تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 41

نام گفتگو: مهندسی مکانیک

 1. #1


  زمان پیوستن
  29 Apr 2006
  نوشته‌ها
  1
  تشکر شده:
  0

  پیش گزیده مهندسی مکانیک

  مهندسی مکانیک

 2. #2


  زمان پیوستن
  27 Feb 2006
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پرايد
  گوشی موبایل
  ويواز
  نوشته‌ها
  458
  تشکر شده:
  230

  پیش گزیده

  معرفي گرايش‌هاي مقطع کارشناسي

  در شروع آموزش مهندسي در ايران ، مهندسي مكانيك با برق يكي بود و «الكترومكانيك» ناميده مي‌شد. اما اين دو رشته حدود 45 سال پيش از هم جدا شدند و به مرور رشته‌هاي ديگري مانند مهندسي شيمي و مواد نيز از مهندسي مكانيك جدا شد و مهندسي مكانيك به عنوان رشته مهندسي مكانيك عمومي ارائه گرديد. ولي با پيشرفت صنعت و نياز صنايع به تخصص‌هاي مختلف در اين زمينه، از مهندسي مكانيك عمومي دو گرايش «طراحي جامدات» و «حرارت و سيالات» و بعد از آن «ساخت و توليد» بيرون آمد و بالاخره بايد به مهندسي دريا اشاره كرد كه هنوز در دانشگاه صنعتي شريف به عنوان يكي از گرايشهاي مهندسي مكانيك ارائه مي‌شود. ما در اين‌جا به معرفي اجمالي هر يك از گرايشهاي فوق مي‌پردازيم.

  مکانيک در طراحي جامدات

  گرايش طراحي جامدات به بررسي انواع نيروها، حركتها و تاثير آنها بر اجزاء مختلف ماشين مي‌پردازد. در واقع مهندس طراحي جامدات با توجه به نيازهاي جامعه ، دستگاهها و ماشين‌هاي مختلف را طراحي مي‌كند.

  هر ماشين از دو قسمت متحرك و ثابت تشكيل شده است. حال بررسي اين مطلب كه حركت مورد نياز ماشين از چه راهي تامين شده و چگونه از منبع توليد به جايگاه مورد استفاده انتقال پيدا كند و بالاخره چگونه از اين حركت استفاده گردد تا بيشترين بازدهي را داشته باشد، در حيطه وظايف مهندسي طراحي جامدات است. همچنين ابداع و پيش‌بيني دستگاه تنظيم ماشين‌آلات نيز از مسايل مطرح در اين گرايش مي‌باشد.

  در واقع مهندس طراح جامدات بايد تمامي نيروها و گشتاورهايي را كه به هر عضو ماشين وارد مي‌شود بررسي كرده و بهترين حالت قطعه مورد نظر را براي تمامي آن نيروها و گشتاورها و همچنين براي داشتن بهترين كارايي به دست آورده و كارايي مناسب آن قطعه را در زمان طولاني تضمين كند.

  طراحي سيستم ، طراحي ماشين‌هاي تراش، فرز، چاپ و قسمت‌هاي تعليق ، سيستم‌هاي انتقال قدرت و ديناميك يك خودرو، توسط مهندسان اين گرايش صورت مي پذيرد. همچنين در يك هواپيما قسمتهاي مربوط به فرود، پرواز، كنترل پرواز به نحوي مربوط به طراحي جامدات مي‌گردد.

  گرايش طراحي جامدات به طراحي ماشين‌آلات و اجزاي آنها، ارتعاشات ماشين‌آلات، ديناميك آنها و كنترل سيستم‌ها مي‌پردازد.

  گفتني است كه دو گرايش طراحي جامدات و حرارت و سيالات بسيار نزديك به هم هستند و تنها در 20 واحد درسي با يكديگر تفاوت دارند. بنابراين فارغ‌التحصيلان آنها نيز توانايي‌هاي مشترك زيادي دارند.

  هدف اين گرايش تربيت متخصصاني است كه بتوانند در مراكز توليد و كارخانه‌ها اجزاء و مكانيزم ماشين‌آلات مختلف را طراحي كنند. دروس اين دوره شامل دروس نظري، آزمايشگاهي، كارگاه و پروژه و كارآموزي است. فارغ‌التحصيلان مي‌توانند در كارخانجات مختلف نظير خودروسازي ، صنايع نفت، ذوب فلزات و صنايع غذايي و غيره مشغول شوند. موفقيت داوطلبان به آگاهي آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فيزيك و مكانيك همچنين آشنايي و تسلط آنان به زبان خارجي بستگي فراوان دارد. از جمله دروس اين دوره مي‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحي و ديناميك را نام برد. در اين رشته زمينه اشتغال و بازاركار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصيل براي دانشجويان محسوس و قابل لمس است.


  مکانيک در حرارت و سيالات

  همان‌طور كه از نام اين گرايش پيداست مهندسي مكانيك گرايش حرارت و سيالات به مبحث حرارت و مسائل مربوط به سيالات مي پردازد. به عبارت ديگر در اين رشته عوامل موثر بر خواص مختلف حركت سيال بخصوص سيال داغ مطالعه شده و اثر عبور سيال بر محيط محل عبور مانند نيروهايي كه در اثر عبور خود در محل ايجاد مي‌كند و يا طول‌هاي ناشي از اثر افزايش و يا كاهش دما در اعضاي مختلف يك دستگاه، بررسي مي‌شود. همچنين از دروس اصلي اين رشته مي‌توان به مكانيك سيالات اشاره كرد كه نيروهاي وارد بر جسم متحرك در سيال را بررسي مي‌كند.

  گرايش حرارت و سيالات به فيزيك حرارت و مكانيك سيالات مي‌پردازد و وظيفه‌اش تحليل و طراحي سيستم‌ها از ديدگاه حرارتي و سيالاتي است . براي مثال در طراحي يك موتور احتراق داخلي، مسائل مربوط به تبديل حرارت به انرژي ، انتقال حرارت، حفظ موتور در حرارت مناسب و سرد نگه‌داشتن موتور توسط يك مهندس مكانيك حرارت و سيالات بررسي مي‌شود.

  همچنين مسائل مربوط به تاسيسات ساختمان و رآكتورها، انتقال آب ، نفت و گاز ، طراحي نيروگاههاي مختلف ، طراحي توربو ماشين‌ها (ماشين‌هاي دوار) مثل توربين‌هاي بخار، توربين‌هاي گاز و فن‌كويل‌ها به گرايش سيالات مربوط مي‌شود.

  اين رشته در به كاربردن علوم و تكنولوژي مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سيستمهايي كه اساس كار آنها مبتني بر تبديل انرژي ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان كارآيي لازم را مي‌دهد و آنها را جهت فعاليت در صنايع مختلف مكانيك در رشته حرارت و سيالات (نظير مولدهاي حرارتي، انتقال سيال نيروگاههاي آبي، موتورهاي احتراقي و ... ) آماده مي‌سازد. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر به طراحي و محاسبه اجزا و سيستمها در بخشهاي عمده‌اي از صنايع نظير صنايع خودروسازي ، نيروگاههاي حرارتي و آبي، صنايع غذايي، نفت، ذوب فلزات و غيره هستند.

  داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي و فيزيك تسلط داشته و با يك زبان خارجي آشنا باشند. دروس اين رشته شامل مطالبي در زمينه‌هاي حرارت و سيالات ، مي‌باشد.

  با توجه به اينكه اصولا تحصيلات دانشگاهي به خصوص در زمينه‌هاي مهندسي نياز صد در صد به علاقه‌مندي داوطلب دارد، بنابراين عدم داشتن علاقه‌ و همچنين عدم تقويت دروس اساسي و پايه‌اي در بخش مكانيك مانند رياضي، فيزيك مكانيك ، شيمي ، رسم فني (تجسم بالا داشتن) و هوش نسبتا خوب و عدم روحيه تجزيه و تحليل در مسائل باعث دلسردي و از دست‌دادن انگيزه تحصيل و ركورد شديد در تحصيلات خواهد شد.

  ساخت و توليد

  يك قطعه بايد به چه روشي ساخته شود تا داراي توليدي سريع و ارزان و همچنين كيفيت مناسب و وقت و كارايي مطلوب باشد؟

  پاسخ به اين سوال مهم بر عهده مهندسان گرايش ساخت و توليد است. چرا كه يك مهندس ساخت و توليد به مسائل مربوط به ساخت بهينه و توليد با كيفيت بالا مي‌پردازد. در واقع اين گرايش بيشتر به مشكلات و معضلات ساخت و توليد مي‌پردازد و در نتيجه نسبت به دو گرايش حرارت و سيالات و طراحي جامدات علمي‌تر است و دو گرايش فوق جنبه عملي‌تر دارند.

  گرايش ساخت و توليد به زمينه‌هاي كاربردي مهندسي مكانيك مي‌پردازد و مهندس اين گرايش در زمينه شكل دادن فلزات ، طراحي قالب‌ها و ساخت قطعه‌هاي گوناگون فعاليت مي‌كند.

  هدف تربيت كارشناساني است كه با به كاربردن تكنولوژي مربوط به ابزارسازي، ريخته‌گري ، جوشكاري، فرم دادن فلزات ، طرح كارگاه يا كارخانه‌هاي توليدي آماده كار در زمينه ساخت و توليد ماشين‌آلات صنايع (كشاورزي ، نظامي، ماشين‌سازي، ابزارسازي ، خودروسازي و ... ) باشند. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعي مانند ماشين‌سازي، ابزارسازي، خودروسازي ، صنايع كشاورزي، صنايع هوايي و تسليحاتي به ساخت و توليد ماشين‌آلات، طراحي كارگاه و يا كارخانه توليدي بپردازند و نظارت و بهره‌برداري و اجراي صحيح طرحها را عهده‌دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيك و مكانيك از آگاهي كافي برخوردار باشند. دروس اين دروه شامل مطالبي در مورد نحوه توليد، طراحي قالبهاي پرس، طراحي قيد و بندها، كار و برنامه‌ريزي با ماشينهاي اتوماتيك، اصول كلي و نحوه كار با ماشينهاي دستي و تعمير و نصب تمام سرويسهاي صنعتي مي باشد و درصد نسبتا بالايي از آنها به صورت عملي ارائه مي‌گردد. داوطلب بايد سالم باشد تا بتواند كارهاي كارگاهي را به خوبي انجام دهد و استعداد كارهاي فني را داشته باشد. با توجه به خودكفايي صنايع كشور اين رشته داراي بازار كار خوبي است.


  وضعيت ادامه تحصيل در مقاطع بالاتر :

  امكان ادامه تحصيل در مقاطع كارشناسي ارشد و دكتراي تخصصي ميسر مي‌باشد. در دوره كارشناسي ارشد 32 واحد و در دوره دكترا 48 واحد درسي ارائه مي‌گردد.


  رشته‌هاي مشابه و نزديك به اين رشته :

  رشته مهندسي مكانيك به عنوان جامع‌ترين رشته مهندسي داراي دروس مشترك با اغلب رشته‌هاي مهندسي ديگر نظير مهندسي دريا ، مهندسي شيمي، مهندسي هوا فضا و ... مي‌باشد.

  هدف:

  رشته مكانيك بخشي از علم فيزيك است كه با استفاده از مفاهيم پايه علم فيزيك و به تبع آن رياضي به بررسي حركت اجسام و نيروهاي وارد بر آنها مي پردازد و مي كوشد تا با توجه به نتايج بررسي هاي خود ، طرحي نو در زمينه فن شناسي و صنعت ارائه دهد و در راه پيشرفت انسان گامي به جلو بردارد.

  به عبارت ديگر رشته مكانيك ، رشته پياده كننده علم فيزيك است چون براي مثال بررسي حركت خودرو و عوامل موثر برروي آن برعهده فيزيك است . اما اينكه چگونه سرعت اتومبيل هاي در حال حركت ، كم يا زياد شود و يا چگونه حركت آن تنظيم گردد بر عهده مكانيك است. علم مكانيك به تحليل حركت و عوامل ايجاد كننده حركت مانند نيروها و گشتاورها و شكل حركت مي پردازد اما مهندسي مكانيك تا حدودي با علم مكانيك تفاوت دارد چرا كه يك مهندس مكانيك بايد بسياري از علوم ديگر را ياد گرفته و بعضي از هنرها را نيز كسب كند. شايد بتوان گفت كه رشته مهندسي مكانيك، رشته تحليل و طراحي سيستم هاي ديناميكي و استاتيكي است. به عبارت ديگر محاسبات فني ، مدل سازي و شبيه سازي� طراحي و تهيه نقشه ها ، تدوين روش ساخت ، توليد و آزمايش تمامي ماشين آلات و تاسيسات موجود در دنيا ، با تكيه بر توانايي مهندسان مكانيك انجام مي گيرد.


  توانايي‌هاي مورد نياز و قابل توصيه:

  «مكانيك بهشت رياضيات است.» اين جمله زيبا از «لئونارد اولر» رياضي‌دان بزرگ سوئيسي، بيانگر ارتباط تنگاتنگ رياضيات با مكانيك است. در واقع مهندسي مكانيك بخصوص در گرايش حرارت و سيالات از مباحث و مسايل رياضي بسيار استفاده مي‌كند. از سوي ديگر همان‌طور كه پيش از اين گفتيم مكانيك بخشي از علم فيزيك است و حتي دانش‌آموزان دوره متوسطه نيز با علم مكانيك در كتاب فيزيك خود آشنا مي‌شوند و اين علم بخصوص در گرايش طراحي جامدات اهميت بسياري دارد. به همين دليل دانشجوي مهندسي مكانيك بايد در دو درس رياضي و فيزيك قوي بوده و همچنين از هوش، استعداد و قدرت تجسم خوبي برخوردار باشد.

  فعاليت در رشته مهندسي مكانيك بسيار متنوع است و در نتيجه هم دانشجوي علاقمند به كارهاي تئوريك مي‌تواند جذب اين رشته شده و در بخش‌هاي نظري و تئوري فعاليت كند و هم دانشجوي خلاق و علاقمند به طراحي و ساخت وسايل و دستگاههاي مختلف مي‌تواند اين رشته را انتخاب نمايد. اما بدون شك يك مهندس مكانيك موفق كسي است كه به ياري دو بال علم و عمل پيشرفت كند. به همين خاطر در دانشگاه ، دانشجويان به پروژه هاي تحقيقاتي که تلفيقي از كار تئوريك و عملي باشد تشويق مي شوند.

  دانشجوي اين رشته بايد از نظر جسمي آمادگي كار در محيطهاي پرجمعيت و كارخانجات دور از شهر را داشته باشد.

  رشته مهندسي مكانيك داراي واحدهايي ملموس و كاربردي است ولي داشتن شناخت كافي نسبت به اين رشته قبل از انتخاب آن ضروري است. اغلب واحدهاي اين رشته داراي رياضيات ديفرانسيلي پيچيده و تجسم فيزيكي هستند كه منجر به سخت‌شدن اين واحدها مي‌شوند. ضمنا واحدهاي كارگاهي و فعاليت در واحدهاي توليدي نيز از ويژگي‌هاي اين رشته مي‌باشد كه داوطلبان آن را با محيطهاي صنعتي آشنا كرده و پيوند مي‌زند.


  توضيح تكميلي

  يكي از گرايش‌هاي مهندسي مكانيك كه تنها در دانشگاه صنعتي شريف ارائه مي‌گردد، مهندسي دريا (كشتي‌سازي) است چرا كه در دانشگاههاي ديگر از جمله دانشگاه صنعتي اميركبير، دانشگاه خليج فارس و دانشگاه سيستان و بلوچستان، مهندسي دريا به عنوان يك رشته مستقل با سه گرايش مهندسي كشتي‌سازي ، مهندسي كشتي و دريانوردي ارائه مي‌شود.

  اما چرا دانشگاه صنعتي شريف، مهندسي دريا را به عنوان يكي از گرايش‌هاي مهندسي مكانيك ارائه مي‌دهد؟

  مهندس دريا، گرايش كشتي‌سازي مسائلي از قبيل طراحي بدنه، استحكام بدنه، سيستم‌هاي پيشرانه (موتور گيربكس) ، پايداري كشتي در مقابل امواج كناري و جانبي كشتي و طراحي مربوط به ناوبري (مسيريابي كشتي) را مطالعه مي‌كند كه همه اين مسائل در گرايش‌هاي ديگر مكانيك نيز مطرح مي‌شود و فقط مهندسي كشتي‌سازي اين مسائل را به صورت تخصصي در ارتباط با كشتي و سازه‌هاي دريايي مثل اسكله‌ها و سكوهاي نفتي متحرك مطالعه مي‌كند. به عبارت ديگر يك مهندس دريا ، مهندس مكانيكي است كه در كاربردهاي دريايي مشغول به كار مي‌باشد.

  بدون شك چون مهندسي دريا نسبت به گرايش‌هاي ديگر رشته مكانيك تخصصي‌تر است، فرصت‌هاي شغلي آن نيز محدودتر مي‌باشد اما با اين وجود فارغ‌التحصيلان اين گرايش مي‌توانند در كارخانه‌هاي كشتي‌سازي كشور مثل كارخانه كشتي‌سازي «صدرا» در بوشهر ، كارخانه «نكا» در شمال و «اروندان» در خليج فارس مشغول به كار گردند و يا در سازمان بنادر و كشتي‌راني وظيفه ساخت سكوهاي شناور را بر عهده بگيرند.

  رشته مهندسي علمي كاربردي - مكانيك - نيروگاه ، گرايشي از مهندسي مكانيك است كه تنها در دانشكده صنعت آب و برق شهيد عباسپور وابسته به وزارت نيرو ارائه مي گردد. اين رشته كه تلفيقي از مهندسي مكانيك در طراحي سيالات (بيشتر) و مهندسي مكانيك ساخت و توليد(كمتر) است داراي تعهد كار به ميزان 2 برابر مدت تحصيل براي فارغ التحصيلانش مي�باشد و محتواي اين دوره بيشتر جنبه كارگاهي و عملي دارد تا تئوري و داراي پذيرش از هر دو جنس زن و مرد مي باشد.

  آينده شغلي و بازار كار:

  درحال حاضر دانشجوي توانمند مهندسي مكانيك پس از فارغ‌التحصيلي مشكل كاريابي ندارد چرا كه توسعه سخت‌افزاري و رشد مسائل مهندسي، گرايش به سمت توليد داخل و ايجاد تكنولوژي توليد تجهيزات و وسايل در داخل كشور و روي آوردن به خدمات مهندسي در داخل كشور به علت محدوديت‌هاي ارزي و كاهش درآمدهاي نفتي، باعث رشد چشمگير بازاركار مهندسان مكانيك در ايران شده است.

  يك مهندس مكانيك در حال حاضر در زمينه‌هاي مختلفي فعاليت مي‌كند كه از جمله آنها مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

  طراحي و ساخت تمامي ماشين‌آلات و قطعات آنها (اعم از ماشين‌آلات توليدي تمامي صنايع)، لوازم خانگي و تجهيزات پزشكي.

  طراحي و ساخت تجهيزات مكانيكي نيروگاههاي فسيلي، اتمي ، خورشيدي ، بادي و آبي.

  طراحي و ساخت تجهيزات و سيستم‌هاي انتقال و تصفيه آب، سيستم‌هاي مكانيكي و كنترلي پالايشگاهها و كارخانجات شيميايي.

  طراحي و ساخت تاسيسات حرارتي و برودتي ساختمانها و اماكن، بالابرها و آسانسورها و سيستم‌هاي حمل و نقل.

  ساخت ماشين‌آلات تغليظ و بازيافت مواد مثل كارخانجات قند، كاغذسازي ، سيمان ، نساجي ، نمك و كنسانتره .

  طراحي و ساخت وسايل و تجهيزات حمل و نقل زميني، دريايي و هوايي.

  ساخت تجهيزات دفاعي مانند تانك، راكت، اژدر و پلهاي متحرك.

  ساخت روبات‌ها ، بازوهاي مكانيكي و سيستم‌هاي توليد.

  در ضمن يك مهندس مكانيك مي‌تواند به عنوان كارشناس و مشاور فني در بانك‌ها ، شركت‌هاي سرمايه‌گذاري، بيمه و شركت‌هاي بازرسي و نظارت امور بين‌المللي فعاليت نمايد.

  در همه جاي دنيا يك فارغ‌التحصيل مهندسي مكانيك مثل يك موم خام است كه دانش كافي دارد و در هر زمينه‌اي كه كار كند مي‌تواند در آن زمينه متخصص بشود.

  براي مثال مي‌تواند در تحليل و طراحي خودرو، در طراحي و ساخت ماشين‌هاي ابزار و حتي در تدوين و توليد برنامه‌هاي كامپيوتري فعاليت نمايد. يعني رشته مكانيك زمينه كار و زمينه انتخاب بسيار گسترده‌اي را در مقابل فارغ‌التحصيلان اين رشته قرار مي‌دهد.


  وضعيت نياز كشور به اين رشته در حال حاضر:

  دانش مكانيك دانش زندگي است . در هر مجتمع و كارگاه صنعتي نياز به فارغ‌التحصيلان اين رشته امري ضروري و مشهود است و با توجه به حركتهاي صنعتي اين چندساله اخير كشور مهندسين مكانيك بيش از پيش در گرداندن چرخ صنعت دخيل شده‌اند و راه همواره براي رشد و ترقي آنها گشاده است.

  دروس پايه مشترك در همه گرايش ها:

  رياضي 1و2

  معادلات ديفرانسيل

  شيمي عمومي

  محاسبات عددي

  برنامه سازي كامپيوتر

  فيزيك 1و2 و آزمايشگاه

  دروس اصلي مشترك در گرايش هاي حرارت و سيالات، طراحي جامدات:

  رياضي مهندسي

  مباني مهندسي برق 1و2

  آزمايشگاه مباني مهندسي برق

  نقشه كشي صنعتي

  استاتيك

  ديناميك

  مقاومت مصالح 1و2

  علم مواد

  ترموديناميك 1و2

  آزمايشگاه ترموديناميك

  مكانيك سيالات 1و2

  آزمايشگاه مكانيك سيالات

  طراحي اجزاء 1و2

  آزمايشگاه مقاومت مصالح

  انتقال حرارت 1

  ديناميك ماشين

  ارتعاشات مكانيكي

  آزمايشگاه ديناميك و ارتعاشات

  كنترل اتوماتيك

  منبع: سايت گزينه دو www.gozineye2.com

 3. 6 نفر از کاربران ، از دوست گرامی HBN110 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  alimontazer (29 August 2006), بلاي ناگهاني (31 May 2006), El Padrino. (30 May 2007), Koosha_Raisi (23 December 2009), milad_00 (26 October 2006), sigma rainy (27 December 2008)

 4. #3


  زمان پیوستن
  14 Mar 2005
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  RIO
  گوشی موبایل
  P990i
  نوشته‌ها
  540
  تشکر شده:
  418

  پیش گزیده

  البته فکر کنم نقشه كشي صنعتي باید 1 و 2 داشته باشه

  ****

  The wine and the lights and the Spanish guitar
  I'll never forget how romantic they are

  ****


 5. #4


  زمان پیوستن
  21 Aug 2004
  شهر
  اهواز
  اتومبيل
  زانتیا
  گوشی موبایل
  6600 ـ sx1 - 6630 7610 -3250 و n70
  نوشته‌ها
  827
  تشکر شده:
  224

  پیش گزیده

  نقل قول نوشته شده توسط Artemis مشاهده گفتگو
  البته فکر کنم نقشه كشي صنعتي باید 1 و 2 داشته باشه
  بله و البته نقشه کشی 2 اجباری نیست .. حدود 30 تا واحد هست که باید 20 تاشون رو پاس کنی.. نقشه کشی هم جزو اوناست
  اشتباه من رو تکرار نکین sx1 نخرین

  خداحافظ phalls

 6. #5


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده كـــاربرد انـــواع فـــــولادهاي ريخته گري در ساخت قالب هاي بزرگ بدنه خودرو

  قالب هاي بزرگ پرس كاري قطعات خودرو كه از طريق ريخته گري ساخته مي شوند ، در مقايسه با قالب هاي ساخته شده به روش آهنگري و فورج ، داراي مزاياي متعددي از قبيل تنوع ابعادي ، حجم كم ماشين كاري و همگني ريز ساختار آلياژ مي باشند. نكته مهم در استفاده از اين آلياژ ، طراحي و نحوه اجراي پروسه ريخته گري است. امروز براي كسب نيازمندي هاي متنوع شركت هاي قالب سازي بزرگ آلمان ، انواع فولادهاي كم آلياژ مخصوص نيز مورد استفاده قرار مي گيرند .
  قالب ها تأثير بسيار مهمي در اقتصادي بودن فرآيندهاي تغيير شكل فلزات دارند . بر اين اساس طي سال هاي اخير هزينه هاي ساخت قالب هاي بزرگ بيش از بيش مورد توجه قرار گرفته است . در اين خصوص ، صرفاً در نظر داشتن هزينه هاي ساخت آن چنان دقيق نيست ، بلكه كسر تيراژ توليد ، قالب ، هزينه هاي قالب براي ما اهميت خواهد داشت . در بخش هزينه هاي قالب مي توان به دوام آن و تناوب اجراي تعميرات باسازي اشاره كرد . با در نظر داشتن آن چه از قالب هاي فوق انتظار مي رود مي بايست بر همين پايه به يك ارزيابي دقيق از ميزان تأثير عوامل دخيل در هزينه هاي قالب دست يافت تا امكان مقايسه دستاوردهاي هر عامل فراهم گردد. بدون شك هزينه مواد قالب نيز در قيمت تمام شده در نظر گرفته مي شود . انتخاب اين مواد و نحوه عمليات بر روي آن به ميزان قابل توجهي بر كسري كه قبلاً از آن نام برديم يعني كسر تيراژ توليد ، هزينه قالب ، تأثير خواهد داشت . از طريق ارزيابي دقيق و همه جانبه ميزان تاثير و اهميت كليه پارامترهاي مؤثر مي توان كارآيي يك قالب خاص را به ميزان زيادي ارتقاء بخشيد .
  هزينه مواد اوليه در مقايسه با كل قيمت تمام شده قالب ، بسيار كمتر است . اين هزينه علي رغم وجود برخي نظرهاي مخالف در اين خصوص ، همانند نوك كوه يخي مي باشد كه از آب سر برآورده و در مقايسه با حجم زير آب ، درصد بسيار كمي را نشان مي دهد .
  مقايسه آلياژهاي توليد شده به روش ريخته گري با فولادهاي ابزاري آهنگري شده :
  از سالها قبل فولادهاي ابزاري ريخته گري در قالب هاي بزرگ صنعتي به شيوه موفقيت آميزي مورد استفاده قرارگرفته است . در بسياري از مواقع امكان ساخت چنين قالب هايي با اين ابعاد ، از فولاد خشكه ابزاري كه قبلا عمليات فورج كاري روي آن انجام گرفته است ، وجود ندارد . علاوه بر اين به كارگيري اين نوع فولادها مسائل ماشين كاري خاص خود را دارد كه همين باعث افزايش هزينه مي گردد . از سوي ديگر حجم ماشين كاري در اين نوع فولادها به شكل اجتناب ناپذيري زياد است و اين امر باعث دورريز برخي مناطق مستعدتر در ريز ساختار آلياژ حين ماشين كاري مي شود .
  فولادهاي پر آلياژي نظير 1.2379 به دليل وجود درصد كاربيد بالا ، داراي شبكه كاربيدي كاملا بارزي مي باشند . به ويژه در فولادهايي با ابعاد بزرگ هر چه به مغز مقطع نزديك تر مي شويم كاربيدها درشت تر و ابعاد شبكه كاربيدي بزرگتر مي شود . دليل اين وضعيت هم عدم امكان وجود تغيير شكل هاي يكنواخت بر تمامي سطح مقطع فولاد مي باشد . اين حالت بدين معناست كه محدوده خارجي مقاطع فورج شده ، تغيير شكل هاي شديدتري در مقايسه با ناحيه مركزي مقطع داشته اند . با استفاده از فولادهاي آلياژي ريخته گيري ، ناحيه كاري فولاد ، منحصر به جداره خارجي قالب ريخته گري خواهد بود . معمولاً در اين نواحي از فولادهاي پرآلياژ ريخته گري ، شبكه نسبتاً ريزكاربيدي ناشي از سرعت انجماد بالا پس از ريخته گري تشكيل ميشود . حتي در نواحي مركزي قطعات توليدي به روش ريخته گري در مقايسه با مقاطع فورج شده داراي شبكه نسبتاً ريزتري مي باشند و در كل امروزه روش هاي ريخته گري ساختار همگن تري به دست مي دهد .
  تكنيك هاي ريخته گري :
  فولادهاي آلياژي مخصوص قالب ، معمولاً از طريق مدل هاي فرمي ساخته مي شوند . طراحي ريخته گري اين قطعات با توجه به فرم هندسي قطعه و از نقطه نظر اجراي عمليات ريخته گري انجام مي پذيرد . در ريخته گري قطعات فولاد آلياژي ، اين مرحله تا حدي مشكل ساز مي باشد . در حالي كه انقباض چدن نشكن حدود 2% مي باشد ، در نواحي مركزي قطعه فولاد آلياژي حدود 12% انقباض حجمي رخ مي دهد . براي آن كه در نقاط كاري قالب تغذيه كافي صورت گيرد ، آماده سازي قبلي مدل ريخته گري ، با در نظر داشتن ويژگي هاي انجماد قطعه ضروري است . اين آماده سازي بايد به نحوي انجام شود كه نواحي كاري قالب در قسمت تحتاني قالب ماسه اي قرار گيرد تا حجم انقباض به سمت بالا و به داخل تغذيه هايي كه در بخش فوقاني مدل قرار داده شده است هدايت شود .
  ديواره هاي تقويتي در برخي از نقاط ضخيم تر در نظر گرفته مي شوند تا سطح مقطع راه گاه افزايش يابد . اولين ناحيه اي كه از طريق اين تغييرات منجمد مي شود ، سطح روي قالب خواهد بود . سپس جبهه انجماد به سمت ديواره هاي تقويتي پشت سطح رويه قالب حركت مي كند و نهايتاً در داخل تغذيه ها به پايان مي رسد . بنابراين از طريق تغذيه هاي كار گذاشته شده ، مي توان هر گونه كسري حجمي ناشي از انجماد را پس از ريخته گري ، با بارريزي مجدد ذوب ، داخل تغذيه ها جبران نمود .
  در ريخته گري قالب هاي بزرگ فولادي تنها با اين شرايط مي توان به قطعه اي با كمترين تخلخل و حفره انقباضي دست يافت . افزون بر اين طي مراحل قالب گيري و ريخته گري برخي مشكلات ديگر مي تواند روي دهد . به عنوان مثال استفاده از چسب و يا نوارهاي چسب در ساخت مدل ضروري به نظر مي رسد ، اما اين مواد حين بارريزي ايجاد گاز مي كنند و باعث افت كيفيت قالب مي شوند . بنابراين مي بايست قبل از ساخت مدل ، طرح قالبي كه قرار است ريخته گري شود توسط واحد ريخته گري كنترل و باز بيني شود . داده هاي سطوح قالب از قبل به واحد ريخته گري ارائه مي گردد تا در صورت نياز پس از بررسي ، اصلاحات ضروري بر روي آن انجام شود ، در نهايت به اصلاحات كمتري پس از ساخت مدل نياز است و تا حد ممكن كاربرد مواد چسبي محدود مي شود .
  بسته به كاربردهاي مختلف ، فولادهاي متنوعي در بازار جهت استفاده وجود دارند . تمامي آلياژها كه فولادهاي آن به شكل مقاطع فولادي در بازار عرضه مي شوند را مي توان به شكل آلياژ ريخته گري جهت قالب ريزي مورد استفاده قرار داد . در حالي كه فولادهايي از قبيل 1.2769 و 1.2602 جايگاه خوب و خاص خود را در ريخته گري قالب هاي بزرگ پرس كاري بدست آورده اند ، در ديگر فولادهاي آلياژي نيز به وضوح قابليت هاي جديدي ديده مي شود . از آن جا كه ساخت اين قالب ها اغلب در واحدهاي ذوب كوچكتر انجام مي شود ، شركت هايي كه در ريخته گري فولادهاي آلياژي فعاليت دارند، مي توانند بنا به نوع آلياژ مورد نياز دامنه انتخاب گسترده داشته باشند . از سوي ديگر خواص قطعات ريخته گري شده از طريق اجراي عمليات تكميلي بعدي مثل عمليات حرارتي يا تغيير شكل ، قابليت تنظيم و اطلاح دارد .
  فولاد شماره 1.7140 و 1.2769 :
  اين گريد به عنوان فولاد كم آلياژي بهسازي شده شناخته مي شود . بسته به كاربرد آن و پروسه هاي توليدي بعدي ، شرايط عمليات حرارتي متفاوتي را مي توان بر روي اين فولادها اجرا نمود . از يك سو اين فولادها در حالت نرماليزه و آنيل و يا از سوي ديگر در شرايط عمليات حرارتي شده با استحكام هاي متفاوت به بازار عرضه مي شوند . قابليت كار برروي اين فولادها با شرايط آنيل بسيار مناسب خواهد بود . اما اگر كارآيي از فولاد انتظار رود مي بايست فولاد عمليات حرارتي شده را مورد استفاده قرار داد . بر روي هر دو نوع اين فولاد فولادها مي توان عمليات حرارتي سطحي مثل سخت كاري القايي را انجام داد . با اين روش مقاومت به سايش در نواحي كه خطر اين پديده وجود دارد كاهش مي يابد . معمولاً اين عمليات سطحي مي بايست با خنك كاري طبيعي بدون استفاده از مايعات خنك كننده فولاد تكميل شود . در اين روش حداكثر سختي قابل دستيابي حدود 56 Hrc است .
  اين نوع فولادهاي نسبتاً كم آلياژ ريخته گري آسان تري را دارند و همچنين قطعات بزرگ كه بعدا بتوان آن را عمليات حرارتي بهسازي نمود بدون مشكل خواهد بود .
  فولاد شماره 1.2333 و 1.2320gp3m اسم تجارتي
  قالبسازان به طور مداوم نيازمندي هاي جديدي براي ريخته گري قالب ها تعيين مي كنند كه با مواد قديمي تر قابل دسترسي نيست .
  - قابليت ساخت و توليد در ابعاد بسيار بزرگ .
  - شكنندگي كمتر ( كم بودن درصد كربن ) .
  - امكان تحويل در حالت عمليات حرارتي شده .
  - قابليت سخت كاري سطحي تا 60hrc .
  - قابليت جوش كاري بدون نياز به عمليات پيش گرم .
  فولادي مانند 1.2320 كه داراي درصد آلياژي بيشتر است ، به خوبي از عهده شرايط فوق برآمده است . با توجه به اين واقعيت كه گريد 1.2333 از نظر وزن قابل ريخته گري داراي محدوديت مي باشد ، قطعات ريخته گري مي بايست قبلا از نظر طرح هندسي مورد ارزيابي قرار گيرند . كسب سختي پذيري بالاتر اين نوع آلياژ ، بسته به طرح قطعه و تكنيك ريخته گري مورد استفاده قرار مي تواند مشكل ساز شود .
  عنصر كربن در هر دو آلياژ حدود 06/.% مي باشد . از اين رو عملاً داراي فاز كاربيدهاي اوليه نبوده و نتيجتاً از قابليت چكش خواري نسبتاً خوبي برخوردار هستند . به دليل وجود درصد كربن بيشتر در مقايسه با فولادهاي 1.2769 و 1.7140 قابليت سختي پذيري در مقايسه با گريدهاي قبلي را دارند .
  بسته به دماي آستينه كردن درجه سختي فولاد مي تواند تا حد 63hrc پس از سرد كردن سريع افزايش يابد . بر روي هر دو آلياژ به روش هاي متنوعي مي توان سخت كاري سطحي را اجرا نمود . حتي قطعات كوچك را مي توان به شكل كلاسيك در كوره خلاء تحت عمليات حرارتي قرار داد .
  نتايج آزمايش هاي جوش كاري نشان مي دهد كه علي رغم وجود فازهاي آلياژي پايدار ، هردو آلياژ از قابليت جوش پذيري خوبي برخوردار هستند . هر جند در حين جوش كاري لازم است از طريق چكش كاري ممتد اقدام به حذف تنش هاي پسماند ناشي از انقباض حرارتي كرد و خطر ايجاد ترك هاي گرم را به حداقل رساند . با در نظر داشتن نكات كليدي فوق مي توان برروي هر دو آلياژ فوق بدون عمليات پيش گرم اقدام به جوش كاري نمود . در جوش كاري هاي عميق نيز استفاده از يك لايه زيركار با الكترود آستيني سودمند خواهد بود .
  فولاد 1.2370 :
  اين آلياژ طي سال هاي اخير در ساخت قالب هاي برش ، كاربرد روزافزوني يافته است . وجود درصد كاربيد بالا در ساختار ، اين فولاد را از قابليت برشي مناسب و مقاومت سايشي بالايي بهره مند كرده است . هر چند در مقايسه با فولاد 1.2382 داراي كربن كمتر و قابليت چكش خواري و جوش پذيري بهتري مي باشد ، اما اتخاذ تدابير خاص جهت جلوگيري از بروز ترك حين جوشكاري در آن آلياژ اجتناب ناپذير است .
  فولاد 1.2382 :
  فولاد سردكار 1.2382 با حدود 15% فاز كاربيد در ريز ساختار ، از ديگر آلياژها متمايز است و دركل خانواده فولادهاي ريخته گري مخصوص قالب هاي پرس كاري ، از بيش ترين مقاومت سايشي و قابليت برشي برخوردار است . اين فولاد پر آلياژ در مقايسه با فولادهاي كم آلياژتر داراي محدوده گسترده تري از دماي سخت گراني است و مي توان آن را در محدوده دمايي 1020 تا 1080 درجه سانتي گراد بدون خطر رشد بيش از حد دانه هاي ريز ساختار حرارت داد . بالطبع در اين نوع آلياژها با افزايش دماي آستينه كردن ، حلاليت كربن در شبكه كريستالي بيشتر مي شود . و درصد آستنيت باقي مانده بالا مي رود . هر چه دماي آستنيته بالاتري مورد استفاده قرار گيرد به ناچار مي بايست درصد آستنيت باقي مانده را از طريق برگشت چند مرحله اي در محدوده دمايي بالاي 500 درجه سانتي گراد مورد استحاله قرارداد . با اين كار مي توان به يك ساختار همگن و پايدار دست يافت .


  دوستان اگه منبع رو میدونند بگند
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 7. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 8. #6


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  ماشين كاري با وايركات

  وايركات فرم خاصي از E.D.M است كه درآن الكترود , سيمي هادي است كه دائماً حركت كرده و دور قرقره پيچيده مي شود سيم نسبت به قطعه كار توسط يك ميز N.C تغيير موقعيت مي دهد . در نتيجه در مسير حركت سيم برش دقيقي ايجاد مي شود . در صورت طي يك مسير بسته در داخل قطعه كار , هم از قطعه داخلي (به عنوان ماتريس) ممكن است استفاده شود .دستگاه هاي وايركات حداقل دو محور حركت كنترل شده (x.y) دارند . در بيشتر دستگاه ها مي توان با استفاده از محور افقي كمكي (به اسم v.u ) به سيم زاويه داد تا سطوح مايل برش كاري شود . دستگاه هايي هم با محور عمودي و گردان كنترل شده موجود است . سيم ممكن است يك بار مصرف يعني از قرقره اي باز وپس از عبور از قطعه كار و برش كاري به قرقره اي ديگر بسته شود ويا براي چندين بار در يك سيكل گردشي مورد استفاده قرار گيرد.
  سيستم كنترل شبيه ماشين هاي C.N.C عمودي است . گاهي ممكن است بدليل اختلال در فلاش دي الكتريك يا خرابي قطعه كار برش متوقف شود و به موقعيت اوليه برگشت . كنترل دستگاه بايد به تواند سيم را از مسير رفته برگرداند .
  وايركات هاي معمولي تا ضخامت 150 ميلي متر را مي برد ولي برخي لز آن ها تا ضخامت 420 ميلي متر برش ميزند .
  پاشش دي الكتريك از طريق نازل هايي است كه در بالا وپايين قرارداشته و راهنماي سيم نيز هستند . دي الكتريك معمولاً آب دي يونيزه شده است . ذرات براده با فيلتر كردن و ته نشيني از دي الكتريك جدا مي شوند . دقت معمول +_013/0 mm است . در دستگاه هاي دقيق تر تا
  +_005/0mm مي تواند باشد . كنترل دقيق دما صورت مي گيرد و مسير چند بار طي مي شود . هر بار قدرت الكتريكي را كم مي كنند تا (مثل اسپارك معمولي ) تا پرداخت سطح افزايش يابد , مقدار كشش سيم بايد ثابت باشد . كشش بايد نه آن قدر زياد باشد كه سيم را ببرد و آنقدر كم كه سيم در داخل قطعه كار مستقيم نباشد . مقدار مناسب كشش تابع جنس و قطر كار است راهنماهاي سيم از مواد سختي مثل ياقوت يا الماس ساخته مي شوند تا سايش آنها حداقل باشد راهنماها براي عمودي نگه داشتن سيم لازمند تا ديواره هاي قطعه برش خورده مستقيم باشند .
  سرو مكانيزم هاي هيدروليكي در وايركات كاربرد ندارند . حركت ها توسط سرو موتورهاي AC يا DC انجام مي شود . متغيير كنترل شده در سيستم كنترل , ولتاژ بين الكترود و قطعه كار است اگر از سوراخ شروع كار استفاده نشود و سيم وايركات از خارج وارد قطعه كار شود , در انتهاي برش قطعه بيروني شبيه قابي است كه يك گوشه آن به هم متصل نيست . تنش هاي داخلي در قاب موجب اعوجاج سطح برش كاري شده و دقت را كاهش مي دهد . هر چه قطعه بيروني بزرگتر از قطعه داخلي باشد اثر فوق كمتر است . غالباً از يك تسمه يا به اصطلاح نوار چسب جهت اتصال قاب بيروني و داخلي استفاده مي شود . هدف از اين كار نگه داشتن قطعه داخلي و ممانعت از سقوط آن در انتهاي برش كاري . همچنين حفظ پيوستگي الكتريكي است .
  1- كاربردهاي وايركات :
  سنبه و ماتريس هاي برش , ابزار تراش كاري , شابلون هاي مورد نياز در كپي تراشي ابزار خانكشي و قالب هاي اكسترود مواردي از كاربرد وايركات مي باشند .
  وايركات در متالوژي هم كاربردهاي زيادي دارد مثل برش نمونه تست از مغز قطعه ريختگي براي تعيين تركيب شيميايي آن , مقطع زدن جوش ها براي متالوگرافي و ساخت نمونه هاي تست خواص مكانيكي .
  2- منابع تغذيه :
  مثل اسپارك هاي عمودي , جريان و طول روشن پالس متغيرهاي عمده اي هستند كه انرژي جرقه ها به آن وابسته است . در منابع مدرن توليد پالس , اين متغيرها و زمان خاموش بودن پالس را مي توان مستقل از هم تنظيم كرد .
  ظرفيت عبور جريان سيم وايركات محدود است بنابراين حد جريان منبع تغذيه بندرت از 30 آمپر تجاوز مي كند . ولتاژ بين سيم و قطعه كار معمولا 55 الي 60 ولت است . چون سايش الكترود اهميت چنداني ندارد پلاريته متصل به سيم هميشه منفي است تا سرعت برش كاري بيشتر شود . سيم قطورتر توانايي تحمل انرژي بيشتري داشته و بنابراين سرعت برش كاري به آن بيشتر است .
  3- پرداخت سطح :
  وضعيت سطح وايركات شده شبيه سطح اسپارك شده است . كم بودن انرژي جرقه ها موجب ايجاد سطحي با پرداخت بهتر مي شود درجه پرداخت سطح بين ./2-1/25μmRa است .
  براي افزايش پرداخت سطح مي توان مسير را چند بار رفت و هر بار انرژي جرقه ها را كاهش داد . تنظيم پارامترهاي اسپارك بايد با توجه به جنس و ضخانت قطعه كار باشد .
  مقدار كمي از مواد سيم روي سطح قطعه كار رسوب مي كند . تجربه نشان داده حتي در سيم موليبدوني با پوشش گرافيت نيز كربن و موليبدون روي سطح قطعه كار رسوب مي كنند .
  رسوب مس و روي از سيم برنجي در جوش كاري سطوح برش شده مزاحمت ايجاد مي كند ولي با اسيد نيتريك قابل زدودن است .
  برش كاربيدهاي سمانته تنگستن با توجه به تقدم خوردگي چسب كبالت و ايجاد ترك مشكل است .
  4- دي الكتريك و پاشش آن :
  پاشش مناسب دي الكتريك مثل اسپارك در وايركات هم اهميت دارد . نازل ها بايد تا حد امكان به قطعه كار نزديك تر باشند . اگر ضخامت قطعه كار متغير باشد اين امر مقدور نيست و بنابراين برش كاري آن ها به راحتي مقدور نيست . فلاش ناكافي دي الكتريك موجب پاره شدن سيم مي شود . براي ممانعت از اين امر زمان قطع پالس را افزايش مي دهند هرچند سرعت برش كم مي شود . دليل تغيير زمان قطع پالس آن است كه انرژي اسپارك بايد ثابت باشد تا پرداخت سطح و عرض شكاف كه تأثير عمده اي در دقت كار دارد تغيير نكند .
  5- سيم :
  پركاربردترين سيم سيم برنجي است . سيم برنجي داراي مشخصاتي مثل استحكام كشش و هدايت الكتريكي بالا است . قابليت كشش و فرم دهي آن نيز زياد است و تلرانس قطر سيم هاي توليدي كم است . تمايل به استفاده از سيم هاي روكش دار با مواد مختلف وجود دارد . مثل سيم فولادي داراي استحكام كشش كه يك لايه روكش مسي براي افزايش هدايت الكتريكي و يك لايه سطحي گرافيت براي افزايش سرعت ماشين كاري دارد . لايه خارجي را مي توان با توجه به نوع كار انتخاب كرد . اين سيم ها گرچه گران ترند ولي سرعت برش كاري آن ها از سيم برنجي بيشتر است بنابراين ممكن است كم هزينه تر باشند .
  سيم مغز موليبدني و سيم با روش روي بيز موجود است . سيم هايي كه استحكام كشش بالايي دارند خصوصاً وقتي ايجاد لبه هاي با شعاع كم مد نظر است مناسب ترند . ضخامت سيم ها بين 05/0 تا 3/0 ميلي متر است .
  6- سرعت برش :
  استاندارد صنعتي رسمي سرعت برش عبارت است از : سرعت خطي برش ورق ضخامت 25 ميلي متري از جنس فولاد ابزاري D2 و بر حسب سطح برش كاري شده در ساعت بيان مي شود سرعت برش كاري در وايركات هاي قديمي حدود 1300mm/h است . سرعت ملشين هاي جديد بيش از ده برابر اين مقدار است . بيشتر پيشرفتي كه حاصل شده از تكامل منابع تغذيه بوده است . فلاش دي الكتريك در سرعت هاي برش بالا بايد ايده آل باشد .
  7- برنامه نويسي :
  هندسه قطعه اي كه بايد بريده شود بر حسب نقاط , خطوط و دايره ها تعريف مي شود . سپس مسي برش مشخص مي شود . وقتي خطي دايره اي را قطع مي كند بايد مسير در جهت خلاف عقربه هاي ساعت يا خلاف آن انتخاب شود . مسير ابزار به كدهايي تبديل مي شود كه ماشين آن ها را مي فهمد . مبناي برنامه نويسي خط مركز است ولي افست لازم براي ماشين تعريف مي شود . سيم را مي توان به يك فرز كوچك تشبيه كرد . با توالي نقاط , امكان توليد منحني هايي كه تعريف رياضي شده اند وجود دارد . ميان يابي مي تواند خطي دايره اي باشد . اگر نقاط يك منحني تعريف رياضي نشده باشند مي توان آن ها را از جدول ديجيتايزر شده به دست آورد . سطوح بالا و پايين قطعه كار را مي توان مستقلاً برنامه نويسي كرد . محورهاي افقي u.v براي ايجاد انتقال هاي پيوسته ضروري به كار مي روند . بدين ترتيب امكان انتقال , مثلاً از يك سطح مقطع دايروي به مربعي ايجاد مي شود . نقشه قطعه كار را مي توان در محيط اتوكد ترسيم كرد وسپس با فرمان dxfout فايل مربوطه را خارج نمود و با تعريف رأس فايل براي ماشين مستقيماً در ماشين اجرا نمود .
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 9. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 10. #7


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  فيكسچر در صنعت ساخت و توليد

  فيكسچرها تجهيزات نگه دارنده اي مي باشند كه در شاخه هاي متعدد صنعت از آن ها استفاده مي شود كه از جمله اين كاربردها مي توان جوش كاري , مونتاژ , سوراخ كاري , برش كاري و ماشين كاري را نام برد .
  فيكسچرهاي مونتاژ معمولاً در خط مونتاژ قرار گرفته و براي موقعيت دادن و نگه داشتن قطعاتي كه بايد به هم اتصال داده شوند استفاده مي شوند فيكسچرهاي جوش كاري مانند فيكسچر مونتاژ بوده با اين تفاوت كه جرياني از اجزاي آن ها عبور مي كند و همچنين فيكسچرهاي ماشين كاري جهت نگه داشتن قطعه كار در مدت پروسه ماشين كاري مورد استفاده قرار مي گيرد تمام اين فيكسچرها جهت مراجعات آتي نياز به يك سري مستندات كاملي دارند كه شامل راهنماي فيكسچر , دستورالعمل كاري , برگه توسعه فرآيند , برسي قابليت و نمودار كنترل مي باشند .
  اين مستندات كه براي تمامي طرح ها نياز بوده عبارت است از جدول مندرجات , استفاده مناسب از جداول و نمودارها , تصاوير و مستندات كامل فرايند و تست ها .
  (الف) لزوم استفاده از مستندات
  مستندات فيكسچرها شامل يك سري اطلاعاتي تكميلي مي باشند كه اين اطلاعات در مراحل طراحي , به كارگيري فيكسچر در خط مونتاژ و مرحله توسعه فيكسچر جمع آوري شده و ثبت مي گردند كه لزوم تهيه و استفاده آن عبارت است از :
  1- اطلاعات كافي جهت set up اوليه فيكسچر .
  2- آگاهي از عيوبي كه سابقه بروز در خط مونتاژ را دارد .
  3- اگر تغيير فرآيندي در آينده لازم باشد سوابق كافي جهت توسعه فرآيند موجود مي باشد .
  4- در بيشتر شركت ها مهندسيني كه فيكسچرها را طراحي و توسعه مي دهند در قسمت توليد حضور ندارند . بنابراين براي دستيابي به توليد موفق , بايد اين اطلاعات به خوبي انتقال داده شوند .
  (ب) انواع فيكسچرها
  فيكسچرهاي مونتاژ
  طيف گسترده اي از تجهيزات , تكنولوژي و اتوماسيون را شامل مي شود , كه در خط مونتاژ در ايستگاه مربوطه قرار گرفته و مجموعه اي از قطعات مركبي هستند كه توسط انواع روش هاي مكانيكي مونتاژ و نصب شده اند , اين فيكسچرها مي توانند به سادگي فيكسچرهاي نگه دارنده كه قطعات را جهت مونتاژ در موقعيت خودشان نگه مي دارند باشند , و مي توان از انواع كلمپ ها و بست ها در اين فيكسچرها استفاده كرد , با توجه به اين كه قسمت هايي از فرآيند توسط ماشين انجام شوند . فيكسچرهاي مونتاژ مي توانند به صورت نيمه اتوماتيك طراحي شوند . در مواقعي كه دقت هاي بالا و تلرانس هاي بسته و انجام سريع فرآيند مورد نياز باشند . اين فيكسچرها به صورت نيمه اتوماتيك طراحي مي شوند به گونه اي كه قسمت هايي از فرآيند توسط ماشين به صورت اتوماتيك انجام مي شود , همچنين جهت دستيابي به دقت هاي بالاتر تلرانس هاي بسته و همچنين انجام سريع فرآيند مي توان اين فيكسچرها را به صورت تمام اتوماتيك طراحي كرد اما اين نوع طرح ها هزينه بالايي را دربر دارد .
  فيكسچرهاي جوش كاري
  انواع مختلف جوش كاري از جمله تيگ , ميگ , نقطه جوش , جوش قوس الكتريكي و زرد جوش در صنعت مورد استفاده قرارمي گيرد در تمام اين فرآيندها جريان الكتريكي از ميان قطعات جهت اتصال دادن عبور مي كند و گرمايي جهت ذوب فلزات اتصالي ايجاد مي شود . فيكسچرهاي جوش كاري همانند فيكسچرهاي مونتاژ براي نگه داشتن قطعات جهت اتصال به هم مورد استفاده قرار مي گيرند . اگر تيراژ توليد پايين و تلرانس هاي مورد نظر بازتر باشند مي توان آنها را خيلي ساده طراحي نمود طوري كه تمام فرآيند به صورت دستي انجام شود ولي اگر دقت هاي بالا , تلرانس هاي بسته و انجام سريع فرآيند مدنظر باشد مي توان آنها را به صورت نيمه اتوماتيك و يا اتوماتيك طراحي و از سيستم هاي اتوماسيون استفاده نمود طوري كه قسمتي از فرآيند يا تمامي فرآيند به صورت اتوماتيك توسط ماشين انجام شود , اما اين نوع سيستم ها هزينه هاي بالايي را مي طلبند .
  فيكسچرهاي ماشين كاري
  انواع مختلف فرآيندهاي ماشين كاري از جمله فرزكاري , تراشكاري , سوراخكاري , برشكاري در صنعت مورد استفاده قرار مي گيرند كه در تمام اين فرآيندها مواد توسط ابزارهاي مختلفي از قطعه كار جدا مي شود كه اين عمل مي تواند به دو روش صورت به گيرد , حالت اول ابزار ساكن بوده و قطعه كار حالت دوراني دارد , حالت دوم : قطعه كار ثابت بوده و ابزار مي چرخد . در فرزكاري و سوراخ كاري ابزار حالت دوراني داشته ولي در تراش كاري قطعه كار حالت دوراني دارد . در تمام اين فرآيندها اجزايي جهت نگه داشتن قطعه كار نياز مي باشند در فرآيندهاي تراش كاري و برش كاري اجزاي نگه دارنده جزيي از خود ماشين بوده و در بقيه فرآيندها ميزكاري موجود دارد كه قطعه كار مستقيماً روي آنها بسته مي شود كه براي اين فرآيندها طراحي مي شوند ساده تر از فيكسچرهاي مونتاژ و برش كاري مي باشند ولي بايد طوري طراحي شوند كه نتيجه هاي فرزكاري و مته سوراخ كاري و ابزار تراش كاري توانايي حركت در سه جهت را دارا باشند .

  ● مستندات :
  راهنماي فيكسچر :
  راهنماي فيكسچر مجموعه مدارك و اطلاعاتي است كه به طور خلاصه در مدت توسعه فيكسچرها جمع آوري مي شوند .
  سوابق مربوط به چگونگي رفع عيوب فيكسچرها و همچنين مشخصه هايي كه توسط فيكسچرها بايد اندازه گيري شوند و ابزار مورد نياز اين امر و چگونگي مقايسه نتايج به دست آمده از ديگر نكات راهنماي فيكسچرها مي باشند .
  دستورالعمل كاري :
  بخش ديگري از مستندات مربوط به دستورالعمل كاري مي باشد . اين مدراك روند توليد قطعات با فيكسچر و همچنين مشخصه هايي كه توسط فيكسچر بايد اندازه گيري شوند را گام به گام توضيح مي دهد . اين مستندات جهت سرويس هاي مختلف همراه ابزار قرار داده مي شوند . در اين مدارك چگونگي كار با فيكسچر مشخص شده طوري كه هر فردي براي بار اول با بررسي و مطالعه آن مي تواند به راحتي با فيكسچر كار كند بنابراين اپراتوري بخواهد براي اولين بار با يك فيكسچر كار كند اولين قدم مطا لعه و بررسي دستورالعمل كار جهت فهم بيشتر چگونگي كار با فيكسچر مي باشد .
  برگ توسعه فرآيند :
  زماني كه يك فرآيند ويژه اي مانند كاربرد جوش كاري مورد نياز باشد سوابق كاملي از آن فرآيند از جمله چه فرآيندهايي انجام شده اند چه ماشين هايي راه اندازي شده اند و چقدر مفيد بودند را نشان مي دهد , اهميت اين مستندات زماني آشكار مي شود كه فرآيندي احتياجات جديدي نياز داشته باشد طراح اطلاعات اوليه از جمله چه كاري انجام شده و چه كاري انجام مي شود را دارد بنابراين وقت آن ها بيهوده صرف آزمايش ايده هايشان نمي شود .
  بررسي قابليت و نمودار كنترل :
  در فيكسچرهاي توسعه يافته مشخصه هاي مهم و مورد نياز جهت بررسي قابليت اندازه گيري به صورت نمودار درآورده مي شوند اولين گام در اين بررسي تعيين اندازه و اختصاص شماره متوالي به قطعات بوده و سپس اين قطعات اندازه گيري شده با اندازه هاي مورد نظر مقايسه مي شوند اين امر با وارد كردن اطلاعات اندازه گيري در برگ توسعه فرآيند كه توسط اطلاعات آماري مربوطه محاسبه شده به راحتي انجام مي شود كه معيارهاي قابل قبول در ابتداي شروع فرآيند توليد توسعه يافته گمارده مي شود . بعد از اين كه فيكسچر در خط توليد قرار گرفت مشخصه هاي مهم نمودار شده كه اين نمودار دقت فيكسچر مورد نظر را نشان مي دهد اگر مشخصه كه توسط فيكسچر اندازه گيري مي شود با اندازه اسمي انحراف داشته باشد به آساني در نمودار كنترل قابل رؤيت خواهد بود بدون مستندات مناسب اين انحرافات بعضي مواقع تشخيص داده نشده در نتيجه قطعات بيشتري از بين خواهند رفت .
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 11. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 12. #8


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  بهينه سازي رفتار ورق در يك قالب كششي double action با بكارگيري نرم افزار autoform

  Autoform يك نرم افزار تخصصي شبيه سازي براي قالبهاي كشش است كه بر اساس علم المانهاي محدود براي بهينه كردن رفتار ورق در كششهاي عميق با فرمهاي سطحي بكار ميرود . اساس كاربردهاي اين نرم افزار در قالب كشش براي نمايش نواحي يا نقاطي كه داراي پارگي يا چروك هستند ميباشد . همچنين براي رسم دياگرام fld محاسبه spring back و تعيين موقعيت بيدها بكار ميرود .
  يكي از مشكلاتي كه از گذشته در طراحي و ساخت قالب وجود داشته است مشكل پارگي چروك قطعه در مرحله try out ميباشد بدين صورت كه قطعه پس از اولين try out پاره ويا در نواحي متعددي داراي چروك ميباشد.
  براي حل اين مشكل بايد منشاء عيب تشخيص داده شود تا نسبت به رفع آن اقدام گردد .
  در اين صورت قالب ساخته شده است و مراحل ماشينكاري و مونتاژ و die spot را پشت سر گذاشته است . بنابراين نياز به دوباره كاري وجود دارد كه اين امر علاوه بر هزينه زياد مستلزم صرف زمان زيادي ميباشد .
  بنابراين نرم افزارهاي شبيه سازي در صنعت قالبسازي علاوه بر حذف موارد منفي بالا باعث افزايش دامنه فعاليت طراح قالب نيز ميگردد تا بهترين طرح را انتخاب كند .
  از مهمترين عيوبي كه در قطعات كشش عميق حاصل ميشود پارگي وچروك و spring back و تنشهاي باقيمانده و افزايش طول اضافي ميباشد .
  همچنين از مهمترين عواملي كه ميتوان از آن به عنوان منشاء عيوب بالا نام برد عيوب ناشي از طراحي قطعه و عيوب ناشي از طراحي قالب ميباشد .
  از جمله عيوبي كه به طراحي قالب منتسب ميگردد عبارتند از :
  Bead Friction
  Tool Friction
  نيروي ورقگير
  نيروي پرس و طراحي نامناسب Bead
  با توجه به اينكه قالب به صورت Double Action و يا Single Action طراحي شده باشد زمان حركت حركت اجزاي قالب و نحوه تعريف موقعيت آنها با يكديگر فرق ميكنند .
  در قالب D/A بر خلاف قالب S/A ، punch وB/H Blank Holder در روي Ram بالايي پرس بسته ميشود و Die روي ميز پايين قالب بسته ميشود .
  بدترين عيبي كه در يك قطعه فلزي با اين روش ممكن است شكل بگيرد عبارت است از ايجاد و اشاعه تركي كه يكپارچگي ساختاري آن را از بين ميبرد . گلويي شدن موضعي و چروك خوردگي در نواحي وجود تنشهاي فشاري نيز باعث از بين رفتن قطعه ميشود .
  يك عيب بزرگ ديگر عدم توانايي در حفظ حدود مجاز ابعادي به علت Spring Back در قطعه ميباشد . چروك خردگي از كمانش ورق در نتيجه تنشهاي فشاري زياد ايجاد ميشود در تحليل اين نوع شكست هر عنصر از ورق ميتواند به شكل ستوني تحت بارگذاري فشاري در نظر گرفته شود . اگر ابعاد بلانك خيلي زياد باشد نيروي پانچ زياد ميشود كه ممكن است از نيروي بحراني كمانش ستون تجاوز كند چون پايداري ستون با زياد شدن نسبت باريكي آن كم ميشود براي ورقهاي نازك بار بحراني كمانش در مقادير كمتري رخ ميدهد . براي جلوگيري از اين عيب استفاده از فشار باز فشردن به قدر كافي براي متوقف كردن كمانش ضروري است آنچه كه بايد به آن توجه گردد اينست كه برخي از عيوب بوجود آمده در حين شبيه سازي در مرحله Try out قابل رفع ميباشد و يا عيوب خارج از منطقه كشش در مرحله دوربري از پانل حذف ميشوند .
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 13. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 14. #9


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  دروس تخصصي انتخابي مجموعه حرارت و سيالات
  زبان تخصصي
  توربو ماشين
  موتورهاي احتراق داخلي
  آزمايشگاه انتقال حرارت
  نيروگاه ( حرارتي ، آبي و هسته اي )
  حرارت مركزي و تهويه مطبوع 1
  انتقال حرارت 2
  سوخت و احتراق
  طراحي مبدل هاي حرارتي
  سيستم هاي انتقال آب
  طراحي سيستم هاي تبريد و سرد خانه
  كنترل آلودگي محيط زيست
  ديناميك گازها
  سيستم هاي اندازه گيري

  · دانشجويان موظفند از 35 واحد دروس مندرج در اين جدول 21 واحد را با نظر استاد راهنما انتخاب نمايند .

  دروس اختياري مجموعه حرارت و سيالات
  طراحي موتورهاي احتراق داخلي
  توليد بخار
  توربين گاز و موتور جت
  حرارت مركزي و تهويه مطبوع 2
  آزمايشگاه تاسيسات حرارتي و برودتي
  ماشين هاي آبي
  ياتاقان و روغنكاري
  مديريت و اقتصاد صنعتي
  روشهاي توليد و كارگاه
  نقشه كشي صنعتي 2
  آزمايشگاه شيمي
  آزمايشگاه ماشين هاي حرارتي
  كارگاه ريخته گري

  · دانشجويان از 26 واحد فوق در مجموع 5 واحد را انتخاب مي كنند .


  دروس اصلي و تخصصي اجباري ساخت و توليد
  سيستم هاي اندازه گيري
  آزمايشگاه سيستم هاي اندازه گيري
  نقشه كشي صنعتي 1 و 2
  انيورسال عمومي
  كارگاه انيورسال 1 و 2
  استاتيك
  مقاومت مصالح 1 و 2
  آمار و احتمالات مهندسي
  توانايي ماشين كاري
  كارگاه توانايي ماشين كاري
  متالوژي
  آزمايشگاه مقاومت مصالح
  ديناميك
  كاربرد برق و الكترونيك
  آزمايشگاه كاربرد برق و الكترونيك
  ماشين هاي كنترل عددي
  كارگاه ماشين هاي كنترل عددي
  اصول ريخته گري
  كارگاه اصول ريخته گري
  طراحي قيد و بند ها
  كارگاه طراحي قيد و بند ها
  ترموديناميك
  مكانيك سيالات
  اصول عمليات حرارتي
  آزمايشگاه متالوژي و عمليات حرارتي
  تكنولوژي روشهاي جوشكاري
  كارگاه جوشكاري تخصصي
  ارتعاشات
  انتقال حرارت
  كاربرد هيدروليك و سيستم هاي بادي

  دروس – تخصصي انتخابي مجموعه ساخت و توليد
  طراحي قالب هاي ريخته گري
  كارگاه قالب هاي ريخته گري و آهنگري
  كارگاه توليد مخصوص
  ماشين ابزار توليدي
  كارگاه ماشين ابزار توليدي
  تكنولوژي روشهاي ريخته گري
  تست هاي غير مخرب
  آزمايشگاه تست هاي غير مخرب
  تكنولوژي پلاستيك
  كارگاه تكنولوژي پلاستيك
  پلاستيسيته عملي و تغيير شكل فلزات
  كنترل كيفيت
  مديريت توليد
  طراحي كارخانه
  ديناميك ماشين
  زبان تخصصي
  آزمايشگاه كاربرد هيدروليك و سيستم هاي بادي
  طراحي اجزاء 1 و 2
  توليد مخصوص
  طراحي و ساخت به كمك كامپيوتر
  آزمايشگاه طراحي و ساخت به كمك كامپيوتر
  طراحي قالب هاي پرس
  كارگاه طراحي قالب هاي پرس

  · دانشجويان از 30 واحد فوق در مجموع 10 واحد با نظر استاد راهنما انتخاب مي كنند .

  دروس اختياري مجموعه ساخت و توليد
  كنترل اتوماتيك
  كارگاه اتومكانيك
  آزمايشگاه شيمي
  كامپوزيت
  رباتيك

  · دانشجويان از 11 واحد فوق 3 واحد را انتخاب مي كنند .

  پروژه تخصصي و كار آموزي مجموعه ساخت و توليد
  پروژه تخصصي
  كارآموزي 1 و 2

  · اعداد 1 و 2 در مقابل برخي درسها به اين معني است كه آن درس به دليل اهميت و حجم زياد در دو ترم تحصيلي ارايه مي شود .
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 15. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 16. #10


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  دروس پايه مشترك در گرايش هاي حرارت و سيالات طراحي جامدات وساخت توليد

  رياضي 1 و 2
  معادلات ديفرانسيل
  برنامه سازي كامپيوتر
  محاسبات عددي
  فيزيك 1 و 2
  آزمايشگاه فيزيك 1 و 2
  شيمي عمومي
  ---------------------------------------------------------------------------
  دروس اصلي مشترك در گرايش هاي حرارت و سيالات ، طراحي جامدات

  رياضي مهندسي
  مباني مهندسي برق 1 و 2
  آزمايشگاه مباني مهندسي برق
  نقشه كشي صنعتي 1
  استاتيك
  ديناميك
  مقاومت مصالح 1 و 2
  علم مواد
  ترموديناميك 1 و 2
  آزمايشگاه ترموديناميك
  مكانيك سيالات 1 و 2
  آزمايشگاه مكانيك سيالات
  طراحي اجزاء 1 و 2
  آزمايشگاه مقاومت مصالح
  انتقال حرارت 1
  ديناميك ماشين
  ارتعاشات مكانيكي
  آزمايشگاه ديناميك و ارتعاشات
  كنترل اتوماتيك
  ---------------------------------------------------------------------------
  دروس تخصصي انتخابي گرايش طراحي جامدات

  روشهاي توليد و كارگاه
  زبان تخصصي
  طراحي مكانيزم ها
  ياتاقان و روغنكاري
  مقاومت مصالح 3
  روشهاي طراحي مهندسي
  طراحي ماشين هاي ابزار و توليد
  شناخت فلزات صنعتي
  طراحي بدنه و شاسي خودرو
  طراحي ماشين به كمك كامپيوتر
  مكانيك مواد مركب
  مديريت و اقتصاد صنعتي
  سيستم هاي اندازه گيري
  نقشه كشي صنعتي 2

  · دانشجويان موظفند از 30 واحد فوق 21 واحد را با نظر استاد راهنما انتخاب نمايند .
  ---------------------------------------------------------------------------
  دروس اختياري طراحي جامدات


  موتورهاي احتراق داخلي
  طراحي ماشين هاي دوار
  پلاستيسيته عملي و تغيير شكل فلزات
  طراحي موتورهاي احتراق داخلي
  آزمايشگاه ماشين هاي حرارتي
  آزمايشگاه انتقال حرارت
  آزمايشگاه شيمي
  آزمايشگاه علم مواد
  آزمايشگاه كنترل اتوماتيك
  طراحي ماشين هاي سنگين
  كارگاه ريخته گري

  · دانشجويان از 21 واحد فوق در مجموع 5 واحد را انتخاب مي كنند .
  · گفتني است كه هر يك از گرايش هاي مهندسي مكانيك مي توانند از دروس اختياري گرايش هاي ديگر انتخاب نمايند .
  ---------------------------------------------------------------------------
  پروژه تخصصي ، كارآموزي و كارگاه براي مهندسي مكانيك گرايش هاي حرارت سيالات و طراحي جامدات
  پروژه تخصصي
  كارگاه ورق كاري و جوش كاري
  كارگاه اتومكانيك
  كارگاه ماشين ابزار و ابزار سازي
  كارآموزي 1 و 2
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 17. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 18. #11


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  گرايش حرارت و سيالات
  همان طور كه از نام اين گرايش پيداست مهندسي مكانيك گرايش حرارت و سيالات به مبحث حرارت و مسايل مربوط به سيالات مي پردازد . به عبارت ديگر در اين رشته عوامل مؤثر بر خواص مختلف حركت سيال به خصوص سيال داغ مطالعه شده و اثر عبور سيال بر محيط محل عبور مانند نيروهايي كه در اثر عبور خود د رمحل ايجاد مي كند و يا طول هاي ناشي از اثرافزايش و يا كاهش دما در اعضاي مختلف يك دستگاه ، بررسي مي شود . همچنين از دروس اصلي اين رشته مي توان به مكانيك سيالات اشاره كرد كه نيروهاي وارد بر جسم متحرك در سيال را بررسي مي كند
  دكتر الستي در معرفي اين گرايش مي گويد
  گرايش حرارت و سيالات به فيزيك حرارت و مكانيك سيالات مي پردازد و وظيفه اش تحليل و طراحي سيستم ها از ديدگاه حرارتي و سيالاتي است . براي مثال در طراحي يك موتور احتراق داخلي ، مسايل مربوط به تبديل حرارت به انرژي ، انتقال حرارت ، حفظ موتور در حرارت مناسب وسرد نگه داشتن موتورتوسط يك مهندس مكانيك حرارت و سيالات بررسي مي شود
  همچنين مسايل مربوط به تأسيسات ساختمان و رآكتورها ، انتقال آب ، نفت و گاز ، طراحي نيروگاه هاي مختلف ، طراحي توربو ماشين ها ( ماشين هاي دوار ) مثل توربين هاي بخار ، توربين هاي گاز و فن كويل ها به گرايش سيالات مربوط مي شود
  شهرداد صادق مهندس مكانيك حرارت و سيالات نيز در معرفي اين رشته مي گويد
  " دانشجويان اين رشته در زمينه تهويه مطبوع ، دستگاه هاي آب و فاضلاب و گرم كننده ساختمان ها و به طور كلي مباحث "تأسيساتي" مطالعه مي كنند . در ضمن در اين رشته مباحث مربوط به طراحي نيروگاه ها ، موتور احتراق داخلي و طراحي انواع موتورهاي درون سوز اتومبيل ها مطالعه مي گردد
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 19. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 20. #12


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  فرصت هاي شغلي موجود براي
  (فارغ التحصيلان مهندسي مكانيك ( در حد كارشناسي

  در حال حاضر دانشجوي توانمند مهندسي مكانيك پس از فارغ التحصيلي مشكل كاريابي ندارد چرا كه به گفته دكتر دورعلي توسعه سخت افزاري و رشد مسايل مهندسي ، گرايش به سمت توليد داخل و ايجاد تجهيزات و وسايل در داخل كشور و روي آوردن به خدمات مهندسي در داخل كشور به علت محدوديت هاي ارزي و كاهش درآمدهاي نفتي ، باعث رشد چشمگير بازار كار مهندسان مكانيك در ايران شده است
  :دكتر دورعلي در ادامه مي گويد
  " يك مهندس مكانيك در حال حاضر در زمينه هاي مختلفي فعاليت مي كند كه از جمله آن ها مي توان به موارد زير اشاره كرد :
  · طراحي و ساخت تمامي ماشين آلات و قطعات آن ها ، اعم از ماشين آلات توليدي تمامي صنايع ، لوازم خانگي و تجهيزات پزشكي .
  · طراحي و ساخت تجهيزات مكانيكي نيروگاه هاي فسيلي ، اتمي ، خورشيدي ، بادي و آبي .
  · طراحي و ساخت تجهيزات و سيستم هاي انتقال و تصفيه آب ، سيستم هاي مكانيكي و كنترلي پالايشگاه ها و كارخانجات شيميايي .
  · طراحي و ساخت تاسيسات حرارتي و برودتي ساختمان ها و اماكن ، بالابر ها و آسانسورها و سيستم هاي حمل و نقل .
  · ساخت ماشين آلات تغليظ و بازيافت مواد مثل كارخانجات قند ، كاغذ سازي ، سيمان ، نساجي ، نمك و كنسانتره .
  · طراحي و ساخت وسايل و تجهيزات حمل و نقل زميني ، دريايي و هوايي .
  · ساخت تجهيزات دفاعي مانند تانك ، راكت ، اژدر و پل هاي متحرك .
  · ساخت روبات ها ، بازوهاي مكانيكي و سيستم هاي توليد .

  در ضمن يك مهندس مكانيك مي تواند به عنوان يك كارشناس و مشاور فني در بانك ها ، شركت هاي سرمايه گذاري و بيمه و شركت هاي بازرسي و نظارت امور بين المللي فعاليت بكند . "
  :دكتر الستي نيز در اين زمينه مي گويد
  " در همه جاي دنيا يك فارغ التحصيل مهندسي مكانيك مثل يك موم خام است كه دانش كافي دارد و در هر زمينه اي كه كا ركند مي وتواند در آن زمينه متخصص بشود .
  براي مثال مي تواند در تحليل و طراحي خودرو ، در طراحي و ساخت ماشين ابزار و حتي در تدوين و توليد برنامه هاي كامپيوتري فعاليت بكند . يعني رشته مكانيك زمينه كار و زمينه انتخاب بسيار گسترده اي را در مقابل فارغ التحصيلان اين رشته قرار مي دهد . "
  دكتر قرشي نيز در مورد فرصت هاي شغلي گرايش مهندسي دريا مي گويد :
  " بدون شك چون مهندسي دريا نسبت به گرايش هاي ديگر رشته مهندسي مكانيك تخصصي تر است ، فرصت هاي شغلي آن نيز محدودتر مي باشد اما با اين وجود فارغ التحصيلان اين گرايش مي توانند در كارخانه هاي كشتي سازي كشور مثل كارخانه كشتي سازي " صدرا " در بوشهر ، كارخانه " نكا "در شمال و " اروندان " در خليج فارس مشغول به كار گردند و يا در سازمان بنادر و كشتي راني وظيفه ساخت سكوهاي شناور را بر عهده بگيرند
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 21. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

 22. #13


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  آشنایی با صنعت قالبسازی در ایران

  صنعت قالبسازي در ايران را به دو بخش سنتي و مدرن ميتوان تقسيم بندي نمود كه هر يك از آنها داراي ويژگي ها وخصوصيات خاص خود ميباشد .

  قالبسازي سنتي
  اين روش مبتني برپيشبرد كار از طريق استاد و شاگردي است و عموماً در كارگاههاي كوچك و گاهاً در شركت هاي نسبتاً بزرگ مشاهده مي گردد.در اين روش كليه امور توسط يك نفر به عنوان سرپرست راهبري مي شود و نقطه اتكاي سازمان به انديشه ها و تصميم گيري هاي همان يك نفر مي باشد و در صورتي كه در كار موفقيت يا ناكامي حاصل گردد موفقيت بنام آن يك نفر و ناكامي بنام كل مجموعه ثبت مي گردد . طبيعي است كه بنا به قائم بودن سيستم به وجود يك شخص احتمال بروز خطا نيز بالا خواهد بود . در اين روش هزينه ها عموماً پايين بوده و قيمت تمام شده قالب نسبت به قالبسازي مدرن پايين تر است . در اين روش غالباً طراحي روش ساخت قالب بصورت ذهني انجام مي پذيرد و در صورت نبود فرد كل سيستم دچار اختلال و مشكل ميگردد .از آنجايي كه طراحي و ساخت بصورت ذهني است گاهاً مشاهده شده كه قالب هاي ساخته شده كيفيت لازمه ( از نظر استحكام , مكانيزم , و تيراژ توليد ) را ندارند. البته در برخي موارد نيز مشاهده شده كه بسيار كيفي و خوب بوده اند .در خصوص زمان تحويل قالب هر دو روش سنتي و مدرن دچار مشكلاتي هستند ولي با توجه به تصميم گيري سريع و امكان رفع خطاها و محدوديت در تعداد قالب در دست ساخت روش سنتي بهتر از روش مدرن به لحاظ زمان تحويل عمل مي نمايد .

  در قالبسازي سنتي عموماً از ماشين آلات پيشرفته استفاده عملي به عمل نمي آيد و سعي در ساده سازي طرح با امكانات كارگاهي موجود است از اين روش پاسخگوي ساخت قالب هاي پيچيده و بزرگ نمي باشد .عدم همخواني قالب با پرس مورد نياز براي توليد نيز از ديگر مشخصه هاي اين روش محسوب ميگردد . در اين روش بوروكراسي در حداقل ميزان ممكنه وجود دارد .در اين روش لازمه بقاي سازمان در گروگرفتن كارهاي متفاوت است مثلا يك كارگاه قالب سازي انواع قالب هاي فلزي , پلاستيك , باكاليت , دايكاست و ..... را اگر تجربه كافي آن را هم نداشته باشد قرارداد مي نمايد . سطح تحصيلات در اين نوع قالبسازي عموما در حد متوسط و پايين است و از جهت انگيزه كاري از آنجايي كه سود و زيان كار به يك نفر برميگردد در حد قابل قبولي هستند .

  قابسازي مدرن

  در قالبسازي مدرن سلسله مراتب سازماني وجود دارد از اين روش در كارخانه هاي بزرگ قالبسازي مشاهده مي گردد. در اين نوع قالبسازي ها براي پيشبرد امور واحد هاي تخصصي مربوط به آن كار خاص به عنوان يك بسته (پكيج) در نظر گرفته ميشود يعني جداي از واحد هاي غير تخصصي ساخت قالب ،واحد هايي چون بازرگاني , طراحي , برنامه ريزي , فرآيند ساخت و قالبسازي بسته به اهداف سازمان و بزرگ و كوچك بودن سازما ن ها تعريف مي گردند و هر واحد محصول كار خود را به عنوان يك بسته (پكيج) در اختيار واحد ديگر قرار ميدهد .در اين قالبسازي ها به دليل تعدد واحد ها , گردش كار بسيار پيچيده و گاه تداخل وظايف صورت مي پذيرد . از اين رو تعريف شرح وظايف اجتناب ناپذير به نظر مي رسد . بر خلاف روش سنتي كه تصميم گيرنده يك نفر مي باشد , در اينجا ناگزير به تشكيل كميته هايي بسته به نياز جهت پيشبرد امور مي باشد . عدم همگوني و هماهنگي اعضاي كميته گاه مي تواند در اتخاذ تصميم دردسر آفرين باشد . از آنجايي كه در اين قالب سازي ها تكيه بر كار گروهي است , در يك قالبسازي پيشرفته موفقيت و ناكامي , گروهي بايد تلقي شود .در قالبسازي مدرن از آنجايي كه تعداد پرسنل , فضاي كارگاهي , تعداد ماشين آلات و مناسب نبودن گردش كار , منابع اخذ وام و ..... زياد است , عموماً شاهد هزينه هاي بالاسري زياد و در نهايت قيمت تمام شده بالاي قالب هستيم . اين هزينه هاي بالا سري را بايد با اتخاذ سياست هاي صحيح مديريتي به حداقل ميزان ممكن تقليل داد .در اين روش كار بصورت گروهي تعريف ميگردد در مقايسه با روش سنتي سيستم به طور نسبي وابستگي كمتري به افراد دارد و دوام و عمر سازمان به كار گروهي بستگي دارد . از نظر كيفيت ساخت , قالب هاي ساخته شده با اين روش داراي كيفيت مطلوبي هستند و داراي دوام و استحكام مناسبي مي باشند . در اين روش زمان ساخت قالب به دلايل مختلف از جمله بوروكراسي هاي زياد , معطلي در تصميم گيري ها , حجم كار زياد در سطح شركت , كم كاري ها , دوباره كاري ها خطا ها و مسائل انگيزشي و ... بسيار طولاني بوده و عموماً در قراردادها شاهد تأخير در تحويل قالب هستيم در اين قالب سازي ها از ماشين آلات پيشرفته و بسته هاي نرم افزاري تخصصي زيادي استفاده مي گردد , از اين رو در طراحي و ساخت قالب محدوديت كمتري مشاهده مي گردد .استفاده بي مورد از ماشين آلات پيشرفته موجب افزايش قيمت تمام شده قالب نيز مي گردد .قالب هاي ساخته شده در اين قالب سازي ها عموماً با پرس ارائه شده توسط مشتري مطابقت دارند مگر آنكه اطلاعات ارائه شده پرس صحيح نباشد يا در طراحي اشتباهي رخ داده باشد در اين قالب سازي ها عموماً كار به صورت تخصصي پيگيري مي شود و از پذيرش تنوع قالب (مانند آنچه در قالب سازي هاي سنتي شرح داده شده ) اجتناب مي گردد.

  مشكلات صنعت قالبسازي در ايران

  صنعت قالبسازي در ايران در هر سه زمينه كيفيت , زمان تحويل و قيمت قالب دچار مشكل و نابساماني است . علت نابساماني هاي فوق را به صورت زير ميتوان دسته بندي كرد:1- عدم وجود نقدينگي كافي2- پايين بودن سطح تخصص و تجربه3- پايين بودن آموزشهاي حرفه اي4- مشكلات كار تيمي5- ماشين آلات فرسوده و مستهلك6- پايين بودن انگيزه كاري7- خطاها و دوباره كاري ها8- بوروكراسي هاي طولاني و بي مورد9- ساخت انواع قالب هاي كوچك , متوسط , بزرگ , ساده , پيچيده و .... در يك واحد قالبسازي يا بيان ديگر تخصصي نبودن كار قالبسازي در يك زمينه خاص10- مديريت قالبسازي11- تعدد و ترديد در تصميم گيري هاي مهم12- پايين بودن بهره وري13- واسطه ها14- پايين بودن راندمان كاري15- رقابت ناسالم ميان قالبسازان
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 23. کاربر زیر از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

  El Padrino. (30 May 2007)

صفحه 1 از 4 1234 آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد