PDA

View Full Version : تهیه آب مقطر جهت ریختن در رادیاتور و شیشه شور خودرو شما

saeed616361
30 June 2010, 01:44 PM
با سلام
دوستان با توجه به اینکه همه شما واقفید استفاده از آب لوله کشی در رادیاتور و شیشه شور خودرو باعث ایجاد رسوب در رادیات و شیشه شور شده ودر نتیجه موجب اشکال در کار این دو وسیله می شود و خرید مدام مایعات مربوط به رادیات و شیشه شور هم بصرفه نیست من یه را حل ساده دارم

من خودم بطری های استفاده شده آب معدنی رو دور نمی اندازم واونو زیر شیلنگ آب سرریز کولر گازی میزارم و پس از 1الی 2 ساعت یک بطری آب خالص جهت استفاده در رادیات یا شیشه شور خودرو دارم بدون اینکه نگران رسوبات آب باشم قطعا در محل کار شما یا خانه شما یا اقوام کولر گازی موجود است و شما براحتی می توانید آب خالص تهیه کنید بدون هیچ هزینه ای
من که تا الان برا 206 وی 9 و پراید مدل 88 خودم از این روش استفاده کردم
ممنون میشم اساتید اگر مورد خاصی و یا زیانی در این عمل می بینند راهنمایی کرده و نظر خودشونو در این مورد ذکر کنند

aquarium
30 June 2010, 01:55 PM
من از آب معدنی استفاده میکنم . تا الان که تقریبا" دو سالی میگزره از رسوب هم خبری نیست .

اینجانب
30 June 2010, 03:39 PM
من از آب معدنی استفاده میکنم . تا الان که تقریبا" دو سالی میگزره از رسوب هم خبری نیست .
قاعدتا املاح آب معدنی از آب لوله کشی بیشتره، البته اگر آب معدنیش واقعا معدنی باشه.

mortezagipsy
30 June 2010, 06:40 PM
در مورد املاح نمي دونم بيشتره يا نه، اما مورد تاثير گذار در راطه با اين مبحث سختي آب هست كه فقط بعضي از نمكهاي محلول و نامحلول در آب اون رو به وجود ميارن. سختي آب معدني از آب شير كمتره.
در كل استفاده از آب تقطير شده ي كولر روش خوبيه. منم همين كار رو مي كنم.
اما يه چيزي هست و اونم اينه كه تو دفترچه ي راهنماي اتوي تفال خوندم از آب تقطير شده ي كولر استفاده نكنيد ! فقط آب شير. حالا دليلش رو نمي دونم، ولي شايد بي ارتباط با اين بحث نباشه.
(يه نكته ي جالب : تعداد پستهاي من و جناب اينجانب (http://www.phalls.com/member.php?u=6539) همين الآن يكي شد ! :icon_arro)

PowerMode
30 June 2010, 06:48 PM
سلام

برفک یخچال همون آب مقطره

در یخچال های نوفراست میشه از شلنگ پشت یخچال که برفک رو آب میکنه و روی محفضه روی موتور میریزه استفاده کرد

saeed616361
1 July 2010, 07:44 AM
سلام

برفک یخچال همون آب مقطره

در یخچال های نوفراست میشه از شلنگ پشت یخچال که برفک رو آب میکنه و روی محفضه روی موتور میریزه استفاده کرد

سلام
شما درست می فرمایید ولی شکر خدا اکثر مردم الان از این یخچالهای جدید بدون برفک دارن در ثانی برفک یخچالهای قدیمی نیز دیر به دبر تشکیل می شه واین روش استفاده از آب کولر گازی بیشتر برای شیشه شور ماشین توصیه میشه که مصرفش زیاده چون رادیات تا مشکلی نداشته باشه نیاز ی به تعویض یا سرریز آب نداره

mil-i300
1 July 2010, 02:43 PM
بعد از جووش آوردن آب تو سماور برای درست کردن چای و ...
میتونید از آب باقی مونده تو سماور هم استفاده کنید.. چوون تمامی املاحش ته نشین میشه یا میچسبه بغله سماور!!:icon_surp

apoosh
3 July 2010, 03:34 PM
به نظر من از آب سرد کن یخچالهای جدید که تصفیه کننده دارند هم بد نیست استفاده کنیم! نظر دوستان در این باره چیه؟

Warrior--
3 July 2010, 04:19 PM
دوستان, من این مورد را تست کردم و کاملا نتیجه گرفتم.
فقط و فقط از آب دستگاه های تصفیه ی خانگی استفاده کنید!!!
ما حدود 3-2 سال است که یکی از این دستگاه ها را داریم.
در این 4 سال حتی 0.01% هم ذرات رسوب دار به دیواره ی کتری ما نچسبیده اند!!! در صورتی که دقیقا یادم است قبل از اینکه این دستگاه را نصب کنیم هر سال حداقل به قطر 1 میلی متر گچ می نشست به دیواره ی کتری!
من برای مایع شیشه شور از آب دستگاه تصفیه استفاده می کنم.

