تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 51

نام گفتگو: جبران افت ارزش وسیله نقلیه بر اثر تصادف

زمان پیوستن
    16 Sep 2005
    شهر
    Tehran
    اتومبيل
    ?MUSSO
    گوشی موبایل
    p1

پیش گزیده جبران افت ارزش وسیله نقلیه بر اثر تصادف

چنانچه با اتومبیلی تصادف کردید و مقصر نبودید می تونید علاوه بر خسارت صافکاری و نقاشی و یا تعویض قطعات که بیمه پرداخت میکنه. خسارت افت ارزش وسیله نقلیه رو هم از مقصر حادثه طلب کنید. که معمولآ 2 3 برابر پولیست که بیمه به شما میده! تعجب کردید؟ تازه برای این کار پروسه خیلی پپیچیده یا زمان زیادی رو لازم نیست صرف کنید.
    به عبارت دیگه پس از تصادف اتومبیل شما تصادفی به حساب میاد و از ارزش اون موقع فروش کم میشه . شما میتونید این افت ارزش رو از مقصر بگیرید.
    1-برای این کار پس از طی مراحل بیمه آدرس مقصر رو یادداشت کنید و وقتی خسارت خودتون رو از بیمه گرفتید اونوقت خسارت افت ارزش وسیله نقله رو از مقصر طلب کنید ( که عمرآ زیر بار نمیره )
    نگران نباشید با خونسردی هرچه تمامتر بهه دادگاه حقوقی که نزدیک محل زندگی مقصر است شکایت کنید ( نه دادگاهی که به شما نزدیکه. تاکید می کنم!)
    2-سعی کنید افت ارزش رو بیش از 2 میلیون تومان بنویسید که کارتون به شورای حل اختلاف کشیده نشه. البته هرچه بیشتر این رقم رو بنویسید هزینه دادرسی شما هم بیشتر میشه مثلآ برای طرح دعوای سه ملیونی حدود 50 تومن برای کارشناس و 50 تومن هم هزینه دادرسی کنار بگذارید!
    البته چون شما 100 % برنده دعوا هستید مبالغ هزینه کارشناسی و دادرسی نیز به شما باز پرداخت خواهد شد ( یعنی از مقصر می گیرند . جیرینگی)

3-سعی کنید کپی کروکی و قسمتی که بیمه پر کرده و عکسی که تو اداره بیمه از ماشینتون می گیرند رو همراه داشته باشید. ( البته تهیه اینا یه کمی سخته ولی بهتره داشته باشید )

4- نیاز به وکیل ندارید و کل کار شما حداکثر 5 ماه هم طول نمی کشه و مطمئننم اگه یک اپسیلون عرضه داشته باشید از پس کار بر میاید!

5- عنوان دادخواست رو " جبران ضرر و زیان " بگذارید و در دادخواست خیلی راحت و خلاصه شرح ما وقع رو بنویسید ( اگه خواستید کامل این قسمت رو توضیح میدم )

6- دادگاه تشکیل میشه ویک کارشناس تعیین میکنه تا افت ارزش وسیله نقلیه رو تعیین میکنه

7- مطمئنآ طرف اگه عاقل باشه به نظر کارشناس اعتراض نمی کنه چون در این صورت ددگاه 3 کارشناس تعیین میکنه و چون ایندفعه او شاکی هست هزینه 3 کارشناس رو ایشون باید بده! که حدود 150 هزار تومن میشه . تازه 3 کارشناس هم هیچوقت نظر کارشناس اولیه رو خیلی تغییر نمیدن. مثلآ ممکنه کارشناس اول یک میلیون برای شما خسارت بنویسه حالا3تا کارشناس در بد تین حالت ممکنه 950 هزار تومن بنویسند وبا احتساب 150 تومنی که طرف برای کارشناس خرج کرده میشه 100 تومن هم ضرر!
    پس خیالتون راحت طرف اگه عاقل باشه اعتراض نمیکنه!

8- میتونید ماشیبتون رو تعمیر کنید و نیازی نیست که تا دادگاه صبر کنید. و ماشین تصادفی مثل آیینه دق هر روز جلوی چشمتون باشه! چون ماشینی که یه گلگیرش رنگ شده خوب معلومه چقدر ازش افتاده دیگه. مثلآ پژو 84 یک گلگیر رنگ با پژو 84 بدون رنگ اختلاف قیمتشون معلومه!!!

9- این روش برای ماشینهای مدل سال یا یک سال قبل که بدون رنگ هستند و قیمتشون بالاست مفیده
    وگرنه فکر می کنید کارشناس برای یه ماشین 6 ملیونی مدل 80 که قبلآ هم رنگ داشته چیزی بیش از 100 تومن تعیین میکنه؟ حالا فوقش 200 تومن ( که محاله ) ولی ارزش 5 6 ماه دوندگی رو نداره.
    این روش برای نقل داغ کردن راننده های پر رو که خیلی به بیمه شون مینازند خوبه! اینجوری دفعه دیگه از کنار ماشین های دیگه از فاصله 2 متری رد میشه! و حواسشو جمع می کنه!
    اگه 10% مردم اینکارو بکنند آمار تصادفات کلی کم میشه!

ادامه دارد....
    به کعبه گفتم تو از خاکی منم خاک، . . چرا باید به دور تو بگردم؟
    ندا آمد تو با پا آمدی باید بگردی ، . . . . برو با دل بیا تا من بگردم!

2. 51 نفر از کاربران ، از دوست گرامی alirezasalam به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

1111 (5 February 2007), 8cylinder (28 August 2009), afflatus (9 April 2009), alfred88 (11 February 2007), Alireza_g (4 April 2009), amahdavi2004 (13 August 2007), amir_CLK500 (7 February 2007), arvin1 (11 May 2010), ashkan408 (8 February 2007), badform (5 March 2011), behesht1979 (5 March 2007), Behrooz_S (29 January 2009), BloodReza (10 February 2007), اینجانب (9 February 2007), config (6 February 2007), Cube_Head (2 May 2012), eastern (31 January 2008), easternboy (27 February 2007), eCom2001 (30 December 2007), El Padrino. (5 April 2007), Empress (30 December 2007), تك سوار (17 April 2010), Foad (7 February 2007), greenday (14 February 2007), haftsin (10 January 2010), hamed.benz (26 November 2007), ijabalameli (10 March 2010), حسام 61 (9 February 2007), kasra_masiha (17 February 2007), kevin_m_bb (10 February 2007), latari (22 August 2010), mehdi 2010 (30 April 2010), Moein_sg (15 March 2007), morten (29 January 2009), Mr.Sina (9 February 2007), msh8164 (1 February 2009), rezaps (7 February 2007), rezasmile (19 February 2007), seeker (3 April 2007), sepasi (12 February 2009), Shanli (29 January 2009), siamak3 (17 February 2007), sibsabz (29 January 2009), sina1808 (6 April 2009), sogoli (6 February 2007), solid (28 March 2009), علی بابا (8 February 2007), XELTEK (8 February 2007), XIII (7 February 2007), X_Man (2 January 2008), z_qz54 (12 February 2007)

زمان پیوستن
    02 Oct 2005

پیش گزیده

عليرضا جان مثل هميشه عالي بود اين قانون جديده يعني مصوب كي هست؟

زمان پیوستن
    16 Sep 2005
    شهر
    Tehran
    اتومبيل
    ?MUSSO
    گوشی موبایل
    p1

پیش گزیده

config جان ممنون از لطفت . این قانون خاصی نیست که تازه اومده باشه. هرکس تحت هر عنوانی به شما یا اموال شما ضرر بزنه شما تحت عنوان جبران ضررو زیان میتونید اقامه دعوا کنید.
    در حال حاضر چون قیمت ماشینهاس لوکس خیلی بالاست و تقریبآ هم قیمت خونه است! این قانون بیشتر نمود پیدا کرده. و کاربردی تر شده.
    حتی شما میتونید کرایه مدت روزهایی رو که ماشینتون بر اثر تعمیرات متوقف بوده رو هم بگیرید!!

5. 7 نفر از کاربران ، از دوست گرامی alirezasalam به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

config (7 February 2007), Empress (30 December 2007), Foad (7 February 2007), mgt3861 (13 November 2010), XELTEK (8 February 2007), X_Man (2 January 2008), z_qz54 (12 February 2007)

زمان پیوستن
    09 Mar 2006
    شهر
    تهرون
    اتومبيل
    پژو 206 V8 SD
    گوشی موبایل
    Nokia

پیش گزیده

برخي اطلاعات بيشتر را مي توانيد از تاپيك امضاي من بدست آوريد.

مردم دو گروهند: يا در دين با تو برادرند؛ يا در انسانيت با تو برابر

زمان پیوستن
    26 Sep 2005
    اتومبيل
    سمند ال ایکس
    گوشی موبایل
    N95

پیش گزیده

جالبه. برای وقتی که بیمه هم پول درست و حسابی نداده بدرد بخوره

زمان پیوستن
    09 Mar 2006
    شهر
    تهرون
    اتومبيل
    پژو 206 V8 SD
    گوشی موبایل
    Nokia

پیش گزیده

بدرد مي خورد يعني در واقع شما با دادخواست ضرر و زيان مي توانيد تمام خسارات وارده را از مقصر مطالبه كنيد حسن بيمه فقط در اين است كه بخشي از خسارت را تا سقف بيمه بدون دردسر و دادگاه مي دهد ولي اگر سقف بيمه كفاف تمام خسارت و هزينه تعميرات را نداد و يا ساير خساراتي كه بيمه اصولا نمي دهد مثل خسارت كسر قيمت خودرو (افت قيمت خودرو) و خواب (عدم انتفاع) خودرو در زمان تعمير (خصوصا براي افرادي كه با ماشين كار مي كنند) و مزد روزهايي كه شما بخاطر تصادف يا جراحت سر كار نرفته ايد و ... همگي از طريق دادخواست حقوقي قابل مطالبه هستند فقط براي محكم كاري حتما قبل از تعمير تامين دليل كنيد و براي تعميرات نيز فاكتور محكم تهيه كنيد.
    كلا در هنگام تصادف يك رابطه حقوقي داين و مديون بين شما و مقصر ايجاد مي شود كه مقصر بايد تمام خسارات شما را جبران كند و طرف حساب اصلي شما خود وي است و بيمه فقط تعهد جبران بخشي از خسارات را داده است و اگر بعد از ابلاغ حكم دادگاه به اجراي احكام در مهلت تعيين شده مقصر خسارت شما را ندهد سر از زندان در مي آورد و شما مي توانيد با معرفي اموال وي (بجز مستثنيات دين) و توقيف و فروش آنها به حق خود برسيد.
    اگر خداي نخواسته تصادف جرحي است مي توانيد دادخواست حقوقي را همراه شكايت بدهيد تا همزمان رسيدگي شود و زودتر به نتيجه برسيد.
    مي بخشيد كه مطلب را كمي تخصصي و حقوقي نوشتم چون اصطلاحات موقع تنظيم دادخواست و پيگيري آن بدردتان مي خورد.
    برخي اطلاعات بيشتر را مي توانيد از تاپيك امضاي من بدست آوريد.
    ضمنا در هنگام پيگيري پرونده جانب انصاف را نگه داريد ولي دلسوزي بيخود نكنيد زيرا متاسفانه با توجه بي مبالاتي تعداد زيادي از رانندگان و ضعف برخورد قضايي با ايشان در هنگام تصادف تا نقره داغ نشوند دست از رفتار بدشان بر نمي دارند و جان و مال ديگران را بخطر مي اندازند.
    مثل شخصي كه به من زده است كه دو سال پيش نيز به يك نفر موتوري زده بود و پايش را شكسته بود و بعد از تصادف به من باز هم عبرت نگرفته بود و سه مرتبه كه من در كنارش نشستم آنچنان رانندگي از وي ديدم كه از همسفر شدن با وي پشيمان شدم انگار خيال مي كرد خيابان و جاده قرق ايشان است و كس ديگري در آن نيست.
    چنين افرادي بايد بخاطر جبران خسارتي كه به ديگران زده اند مجبور شوند ماشينشان را بفروشند تا نتوانند به ديگران آسيب برسانند.
    توصيه مي كنم اين تاپيك با تاپيك آيا مي دانيد بعد از تصادف بايد چكار كنيد؟ ادغام شود زيرا مطالب آن تكراري است.

9. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی amahdavi2004 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

1111 (8 February 2007), alirezasalam (8 February 2007), Foad (8 February 2007), حسام 61 (9 February 2007), seeker (3 April 2007)

زمان پیوستن
    16 Sep 2005
    شهر
    Tehran
    اتومبيل
    ?MUSSO
    گوشی موبایل
    p1

Thumbs up

نکات کنکوری :

1-سعی کنید خود رو گرفتار تامین دلیل نکنید. یعنی تو دادخواست خود صحبتی از تامین دلیل نکنید.
    تامین دلیل یعنی اینکه میرید شورای حل اختلاف کارشناس میاد ماشینو میبینه و تایید میکنه که فلان قسمتش تصادف کرده.
    شما نیازی به این کار ندارید چون نظر کاردان فنی که کروکی رو تنظیم کرده نوعی تامین دلیل است!
    نظر و برگه کارشناس بیمه همراه با عکسی که از ماشین شما میگیرند ( در بیمه ) نیز همان تامین دلیل است.
    پس وقت خود را صرف تامین دلیل نکنید.

2- پس از تصادف معمولآ آدم به این فکر میکنه که فوری به بیمه برسه و مدارک رو تحویل بیمه بده. اما عجله نکنید در این بین از برگه کروکی و کارت ماشین یا گواهینامه مقصر که معمولآ توسط کاردان فنی تحویل شما میشه فتوکپی بگیرید و اگه برای رفتن به بیمه وقت داشتید (مثلآ اگه قرار گذاشتید که فردا یا پس فردای روز تصادف به بیمه برید ) 5 دقیقه وقت صرف کنید و به نزدیک ترین دادگاه برید تا کپی مدارک طرف را برابر اصل کنید!
    اینطوری دیگه لازم نیست دادگاه پرونده تصادف شما رو از بیمه درخواست کنه که خودش مستلزم 2 وقت دادرسی است! یعنی در بهترین شرایط بین دو زمانی که دادگاه برای دادرسی پرونده شما تعیین میکنه 2 ماه فاصله میافته.
    با این کار شما حداقل4 ماه جلو می افتید!

3- سعی کنید آدرس و مشخصاتی از مقصر داشته باشید . آدرس رو از کجا به دست بیارید؟
    منابع تامین آدرس:
    الف: در برگه کروکی یا همان سازش نامه پلیس آدرس دو طرف رو مینویسه . اما معمولآ بد خط! سعی کنید هنگامی که طرف داره آدرس رو به افسر میده به دقت گوش کنید تا بعدآ با نگاه به دستخط پلیس بتونید بفهمید اونجا چی نوشته!
    ب: در بیمه نامه طرف هم آدرس نوشته شده!
    ج: اگه کارت ماشین از اون قدیمی ها باشه ( پلاک دو رنگ ها) اونجا هم آدرس رو نوشته . اما دو منبع بالا کافیه! فقط باید دقت کنید چون تمام مدارک رو ظرف یک ساعت به بیمه تحویلی میدید و دیگه به جز حکم دادگاه دیگه هیچ جور پس نمیده بهتون!
    اینارو گفتم که حداکثر استفاده رو ببرید از زمانی که مدارک طرف دست شماست !

4- قبلآ هم گفتم باید به دادگاه محل زندگی طرف شکایت کنید! این نکته یادتون نره! یعنی اگه طرف شما محل سکونتش جزیره قشم باشه! باید برید دادگاه حقوقی قشم شکایت کنید!
    البته بعدآ میتونید هزینه هایی رو که صرف رفتن تا قشم (منظور محل زندگی مقصر حادثه است رو طلب کنبد! ) ولی معمولا کمتر تصادف جدی پیش میاد که طرف محل زندگیش خیلی دور باشه وزیاندیده هم وقتی پول افت ارزش ماشین رو گرفت دیگه بی خیاله طرف میشه!
    پس سعی کنید کسانی به ماشینتون بزنند که محل سکونتشون نزدیک خونتون باشه و یا ترجیحآ بچه محل باشند!!!!!

5- حالا شما شکایت کردید احضاریه هم برای طرف رفت و اون رو رویت کرد! ولی در جلسه دادگاه حاضر نشد! حالا چی میشه؟
    هیچی نمیشه دادگاه با حضور شما تشکیل میشه و روند دادرسی اصلآ به تاخیر نمیافته پس نگران نباشید وقتی حکم صادر شد و رفت در خونه اش! شبانه میاد دادگاه پشت در میخوابه تا صبح بشه و بره پیش قاضی!
    اما صد افسوس که دیگه کاری از دستش بر نمیاد ( اگه در جلسات حاضر میشد هم به جز یکی دو جلسه وقت کشی کاری نمیتونس بکنه! )
    چون یا باید حکم رو قبول کنه و یا باید تقاضای سه تا کارشناس کنه و هزینه اونها رو به حساب بریزه که باز هم در نهایت محکوم میشه!

6- یه نکته مهم که خیلی ها رو از شکایت منصرف میکنه یا وکیل مقصر در دادگاه علیه شما استفاده میکنه اینه که :
    در برگه کروکی که به برگه سازش معروف است یک بند وجود دارد که شما اون رو امضا می کنید. با این مضمون که :
    اینجانب فلان فلانی به عنوان زیاندیده کلیه خسارتهای ود را از مقصر دریافت نمودم و بدین وسیله اعلام می کنم که هیچ شکایتی از مقصر نخواهم داشت!!!!
    در این هنگام چه باید کرد؟

ادامه دارد ....

11. 13 نفر از کاربران ، از دوست گرامی alirezasalam به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

1111 (8 February 2007), badform (5 March 2011), اینجانب (9 February 2007), eastern (31 January 2008), Empress (30 December 2007), Foad (7 February 2007), haftsin (10 January 2010), حسام 61 (9 February 2007), Mehdinmo (10 September 2007), seeker (3 April 2007), sibsabz (29 January 2009), XELTEK (8 February 2007), z_qz54 (12 February 2007)

زمان پیوستن
    09 Mar 2006
    شهر
    تهرون
    اتومبيل
    پژو 206 V8 SD
    گوشی موبایل
    Nokia

پیش گزیده

سعی کنید خود رو گرفتار تامین دلیل نکنید. یعنی تو دادخواست خود صحبتی از تامین دلیل نکنید.
    تامین دلیل یعنی اینکه میرید شورای حل اختلاف کارشناس میاد ماشینو میبینه و تایید میکنه که فلان قسمتش تصادف کرده.
    شما نیازی به این کار ندارید چون نظر کاردان فنی که کروکی رو تنظیم کرده نوعی تامین دلیل است!
    نظر و برگه کارشناس بیمه همراه با عکسی که از ماشین شما میگیرند ( در بیمه ) نیز همان تامین دلیل است.
    پس وقت خود را صرف تامین دلیل نکنید.
    دوست عزيز
    هنگام راهنمايي بايد نكاتي را بيان كنيد كه در اكثر موارد كاربرد دارد نه در يك پرونده و اصطلاحا كيس خاص (من در ذكر اين موارد از تحصيلات حقوقي خود و تجربيات دوستم كه داديار بخش تصادفات است استفاده كرده ام).
    اگر خسارت وارده به خودرو واضح و منحصر به بدنه باشد و در كروكي بطور دقيق ذكر شده باشد حرف شما كاربرد دارد ولي متاسفانه وضع هميشه اينگونه نيست. بعنوان مثال در مورد من:
    1 - در كروكي بعلت عدم حضور من (در بيمارستان بودم) فقط خسارات وارده به عقب خودرو ذكر شده بود در حالي كه 95% خسارات بعلت برخورد به كوه به جلوي خودرو وارد شده بود (حدود 7/1 ميليون) بنابراين كروكي فقط اصل تقصير را ثابت مي كرد نه ميزان خسارت را.
    2 - چون ميزان خسارت تقريبا دو برابر مقداري بود كه بيمه پرداخت مي كرد گزارش بيمه تنها به ذكر مواردي كه تا سقف پرداختي بود اكتفا كرده بود.
    3 - با توجه به اين كه بيمه در كمتر پرداختن خسارت ذينفع است بسيار كمتر از هزينه واقعي برآورد مي كند مثلا در مورد من كارشناس تامين دليل فقط خسارات بدنه (منهاي موتوري) را 3/1 ميليون و موتوري را منوط به ارائه فاكتور كرد در حالي كه بيمه يك ميليون و 70 هزار تومان كل خسارت(بدنه و موتور) را برآورد كرد و نهايتا براي من 9/1 ميليون تمام شد.
    4 - بيمه معمولا خسارات موتوري را كه ممكن است از خسارت بدنه نيز بيشتر باشد و فقط هنگام تعمير معلوم مي شود چندان محاسبه نمي كند بعنوان مثال در مورد من تعويض جعبه فرمان 300 هزار و كمپرسور كولر نيز 250 هزار تومان و تعويض رينگ 100 هزار تومان خرج برداشت كه اصلا در ارزيابي بيمه ديده نشده بود در حالي كه در تامين دليل با ارائه فاكتور معتبر جزو خسارات وارد مي شود.
    5 - شما در هر حال براي برآورد كسر قيمت خودرو نيازمند ارائه نظر كارشناس هستيد كه در هنگام تامين دليل كارشناس آن، كسر قيمت خودرو را محاسبه و اعلام مي كند.
    6 - روند اجرايي تامين دليل از طريق شوراهاي حل اختلاف سريعتر، آسانتر و ارزانتر است و براي دادگاه نيز كاملا معتبر است و شما مي توانيد پرونده را به استناد آن در دادگاه به جريان بيندازيد.
    7 - هميشه افراد شانس نمي آورند كه حكم غيابي به نفعشان صادر شود. اگر مقصر زرنگ باشد مي تواند در دادگاه حضور يافته و برخي از هزينه هاي وارده را انكار كند (خصوصا خسارات موتوري و غير بدنه) و ارتباط آنها با تصادف تنها از طريق تامين دليل ميسر بوده كه شما آن فرصت را از دست داده ايد.
    8 - در اعلام ميزان خسارت عجله نكنيد تا بعدا به دردسر نيفتيد و مغبون نشويد. مثلا در مورد من اشكال جعبه فرمان و خرابي كمپرسور كولر دو هفته پس از تحويل ماشين از تعميرگاه و در هنگام آچاركشي مجدد معلوم شد و شانس آوردم كه من قبل از آن حسابهايم را با طرف تسويه نكرده بودم.

13. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی amahdavi2004 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

1111 (8 February 2007), Abolfazl2006_p (8 February 2007), mgt3861 (13 November 2010), z_qz54 (12 February 2007)

زمان پیوستن
    16 Sep 2005
    شهر
    Tehran
    اتومبيل
    ?MUSSO
    گوشی موبایل
    p1

پیش گزیده

من نمیدونم چرا شما متوجه بحث تاپیک نمیشوید!
    بحث ما افت ارزش وسیله نقلیه است که اصلآ به بیمه مربوط نمیشه! و بحث شما گرفتن خسارت از بیمه و فوت وفن های آن! این دو بحث کاملآ مجزا هستند!
    شما بعد از اینکه تمام مراحل بیمه و کروکی رو گذروندید و تمام شد و پولش رو گرفتید( و حتی خساراتی را که بعد از آچار کشی متوجه شدید بیمه به شما نداده! یا داده ) می تونید برید دادگاه تقاضای افت ارزش وسیله نقلیه کنید!
    در این بین کروکی و نظر کارشناس بیمه و عکسی که از اتومبیل شما در بیمه میگیرند (و شما و طرف مقابل هر دو آن را قبول کرده اید ) همان تامین دلیل است! تامین دلیل فقط در دادگاه انجام نمیشود که!

15. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی alirezasalam به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

1111 (8 February 2007), amahdavi2004 (8 February 2007), Empress (30 December 2007)

زمان پیوستن
    09 Mar 2006
    شهر
    تهرون
    اتومبيل
    پژو 206 V8 SD
    گوشی موبایل
    Nokia

پیش گزیده

دوست عزيز
    معمولا پست زدن براي اين است كه يا از تجربيات و اطلاعات سودمند ديگران استفاده شود يا ديگران استفاده ببرند و اگر بخواهد بحث و جدل بيمورد شود كسي سود نخواهد برد.
    همانطور كه خدمت جنابعالي عرض كردم
    هنگام راهنمايي بايد نكاتي را بيان كنيد كه در اكثر موارد كاربرد دارد نه در يك پرونده و اصطلاحا كيس خاص
    اگر وضعيت تصادف بگونه اي باشد كه خسارت مختصري به خودرو خورده باشد و كروكي و كارشناسي بيمه نيز بدون عيب و نقص باشد حرف شما كاملا صحيح و متين است چون فقط دريافت خسارت كسر قيمت خودرو مي ماند كه با دادخواست حقوقي جداگانه و با استفاده از كروكي و مدارك بيمه ان شاء الله مي گيريد (البته باز هم براي تعيين ميزان كسر قيمت يا بقول شما افت قيمت بايد نظر كارشناس رسمي دادگستري در پرونده باشد كه شما نيز گفته ايد)
    ولي مشكل اين است كه متاسفانه با توجه به هزينه بالاي تعميرات ماشينهاي جديد در اكثر موارد مبلغ ناچيزي كه بيمه متعهد است (بدتر از همه بسياري از مقصرين نيز بيمه حداقل دارند) كفاف نمي دهد و در اينجا زيانديده براي دريافت خسارت چاره اي جز ارائه دادخواست حقوقي ضرر و زيان براي دريافت بقيه خسارت ندارد كه در ضمن آن مي تواند تقاضاي خسارت كسر قيمت خودرو را هم بكند.
    6- دادگاه تشکیل میشه ویک کارشناس تعیین میکنه تا افت ارزش وسیله نقلیه رو تعیین میکنه
    خوب عزيز من اگر شما قبلا با تامين دليل خودتان كارشناس را سر ماشين ببريد كه جلوتريد و ارزانتر هم است.
    تامين دليل فرقي با همان تعيين كارشناس از طرف دادگاه ندارد ولي همانطور كه گفتم روال اجرايي آن سريعتر، آسانتر و ارزانتر است و يك روزه انجام مي شود(حداكثر 15 تومان و ربطي به ميزان خواسته شما ندارد) و چون شما قبلا آن را انجام داده ايد جلوتر هستيد و با يك كار به دو هدف رسيده ايد: 1 - تعيين كسر قيمت خودرو(افت قيمت) 2 - تعيين خسارات وارده
    و در بسياري جاهاي ديگر نيز بدرد مي خورد (مثلا اگر بخواهيد از بيمه بدنه خودتان هم استفاده كنيد)
    و هزينه آن هم پس پايان دادرسي از مقصر قابل استيفا است.
    بنابراين معقول است كه قبل از تعميرات كارشناس را ببريد كه اسمش تامين دليل است نه پس از تعميرات و موقع ارائه دادخواست؛ چون معلوم نيست طرف شما غيبش نزند و يا در پرداخت خسارات دبه نياورد و يا به كروكي ايراد نگيرد و شما بمانيد با هزينه هاي انجام داده اي كه نمي توانيد اثبات كنيد مربوط به تصادف است يا مشكل است.(تمام اينها مواردي است كه دوست داديارم در پرونده هاي مختلف برخورد كرده است)
    به همين دليل مي گويم اگر بيمه بدنه هستيد و خسارت بالا هست ولو اين كه مقصر نيستيد حتما در مهلت 5 روزه در بيمه بدنه نيز پرونده تشكيل دهيد(ولو بعدا مثل خود من پرونده را بجريان نيندازيد) زيرا ممكن است با اعتراض مقصر به كروكي و كارشناسي مجدد جريان برعكس شود يا 50 - 50 شود (متاسفانه زياد پيش مي آيد) و يا بعلت پايين بودن تعهد بيمه شخص ثالث و بي پول بودن مقصر مجبور شويد از بيمه بدنه استفاده كنيد.
    ضمنا باز هم مي گويم حرفهاي شما كاملا صحيح است:
    شما بعد از اینکه تمام مراحل بیمه و کروکی رو گذروندید و تمام شد و پولش رو گرفتید( و حتی خساراتی را که بعد از آچار کشی متوجه شدید بیمه به شما نداده! یا داده ) می تونید برید دادگاه تقاضای افت ارزش وسیله نقلیه کنید!
    ولي در موارد خاص
    يعني براي كساني كه تمام و كمال خسارات خود را از بيمه و مقصر گرفته اند و حالا شما راهي براي دريافت افت قيمت يادشان مي دهيد كه كارايي دارد ولي اگر كسي خداي ناكرده تصادف كرد و مقصر نبود از من بپرسد مي گويم قبل از هر كاري تامين دليل كند بعد دنبال دريافت خسارات و تعمير باشد چون علاج واقعه قبل از وقوع بهتر است.(شركتهاي بيمه نيز در بيمه بدنه اي كه مقصر قابل تعقيب دارد همين كار را مي كنند تا بعدا مقصر نتواند حاشا كند؛ لابد تجربه شان از ما بيشتر است)
    در این بین کروکی و نظر کارشناس بیمه و عکسی که از اتومبیل شما در بیمه میگیرند (و شما و طرف مقابل هر دو آن را قبول کرده اید ) همان تامین دلیل است! تامین دلیل فقط در دادگاه انجام نمیشود که!
    به آنچه كه شما فرموده ايد ادله و مدارك و شواهد پرونده مي گويند نه تامين دليل(البته در دادرسي نه در گفتار كوچه و بازار) وقتي شما از دفتر دادگاه يا شوراي حل اختلاف درخواست بررسي موضوع مورد اختلاف كه در معرض تغيير است (مثل ماشين تصادفي را كه مي خواهيد تعمير كنيد يا خانه اي كه در معرض تخريب يا ساخت و تعمير است) مي كنيد اصطلاحا بايد بگوييد تقاضاي تامين دليل دارم تا با اعزام مسئول دفتر يا كارشناس رسمي وضعيت را مشاهده و ارزيابي و در صورت لزوم نظريه كارشناسي صادر كنند تا شما به آن استناد كنيد (مي بخشيد هفت سال در دانشگاه حقوق خصوصي نخوانده ام تا هنوز ندانم تامين دليل يعني چه ) و استفاده من از اين اصطلاحات براي اين است كه در هنگام پيگيري پرونده و نوشتن دادخواست كسي محتاج وكيل و عريضه نويس نشود و سوتي هم ندهد.
    ضمنا شما ظاهرا از شوراي حل اختلاف دل خوشي نداريد البته من نيز كاملا با آن مخالف مي باشم و معمولا كاري جز اين كه به قيمت به سازش رساندن اصحاب دعوي بخشي از حق زيانديده را پايمال كنند نمي كنند(خودم بارها ديده ام) يعني مثلا در مورد همين افت قيمت دادگاه تمام آن را به زيانديده مي دهد ولي شورا بخشي را تا غائله با صلح و صفا ختم شود و مقصر هم راضي باشد!!!! بگذريم از ايرادات حقوقي و فقهي و عملي آن.
    تنها توجيه كم كردن بار دادگاههاست كه دادگستري را راضي به خوردن گوشت مردار كرده است.
    ولي برخي كارهاي شوراي حل اختلاف مثل همين تامين دليل و اعزام كارشناس انصافا كارگشاست و كم هزينه تر است و در بسياري حوزه هاي قضايي نيز دادگاه اين امور را خود انجام نمي دهد و به شورا ارجاع مي دهد. منتها بايد زرنگ باشيد و پس از گرفتن تامين دليل يا نظريه كارشناسي از شورا با بالا بردن خواسته خود (فعلا 2 ميليون تومان، پارسال 1 ميليون بود) پرونده دادخواست را در دادگاه تشكيل دهيد كه گرچه معطلي دارد ولي بهتر به حق خود مي رسيد.
    تمام عرايض بنده نقض حرف جنابعالي نيست بلكه فقط تكمله اي بر آن است براي كساني كه هنوز ماشينشان را تعمير نكرده و تمام و كمال خسارت را از مقصر و بيمه نگرفته اند.

17. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی amahdavi2004 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

mgt3861 (13 November 2010), seeker (3 April 2007), sibsabz (29 January 2009)

زمان پیوستن
    19 Mar 2004

پیش گزیده

اصولا امیدوارم که هیچ یک از دوستان نیازی به استفاده از مطالب این پست ها پیدا نکنه ولی به نظر من بهترین راه اینه که راه و روشی را در کسب درآمد و زندگی درپیش بگیریم که وقتمان خیلی بیشتر از اینکه بخواهیم در دادگاهها صرف کنیم ارزش داشته باشد تا در اینگونه موارد درتوانمان باشه که به طرف بگیم "برو اصلا حوصله دیدن ریختت رو ندارم "

ضمنا فراموش نکنید که خیلی از اوقات بهتره خسارت را یک مقدار کمتر ولی فوری و بدون دردسر بگیریم تا اینکه بخواهیم یک سال بدویم تا 10% بیشتر بگیریم
    آخرین ویرایش به وسیله Glimpser : 8 February 2007 در 03:54 PM

زمان پیوستن
    16 Sep 2005
    شهر
    Tehran
    اتومبيل
    ?MUSSO
    گوشی موبایل
    p1

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط donner48 مشاهده گفتگو
    اصولا امیدوارم که هیچ یک از دوستان نیازی به استفاده از مطالب این پست ها پیدا نکنه ولی به نظر من بهترین راه اینه که راه و روشی را در کسب درآمد و زندگی درپیش بگیریم که وقتمان خیلی بیشتر از اینکه بخواهیم در دادگاهها صرف کنیم ارزش داشته باشد تا در اینگونه موارد درتوانمان باشه که به طرف بگیم "برو اصلا حوصله دیدن ریختت رو ندارم "

ضمنا فراموش نکنید که خیلی از اوقات بهتره خسارت را یک مقدار کمتر ولی فوری و بدون دردسر بگیریم تا اینکه بخواهیم یک سال بدویم تا 10% بیشتر بگیریم

دوست من بحث کسب در آمد نیست. چون مطمئنآ کسی که 40 میلیون ماشین سوار میشه از پس خرج تصادفش هم بر میاد! اصلآ ماشینهای گران قیمت سالی از 2 3 میلیون تا 10 12 میلیون افت قیمتشون می باشد که بحث افت قیمت بر اثر تصادف هم خیلی بیشتر از این رقم نمیشه.
    مسئله مهم اینه که من و شما جهان سومی فکر نکنیم. اینطور که شما میگید به دیگران اجازه تجاوز به حقوقتان را می دهید در حالیکه اگه 10% جامعه دنبال حقشون باشند و بدونند چگونه از حقشون دفاع کنند بقیه هم در رانندگی دقت می کنند و آمار تصادفات کاهش پیدا میکنه.
    بحث فرهنگ سازی و عاقلانه خرج کردنه . اینکه یکی بیاد بزنه به ماشین کسی و طرف کوتاه میاد چون می تونه خودش خرج ماشین رو بده نشان از شکاف طبقاتی و بیمار بودن اقتصاد جامعه است وگرنه هر انسان عاقلی هر چقر هم پولدار باشه پولی رو که با زحمت و از راه قانونی به دست آورده باشه بیهوده خرج نمی کنه!

استنباط و دلیل شما درست مثل این میمونه که یه نفر بیاد بزنه تو گوش شما و پرده گوش شما پاره بشه و شما بگید مهم نیست . ! پول که دارم میرم دکتر درمانش می کنم!

و اما جناب احمدی عزیز که ظاهرآ دل پری از اون تصادف قبلی خودشون دارند و از اینکه ما یک تاپیک تو مایه های تصادف و بحث های حقوقی زدیم زیاد خوششون نیومده!

یک بار دیگر هم گفتم بحث ما اصلآ به بیمه چه بدنه و چه شخص ثالث مربوط نمیشه!
    اصلآ شما بحث ماشین رو از ذهنت بیرون کن فکر کن یه نفر با سنگ زده شیشه خونه شما رو شکسته و باید بیاد خسارت شما رو جبران کنه. ربطی به بیمه بدنه ماشین شما نداره!
    اگه شما نمی تونید و نتونستید از بیمه خسارت کامل خودتون رو بگیرید دلیل نمیشه برید دنبال یک منبع درآمد دیگه مثل افت ارزش!. بحث بیمه جای خود و بحث افت ارزش جای خود. این دو مقوله کاملآ از هم جدا میباشند!

خیلی جالبه شما به نظر کاردان فنی می گید شواهد پرونده! در حالی که قاضی با استناد به نظر کارشناس بیمه در حکمی نوشته " با توجه به اینکه تامین دلیل توسط کارشناس بیمه و کاردان فنی انجام شده است ........ " دیگه از این واضح تر چگونه میشه توضیح داد . بهتره کمی عملی تر با دادگاهها کار کنید و در جریان امور قرار بگیرید تا راهنمایی اشتباه نفرمایید! مطمئنم قاضی هم تمام درسهایی رو که شما طی 7 سال خوندید خونده! اما نمیدونم چرا نظرش با شما فرق داره!

ببین دوست من نظر کاردان فنی که کروکی میکشه و کارشناس بیمه از الزامات و شرایط پرداخت بیمه است. پس شما این دو مورد رو در پروند دارید و نیازی به شورای حل اختلاف ندارید! چه اصراری دارید که کار خودتون رو مشکلتر کنید!؟؟؟؟

به قول کارشناس کانون می گفت ماشینی که مثلآ یه درش با یک گلگیر صدمه دیده افت ارزشش به اندازه 3% قیمت صفر همان ماشین است! حالا چه یه وجب گلگیر رنگ شده و چه کل گلگیر مچاله شده باشه!
    در مورد پرونده یکی از آشنایان حتی کارشناس گفت نیازی به دیدن ماشین نیست و ماشین رو هم ندید!!!!! یعنی دلیل از نظر کاشناس و دادگاه تامین شده حالا شما اصرار کنید که به جای دادگاه به حل اختلاف بروید! مگر شما ذی نفعید؟
    پس نتیجه اینکه به تامین دلیل نیازی نیست! اگر هم نیاز باشد دلیل تصادف شما توسط دو کارشناس بیمه و کاردان فنی تامین شده است!

تامین دلیل توسط چند منبع انجام میشه. در بدترین شرایط کارشناس توسط دادگاه یا حل اختلا ف جهت تامین دلیل انتخاب میشه!

در ضمن کارشناس تامین دلیل با کارشناس تعیین خسارت متفاوت است.
    کارشناس تامین دلیل حل اختلاف فقط ادعای شما رو مبنی بر خسارت دیدن قسمتهایی از ماشین تایید میکنه! نه اینکه آیا این خسارتها به دلیل تصادف اتفاق افتاده یا نه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    بهتر و معقولانه تر نیست خسارتهای وارده و مقدار و شدت اونها توسط کارشناسی که بالای سر تصادف حاضر میشه تعیین بشه؟!!! تا اینکه شما پس از گذشت چند ساعت کارشناس حل اختلاف رو ببرید بالای سر ماشین !!! مطمئنآ مقصر میتونه زیر بار نظر کارشناسی حل اختلاف نره! میتونه بگه قسمتی از خسارتها ( مثلآ صدمه دیدن کمپرسور کولر در مورد ماشین شما )طی جابجایی از محل تصادف تا پار کینگ برای ماشین اتفاق افتاده!!!

و اینکه چقدر خسارت مادی به ماشین شما وارد شده توسط کارشناس کانون وکلا که او نیز معمولآ از کارشناسان بازنشسته تصادفات نیروی انتظانی است مشخص میشه!
    چرا اصرار دارید 2 کارشناس رو
    ببرید که هم هزینه و هم وقت شما گرفته بشه! می دونید که (البته بعضی از ) کارشناس ها و وکلا حرف مفت زیاد می زنند! اما مفت حرف نمی زنند!!

ضمن احترامی که برای شما قائلم باید این مطلب رو عرض کنم چیزی که شمادر کتاب هاتون خوندید با چیزی که در عمل پیاده میشه قدری فرق داره. آدم وقتی عملآ در جریان امور حقوقی قرار میگیره متوجه میشه هیچ دو پرونده ای مثل هم نیست و شما نباید تمام پرونده ها رو با مشل تصادف خودون مقایسه کنید. چون هر پرونده ریزه کاریهای خاص خودش رو داره!

در ضمن خیلی بهتره مثل کشورهای پیشرفته هر کس یک وکیل داشته باشه و امور رو تخصصی کنیم تا اینکه با یک تفکر کوچه بازاری بخواهیم باآموزش کلمات حقوقی ( که نیازی هم بر اصرار استفاده از آنها نیست ) سعی کنیم هر کس رو وکیل خودش بکنیم و همگان رو از داشتن وکیل بی نیاز کنیم!
    ( این جمله به این معنا نیست که مردم از امور حقوقی بی اطلاع باشند )

در جای دیگه گفتید اگه بخواهید از بیمه بدنه استفاده کنید.... دوست من وقتی از بیمه شخص ثالث طرف مقابل استفاده می کنید دیگه نمی تونید از بیمه بدنه خودتون استفاده کنید! و بحث کلآ متفوت میشه!

طرف نمیتونه کروکی رو قبول نکنه چون کروکی یعنی سازش نامه! و مقصر زیر اون رو امضا می کنه. به جز یکی دو مورد خاص و نادر که اثبات اون خیلی سخته طرف نمیتونه زیر حرف و امضای خودش بزنه. هرچند میشه به کروکی اعتراض کرد.

بنده هم ضمن تایید بخش عمده سخنان جنابعالی عرض می کنم باید راه کوتاهتر رو پیمود . البته به جز وکلا که دوست دارند پرونده رو پیچیده تر کنند و راه دشوار تر رو انتخاب می کنند! که البته آن هم به دلیل منافع شخصی است!

جناب احمدی عزیز ضمن احترام به نظرات جنابعالی عرض کنم که هر دو حرفامون رو زدیم و فکر نکنم ادامه دادن این بحث به جز مغالطه سودی داشته باشه و دوستان دیگه هم سودی نمیبرند. خوشحال میشم اگه پاسخی دارید در نامه خصوصی بفرمایید تا روند بحث هم منحرف نشه! و بحث رو به صورت خصوصی ادامه بدیم چون جنبه عمومی نداره! مطمئنآ چکیده بحث اگر مفید بود با هماهنگی جنابعالی در سایت قرار خواهد گرفت

20. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی alirezasalam به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Empress (30 December 2007), z_qz54 (12 February 2007)

زمان پیوستن
    06 Feb 2006
    شهر
    خرمشهر
    اتومبيل
    206
    گوشی موبایل
    6300

پیش گزیده

تاپیک بسیار خوبی هست ولی یادتون نره که این دادخواست حقوقی هست ودر نهایت اگر طرف پولتون رو نداد منجر به صدور اجراییه میشه که اون موقع تازه اول دردسره !!
    چون شما باید مال و منال از طرف معرفی کنید تا دادگاه اونا رو ظبط و مصادره کنه و در حراج بفروشه و حراج تایید بشه و پول به حساب دادگاه واریز بشه و .......
    وتازه اگر طرف مال ومنالی داشته باشه و میدونید که خونه و اسباب زندگی و حتی ماشین طرف ( اگه 1 دونه داشته باشه) رو نمیتونید ظبط کنید چون از نظر قانون ملزومات زندگیه !!!
    و باید برید بگردید و ببینید مال و اموال اضافی ازش پیدا کنید واگر نداشته باشه هم که میدونید چی میشه ؟
    قال رسول الله (ص) : المفلس فی امان الله !!!!!!
    به همین سادگی
    من اینو تجربه کردم وچون دادخواست کیفری نمیشه طرف پولتون رو نمیده و به همین سادگی شما رو هم از کار و زندگی میندازه
    البته حرف دوستان درسته و ادم باید حق خودشو بگیره ولی توصیه من اینه که در ابتدا ببنید طرف چیزی داره که بتونید ازش بگیرید یا نه
    روزی اگر سراغ من آمد به او بگو :
    جز تو دلش را به هیچ کس امانت نداد
    هرگز خیانتی به دستان تو نکرد
    هرگز نگاه پاک و زلال تو را ؛
    با هیچ چشم سیاه مستی عوض نکرد
    تا آخرین نفس ؛
    در انتظار دیدن رویت نشسته بود !

اولين سرود ملي ايران در زمان مظفرالدين شاه

22. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی parti3000 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

alirezasalam (8 February 2007), Empress (30 December 2007)

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد