PDA

View Full Version : آزاد راه یا بزرگراه مسئله این است ( بررسی آزاد راه های جدید ایران )

salar68
4 October 2010, 04:03 PM
سلام

با پیشرفت تکنلوژی امروزه بیش از گذشته نیاز به آزاد راه خیلی بیشتر از قبل احساس می شه
در جهت سهولت جابه جائی در افزایش سرعت خودرو ها ، افزایش ایمنی مسیر و حفظ جان انسان ها و نزدیک تر شدن مسیر ها
بعلت پیشرفت ماشین الات راه سازی این امر اکنون ساده تر شده و همینطور با توجه با هزینه های زیاد جاده های قدیمی ساخت این راه ها ضروری تر از قبل می باشد

طبق امار های موجود و رسمی پایان سال 88 در کشور حدود 1420 آزاد راه در کشور داریم که به
به جز به شرح زیر می باشد
قزوین زنجان 186 کیلومتر
تهران ساوه 112.5 کیلومتر
ساوه سلفچگان 68 کیلومتر
اصفهان نطنز کاشان 180 کیلومتر
قم کاشان 104 کیلومتر
تهران قم + کمربندی 148 کیلومتر
مشهد باغچه 40 کیلومتر
زنجان سرچم 82 کیلومتر
سرچم بستان آباد 173
خلیج فارس ( اهواز بندر امام ) 94 کیلومتر
فاز1 و 2 کنار گذر غربی اصفهان 80 کیلومتر
تهران کرج ....؟
قزوین رشت 138 کیلومتر

این آمار به اختصار کلیه آزاد راه های ساخته شده در کشور می باشد
خود من از جدود نیمی از اون ها استفاده کردم
هدف این تاپیک بررسی آزاد راهای ساخته شده و در حال ساخت + مشکلات و اخبار و .. در مورد اون ها می باشد

آزاد راه تهران اصفهان :
مسیر به چند آزاد راه تهران قم کاشان نطنز اصفهان تقسیم شده و حدود 400 کیلومتری می باشد
عوارضی هاشم هم به ترتیب مسیر 100 600 500 600 برای سواری های می باشد
این مسیر دارای 6 خط رفت برگشت می باشد که توسط گارد ریل جدا شده

مسیر بسیار خوبی هست ولی به نظر علایم مسیر و توقف گاه ها یه کمی ضعف داره که زیاد محسوس نیست محدودیت سرعت در این مسیر 120 می باشد که به نظر من می تونه تا 130 140 هم افزایش پیدا کنه به خصوص مسیراصفهان نطنز بعلت خلوتی !

آزاد راه تهران قزوین :
این مسیر هم فکر کنم حدود 150 کیلومتر طولش باشه که باز هم این آزاد داره مثل اصفهان تهران دارای 6 خط می باشد و مشخصات یکسان فقط در این محور ترافیک فوق العاده بالا می باشد بعلت قرار گرفتن توی مسیر کرج و شهر های اطراف تهران وضع ترافیکی بسیار وحشتناک می باشد به خصوص ورودی این شهرها وضع آشفته ای داره و اکثر اوقات شاهد ترافیک های چندین کیلومتر ی و .. هستیم

آزاد راه قزوین رشت :
بحث اصلی و هدف اصلی من از این تاپیک بررسی این آزاد راه ها می باشد که با هزینه ای بسیار زیاد ساخته می شه

طبق تعریف سایت خود شرکت توسعه زیر ساخت های حمل نقل

تعريف آزادراه و بزرگراه
بنابر تعاريف استاندارد بين المللي آزادراه عبارت است از راهي که خطوط رفت و برگشت آن از يکديگر جدا بوده و هيچگونه تقاطع همسطح ندارد و ورود و خروج از آن محدود مي باشد و غالباً با پرداخت عوارض همراه است و معمولاً در خارج از شهرها احداث
مي گردد و معادل کلمه Free way, Motor way , Autoban مي باشد .
بزرگراه عبارت است از راهي که خطوط رفت و برگشت آن از يکديگر جدا بوده و در داخل شهرها ساخته مي شود و اجباراً گاهي داراي تقاطع هاي همسطح ، ميادين و چراغ راهنمائي نيز خواهد بود .
مشخصات فني و تيپ مقطع عرضي نوعي از آزادراه هاي در حال بهره برداري به شرح زير ميباشد :
سه خط عبور در هر سمت به عرض 56.3*3 متر
نوار حفاظتي آسفالته به عرض 02.1 متر در خط سبقت
شانه آسفالته دو طرف 3 متردر خط بيروني
شانه خاکي1 متر در خط بيروني
جزيره وسط به عرض 06.2 با حفاظ ( گاردريل ) و يا 08 سانتيمتر با نيوجرسي
عرض کل مقطع 09.43 متر با جزيره وسط يا 01.33 سانتيمتر با نيوجرسي
حفاظ بتني (نيوجرسي بارير) نيز به جاي گاردريل در بعضي از آزادراه بکار گرفته مي شود.

این آزاد راه با هزینه ای بالغ بر 400 میلیاد تومان ساخته شده کخ دارای 4 لاین می باشد_2 لاین رفت 2 لاین برگشت که با گارد ریل جدا شده _ از نظر استاندارد ها مثل
تابلو ها
خط کشی
کیفیت آسفالت
پارکینگ های بین راهی و توقف گاها
وجود خطوط برای موافق اضطراری
عرض مناسب برای 2 لاین

تا اینجای کار همه چی خوب هست و یکی از بهترین های در ایران
اما مهمترین ایراد های این پروژه :
توی اکثر نقاط دنیا آزاد راه های 3 لاینه هم دیگه منسوخ شده و اکثرا" داری 4 5 لاین می باشد در هر خط عبوری !
همینطور لاین های رفت برگشت هم جدا می باشد
اما متاسفانه توی ایران بعلت این که فقط می خواهند هزینه بیاد پائین و سرعت بره بالا تازگی ها اقدام به ساخت آزاد راه با 2 لاین عبوری م یکنن که نمونه آن به قزوین رشت / خرم آباد پل زال اشاره کرد

این همه هزینه می شه ولی آزاد راه با 2لاین واقعا" ظلم به مردم و مملکت هست با این همه هزینه

در اصل به نظر من این یه بزرگراه می باشد با استاندارد های مطلوب + گرفتن عوارض !!!

در حالی که با هزینه ای کمی بیشتر می شد این راه ها را یکی دو لاین زیاد کرد ولی خب بعلت این که برای این تبلیغات مهمتر از ایمنی و آیندگان می باشد این راه ها را اینطوری می سازند

به جزئت 10 20 سال دیگه همین مسیر که افتتاح شده جوابگوری ترافیک اون منطقه نخواهد بود و باید فکر دیگه ای کرد

یه مشکل دیگه ای که من دیدم پیچ های کاملا" غیر استاندارد و شیب های نا مناسب بود توی این مسیر بود که اکثر راه را نمی شد با 120 رفت هم بعلت ترافیک هم شیب و پیچ های عجیب غریب
البته نمی شه به این سادگی خرده گرفت و باید مسیر را مطالعه کرد چون مسیر هم کوهستانی هست ولی چیزی که مشخصه می شد خیلی بهتر از این ها باشه توی زمنیه پیچ ها و شیب ها
البته با هزینه های اضافی تر !

متاسفانه بیشتر طرح هائی که می خوان شروع کنن مثل اصفهان شیراز هم دو لاینه می باشد که به نظر من یه فاجعه برای کشور می باشد

بیشتر جنبه تبلیغاتی داره این کارها تا آینده نگری و ....

حالا نظر دوستان در این مورد چی باشه کسائی که از این مسیر عبور کردن
------------------
این هم آزاد راهای در دست ساخت می باشد

فاز سوم آزادراه زنجان - تبريز( بستان‌آباد - تبريز) به طول 35 كيلومتر كه اين آزادراه به عنوان يكي از محورهاي كريدور ترانزيت ملي و بين المللي؛ عمليات اجرايي اين آزادراه از سال 75 آغاز شده كه فاز اول و دوم آن به بهره‌برداري رسيده و حد فاصل بستان آباد تا تبريز به طول 35 كيلومتر در حال ساخت است كه طبق وعده داده شده از سوي شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور انتهاي سال آينده پايان خواهد يافت.
- آزادراه كنارگذر شمالي مشهد به طول 72 كيلومتر كه عمليات اجرايي آن در سال 84 آغاز شده و همچنان در حال ساخت است.
- آزادراه تهران - پرديس به طول 23 كيلومتر كه عمليات اجرايي آن كه در تير ماه 81 آغاز شده و طبق وعده مسئولان يك باند آن نوروز امسال تحويل داده مي‌شود.
- آزادراه كنار گذر غربي اصفهان به طول 95 كيلومتر كه در حد فاصل منطقه مورچه خوت در محور اصفهان- تهران و مجتمع فولاد مباركه واقع شده است؛ عمليات اجرايي آن از فروردين ماه سال 83 آغاز شده و هنوز در مراحا ساخت به سر مي‌برد.
- آزادراه خرم‌آباد – پل زال به طول 104 كيلومتر يكي از حلقه‌هاي مكمل آزادراه تهران - اراك- انديمشك- بندر امام(ره) است كه عمليات ساخت آن از سال 85 شروع شده است.
- آزادراه ساوه – همدان به طول 175 كيلومتر در دو فاز: ساوه – دخان به طول 90 كيلومتر و در فاز دخان- همدان به طول 85 كيلومتر؛ عمليات ساخت فاز اول آن از تير ماه 84 و فاز دوم آن تير ماه سال گذشته آغاز شده است كه 60 كيلومتر از باند رفت اين آزادراه در دي ماه امسال افتتاح گرديد و طبق قول وزير راه و ترابري اين پروژه تا پايان شهريور ماه 89 كامل خواهد شد.

گفتني است: اين محور بخش عمده آزادراه غرب كشور است كه به نام آزادراه كربلا نام گذاري شده است. به گفته مسئولان امر با احداث اين محور طول مسافت تهران به همدان 25 كيلومتر كاهش و زمان سفر از 230 دقيقه به 180 دقيقه براي وسايل نقليه سواري كاهش مي‌يابد.
- آزادراه تهران - شمال به طول 121 كيلومتر كه ساخت آن از سال 56 مطرح و پيگيري شده - البته به گفته مسئولان زمان شروع و ساخت آن از سال 76 آغاز گرديده است- كه پس از تغيير پيمانكاران و سرمايه‌گذاران مختلف خارجي و توقف چندين ساله، بالاخره فاز يك و چهار پروژه روند حركتي -هر چند كند- به خود گرفته است.
اين محور در چهار فاز از منطقه كن استان تهران آغاز و از طريق دره سولقان از غرب شهرستانك عبور كرده و به موازات راه كرج - چالوس قرار مي‌گيرد كه پس از عبور گچسر در ارتفاع پايين‌تري از تونل كندوان از ارتفاعات گذر كرده و پس از مجاورت پل زنگوله و گذر از شرق مرز آبان به چالوس منتهي مي‌شود.
طبق وعده بهبهاني فاز چهارم اين‌ آزادراه پايان سال آينده و فاز يك آن پس از طي سه سال از زمان ساخت به بهره‌بردراي مي‌رسد. براي فاز 2 و 3 اين پروژه هنوز هيچ مطالعاتي انجام نشده است.
- آزادراه قزوين- رشت (امامزاده هاشم) به طول 138 كيلومتر به منظور پيوستن به محور تهران- رشت- انزلي كه جزيي از مسير كريدور بين المللي شمال- جنوب است از سال 77 تاكنون در حال ساخت است كه طبق وعده مدير عامل شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل تا پايان امسال مورد بهره‌برداري آزمايشي قرار مي‌گيرد.
گفتني است كريدور شمال – جنوب كوتاه‌ترين و ارزان ترين مسير حمل كالا بين آسيا و اروپا است. همچنين اين‌ آزادراه استان‌هاي گيلان و اردبيل را به پايتخت كشور متصل مي‌كند.
- آزادراه كنار گذر شرقي اصفهان به طول 89 كيلومتر كه از تقاطع آزادراه كاشان- اصفهان شروع و تا تقاطع گردنه لاشتر ادامه دارد. اين محور جزيي از آزادراه سراسري شمال - جنوب است كه آزادراه كاشان- اصفهان را به آزادراه شيراز- اصفهان متصل مي‌كند.
اين پروژه از مرداد ماه سال 83 آغاز شده و هنوز به بهره‌برداري نرسيده است.
- آزادراه تبريز – اروميه به طول 124 كيلومتر كه از مهر ماه 82 در دستور كار قرار گرفته است كه پل ميانگذر درياچه اروميه بخشي از اين آزادراه محسوب مي‌شود.
لازم به ذكر است: براساس قانون 50 درصد اعتبار ساخت آزادراه توسط بخش خصوصي و 50 درصد آن توسط بخش دولتي تامين مي‌شود كه با توجه گفته شهرام يارمند مبني بر افزايش 30 درصدي اعتبارات سال آينده شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل سال آينده اين آزادراه‌هاي نيمه تمام مورد بهره‌بردراي قرار گيرد.
طبق اعلام شركت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل كشور، آزادراه‌هاي آماده سرمايه‌گذاري در كشور عبارتند از : آزادراه سيرجان - بندرعباس به طول 308 كيلومتر، آزادراه اصفهان - شيراز به طول 230 كيلومتر، آزادراه كمربندي جنوبي تهران به طول 124 كيلومتر، آزادراه تهران- مشهد به طول 900 كيلومتر، آزادراه باغين- بم به طول 205 كيلومتر، آزادراه شيراز – فيروز‌آباد - جم به طول 310 كيلومتر، آزادراه تبريز – بازرگان به طول 280 كيلومتر، آزادراه نطنز- سيرجان به طول 625 كيلومتر آزادراه تهران- شهريار - اشتهارد - بويين زهرا به طول 155 كيلومتر، آزادراه سلفچگان –اراك- خرم‌آباد به طول 260 كيلومتر، آزادراه مراغه - هشترود به طول 90 كيلومتر، آزادراه پل زال - انديمشك - اهواز به طول 180 كيلومتر كه كلنگ احداث آن طي هفته جاري به زمين مي‌خورد.

http://imgdl.ir/images/109sssssssssssss.jpg

993
4 October 2010, 04:47 PM
فکر کنم قزوین رشت تنها جاده ی 2 لاینه کشور باشه که حداکثر سرعت مجازش به جای 110 کیلومتر 120 ه!
اگه توی این جاده ی 2 لاینه ی پر پیچ و خم میشه 120 تا رفت اونوقت نمیدونم چرا نباید توی فیروزکوه که به مراتب صاف تر از اینه 120 تا رفت!
شاید جوابش توی همون عوارض باشه!

afshin_k
4 October 2010, 04:49 PM
بررسی بسیار حالبی بود کاملا درسته ، داغ بزرگراه های ایمن برامون تازه شد، هر وقت می رم تو اتوبان کرج قزوین می گم خدایا یعنی آسفالت از این بدتر هم میشه برای اتوبان؟

این یک اتوبان 5 لاینی در آمریکا که اگر مقیاس بزنید خیلی پهن هستش

اولا فاصله بین گارد ریل و خط کناری خطر توجه می طلبه که این قضیه در ایران دقیقا چسبیده هستش.

دوما پهن بودن هر لاین هم مورد نظره، و اون وانت پهن پیکر به راحتی بین خط جا گرفته که با کلی قضا در صورتی که در ایران لاین بسیار باریک و نامناسب هستش.

در واقع اگر این همین اتوبان 5 لاینی رو در ایران می ساختن می شد ازش حدود 8 لاین در آورد...

قابل توجه دوستانی که می فرمایند اتوبان های ایران ایمن هستن

http://vzz.ir/files/1dhjlzpjea668mmff29k.jpg

ادیت :

این سایز اتوبان های ایران

http://www.soheilnets.com/otooban.JPG

salar68
5 October 2010, 01:45 AM
فکر کنم قزوین رشت تنها جاده ی 2 لاینه کشور باشه که حداکثر سرعت مجازش به جای 110 کیلومتر 120 ه!
اگه توی این جاده ی 2 لاینه ی پر پیچ و خم میشه 120 تا رفت اونوقت نمیدونم چرا نباید توی فیروزکوه که به مراتب صاف تر از اینه 120 تا رفت!
شاید جوابش توی همون عوارض باشه!

متاسفانه اینطور که من دیدم در حال حاضر اکثر آزاد راه های در حال ساخت و یا حتی در درست مطالعه بدین صورت می باشد که دارای 2 لاین می باشد
نمونه آن قزوین رشت

خرم آباد پل زال که همین روزا افتتاح می شه یا حتی آزاد راه شروع نشده اصفهان شیراز!

مثل این که تهران شمال هم به همین صورت می باشد که به نظر من یه فاجعه به حساب میاد !

داود18
5 October 2010, 01:54 AM
به نظر من اين تعريف آزاد راه و بزرگراه زياد كامل نيست و يا اينكه در كشور ما اشتباها به بزرگراه آزادراه ميگن و شايد هم آزادر راهها را اشتباه ميسازند!!!!!

اصولا در آزاد راه همانطور كه در تعريف هست هيچ تقاطع همسطحي نبايد باشد همچنين پيچها بايد به گونه اي باشند كه نيازي به فرمان دادن نباشد و يكسري وي ژگي هاي ديگه
ولي نكته اي كه اينجا هست بزرگراه فقط در سطح شهر نيست و خيلي از راههاي بين شهري كشور ما بزرگراهند يعني حداقل داريا باندهاي رفت و برگشت مجزا هستند در هر طرف دو باند و لي ويژگي هاي آزاد راه را ندارند بنابراي ن بزگراهند

993
5 October 2010, 02:15 AM
به نظر من اين تعريف آزاد راه و بزرگراه زياد كامل نيست و يا اينكه در كشور ما اشتباها به بزرگراه آزادراه ميگن و شايد هم آزادر راهها را اشتباه ميسازند!!!!!

اصولا در آزاد راه همانطور كه در تعريف هست هيچ تقاطع همسطحي نبايد باشد همچنين پيچها بايد به گونه اي باشند كه نيازي به فرمان دادن نباشد و يكسري وي ژگي هاي ديگه
ولي نكته اي كه اينجا هست بزرگراه فقط در سطح شهر نيست و خيلي از راههاي بين شهري كشور ما بزرگراهند يعني حداقل داريا باندهاي رفت و برگشت مجزا هستند در هر طرف دو باند و لي ويژگي هاي آزاد راه را ندارند بنابراي ن بزگراهند

من تعریفی که واسه خودم از ازادراه توی ایران دارم جاییه که حداکثر سرعتش 120 باشه http://blackmice.com/my/public/style_emoticons/default/costum/155fs287321.gif و البته میشه گفت تقریبا توی همه ی ازاد راه ها تابلوی ازادراه (همون ابی رنگه که یه خیابون کشیده) رو نصب کردن!
مثلا فرق قزوین رشت با فیروزکوه اینه که قزوین رشت این تابلو رو داره و ازاد راهه اما فیروزکوه یه جاده ی 2 لاینه ی پهن تر و صاف تره http://blackmice.com/my/public/style_emoticons/default/costum/155fs287321.gif
البته الان یادم اومد اگه اشتباه نکنم تهران پردیس هم یه ازاد راه 2 لاینه با یه پیچ 360 درجه بود که فعلا بسته اس!

sarir007
5 October 2010, 01:40 PM
تا اونجا که من میدونم آزاد راه راهی است که حداقل دارای دوباند رفت و دوباند برگشت باشه (باجداکننده وسط و کنار)
که اگه بیشتر بشه که چه بهتر
درمسیرهایی مثل مسیر خرم آباد-پل زال که کوهستانی هستش و کلی هم تونل زدن با این وضع بودجه ها چاره ای جز راضی بودن به دولاین نیست ولی درمسیرهای تخت و کفی خوب حداقل چهار+چهار بانده باید باشه تا بصرفه
البته در مسیرهای مثل خوزستان و مسیرهای منتهی به اون با توجه به تردد بسیار زیاد خودروهای سنگین و باری به نظرم کمتر از 3+3 نباید باشه چون تو مسیرهایی که خودرهای سنگین زیاده تو مسیرهای 2+2 واقعاً خودرهای سواری اذیت میشن (دیگه اگه کوهستانی هم بود دیگه بدتر)

arash_2ti
5 October 2010, 02:21 PM
متاسفانه در ساخت ازادراه ها در ايران فقط به پهنتر بودن و جدا بودن لاين هاي رفت و برگشت توجه مي شه و هيچ معيار و محاسباتي براي بالابردن ايمني و امكان حداكثر سرعت بيشتر براي اونها نداريم.
به عبارتي در كشورهاي پيشرفته و در مسيرهاي پر رفت و آمد با در نظر گرفتن فاكتورهاي گوناگون مانند خروجي و ورودي استاندارد، نوع اسفالت، شيب و زاويه پيچ و ... حداكثر سرعت مجاز ايمن رو هم بالا مي برند ولي اينجا منظور از كاهش زمان سفر اينه كه جاده پهن شده و كمتر پشت كاميون و ... مي مونيد !