PDA

View Full Version : آيا ماشينهاي قديمي محكم ترند ؟

arash_2ti
29 June 2010, 09:57 AM
عموم مردم بر اين باورند كه ماشينهاي قديمي بخصوص اتومبيلهاي دهه 70 و 80 بسيار محكم و ايمن ترند. دليل اين امر يكي ظاهر اوناست كه معمولا بزرگتر و خشن تر طراحي مي شدند و يكي وزن بالا به دليل استفاده از ورق آهن ضخيم تر (كه البته به نبود تكنولوژي براي ساخت انواع آلياژهاي با قابليت نازك تر بودن و ساير مباحث متالورژي برميگرده).
در سال 2009 شركت بيمه Highway safety يك آزمايش استاندارد تست تصادف بين دو اتومبيل Chevy bel air 1959 و chevy malibu 2009 انجام داد. نتايج نشون داد با وجود ظاهر ظريفتر و وزن كمتر ولي طراحي و تقويتهاي انجام شده در اين اتومبيل روز دنيا اون رو براي سرنشينان بسيار ايمن تر كرده است.
البته شايد اين امر براي برخي خودروهاي چيني و ... صادق نباشه ولي به نظر مي رسه كه ايمني به وزن و ضخامت ورق ماشين ارتباطي نداره.

http://irupload.ir/images/govdqdg4luzvlp0lop.jpg

http://irupload.ir/images/4kdhs1fvhgu166x2ja.jpg

http://irupload.ir/images/nx8928eltxe416vcsm59.jpg

http://irupload.ir/images/rtc90tzo9ws71rfth3m5.jpg

http://irupload.ir/images/cbwwloixnj3r38prg64a.jpg

http://irupload.ir/images/1x4b2lmupckyfywn3ixz.jpg

http://irupload.ir/images/1va8e8lgrsmjn311uwdh.jpg

arash_2ti
30 June 2010, 08:51 AM
دوستان اگه در اين زمينه تجربه شخصي داريد بنويسيد تا بشه يه نتيجه گيري كلي تر كرد.
ممنون

shervin_bamaze
30 June 2010, 10:42 AM
دنیا ثابت کرده که استفاده از ماشین سنگین و پر اهن و........ دلیل بر امنیت ماشین نیست من مستندی دیدم که نشون میداد ماشینای قدیمی امنیت بسیار کمتری دارند با این که جنس مقاوم تری دارن. یه تیکه فیلم یه ماشین مینی رو که 5ستاره داشت با یه بیوک به جدال هم فرستاد جالبه بیوک تقریبا ازبین رفت ولی ماشین مینی زربه رو روی تمام ماشین تقسیم کرد.

PAYAM
30 June 2010, 03:05 PM
طراحی ماشین‌های قدیمی‌‎تر بصورتی بود که سعی می‌کردند با استفاده از مصالح سنگین امنیت رو تامین کنند ولی در ماشین‌های امروزی سعی بر این است که ضربه وارده بر ماشین بجای انتقال به بدنه و سرنشین، دفع بشود. استفاده از مواد کامپوزیت و فایبر که در اولین ضربه خورد می‌شوند و ضربه را به اتاق منتقل نمی‌کنند و همین‌طور استفاده از به اصطلاح "خط ِ تا" در کاپوت که هنگام تصادف بلافاصله تا می‌شوند و مواردی از این دست نمونه‌ای از این روش‌هاست.

Arsalan Ghozmit
1 July 2010, 10:01 AM
ببینید کلا ایمنی ماشین موقع تصادف, یعنی اینکه ضربه به سرنشین وارد نشه و ماشین خودشو فدای سرنشین بکنه و توی تصادف از بین بره.
ماشینهای قدیمی , مخصوصا آمریکایی ها به دلیل محکم بودن نمیتونستن هنگام برخورد با مانعی سنگینتر از خودشون یا هم وزن خودشون , ضربه رو دفع کنن . پس برای همین قسمت زیادی از نیرو به سرنینان وارد میشد.
عامل اصلی زیاد بودن نیروهایی که خودروهای قدیمی به سرنشین وارد میکنن , اینه که چون بدنه محکمی دارن , وقتی که به مانع میکوبن خیلی زود سرعتشون به 0 کیلومتر میرسه
اینجا هزارم ثانیه ها هم مهمن
درواقع هرچی این زمانی که طول میکشه ماشین به 0 کیلومتر برسه بیشتر باشه, ایمنی ماشین بیشتره
از همین نظر ماشینهایی که کاپوت یا صندوق بلند دارن بهترن

وقتی به فرض یک بیوک اسکای لارک و یک پژو 206 با هم تصادف کنن, چون 206 تکنولوژی برتری داره توی ایمنی , بدنه 206 چون ضعیف تره جمع میشه ولی اینجا به نفع بیوکه
چون ماشین بیوک تغییر شکل نمیده و هرچی نیرو هست توی اون 206 بدبخت که وزن کمتری داره جمع میشه و سرنشینهای 206 .....
ولی سرنشینهای بیوک خیلی خیلی راحت از ماشین پیاده میشن و برای خودشون قدم میزنن :icon_evil

حالا تصور کنین 2 تا بیوک به هم دیگه بزنن.
اینجا چه اتفاقی میافته؟ خب باید با توجه به توضیحات بالا حدس بزنید :icon_razz
برای همین بود که ماشینها کم کم به سمت شل و ول بودن بیشتر رفتن.

همین چند هفته پیش یه شورلت بلیزر و یه 206 با هم تو شیراز تصادف میکنن و هر دو سرنشین 206 کشته میشن ولی سرنشینهای بلیزر چیزیشون نمیشه.

خلاصه اینکه ماشینهای دهه 70 آمریکا در حال حاظر توی تصادفات ماشین به ماشین , ایمن ترین ماشینهان :icon_arro

یه چیز دیگه هم که باید در مورد این بل ایر و مایلیبو بگم اینه که همون مالیبو وزنش تقریبا با اون بل ایر برابره و اگر از نزدیک دیده باشید بدنه خیلی خیلی محکمی داره .
اگه جای اون بل ایر یه چیزی مثل بی ام و سری 3 بود نتیجه بر عکس میشد

Farshid_B
5 July 2010, 12:32 AM
وقتی به فرض یک بیوک اسکای لارک و یک پژو 206 با هم تصادف کنن, چون 206 تکنولوژی برتری داره توی ایمنی , بدنه 206 چون ضعیف تره جمع میشه ولی اینجا به نفع بیوکه
چون ماشین بیوک تغییر شکل نمیده و هرچی نیرو هست توی اون 206 بدبخت که وزن کمتری داره جمع میشه و سرنشینهای 206 .....
ولی سرنشینهای بیوک خیلی خیلی راحت از ماشین پیاده میشن و برای خودشون قدم میزنن
ببخشید، من این تیکه رو متوجه نشدم. تکنولوژی ایمنی 206 بالاتره اون وقت این سرنشینای بیوک هستن که پیاده میشن می رن هواخوری؟!! :icon_twis

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 03:57 AM
ببخشید، من این تیکه رو متوجه نشدم. تکنولوژی ایمنی 206 بالاتره اون وقت این سرنشینای بیوک هستن که پیاده میشن می رن هواخوری؟!! :icon_twis
درسته!
206 تکنولوژیش تو تصادف بالاتره
این یعنی که بدنه رو نرم تر ساختن تا اگه 2 تا ماشین جدید با هم تصادف کردن, هر 2 تاش بدنشون جمع بشن و به سرنشینا نیرویی وارد نشه
ولی اگه 206 به جای یه ماشین جدید به یه ماشین قدیمی محکم مثل بیوک بزنه, چون توی بیوک تکنولوژی جمع شدن بدنه به کار نرفته, هر چی نیرو هست رو به 206 برمیگردونه
برای همین خود بیوک که محکمتره هیچیش نمیشه , در عوض 206 چند برابر چیزی که باید له بشه, له میشه و سرنشیناش توی اطاق خودرو آسیب میبینن

shervin_bamaze
5 July 2010, 07:31 AM
ولی سرنشینهای بیوک خیلی خیلی راحت از ماشین پیاده میشن و برای خودشون قدم میزنن :icon_evil

حرفتو رد میکنو به وزن که نیست حالا میگردم اسم مستندو پیدا میکنم برو بگیر ولی ماشین همون 206 کمتر بیوک جم میشه

arash_2ti
5 July 2010, 08:50 AM
البته مسئله تفاوت وزن در انتقال نيروها علمي و ثابت شده است، ولي تكنولوژي جديد مطمئنا اين رو حل كرده و مثلا با استفاده از خاصيت الاستيك بالااي سپرهاي جديد نسبت به سپرهاي فلزي تا حد زيادي از اين نيرو به خود ماشين سنگين تر بر مي گرده

faramarz2010
5 July 2010, 09:06 AM
یه نکته دیگه هم ایمنی عابر پیاده هست. ماشینهایی که خیلی محکم هستند وقتی به عابر بزنند باعث صدمه زیاد و مرگ میشند. ولی استانداردهایی هست که سپر و کاپوت و ... رو طوری میسازند که عابر صدمه کمتری ببینه.

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 11:04 AM
حرفتو رد میکنو به وزن که نیست حالا میگردم اسم مستندو پیدا میکنم برو بگیر ولی ماشین همون 206 کمتر بیوک جم میشه

میشه حرفتون رو ثابت کنید؟
من تجربه چند تا تصادف اینچنینی رو داشتم(هیچوقت هم خودم پشت فرمون نبودم)
از حرفی که میزنم بدون 1% شک مطمئنم
اگر بخوام براتون ثابت کنم دو جور میتونم :
1-
دیگه قوانین فیزیک رو نمیتونید رد کنید که !
توی تصادفات وزن و شتاب منفی مهمه. f=ma
شتاب منفی رابطه مستقیم داره با محکم بودن بدنه
طبق قانون نیوتون هر کنشی را واکنشیست.
پس f1=f2 میشه. a ها هم چون ماشینها با هم برخورد میکنن یکی میشن.
یعنی مثلا اگه a تو تصادف 2 تا بیوک با هم 0.2 باشه , و تو تصادف 2 تا 206 با هم 0.5 , وقتی یه بیوک بایه 206 تصادف کنه , a حدودا میشه 0.35
حالا میمونه مساله وزن ماشینها که دقیقا ارتباط مستقیم داره با نیرویی که به سرنشینایی که توی ماشین روبرو هستن وارد میشه.
یعنی ماشینی که وزنش بیشتره, نیروی بیشتری وارد میکنه.

2-
فیلم تصادف اون کادیلاک سویل و 405 تو ایران رو اگر کسی لینکش رو بذاره تا بقیه دوستان ببین ممنون میشم.

ویرایش: حرف آقا فرامرز کاملا تایید میشه.

shervin_bamaze
5 July 2010, 11:13 AM

پ.ن: فیلم تصادف اون کادیلاک سویل و 405 تو ایران رو اگر کسی لینکش رو بذاره تا بقیه دوستان ببین ممنون میشم.

تجربه دارم ببین پدر من 2سال پیش با یه سمند شاخ به شاخ کرد(تو راه چادگان) ماشین ما کمری glبود وقتی من و داداشم اونجا رسیدیم باید میدیدی که چه شکلی شدیم راننده سمند که بیمارستان رفته بود (خدارو شکر با کلی عمل خوب شد) ماشین سمندو میدیدی انگار پرس شده بود ماشین ما ضربش به موتورم نرسیده بود (جالب اینجا بود که با این که جلو ضربه خورده بود اما ستون عقب ماشین کمی تو رفته بود )
این یعنی ایمنی بعنی تکنولوژی که باعث میشه زربه تو کل شاسی تقسیم بشه و فشار به یک سمت وارد نشه.
من نمیگم ماشین قدیمی محکم نیستن میگم ایمن نیستن در حد 1ستاره .یادت باشه 206 5ستاره داره

Hamed
5 July 2010, 11:23 AM
تجربه دارم ببین پدر من 2سال پیش با یه سمند شاخ به شاخ کرد(تو راه چادگان) ماشین ما کمری glبود وقتی من و داداشم اونجا رسیدیم باید میدیدی که چه شکلی شدیم راننده سمند که بیمارستان رفته بود (خدارو شکر با کلی عمل خوب شد) ماشین سمندو میدیدی انگار پرس شده بود ماشین ما ضربش به موتورم نرسیده بود (جالب اینجا بود که با این که جلو ضربه خورده بود اما ستون عقب ماشین کمی تو رفته بود )
این یعنی ایمنی بعنی تکنولوژی که باعث میشه زربه تو کل شاسی تقسیم بشه و فشار به یک سمت وارد نشه.
من نمیگم ماشین قدیمی محکم نیستن میگم ایمن نیستن در حد 1ستاره .یادت باشه 206 5ستاره داره
داداش سمندو با ماشینه آمریکایی مقایسه میکنی؟

shervin_bamaze
5 July 2010, 11:28 AM
داداش سمندو با ماشینه آمریکایی مقایسه میکنی؟

نه هامد جان مقایسش که کاملان همینجوری بود میخاستم بگم تکنولوژی مهمه نه سفتی ماشین.این دفه بایه 206 میرم تو دل یه ماشین قدیمی:icon_razz

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 11:47 AM
اول از همه زربه نه , ضربه :icon_razz
دومن خودت داری میگی کمری با سمند
کمری از سمند محکمتر و سنگینتره , پس حرفی که بالا زدم ثابت میشه
سومن اون تست تصادفی که داری میگی 1 ستاره برای تصادف خودروها با مانع ثابت هستن نه تصادف ماشین به ماشین !
من خودمو کشتم برات فرمول زدم , مثال زدم و.... بعد میای میگی سمند با کمری؟؟؟ :icon_arro

arash_2ti
5 July 2010, 11:48 AM
فیلم تصادف اون کادیلاک سویل و 405 تو ایران رو اگر کسی لینکش رو بذاره تا بقیه دوستان ببین ممنون میشم.

.

ما گفتيم ماشينهاي جديد و با تكنولوژي بالا، 405 ممكنه مدل 89 باشه ولي جديد نيست و كلا ماشين ايمني هم نيست.

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 11:51 AM
ما گفتيم ماشينهاي جديد و با تكنولوژي بالا، 405 ممكنه مدل 89 باشه ولي جديد نيست و كلا ماشين ايمني هم نيست.
هر چی که باشه حداقل 20 سال اختلاف تکنولوژی دارن
درسته؟

shervin_bamaze
5 July 2010, 11:55 AM
شرمنده 206 نداشتیم تا برین تو دل ماشین دیگه فرمول داری ثابت کادیلاک با 206 تسادف کنه ماشین 206 میترکه؟

405 1 ستاره داره میخای تکنولوژی داشته باشه

shervin_bamaze
5 July 2010, 11:58 AM
تا حالا تصادف ماشین ای جدیدو با ماشین قدیمی دیدی؟

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 11:59 AM
شرمنده 206 نداشتیم تا برین تو دل ماشین دیگه فرمول داری ثابت کادیلاک با 206 تسادف کنه ماشین 206 میترکه؟

405 1 ستاره داره میخای تکنولوژی داشته باشه
خیلی خیلی معذرت میخوام!
تصادف , نه تسادف !
بعدش هم من تو اون پستم باقالی نکاشتم که براتون با فرمول توضیح دادم که چرا اگر وزن بیشتر باشه, ایمنی بیشتره
شما هم اگر میتونید با دلایل علمی ثابت کنید که حرف من اشتباهه من منتظرم.
جدا از اون , 405 ستاره ایمنی بیشتری داره یا یه بیوک؟
مطمئن باشین 405 چون دقیقا همین چیزی که به شما گفتم توی تصادفات ماشین با مانع ثابت برعکس میشه.

shervin_bamaze
5 July 2010, 12:04 PM
اول از همه زربه نه , ضربه :icon_razz
دومن خودت داری میگی کمری با سمند
کمری از سمند محکمتر و سنگینتره , پس حرفی که بالا زدم ثابت میشه
سومن اون تست تصادفی که داری میگی 1 ستاره برای تصادف خودروها با مانع ثابت هستن نه تصادف ماشین به ماشین !
من خودمو کشتم برات فرمول زدم , مثال زدم و.... بعد میای میگی سمند با کمری؟؟؟ :icon_arro

خیلی خیلی معذرت میخوام!
تصادف , نه تسادف !
بعدش هم من تو اون پستم باقالی نکاشتم که براتون با فرمول توضیح دادم که چرا اگر وزن بیشتر باشه, ایمنی بیشتره
مطمئن باشین 405 چون دقیقا همین چیزی که به شما گفتم توی تصادفات ماشین با مانع ثابت برعکس میشه.

شرمنده من فارسی ندارم اینجوری میشه
پس اینا رو ببین جالبه
شاید فورمولا عوض شده http://video.google.com/videoplay?docid=-7670710284266276781#

http://www.koreus.com/video/crash-test-chevrolet.html
http://www.metacafe.com/watch/510378/a_real_crash_test_by_professionals/

Hamed
5 July 2010, 12:23 PM
خیلی خیلی معذرت میخوام!
تصادف , نه تسادف !
بابته آف تاپیک شرمنده
اینجا تاپیکه املا نیست.مهم اینه که منظوره همو بفهمین.
لطفا با متانته بیشتری به بحثها ادامه دهید قبل از اینکه تاپیک بسته ،قفل،یا حذف و مفقود الاثر شود.

ممنون

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 12:38 PM
shervin : شروین جان اگر پستهای من رو با دقت خونده باشی گفتم که ماشینهای دهه 70 آمریکا
ماشینهای دهه 50 یا حتی 60 آمریکا با اینکه بدنه محکمی داشتن ولی از پلت فرم ضعیفی برخوردار بودن که توی دهه 70 این مشکل رفع شد.

hamed : حامد جان تا جایی که میدونم به جای تذکر مستقیم از دکمه گزارش باید استفاده بشه.
با تشکر.

من یه تاپیک در مورد ایمنی خودرو نوشتم توی همین فروم:
اینو بخونید شاید مفید باشه

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=56469

shervin_bamaze
5 July 2010, 12:41 PM
من فکر میکنم اون 3تا ویدیو که گزاشتم همه حرفارو جواب بده دیگه بقیش با دوستان

equinoxe
5 July 2010, 12:50 PM
1-
پس f1=f2 میشه. aها هم چون ماشینها با هم برخورد میکنن یکی میشن. >>>>>> اشتباه
یعنی مثلا اگه a تو تصادف 2 تا بیوک با هم 0.2 باشه , و تو تصادف 2 تا 206 با هم 0.5 , وقتی یه بیوک بایه 206 تصادف کنه , a حدودا میشه 0.35 >>>>>>> اشتباه
حالا میمونه مساله وزن ماشینها که دقیقا ارتباط مستقیم داره با نیرویی که به سرنشینایی که توی ماشین روبرو هستن وارد میشه.
یعنی ماشینی که وزنش بیشتره, نیروی بیشتری وارد میکنه. >>>>>>>> اشتباه طبق قانون سوم نیوتون (خودت اون بالا گفتی f1=f2)

2-

ویرایش: حرف آقا فرامرز کاملا تایید میشه.
کاملا اشتباه گفتی دوست عزیز معلومه که فیزیک دبیرستان رو با تک ماد قبول شدی:icon_arro(شوخی از اونجایی که به غلطهای املایی شروین گیر دادی)
طبق قانون سوم نیوتون تو این تصادف فرضی(206 و بیوک) به هر دو ماشین نیروی یکسان وارد میشه اما طبق قانون دوم نیوتون (F=ma) ماشینی که جرم کمتری داره باید شتاب بیشتری تحمل کنه!و در واقع این شتاب هست که توی تصادفات کشنده هست و فلسفه بکارگیری ایربگ برای کاهش همین شتاب هست!
ولی من تقریبا با اکثر صحبتهای شما موافقم یعنی به نظر من هم جرم در ایمنی ماشین تاثیر گذار هست در واقع فیزیک اینو میگه!اما جرم شرط لازم هست و کافی نیست! ولی تو مثال تصادف فرضی اختلاف جرم بیوک و 206 آنجنان زیاد نیست(شاید400 کیلو) و از طرفی تکنولوژی برتر با 206 هست به نظر من وضع سرنشینان بیوک هم توی این تصادف فرضی زیاد جالب نمیتونه باشه!

arash_2ti
5 July 2010, 01:03 PM
1-
پس f1=f2 میشه. a ها هم چون ماشینها با هم برخورد میکنن یکی میشن.
یعنی مثلا اگه a تو تصادف 2 تا بیوک با هم 0.2 باشه , و تو تصادف 2 تا 206 با هم 0.5 , وقتی یه بیوک بایه 206 تصادف کنه , a حدودا میشه 0.35
یعنی ماشینی که وزنش بیشتره, نیروی بیشتری وارد میکنه.

اشتباه اين محاسبات در دو مورد است
اول اينكه f=ma براي يك جسم كاملا صلب كه تغيير شكل نمي ده و نيرو كاملا در تمام ابعاد جمع بشه مثل يك كره فلزي كاملا صلب. كه مشخصه اتومبيل اينطور نيست و اصولا يكي از پارامترهايي كه طراحان به اون توجه مي كنند و بحث اين تاپيك هم هست همينه كه اين f شما به كجاي ماشين وارد شه.
دوما در اينجااگر فرمول f1=f2 رو بخواهيم صادق بدونيم، a شتاب اجسام هنگام برخوردن كه به هيچ عنوان يكي نمي شوند بلكه ماشينهاي سبك برگشت به عقب بيشتري دارند و بنابراين به اين راحتي ها هم نيست مسئله.
خوب من سعي كردم جواب علمي رو همونطور كه خواستيد علمي بدم. اميدوارم غلط املايي ازم نگيريد.

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 01:05 PM
equinoxe (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=123373) عزیز لطفا یک بار دیگه پستهای بنده رو بخونید.
شما دارید حرفهای خودم رو به خودم میزنید و میگید که حرف من اشتباهه!
ببینید توی تصادفات ماشین به ماشین , a که همون شتاب منفی ای است که خودروهارو هنگام برخورد از سرعت به حالت سکون میرسونه , و معمولا کمتر از 1 ثانیه هست , ثابته.(ثابت کردم که چرا)
این یعنی توی فرمول f=ma , شتاب حذف میشه و فقط m میمونه
در نتیجه f=m

equinoxe
5 July 2010, 01:15 PM
equinoxe (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=123373) عزیز لطفا یک بار دیگه پستهای بنده رو بخونید.
شما دارید حرفهای خودم رو به خودم میزنید و میگید که حرف من اشتباهه!
ببینید توی تصادفات ماشین به ماشین , a که همون شتاب منفی ای است که خودروهارو هنگام برخورد از سرعت به حالت سکون میرسونه , و معمولا کمتر از 1 ثانیه هست , ثابته.(ثابت کردم که چرا)
این یعنی توی فرمول f=ma , شتاب حذف میشه و فقط m میمونه
در نتیجه f=m
خوب دوست عزیز من میگم با صحبتهای شما بیشتر موافقم و تایید کردم! اما اون دو مورد که زیرش خط کشیدم اشتباه گفتی دوست عزیز توی تصادف شتابها یکی نمیشه!خودت فرمول میدی و حرف از قوانین نیوتن میزنی بعد زیرش خودت قوانین نیوتون رو نقض میکنی.
الان باز هم اشتباه کردی دوست من اون قسمت رو که ضخیم کردم! شما مشکلت اینجاست که فکر میکنی شتابها با هم برابر میشن و میتونی توی رابطه حذفشون کرد!دوست عزیز باور کن قاطی کردی!!! این اثباتت خیلی باحال بود.....

Arsalan Ghozmit
5 July 2010, 01:18 PM
اشتباه اين محاسبات در دو مورد است
اول اينكه f=ma براي يك جسم كاملا صلب كه تغيير شكل نمي ده و نيرو كاملا در تمام ابعاد جمع بشه مثل يك كره فلزي كاملا صلب. كه مشخصه اتومبيل اينطور نيست و اصولا يكي از پارامترهايي كه طراحان به اون توجه مي كنند و بحث اين تاپيك هم هست همينه كه اين f شما به كجاي ماشين وارد شه.
دوما در اينجااگر فرمول f1=f2 رو بخواهيم صادق بدونيم، a شتاب اجسام هنگام برخوردن كه به هيچ عنوان يكي نمي شوند بلكه ماشينهاي سبك برگشت به عقب بيشتري دارند و بنابراين به اين راحتي ها هم نيست مسئله.
خوب من سعي كردم جواب علمي رو همونطور كه خواستيد علمي بدم. اميدوارم غلط املايي ازم نگيريد.

آرش جان.
تمام سفتی -نرمی-طول و ویژگی های بدنه فقط و فقط توی a خلاصه میشه.
براتون مثال زدم.
اگر حالت تصادف رو به اصطلاح شاخ به شاخ فرض کنیم, مثلا 2 خودروی بیوک اسکای لارک, اگر با هم برخورد کنن , به دلیل محکم بودن بدنه, شتاب a خیلی کمتر از تصادف شاخ به شاخ 2 خودروی 206 در میاد
اینجا حتی صدم ثانیه ها مرگ آورن.
فلسفه تغییر وضعیت بدنه خودرو ها اول این بود که فاجعه ای رو که هنگام تصادف 2 بیوک با هم بوجود میاد رو در نظر بگیرید و با تصادف 206 با 206 مقایسه کنید . و اینکه اگر با بیوک به یک عابر پیاده برخورد کنید چه اتفاقی میافته و اینکه اگر با 206 با عابر پیاده برخورد کنید چه اتفاقی میافته.

مطمئن باشید که نتیجه تمام این بحث ها توی این چند جمله خلاصه میشه:

1-در تصادف 2 خودروی جدید سرنشینها کمتر آسیب میبینن
2-در تصادف 2 خودروی قدیمی سرنشینها به شدت آسیب میبینن
3-در تصادف یک خودروی جدید و یک خودروی قدیمی(دهه 70 آمریکا!) سرنشینان خودروی جدید بیشتر آسیب میبینن
4-در تصادف خودروی جدید با عابر پیاده , عابر پیاده آسیب کمتری میبینه
5-در تصادف خودروی قدیمی با عابر پیاده, عابر پیاده آسیب بیشتری میبینه
6- در تصادف خودروهای قدیمی با مانع های ثابت مانند درخت-تیر برق و... , سرنشینان به شدت آسیب میبینن
7- در تصادف خودروهای جدید با مانع های ثابت, سرنشینان کمتر آسیب میبینند.

در کل مثل اینکه اینجا به جز اینکه بخواید با من کل کل کنید و گفته های من رو به تمسخر بگیرید , کار دیگه ای انجام نمیشه.
قضاوت جواب صحیح با شما.
برای اتمام کل کل ایجاد شده و چون تمام حرفهام رو گفتم از زدن پست داخل این تاپیک خودداری میکنم.
با تشکر از همه و معذرت خواهی از اینکه گفته ها شاید یه خورده طولانی شد.
موفق باشید

arash_2ti
5 July 2010, 01:56 PM
اي بابا كي گفته هاي شما رو مسخره كرده ؟ اتفاقا اينكه كسي بخواد علمي مسئله رو ببينه نه حسي حتي اگه اشتباه هم بكنه جاي تقدير داره.
مطمئنا هيچ كدوم از ما ماشين دهه 70 نداريم و تعصبي هم در كار نيست و فقط موضوع اينه كه در آخر به نتيجه درست برسيم.
من به نوبه خودم از اينكه وقت مي گذاريد و سعي مي كنيد دليلتون رو ثابت كنيد ازتون ممنونم.:icon_cool

Farshid_B
5 July 2010, 02:16 PM
آقا ارسلان این قدر زود ناراحت نشو. در مورد شتاب و جرم و این حرفا جناب equinoxe کاملا درست می گن. قانون سوم نیوتن رو بارها برامون گفتن. برای اطمینان خودم، شما و سایر دوستان:
سومين قانون حرکت نيوتون (http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%A2%DB%8C%D8%B2%D8%A7%DA%A9_%D9%86%DB%8C%D9%88% D8%AA%D9%86) به اين صورت بيان ميشود که "هر عملی همواره با عکس العملی مساوی و در جهت مخالف روبرو است "
اين قانون به قانون کنش و واکنش هم معروف ميباشد.
يعنی که هرگاه جسمی به جسمی ديگر نيرو وارد کند جسم دوم نيز نيرويی به همان بزرگی ولی در خلاف جهت بر جسم اوّل وارد ميکند. (Wikipedia)
در واقع وقتی دو جسم به هم دیگه برخورد می کنن (F=ma) این شتاب ها هستن که متفاوتن. نیروها که باید طبق قانون سوم نیوتن مساوی باشن.
تمام اون 7 موردی که اشاره کردین درستن، به جز مورد شماره 3

3-در تصادف یک خودروی جدید و یک خودروی قدیمی(دهه 70 آمریکا!) سرنشینان خودروی جدید بیشتر آسیب میبینن
این ویدیو (http://www.koreus.com/video/crash-test-chevrolet.html)که شروین جان زحمتش رو کشیدن و گذاشتن مربوط به دو خودروی محصول Chevrolet با 50 سال تفاوت تکنواوژی هست. در پایان به صراحت گفته شده که « بر طبق گفته مهندسان ایمنی حاضر در صحنه راننده Malibu 2009 باید دچار آسیب دیدگی جزئی زانو شده باشد. راننده Bel Air 1959 باید در دم مرده باشد. »
همه تست های مشابه برای این انجام میشن که به همه ثابت بشه خودروهای قدیمی ایمنی پایین تری دارن.
موفق و پیروز باشید.

equinoxe
5 July 2010, 02:18 PM
من که قصد تمسخر نداشتم اونجا هم که گفتم قاطی کردی جدی گفتم شما مسائل رو با هم قاطی و میخوای به زور یه چیزی ازش بیرون بیاری و هیچ حرفی رو هم قبول نمیکنی در هر صورت اگه حرف من تمسخر آمیز بود ببخشید این برهان خلف رو هم اینجا گذاشتم که دوستان قضاوت کنند به خدا دارییم در مورد بدیهیات بحث می کنیم مثل اینکه بگیم الان روزه یا شب؟!
برهان خلف:
تصادف 206 و بیوک که جرم 206 m1 , و جرم بیوک m2 هست. که m2>m1
طبق قانون نیوتون f1=f2 پس باید قبول داشته باشین m1a1=m2a2 و از طرفی بنا به گفته Arsalan باید a1=a2 باشه و میشه حذفشون کرد پس m1=m2 میبنید به تناقض رسیدم!!
من فقط میگم توی تصادف شتابها یکی نمیشه فقط همین!

Arsalan Ghozmit
2 September 2010, 06:49 PM
سلام
عکسهای تصادف شاخ به شاخ شورلت نوا با سرعت حدودی 150 کیلومتر در ساعت با یک دستگاه کشنده ی اسکانیا
راننده پس از تصادف چند تا شکستگی پیدا کرد ولی زنده موند

منبع: http://www.tuningtalk.com/forum/topic-t44110.html

نقل قول:

با سلام خدمت دوستان عزيز... لاشه ي نوايي كه در عكسهاي زير ميبينيد متعلق به يكي از دوستان نزديك بنده بود كه متاسفانه اخيراً در يك تصادف ناجور به اين شكل در اومده!
اين نوا از بهترين و سرحال ترين نواهايي بود كه من مي شناختم... سي6 مدل 1368.... ماشين فوق العاده فابريك. سالم و سرپا بود كه متاسفانه در تصادف شاخ به شاخ با يك دستگاه كشنده اسكانيا در جاده سنندج-همدان نابود شد! ماشين واقعاً حيف بود ... صاحب ماشين خودش تزئيناتي اتوموبيل داشت و ماشين رو بسيار با سليقه چيده بود... جالبه بدونيد كه به كاميون اسكانيا 11 ميليون تومن خسارت وارد شد!!!
راننده شورلت با شكستگي ها و جراحت هاي متعدد سالم موندن...

http://megapic.ir/images/t2yd3mfxc31y4yn5zx02.jpg

http://megapic.ir/images/oc9uzdt3djwqfntau86s.jpg

http://megapic.ir/images/9xdy95a784fihtwgt31.jpg

http://megapic.ir/images/bchdm7lnia140s1h7op.jpg

http://megapic.ir/images/8eelocp98fkmpejxu3ug.jpg

http://megapic.ir/images/t3s0gzshlfkx2zgb6up.jpg

equinoxe
2 September 2010, 07:14 PM
150 کیلومتر بر ساعت؟امکان نداره! در ضمن به فاصله داشبورد و صندلی نگاه کنید؟ پای راننده قطع نشده؟فرمون رو هم نگاه کنید به چه شکلی در اومده حتما به شکم و سینه راننده فشار زیاد وارد کرده!

shervin_bamaze
2 September 2010, 10:44 PM
:174:احتمال زنده بودن هست اما با چه نوع شكستگي هاي (ميمورد راحت تر بود)

Arsalan Ghozmit
2 September 2010, 10:48 PM
طبق ادعای راننده سرعت همین حدود بوده
راننده هم مثل اینکه الان صحیح و سالمه و زندگی خودش رو مدیون این ماشین میدونه و به همین دلیل یک شورلت نوای دیگه خریده !
و البته اینهم برای اینکه ببینید هر ماشین محکمی ایمن نیست:

http://patrol.ir/files/public/1277493929_11_FT0_1j.jpg

سرنشین های پاترول 3 تا سرباز بودن که هر 3 تاشون هم بعد از تموم شدن خدمتشون توی راه برگشت این تصادف رو میکنن و میمیرن

equinoxe
2 September 2010, 11:53 PM
طبق ادعای راننده سرعت همین حدود بوده.......

معمولا راننده هایی که تصادف میکنن عادت دارن میگن سرعتم فلان بود، جاده فلان شد و ترمز نگرفت و جاده پیچید و فرمون نپیچید.............یعنی این راننده دقیقا در لحظه تصادف چشمش به کیلومتر بوده؟حالا به فرض سرعتش 150 بوده و برخورد کرده و راننده آسیب جدی ای هم از فرمون و داشبورد و اتاق ندیده، چه طور ممکنه بدن راننده اون همه شتاب رو تحمل کنه و بدونه ایربگ زنده بمونه؟البته قصد به چالش کشیدن موضوع رو ندارم ولی نمیشه فقط به چندتا عکس و حرف یه راننده استناد کرد!

Arsalan Ghozmit
3 September 2010, 01:03 AM
درسته ولی وقتی بگه 150 تا دیگه فکر نمیکنم کمتر از 60 کیلومتر در ساعت بوده باشه سرعتش !!!
60 کیلومتر در ساعت اونم شاخ به شاخ طوری که اسکانیا 11 میلیون تومن خسارت دیده ماشین خیلی ایمنی میخواد که راننده از توش زنده بیرون بیاد ! تازه مهمتر از همه اینکه این تصادف ازسمت راننده بوده و تمام جلوی ماشین توی تصادف نقش نداشته که خیلی روی شدت ضربه تاثیر داره

shervin_bamaze
3 September 2010, 01:43 AM
اسکانیا 11 میلیون تومن خسارت دیده
اينو همون راننده گفته كه 150تا ميرفته؟

smashx
3 September 2010, 12:11 PM
حتما زنده مونده که اومده واسه این رفیقمون تعریف کرده
تو خوابش که نیومده !!!
قانون فیزیک به کنار اخه خودتون تصور کنید 206 بزنه به اسکانیا >>>؟؟؟؟

Arsalan Ghozmit
3 September 2010, 03:44 PM
اينو همون راننده گفته كه 150تا ميرفته؟
آره خودش گفته ولی بی دلیل نباید تهمت زد چون حتما این خسارت رو داده که داره میگه :icon_cool

king soltan
4 September 2010, 12:06 PM
در ماشینهای قدیم رسم براین بود هرچه بدنه محکمتر ماشین ایمن تر چون کل ضربه تصادف توسط سپرها جذب می شد ولی در ماشینهای جدید اینطور نیست کل نیروی تصادف توسط اطاق ماشین جذب و خنثی می شه و همه نیرو توی جلوی ماشین جمع نمی شه چند وقت پیش یه بنز توی شیراز تصادف کرده بود (یه سی کلاس ) با یه پژو 504 جی ال هر دو ماشین شاخ به شاخ شده بودند 504 با اینکه بنده محکمتری داشت ولی کاپوتش کاملا جمع شده بود و متور آسیب دیه بود ولی توی بنز کاپوت جلو فقط صدمه خورده بود و موتور آسیبی ندیده بود ولی نکته جالبش ایجا بود چراغ عقب بنز از جای خود دراومده بود البته نه کاملا من این مساله رو تحقیق کردم بر اسا سایت خود مرسدس نیروی تصادف در بدنه خنثی شده بود و این بیرون آمدن چراغ عقب به علت دفع نیروی حاصل از تصادف بود واقعا واسم جالب و تحسین برانگیز بود

Arsalan Ghozmit
4 September 2010, 03:42 PM
سلام
خواستم بگم اینطور که من میدونم در اومدن چراغ عقب اون بنز ضعف محسوب میشه :icon_twis
اگر اشتباه میکنم لطفا با دلیل برام توضیح بدید !

shervin_bamaze
4 September 2010, 04:47 PM
اشتباه ميگي ببين اگي اون لامپ در اومده يعني نيرو و فشار رو كل ماشين تقسيم شده و از اونجا زده بيرون اگي تقسيم نميشد خسارت بيشتري ميديد

Arsalan Ghozmit
4 September 2010, 09:09 PM
ولی شروین جان کمپانی هایی که خودروهارو تست میکنن, ماشینهایی که توی تصادف از جلو , به غیر از جلو قسمت های دیگشون هم آسیب میبینه رو نا امن میگن و حتی امتیاز منفی میگیرن
برای مثال زانتیا:

http://crash.citroenz.biz/Xantia/xantiafront.jpg

shervin_bamaze
4 September 2010, 10:56 PM
اين زانتيا چون نيرو رو تقسيم نكرده امتياز - گرفته (عقبشو بين بلند شده.كه با اين كار اتاق فشار شديدي وار ميشه و همچنين اجزاي عقب ماشين مثل سپر و در و...دفرمه ميشه)

shervin_bamaze
4 September 2010, 11:26 PM
اينارو ببين جالبه درنگاه اول انگار ماشين محكمه وخصارتي نديده اما در نگاه دوم به ماكتا يه نگاه بنداز ببين ايا زنده ميمونن يا نه ماشينايه سال 1979 هستن (بهتريناشون)حتي يكي شون تكنولوژي باز شدن بست موتور بعد از تصادفم داره
http://www.youtube.com/watch?v=03WCsUDM0TU&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=3XANVGAV2hA
اما حالا اين تستو نگاه كن ببين چه جوري دارن ماشينو نقاط ضعفش رو هنگام تصادف بررسي ميكنن تا امنيت بيشتري پيدا كنه(با سرعت بيشتريم تست ميكنن اما سرنشينا و ماشين واكنش بهتري دارن(از كنارم ميخوره كه در كل بد تر شاخ به شاخه)

http://www.youtube.com/watch?v=RMNVVHI2ZNg&feature=related
حالا به نظر تو اگي راننده اون ماشين قديمه كه جونشو به ماشينش مدييون بود اينا ميديد ميرفت ماشين قديمي ميخريد يا يه ماشين با امنيت بالا و پرستاره!!

khalil-pz
5 September 2010, 01:42 AM
سلام

من چند سال پیش تو دبی بودم که دیدم یه پرادو با سرعت زیاد زده بود به بغل یه ماشین بدون کله( همونایی که تو ایران یه اسم ایسوزو و ... چند وقتیه فراوون شده) این پرادو از جلو که دیگه چیزی ازش باقی نمونده بود . عقب و بغل ماشین هم که نگاه کردم لبه گلگیرهاش که خار داشت کنده شده بود و شیشه عقب هم خرد شده بود . ولی در عوض راننده کاملا سالم بود و داست با موبایل حرف میزد و از اون طرف راننده پیکاپ حالش خراب بود.

کلا من خیلی تعجب کردم وقتی پرادو رو دیدم گفتم صاحبش حتما رفته اون دنیا بعد دیدم نه داره اونجاها میگرده واسه خودش و فقط یه خورده از سرش خون میومد که باند پیچی کرده بودن

king soltan
5 September 2010, 10:14 AM
سلام
خواستم بگم اینطور که من میدونم در اومدن چراغ عقب اون بنز ضعف محسوب میشه :icon_twis
اگر اشتباه میکنم لطفا با دلیل برام توضیح بدید !

با سلام
من جا داره اول به شما تبریک بگم واسه ساخت این ماشین دست ساز واقعا جالب بود و جای تقدیر داره :icon_excl:icon_excl:icon_excl
در مورد سوال شما شروین جان جواب کامل داده بودند ببین نیروی حاصل از تصادف در همه جای ماشین پخش می شه و از نقاطی که کمترین آسیب واسه فرد و خودرو داره دفع و خارج می شه به همین دلیل چراغ اون دراومده بود شاید اگه نیروی تصادف در جلوی ماشین متمرکز می شد به موتور و یا اجزا اون و یا حتی سرنشینها آسی وارد می شد ولی با این دلیل طراحی عالی بدنه و شاسی این نیرو به راحتی خنثی شده بود مثلا در مورد عکس زانتیا که گذاشتی ببین عدم توزیع نیروی تصادف چه طوری این ماشین رو به هوا بلند کرده و اطاقا و فریم اطاق تا حتی سقف هم صدمه دیده باز هم تبریک به خاطر ابتکارت :icon_cool

Senator
5 November 2010, 08:53 PM
یه نکته ای که دوستان بش توجه نمیکنن باب شدن ایمنی عابر پیاده هستش!

مثلا مگان یه تیر آهن خیلی گردن کلفت پشت فلاپ داره.فلاپ هم از نوعی پلیمر هستش و به راحتی میشکنه و قابل انعطاف
کلا اون زمان به ایمنی عابر پیاده توجه نمیشد
حالا فرض کنید عابر با پیکان برخورد کنه:icon_redf

gilase_tanha2020
2 January 2011, 03:58 PM
منم در تصادفی که با 206 داشتم جلوی ماشین کاملاً داغون شد و خودم سالم موندم.هر کسی ماشینو دیده بود میگفت راننده حتماً مرده .البته 206 ایمنیش نسبت به مگان بالا نیس ولی من پولی که به خاطر این ماشین دادمو حلال کردم (قبلاً میخواستم به جا 206 MVM بگیرم:icon_ques) همین چند روز پیش وقتی پیشه صافکار بودم گفت بیا ببین ماشینت این تیرآهنو چکار کرده (واسه شاسی کشی)
تیرآهنه از چند جا تغییر حالت داده بود ولی نظر عام مردم (البته نه شما) اینه که سمند ماشینه محکمی چون در تصادفات چیزیش نمیشه .این عکارو هم نگاه کنین بد نیس(خودم گرفتم).با اینکه سمند طراحیش نسبتاً جدید هس ولی توانایی جذب و پخش ضربه رو نداره و عکسی هم که قبلاً در مورد ایمنی سمند دیده بودیم ( اینجا میزارم) به نظرم یه ماشین دیگس و یا عکس ساختگیه.آخه تو تست سمند سقف نشکسته.
اصلاً خودتون قضاوت کنین
http://myup.ir/images/22069775283672477499_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=22069775283672477499.jpg) http://myup.ir/images/78030661957741243622_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=78030661957741243622.jpg) http://myup.ir/images/71961328735040995014_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=71961328735040995014.jpg) http://myup.ir/images/63539084509172119039_thumb.gif (http://myup.ir/viewer.php?file=63539084509172119039.gif)

Danial_4139
2 January 2011, 05:23 PM
منم در تصادفی که با 206 داشتم جلوی ماشین کاملاً داغون شد و خودم سالم موندم.هر کسی ماشینو دیده بود میگفت راننده حتماً مرده .البته 206 ایمنیش نسبت به مگان بالا نیس ولی من پولی که به خاطر این ماشین دادمو حلال کردم (قبلاً میخواستم به جا 206 MVM بگیرم:icon_ques) همین چند روز پیش وقتی پیشه صافکار بودم گفت بیا ببین ماشینت این تیرآهنو چکار کرده (واسه شاسی کشی)
تیرآهنه از چند جا تغییر حالت داده بود ولی نظر عام مردم (البته نه شما) اینه که سمند ماشینه محکمی چون در تصادفات چیزیش نمیشه .این عکارو هم نگاه کنین بد نیس(خودم گرفتم).با اینکه سمند طراحیش نسبتاً جدید هس ولی توانایی جذب و پخش ضربه رو نداره و عکسی هم که قبلاً در مورد ایمنی سمند دیده بودیم ( اینجا میزارم) به نظرم یه ماشین دیگس و یا عکس ساختگیه.آخه تو تست سمند سقف نشکسته.
اصلاً خودتون قضاوت کنین
http://myup.ir/images/22069775283672477499_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=22069775283672477499.jpg) http://myup.ir/images/78030661957741243622_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=78030661957741243622.jpg) http://myup.ir/images/71961328735040995014_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=71961328735040995014.jpg) http://myup.ir/images/63539084509172119039_thumb.gif (http://myup.ir/viewer.php?file=63539084509172119039.gif)

عزیز من شاید این ماشین با 140 کیلومتر سرعت تصادف کرده شما از کجا میدونی که این عکس یا اون عکس ساختگیه ؟
مگه همه تصادف ها با سرعت 64 کیلومتر در ساعت انجام میشه که دقیقا مثل حالت تست باشه ؟

gilase_tanha2020
2 January 2011, 06:15 PM
عزیز من شاید این ماشین با 140 کیلومتر سرعت تصادف کرده شما از کجا میدونی که این عکس یا اون عکس ساختگیه ؟
مگه همه تصادف ها با سرعت 64 کیلومتر در ساعت انجام میشه که دقیقا مثل حالت تست باشه ؟

راستش نمی دونم دقیقاً سرعت چند بوده (معمولاً ماشینای پلیس سرعت زیادی ندارن و این ماشینم در حال ماموریت نبوده). حرف شمارو کاملاً قبول دارم ولی چیزی که هس جدا از سرعت تصادف .در عکس تست که نگاه کنیم میبینی تا جلوی ماشین جمع شده ولی وضعیت سقف و داشبورد بدون تغییر مونده ولی در عکسی که من گرفتم اینطوری نیس و داشبود نباید تا این حد داخل ماشین شه.آخه معمولاً در تصادفات موتور به سمت زیر ماشین هدایت میشه نه داخل خودرو.باید دقت داش در تست تصادف با 64 تا ماشین با یک جسم سخت تصادف داشته باشه.

بازم حرف شمارو تصدیق میکنم که هر تصادف شرایط خاص خودشو داره.به هر حال سمند فکر نمی کنم در تست های تصادف از جلو بیشتر از 2 ستاره گرفته باشه (ایربگ دار)

Danial_4139
2 January 2011, 09:40 PM
این ماشین به یک ماشین با ارتفاع بلند برخورد کرده و و رفته زیر اون ماشین که اینجور شده ، احتمالا یا از عقب خورده تو کفی یه تریلی یا از جلو رفته زیر به کامیون ( اگر به قسمت برف پاک کن نگاه کنی معلومه که چطور لوله شده و رفته تو شیشه )

gilase_tanha2020
3 January 2011, 07:37 PM
فکر کنم حق با شماس . من تسلیمم :icon_excl

haftsin
3 January 2011, 11:47 PM
عموم مردم بر اين باورند كه ماشينهاي قديمي بخصوص اتومبيلهاي دهه 70 و 80 بسيار محكم و ايمن ترند. دليل اين امر يكي ظاهر اوناست كه معمولا بزرگتر و خشن تر طراحي مي شدند و يكي وزن بالا به دليل استفاده از ورق آهن ضخيم تر (كه البته به نبود تكنولوژي براي ساخت انواع آلياژهاي با قابليت نازك تر بودن و ساير مباحث متالورژي برميگرده).
در سال 2009 شركت بيمه Highway safety يك آزمايش استاندارد تست تصادف بين دو اتومبيل Chevy bel air 1959 و chevy malibu 2009 انجام داد. نتايج نشون داد با وجود ظاهر ظريفتر و وزن كمتر ولي طراحي و تقويتهاي انجام شده در اين اتومبيل روز دنيا اون رو براي سرنشينان بسيار ايمن تر كرده است.
البته شايد اين امر براي برخي خودروهاي چيني و ... صادق نباشه ولي به نظر مي رسه كه ايمني به وزن و ضخامت ورق ماشين ارتباطي نداره.

http://irupload.ir/images/govdqdg4luzvlp0lop.jpg

http://irupload.ir/images/4kdhs1fvhgu166x2ja.jpg

http://irupload.ir/images/nx8928eltxe416vcsm59.jpg

http://irupload.ir/images/rtc90tzo9ws71rfth3m5.jpg

http://irupload.ir/images/cbwwloixnj3r38prg64a.jpg

http://irupload.ir/images/1x4b2lmupckyfywn3ixz.jpg

http://irupload.ir/images/1va8e8lgrsmjn311uwdh.jpg

بالاخره پیداش کردم
اینم فیلم این تصادف
http://www.4shared.com/video/p0RYhw8A/0073_old-new-chevrolet-crash.html

gilase_tanha2020
4 January 2011, 12:23 PM
بالاخره پیداش کردم
اینم فیلم این تصادف
http://www.4shared.com/video/p0RYhw8A/0073_old-new-chevrolet-crash.html

در مورد ایمنی ماشین در خودروهای جدید شکی نیس و دلایلش به نظر من اینها میتونه باشه:
مقدار ضخامت ورق ماشین نه تنها مشکلی رو حل نمی کنه بلکه باعث میشه نیروی تصادف مثلاً به سقف و جایی که سرنشین قرار داره وارد بشه .دلیل دوم مشکل ایمنی در خودروهای قدیمی این بود که دارای صندوقی بزرگ و سنگین بودن و در تصادفات ،صندوق هم به خاطر اینرسی ای که داش بعد از تصادف یه کل ماشین از عقب نیرو وارد میکرد و انگار ماشین در بین 2 تا نیرو قرار میگرفت ( به کلیپی که واستون گذاشتم توجه کنین).دلیل دیگه اینه که در خودروهای جدید موتور در اینگونه تصادفات به داخل اتاق نمیاد و توسط میله ها و یا تدابیری که در این زمینه اندیشیده ان به سمت پایین خودرو حرکت میکنه .در صورتی که در ماشین های قدیمی بعد از تصادف موتور تو بغل راننده جا خوش میکرد.دلیل بدی وجود ورق های اضافه ی خیلی ضخیم در قسمت جلوی شیشه خودرو که این ورق ها به صورتی به شاسی جوش داده شده اند که نیروی وارده از تصادف رو کاملاً پخش و مهار میکنن.در ماشینهای امروزی کلاً از قطعات سبک استفاده میشه .
در کل در خودروهای مدرن امروزی سرنشین مهمترین رکن تولید یه ماشینه.:icon_cool

http://www.4shared.com/video/LRdt5cuN/YouTube_-_Holden_Commodore_-_W.html

haftsin
4 January 2011, 03:07 PM
در مورد ایمنی ماشین در خودروهای جدید شکی نیس و دلایلش به نظر من اینها میتونه باشه:
مقدار ضخامت ورق ماشین نه تنها مشکلی رو حل نمی کنه بلکه باعث میشه نیروی تصادف مثلاً به سقف و جایی که سرنشین قرار داره وارد بشه .دلیل دوم مشکل ایمنی در خودروهای قدیمی این بود که دارای صندوقی بزرگ و سنگین بودن و در تصادفات ،صندوق هم به خاطر اینرسی ای که داش بعد از تصادف یه کل ماشین از عقب نیرو وارد میکرد و انگار ماشین در بین 2 تا نیرو قرار میگرفت ( به کلیپی که واستون گذاشتم توجه کنین).دلیل دیگه اینه که در خودروهای جدید موتور در اینگونه تصادفات به داخل اتاق نمیاد و توسط میله ها و یا تدابیری که در این زمینه اندیشیده ان به سمت پایین خودرو حرکت میکنه .در صورتی که در ماشین های قدیمی بعد از تصادف موتور تو بغل راننده جا خوش میکرد.دلیل بدی وجود ورق های اضافه ی خیلی ضخیم در قسمت جلوی شیشه خودرو که این ورق ها به صورتی به شاسی جوش داده شده اند که نیروی وارده از تصادف رو کاملاً پخش و مهار میکنن.در ماشینهای امروزی کلاً از قطعات سبک استفاده میشه .
در کل در خودروهای مدرن امروزی سرنشین مهمترین رکن تولید یه ماشینه.:icon_cool

http://www.4shared.com/video/LRdt5cuN/YouTube_-_Holden_Commodore_-_W.html
به نظر میرسه سرعت تصادف، خیلی خیلی زیاده که این جور پرس میشه ماشین.
به نظر من مشکلش صندوق عقب بزرگ نیست، مشکلش ضعیف بودن شاسی ماشینه که به این روز افتاده

gilase_tanha2020
4 January 2011, 03:29 PM
اتفاقاً اگه به کلیپ دقت کرده باشی سرعت خیلی زیاد نیس و اینم همه میدونیم که سرعت در اینگونه تست ها 64 هس .صندوق هم موثر هستش ولی تو بعضی ماشینا کمتر.در مورد شاسی هم 100% حرف شما درس هستش.اصلاٌ بیشتر ضربه ی تصادف رو شاسی جذب میکنه.

gilase_tanha2020
4 January 2011, 04:57 PM
تست تصادف 2 خودرو کامارو که در طی 6 روز شبیه سازی شده .کلیپ تصادف رو هم از آدرس سایتی که گذاشتم میتونین نگاه کنین.

http://myup.ir/images/59011395446156820450_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=59011395446156820450.jpg) http://myup.ir/images/34436287741213423180_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=34436287741213423180.jpg) http://myup.ir/images/38099276274491404693_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=38099276274491404693.jpg) http://myup.ir/images/17767764838710025351_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=17767764838710025351.jpg) http://myup.ir/images/31387830117869019882_thumb.jpg (http://myup.ir/viewer.php?file=31387830117869019882.jpg)

http://oppositionart.com/FULL%20SCALE%20CAR%20CRASH.htm

mohamad_lo1990
13 January 2011, 05:07 AM
دوستان تا اینجا بحث های جالبی و من این بحث رو جذاب میکنم.خدمت دوستانی که به فیزیک و مکانیک علاقه دارن.
شما راجع به قانون دوم و سوم نیوتن صحبت کردن اما همون طوری که گفته شد قانون دوم مربوط به جسم صلب هست و در این مورد به تنهایی کفایت نمی کنه.

اما کمیتی که میخوام بهتون معرفی کنم اسمش هست ایمپکت و مومنتوم خطی هست که احتمالا دوستان با اون اشنایی دارن

G=mv مومنتوم e=ضریب استرداد=سرعت نسبی رفت در راستای عمود به برخورد/سرعت نسبی برگشت در راستای عمود به برخورد

mv(خورو دوم)+MV(خودرو اول)+ f dt انتگرال =(m+M(v

m M جرم خودروها هستند
که (v) سرعت تهایی یعنی سرعتی که دو خودرو پس از برخورد با هم می گیرند و طبیعی است خورویی که جرم بیشتری دارد در صورت برابر بودن سرعتها سرعت موافق میگیره.
f dt انتگرال =ضربه ای که در زمان dt وارد می شود و بدیهی است که هر جه dt بزرگتری(یعنی زمان توقف بیشتری)داشنه باشیم شدت ضربه کمتره و در این صورت ضریب استرداد مقدار کمتری اختیار میکند در نتیجه فرو رفتگی خودرو بیشتر بوده و ضربه وارد به راننده کمتر هست.که خودرو های امروزی به این گونه هستن.اما خودروهای امریکایی دهه 70 و 80 به دلیل وجود شاسی نرده ای در نیمه جلوی خود و سپر بسیار سخت از ضریب استرداد بالایی برخوردار هستند در نتیجه ضربه وارد به راننده زیاد است اما این در صورتی است که خودرو با شیی سخت یا خوریی هم جرم یا سنگین تر از خود برخورد کند.
اما اگر شورلت نوا یا کادیلاک یا کاپریس با خودروهای جدید برخورد کنند اسیب خودرو های امریکایی کمتر است و در مقابل خودرو های جدید بسیار اسیب می بینند.اما به دلیل مومنتوم زیاد خودروهای امریکایی(به دلیل جرم زیاد) اسیب خودرو جدید که در طراحی تا مرز راننده است گذشته و به راننده هم اسیب می زند که دیگر کیسه هوا کاربردی کمتر دارد.اما راننده خودرو امریکایی هم با و جود اینکه خودرو ممکن است فرو رفتگی کمی داشته باشد به دلیل به دلیل پایین بودن تکنولوژی ایمنی(عدم وجود کیسه هوا و...)از اسیب در امان نیست.