با تشکر

arvin1
3 July 2010, 07:19 PM
آیا شمااستفاده از مایع ظرف شویی در آب را توصیه می کنید ؟

tower-crane
3 July 2010, 07:22 PM
بعد از جووش آوردن آب تو سماور برای درست کردن چای و ...
میتونید از آب باقی مونده تو سماور هم استفاده کنید.. چوون تمامی املاحش ته نشین میشه یا میچسبه بغله سماور!!:icon_surp

نه اینطور نیست همه سختی آب با جوشوندن از بین نمیره

ما دو جور سختي داريم:
سختي دائم
سختي موقت
سختي دائم شامل كليه املاح كلسيم و منيزيم ميشه به جز بي كربنات ها ( مثل سولفات ها كلريدها و نيترات ها)
سختي موقت هم كه با جوشوندن از بين ميره شامل بيكربنات هاي كلسيم و منيزيم محلول در آب هستش.
البته آبي كه تصفيه شده نبايد سختي داشته باشه (نه دائم نه موقت) ولي ....:icon_surp

sjavanrooh
13 July 2010, 11:46 AM
آب معدني داماش كمترين سختي رو بين آب معدني ها دارد.

shervin_bamaze
13 July 2010, 12:14 PM
دوستان برا زمستونا چیکار کنیم؟یخ نزنه ؟من شنیدم الکل بریزیم یه کم درسته>شیشه شور البته

PJK
13 July 2010, 12:20 PM
ضد يخ براي همين منظور ساخته شده :icon_arro

shervin_bamaze
13 July 2010, 12:27 PM
ضد يخ براي همين منظور ساخته شده :icon_arro

اون که بله اما تو شیشه شور ماشین بریزیم مشکل نداره؟:icon_idea

PJK
13 July 2010, 01:09 PM
اون که بله اما تو شیشه شور ماشین بریزیم مشکل نداره؟:icon_idea
مقدار كمش فكر نميكنم ، ولي اگر زياد بريزيد ( يا الكل بريزيد ) ميتونه باعث خشك شدن برف پاك كن بشه .

amahdavi2004
13 July 2010, 02:14 PM
كلاً استفاده از ضد يخ در شيشه شور به علت وجود مواد شيميايي خاص موجب خراب شدن اتصالات شيلنگها، پمپ شيشه شور و خوردگي نوار دور شيشه مي شود (ترجمه قسمتي از راهنماي تعمير و نگه داري خودروي Haynes)
بهترين ماده، مايع مخصوص شيشه شور است. البته در 4 سال پيش كه يخبندان شديد شد تنها راه مقابله با يخ زدگي مخلوط الكل و آب در شيشه شور بود (اين راه موقتاً توصيه مي شود نه دائمي)

hype
13 July 2010, 02:50 PM
ضد یخ رو فکر نمی کنم بشه تو شیشه شور ریخت چون خاصیت پاک کنندگی نداره و به این راحتی پاک نمی شه !
می تونین امتحان کنین و یکمش رو با دستمال به شیشه بمالید ببینید اصلا پاک می شه!:icon_twis
بهترین ترکیب ترکیب 1/3 شیشه پاک کن و آب جوشیده و مقدار کمی الکل یا سرکه است.

shervin_bamaze
13 July 2010, 03:10 PM
پس مایه شیشه شور از همه بهتره؟

tower-crane
13 July 2010, 03:19 PM
آب معدني داماش كمترين سختي رو بين آب معدني ها دارد.

شما از کجا مطمئنی؟ آزمایش کردی؟

noucamp
13 July 2010, 06:31 PM
من از این دستگاههای تصویه آب خانگی استفاده میکنم تا حالا هم خوب بوده

hype
13 July 2010, 06:35 PM
پس مایه شیشه شور از همه بهتره؟

بله ،اگه به صورت ترکیبی با آب جوشیده استفاده کنی بهتره.
درضمن در تابستان احتیاجی به اضافه کردن الکل نداری ولی زمستون یک مقدارش بد نیست هر چند اضافه کردن الکل برای جلوگیری از یخ زدگی کار واجبی نیست، چون مخزن شیشه شور در جلوی ماشین قرار داره و فکر کنم 5دقیقه بعد از روشن کردن موتور دمای اطراف موتور حداقل به40 درجه می رسه و خود به خود یخ زدگی منتفی می شه و اگه هم یخ زده باشه زود آب می شه.(نظر شخصی بود):icon_evil

hype
13 July 2010, 07:05 PM
حقیقت اینه که آب برای پاک کردن چربی ها و لکه ها احتیاج آنچنانی به مواد اضافی نداره و فقط لازمه که PH آب خنثی باشه که حالت پاک کنندگی قوی داشته باشه ، اگه شنیده باشی قدیمی ها برای شستن ظروف از خاکستر استفاده می کردن و خیلی راحت ظرف ها رو می شستن! :icon_rollدر اصل خاکستر فقط PH آب رو خنثی می کنه و آب هست که چربی ها رو می شوره.
حالا چون ما نمی تونیم همیشه از آب با PH خنثی استفاده کنیم از شیشه شور ها که حاوی حلال ها هستن استفاده می کنیم که زودتر و بهتر شیشه تمیز بشه.:icon_cool

موفق باشید.

shervin_bamaze
13 July 2010, 07:32 PM
، چون مخزن شیشه شور در جلوی ماشین قرار داره و فکر کنم 5دقیقه بعد از روشن کردن موتور دمای اطراف موتور حداقل به40 درجه می رسه و خود به خود یخ زدگی منتفی می شه و اگه هم یخ زده باشه زود آب می شه.(نظر شخصی بود):icon_evil

اب داخل لوله که یخ بزنه دوبارکه سرد وگرم شه لوله های اب پاشو خراب میکنه رو آزرا مرا همین اب یخزدگی کلی خرج گذاشت.....

farzad_Sh_2020
13 July 2010, 07:45 PM
کولر گازی رو قبول دارم راه خوبی هست ولی دیگه برفک یخچال و ... خنده دار هست :icon_arro

تا وقتی یک شیشه شور 1000 تومن هست و برای چند ماه میمونه راه های دیگه بجز کولر گازی منتفی هست
اینبار رفتم تعمیرگاه یک چیز بهم داد مثل چرب هست . گفت توی جعبه روغن های لیکومولی میاد اشانتیون که با دو تا آب مقطر باید مخلوط کنی بریزی تو شیشه شور . شیشه شور تموم شد اینو میریزم خبرتون مکنم . چون خود تعمیرکار هم گفت خبرشو بهم بده .

mortezagipsy
13 July 2010, 09:02 PM
حقیقت اینه که آب برای پاک کردن چربی ها و لکه ها احتیاج آنچنانی به مواد اضافی نداره و فقط لازمه که PH آب خنثی باشه که حالت پاک کنندگی قوی داشته باشه ، اگه شنیده باشی قدیمی ها برای شستن ظروف از خاکستر استفاده می کردن و خیلی راحت ظرف ها رو می شستن! :icon_rollدر اصل خاکستر فقط PH آب رو خنثی می کنه و آب هست که چربی ها رو می شوره.
حالا چون ما نمی تونیم همیشه از آب با PH خنثی استفاده کنیم از شیشه شور ها که حاوی حلال ها هستن استفاده می کنیم که زودتر و بهتر شیشه تمیز بشه.:icon_cool

موفق باشید.

دوست من شما اشتباه مي كنيد.
اين آبي كه دم دست من و شما هست PHش تقريبا" خنثي هست. آب به تنهايي اصلا" خاصيت حل كردن چربي رو نداره. پس صابون و مايع ظرفشويي و اينا چين ؟! :icon_surp
مخلوط كردن خاكستر با آب دقيقا" براي اينه كه آب از حالت خنثي به قليايي تبديل بشه. جالبه بدونيد صابون تشكيل شده از چربي و يه ماده ي قليايي.
به شيمي پيش دانشگاهي مراجعه كنيد.

aquarium
14 July 2010, 12:00 AM
بابا چرا دارین خودتون رو اذیت میکنید من همون طور که تو پست های اول گفتم 1 سال و 8 ماه دارم از آب معدنی دماوند به طور کامل هم در رادیات و هم در شیشه شور استفاده میکنم پدرم هم تو پژو پارس حدود 3 سالی میشه استفاده میکنه و تا الان هیچ مشکلی باهاش نداشتیم .
و کلا" عاشق این بحث های علمی هستم تو چند پست آخر ، واقعا" به تجربه های آدم اضافه میشه صمیمانه تشکر میکنم خوبی این فروم ها هم همینه . :lover:

hype
14 July 2010, 05:42 AM
دوست من شما اشتباه مي كنيد.
اين آبي كه دم دست من و شما هست PHش تقريبا" خنثي هست. آب به تنهايي اصلا" خاصيت حل كردن چربي رو نداره. پس صابون و مايع ظرفشويي و اينا چين ؟! :icon_surp
مخلوط كردن خاكستر با آب دقيقا" براي اينه كه آب از حالت خنثي به قليايي تبديل بشه. جالبه بدونيد صابون تشكيل شده از چربي و يه ماده ي قليايي.
به شيمي پيش دانشگاهي مراجعه كنيد.

کاملا درست گفتید متشکرم.من فکر می کردم PH آب رو خنثی می کنه ،ولی حالا فهمیدم آب رو کاملا قلیایی می کنه.:icon_cool

sjavanrooh
14 July 2010, 06:05 AM
C (c:%5CDocuments%20and%20Settings%5C766868%5CDeskto p%5C%D8%A2%D8%A8%20%D9%85%D8%B9%D8%AF%D9%86%D9%8A1 .jpg)
شما از کجا مطمئنی؟ آزمایش کردی؟

http://www.phalls.com/C:%5CDocuments%20and%20Settings%5C766868%5CDesktop %5C%C3%98%C2%A2%C3%98%C2%A8%20%C3%99%C2%85%C3%98%C 2%B9%C3%98%C2%AF%C3%99%C2%86%C3%99%C2%8A1.jpg
آزمايشات در مورد آب معدني هاي مورد تاييد توسط شركت نفت انجام شده است.
درجه سختي آنها و ميزان ذرات معلق به علاوه درجه هدايت الكتريكي هم ذكر شده است.
داماش در بين 21 آب معدني با اختلاف اول است.
دماوند رد شده است.

متاسففانه upload سايت كار نمي كند وگرنه فايل نتايج را ميگذاشتم.

به مقايسه خصوصيات آب داماش و دماوند توجه كنيد:

1- درجه سختي TH داماش 85 است در حالي كه دماوند رد شده است و درجه آن 255 است.

2- ذرات معلق داماش TDS آن 90 است دماوند 273 است

3- درجه هدايت الكتريكي داماش EC حدود 170 است دماوند 450 است.

داماش اول جدول و تاييد شده است و دماوند در رتبه 19 جدول است و رد شده است

كلا آب معدني هاي مورد تاييد باذكر درجه سختي آنها به شرح زير است:

1- داماش 85
2- كوهدشت 119
3- اسپروز 136
4- ويوانته 153
5- عقيق 153
6- قله 153
7- نستله 153
8- سپيدان 153
9- حباب 153

علاوه بر استفاده در شيشه شور خودرو اين نتايج براي مصرف روزانه جهت نوشيدن هم كاربرد دارد.

Sayeye Khorshid
20 November 2010, 03:11 PM
سلام
من از متخصصی شنیدم استفاده از آب مقطر یا همون آب تسفیه خانگی که خاصیت مشابه داره اصلا برای رادیات توصیه نمیشه.دلیلشون هم این بود که آب خالص خیلی راحت تر باعث پوسیدگی رادیاتور میشه و عمرشو کاهش میده (به دلیل خلوص آب، ایجاد ترکیبات برای آب ساده تر و اکسید کردن فلزات براش بسیار ساده تر از آب ناخالص خواهد بود!)[اون مثال اتوی آقا مرتضی هم که بیان کردن به همین دلیل بوده]
با این توجیه من فکر میکنم که استفاده از آب خالص (مقطر یا تسفیه ) برای مخزن پلاستیکی شیشه شور مضر نباشه.
این در حالیه که بعضی از شیشه شور ها هم کیفیت مناسبی ندارن و وقتی استفاده میشن باعث سفید شدن پلاستیکهای سیاه اطراف شیشه مخصوصا اون پهن های پایینی که بین کاپوت و شیشه هست میشن!

[به علاوه استفاده از آب بجای آب رادیاتور در رادیاتور باعث میشه درصد ضد یخ و ضد جوش در رادیاتور کم بشه و همین باعث گیر انداختن شما تو شرایطی بشه!]