PDA

View Full Version : عوارض شهرداری خودرو ها

arashmaziar
14 November 2010, 12:32 AM
سلام
چند وقت پیش یکی از من پرسید مالیات ماشینت رو دادی یا نه؟
منم گفتم مالیات چیه گفت باید هر سال بدی وگرنه جریمه میشی
کسی میدونه جریان این مالیات چیه و چقدره و جریمه اش چجوریه؟

sigma rainy
14 November 2010, 09:13 AM
سلام.

برای هر سال که سوار ماشین میشید باید یه مقدار پولی بپردازید. که به این مالیات یا عوارض سالیانه اتومبیل میگن.

چگونگی پرداخت : شما به نزدیکترین شهرداری محل زندگیتون مراجعه میکنید . و همه ی مدارک ماشین از جمله : کارت ماشین / سند محضری / برگ سبز دنبال خودتون میبرید. و اونجا براتون یه قبض صادر میکنند که از طریق بانک پرداخت کنید.

و قبضش را پیش خودتون نگه دارید. تا برای مالیات های بعدی مشخص بشه که شما قبلا از سال ... تا ... را دادید .

1 نکته ی مهم : با عابر بانک پرداخت نکنید. چون نوشته های فیش عابر بانک بعد از 1 هفته پاک میشه. چون کاغذ حرارتیه.

جریمه داره ولی خیلی نیست. مهمترین چیزی که هست اینه که هر سال مالیات ها زیاد میشه یعنی اگه همون سال بدید بهتره.

موفق باشید:icon_cool

hsn
23 November 2010, 08:22 AM
برچسب عوارض رو هم شهرداری میده یا راهنمایی رانندگی؟

romeo_1593
23 November 2010, 05:49 PM
واسه 206 چقدره ؟

dietman
23 November 2010, 11:15 PM
سلام.

برای هر سال که سوار ماشین میشید باید یه مقدار پولی بپردازید. که به این مالیات یا عوارض سالیانه اتومبیل میگن.

چگونگی پرداخت : شما به نزدیکترین شهرداری محل زندگیتون مراجعه میکنید . و همه ی مدارک ماشین از جمله : کارت ماشین / سند محضری / برگ سبز دنبال خودتون میبرید. و اونجا براتون یه قبض صادر میکنند که از طریق بانک پرداخت کنید.

و قبضش را پیش خودتون نگه دارید. تا برای مالیات های بعدی مشخص بشه که شما قبلا از سال ... تا ... را دادید .

1 نکته ی مهم : با عابر بانک پرداخت نکنید. چون نوشته های فیش عابر بانک بعد از 1 هفته پاک میشه. چون کاغذ حرارتیه.

جریمه داره ولی خیلی نیست. مهمترین چیزی که هست اینه که هر سال مالیات ها زیاد میشه یعنی اگه همون سال بدید بهتره.

موفق باشید:icon_cool

البته جدیداً این خدمات رو باید از دفتر خدمات الکترونیک شهرداری دریافت کنید. خود شهرداری این خدمات رو ارائه نمیده. اگر مالیات رو سال قبل پرداخت کرده باشید و اطلاعات خودرو در سایت ثبت شده باشه، بصورت اینترنتی هم از طریق سایت شهرداری www.tehran.ir (http://www.tehran.ir) قسمت پرداخت عوارض خودرو می توانید پرداخت کنید. البته این دفاتر هم مثل پلیس +10 یک منبع برای درامد یکسری افراد شده چون اگر اشتباه نکنم 2500 هزینه خودشون رو هم میگیرند.
برای 206 من امسال 14 هزار تومان دادم.

baris
24 November 2010, 12:09 AM
البته شایان ذکر است که این پولی که گرفته میشه مالیات خودرو نمیشه اسمشو گذاشت این عوارض شهری مربوط به خودرو است که شهرداری بعلت تردد خودرو در شهر و هزینه هائی که خودرو میتونه بشهر وارد کنه میگیره که بایستی همین مبالغ دریافتی رو برای همین مساله هزینه کنه.
ولی افسوس که هیچ انصافی وجود نداره ودقیقا از تئوری از هر کی بیشتر داره باید بیشتر ازش گرفت داره اجرا میشه بدون در نظر گرفتن ماهیت کلی این عوارض که در بالا بهش اشاره کردم.
قدیما اگر بچه ها یادشون بیاد فکر میکنم به این صورت بود که ماشین های سواری به سه دسته تقسیم میشدن ( 4 ، 6 و 8 سیلندر) و و فارغ از قیمت خودرو این عوارض رنج مشخص و ثابتی داشت و خیلی متفاوت و متناسب با ارزش خودرو نبود ، 8 سیلندر ها عموما بدلیل پت و پهن بودن و جای بیشتری که اشغال میکردند همچنین طبیعتا وزن زیادشان وآسیب بیشتر به جاده و آسفالت و آلایندگی بیشتر هزینه عوارضشون از همه بیشتر بود و بعد 6 سیلندر و........از نظر منطقی که بخواهیم حساب کنیم اصولا ماشین های مدل بالاتر و مدرن تر و گرانتر باید عوارض کمتری پرداخت کنند و هر چقدر کهنه تر و فرسوده تر میشوند و چهره شهر را زشت تر میکنند عوارض بیشتر .
اما برای مزدا 3 ناقابل من سالی 45 هزار تومان دریافت کردند و از بنز و بی ام دابلیو های جدید چقدر دریافت میکنند الله اعلم
دیگه فکر این رو نمیکنند که اگر کسی داره مفتی از سر راه نیاورده و گناهش چیه که ماشین رو به بیش از دو برابر ارزش واقعی و غیر جهانی بخره و از طرفی بنزین رو به قیمت جهانی بخره و عوارض این چنینی بده و الی آخر
این مساله دقیقا مصداق اینو داره که در عوارض جاده ای و بزرگراه ها هم بیان تبعیض قائل بشن و مثلا از پراید 1000 تومان بگیرن و از مرسدس بیست هزار تومان ، که البته چندان دور از ذهن و بعید هم نیست که در آینده شاهد همین امر باشیم، همینطور تبعیض در بهای بیمه شخص ثالث
بدلیل اینکه هر چقدر ماشین مدرن تر و ایمن تر و ترمز و هندلینگ بهتری که داشته باشه احتمال وقوع تصادفش بیشتره و چون گرانتره رانندش کمتر احتیاط میکه که تصادف بکنه و ماشین خودش و طرف مقابل رو خسارت وارد کنه و چون داره باید دیه بیشتری بده و.....
:d

اصغر
24 November 2010, 01:15 AM
سلام

داغ دلم تازه شد!

5 شنبه ي هفته ي پيش قرار بود براي ماشين قبلي بريم محضر براي همين رفتم توي سايت شهرداري و اطلاعات خودرو رو وارد كردم و اطلاعات پرداختي قبلي رو بهم داد و نوشته بود براي 88 و جريمه اش و 89 جمعا 32000 تومان بدهكارم (مفاصاي 87 رو داشتم) من هم يه پرينت ازش گرفتم و گفتم اگه اينترنتي بپردازم تا مفاصاش بياد دير مي شه فردا صبحش قبل از محضر رفتم يكي از دفاتر الكترونيك كه متوجه شدم 5 شنبه ها تعطيلند :icon_bigg

خلاصه دردسرتون ندم همون پرينت رو با 32000 تومان نقد به خريدار دادم و گفتم قبل از تعويض پلاك و محضر اصلي خودش پرداخت كنه. شنبه اش بهم زنگ زد و گفت رفته اونجا و گفته اند 51000 تومان بدهكار است و نه 32000 تومان هرچه ايشون گفته بود بابا مفاصاي مهر شده ي 87 داره و 88 و 89 با جريمه هم كه مي شه 32000 تومان نپذيرفته بودند مجبور شده بود 51 رو بده.

شبش رفتم تو سايت شهرداري ببينم قضيه از چه قرار بوده كه با يك صفحه با مضمون "من بعد از 4 سال موفق شدم دوباره اين سايت رو هك كنم" مواجه شدم (پرينت اسكرينشم دارم) :icon_sad::icon_cry:

خلاصه فرداش سايت از هك دراومد ولي صداي من به جايي نرسيد و مجبور شدم 19000 تومان پول زور اضافه رو بدم و مطمئنم اگر بخوام دنبالشو بگيرم بايد اندازه ي 190.000 تومان وقت و انرژي بگذارم :icon_bigg

baris
24 November 2010, 02:30 AM
آخ فرهاد جان گفتی محضر داغ دل منو تازه کردی
من یه سوالی دارم ،یکی منو حالی کنه که شاید من نمی فهمم
چرا من همیشه در حال پول هستم ؟؟؟!!! چرا؟؟؟
مگر غیر از اینه که همه ما از درآمدی که کسب میکنیم در هر شغلی مالیات بر درآمد پرداخت میکنیم؟؟؟ ساده ترین قشر کارمند و کارگر یه نگاهی به کسورات فیش حقوقی و خالص دریافتیشون بندازن تا کسانی که کار تجاری میکنن
خوب حالا ما با این درآمد کسب شده مالیات کسر شده تشریف میبریم یه ماشین صفر خریداری میکنیم ،به سند کمپانی یه نیم نگاهی بیاندازید که برای خرید خودرو چقدر هزینه مالیات عوارض پرداخت نمودید روی قیمت خودرو
حال پس از گذشت مدتی بهر دلیلی لازم میشود که ماشین رو بفروشید که هزینه نجومی محضر را شمای فروشنده باید بپردازید
چرا بایستی برای فروش یکدستگاه آزرای کارکرده مبلغ هفتصد هزار چوق پرداخت کرد ؟؟
مگر از نظر تنظیم سند و غیره تفاوتی با یک پیکان 57 دارد
شاید این ماشین در سال 10 دفعه نقل و انتقال شد
مگر در خرید اولیه، اینها بر اساس ارزش خودرو پرداخت نشده؟
مگر از درآمد کسب شده برای خرید این خودرو مالیات پرداخت نشده
برای سوار شدنش هم که عوارض پرداخت شده
حالا شما همین ماشین را که چندین دفعه بعناوین مختلف مالیات براش پرداخت کردید را اصلا نمی فروشید و دور از جون صبح از خواب بر نمیخیزید ، چرا بایستی ورثه شما برای تملک آن مالیات بر ارث بپردازند؟؟؟ مگر این پول از راه حرام بدست اومده که براحتی هر جا رسیدی باید بدی
کدام گزینه صحیح است؟
1 :مرد حسابی مایه داری همینه دیگه
2 :ورثه چون پول یامفت بهشون رسیده چشمشون کور باید بپردازن
3 :مشکل خودته میخواستی همون پیکان رو سوار بشی و خرج محضر 70 هزارتومانی بدی بجای هفتصد هزارتومانی
4 :بابا 45 میلیون داری ماشین میفروشی پول گیرت میاد حالا هفتصد هزار تومان کمتر
5 :حمایت نکردن از تابوت های وطنی همین تنبیهات رو داره دیگه
6 :مرد حسابی چرا بقیه ندارن ، حتما درآمدت مشروع نبوده تو پیاده نشی کی پیاده بشه
7 :اصلا همینی که هست

Warrior--
1 December 2010, 02:06 PM
من اصلا از این قضیه ی مالیات و ... خبر نداشتم!!!

خوب شد این تاپیک را دیدم!
دوستان ما Pars ELX داریم مدل 84 و اتومبیل خودم که مدل 88 است.
با این حساب فکر کنم نزدیک 100 هزار تومان و یا بیش تر(با اکتساب جریمه ها) فقط باید برای این دو اتومبیل مالیات دهیم درست است؟!

با تشکر

aTN_1366
25 December 2010, 02:14 PM
سلام خدمت دوستان عزیز ،
سوالم اینه که برای ماشین صفر که از کارخونه تحویل گرفته میشه ، تو همون سال بازم عوارض شهرداری میخواد ؟
یعنی تو سال اول هم عوارض شهرداری باید پرداخت بشه یا از طرف کارخونه پرداخت شده ؟

آخه میخوام برای آرم طرح ترافیک اقدام کنم وقتی شماره VIN و پلاک رو میزنم میگه اول باید عوارض رو پرداخت کنید !!!

zxcvmohsen
25 December 2010, 03:07 PM
اینم یه لینک خوب که حتما بدردتون می خوره
قیمت عوارض سالیانه و فروش انواع خودرو رو داره

عوارض خودرو (http://notary.ir/UserFiles/File/Maliat89/AvarezEslahi1389.pdf) (لینک مستقیم واسه دانلود)

arash_2ti
25 December 2010, 03:50 PM
سلام خدمت دوستان عزیز ،
سوالم اینه که برای ماشین صفر که از کارخونه تحویل گرفته میشه ، تو همون سال بازم عوارض شهرداری میخواد ؟

آخه میخوام برای آرم طرح ترافیک اقدام کنم وقتی شماره VIN و پلاک رو میزنم میگه اول باید عوارض رو پرداخت کنید !!!

بله خودروسازها عوارض نمي دن موقع تحويل ماشين و موقع فروش شما بايد زحمتش رو بكشيد.
آقا دزد بازاره ديگه.
فقط فكر كنم بسته به اينكه چه ماهي خودرو تحويل شده باشه فرق كنه عوارض اون سال مثلا تحويل فروردين بيشتر از تير بايد پول بده.
اگه اشتباه مي كنم لطفا دوستان تصحيح كنند.

اصغر
25 December 2010, 08:05 PM
سلام خدمت دوستان عزیز ،

عوارض سال اول رو كارخونه مي پردازه (البته پولشو از شما مي گيره).

arash_2ti
26 December 2010, 10:10 AM
عوارض سال اول رو كارخونه مي پردازه (البته پولشو از شما مي گيره).

من خودم هفته پيش براي مزدا 3 جديد صفر كه از كارخونه تحويل گرفتيم و فروختيم عوارض دادم و اين خودرو ساز عزييييييييييز پرداخت نكرده بود. پرسيدم گفتند ديگه خودروسازها پرداخت نمي كنند.

zxcvmohsen
26 December 2010, 09:59 PM
من خودم هفته پيش براي مزدا 3 جديد صفر كه از كارخونه تحويل گرفتيم و فروختيم عوارض دادم و اين خودرو ساز عزييييييييييز پرداخت نكرده بود. پرسيدم گفتند ديگه خودروسازها پرداخت نمي كنند.
آرش تو عوارض فروش منظورت نیست؟ فکر می کنم یه عوارض سالانه داریم یه عوارض فروش
دقیق نمی دونم سازنده عوارض سال اول رو می ده یا نه اما عوارض فروش بحثش جداس..

arash_2ti
27 December 2010, 09:52 AM
نه همون عوارض سالانه. عوارض فروش يا همون ماليات رو كه دفتر خونه مي گيره ولي من رفتم دفتر خدمات الكترونيك شهر و بعد از پرداخت برچسب عوارض 89 رو هم بهم داد.
اتفاقا هم تو دفتر خونه و هم اون دفتره گفتم كه عوارض رو بايد خرمن خودرو مي داد ولي گفتن ديگه خودرو سازها عوارض رو نمي دن. حداقل بهمن كه نمي ده و مطمئنم.

vahidbaq
27 April 2011, 02:55 PM
شما یک متر خیابون سالم (حالا استانداردش پیشکش) توی هیچ شهری پیدا نمی کنید:icon_mad:. این شهرداریها باید سالانه یه عوارضی به مالکین ماشین ها بدن! تا برن کمک و بلبرینگ و ... عوض کنند.

gol111111
1 May 2011, 09:43 AM
سلام-همه اتومبیلهای سواری مشمول عوارض شهرداری میشن فقط کامیونها معافن عوارض سالیانه است از تاریخ تولید باید پرداخت بشه درغیر اینصورت مشمول جریمه میشه،جریمه هم روزشماره.درضمن موقع نقل وانتقال مواظب باشید سرتون کلاه نره و فروشنده تسویه کرده باشه

gol111111
1 May 2011, 09:48 AM
آقای اصغرکارخانه عوارض شهرداری پرداخت نمیکنه ،فقط ماشینهای وارداتی رو امکان داره نمایندگی کارهای شهرداریشو انجام بده هزینشو از شما میگیره،اگه سندخرید وفروشتون مهرشهرداری خورده یعنی پرداخت شده که اسم شهرداری رو هم ذکر میشه با مهرو امضاء

reza engine
6 November 2011, 03:13 PM
اگر عوارض ساليانه خودرو رو اينترنتي پرداخت كنيم، تكليف اون برجسب مسخره كه سال توش درج شده چي ميشه؟ مجدد بايد به دفاتر شهر الكترونيك مراجعه كنيم؟؟
واقعا خدمات الكترونيك ما به شيوه عصر تيركمون هست. رفتم خدمات دولت الكترونيك خلافي گرفته ميگم عوارض رو هم ميخوام پرداخت كنم ميگه بايد بري دفاتر شهر الكترونيك!!
نميشد اين رو تجميع كرد.
بماند كه با هزار زور جريمه آخري رو از درگاه بانك ملي و اينترنتي پرداخت كردم و دوباره اينجا منظور شده. با اينكه زمان زيادي هم از پرداختش ميگذاره. حالا به خاطر 20 هزار تومن جريمه كلي كار اداري بايد انجام بدم. فكر كنم اون زمان كه من پرداخت كردم شماره حسابون دايورت بوده به حساب آقاي خاوري در كانادا

faranak_khoshghel
6 November 2011, 03:47 PM
اگر عوارض ساليانه خودرو رو اينترنتي پرداخت كنيم، تكليف اون برجسب مسخره كه سال توش درج شده چي ميشه؟ مجدد بايد به دفاتر شهر الكترونيك مراجعه كنيم؟؟
واقعا خدمات الكترونيك ما به شيوه عصر تيركمون هست. رفتم خدمات دولت الكترونيك خلافي گرفته ميگم عوارض رو هم ميخوام پرداخت كنم ميگه بايد بري دفاتر شهر الكترونيك!!
نميشد اين رو تجميع كرد.
بماند كه با هزار زور جريمه آخري رو از درگاه بانك ملي و اينترنتي پرداخت كردم و دوباره اينجا منظور شده. با اينكه زمان زيادي هم از پرداختش ميگذاره. حالا به خاطر 20 هزار تومن جريمه كلي كار اداري بايد انجام بدم. فكر كنم اون زمان كه من پرداخت كردم شماره حسابون دايورت بوده به حساب آقاي خاوري در كانادا

لطفا بحث سیاسی نکنید و موضوع تاپیک را منحرف نکنید. این تاپیک در مورد عوارض شهرداری است و نه در مورد خلافی خودرو و حساب بانکی آقای خاوری مدیر عامل فراری بانک ملی ایران.

faranak_khoshghel
6 November 2011, 03:47 PM
نميشد اين رو تجميع كرد.

لطفا بحث سياسي نکنيد و موضوع تاپيک را منحرف نکنيد. اين تاپيک در مورد عوارض شهرداري است و نه در مورد خلافي خودرو و حساب بانکي آقاي خاوري مدير عامل فراري بانک ملي ايران.

amahdavi2004
8 November 2011, 09:39 AM
نميشد اين رو تجميع كرد.
من كه از طريق سايت پرداخت كردم و گزينه ارسال برچسب از طريق پست را تيك زدم تا بعد از 72 ساعت به دستم برسد؛ تا ببينم چي مي شود؛ ولي فكر مي كنم قبلاً اگر اينترنتي پرداخت مي كرديد براي گرفتن برچسب بايد حضوري به دفاتر خدمات شهر مراجعه مي كرديد.

reza engine
8 November 2011, 09:52 AM
به غير از برچسب يك برگه كاغذي مفاصا حساب با آرم شهرداري هم بايد بگيري كه مهر برجسته داره.

Nimbus2000
10 March 2012, 08:38 PM
سلام
کسی از دوستان اطلاع دارد که آیا قیمت عوارض سالیانه در شهرهای مختلف با هم تفاوت دارد یا نه؟
منظورم این است که قیمت عوارض خودرو شهرداری تهران با شهرستان ها یکی است؟
اگر دوستان لطف کنند، مثلا کسی که پراید دارد و در شهری غیر از تهران و استان تهران و البرز عوارض پرداخت کرده است، بگوید امسال چقدر داده و شخص دیگری هم که همین خودرو را دارد و در شهرستان عوارض را پرداخت کرده است هم مبلغ پرداختیش را بگوید، فکر کنم بتوانیم به نتیجه برسیم.
با سپاس

moje90
10 March 2012, 11:10 PM
دوستان تو شیراز حدودا 15000 تومن میشه عوارض ماشین البته هر چی مدل بالاتر بشه حدودا 2000 تومن قیمت میره بالاتر ...مثلا 206 گرونتر از پراید هست