PDA

View Full Version : دوربين هاي كنترل سرعت

جك
13 September 2004, 06:34 PM
اگر كسي درباره روش كار دوربين هاي كنترل سرعت دارد لطفا به من بگيد . چون خيلي سخته كه آدم همش هواسش به عقربه باشه كه از 110 رد نشه . :shock:

Kave
13 September 2004, 11:33 PM
(اين يكي هونيه كه يه زانتيا رو با سرعت 199 كيلومتر در ساعت ثبت كرد! )

به طور قطع سرعت هاي بالاتر هم بوده ولي خوب اينها ثبت نکردند :o

tirkamoon
15 September 2004, 11:49 AM
http://www.iraninstitute.org/iran/1383/830312/167550.jpg

اينم عكسش به نقل از يونيكرن از فوروم ماشين

گروه حوادث: بالاترين سرعت جنون آميزى كه تاكنون توسط دوربين هاى
سرعت سنج ـ غير محسوس ـ راهنمايى و رانندگى به ثبت رسيده است مربوط به يك خودرو
زانتيا است.
راننده اين خودرو با سرعت غيرمجاز ۱۹۹ كيلومتر در ساعت در زمان ۱۲ و ۳۴ دقيقه در محور يادگار
امام در حال حركت است در حالى كه تابلو حداكثر سرعت مجاز ۸۰ كيلومتر در برابر ديدگان راننده
قرار دارد. راننده متخلف با بى توجهى از كنار اين تابلو عبور مى كند و به حقوق افراد جامعه اش
تجاوز مى كند و جان آنان و خودرا براى تسكين جنون سرعت به خطر مى اندازد. خودروى اين
راننده توسط پليس راهنمايى و رانندگى توقيف شد و پس از اخذ گواهينامه و ثبت در پرونده و اخذ
تعهد، خودرو تحويل صاحبش شد.

azma
15 September 2004, 02:04 PM
زين الدين نرسيده به پلهاي فجر هم يك دوربين در دو طرف باند شمالي هست يعني دو دور بين در دو طرف باند شمالي كه به خاطر عرض زياد بتواند عكس بگيرد

جك
16 September 2004, 06:33 PM
تير كامن جان دستت درد نكنه. فقط اگه ميشه راهاي فرار از دست اين دوربين هارو بگي خيلي ممنون ميشم.

جك
16 September 2004, 06:43 PM
تيركمون جان اون دوربنهايي كه شما ميگيد هزارتا جسمو باسرعتشون نشون ميده تو آلمان هستش و با software حدود 6 - 7 هزارتا درمياد . حالا اينا اين پولو ميدن يا نه ؟ بستگي به خودشون داره. ولي دوربين هاي تو ايران مال يه شركت انگيليسي هستش كه دوربيناش قديمي . البته ليزري هستش . پس توصيه ميشه تو برد 100 متر ديگه پاتونو رو ترمز نزارين. البته يكي از دوستام كه ريموت كنترل چراغ هارو ساخته مي گفت ميشه اونا يي كه راديويي هستنو از كار انداخت و اين ليزي هارو غير فعال كرد. من نمي دونم.

امید رضا
24 September 2004, 07:17 PM
اون دوربيني كه در تخت طاووس تفاطع مفتح هست مربوط به عبور از چراغ قرمز باشه نه speed camera

tirkamoon جان يه قبض جريمه طلبت :P
ديشب ساعت 11 بود از سر مفتح داشتم رد ميشدم سرعتم هم رو 80 تا بود و با توجه به حرف شما كه كنترل سرعت نيست از سر چهاراه رد شدم و ..... نور فلاش
اين در صورتي بود كه 25 ثانيه زماه داشتم

نتيجه اخلاقي :
1 اين دوربين هم speed camera هست
2 تو شهر با سرعت نريد
3 به حرف دوستتون زياد گوش ندين :arrow:

tirkamoon
24 September 2004, 07:30 PM
اميد جان من كه گفتم اين هارو من نقل قول كردم
عيب نداره ما خودمون خراب رفيقيم شما هم يكي از اونا :mrgreen:

امید رضا
24 September 2004, 07:43 PM
چاكريم اقا :wink:

po2ya
24 September 2004, 11:31 PM
نتيجه اخلاقي ديگر!!!!:::::
اميد رضا= خلاف كار!!!
در نتيجه باهاش نگردين خراب ميشين!!!
از اوونجا ميرسيم به اين كه تيركمون چون بهش خط داده بود پس تير كمون خلاف كار هست و اميد رضا هيچ مشكلي نداره و با خيال راحت باهاش بگردين!! 8) :mrgreen: فقط شووخي بود جفتشوون پسراي گلي هستن كارشوون هم خيلي درسته! 8) :o

tirkamoon
25 September 2004, 09:05 AM
ميگن هميشه حرف راست رو بايد از دهن بچه شنيد :P :P :mrgreen:

اينم يه شوخي ديگه :wink: :wink:

امید رضا
14 October 2004, 01:07 PM
اقا اصلا اين دوربين سر مفتح يا مشكل داره يا با من لجه :oops:
ديشب دوباره اومدم رد شم از ترسم كه مثل اوندفعه عكس نندازه سرعتم رو 40 تا كردم و تا اومدم از سر چهاراه رد شم دوباره فلش زد و كسي هم دور و بر من هم نبود :D
چيكار كنم ( البته هنوز جريمه قبليه برام پست نشده :arrow: :x )

tirkamoon
14 October 2004, 01:21 PM
احتمالن اون فقط آمار عبور ماشينها رواز سر چهارراه ميگيره :arrow: :arrow:
يا اينكه آمار خودتو دارن ميگيرن مواظب باش اون وقت شب :P :P :P

علی سلیمی
20 February 2005, 04:34 PM
تا اونجايي كه من شنيدم يه راه براي اينكار وجود داره٬ البته خودم تا به حال امتحان نكردم اما ميگن از اين برچسب سلفون هاي چسب دار رو روي پلاك ميچسبونن كه پلاك خونده ميشه و برچسب اصلا معلوم نيست و زماني كه فلاشر دوربين تصوير رو ميگيره نور منعكس شده از برچسب روي پلاك باعث ميشه تا پلاك سفيد بي افته٬ از يكي هم شنيدم يه سري از چراغ هاي آبي رنگي كه روي پلاك ماشين ميچسبونن بي تاثير نيست. به هر حال راست يا دروغش پاي خودشون اما اين رو ميدونم دستگاه هايي وجود داره (البته در ايران) كه با نزديك شدن به اين دوربين ها به شما آلارم ميده تا سرعت خودتون رو كم كنيد :evil:

امید رضا
20 February 2005, 05:42 PM
علي سليمي, جان
led آبي درسته .چون در شب كسي نميتونه پلاك رو بخونه . ولي تو ايران بهش كاري ندارن ولي در آلمان كسي اگه اينكار رو بكنه ماشينش توقيفه :P

Lizard
20 February 2005, 10:46 PM
اميد رضا,
پليس به خاطر LED يه بار منو جريمه كرد و با پا شكستشون...

توي ايران هم جرم داره... :oops:

Top RPM
22 February 2005, 08:10 PM
3 تا كار بايد كنيد.
1- نصب ال اي دي كه البته چراغش رو بشه خاموش روشن كرد( با يه كليد قطع و وصل) كه هر وقت گير بازار بود يا داشتيد مثل آدم متشخص مي رفتيد!!!( يعني لايي كشي و خلاف تعطيل بود) خاموشش كنيد.

2- يه سلفون بكشيد رو چراغ( ترجيحا چراغ هاي پلاك پرنور تر بشن. مي تونيد ال اي دي پر نور سفيد اضافه كنيد تا پلاك خونده نشه.

چراغ پلاك رو با يه كليد خاموش روشن كنيد( براي پليس هايي كه تو اتوبان هستن.

آقا از اين كار ها كه من مي گم ياد نگيريد. متمدن و با فرهنگ رانندگي كنيد.

علی سلیمی
22 February 2005, 08:24 PM
Top RPM, اينجوري كه شما گفتين نياز به يه بسته كليد روشن خاموش هست نه يكي :evil: اما خارج از شوخي من تا اونجايي كه اطلاع دارم سلفون براق رو روي خود پلاك ميچسبونن تا فلاش دوربين هاي عكاسي كه مي افته پلاك رو سفيد نشون بده٬‌ اما خود من شخصا اگر زماني مرتكب خلاف بشم و احساس كنم پلاك رو كسي ميخواد ياد داشت كنه سريع چراغ هامو خاموش ميكنم٬ فقط يه سوال اين راه هايي كه آموزش داديد براي دوربين هاي كنترل سرعت هست يا فرار از چشمان تيزبين ماموران راهنمايي رانندگي؟!

ali_tl2000
22 February 2005, 09:23 PM
دوستان من در همين جا رسما اعلام ميكنم كه كم اوردم :twisted: ولي خارج از شوخي اين دوربين ها فقط هم براي حال گيري و جريمه كردن من و شما نيست ! يه كمي هم براي سلامت جون خوبند. :idea:

Top RPM
23 February 2005, 02:26 PM
علي جان خوب يه كليد بگير( از اينهايي كه روش 3-4 تا كليد بسته شده) ببند يه جايي كه تابلو نباشه.( مي توني فلش بك رو به يكي از اونها وصل كني)

چراغ روي پلاك(LED)هم براي پليسه هم دوربين

سلفون و ترجيحا پر نور تر كردن پلاك براي پليس و دوربين
خاموش كردن چراغ پلاك فقط براي پليس.

ali_tl2000 جان گاهي لازمه. كمتر كسي حال داره از اينجا تا كرج رو با 100 تا بره و بياد. اون هم وقتي اتوبان كاملا خاليه.

علی سلیمی
1 March 2005, 10:41 PM
Top RPM, عزيز ممنون من براي شوخي گفتم و اطلاعاتي هم دادم براي اونايي بود كه شايد بخوان اينكار رو بكنن خود من سفر خارج از شهر ندارم و مسيرم هم بيشتر تو بزرگراه چمران و گاهي هم نيايش هست كه محل دوربين ها رو حفظم (از وقتي هم كه تصادف كردم خيلي تند نميرم به خصوص كه با رينگ 17 نميشه زياد تند هم رفت) اما به هر حال از لطفت ممنون٬‌ اما من به شدت دنبال نيون خوب هستم (حداكثر 300 دلار ميخوام هزينه كنم) براي هم ميخواستم بدونم شما اطلاعي دارين پليس اشكال ميگيره يا نه؟ (ميدونم داره تاپيك منحرف ميشه براي همين در موردش تو يه تاپيك ديگه صحبت ميكنم فقط ميخوام بدونم از نظر پليس و .. مشكلي نيست؟)

Top RPM
2 March 2005, 02:00 PM
علي جان سلام.

ببين تو سيستم پليس ما يه چيزي هست. هر چيز اضافه گيري در پي دارد!!! يعني اينكه مثلا حواست نيست چراغ قرمز رد مي كني. ممكنه طرف بذاره بري و كاري نداشته باشه. اما خوب يه موقع ديدي نيون رو كه ديدي يه دفعه بي خيال بخشش شد و گير داد. در ضمن به فكر اين باش كه يه دفعه يه لندكروز جلوت نگه مي داره مي ريزن خودت و ماشينت رو مي گردن. در ضمن حواست به دزد ها باشه. پليس حتيگاهي اوقات به خاطر آرم فدراسيون لج مي كنه و گير بيخود مي ده.

Top RPM
5 March 2005, 02:10 PM
نه. نمي شه. چون از پشت عكس مي گيره. البته تو بعضي از كشور ها از جلوي ماشين عكس مي گيره( اونا يه آينه هم دارن)

mahdi1944
8 March 2005, 01:57 AM
دوربين هاي چراغ راهنمايي که هم از جلو ماشين و هم از پشتش عکس مي‌گيره
چون دو تا دوربين دارند

hamidjan
8 March 2005, 03:10 PM
من كه خيلي وقته ميبينم ديگه اين
دوربينها تو برخي از اتوبانهايي كه تقريبا
هر شب ازشون رد ميشم خبري نيست
حتي با سرعت 120 هم رفتم
مثل نيايش چمران همت؟

حامدگلشن
28 March 2005, 11:51 AM
از من تا حالا زياد عكس گرفتن با استيل هاي مختلف با موبايل :shock: :( :evil: با سيگار خواب بيدار :lol: سرعت 120 و130 و 140 و 160 ولي وقتي بعد از يك سال رفتم عدم خلافي بگيرم يك دونش هم برام ثبت نشده بود :(

behdad sbojariyan
31 March 2005, 06:20 AM
بابا تازه فهمیدی؟ این دوربینا سرکاری یند اصلن بعضی یاشون هیچ تصویر واضحی در اختیار اقا پلیسا نمی زارن

amirdubai
12 November 2008, 11:29 PM
دوربینایه سیار بیرون شهرشو من باهاش کار کردم لیزری هستن داخلش که نگاه میکنی مثله دوربین هندی کم هست یه علامت + هست که تنظیم میکنن رو ماشین بعد ماشه رو فشار میدن تا سرعت ماشین رو بده سرعت بصورت دیجیتال میده .نتیجه:
1-کسی پشت دوربین واینساده بود تخته گاز برو
2-از فاصله تقریبآ 500 متری اگه ببینش و سرعت رو کم کنی نمیگیرت جون بردشون محدوده
3-هم زمان قابلیت گرفت سرعت چند تا ماشین رو نداره البته بستگی به سرغت عمله افسره داره
4-اگه همیشه 1 ماشین رو تو کل بندازی و پشتش بچسبونی بری قربانی اونه
5-اونایی که من دیدم قابلیت ظبط کردن نداشت

یه دستگاه من از امریکا خریدم 450 دلار با جی پی اس کار میکنه اسپری برای پاشیدن رو پلاکم روشه یکی از آشناها از امریکا میاردش چون ورودش از راه پست و قانونی به امارات ممنوعه اما این دستگاه قبل از رسیدن به دوربین ثابت یا بی سیم پلیس (کلآ بی سیم)و دوربین سیار و کلیه سیستم ها بهتون هشدار میده و سخنگو هست خوبیش اینه کنترل نا محسوسم دیگه تعطیله چون بی سیم اونا رو میگیره
در مورد مالیدن چیزی رو پلاک اگه بعدش با دوربین عکاسی که فلش میزنه گرفتید و پلاک مشخص نبود عملیه غیر اون نه
لامپ ال ای د هم جوا ب میده امت کلید بزارید یا میتونید با مه شکن عقب سری کنید که با اون روشن بشه همه اینا ماله شبه روز که فلش نمیزنن کاری جز یواش رفتن نمیشه کرد
نصبت به قیمتش میرزه به نظره من چون 1 ماه که ایران میام حداقل 100 تومن جریمم میکنن نامردا یه تهران اصفهان 40 رو شاخشه
بیام ایران بعده نصب هم عکس هم تست واستون میزارم 40 روز دیگه خبرشو میزارم

sanam2008
16 December 2008, 05:17 PM
برای راحت شدن ازدوربین های کنترل سرعت ترفندی وجود داره دوربین های کنترل سرعت روی باند سبقت تنظیم شده و ماشین های باندهای اونوری دیده نمیشن ویه چیز دیگه اونا شما رو تا چند کیلومتر چک میکنند من که همیشه جلو دوربین های کنترل سرعت با سرعت های بالا میگذرم شما باید به محض دیدن دوربین ها لاینتون رو عوض کنید تا در امان باشد باید بدونید که دوربین ها وقتی عکس میگیرند که به فاصله 10متری اونها برسید

Rain Man 4498
21 February 2009, 07:12 PM
دوستان کسی میدونه ایا دوربین های پلیس که روز ها کنار جاده سرعت ها چک میکنن شب ها هم کار میکنن یعنی میتونن سرعت ماشین رو نشون بدن یا نه

من از یکی از دوستانم شنیدم شب ها هم میتونن سرعت ماشین رو نشون بدن و طرف رو جریمه کنن.

درسته؟؟؟؟؟

nimafish
21 February 2009, 07:36 PM
دوستان کسی میدونه ایا دوربین های پلیس که روز ها کنار جاده سرعت ها چک میکنن شب ها هم کار میکنن یعنی میتونن سرعت ماشین رو نشون بدن یا نه

من از یکی از دوستانم شنیدم شب ها هم میتونن سرعت ماشین رو نشون بدن و طرف رو جریمه کنن.

درسته؟؟؟؟؟

درسته . متاسفانه شب ها هم كار ميكنه:icon_bigg

salar_kafka
21 February 2009, 08:30 PM
من شنیدم با هر سرعتی به دوربین نزدیک بشی 100 متریش یه نیش ترمز بگیری ول کنی تمام محاسبات دوربین از اون لحظه که شمارو کنترل و انالیز کرده به هم میخوره.
میخواستم نظر شمارو بدونم که ایا از لحاظ علمی درسته؟شما تجربه شو داشتین؟همچین چیزی شنیدین؟

drnariman
21 February 2009, 08:49 PM
من شنیدم با هر سرعتی به دوربین نزدیک بشی 100 متریش یه نیش ترمز بگیری ول کنی تمام محاسبات دوربین از اون لحظه که شمارو کنترل و انالیز کرده به هم میخوره.
میخواستم نظر شمارو بدونم که ایا از لحاظ علمی درسته؟شما تجربه شو داشتین؟همچین چیزی شنیدین؟

گیرم که درست هم باشه... مشکل محاسبه اون 100 متره ...اخه تو اون سرعت از کجا می خوای بفهمی که تو 100 متری هستی و در220یا 50 متریش نیستی ؟

X_Man
21 February 2009, 09:00 PM
تو اتوبان قم تهران خیلی از این دوربین ها هست، فلاش هم میزنند اما جریمه ای در کار نیست!!!
من بارها شده عجله داشتم 140 تا حاده رو رقتم اما یک جریمه هم در خونمون نیومده، البته یکی رو که مطمئنم کار می کنه همیشه سرعتم رو کم می کنم/
یه پلیس می گفت حدود 30% دوربین های قم تهران کار می کنه اما من بعید می دونم.

** مشکل اصلی این دوربین ها اینه که موقع عکس گرفتن اگر دو تا ماشین تو عکس باشند نمی تونه تشخیص بده کدوم تند می رفتند و نمی تونه جریمه کنه!!!

salar_kafka
21 February 2009, 09:10 PM
گیرم که درست هم باشه... مشکل محاسبه اون 100 متره ...اخه تو اون سرعت از کجا می خوای بفهمی که تو 100 متری هستی و در220یا 50 متریش نیستی ؟
منم همین نظرو داشتم اما اگه کسی قلقش دستش باشه چطور؟شاید او 100 متری که طرف گفت تقریبیه.به هرحال طرف راننده تاکسی بین شهری بود و همیشه تند میره و اینکارس واسه همینه میخوام دلیل علمیشو بفهمم

X_Man
21 February 2009, 11:27 PM
منم همین نظرو داشتم اما اگه کسی قلقش دستش باشه چطور؟شاید او 100 متری که طرف گفت تقریبیه.به هرحال طرف راننده تاکسی بین شهری بود و همیشه تند میره و اینکارس واسه همینه میخوام دلیل علمیشو بفهمم

به نظر من یک توهم هستش که اگر تو صد متری....
طرف همیشه این کار رو می کرده و جریمه نمیشده، غافل از اینکه اگر هم این کار رو نکنه جریمه نمیشه!!

salar_kafka
22 February 2009, 12:24 PM
می گفت یکی از افسرها که نتونسته سرعتشو تخمین بزنه هم این مطلب رو تایید کرده که با این کار انالیز دوربین به هم میریزه

X_Man
22 February 2009, 12:31 PM
می گفت یکی از افسرها که نتونسته سرعتشو تخمین بزنه هم این مطلب رو تایید کرده که با این کار انالیز دوربین به هم میریزه
6 تا دوربین تو اتوبان قم تهران نصب کردند که رد میشی سرعتت رو نشون میده، اگر روی خطوط بری هر 2 دوربین سرعتت رو اشتباه نشون میدن، معلوم میشه همه دوربین ها در تشخیص با هم یکی نیستند!

behnam_hastam
22 February 2009, 01:57 PM
این دوربین هایی که با فاصله از هم نصب می شن فاصلشون مشخص هست و طبق اون هوش مصنوعی دارن.

دوربین اول یا چندتای اول فقط سرعت رو ثبت می کنه.حالا یعنی چی؟

به طور مثال،فاصله دوربین اول و دوم 500 متر.حداکثر سرعت مجاز 120.اگر شما با حداکثر سرعت مجاز از دوربین

اول رد بشی مثلا باید 8 ثانیه بعد به دوربین دوم برسی اگر 6 ثانیه برسی یعنی بیشتر از حداکثر مجاز رفتی.

پس دوربین دوم از شما عکس می اندازه:icon_coolجریمه می شی.

این تکنولوژی و هوش مصنوعی که من توضیح دادم در اروپا منسوخ شده و تازه در جهان سوم در حال شکوفایی است

ضمن اینکه دیدم نوشته شده دوربین ها انگلیسی هستند،خیر مال شرکتی از هلند هستن و از وقتی بچه های

دانشگاه امیر کبیر موفق به تولید این دوربین ها شدن بار و بندیل رو از ایران جمع کردن.سر راه هم توسط اجیر کرده

هاشون چندتا از این دوربین های ایرانی رو آتیش زدن.در مسیر تهران-کرج-قزوین

این خبر هم مال 1سال پیش هست که در روزنامه همشهری نوشته شده بود.

هوش مصنوعی هم از کتاب IT خوندم و این جا ترجمه کردم(با اجازه با تجربگان)

amahdavi2004
22 February 2009, 02:11 PM
دوست عزيز با توجه به فاصله چند كيلومتري بين اين دوربينها قطعا نمي توان از اين روش براي به دست آوردن سرعت استفاده كرد؛ حتما از همان روش شليك و دريافت امواج (ليزر يا چيز ديگر) استفاده مي شود.

behnam_hastam
23 February 2009, 02:34 AM
دوست عزيز با توجه به فاصله چند كيلومتري بين اين دوربينها قطعا نمي توان از اين روش براي به دست آوردن سرعت استفاده كرد؛ حتما از همان روش شليك و دريافت امواج (ليزر يا چيز ديگر) استفاده مي شود.

من هیچ تاکیدی ندارم نوشته من درست هست.من عین کتاب را نوشتم.

ضمن اینکه فاصله کیلومتری معیار بسیار مناسب برای سنجش سرعت مجاز هست.

خودتونم می دونین که رد و بدل شدن دیتاها با فاصله چند کیلومتری بسیار سریع رخ می دهد.

من الان امکان اسکن کردن ندارم.اما هر زمان که تونستم تصاویر و توضیحات مربوط را برای اطمینان

بیشتر در اختیار دوستان قرار خواهم داد.

X_Man
23 February 2009, 05:14 PM
به طور مثال،فاصله دوربین اول و دوم 500 متر.حداکثر سرعت مجاز 120.اگر شما با حداکثر سرعت مجاز از دوربین

اول رد بشی مثلا باید 8 ثانیه بعد به دوربین دوم برسی اگر 6 ثانیه برسی یعنی بیشتر از حداکثر مجاز رفتی.

پس دوربین دوم از شما عکس می اندازه:icon_coolجریمه می شی.
بدون شک از این سیستم استفاده نمی کنند! اصلا مسئله این نیست که شیوه ای که شما گفتید چه معایب و مزایایی داره، اما در این دوربین ها از این شیوه استفاده نمیشه.

این هوش مصنوعی که شما می گید برای تشخیص پلاک به کار میره.
دوبین هایی که پلیس ها کنار جاده می گذارند رو چطور توجیح می کنید؟؟
قبلا که در اتوبان قم تهران فقط یک دوربین بود رو چطور توجیح می کنید؟؟
اگر بعد از تئقف طولای مثلا در پمپ بنزین هم با سرعت زیاد از اولین دوربین رد بشید هم فلاش میزنه! اون رو چطور توجیح می کنید؟

john123
23 February 2009, 09:29 PM
با سلام ،
البته محاسبه مسافت بعيده.
ولي در جواب شما مي تونه تركيب هر دو باشه

s_m_taheri
28 February 2009, 02:35 AM
من با GPS محل دوربینهای جاده قم تهران رو علامت زدم. راحت میتونی قبل از رسیدن به دوربین سرعت رو کم کنید و رد بشی.

john123
28 February 2009, 09:11 AM
با سلام ،
قابل توجه دوستان ، طبق دستور فرماندهي پليس راه كشور تمام دوربين هاي كنترل سرعت تهران-قم غير فعال شده اند

X_Man
28 February 2009, 03:26 PM
با سلام ،
قابل توجه دوستان ، طبق دستور فرماندهي پليس راه كشور تمام دوربين هاي كنترل سرعت تهران-قم غير فعال شده اند
1. منبع خبر؟
2. دلیل دستور؟ :icon_ques

amahdavi2004
28 February 2009, 05:33 PM
با سلام ،
آنچه گفته اند غير فعال شود فقط دو سري تابلو هشدار سرعت مجهز به دوربين بوده اند كه حواس راننده ها را پرت مي كرده اند كه البته تا ديشب كه من رد شدم باز هم كار مي كردند.
ولي پليسهاي مجهز به دوربين به شدت فعاليت مي كنند. البته خيالتان را راحت كنم كه دوربينهاي ثابت اين اتوبان بي خطرند چون يا خرابند يا از تنظيم خارج شده اند يا لنزشان كثيف است و عكس واضحي نمي اندازند من در چند صد بار عبوري كه از اين اتوبان داشته ام تا بحال يك بار هم توسط دوربينهاي ثابت جريمه نداشته ام ولي چند مرتبه توسط پليسهاي مجهز به دوربين جريمه شده ام و با اين كه جايشان را مي دانستم گرفتارشان شده ام.

john123
28 February 2009, 05:36 PM
با سلام ،
منبع به خبر گزاري ها و خبر هاي هفته قبل مراجعه كيند
دليل اين كار ، از بين بردن تمركز رانندگان

X_Man
28 February 2009, 08:18 PM
آنچه گفته اند غير فعال شود فقط دو سري تابلو هشدار سرعت مجهز به دوربين بوده اند كه حواس راننده ها را پرت مي كرده اند كه البته تا ديشب كه من رد شدم باز هم كار مي كردند.
ولي پليسهاي مجهز به دوربين به شدت فعاليت مي كنند. البته خيالتان را راحت كنم كه دوربينهاي ثابت اين اتوبان بي خطرند چون يا خرابند يا از تنظيم خارج شده اند يا لنزشان كثيف است و عكس واضحي نمي اندازند من در چند صد بار عبوري كه از اين اتوبان داشته ام تا بحال يك بار هم توسط دوربينهاي ثابت جريمه نداشته ام ولي چند مرتبه توسط پليسهاي مجهز به دوربين جريمه شده ام و با اين كه جايشان را مي دانستم گرفتارشان شده ام.

اتفاقا اون دوبین ها خیلی باحال بودند :icon_arro البته روی خطوط حرکت می کردی قاطی میکرد :icon_mrgr
به نظر من هم این دوربین های ثابت کار نمی کنند، اولین دوربینی که تو جاده نصب شد از قم به سمت تهران بعد از فرودگاه بود، اون اوایل هر کس با سرعت از این دوربین رد می شد عواضی نگهش می داشتند و همون جا جریمه میکردنش.
من غیر از اون که ریسک نکردم با سرعت ازش رد بشم بقیه رو با سرعت بالای 120 ازشون رد شدم و هیچ حریمه ای تا به حال در منزل نیومده.

parsboy
28 February 2009, 08:52 PM
برای راحت شدن ازدوربین های کنترل سرعت ترفندی وجود داره دوربین های کنترل سرعت روی باند سبقت تنظیم شده و ماشین های باندهای اونوری دیده نمیشن ویه چیز دیگه اونا شما رو تا چند کیلومتر چک میکنند من که همیشه جلو دوربین های کنترل سرعت با سرعت های بالا میگذرم شما باید به محض دیدن دوربین ها لاینتون رو عوض کنید تا در امان باشد باید بدونید که دوربین ها وقتی عکس میگیرند که به فاصله 10متری اونها برسید

من دیشب که توی نیایش توی خط 1 داشتم با سرعت 70 تا میرفتم دقیقا دم دوربین که رسیدم
یه زانتیا هم با سرعت زیاد از خط 3 (خط سبقت) از کنارم رد شد
{مثل 2تا دونده که همزمان از خط پایان مسابقه رد بشوند ولی سرعت یکی کم و سرعت دیگری خیلی زیاد باشه}
و دوربین هم 2 بار فلش زد یعنی هم پلاک من رو عکس گرفت هم پلاک زانتیای متخلف رو
پس دوربین فقط روی باند سبقت تنظیم نیست و اینجوری هم نمیتونید گول بزنیدش

amingzj
28 February 2009, 10:03 PM
:icon_cry:
یه عکس دیگه برای من فرستادند!:icon_cry:
صیاد شیرازی جنوب - حداکثر سرعت 100 سرعت شما 116 - ساعت 7.02 جمعه2اسفند
من مسیرم از اونجا نیست نمیدونستم دوربین داره البته قبلا که بود میدونستم نداره!:icon_cry:

X_Man
28 February 2009, 10:23 PM
:icon_cry:
یه عکس دیگه برای من فرستادند!:icon_cry:
صیاد شیرازی جنوب - حداکثر سرعت 100 سرعت شما 116 - ساعت 7.02 جمعه2اسفند
من مسیرم از اونجا نیست نمیدونستم دوربین داره البته قبلا که بود میدونستم نداره!:icon_cry:
تو کدوم لاین بودید؟

john123
28 February 2009, 11:13 PM
چه كسي جاده هاي ايران را رصد مي كند؟

مهدي صارمي‌فر: نصب دوربين‌هاي كنترل سرعت در شهرها و جاده‌ها در تمام دنيا يكي از مهم‌ترين عوامل كاهش صدمات و تلفات ناشي از تصادفات رانندگي است.

در ايران هم چند سالي است كه اين دوربين‌ها در آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها نصب شده است. اگرچه فناوري دوربين‌هاي كنترل سرعت ابتدا در اروپا و آمريكا پياده شده و سپس به ساير كشورهاي دنيا راه‌يافت، اما در ايران پس از اين‌كه تصميم گرفته شد از اين دوربين‌ها استفاده شود، دانشمندان داخل كشور مطالعه براي ساخت داخلي اين دوربين‌ها را آغاز كردند.
تيمي در دانشكده برق دانشگاه اميركبير پس از چند ماه تحقيق و مطالعه توانست فناوري طراحي و ساخت دوربين‌هاي كنترل سرعت را شبيه‌سازي كند و دوربين كنترل سرعتي كه زير نظر دكتر اميراحمد سپهري، استاد دانشگاه اميركبير ساخته شد، سال گذشته توانست عنوان محصول نمونه وزارت صنايع را از آن خود كند.
با وجود اين‌كه محصول داخلي، در آزمايش‌ها نسبتا سربلند بيرون آمد، در مناقصه آزادراه تهران-قم و كرج-قزوين كه 32 دوربين لازم داشت، اتفاق ديگري رخ داد. دانشگاه اميركبير، 2 ميليارد و 800 ميليون تومان قيمت داد ولي شركت هلندي-انگليسي گاتسو كه سابقه طولاني در ساخت دوربين‌هاي كنترل سرعت دارد، با پيشنهاد 9 ميليارد و 600 ميليون توماني، برنده مناقصه شد و همين مساله اعتراض دانشگاه اميركبير را برانگيخت.
دكتر سپهري، در اين باره، ضمن بيان اين كه قانون مناقصات در اين‌گونه موارد مشكلاتي دارد، توضيح مي‌دهد: علت ردشدن ما اين اعلام شد كه دانشگاه صنعتي اميركبير، توان فني لازم را ندارد و امتيازهاي لازم را از نظر فني كسب نكرده‌است. اما امتيازهاي ديگر چه؟ يكي از موارد اين امتيازها اين است كه آيا شركت داخلي، نماينده انحصاري است يا نه. اگر نيست، 15 امتياز منفي مي‌گيرد.
معلوم است كه دانشگاه، نماينده جايي نيست! باز يكي از اين موارد اين است كه آيا دانش فني اين‌كار از شركت خارجي خريداري شده است يا اين كه فقط فناوري وارد شده‌است. دانشگاه كه فناوري مال خودش است، باز در اين مورد امتياز نمي‌آورد.
به هرحال، در آن مناقصه دكتر سپهري و همكارانش در دانشگاه اميركبير نامه‌اي به وزير راه فرستادند و سرانجام با همكاري برخي مديران وزارت راه قرار شد دوربين‌هاي ايراني هم در آزادراه كرج-قزوين نصب و آزمايش شود.

مناقشه بر سر استاندارد
چون نصب دوربين‌هاي گاتسو در آزادراه تهران-قم نتايج بسيار درخور توجهي داشته، پيش از آغاز سال 1386 و براي كنترل سرعت اتومبيل‌ها در ايام نوروز امسال، سردار رويانيان در جلسه‌اي از ما خواستند كه در آزادراه قم - كاشان - اصفهان هم دوربين‌هاي‌‌مان را نصب كنيم.
اين را غلامحسين شهبازي، نماينده شركت گاتسو در ايران مي‌گويد و بر استانداردهاي لازم براي رعايت حقوق شهروندي در تجهيزات و سيستم‌هاي ITS تاكيد مي‌كند. به گفته او، هدف از رعايت هرنوع استانداردي در دوربين‌هاي كنترل سرعت چه در نمونه داخلي و چه در نمونه خارجي، اين است كه سيستمي داشته‌باشيم كه با كمترين خطا، اتوموبيل‌هاي خلاف‌كار را شناسايي كند؛ سيستمي كه مطمئن بوده و حقوق شهروندي را رعايت كند.
چراكه وجود خطا در سيستم باعث مي‌شود كه هركسي در دادگاه مدعي شود كه برگ جريمه‌اي كه براي او صادر شده‌است در محدوده همين خطاي سيستم بوده‌است.اما دكتر سپهري استاندارد نبودن دوربين‌هاي داخلي و دخالت رئيس پليس راه كشور در اين ماجرا را رد مي‌كند و مي‌گويد: مملكت قانون دارد.
برنامه نصب اين دوربين‌ها يك برنامه چندين ميليارد توماني است و براي همين بايد طبق قانون مناقصه برگزار شود. سردار رويانيان هم چنين حرفي نزده‌است. شرايط ترك مناقصه هم در قانون آمده‌است.
در آزادراه تهران-قم، 9 دستگاه هست كه قيمت هركدام 300 ميليون تومان است. دكتر سپهري با بيان اين‌كه اين شركت گفته اين 9 دستگاه را ما به‌صورت آزمايشي اين‌جا مي‌گذاريم، به روابط پشت پرده تاثيرگذار در مناقصه اشاره مي‌كند: در مناقصه اول شركت روبوت قرار بود 12 ميليارد تومان و گاتسو 14 ميليارد تومان قيمت بدهند تا روبوت برنده شود.
بايد بدانيد كه اين دوشركت در سطح مديريت بسيار هماهنگ هستند. اين قرارداد شامل كشيدن فيبر نوري در اين آزادرا‌ه‌ها هم بود. اما چون قيمت ما پايين بود، گاتسو 9 ميلياردتومان قيمت داد و همين باعث اختلاف اين دو شركت هم شد. الان مهندسان گاتسو مي‌روند پاي دستگاه و اطلاعات را استخراج مي‌كنند. پس فيبر نوري كجاست؟

يعني اين دستگاه‌ها را هديه كرده‌اند؟
بله. اين دستگاه‌ها را اين‌جا گذاشته‌اند كه بعدا كاملش كنند. خوب اين رفتارها هم براي يك «بيزينس‌من» يك رفتار حرفه‌اي است. باز درمورد خوزستان آقاي شهبازي گفته‌اند 80تا دوربين را قرار است آن‌ها نصب كنند. نه‌خير! اين‌طوري نيست. در خوزستان صحبت 80تا دوربين شده است ولي هنوز معلوم نشده كه چه شركتي اين مناقصه را انجام خواهد داد.

پس وزارت راه چرا اجازه داده كه اين دوربين‌ها در آزادراه قم-كاشان نصب شود؟
به همان دليلي كه ما نفهميديم آن 7 ميليارد تومان آزادراه كرج-قزوين چه شد! حالا هدف ما اين‌جا اين نيست كه زخم كهنه قبلي را باز كنيم. هدف اين است كه حالا كه كشور صاحب يك فناوري شده است، از آن استفاده كنيم.
مثلا يكي از مسايلي كه نماينده شركت گاتسو در صحبت‌هايش با رسانه‌ها مطرح مي‌كند، استاندارد ce0122 است. اين استاندارد اصلا ربطي به دوربين‌هاي كنترل سرعت ندارد. اين يك استاندارد براي بسته‌بندي است.
همين شركت، چند سال پيش تعدادي دوربين كنترل سرعت آنالوگ به كشور فروخت، با اين عنوان كه اين دوربين‌ها استاندارد انگليس را دارند. انگليس كه استاندارد ندارد. موسساتي در انگليس يا هرجاي ديگر اروپا هستند كه استاندارد مي‌دهند. مثل اين است كه بگوييم كه اين كامپيوتر خانگي فلان استاندارد IEEE را دارد.
اين‌طور نيست. هر مصرف‌كننده‌اي كامپيوترش را بر اساس نيازهاي خودش آماده مي‌كند. اين‌طور نيست كه كل كامپيوتر استاندارد باشد. ولي تمام قطعات آن استانداردهاي IEEE يا اينتل را دارد.
براي دوربين‌هاي كنترل سرعت هم همين موضوع صادق است. مثلا استانداردي هست كه تشعشعات دستگاه‌ها را كنترل مي‌كند. قسمت مادون قرمز ما اين استاندارد FCC را دارد.
سپهري در پاسخ به اين سوال كه «شما چرا اين استاندارد ce0122 را براي دستگاه‌تان نمي‌گيريد تا از مزيتي كه رقبا استفاده مي‌كنند، استفاده كنيد؟» مي‌گويد: اين‌ها تازه مدت كوتاهي است كه مطرح شد. گاتسو رفته براي بسته‌بندي‌اش استاندارد ce0122 را گرفته‌است.
اين كه دليل نمي‌شود كه مثلا عكس‌هايي كه اين دستگاه مي‌گيرد درست است يا نه. در دوربين‌هاي كنترل سرعت، شركت آلماني ديگري هست به‌نام روبوت. اين شركت اصلا حرفي راجع‌به استاندارد ce0122 نمي‌زند.

اين شركت كه در سطح مديريت، ارتباطات نزديكي هم با گاتسو دارد، دنبال يك استاندارد ديگري رفته‌است و همه‌جا راجع‌به استانداردهايي كه خودش گرفته صحبت مي‌كند. ما هم اين استانداردها را داريم. بخش حافظه دوربين‌هاي ما كه حساس است، ce دارد و انواع استانداردهاي ديگر.

آيا دوربين‌هاي خارجي مزيتي دارند؟ خطاي دوربين‌هاي شما چقدر است؟
شهبازي، نماينده گاتسو در ايران در پاسخ به اين سوال مي‌گويد: صفر درصد. دستگاه ما اصلا خطا ندارد. ببينيد وقتي قرار است از جيب مردم و از بيت‌المال هزينه شود تا كاري براي مردم انجام شود بايد آن‌كار درست باشد. موسسه استاندارد سوئيس يكي از دقيق‌ترين موسسات استاندارد دنياست. ما اگر مدعي هستيم كه سيستم ما دقيق است، خب از اين موسسات معروف، گواهينامه استاندارد بگيريم.

قاضي دادگاه از كجا بداند كه اين فرد خلاف‌كرده يا نه؟
اما سپهري، سرپرست تيم سازنده دوربين داخلي، خطاي سيستم را يك درصد اعلام مي‌كند و البته ادعا مي‌كند سيستم گاتسو هم آن‌طور كه در بروشورهاي خودشان هم آمده و در هنگام بستن قرارداد هم اعلام كردند، خطاي دستگاه‌شان 3 درصد است.
او مي‌گويد: بهترين دستگاه‌هاي دنياخطاي 1 درصدي دارند. براي همين پليس چند كيلومتر در ساعت تخفيف مي‌دهد و سرعت‌هاي ثبت‌شده در لب مرز را جريمه نمي‌كند. هر سيستم مهندسي درصدي از خطا دارد. اصلا سيستم بدون خطا نداريم. ايشان در نمايشگاه گفتند كه دوربين‌هاي گاتسو استاندارد پليس انگليس را دارد. مگر پليس انگليس استاندارد مي‌دهد؟ ما هم تاييديه پليس ايران را داريم.

دوربين‌هايتان هر ثانيه چند عكس مي‌گيرد؟
شهبازي مي‌گويد: دوربين ما درهر ثانيه 5تا عكس مي‌گيرد. اين دوربين اصلا براي همين كار ساخته شده‌است. گاتسو تخصصش ساختن اين دوربين‌هاست. اما سيستمي كه آقاي سپهري ساخته‌اند، سيستمي است كه قطعاتش را سرهم كرده‌اند.
دوربين‌هاي عكسبرداري سيستم ايشان دوربين Canon معمولي است. اصلا نمي‌تواند اين قدر عكس بيندازد! ثانيا اگر همزمان دوماشين باهم در تصوير باشد، دوربين‌هاي ايشان نمي‌تواند مشخص كند كدام اتومبيل خلاف‌كار است.
اما سپهري پاسخ مي‌دهد: اولا اصلا مهم نيست كه سيستم در ثانيه چند عكس مي‌گيرد. مهم اين است كه سيستم در ثانيه چندتا سرعت مي‌خواند. سيستم ما در ثانيه 10تا سرعت مي‌خواند و اسما 2تا عكس مي‌گيرد.
البته مي‌تواند 4 عكس در ثانيه هم بگيرد. سيستم‌هاي گاتسو، اولا 2تا عكس را هم به زور مي‌گيرد، ثانيا اگر فاصله دوماشين كمتر از 10 متر باشد، اصلا در خواندن سرعت ناتوان است! دو نوع فناوري براي تشخيص سرعت وجود دارد كه دوربين‌هاي ما هر دونوع اين فناوري‌ها را دارد.
يكي برمبناي حداكثر سرعت است كه در آن، دوربين يك عكس نمي‌گيرد، چندتا عكس مي‌گيرد و از مقايسه آن‌ها مي‌توان فهميد كه اتومبيل خلاف‌كار كدام است. ضمن اين كه در اين شرايظ، دوربين‌هاي گاتسو از عكس گرفتن عاجز است. فناوري ديگر كه از لحاظ فرهنگي در ايران كاربرد ندارد، براساس شكل هندسي اتومبيل خلاف‌كار را مشخص مي‌كند.
سپهري در پاسخ به ادعاي نماينده شركت گاتسو، كه در گفتگو با همشهري به ايراد دستگاه‌هاي ساخت داخل كه در شيراز نصب شده، اشاره كرده و گفته بود دوربين‌هاي ايراني در بلوار چمران شيراز، سر يك پيچ، سرعت يك وانت درحال حركت را 160كيلومتر در ساعت ثبت كرده‌اند و اين قطعا اشتباه است، مي‌گويد: ببينيد اين نامه محرمانه‌اي را كه شما مي‌گوييد، من هم ديدم.
ما دنبال امضا كننده اين نامه را گرفتيم تا فهميديم كسي كه اين نامه را نوشته خودش از كارمندان گاتسو است. در مورد آن وانت در بلوار چمران هم بايد بگويم كه بار آن وانت، ديگ و قابلمه‌هاي تهيه غذا براي عزاداري بوده است. وسايل پشت اين وانت تكان مي‌خوردند. چون اين دستگاه‌ها با اثر دوپلر كار مي‌كنند، براي همين دستگاه اين سرعت را ثبت كرده است. پليس اين عكس را ديد و متوجه بار وانت شد و جريمه را ثبت نكرد. اما مسئله اين است كه اين گزارش محرمانه چه‌طور دست گاتسو رسيده ‌است؟!
مافيا وارد مي‌شود
به هرحال اين يك رقابت تجاري است. كشور ما به يك فناوري دست‌پيدا كرده‌است و اين طبيعي است كه رقباي خارجي براي اين‌كه فناوري داخلي در كشور خودمان به‌كارگرفته شود، مانع‌تراشي كنند. اما به نظر مي‌رسد ماجراي به‌كارگيري دوربين‌هاي كنترل سرعت در جاده‌هاي كشور، در حال تبديل شدن به يك ماجرا خيلي جدي است.
چند وقت پيش قرار شد كه دوربين‌هاي ساخت داخل به‌طور امتحاني در مشهد نصب شوند. شب اولي كه اين دوربين در مشهد نصب‌شد، پاي يكي از اين دوربين‌ها نزاعي در گرفت. دكتر سپهري درباره حوادث آن شب در مشهد كه منجر به كشته شدن يك نفر هم شد مي‌گويد: پايه‌هاي دستگاه ما را آتش زدند. با ديلم هم به‌جان دوربين ما افتادند.
مي‌خواستند دستگاه را باز كنند و مواد اشتعال‌زا را داخلش بريزند. مي‌خواستند نشان بدهند كه دوربين‌هاي ما مشكل دارد و مثلا ممكن است منفجر شود. رقيب ما در مشهد، شركت روبوت بود. خلاصه صبح كه متخصصين شركت ما رفتند تا دستگاه را بررسي كنند، ديدند كه دستگاه آتش‌گرفته است. اما سيم‌ها را كه وصل كردند، ديدند كه دستگاه سالم است و به‌خوبي هم كارمي‌كند.
اين نشان مي‌داد كه دستگاه آتش نگرفته بلكه آن را به آتش كشيده‌اند. عكس‌ها را كه خالي كردند ديدند كه حتي در لحظه‌اي كه آن افراد درحال آتش‌زدن دستگاه و پايه‌اش بودند، ماشيني با سرعت رد مي‌شده و دستگاه ضمن گرفتن عكس آن ماشين، عكس اين افراد را هم گرفته است.
يعني نه‌تنها اين خرابكاري به نفع‌‌شان تمام نشد، بلكه شهرداري مشهد صورتجلسه كرد كه دستگاه با وجود تمام اين خرابكاري‌ها درست كار كرده‌است. رقابت سازندگان داخلي و خارجي براي رصد جاده‌هاي ايران، همچنان ادامه دارد.

تاریخ ورود خبر: 3 شهریور 1386 ساعت 18:04
تاریخ تایید: 3 شهریور 1386 ساعت 20:42
تاریخ به روز رسانی: 3 شهریور 1386 ساعت 20:35
لینک خبر: http://www.hamshahrionline.ir/News/?id=30994

behnam_hastam
1 March 2009, 11:03 AM
بدون شک از این سیستم استفاده نمی کنند! اصلا مسئله این نیست که شیوه ای که شما گفتید چه معایب و مزایایی داره، اما در این دوربین ها از این شیوه استفاده نمیشه.

این هوش مصنوعی که شما می گید برای تشخیص پلاک به کار میره.
دوبین هایی که پلیس ها کنار جاده می گذارند رو چطور توجیح می کنید؟؟
قبلا که در اتوبان قم تهران فقط یک دوربین بود رو چطور توجیح می کنید؟؟
اگر بعد از تئقف طولای مثلا در پمپ بنزین هم با سرعت زیاد از اولین دوربین رد بشید هم فلاش میزنه! اون رو چطور توجیح می کنید؟

توجیح نمی کنم! توضیح می دهم:

دوربین های پلیس که کنار جاده استفاده می شه Laser gun هست.یعنی با پرتاب اشعه لیزر

و دریافت اون سرعت رو تشخیص میده(ربطی هم به نوشته من نداشت من دوربین های ثابت رو توضیح

دادم)

2-باز هم نوشته شما بی ربط به نوشته من بود.من دوربین های ثابت که با فاصله نصب می شوند را

توضیح دادم شما می گی دوربین تکی چی؟؟؟

دوربین تک هم شبیه laser gun عمل می کنه.تا از جلوش با سرعت غیر مجاز رد بشی عکس می

اندازه.

3-اینجا هم هوش مصنوعی عمل می کنه!یعنی از شما با هوش تره!

یعنی اگر شما با سرعت غیر مجاز از دوربین اول عبور کنی همونجا عکس گرفته می شه.نیازی به

دوربین دوم نیست.دوربین دوم و بعدی ها زمانی استفاده می شن که راننده ای بخواهد زبل بازی

در بیاره جلو دوربین اول سرعت رو کم کنه تا مصافتی که به دوربین دوم می رسه سرعت رو زیاد کنه!

که دوربین دوم تشخیص می ده و عکس می ندازه..

ما هم در واقعیت دوربین اول و دوم را نمی توانیم تشخیص دهیم.

{این هوش مصنوعی که شما می گید برای تشخیص پلاک به کار میره}

پلاک در ایران هوش مصنوعی نداره دوست عزیز.از رو همون عکسی که گرفته می شه می فهمن!

اوایل که در یادگار مسیر شمال به جنوب دوربین نصب شده بود تخلفی ثبت شده بود به نام یک رنو5

سرعت غیر مجاز 180!:icon_twis

بعد از بررسی راهنمایی و رانندگی مشخص شد یه ماکسیما با پلاک دستکاری شده بوده!

پس هنوز در تشخیص پلاک در ایران هوش مصنوعی به کار برده نشده است!

در آخر پیشنهاد می کنم برای اینکه اطلاعاتتون کامل بشه به کتاب IT که به زبان انگلیسی نوشته

شده مراجعه کنید.

X_Man
1 March 2009, 12:20 PM
توجیح نمی کنم! توضیح می دهم:

دوربین های پلیس که کنار جاده استفاده می شه Laser gun هست.یعنی با پرتاب اشعه لیزر

و دریافت اون سرعت رو تشخیص میده(ربطی هم به نوشته من نداشت من دوربین های ثابت رو توضیح

دادم)

2-باز هم نوشته شما بی ربط به نوشته من بود.من دوربین های ثابت که با فاصله نصب می شوند را

توضیح دادم شما می گی دوربین تکی چی؟؟؟

دوربین تک هم شبیه laser gun عمل می کنه.تا از جلوش با سرعت غیر مجاز رد بشی عکس می

اندازه.

3-اینجا هم هوش مصنوعی عمل می کنه!یعنی از شما با هوش تره!

یعنی اگر شما با سرعت غیر مجاز از دوربین اول عبور کنی همونجا عکس گرفته می شه.نیازی به

دوربین دوم نیست.دوربین دوم و بعدی ها زمانی استفاده می شن که راننده ای بخواهد زبل بازی

در بیاره جلو دوربین اول سرعت رو کم کنه تا مصافتی که به دوربین دوم می رسه سرعت رو زیاد کنه!

که دوربین دوم تشخیص می ده و عکس می ندازه..

ما هم در واقعیت دوربین اول و دوم را نمی توانیم تشخیص دهیم.

{این هوش مصنوعی که شما می گید برای تشخیص پلاک به کار میره}

پلاک در ایران هوش مصنوعی نداره دوست عزیز.از رو همون عکسی که گرفته می شه می فهمن!

اوایل که در یادگار مسیر شمال به جنوب دوربین نصب شده بود تخلفی ثبت شده بود به نام یک رنو5

سرعت غیر مجاز 180!:icon_twis

بعد از بررسی راهنمایی و رانندگی مشخص شد یه ماکسیما با پلاک دستکاری شده بوده!

پس هنوز در تشخیص پلاک در ایران هوش مصنوعی به کار برده نشده است!

در آخر پیشنهاد می کنم برای اینکه اطلاعاتتون کامل بشه به کتاب IT که به زبان انگلیسی نوشته

شده مراجعه کنید.

شما کاملا در مورد مفاهیم هوش مصنوعی (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%87%D9%88%D8%B4_%D9%85%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%B9% DB%8C) در اشتباهید.
من رشته تحصیلیم کامپیوتر بوده و حداقل 3 واحد هوش مصنوعی پاس کردم، فکر می کنم ادامه بحث اینجا بی فایده است اگر سوالی داشتید در پیام خصوصی در خدمتتون هستم.

behnam_hastam
3 March 2009, 12:02 AM
من حوصله بحث ندارم.قول می دهم تا 12 روز آینده تصاویر این مطالبی که در اینجا مطرح کردم بگذارم.

امیدوارم اون موقع نگید که کتاب اشتباه نوشته.

john123
3 March 2009, 12:17 AM
با سلام ،
من قصد ورود به بحث دو دست عزيز رو ندارم ، ولي اگه قرار باشه مدت زمان بين دو دوربين محاسبه بشه ، نيازمند اين هست كه دوربين ها از تمام ماشين هايي كه از جلو اونها رد ميشه عكس بگيره و با عكس قبلي كه از هر ماشين گرفته شده مقايسه بشه و بررسي بشه كه آيا سرعتش مجاز بوده يا نه، اگه همچنين روشي ابداء بشه كاملترين نوع بررسي و نظارت هست ، ولي خطاهاي پياده سازي و انجام اون خيلي زياده و فكر ميكنم حداقل تا 20 ، 30 سال آينده امكان پياده سازي اون نباشه

amingzj
3 March 2009, 01:38 AM
تو کدوم لاین بودید؟
لاین اخر (سرعت) !

behnam_hastam
3 March 2009, 02:49 PM
هنوز اسکنرم دستم نرسیده که تا 11 روز دیگر میرسد.

لطفا لینک زیر را مطالعه بفرمایید تا اطلاعاتتون کامل تر بشه.

http://www.computerweekly.com/Articles/2006/08/09/217582/digital-speed-cameras-designed-to-work-over-a-distance.htm

h-taher
7 March 2009, 08:48 PM
با سلام خدمت دوستان
اين دوربينهاي ليزري كه استفاده مي كنند تا چند متري سرعت رو تشخيص ميده ؟
آيا اين دوربينها در شب كارايي دارند ؟
چون من از يكي شنيدم كه در شب فقط دوربينهايي كه عكس مي گيرند كارايي دارند ؟
با تشكر

john123
7 March 2009, 11:31 PM
هنوز اسکنرم دستم نرسیده که تا 11 روز دیگر میرسد.

لطفا لینک زیر را مطالعه بفرمایید تا اطلاعاتتون کامل تر بشه.

http://www.computerweekly.com/Articles/2006/08/09/217582/digital-speed-cameras-designed-to-work-over-a-distance.htm
با سلام ،
اگه به قيمت پياده سازي اين سيستم نگاه كنيد ، مي بينيد كه فعلاً در حد يك روياست.
در ضمن خطاي اين سيستم خيلي زياده ، براي اينكه بايد از همه ماشين هاي عبوري(از هر دوربين)
عكسبرداري شده و با عكس هاي قبلي مقايسه بشه و ...

farzad_Sh_2020
8 March 2009, 12:10 AM
آقا من توی شیراز نفهمیدم این دوربین ها کار میکنن یا نه . خودم چندبار رد شدم با سرعت بالا ولی یک سال میشه و خبری از جریمه هم نشد . نشنیدم کسی بگه جریمه شدم . یعنی سر کاری هست ؟
راستی یک سوال . سیستم دوربین های ایران قدیمی هست یا جدید ؟ آخه از اوون ور آب یک دستگاه تشخیص دوربین سرعت آورده بودن که ما تو سفر به شمال یک دوربین هم تشخیص نداد . ولی این دستگاه در آمریکا جواب میده . نمی دونم مال ایران خیلی پیشرفته هست یا خیلی پس رفته که دستگاهه میگه این حلبی هست ولش کن .

pedram55
8 March 2009, 05:35 PM
با سلام خدمت دوستان
اين دوربينهاي ليزري كه استفاده مي كنند تا چند متري سرعت رو تشخيص ميده ؟
آيا اين دوربينها در شب كارايي دارند ؟
چون من از يكي شنيدم كه در شب فقط دوربينهايي كه عكس مي گيرند كارايي دارند ؟
با تشكر

من 2 بارکه کنار جاده کار میکردم از 2 تا پلیس پرسیدم وهر دو میگفتند2 کیلومتر برد داره :icon_cry:
واین یعنی اینکه قبل از اینکه شما دوربین را ببینید افتادید توی دونه تسبیح !!
البته این دوربینهایی که پلیسها پشتش می ایستند

pedram55
8 March 2009, 05:40 PM
دستگاه هائی هست که دتکتور هستند و سیگنال رادار سرعت سنج یا دوربین را تشخیص میدهند و به شما هشدار میدند .و ظاهرا scrambler هم هستند و فکر کنم سیگنال و موج ارسالی از دوربین را مختل میکنند . حتی به عنوان گارانتی در طول مدت استفاده از دستگاه اگر جریمه شدید کارخونه قبض را پرداخت میکنه .
این هم لینک شرکتشیکی بخره تست کنه ببینه خوبه یا نه !
http://rockymountainradar.com

farzad_Sh_2020
8 March 2009, 09:07 PM
من 2 بارکه کنار جاده کار میکردم از 2 تا پلیس پرسیدم وهر دو میگفتند2 کیلومتر برد داره :icon_cry:
واین یعنی اینکه قبل از اینکه شما دوربین را ببینید افتادید توی دونه تسبیح !!
البته این دوربینهایی که پلیسها پشتش می ایستند

دوربین های قدیمیشون خیلی جواب نمی داد . یعنی بهترین حالت 500 متر . ولی این آخرین هایی که دارن اگه صاف باشه و تمیز(کویر ) تا 3 کیلومتر را هم میزنه و حتی تا زاویه خاصی ( نمی دونم چقدر) نسبت به جاده هم که باشه میتونه سرعت را تشخیص بده.
کسی توی اتوبان شیراز تا مرودشت اطلاعی از دوربین داره ؟ چون 2 هفته ای هست همه جا تابلو زدن کنترل با دوربین .

Mazda-Drive
9 March 2009, 03:47 PM
دوربین های جدید ناوگان راهنمایی و رانندگی خیلی پیشرفته شده. افسر با یه دوربین که دارای یک صفحه نمایش 5 اینچی و لمسی هست بر روی یک صنندلی در کنار جاده نشسته و از فاصله ی حداقل 2 کیلومتری پلاک خودرو رو مشاهده میکنه و هم فیلم و هم سرعت آن را ضبط میکند. و جالب اینجاست که دوربین هوشمند هست. تعریف کردن براش که سرعت بالای 120 خودش ضبط میکند ( تنظیم سرعت بستگی به مکان دارد ) و هیچ راهی برای گریز از جریمه نیست. حتی اگر افسر هم جریمه ننویسد یک قبض جریمه از مرکز به آدرس پلاک خودرو صادر میشود. و دستگاهشون گزینه ای بنام حذف نداره. هر شب دوربین ها رو به مرکز تحویل میدن برای انتقال اطلاعات ثبت شده. قانون جدید : 20 کیلومتر بالاتر از حداکثر سرعت مجاز ، ماشین متوقف و انتقال به اولین پارکینگ به مدت 1 الی 5 روز. تمام مطالبی که ذکر کردم به چشم دیدم. حتی پشت دوربین هم بودم و مشاهده کردم فیلم خودم رو. بسیار دقیق عمل میکنند

behnam_hastam
6 June 2009, 02:28 AM
من خيلي بد قولي کردم.اما اومدم که زير قولم نزده باشم.

اينم سيستم تشخيص سرعت.اميدوارم دوستاني که هوش مصنوعي خوندن کتاب زبانشون رو هم بهتر بخونن.

http://i43.tinypic.com/k03j1l.jpg

farzad_Sh_2020
6 June 2009, 09:28 AM
من خيلي بد قولي کردم.اما اومدم که زير قولم نزده باشم.

