تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 94 123456781151 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 1211

نام گفتگو: اخبار و دانستنیهای پزشكي

 1. #1


  زمان پیوستن
  18 Apr 2005
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پرايد
  گوشی موبایل
  G900
  نوشته‌ها
  723
  تشکر شده:
  992

  پیش گزیده اخبار و دانستنیهای پزشكي

  10) راه‌هاي بدست آوردن آرامش


  - جلوي گريه خود را نگيريد و گهگاهي گريه كنيد.

  - دست كم روزي 15 دقيقه را در سكوت بگذرانيد و به نيازهاي واقعي خود و نيز چيزهايي كه داريد فكركنيد. سكوت عصاره‌ي آرامش است، با زور نمي‌توان آن را ايجاد كرد، بايد زماني كه فرا رسيد آن را بپذيريد. دست كم روزي يك ساعت، تنها به اتاقي برويد و در را به روي خود ببنديد.

  - افراد آرام به خود مي‌گويند كه براي تغيير گذشته كاري نمي‌توان كرد، آنگاه از فكر ادامه زندگي لذت مي‌برند.

  - وقتي احساس مي‌كنيد كه سرتان پر از فكرهاي جور و واجور است و جاي خالي در آن نيست، با قدم زدن، آن‌ها را پاك كنيد.

  - اگر نتوانيد كسي را ببخشيد، افكار خشمگين‌تان شما را براي هميشه با اين افراد مرتبط خواهد كرد. شاد كردن ديگران، باعث آرامش مي‌شود.

  - آرامش را از كودكان بياموزيد، ببينيد كه چگونه در همان لحظه‌اي كه هستند، زندگي مي‌كنند و لذت مي‌برند.

  - از همان كه هستيد راضي باشيد، در اين صورت احساس آرامش بيشتري مي‌كنيد.

  - هر چه اكسيژن بيش‌تري به شما برسد، آرام‌تر خواهيد شد، خوب است در محل كار و زندگي خود گياهي نگه داريد.

  - مهم نيست كه با شما مودبانه برخورد كنند يا نه، برخورد مودبانه‌ي شما، باعث ايجاد آرامي و احساس خوبي در شما خواهد شد.

  - سرعت حركت شما با احساستان رابطه‌اي مستقيم دارد، آرام راه برويد و حركات بدن خود را آرام‌تر كنيد، طولي نمي‌كشد كه آرام خواهيد شد.

  - گاهي مي‌توانيد براي رسيدن به آرامش، دراز بكشيد، عضلات خود را شل كنيد و به هيچ چيز فكر نكنيد.

  - با حركات آرام و صحبت كردن شمرده، احساس آرامش را به جمع منتقل كنيد. آيا تا به حال فرد آرامي را ديديد كه با صداي بلند صحبت كند؟

  - با شوخ طبعي به آرامش خود كمك كنيد.

  - راحتي، يكي از عناصر مهم آرامش است، مثل دماي مناسب، صندلي راحت و لباس و كفش راحت.

  - هر چند وقت يك بار ساعتتان را باز كنيد و خود را از فشار زمان نجات دهيد.

  - در آوردن كفش‌ها به كاهش فشار عصبي كمك مي‌كند.

  - فشردن يك توپ كوچك، تنش‌هاي عصبي‌اي را كه در انگشتان و دست‌هاي شما متمركز شده‌اند، خالي مي‌كند.

  - لباس‌هاي گشاد و راحت، باعث ايجاد راحتي و احساس آرامش مي‌شود.

  - لحظه‌هاي زيباي زندگيتان را بنويسيد و از آن‌ها عكس و فيلم بگيريد، سپس بيش‌تر وقت‌ها آن‌ها
  را به ياد آوريد و درباره‌شان فكر كنيد و لذت ببريد.

  - هواي دريا، آب شور و صداي امواج، همگي باعث آرامش مي‌شوند، مسافرت به سواحل دريا را فراموش نكنيد. (پيشنهاد ما به شما سواحل استان گلستان است) تماشاي ماهي‌ها مثل خيره شدن به دريا، در شما ايجاد آرامش مي‌كند، زيرا ماهي‌ها آرام شنا مي‌كنند و آرام تنفس مي‌كنند.

  - آهسته غذا خوردن و جويدن، باعث تجديد قواي فكري و احساس آرامش خواهد شد. براي تأثير بيش‌تر و رسيدن به آرامش، در خود متمركز شويد و آرام نفس بكشيد.

  - تمرين كنيد كه آرام‌تر از حد معمول صحبت كنيد، اين كار خود به خود ضربان قلب و تنفستان را كم مي‌كند و به شما اجازه مي‌دهد، ذهن و فكرتان را از بسياري مسايل پاك كنيد.

  - اگر به عقايد مذهبي و معنوي پايبند باشيد، به يكي از با افتخارترين روش‌هاي رسيدن به آرامش خاطر رسيده‌ايد، آنگاه مي‌توانيد بگوييد، الا بذكر الله تطمئن القلوب. اگر از خدا دور افتاده‌ايد، اكنون آشتي است. داشتن يك تكيه‌گاه معنوي در حد تعادل موجب آرامش مي‌شود.

  - احساسات و مشكلات خود را به ديگران بگوييد و آرامش بيش‌تري احساس كنيد.

  - يكي از مهم‌ترين مهارت‌ها در آرام بودن، فكر نكردن به مسايل كوچك است، دومين مهارت، كوچك شمردن تمام مسايل است.

  - شاد كردن ديگران، موجب آرامش مي‌شود. نمي‌دانيد چه لذتي دارد پول رستوران امشب را با توافق سايرين به يك كارتن خواب هديه دهيد. قدرداني كنيد. ديگران را براي لطف كردن به خود تحت فشار قرار دهيد، لطف كه وظيفه نيست.


  سربلند باشید..... (گروه واماعشق)
  من آریایی‌ام، خدای من ایران، پیغمبر من کوروش، امام من داریوش، امام زمان من کاوه آهنگر، کتاب مقدسم شاهنامه، دستور دین من لوح کوروش کبیر، پرچم من درفش کاویانی، بهشت من آزادی، عید من مهرگان، دین من زرتشت، ذات من آریاییست، دشمنم تازیان، ذکرم پاینده ایران، مذهب من آریاییست، من آریایی‌ام

 2. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی farzin4049 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ایران دوست (25 March 2009), eliyana (14 February 2009), marykhosh (30 April 2009)

 3. #2


  زمان پیوستن
  23 Aug 2005
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پای پیاده
  نوشته‌ها
  670
  تشکر شده:
  568

  پیش گزیده هشدار نسبت به خطر استامينوفن برای کبد

  دانشمندان پس از آنکه معلوم شد مسکن استامينوفن يکی از علل عمده از کار افتادگی کبد در آمريکا بوده است نسبت به عواقب مصرف زياد اين دارو هشدار داده اند
  به گفته محققان موارد سالانه از کار افتادگی کبد در اثر مصرف استامينوفن - که در آمريکا به نام تجاری تايلنول و در بريتانيا به نام پاراستامول شناخته می شود - از 28 درصد در سال 1998 به 51 درصد در سال 2003 افزايش يافت.

  به گزارش نشريه "نيوساينتيست" تيم محققان آمريکايی دريافت که مصرف تنها 20 قرص 500 ميلی گرمی در يک روز -حداکثر ميزان توصيه شده 8 قرص 500 ميلی گرمی در روز است- می تواند باعث مرگ شود.

  کارشناسان می گويند اعمال محدوديت بر فروش اين دارو در بريتانيا به کاهش موارد از کار افتادگی کبد در اين کشور کمک کرده است.

  گروه مطالعه از کارافتادگی حاد کبد در آمريکا، که با شرکت پژوهشگران از دانشگاه های مختلف اين کشور تشکيل شد، داده های 662 بيمار که در فاصله سال های 1998 تا 2003 به خاطر ازکارافتادگی حاد کبد بستری و درمان شده بودند را تجزيه و تحليل کرد.

  از ميان 275 موردی که به مصرف استامينوفن مربوط می شد، 48 درصد آنها غيرعمدی، 44 درصد ناشی از تلاش برای خودکشی و باقی نامعلوم بود.

  معلوم شد افرادی که دچار مسموميت غيرعمدی شده بودند چندين داروی مختلف که حاوی استامينوفن بوده است را مصرف کرده اند.

  محققان دريافتند که مصرف 10 گرم استامينوفن در روز - معادل 20 قرص 500 ميلی گرمی - می تواند باعث از کار افتادن کبد شود.

  آموزش

  دکتر ان لارسون، از نويسندگان مقاله نيوساينتيست، که ابتدا در نشريه "هپاتولوژی" چاپ شده بود گفت که بيماران، پزشکان و داروخانه ها بايد تحت آموزش های بيشتری در مورد خطرات اين مسکن قرار گيرند.

  به علاوه وی خواستار اعمال محدوديت های وسيعتر بر فروش اين دارو در آمريکا شد.

  جان اوگريدی، از موسسه مطالعات کبد در بيمارستان کالج کينگ لندن گفت وضع محدوديت ها بر فروش اين دارو در بريتانيا باعث شده است موارد بستری شدن بيماران در بيمارستان درپی از کار افتادن کبد در اثر مصرف استامينوفن 30 درصد کاهش يافته است.

 4. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی sisbss به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  eastern (23 April 2008), eliyana (14 February 2009), marykhosh (30 April 2009)

 5. #3


  زمان پیوستن
  22 Sep 2004
  شهر
  قم - تهران
  اتومبيل
  پژو 405
  نوشته‌ها
  1,330
  تشکر شده:
  838

  Question انواع مديتيشن (TM)

  از مديتيشن چه ميدانيد؟؟؟

 6. #4


  زمان پیوستن
  02 Aug 2004
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  BMW-پرايد
  گوشی موبایل
  Imate-Jam
  نوشته‌ها
  707
  تشکر شده:
  187

  پیش گزیده چگونه زماني كه تنها هستيد از حملات قلبي نجات پيدا كنيد ؟

  با سلام به همه دوستان
  يک فايل در محيط PowerPoint بدستم رسيده بود که راه نجات پيدا کردن از حملات قلبي زماني که تنها هستيم ( مخصوصا زماني که رانندگي مي کنيم ! ) را نوشته بود . فکر مي کنم براي همه مفيد باشد .
  دانلود فايل
  هر كه ما را ياد كرد ايزد مر او را يار باد
  هر كه ما را خوار كرد از عمر برخوردار باد
  هر كه اندر ره ما خارى فكند از دشمنى
  هر گلى كز باغ وصلش بشكفد بى خار باد

 7. #5


  زمان پیوستن
  03 May 2005
  اتومبيل
  Mazda 323 FL
  گوشی موبایل
  i-mate™ JASJAR
  نوشته‌ها
  735
  تشکر شده:
  459

  Exclamation رژيم هاي غذايي بعد از عمل جراحي

  بيماراني که عمل جراحي مي شوند مسلما چند روز و گاهي يک هفته و يا بيشتر در بيمارستان بستري هستند و در اين مدت از نظر غذايي زير نظر پزشک، متخصصان تغذيه و پرستاران مراقب مي شوند زماني که اين بيماران به منزل منتقل مي شوند بايد در مورد تغذيه آنها اطرافيان و يا خود بيمار دستورات پزشک و يا متخصصان تغذيه را اجرا نمايند. نوع رژيم غذايي اين بيماران در منزل ادامه رژيم غذايي در بيمارستان مي باشد و با بهبود و پذيرش او براي مصرف غذايي بيشتر لازم است رژيم غذايي او نيز تغيير يابد و از ؤزيم هاي غذايي کامل تري استفاده نمايد.
  تجربه نشان داده است که بيماراني که قبلا با رژيم غذايي آشنا شده اند، در پيروي از رژيم هاي غذايي همکاري بيشتري دارند و با رعايت اصول صحيح تغذيه سريع تر بهبود يافته و با عوارض کمتري مواجه مي شوند، ما با توجه به اين اصل عقيده داريم که حتي بيماران قبل از آنکه جراحي شوند بهتر است با رژيم هاي غذايي بعد از آن آشنا شوند.
  شما ممکن است جراحي در پيش داشته باشيد و يا تحت جراحي قرار گرفته باشيد و حالا در وضعي هستيد که بايد شخصا در تغذيه خود اقدام نماييد، توصيه ما اين است که سفارشات پزشک معالج خود و متخصص تغذيه اي که با شما در ارتباط بوده اند را دقيقا در نظر داشته و به آنها عمل کنيد. و براي آشنايي بيشتر با رژيم هاي غذايي بعد از جراحي به مطالب اين قسمت توجه نماييد.
  قبل از شرح رژيم هاي غذايي بعد از جراحي توجه به اين نکته نيز ضروري است که متخصصين عقيده دارند بيماراني که لازم است جراحي بشوند، قبل از آن بايد از نظر تغذيه اي مورد مطالعه و مراقبت قرار گيرند، زيرا ثابت شده است افرادي که قبل از عمل خوب تغذيه شده اند جراحي را بهتر تحمل مي کند، و زودتر بهبود مي يابند و به عوارض بعد از آن به خصوص سوء تغذيه کمتر مبتلا مي شوند. بعد از جراحي بيمار مدتي نمي تواند از رژيم غذايي کامل و کافي از نظر تغذيه اي استفاده نمايد. معولا بي اشتهايي و استفراغ و تب از مشکلات عمومي بعد از جراحي است که در اين شرايط بيمار نمي تواند غذاي کافي مصرف نمايد. چنانچه اعمال جراحي بر روي دهان يا فک، مري و دستگاه گوارش انجام شده باشد به علت محدوديت هاي زيادي که بيمار براي خوردن دارد احتياج به مراقبت هاي تغذيه اي ويژه اي دارد.
  رژيم غذايي
  بيماراني که جراحي شده اند ويا مشکلات ديگري داشته اند و توانسته اند رژيم هاي غذايي مايعات رقيق و مايعات غليظ را تحمل نمايند قبل از اينکه از رژيم غذايي معمولي استفاده کنند غالبا لازم است براي مدتي از رژيم غذايي نرم استفاده نمايند. اين رژيم غذايي به خصوص براي بيماراني که قدرت جويدن ندارند، مناسب مي باشد.
  رژيم غذايي نرم شامل غذاهايي است به صورت مايع، خميري و يا پوره بوده و از موادي تهيه مي شود که هضم آنها آسان باشد بنابراين مصرف مواد غذايي که حاوي فيبر هستند مانند سبزيها و ميوه هاي خام و سبوس غلات وپوسته حبوبات و غذاهاي سرخ شده در روغن، ادويه ها، چاشني هاي تند و مواد محرک مجاز نمي باشد. ولي مي توان سبزي و ميوه هاي پخته، نان بدون سبوس، آرد غلات بدون سبوس را مصرف نمود، براي تهيه سوپ و پوره مي توان از گوشتهاي تازه استفاده نمود. مواد خوراکي مجاز را مي توان پس از ريختن به کمک شير، آب ميوه، خامه، کره، تخم مرغ به صورت پوره يا خميري و نرم در آورد.
  اگر مصرف چربي براي بيمار منع نشده باشد با اضافه کردن خامه و کره مي توان کالري دريافتي بيمار را افزايش داده و با افزودن شير خشک و يا تخم مرغ به مايعات مي توان پروتئين رژيم غذايي را افزايش داد. شير برنج و فرني از غذاهاي مناسب در اين رژيم هستند. تخم مرغ را مي توان به صورت خام مخلوط باشير استفاده نمود و يا مي توان تخم مرغ را آب پز نمود و سپس آن را له کرد و کمک شير و کره به شکل پوره درآورد مصرف آب ميوه هاي تازه و شيرين براي تامين ويتامين ها و مواد معدني مجاز مي باشد.
  رژيم غذايي نرم در صورتي که با دقت تهيه گردد از نظر تغذيه اي کمبودي ندارد و براي مدت طولاني مي تواند ورد استفاده قرار گيرد.
  رژيم غذايي مايعات رقيق
  اين رژيم غذايي در دوران حاد بيماريهاي سخت، در مواردي که بيمار دچار تب، تهوع، استفراغ، بي اشتهايي شديد، نفخ و اسهال و بلافاصله بعد از اعمال جراحي توصيه مي شود مايعاتي که در اين رژيم غذايي مجاز هستند شامل آب معمولي، چاي کم رنگ، شربت قند ساده و رقيق، آب ميوه هاي شيرين صاف شده و رقيق و سوپ تهيه شده از گوشت تازه بدون چربي و صاف شده مي باشد.
  در شروع استفده از اين رژيم، حجم مايعات حدود نصف استکان کوچک ( 30 ميلي ليتر ) و ساعت به ساعت مي باشد و با بهبودي بيمار به يک استکان کامل ( 60 ميلي ليتر ) در ساعت مي رسد. مسلما در اين مدت در صورتي که لازم باشد دستور تزريق سرم داده خواهد شد. رژيم غذايي مايعات رقيق از نظر تغذيه اي کامل نيست و بعد از يک يا چند روز بر حسب دستور پزشک مي توان از رژيم غذايي مايعات غليظ که کامل تر است استفاده نمود.
  رژيم غذايي مايعات غليظ
  بيماراني که دوران حاد بيماريها را تا حدودي سپري نموده اند، با بهبودي نسبي خود مي توانند از رژيم غذايي مايعات غليظ استفاده نمايند.
  مواد مجاز در اين رژيم غذايي علاوه بر مايعات مجاز در رژيم غذايي مايعات رقيق شامل مواد ديگري مي شود که تدريجا مي توان وارد برنامه غذايي بيمار نمود. اين مايعات شامل شير بدون چربي، شير معولي، مخلوط شير و تخم مرغ و سوپ هاي تهيه شده از گوشت تازه، حبوبات يا غلات و سبزي مي باشد. اين سوپ ها پس از آماده شدن بايد صاف شوند و سپس مصرف شوند. بايد دقت شود که اين مايعات تدريجي و با حجم کم وارد برنامه غذايي بيمار شود و به تدريج حجم مايعات هر وعده را افزايش داده و فاصله وعده ها را زيادتر کرد، تا اينکه به 6 وعده در شبانه روز برسد. در صورتي که بيمار منعي در مصرف خامه نداشته باشد مي توان به مايعات مجاز در اين رژيم غذايي خامه اضافه نمود و به اين ترتيب کالري دريافتي بيمار را افزايش داد در صورتي که بيمار بتواند رژيم غذايي مايعات غليظ را به خوبي تحمل نمايد با بهبودي بيشتر و کاهش عوارض بيماري مي تواند از رژيم هاي غذايي نرم که رژيم کامل تر است استفاده کند.

 8. کاربر زیر از دوست گرامی TAEL به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  marykhosh (7 May 2009)

 9. #6


  زمان پیوستن
  03 May 2005
  اتومبيل
  Mazda 323 FL
  گوشی موبایل
  i-mate™ JASJAR
  نوشته‌ها
  735
  تشکر شده:
  459

  Exclamation هموروئيد يا بواسير

  5/2 سانتي متر انتهايي کولون يا روده ي بزرگ کانال مقعدي ناميده مي شود. در اين قسمت شبکه اي از وريدهاي کوچک در زير پوست وجود دارد که در اثر عوامل متعددي متورم مي شوند.به تورم اين وريدها اصطلاحاً هموروئيد يا بواسير گفته مي شود. برخي علل بروزاين بيماري عبارتند از: اسهال مزمن، يبوست، استفاده از دستشويي به مدت طولاني، وارد کردن فشار به عضلات شکم در زمان بروز اسهال، بارداري، چاقي، عدم تحرک، ورزش هاي خيلي سنگين و عادات نادرست غذايي مانند عدم استفاده از سبزي جات و ميوه جات.انواع هموروئيد
  1- نوع خارجي : اين نوع همان طور که از نامش پيداست به راحتي ديده مي شود و قابل احساس است. به طوري که تورم در ناحيه ي مقعد قابل تشخيص است. اين حالت اکثراً باعث درد و ناراحتي بيمار نمي شود، مگر آن که لخته ي خون در قسمت متورم وجود داشته باشد. که اين حالت با بروز درد ناگهاني و شديد قابل تشخيص است.
  2- نوع داخلي : در اين حالت، تورم به صورت خوشه اي در اطراف ديواره ي کانال مقعدي به وجود مي آيد و گاهي نيز به بيرون گسترش مي يابد. معمولاً بدون درد است. اما گاهي باعث بروز خونريزي و ترشح موکوس مي گردد.
  بعضي بيماري هاي ديگر مانند شقاق ( ترک خوردگي ) در ناحيه ي کانال مقعدي علايمي مانند بواسير دارند که بايد توسط فرد متخصص از بواسير متمايزشوند.
  شايع ترين علامت هموروئيد، خونريزي اطراف مقعد است ولي هر نوع خونريزي را نبايد به هموروئيد نسبت داد.

  علايم هموروئيد
  عمده ترين علايم هموروئيد به شرح زير مي باشد: (شايان ذکر است که داشتن همه علل نامبرده ذيل الزامي نيست)
  1- خونريزي به همراه مدفوع يا بعد از دفع کامل به شکل قطره قطره يا خون پاشي
  2- درد
  3- خارش
  4- سوزش
  5- ترشح مواد موکوسي و تحريک پذيري اطراف مقعد.
  شايع ترين علامت هموروئيد، خونريزي اطراف مقعد است ولي هر نوع خونريزي را نبايد به هموروئيد نسبت داد. بايد دانست که برخي انواع سرطان هاي روده ي بزرگ و پوليپ ها باعث دفع خون در مدفوع مي شوند. بنابراين تشخيص نوع بيماري به وسيله پزشک متخصص ازطريق کولونوسکوپي (ديدن درون روده ي بزرگ بوسيله لوله نوردار و مجهز به عدسي)امکان پذير است. همچنين آزمايش هاي لازم دراين مورد از اهميت ويژه اي برخوردار است.
  راه هاي درمان
  استفاده از بعضي از داروها و پمادها براي کاهش درد، خونريزي و خارش مقعد معمول است. علاوه بر آن گاهي با تشخيص پزشک متخصص قسمت خونريزي دهنده برداشته مي شود. که معمولاً يک عمل سرپايي بدون درد است. بعضي از روش هاي ديگر که در درمان اين بيماري مؤثرند عبارتند از:
  1- درمان اسهال مزمن به عنوان مهم ترين دليل بروز هموروئيد
  2- استفاده از آب گرم هنگام استفاده از توالت
  3- نشستن در وان صندلي دار که حدود 7 تا 10 سانتي متر از بدن در آب گرم قرار گيرد يا استفاده از کمپرس آب گرم
  4- پرهيز از نشستن زياد دردستشويي (استفاده از توالت فرنگي بهتر است)
  5-فعاليت بدني
  6) ماساژ سطح شکم براي عبور بهتر جريان خون از روده ها در صورت وجود يبوست

  درمان هاي تغذيه اي
  1) استفاده ازغذاهاي پرفيبريا به عبارت ديگر سبزي جات و ميوه جات،که هم در جلوگيري از بروز اين بيماري و هم در درمان اين بيماري مؤثرند. برخي از انواع غذاهاي پرفيبرعبارتند از:
  * انواع حبوبات به خصوص نخود، لوبيا و باقلا
  * دانه هاي کامل و سبوس دارمانند سبوس جو و شلتوک برنج
  * انواع ميوه جات
  * سبزي جات مانند کاهو، هويج و کلم.
  2) مصرف روزانه 6 تا 8 ليوان آب
  3) استفاده از روغن زيتون به جاي سس هاي سالاد
  4) پرهيز از مصرف ادويه جات تند و تحريک کننده مانند کاري، پودر فلفل و...
  5) استفاده از عادات غذايي صحيح و مشاوره با متخصص تغذيه
  6) کاهش وزن و رسيدن به وزن ايده آل

 10. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی TAEL به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  eliyana (14 February 2009), marykhosh (8 April 2009)

 11. #7


  زمان پیوستن
  22 Sep 2004
  شهر
  قم - تهران
  اتومبيل
  پژو 405
  نوشته‌ها
  1,330
  تشکر شده:
  838

  پیش گزیده

  من که میدونم کاکايو خیلی بده، من اگر یه کم ضمینه داشته باشم بو ی کاکایو هم برام سر درد میاره.

 12. #8


  زمان پیوستن
  29 Apr 2004
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پراید
  گوشی موبایل
  NOKIA N82
  نوشته‌ها
  572
  تشکر شده:
  480

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط totalmr
  یه سوالم من دارم
  چرا میگن ماهی با ماست نباید خورد لک میاره
  اين يك خرافه است و جنبه علمي نداره

  خود من هميشه در كنار ماهي ماست كي خورم!

 13. کاربر زیر از دوست گرامی آيدين به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  totalmr (30 March 2006)

 14. #9


  زمان پیوستن
  12 Mar 2005
  اتومبيل
  206
  گوشی موبایل
  Samsung GALAXY S
  نوشته‌ها
  1,753
  تشکر شده:
  1118

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط آيدين
  اين يك خرافه است و جنبه علمي نداره

  خود من هميشه در كنار ماهي ماست كي خورم!
  دقیقا همینطوره...ولی خربزه عسل رو امتحان نکردم...کسی نمی دونه چرا نباید خورد؟!
  بس بگردید و بگردد روزگار-----------دل به دنیا در نبندد هوشیار

 15. #10


  زمان پیوستن
  29 Apr 2004
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پراید
  گوشی موبایل
  NOKIA N82
  نوشته‌ها
  572
  تشکر شده:
  480

 16. #11


  زمان پیوستن
  03 May 2005
  اتومبيل
  Mazda 323 FL
  گوشی موبایل
  i-mate™ JASJAR
  نوشته‌ها
  735
  تشکر شده:
  459

  پیش گزیده اخبار پزشكي، تغذیه و بهداشت فقط در اين تاپيك

  بعضي اوقات شما بعد از ورزش، احساس درد عضلاني مي كنيد. اگر شما چند روز پشت سر هم مسافتي را با سرعت يكنواخت و آهسته اي بدويد، هرگز سريع تر نخواهيد دويد يا قوي تر نخواهيد شد.
  اگر هنگام برداشتن وزنه از زمين، احساس سوزش عضلاني كنيد، آن را به زمين مي گذاريد، در نتيجه روز بعد احساس درد نخواهيد كرد ولي قوي تر هم نخواهيد شد.
  هر نوع پيشرفتي در قوي كردن ماهيچه ها توسط فشار آوردن به آنها( ورزش شديد) و جبران مجدد آن( استراحت) حاصل مي شود.
  روزي كه شما به بيرون از خانه مي رويد و به شدت ورزش مي كنيد، باعث مي شويد ماهيچه هايتان در طي ورزش احساس سوزش كنند. اين سوزش نشان مي دهد، عضلات شما در حال تخريب شدن هستند. روز بعد، احساس درد عضلاني مي كنيد، چرا كه ماهيچه ها تخريب شده اند و نياز به بهبود مجدد دارند. دانشمندان اين فرآيند را DOMS يعني "درد عضلاني تاخير يافته" مي نامند.
  حداقل 8 ساعت وقت لازم است تا اين درد را احساس كنيد. بعد از اتمام ورزش احساس مي كنيد قوي شده ايد، ولي روز بعد، صبح كه از خواب بلند مي شويد، عضلاتي كه ورزش كرده بودند، احساس درد مي كنند.
  قبلاً گفته مي شد افزايش مقدار اسيد لاكتيك در ماهيچه باعث اين درد مي شود، ولي هم اكنون معلوم شده است، اينگونه نيست. بلكه تخريب فيبرهاي ( تارهاي) عضلاني باعث ايجاد اين درد مي شوند.
  نمونه برداري آزمايشگاهي از ماهيچه در روز بعد از ورزش شديد، نشان داد خونريزي و قطع اتصال فيلامان هاي ماهيچه( كه باعث نگهداري فيبرهاي عضلاني مي شود) دراثر سائيده شدن آنها بر روي هم در طي انقباض عضلاني، باعث ايجاد اين درد مي شود.
  دانشمندان با اندازه گيري مقدار آنزيم ماهيچه اي بنام CPK ( كراتين فسفوكيناز) در خون، ميزان تخريب عضلاني را تخمين مي زنند. CPK در حالت عادي در ماهيچه وجود دارد ولي هنگام تخريب عضلات وارد جريان خون مي شود. ورزشكاراني كه بيشترين افزايش CPK خون را بعد از ورزش دارا باشند، بيشتر احساس درد عضلاني خواهند داشت. بر اين اساس، محققين نشان داده اند افرادي كه علي رغم احساس درد در هنگام ورزش، به عمل خود ادامه مي دهند، در روز بعد بيشتر از ساير افراد احساس درد خواهند داشت.
  بسياري از افراد فكر مي كنند اگر بعد از ورزش سخت و شديد، سرعت و شدت آن را كاهش داده و خنك شوند، اين درد را نخواهند داشت. ولي اينطور نيست. خنك شدن باعث برداشت سريع اسيدلاكتيك از عضلات مي شود، ولي همانگونه كه گفته شد مقدار اسيد لاكتيك نقشي در ايجاد اين درد ندارد.
  همچنين كشيدن عضلات بعد از ورزش و انبساط آنها، درجلوگيري از اين درد نقشي ندارد زيرا اين درد در اثر انقباض فيبرهاي عضلاني نيست، ولي اگر اينطور بود انبساط عضلات در كاهش درد نقش خواهد داشت.
  درد عضلاني بعد از ورزش شديد بايستي به صورت يك راهنما براي انجام تمرينات ورزشي در نظر گرفهت شود.
  اگر هنگام ورزش شديد در يك روز در ماهيچه هايتان احساس سوزش كرديد، ديگر ورزش را ادامه ندهيد تا آنها كاملاً آسيب نبينند و مجدداً بعد از مدتي با سرعت و شدت كمتري آن را شروع كنيد تا احساس سوزش كنيد. اين عمل را به همين ترتيب انجام دهيد تا احساس كنيد عضلاتتان سفت شده اند، سپس ورزش را براي آن
  روز تمام كنيد.
  روز بعد بسته به اينكه عضلات شما چقدر درد مي كنند، مي توانيد با سرعت آهسته، ورزش را ادامه دهيد تا اينكه اصلاً ورزش نكنيد.
  ولي هرگز روز بعد آنقدر ورزش نكنيد تا دوباره احساس سوزش عضلاني كنيد، بلكه بايستي چند روزي به آرامي ادامه دهيد تا اين احساس درد در شما كاملاً از بين برود.
  بيشتر ورزشكاران يك روز ورزش شديد مي كنند و بعد از آن تا هفت روز به آهستگي و خيلي ملايم به ورزش خود ادامه مي دهند و مجدداً بعد از هفت روز، يك روز به سختي ورزش مي كنند.
  براي راهنمايي شما، چند نمونه از فعاليت ورزشكاران حرفه اي را بيان مي كنيم:
  - دوندگان جهاني دوي ماروتن ، فقط 2 بار در هفته با شدت و سرعت زياد مي دوند.
  - قهرمانان وزنه بردار در مدت 2 هفته، فقط يك مرتبه وزنه هاي خيلي سنگين را بلند مي كنند.
  - ورزشكاران حرفه اي پرش ارتفاع، يك بار در هفته تا ارتفاع خيلي بالا مي پرند.
  - پرتاب كننده هاي وزنه، فقط يك بار در هفته، تا مسافت هاي طولاني وزنه پرتاب مي كنند.
  در كل بايستي گفت تمرينات ورزشي بايستي بصورت چرخشي، يك روز با شدت و بعد از آن مدتي استراحت براي بهبود همراه باشد.

 17. #12


  زمان پیوستن
  03 May 2005
  اتومبيل
  Mazda 323 FL
  گوشی موبایل
  i-mate™ JASJAR
  نوشته‌ها
  735
  تشکر شده:
  459

  Exclamation .: چه چيزي باعث درد عضلات مي شود؟ :.

  بعضي اوقات شما بعد از ورزش، احساس درد عضلاني مي كنيد. اگر شما چند روز پشت سر هم مسافتي را با سرعت يكنواخت و آهسته اي بدويد، هرگز سريع تر نخواهيد دويد يا قوي تر نخواهيد شد.
  اگر هنگام برداشتن وزنه از زمين، احساس سوزش عضلاني كنيد، آن را به زمين مي گذاريد، در نتيجه روز بعد احساس درد نخواهيد كرد ولي قوي تر هم نخواهيد شد.
  هر نوع پيشرفتي در قوي كردن ماهيچه ها توسط فشار آوردن به آنها( ورزش شديد) و جبران مجدد آن( استراحت) حاصل مي شود.
  روزي كه شما به بيرون از خانه مي رويد و به شدت ورزش مي كنيد، باعث مي شويد ماهيچه هايتان در طي ورزش احساس سوزش كنند. اين سوزش نشان مي دهد، عضلات شما در حال تخريب شدن هستند. روز بعد، احساس درد عضلاني مي كنيد، چرا كه ماهيچه ها تخريب شده اند و نياز به بهبود مجدد دارند. دانشمندان اين فرآيند را DOMS يعني "درد عضلاني تاخير يافته" مي نامند.
  حداقل 8 ساعت وقت لازم است تا اين درد را احساس كنيد. بعد از اتمام ورزش احساس مي كنيد قوي شده ايد، ولي روز بعد، صبح كه از خواب بلند مي شويد، عضلاتي كه ورزش كرده بودند، احساس درد مي كنند.
  قبلاً گفته مي شد افزايش مقدار اسيد لاكتيك در ماهيچه باعث اين درد مي شود، ولي هم اكنون معلوم شده است، اينگونه نيست. بلكه تخريب فيبرهاي ( تارهاي) عضلاني باعث ايجاد اين درد مي شوند.
  نمونه برداري آزمايشگاهي از ماهيچه در روز بعد از ورزش شديد، نشان داد خونريزي و قطع اتصال فيلامان هاي ماهيچه( كه باعث نگهداري فيبرهاي عضلاني مي شود) دراثر سائيده شدن آنها بر روي هم در طي انقباض عضلاني، باعث ايجاد اين درد مي شود.
  دانشمندان با اندازه گيري مقدار آنزيم ماهيچه اي بنام CPK ( كراتين فسفوكيناز) در خون، ميزان تخريب عضلاني را تخمين مي زنند. CPK در حالت عادي در ماهيچه وجود دارد ولي هنگام تخريب عضلات وارد جريان خون مي شود. ورزشكاراني كه بيشترين افزايش CPK خون را بعد از ورزش دارا باشند، بيشتر احساس درد عضلاني خواهند داشت. بر اين اساس، محققين نشان داده اند افرادي كه علي رغم احساس درد در هنگام ورزش، به عمل خود ادامه مي دهند، در روز بعد بيشتر از ساير افراد احساس درد خواهند داشت.
  بسياري از افراد فكر مي كنند اگر بعد از ورزش سخت و شديد، سرعت و شدت آن را كاهش داده و خنك شوند، اين درد را نخواهند داشت. ولي اينطور نيست. خنك شدن باعث برداشت سريع اسيدلاكتيك از عضلات مي شود، ولي همانگونه كه گفته شد مقدار اسيد لاكتيك نقشي در ايجاد اين درد ندارد.
  همچنين كشيدن عضلات بعد از ورزش و انبساط آنها، درجلوگيري از اين درد نقشي ندارد زيرا اين درد در اثر انقباض فيبرهاي عضلاني نيست، ولي اگر اينطور بود انبساط عضلات در كاهش درد نقش خواهد داشت.
  درد عضلاني بعد از ورزش شديد بايستي به صورت يك راهنما براي انجام تمرينات ورزشي در نظر گرفهت شود.
  اگر هنگام ورزش شديد در يك روز در ماهيچه هايتان احساس سوزش كرديد، ديگر ورزش را ادامه ندهيد تا آنها كاملاً آسيب نبينند و مجدداً بعد از مدتي با سرعت و شدت كمتري آن را شروع كنيد تا احساس سوزش كنيد. اين عمل را به همين ترتيب انجام دهيد تا احساس كنيد عضلاتتان سفت شده اند، سپس ورزش را براي آن
  روز تمام كنيد.
  روز بعد بسته به اينكه عضلات شما چقدر درد مي كنند، مي توانيد با سرعت آهسته، ورزش را ادامه دهيد تا اينكه اصلاً ورزش نكنيد.
  ولي هرگز روز بعد آنقدر ورزش نكنيد تا دوباره احساس سوزش عضلاني كنيد، بلكه بايستي چند روزي به آرامي ادامه دهيد تا اين احساس درد در شما كاملاً از بين برود.
  بيشتر ورزشكاران يك روز ورزش شديد مي كنند و بعد از آن تا هفت روز به آهستگي و خيلي ملايم به ورزش خود ادامه مي دهند و مجدداً بعد از هفت روز، يك روز به سختي ورزش مي كنند.
  براي راهنمايي شما، چند نمونه از فعاليت ورزشكاران حرفه اي را بيان مي كنيم:
  - دوندگان جهاني دوي ماروتن ، فقط 2 بار در هفته با شدت و سرعت زياد مي دوند.
  - قهرمانان وزنه بردار در مدت 2 هفته، فقط يك مرتبه وزنه هاي خيلي سنگين را بلند مي كنند.
  - ورزشكاران حرفه اي پرش ارتفاع، يك بار در هفته تا ارتفاع خيلي بالا مي پرند.
  - پرتاب كننده هاي وزنه، فقط يك بار در هفته، تا مسافت هاي طولاني وزنه پرتاب مي كنند.
  در كل بايستي گفت تمرينات ورزشي بايستي بصورت چرخشي، يك روز با شدت و بعد از آن مدتي استراحت براي بهبود همراه باشد.

 18. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی TAEL به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  marykhosh (18 February 2009), soheil86 (3 July 2008)

 19. #13


  زمان پیوستن
  02 May 2006
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  GLX405
  گوشی موبایل
  SONY MZ5
  نوشته‌ها
  183
  تشکر شده:
  48

  پیش گزیده

  تحقيقات روان شناسان ايراني نشان مي‌دهد خواندن نماز و دعا به همراه شيوه تن آرامي موثرترين روش براي كاهش اضطراب است.

  دكتر "حميد نجات" دكتراي روانشناسي عمومي و عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي و همكارانش در يك تحقيق تاثير خواندن نماز و دعا را در كاهش اضطراب با تكنيك تن آرامي مقايسه كردند.

  روان شناسان و روان درمانگران بر اين باورند در ايمان به خدا نيروي خارق‌العاده‌اي وجود دارد كه نوعي قدرت معنوي به انسان ديندار مي‌بخشد و در تحمل سختي‌هاي زندگي او را كمك مي‌كند و از نگراني، اضطراب و در نتيجه پيامدهاي زيانباري چون افسردگي و خودكشي باز مي‌دارد.

  اين تحقيق از نوع آزمايشي بوده ، بدين منظور ‪ ۴۵‬نفر از افرادي كه (طي ‪ ۹‬ماه) به كلينيك روان درماني براي درمان اضطراب مراجعه كرده‌اند، به عنوان آزمودني انتخاب شدند و بطور تصادفي در يكي از سه گروه ‪ - ۱‬خواندن نماز و دعا ‪ - ۲‬تكنيك تن آرامي ‪ - ۳‬تركيب خواندن نماز و دعا و تكنيك تن آرامي قرار گرفتند.

  در هر گروه ‪ ۱۵‬نفر قرار داشتند و هر آزمودني ‪ ۱۰‬جلسه در درمان شركت مي‌كرد.

  پرسشنامه استفاده شده براي جمع‌آوري داده‌هاي مورد نياز، پرسشنامه اضطراب "زونك" بود.

  از هر آزمودني در ابتداي درمان، پيش آزمون به عمل آمد و سپس بعد از اتمام جلسات، پس آزمون نيز به عمل آمد.

  از آمار توصيفي و استنباطي براي تحليل داده‌ها استفاده شد. يافته‌ها نشان مي‌دهد:
  ‪ - ۱‬بين حضور در جلسات و كاهش اضطراب رابطه وجود دارد.

  ‪ - ۲‬موثرترين روش براي كاهش اضطراب روش تركيبي خواندن نماز و دعا و استفاده از تكنيك تن آرامي است. چراكه ميانگين نمرات اضطراب افراد شركت كننده در اين گروه بطور معناداري كمتر از دو گروه ديگر است.

  يافته‌هاي تحقيق حاضر با نتايج تحقيقات محققان داخل و خارج از كشور هم خوان است.

  اين محققان مي‌گويند به تازگي گرايش جديدي در ميان روان شناسان و روان درمانگران پديد آمده است تا به تاثير عوامل فرهنگي و اجتماعي در شخصيت و نيازهاي انسان بيشتر توجه شود.

  اين گرايش طرفدار توجه بيشتر به دين براي سلامت روان و درمان بيماري‌هاي رواني است.

  اين تحقيق در نخستين همايش بين‌المللي گفت و گوي علم و دين: مفهوم حيات، انسان و سلامت در تهران ارائه شد.

  اين همايش از ‪ ۱۱‬تا ‪ ۱۳‬ارديبهشت در محل سالن اجلاس سران در تهران برگزار شد

 20. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی MODERATOR2006 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  marykhosh (18 February 2009), soheil86 (3 July 2008)

صفحه 1 از 94 123456781151 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد