تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 9 12345678 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 112

نام گفتگو: تاپیک جامع شیمی(شیمی کاربردی و مهندسی و آلی و..)

زمان پیوستن
    27 Jul 2006
    شهر
    شیراز (بندرانزلی)
    اتومبيل
    ریو
    گوشی موبایل
    K770

پیش گزیده تاپیک جامع شیمی(شیمی کاربردی و مهندسی و آلی و..)

سلام به همه
    قصد من از ایجاد این تایپک اینه که اولاً همدیگرو بشناسیم دوماً تو تمرینات به هم کمک کنیم و مشکلی برای کسی نمونه
    در کل از حال و احوال هم یه خبری بگیریم دیگه
    من اسماعیل / مهندسی شیمی گرایش گاز / ترم اولی هستم

2. کاربر زیر از دوست گرامی sunnorth به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

F.®.A (15 October 2006)

زمان پیوستن
    14 Dec 2004
    شهر
    Texas & Big Apple
    اتومبيل
    my shoes
    گوشی موبایل
    5310XpressMusic

پیش گزیده

تاپیک بسیار عالی ست فقط دوستان توجه کنن بیوگرافی از خودشون نگند
    با تشکر

Love thy neighbor As thyself

4. کاربر زیر از دوست گرامی F.®.A به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

farbod_elli (16 October 2006)

زمان پیوستن
    14 Dec 2004
    شهر
    Texas & Big Apple
    اتومبيل
    my shoes
    گوشی موبایل
    5310XpressMusic

پیش گزیده

یه سوال از بچه های شیمی داشتم چطور میشه یه سنسور الکتریکی واسه CO ساخت؟

زمان پیوستن
    25 Jan 2006
    شهر
    اهواز
    گوشی موبایل
    اول 6600 بعدش imate-jam و بعد HTC TyTN

پیش گزیده

من واقعا به وجد اومدم وقتی این تاپیک رو دیدم البته من خودم رشتم شیمی نیست ولی از اونجایی که به شیمی علاقه ی وافر دارم تقریبا رو چارلز مورتیمر جلد اول تسلط دارم و در خدمت دوستان چه از باب آموزش و چه از باب آموختن هستم . یه سوال دارم البته گفتم که تاپیک جدید ایجاد نکنم اما لیست کتابهای لیسانس شیمی محض ( البته اختصاصی ها ) رو اگه دوستان لطف کنن ممنون میشم . آخه میخوام برای المپیاد دانشجویی بخونم و از دوستان مجرب در این زمینه هم کمک می خوام .

ولی خداییش هیچ رشته ای قشنگ تر از مهندسی شیمی نیست .

زمان پیوستن
    14 Dec 2004
    شهر
    Texas & Big Apple
    اتومبيل
    my shoes
    گوشی موبایل
    5310XpressMusic

پیش گزیده

عنوان تغییر کرد

8. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی F.®.A به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

farbod_elli (18 October 2006), I.R.C (17 October 2006)

زمان پیوستن
    16 Sep 2006

پیش گزیده تغییر نگرش جامعه نسبت به مهندسی شیمی

من دانشجوی سال آخر مهندسی شیمی هستم
    متاسفانه جامعه ما و حتی تازه وارد ها نمی دونن مهندسی شیمی چیه!
    مهنسی شیمی ضربه واقعی رو از اسمش میخوره چون مردم و دیگر مهندسین نمیدونن این رشته با شیمی کاربردی فرق داره و اصلا فقط 12 واحد شیمی داره که اون هم به کار ما نمیاد
    مر دم نمیدونن که ما به راحتی می تونیم کار مهندسی مکانیک رو انجام بدیم
    در واقع نزدیک ترین رشته به ما مهندسی مکانیک سیالات است
    از ارادت شما به چارلز مورتیمر ممنون ولی اون جزء اساتید شبمیه نه مهندسی شیمی
    پایه او اساس طراحی یک کارخانه را یک مهندس شیمی طراحی می کنه
    مهندس شیمی مسئول طراحی وکنترل فآیندها در کارخانه جات و پالایشگاههاست
    این رو گفتم که دیگه مارو با دانشجو های شیمی کابردی یکی نگیرید

10. کاربر زیر از دوست گرامی atamohamadinejad به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

I.R.C (22 October 2006)

زمان پیوستن
    27 Jul 2006
    شهر
    شیراز (بندرانزلی)
    اتومبيل
    ریو
    گوشی موبایل
    K770

پیش گزیده

آره بچه ها atamohamadinejad درست می گه مهندسی شیمی رو شاید بتونم به طور مختصر اینطور توضیح بدم که:
    یه واکنش شیمیایی وقتی در حالت آزمایشگاهی کشف می شه و به ساختارش می رسن باید بشه به تولید انبوه و صنعتی رسوند که این کار به راحتی انجام نمی شه و یک فرایندی رو باید پشت سر بزاره که اینجاد و خلق و طراحی این فرایند کار مهندس شیمی که کار بسیار سختی هم هست

12. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی sunnorth به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

I.R.C (22 October 2006), navid lord (1 October 2011)

زمان پیوستن
    25 Jan 2006
    شهر
    اهواز
    گوشی موبایل

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط atamohamadinejad مشاهده گفتگو
    من دانشجوی سال آخر مهندسی شیمی هستم
    متاسفانه جامعه ما و حتی تازه وارد ها نمی دونن مهندسی شیمی چیه!
    مهنسی شیمی ضربه واقعی رو از اسمش میخوره چون مردم و دیگر مهندسین نمیدونن این رشته با شیمی کاربردی فرق داره و اصلا فقط 12 واحد شیمی داره که اون هم به کار ما نمیاد
    مر دم نمیدونن که ما به راحتی می تونیم کار مهندسی مکانیک رو انجام بدیم
    در واقع نزدیک ترین رشته به ما مهندسی مکانیک سیالات است
    از ارادت شما به چارلز مورتیمر ممنون ولی اون جزء اساتید شبمیه نه مهندسی شیمی
    پایه او اساس طراحی یک کارخانه را یک مهندس شیمی طراحی می کنه
    مهندس شیمی مسئول طراحی وکنترل فآیندها در کارخانه جات و پالایشگاههاست
    این رو گفتم که دیگه مارو با دانشجو های شیمی کابردی یکی نگیرید
    دوست عزیز واقعا من خیلی دیر نسبت به این رشته کسب اطلاع کردم و به قول شما این رشته بزرگترین ضربه رو از اسمش خونده ، این حرفی هست که نفر 35 منطقه ی 3 به من زد : اگر این رشته اسمش مهندسی فیزیک بود حتما با سر میرفتم شریف
    در واقع وقتی با هم کسب اطلاع کردیم به این نتیجه رسیدیم . وخیلی دیر من نگرشم عوض شد اگه 4 نفر بودن اینو برام توضیح داده بودن حداقل با تغییر نگرشی ، نگرش خانواده ی من هم نسبت به این رشته تغییر می کرد و این رشته رو در دانشگاه ادامه می دادم .

اما امروز طلوعی دیگر ندارد . به امید طلوع فردا

زمان پیوستن
    27 Jul 2006
    شهر
    شیراز (بندرانزلی)
    اتومبيل
    ریو
    گوشی موبایل
    K770

پیش گزیده

میگم یعنی این کلوپ به این بزرگی فقط دو نفر دارن توش مهندسی شیمی می خونن
    بابا مهندسهای شیمی این کلوپ کجان
    بیان حداقل بگن ترم چندن :cryb:

زمان پیوستن
    14 Dec 2004
    شهر
    Texas & Big Apple
    اتومبيل
    my shoes
    گوشی موبایل
    5310XpressMusic

پیش گزیده

دوست عزیز برای کمک به شما چند روزی این تاپیک گفتگوی مهم میگردد
    موفق باشید

16. کاربر زیر از دوست گرامی F.®.A به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

farbod_elli (27 October 2006)

زمان پیوستن
    25 Jan 2006
    شهر
    اهواز
    گوشی موبایل

Question رشته ی مهندسی شیمی چیست ؟

دوستان امیدوارم مطالبی که در این زمینه میذارم برای دیگران مخصوصا کسانی که میخوان در این رشته ادامه تحصیل بدن مفید واقع بشه .

مهندسی شیمی کاربرد علم، ریاضیات و اقتصاد در فرآیند تبدیل مواد خام به مواد باارزش‌تر یا سودمندتر است.
    مهندسی شیمی عمدتاً در طراحی و نگهداری فرآیندهای شیمیایی برای تولید انبوه به کار می‌رود. به این بخش از مهندسی شیمی، مهندسی فرآیند گفته می‌شود. تفاوت شیمی و مهندسی شیمی را می‌توان با یک مثال درباره آب پرتقال بیان کرد! یک شیمیدان با کار در آزمایشگاه، راه‌های مختلفی را برای استخراج آب پرتقال مطالعه و کشف می‌کند. ساده‌ترین راه شناخته شده برای این کار، دو نیم کردن پرتقال و فشردن آن است. راه پیچیده‌تر، کندن پوست پرتقال، خرد کردن آن و جمع‌آوری آب پرتقال است. شرکتی یک مهندس شیمی را استخدام می‌کند تا برایش یک واحد تولید هزاران تن آب پرتقال در سال طراحی کند. مهندس شیمی همه راه‌های موجود تولید آب پرتقال را مطالعه و ارزیابی اقتصادی می‌کند. با آن که آبگیری دستی ساده‌ترین راه است، اما از لحاظ اقتصادی استخدام صدها نفر برای این کار به صرفه نیست. بنابراین روشی ارزان‌تر انتخاب می‌شود. این مثال نشان می‌دهد که ساده‌ترین روش آزمایشگاهی لزوماً اقتصادی‌ترین روش تولید انبوه نیست.

فرآیندهای مجزایی که توسط یک مهنس شیمی به کار گرفته می‌شوند (مانند تقطیر، استخراج و ...)، عملیات واحد نام داشته و شامل واکنش شیمیایی، عملیات انتقال جرم، انتقال حرارت و انتقال اندازه حرکت هستند. این فرآیندها برای سنتز شیمیایی یا جداسازی شیمیایی با هم ترکیب می‌شوند.

سه قانون فیزیکی اساسی در مهندسی شیمی، اصل بقای جرم، اصل بقای انرژی و اصل بقای اندازه حرکت هستند. انتقال ماده و انرژی در یک فرآیند شیمیایی با استفاده از موازنه جرم و انرژی برای کل واحد، عملیات واحد یا بخشی از آن ارزیابی می‌شود. مهندسین شیمی اصول ترمودینامیک، سینتیک واکنش و پدیده‌های انتقال را به کار می‌گیرند.

مهندسی شیمی نوین، گستره‌ای فراتر از مهندسی فرآیند را در بر می‌گیرد. هدف اصلی مهندسی شیمی استفاده از دانش شیمی در خلق مواد و محصولات بهتر برای دنیای امروز است. امروزه مهندسین شیمی نه تنها بر فرآیندهای تولید مواد اولیه پایه، بلکه در توسعه و تولید محصولات باارزش و متنوع شرکت دارند. این محصولات شامل مواد ویژه و کارآمد برای صنایعی همچون هوافضا، خودروسازی، پزشکی، صنایع الکترونیک، کاربردهای محیط زیست و صنایع نظامی است. به عنوان مثال‌هایی از این محصولات می‌توان به الیاف، منسوجات و چسب‌های بسیار قوی، مواد زیست‌سازگار و دارو‌های جدید اشاره کرد. امروزه مهندسی شیمی ارتباطی تنگاتنگ با علوم زیست‌شناسی، مهندسی پزشکی و اغلب شاخه‌های مهندسی دارد.

عجب رشته ی خفنی
    آخرین ویرایش به وسیله I.R.C : 27 October 2006 در 11:01 PM

زمان پیوستن
    25 Jan 2006
    شهر
    اهواز
    گوشی موبایل

Post تاریخچه ی مهندسی شیمی در ایران

تاریخچه مهندسی شیمی در ایران به تأسیس مدرسه صنعتی ایران و آلمان برمی‌گردد که پس از جنگ جهانی اول به عنوان غرامت جنگی به ایران واگذار گردید. در این مدرسه عالی در هر رشته مهندسی شیمی، برق و ماشین حدود بیست نفر دانشجو پذیرفته می‌شد. گرچه پس از گذراندن دوره‌ای دو ساله دانش آموختگان آن مهندس شیمی نامیده می‌شدند اما برنامه درسی آنها بیشتر دروس مربوط به رشته شیمی با تأکید بر شیمی تجزیه و آزمایشگاه بود. شش سال بعد یعنی در سال ۱۳۱۳ که دانشگاه تهران تاسیس شد و رشته مهندسی شیمی بخشی از دانشکده فنی را به خود اختصاص داد. رقابت‌های ناسالم میان دانش آموختگان این دو واحد آموزشی سرانجام منجر به منحل شدن مدرسه عالی صنعتی که در آن زمان «هنرسرای عالی» نامیده می‌شد گردید. مدتی بعد دانشگاه صنعتی پلی تکنیک تأسیس شد (سال ۱۳۳۶) و برای دوره چهار ساله مهندسی شیمی نیز دانشجو پذیرفت. نگاهی به برنامه درسی دانشکده فنی دانشگاه تهران و پلی تکنیک در سالهای دهه چهل خورشیدی نشان می‌دهد که برنامه درسی مهندسی شیمی در این زمان هنوز با برنامه واقعی مهندسی شیمی تفاوت چشمگیری داشت. از درس‌هایی مانند انتقال حرارت، انتقال جرم و طرح راکتور خبری نبود و تنها تعداد کمی از درس‌هایی که می‌توان آنها را ویژه مهندس شیمی دانست مانند: تقطیر، جذب و ترمودینامیک تدریس می‌شد. پس از این دو دانشگاه، دانشگاه شیراز و سپس در سال ۱۳۴۴ دانشگاه صنعتی آریامهر سابق (شریف فعلی) با برنامه‌ای که تفاوت محسوسی با برنامه درسی امروز مهندسی شیمی نداشت پا به عرصه وجود گذاشتند. در سال‌های بعد ضمن گسترش دوره‌های کارشناسی، دوره‌های کارشناسی ارشد و در بعضی دانشگاه‌ها دوره دکتری نیز گشایش یافتند. لازم به یادآوری است که در طی این سالیان دانشکده نفت آبادان نیز با افت و خیزهای زیاد فعالیت کرده و در برخی از سال‌های فعالیت خود، در رشته‌ مهندسی شیمی نیز دانشجو پذیرفت. تعداد دانش آموختگان مهندسی شیمی در ایران تا سال ۱۳۷۰ حدود هشت هزار نفر برآورد می‌شود. تعداد پذیرفته‌شدگان در رشته مهندسی شیمی در سال ۱۳۷۲-۱۳۷۱ در حدود هزار نفر و از آن به بعد نیز تقریباً در هر سال همین حدود بوده است. در سالهای اخیر آموزش مهندس شیمی در ایران متأسفانه تحول چندانی نداشته است و اگر در این زمینه تحولی صورت نگیرد آینده آن، بویژه با توجه به تعداد دانشجویانی که در سال پذیرفته می‌شوند و کمبود پروژه‌های پژوهشی برای دوره دکتری و کارشناسی ارشد، مبهم خواهد بود.

موضوع اخیر ( ضخیم شده ) قابل بحث هست .
    آخرین ویرایش به وسیله I.R.C : 27 October 2006 در 11:08 PM

زمان پیوستن
    25 Jan 2006
    شهر
    اهواز
    گوشی موبایل

پیش گزیده تاریخچه ی مهندسی شیمی در جهان

در سال 1881 اولين درس در زمينه مهندسی شيمی در انيستيتو تکنولوژی ماساچوست امريکا (MIT)توسط پروفسور نورتون در دانشکده ی مکانيک تدريس شد.وی استاد درس شيمی صنعتي بود. علت ارایه ی چنين درسی افزايش روزافزون صنايع شيميايی بود و بايد تعيين فرايند ساخت و چگونگی بهره برداری به نحوی رضايت بخش صورت می‌گرفت. ساخت چنين صنايعی بايد به دست مهندسانی که اطلاعات کافی درباره ی فرايندهای شيميايی داشتند صورت می گرفت.درآن زمان طراحی و نظارت بر ساخت اين قبيل صنايع به دو صورت انجام پذير بود

الف) به کمک شيمی دان ها که از تئوريهای آزمايشگاهی مطلع بوده ولی اطلاعات مهندسی وتجارب آنها کافی نبود
    ب) توسط مهندسان مکانيک که تجربه ی طراحی داشتند ولی از کم وکيف تئوری فرايند مطلع نبودند

در نتيجه هر حوزه به تنهايی درک و برداشت کاملی از طراحی و فرايند صنايع شيميايی نداشتند و به ناچار از هر دو حوزه استفاده می شد تا با تبادل اطلاعات و همکاری بين آنها طراحی و ساخت واحد شيميايی صورت پذيرد. چنين وضعی يعنی استفاده از شيمی دان ها ومهندسان مکانيک در طراحی و ساخت واحد توليدی در آلمان مورد توجه بوده است.يعنی اين که برای ساخت و يا طراحی يک فرايند شيميايی بخشهای مهندسی مکانيک و علوم شيمی در کنار يکديگر قرار می گرفتند. از شواهد چنين بر می آيد که برای هماهنگ و يکنواخت کردن طراحی و ساخت لازم بود که از اين دو حرفه (شيمی و مهندسی مکانيک) در يک مجموعه ترکيب شود. فارغ التحصيلان چنين رشته ای که اطلاعات مربوط به فرآيندهای شيميايی و طراحی را با هم دارند قادر به طراحی ساخت و نظارت بر یک فرایند شیمیایی خواهند بود. بر اساس اين ايده بود که درس شيمی صنعتی و بعضی از تجربه های آزمايشگاهی ارائه گرديد. در اين مقطع متخصصانی در دانشگاه آموزش می دیدند که تحت عنوان شیمی صنعتی یا صنایع شیمیایی فعالیت میکردند. به تدریج که صنایع شیمیایی پیشرفت کرد نیاز به متخصصانی که به هر دو حوزه تسلط داشته باشند بیشتر شده و مطالعه دروسی که بتواند نیاز صنایع شیمیایی را برآورده کند در دستور کار استادان دانشگاه ها قرار گرفت و دوره ها یی با نام "مهندسی شیمی مدرن" تاسیس شد.
    توسعه روز به روز صنایع شیمیایی و احساس نیاز مبرم به مهندسان شیمی دانشگاهها را بر آن داشت تا اقدام به تاسیس دانشکده های مهندسی شیمی مستقل از دانشکده های مکانیک کنند.

برای مثال پیشرفت صنایع شیمیایی در امریکا به حدی بودکه در سال 1910 تولید مواد شیمیایی در این کشور بیشتر از مجموع تولیدات مواد شیمیایی در آلمان و انگلیس شد که این پیشرفت سریع را مدیون توجه حاضر محافل علمی امریکا به حرفه ی مهندسی شیمی می دانند. در این میان در ایران اولین بخش مهندسی شیمی در سال 1325 در دانشکده فنی دانشگاه تهران شروع به کار کرد.امروزه دامنه رشته مهندسی شیمی بسیار وسعت یافته است. شاخه هایی در بیو تکنولوژی که هم اکنون در دنیا به عنوان یک"" فناوری برتر""مطرح شده است. مثل کاربرد آنزیمها در بهبود فرایند و.... مهندسی پزشکی در مهندسی شیمی.تصفیه ی پسابها کنترل فرایندها و..... از زیر شاخه های مهندسی شیمی محسوب می شوند. گسترش و پیشرفت این قبیل شاخه ها نشان دهنده ی آن است که مهندسی شیمی دیگر نه تنها تخصصی در شیمی و مکانیک نیست بلکه دامنه اش بسیار فراتر از این رشته ها می باشد.

مطلبی که ضخیم شده : برای همینه که انجم شیمی آمریکا بیش از 5 سال تلاش و تحقیق برای دانش آموزان دبیرستان کتاب مرجعی رو بیرون می ده که ایران با تقلید از همون کتاب و تحقیق کمتر از یک سال کتابهایی در دبیرستان با همون سر فصلها و عناوین ارایه می دهد . ولی این کجا و آن کجا ( پیشرفت به قیمت پسرفت ) .

صفحه 1 از 9 12345678 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد