تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 16 1234567811 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 196

نام گفتگو: نکته ها و تجربه ها در راه اندازی آکواریوم آب شور Rules of Thumb ا

زمان پیوستن
    28 Apr 2006
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تاکسی
    گوشی موبایل
    Motorola A780

پیش گزیده نکته ها و تجربه ها در راه اندازی آکواریوم آب شور Rules of Thumb ا

یه چند تا سوال هم داشتم اینکه این نمک مارک سرا رو به چه صورت می فروشن؟(بسته ای-کیلویی؟ ) و معمولا چه قیمت در میاد برای هر لیتر(بصورت متوسط برای ماهی های آب شوری مثل دلقک)و ایا میشه با یک اکواریوم 140-150 لیتری هم سیکل رو برای ماهی های کم(فقط 2 تا دلقک) داشت یا همون طور که گفتید در تاپیک های دیگه حتما باید 200-300 لیتر باشه؟(منظورم اینه که اگه تعداد ماهی ها رو کم کنیم میشه حجم رو کم کرد یا باعث از بین رفتن سریع کیفیت آب میشه؟).راستی در مورد سیفونینگ(برای آب شور) هم اگه یه توضیحی بدید ممنون میشم.راستش من خیلی دوست دارم دلقک نگه دارم ولی از اون جایی که دوستان میگن نگهداری ماهی های آب شور سخته من تا اطلاعات کافی نداشته باشم جرات رفتن سراغش رو ندارم .اگه یه اطلاعاتی در مورد شرایط اب لازم وآماده سازی آب و موارد و نکات و... بدید ممنون میشم(مخصوصا دوستانی که خودشون اکواریوم آب شور دارن).ممنون
    آخرین ویرایش به وسیله payamix : 2 March 2007 در 11:58 AM
    Do Not Underestimate The Power Of Stupid People In A Large Group

زمان پیوستن
    16 Mar 2004
    گوشی موبایل
    iphone 3gs

پیش گزیده

نمک آلمانی SERA رو توی سطل های پلاستیکی میفروشن و مارین آکواریوم قیمت هر کیلو رو به من 5000 تومن گفتش و ایران آکواریوم (50 متر بالاتر) 5500 تومن.
    نمک چینی هم توی کیسه های 15 کیلویی قرار داره و قیمتش برای هر کیلو 5000 تومن هستش و با کمال تعجب از 3 جا شنیدم که از نظر املاح به نمک سرا ارجهیت داره ، خدا میدونه !
    البته این نمک چینی رو ظاهرن میشه با قیمت کیلویی 3000 تومن هم تهیه کرد که هنوز از محلش اطلاع ندارم!

در مورد راه اندازی آکواریوم آب شور با اینکه در ذهن افراد این نکته جا گرفته که باید حجم بالای 400 یا 300 باشه اما من در این مورد هم در کتاب های مختلف و هم از افراد مختلف تحقیق کردم و هیج دلیل قانع کننده ای ندیدم که حجم باید خیلی بالا باشه ، توی یک کتاب فارسی و یک کتاب انگلیسی به کفایت حجم 150 لیتر اشاره شده بود و خودم یکی از آکواریوم های آب شور رو دیدم با ابعاد 80×40×40 که میشه حدود 130 لیتر و صاحبش ادعا میکرد بعد از یک و نیم سال مشکلی نداشته.

در مورد سیفون آب شور تا جایی که من اطلاع دارم به دلیل استفاده از اسکیمر میشه ماه ها آب رو سیفون نکرد (این مورد رو زیاد اطلاع ندارم و اگر دوستان بهتر میدونن من رو روشن کنند) ، در مورد بخار شدن آب و جایگزینی هم چون نمک سر جاش باقی میومه ، آب معمولی اضافه میشه.

یه نکته دیگه هست و اون اینکه خیلی از افراد به استفاده از UV Sterilizer تاکید میکنند اما من از هر جایی تحقیق کردم این وسیله فقط هنگام ضد عفونی آب در موقع بیماری ماهی ها باید استفاده بشه و نه تنها در آب شور اجباری نیست بلکه استفاده دائمی از اون هم باعث از بین رفتن باکتری های مفید در آب میشه.

در مورد آکواریوم آب شور متسفانه یک ذهنیت اشتباه در آکواریوم دار های آماتور و متوسط ایرانی هستش که فوری در جواب میگن که «خیلی سخته» ، «بیچاره میشی» ، «یه تومن خرجشه!» و ...
    در مورد سخت بود راه اندازی و نگه داری آب شور ، من تانک و وسایل رو ساختم و آماده کردم ، پس از راه اندازی هر نکته رو که به دست آووردم اینجا قرار میدم اما در مورد خرجش من با این عدد و رقم ها رسیدم :
    تانک مثلن 100 سانتی متری --- 30 تومن
    یک فیلتر اکسترنال چینی --- 45 تومن
    اسکیمر --- 40 تومن
    نمک --- 30 تومن
    ماسه و مرجان و سنگ --- 25 تومن
    هیتر و (اگر مایل باشید پمپ هوا و سنگ هوا) و باقی خورده ریز ها --- 30 تومن
    ------------------------------------------------------------------------------------------------
    جمع : 200 هزار تومن

این بدون ماهی بود ، ماهی هم مثل دلقک از 10 تومن هستش و البته میتونید در صورت تمایل یا برای ایجاد سیکل ازت از آنجل مونو یا پوفر خودمون هم استفاده کنید !

This too shall pass.

3. 9 نفر از کاربران ، از دوست گرامی payamix به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Anoush (4 March 2007), Blaze (4 March 2007), doma_56 (21 November 2009), iblis (22 March 2007), kasra_masiha (4 March 2007), komiser185 (24 April 2009), meduza (2 March 2007), mehdies (29 July 2007), Romans (3 March 2007)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط payamix مشاهده گفتگو
    ......
    در مورد راه اندازی آکواریوم آب شور با اینکه در ذهن افراد این نکته جا گرفته که باید حجم بالای 400 یا 300 باشه اما من در این مورد هم در کتاب های مختلف و هم از افراد مختلف تحقیق کردم و هیج دلیل قانع کننده ای ندیدم که حجم باید خیلی بالا باشه ، توی یک کتاب فارسی و یک کتاب انگلیسی به کفایت حجم 150 لیتر اشاره شده بود و خودم یکی از آکواریوم های آب شور رو دیدم با ابعاد 80×40×40 که میشه حدود 130 لیتر و صاحبش ادعا میکرد بعد از یک و نیم سال مشکلی نداشته.
    خوانده های من در این مورد به این صورته که مثل اکواریوم اب شور بزرگترین اندازه ای که میتونید داشته باشید بهترین اندازه هست چون اکواریوم بزرگتر یعنی ثبات بیشتر ولی مینیمم اندازه برای اب شور رو من 100 لیتر دیدم و برای کسانی که گذاری از اب شیرین به اب شور دارند(افراد با تجربه) حتی در مخزن 75 لیتری هم میشه اکواریوم اب شور راه اندازی کرد.

چیزی که باید تو اکواریوماب شور دقت بشه نسبت اندازه ماهی به میزان اب هست که بسیار نسبتش در مقایسه با اب شیرین کمه.
    جایی نوشته بود نگهداری بیش از دوماهی 5 سانتی در 40 لیتر اب یعنی استقبال از دردسر!!

.....در مورد سیفون آب شور تا جایی که من اطلاع دارم به دلیل استفاده از اسکیمر میشه ماه ها آب رو سیفون نکرد (این مورد رو زیاد اطلاع ندارم و اگر دوستان بهتر میدونن من رو روشن کنند) ، در مورد بخار شدن آب و جایگزینی هم چون نمک سر جاش باقی میومه ، آب معمولی اضافه میشه.

در مورد سیفون اب تا جایی که من خوندم پریود ان چندان اختلافی با اب شیرین نداره ولی چیزی که مغازه دار های ایرانی میگن واقعا عجیب و غریبه. مثلا معروفترین مغازه ها به من فاصله هر سیفون رو 6 ماه!! اشاره کرد.

.....یه نکته دیگه هست و اون اینکه خیلی از افراد به استفاده از UV Sterilizer تاکید میکنند اما من از هر جایی تحقیق کردم این وسیله فقط هنگام ضد عفونی آب در موقع بیماری ماهی ها باید استفاده بشه و نه تنها در آب شور اجباری نیست بلکه استفاده دائمی از اون هم باعث از بین رفتن باکتری های مفید در آب میشه.

مورد مصرف این دستگاه مثل اب شیرین است و بدرد روزهای مشکل دار میخوره و استفاده روتین از اون هیچ جا ذکر نشده (منظورم جاهایی هست که من خوندم.)

.....در مورد آکواریوم آب شور متسفانه یک ذهنیت اشتباه در آکواریوم دار های آماتور و متوسط ایرانی هستش که فوری در جواب میگن که «خیلی سخته» ، «بیچاره میشی» ، «یه تومن خرجشه!» و ...
    در مورد سخت بود راه اندازی و نگه داری آب شور ، من تانک و وسایل رو ساختم و آماده کردم ، پس از راه اندازی هر نکته رو که به دست آووردم اینجا قرار میدم اما در مورد خرجش من با این عدد و رقم ها .....
    این بدون ماهی بود ، ماهی هم مثل دلقک از 10 تومن هستش و البته میتونید در صورت تمایل یا برای ایجاد سیکل ازت از آنجل مونو یا پوفر خودمون هم استفاده کنید !
    باید دید که سخت از نظر ما چه درجه ای داره. داشتن اکواریوم اب شور از داشتن تانک دیسکس اب شیرین سخت تر نیست. ولی اگر بخواهید ماهی گوشتخوار اب شیرین نگه دارید اکواریوم اب شور بسیار سخت خواهد بود.

در مورد هزینه ها هم زود قضاوت نکنید کم کم سرو کله هزینه های جدید پیدا میشه. روز اولی که من ماهی دیسکس خریدم بخودم گفتم این که کاری نداره ولی الان معتقدم که نگه داری دیسکس هزینه بر است.
    در مورد اب شور هم هزینه انرا همسان و یا کمی بیشتر از نگهداری دیسکس میدانم.

همانطور که میدانید ماهی دلقک با شقایق دریایی زندگی مسالمت امیزی دارد و حتی از این موجود تا حدودی سمی برای پنهان شدن و خانه استفاده میکند.
    دوستی که با هزار زحمت شقایقی جدید گرفته بود میگفت ماهی دلقک من در اثر ورود به این شقایق مسموم شد و مرد!! وقتی از فروشنده دلیل را پرسیدم با خونسردی گفت هر شقایقی با هر دلقکی جور نیست کم کم دستت میاد که کدوم با کدوم همخونی داره!!!

دست اخر باید اضافه کنم که بقول قدیمی ها شما داخل گود هستید و من از اون بالا تماشا میکنم مسلم است که تجربیات عملی شما صد چندان با ارزش تر از دانسته های تئوری من است. خوشحال میشوم که فرصتی بگذارید تا با انتقال تجربیات شما و فضولی های من این قسمت هم بتواند مانند بخش اب شیرین پویا و پر محتوا بشود. خدا را چه دیدید،شاید باعث شدید من هم پا در راه گذاشتم.
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 4 March 2007 در 02:41 PM

5. 13 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Al3l3@S@li (4 March 2007), baran1 (9 March 2007), Blaze (5 March 2007), Emperor-Fish (6 August 2012), iblis (22 March 2007), komiser185 (24 April 2009), meduza (6 March 2007), mehdies (29 July 2007), mehrdadonline (4 March 2007), payamix (4 March 2007), pouyan (9 March 2007), Romans (4 March 2007), soli_aqua (14 February 2010)

زمان پیوستن
    16 Mar 2004
    گوشی موبایل
    iphone 3gs

پیش گزیده

امروز نمک 3000 تومنی رو پیدا کردم !
    ماهیران مرتضوی ادعا میکنه که نمک آمریکایی و توی بسته های 20 کیلویی هستش و من که 8 کیلو میخواستم ، 3000 با من حساب کرد.
    یکی از فروشگاههای نواب هم 2500 ـش هم داشت اما ترسیدم !

برای ساختن هر لیتر آب شور مناسب (چگالی 1.024) نیاز به 24 گرم نمک در هر لیتر دارید.

برای کف خرده مرجان و شن ساحلی رو کیلویی بین 600 تومن تا 300 تومن قیمت گرفتم. برای اینکه تقریبن 5 سانتی متر از کف شما رو پر بکنه نیاز به 60 کیلوگرم در هر متر مربع دارید.

برای تزئینات داخل هم نیاز به مرجان های بزرگ دارید اما یک مرجان «زیبا» رو به سختی میشه پیدا کرد.
    مرجان ها رو اگر دونه ای قیمت بگیرید قیمت های چرندی به شما میدن اما اگر کیلویی بخرید خیلی به نفع شما میشه. مرجان ها رو بستگی به بزرگی و زیبایی کیلویی 1500 تا 800 تومن قیمت گرفتم.

This too shall pass.

7. 12 نفر از کاربران ، از دوست گرامی payamix به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Al3l3@S@li (9 March 2007), Anoush (11 March 2007), Blaze (9 March 2007), Farham (11 March 2007), iblis (22 March 2007), meduza (9 March 2007), mehdies (29 July 2007), Pedro (15 March 2007), pouyan (9 March 2007), Romans (10 March 2007), soli_aqua (14 February 2010), xquarky (29 April 2007)

زمان پیوستن
    19 Mar 2007

پیش گزیده

با سلام
    من در حال راه اندازی یک اکواریوم اب شور هستم
    یک فیتر اینترنال دارم که چند مخزن دارد . یکی از اکواریوم فروشها به من گفت که داخل ان باید sub star
    بریزم که حداقل 4 بسته احتیاج است و حدود 75 هزار تومان می شود :
    ایا این ساب استار که من فکر کنم همان سرامیک هست الزامی است ؟
    ایا چیز دیگری جایگزین دارد ؟

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط appadana مشاهده گفتگو
    با سلام
    من در حال راه اندازی یک اکواریوم اب شور هستم
    یک فیتر اینترنال دارم که چند مخزن دارد . یکی از اکواریوم فروشها به من گفت که داخل ان باید sub star
    بریزم که حداقل 4 بسته احتیاج است و حدود 75 هزار تومان می شود :
    ایا این ساب استار که من فکر کنم همان سرامیک هست الزامی است ؟
    ایا چیز دیگری جایگزین دارد ؟
    سلام عزیز

برای اکواریوم اب شور من بهتون پیشنهاد فیلتر اکسترنال میدم. ولی یک سوال داشتم و اون اینه که ایا در کنار مخزن فیلتر تر خشک براتون تعبیه کردن یا خیر. اگر جوابتون مثبته به مقدار کافی سابستریت در اون مخزن وجود داره.

داشتن سابستریت Substrate در فیلتر اب شور الزامی است و فقط با اسفنج نتیجه خوبی نخواهید گرفت.

در هر صورت هرچه مواد داخل فیلتر کامل تر باشد کیفیت اب بالاتر خواهد بود (چیزی که در اکواریوم اب شور شدیدا به ان نیاز دارید).

10. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Blaze (26 March 2007), mehdies (29 July 2007), payamix (25 March 2007), soli_aqua (14 February 2010), vanhelsing (26 March 2007)

زمان پیوستن
    26 Apr 2006
    شهر
    تهران
    گوشی موبایل
    w902

پیش گزیده

در مورد سیفون اب تا جایی که من خوندم پریود ان چندان اختلافی با اب شیرین نداره ولی چیزی که مغازه دار های ایرانی میگن واقعا عجیب و غریبه. مثلا معروفترین مغازه ها به من فاصله هر سیفون رو 6 ماه!! اشاره کرد.

سلام دوست عزيز.
    در مورد سيفون کردن آب من هم چيزهايی شنيدم،اما چيزی که واضحه مطابق فرمايش شما، 6 ماه زمان معقولی به نظر نمی رسه.هرچند که استفاده از دستگاه های مختلف(سامپ فيلترها، فيلتر های اکسترنال قوی با حجم زياد، دی نيتراتور و ...)می تونه زمانه سيفون رو به تاخير بندازه، اما نمی تونه به کلی حذفش کنه.

در ضمن تا اونجا که من می دونم استفاده از انواع فيلترهای خارجی به سبب بالا بردن حجم آبه که در تانک آب شور از اهميت بالايی برخورداره.

زمان پیوستن
    20 Feb 2007

پیش گزیده

سلام
    چند تا سوال داشتم که می خواستم به اون ها جواب بدین.

چه گونه اب اکواریوم فسفاته می شه(فرایند این عمل)
    و راه پیشگیری از اون چیه و ارگانیسمی در اب برای این عمل وجود دارد؟

در اب شور باکتری های مسئول سیکل ازت بی هوازی هستند یا نه؟

به جز مواد حاصل از سیکل ازت و فسفات چه مواد مضر دیگری طی زمان
    در اب شور به وجود میاد؟

با تشکر فراوان

زمان پیوستن
    27 May 2007

پیش گزیده

با سلام . من در یکی از شهرهای جنوبی کشور و در کنار دریای زیبای عمان مشغول به کار هستم . در هفته دو بار به ماهیگیری می روم و معمولا ماهی های کوچک و بزرگ غیر خوردنی ( ماهی های رنگی بسیار زیبا ) هم به دام می افتند که در آب رهایشان میکنم . چند وقتی است که به فکر ایجاد یک آکواریوم آب شور افتاده ام . از آنجا که فاصله محل زندگی من با سواحل صخره ای و زیبای دریای عمان بسیار کم است از نظر تامین آب شور و ماهی هیچگونه مشکلی ندارم . لطفا اگر کسی در این زمینه اطلاعاتی دارد من را راهنمائی کند چون با توجه به سطح بالای محرومیت در این شهر ، هیچکدام از امکاناتی که شما از آن صحبت میکنید در دسترس من نمیباشد . با سپاس

زمان پیوستن
    20 Feb 2007

Wink

اگه چند تانکته رو فراموش نکنید شما هم می تونید اب اکواریوم رو هر 6ماه یک بار عوض کنید
    1.اسکمیر شما حداقل یک با در ساعت اب اکواریوم رو تصفیه کنه و و24 ساعته فعال باشه.

2. فیلتر بیولوژیک شما دارای سطح گسترده برای رشد باکتری ها باشه یعنی مقدار زیادی
    سرامیک+دبی بالای تصفیه اب طوری که در ساعت حدود 10 بار اکواریوم شما تصفیه بشه.

3. استفاده از غذا هایی که در اب به سرعت حل نشوند و به مدت زیادی در اب بایداری خود رو حفظ
    کنند در نتیجه امونیاکی براثر وجود غذا های اضافه باقی نمی مونه و در اخر نیترات بسار کمی به وجود
    می اید با اصلا به و جود نمی اید.

4.همهی غذایی که میخواهید به ماهی خود بدید رو کم کم و طی 7-8 وعده اینجوری هم اب کمتر
    کثیف میشه هم جذب مواد غذایی توصت ماهی شما بهتر و با کیفیت بیشتر انجام میشه.

5.علف هایی که در کف رشد می کنند رو نکنید تازمانی که احساس می کنید دارند ازبین میروند
    دلیل شو خودتو ن فکرکنید حتما به نتیجه میرسید.
    6. مواد معدنی وpH به مرور در اکواریوم های اب شور کاهش پیدا می کند ان را با روشی
    که در پست 65 گفتوگو های پیشین در مورد اکواریوم های اب شور به طور نسبتا کاملی تو ضیح دادم
    تصیح کنید این عمل باید باید انجام شود.

7. 10 تا 40 دقیقه بعد از خوردن غذا توصت ماهی ها مدفوع و باقی غذا ها را جمع کنید(سیفون).

8.از یک فیلتر داخلی معمولی که در اکواریوم های اب شیرین استفاده میشود در داخل اکواریوم خود
    استفاده کنید با این تفاوت که باید قدرت بسار بالا یی کار کند 15 بار تصفیه در ساعت+
    این که داخل اون با الیاف پلاستیک بسیار فشرده (پشم شیشهی پلاستیکی که میتونید اون رو پاین
    تر از چهار راه مولوی دست راست گیربیارید رنکاون زرد و کیلویی1500-1400)پر کنید البته قبل از اون لوله داخل فیلتر رو بر داری و در ورودی اب اون به موتور یک تکه اب نازک بزارید که پشم شیشه وارد فیلتر نشه
    هر 24 ساعت پشم شیشه رو کامل بشورید و دوباره اون رو داخل فیلتر بزارید.

توجه به تمام این نکات به طور یکسان باید مورد نظر باشد حتی بدون سر سوزنی تنبلی و بی حوصله گی .

مطمعا باشید اگر این کار هارو انجام بدید میتونید بیشتراز 6ماه هم اب رو عوض نکنید
    ولی چه می خواهید اب اکواریم را هر 6 ما ه یک بار چه هر ماه چه هر 10 روز یک بار
    عوض کنید

حتما حتما به این نکات توجه کنید تا ماهی شما سلامت و اکواریوم شما موفق باشد.

15. کاربر زیر از دوست گرامی fish man به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Azimi (2 July 2008)

زمان پیوستن
    14 Feb 2006
    شهر
    تهران
    گوشی موبایل
    sonyericsson w800 , p1i

پیش گزیده

سلام دوستان عزيز من تازه اين مبحث رو ديدم و برام خيلي جالب بود . چند تا سوال ميخواستم از دوستان با تجربه خودم در زمينه ساخت تانك و فيلتر بكنم .
    اول راجع به فيلتر خشك و تر يا wet dry كه ميشه به صورت دست ساز خودمون درست كنيم كه فكر ميكنم نسبت به فيلتر هاي سطلي اكسترنال خيلي كارايه بهتر داشته باشه كه شايد يك يكي از دلايلش اين باشه كه سطح تماس بيشتري با هوا داشته باشه و اين كه كسي پلان يا نقشه اي از اين نوع فيلتر رو داره كه بتونه تو سايت قرار بده يا اطلاعات مفيدي درباره نوع مواد داخل فيلتر يا همون filter media و نسب و حجم اين فيلتر به خود تانك چقدر بايد باشه .
    سوال ديگه اينكه آيا كسي از دوستان از فيلترهاي خشك و تر eheim كه اگر اشتباه نكنم بايد سريالش 2227 يا 2229 باشه استفاده كرده يا نه يا مثلا از فيلترهاي حرفه اي ehime 2280 و ... آيا ميشه از اين نوع فيلتر به جاي همون فيلتر هاي دست ساز استفاده كرد يا نه چون راستشو بخواين حوصل ساختن يه تانك ديگه ندارم .
    مورد بعدي كه ميخواستم بپرسم چيلره اينكه ايا كسي يه چيلر ارزون و خوب براي نگهداري reef ها سراغ داره يا نه .
    و نظرتون رو راجع به calcium reaktor بپرسم و اينكه بدونم واقعا لازمه يا نه
    كلي ديگه هم سوال دارم كه ميخوام يكي يكي بپرسم
    deep blue sea

زمان پیوستن
    14 Feb 2006
    شهر
    تهران
    گوشی موبایل
    sonyericsson w800 , p1i

پیش گزیده

سلام دوستان من يك سايت خيلي باحال رو درمورده اين مبحث ميشناسم كه بد نيست يه سري به اون بزنيد يه قسمت خيلي جالب داره كه در اون ماهيانه يك تانك رو به عنوتن تانك برتر انتخاب ميكنن و با سازنده و صاحبش صحبت ميكنن و عكسهاي زيادي از تجهيزات و ماهي ها و reef هاي نگهداري شده در اون ميزارن كه اون شخص تجربيات خودش رو در اختيار مردم قرار ميده البته اي كاش من هم زبان انگليسيم كمي بهتر بود تا ميتونستم جواب خيلي از سوالاتم رو تو اون پيدا كنم
    اميدوارم شما هم از اين سايت لذت ببريد www.reefkeeping.com
    deep blue sea

زمان پیوستن
    14 Feb 2006
    شهر
    تهران
    گوشی موبایل
    sonyericsson w800 , p1i

پیش گزیده

سلام دوستان ميخواستم ببينم كه چرا جواب منو نداديد من واقعا در تب و تاب داشتن يك آكواريوم آب شور دارم ميسوزم من خودم ميخواستم اين آكواريوم رو راه بندازم ولي هيچ كدوم از مغازه دارهاي كه من ميشناسم كه آب شور دارن تا ژول ندي هيچ اطلاعاتي نميدن ميخواستم ازتون خواهش كنم كه منو راه نمايي كنيد من ميخوام ببينم كه ميتونم با همين تانكي كه دارم و با كمترين هزينه ميتونم آب شور راه بندازم يا نه البته منظورم از كمترين هزينه حدود 500 هزار تومنه ولي ميخوام حتما REEF نگه داري كنم نميخوام فقط ماهي باشه چون مثل تانك آب شيرين كه بدون گياه بدرد نميخوره من هم تانك آب شور برام بدون REEF برام جذابيت نداره
    deep blue sea

صفحه 1 از 16 1234567811 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند