اگرم بخوان در مورد این مطالب اطلاعاتی کسب کنن با یه سرچ کوچولو در اینترنت مطالب فراوانی پیدا خواهد شد.
  عزیزان بهتره به جای این رویه هر کدام از نوع گیاهانی که در خونمون نگهداری می کنیم صحبت کنیم.
  کسایی که در آپارتمان زندگی می کنن یا پاسیو دارند از گیاهان آپارتمانی و اونایی هم که حیاط دارن می تونن از گیاهانی که تو حیاطشون دارن و می خوان داشته باشن صحبت کنند و ...

  برای شروع من در مورد خونه خودمون توضیح بدم:
  خونه ما (خونه مادربزرگه ) هم حیاط داره هم پاسیو یا گلخونه.
  گیاهان و درختان حیاطمون:
  درختان: آلوچه،سیب، انجیر، گلابی، انار، انگور، کاج
  انواع دیگر گیاهان حیاط: انواع رز (سفید،صورتی، نارنجی، قرمز مخملی)، یاس امین الدوله، توت فرنگی، گل نرگس، گل لاله عباسی.

  گیاهان پاسیو:
  فیکوس، کاج مطبق، سانسوریا، برگ انجیری، حسن یوسف، خرزهزه، سرخس، برگ قاشقی و چند گونه دیگه که اسماشونو متاسفانه بلد نیستم.

  راستی تو حیاط بیشتر با انجیر و توت فرنگی حال می کنم و تو پاسیو هم بیشتر با حسن یوسف.

 12. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Kavan به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  eastern (22 April 2008), mnikzad (22 October 2008), qtek-s100 (29 April 2007)

 13. #7


  زمان پیوستن
  23 Nov 2005
  اتومبيل
  VW Gol
  گوشی موبایل
  Qtek S200 & Nokia 7070
  نوشته‌ها
  991
  تشکر شده:
  648

  پیش گزیده

  دوست عزیز اینجا تاپیک جامع گیاهان هست و هر بحثی در مورد گل و گیاه در این تاپیک مشکلی ندارد (البته اگر معقول باشد)
  اتفاقا من مطالب دوستان را در این تاپیک بدقت و با حوصله خواهم خواند و به جای سرچ و ... کلکسیون مطالب مفید را در این تاپیک دنبال خواهم کرد...
  May 17 2059 چه زود دیر میشود...
  There is a narrow line between love and hate

 14. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Javid به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  bijbij (13 May 2007), SNOWMAN (29 April 2007)

 15. #8


  زمان پیوستن
  23 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  206 بابام
  گوشی موبایل
  W710
  نوشته‌ها
  347
  تشکر شده:
  1175

  Arrow تقدیم به تمامی دوستان

  فروكاكتوس
  Ferocactus latispinus

  فرو كاكتوس Ferocactus latispinus، ببيشتر بخاطر خارهاي بلندش كه شباهت به قلاب ماهيگيري دارد شهرت يافته است .
  در مكزيك بعضي از گونه هاي آن به ارتفاع 3 متر ميرسند اما در مناطق معتدله از اين بابت جاي نگراني وجود ندارد .
  اين گياه با ريشه هاي خود براحتي رشد ميكند اما گاه آنرا بر روي ساير گاكتوسهاي سريع الرشد پيوند ميزنند .
  اين عمل بر روي گونة فرو كاكتوس ملوكاكتيفورميس صورت گرفته است .
  پيوند زدن معمولا مشكلات ناشي از تغيير شرايط كاكتوس را از نظر آب و هوا مرتفع ميكند .

  انواع معروف آن عبارتند از :

  1 ـ گونه فرو كاكتوس لاتيسپينوس Ferocactus Latisinus.

  2 ـ گونه فروكاكتوس ويزليزني Ferocactus wislizenii .

  3 - گونه فروكاكتوس گراسيليس. GracilisFerocactus

  اين گياه نيز مانند ساير انواع كاكتوسها تابستانها را بايد در هواي آفتابي و گرم گذرانده و زمستانها تحت 5 ـ 10 درجه سانتيگراد و آب كم بسر برد .
  تركيب خاك بايد طوري باشد كه هوا بمقدار كافي به ريشه رسيده و آب در آن جمع نگردد .
  تكثير :
  تكثير اين گياه به روش كاشتن بذر انجام ميگيرد .
  -----------------------------------------------------------
  لینک عکس


  كاكتوس
  عـــيد پــاك
  CACTUS de Paques

  كاكتوس عيد پاكCACTUS de Paques، جنسي از خانواده كاكتوس ها Cactaceesميباشد كه بلندي آن در انواع مختلف به 30 سانتيمتر ميرسد .
  ساقه آن صاف ، بند بند و بصورت برگچه هائي كه بدنبال هم امتداد پيدا كرده اند بنظر ميرسد .
  اين برگچه ها بطول 4 و عرض 2 سانتيمتر رنگ آنها سبز زيتوني تيره و داراي برجستگي مياني در امتداد بندها بوده ، گلهاي بسيار زيباي استكاني باندازه 5/2 تا 4 سانتيمتر كه در رأس برگچه هاي انتهائي ظاهر ميشوند .
  ساقه در امتداد بصورت پنجه اي منشعب شده و با گلهاي دلپذير و متمايل بسمت زمين خود مجموعه اي زيبا را تشكيل ميدهند .
  از آنجا كه گلهاي قرمز اين كاكتوس تقريبأ همزمان با عيد پاك مسيحيان ظاهرميشود به آن كاكتوس عيد پاكCACTUS de Paquesميگويند .
  در پايان فصل گل لازم است گياه را با گلدان در نقطه سايه دار باغچه كاشته مرتبأ به آن آب بدهند . تا شروع فصل سرما يعني اواسط پائيز آنرا در اين وضعيت نگه داشته هفته اي يكبار نيز به آن كود مايع داده شود .
  در اين هنگام گلدان را از خاك بيرون آورده آنرا به مكان خنكي در داخل منزل منتقل سازند . آب مورد نياز گياه در اين زمان در حد متوسط ميباشد. بايد دقت شود كه حرارت محيط از 5 تا 10 درجه سانتيگراد بيشتر نوسان نكند . اين شرايط را تا زمستان بعد حفظ نمايند .
  در زمستان از ميزان آب باز هم بكاهند تا شروع بهار و زمانيكه جوانه ها ظاهر شوند . از اين پس بر مقدار آب افزوده گلدان را به محل گرمتري منتقل كنند . پس از گل دادن ميتوان گياه را به گلدان بزرگتري كه محتوي خاك سبك باشد منتقل كرد .

  انواع مختلف :
  1 ـ كاكتوس عيد پاك قرمز : اصل اين گونه از جنوب كشور برزيل است .
  ساقه هاي نواري صاف و بند بند آن سبز تيره و متمايل به مسي ، بطول 4 و عرض 2 سانتيمتر ميباشند .
  گلهاي قرمز درخشان استكاني شكل دارد .
  2 ـ كاكتوس عيدپاك صورتي : اصل آن از جنگلهاي برزيل است . گلهاي آن صورتي ميباشد .
  3 ـ كاكتوس عيدپاك هيبريدhibridCACTUS de Paques : با گلهاي گلي رنگ .

  -----------------------------------------------  تكثير :
  زياد كردن اين گياه به روش قلمه زدن ساقه هاي آن در خاك صورت ميگيرد .
  البته براي اين منظور بهتر است چند روزي ساقه را به كناري بگذارند تا كمي آب آن گرفته شود .

  -----------------------------------------------------  كاكتوس
  سفالوسرئوس
  C.Cephalocereus senilis
  كاكتوس سفالوسرئوسC.Cephalocereus ، نوعي كاكتوسCactusاست كه از پُرزهاي سفيد رنگ فراوان پوشيده شده است كه آنرا در مقابل تابش آفتاب حفظ ميكند .
  در مكزيك كه محل زندگي اين كاكتوس است آنرا به قطر 30 سانتيمتر و طول 15 متر ميتوان ديد .
  سفالوسرئوسC.Cephalocereus ، تا بطول 6 متر نرسيده است گل نميدهد لذا در منزل بهتر است از آن انتظار گل نداشت .
  برخلاف ساير انواع كاكتوس به رطوبت چنداني احتياج ندارد .
  در زمستان درجه حرارت اطراف آن نبايد از 15 درجه سانتيگراد كمتر شود حال آنكه ساير انواع كاكتوس تا 5 درجه سانتيگراد را نيز تحمل ميكنند .

  تكثير :
  زياد كردن اين گياه از طريق كاشتن دانه آن انجام ميگيرد .  پشت دیوار همین کوچه بدارم بزنید
  من که رفتم بنشینیدوهوارم بزنید
  باد هم آگهی مرگ مرا خواهد برد
  بنوسید که: بد بودم و جارم بزنید

 16. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SNOWMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Javid (30 April 2007), qtek-s100 (29 April 2007)

 17. #9


  زمان پیوستن
  23 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  206 بابام
  گوشی موبایل
  W710
  نوشته‌ها
  347
  تشکر شده:
  1175

  Wink را هنماي كاشت گياهان بدون استفاده از خاك (هيدروپونيك)

  را هنماي كاشت گياهان بدون استفاده از خاك (هيدروپونيك)  بر اساس يك رسم 2500 ساله ايرانيان در عيد نوروز ، گندم يا گياهان ديگري را در مقداري آب مي كاشتند و با آن سبزه براي سفره هفت سين تهيه مي كردند اين شايد اولين كشت هيدروپونيك در جهان بوده كه ايرانيان انجام مي دادند.
  توليد روزانه يك تن علوفه در فضاي 33 متر مربع : با استفاده از اين تكنولوژي در فضاي 33 متر مربع ، هر روز مي توان يك تن علوفه تازه توليد كرد.اين مقدار مي تواند خوراك روزانه يك دامداري 300 راسي گوسفند، يك گله 55 راسي گاو شيري يا گوشتي و يك گله 100 راسي اسب را تامين كند.
  مزاياي كشت هيدروپونيك :
  1- در جاييكه خاك مناسب ندارد يا خاك دچار بعضي بيماريها است قابل استفاده است.
  2- شخم، آبياري، مبارزه با آفات خاك، مبارزه با علف هاي هرز را ندارد و بقيه عمليات هاي زراعي نيز ساده تر است.
  3- براي مناطقي كه زمين گران قيمت است براي بدست آوردن بيشترين محصول با تراكم بالا كاربرد دارد.
  4- در اين طرح آلودگي خاك وجود ندارد و آلودگي آب هم كمتر است.
  5- كنترل شرايط محيطي از جمله نور، دما، رطوبت و تركيب هوا بسيار ساده تر است.
  6- در مناطقي كه آب شور دارد كاربرد دارد حتي اگر نمكهاي محلول در آب به مقدار 500ppm با شد مي توان با يك شستشوي محيط آن را بكار برد.
  محيط كشت : طبقه بندي سيستمهاي كشت هيدروپونيك توسط دكتر جان لارسن انواع سيستمها غير آلي آلي مخلوط 1-ايستاده (معلق) گراول پيت موس پيت موس و پرليت 2-تكنيك فيلم غذايي ماسه پين بارك پرليت و پين بارك 3-آئروپونيك پرليت خاك اره پيت موس و پرليت 4-هواكشت راك وول
  ظروف كشت : در حال حاضر ظروفي كه يك گالن و يا دو گالن ناميده مي شوند بيشتر عموميت دارند. امروزه توليد كنندگان از يك كيسه پلاستيكي به عنوان محيط رشد استفاده مي كنند.
  توجه : 1- براي همه ظروف رشد، عمق بايد 2/3 تا 2 برابر قطر سايه گياه در زماني كه به حداكثر رشد برسد در نظر گرفته شود.مثلا اگر سطح سايه گياهي 12 سانتي متر است عمق ظرف بايد بين 18 تا 24 سانتي متر باشد. 2- گيا هاني كه سايه بزرگتر و زمان رشد بيشتري دارند و گياهاني كه در كنار ظروف كشت هستند بايد عمق بيشتري داشته باشند.
  محلول غذايي : مهمترين مسئله در كشت هيدروپونيك مديريت محلول غذايي آن است كه از اهميت بسيار زيادي برخوردار است.شما بايد خواص و آثار عناصر مختلف را بر رشد گياه بدانيد تا در صورت بروز عوارض كمبود يا ازدياد يك عنصر بتوانيد عنصر مورد نظر را شناسايي كنيد و آن را به محلول اضافه كنيد.
  عناصر اصلي و مهم : 9 تا از 16 عنصر ضروري را جزو عناصر مهم طبقه بندي كرده اند: كربن، هيدروژن، اكسيژن، نيتروژن، فسفر، پتاسيم، كلسيم، منيزيم، و گوگرد
  عناصر كم مصرف(ريز مغزها) گيا هان به طور قابل ملاحضه اي به غلظت كمي از ريز مغزها كه از عناصر اصلي هستند احتياج دارند.اين عناصر عبارتند از : بر، كلر، مس، آهن، منگنز، موليبدن، و روي
  سيستمهاي كشت هيدروپونيك: در اينجا تعدادي از روشهاي كشت هيدروپونيك را نام مي بريم. شما مي توانيد بر اساس طرحي كه در ذهن خود داريد نيز اقدام به اين كار كنيد ولي اين روشها آزمايش شده است .
  الف)سيستمهاي هيدروپونيكي خالص (واقعي) 1- سيستم ايستا محلول غذايي اين يك تكنيك قديمي هيدروپونيك است ولي هنوز براي مطالعات غذايي انواع مختلف گياهان بكار مي رود. براي اين روش مواد زير لازم است 1- محلول غذايي 2 – تلمبه هوا 3- شبكه اي از تارهاي ريشه اي مناسب تلمبه، هوا را دائما به داخل محلول پمپ مي كند.حباب هاي هوا هم اكسيژن محلول غذايي را فراهم مي كنند و هم محلول را به جريان در مي آورند.يك نوع ساده آن به نحوي است كه يك درپوش كه نور از آن عبور نكند را برداشته و يك سوراخ براي عبور ريشه در آن ايجاد مي كنيم و يك لوله هوا كه به پمپ متصل است را در ظرف كشت قرار مي دهيم محلول غذايي را در ظرف مي ريزم و درپوش را گذاشته و گياه را در آن قرار مي دهيم. در اين سيستم محلول غذايي هر 7 الي 14 روز يكبار عوض مي شود همچنين تلفات آب را بايد روزانه جبران كرد حجم محلول غذايي براي يك گياه (2 تا 4 گالن)9 تا 18 ليتر است 2- روش كلارك اين تكنيك براي مطالعه عناصر مورد نياز ذرت و سورگوم بكار رفته ولي روشهاي مديريت محلول غذايي آن را مي توان براي گياهان ديگر نيز بكار برد. در اين سيستم ريشه گياهان را به حالت ايستاده در محلول غذايي قرار مي دهند .كاهو و ديگر سبزيجات علفي رشد خوبي در اين سيستم دارند. 3- تكنيك فيلم غذايي مهمترين روش هيدروپونيك يك پيشرفت مهم در زمينه هيدرو پونيك در سال 1970 با ابداع تكنيك فيلم غذايي توسط آلن كوپر اتفاق افتاد از اين روش اغلب با عنوان NFT ياد مي شود. در اين روش ريشه گياهان به حالت معلق در يك آبشخور يا كانالي از محلول غذايي در يك سيستم بسته قرار مي گيرند و محلول غذايي در محيط گردش مي كند 4- آئروپونيك يك از تكنيك هاي خوش آتيه هيدروپونيك آئروپونيك است. در اين روش توزيع آب و عناصر ضروري به ريشه گياه توسط و سائل ريز كننده مثل مه پاش و ميست(يك نوع ريز كننده آب و محلول غذايي )انجام مي شود. مزيت اين روش تهويه مناسب ريشه ها است .در اين روش ريشه ها در هوا رشد مي كنند .اين روش به صورتي طراحي شده است كه امكان استفاده مناسب از آب و عناصر ضروري را فراهم مي كند . ريشه ها در اين روش بايد مرتبا در معرض ارسال محلول غذايي قرار گيرند.در اكثر سيستمهاي آئروپونيك در انتهاي ريشه ها يك مخزن كوچك آب قرار داده مي شود كه ريشه ها هميشه به آب دسترسي داشته با شند
  ب)سيستمهاي جذر و مد (فروكش – جريان ) محلول غذايي از اين نوع سيستمهاي رشد هيدروپونيك ساليان سال استفاده مي كردند . هر چند كه امروزه آنها به صورت اقتصادي بكار نمي روند و بيشتر كاربرد خانگي و مشغوليتي دارند.تركيب اين ساختار عبارت است از يك محيط ريشه اي خنثي از قبيل گراول، ماسه و پوكه معدني و ظروف رشد كه حجم هاي يكساني از محلول غذايي در داخل آنها وجود دارد و لوله هاي تغذيه كننده و دريچه ها و پمپ هاي مورد نياز
  ج)سيستمهاي قطره چكان، گلداني يا كيسه اي/آبشخور كانالي محلول غذايي اين سيستم رشد هيدروپونيك امروزه كاربرد معمول پيدا كرده است كه به صورت تجاري در كشت گياهان در يك محيط كيسه اي يا گلداني بكار مي رود در اين زمينه پرليت بيشترين كاربرد را دارد.در اطراف كيسه هاي بكار رفته سوراخهايي براي حركت پرليت ايجاد مي كنند همچنين براي اينكه به آب و محلول غذايي اضافي اجازه بدهند كه از محيط خارج شود و تهويه مناسب صورت بگيرد آب چكان هايي بر لبه كيسه ها قرار مي دهند .البته بعضا اصلاحاتي در اين سيستم براي تطبيق با محصولات مختلف بوجود آمده .براي مثال كيسه هاي عمودي آويزان براي كاهو و يا گياهاني كه در كناره كيسه ها قرار مي گيرند. براي مثال گياه توت فرنگي را در سوراخهاي كناره كيسه هاي پرليت قرار مي دهند و محلول غذايي از بالاي كيسه ها توسط قطره چكانهاي و يا آبشخور هاي نصب شده به طرف پايين سرازير مي شود
  د)سيستم مستقيم قطره اي، محلول غذايي راك وول امروزه راك وول در مناطق مختلف جهان براي توليد گوجه فرنگي، خيار و فلفل كاربرد بيشتري دارد. راك وول از يك ماده خنثي كه از مخلوط سنگ هاي آتشفشاني است درست شده .اين سنگها را با سنگ آهك مخلوط كرده و تا دماي 1500 تا 2000 درجه سانتي گراد گداخته مي كنند الياف نرمي آزاد مي شود كه آنها را به هم مي پيچند.سپس آنها را به صورت صفحات فشرده در مي اورند وآنها را در داخل صفحات پشم سنگ قرار مي دهند. صفحات را به صورت يكنواخت بر روي يك سطح قرار مي دهند همچنين بايد راه هايي براي عبور جريان محلول غذايي و آب در نظر گرفته شود و محلول غذايي بوسيله قطره چكان توزيع مي شود.
  تكنيك هاي كشت محيط كشت هيدروپونيك با يك محيط خارجي احاطه مي شود كه مي تواند گلدان يا كيسه نيز باشد. آب، شامل كودهاي افزودني با توجه به تقاضاي اتمسفري گياه بكار مي رود. در سيستم هايي كه گراول و ماسه در آن وجود دارد براي جمع آوري نمك هاي تجمع يافته احتياج به يك شستشو بوسيله آب است.
  پشت دیوار همین کوچه بدارم بزنید
  من که رفتم بنشینیدوهوارم بزنید
  باد هم آگهی مرگ مرا خواهد برد
  بنوسید که: بد بودم و جارم بزنید

 18. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SNOWMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Javid (30 April 2007), qtek-s100 (1 May 2007)

 19. #10


  زمان پیوستن
  23 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  206 بابام
  گوشی موبایل
  W710
  نوشته‌ها
  347
  تشکر شده:
  1175

  Wink کاکتوس سرئـــوس ,کاکتوس ژیمنوکالیسیوم

  کاکتوسسرئـــوس
  CACTUS CEREUS
  چندین نوع کاکتوس ستون مانند وجود دارد که ازجمله میتوان از:کاکتوس سفالوسرئوسC.Cephalocereus senilis وکاکتوس سرئوس پروویانوسC.Cereus Peruvianusوکاکتوس سلنی سرئوس C.Seleni cereus و کاکتوس چامااسرئوس C Chamaecereus.نام برد .از جهت سهولت به این دسته از کاکتوسها سرئوس گفته میشود
  ـ کاکتوس پروویانوس C.Cereus Peruvianus: یکی از انواع کاکتوس است که پرورش آن بسیار آسان میباشد .
  در کنار هر پنجره روبه آفتابی جا افتاده وظرف چند سال چنان رشد خواهد کرد که نگهداریش مشکل خواهد شد  00000000000000000000000000000000000000000000000000 00000000000000  کاکتوس
  ژیمنوکالیسیوم
  Gymnocalycium
  این کاکتوس های کوچک قرمز و زرد رنگ اخیرأ به تعداد زیادی به فروش میرسند .
  دلیل این امر شکل ظریف و زیبای آنها است .
  خریدار معمولا تصور میکند گیاهی گلدار را خریداری کرده است که به آسانی میتواند آنرا نگهداری کند حال آنکه چنین نیست .
  قسمت کروی شکل فوقانی در حقیقت گل نیست بلکه نوعی کاکتوس است که بر ساقه نوعی دیگر از کاکتوس بنام تریکو سرئوس اسپاچیانوس که قدرت جذب زیادی دارد پیوند زده شده است .
  درتابستان لازم است در محل پر نور وگرمی دور از آفتاب نگهداری شود در زمستان یک دوره استراحت را باید در 10 درجه سانتیگراد و آب بسیار کم بگذراند .
  چنانچه خوب از آن نگهداری شود تعدادی جوانه کروی خواهد داد که به نوبه خود آنها را میتوان بر ساقه های دیگر پیوند زد .
  بهر حال اغلب خریداران نمیتوانند این کاکتوس ها را بخوبی نگهدارند و معمولا خشک می شوند .
  بنابراین پس از یکبار خرید مشتری کمتر برای بار دوم به گلفروشی مراجعه میکند .
  پشت دیوار همین کوچه بدارم بزنید
  من که رفتم بنشینیدوهوارم بزنید
  باد هم آگهی مرگ مرا خواهد برد
  بنوسید که: بد بودم و جارم بزنید

 20. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SNOWMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Javid (30 April 2007), qtek-s100 (1 May 2007)

 21. #11


  زمان پیوستن
  23 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  206 بابام
  گوشی موبایل
  W710
  نوشته‌ها
  347
  تشکر شده:
  1175

  پیش گزیده کاج مطبق و فیکوس

  کاج مطبق
  ARAUCARIA
  کاج مطبق Araucaria جنسی از خانواده پیناسه Pinaceae میباشد که بلندی آن در انواع مختلف به 80 تا 170 سانتیمتر می رسد .
  از این گیاه سه تا چهار قسم آنرا در گلخانه سرد در گلدان یا زمین نارنجستان میتوان کاشت .
  این نوع کاج به خاطر شکل زینتی زیبایش بسیار مورد پسند دوستداران گل و گیاه میباشد .
  اگر مورد بی توجهی قرار گیرد ممکن است نگهداری آن با اشکال مواجه شده برگها زرد و بی حالت شوند .
  اصولا در هر شرایطی همراه با رشد کلی گیاه ، شاخه های پائین ریخته و تنه اصلی لخت میگردد .
  برای رفع این ایراد تنها می توان دو یا چند گیاه کوچکتر را اطراف آن طوری قرار داد تا ساقه بدون برگ کاج را بپوشاند .
  این گیاه در فصل رشد گرمای 18 درجه سانتیگراد را دوست دارد ، اما درزمستان درجه حرارت همینقدر که بالای صفر باشد برای آن قابل تحمل است.
  نور به طراوت آن بسیار کمک می کند لیکن بهتر است از تابش مستقیم آفتاب حفاظت شود .
  قرار دادن گلدان از انتها در آب هرچند گاه یکبار مفید خواهد بود .
  چنانچه خاک گلدان حالت اسیدی داشته باشد برای گیاه مناسب تر است.
  بنابراین باید توجه کرد که آب بدون مواد آهکی( قلیائی) به آن داده شود .

  انواع مختلف آن عبارتند از :
  1 ـ کاج مطبق کوکی ئی A. cookii : اصل آن از استرالیا است و شاخه های آن طبقه طبقه هستند و در گلدان کاشته میشود .
  2 ـ کاج مطبق هتروفیلا A. heterophylla: با برگهای سبز روشن که درموطن اصلی خود و در هوای آزاد به 50 متر می رسد ولی در گلدان به 170 سانتیمتر تجاوز نمی کند و شاخه های آن طبقه طبقه هستند .
  3 ـ کاج بلند اکسلسا A. excelsa : که زادگاه آن جزایر نورفولک Aorfolk میباشد .
  این کاج که در جزایر نامبرده بیش از 50 متر قد میکشد سبز و دارای زیبائی خاصی است .
  4 ـ کاج مطبق اکس گلوکا A. ex glauca :
  5 ـ کاج مطبق کونینگهام A. cunninghami : است که بلندی آن به 30 متر می رسد . برگهایش پهن و تیغ دار هستند .
  این اقسام را تا جوان و کوتاه هستند میتوان درگلدان کاشته برای زینت سرسرای عمارات و سالونها از آن استفاده کرد ولی همینکه بزرگ شدند یا باید در نارنجستان کاشت و یا در صندوقهای بزرگ گذاشته زمستان آنها را در نارنجستانحفظ کرد .
  تکثیر :
  این گیاه به دوطریق کاشتن بذر و قلمه زدن زیاد میشود .
  الف ـ بوسیله بذر : بذر این گیاه را در بستری که دارای 12 تا 16 درجه سانتیگراد حرارت باشد کاشته و پس از سبز شدن گیاه آنها را به گلدان یا محل اصلی منتقل میکنند .
  ب ـ قلمه زدن : قلمه را از شاخه های جوان تهیه کرده و در گلخانه تحت حرارت 19 تا 20 درجه سانتیگراد میکارند .
  خاک مساعد برای نمو آن خاک خلنگ یا خاک برگ پوسیده سالم است .
  -
  -------------------------
  فیکوس
  Ficus
  انجیر زینتی یا فیکوس Ficus جنسی از گیاهان تیره آرتوکارپه ها Artocarpees میباشد که بین اقسام آن فیکوس هائی را که برگهای دائمی دارد برای تزئین عمارات و سالونها میکارند .
  گونه های متنوع فیکوس مخصوص جنگلهای گرمسیری و پر باران هند است .
  از این درخت انواع زیر کاشته میشود :
  فیکوس الاستیکا
  1 ـ فیکوس الاستیکا (Ficus elastica ):
  این گونه معروف تر ین گونة این درخت است که معمولا در اغلب منازل در گلدان آنرا نگهداری میکنند.
  درخت زیبائی با برگهای پهن و بزرگ بیضی شکل که یک روی آن سبز براق و پشتش سبز مات میباشد .
  از این درخت تا قد آن کوتاه است شاخه بیرون نمی آید ولی وقتی قد کشید از بالا شروع به شاخه کردن میکند .
  این درخت را چندین سال میتوان در گلدان نگاهداشت و بر خلاف انواع نخلها که وقتی بلند میشوند نمیتوان انتهای آن را بریده و کوتاه کرد ، برای کوتاه نگاهداشتن می شود انتهای ساقه اصلی را برید .
  2 ـ فیکوس نومان ( انجیر نومان )F. Neumanni :
  3 ـ فیکوس نجیب (انجیر نجیب ) F. nobilis :
  4 ـ فیکوس با برگهای برنگ زنگ آهن F. rubiginosa :
  5 - فیکوس بنژامینا ( انجیر بنیامین) F.Benjamina :
  فیکوس در طبیعت درخت بزرگی به ارتفاع 30 متر با شاخ و برگ زیاد می باشد .
  با زخمی کردن تنه درخت شیره سفید رنگی از آن خارج می شود که با آن کائوچو می سازند .
  تولید کنندگان درختان و درختچه های زینتی فیکوس را به صورت درختچه در گلدان عمل می آورند .
  طرز نگهداری فیکوس در آپارتمان :

  فیکوس در حرارت بالای 15 درجه بهتر رشد می کند ولی چون در زمستان کمی استراحت میکند حرارت 11 درجه سانتیگراد برای آن کافی است.
  روشنائی غیر مستقیم برای آن مناسب است هرچند محل کم نور را هم تحمل می کند .
  خاک فیکوس از یک قسمت خاک باغچه ، یک قسمت خاکبرگ پوسیده ، یک قسمت کود دامی پوسیده و یک قسمت ماسه تشکیل میشود .
  فیکوس به علت ترش شدن خاک گلدان از بین میرود ، باین جهت برای فیکوس باید گلدان بزرگی که خاکش کاملا پوسیده باشد در نظر گرفت ( چون خاک نپوسیده ترشی ایجاد می کند ) اگر موقعی که گیاه به فعالیت می افتد بشرطی که هوا اجازه دهد در اواخر فروردین گلدان فیکوس را از آپارتمان به هوای آزاد برده و در محل سایه قرار میدهند .
  دراین صورت درختچه مقاومتر شده و برگهای خود رااز دست نمیدهد .
  در اواسط پائیز مجددأ گلدان را به آپارتمان می آورند خاک گلدان باید همیشه مرطوب باشد ولی در زمستان نباید بگلدان آب زیاد داد و بخصوص آب سرد نباید به گلدان داده شود .
  وآب باید لا اقل 15 درجه حرارت داشته باشد .
  اگر در زمستان هوا سرد شود یا آب سرد به گلدان بدهند معمولا برگهای پائینی گیاه بتدریج لکه دار می شود و از بوته جدا می گردد .
  بهتر است از آبی که چند ساعت در محیط بوده و همدمای محیط است برای آبیاری استفاده شود هرگز با آب سرد آبیاری نکنید .
  در صورتیکه آب گلدان زیاد شود برگها زرد شده میریزند .
  باید بین دو آبیاری خاک گلدان خشک بشود .
  همچنین در اثر نارسائی تغذیه ای نیز برگهای پائینی گیاه میریزد.
  خشکی خاک گلدان هم باعث ریختن برگهای زیرین درختچه می شود .
  فیکوس را میتوان بصورت تک ساقه ای عمل آورد یا اینکه در اردیبهشت سر گیاه را می برند تا چند شاخه شود .
  فیکوس همه ساله به تعویض گلدان احتیاج ندارد ولی اگر برگهای جوان کوچک شوند باید گلدان را تعویض کرد و همچنین تغذیه گیاه را تأمین نمود .
  هرچند وقت یکبار خاک گلدان را با دقت خراش می دهند تا آب در خاک بخوبی نفوذ کند گلدان را هر 3 ـ 4 سال یکمرتبه تعویض میکنند .
  اگر بخواهند برگها همیشه براق باشند ماهی یکمرتبه با لیف شاین (Leaf shine ) باید برگها را شستشو داد و اینکار بوسیله اسپری مخصوص براق کردن برگها انجام می شود .
  برای تقویت فیکوس ماهی یکمرتبه باید از کود تجارتی بصورت مایع استفاده کرد .
  روش ازدیاد فیکوس :
  معمولا ازدیاد فیکوس بوسیله قلمه سبزی است که از نوک شاخه با یک یا دو برگ که دارای یک یا دو جوانه باشد می گیرند و باین ترتیب بوته خوش فرمی بدست می آید ولی میتوان از ساقه خشبی و نیمه خشبی هم برای ازدیاد فیکوس استفاده نمود .
  موقع قلمه زدن فروردین درگلخانه گرم است بطوریکه گلدانهای قلمه 25 درجه حرارت داشته باشد.
  خاک قلمه از سه قسمت خاک برگ دو قسمت ماسه و یک قسمت تورب تشکیل می شود .
  هر قلمه را جداگانه و بتنهائی در گلدان میزنند زیرا ریشه فیکوس حساس است اگر چند قلمه را با هم بزنند ریشه ها صدمه می بینند برای اینکه شدت آفتاب به قلمه ها صدمه نزند ، روی شیشه گلخانه را با دوغاب آهک اندود می کنند .
  تکثیر این گیاه در آپارتمان مشکل است برای تکثیر از قلمه هایی که حداقل یک برگ همراه دارد استفاده شود
  البته این طرز ازدیاد و مراقبت های بعد برای تولید کنندگان گیاهان زینتی است ولی در منزل میتوان بوسیله شاخه خواباندن هوائی فیکوس را زیاد کرد . باین ترتیب که با چاقو معادل دو سوم قطر ساقه شکافی در تنه ایجاد میکنند و با خزه دور تنه را می بندند و خزه را مرطوب می کنند و روی خزه را با پلاستیک محکم می بندند و باین ترتیب بعد از 3 ـ 4 هفته ریشه هائی در محل زخم ایجاد میشود که باید از زیر این ریشه ها قسمت بالا را جدا کرده علیحده در گلدان بکارند
  نکته :چون فیکوس بنژامین ( بنجامین )نسبت به تغییر عوامل محیطی حساس است و با کمترین تغییری برگها ریزش می کند از چرخاندن و جابجایی گلدان بپرهیزید .
  نکته مهم : برای اشخاصی که در نگهداری گیاهان آپارتمانی تازه کار هستند نگهداری فیکوس بنژامینا (بنجامین) توصیه نمی شود زیرا گیاه خیلی حساسی است و نگهداری این گیاه برای افراد کمی با تجربه توصیه می شود .
  پشت دیوار همین کوچه بدارم بزنید
  من که رفتم بنشینیدوهوارم بزنید
  باد هم آگهی مرگ مرا خواهد برد
  بنوسید که: بد بودم و جارم بزنید

 22. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SNOWMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  hamid afa (24 October 2011), Javid (30 April 2007), qtek-s100 (1 May 2007)

 23. #12


  زمان پیوستن
  23 Nov 2005
  اتومبيل
  VW Gol
  گوشی موبایل
  Qtek S200 & Nokia 7070
  نوشته‌ها
  991
  تشکر شده:
  648

  پیش گزیده

  درود بر snowman گرامی و سپاس از نوشته های مفیدتون.
  نمیدونید بذر این کاج مطبق رو کجا میشه تهیه کرد؟ تهران رو میگم... چون قیمت این درخت حتی کوچیکترین نهالش هم خیلی زیاده و صرفه به اینه که آدم بذرش رو بخره و...
  یک سوال دیگه... تحمل آب و هوای خیلی سرد رو داره؟ یا صرفا گیاه خانگی و گلخانه ایه...؟
  May 17 2059 چه زود دیر میشود...
  There is a narrow line between love and hate

 24. کاربر زیر از دوست گرامی Javid به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  SNOWMAN (30 April 2007)

 25. #13


  زمان پیوستن
  23 Apr 2007
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  206 بابام
  گوشی موبایل
  W710
  نوشته‌ها
  347
  تشکر شده:
  1175

  پیش گزیده

  كاج مطبق

  ARAUCARIA
  كاج مطبق Araucaria جنسي از خانواده پيناسه Pinaceae ميباشد كه بلندي آن در انواع مختلف به 80 تا 170 سانتيمتر مي رسد .
  از اين گياه سه تا چهار قسم آنرا در گلخانه سرد در گلدان يا زمين نارنجستان ميتوان كاشت .
  اين نوع كاج به خاطر شكل زينتي زيبايش بسيار مورد پسند دوستداران گل و گياه ميباشد .
  اگر مورد بي توجهي قرار گيرد ممكن است نگهداري آن با اشكال مواجه شده برگها زرد و بي حالت شوند .
  اصولا در هر شرايطي همراه با رشد كلي گياه ، شاخه هاي پائين ريخته و تنه اصلي لخت ميگردد .
  براي رفع اين ايراد تنها مي توان دو يا چند گياه كوچكتر را اطراف آن طوري قرار داد تا ساقه بدون برگ كاج را بپوشاند .
  اين گياه در فصل رشد گرماي 18 درجه سانتيگراد را دوست دارد ، اما درزمستان درجه حرارت همينقدر كه بالاي صفر باشد براي آن قابل تحمل است.
  نور به طراوت آن بسيار كمك مي كند ليكن بهتر است از تابش مستقيم آفتاب حفاظت شود .
  قرار دادن گلدان از انتها در آب هرچند گاه يكبار مفيد خواهد بود .
  چنانچه خاك گلدان حالت اسيدي داشته باشد براي گياه مناسب تر است.
  بنابراين بايد توجه كرد كه آب بدون مواد آهكي( قليائي) به آن داده شود .


  تكثير :
  اين گياه به دوطريق كاشتن بذر و قلمه زدن زياد ميشود .
  الف ـ بوسيله بذر : بذر اين گياه را در بستري كه داراي 12 تا 16 درجه سانتيگراد حرارت باشد كاشته و پس از سبز شدن گياه آنها را به گلدان يا محل اصلي منتقل ميكنند .
  ب ـ قلمه زدن : قلمه را از شاخه هاي جوان تهيه كرده و در گلخانه تحت حرارت 19 تا 20 درجه سانتيگراد ميكارند .
  خاك مساعد براي نمو آن خاك خلنگ يا خاك برگ پوسيده سالم است .


  ----------------------------------------------------
  قلمه این کاج زیبا رو می توانید با قیمت مناسب از شهر گل تهران(شهر رضا) تهیه کنید


  قیمت کاج مطبق در این مکان از سایر مکان های دیگه کمتره


  شما می تونید صبح ها از ساعت 6 تا نهایتا 10 از این مکان خرید کنید

  در ضمن تحمل اب و هوای خیلی سرد و نداره باید محل نگه داریش دارای اب و هوای ثابتی باشه البته در مکان های باز هم میشه ازش نگه داری کرد

  پشت دیوار همین کوچه بدارم بزنید
  من که رفتم بنشینیدوهوارم بزنید
  باد هم آگهی مرگ مرا خواهد برد
  بنوسید که: بد بودم و جارم بزنید

 26. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی SNOWMAN به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  Javid (30 April 2007), qtek-s100 (1 May 2007)

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد