PDA

View Full Version : نحوه ي درس خواندن شما در دانشگاه چگونه است؟

McAcE
18 June 2010, 11:15 AM
سلام دوستان
از اونجايي که فصل امتحان هاي دانشگاهاست و همه ي ما به نوعي درگير اين موضوع هستيم جاي خالي يه همچين تاپيکي رو بشخصه احساس کردم.
همه مي دونيم درس خوندن در دانشگاه لم مخصوص به خود رو داره ، شايد بهتر باشه دوستاني که با نمرات موفق تر دروس خود رو پاس کردن تجربيات و نظرات خودشون رو منتقل کنند.
مثلا در دانشگاه فعال بودن در کلاس و حضور مرتب خيلي تاثير داره يا در طول ترم با کلاس پيش رفتن و درس خواندن ولي خواب بعلت مشغله هاي ذهني و بيروني که وجود داره اين مورد کم تر اتفاق مي افته،

البته بايد اين تفکيک رو بين دروس عمومي و تخصصي قائل بشيم ، من خودم معتقدم اگه فرد در رشته ي مورد علاقه خودش تحصيل کنه به هيچ عنوان در دروس تخصصي به مشکل بر نميخوره ، اما من با دروسي مثل رياضي 2 بعلت گستردگي مطالب با مشکل مواجه ام و اکثر فرمول ها به طور دقيق يادم نميمونه...
اميدوارم دوستان مدل درس خودندن خودشون رو به اين تاپيک بيارن
با سپاس.

mortezagipsy
18 June 2010, 12:03 PM
چه تاپيك خوبي.
به شخصه من روزايي كه كلاس دارم رو درس نمي خونم معمولا" و درس و مشق رو مي ذارم براي 2 3 روز آخر هفته. آخه فك كن يه روز تا 6 بعد از ظهر كلاس داري، ديگه حالي واسه درس نمي مونه.
با حضور در كلاس كاملا" موافقم. هر چي هم سر كلاس چيزي حاليت نشه، بازم فرقشو موقعي كه براي امتحان مي خوني مي فهمي. چون واقعا" اون موقع آدم گيج مي شه.
دروس عمومي به خصوص انواع رياضي ! مثل رياضي 2، معادلات، رياضي مهندسي واقعا" رو اعصابن. فردا امتحان رياضي مهندسي دارم اتفاقا" ! :icon_arro همين جا از همه خواهش مي كنم دعا كنن پاس شم. :icon_cry:
و نهايتا" كلا" مي دونم روش درس خوندن و پيشرفتم تو دانشگاه قابل قبول نبوده تو اين مدت. با اين كه 4 ترم گذشته ولي هنوز مشكل دارم.
(كسي هست حاضر باشه به صورت آنلاين به من ريض مو ياد بده ؟! :icon_razz)

pedram_p7
18 June 2010, 12:22 PM
راستش خوندن دروس آخر هر هفته رو خیلی خوب اومدی...
اما من کلا شب امتحانی هستم... باقی زمان طول ترم رو به تحقیق و کارای دیگه ی شخصی مشغولم... :icon_arro

در کل اگر بتونی وقت طول ترمتو بزاری رو کلاسهای بیرون از دانشگاه (حالا همه ی وقتتو نمیگما اما خب فشار رو بزار رو کلاسهای بیرون مثل زبان انگلیسی ، ورزش ، و...) بعد که دانشگاه تموم میشه و تو هم مثل هزاران نفر دیگه فارغ التحصیل شدی ، میبینی که چقدر با دیگران فرق داری...

موفق باشی

mil-i300
18 June 2010, 12:36 PM
خب.. نظرات باحالی بود!:icon_surp
من خودم حالا تعریف از خود نباشه بیشتر دروس رو سره کلاس یاد میگیرم.. واسه همین چیزی نمیخونم تو طول ترم! مگر از درسی بترسم و بدونم مثلا این غووله!! مثل ریاضی مهندسی و معماری کامپیوتر و امثالهم!!!
خووب ولی بهترین شیوه برای آمادگی خووب در امتحانات.. از کلاس شروع میشه..
سعی کنید دروسی که نمیدونید و مسلط نیسیت.. حتما ردیف جلو بشین!! اینجوری چشم استاد با چهره اتون مانوس میشه... و سره جلسه به دردتون میخوره! یه متد دیگه ینکه به اصلاح خر خوون و مسلط کلاس رو گیر بیارین...مشکلاتتون رو بپرسین و بگین یک مدل براتون حل کنه...دیگه شما هم همون مدل رو ملاک قرار بده و چندین مثال با همون مدل حل کنین!!:icon_cool
راه بعدی درس خوندن .. شیوه گروهی ( طلابی!! ) هستش.. واقعا جواب میده!! مثلا ما برای معماری کامپیوتر این کارو کردیم...البته چوون از قبلش با استاد هماهنگ کرده بودیم و دوربین میبردیم سره کلاس از استاد فیلم میگرفتیم..زیاد مشکل نداریم خدا رو شکر... این معماری رو مثال میزنم.. بچه های نرم افزار میدونن عجب " بووووووق " هستش!!:icon_arroتو اوون جلسه گروهی یک چند نمونه سوال حل میکنیم و در آخر نگاه میکنیم جواب های هممون رو مقایسه میکنیم تا ببینیم کجا و چه سوتی هایی دادیم!!!
بهترین راهکار ولی همین بدست آوردن سوالات ترم پیش استادش هست که با هاش دارین.. حالا دانشگاه خودتون نشد.. دانشگاههای دیگه ای که تدریس میکنه....ما با این متد یکی از امتحانات رو سوالات رو دیدیم..در یک نظر 70 درصد رو میدونستیم!!:icon_surp
نکته ای که هست اینکه شما خودت به چه جور درس خوندن عادت کرده باشی.. من خودم 2 ساعت قبل امتحان میخوندم و امتحان میدادم.. تقریبا بستگی به درس...همه پاس میشدن.. حالا بالا پایین!! منظورم اینکه تایم بالا برام مطرح نیست.. کیفیت یادگیری و اینکه برای امتحان چیو بخوونی!!!
یکی بود مثلا کتاب رو حفظ بود... ولی افتاد..!! ولی یکی دیگه که میدونه چیو و کجا رو چجوری بخونه.. با نمره بالا 15 درس 3 واحدی رو پاس میشه!!! این خیلی مهمه..
فعلن همین موارد ...الان دارم مثلا درس میخونم...زیاد ذهنم باز نیست!!!:icon_mrgr:icon_arro:icon_surp

tower-crane
18 June 2010, 07:17 PM
به به چه تاپيك باحالي
اولا اينو بگم من از دوم ابتدايي تا وقتي از دانشگاه فارغ التحصيل شدم تصميم داشتم كه در طول سال درس بخونم تا شب امتحان راحت باشم ولي نميودونم چرا اصلا نشد
من دروس عمومي و به درد نخور و بيخود رو كلا بيخيال كلاس بودم. 2-3 ساعت مونده به امتحان جزوه يا كتاب يا نمونه سوالش دستم مي رسيد و يه چيزي سر هم مي كرديم تا قبول شيم و از اين درسا راحت شيم.
(گفتم بيخود چون واسه عمرا بيخود بود و الا همه دروس قابل احترام هستند)
ولي راجع به دروس تخصي دورسي كه تشخيص مي دادم بايد ياد بگيرم و بفهمم چي به چيه سر كلاس مي رفتم اكثرا. مثل فولاد-بتن-مقاومت مصالح-تحليل و ...
ولي بعضي از درس ها رو كه نميگم چه درسايي بود اصلا سر كلاس نميرفتم و كاتبين گرامي زحمت تهيه جزوه رو مي كشيدند ما هم استفاده مي كرديم
البته اينم بگم وقتي 1 هفته قبل امتحان جزوه دستم مي رسيد 2-3 روز طول مي كشيد تا بفهمم كلا كي به كيه!!!
در طول سال هم اصلا درس نميخوندم چه اونايي كه سر كلاس ميرفتم چه اونايي كه نميرفتم
و هميشه نمره اي مي گرفتم به زماني كه قبل امتحان داشتم مربوط بود و باهم ديگه رابطه خطي داشتند!!!
يعني اگه نمره هايي كه گرفتم رو به تعداد ساعتي كه قبل امتحان وقت داشتم تقسيم كني هميشه يك عدد ثابتي مياد
البته ترم دو استثنا هست چون سال 81 بود و تازه سيستم خريده بودم و سال 81 هم كه ياهو چت غوغا مي كرد
تا لبه مشروطي پيش رفتم.
به شما پيشنهاد مي كنم 1 هفته مونده به زمان امتحانات كلا بيخيال نت و sms بشين
زيادم سخت نگيريد من با اين روشهام پيش رفتم ارشد هم قبول شدم

Vahid e
18 June 2010, 07:44 PM
من فقط یه توصیه میکنم . خودم چند وقتی هست استفاده میکنم و کاملا نتیجه گرفتم :

فقط و فقط وقتی درس بخونید که تمرکز کامل دارید . اینجوری اگه 10 صفحه بخونید مطمئن هستید همون 10 صفحه رو کامل یاد گرفتید ولی اگه بدون تمرکز مثلا 30 صفحه بخونید هیچ فایده ای نداره . چون نمیتونید مطالب رو تو ذهنتون از هم تفکیک کنید و اصلا نتیجه نیمیگیرید . به نظر من روزی 3 ساعت با تمرکز کامل بخونید بهتر از اینه که 6 ساعت با تمرکز پائین بخونید .

mortezagipsy
21 June 2010, 12:24 PM
اگه هيچ وقت تمركز نداشتيم چي ؟ :icon_razz

سپندار مزد
21 June 2010, 12:45 PM
من شب امتحان درس می خوندم اما توی رشته زبان که بودم جواب نمیداد .چون به نوعی اساتید از من، حالا بنا به مسائلی خوششون نمیومد و مزید برعلت میشود و باعث شد دانشجوی منظبط -ی نباشم و این دانشجوی تنبل معدل 12 نزدیک معادل فنی حرفا ای بگیره توی مدیریت که الان میخونه جواب میده ( با علاقه و انگیزه بیشتر ) اما اون حرف و حدیثهای که تو کارشناسی با خودم میگفتم که ای کاش زودتر شروع به خوندن کرده بودم و این نکته توی زندگی بیشتر بدردم میخوره هم کماکان دارم.
کلاً این روش رو به هیچ کس پیشنهاد نمیکنم اونموقع به علت جهالت واین موقع به علت ذیغ وقت لاجرم این رویه رو در پیش گرفتم.

Vahid e
21 June 2010, 01:01 PM
اگه هيچ وقت تمركز نداشتيم چي ؟ :icon_razz

:icon_twis:icon_twis:icon_twis

اينجوري يعني به درس خوندن يا حداقل به رشتتون علاقه اي ندارين

mortezagipsy
21 June 2010, 01:23 PM
رشتم مكانيكه و عاشقشم. به درس خوندن هم علاه دارم و كلا" خوشم مياد درس خون باشم. ولي وقتي مي شينم بخونم به هر چيي كه بشه تصورش رو كرد فكر مي كنم. مثلا" اين كولره كدوم جهتي باشه خنك تر مي شه، دكوراسيون اين اتاق مي تونست اينجوري باشه، سرعت گوشيم كم شده، كاكتوسام رشد كردن و ... و اونقدر اين حالت تشديد مي شه كه اعصابم خورد مي شه مي رم دراز مي كشم با خودم مي گم بذار يه خورده فكر كنم، تموم كه شد مي رم سر درس. بعد دوباره تا مي رم درس بخونم .. :icon_cry:
البته واسه امتحاناي اين ترم اينجوري شدم. شايدم قبلا" اين مورد بوده ولي بهش اهميت نمي دادم.
وقتي مي بينم يه سري از اطرافيام كه _ كه بعضا" بهره ي هوشي پاييني هم دارن ! _ بدون اينكه دركي از درساي تخصصي داشته باشن نمره هاشون بهتر از من مي شه خيلي ... :icon_cry:

McAcE
21 June 2010, 08:28 PM
رشتم مكانيكه و عاشقشم. به درس خوندن هم علاه دارم و كلا" خوشم مياد درس خون باشم. ولي وقتي مي شينم بخونم به هر چيي كه بشه تصورش رو كرد فكر مي كنم. مثلا" اين كولره كدوم جهتي باشه خنك تر مي شه، دكوراسيون اين اتاق مي تونست اينجوري باشه، سرعت گوشيم كم شده، كاكتوسام رشد كردن و ... و اونقدر اين حالت تشديد مي شه كه اعصابم خورد مي شه مي رم دراز مي كشم با خودم مي گم بذار يه خورده فكر كنم، تموم كه شد مي رم سر درس. بعد دوباره تا مي رم درس بخونم .. :icon_cry:
البته واسه امتحاناي اين ترم اينجوري شدم. شايدم قبلا" اين مورد بوده ولي بهش اهميت نمي دادم.
وقتي مي بينم يه سري از اطرافيام كه _ كه بعضا" بهره ي هوشي پاييني هم دارن ! _ بدون اينكه دركي از درساي تخصصي داشته باشن نمره هاشون بهتر از من مي شه خيلي ... :icon_cry:
با تمرکز بالا درس خوندن خودش یه مهارت ،
در دانشگاه ازاد اگه هستید اصلا به این چیزا توجه نکنید هر چی خوندین با ارامش به برگه منتقل کنید چون معمولا همه خراب میکنند نمره ها معوملا واسه دروسی مثل ریاضی 2 و معادلات میره زیر نمودار .
من دارم سبک ام رو عوض میکنم ، اگه خدا خواست نتیجه داد بتون اطلاع میدم.

mortezagipsy
21 June 2010, 09:52 PM
دانشگاه دولتي هستم. والا اينجا كه معمولا" كسي خراب نمي كنه. :icon_arro
ايشالا كه نتيجه مي ده. :icon_surp

farzad_Sh_2020
21 June 2010, 10:32 PM
من که 4 شنبه امتحان مدارهای الکتریکی 1 دارم و یک کلمه هم نخوندم . حوصلم نمیشه بخونم . چکار کنم ؟
خدایا بار سوم هست دارم این درس رو میگیرم :icon_mrgr

BloodReza
22 June 2010, 01:16 AM
یادش بخیر پارسال که درس من تموم شد ولی کلن توی دوران تحصیل توی دانشگاه برای دورسی که امتحانش تستی بود(درس تستی که توش باید محاسبه کنی تقریبن نداشتیم) اگه امتحان فرجه یک یا دو روزه داشت سه فهته قبل امتحان یه بار برای خط کشیدن نکات مهم کل کتاب رو گذری میخوندم و یه بارم و فقط نکات مهم.
ولی اگه بیشتر از دو روز فرجه داشت نکان مهم رو که از قبل خط کشیده بودم تا اونجا که وقت یاری میکرد کل کتاب رو روزنامه وار میخوندم(تقریبن هر ماتحان سه بار میشد)
برای دورس دیگه مثل اصول حسابداری و پیشرفته هم ضمن یاد گرفتن طی ترم از یه ماه به امتحان مونده کار رو روی جزوه و تمرینات متمرکز میکردم جوری که جزوه و اکثر تمرینا رو حفظی حل میکردم. بعد هم باز با پیدا کردن آرشیو نموه سعالای ترم های قبل تمرینای مهم رو با تاکید میخوندم.

pedram_p7
22 June 2010, 01:35 AM
يادش بخير پارسال که درس من تموم شد ولي کلن توي دوران تحصيل توي دانشگاه براي دورسي که امتحانش تستي بود(درس تستي که توش بايد محاسبه کني تقريبن نداشتيم) اگه امتحان فرجه يک يا دو روزه داشت سه فهته قبل امتحان يه بار براي خط کشيدن نکات مهم کل کتاب رو گذري ميخوندم و يه بارم و فقط نکات مهم.
ولي اگه بيشتر از دو روز فرجه داشت نکان مهم رو که از قبل خط کشيده بودم تا اونجا که وقت ياري ميکرد کل کتاب رو روزنامه وار ميخوندم(تقريبن هر ماتحان سه بار ميشد)
براي دورس ديگه مثل اصول حسابداري و پيشرفته هم ضمن ياد گرفتن طي ترم از يه ماه به امتحان مونده کار رو روي جزوه و تمرينات متمرکز ميکردم جوري که جزوه و اکثر تمرينا رو حفظي حل ميکردم. بعد هم باز با پيدا کردن آرشيو نموه سعالاي ترم هاي قبل تمريناي مهم رو با تاکيد ميخوندم.

OH ; MY GOD!!!
کي ميره اين همه راهو... .:icon_cool

McAcE
22 June 2010, 08:12 PM
من که 4 شنبه امتحان مدارهای الکتریکی 1 دارم و یک کلمه هم نخوندم . حوصلم نمیشه بخونم . چکار کنم ؟
خدایا بار سوم هست دارم این درس رو میگیرم :icon_mrgr
والا منم اينقدر از اين مدار 1 و مدار 2 متنفرم ، که خيلي برام عذاب آوره !
راهش دوست عزيز ساده بت بگم تقلبه ، امروزم مدار 2 داشتيم دخترا بيش تر از ماها تقلب کردن ! ( بدليل نوع پوشش براحتي همه ي سئوال ها رو جواب دادن)
راه بعديشم اينه که با يه ساتاد خوب برداري خوبم درس بده ، يا اينکه يکي باشه که فقط پاس کني و بره !

mil-i300
22 June 2010, 08:22 PM
ولی به نظر من اول انگیزه رو باید مشخص کرد..! چرا درس میخونیم.. چرا ان درس رو میخونیم! اصلا به چه دردی میخوره این درس!!!؟؟؟ چرا من یاد نمیگیرم!!؟؟
اگه این سوالات رو بتونین براش حوابی پیدا کنین.. میتونید راه حلی پیدا کنید که درس خوندن براتون عذابش کم تر باشه!!
متاسفانه عادت کردیم.. یک تر بشینیم سره کلاس.. بخندیم.. آخر ترم دنبال جزوه... شبه امتحان همونججوور.. صبحش میریم ناپلئونی پاس...فرداش فرمت میشیم!!! میریم سراغ درس بعدی!!

من دیگه بعده حدود 12 - 13 سال...مثلا درس خوندن.. به این نتیجه رسیدم که دست خوده آدمه...
به قول مدیر هنرستانمون!! اوون قدیما : اگه تیز هوشی..خوش بحالت... ولی اگه نیستی تیز کووش باش!!

گرچه نت با نظرش زیاد موافق نیستم... ولی تا حدودی درست میگفت...دیدم کسایی که تیز هوش نبودن و تیز کوش بودن ( یعنی جزوه رو میخوردن!! ) ...ولی نمره اشون با من که هیچی نمیخوندم و امتحان میدادم.. یکی بود!! میگم.. این یه چیزه تجربیه...:icon_surp

F@RSH@D rezayi
22 June 2010, 11:01 PM
من از جمله ی مدیرانی هستم که به خیلی سخت ناراحت می شم ولی برخی دوستان احترام خودشون رو نگه نمی دارند . لطفا در زدن پست های خودتون دقت لازم رو بکنید و به کسی توهین نکنید .

به ناچار دوتا از پست های دوستان ( حالا باز من می گم دوستان ) رو پاک کردم امیدوارم دیگر تکرار نشه .