تبليغات در پي‌هالز

صفحه 1 از 37 1234567811 ... آخرآخر
نمایش نتایج 1 به 13 از 479

نام گفتگو: ماهی اسکار (آسکِر) Oscar - Astronotus ocellatus

زمان پیوستن
    19 Oct 2005
    شهر
    تهران
    گوشی موبایل
    se s700

پیش گزیده ماهی اسکار (آسکِر) Oscar - Astronotus ocellatus

اسکارها ماهیان بزرگ و بادوامي هستند . اسكارها بین با تجربه ها و هم مبتدیان بطور مساوی موردتوجه قرار دارند . همچنین برای کسانی که آکواریم دار نیستند ، نیز اسکار بعنوان یک ماهی بزرگ ترجیح داده می شود .

نام علمی که هم اکنون این ماهی با آن شناخته می شود ASTRONATUS OCELLATUS است . ASTRONATUS به معنی نشانه گذاری شدی بوسیله ی ستاره ای در پشت است .

همان طور که بیان شد اسکارها ماهیان بزرگی هستند . آنها میتوانند تا 35 cm رشد کنند . البته درست است که این سایز در آکواریم های معمولی بسیار نادر است ولی این ماهی در این گونه آکواریم ها تا حدود 25cm رشد میکنند . اسکارها باید در آکواریم هایی حداقل باندازه ی 45×45×8 نگهداری شوند . این اندازه به انها مکانهایی را برای حرکت کردن داده و به انها اجازه رشد کردن و بزرگ شدن می دهد . اگر میخو اهید اسکار به سایز واقعی خود نزدیک شود انرا در یک آکواریم بزرگ که دارای فضای کافی برای شنا کردن است قرار دهید و نیز فیلتراسیون آنها را به طور منظم انجام دهید .

اگرخواهان رشد آنهاهستیدشرایط آب آکواریم شما بسیار حیاتی است مخصوصاً زمانی که تمایل به تکثیر آنها دارید . اسکارها به تغییرات آب زیادی نیازمندند . اگر آنها برای مدتی در آب فقیر نگهداری شوند دیر یا زود نسبت به شرایط آب بسیار حساس خواهند شد و سپس برای پذیرش انواع بیماریها و مشکلات آماده خواهند شد . مهمترین و مطرحترین مشکل اسکارها حفره ایست که در سر آنها ایجاد می شود بنظر می رسد که حفره ی ایجاد شده در سر آنها همچون فرسایش خط پهلویی در ماهیان دریایی است که اصولاً مربوط به شرایط بد آب و کمبود ویتامین c می باشد . انگلهای روده منجر به کمبود ویتامین c و سپس حفره خواهند شد .

در نگهداری اسکارها داشتن درجه ای از شوری در آب حیاتی می باشد . اضافه کردن نمک زمانیکه اسکارها تخم ریزی کرده اند سرعت از تخم درآمدن بچه ها را بالا خواهد برد .

تغذیه اسکارها سخت نیست ولی بعضی اوقات با ناکامیهایی همراه خواهد بود . آنها هر چیزی اعم از ماهیهای زنده ، تا کرمهای خاکی را خواهند خورد ولی بعضی اوقات و نه اغلب آنها سعی میکنند با نخوردن بعضی چیزها صاحب خود را به سمت غذای مورد علاقه خود هدایت کنند . ولی شما میتوانید با تنوع غذایی و فراهم کردن غذای مورد علاقه شان در چنین دامی نیفتید . تغذیه با "پلت" ها ممکن است خیلی کثیف کننده باشد که در این شرایط به تعویض مداوم آب و فیلتراسیون مناسب نیاز است .

احتمالاً یکی از مسائلی که آنها را محبوب ساخته شخصیت آنهاست . اسکارها به صاحب خود وابسته خواهدند شد که این رابطه در مقایسه با ارتباط آنها با سایرین متفاوت خواهد بود . آنها شبیه بچه ی۲ ساله ای هستند که اگر چیزی روال عادی خود را طی نکند و برخلاف خواسته آنها باشد قهر میکنند . البته این رفتار در آنها غیر عادی نیست . وقتی از چیزی راضی نباشند در کف آکواریم دراز می کشند تا اینکه همه چیز طبق خواسته شان تغییر کند .

تشخیص جنسیت اسکارها هم نوعی هنر از نوع خودش است . البته با وجود اینکه بعضی از کتابها راههایی را مشخص می کنند که از جمله تفاوت در رنگ و حالات و ... است ولی بهترین و مطمئن ترین راه خریدن تعدادی اسکار جوان و بزرگ کردن آنها به منظور انتخاب یک جفت بصورت طبیعی از بین انهاست . تئوری ریاضی که در این مورد وجود دارد این است که اگر شما تعداد شش جفت یا بیشتر اسکار جوان بخرید طبق محاسبات ریاضی میتوانید حداقل یک جفت مناسب از انها را جدا کنید . این بهترین روشی است که اگر شما بخواهید و صبر لازم را داشته باشید. زیرا اسکارها باید به سن 18 ماهگی و اندازه 15 – 20 سانتیمتر برسند تا قادر به تولید مثل باشند . ولی اگر شما عجله دارید یکی از راهها نگاه کردن به لوله تخمی و مقایسه انهاست که در نرها نوک تیزتر است درحالیکه ماده ها دارای لوله تخمی کوچکتر و گردتری هستند ولی هنوز هم شما به تعداد ماهی برای مقایسه نیاز دارید .

یکی از علائمی که نشان می دهد اسکارها برای تخم ریزی آماده هستند اینست که انها شروع به پاک کردن مکانی خواهند کرد و یا حفره ی عمیقی برای تخم ها ایجاد خواهند کرد . هم ماهی نر و هم ماده اینکار را انجام خواهند داد . هر دوی آنها نگهداری و مراقبت از خانه را بین خود تقسیم کرده و حمایت و بزرگ کردن بچه ها را انجام می دهند . روحیه تهاجمی آنها در طول مدت تخم گذاری و پرورش بچه ها افزایش خواهد یافت . بچه ها تقریباً پس از 4 روز از تخم بیرون می آیند . میتوانید بچه ا را از والدین جدا کرده و مستقلاً بزرگ کنید . تغذیه بچه ها با میگوهای آب شور کوچک که با دل گاو مخلوط شده است خواهد بود .
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 17 October 2006 در 12:34 PM
    آنچنان منتظرم از ره شوق
    كه اگر زود بيايي دير است

2. 3 نفر از کاربران ، از دوست گرامی only red به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

@omid@ (15 October 2008), Aqvarium (26 May 2007), majid_mc (15 November 2012)

زمان پیوستن
    10 Dec 2005

پیش گزیده اسکار

نقل قول نوشته شده توسط maryamakbari1
    سلام دوستان ميشه كمي هم در مورد پرورش وتكثير گورامي و اسكار بيشتر صحبت كنيد با تشكر در ضمن من چند تا ذلقك دارم يكيشون كم رنگ شد و مرد يكي ديگشون هم داره كم رنگ ميشه خواهش ميكنم بكوييد راهي هست با تشگر
    موقع تخم گذاری اسکار بهتره از یک تکه کاشی تمیز و براق یا یک تکه سنگ مرمر صاف استفاده بشه و در کف آکواریوم قرار بدی تا ماهی تخم ها رو روی اون بذاره . وگرنه ماهی ها خودشون اقدام به تمیز کردن سطح سنگها یا حفر گودال در ماسه میکنن و سپس شروع به تخم گذاری میکنن . در این شرایط هیچ ماهی ای نمیتونه به لانه اونها نزدیک بشه و پدر و مادر به شدت از تخم ها مراقبت میکنن . تخم ها بعد از 4 روز شکفته میشن و نوزادان تا مدت 2 روز بی حرکت باقی میمونن و بعد از اون از ذرات پوست مادر تغذیه میکنن . بعد از یک هفته لازمه روزانه 4 بار با مخلوطی از آرتمیا و در هفته های بعد از دل گوسفند تغذیه بشن . تشخیص جنسیت اسکار کمی مشکل و در سن بلوغ فهمیده میشه :
    ماهی نر :
    - قوز روی سر بلندتر از ماده ست .
    - دهان بزرگتر و لبها پهن تر از ماهی ماده ست .
    - نوک لوله اسپرم در مخرج دوکی شکل و قلمو شکله .

4. کاربر زیر از دوست گرامی SSHIIVA به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    16 Dec 2005
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    هيوندا/ورنا
    گوشی موبایل
    6600

پیش گزیده

سلام من اسكارام ذاراي اين منافذ شدهاند البته هنوز به اندازه يك سر سوزن است ولي من طبق دستورات در فاروم بيماريها انهارا د ارو نگه داشتم مي خوام بدانم ايا اون ها درمان مي شوند يا نه؟

6. کاربر زیر از دوست گرامی maryamakbari1 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    30 Apr 2004
    گوشی موبایل
    7610 , P910

پیش گزیده

من خودم اسکار زیاد داشتم
    الان یکی بیشتر ندارم
    مشکلی که اسکار ایجاد می کنه در آکواریوم اینه که در غذا خوردن خیلی حرص می زنه و به عبارتی همه چیز می خوره
    من ملخ و سیب و لبو و نخود و لوبیا و موز و پفک و ... به اسکار دادم
    ماهی جون سختی هست اما این حرص شدنش باعث میشه آدم واسه غذادهی ماهی های دیگه مشکل پیدا کنه
    من شنیده بودن از برامدئگی روی سر ماهی میشه نر یا ماده بودن اون رو تشخیص داد مثل بارش و دیسکس
    چون فکر کنم اسکار هم از خانواده سیچلاید ها باشه
    Luka jatuh kelmarin
    belum tentu kebahnya.
    Belum tampak parutnya,
    masih terkesan peritnya

8. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی kima به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Aqvarium (26 May 2007), ATOS (29 October 2011), majid_mc (15 November 2012), roobah93 (15 June 2008)

زمان پیوستن
    23 Jan 2006
    شهر
    تهران مشهد وبلعکس

پیش گزیده

سلام کیما جان من قبلا دو سه سال پیش داشتم از وقتی ماهی جوبی می دادم انگل گرفتن و مرحوم شدند پدر در امد تا نسل اون انگلها رو از توی اکواریم بکنم جوشاندن تمامی اشغال پاشغالهای تو اکواریم و به خاطر همین هم یک فیلتر بویو اصلیم هم رفت مرخصی
    راستی کیمیا جان اگر صندوق پی ام هات رو خالی کنی ممنون می شوم می خواستم یه پی ام بفرستم نو وشه ممنون
    مشت می کوبم بر در
    پنجه می سایم بر پنچره ها
    من دچار خفقانم، خفقان
    من به تنگ آمده ام ، از همه چیز
    بگذارید هواری بزنم، آی!
    با شما هستم ! این درها را باز کنید!
    من به دنبال فضایی می گردم
    ......
    من هواری را سر خواهم داد!
    چاره درد مرا باید این داد کند
    از شما خفته چند!

10. کاربر زیر از دوست گرامی jacobnazarade به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    30 Apr 2004
    گوشی موبایل
    7610 , P910

پیش گزیده

من چند روز پیش واسه اسکارم ماهی کیلکا خریدم
    از اون روز به بعد هر وقت میام اتاق میبینم که اسکاره داره 2 دستی میکوبه به آکواریوم و فریاد میزنه ماهییییییییییی می خوام
    ماااااااااااااااااااااااهی میخوام
    Luka jatuh kelmarin
    belum tentu kebahnya.
    Belum tampak parutnya,
    masih terkesan peritnya

12. کاربر زیر از دوست گرامی kima به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    23 Jan 2006
    شهر
    تهران مشهد وبلعکس

پیش گزیده

با سلام اره ماهی کیلکا و ماهی جوبی (زنده) خیلی تاثیر داره هم خوششون می اید هم رشدشون رو سریع می کند و سوسمار هم فقط همین دوتا را می خورد ولی انگل دارد و اب رو هم خیلی کثیف می کنند من لاکپشتم هم خیلی دوست داشت ولی ترکش دادم
    مشت می کوبم بر در
    پنجه می سایم بر پنچره ها
    من دچار خفقانم، خفقان
    من به تنگ آمده ام ، از همه چیز
    بگذارید هواری بزنم، آی!
    با شما هستم ! این درها را باز کنید!
    من به دنبال فضایی می گردم
    ......
    من هواری را سر خواهم داد!
    چاره درد مرا باید این داد کند
    از شما خفته چند!

14. کاربر زیر از دوست گرامی jacobnazarade به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    21 Apr 2004

Thumbs up در ادامه مطلب بالا

مقدمه:

نام علمي اين گونه: Astronotus ocellatus
    نام عمومي آن: اسكار، سيچلايد مخملي، سيچلايد مرمري.
    داراي الگوهاي رنگي متنوعي است (اسكار قرمز، اسكارببري، اسكارآلبينو يا سفيد).

اندازه
    طول استاندارد40-30سانتي متر

در حالت رشد كامل: وزن بيش از 1600 گرم و در هنگام جواني مي تواند بيش از cm5/2 در ماه رشد مفيد طولي داشته باشد. هيچگاه گول اندازة كوچك آنرا در هنگام خريد نخوريد و مخزن بزرگتري را نسبت به سايز اولية آنها در نظر بگيريد زيرا كه آنها به سرعت رشد كرده و فضاي بيشتري را نياز خواهند داشت.

خواستگاه
    به طور بومي در شمال آمريكا، سرشاخه هاي رودخانة آمازون و اورنيوكو، آرژانتين، برزيل، كلمبيا، پرو، پاراگوئه، ونزوئلا يافت مي گردند.

شرايط آب
    8-6 = PH، سختي كل dH 19-5، دمايC°26-22 (به نظر من درجه حرارت Cْْْْْْْ°ْ28 بهترين درجة حرارت است(. محدودة حرارتي ذكر شده به اين معني نيست كه درجة حرارت مي تواند در اين محدوده تغيير يابد بلكه بايد در يك عددي ثابت باشد و تغييرات وسيعي را نداشته باشد. اسكارها ماهياني هستند كه در كف و در تمامي حجم تودة آب در حال شنا مي باشند. آنها در حالت طبيعي در آبهاي كم عمق، همراه با جريان ملايم و كف ماسه اي و يا گلي يافت مي شود.

مواد غذايي
    حشرات و لاروهاي حشرات، سخت پوستان و بي مهره گان، ماهيها و مواد گياهي متفاوت و در واقع هر چيزي كه اندازة دهان آنها بشود. اين طبيعت ذاتي آنها، اين ماهيها را جانوراني هميشه گرسنه نشان مي دهد ولي حتي در هنگام سيري كامل به غذا خوردن علاقة زيادي نشان مي دهند. اكثر تازه كارها با تغذية بيش از حد اين ماهي، در آينده به مشكلات زيادي برمي خورند. مثلاً اگر از غذاهاي پلت استفاده مي نماييد، اين نكته را به خاطر داشته باشيد كه پليت پس از خورده شدن توسط ماهي، در معده به دليل وجود آب متورم شده و در صورت تغذيه بيش از حد، مشكلات جدي را بوجود خواهد آورد.

طول عمر
    اين ماهي مي تواند به راحتي بيش از 10 سال زنده بماند.
    موفقيت در مورد اين ماهيان نياز به توجه در طولاني مدت دارد يعني در عرض چند ماه نمي توان به موفقيت لازم رسيد بلكه با يك ديدگاه ساليانه بايد به آنها نگاه كرد.

خلق و خو
    اسكارها ماهيان نسبتاً پرخاشگري هستند. حتما شنيده ايد كه مي گويند اين ماهيان، ماهيان بد سرشتي هستند. اين شايعات از آنجا مي آيند كه آنها سعي دارند هر چيزي كه در مخزن است و در اندازة دهاني آنها است، ببلعند. اين ماهيان قلمرو طلب بوده و در هنگام جفت گيري اين رفتار پرخاشگرانة آنها تا حد زيادي افزايش مي يابد و بايد حتما فضاي بزرگي را براي زندگي آنها در نظر گرفته شود. حتي مي تواند به درگيري شديد بين افراد يك مخزن و حتي مرگ آنها منجر شود.
    فضاي مناسب براي يك جفت اسكار مولد، در حدود 250 ليتر است. البته جفتهاي مولد من در يك مخزن 150 ليتري به خوبي تكثير كرده اند.

اين ماهيها بسيار باهوش هستند و قادرند كه حيله هاي زيادي را از خود نشان دهند و به زودي قادرند شخصي كه به آنها غذا مي دهد را شناسايي نمايند. به دليل عمر زياد (هم اندازة سگها)، اين ماهي نسبت به ماهيهاي ديگر محبوب تر شده است. اسكارها ماهيان سخت جاني هستند و در شرايط بسيار سخت نيز حتي علايم ظاهري خاصي را نشان نمي دهند. با اينحال بسياري ممكن است تصور نمايند كه اين جانداران زيبا، نيازمند مراقبت ويژه اي نمي باشند اما هر جانداري، نيازمنديهاي خاص خود را دارد. عدم مراقبت صحيح از اين ماهي مي تواند به صورت بيماري سوراخ در سر (hole in head) و يا فرسايش خط جانبي خود را نشان دهد. اين بيماريها به ما يادآوري مي كنند كه در تغذية آنها بايد از غذاهاي متنوع و مكملهاي ويتامينه استفاده كرد. بسياري از افراد از يك رژيم غذايي نامناسب استفاده مي نمايند، كه ارتباط مستقيمي با كمبودهاي غذايي دارد.

برخي نيز فقط از غذاهاي زنده استفاده مي نمايند كه اين عمل منجر به ايجاد دو مشكل خواهد شد :اول از همه تغذيه با غذاهاي زنده مي تواند در طولاني مدت يكسري كمبودهاي غذايي را به وجود آورد. اسكارها در طبيعت منحصراً از غذاهاي زنده استفاده نمي نمايند (piscivores نمي باشند) و قادرند كه غذاهاي متنوعي را مصرف نمايند و حتما بايد تنوع غذايي بالايي را جهت سلامت جسمي داشته باشند. در طبيعت آنها به طور طبيعي بيشتر از حشرات و سخت پوستان استفاده مي نمايند اما از آنجا كه اينها ماهيان فرصت طلبي بودند، غذايي را كه مي تواند توسط آنها مصرف گردد (در حد اندازة دهاني آنها باشد) مي بلعند.

دوم : غذاهاي زندة موجود در مغازه هاي آكواريومي، جانداران مناسبي براي انتقال انواع بيماريها مي باشند كه يقينا مي توانند براي ماهيان زيباي شما خطري بزرگ محسوب گردند.

برخي ديگر منحصرا از دل گوساله استفاده مي نمايند. استفادة صرف از دل گوساله (چون دل گوساله يك بافت عضلاني است و نمي تواند حاوي تمامي عناصر غذايي باشد) در طولاني مدت مي تواند منجر به كمبودهاي غذايي گردد.

يكي ديگر از مشكلات جدي كه بوجودمي آيد، استفاده از غذاهايي است كه داراي چربي بالا مي باشند به خصوص از نوع چربيهاي اشباع (سخت). اين نوع چربي در اغلب بافتهاي بدن حيوانات خونگرم وجود دارد. خوشبختانه در بافت دل (قلب) چربي در حد مناسب جهت تغذية ماهي وجود دارد. البته قبل از استفاده بايد به خوبي چربي هاي اطراف آنرا جدا كرده و رگه هاي قسمت داخلي حفرة قلب را جدا نماييد. استفادة بيش از حد از چربيها مي تواند بيماري كبد چرب را ايجاد نمايد. در اين بيماري به علت انباشته شدن بيش از حد چربي در كبد، رنگ آنرا از حالت طبيعي خارج كرده و كبد روشنتر مي‌گردد. متاسفانه علامت خارجي براي اين مشكل وجود ندارد. تا زماني كه ماهي بميرد و كالبد شكافي علت اصلي مرگ را مشخص نمايد. مشكل اخير از جمله عوامل اصلي مرگ اسكارها قبل از ده سالگي است (حتي اگر از ماهي به خوبي مراقبت كرده باشيد).

در آخر مطلب مهمي را متذكر مي شوم و آن اينكه به دليل فعاليت و تغذية بالاي اين ماهيها، بايد تعويض آب و سيفون مواد زايد كف جهت جلوگيري از افزايش ميزان موادسمي (آمونياك، نيتريت، نيترات و...) به طور مدام انجام پذيرد.

ترجمه و تاليف از علي كرمي - دانشجوي كارشناسي ارشد رشته شيلات

www.oscarfish.com
    www.solodvds.com
    آخرین ویرایش به وسیله Anoush : 14 January 2008 در 12:54 PM

16. 9 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Nima1989 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

@omid@ (15 October 2008), Anoush (9 March 2006), Aqvarium (26 May 2007), ashur (3 May 2006), jacobnazarade (11 March 2006), KavehD (26 April 2012), majid_mc (15 November 2012), smartchain (16 July 2009), كاوشگر (3 May 2006)

زمان پیوستن
    09 Jul 2005

پیش گزیده

من مانند عکس بالا یه اسکار سفید رنگ با طرح قرمز روی بدنش گرفتم ولی بعد از یک ماه اون طرح از بدنش کم کم پاک شد و یه دست سفید شد. حالا چجوری مثل اول بشه؟
    زیباترین سخن نتیجه قشنگ ترین سکوت است.

18. کاربر زیر از دوست گرامی aghmeysam به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    30 Apr 2004
    گوشی موبایل
    7610 , P910

پیش گزیده

اسکار هایی که داخل ایران هست چون اکثرشون همیجا تولید شدن رنگشون زود از دست میره و کم رنگ میشن
    اما غذا و داروهای رنگ زا هم خیلی تاثیر داره
    Luka jatuh kelmarin
    belum tentu kebahnya.
    Belum tampak parutnya,
    masih terkesan peritnya

20. کاربر زیر از دوست گرامی kima به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    12 Apr 2006
    شهر
    تهران

پیش گزیده

رنگ چه ربطي به مكان تكثير داره؟ اين حرف مغازه دارهاي ... هست!

رنگ بسته به نژاد و تغذيه مناسب داره. من خودم آلبينو تكثير مي كنم و به هيچ كدومشون غذاهاي رنگ نمي دم و رنگشون هم هيچ كدوم از دست نمي ره.

22. 2 نفر از کاربران ، از دوست گرامی Unknown97 به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Aqvarium (26 May 2007), كاوشگر (3 May 2006)

زمان پیوستن
    09 Feb 2006
    شهر
    تهران
    اتومبيل
    ریو
    گوشی موبایل
    K850i

پیش گزیده

سلام
    دو تا بچه اسکار 3 سانتی حدودا گرفتم ، انگار قهر کردن ، اول که کف اکواریوم قرنطینه خوابیدن ، هیچی هم نمیخورن ، باید صبر کنم ؟ یا مشکلی دارن ؟ بچه مولی ریز زنده هم نخوردن .

24. کاربر زیر از دوست گرامی Blaze به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده است :

Aqvarium (26 May 2007)

زمان پیوستن
    16 Mar 2004
    گوشی موبایل
    iphone 3gs

پیش گزیده

4 تا اسکار هم من گرفتم ، دو تا سفید-نارنجی و دو تا سیاه-نارنجی

در ابتدا همه به حالت قهر کف آکواریوم دراز کشیدند و نیم ساعتی بی حرکت بودند ، من که اتاق را ترک میکردم حرکت میکردند و با دیدن من دوباره فریز! میشدند.
    بالاخره به محیط عادت کردند و من بعد از 3 ساعت شروع کردم به تست اینکه چه چیزهایی میخورند.

لوفاک : با اکراه چند دانه خوردند
    کرم قرمز : نخوردند
    کرم فشرده : نخوردند
    آرتمیای زنده : همه رو خوردند
    کرم خونی منجمد : حمله کردند و هنوز یخ باز نشده همه رو بلعیدند
    میگو : نخوردند

This too shall pass.

26. 4 نفر از کاربران ، از دوست گرامی payamix به دلیل این نوشته سودمند سپاسگزاری کرده اند :

Anoush (14 January 2008), Aqvarium (26 May 2007), KavehD (26 April 2012), Makan (3 June 2008)

صفحه 1 از 37 1234567811 ... آخرآخر

نشانک‌گذاری

نشانک‌گذاری

قوانین ایجاد گفتگو در تالار

• شما نمی‌توانید گفتگوی جدید ایجاد کنید
  • شما نمی‌توانید پست جدید ارسال کنید
  • شما نمی‌توانید پیوست اضافه کنید
  • شما نمی‌توانید نوشته خود را ویرایش کنید
  •  
  • BB code ها روشن هستند
  • شکلک‌ها روشن هستند
  • کد [IMG] اکنون روشن می‌باشد