تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 10 12345678 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 128

نام گفتگو: قرنطينه ماهی Fish Quarantine ا

زمان پیوستن
    25 Sep 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    مترو-تاكسي
    گوشی موبایل
    HUAWEI G750

پیش گزیده قرنطينه ماهی Fish Quarantine ا

سلام بر اساتيد ميخواستم استادان عزيزدرباره قرنطينه كردن ماهي خريداري شده توضيحاتي جامع بدهند آيا در قرنطينه داروي خاصي بايد استفاده كرد يا بايد ابتدا ماهي چند روز در آن قرار گيرد تا اگر بيماري پديدار شد دارو استفاده كرد؟هركس در اين زمينه تجربياتي داره كه با بازگو كردن آن به يك نتيجه واحد ميرسيم لطفا نظرات خود را بيان كنيد
    اشتباه اين بود هرجا رنجيدم لبخند زدم همه فكركردن درد ندارم سنگين تر ضربه زدن...

زمان پیوستن
    28 Jun 2004
    شهر
    زاهدان
    گوشی موبایل
    P1i

پیش گزیده

دوست عزيز
    در تاپيك بيماريها به كرات در اين باره بحث شده است ولي به طور خلاصه:
    • سه روز با نمك و متيلن بلو
    • تصفيه آب
    • سه روز با آكريفلاوين
    • تصفيه آب
    • سه روز با ميترونيدازول
    • تصفيه آب
    • ادامه وضع موجود تا مدت 4 تا 6 هفته و درمان بيماريهايي كه در اين مدت بروز ميكنند

زمان پیوستن
    28 Jan 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    BMW X3
    گوشی موبایل
    iphone 7

پیش گزیده

سلام
    دوست عزیز اصولن داشتن قرنطینه به هر اکواریوم دار حرفه ای واجب است چون مصارف گوناگونی دارد. اولین مورد و شاید مهمترین ان جهت ماهیهای تازه خریداری شده میباشد که باید حتمن بین 7 تا 10 روز در ان قرار گیرند و هیچ گاه نباید ماهیهای تازه خریداری شده را مستقیم وارد تانک اصلی کرد و برای این منظور اگر ماهی مورد نظر مشکوک به بیماری خاصی نبود احتیاجی به استفاده دارو نیست و همان فیلتر و سیفون کردن طی مدت قرنطینه و تنظیم دما و ph به صورت تدریجی و رساندن به شرایط تانک اصلی کفایت میکند. و مورد دیگر استفاده از قرنطینه مربوط به درمان بیماریهای مختلف میباشد که نحوه و شرایط انرا دوستان عزیز ارسطو و انوش در پستهای متعددی توظیح داده اند.موفق باشید
    آخرین ویرایش به وسیله Romans : 27 August 2008 در 10:37 AM
    فروید : جاودان کسی است که بسیاری مردمان بی نام و نشان او را دوست بدارند.

4. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Romans به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Anoush (10 July 2007), k_afshin (19 August 2008)

زمان پیوستن
    28 Mar 2006
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    پراید
    گوشی موبایل
    Apple iPhone

پیش گزیده

با سلام:
    یک تجربه= یکبار از یه مغازه یک جفت پرت خریدم چون ماهی های مغازه تازه و زیاد و ظاهرآ سالم بودن منم ماهی ها رو خریدم و اونا رو اتداختم تو قرنطینه (بدون دارو) تا استرسشون از بین بره و بعد 2 روز بندازمشون تو تانک اصلی!!!
    پس فرداش خیلی اتفاقی گذرم به همون مغازه افتاد و دیدم 3 تا از ماهی های همون تانکی که من ماهی هارو ازش خریدم دچار خونریزی باله ها شدن و منتظر جناب ملک الموت هستند.
    دقیقآ بعد2 هفته ماهی های منم به همون بیماری دچار شدن(البته تو تانک قرنطینه) حالا حساب کنید اگه من تانک قرنطینه نداشتم چه بلایی سر ماهی های عزیزم میومد؟؟بعد از اون زمان هر ماهی بگیرم حتی از دوست و آشنا 2 ماه قرنطینش میکنم)
    دوستان خواهش میکنم به سایت http://www.persianorarabiangulf.com مراجعه و به خلیج فارس رأی بدین.
    آزادیمونو گرفتن.اصالتمونو گرفتن.نذارین هویتمونم بگیرن.

6. کاربر زیر از دوست گرامی MetMet به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

skysport (13 March 2009)

زمان پیوستن
    12 Apr 2006
    شهر
    تهران

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط alirezasaberi
    دوست عزيز
    در تاپيك بيماريها به كرات در اين باره بحث شده است ولي به طور خلاصه:
    • سه روز با نمك و متيلن بلو
    • تصفيه آب
    • سه روز با آكريفلاوين
    • تصفيه آب
    • سه روز با ميترونيدازول
    • تصفيه آب
    • ادامه وضع موجود تا مدت 4 تا 6 هفته و درمان بيماريهايي كه در اين مدت بروز ميكنند

متيلن بلو و آكروفلاوين يك كار تقريبا مشتركي رو انجام ميدن ولي اگر مي خواهيد استفاده كنيد با آكروفلاوين انجام بديد.

در ضمن اگر ماهي رو حمام نمك 2 درصد به مدت نيم ساعت و سه روز پشت سر هم انجام بديد اگر ماهي انگل پيشرفته آبششي داشته باشه ممكن هست بميره كه اينجوري حداقل تو تانك اصلي نميره و اگر نداشته باشه يا در اوايل كار باشه احتمالا درمان ميشه.

الكي ماهي رو تو دارو قرار ندهيد. بعد از آب نمكي كردن ماهي فقط حداقل 2 الي 3 ماه صبر كنيد ببينيد چي ميشه. اگر اتفاقي براش نيفتاد ماهي سالم هستش.

8. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Unknown97 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Blaze (19 May 2006), k_afshin (22 February 2009)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده قرنطینه (تئوری)

با سلام به دوستان عزیز،

اگر منظور شرایط یک اکواریوم قرنطینه بصورت تئوریک باشه میشه گفت:

حجم این اکواریوم به نسبت انکه چه تعدادماهی رو میخواهیم در قرنطینه قرار بدیم متفاوته و از 40 لیتر تا 70 لیتر رو اشخاص مختلف پیشنهاد داده اند.

به تجربه من اکواریوم های با عرض کم برای قرنطینه مساعد نیستند و استرس ماهی رو زیاد میکنند.

داشتن بخاری (من بخاری را با یک شبکه پلاستیکی پوشانده ام تا مانع سوختن ماهی هایی شود که در اثر استرس شدید بین بخاری و دیواره اکواریوم پنهان میشوند) و دما سنج و سنگ هوا جزو ضروریات است.

داشتن فیلتر اسفنجی (در داشتن ان اتفاق نظر نیست) من دارم و فیلتر من سیکل ازت را نیز طی کرده (توضیح بیشتر خواستید بفرمائید.)
    اگر فیلتر ندارید استفاده از اب تانک اصلی ارجح است.

دمای اب بجز ماهی های خاص: 26-27 درجه

نور: بصورتی که بتوان ماهی را زیر نظر داشت وگرنه نور خاصی لازم نیست.

داشتن یک لایه شن در کف اکواریوم برای گرفتن اثر آئیینه ای کف اکواریوم.(اتفاق نظر وجود ندارد) من ندارم چون بدون ان تمیز کردن کف ساده تر است (تنبلی!!)

برای جلوگیری از انعکاس نور در کف اکواریوم قرنطینه میتونید قبل از راه اندازی کف اون رو (از بیرون) رنگ تیره بزنید یا از برچسب های شیشه که رنکهای تیره دارند استفاده کنید.

استفاده از دکورهایی که لبه های تیز ندارند و به ماهی امکان پنهان شدن میدن به رفع استرس ماهی کمک میکنند. چوب های مخصوص اکواریوم و گیاهان مصنوعی که بخوبی ضد عفونی شده اند مناسبند.

مدت قرنطینه:

40 روز (بصورت تئوری)
    زیر 10 روز مطمئن نیست
    14 روز مناسب است
    3 هفته ایده ال
    در صورت مشاهده بیماری یا مرگ یکی از ماهی ها در قرنطینه دو هفته اضافه پس از درمان ورفع علائم بیماری ماهی (ها) باید در قرنطینه بماند.

دارو:

هیچ دارویی برای تانک قرنطینه بصورت اولیه نیاز نیست (بصورت تئوری) زیرا دارو سبب استرس بیشتر به ماهی تازه وارد و ضعف بیشتر ان خواهد شد
    (من برای تمام ماهی هایم داروی ضد ایک بصورت اولیه استفاده میکنم)

هرگز از دو دارو همزمان در تانک قرنطینه استفاده نکنید (مگر در برشور دارو نام دارو های مجاز برای استفاده همزمان ذکر شده باشد) (استفاده از نمک شامل این قانون نمیشود.)

استفاده از کربن اکتیو و دستگاه ضد عفونی فرا بنفش در مدت استفاده از دارو مجاز نیست چون باعث بی اثر شدن دارو میشوند.

سیفون کردن مرتب اب الزامیست. سیفون کردن هر روز ایده آل است. لوله مصرفی برای سیفون کردن اب فقط در این اکواریوم استفاده میشود و بعدن یا ضد عفونی میشود و یا تعویض میگردد.

یک تجربه شخصی: هر روز اب اکواریوم قرنطینه رو بو کنید اگر بوی نا مطبوعی استشمام کردید اقدام به سیفون حداقل 50% اب کنید.

شستن کامل و ضد عفونی کردن تانک قرنطینه پس از هر بار استفاده توصیه میشود.

فراموش نکنید قرنطینه کردن ماهی تازه وارد یک باید است در غیر اینصورت خودتان را برای مشکلات در کل اکواریوم اماده کنید.

بسیاری از ماهی های مریض در روز اول و در نظر شما هیچ علامتی از بیماری ندارند ولی این باعث نمیشه که از قرنطینه کردن انها صرفنظر کنید.

امیدوارم به وسیله دیگر دوستان کامل شود.

همگی در پناه امن و مهربانش

آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 10 July 2007 در 12:13 PM
    برای تو و خویش
    چشمانی آرزو می
    كنم
    كه چراغ
    ها و نشانهها را
    در ظلمات
    مان
    ببیند.

10. 28 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

ABA198013 (25 July 2007), ماندانگاس (19 April 2012), alone man (20 January 2009), arasto_discus (21 May 2006), baran1 (20 May 2006), Blaze (20 May 2006), Discus (20 May 2006), dr-arash (28 January 2010), HADI_JOON (10 November 2007), hamed2420 (10 June 2008), hamidzade (15 July 2007), javadabasi (20 November 2008), k_afshin (19 August 2008), M@mool (18 June 2017), mahdi.khazaee (11 September 2008), mehdy2020 (25 November 2008), mehrdadonline (21 May 2006), MetMet (21 May 2006), mnikzad (19 July 2008), شاهرخ ا (28 August 2008), ogtay (7 November 2008), Oonash (21 September 2009), ordak (5 May 2009), payamix (20 May 2006), Romans (11 July 2007), silverparnian (10 March 2008), skysport (13 March 2009), soli_aqua (30 October 2008)

زمان پیوستن
    09 Feb 2006
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    ریو
    گوشی موبایل
    K850i

پیش گزیده

داشتن فیلتر اسفنجی (در داشتن ان اتفاق نظر نیست) من دارم و فیلتر من سیکل ازت را نیز طی کرده (توضیح بیشتر خواستید بفرمائید.)

من برای تمام ماهی هایم داروی ضد ایک بصورت اولیه استفاده میکنم
    a. از فیلتر و دارو ضد ایک همزمان استفاده میکنید یا جدا جدا ؟ شنیده ها بسیاره ، میخواستم نظر شما رو بدونم .

b. فیلتر چه جوری سیکل رو طی کرده ؟ آب مصرفی تازه است و فیلتر سیکل شده ؟

c. داروی ضد ایک از شرکت اکسیر که همه ماهی فروشها دارند و یا مالاشیت گرین اصل که خودتون آماده کردین ؟

12. کاربر زیر از دوست گرامی Blaze به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

ordak (5 May 2009)

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Blaze
    a. از فیلتر و دارو ضد ایک همزمان استفاده میکنید یا جدا جدا ؟ شنیده ها بسیاره ، میخواستم نظر شما رو بدونم .

b. فیلتر چه جوری سیکل رو طی کرده ؟ آب مصرفی تازه است و فیلتر سیکل شده ؟

c. داروی ضد ایک از شرکت اکسیر که همه ماهی فروشها دارند و یا مالاشیت گرین اصل که خودتون آماده کردین ؟
    با سلام،

ممنون از توجهت، راستش باورم نمیشه

الف: داشتن فیلتر و اضافه کردن دارو هیچ مشکلی پیش نمیاره من نمیدونم چرا همه داشتن فیلتر رو با داشتن کربن اکتیو یکی میدونن. شما وقتی فیلتر نداری ته مخزنت همیشه پر از فضولات هست که با حرکت ماهی در اب معلق میشه و تمام اب رو به گند میکشه. ولی با داشتن فیلتر اب صاف هست و اسفنج فیلتر دارو رو بی اثر نمیکنه.

اگر قرار باشه ماهی زیاد تو قرنطینه بمونه باید هر روز اب عوض کنی و این کار به ماهی استرس وارد میکنه و گرنه امونیاک تولید شده و نیتریت خودشون کلک ماهیتو میکنن.

ب: بله اب مصرفی تازه است ولی فیلتر سیکل رو طی کرده.
    راه حل: یک فیلتر اسفنجی یا برقی کوچک در اکواریوم اصلی قرار داره که اضافی هست. هر موقع خواستید قرنطینه راه اندازی کنید فیلتر رو از مخزن اصلی بیرون میارید و در داخل قرنطینه قرار میدید. فیلتر اسفنجی که از اسمش پیذاست فقط اسفنج هست ولی داخل فیلتر برقی هم فقط اسفنج قرار داره.

ج: داروی ضد ایک من ساخت شرکت تترا است و مجموعه ای از چند ماده شیمیایی هست. این روزها که کمیاب شده از داروی ضد ایک شرکت سرا استفاده میکنم. مثل تترا نیست (داروی ضد ایک تترا از نظر من فوق العاده است) ولی داروی ایرانی و کلن هر دارویی که روی ان مواد تشکیل دهنده را ننوشته باشد من اصلن استفاده نمیکنم. مالاشیت گرین اصل از ناصر خسرو خریدم ولی وقتی مقررات کار با ان را خواندم خانه را از لوث وجودش پاک کردم. البته به هزار مکافات چون ریختن ان در زباله های عمومی هم برای دیگران و هم محیط زیست خطر ناک است.

در پناه دانای یکتا

14. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Blaze (22 May 2006), k_afshin (19 August 2008), M@mool (18 June 2017), mahdi.khazaee (11 September 2008), شاهرخ ا (28 August 2008), ordak (5 May 2009)

زمان پیوستن
    21 Apr 2004

پیش گزیده

من هم یه سوال داشتم

از چه متیلن بلویی استفاده میکنید؟ مایع یا جامد؟
    متیلن بلو های جامد که با مارک هایی مثل مرک و ... موجود هستند گویا دودسته هستن
    صنعتی و بهداشتی
    شما از کدوم نوع و چه مارکی استفاده میکنید؟

زمان پیوستن
    09 Feb 2006
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    ریو
    گوشی موبایل
    K850i

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Anoush
    با سلام،

ممنون از توجهت، راستش باورم نمیشه

الف: داشتن فیلتر و اضافه کردن دارو هیچ مشکلی پیش نمیاره من نمیدونم چرا همه داشتن فیلتر رو با داشتن کربن اکتیو یکی میدونن. شما وقتی فیلتر نداری ته مخزنت همیشه پر از فضولات هست که با حرکت ماهی در اب معلق میشه و تمام اب رو به گند میکشه. ولی با داشتن فیلتر اب صاف هست و اسفنج فیلتر دارو رو بی اثر نمیکنه.

سلام

کدوم قسمت رو باور نمیکنید ؟

در مورد بکار بردن فیلتر و دارو بصورت همزمان ، یه تجربه ای همه داریم ولی شاید دقت نشده یا من اشتباه میکنم ،
    بد نیست یا شما در میون بگذارم :

وقتی از متیلن بلو و یا ضد انگل همزمان با فیلتر استفاده کردم ، هنگام تعویض آب ، اسفنج فیلتر رو هم شستم ، حتما تا به حال دیدید ، بیشتر مواد رو به داخل اسفنج خودش میکشه و کل اسفنج به رنگ دارو میشه و دارو رو جذب میکنه ،

منظور من این بود که نکنه این عمل باعث کم اثر شدن دارو بشه .

و سوال دیگرم :

مالاشیت گرین اصل از ناصر خسرو خریدم ولی وقتی مقررات کار با ان را خواندم خانه را از لوث وجودش پاک کردم.
    چه مقرارت خاصی داره ؟

زمان پیوستن
    12 Nov 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    تویوتا
    گوشی موبایل
    4S

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Nima1989
    من هم یه سوال داشتم

از چه متیلن بلویی استفاده میکنید؟ مایع یا جامد؟
    متیلن بلو های جامد که با مارک هایی مثل مرک و ... موجود هستند گویا دودسته هستن
    صنعتی و بهداشتی
    شما از کدوم نوع و چه مارکی استفاده میکنید؟
    سلام نیما جان، خدمت نمیرسیم!

من از متیلن بلو چینی و جامد. راستش مرک ازمایشگاهی خیلی گرون بود خسیسی کردم.

نقل قول نوشته شده توسط Blaze
    سلام

کدوم قسمت رو باور نمیکنید ؟

در مورد بکار بردن فیلتر و دارو بصورت همزمان ، یه تجربه ای همه داریم ولی شاید دقت نشده یا من اشتباه میکنم ،
    بد نیست یا شما در میون بگذارم :

وقتی از متیلن بلو و یا ضد انگل همزمان با فیلتر استفاده کردم ، هنگام تعویض آب ، اسفنج فیلتر رو هم شستم ، حتما تا به حال دیدید ، بیشتر مواد رو به داخل اسفنج خودش میکشه و کل اسفنج به رنگ دارو میشه و دارو رو جذب میکنه ،

منظور من این بود که نکنه این عمل باعث کم اثر شدن دارو بشه .

و سوال دیگرم :

چه مقرارت خاصی داره ؟
    سلام،

باورم نمیشه که نوشته های ریزی که تجربه خودمه و علمی هم شاید نباشه براتون اینقدر جالبه که دربارش سوال میکنید.

والا من فکر میکنم اسفنج اونقدر سوراخ های ریزی نداره که ذرات دارو رو جذب کنه و اگر هم جذب کنه اون رو غیر فعال نمیکنه ولی کربن اکتیو دارو رو بی اثر میکنه و حالت شیمیایی داره. رنگ گرفتن اسفنج رو من دلیل بی اثر کردنش نمیدونم. کم کردن اثر دارو رو در حد همان رنگ گرفتن دیواره ها و چسب های اکواریوم میدونم. بازهم فکر میکنم دوز دارو در برشور ان با احتساب جذب جزئی ان بوسیله فیلتر ذکر شده باشه. با این حال من بیشتر دارو هارو (بجز دارو های ایرانی)با دوزی کمتر از انچه که ذکر شده استفاده میکنم.

مالاشیت گرین چون سرطان زاست و شدیدن سمی نباید لمس بشه و تماسی با مخاط داشته باشه واین یعنی

(دستکش+عینک+ ماسک) پس دستمون رو هم داخل اب تانک نکنیم و وسایل مصرفی رو هم با دستکش بشوریم. با لوله و مکیدن اون اب رو سیفون نکنیم و ....

به دلیل خواص! بالا همینطور این ماده نباید در محیط زیست بصورت ازاد رها بشه و یعنی

(در کیسه زباله انداخته نشه+ در فاضلاب بدلیل الودگی اب های زیر زمینی ریخته نشه)

مصرف ان برای درمان ماهی های خوراکی اکیدن ممنوع است. پس چیکارش کنیم؟

بهروز باشید
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 23 May 2006 در 11:11 AM دلیل: توالی

18. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Anoush به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Blaze (24 May 2006), k_afshin (19 August 2008), M@mool (18 June 2017), mnikzad (19 July 2008), ordak (5 May 2009), silverparnian (10 March 2008)

زمان پیوستن
    12 Apr 2006
    شهر
    تهران

پیش گزیده

راستش امروز مجبور شدم دوباره برم متيلن بلو بخرم. مرك آزمايشگاهي اصل 100 گرم پودرش حدودا 60000 تومان هست.

تو رنج 35000 تومان هم هست كه تقلبي هست. حواستون باشه. كسي خواست بگيره بگه بهش آدرس بدم.

در ضمن از سال 2002 يا 2003 مرك ديگه متيلن بلو نداده بيرون. اين رو فروشنده تو كتاب مرك بهم نشون داد. ايني هم كه امروز گرفتم براي سال 2000 هستش.

مي تونيد به يارو بگيد مرك 2005 يا 2006 ميخوام و اگر گفت داريم يعني ميخواد بندازه. يكي از اين راه و ديگري از رو قيمت. بين 55000 تا 60000 تومان كه من 55000 تومان

خريدم ولي بيشتر از 60000 هم نيست كه اگر كسي بده ديگه بي انصافي داره مي كنه!

20. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Unknown97 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Anoush (21 February 2007), ordak (5 May 2009)

زمان پیوستن
    21 Apr 2004

پیش گزیده

نقل قول نوشته شده توسط Unknown97
    راستش امروز مجبور شدم دوباره برم متيلن بلو بخرم. مرك آزمايشگاهي اصل 100 گرم پودرش حدودا 60000 تومان هست.

تو رنج 35000 تومان هم هست كه تقلبي هست. حواستون باشه. كسي خواست بگيره بگه بهش آدرس بدم.

در ضمن از سال 2002 يا 2003 مرك ديگه متيلن بلو نداده بيرون. اين رو فروشنده تو كتاب مرك بهم نشون داد. ايني هم كه امروز گرفتم براي سال 2000 هستش.

مي تونيد به يارو بگيد مرك 2005 يا 2006 ميخوام و اگر گفت داريم يعني ميخواد بندازه. يكي از اين راه و ديگري از رو قيمت. بين 55000 تا 60000 تومان كه من 55000 تومان

خريدم ولي بيشتر از 60000 هم نيست كه اگر كسي بده ديگه بي انصافي داره مي كنه!
    با 100 گرم میشه یه استخر رو آبی کرد
    10 گرم رو میتونید چند سال استفاده کنید

22. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Nima1989 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

josep (9 April 2008), ordak (5 May 2009)

صفحه 1 از 10 12345678 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد