PDA

View Full Version : طراحی خارجی مزدا 3 جدید بهتره یا قدیمی؟

latari
20 August 2010, 01:12 PM
از نظر دوستان طراحی خارجی مزدا 3 جدید بهتره یا قدیمی؟

ninorotta
20 August 2010, 01:17 PM
نمای عقب جدید بهتره نمای جلو قدیم بهتره

mohammadrezaef
20 August 2010, 05:23 PM
سلام
من طراحی خارجی مزدا3 جدید رو دوست دارم و میپسندم و به نظر من نمونه 2010 چهره زیباتر داره.
http://www.lincah.com/wp-content/uploads/2009/02/2010-mazda3-4-door-4-588x391.jpg
http://www.autospectator.com/cars/files/images/2009-Mazda3-4DR_44.jpg

khalil-pz
21 August 2010, 02:26 AM
این که معلومه مزدا 3 جدید از نظر طراحی یه سر و گردن از مزدا طرح قدیم بالاتره.

nima_autol2001
21 August 2010, 03:00 AM
بنظر من مزدا3 جدید طاحی آرگونومیکتری داره

:lover:

arash_2ti
21 August 2010, 09:52 AM
حتي اگه تو برخي نقاط طراحي مزدا جديد نسبت به مدل قبلي ضعيفتر باشه ولي به دليل كهنه شده ظاهر مدل قبلي، بازم مزدا جديد جذابتر است.

parsa s
21 August 2010, 01:32 PM
به نظر من هم مزدا 3 جدید طراحی بسیار مدرن تری داره شاید تو عکس مدل قبلی اسپرت تر به نظر برسه ولی اگه در کنار هم مقایسه شون کنین میبینید که طرح مزدا 3 نسل قبل بسیار ساده تر هست و خطوط مواج و انحناهای زیبا در اون خیلی کمه و تفاوت دو نسل به وضوح مشخصه ...

http://www.autojaho.pl/foty/2006/07/2006-07-10-mazda3fl01.jpg
http://www.yosax.com/car_images/2010-mazda3-image.jpg

Validator
22 August 2010, 09:01 AM
همانطور که می دانید مزدا3 اولین بار در اواسط سال 2004 به عنوان جانشین مزدا 323 معرفی شد که طراحی آن، کاملا متفاوت با 323 بود و از سال 2005 هم به تولید انبوه رسید. حداقل از نظر بدنه (موضوع این تاپیک) که طراحی پیشرویی را به نمایش گذاشت و یک ارتقا به تمام معنی و آغازی برای شعار ZOOM ZOOM بود.
مزدا3 جدید هم که از اواخر 2008 معرفی شد و از سال 2009 به تولید انبوه رسید، بلوغ سبک جدید طراحی مزدا بود.
وقتی آن را با مزدا3 قبلی مقایسه می کنیم، تعداد خطوط منحنی و احجام اغراق شده ی بیشتری می بینیم و مزدا 3 قبلی به نظر ساده می رسد درحالی که مزدا 3 قبلی در عین سادگی، از تناسبات بصری خیلی خوبی بهره می برد. روح مزدا 3 قبلی هنوز در مزدا3 جدید دیده می شود اما کمتر سابقه ای از مزدا 323 در نسل قبلی مزدا3 می توان یافت تا جایی که بعضی، جانشینی آن را هم قبول ندارند...
شاید به دلیل حضور نه چندان بلندمدت مزدا3 قبلی در ایران (در مقایسه با سایر خودروهای مونتاژی که سالیان سال، بدون تغییر در خط مونتاژ میمانند) و تجربه لذتبخش حضور خودرویی با طراحی متفاوت و جوان پسند، نسل جدید آن با نظرات مختلفی مواجه شد (مثل همه جای دنیا چنان که لبخند معروف و قیافه خاص مزدا 3 جدید، چالشی میان منتقدین و مشتریان برپا کرده است).
شخصا از عرضه این خودرو در بازار کشور، راضی هستم اما فکر می کنم فاصله بین 323 تا مزدا 3 قبلی، خیلی بیشتر از فاصله بین مزدا3 قدیم تا جدید است و این را افزایش سطح توقع از طراحی مزدا قلمداد میکنم. که البته این، چیزی از ارزش های مزدا کم نمی کند...

moje90
22 August 2010, 12:45 PM
با سلام دوستان:icon_wink من که خیلی با این مدل جدید حال میکنم مخصوصا جلوش که خیلی عالیه نسبت به قبلی و عقبش هم عالی تر خصوصا به خاطر طرح جدید چراغها:icon_coolفقط قیمتش که بالا هست ضد حاله لااقل مدله قبلی به صرف تر بود خریدنش :icon_redf

MaZi Zo0M Z0oM
27 August 2010, 02:53 PM
http://www.lincah.com/wp-content/uploads/2009/02/2010-mazda3-4-door-4-588x391.jpg
http://www.autospectator.com/cars/files/images/2009-Mazda3-4DR_44.jpg

http://www.autojaho.pl/foty/2006/07/2006-07-10-mazda3fl01.jpg
http://www.yosax.com/car_images/2010-mazda3-image.jpg

با عرض سلام خدمت دوستان ارجمند و عزیز.
با تشکر از پارسا و محمد رضا که عکسهای خوبی از جهت مقایسه گذاشتند.
به طبع نسل جدید میبایست زیباتر و البته بهتر و متناسب با طراحی روز و با حفظ دارا بودن خصوصیات نسل قبل و در پی کاهش ایرادات و حتی برطرف نمودن انها عرضه میشد تا در پی کسب موفقیت های بدست امده و فروش خوبی که مزدا 3 در بازارهای جهانی بدست اورد مجددا در ادامه راه تولید نسل جدید به ان موفقیت ها و امتیازات نسل قبل رسیده و چه بسا در پی تلاش برای پشت سر گذاشتن محبوبیت و معروفیت نسل قبل رو انگیزه و هدف خودش قرار داده.این که تا چه اندازه موفق بوده رو من به شخصه نمیتونم نظر بدم.
همونطور که دوست ارجمندم validator در توضیحاتشون ذکر کردند مزدا 3 نسل قبل اختلاف فاحشی با مزدا 323 داشت که همین امر بر جذابیت نسل قبل افزوده بود که باعث شده بود نوعی دگرگونی و حس تازگی رو در زمان ارائه خودش به مشتریان القاء کنه.
در صورتیکه این اختلافات در نسل جدید نسبت به نسل قبل کمتر از حالت قبل بوده و در واقع New Mazda 3 2010 رو میتوان نمونه فیس لیفت شده Mazda 3 دونست.بگونه ای که اکثرا خطوطی که در نسل قبل بوده با کمی تغییرات زاویه ای و البته پیدا کردن برجستگی هایی حالت عضلانی بخود گرفته و از حالت سادگی خطوط نسل قبل پیشه گرفته.طراحی زوایای شیشه درب ها به ظاهر تغییر نکرده وقتی از نمای جانبی(پهلو)به 2 خودرو نگاه کنیم زاویه ستون جلو بیشتر که در ظاهر باعث کاهش ارتفاع سقف نسبت به گذشته و مقداری کشیدگی ابعادی اتاق رو شامل شده.شیشه درب عقب نیز به همین ترتیب طراحی شده و حتی حالت شیشه لچکی نیز در اصالت خود حفظ شده.
خطوط بر جسته پایین درب ها در نسل جدید با گرفتن زاویه و البته برجستگی بیشتر حالت عضلانی و حجومی رو در بر گرفته.
و به ظاهر در ایینه های کناری طراحی دگرگونی رو به نسبت حالت قبل شاهد هستیم.
در نمای روبرو ظاهر چراغ های جلو حفظ شده و فقط نوعی کشیدگی در رئوس بالا و پایین چراغ ها مشاهده میشه که نتیجه ان بزرگتر شدن چراغ و بموجب ان بزرگتر شدن طول سپر جلو به جهت پوشش چراغ بوده.
ارم جلو پنجره نیز بزرگتر و با کمک ادامه انحنای خطوط روی درب موتور به روی سپر بیشتر از قبل خودنمایی میکند.
طراحی جلو پنجره ای که در عکس پارسا در نسل قبل مشاهده میشه(بمانند تیپ 1و2 های موجود در کشورمون)با کمی جابجایی و البته باز هم کشیدگی و افزایش سایز و حجم و به جهت افزایش حجم هوای ورودی به قسمت موتور بمانند لبخندی که خیلی از عزیزان و دوستان و حتی سایر افراد در نقاط مختلف این کره خاکی از ان انتقاد نمودند به عنوان نکته منفی از ان یاد میشه.چه بسا طراحی های دیگری هم مد نظر طراحان مزدا بوده واز بین طرح های مختلف,این طرح متناسب تر و بهتر از سایر طرح ها انتخاب شده!
در نمای سپر مه شکن جلو در ظاهر همان شکل را داشته و باز هم کشیدگی در نوع جدید دیده میشه.
خطوط روی درب موتور نیز زاویه بیشتری پیدا کرده و تا نزدیکی لولای درب کاپوت پیشروی داشته که از نمای جلو به ستونها ی جلو ختم شده که با کاهش ارتفاع شیشه جلو ماشین و کشیدگی و طول بیشتر موجب ان گشته که ضریب ائرودینامیکی بهتری نسبت به حالت قبل بدست بیاره.در نمای پشتی ماشین نیز در قسمت چراغ ها باز هم نوعی کشیدگی در گوشه چراغها مشاهده میشه.به گونه ای که با کمی نگاه کردن به درب صندوق عقب در نمای کلی طراحی تفاوت محسوسی به چشم نمیخوره.
در پایان اضافه کنم که ممکنه که در بعضی قسمت ها بدلیل برخی محدودیت ها و همچنین نبود فضای کافی برای قسمت موتور و جلوی خودرو برخی تغییرات در جهت منفی نسبت به طراحی ظاهری نسل قبل رخ داده ولی در جمع کلی ایتم های طراحی نمره بروزتر و بالاتری رو نسبت به نسل قبل به خودش اختصاص داده.

با تشکر از شما که وقت خودتون رو برای خواندن این مطلب صرف کردید.امیدوارم برداشتم از این موضوع برای شما مفید واقع شده باشه.
همواره پیروز , پرتوان , پاینده , شاداب و سلامت باشید.

arash_1982
27 August 2010, 05:08 PM
نمای عقب مزدا 3 جدید زشت هست و نمای عقب مدل قدیمی زیباتر هست.

به نظر من مدل قدیمیش هنوز محبوب هست و مدل جدید چیز خاصی نیست.

moje90
28 August 2010, 12:05 AM
با سلام :icon_winkبنظر میاد این ماشین خیلی از جلو شبیه مزدا 2 هست :icon_twis

mse1445
28 August 2010, 03:54 PM
دیزاین اگرچه زیباس اما بنظر من این طرح مخصوصا فرم جلویی مزدای جدید با سایز و عرض ماشین نمیخونه و از نظر من دیزاین زیاد مناسب این سایز و کلاس نیست

Validator
28 August 2010, 05:50 PM
... و طول بیشتر موجب ان گشته که ضریب ائرودینامیکی بهتری نسبت به حالت قبل بدست بیاره....

ضریب آیرودینامیک مزدا 3: 0.315
ضریب آیرودینامیک مزدا3 جدید: 0.29

MaZi Zo0M Z0oM
2 September 2010, 01:24 AM
خطوط روی درب موتور نیز زاویه بیشتری پیدا کرده و تا نزدیکی لولای درب کاپوت پیشروی داشته که از نمای جلو به ستونها ی جلو ختم شده که با کاهش ارتفاع شیشه جلو ماشین و کشیدگی و طول بیشتر ان موجب ان گشته که ضریب ائرودینامیکی بهتری نسبت به حالت قبل بدست بیاره..
.

ضریب آیرودینامیک مزدا 3: 0.315
ضریب آیرودینامیک مزدا3 جدید: 0.29

با سلام.
ممنون از دوست ارجمند Validator که اعداد دقیق رو که مربوط به هر 2 نسله و قابل قیاس با همدیگه است اعلام فرمودند.دقیقا اعداد فوق نشان دهنده بهتر شدن ضریب ائرو دینامیکی نسل جدید نسبت به نسل قبل مزدا 3 می باشد.
چون بر خلاف انتظار که این عدد هر چه بیشتر باشه ضریب ائرو دینامیکی بهتره که در این مورد انتظار غلط و اشتباهیه,هر چه مقدار این عدد کمتر باشه و به عدد 0 نزدیکتر بشه طراحی ائرودینامیکتر و بهتر خواهد بود.
در زیر هم لینک تاپیک تشریح کامل ضریب ائرودینامیک رو قرار دادم تا دوستانی که متوجه نشدند,با مطالعه بیشتر بتونند جواب سئوالات و اشکالات خودشون رو رفع کنند.
با تشکر

http://www.phalls.com/showthread.php?t=6878

mehdinasiri
2 September 2010, 02:29 AM
بی نهایت مزدا 3 جدید بهتر هست . آدم دلش میخواد تو خیابون تا جایی که میشه با نگاهش مزدا 3 جدید رو تعقیب کنه

Validator
2 September 2010, 07:03 PM
با سلام.
ممنون از دوست ارجمند Validator که اعداد دقیق رو که مربوط به هر 2 نسله و قابل قیاس با همدیگه است اعلام فرمودند.دقیقا اعداد فوق نشان دهنده بهتر شدن ضریب ائرو دینامیکی نسل جدید نسبت به نسل قبل مزدا 3 می باشد.
چون بر خلاف انتظار که این عدد هر چه بیشتر باشه ضریب ائرو دینامیکی بهتره که در این مورد انتظار غلط و اشتباهیه,هر چه مقدار این عدد کمتر باشه و به عدد 0 نزدیکتر بشه طراحی ائرودینامیکتر و بهتر خواهد بود.
در زیر هم لینک تاپیک تشریح کامل ضریب ائرودینامیک رو قرار دادم تا دوستانی که متوجه نشدند,با مطالعه بیشتر بتونند جواب سئوالات و اشکالات خودشون رو رفع کنند.
با تشکر

http://www.phalls.com/showthread.php?t=6878
دوست عزیز:
آن پست ارسالی، تایید فرمایش جنابعالی (به کمک اعداد) بود نه تکذیب آن. البته دوستانی که شاید اطلاعی از ضریب آیرودینامیک ندارند، حتما به لینکی که زحمت کشیدید مراجعه می کنند و استفاده خواهند کرد.

MaZi Zo0M Z0oM
3 September 2010, 12:04 PM
دوست عزیز:
آن پست ارسالی، تایید فرمایش جنابعالی (به کمک اعداد) بود نه تکذیب آن. البته دوستانی که شاید اطلاعی از ضریب آیرودینامیک ندارند، حتما به لینکی که زحمت کشیدید مراجعه می کنند و استفاده خواهند کرد.

با سلام.
متوجه این موضوع بودم که ابتدا تشکر کردم از شما دوست ارجمندم.
اون لحن نوشتن برای عزیزی بود بود که پیام خصوصی برام نوشته بود و به اشتباه برداشت کرده بود.
با تشکر

Galexy1985
17 September 2010, 08:47 PM
شاید خنده دار به نظر برسه اما به عقیده ی من طراحی مزدا 323 FL چه از لحاظ هماهنگی خطوط و چه از لحاظ آرگونومی و زیبایی بصری برتر از نسل اول و بخصوص دوم مزدا3 هست!
در مورد نسل دوم مزدا3 که اخیرا" وارد بازار شده به عقیده ی من،همونطور که دوستمون Validator با ظرافت تمام به اون اشاره کرد،بدلیل افراط در استفاده از خطوط منحنی (جهت ایجاد احجام اغراق شده) خصوصا" در نمای جلو که نتیجه ای جز فاصله گرفتن (بیشتر) از چهارچوب اولیه ی طراحی مزدا3 (که مشخصا" بر مبنای طراحی 323 FL پایه گذاری شده بود) در بر نداشت،نه تنها پیشرفتی در بخش طراحی ایجاد نکرده بلکه هویت این خودرو رو هم زیر سئوال برده!..یادمون نره درصد زیادی از محبوبیت مزدا3 بخاطر پیشینه ی درخشان نسل قبلیش یعنی مزدا323 هست که به نظر میرسه در طراحی نسل جدید این نکته کاملا" به فراموشی سپرده شده!
مقایسه ی مزدا3 نسل دو با 323 دقیقا" همون حسی رو در من ایجاد میکنه که مقایسه ی سوناتای 2011 با 2006!

sjavanrooh
18 September 2010, 11:40 AM
شايد علت ناهماهنگي در نماي جلوي ماشين و عدم تناسب آن با ويژگي هاي ديناميكي مزدا 3 (به خصوص سدان ) اينست كه نماي جلوي آن ابتدا در طرح كانسپت براي مزدا MPS 3 به صورت مشترك طراحي شده است كه خودرويي با شتاب 6.4 ثانيه و 264 اسب بخار و خودرويي كاملا ديناميك است. و نماي جلو براي آن هماهنگ تر است.
بايد توجه داشت طراحي و نماي مزدا 3 در مدل قبلي با مدل اسپرتش فرق زيادي نداشت كه مزدا 3 بر اساس الگوبرداري از رقبا اين كار را كرده است.

البته اين كار در بين رقباي اصليش باب است و فورد فوكوس R و يا گلف GTI هم يا هوندا سيويك RS هم شبيه مزدا 3 نسخه اسپرت دارند.

نماي جلوي آنرا ببينيد در مدل سدان مزدا 3 ساده آن هود جلو آن و سيل هاي بغل حذف شده است و به هماهنگي نماي جلو لطمه زده است.

http://www.zercustoms.com/news/images/Mazda/2009-Mazda3-MPS-1.jpg

osgol.osgol
24 September 2010, 12:36 PM
این ادرس یه فیلم گزاشته برای ایرودینامیک مزدا3 جدید فوق العاده است
http://new.bmcenterco.com/movie/Aerodynamics.wmv

Saman driver
8 October 2010, 01:26 PM
به نظر من طراحی عقب مزدا 3جدید در مدل هاچبک قشنگ تر از مدل صندوق دار است! صندوق عقب آن خیلی ورم کرده به نظر میرسد.
اما کلا مزدا 3 جدید زیبا تر از مدل قدیمی است.

tiger-2000-full
7 November 2011, 12:52 AM
به نظر بنده مزدا 3 قدیم رک تر حرفش رو میزنه!:icon_excl

alirezad
6 December 2011, 07:35 PM
به نظر من هم 323 اوله
(سادگیه خاصی داره)

بعد مزدا 3 قدیم بسیار بیرونش زیباست

و یک افت رو تو نیو3 میبینیم اونم بخاطر اغراق های متوالی تیم طراحیه

از لحاظ داشبرد هم که نیو3 بسیار بسیار زیباس بعدشم مزدا3 و اون اخرا هم 323

MaZi Zo0M Z0oM
6 December 2011, 09:08 PM
با سلام.
ممنون alirezad .ولي 323 تو گزينه ها موجود نيست به جون خودم.
از اين لحاظ ميگم که ممکنه کاربر ديگه اي بياد و اصلا بحث رو به همون سمت و سوي 323 ببره و از موضوع و گزينه هاي اصلي،بحث دور بشه!
با تشکر از حسن توجه شما.