اينم سيستم تشخيص سرعت.اميدوارم دوستاني که هوش مصنوعي خوندن کتاب زبانشون رو هم بهتر بخونن.

http://i43.tinypic.com/k03j1l.jpg

سلام . چیزی که اینجا هست فکر کنم یک دوربین ساده باشه چون فاصله بین 2 دوربین همیشه ثابت هست . فقط میاد زمان طی شده مثلاً توی 10 متر را چک میکنه و سرعت را بدست میاره . ولی تو ایران تا جایی که من دیدم 1 دوربین تک بوده و فاصله درکار نیست .

john123
6 June 2009, 12:48 PM
در ضمن پياده كردن چنين سيستمي علاوه بر هزينه بر بودن و بالا بردن استهلاك دوربين(هر ماشين يك عكس، در ضمن با چنين سيستمي ماشين ها هم بايد با هم هماهنگ كنند يه موقع ، يكي كمي عقب تر از اون يكي بود عكسش بيفته:icon_twis). همچنين يه لحظه قطعي ارتباط بين دوربين ها باعث ميشه اين سيستم كلاً بلا استفاده بمونه
در ضمن دقيق هم نيست(توقف هايي كه ممكنه بين دو دوربين صورت بگيره و ...)
من فكر ميكنم بيشتر در حد يه تئوري باشه(البته عرض كردم فكر ميكنم) اگر دوست خوبمون كه زحمت تصاوير رو كشيدن اطلاع دارند كه در جايي پياده شده باشه اعلام كنند ما هم استفاده مي كنيم.

X_Man
6 June 2009, 06:24 PM
من هزار بار دیگه هم می گم این چیزی که شما می گید هوض مصنوعی نیست.

behnam_hastam
8 June 2009, 08:21 PM
در ضمن پياده كردن چنين سيستمي علاوه بر هزينه بر بودن و بالا بردن استهلاك دوربين(هر ماشين يك عكس، در ضمن با چنين سيستمي ماشين ها هم بايد با هم هماهنگ كنند يه موقع ، يكي كمي عقب تر از اون يكي بود عكسش بيفته:icon_twis). همچنين يه لحظه قطعي ارتباط بين دوربين ها باعث ميشه اين سيستم كلاً بلا استفاده بمونه
در ضمن دقيق هم نيست(توقف هايي كه ممكنه بين دو دوربين صورت بگيره و ...)
من فكر ميكنم بيشتر در حد يه تئوري باشه(البته عرض كردم فكر ميكنم) اگر دوست خوبمون كه زحمت تصاوير رو كشيدن اطلاع دارند كه در جايي پياده شده باشه اعلام كنند ما هم استفاده مي كنيم.

اين سيستمي بود که در سال هاي پيش ،قبل از ورود GPS در پليس اروپا استفاده مي شد که منسوخ شده.من عکس را گذاشتم تا جواب دوستي رو بدم که بنده را متهم به عدم شناخت کافي از هوش مصنوعي مي نمودند.
امروزه براي تشخيص پلاک ماشين از ماژول هاي نرم افزاري استفاده مي شود(شرکت خودمون چند سري از اين ماژول ها را براي سازمان کنترل ترافيک و راهنمايي و رانندگي از کشور دانمارک خريداري کرد).
قديم در حدود 2 3 سال پيش،در ايران پلاک ماشين رو اپراتور ضبط تخلفات تشخيص مي داد.که در پست هاي پيشين به يک مورد اشتباه در اين سيستم اشاره کردم.
امروزه هم راهنمايي و رانندگي خوشبختانه سعي در به روز کردن تجهيزات خود دارد و از چند وقته ديگر محدوده طرح ترافيک و بعد از اون زوج و فرد از طريق همين دوربين هاي هوشمند کنترل خواهد شد.

در ضمن دوستي که مي گويد هزينه زياد، همين دوربين هايي که در گذشته براي تشخيص سرعت استفاده مي شد و از هلند خريداري شده بود با حساب کردن هزينه نرم افزار و Housing داراي رقمي معادل 40 ميليون تومان مي شد.
مگر شما انتظار داريد پياده سازي چنين سيستمي چقدر هزينه داشته باشد؟؟
تازه اين رقمي است که به مردم اعلام شده رقم اصلي چقدر بوده من هنوز نفهميدم.

ar1358
1 December 2009, 07:48 PM
تازه گرفتم:
Rocky mountain radar/laser detector
RMR-8RDS
http://rockymountainradar.com/system/product/image/5/test.jpg?1218834635
* New Advanced Micro-Scan TM allows for faster detection for POP RADAR DETECTION
* Voice Alert with Intelli-Voice TM keeps your eyes on the road!
* Selectable Bi-Lingual Voice Alert – English/Spanish
* New ALT TM Adaptive Laser Tracking for better laser performance
* New Smart-Scan TM lowers false alerts
* 360 degree radar and laser detection
* Detects all Radar bands (X, K, Ka, SuperWide, Pulse, Instant-On, Photo, and POP)
* Detects all Laser Speed Devices (Pro-Laser, LTI, Laser-Lite, and Stalker)
* Detects Safety Alert (SA) and Safety Warning System (SWS)
* VG-2/VG-3 Undetectable – Selectable VG-2 Detection
* Selectable Alert Tones, Last setting memory
* Signal Strength Meter, Mute/Auto-Mute, Dim, City/Highway Functions
* Includes necessary hardware to install.
* One Year Warranty

Front and Rear Sensors with Control Panel Auxiliary ports (2) for expansion modules Includes necessary hardware to install.

Remote install radar/laser detector with radar/laser scrambler. Offers full 360 detection and protection.

* Discrete Remote Installation
* Detects All Radar
* Detects All Laser
* Scrambles All Laser
* Scrambles All Radar
* 360 degree Scrambling
* 360 degree Detection
* Made in USA
* 1-year Ticket Rebate

260 دلار شد.
2 ماه دیگه در ایران امتحانش می کنم
:icon_excl

arash_2006
1 December 2009, 09:22 PM
ذوستان کسی در مورد دوربین های جدیدی که هم در سطح جاده ها و هم در معابر شهری دیده میشه که شبها یک چراغ چشمک زن آبی دارند اطلاعاتی داره؟
این دوربین ها در شب هم کارایی دارند یا فقط روزها میتونند عکس بگیرند یا تشخیص سرعت بدن؟
خداییش دیگه سرعت رفتن خیلی سخت شده آدم احساس میکنه همیشه یکی هست که داره تعقیبش میکنه:icon_cry:

farzad_Sh_2020
1 December 2009, 10:12 PM
سلام
اگر منظورتون دوربین های جدید هست که از ترکیب دو دوربین تشکیل میشه که یکیش قدیمیا هست و یکیش هم بزرگ هست و جدیداً کم و بیش دارن میدن به گشت های تو جاده خیلی پیشرفته هست

- پلاک رو هم ثبت میکنه به همراه عکس و در صورت توقف نکردن خودش جریمه میکنه+جریمه عدم توجه به ایست پلیس هم میاد روش و اگر تا 30 روز پست براتون نیاورد 2 برابر هم میشه
- توی شب حتی چراغ خاموش هم باشید به راحتی تا برید تو فاصله کاری دوربین سرعت شما ثبت میشه
- به راحتی تنظیم میشه برای جاهایی که سبقت ممنوع هست و اگر تو این قسمت 2 تا جسم(ماشین ) کنار هم نزدیک بشن جسم سمت راست پلاکش ثبت میشه
و ....

خوب چندتا نکته :
- توی جاده های عادی شب پلیس برای سرعت جایی نمی ایسته چون خطر تصادف خیلی زیادی برای خود پلیس داره
- توی اتوبان جاهایی که مثل پارکینگ باشه و فضای زیادی برای توقف باشه مواظب باشید
- یادتون نره این دوربین های جدید لازم نیست مامور بایسته کنارش و خودش خود به خود میتونه ثبت کنه کلیه تخلفات رو
موفق باشید

یادم رفت بگم : این دوربین ها خیلی کم هست فعلاً و علتش هم قیمت حدود 65 میلیونی این مدل هست و گفت که مسئولیت هرگونه مشکلی بر عهده افسر هست . پس فعلاً زیاد نمیشه خیلی . مثلاً پلیس راه شیراز - مرودشت یکی بیشتر نداره

از شیراز تا سروستان - استهبان - نیریز یکی هم ندیدم داشته باشن ...

arash_2006
2 December 2009, 08:28 PM
ممنون بابت راهنمایی تون
ولی منظور من دوربین هایی بود که روی یک ستون مانند نصب هستند و در ارتاع و در کنار خیابان ها نصب شدند
الان تو شهر ما خیلی زیاد شدند و تقریبا تمام سطح جاده های کمربندی رو پوشش میدن
شب ها هم یک چراغ آبی رنگ دارند که چشمک میزنه ولی نمیدونم شب ها هم میتونند پلاک رو بخونند یا نه؟ چند وقت پیش تو روزنامه ای که مختص شهر مشهده عکس یک کمری رو که تو یکی از همین خیابون ها بود انداخته بود که کاملا مشخص بود با همین دوربین ها گرفته شده ولی نمیدونم شب ها هم به همین شکل عمل میکنند یا نه

farzad_Sh_2020
2 December 2009, 09:50 PM
سلام . آها از این دوربین سفیدها که مثل مکعب هست ؟

بله توی شب کار میکنه . توی نمایشگاهی که رفتیم حتی بطور زنده هم وصل بودن به دوربین . ولی جالبه بدونید سرعت بالای 130 عکس ماشین بعدی میوفتاد

مثلاً زده بود 132 کیلومتر ساعت فلان و مکان فلان ولی میدیدی یک کامیون تو عکس هست و بعد دقت که میکردی زیر سپر یک ماشین سواری هم بالای عکس بود . پس یعنی ضعف دوربین. البته شاید تنظیم نباشه

kssa
30 March 2010, 11:32 PM
تازه گرفتم:
RMR-8RDS
* New Advanced Micro-Scan TM allows for faster detection for POP RADAR DETECTION
* Detects all Radar bands (X, K, Ka, SuperWide, Pulse, Instant-On, Photo, and POP)
* One Year Warranty

Front and Rear Sensors with Control Panel Auxiliary ports (2) for expansion modules Includes necessary hardware to install.

Remote install radar/laser detector with radar/laser scrambler. Offers full 360 detection and protection.

* Detects All Radar
* Detects All Laser
* Scrambles All Laser
* Scrambles All Radar
* 360 degree Scrambling
* 360 degree Detection
* Made in USA
* 1-year Ticket Rebate

260 دلار شد.

دوست من بسیار جالبه
اما خودتون هم میدونید استفاده از این دستگاه هم ممنوعه! در امریکا که پلیس دستگاهی استفاده میکنه که این دستگا ه ها رو شناسایی میکنه که اگر از شما بگیرند کلی جریمه داره البته فکر نکنم سیستم ما در اینده نزدیک استفاده بکنه.
خوشحال میشم از جزییات طرز کارش هم توضیحی ارائه نمایید

موفق باشید

pedram55
31 March 2010, 07:35 AM
تازه گرفتم:
RMR-8RDS
* One Year Warranty

* Detects All Radar
* Detects All Laser
* Scrambles All Laser
* Scrambles All Radar
* 360 degree Scrambling
* 360 degree Detection
* Made in USA
* 1-year Ticket Rebate

260 دلار شد.

فکر کنم 2 ماه شد دستگاه رسید ؟ تستشد؟

شكرريز
6 April 2010, 12:44 AM
سلام

بابا هي داره برات چشمك ميزنه .. شما تحويلش نميگيري خب ..

زمانها رو يادداشت كن اگر اشتباها جريمه فرستادند .. برو اعتراض كن

farzad_Sh_2020
26 October 2010, 01:08 PM
سلام دوستان

من به دليل تردد زياد با ماشين از شيراز به دانشگاه توي مسيرم دوربين چندتا هست . البته من اكثر اوقات بيشتر از 120 نميرم ولي دوتاش سرعت زده 70 تا كه توي اتوبان ستم هست .

حالا يك سوال داشتم . اين دوربين ها فقط وقتي جلوشون رد ميشي بايد سرعت مجاز باشه يا نه ؟

چون از چندين نفر شنيدم پلاك ماشين ثبت ميشه و دوربين بعدي باز پلاك رو ميگيره و اگر زمان طي شده بين 2 دوربين از زمان استاندارد بيشتر باشه و اين مورد توسط 2 دوربين ثبت بشه جريمه ميشيد .

ممنون ميشم اگر كسي چيزي ميدونه راهنمايي كنه . چون 70 كيلومتر خيلي ظلم هست . يعني ترجيه ميدم بخوابم تا ماشين اين مسافت رو طي كنه . به راحتي هم ميشه 150 تا 160 اين مسير رو رفت و مووندم چرا نوشته 70 .

MUSTANG2010
15 November 2010, 10:18 PM
سلام دوستان

من به دليل تردد زياد با ماشين از شيراز به دانشگاه توي مسيرم دوربين چندتا هست . البته من اكثر اوقات بيشتر از 120 نميرم ولي دوتاش سرعت زده 70 تا كه توي اتوبان ستم هست .

حالا يك سوال داشتم . اين دوربين ها فقط وقتي جلوشون رد ميشي بايد سرعت مجاز باشه يا نه ؟

چون از چندين نفر شنيدم پلاك ماشين ثبت ميشه و دوربين بعدي باز پلاك رو ميگيره و اگر زمان طي شده بين 2 دوربين از زمان استاندارد بيشتر باشه و اين مورد توسط 2 دوربين ثبت بشه جريمه ميشيد .

ممنون ميشم اگر كسي چيزي ميدونه راهنمايي كنه . چون 70 كيلومتر خيلي ظلم هست . يعني ترجيه ميدم بخوابم تا ماشين اين مسافت رو طي كنه . به راحتي هم ميشه 150 تا 160 اين مسير رو رفت و مووندم چرا نوشته 70 .
با سلام و ارادت
والا اين دوربين ها انواع و اقسام مختلف داره، ولي آخرين ورژنش ليزرگان هست كه يه موج ليزر به طرفت ميفرسته و اونو دريافت ميكنه و دوباره يه موج ديگه ميفرسته و دوباده اونو دريافت ميكنه.
از فاصله زماني به دست اومده، سرعت ماشينت مشخص ميشه و تمام اين كارها از فاصله 1 يا 2 كيلومتري تا اين دوربين ها انجام ميشه ، ضمنا اين دوربينها ميتونه همزمان روي 20 ماشين يا بيشتر قفل كنه. ولي فكر نكنم اونايي كه شما ميفرماييد زياد پيشرفته باشه، ضمنا ممكنه يه راننده وقتي از دوربين اول رد شد، لاينشو عوض كنه، پس اينجوري نيست

farzad_Sh_2020
16 November 2010, 12:08 AM
با سلام و ارادت
والا اين دوربين ها انواع و اقسام مختلف داره، ولي آخرين ورژنش ليزرگان هست كه يه موج ليزر به طرفت ميفرسته و اونو دريافت ميكنه و دوباره يه موج ديگه ميفرسته و دوباده اونو دريافت ميكنه.
از فاصله زماني به دست اومده، سرعت ماشينت مشخص ميشه و تمام اين كارها از فاصله 1 يا 2 كيلومتري تا اين دوربين ها انجام ميشه ، ضمنا اين دوربينها ميتونه همزمان روي 20 ماشين يا بيشتر قفل كنه. ولي فكر نكنم اونايي كه شما ميفرماييد زياد پيشرفته باشه، ضمنا ممكنه يه راننده وقتي از دوربين اول رد شد، لاينشو عوض كنه، پس اينجوري نيست

سلام
ممنون بابت پاسخ
كاري به لاين نداره
دوربين هاي جديد حتي اينا كه پليس ها ميذارن كنار جاده و يكم بزرگ هست سيستم تشخيص پلاك داره . عكس كه ميگيرن پلاك از توي عكس استخراج ميكنه خود سيستم پس از اين نظر هيچ مشكلي نيست . ولي خب آيا به نظر شما در يك لحظه يك دوربين ميتونه روي چندتا ماشين فيكس بشه ؟

MUSTANG2010
16 November 2010, 09:54 PM
سلام
ممنون بابت پاسخ
كاري به لاين نداره
دوربين هاي جديد حتي اينا كه پليس ها ميذارن كنار جاده و يكم بزرگ هست سيستم تشخيص پلاك داره . عكس كه ميگيرن پلاك از توي عكس استخراج ميكنه خود سيستم پس از اين نظر هيچ مشكلي نيست . ولي خب آيا به نظر شما در يك لحظه يك دوربين ميتونه روي چندتا ماشين فيكس بشه ؟
با سلام و احترام خدمت تمامي دوستان، اين مطلب رو از نت گرفتم.
فرزاد عزيز و خوبم اينو بخون خيلي جالبه

سیستم جانبی لیزر گان جهت تصویر برداری اتوماتیک از متخلفین سرعت غیر مجاز تا فاصله 500 متری
سیستم عکسبرداری لیزرگان یکی از ابزارهای بسیار کاربردی است که با توجه به قیمت آن نسبت به دیگر سیستمهای ثبت تخلف سرعت میتوان آن را پر طرفدار ترین ابزار شناسایی تخلف سرعت دانست.
اشکالات این سیستم را میتوان به شرح زیر بر شمرد.

عدم کارکرد اتوماتیک
نشانه روی به صورت Random بر روی خودروها.
خطای کاربر و عدم مرور مجدد تخلف.
عدم امکان اثبات تخلف به متخلف.
عدم وجود آرشیو مناسب از متخلفین.
فرار برخی متخلفین و عدم ثبت آنها به صورت تصویری و خطای ناشی از ثبت آنها پس از فرار از صحنه.
عدم ارائه اتوماتیک برگ جریمه و مشکلاتی که متخلف و کاربر بدان مبتلا هستند.
http://hna-co.com/images/laser%20gun.JPG
لیزر گان یک ابزار برای شناسایی تخلف است و عملیاتی را با هدف ثبت تخلف انجام نمیدهد. این موضوع خود دلیل بسیاری از مشکلات فوق است ، به طور کلی سیستمهای ثبت تخلف سرعت بر دو نوعند : نوع اول سیستمهای اتوماتیک ثبت تخلف هستند که از میان آنها میتوان به سیستمهای خودروئی راداری و پایه ثابت اشاره کرد که بر خلاف لیزر گان از فواصل چند صد متری قادر به تشخیص سرعت نیستند و از قیمتی بیش از 10 برابر یک لیزر گان برخوردارند و مزیت بزرگ آنها عدم نیاز به پرسنل پلیس برای کارکردشان میباشند که بالطبع برای این مزیت اساسی میبایست هزینه گزافی پرداخت.
نوع دوم این گونه سیستمها ، تجهیزاتی است که برای کارکرد در شرایط عملیاتی همانند لیزر گان نیاز به پرسنل پلیس دارند. و از قیمت بسیار پایین تری بر خوردارند.
اگر از مشکل عدم اتوماتیک بودن سیستم لیزر گان بگذریم ، تنها میتوان به این نکته اشاره کرد که عمده ترین ایراد این سیستم عدم ثبت تصاویر و ارائه پرینت برگ جریمه است.
به همین منظور نمونه هایی از سیستمهای کم حجم و عملیاتی تحت عنوان laser Gun Camera Accessory توسط شرکتهای مختلف خارجی چون روبوت – TTM سوئیس – Atlanta – TMT آفریقای جنوبی و RedSpeed انگلیس و شرکتهای دیگر ساخته شده که در کنار لیزرگان عملیات ثبت تصاویر متخلفین را نیز انجام میدهد.
پس از دانستن هدف از سیستم دوربین جانبی لیزر گان روش کار این دستگاه را نیز بیان میکنیم.
این گونه سیستمها در دو نوع Pack شده در کنار لیزر گان ( مانند نمونه Redspeed) که همه سیستم دوربین ثبات و لیزر گان در یک Pack قرار دارند و نوع دوم تحت عنوان سیستم های مجزا ارائه گردیده اند.
اجزای چنین سیستمی را میتوان به صورت زیر برشمرد
<LI style="TEXT-ALIGN: justify; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>دوربین تصویر برداری یا عکس برداری <LI style="TEXT-ALIGN: justify; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>لنز با بزرگنمایی مناسب برای فواصل دور <LI style="TEXT-ALIGN: justify; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>سیستمی جهت رکورد تصاویر و یا فیلم ( که اغلب این شرکتها از PC برای این منظور استفاده کرده اند) <LI style="TEXT-ALIGN: justify; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>تغذیه مناسب <LI style="TEXT-ALIGN: justify; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>شارژر خودروئی
امکانات و تجهیزات جهت نصب سیستم در کنار لیزر گان
همانطور که از اجزای چنین سیستمی برمی آید این سیستم در کنار لیزر گان قرار گرفته و به آن متصل میگردد. پس از یک تنظیم و نصب اولیه دو سیستم در کنار یکدیگر به نحوی آسان و قابل قبول ، کاربر همانند گذشته با لیزرگان بر روی خودروها نشانه رفته و شلیک میکند. در صورتی که خودرویی با سرت غیر مجاز مورد هدف قرار بگیرد تصویر آن توسط سیستم اخذ شده و بایگانی میگردد.
در صورتی که این خودرو توسط پلیس متوقف شود ، پلیس میتواند تصویر حین تخلف را ( سرعت در پایین تصویر حک شده ) به متخلف نشان داده و برگ جریمه اتوماتیک سیستم را به وی تحویل دهد. این سناریو با کمی تغییر در تمامی سیستمهای دوربین جانبی لیزرگان رعایت شده و جملگی بر همین منوان عمل میکنند.

از آنجائیکه در این سیستم به هنگام اخذ تصویر در فواصل دور امکان استفاده از فلاش عکس برداری نیست و نیز استفاده از لنز با بزرگنمایی بالا و افزایش سرعت تصویر برداری ( به علت وجود سوژه متحرک) ، این سیستم بسیار پیچیده بوده و اخذ تصاویر در فاصله بیش از 300 متر توسط هیچ یک از شرکتهای خارجی ادعا نشده و چه بسا که در مشخصات فنی آنها تنها تصاویری قابل پلاک خوانی است که از فاصله 200 متر به پایین اخذ شده باشد.
از طرفی با توجه به اینکه این نوع تصویر برداری پرتابل یک نوع عکاسی از سوژه ای متحرک در فاصله ای دور است شرایط مختلف نور و دمای محیط میتواند حداکثر فاصله تصویر برداری را گاهاً کمتر نیز نماید.

سیستم ساخته شده توسط شرکت هوشمند نمایه افراز
این سیستم با همان هدف یاد شده (ثبت تصاویر متخلفین) به همان شیوه ای که سیستم های خارجی بر اساس آن ساخته شده اند طراحی و ساخته شده و تنها میتوان برتریهای زیر را نسبت به سیستمهای خارجی برای این سیستم ساخت داخل برشمرد.
<LI style="TEXT-ALIGN: justify; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>حداکثر فاصله تصویر برداری در این سیستم به گونه ای که نوع و رنگ خودرو در آن مشخص باشد 600 متر میباشد ( تقریباً 2 برابر تمامی سیستمهای خارجی) <LI style="TEXT-ALIGN: justify; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>حداکثر فاصله تصویر برداری در این سیستم از خودرو به گونه ای که در آن پلاک خودرو خوانا باشد 350 متر میباشد ( تقریباً 1.8 برابر سیستمهای خارجی).
قیمت این سیستم نسبت به نمونه های خارجی 30 تا 50 درصد کمتر است.

مشخصات عملکردی سیستم
این سیستم بر روی سه پایه لیزرگان نصب میشود به گونه ای که پس از قرار دادن یک Head با قابلیت تنظیم هر سه محور (این قطعه به منظور کالیبراسیون نقطه مرکزی لیزر گان و وسط دوربین دیده شده است) بر روی براکت کناری این Head مانیتور سیستم قرار میگیرد.
دوربین نیز بر روی Head یاد شده نصب میگردد و 3 کابل USB ( که جهت تخلیه اطلاعات دوربین میباشد) ، کابل VGA مانیتور ، کابل سریال لیزر گان به جعبه حاوی کامپیوتر متصل میشوند.
در کنار سیستم یک کامپیوتر صنعتی در کیسی که برای همین منطور تعبیه شده قرار گرفته و کابلهای فوق به آن وصل میگردد و توسط یک کابل از فندکی خودرو و یا باتری 12 ولت خودرویی برق این سیستم تامین میشود.
کانکتورهای اتصال به شبکه و پورت USB ( جهت اتصال پرینتر نیز در این جعبه دیده میشوند).

مد های عملیاتی سیستم
سیستم دارای دو مد عملیاتی است :

مد Single
در این مد با هر بار شلیک موفق لیزرگان در صورتی که تخلفی رخ داده باشد عکس متخلف ثبت میگردد.

مد Double
در این مد که برای اخذ تصاویر با کیفیت جهت پلاک خوانی ( مثلاً در فاصله 150 تا 200 ) متری در نظر گرفته شده ابتدا کاربر در فاصله بسیار دور مثلاً 700 متری با لیزر گان بر روی متخلف نشانه میرود و سرعت آن را اندازه میگیرد و سپس در حالی که در چشمی لیزرگان متخلف را مشاهده میکند با حرکت دسته لیزرگان متخلف را دنبال میکند و در فاصلهای نزدیک با یک کلیک دیگر بر روی لیزرگان عکس وی را میگیرد و اطلاعات شلیک 700 متری بر روی عکسی که در فاصله نزدیک گرفته ثبت میشود.
با این روش میتوان خودروی متخلف را قبل از اینکه متوجه لیزرگان و پلیس شود مشخص کرد و سپس تصویری در فاصله نزدیک از وی اخذ نمود.

موارد اختیاری که میتوان به سیستم افزود
1- GSM مودم یکی از تجهیزاتی است که میتوان آن را به سیستم افزود و از طریق آن اطلاعات محتلف را به مرکز مخابره کرد و در کنار یک ماژول GPS کل سیستم را به یک سیستم Online Tracking نیز مجهز نمود و از این طریق علاوه بر ارسال اطلاعات از طریق شبکه دیتا و یا SMS به کنترل واحدهای گشتی نیز گرداخت.
2- GPS ، با افزودن یک سیستم GPS میتوان موقعیت جغرافیایی محل تخلف را نیز در کنار تصویر اخذ شده حک کرد و نیز به صورت Offline به ثبت موقعیتهای عملیاتی گشت های پلیس پرداخت.
3- نرم افزار OCR ، میتواند تصاویر اخذ شده را به صورت اتوماتیک پلاک خوانی کند. دقت این نرم افزار به تنطیمات کاربر و فاصله تصویر برداری ( میبایست زیر 300 متر باشد) و نیز شرایط نور و محیطی ( عدم وجود گرد و غبار و مه و نور شدید و یا کم ) بستگی دارد.

مشخصات فنی اجزای جانبی

جدول زیر مشخصات فنی سیستم را مشخص میکند.

توضیحات
اجزاء

ردیف
Industrial Camera
750 X 480 pixel resolution
Color camera
Shutter Speed 1/12000
AWB system
USB

دوربین

1
High Performance Glass
800 mm zoom lens

لنز

2
1.00 GHz Celeron M
1GB Ram
Fan less
All in one PC
2 – RS232
1 USB
80 GB H.D.D
LAN 10/100
Power input 12V

کامپیوتر

3
Portable Printer
220V AC

پرینتر

4
7” display
Touch Screen
Sun light (400 cd/in)
Video input
VGA input
Power input 12V

مانیتور

5
12V – 40W power( exclude Printer)

تغذیه

8
4 band GSM network support
Data – SMS – GPRS
RS232 Control port
At-Command control from Host

GSMمودم)اختیاری)

9
Small DGPS
Patch Antenna
20 Satellite channels

GPS(اختیاری)

10
نرم افزار سیستم قادر است موارد زیر را انجام دهد.
<LI style="TEXT-ALIGN: right; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>آرشیو تصاویر بر اساس تاریخ و زمان <LI style="TEXT-ALIGN: right; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>مشاهده تصاویر اخذ شده <LI style="TEXT-ALIGN: right; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>تنظیم شرایط نوری دوربین در هر محل نصب شده <LI style="TEXT-ALIGN: right; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>نمایش تصاویر زنده در کنار تصاویر اخذ شده. <LI style="TEXT-ALIGN: right; unicode-bidi: embed; DIRECTION: rtl; MARGIN-LEFT: 0in; MARGIN-RIGHT: 0.5in" dir=rtl class=MsoNormal>تنظیم حد سرعت مجاز و نوع ارتباط.
سوئیچ بین مدهای مختلف سیستم.

نرم افزار

12
اتصال به شبکه LAN (به طور مثال به یک Laptop) جهت تخلیه سریع اطلاعات و به روز رسانی نرم افزارها.
شبکه

13
نرم افزار پلاک خوان قادر است پس از اخذ تصاویر در صورتی این تصاویر در فاصله ای کمتر از 300 متر اخذ شده باشند و یا در مد Double صورت گرفته باشند پلاک خودروی متخلف را نیز استخراج نماید).

OCR( اختیاری)

14

با ارادت

farzad_Sh_2020
16 November 2010, 11:25 PM
ممنون بابت اين مطلب

من پارسال توي نمايشگاه نيروي انتظامي كل اين موارد و كلي چيز ديگه رو از آقاي پليس كشيدم بيرون .

سيستمش خيلي پيشرفته بود و نميدونم چرا اينجا نوشته اتوماتيك نيست ولي تو جاده دانشگاه خودمون اين دوربين جديدها يكي دارن فقط و خيلي بزرگ هست و از همين دو تيكه ها افسر خيلي وقت ها پشتش نيست ولي جريمه ميكنه .

يكي از مواردي كه واقعاً تعجب داشت اين بود كه اين دوربين ميشد جايي گذاشت و سبقت غير مجاز و ... هم ثبت كرد و يكي از مواردي كه من كمي نتونستم قانع بشم ثبت تخلف نبستن كمربند ايمني هست كه از خيلي ها شنيدم .

قبل از دوربين هم تابلو بزرگ نوشته سامانه هوشمند ثبت تخلفات رانندگي .

اينو ببينيد :

http://www.inn.ir/iran_media/image/2010/11/315191110_orig.jpg

MUSTANG2010
17 November 2010, 11:55 AM
با سلام و احترام
فرزاد جان، يعني ميتونه نبستن كمربند رو هم بطور اتوماتيك ثبت كنه؟
با ارادت

farzad_Sh_2020
19 November 2010, 08:52 PM
اگر سيستمشون بخواد در حد عكسي كه بالا قرار دادم باشه يا حتي ضعيف تر بله ميتونه .

amahdavi2004
30 June 2012, 12:52 PM
بعد از توقیف یک هیوندای در اتوبوان قزوین که 210 کیلومتر می رفت، اکنون یک هیوندای دیگر با متوسط سرعت 203 کیلومتر توقیف شده است.

سرهنگ محمدرضا مهماندار، فرمانده پلیس راه این خبر را به ایسنا داده است و گفته: "ساعت 7 صبح روز پنجشنبه برابر گزارش‌هاي دريافتي يك دستگاه سواري هيوندا آزارا زرشكي به رانندگي فردي 48 ساله داراي پايه يك گواهي صادره از شيراز كه از اصفهان به آباده در حركت بود، با متوسط سرعت 203 كيلومتر بر ساعت توسط دوربين‌هاي هوشمند كنترل سرعت شناسايي شد.به گفته او راننده تنها در نزدیکی دوربین های کنترل سرعت، از سرعت ماشین کم می کرده است: "راننده پس از نزديك‌شدن به دوربين‌ها سرعت خود را به سرعت مجاز كاهش مي‌داد، در محور اصفهان-آباده دوربين‌هاي هوشمند كنترل سرعت نصب شده است كه ميزان متوسط سرعت راننده را بين دو دوربين اندازه‌گيري مي‌كند كه اين فرد نيز از اين طريق شناسايي و به علت سرعت غيرمجاز و حركات مخاطره‌آميز ضمن اعمال قانون خودرواش توقيف شد."
آنطور که سرهنگ مهماندار گفته است، این راننده خوش سابقه هم نیست: "راننده در چهارم تيرماه سال جاري نيز در همين مسير به دليل تخلف سرعت غيرمجاز 140 كيلومتر بر ساعت توسط دوربين‌هاي هوشمند اعمال قانون شده بود كه قطعا با توجه به تكرار اين تخلف و سرعت بسيار بالا برابر قانون با اين راننده متخلف به طور جدي برخورد خواهد شد."به گزارش خبرآنلاین؛ در حادثه مشابهی که 23 خردادماه در اتوبان قزوین اتفاق افتاده بود، یک خودروی هیوندای، با 210 کیلومتر بر ساعت، توقیف و 230 هزار تومان جریمه شد.این درحالی است که در جدول جدید نرخ جرایم رانندگی سرعت غیر مجاز نهایتا 100 هزار تومان جریمه دارد. اما معمولا سرعت غیر مجاز، همراه با تخلفات دیگر هم ثبت می شود. در جدول جرایم رانندگی چنین امده است: جريمه سرعت غيرمجاز با توجه به ميزان سرعت از 40 تا 100 هزار تومان و ده نمره منفي براي رانندگان شخصي، سبقت غيرمجاز و تجاوز به چپ 100 هزار تومان با پنج نمره منفي، حركت با دنده عقب در بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها 100 هزار تومان با پنج نمره منفي، انجام حركات مارپيچ 100 هزار تومان با سه نمره منفي، صحبت با تلفن همراه در سرعت‌هاي بيش از 60 كيلومتر در ساعت 50 هزار تومان با سه نمره منفي و عدم استفاده از كمربند ايمني براي تمامي سرنشينان و يا كلاه ايمني براي راكب و ترك نشين آن در جاده‌هاي كشور 30 هزار تومان.

http://www.khabaronline.ir/detail/224145/society/Police

جل الخالق!!؟:icon_twis
به نظر شما خالي بندي و براي ترسانيدن راننده ها نيست؟
شايد هم يك اپراتور گذاشته اند و روي يك سوژه خاص كليد مي كند و اسمش را گذاشته اند سامانه هوشمند!؟:icon_mrgr

gilan
2 December 2012, 01:22 PM
دستگاه هائي هست که دتکتور هستند و سيگنال رادار سرعت سنج يا دوربين را تشخيص ميدهند و به شما هشدار ميدند .و ظاهرا scrambler هم هستند و فکر کنم سيگنال و موج ارسالي از دوربين را مختل ميکنند . حتي به عنوان گارانتي در طول مدت استفاده از دستگاه اگر جريمه شديد کارخونه قبض را پرداخت ميکنه .
اين هم لينک شرکتشيکي بخره تست کنه ببينه خوبه يا نه !
http://rockymountainradar.com
سلام من اين دستگاه رو دارم چند تا مشکل براي کار تو ايران باهاشون است :
1-دوربين هاي ساخت صا ايران رو ديتکت نمي کنه
2- زاويه دوربين حداکثر با دستگاه 30 درجه مي تونه باشه پس اگه به سمت راست منحرف کنين دوربينهائي که توسط نفر و بعضأ توسط پرسنل شجاع !!! پليس بين گارد ريل دو باند مستقر هستش رو از دست ميدين
3- تو سرعت خيلي بالا دوربينهاي ثابت رو تو 10-15 متري خبر ميده که يه کم ديره
4- بيسيم آتش نشاني - آمبولانس - مراکز نظامي و بعأ کاميونهاي ترانزيت خارجي رو با پليس تفکيک نميده
5- صداش رو اعصابته مخصوصأ شب اگه بچه تو ماشين خواب باشه
6- خودش از پليس بيشتر استرس ميده الکي جو ميده به راننده
7- من فقط تو جاده هاي جمهوري آذربايجان استفاده مي کنم اونجا سرعت بين 50-70 متغيره و يه مسير 300 کيلومتر در حالت عادي 8 ساعت طول ميکشه اونجا همه دستگاهها آمريکائي هستن و بدون رد خور همه رو ديتکت مي کنه خيلي به کار مياد.
8- تو کشور ترکيه پليس دستگاه کشف آنتي رادار داره اگه روشن باشه مي فهمه جريمه ناقابل 500 ليره تقديمتون ميشه
9- پليس ايران هنوز تو باغ نيست البته دستگاههاي موجود تو ايران ناقص جواب ميدن