PDA

View Full Version : آب بندي

Mansoor
1 September 2004, 05:19 AM
در اينجا ميخوام تجربيات ناچيز خودم رو در زمينه آب بندي بگم و اميدوارم كه دوستان هم كاملترش كنن

تقريبا همه ماشينها به آب بندي(آبگوشت بندي!) احتياج دارن و طبق اون چيزايي كه من خوندم در 3000 كيلومتر اول هيچ وقت و توي هيچ دنده اي نبايد بيشتر از نصف دور موتور مجاز به ماشين گاز بديد.
براي مثال اگر حداكثر دور موتور مجاز 6000 دور در دقيقه هست دنده ها رو قبل از اينكه دور موتور به 3000 برسه عوض كنيد و كاري هم نداشته باشيد كه سرعتتون توي اون دنده 5 كيلومتر هست يا 80 كيلومتر
بعد از طي 3000 كيلومتر اول و رسيدن به 5000 كيلومتر بايد تدريجا 1000 دور بالا بريد و دنده ها بر فرض مثال تا 4000 دور پر كنيد و بعد از عبور از 5000 كيلومتر تا 3000 كيلومتر بعدي تدريجا اين فشار رو زيادتر كنيد و وقتي كه به 8000 تا رسيديد تقريبا ماشين آماده تحمل كردن دورهاي بالا در زمانهاي طولاني هست پس از حالا به بعد يه خورده با احتياط بيشتر رانندگي كنيد تا لذت بيشتر هم ببريد!
نكته مهم اينكه در طول آب بندي هيچ وقت ماشين رو نبايد براي مدت طولاني با يك دور موتور روند و بايد بطور متناوب دور موتور رو توي دنده هاي مختلف كم و زياد كرد.
اما فوايد آب بندي چي هست؟تجربه ثابت كرده موتورهايي كه آب بندي خوبي داشتن علاوه بر اينكه از شتاب بهتر و مصرف سوخت كمتري برخوردار هستند كمتر دچار عيوب مكانيكي ميشن و اين موارد در دراز مدت هم محسوس تر هست.از جمله بارزترين اين عيوب روغن ريزي هست كه درمان هم نداره!
فكر ميكنم جناب Tirkamoon با توجه به رشته شون از من وارد تر باشن.
نكته دوم اينكه مايعاتي كه كارخانجات خودرو ساز استفاده ميكنن از كيفيت بالايي برخوردار نيستند و وقتي ماشين رو از نمايندگي گرفتيد بجاي تخم مرغ شكستن بهتر اينه كه ببريدش تعويض روغن و همه روغنها از جمله روغن موتور و هيدروليك و واسكازين گيرباكس رو با توجه به دفرچه خودرو با روغنهاي مرغوب عوض كنيد و با توجه به اصول آب بندي شروع به آب بندي ماشينتون كنيد.
مسلما تجربيات Brabusعزيز كامل كننده اين مطلب هست.

نويدپسرخوشگل
6 February 2005, 04:04 AM
در مورد سمند صفر وقتي كه برديمش تعويض روغن گفت كه كارخونه روغن گيربكس مخصوص ميريزه. اگه عوض كنين گيربكس به صدا مي افته.تا چه حد درست خدا داند .ما كه عوض نكرديم. بقيه .... ؟

Evanescence
6 February 2005, 07:06 AM
هيچ لزومي به عوض كردن روغن گيربكس نيست

rf_rf_x2
7 February 2005, 09:36 PM
البته اگه عوض كني بدك نيست چون خورده تراشه هاي داخل گيربكس هم تخليه ميشه ولي در كل لزومي نداره

محمد رضا محمدي
16 February 2005, 07:42 PM
توليدات جديد با توجه به روش هاي جديد برش و قالب بندي كمتر داراي خورده تراشه هستند و بهتره خودرو در موعد سرويس هاي اوليه لازم مورد بازبيني قرار بگيره ..

