تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 49 1234567811 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 632

نام گفتگو: تازه های علم ونوآوريها

 1. #1


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده تازه های علم ونوآوريها

  فضایی فرانسه بایگانی بشفاب‌پرنده‌ها را روی اینترنت می‌گذارد

  قرار است سازمان فضایی فرانسه بایگانی مشاهدات "اجسام پرنده ناشناس" (UFO) و سایر پدیده‌های مانند آن را بدون ذکر نام گزارش‌دهندگان بر روی اینترنت منتشر کند.
  به گزارش خبرگزاری رویترز ژاک آرنولد، یک مقام "مرکز ملی مطالعات فصایی" (CNES) فرانسه، جمعه 22 دسامبر (اول دی) گفت پایگاه داده‌هایی که حاوی شرح حدود 1600 رویداد برخورد با بشقابپرنده‌های یا یوفو‌ها می‌شود تا اواخر ژانویه یا میانه فوریه (بهمن‌ماه) آنلاین می‌شود.

  آرنولد گفت CNES برای تفریبا 30 سال شهادت‌های افراد و اسناد در اینمورد را بایگانی می‌کرده‌است.

  او گفت: " اغلب این گزارش‌ها به ژاندارمری داده شده که شهادت‌های رسمی را ثبت می‌کنند و برخی دیگر از انها گزارش‌های خلبان‌های هواپیماها هستند."

  با توجه محبوبیت فیلم‌های درباره ملاقات‌کنندگان فضایی از زمین مانند "ای.تی." ،‌ "برخورد نزدیک از نوع سوم" و "روز استقلال" ، بایگانی CNES احتمالا توجه زیادی را به سوی خود جلب خواهد کرد.
  این بایگانی حاوی 6000 گزارش است که بسیاری از آنها مربوط به رویدادهای واحدی هستند که مردم عادی یا خلبانان حرفه‌ای گزارش کرده‌اند.
  به گفته آرنولد برای رعایت حریم شخصی گزارش‌دهندگان نام‌های انها حذف شده است.
  او گفت پیشرفت‌های تکنولوژی در طول سه دهه گذشته مقامات رامتقاعد کرد تا تصمیم بگیرند این آرشیو را آنلاین کنند و افزود احتمالا این اطلاعات در وب‌سایت مکز ملی مطالعات فضایی فرانسه www.cnes.fr در دسترس عموم قرار خواهد گرفت.

  برگرفته از همشهری
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 2. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی mohammad51 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  am!n (20 February 2007), Moein273 (20 February 2007), qtek-s100 (28 February 2007), Researcher (20 February 2007)

 3. #2


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  آمادگي در برابر خطر برخورد شهاب‌سنگ ها با زمين
  فضا - گروه دانش:
  گروهي از ستاره‌شناسان، مهندسان و دانشمندان در همايش «انجمن پيشبرد علوم آمريكا» از سازمان ملل متحد درخواست كردند با توجه به نزديك شدن كم‌سابقه برخورد يك شهاب‌سنگ بزرگ به كره‌زمين در سال ۲۰۳۶ ، سازمان ملل متحد بايد مسئوليت اقدامات لازم جهت جلوگيري از برخورد اين قبيل اجسام آسماني با زمين را تقبل كند.
  به گزارش رويترز، منجمان در حال بررسي مسير حركت شهاب‌سنگي به نام آپوفيس هستند كه ممكن است يك در ۴۵ هزار، در روز ۱۳ آوريل سال ۲۰۳۶ با زمين برخورد كند.

  براي همين، ناسا قصد دارد در آينده نزديك برنامه شناسايي شهاب‌سنگهاي داراي خطر برخورد با زمين خود را گسترده‌تر كرده و صدها سنگ آسماني با اين مشخصات را زيرنظر بگيرد.

  به گفته «راستي اشوايكارت» فضانورد بازنشسته، خطر شهاب‌سنگها تنها به شهاب‌سنگ آپوفيس مربوط نمي‌شود و نياز به تعيين اصولي مشخص در زمينه مواجهه با اين قبيل وقايع ضروري به نظر مي‌رسد. اشوايكارت يكي از خدمه سفينه آپولو ۹ است كه در ماه مارس سال ۱۹۶۹ از كنار ماه عبور كرد.

  وي در همايش انجمن پيشرفت علوم آمريكا در سانفرانسيكو اعلام كرد قصد دارد هفته آينده گزارشي براي كميته استفاده صلح‌آميز از فضا در سازمان ملل متحد ارسال كرده و خواهان تنظيم راهكارهاي بين‌المللي در صورت تهديد كره زمين توسط سنگهاي آسماني شود.

  انجمن كاشفان فضا در آمريكا كه شامل گروهي از فضانوردان و منجمين قديمي است، در سال جاري ميزباني كارگاه‌هاي آموزشي سطح بالايي را با همين موضوع بر عهده خواهد گرفت تا بتواند برنامه مشخصي را براي مواجهه با اين حوادث آماده كرده و برنامه پيشنهادي خود را تا سال ۲۰۰۹ براي سازمان ملل ارسال كند.

  به گزارش ايرنا، يكي از نخستين فضانوردان حضور يافته در ايستگاه فضايي بين‌المللي به نام «اد لو»، در اين باره گفته‌ است كه يكي از پذيرفته‌ترين روش‌هاي مقابله با سنگ‌هاي آسماني كه به زمين نزديك مي‌شوند عبارت است از ارسال يك سفينه به سوي شهاب‌سنگ كه آن سفينه با حركت در كنار شهاب‌سنگ براي مدتي مشخص، با استفاده از نيروي جاذبه خود مسير شهاب‌سنگ را اندكي منحرف كرده و از برخورد آن با زمين جلوگيري مي‌كند.

  به طور مثال براي شهاب‌سنگي به بزرگي شهاب‌سنگ آپوفيس با قطر ۱۴۰ متر، يك سفينه بايد به مدت ۱۲ روز در نزديكي آن پرواز كند تا بتواند با كمك اثر جاذبه اندك خود، مسير حركت شهاب‌سنگ را به ميزان جزيي تغيير داده و مانع برخورد آن با زمين شود. چنين مأموريتي در حدود ۳۰۰ ميليون دلار هزينه خواهد داشت.

  ناسا اعلام كرده است عواقب برخورد شهاب‌سنگي به بزرگي آپوفيس با زمين به جنس شهاب‌سنگ و نيز زاويه برخورد آن با زمين بستگي دارد اما به هر حال چنانچه چنين سنگ آسماني در يك شهر فرود بيايد، تمامي شهر را نابود خواهد كرد.

  برگرفته از همشهري
  موفق باشيد
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 4. #3


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  تصویر برداری سه بعدی از ماده تاریک کیهان
  فضا - گروه علمي فرهنگي:
  تیمی بین المللی موفق شد با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل، اولین نقشه بزرگ مقیاس سه بعدی را از توزیع ماده تاریک در عالم به دست آورد.
  خاصیت و ذات ماده تاريك، هنوز ناشناخته است و وجود آن در جهان، از اثری که با گرانشِ خود بر روی تحول کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی می‌گذارد، استنباط می‌شود.
  سال گذشته، برای اولین بار هنگام رصد یک خوشه کهکشانی، این ماده به طور مستقیم شناسایی شد. نقشه جدید هابل فرصتی را فراهم می‌کند تا مشخص شود در چه زمانی ماده عادی در مقیاس‌های بزرگ در میان ماده تاریک (با چگالی زیاد)، به شکل کهکشان متمرکز شده است.
  این نقشه، نشان دهنده شبکه‌ای از رشته‌های سست است که در طول زمان رشد کرده‌اند و باعث قطع‌شدن ساختارهای سنگین در محل خوشه‌های کهکشانی شده‌اند.
  تصویر جدید هابل مربوط به زمانی است که جهان نیمی از عمر کنونی خود را داشته است.
  به گزارش سايت نجوم، نقشه هابل با بررسی شکل نیم میلیون کهکشان که در فاصله بسیار زیادی از ما قرار داشتند، به‌دست آمد. نور این کهکشان‌ها برای رسیدن به زمین از میان ماده تاریک می‌گذرد و ماده تاریک باعث انحراف این نور می‌شود. دانشمندان می‌توانند با استفاده از میزان این انحراف، نحوه توزیع ماده تاریک اثر گذارنده بر نور را محاسبه کنند. به این روش، استفاده از «عدسی گرانشی ضعیف» گفته می شود.
  برای اخترشناسان، نقشه برداری از ماده تاریک همانند نقشه برداری از شهری به هنگام شب و به کمک نور چراغ‌های خیابان‌ها است. ماده تاریک نامريی است و تنها چیزی که دیده می شود نور کهکشان‌ها است. دیدن این نقشه مانند آن است که برای نخستین بار یک شهر را با بزرگراه‌ها و خیابان‌های آن در روز ببینیم. با این کار همه شریان‌های اصلی و تقاطع‌ها مشخص می‌شوند.
  تهیه این نقشه، مقدمه‌ای است برای شناخت چگونگی رشد و تکامل کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی در طول میلیاردها سال. چگونگی رشد خوشه‌های کهکشانی در ماده تاریک می‌تواند موجب شناخت ما از انرژی تاریک شود.
  این انرژی نوع مخالف گرانش است؛ که ممکن است بر چگونگی شکل‌گیری خوشه‌های ماده تاریک اثر گذاشته باشد.
  به گزارش نیچر، ریچارد مسی و نیک اسکُویل در دویست و نهمین جلسه انجمن نجوم آمریکا در سیاتل نتايج اين تحقيقات را ارائه کردند. مسی می گوید: «هر چه نقشه ما با تئوری‌هایِ استانداردِ شکل‌گیریِ ساختارها بیشتر مطابقت داشته باشد، اطمینان بخش‌تر است.» او ماده تاریک را چارچوبی می‌داند که کهکشان‌ها و ستارگان در طول میلیاردها سال بر آن سوار شده‌اند.
  محققان برای تهیه این نقشه از بزرگ‌ترین دوربین نقشه بردار هابل، کاسموس (COSMOS) استفاده کردند. این وسیله می‌تواند مساحتی برابر مساحت ۹ ماه کامل را پوشش دهد. این امر باعث می‌شود تا ساختارهای رشته‌ای بزرگ مقیاس ماده آشکار شود.

  برای سه بعدی‌کردن، رصدهای هابل با عکس‌های چند رنگ تلسکوپ‌های قدرتمند زمینی (تلسکوپ بزرگ اروپا در شیلی(VLT)، تلسکوپ ژاپنی سوبارو در هاوایی، آرایه بسیار بزرگ رادیویی ایالات متحده در نیو مکزیکو (VLA) و تلسکوپ فضایی اشعه ایکس XMM-Newton متعلق به آژانس فضایی اروپا) ترکیب شدند.

  برگرفته از همشهري
  موفق باشيد
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 5. #4


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  كشف 8 كهكشان اطراف راه شيري
  فضا - رويترز:
  در نشست انجمن ستاره‌شناسان آمريكا، اعلام شد كه 7 يا احتمالاً 8 كهكشان كوتوله، در حال گردش به دور كهكشان راه شيري كشف شده‌اند.
  اين كهكشان‌ها در بخشي از پژوهش آسمان ديجيتال اسلوآن (SDSS-II) كه بلندپروازانه‌ترين پژوهشي است كه روي آسمان صورت گرفته، كشف شده‌ است.
  دونالد اشنايدر - استاد اخترفيزيك دانشگاه پنسيلوانيا و رئيس پژوهش آسمان ديجيتال اسلوآن- در اين زمينه گفت: اين كهكشان‌هاي كوتوله‌ به وسيله جاذبه كهكشان راه شيري به دام افتاده‌اند و به‌تدريج و در نهايت با كهكشان ما ادغام خواهد شد.
  كشف اين كهكشان‌هاي كوتوله قدرت غيرمنتظره تحقيقات بزرگ نجومي از جمله پژوهش آسمان ديجيتال اسلوآن را نشان مي‌دهد كه در ابتدا براي تحقيق روي اجرام آسماني با ميليون‌ها و ميلياردها سال نوري فاصله از زمين طراحي شده‌ بود.
  دانيل زوكر - از دانشگاه كمبريج در انگليس و از محققان اين طرح- پيش‌بيني كرده‌است كه ده‌ها تا صدها گونه از اين كهكشان‌هاي كوتوله‌ در خوشه محلي كهكشان‌ها (شامل كهكشان راه شيري) وجود دارند كه هنوز كشف نشده‌اند.
  كهكشان‌هاي كوتوله‌ حداكثر شامل چندين ميليون ستاره هستند. به علاوه، كهكشان‌هاي تازه‌كشف‌شده چندين ويژگي غيرمعمول نيز دارند

  برگرفته از همشهري
  موفق وپيروز باشيد
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 6. #5


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  كشف منبعي جديد براي توليد برق

  ايسنا- مهندسان از توليد موفقيت‌آميز جريان الكتريسيته از گرما با روش گرفتار كردن مولكول‌هاي آلي در بين نانوذرات فلزي خبر دادند.دانشمندان دانشگاه كاليفرنيا در بركلي مي‌گويند كه اين دستاورد مي‌تواند در نهايت به دستيابي به منبع جديد توليد برق منجر شود.

  محققان اظهار كرده‌اند كه كشف جديد آن‌ها نقطهء عطفي در جست‌وجوي راه‌هايي موثر و كارآمد براي تبديل مستقيم گرما به برق است.در حال حاضر، حدود 90 درصد از توليد برق جهان شامل سوزاندن سوخت‌هاي فسيلي اغلب به شكل بخار است كه توربيني را مي‌چرخاند و در عوض ژنراتوري براي توليد برق به حركت _در مي‌آيد.پروفسور آرون ماجومدار، محقق اصلي اين مطالعات در اين زمينه مي‌گويد: «توليد يك وات برق نيازمند وارد كردن حدود سه وات گرماست و به تخليهء حدود دو وات برق به شكل گرما به محيط زيست منجر مي‌شود.»وي ميافزايد: «حتي اگر بخشي از حرارت گم شده بتواند به روشي مقرون به صرفه به برق تبديل شود، تاثير آن بر روي انرژي قابل ملاحظه و مهم خواهد بود، مقداري زير سوخت ذخيره خواهد شد و تصاعدات گاز دي‌اكسيدكربن، كاهش خواهد يافت.»نتايج اين پژوهش در مجلهء ساينس اكسپرس منتشر شده است.


  برگرفته از روزنامه سرمايه
  موفق باشيد
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 7. #6


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  اچ‌دي-دي‌وي‌دي با ۵۱ گيگابايت ظرفيت
  توشيبا، سازنده ديسك‌هاي اچ‌دي-دي‌وي‌دي‪ (HD-DVD)‬ كه يكي از دو فرمت دي‌وي‌دي‌هاي وضوح بالاست؛ اعلام كرد كه اين دي‌وي‌دي‌ها را با حجم ‪ ۵۱‬گيگا بايت عرضه مي‌كند.
  به اين ترتيب اچ‌دي- دي‌وي‌دي از نظر حجم هم از رقيبش بلو- ري كه 50 كيگا بايت ظرفيت دارد، جلو افتاده.
  توشيبا و سوني از يك سال قبل دو فناوري جديد و رقيب را به ترتيب با نام‌هاي ‌اچ‌دي- دي‌وي‌دي‌ و ‌بلو- ري‪ (Blu-Ray)‬ معرفي كرده‌اند كه در نهايت يكي از اين دو فناوري جايگزين دي‌وي‌دي‌هاي فعلي خواهد شد. براي همين اين دو شركت، هركدام سعي مي‌كنند كه از رقيب جلو بيفتند.
  مزيت اچ‌دي- دي‌وي‌دي اين است كه ارزان‌تر و حجم ذخيره آن بيشتر است و درايو‌هاي آن ارزان‌تر است. در مقابل، در حال حاضر تنها مزيت ‌بلو- ري اين است كه كمپاني‌هاي بزرگ فيلمسازي و بازي‌سازان بزرگ برنامه‌هايشان را قرار است روي ‌بلو- ري بريزند و همچنين سوني كنسول پلي‌استيشن 3 را دارد كه تنها با ‌بلو- ري كار مي‌كند.
  البته شايد برگ برنده اين بازي، مايكروسافت باشد.
  مايكروسافت براي خارج كردن پلي‌استيشن در رقابت با كنسول بازي‌اش Xbox، مي‌خواهد آن را با ‌اچ‌دي- دي‌وي‌دي‌ توشيبا وارد بازار كند.
  درحالي كه مايكروسافت بزرگ‌ترين نرم‌افزارساز دنيا است و اگر بخواهد نرم‌افزار‌هايش را فقط روي ‌اچ‌دي-دي‌وي‌دي‌ بريزد، حداقل براي كاربران PC انتخابي جز ‌اچ‌دي-دي‌وي‌دي‌ باقي نمي‌ماند.
  مايكروسافت تا حالا كه در اين‌باره سكوت كرده و شايد منتظر است تا Xbox 360 با درايو ‌اچ‌دي-دي‌وي‌دي‌ وارد بازار شود تا بعد در اين‌باره تصميم بگيرد.
  هر دوي اين فرمت‌هاي جديد پيشنهادي براي نسل بعدي دي‌وي‌دي‌ها بر خلاف دي‌وي‌دي‌هاي فعلي از ليزر آبي رنگ به جاي ليزر قرمز رنگ براي نوشتن و خواندن اطلاعات روي ديسك‌ها استفاده مي‌كنند.
  در فرمت بلو-ري، هر ديسك گنجايشي برابر با ‪ ۵۰‬گيگا بايت خواهد داشت كه اين ميزان حدود ‪ ۶‬برابر دي‌وي‌دي‌هاي رايج فعلي است. توشيبا هم ‌اچ‌دي-دي‌وي‌دي‌51گيگابايتي را وارد بازار كرده است. درحالي كه اچ‌دي- دي‌وي‌دي‌ها قبلا ‪ ۳۰‬گيگا بايت حجم ذخيره داده، داشتند.
  در ديسك‌هاي اچ‌دي-دي‌وي‌دي۳۰‬گيگابايتي قبلي، اطلاعات در دو لايه مختلف از سطح ديسك نوشته مي‌شدند اما با فناوري‌هاي جديد، يك لايه سوم به آنها اضافه شده و گنجايش آنها را به‪ ۵۱‬گيگابايت رسانده ‌است

  برگرفته از همشهري
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 8. کاربر زیر از دوست گرامی mohammad51 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  qtek-s100 (28 February 2007)

 9. #7


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  فصلي تازه در ماجراي رقابت Blu-ray و HD DVD

  تايم وارنر، سي‌دي‌هاي جديدي را ارائه خواهد کرد که مي‌تواند 2 فرمت اشعه آبي (Blu-ray )و DVD HD را تحت پوشش قرار دهد.
  ديسک هاي جديدي که به وسيله اين شرکت به بازار عرضه خواهد شد، Total HD نام دارد و در واقع ديسک هاي دولبه‌اي خواهد بود که يک سمت آن براي فرمت Blu-ray و سمت ديگر آن براي فرمت HD DVD در نظر گرفته شده است.
  شرکت وارنر اين محصول جديد را براي نخستين بار در نمايشگاه سالانه دستاوردهاي الکترونيکي در لاس وگاس به معرض نمايش گذاشته است.
  از آنجا که اختلاف نظر در تعيين استانداردهاي نسل آينده ديسک‌هاي نوري مي‌تواند رشد اقتصادي اين محصولات را در بازار با محدوديت مواجه کند، برخي کارشناسان خواستار برقراري ثبات اقتصادي نسبي در سطح بازارند و در تلاشند به فرصت مناسبي در روند بازار دست يابند تا بتوانند دو گروه رقابت کننده در اين عرصه، يعني سوني و همراهانش كه عرضه‌كننده فرمت Blu-ray هستند و توشيبا و همكارانش كه از DVD HD پشتيباني مي‌كنند را به توافق برسانند.
  بر اين اساس، بسياري از شرکتهاي بزرگ توليدکننده قطعات و لوازم الکترونيکي که خواستار جايگزيني ديسک‌هاي نوري با فرمت Blu-ray هستند نيز توليد ابزارهايي با قابليت تطابق هر دو سيستم موجود را در برنامه خود قرار داده‌اند.
  البته برخي از منابع خبري نيز اعلام کرده‌اند قيمت بالاي نسل جديد دستگاه‌هاي ضبط و پخش موسيقي که به بازار عرضه شده است، از دلايل ديگري است که سبب کاربرد کند و تدريجي اين محصول ميان کاربران شده است، در حالي که قيمت نهايي دستگاه‌هاي سازگار با هر دو فرمت به مراتب بسيار بالاتر از دستگاه‌هايي خواهد بود که تنها بر اساس يک فرمت طراحي شده باشند.
  جدال ادامه دارد
  آخرين آمارها مي‌گويند به ازاي فروش 47 ديسك 100HD DVD ديسك Blu-ray فروش رفته. پس از چندين ماه رقابت بين دو شركت بزرگ سازنده‌ سخت‌افزار، باز هم در نمايشگاه CES 2007 دو كمــپ Blu-ray و HD DVD با دو استاندارد و دو سياست جداگانه در مقابل يكديگر عرض اندام كردند.
  به هر حال، مهمترين عوامل برتري فرمت HD DVD توليد آسان ديسك‌ها، قيمت ارزان‌تر و همچنين سهولت دسترسي به ديسك‌هاي HD DVD و تعداد بيشتر پخش كننده‌هاي آن‌هاست، اما ظرفيت بالاي فرمت Blu-ray هم مزيت رقابت‌ناپذيري است.
  مصالحه دو فرمت، يكي از پيش‌بيني‌هايي بود كه در نمايشگاه CES گذشته پي‌ريزي شده بود، چون از يك‌طرف حضور دستگاه پخش همساز با هر دو فرمت نويد همزيستي آن دو را مي‌داد و از طرف ديگر، برادران وارنر با توليد ديسك‌هاي دو روي همساز با دو فرمت و همچنين قرارداد با استوديو‌ها و كلوپ‌هاي فيلم‌سازي، نويد روشن شدن خط‌‌مشي هريك از فرمت‌ها را مي‌داد كه البته هيچ‌يك از اين حدس‌ها به‌وقوع نپيوست.
  برخي كارشناسان مي‌گويند از آنجايي كه نسل جوان فيلم‌هاي خود را با فرمت HD DVD با تلويزيون‌هاي LCD هاي سايز بالا انتخاب مي‌كنند، پيروزي فرمت HD DVD احتمال بيشتري خواهد داشت. ضمن اين‌كه قيمت بالاتر و كسب سهم كمتر ديسك‌هاي Blu-ray عمده دليل فروش بيشتر ديسك‌هاي HDDVD محسوب مي‌شوند.
  آخرين گزارش‌ها، حاكي از عدم همكاري ديسك‌هاي Blu-ray سوني با استوديوهاي فيلم‌سازي است كه از اخبار داغ اين روزها به حساب مي‌آيد. در واقع استقبال استوديوها از فرمت HD DVD باعث نااميدي سوني شد.
  تحليلگران معتقدند به‌ اين ترتيب مرگ Blu-ray حتمي خواهد بود؛ چون اگر سوني بخواهد اشتباه بتامكس را تكرار كند فرمت Blu-ray نيز از ياد خواهد رفت.
  از طرفي برخي معتقدند همان‌طور كه با نبرد سخت بينVHS و بتامكس هر دو آن‌ها حذف شدند، با آمدن فرمت Blu-ray امكان حذف اين دو نيز وجود خواهد داشت.  برگرفته از همشهري
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 10. #8


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  قفل بلو ري و ايك نفوذگر كامپيوتر ادعا می‌كند كه مشخصات رمزگذاری شده AACS (Advanced Access Content System ) را كه به منظور كنترل كپی بدون اجازه پخش‌كننده‌های ويدئويی بلو ري و اچ دي-دي وي دي مورد استفاده قرار می‌گيرد شكسته است.
  اين نفوذگر كه به نام Muslix 64 ناميده می‌شود، گفته است كه پس از اينكه مشكلات سازگاری سخت‌افزار كه پخش اچ دي-دي وي دي ها را بر ايكس باكس كه در كامپيوترش متصل شده بود برای وی غيرممكن می‌كرد، اين ماه نرم‌افزاری را نوشته است.
  وی در نامه‌ای كه به سايت Domm9.org ارسال كرد، نوشت: دارم ديوانه می‌شوم، اين چيزی است كه «ما استفاده منصفانه» می‌ناميم، پس تصميم دارم آن فيلم را از كد خارج كنم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني IDG ماسليكس 64 فيلم ويدئويی از كد خارج شده توسط نرم‌افزار از فيلم سال 1987 استنلی كوبريك به نام «غلاف تمام فلزی» را ارسال كرده است.
  اين توسعه، نقطه ضعفی برای فرمت‌های ديسك نوری جديد است كه به صورت فريبكارانه جانشين دي وي دي می‌شود. Advanced Access Content System Licensing Administrator گروهی كه مشخصات AACS را قرار می‌دهند، نتوانستند برای توضيح روز جمعه حاضر شوند.
  هفت سال پيش جان جانسون شانزده ساله، اهل نروژ كار برجسته مشابهی اجرا كرد. طرح كدگذاری شده CSS يا Content Scrambling System را كه به وسيله DVDها استفاده می‌شد را شكست، او سرانجام از ارتباطات مربوط به عرضه نرم‌افزار از كد خارج كردن خويش تبرئه شد.
  فون لوهمن وكيل ارشد Electron Frontier foundation گفت: با شكستن ماسليكس 64، ACS از قانون كپی رايت Digital Millennium ايالات متحده تخلف ورزيده است، طبق اين قانون از تخلف كاربران از ابزارهای حفاظتی كپی بدون اجازه دارنده كپی‌رايت جلوگيری به عمل می‌آيد.
  فون لوهمن گفت: اين نرم‌افزار به نظر می‌رسد كه مفاد قانونی خنثی سازی را با مكانيزم‌های دشوار محافظت از كپی‌نوشته است، او محصول فانتزی جديدی را خريداری كرده است كه تصور می كند تجربه‌اش را افزايش می‌دهد و با وجود اين حقيقت كه وی خريدار قانونی است، اين محصول كار نكرده است.
  فون لوهمن افزود: وقتی مصرف كنندگان آمريكايی به صورت قانونی فيلم‌ها را از فروشندگان خريداری می‌كنند، بايد حق پخش مجدد آن فيلم‌ها را به هر صورت كه می‌خواهند، داشته باشند، اما متاسفانه اين قانونی نیست و هاليوود اختيار پخش مجدد فيلم‌ها را دارد
  چ دي-دي وي دي شكسته شد

  برگرفته از همشهري
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 11. #9


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  روزتا بر فراز مريخ


  کاوشگر فضايی روزتا، وارد مدار مريخ شد و توانست با استفاده از نيروی جاذبه اين سياره مسير حرکت خود را به سوی دنباله‌دار «چوريموف – گراسيمنکو» در نزديکی مشتری، تغيير دهد.
  قرار است اين کاوشگر فضايی سال 2014 وارد مدار دنباله‌دار چوريموف – گراسيمنکو شود و روی آن فرود آيد. وظيفه اين فضاپيماي بدون سرنشين اين است كه از روي سطح اين دنباله‌دار نمونه‌هايي را جمع كند و روي آنها آزمايش‌هايي انجام دهد. يكي از مهم‌ترين اين آزمايش‌ها پيدا كردن مولكول‌هاي پايه حيات از جمله اسيدهاي آمينه است.
  اصولا براي فرستادن فضاپيماهاي بي‌سرنشين به دور دست‌هاي منظومه شمسي، آنها را به سمت اجرام بزرگ‌تر نزديك به زمين مي‌فرستند تا فضاپيماها دور آنها بچرخند و با استفاده از نيروي جاذبه آنها خود را قلاب‌سنگ كرده و به سمت هدف اصلي پرتاب شوند. گاهي اين مانورها چند مرحله طول مي‌كشد. مثلا براي فرستادن يك فضاپيما به دوردست‌ها ممكن است پس از پرتاب از پايگاه زميني، يك بار فضاپيما به سمت زمين برگردد و خود را قلاب‌سنگ كند و بعد به سمت مريخ يا ناهيد و همين‌طور ديگر اجرام بزرگ برود و با استفاده از نيروي جاذبه آنها خود را پله‌پله به هدف نزديك كند. اين عمليات بسيار پيچيده است و كوچك‌ترين خطايي در آن ممكن است يا فضاپيما را به سطح سياره بكوبد يا آن را به دوردست‌هاي فضا پرتاب كند.به نوشته سايت پارس اسكاي، روزتا كه بايد از قوه جاذبه مريخ و زمين برای قرار گرفتن در مسيری درست و همچنين تنظيم سرعت و شتاب خود استفاده کند، اولين و تنها دفعه‌ای بوده که از کنار مريخ عبور کرده است. در پانزده دقيقه‌ای که مانور تغيير مسير اين کاوشگر در کنار مريخ صورت می‌گرفت، ارتباط راديويی‌اش با مرکز فضايی اروپا در «دارمشتاد» آلمان قطع شد، اما برقراری مجدد ارتباط راديويی با کاوشگر فضايی روزتا، باعث خوشحالی حاضران در اين مرکز شد.
  اين فضاپيما در حين سفرش به سوی دنباله‌دار (در نزديکی مشتری)، دو بار از کنار زمين عبور خواهد کرد. دانشمندان اميدوارند که فضاپيماي پيشرفته روزتا بتواند در جريان کاوشگری‌های خود در اين دنباله‌دار، به حل رازهای منظومه شمسی و چگونگی تکامل آن کمک کند.
  به نوشته سايت سازمان فضايي اروپا (اسا)، روزتا هنگام گذر از کنار مریخ، تصاویر حيرت‌انگیزی را فرستاده‌است

  برگرفته از همشهري
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 12. #10


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  ماموريتي براي كشف سيارات مشابه زمين

  جست‌وجو براي يافتن سيارات مشابه زمين با اعزام يك تلسكوپ فضايي تازه به مدار زمين وارد مرحله جديدي شده است.
  كوروت (Corot) نخستين فضاپيمايي است كه مي‌تواند آن دسته از كرات خاكي كه تنها چند برابر زمين هستند و حول ستاره‌هاي همسايه مي‌گردند را رديابي كند.
  اين فضاپيما همچنين مي‌تواند به جزئياتي در مورد اين سياره‌ها از جمله جرم، سن و تركيب شيميايي آنها پي ببرد. بخش هيجان‌انگيز ماموريت كوروت، اين است كه سعي مي‌كند كراتي را كه شبيه كره زمين هستند، بيابد؛ كراتي كه ممكن است مانند زمين، حيات روي آنها فراهم باشد.
  اين ماموريت چند مليتي توسط آژانس فضايي فرانسه (Cnes) هدايت مي‌شود. تلسكوپ فضايي كوروت روز چهارشنبه 27 دسامبر از پايگاه فضايي بايكونور قزاقستان به فضا پرتاب شد.
  آژانس فضايي اروپا، اتريش، اسپانيا، آلمان، بلژيك و برزيل از ديگر شركاي اين پروژه هستند. تين لام‌ترانگ، مدير پروژه كوروت، گفت: «انسان از ابتداي پيدايش نجوم به ساير كرات انديشيده است. كوروت به ما كمك خواهد كرد درك كنيم آيا كرات خارجي مشابه زمين تنها يك رويا هستند يا واقعيت خارجي دارند.»
  اين ماهواره 650 كيلوگرمي سوار بر سري جديد موشك سايوز فرگات، «سايوز- 2-1 بي» از سكوي بايكونور در قزاقستان به يك مدار قطبي (به ارتفاع 827 كيلومتر) پرتاب شد.
  سايوز-2-1بي نخستين نمونه از پرتاب‌كننده‌هاي روسيه است كه ويژگي‌هاي منحصر به فردي همچون نسل سوم موتورهاي قدرتمند و سيستم هدايت ديجيتالي دارد. از اين پس مركز فضايي گيانا در ايالات متحده نيز از پرتاب‌كننده‌هاي سايوز روسي استفاده خواهد كرد.
  كوروت حامل يك تلسكوپ 27سانتي‌متري (قطر آينه) و همچنين چند دوربين از نوع «سي‌سي‌دي» است كه مي‌تواند تغييرات بسيار خفيف در درخشندگي ستارگان را تشخيص دهد.
  كوروت يعني «چرخش همرفتي و گذر سياره‌اي» (Convection Rotation and Planetary Transits). ايده ساخت اين تلسكوپ فضايي براي نخستين بار در سال 1996 ميلادي توسط آژانس فضايي فرانسه مطرح شد و در 1999 از سوي شركاي اروپايي مورد موافقت قرار گرفت.
  سرانجام در سال 2000 ساخت آن توسط آژانس فضايي ملي فرانسه آغاز شد و هم اكنون ماموريت آن با همكاري آژانس فضايي اروپا (esa) پيش مي‌رود.
  ايان راكسبرگ، استاد اخترشناسي دانشگاه كويين‌مري كه عضو تيم آژانس فضايي اروپا در پروژه كوروت است، گفت: «اين ماموريت دو هدف عمده علمي را دنبال مي‌كند. رصد60هزار ستاره براي يافتن سيارات در اطراف آنها يكي از اين وظايف است.
  با قرار گرفتن سياره ميان ما، يعني ناظر زميني و ستاره‌اي كه حول آن مي‌گردد، بخشي از نور ستاره مسدود مي‌شود، به اين مي‌گويند گذر، مثل گذر زهره از برابر خورشيد. بنابراين كار ما اين است كه نور ستاره‌ها را اندازه بگيريم و مواظب افت درخشندگي آنها باشيم تا به وجود احتمالي سيارات در مدار آنها پي ببريم.»
  كلود كاتالا، يكي ديگر از اين دانشمندان مي‌گويد اين ماهواره عكس‌هايي از سيارات خارج از منظومه شمسي تهيه مي‌كند كه از عكس‌هايي كه از روي زمين از اين كرات برداشته مي‌شود، به مراتب دقيق‌تر خواهد بود.
  طي يك دوره دو سال و نيمه، اين ماهواره بر پنج يا شش قسمت آسمان تمركز خواهد كرد، هر بار به مدت 150روز. ماهواره هر 512 ثانيه يك بار درخشش تقريباً 10 هزار ستاره را اندازه‌گيري خواهد كرد.
  دوربين حساس آن كوچك‌ترين تغيير در درخشندگي اين ستارگان را تشخيص مي‌دهد. دانشمندان با اندازه‌گيري اين تفاوت‌ها، مي‌توانند بسياري از انواع سيارات را رديابي كنند، از سيارات غول پيكر گازي گرفته تا كرات كوچك خاكي. اما دانشمندان به خصوص مشتاق به يافتن سيارات كوچك‌تر هستند.
  پروفسور راكسبرگ توضيح داد در حالي كه سيارات بزرگتر با استفاده از تكنيك‌هاي مختلف از روي زمين (با تلسكوپ‌هاي زميني) قابل رديابي هستند، اما اين كار در مورد سيارات تقريباً هم اندازه زمين ممكن نيست.
  كوروت نخستين فضاپيمايي است كه مي‌تواند اين دسته از سيارات (مشابه زمين) را بيابد: «كوچك‌ترين سياراتي كه قاعدتاً بايد بتوانيم بيابيم، دو برابر زمين خواهند بود نه كمتر.» تيم محققان انتظار دارد در هر ميداني كه رصد مي‌شود حدود 10 تا 40 عدد از اين سيارات كوچك‌تر و ده‌ها عدد از سيارات بزرگتر گازي را بيابد.
  هدف عمده ديگر اين ماموريت درك بيشتر ستارگان است. دانشمندان با رصد تغييرات بسيار خفيف در نور ستاره، اطلاعاتي درباره بخش‌هاي داخلي، جرم، قدمت و تركيب شيميايي آن جمع‌‌آوري مي‌كنند.
  عنوان «چرخش همرفتي» مربوط به اين قسمت ماموريت كوروت پيرامون توانايي ماهواره در بررسي بخش‌هاي دروني ستارگان است. اين ماهواره با بررسي دقيق ميزان درخشندگي ستارگان به اندازه‌گيري امواج صوتي كه در اطراف سطح ستارگان ايجاد مي‌شود، مي‌پردازد.
  هنگامي كه چنين امواجي در بخش‌هاي دروني ستارگان ايجاد مي‌شوند، موج‌هايي را به سطح گسيل مي‌كنند كه باعث ناهمواري در سطح ستارگان خواهند شد.
  به اين ترتيب دانشمندان با بهره‌گيري از روش «اختر لرزه‌شناسي»، جرم دقيق ستارگان را محاسبه مي‌كنند. پروفسور راكسبرگ گفت اين تيم در نظر دارد اطلاعات بيشتري در مورد حدود 60 ستاره درخشان‌تر هر بخش از آسمان كه رصد مي‌شود، جمع‌آوري كند.
  از وقتي كشف اولين سياره در منظومه‌اي ديگر در سال1995 تاييد شد، بيش از 200 سياره ديگر نيز كه به دور ساير ستاره‌ها مي‌گشتند، پيدا شدند. سياره‌هايي كه تاكنون پيدا شده‌اند همگي سياره‌هاي گازي بزرگي مانند مشتري هستند كه در مداري نزديك به ستاره مادر مي‌گشتند.
  بسياري از آنها معروف به مشتري داغ (Hot Jupiter) هستند. برتري رصد با اين تلسكوپ نسبت به تلسكوپ‌هاي زميني، دور بودن از جو زمين است. دانشمندان اميدوارند كه ده‌ها سياره سنگي كه كمي بزرگتر از زمين هستند، طي مدت ماموريت كشف شوند.
  ستاره‌شناسان نيز كشف ستاره‌هاي گازي بيشتري را پيش‌بيني مي‌كنند. مالكم فريدلاند از دانشمندان پروژه كوروت در اسا مي‌گويد: «كوروت بسياري از سيارات سنگي را شناسايي خواهد كرد تا اخترشناسان مطالعه‌اي سازمان يافته روي اين داده‌ها انجام دهند. همچنين كوروت اولين نقشه كامل را از سيارات سنگي كه دور ستاره مادر مي‌گردند، فراهم خواهد كرد».
  طبق برنامه‌ريزي انجام شده، كوروت در جست‌وجوي سيارات خاكي است كه در طول 50 روز، مدارشان را كامل مي‌كنند. يعني بسيار نزديك به ستاره مادر هستند.
  سرجيو ولنتو سرپرست گروه علمي اسا مي‌گويد: «اسا خيلي وقت است كه براي شناسايي سياراتي مانند زمين فعاليت مي‌كند. كشف اين سياره‌هاي خاكي از اهداف بزرگ ماست».
  فضاپيماي «كپلر» ناسا، سال2008 به كوروت خواهد پيوست. اين فضاپيما حامل يك تلسكوپ 37/4 اينچي است كه بتواند سياره‌هاي سنگي كوچك‌تر از زمين را نيز شناسايي كند.
  دانشمندان بر اين باورند كه كپلر مي‌تواند بيش از 50 سياره كوچك‌تر از زمين را طي ماموريت چهارساله خود شناسايي كند. آژانس فضايي اروپا با ساخت و نصب اپتيك تلسكوپ كوروت در مركز ماهواره و همچنين انجام آزمايش‌هايي در مورد حداكثر بازده آن، در پيشبرد اين پروژه نقش اساسي داشته است.
  در حالي كه سپر (صفحه منعكس‌كننده) اين تلسكوپ توسط تيمي از مركز فني آژانس فضايي اروپا ساخته و توسعه داده شده، مسئوليت ساخت دستگاه پردازشگر داده‌ها نيز برعهده اسا بوده است.
  دانشمندان و متخصصان ديگري نيز از اقصي نقاط اروپا از جمله دانمارك، سوئد، انگلستان و پرتغال با اين پروژه همكاري داشته‌اند و متعاقب آن مجاز به استفاده از داده‌هاي تلسكوپ فضايي كوروت هستند.
  براي دستيابي به اطلاعات بيشتر پيرامون اين ماموريت به آدرس زير مراجعه كنيد:

  برگرفته از همشهري
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 13. کاربر زیر از دوست گرامی mohammad51 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  qtek-s100 (28 February 2007)

 14. #11


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  فيزيكدانان به روش جديد اندازه‌گيري ثابت جاذبه دست يافتند

  فيزيكدانان به روش جديدي براي سنجش ثابت جاذبه دست يافته‌اند كه با استفاده از آن مي‌توان اين ثابت فيزيكي به نام ثابت "جي" (G)را با دقت بيشتري اندازه‌گيري كرد.
  به گزارش سايت اينترنتي «نيوساينتيست»، هر چند نيروي جاذبه يكي از آشناترين انواع نيروهاي فيزيكي براي انسان است اما از زمان تعيين ثابت جاذبه توسط «نيوتن» تاكنون، دقت اندازه‌گيري اين ثابت تغيير چنداني نكرده‌است.
  در علم فيزيك نيروي جاذبه ميان دو جرم مختلف با استفاده از ثابت جاذبه (G)اندازه‌گيري مي‌شود. هم‌اكنون فيزيكدانان دانشگاه «استنفورد» در «پالو آلتو» با استفاده از مكانيك كوانتومي به روش جديدي براي سنجش ثابت جاذبه دست يافته‌اند.
  اين محققان در آزمايشي جديد، يك پرتو از اتمهاي عنصر سزيوم را به دو شاخه مجزا تقسيم كرده و به دو جهت مختلف هدايت كردند و سپس آنها را دوباره به يكديگر پيوند داده و به يك پرتو واحد تبديل نمودند. اين اقدام سبب مي‌شود الگوهاي تاريك و روشن ويژه‌اي روي صفحه‌اي كه پرتو بدان تابيده مي‌شود، ايجاد شود.
  محققان اين دانشگاه متوجه شدند قرار دادن يك قطعه ۵۴۰ كيلوگرمي از فلز سرب در كنار مسير اين پرتوها سبب مي‌شود اتمهاي سزيوم موجود در اين پرتوها به علت نيروي جاذبه جرم قطعه سربي، اندكي از مسير اصلي خود منحرف شوند و الگوهايي تاريك و روشن ايجاد شده روي پرده را تغيير دهند.
  به گفته اين فيزيكدانان، با توجه به تغييرات الگوهاي تاريك و روشن ايجاد شده روي پرده، مي‌توان ميزان جاذبه ميان اتمهاي سزيوم و جسم سربي را با دقتي بسيار بالا اندازه‌گيري كرد و ثابت جاذبه را با دقتي بسيار بيشتر از دقت روشهاي مرسوم، مشخص نمود.
  آزمايشهاي اين محققان با استفاده از روش جديد تاكنون از صحت تخمينهاي قبلي در مورد ثابت جاذبه خبر داده‌است و ادامه اين آزمايشها مي‌تواند به تعيين بسيار دقيق‌تر ثابت جاذبه منجر شود.

  iهمشهري
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 15. #12


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  سه ايراني در« سرن»


  براي كشف هسته اتم، لرد رادرفورد، در دهه اول قرن بيستم دستگاهي ساخت كه در آن ذرات باردار را در ميدان الكتريكي قرار داد.
  اين ذرات شتاب گرفتند و به ورقه نازكي از طلا كوبيده شدند و مشخص شد كه تمام جرم اتم‌هاي طلا در مركز آن قرار دارد و به اين‌ترتيب، هسته اتم كشف شد. اسم اين دستگاه را شتاب‌دهنده گذاشتند.

  از آن زمان تا حالا، شتاب‌دهنده‌ها ذرات زيراتمي زيادي را كشف كرده‌اند. براي آزمايش‌هاي خيلي بزرگ، نياز هست كه ذراتي كه شتاب مي‌گيرند به سرعت‌هاي بسيار بالايي در حدود سرعت نور برسند.

  براي ذرات سنگين‌تر از الكترون رسيدن به چنين سرعتي در يك مسير صاف، خيلي به صرفه نيست. براي همين شتاب‌دهنده‌ها را به صورت دايره‌هاي بزرگي مي‌سازند.

  ذره هيگز در دهه ۱۹۷۰ به افتخار فيزيكدان انگليسى پيتر هيگز نامگذارى شده. طبيعت را 4 نيروي بنيادي مي‌گردانند كه عبارت‌اند از: گرانش، الكترومغناطيس، هسته‌اى ضعيف و هسته‌اى قوي. فيزيكدانان سال‌هاست دنبال نظريه‌اي مي‌گردند كه اين 4 نيرو را در قالب يك نيرو توجيه كند.

  در نظريه، ذره هيگز، نيروي الكترومغناطيس و نيروي ضعيف هسته‌اى را به هم پيوند مى‌زند و يكى مى‌سازد.براي پيداكردن ذره هيگز بايد شتاب‌دهنده‌اي داشته‌باشيم كه بتواند به ذرات انرژي زيادي بدهد كه آنها پس از برخورد با هم بتوانند هيگز را آشكار كنند.

  شتاب‌دهنده‌هاي فعلي قادر به توليد اين ميزان انرژي نيستند (غير از تواترون در آمريكا). براي همين از سال 2000 شتاب‌دهنده LEP در سرن تعطيل شد تا در آن تجهيزات جديدي قرارداده شود و شتاب‌دهنده بزرگ‌تري ساخته شود. اين شتاب‌دهنده، «برخورددهنده بزرگ هادروني» يا به اختصار LHC ناميده مي‌شود.

  اين آزمايشگاه در نزديكي شهر ژنو؛ در مرز سوييس و فرانسه در زير زمين در حال احداث است. در اين آزمايشگاه، پروتون‌ها، در يك تونل ۲۶كيلومتري شتاب گرفته و به اندازه ۱۴تريليون الكترون ولت انرژي مي‌گيرند و به هم برخورد مي‌كنند تا اين برخورد، ردي از هيگز را به ما نشان دهد. LHC مراحل پاياني خود را مي‌گذراند.

  هفته پيش، يكي از قسمت‌هاي اصلي LHC كه سازه‌اي بسيار عظيم بود، به محل اصلي‌اش در تونل منتقل شد. اين عمليات بسيار وقت‌گير و حياتي بود به طوري كه بعد از آن مي‌توان گفت كه قسمت‌هاي اصلي LHC آماده شده است. جالب است بدانيد كه كشورمان هم در اين پروژه همكاري دارد.

  دكتر حسام ارفعي، استاد دانشگاه صنعتي شريف و تعدادي از همكاران و دانشجويانشان در اين پروژه همكاري دارند. به اين بهانه با يكي از فيزيكدانان جوان كشورمان كه عضو تيم EP در پروژه LHC است به گفت‌وگو نشسته‌ايم.

  دكتر سعيد پاك طينت، فارغ‌التحصيل فيزيك شريف و عضو تيم آزمايش CMS در LHC است كه مهم‌ترين آزمايش براي پيداكردن ذره هيگز است.

  هفته گذشته يكي از قسمت‌هاي مهم LHC نصب شد. اين قطعه چه چيزي است و به چه دردي مي‌خورد؟
  اين يكي از قسمت‌هاي اصلي سولنوئيد آزمايش CMS بود كه به سالن اصلي كه براي آن در نظر گرفته بودند منتقل شد. CMS يكي از 2 تا آزمايش اصلي اين آزمايشگاه هست. آزمايش ديگر اسمش ATLAS است.

  اين قطعه خيلي بزرگ بود و انتقالش بسيار مشكل بود. چرا آن را در همان جا نساختيد؟
  مي‌خواستند هم‌زمان هم تالار اصلي را بسازند و هم قطعه‌هاي اصلي آزمايش CMS را. براي همين آنها را روي زمين، قطعه‌قطعه ساختند و بعد به آزمايشگاه منتقل كردند.

  CMS چند قطعه هست؟
  15 قطعه اصلي كه به 100 متري زيرزمين منتقل شود.

  اين قطعه ظاهراً خيلي اهميت حياتي براي اين آزمايش دارد.
  بله. اين قسمت مركزي CMS است كه يك مغناطيس ابررسانايي و يك ردياب براي دنبال كردن مسير ذرات بنيادي و يك گرماسنج الكترومغناطيسي در آن قرار مي‌گيرد.

  برنامه CMS كي اجرا مي‌شود؟
  قرار است كه در اكتبر 2007 يعني 10 مهر امسال LHC شروع كند به برخورد دادن ذرات با هم و داده‌ها استخراج شود. اما اين راه‌اندازي آزمايشي است و مي‌خواهيم ببينم كه دستگاه كار مي‌كند يا نه.

  برنامه اصلي براي پيدا كردن هيگزكي اجرا مي‌شود؟
  داده فيزيكي كه ما انتظار داريم، اواسط سال 2008 به دست مي‌آيد.

  اين تاريخ براي هر دو تا آزمايش هست؟ هم ATLAS و هم CMS؟
  بله اين دو تا آزمايش بايد هم زمان انجام شود. اين آشكارسازها انواع ذرات را همزمان آشكار مي‌كنند. منتها ساختار آنها با هم فرق دارد. براي همين همزمان 2 تا آزمايش با دو تا تكنولوژي متفاوت با هم انجام مي‌شود تا اگر يكي از اين آشكارسازها اين ذرات را كشف كرد، ديگري هم نتيجه را تاييد كند. فقط هيگز و ابرتقارن هم نيست. اگر نظريه ريسمان علامتي در انرژي‌هاي پايين داشته باشد، مي‌توان آن را در اينجا ديد.

  غير از اين 2 تا، 2 آزمايش ديگر هم در LHC هست.
  كلاً 4 آزمايش هست. غير از ATLAS و CMS دوتاي ديگر هست LHCb وديگري ALICE كه اولي قرار است به شكست تقارن نگاه كند و دومي به نتيجه برخورد يون‌هاي سنگين مي‌پردازد. يعني هسته‌هاي طلا يا سرب را به هم مي‌كوبند و نتيجه را مطالعه مي‌كند.

  نتيجه چنين برخوردي چيست؟
  اثر برخورد،توده‌اي از كوراك و گلوئون است كه به آن كوراك – گلوئون پلاسما مي‌گويند. در آزمايش ALICE اين را بررسي مي‌كنند.

  مي‌شود گفت كه LHC بزرگترين آزمايش علمي تمام تاريخ بوده؟ از لحاظ حجم نيرو، هزينه و اندازه؟
  [خنده] خوب ما كه نمي‌توانيم چنين حرفي بزنيم چون ممكن است يكي ديگر در جايي ديگر ادعا كند كه آزمايش من مهمتر است. الان سؤال مهم در فيزيك ذرات بنيادي، پيدا كردن هيگز است. LHC مي‌تواند جواب اين سؤال را بدهد.

  آن چيزي را كه فعلاً ما دنبالش هستيم را پيدا مي‌كند. اما اين كه گفتيد بزرگترين آزمايش علمي هست را از استادم نقل قول مي‌كنم كه...

  كي؟
  تزيانو كميروسي، يك فيزيكدان ايتاليايي در سرن. ايشان مي‌گفت كه پروژه‌LHC قابل مقايسه است با پروژه تونل مانش. از لحاظ عظمت.

  چند نفر در اين آزمايش همكاري مي‌كنند؟
  چيزي حدود 4000 فيزيكدان.

  كل تيم چند نفر است؟
  حدود 10 هزار نفر.

  چند تا كشور؟
  حدود 40 كشور.

  ايران اين وسط چي كار مي‌كند؟ ظاهراً بعضي از قطعات LHC در كارخانه هپكو توليد شده است.
  قرارداد همكاري ايران 2 قسمت است. يكي فرستادن دانشجو براي آزمايش و مطالعه مسائل فيزيكي و قسمت ديگر اين بود كه ايران بايد چيزهايي را براي LHC مي‌ساخت.

  چيزهايي كه ايران ساخت خيلي بزرگ نبودند. اما تا حدودي ظريف بود و نياز به نظارت خودشان هم بود. چندين بار تيم‌هاي سرن به ايران آمدند تا به مراحل ساخت اين دستگاهها نظارت داشته باشند.

  چه بودند؟
  يكي‌شان يك ميز بود كه خيلي دقيق بود و بايد بار زيادي را تحمل مي‌كرد. و ديگري پوششي بود براي قسمتي از آشكارساز كه يكي در كارخانه هپكو ساخته شد و ديگري در تانك‌سازي دورود اصفهان.

  نتيجه كار چه بود؟
  من در سوئيس بودم كه اين قطعات رسيد. و من از خودشان شنيدم كه خيلي خوششان آمده است. اتفاقاً جايزه‌اي هم به هپكو دادند به خاطر كيفيت بالاي چيزي كه ساخته بودند. يك مهندس هلندي بود كه روي ساخت اين قطعات نظارت مي‌كرد.

  اين قطعه‌ها هم نارنجي بود. وقتي بهش گفتيم كه چرا اينها را رنگ نارنجي زديد، گفت ايراني‌ها مي‌خواستند سبز و سفيد و قرمز بزنند اما بالاخره نارنجي شد كه رنگ تيم‌ ملي فوتبال ماست!

  چند تا ايراني آنجا هستند؟
  3 تا دانشجوي دكترا و استادان اردلان و ارفعي و منصوري كه بيشتر مسئوليت‌هاي مديريتي دارند. دكتر ارفعي بيشتر دخيل هستند.

  تيم LHC مي‌تواند با كشف هيگز جايزه نوبل فيزيك را ببرد؟
  خوب نوبل يك خورده سياسي هم هست. سال 1995 كوارك t كشف شد ولي تا حالا جايزه نوبل به آن نداده‌اند.  همشهري
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 16. کاربر زیر از دوست گرامی mohammad51 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Nomad (22 December 2009)

 17. #13


  زمان پیوستن
  27 Apr 2006
  شهر
  تهران
  گوشی موبایل
  jasjam
  نوشته‌ها
  6,580
  تشکر شده:
  11220

  پیش گزیده

  ماده تاريك، انرژي تاريك  مكانيك كلاسيك را نيوتن در اواخر قرن هفدهم بنيان‌گذاري كرد. غير از قوانين سه‌گانه حركت، نيوتن قانون جهاني گرانش را هم كشف كرد.
  او همه اينها را در كتاب معروفش «اصول» توضيح داد. طبق قانون گرانش نيوتن، نيروي جاذبه گرانشي بين دو جسم، با جرم آن دو جسم نسبت مستقيم و با فاصله بين آنها نسبت عكس مجذور دارد.

  در قرن هجدهم با كارهاي اويلر، لاگرانژ، هميلتون و ... مكانيك كلاسيك به اوج قدرت خود رسيد. كشف سياره اورانوس از روي اختلالات مدار سياره كيوان و كشف سياره نپتون از روي اختلالات مدار سياره اورانوس، نشان‌دهنده توانايي مكانيك نيوتني بود. اين موفقيت‌ها باعث شده بود كه اشكالات اساسي مكانيك كلاسيك پنهان بماند.

  اواخر قرن نوزدهم بود كه با پيشرفت در مهندسي و اپتيك (نورشناسي) و ساخت دستگاه‌هاي دقيق، آزمايش‌هايي انجام شد كه اختلافات كوچكي با نظريه مكانيك كلاسيك نشان مي‌داد. در بين فيزيك‌دانان نظري هم بعضي از مفاهيم مكانيك كلاسيك مثل فضا و زمان مطلق هميشه محل ترديد بود.

  حتي خود نيوتن هم به مفهوم فضاي مطلق مشكوك بود. اما در اواخر قرن نوزدهم كه اين اختلافات كوچك پيدا شد، فضا براي تفكر و بازتعريف مفاهيم مكانيك كلاسيك باز شده‌بود. در اين بين دانشمنداني مثل لورنس، فيتزجرالد و پوانكاره كارهاي پيشگامانه‌اي انجام دادند.

  اما كار نهايي را آلبرت اينشتين انجام داد. حاصل 5 سال كار پژوهشي او در مقاله‌اي كه در سال 1905 در مجله آلماني «آنالن در فيزيك» كه از معتبرترين مجله‌هاي علمي زمان بود، به جهان علم عرضه شد. اينشتين در مقاله‌اي با عنوان «الكتروديناميك اجسام متحرك» نظريه نسبيت خاص را تشريح كرد.

  در اين مقاله بود كه او نظرات علمى درباره مفاهيم فضا و زمان را عوض كرد. خودش مي‌گويد كه كلي در مورد آن فكر كردم تا اين كه فهميدم اشكال كار كجاست: «زمان». الان صحبت كردن در مورد اين كارهاي پيشروانه اينشتين ساده است.

  ولي آن موقع قدرت بي‌نظير مكانيك كلاسيك از يك طرف و يهودي بودن اينشتين از طرف ديگر باعث شده‌بود كه جبهه‌گيري‌هايي عليه نظريه نسبيت خاص گرفته‌ شود. كار به جايي رسيد كه حتي در سال 1921 كه قرار بود اينشتين در حضور پادشاه سوئد نطق جايزه نوبل‌اش را ايراد كند، به او تذكر دادند كه در مورد نسبيت صحبت نكند و تنها به كشف ديگر و مهمش «توضيح اثر فوتوالكتريك» بپردازد.

  پس از تدوين نسبيت خاص، لازم بود كه اين نظريه به دستگاه‌هاى شتاب‌دار هم تعميم يابد. ده سال كار مداوم اينشتين باعث بنيان‌نهادن نظريه‌اي نوين براى گرانش يعنى نسبيت عام در سال 1916 شد.

  توضيح اختلالى در مدار تير كه گرانش نيوتنى نمي‌توانست توضيح‌اش دهد، توسط اينشتين در همان اوايل تدوين نسبيت عام (چرخش حضيض بيضي مدار تير به مدار ۴۳ ثانيه قوسى در سال) باعث مقبوليت نسبيت عام شد.

  يكى ديگر از پيشگويى‌هاى نسبيت عام در سال ۱۹۱۶ اين بود كه مسير نور موقع گذشتن از كنار اجسام سنگين منحرف مى‌شود. سر آرتور ادينگتون در رصد يك خورشيدگرفتگى در سال ۱۹۱۹ اين پديده را آزمايش كرد و به اعتبار نسبيت عام افزود.

  جالب اين كه ادينگتون انگليسي بود و اينشتين آلماني و دوكشور در آن زمان درگير جنگ با هم بودند. پس از آن دوران، نسبيت عام وارد يك ركود نسبى شد. رياضيات غامض و پيچيده كه براى خيلى از فيزيك‌دانان هم ساده نبود از يك طرف و نبودن تكنولوژى لازم براى انجام آزمايش اثرات نسبيت عام در نزديكى زمين، (به دليل كوچك بودن اجرامى مثل زمين يا ماه) باعث شده بود كه هم از لحاظ نظرى و هم تجربى پيشرفت چندانى در نسبيت عام به‌وجود نيايد.

  از دهه 1920 تا 1960 جز چند كار برجسته توسط فيزيك‌داناني مثل فريدمن، رابرتسون، گاموف و ... عملاً كار چنداني در اين زمينه انجام نشد تا اين‌كه در دهه ۱۹۶۰ با آغاز رقابت فضايي آمريكا و شوروي پس از پرتاب ماهواره اسپوتنيك توسط روس‌ها، دوباره پژوهش‌هاي نظري و عملي در نسبيت عام آغاز شد.

  جنگ‌ها و به‌خصوص جنگ سرد بيشترين كمك را به پيشرفت فيزيك كرده‌اند! از آن زمان تاكنون پژوهش روي گرانش و نسبيت عام هميشه در كانون توجه دانشمندان فيزيك قرار داشته ‌است. در اين بين گاهي آزمايش‌ها يا نظرياتي مطرح مي‌شدند كه يا درصدد نقض نسبيت عام برمي‌آمدند يا اين كه بديلي براي آن به شمار مي‌آمدند. اما نسبيت عام از همه آزمايش‌ها سربلند بيرون آمد و هيچ نظريه‌اي تا به امروز نتوانسته ‌است به قدرت نسبيت عام، پديده‌هاي گرانشي را شرح دهد يا توجيه كند.

  انفجار بزرگ

  نظريه نسبيت عام براي توجيه پديده‌هاي گرانشي از معادله اينشتين استفاده مي‌كند. در يك طرف اين معادله، جرم و انرژي هستند و در طرف ديگر آن خميدگي فضا- زمان قرار دارد. يعني ماده و انرژي هستند كه شكل خميدگي فضا و زمان را مشخص مي‌كنند.

  اينشتين برپايه پيش‌فرض‌هاي ذهني خودش انتظار داشت كه معادله‌اي كه شكل دنيا را توجيه مي‌كند، معادله‌اي ايستا باشد. چون او فكر مي‌كرد كه جهان بي‌نهايت است و آغاز و پايان ندارد و ايستاست. براي همين به طور دستي، يك جمله به معادله‌اش اضافه كرد. اين جمله را «جمله كيهان‌شناسي» مي‌گويند.

  چون تنها براساس عقايد كيهان‌شناسانه آلبرت اينشتين بود كه اين جمله به معادله اضافه شده‌بود. ولي ادوين هابل با تلسكوپ كشف كرد كه جهان در حال انبساط است وديدگاه اينشتين زير سئوال رفت! اينشتين بعداً گفت كه اين كار بزرگ‌ترين اشتباه عمرم بود.

  فريدمن، فيزيك‌دان روسي نشان داد كه مدل‌هايي كه در آنها جهان در حال انبساط باشد هم در معادله اينشتين صدق مي‌كند. به هركدام از اين مدل‌ها يك حل معادله اينشتين مي‌گويند.

  اگر جهان در حال انبساط باشد پس بايد اين انبساط از يك نقطه آغاز شده باشد. اگر به زمان گذشته بازگرديم، به جايي مي‌رسيم كه همه جرم دنيا در يك نقطه متمركز شده‌اند و شروع به انبساط كرده‌اند.

  جرج گاموف، فيزيكدان اصالتاً روسي، پيش‌بيني كرد كه اگر چنين انفجاري رخ داده‌باشد، بايد آثار اين انفجار در همه جهات به طور متقارن پراكنده شده‌باشد. پس بايد بتوان آثار آن را همين الان هم روي زمين مشاهده كرد.

  گاموف پيش‌بيني كرد كه بايد آثار انفجار بزرگ، با تابشي با طول موج حدوداً 4 كلوين ديده شود. در سال 1965، دو مهندس جوان آزمايشگاه تلفن بل به اسم پنزياس و ويلسون كه آنتني ساخته بودند در حال رديابي امواج الكترومغناطيسي، تابشي را در طول موج 7/2 كلوين كشف كردند.

  آنها اول خيال كردند كه علامتي از موجودات فضايي كشف كرده‌اند! اما بعد كه مشخص شد كه اين تابش در تمام جهات و با شدتي تقريباً ثابت در حال ساطع‌شدن است، معلوم شد كه اين همان تابشي است كه گاموف پيش‌بيني كرده‌بود. به اين ترتيب عملاً نظريه انفجار بزرگ و انبساط عالم تاييد شد.

  ماده تاريك

  به‌اين‌ترتيب، حل‌هاي گوناگوني در معادله اينشتين صدق مي‌كند. يكي از اين حل‌ها، حل شوارتزشيلد است. حل شوارتزشيلد توجيه كننده حركت اجسام به دور يك جرم مركزي است. مثلاً براي چرخش زمين به دور خورشيد از حل شوارتزشيلد معادله اينشتين استفاده مي‌شود. جوابي كه براي مسير حركت زمين به دور خورشيد از اين روش به‌دست مي‌آيد عملاً با جوابي كه از معادله نيوتن مي‌آيد، يكي است.

  چون كه جرم خورشيد آن‌قدر كم است كه جواب نيوتني هم كافي است. براي همين بود كه سال‌ها معادله گرانش نيوتن قادر بود كه همه برهمكنش‌هاي گرانشي را توضيح دهد. اما وقتي جرم به اندازه كافي زياد مي‌شود ديگر معادله نيوتن نمي‌تواند حركت را توجيه كند. مثلاً براي حركت خورشيد به دور مركز كهكشان راه شيري، ديگر بايد از معادله اينشتين استفاده كرد.

  اما نكته اين‌جاست كه وقتي سرعت حركت يك جسم مثلاً يك كهكشان به دور حركت مركز يك خوشه كهكشاني را اندازه مي‌گيرند، عددي كه به‌دست مي‌آيد، خيلي بيشتر از آن است كه جرم آن خوشه كهكشاني بتواند چنين سرعتي را تأمين كند.

  پس بايد ماده‌اي وجود داشته‌باشد كه تأمين‌كننده اين سرعت است ولي ما قادر به آشكارسازي اين ماده نيستيم. براي همين به آن «ماده تاريك» مي‌گويند. هنوز هيچ كانديد خوبي براي ماده تاريك پيشنهاد نشده و اين پديده توجيه درست و درماني ندارد و يكي از موارد حل نشده نسبيت عام است.

  انرژي تاريك

  معادله اينشتين مدل جهان را هم توجيه مي‌كند. حلي كه مدل جهان را با استفاده از معادله اينشتين بيان مي‌كند، حل فريدمن - رابرتسون – واكر مي‌گويند كه انبساط جهان را توجيه مي‌كند. نسبيت عام خيلي چيزها را در مورد مدل انبساط جهان و انفجار بزرگ توانسته بود به خوبي بيان كند.

  مدل اين‌طور بود: «جهان حدود 14 ميليارد سال پيش با يك انفجار بزرگ اوليه آغاز شده‌بود. در آن زمان تمام محتويات عالم در يك نقطه بي‌نهايت كوچك و بي‌نهايت چگال متمركز بود. اين تراكم فضا-زمان را چنان خميده بود كه تمام آن در همان نقطه متمركز بود. سپس انفجار بزرگ روي داد و محتويات عالم همراه خود فضا-زمان از هم جدا شدند.

  در ابتدا فقط تابش بود سپس ذرات شكل گرفتند و درحدود 300 هزار سال پس از انفجار بزرگ، اتم‌ها شكل گرفتند و به قول فيزيك‌دانان جهان شفاف شد. هرچه زمان گذشت جهان سردتر شد و ساختارهاي بزرگ‌تري مثل ستاره‌ها و كهكشان‌ها شكل گرفتند. جاذبه گرانشي بين اجرام آنها را در كنار هم نگه‌داشت.»

  جهان هنوز هم به انبساط و سرد شدن ادامه مي‌دهد. الان دماي متوسط جهان 7/2 كلوين يعني برابر همان تابشي است كه پنزياس و ويلسون كشف كرده‌بودند. با توجه به نيروي گرانش بين اجرام، براي آينده جهان سه حالت قابل توجه بود:

  1 - جاذبه باعث مي‌شود كه سرانجام روند انبساط جهان متوقف شده و يك انقباض آغاز شود و دوباره همه محتويات عالم در ‌هم ‌بريزند و عين انفجار بزرگ، ماده دوباره در يك نقطه متمركز شود.

  2 - مقدار ماده موجود در جهان آن‌قدر باشد كه جاذبه براي متوقف‌كردن انبساط عالم كافي نباشد و انبساط جهان تا ابد ادامه پيدا كند اما اين انبساط كند شونده باشد.

  3 - مقدار ماده به حدي باشد كه سرعت انبساط در زمان بي‌نهايت دقيقاً برابر صفر شود.

  اما در اواخر قرن بيستم بود كه كيهان‌شناسان با واقعه‌اي حيرت‌آور روبه‌رو شدند.

  اندازه‌گيري‌ها نشان داد كه جهان به هيچ‌كدام از اين راه‌ها نمي‌رود و راه چهارمي را برگزيده است، «انبساط تند‌شونده»!

  اين حالت تنها زماني پيش مي‌آيد كه نيرويي بيشتر از جاذبه و در خلاف جهت آن در جهان وجود داشته باشد. اما منشا اين نيروي اسرارآميز چيست؟ هنوز هيچ‌كس نمي‌داند. براي همين به آن «انرژي تاريك» مي‌گويند.

  انرژي تاريك يك چيزي حدود 75 درصد محتويات عالم را تشكيل داده و ماده تاريك هم حدوداً 20 درصد عالم را و آن قسمت از ماده و انرژي را كه بشر شناخته و در «مدل استاندارد ذرات بنيادي» آن را توضيح‌داده، همه‌اش 5 درصد عالم است. ماهيت ماده تاريك و انرژي تاريك هنوزدو راز بزرگ و فاش نشده فيزيك هستند.
  زندگی مثل پیانو است,دکمه های سیاه برای غم ها و دکمه های سفید برای شادی ها .اما زمانی می توان آهنگ زیبایی نواخت که دکمه های سیاه و سفید را با هم بفشاری

  یا حق

 18. کاربر زیر از دوست گرامی mohammad51 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  Nomad (22 December 2009)

صفحه 1 از 49 1234567811 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد