تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 9 12345678 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 108

نام گفتگو: بلدرچین Coturnix

زمان پیوستن
    13 Jan 2006

Question بلدرچین Coturnix

یکی از دوستان 5 تا بلدرچین داره ازم خواست که چجوری نر و ماده رو از هم تشخیص بده؟؟؟
    گفتم یه تاپیک بازم کنم اگر دوستان سررشته ایی دارن من رو راهنمایی کنن
    منم کورش
    شاهنشاه هخامنشی
    آزاده ای از ایران فرمان دادم بدنم را بدون تابوت و مومیایی کردن به خاک سپارند
    تا اجزای بدنم خاک ایران را تشکیل دهد

زمان پیوستن
    24 May 2006

پیش گزیده نره بدبخت

سلام
    احمد جون اينو از يكي از ازين سله دارا كه نزديك مغازمونه پرسيدم گفت : اوني كه پرهاش سياهتره و از نظر جثه از بقيه همسناش كوچيكتره نره . در ضمن گفت اگه شك كرديد اونو از بقيه جدا كنيد اگه شروع كرد به خوندن كه خب نره چون ماده ها نميخونن.
    راستي اين رفيقمون گفت : هيچ وقت نر و ماده ها رو طولاني مدت پيش هم نزاريد نخ سوزن اگه تعداد ماده ها زياد باشه ميگفت چون نر بلدرچين ذاتا زن ذليل و ضعيفه پس ماده ها تا او نجايي كه ميخوره ميزننش . ميگفت اونقدر ميزنن تو سرش تا بد بخت كچل بشه

3. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی FBI_Aria به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ATOS (5 October 2008), حسام 61 (27 January 2008)

زمان پیوستن
    10 Nov 2007

پیش گزیده

سلام دوستان من
    من خودم در زمينه پرورش بلدرچين فعاليت ميكنم
    اگه سوالي در اين زمينه داريد ميتونيد مطرح كنيد
    بابام يكي از اولين پرورش دهندهاي هست كه تو ايران به اين كار دست زده
    و هر اطلاعاتي كه در اين زمينه دارم مديون اونم

نقل قول نوشته شده توسط DJ Ahmad مشاهده گفتگو
    یکی از دوستان 5 تا بلدرچین داره ازم خواست که چجوری نر و ماده رو از هم تشخیص بده؟؟؟
    گفتم یه تاپیک بازم کنم اگر دوستان سررشته ایی دارن من رو راهنمایی کنن

در مورد سوال شما دوست عزيز
    جوجه بلدرچين تا سن 25 تا 30 روزگي زياد نمي توان تشخيص داد .... نر وماده بودنشون
    كه اگه كسي در اين زمينه فعالييت كرده باشه ميتونه تشخيص بده
    ولي براي افرا د عادي
    اگه بلدرچيني سينش دم به قرمزي بزني و درست بگم رنگ قهوهاي تيره باشه اون بلدرچين نره
    و اگه بلدرچيني پره هاي سينش همون رنگ معمولي و خاكستري باشه ماده است
    فعلا
    يا علي

با گذاشتن عكس
    اميدوارم كه خوشتون بياد ( درباره اين موضوع تو پست قبلي نوشتم ااااااا )

بلدرچين نر

بلدرچين ماده
    http://i32.tinypic.com/5upw5s.jpg
    آخرین ویرایش به وسیله moh@mm@d reza : 22 April 2009 در 08:57 AM

زمان پیوستن
    15 Nov 2007
    شهر
    اسلام آبادغرب
    اتومبيل
    MVM
    گوشی موبایل
    N95 8G

پیش گزیده

سلام ...
    آيا يه جفت بلدرچين رو مي شه توي خونه نگهداري كرد ؟

زمان پیوستن
    08 Jun 2008
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    مرسدس

پیش گزیده

سلام
    یکی از دوستان گویا در پرورش بلدرچین سر رشته دارن
    برای شروع پرورش چیکار باید کرد و نحوه تکثیر چگونه است؟
    من خشایار شاه ، شاه ایران، شاه جهان

7. کاربر زیر از دوست گرامی khashayar shah به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

IRAN PARAST (15 December 2008)

زمان پیوستن
    14 Mar 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    RIO
    گوشی موبایل
    P990i

پیش گزیده

از روی کرک های روی سینه قابل تشخیص هستن ...
    همونجوری که دوستمون هم ذکر کردن

سلام ...
    آيا يه جفت بلدرچين رو مي شه توي خونه نگهداري كرد ؟
    بله میشه اما مثل اینه که شما بخوای مرغ نگهداری؟!؟!؟
    به نظر من ارزش زینتی و اینا نداره
    یه مرغ خانگی در ابعاد کوچبک!!!
    برای شروع پرورش چیکار باید کرد و نحوه تکثیر چگونه است؟
    بلدرچین را بیشتر برای گوشتش پرورش میدن
    نحوه ی تکثیر هم تخم گذار هستن دیگه مثل مرغ!

The wine and the lights and the Spanish guitar
    I'll never forget how romantic they are

زمان پیوستن
    21 Jul 2008
    شهر
    مشهد

پیش گزیده

سلام به همه دوستان...
    من میخوام بلدرچین نگهداری کنم به نظر شما چند تا باشن بهتره؟؟؟اندازه قفس چقدر باشه؟؟؟
    آری،آری زندگی زیباست
    زندگی آتشگهی دیرنده پا برجاست
    گر بیفروزیش،رقص شعله اش در هر کران پیداست
    ورنه،خاموش است و خاموشی گناه ماست

زمان پیوستن
    28 Aug 2007
    شهر
    مشهد
    گوشی موبایل
    Qtek S200

پیش گزیده

شاید برای چندمین باره که به سوال دوستمون در باره تعیین جنسیت بلدرچینا نظر میدم. اما چون دیدم جواب دوستان زیاد کامل نیست، گفتم تیر خلاص رو بزنم. البته خودمم بلدرچین دارم. رشته ی تحصیلیم هم در همین رابطه هاست
    بهترین را ه تشخیص و راه علمی که تو کتابا نوشته از روی پرهای سینه هستش.همونطور که تو عکسای دوستمون در بالا می بینید، بلدرچین نر، پرهای سینش قهوه ای یک دست هست (بدون هیچ نقطه ی سیاه یا چیز دیگه.)
    ولی بلدرچین ماده، پرهای سینش نقطه های سیاه داره (اصطلاحا ما می گیم حالت برنجی)

در ضمن، هیکل بلدرچین های نر کوچک تر و از لحاظ ظاهری کمی خوشگل تر هستند (البته تو این عکسای دوستمون از لحاظ ظاهری باهم فرقی ندارند )

بلدرچین های نر، بسیار هوس باز هستند و یک نر برای سه ماده کفایت می کنه.
    چیزی که من داشتم و دیدم اینه که بلدرچین های نر به علت همین هوسبازی، معمولا ماده ها رو کچل می کنند.

اگه اطلاعات بیشتر میخواید، کتاب پرورش بلدرچین نوشته آقای مهدی شکوهمند رو بخونید. بسیار کامله

11. کاربر زیر از دوست گرامی MorteZah به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

mamal_hiv (18 August 2009)

زمان پیوستن
    26 Oct 2008
    شهر
    اهواز
    اتومبيل
    پراید
    گوشی موبایل
    N73

پیش گزیده

درود

ببخشید جنسیت بلدر چین سفیدو چجور باید تشخیص داد

زمان پیوستن
    10 Jul 2008
    شهر
    اصفهان
    اتومبيل
    پراید برای دانشگاه و BMW برای تفریح
    گوشی موبایل
    N73

Lightbulb پرنده پر طاقت بلدرچين

بلدرچین - دکتر هدایت تاج بخش

گونه : بلدرچين Coturnix Coturnix
    خانواده : قرقاول Phasianidae
    راسته : ماكيان‌سانان Galliformes
    - بلدرچين معمولي يك پرنده كوچك بازيگوش است كه در تمام مدت از اروپا و شرق دور تا چين مهاجرت مي‌كند. با وجود بال‌هاي كوچك اين پرنده پر طاقت هزاران كيلومتر را مي‌پيمايد.

اندازه‌ها : size
    طول: 16 تا 18 سانتيمتر
    طول بال‌ها: 32 تا 35 سانتيمتر
    وزن نر: 85 تا 110 گرم
    وزن ماده: 90 تا 120 گرم

زاد و ولد : Breeding
    سن بلوغ: 1 سال
    فصل زاد و ولد: متغير بر حسب مكان و موقعيت
    تخم‌ها: معمولاً 8 تا 13 تخم
    روي تخم خوابيدن: 17 تا 20 روز
    دوران جوجه‌آوري: 19 روز

طريقه زيست : Life Style
    عادت: جنس‌ها (نر و ماده) جداگانه مهاجرت مي‌كنند ولي جفت‌گيري در تمام فصل زاد و ولد به طول مي‌انجامد.
    صدا: نرهاي صدايي سرود مانند مثل هواي باراني دارند.
    غذاي ويژه: دانه و حشرات

پراكندگي Distribution
    در تابستان، بلدرچين‌ها از اسكانديناوي جنوبي تا آخر ايسلند و سواحل شمال آفريقا و از شرق تا اتحاديه سابق خلق چين مهاجرت مي‌كنند. در زمستان از شمال و مركز آفريقا تا چين عبور مي‌كنند. محل سكونت اين نوع بلدرچين‌ها جنوبي‌ترين محل آفريقاست. در فصل بهار به ايران مي‌آيند پس از يك دوره تخم‌گذاري در فصل پايين اتفاق جوجه‌ها به محل زمستاني خود پرواز مي‌كند شمال و جنوب آفريقا مراجعه نقشه كرد.
    بلدرچين‌ها در سراسر ايران در بهار و تابستان ديده مي‌شوند. معدودي از آنها زمستان‌ها دز زمين‌هاي كم ارتفاع سراسر ايران باقي مي‌مانند.

حفاظت Conservation
    از لحاظ تعداد عموماً كاهش داشته است.
    مشخصات بلدرچين معمولي : Features of the common Quail
    نر: سياه و سفيد. داراي خط‌هايي روي نوك، قسمت فوقاني به رنگ (زنگ زده) با سفيد و سياه بسته شده و سينه زرد كم رنگ.
    ماده: پر و بال كم رنگ‌تر از نر و در گلو و نوك خط‌هاي كمتري دارد و داراي خط‌هاي سياه دراز در روي سينه است.
    جوجه: سريع آشكار مي‌شوند پر و بال علاوه بر حركت براي استتار نيز به كار مي‌رود.

جوجه‌هايي كه به تازگي از تخم بيرون آمده‌اند قادرند لانه را ترك كنند.

تخم‌ها: 8 تا 13 تخم به رنگ كرم با لكه‌هاي قهوه‌اي به صورت خوابيده و برهنه روي زمين گذاشته مي‌شود.
    بعضي از بلدرچين‌ها هرگز به طرف اروپا پرواز نمي‌كنند ولي در زمستان به طرف آفريقاي مركز و تابستان تا سمت آفريقاي جنوبي مي‌روند.

مهاجرت Migtation
    بلدرچين معمولي يك ماكيان‌سان است. يك گروه از پرندگان كه متعلق به مرغ‌هاي اهلي هستند. بخش‌هاي سنگين اطراف بدنشان به شكلي درآمده كه پرواز كم را ممكن مي‌سازد.
    با وجود اين، بلدرچين يك مهاجر است و بسياري از عاداتش سالانه به صورت مهاجر تكرار مي‌شود.
    برخلاف اكثر پرندگان مهاجر، بلدرچين‌هاي خاصي ممكن است از برخي فرمان حركت هر سال پيروي نكنند و ممكن است حتي نواحي ديدارشان در زمستان يا تابستان مختلف باشد. نرها قبل از ماده‌ها به مهاجرت كردن توجه مي‌كنند و استقرار قلمرويي را براي خودشان در نظر مي‌گيرند.
    چرا كه آنها حريفان خود را به وسيله نغمه‌سرايي كه نشان ويژه آنهاست (سرودن با لب‌هايشان در هواي باراني) دفع مي‌كنند.
    وقتي كه ماده‌اي تازه وارد مي‌شود خودش حق تقدم داشته كه يك نر شايسته را جهت همسر انتخاب كند.
    در تابستان بلدرچين معمولي در نواحي مركزي و جنوبي اروپا و شرق و مركز چين پيدا مي‌شود. در زمستان آنها در دسته‌هاي بزرگي به جنوب مهاجرت مي‌كنند.

ديدگان پرندگان : Bird watch
    در طول تابستان بلدرچين معمولي در قسمت‌هاي مجزايي از جنوب انگليس و ايرلند ديده مي‌شود. او در بهار مي‌آيد و تا تابستان مي‌ماند.
    بلدرچين يك پرنده قهوه‌اي رنگ كوچك با خط‌هاي تيره روي بال‌هايش است و سينه مايل به قرمز دارد. او دوست دارد كه لانه‌اش را روي زمين‌هاي خشك از علف‌هاي بلند و محصولات غله‌اي در گندم‌زار بسازد.

غذا و تغذيه : Food & Feeding
    در بهار بلدرچين از سوسك علفزار، حشرات و مورچه تغذيه مي‌كند. اين غذاي پر پروتئين انرژي از دست رفته در طول مهاجرت طولاني را جبران و براي توليد‌مثل بهار و تابستان را تأمين مي‌كند.
    بعدها در طول سال غذاي بلدرچين از دانه‌ها كه به وفور يافت مي‌شود قسمت اعظم خوراك او را تشكيل مي‌دهد.
    بلدرچين معمولي دوست دارد آشيانه خود را در ميان كشتزارها و مزارع دانه‌هاي روغني و هر جا كه غذا يافت مي شود، بسازد.
    انرژي بسيار زياد خوراك بلدرچين به چاق شدن پرنده و آمادگي او براي مهاجرت طولاني پاييزه از اروپا و چين به افريقا و هند كمك مي‌كند.

بلدرچين معمولي به وسيله جثه كوچك و نواري در امتداد نوك پر بال‌هايش از گونه‌هاي مشابه مشخص مي‌شود. اين پرنده شكاري كوچك به طور خيلي عالي خود را در ميان مرغزارها پنهان مي‌كند (صدايش در سه سيلاب است و شبيه هواي باراني است).

آيا مي‌دانيد؟ : Did you know?
    آيا مي‌دانيد بلدرچين معمولي هميشه مهاجرت خود را در يك سفر تمام نمي‌كند. ايتاليا محل فرود مطلوبي براي پرندگان دور پرواز شمال اروپا است.
    يهوديان در عهد باستان وقتي كه از مصر فرار مي‌كردند بلدرچين را به عنوان يك غذاي عالي و اعجاب‌انگيز پيدا كردند هر چند در مسير مهاجرت وقتي كه بلدرچين‌ها روي زمين مي‌نشستند به راحتي به توسط يهوديان گرسنه شكار مي‌شدند. ولي دسته‌هاي بزرگ از آنها در اوايل قرن جاري وجود داشت.

زاد و ولد : Breeding
    بلدرچين معمولي يك زاد‌آوري معيني دارد. اگر بلدرچين موفق نشود كه جوجه‌هايش را از تخم بيرون آورد، سعي خواهد كرد كه با جفت ديگر زاد‌آوري كند.
    معمولاً لانه‌هايش را در كشورهاي پهن و مسطح و يا ارتفاع كمتر از 1000 متر انتخاب مي‌كند. البته او را در مناطق بسيار بلند هم مي‌توان يافت به عنوان مثال در هيماليا.
    او لانه‌اش را در باغچه و روي رستني‌هاي ضخيم و كشتزارهاي گندم ترجيحاً روي علف‌هاي بلند انتخاب مي‌كند.
    آنها لانه‌هايشان را از شكارچيان پنهان مي‌كنند.
    به محض اين كه يك نر قلمرو خودش را مشخص دو ماده را انتخاب كرد از آشيانه مراقبت خواهد نمود.
    ماده‌ها نسبت به نرهايي كه آنها را جذب كرده به قلمرو شخصي‌شان صدا مي‌زنند، عكس‌العمل نشان مي‌دهند.
    نر به ماده نزديك مي‌شود و پر سينه را پف مي‌كند و به آرامي زمزمه مي‌كنند و تنها يكي از بال‌هايشان را به اطراف مي‌كشند اين نمايش ابراز عشق، خيلي شبيه به كبوترهاست.
    وقتي كه نمايش كامل انجام شود و اين پرنده‌ها همدم شوند آنها همسر يكديگرند.
    آثار موثر جفت‌گيري معمولاً در تمام فصل است و جفت‌ها اغلب همديگر را صدا مي‌كنند.
    ماده در روز يك تخم مي‌گذارد به مدت حدوداً ده روز و حدود 18 روز روي تخم‌هايش مي‌خوابد. او از كمك همسرش بهره‌مند نمي‌شود. جوجه‌ها در سه هفتگي مي‌توانند پرواز كنند و در سن دو ماهگي آماده مهاجرت هستند.

بلدرچين را كرك و يا به خاطر صدايش بدبده نيز مي‌نامند.

14. کاربر زیر از دوست گرامی sigma rainy به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

ferydoun (22 April 2009)

زمان پیوستن
    10 Jul 2008
    شهر
    اصفهان
    اتومبيل
    پراید برای دانشگاه و BMW برای تفریح
    گوشی موبایل
    N73

Lightbulb

تا بحال گوشت بلدرچین خورده اید؟

منبع :ماهنامه دنیای تغذیه شماره 28

پروتئین یک ماده مهم است که باید در غذای روزانه ما وجود داشته باشد. این ماده برای رشد و سلامت بدن بسیار ضروری است. پروتئین، هم در غذاهای گیاهی و هم در غذاهای حیوانی وجود دارد؛
    امّا دانشمندان علم تغذیه عقیده دارند که پروتئین حیوانی بهتر از پروتئین گیاهی است.

گوشت طیور به عنوان یک منبع پروتئین حیوانی اهمیت زیادی دارد؛ به همین دلیل در کشورهای مختلف، سرمایه گذاری زیادی روی صنعت پرورش طیور از جمله بلدرچین شده است.
    میزان پروتئین موجود در گوشت این پرنده (بلدرچین) از پروتئین گوشت سایر پرندگان و نشخوارکنندگان معمولی 10- 5 درصد بیش تر است.

گوشت و تخم بلدرچین به لحاظ ارزش غذایی و درمانی، بسیار مورد توجه است. میزان پروتئین موجود در گوشت این پرنده (بلدرچین) از پروتئین گوشت سایر پرندگان و نشخوارکنندگان معمولی 10- 5 درصد بیش تر است. وجود عناصر معدنی کمیاب و ویتامین های مختلف در گوشت این پرنده، باعث شده است که گوشت آن برای درمان بعضی از بیماری ها، مانند آسم، تشنج، فشارخون، ضعف اعصاب و ناراحتی های روانی و بی خوابی مفید باشد.
    گوشت بلدرچین منبع خوب نیاسین ، فسفر، مس، تیامین ، ریبوفلاوین ، ویتامین B6 ، روی ، آهن و سلنیوم است.

تخم بلدرچین در مقایسه با تخم مرغ، به مراتب ارزش غذایی بالاتری دارد.
    یک تخم بلدرچین هر چند که از لحاظ وزنی حدود یک پنجم وزن تخم مرغ معمولی را دارد، ولی نسبت به آن دارای 5 برابر فسفر، 5/7 برابر آهن، 6 برابر ویتامین B1(تیامین) و 15 برابر ویتامین B2 (ریبوفلاوین) می باشد.

نکاتی در مورد خرید بلدرچین و نحوه نگهداری آن

گوشت خام بلدرچین در یخچال به مدت 2 روز، و گوشت پخت? آن حداکثر 3 روز قابل نگهداری است.

برای خرید گوشت بلدرچین اول از تاریخ انقضای آن اطمینان حاصل کنید. گوشت تاز? بلدرچین باید بدون بو، کاملاً تمیز و عاری از هر گونه بقایای پر باشد. و بهتر است دراولین فرصت ممکن پس از خرید، آماد? مصرف شود. گوشت خام بلدرچین در یخچال به مدت 2 روز، و گوشت پخت? آن حداکثر 3 روز قابل نگهداری است. بدین منظور آن را در بسته ای پلاستیکی یا فویل پیچیده و در سردترین قسمت یخچال نگه داری کنید.
    اگر قصد پختن بلدرچین را تا 2 روز پس از خرید ندارید، آن را منجمد کنید. به این منظور بهتر است آن را با همان بسته بندی هنگام خرید در فویل پیچیده و یا این که در کیسه فریزر گذاشته و هوای داخل آن را کاملاً خارج کنید. گوشت منجمد بلدرچین، در فریزر به مدت 3 ماه قابل نگه داری است.

روش رفع انجماد گوشت منجمد بلدرچین

هیچگاه بلدرچین منجمد را در درجه حرارت اتاق جهت رفع انجماد نگذارید. بهتر است آن را در یخچال گذاشته تا در طول شب رفع انجماد شود؛ هم چنین می توانید با غوطه ور کردن آن در آب سرد، رفع انجماد کنید. بدین منظور پرنده را با همان بسته بندی منجمد شده و یا با قرار دادن در بسته ای مقاوم نسبت به آب، داخل آب سرد قرار دهید و هر 30 دقیقه یکبارآب را عوض کنید. بلدرچین ظرف مدت یک ساعت یا کمتر رفع انجماد می شود.
    منبع : ماهنامه دنیای تغذیه شماره 28

زمان پیوستن
    18 Sep 2008
    شهر
    کاشان
    اتومبيل
    همه تاکسی ها
    گوشی موبایل
    مدل نداره ...چون وجودنداره

Red face بلدرچین

آقا پرنده خیلی باحالیه ،ولی هفته ای دوبار باید زیرش رو عوض کنی .تقریبایه مرغ کوچیکه براتون.
    من اطلاعات خوبی دارم درموردشون هرکی سوال داره بپرسه ،بلدباشم میگم
    آخرین ویرایش به وسیله naraqi110 : 30 April 2009 در 12:56 PM

زمان پیوستن
    31 Jul 2008

پیش گزیده

سلام
    من یه مدتی مرغ و خروس داشتم و علاقه هم دارم ولی به خاطر سر و صداش که همسایه ها رو اذیت میکرد بی خیال شدم(تو منطقه ما خونه ها یه مقدار متراکم هستن).میخواستم ببینم بلدرچین هم مثل مرغ هر روز تخم میذاره؟قیمتش چقدره؟ واز همه مهم تر چقدر سر و صدا داره؟
    ممنون

18. کاربر زیر از دوست گرامی chicken به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

naraqi110 (30 April 2009)

صفحه 1 از 9 12345678 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند