تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 17 1234567811 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 212

نام گفتگو: آموزش فنی خودرو

 1. #1


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده آموزش فنی خودرو

  سلام من این موضوع جدید رو راه اندازی کردم و منابع من از سایت های متفاوت خواهد بود که من برای شما گرد هم می آورم.

  دانستنيها درباره شيشه های خودرو :

  آيا می دانيد چرا در هنگام شکست ، شيشه های جانبی و عقب خودروها برخلاف شيشه جلو ترک نمی خورند ، بلکه تماما خرد می شوند ؛ آيا می دانيد نوار مشکی رنگ اطراف شيشه که با نقطه های ريزی در شيشه محو می شود ، چه کارآيی دارد ؛ آيا می دانيد علائم ، حروف و ارقام درج شده در حاشيه شيشه ها چه معنا و مفهومی دارند .

  اگر جوابهای شما منفی است ، خواندن اين مطلب را به شما توصيه می کنم .

  شيشه های خودرو در حال حاضر به ۲ دسته قابل تقسيم اند :

  شيشه های Laminated
  شيشهای Tempered
  شيشه های Laminated :

  در اين نوع از شيشه ها از يک فيلم پلاستيکي به نام PVB ( برگرفته از Polyvinyl Butyral ) که بوسيله دو لايه شيشه احاطه گرديده ، استفاده می شود . لايه PVB شيشه ها را در هنگام شکست در جای خود نگه داشته و از پرتاب شدن خرده های شيشه که باعث ايجاد جراحت برای سرنشينان خواهد شد ، جلوگيری می کند . همچنين بدليل داشتن خاصيت ارتجاعی از پرتاب شدن سرنشينان به خارج از خودرو در هنگام حوادث احتمالی نيز جلوگيری می کند .  از ديگر خواص PVB می توان موارد زير را نام برد :

  ۱- کاهش انتقال صداهای با فرکانس بالا .

  ۲- جلوگيری از ورود اشعه UV تا ۹۵٪ .

  ۳- جلوگيری از تابش نور خورشيد ، با رنگی کردن قسمت بالايی PVB در شيشه های جلو .

  از ديگر محاسن شيشه های لامينه ، قابليت ترميم آنهاست ، در هنگام ترک خوردن ( در مورد ترکهای جزئی ) ، تنها شيشه ای که در سمت خارجی PVB قرار دارد ترک می خورد و به شيشه سمت داخل آسيبی نمی رسد ، که اين ترکها نيز تا چند روز بعد از حادثه تا حد قابل قبولی ، قابل ترميم هستند . همانطور که شما هم حتما حدث زده ايد ، شيشه های لامينه بدليل دارا بودن خواص ذکر شده ، معمولا بعنوان شيشه جلو ، در خودروهای سواری استفاده می شوند ، البته طی ۱۰ سال گذشته در موارد محدودی برای برخی خودروهای سواری بعنوان شيشه های جانبی و عقب نيز بکار رفته اند و در حال حاضر نيز استفاده از اين نوع شيشه ها بعنوان شيشه های جانبی و عقب در حال مرسوم شدن می باشد .

  شيشه های Tempered :

  اين نوع از شيشه ها که با نام Toughened نيز شناخته می شوند ، پس از شکل دهی و برشکاری در يک سيکل حرارتی قرار ميگيرند ، بدين ترتيب که ابتدا شيشه تا دمای ۷۰۰-۶۰۰ درجه گرم شده و سپس به سرعت سرد می شود که اين امر استحکام شيشه را ۵ تا ۱۰ برابر بيشتر می نمايد ، همچنين بدليل تنش سطحی ايجاد شده ناشی از سرد شدن سريع ، در هنگام شکست اين نوع شيشه ها به ذراتی کوچک و ريز و بدون لبه های تيز و برنده تبديل می شوند که اين امر امکان آسيب ديدن سرنشينان را تا حد زيادی کاهش می دهد ، اما نه بطور صد در صد .  همانگونه که گفته شد هر گونه عمليات برشکاری و خمکاری پس از عمليات تمپر منجر به شکستن اين نوع از شيشه ها خواهد شد و تمامی عمليات ها بايد قبل از تمپر شدن انجام شود . شيشه های تمپر شده در اکثر خودروها ( بجز آندسته از خودروهايی که تمامی شيشه هايشان لامينه است ) بعنوان شيشه های جانبی و عقب استفاده می شوند . شيشه های تمپر شده به راحتی از فواصل دور قابل تشخيص هستند ، کافی است در يک روز آفتابی ، يک عينک آفتابی پولاريزه شده بر چشم داشته باشيد ، و از مقابل به يک شيشه تمپر شده نگاه کنيد ، در اين حالت شکلهای متقارنی را که در حين عمليات تمپر در شيشه پديد آمده ، مشاهده خواهيد کرد .

  شيشه های جديد :

  Thermal Comfort: در اين نوع شيشه ها با استفاده از يک لايه که باعث انعکاس اشعه مادون قرمز ( Infra Red ) می شود ، انتقال حرارت به داخل خودرو کاهش می يابد که اين امر باعث بهبود عملکرد اير کانديشن خودرو خواهد شد .
  Global Project : همانگونه که قبلا نيز ذکر شد ، استفاده از شيشه های لامينه بعنوان شيشه های جانبی و عقب خودرو در حال مرسوم شدن است ، از محاسن اين کار می توان به موارد زير اشاره کرد : ۱- کاهش احتمال سرقت خودرو ، چرا که شيشه های لامينه به سختی فرو می ريزند .
  ۲- در هنگام چپ کردن خودرو ،احتمال پرتاب شدن سرنشينان به بيرون کاهش می يابد .

  ۳- تا ۹۵٪ از ورود اشعه UV به داخل خودرو جلوگيری می شود .

  ۴- عايق صوتی برای فرکانسهای بالا پديد می آيد .

  اما در برابر تمامی اين محاسن ، اين شيشه ها تنها دارای يک عيب نسبتا بزرگ هستند و آن هم در حادثه هايی نظير آتش سوزی است که در صورتيکه دربهای خودرو باز نشوند ، خروج سرنشينان از خودرو با مشکل مواجه خواهد شد . که البته اين امر مانند آنچه در اتوبوسها بکار رفته ، يعنی استفاده از چکشهای مخصوص برای شکستن شيشه قابل رفع شدن می باشد .  Improving Vision Glass : با استفاده از يک لايه Hydrophobic ( دافع آب ) ، تميز شوندگی بهتر ، دفع آب ، شبنم و گرد و غبار برای شيشه حاصل می شود ؛ در صورت استفاده از PVB گرم شونده به همراه اين لايه می توان بدون نياز به خطوط گرمکن از يخ زدگی شيشه نيز تا حدی جلوگيری کرد .
  dB Control : در اين نوع شيشه ها بوسيله يک PVB مخصوص ميتوان از ورود صدا با فرکانسهای بالا و پايين به داخل خودرو و همچنين از داخل خودرو به خارج جلوگيری کرد که اين امر باعث کاهش ورود صدای موتور و ديگر صداهای مزاحم بيرونی به داخل شده ، همچنين از پخش شدن صدای موزيک شما به خارج از خودرو نيز جلوگيری می کند .
  Tennafit : اين نوع شيشه ها ، شيشه های آنتن دار هستند ، آنتن های راديو و تلويزيون بر روی سطح شيشه های تمپر شده قابل نصب بوده و آنتن های موبايل و ساتلايت ( GPS ) در لايه PVB شيشه های لامينه نصب می شوند .
  Light Weight Glazing : اين شيشه ها دارای وزن کمی می باشند و در مواردی که وزن خودرو اهميت داشته باشد ، بکار می روند . در حال حاضر برای خودروهای Golf و Passat از اين شيشه ها استفاده می شود ؛ همچنين شيشه های پلاستيکی نيز در حال توسعه بوده و در آينده نزديک جايگزين شيشه های فعلی خواهند شد .
  شيشه های ضد گلوله :

  در اين نوع شيشه ها معمولا يک لايه پلی کربنات ( بجای PVB ) بين دو شيشه معمولی لامينه می شود ، پلی کربنات يک لايه پلاستيکی سخت و شفاف است و معمولا با مارکهايی چون Lexon ، Tuffak يا Cyrolon در بازار يافت می شود .

  چگونگی عملکرد آن بدين صورت است که ، گلوله شيشه بيرونی را سوراخ کرده اما لايه پلی کربنات انرژی آنرا گرفته و آنرا متوقف می کند ، اين شيشه ها دارای ضخامتهايی از ۷ تا ۷۵ ml می باشند . نوع ديگر شيشه های ضد گلوله ( از يک سمت ضد گلوله ) به گونه ای است که قابلبت عبور گلوله از يک سمت به درون آنها وجود ندارد اما از سمت ديگر قابليت عبور وجود دارد و اين امر برای زمانی است که شخص مورد حمله واقع شده ، نه تنها مورد اصابت قرار نگيرد بلکه توانايی شليک به مهاجمان را نيز داشته باشد . در اين نوع شيشه ها از يک ورقه شکننده و يک لايه انعطاف پذير در کنار هم استفاده می شود .

  نقاط مشکی در حاشيه شيشه ها :

  چند سالی از ظهور کادرهای مشکی رنگ و نقاطی که از اين کادر شروع شده و بتدريج در شيشه محو می شوند ، می گذرد . با بالا رفتن آمار تلفات ناشی از پرتاب شدن سرنشينان به خارج از خودرو در هنگام حوادثی نظير واژگونی خودروها ، که بدليل نبود چسبندگی کافی بين شيشه و بدنه بود ، سيستم چسباندن شيشه خودروها از حدود ۲۰ سال پيش دچار تغيير شد و بدليل چسباندن قسمتی از سطح داخلی شيشه به بدنه ، در اين روش ؛ و پيدا بودن اين قسمت بد شکل از خارج ، پوششی جهت مخفی کردن اين قسمت چسب خورده شيشه ، تعبيه شد . اين کادر مشکی رنگ Frit نام دارد که نام نوعی خمير شيشه است که اين کادر از آن ساخته می شود و باعث ايجاد چسبندگی بهتری بين چسب و شيشه نيز می شود .  از Frit برای مقاصد ديگری نيز استفاده می شود که برخی از آنها به شرح زير است :

  ۱- جلوگيری از نفوذ اشعه خورشيد به قسمت چسب خورده .

  ۲- استفاده از Frit بعنوان آفتابگير در قسمتهايی همچون قسمت بالايی وسط شيشه جلو که امکان پوشش دادن آن بوسيله آفتابگيرهای جلو وجود ندارد .

  ۳- برای جلوگيری از ديده شدن هواکش های خودرو ( نظير شيشه عقب ۲۰۶ ) .

  ۴- برای ديگر قسمتهايی که نبايد ديده شوند ، مانند قسمت چسب خورده آينه جلو در خودروهايی که آينه بر روی شيشه چسبانده می شود .

  ۵- Frit باعث شکيل تر شدن ظاهر خودرو و کاهش تضاد بين شيشه و بدنه خودرو خصوصا در خودروهای تيره رنگ ، ميشود .  بدليل خطر پرتاب شدن سرنشينان در هنگام حوادثی همچون واژگونی خودرو بر اثر درست چسبانيده نشدن شيشه جلو ، موارد زير باید بطور جدی در هنگام تعويض شيشه جلو رعايت شود :

  ۱- درزگير و چسب قبلی کاملا پاک شود .

  ۲- محل چسباندن شيشه روی بدنه و خود شيشه با مواد شوينده شسته شود .

  ۳- از چسبهای Urethane استفاده کرده و از استفاده از چسبهای سيليکون و نوارهای بوتيل پرهيز شود .

  ۴- در صورت وجود ايربگهای جانبی در خودرو از چسبهای Urethane ويژه استفاده گردد .

  ۵- برای خودروهای عادی ۱ ساعت و برای خودروهای دارای ايربگ جانبی تا ۳ ساعت ، از راندن اين خودروها پرهيز شود .

  علائم و نوشته های درج شده بر روی شيشه ها :

  به مجموعه علائم و نوشته هایی که بر روی شيشه درج شده اند Logo يا Bog می گويند . از ميان اين علائم و نوشته ها ، برخی مربوط به نام و علامت شرکت توليد کننده ، و علامتها و حروف بخصوصی نيز به منظور معرفی استانداردها و تاييديه هايی است که سازنده برای اين محصول کسب کرده است .

  نام و علائم شرکتهای سازنده :

  شرکتهای تاييد شده بين المللی در زمينه ساخت شيشه خودرو را می توانيد در اينجا ببينيد .

  در اين بين محصولات ۳ توليد کننده بشتر در کشورمان يافت می شود ، Hankuk بر روی خودروهای کره ای و با نام اختصاری HSG ، و Nipon Safety Glass بر روی خودروهای ژاپنی و Sekurit يا به عبارتی Saint Gobain بر روی خودروهای اروپايی و خصوصا فرانسوی . در اين بين ، شرکت Saint Gobain با نام تجاری Sekurit قديمی ترين توليد کننده شيشه های ايمنی به اصطلاح Sekurit می باشد و در حال حاضر نيز از هر ۲ اتومبيل در اروپا يکی مجهز به شيشه های اين شرکت می باشد .

  علائم و نوشته های مربوط به استانداردهای اخذ شده :

  توليد کنندگان شيشه از استانداردهای مختلفی برای محصولاتشان استفاده می کنند که هر يک از آنها در يک يا چند کشور دارای اعتبار می باشند و بطور معمول نيز اولين استانداردی که توسط يک توليد کننده اخذ می شود مربوط به اداره استاندارد همان کشور می باشد ، اما ۲ استاندارد بين المللی برای کليه قطعات ايمنی و امنيتی خودروها از جمله شيشه ها ، چراغها ، ترمز ، تايرها ، کمربند ايمنی ، ايربگها و.... در جهان وجود دارد :

  استاندارد DOT آمريکا و استاندارد ECE کمسيون اقتصادی اروپا .

  که معمولا داشتن هر دوی اين استانداردها مجوزی است برای صدور قطعه مورد نظر به تمامی نقاط جهان .

  در زير تعدادی از علائم استاندارد کشورهای مختلف را می بينيد .  طی چند سال اخير بدليل اعمال آزمايشات سختگيرانه تر و مقبوليت جهانی بيشتر ، اهميت و اعتبار استاندارد ECE نسبت به DOT ، فزونی يافته ، تا حدی که اخباری از پيوستن آمريکا به کمسیون اقتصادی اروپا در آينده نزديک نيز شنيده می شود ، ‌به همين خاطر ، ابتدا مختصری به بحث پيرامون استاندارد DOT پرداخته و سپس مفصلا استانداردهای ECE را بررسی خواهيم نمود .

  استاندارد DOT :

  DOT برگرفته از Department Of Transportation بوده و استانداردی است برای کليه قطعات ايمنی خودرو از جمله شيشه ، اين استاندارد توسط اداره FMVSS کشور آمريکا به متقاضيانی که قطعاتشان موفق به بدست آوردن حد نصاب لازم از آزمايشات مربوطه شوند ، اعطا می گردد .

  اين استاندارد بر روی کليه شيشه های توليد شده توسط توليدکنندگان معتبر ديده می شود و مجوزی است برای صدور به اکثر کشورها . علامت مشخصه آن همان حروف DOT به اضافه چند عدد می باشد که کدی است برای شناسايی قطعه ( شيشه ) ، پس از اين اعداد ، کدهای AS قرار دارند که مشخص می کنند شيشه مورد نظر برای استفاده در کدام قسمت از خودرو در نظر گرفته شده ؛ کدهای مورد بحث به شرح زير می باشند :

  AS1 : قابليت استفاده در هرکجای خودرو .

  AS2 : قابليت استفاده در هرکجای خودرو بجز شيشه جلو .

  AS3 : فقط قابل استفاده بعنوان شيشه عقب .

  AS4 : معرف پلاستيکی بودن شيشه بوده و قابل مصرف بعنوان شيشه جلو نمی باشد .

  پس از کدهای AS نيز معمولا حروف و اعداد ديگری ، جهت شناسايی قطعه وجود دارد . لازم به ذکر است ، در مواردی نيز کدهای AS در محلی ديگر و جدای از نشان DOT درج می شوند .

  استاندارد ECE يا آيين نامه E :

  از سال ۱۹۵۸ چند کشور اروپايی تصميم به ايجاد يک استاندارد واحد برای کليه وسايل مربوط به ايمنی و امنيت خودروها نمودند بر اين اساس ، کمسيونی تحت نام کمسيون اقتصادی اروپا ( Economic Commission for Europe ) زير نظر UN در ژنو افتتاح شد ،‌نام اختصاری اين کمسيون ECE و علامت اختصاری آن دايره ای است که حرف E به همراه عددی در آن نقش بسته و به همين خاطر به اين استاندارد آئين نامه E نيز گفته می شود .  کشورهای عضو اين کمسيون بايد دارای آزمايشگاههای مجهز جهت تست قطعات مورد نظر باشند و اين کشورها قادرند پس از انجام آزمايشات بر روی قطعات در صورت بدست آوردن حد نصاب استاندارد ، توسط قطعه ، علامت استاندارد E را به آن قطعه اعطا نمايند . کشور اعطا کننده استاندارد در علامت استاندارد مشخص می باشد چرا که عددی که در علامت ، پس از حرف E قرار دارد ، نشاندهنده اين امر است . ليست کشورهای عضو و اعداد مشخص کننده آنها را در اينجا ببينيد .

  اعضای اين کمسيون بجز ژاپن ، آفريقای جنوبی ، استراليا و نيوزيلند همه اروپايی هستند و همان طور که گفته شد صحبت هايی نيز دال بر پيوستن آمريکا به اين کمسيون در آينده نزديک شنيده می شود .

  در حال حاضر ۱۳۰ قطعه از قطعات خودرو نيازمند دارا بودن اين استاندارد برای ورود به بازار اروپا و بسياری از ديگر کشورها می باشند ،‌ برای مشخص شدن نوع قطعه ، پس از آرم استاندارد E (حرف E و عدد معرف کشور اعطا کننده استاندارد که با دايره ای احاطه شده اند ) ، شماره ای وجود دارد ،‌اين شماره معرف نوع قطعه می باشد و بطور مثال برای شيشه عدد ۴۳ ، برای کمربند ايمنی عدد ۱۳ و برای تايرها عدد ۷۵ در نظر گرفته شده . پس از آن حرف R ، که معرف حرف Regulation به معنای آئين نامه است قرار دارد (در مواردی نيز نوشته نمی شود ) و بعد از آن دو عدد بعدی مربوط به عدد اصلاحيه می باشد ،‌بدين معنا که عدد مورد نظر مشخص می کند از زمان ايجاد استاندارد مربوط به قطعه مورد نظر ، تا زمان توليد آن قطعه ، چند بار آزمايشاتی که بايد بر روی اين نوع قطعه انجام شود ، دچار تجديد نظر شده يا به عبارتی هر بار آزمايشات سخت گيرانه تری اعمال شود يک شماره به اين عدد اضافه می شود ، ( در مورد شيشه ها بدليل تغيير نکردن شرايط استاندارد از آغاز تا کنون کماکان عدد ۰۰ ديده می شود ، اما در برخی قطعات خصوصا در مورد قطعات مربوط به سيستم ترمز تا اعداد اصلاحيه ۰۹ نيز ديده می شود ) . اعداد بعد از عدد اصلاحيه نيز مشخص کننده کد کالا ، نوع خودرو و مواردی از اين قبيل می باشند .  در زير نمونه ای از آزمايشاتی که بايد بر روی شيشه ها انجام شود ، تا در صورت بدست آوردن حد نصابهای لازم ، استاندارد ECE به آنها اعطا شود ، ذکر گرديده .

  بر روی شيشه های لامينه شده تستهای ؛ ميزان ديد ، ميزان انتقال نور ، مقاومت در برابر آتش ، ضربه با گوی فلزی ، پرتاب دارت ، خراشيدگی و سايش ، آزمايش تشخيص رنگ و آزمايش فرم سر انسان و برای شيشه های تمپر شده تستهای ؛ ميزان ديد ، ميزان انتقال نور ، ضربه با گوی فلزی ، خراشيدگی و سايش و آزمايش خرد شدن ( ميزان ريز و درشت بودن خرده ها و برندگی آنها ) انجام می شود .

  برخی اختصارات ديگر :

  LSG : به معنای لامينه بودن شيشه می باشد ؛ ( Laminated Safety Glass ) .

  TSG و يا TG : به معنای تمپر شده بودن شيشه می باشد ؛ ( Tempered Safety Glass يا Tempered Glass ) در مواردی نيز بجای اين اختصارات خود کلمه Tempered درج می شود .

  TP : شيشه تمپر شده ای که با استفاده از شيشه Plate ( شيشه هايی که به صورت ريلی توليد می شوند و در مواردی دارای ناهمواری و اشکالات توليد ،‌بدليل روش مورد نظر می باشند ) ساخته می شوند .

  LP : شيشه لامينه شده ای که مانند TP از شيشه های Plate برای ساخت آن استفاده شده .

  TF : شيشه تمپر شده ای که با استفاده از شيشه های Float (‌شيشه هايی که برای ساخت آنها مذاب شيشه بر روی مذابی از قلع غوطه ور می شود و بدليل نبود تماس بين شيشه و ريل ، و جامد شدن به روش غوطه وری از کيفيت بالايی برخوردارند ) ساخته می شوند .

  LF : شيشه لامينه شده ای که مانند TF از شيشه های Float برای ساخت آن استفاده شده .

  Transparency 70% Min : نشاندهنده ميزان شفافيت شيشه ( در مورد شيشه های رنگی ) می باشد . در مورد خودروهای سواری طبق استاندارد ECE ، شيشه جلو بايد حداقل ۷۰٪ و شيشه های جانبی و عقب حداقل ۳۵٪ شفافيت داشته باشند .

  // يا /// : به معنای لامينه بودن شيشه می باشد .

  لازم به ذکر است موارد ديگری از اين اختصارات نيز وجود دارد که بدليل کاربرد کمتر ، از پرداختن به آنها خودداری می کنيم .
  ================================================== ================================================== =================================


  حالا هم مشکلات شما با گیر باکس:


  مشکل: کلاچ به راحتی پايين می رود ولی دنده ها عوض نمی شوند

  توضيح مشکل: پدال کلاچ را فشار می دهيد و پدال به زمين می رسد. با اينکه پدال به زمين رسيده است ولی شما هنوز نمی توانيد دنده ها را عوض کنيد. اين مشکل در برخی خودرو ها ممکن است ناگهانی صورت گيرد و در برخی به تدريج.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  کابل اتصال کلاچ خراب شده است.
  کابل اتصال کلاچ قطع شده است.
  در مدار هيدروليک کلاچ روغن تمام شده است.
  در مدار هيدروليک کلاچ نشت وجود دارد.
  --------------------------
  مشکل: تعويض دنده مشکل است

  توضيح مشکل: هنگاميکه موتور گرم است و دنده را عوض می کنيد، احساس برخورد آهن در گيربکس می کنيد. گاهی تعويض دنده خيلی مشکل می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن گيربکس کم شده است.
  روغن گيربکس کثيف شده است.
  در گيربکس مشکل درونی ايجاد شده است.
  سرعت گاز ندادن موتور خيلی بالا است.
  اتصالات CV يا U خودرو شما فرسوده شده اند.
  اتصال گيربکس از تنظيم خارج شده است و يا خراب شده است.
  -----------------------------------
  مشکل: دنده کم کردن سخت شده است

  توضيح مشکل: با گاز ندادن، دنده اتوماتيک خودرو شما معکوس های ناگهانی می دهد و روان کار نمی کند.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  اتصال گيربکس از تنظيم خارج شده است و يا خراب شده است.
  ميزان روغن در گيربکس درست نيست.
  در گيربکس مشکل درونی ايجاد شده است.
  مشکلی در موتور ايجاد شده است.
  در سيستمهای کنترل گيربکس الکترونيکی مشکلی ايجاد شده است.
  بازگشت
  -----------------------------------
  مشکل: پدال کلاچ به نظر معمولی است ولی دنده نمی توان عوض کرد

  توضيح مشکل: پدال کلاچ را فشار می دهيد ولی دنده را نمی توانيد عوض کنيد.سعی نکنيد که با زور دنده را عوض کنيد. اين مشکل معمولا ناگهانی صورت می گيرد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  اتصال گيربکس گير کرده است.
  در گيربکس مشکل درونی ايجاد شده است.
  کلاچ ممکن است که رها نکند.
  -----------------------------------
  مشکل: کلاچ سر می خورد

  توضيح مشکل: پدال کلاچ را فشار می دهيد و دنده عوض می کنيد ، سرعت موتور زياد می شود ولی سرعت خودرو تغيير نمی کند. بنظر می رسد که کلاچ سر می خورد و درست چسبندگی ندارد. سر خوردن بيشتر باعث آسيب رساندن به سيستم کلاچ می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  کلاچ بايد تنظيم شود.
  صفحه کلاچ فرسوده شده است.
  صفحه کلاچ روغنی شده است.
  اتصال کلاچ گير کرده است.
  ---------------------------------
  مشکل: دنده از جا می پرد

  توضيح مشکل: تعويض دنده ها خوب انجام می شود ولی با گاز دادن ، دنده از جا می پرد و به وضعيت خلاص در می آيد.اين مشکل به تدريج بد تر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  درون گيربکس مشکلی ايجاد شده است.
  اتصال گيربکس احتياج به تنظيم دارد
  ---------------------------------------
  مشکل: صدای وز وز از جعبه دنده شنيده می شود

  توضيح مشکل: هرگاه که در دنده جلو و يا عقب حرکت می کنيد، صدای وزوزی شنيده می شود. اين صدا هنگاميکه در حالت پارک يا خلاص هستيد شنيده نمی شود و با مدتی رانندگی، اين صدا از بين می رود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن گيربکس خيلی کم است.
  روغن گيربکس کثيف شده است.
  در درون گيربکس مشکلی پديد آمده است.
  مبدل گشتاور خراب شده است.
  -------------------------------------
  مشکل: از گيربکس صدای جيغ شنيده می شود

  توضيح مشکل: هرگاه که رو به جلو و يا عقب شروع به حرکت می کنيد، صدای جيغی از خودرو به گوش می رسد. با رانندگی بيشتر، اين صدا بيشتر می شود. در حالت خلاص اين صدا شنيده نمی شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن گيربکس کم شده است.
  روغن گيربکس کثيف شده است.
  دردرون گيربکس خرابی ايجاد شده است.
  مبدل گشتاور خراب شده است.
  فيلتر روغن کثيف شده است.
  فلايويل شل شده است و يا خراب شده است.
  --------------------------------------


  ادامه دارد........
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 2. 38 نفر از کاربران ، از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ali-z (5 May 2006), aliialii (4 April 2009), alimontazer (30 August 2006), amin_lx (1 March 2006), ام اي (5 May 2008), chormang (25 July 2008), احمدآقا (3 March 2006), dastaran (11 November 2008), driver2002 (13 March 2006), eastern (28 May 2006), Evanescence (28 February 2006), faraz.h (2 April 2010), ghaemshahri (1 July 2006), hadi1389 (15 March 2011), HAMID_131 (20 June 2008), H_R_M (27 December 2008), irharrier (27 September 2008), james_hetfiel (21 October 2007), javid-43 (1 June 2006), kourosh69 (22 February 2006), M.Sadeghi (30 June 2006), mamach (1 December 2010), Masoud 206-16v (4 March 2006), monzajer (22 February 2006), m_eslam (29 September 2007), nasershirazy (1 March 2006), navid-83 (21 February 2006), رحيم توكلي (1 March 2006), OH_MSS (22 February 2006), persia19191980 (13 April 2009), pooryab (21 August 2006), p_fox_p (23 February 2006), roozbeh_1 (6 June 2010), secondphoenix (21 February 2006), shazdehpesar (12 May 2006), sigma rainy (22 December 2008), snaipshot (21 January 2009), کیوکوشین (16 April 2006)

 3. #2


  زمان پیوستن
  08 Jan 2006
  شهر
  تهرون
  گوشی موبایل
  Panasonic X800; now Nokia N80
  نوشته‌ها
  89
  تشکر شده:
  81

  پیش گزیده

  خوب خوب، خيلي خوب ولي اگر واقعا به مسائل فني بپردازيم خيلي بهتر است. به نظر من که بايد يک قسمتي به نام Fabrication باز کنيم يا هرچه معادل فارسي اش هست و در آن قيمت به کارهاي فني ماشين بپردازيم، مثل نصب سيستم به صورت شخصي، رفع اشکالات سيم کشي، رفع مشکلات مکانيکي، دستکاري ماشين و .... اين تاپيک خوب است ولي بايد پراکنده تر شود.
  Frisbeeism - (n) A religion based around the belief that upon death, the soul rises out of the body and gets stuck on the nearest roof
  .
  Some times it takes a whole tankful of fuel before you can think straight
  .
  MEHdI @ IPH3W

 4. #3


  زمان پیوستن
  08 Jan 2006
  شهر
  تهرون
  گوشی موبایل
  Panasonic X800; now Nokia N80
  نوشته‌ها
  89
  تشکر شده:
  81

  پیش گزیده

  نمي خواهم تاپيک را براي خودم بالا بکشم ولي مقالاتي در روزنامه هموطن سلام در صفحه 8 در مورد تکنولوژي چاپ مي شوند که در طي هفته موضوعات آنها به اين شکل است:
  - شنبه: Mp3 Playerها
  - 1شنبه: Laptopها
  - 2شنبه ها: Digital Cameraها
  - 3 شنبه ها: سيستم صوتي ماشين
  - 4شنبه ها: تکنولوژي امروزه ماشين ها
  - 5 شنبه ها: موبايل و معرفي ماشين با عکس
  لينک روزنامه: http://www.hamvatansalam.com/
  لينک سيستم صوتي اين هفته: http://www.hamvatansalam.com/news55798.html

  من خودم مي نويسم، هرگونه نظراتي are welcome
  Frisbeeism - (n) A religion based around the belief that upon death, the soul rises out of the body and gets stuck on the nearest roof
  .
  Some times it takes a whole tankful of fuel before you can think straight
  .
  MEHdI @ IPH3W

 5. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی iph3w به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  ali-z (5 May 2006), monzajer (22 February 2006), navid-83 (21 February 2006), secondphoenix (21 February 2006)

 6. #4


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  iph3w با نظرت کاملا موافقم. طرح بده.افرین به تو با نوشته هات.
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 7. #5


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  مشکل: چرخها در حين رانندگی لرزش دارند

  توضيح مشکل: در حين رانندگی، در فرمان احساس لغزش می کنيد که بنظر می رسد از چرخها منتقل می شود. هرچه اين ارتعاشات بيشتر باشد، مشکل بدتر است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  چرخها به بالانس احتياج دارند.
  چرخها خورده شده اند.
  چرخ کج و يا خراب شده است.
  پيچهای چرخ شل شده اند.
  قسمت هايی در فرمان خورده شده و يا خراب شده است.
  --------------------------------
  مشکل: چرخها در حين رانندگی لرزش دارند

  توضيح مشکل: در حين رانندگی، در فرمان احساس لغزش می کنيد که بنظر می رسد از چرخها منتقل می شود. هرچه اين ارتعاشات بيشتر باشد، مشکل بدتر است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  چرخها به بالانس احتياج دارند.
  چرخها خورده شده اند.
  -----------------------------------
  مشکل: لاستيکها در يک لبه بيش از لبه ديگر خورده می شوند

  توضيح مشکل: متوجه می شويد که لاستيکها در لبه درونی يا بيرونی خيلی بيشتر خورده شده اند.لبه ديگر و مرکز خيلی سالم تر بنظر می رسند.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  مشکلات ميزان فرمان، فاصله زياد بين چرخها.
  مشکلات ميزان فرمان،عدم موازی بودن .
  ------------------------------
  مشکل: لاستيکها در مرکز بيش از لبه ها خورده می شوند

  توضيح مشکل: متوجه می شويد که لاستيکها در مرکز خيلی بيشتر خورده شده اند ولی لبه ها خيلی بهتر بنظر می رسند.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  فشار چرخ ها خيلی زياد است.
  چرخها به اندازه کافی جابجا نشده اند.
  ------------------------------
  مشکل: لاستيکها در دو لبه بيش از مرکز خورده می شوند

  توضيح مشکل: متوجه می شويد که لاستيکها در دو لبه خيلی بيشتر خورده شده اند ولی در مرکز خوب هستند.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  فشار چرخ ها خيلی کم است.
  چرخها به اندازه کافی جابجا نشده اند.
  ------------------------------
  مشکل: ريپ زدن موتوردر حال حرکت

  توضيح مشکل : روشن شدن موتور و حرکت آن بدون مشکل است ولی هنگاميکه سعی می کنيد با سرعت ثابت حرکت کنيد، موتور بد کار می کند. مشاهده می کنيد که عملکرد موتور هنگاميکه گرم و سرد است متفاوت است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:
  اگر خودروی شما دارای کاربراتور است، دهانه آن ممکن است تنظيم نباشد و يا خراب شده باشد.
  موتور ممکن است خيلی داغ شده باشد.
  تنظيم کننده فشار بنزين ممکن است در فشار خيلی کمی کار کند.
  زمانبندی احتراق ممکن است غلط باشد.
  ممکن است مشکل احتراق وجود داشته باشد.
  ممکن است مشکلی در کامپيوتر کنترل کننده خودرو وجود داشته باشد.
  فيلتر بنزين ممکن است که گرفتگی داشته باشد.
  مبدل گشتاور در گيربکس ممکن است که در زمان صحيحی قفل نکند يا سر بخورد .
  ممکن است نشت در سيستم واکيوم وجود داشته باشد.
  موتور ممکن است مشکل مکانيکی داشته باشد.
  سوپاپ EGR ممکن است گير کرده باشد.
  اکسل ها ممکن است شل شده باشند يا خوردگی داشته باشند.
  انژکتور های سوخت ممکن است کثيف شده باشند.
  -----------------------------------
  مشکل: صدای سوت آرام از موتور در حال کار کردن شنيده می شود

  توضيح مشکل : موتور ممکن است که خوب کار کند يا با مشکل.معمولا به اين صدا هنگامی توجه می شود که موتور مشکلی داشته باشد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:
  موتور جوش آورده است.
  سيستم اگزوز يا مبدل کاتاليتيک وصل شده است.
  خط واکيوم قطع شده است.
  نشت از يک وسيله واکيوم.
  ----------------------------------
  مشکل: هنگاميکه به موتور گاز داده نمی شود، صدای کليک از آن شنيده می شود

  توضيح مشکل : با گاز ندادن از موتور صدای کليک و برخورد فلز ضعيف شنيده می شود.اين صدا با گرم شدن موتور بيشتر می شود و هنگام حرکت معمولا شنيده نمی شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:
  سوپاپ ها بايد تنظيم شوند.
  روغن موتور کم شده است.
  فشار روغن موتور پايين آمده است.
  ----------------------------------
  مشکل: صدای تق تق از اگزوز

  توضيح مشکل : با فشار دادن پدال گاز، از اگزوز صدای تق تق می شنويد. کار کردن موتور بنظر خوب می رسد ولی مصرف سوخت بالا رفته است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:
  در سيستم واکيوم نشت وجود دارد.
  يک يا چند تا از انژکتورهای خودروی شما نشت دارند.
  در اگزوز خودرو سوراخی پديد آمده است.
  بازگشت
  --------------------------------
  مشکل: دود خاکستری از اگزوز

  توضيح مشکل: متوجه دود خاکستری از اگزوز در هنگام روشن کردن خودرو می شويد. اين دود ممکن است که با گرم شدن خودرو کمتر شود. رنگ آن نيز ممکن است کمی به آبی بزند.اين مشکل با زمان زياد می شود و ميزان دود، وخامت اوضاع را بيان می کند.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  رينگ پيستون خورده شده.
  خوردگی بوش سوپاپ.
  خرابی بوش سوپاپ.
  ---------------------------------
  مشکل: مصرف روغن بيش از حد معمول است و از اگزوز دود بيرون می آيد

  توضيح مشکل : متوجه می شويد که سطح روغن هنگام تعويض روغن بسيار پايين است .به نظر می رسد که روغن توسط موتور سوخته می شود. قدرت خودرو نيز کم شده است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:
  سيستم PCV درست عمل نمی کند.
  موتور ممکن است مشکل مکانيکی داشته باشد.
  واشرهای سوپاپ موتور ممکن است فرسوده شده باشند.
  رينگهای پيستون موتور ممکن است فرسوده شده باشد.
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 8. 13 نفر از کاربران ، از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  alimontazer (30 August 2006), amahdavi2004 (27 May 2008), ام اي (5 May 2008), driver2002 (13 March 2006), Evanescence (28 February 2006), iph3w (21 February 2006), M.Sadeghi (30 June 2006), MKAVEH54 (6 May 2006), monzajer (22 February 2006), navid-83 (21 February 2006), roozbeh_1 (6 June 2010), Saman.Cls (8 February 2010), secondphoenix (21 February 2006)

 9. #6


  زمان پیوستن
  08 Jan 2006
  شهر
  تهرون
  گوشی موبایل
  Panasonic X800; now Nokia N80
  نوشته‌ها
  89
  تشکر شده:
  81

  پیش گزیده

  سلام، واقعا فوق العاده است. کارتون درسته! من منظورم اينطور بود که اصلا يه بخش بزرگي رو به کارهاي عملي ماشين اختصاص بديم(البته من نه Modم نه admin پس کاره اي نيستم) و بعد مثلا قسمتي داشته باشيم براي انجام کارهاي مثلا Fiberglass بعد قسمتي براي کارهاي الکتريکي، بعد براي نصب سيستم(مثل روش بريدن plexiglass روش ساخت BOX روش نصب آمپ و ...) و ... نميدونم ولي اگه يه همچين کاري رو بکنيم بايد کار هم بکنيم ولي تا ببينيم...
  Frisbeeism - (n) A religion based around the belief that upon death, the soul rises out of the body and gets stuck on the nearest roof
  .
  Some times it takes a whole tankful of fuel before you can think straight
  .
  MEHdI @ IPH3W

 10. #7


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  درسته iph3w جان من کاملا موافقم.
  من برای موضوع های مختلف مطلب دارم. ای کاش می شد مدیران این کار رو بکنن.
  آخرین ویرایش به وسیله z_qz54 : 22 February 2006 در 02:55 PM
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 11. #8


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  مشکل: مصرف سوخت بيش از حد است و بوی زيادی از اگزوز می آيد

  توضيح مشکل: متوجه می شويد که يک باک بنزين مانند سابق دوام نمی آورد.اگزوز نيز بوی تخم مرغ گنديده می دهد. احتمالا قدرت خودرو نيز کمتر از سابق شده است.اين مشکل به تدريج زياد می شود تا به جايی برسد که خودرو ديگر روشن نشود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  اگر خودرو شما دارای کاربرانور است، دهانه آن يا درست تنظيم نشده است و يا درست کار نمی کند.
  موتور ممکن است مشکل مکانيکی داشته باشد.
  تنظيم کننده فشار بنزين ممکن است در فشار بسيار بالايی کار کند .
  زمان بندی احتراق می تواند غلط باشد.
  ممکن است مشکل در سيستم احتراق باشد.
  در کامپيوتر مرکزی کنترل خودرو ممکن است مشکلی ايجاد شده باشد.
  موتور ممکن است خيلی داغ شده باشد.
  يک قطعه کنترل آلودگی ممکن است درست عمل نکند.
  انژکتورهای سوخت ممکن است نيمه باز مانده باشند.
  =========================
  مشکل: بوی تخم مرغ گنديده از اگزوز به مشام می رسد

  توضيح مشکل: هرگاه که در حال سکون موتور روشن شود، متوجه بوی بسيار بدی از اگزوز می شويد.اين بو مشابه بوی تخم مرغ گنديده است. احتمالا مصرف سوخت خودرو شما نيز بالا رفته است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  در سيستم کنترل الکترونيک موتور اشکالی پيدا شده است.
  مشکل سيستم احتراق وجود دارد.
  تنظيم کننده فشار بنزين ممکن است خراب شده باشد.
  موتور ممکن است که مشکل مکانيکی داشته باشد.
  موتور خيلی داغ شده است.
  ========================
  مشکل: بوی بنزين زيادی از اگزوز به مشام می رسد

  توضيح مشکل: هرگاه که در حال سکون موتور روشن شود، متوجه بوی بنزين از اگزوز می شويد.اين بو ممکن است به حدی زياد باشد که فکر کنيد خودرو شما نشت بنزين دارد. احتمالا مصرف سوخت شما نيز بالا رفته است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  در سيستم کنترل الکترونيک موتور اشکالی پيدا شده است.
  مشکل سيستم احتراق وجود دارد.
  انژکتورهای بنزين کثيف شده ان و يا گرفته اند.
  موتور ممکن است که مشکل مکانيکی داشته باشد.
  ممکن است نشت در سيستم واکيوم وجود داشته باشد.
  اگر خودرو شما دارای کاربراتور است، دهانه آن ممکن است گير کرده باشد و بسته شده باشد.
  ===============================
  مشکل: سرعت موتور زياد نمی شود

  توضيح مشکل: هرگاه که پدال گاز را فشار می دهيد، سزعت موتور کم می شود.برای زياد کردن سرعت بايد خيلی کم پدال گاز را فشرد. قدرت کلی حودرو کم شده است.اين مسکل به مرور زمان بدتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  فيلتر هوا ممکن است کثيف شده باشد.
  فيلتر بنزين ممکن است که با گل گرفته باشد.
  پمپ بنزين ممکن است که فرسوده باشد.
  زمان بندی احتراق ممکن است اشتباه باشد.
  آب ممکن است در بنزين مخلوط شده باشد.
  مبدل کاتاليتيک ممکن است وصل شده باشد.
  =======================
  مشکل: با خاموش کردن خودرو، موتور همچنان کار می کند

  توضيح مشکل: موتور خوب کار می کند ولی نمی خواهد که خاموش بشود. بعد از اينکه برای مدتی رانندگی کرديد، سويچ را می جرخانيد که موتور خاموش شود ولی موتور برای چند ثانيه کار می کند. در ابتدا اين مشکل گاهی صورت می گيرد و به تدريج بيشتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  يک يا چند انژکتور بنزين نشت دارند.
  دور موتور در حالت گاز ندادن خيلی بالا تنظيم شده است.
  زمان بندی احتراق درست تنظيم نشده است.
  ===================
  مشکل: با توقف سريع، خودرو خاموش می شود

  توضيح مشکل: در حال رانندگی هستيد و همه چيز خوب است تا اينکه پا را از پدال گاز بر می داريد و ترمز می کنيد، در اين هنگام موتور می لرزد و ممکن است خاموش شود. اين مشکل ناگهانی صورت می گيرد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  يک مجرای ورودی سوخت و هوا نشت دارد.
  اتصال پدال گاز به موتور ممکن است احتياج به تعمير يا تعويض داشته باشد.
  در سيستم الکترونيکی کنترل موتور مشکلی ايجاد شده است.
  ===================
  مشکل: در حالت گاز ندادن موتور روان نيست و يا وقتی سرد است با گاز ندادن خاموش می شود

  توضيح مشکل: هنگاميکه موتور سرد است و شما پا را از روی پدال گاز بر می داريد، موتور خيلی بد کار می کند و گاهی نيز خاموش می شود. با حرکت سريع موتور همه چيز بنظر مناسب می آيد. اين مشکل به مرور زمان بدتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  اگر خودروی شما دارای کاربراتور باشد، دهانه آن ممکن است تنظيم نباشد و يا خراب شده باشد.
  در واکيوم سيستم مکش هوا ممکن است نشت وجود داشته باشد.
  دور موتور در هنگام گاز ندادن ممکن است درست تنظيم نشده باشد.
  ممکن است مشکلی در سيستم احتراق وجود داشته باشد.
  زمان بندی احتراق ممکن است درست تنظيم نشده باشد.
  در کامپيوتر کنترل کننده موتور ممکن است مشکلی پيش آمده باشد.
  سوپاپ EGR ممکن است خراب شده باشد.
  ممکن است در موتور مشکل مکانيکی پديد آمده باشد.
  انژکتورهای بنزين ممکن است کثيف شده باشند.
  ======================
  مشکل: قدرت موتور کم شده است

  توضيح مشکل: هرگاه که پدال گاز را فشار می دهيد، بنظر می رسد که خودرو قدرت سابق را ندارد.ممکن است صدا و ارتعاشات عجيبی را نيز احساس کنيد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  فيلتر هوا ممکن است کثيف شده باشد.
  شمعها يا واير آنها ممکن است خراب شده باشند.
  ممکن است مسکل ديگری در سيستم احتراق باشد.
  ممکن است موتور مشکل مکانيکی داشته باشد.
  سيستم اگزوز ممکن است گرفته باشد.
  مبدل کاتاليتيک ممکن است گرفته شده باشد.
  فيلتر بنزين ممکن است گرفته باشد.
  ================================================== ================
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 12. 10 نفر از کاربران ، از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  alimontazer (30 August 2006), amahdavi2004 (27 May 2008), ام اي (5 May 2008), driver2002 (13 March 2006), Evanescence (28 February 2006), hussein6600 (5 May 2006), irharrier (27 September 2008), M.Sadeghi (30 June 2006), MKAVEH54 (6 May 2006), OH_MSS (22 February 2006)

 13. #9


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  از تمامی دوستانی که برای نوشته من گزینه سپاس رو زدند،کمال تشکر را دارم.
  ممنون.
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 14. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  behzad51 (20 June 2006), M.Sadeghi (30 June 2006), secondphoenix (1 September 2007)

 15. #10


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  مشکل: موتور ضعيف کار می کند

  توضيح مشکل: با فشردن پدال گاز، موتور مانند سابق حرکت نمی کند.احساس می کنيد که قدرت موتور کم شده است. اين مشکل بتدريج بدتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  فيلتر هوا ممکن است کثيف شده باشد.
  شمعها ممکن است کثيف باشند و يا خورده شده باشند.
  کابل شمعها ممکن است خراب شده باشد.
  ممکن است مشکلی در سيستم احتراق وجود داشته باشد.
  فيلتر سوخت ممکن است گرفته باشد.
  آب ممکن است با بنزين ترکيب شده باشد.
  اگر خودرو شما دارای کاربراتور است، ممکن است پمپ شتاب يا مدار قدرت آن خراب باشد.
  مبدل کاتاليتيک ممکن است گرفته باشد.
  =============
  مشکل: موتور در حال حرکت جهش می کند

  توضيح مشکل: موتور خوب روشن می شود و حرکت آن نيز خوب است. هنگاميکه سعی می کنيد تا با سرعت يکنواخت حرکت کنيد، موتور جهش می کند و بد کار می کند. متوجه می شود که سرد و گرم بودن در عملکرد موتور تاثير دارد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  اگر خودروی شما کاربراتور دارد، دهانه آن ممکن است تنظيم نباشد و يا خراب شده باشد.
  موتور ممکن است خيلی داغ شده باشد.
  تنظيم کننده فشار بنزين ممکن است در فشار خيلی پايينی تنظيم شده باشد.
  زمانبندی احتراق ممکن است غلط تنظيم شده باشد.
  ممکن است در سيستم احتراق مشکلی پديد آمده باشد.
  ممکن است در سيستم کنترل کامپيوتری موتور مشکلی پديد آمده باشد.
  فيلتر هوا ممکن است گرفته باشد.
  مبدل گشتاور در گيربکس ممکن است در زمان غلط قفل کند يا ممکن است سر بخورد.
  ممکن است در سيستم واکيوم نشت وجود داشته باشد.
  موتور ممکن است مشکلات مکانيکی داشته باشد.
  سوپاپ EGR ممکن است باز مانده باشد.
  اکسلهای حرکت ممکن است شل شده باشند يا خوردگی داشته باشند.
  انژکتور سوخت ممکن است کثيف شده باشد.
  =============
  مشکل: خودرو به بالا و پايين می رود

  توضيح مشکل: با حرکت و عبور از روی يک دست انداز، احساس می کنيد که خودرو چند بار بالا و پايين می رود. اين مشکل معمولا تدريجی بدتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  کمک فنرها فرسوده شده اند.
  اتصالات کمک فنرها شکسته است.
  ==============
  مشکل: خودرو در حال حرکت به يک جهت کشيده می شود

  توضيح مشکل: در حين حرکت متوجه می شويد که خودرو به يک سمت کشيده می شود. اين مساله ممکن است جزئی باشد و ناديده گرفته شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  همه چرخها دارای فشار باد مساوی نمی باشند.
  چرخها تنظيم نيستند.
  يکی از ترمزها قفل می کند و رها نمی کند.
  اتصالات فرمان و يا برخی از قطعات آن شل شده است.
  چرخها بصورت يکسان ساييده نشده اند.
  ==========
  مشکل: خودرو به چپ و راست می رود

  توضيح مشکل: در حرکت احساس می کند که همواره بايد توسط فرمان، مسير حرکت را تنظيم کنيد. اين مشکل در سرعت های بالا بيشتر محسوس است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  خودرو بيش از حد بارگذاری شده است و يا بار در يک سمت آن بيشتر از سمت ديگر است.
  چرخها تنظيم نيستند.
  چرخ دنده فرمان از تنظيم خارج شده است و بايد تعويض شود.
  فنرهای خودرو ضعيف شده اند.
  بلبرينگهای چرخهای جلو از تنظيم خارج شده اند و يا فرسوده شده اند.
  ============
  مشکل: فرمان حرکات جهشی انجام می دهد

  توضيح مشکل: با حرکت آرام، متوجه می شويد که فرمان حرکت جهشی انجام می دهد. در هدايت خودرو مشکلی وجود ندارد. اين مشکل به تدريج بدتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  تسمه فرمان هيدروليک شل شده است.
  روغن پمپ هيدروليک فرمان کم شده است.
  دور موتور در هنگام گاز ندادن خيلی کم است.
  پمپ هيدروليک فرمان مشکل دارد.
  اتصالات فرمان با چيزی برخورد می کنند.
  ===============
  مشکل: فرمان ارتعاش می کند

  توضيح مشکل: فرمان در سرعت های بين 60 تا 100 کيلومتر در ساعت ارتعاش می کند. اين لغزش به خودرو نيز منتقل می شود. گاهی اين مشکل فقط هنگام ترمز گرفتن مشاهده می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روتورهای ترمز خراب شده است.
  پيچهای چرخ شل شده اند.
  چرخ ها از بالانس خارج شده اند.
  اتصال فرمان شل است.
  چرخ ها کج و يا خراب شده اند.
  چرخ ها خيلی خورده شده اند.
  ===========
  مشکل: پدال ترمز ارتعاش می کند

  توضيح مشکل: با فشردن پدال ترمز، احساس می کنيد که پدال ارتعاش می کند. بنظر می رسد که چيزی در حال جدا شدن است. اگر خودروی شما داری سيستم ABS است، اين مساله عادی است ولی در غير اين صورت اين يک مشکل است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روتورهای ترمز خورده شده اند.
  اتصالات فرمان شل شده است.
  پيچهای چرخها شل شده اند.
  چرخها از بالانس خارج شده اند.
  چرخها خراب شده اند.
  چرخها خيلی خورده شده اند.
  ================
  مشکل: ترمز ها کشيده می شوند

  توضيح مشکل: با حرکت متوجه می شويد که خودرو به يک سمت کشيده می شود. ترمز شما ممکن است گرفته شده باشد، بدون اينکه شما مطلع باشيد. گاهی بوی سوختگی نيز به مشام می رسد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  ديسک ترمز قفل کرده است.
  ترمز دستی رها نمی کند.
  يک قسمت در سيستم ترمز شکسته است و يا شل شده است.
  کفشک ترمز زنگ زده است.
  ============
  مشکل: چرخها در حين حرکت می لرزند

  توضيح مشکل: در حرکت، ارتعاشی را در فرمان احساس می کنيد که از چرخها منتقل شده است. اغلب اين مشکل با ارتعاشات کم آغاز می شود و به تدريج بيشتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  تايرها به بالانس احتياج دارند.
  تايرها خورده شده اند.
  چرخ کج شده است.
  پيچ چرخها شل شده است.
  قطعاتی در فرمان خراب شده است.
  =================
  مشکل: يکی يا چند تا از ترمز ها قفل می کند

  توضيح مشکل: با فشردن پدال ترمز، خودرو به يک سمت شديدا کشيده می شود. بنظر می رسد که ترمزها در يک سمت خودرو خوب کار می کنند و در سمت ديگر کار می کنند. اين کشيده شدن فقط در هنگام ترمز گرفتن است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  لنت ها روغنی شده اند و بايد تعويض شوند.
  لنت ها شل شده اند و بايد تنظيم شوند.
  سيلندر چرخ خراب شده است.
  بلبرينگ های چرخ جلو از تنظيم خارج شده اند.
  =================
  مشکل: ارتعاشات عرضی فرمان

  توضيح مشکل: متوجه ارتعاش عرضی در فرمان می شويد، اين ارتعاشات هنگاميکه روی سطح ناهموار هستيد بدتر است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  چرخهای شما ار بالانس خارج شده اند.
  فشار چرخها درست نيست.
  چرخها خورده شده اند.
  يک قسمت از اتصالات فرمان شل و يا خراب شده است و بايد تعويض شود.
  قطعات سيستم تعليق خورده شده اند.
  ===================
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 16. 7 نفر از کاربران ، از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  amahdavi2004 (27 May 2008), behzad51 (20 June 2006), ام اي (5 May 2008), driver2002 (13 March 2006), Evanescence (28 February 2006), irharrier (27 September 2008), M.Sadeghi (30 June 2006)

 17. #11


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  مشکل: پدال ترمز با فشردن به زمين می رسد

  توضيح مشکل: با فشردن پدال ترمز، متوجه می شويد که به راحتی به زمين می رسد. ترمز نيز خيلی ضعيف عمل می کند در اين حالت.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن ترمز خيلی کم است و يا وجود ندارد.
  سيلندر اصلی ترمز خراب است.
  در سيستم ترمز هوا محبوس شده است.
  ===================
  مشکل: ترمز ها به سختی خودرو را متوقف می کنند

  توضيح مشکل: فشردن پدال ترمز باعث توقف خودرو نمی شود . در هنگام ايست، ترمزها بايد خيلی محکم فشرده سوند تا خودرو را ساکن نگاه دارند. اغلب برای توقف خودرو احتياج به چند بار ترمز گرفتن است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن ترمز خيلی کم است و يا تمام شده است.
  سيلندر اصلی ترمز خراب شده است.
  در سيستم ترمز هوا محبوس شده است.
  لنت های ترمز خورده شده اند و يا خيس هستند.
  ===============
  مشکل: پدال ترمز خيلی محکم شده است

  توضيح مشکل:پدال ترمز خيلی سخت شده است و ترمز گرفتن کار دشوار . اين مشکل ناگهانی پديد می آيد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  بوستر ترمز شما خراب شده است.
  شيلنگ واکيوم بوستر ترمز نشت دارد و يا قطع شده است.
  در يکی از شيلنگهای ترمز ، خم شدگی پديد آمده است که مشکل ساز است.
  پدال ترمز به چيزی گير می کند و خوب نمی تواند حرکت کند.
  ==============
  مشکل: قدرت ترمز به تدريج کم می شود

  توضيح مشکل: همه چيز خوب کار می کنيد تا اينکه شما در پشت ترافيک قرار می گيريد و از ترمز زياد استفاده می کنيد . در اين هنگام احساس می کنيد که قدرت ترمز بتدريج کم می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  لنت هايي که برای شما نصب شده اند دارای کيفيت خوبی نيستند و بايد تعويض شوند.
  ترمز های شما بدليل قفل کردن داغ شده اند.
  ترمزها بدليل اينکه چيزی صد راه رسيدن هوا به آنها شده است داغ کرده اند.
  روغن ترمز کثيف شده است و يا از روغن صحيحی برای ترمز استفاده نشده است.
  لنت های شما روغنی شده اند و بايد تعويض شوند.
  ===============
  مشکل: ترمز خيلی پايين می گيرد

  توضيح مشکل: پدال ترمز خيلی پايين می گيرد و خيلی بايد آن را فشار داد . ترمز خوب عمل می کند و فقط گرفتن آن خيلی پايين است. اين مشکل با هر بار فشردن پدال بدتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن ترمز کافی نيست.
  مدار هيدروليک هوا گرفته است.
  لنت های ترمز خيلی خورده شده اند.
  بوستر ترمز خراب است و يا سوپاپ آن نشت دارد.
  روغن ترمز کثيف شده است و يا از روغن نامناسبی استفاده شده است.
  ================
  مشکل: پدال ترمز خيلی نرم شده است

  توضيح مشکل: هرگاه که پدال ترمز را فشار می دهيد متوجه می شويد که خيلی نرم و اسفنجی شده است . ممکن است با چند بار فشردن آن، دوباره مانند اول بشود ولی به محض بداشتن پا از روی آن مجددا نرم می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  در يکی از شيلنگهای ترمز نشت وجود دارد.
  در مدار هيدروليک هوا وارد شده است.
  روغن ترمز کثيف شده است و يا از روغن نامناسبی استفاده شده است.
  ترمز ها خيلی خورده شده اند.
  =================
  مشکل: کلاچ به راحتی پايين می رود و دنده ها عوض نمی شوند

  توضيح مشکل: پدال کلاچ را فشار می دهيد و به زمين می رسد ولی با اين حال باز قادر به عوض کردن دنده نيستيد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  کابل کلاچ قطع شده است.
  کابل کلاچ خراب شده است.
  در مدار هيدروليک کلاچ روغنی وجود ندارد.
  در مدار هيدروليک کلاچ نشت وجود دارد.
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 18. 5 نفر از کاربران ، از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  amahdavi2004 (27 May 2008), driver2002 (13 March 2006), Evanescence (28 February 2006), M.Sadeghi (30 June 2006), mahmoud59 (17 September 2008)

 19. #12


  زمان پیوستن
  30 Jan 2006
  اتومبيل
  سمند پژو
  گوشی موبایل
  پاکت پی سی
  نوشته‌ها
  2,852
  تشکر شده:
  4381

  پیش گزیده

  مشکل: پدال کلاچ پايين نمی رود و دنده ها عوض نمی شوند

  توضيح مشکل: پدال کلاچ را فشار می دهيد ولی حرکت نمی کند، اين مشکل ناگهانی پيدا می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  کابل کلاچ به چيزی گير می کند.
  اتصالات کلاچ گير می کنند.
  ============
  مشکل: دنده ها به سختی عوض می شوند

  توضيح مشکل: هرگاه که دنده را عوض می کنيد صدای خش خش از گيربکس شنيده می شود و دنده خوب جا نمی رود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن گيربکس کم است.
  روغن گيربکس کثيف شده است.
  در درون گيربکس مشکلی پديد آمده است.
  دور موتور در حالت گاز ندادن خيلی بالا است.
  اتصالات CV يا U خورده شده اند.
  پدال کلاچ تنظيم نمی باشد و يا لوازم پمپ کلاچ مشکل دارد
  ============
  مشکل: دنده کم کردن به نظر مشکل می آيد

  توضيح مشکل: در دنده اتوماتيک با رها کردن گاز دنده معکوس می دهد و دور موتور ناگهان بالا می رود. اين مساله باعث جهش خودرو می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  اتصال خرطومی گيربکس تنظيم نمی باشد.
  ميزان روغن گيربکس درست نيست.
  در درون گيربکس مشکلی پديد آمده است.
  در موتور مشکلی ايجاد شده است.
  در کنترلهای الکترونيکی گيربکس مشکلی پديد آمده است.
  ============
  مشکل: چرخاندن فرمان سخت شده است

  توضيح مشکل: برای چرخاندن فرمان نيروی زيادی لازم است. اين مشکل بتدريج بدتر می شود.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  باد چرخها کم است.
  چرخها از تنظيم خارج شده اند.
  چرخ دنده يا پمپ سيستم هيدروليک فرمان خراب شده است.
  روغن در مخزن روغن هيدروليک کم شده است.
  تسمه هيدروليک خراب شده است .
  چرخ دنده فرمان بايد روغنکاری يا تعويض شود.
  ================
  مشکل: چرخاندن سخت است

  توضيح مشکل: چرخاندن فرمان سخت تر از گذشته شده است و اين مساله در هنگام پارک کردن محسوس تر است.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  فشار باد در چرخها يکسان نمی باشد.
  اتصالات فرمان بايد روغنکاری شوند.
  يک قسمت اتصالات فرمان خراب شده است و راحت حرکت نمی کند.
  چرخ دنده فرمان احتياج به تنظيم دارد.
  چرخهای جلو بايد تنظيم شوند ( ميزان فرمان).
  در واحد هيدروليک فرمان مشکلی پديد آمده است.
  ================
  مشکل: چرخاندن شل است

  توضيح مشکل: احساس می کنيد که فرمان خيلی نرم شده است و در سرعت بالا بنظز می آيد که خوب خودرو را کنترل نمی کند.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  اتصالات فرمان خورده شده اند و بايد تعويض شوند.
  برخی از اتصالات فرمان شل شده اند و بايد عوض شوند.
  چرخ دنده فرمان بايد تنظيم شود.
  ==============
  مشکل: سيستم هيدروليک فرمان به نظر کار نمی کند

  توضيح مشکل: چرخاندن فرمان نيروی زيادی می برد. در سرعت های پايين به شختی می توان فرمان را تکان داد.

  مشکلات احتمالی عبارتند از:

  روغن در پمپ هيدروليک کم شده است.
  پمپ هيدروليک فرمان خراب شده است.
  تسمه هيدروليک فرمان شکسته است.
  روغن هيدروليک کثيف شده است.
  در خطوط هيدروليک فرمان نشت وجود دارد.
  در اتصال فرمان مشکلی است.
  فشار بادها درست نمی باشد.
  لنین:
  این حقیقتی است کهن، که در سیاست باید اغلب از دشمنان آموخت

 20. 8 نفر از کاربران ، از دوست گرامی z_qz54 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

  amahdavi2004 (27 May 2008), amirali18 (1 March 2006), behzad51 (20 June 2006), Destroyer (9 April 2006), driver2002 (13 March 2006), irharrier (27 September 2008), M.Sadeghi (30 June 2006), mahmoud59 (17 September 2008)

 21. #13


  زمان پیوستن
  27 Feb 2006
  شهر
  تهران
  اتومبيل
  پرايد
  گوشی موبایل
  ويواز
  نوشته‌ها
  458
  تشکر شده:
  230

  پیش گزیده

  از شما دوستای عزیز تشکر میکنم ، کار خیلی قشنگی کردین ، به نظر من بهتره یه بخشی هم به شناخت خودرو اختصاص بدیم مثلا زاویه کمبر و کستر چیه ؟ طرز کار انژکتور با شکل ؟ دلکو مگنتی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ و غیره ..... البته این نظر منه و تصمیم گیرنده نهائی دوستای خوب مدیر هستن و همکاری همه شما عزیزان رو مطلبه.
  ممنون

صفحه 1 از 17 1234567811 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

 • شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
 • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
 • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
 • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
 •  
 • BB code ها روشن هستند
 • شکلک‌ها روشن هستند
 • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد
 • کد [VIDEO] اکنون روشن مي‌باشد
 • HTML کد خاموش می‌باشد