PDA

View Full Version : لاستيك هاي نو تر را روي چرخ هاي عقب بيندازيد

اصغر
6 June 2011, 04:58 PM
سلام

باور عمومي اين است كه اگر 2 حلقه لاستيك نو داشته باشيم و 2 حلقه كهنه بهتر است لاستيك هاي نو را روي چرخهاي جلو ببنديم (به خاطر اينكه اگر لاستيك جلو بتركد كنترل ماشين سخت تر است) ولي كمپاني ميشلن توصيه ي كاملا متفاوتي دارد و مي گويد بهتر است لاستيك هاي نو را روي چرخهاي عقب بيندازيد. دليلش هم پايداري بيشتر ماشين در برابر لغزش است كه در فيلم زير نمايش داده مي شود.

البته توصيه مي كنم هيچ وقت از لاستيك هاي صاف و فرسوده در زير هيچ يك از چرخها استفاده نكنيد و همانطور كه در فيلم هم توصيه شده از لاستيك هاي با آج كمتر از 1.5 ميليمتر استفاده نكنيد و از استفاده لاستيك هايي با درصد آج متفاوت به خصوص در چرخهاي عقب پرهيز كنيد.

لينك فيلم (http://gilmour.persiangig.com/video/Hanging_new_tires_-_A_note_from_Michelin.wmv)

safasony
6 June 2011, 06:35 PM
سلام

باور عمومي اين است كه اگر 2 حلقه لاستيك نو داشته باشيم و 2 حلقه كهنه بهتر است لاستيك هاي نو را روي چرخهاي جلو ببنديم (به خاطر اينكه اگر لاستيك جلو بتركد كنترل ماشين آسان تر است) ولي كمپاني ميشلن توصيه ي كاملا متفاوتي دارد و مي گويد بهتر است لاستيك هاي نو را روي چرخهاي عقب بيندازيد. دليلش هم پايداري بيشتر ماشين در برابر لغزش است كه در فيلم زير نمايش داده مي شود.

البته توصيه مي كنم هيچ وقت از لاستيك هاي صاف و فرسوده در زير هيچ يك از چرخها استفاده نكنيد و همانطور كه در فيلم هم توصيه شده از لاستيك هاي با آج كمتر از 1.5 ميليمتر استفاده نكنيد و از استفاده لاستيك هايي با درصد آج متفاوت به خصوص در چرخهاي عقب پرهيز كنيد.

لينك فيلم (http://gilmour.persiangig.com/video/Hanging_new_tires_-_A_note_from_Michelin.wmv)

کلا اگه لاستیک جلو بترکد کنترلش سخت تره تا لاستیک عقب بترکد!
ولی حرف شما از لحاظ پایداری صحیح میباشد :icon_arro:icon_cool

XELTEK
6 June 2011, 06:50 PM
یه بحث چالش انگیز:icon_arro

من نظرم اینه که بهتره که لاستیک نو روی محور محرک نصب بشه

چون لاستیک محرک نیاز به اصطکاک بیشتری برای جلوگیری از هدر روی انرژی نیاز داره

پس این فرضیه که حتما باید لاستیک نو روی چخ عقب نصب بشه از نظر من مردوده

اصغر
6 June 2011, 09:28 PM
کلا اگه لاستیک جلو بترکد کنترلش سخت تره تا لاستیک عقب بترکد!
ولی حرف شما از لحاظ پایداری صحیح میباشد :icon_arro:icon_cool

ببخشيد اشتباه لپي (بديهي) بود كه تصحيح شد.

یه بحث چالش انگیز:icon_arro

من نظرم اینه که بهتره که لاستیک نو روی محور محرک نصب بشه

چون لاستیک محرک نیاز به اصطکاک بیشتری برای جلوگیری از هدر روی انرژی نیاز داره

پس این فرضیه که حتما باید لاستیک نو روی چخ عقب نصب بشه از نظر من مردوده

من كه معتقدم كلا نبايد لاستيك آنقدر صاف باشه كه تاثير زيادي روي هيچ يك از اين موارد داشته باشه ولي بحث اين بود كه اگر (به هر دليلي) يك جفت لاستيك نو داشته باشيم و يك جفت لاستيك با آج خيلي كم (ولي نه اونقدر كه خطر تركيدن داشته باشه) بهتره كم آج تر ها جلو باشند. بديهي است اگر انرژي كمي هدر بره بهتره تا سر پيچ دور خودت بچرخي و بري زير كاميون:icon_mrgr

پس خيلي هم چالشي نيست :icon_arro

جالب تر اينكه دوستان فيلم رو هم داونلود نكرده اند يعني بدون ديدن فيلم اون رو رد كرده ايد؟

ALAMKUH
7 June 2011, 02:47 PM
كمپاني ميشلن توصيه ي كاملا متفاوتي دارد و مي گويد بهتر است لاستيك هاي نو را روي چرخهاي عقب بيندازيد. دليلش هم پايداري بيشتر ماشين در برابر لغزش است

سلام

تجربۀ بنده در زمستان گذشته این موضوع را تأیید می کند .

اوایل سال گذشته چرخهای جلو پژو 405 مان را که کم آج شده بودند ( آج آن شاید اندکی بلندتر از شاخص فرسودگی تایر بود ) به عقب برده و چرخهای عقب را که نو نبودند اما آج زیادی داشتند به جلو منتقل کردم . تایرها میشلن انرژی با اندازۀ 14/70/175 هستند .

زمستان گذشته درست زمانی که وارد اتوبان تهران-کرج شدم بارش برف آغاز شد و شدت آن به گونه ای بود که خیلی ها با سرعت مطمئنه حرکت می کردند اگرچه هنوز زمین خیس نشده بود . به دلیل عجله ای که داشتم در خط سبقت با سرعت حدود 100 تا 110 کیلومتر بر ساعت با دندۀ 5 مجموعاً با 4 سرنشین ( 2 نفر در جلو و 2 نفر در عقب و بدون بار در صندوق ) رانندگی می کردم . هنوز دقیقه ای نگذشته بود که متوجه شدم در مسیر تقریباً مستقیم ، عقب خودرو اندکی به راست و چپ بازی می کند . بنابراین بلافاصله و قبل از آنکه بقیۀ سرنشینان متوجه شوند و آرامش خاطر آنها از بین برود سرعت را کم کرده به خط وسط رفتم و تا آخر مسیر با دندۀ 4 و سرعتی حدود 80 تا 90 کیلومتر بر ساعت ادامه دادم که آن حالت حتی در قوسها و سرازیریهای مسیر هم دیگر تکرار نشد .

MaZi Zo0M Z0oM
23 March 2012, 03:20 PM
با سلام.
موافق انداختن تاير نو رو چرخهاي عقب هستم براي اکثر روزهاي سال .چون خودم عادت داشتم پيچ ها رو با سرعت بالاتر طي کنم دقيقا تأثيرش رو چرخ هاي عقب کاملا محسوس هست.
ولي براي معابر پوشيده از برف و يخ در صورت نداشتن زنجير چرخ،لاستيک نو بهتره در چرخ جلو باشه(خودروهاي ديفرانسيل جلو).مشروط به رانندگي با سرعت زير 50 کيلومتر در ساعت .

habib8624
11 February 2013, 01:25 PM
فیلمی که گذاشتید قدیمیه و به نظر مربوط به خودروهای دیفر عقب میشه، من با نظر XELTEK (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?30070-XELTEK) بیشتر موافقم.