علی سلیمی
17 February 2005, 02:13 PM
نظرتون درباره اين مطلب چيه كه يه عده ميگن با ماشين نو و صفر بايد به آرامي حركت كرد و تا مدتي (2-3 هزار كاركرد) نبايد خيلي به ماشين فشار آورد٬ در صورتي كه خيلي ها اين عقيده رو ندارن (اوليش همسايه ما) و ميگن ماشين رو بايد از همون اول باهاش تند بري و .. تا ماشين حسابي آب بندي بشه و تنبل بار نياد :(

Evanescence
18 February 2005, 07:32 AM
علي سليمي, جان
آب بندي شدن يك مسئله ست و گاز خور شدن مسئله اي جدا . بايد طوري عمل بشه كه در دراز مدت آسيبي به ماشين نرسه :!:

Death_Cart
18 February 2005, 08:33 AM
در كل اگر بخواهيد حساب كنيد آببندي توي ايران فقط هست توي كشور هاي اروپايي و ماشين هاي توليد اونها خبري از آببندي نيست مثلا شما ديديد تا حالا يك بنز و آببندي كنن؟

Evanescence
18 February 2005, 08:48 AM
Death_Cart, درست ميفرمايين . حتي سرويس اوليه اونها هم حول و حوش كيلومتر 20 هزار هستش :(

master
21 February 2005, 01:15 AM
عزيزان بايد گاز و بست به ماشين از همون اول كه يه وقت شاخ نشه !!

من يه 206 تيپ 5 مهر 82 دارم امشب هم كه اومدم خونه 96500 كيلومتر كار كرده و تا الان فقط و فقط سرويس دوره اي كردم

ماشين و بايد سگ بار آورد.. همين 8)

alireza_shd
10 April 2005, 07:51 AM
آب بندي لازم هست مخصوصآ براي ماشين هاي ساخت داخل چون معمولا قطعات اونجوري كه بايد نرم وروان نيستند بايد يه مدت زياد فشار نياري تا اين قطعات دچار فرسايش نشوند و از همون اول ما شين رو به خرج نندازي البته اين خوردگي تا 2-3 سال خودشو نشون نميده[/list]

behdad sbojariyan
11 April 2005, 05:14 AM
آب بندي لازم هست مخصوصآ براي ماشين هاي ساخت داخل چون معمولا قطعات اونجوري كه بايد نرم وروان نيستند بايد يه مدت زياد فشار نياري تا اين قطعات دچار فرسايش نشوند و از همون اول ما شين رو به خرج نندازي البته اين خوردگي تا 2-3 سال خودشو نشون نميده[/
list]بله من هم موافقم در مبحث اب بندی باید گفت که هر ماشینی حتا لامبورگینی و ... و اصولن هر دستگاهی که در اون روغن کاری صورت میگیره مثل چرخ خیاطی های صنعتی اب بندی مهم است دلیل این امرم واضح است چون قطعاتی که روی هم کار می کنند و به نحوی با هم در تماس هستند جای خود را به درستی پیدا نکرده او خوب روغن کاری نمی شوند 8)

علی سلیمی
11 April 2005, 09:04 AM
البته اين خوردگي تا 2-3 سال خودشو نشون نميده[/list]

گفتي خوردگي٬ حالا من يه چيزي ميگم كه تا يه حدي با حرف شما مرتبطه٬‌ بيشتر از يك ماه نيست كه ماشين 405 صفر خريدم (در حدود 40 روزه) تو اين مدت مرتب عقب ماشين تو دست انداز ها صداي خيلي بدي ميداد و اينكار با گردش فرمون هم اتفاق مي افتاد و پيش مكانيك كه ميبردم از صدا مي افتاد٬‌خلاصه ديروز تو خيابون بعد از آچار كشي كامل ايران خودرو دوباره به صدا افتاد وقتي بردم يه مكانيكي مجهز زير ماشين رو بهم نشون داد كه تمام پيچ و مهره و واشر هاي زير ماشين پوسيده شده بود و به همين علت سيني زير ماشين صدا ميداد.

حالا اينكه شما ميگي تا 2-3 سال نشون نميده (البته ميدونم منظور شما موتور و .. بود) اما بايد بگم كه اون مال محصولات خارجي هست كه حداقل اگر درجه دو هم باشن بازم عمر ميكنن نه ماشين هاي ايراني كه متاسفانه از روز اول مشكل دارن و اگر صاحب خود ماشين با خرج خودش درستش نكنه از اينم بد تر ميشه .. بگذريم :o

kima
14 April 2005, 11:51 PM
من هم قبول دارم آب بندی رو
اما ماشین خودم رو به عبارتی با فنا دادم
روز اول که صفرگرفتم تا 500-100 تا زیاد باهاش نمیرفتم و حداکثر اون 70 -80 تا بودئ اما الان که 3500 تا شده تا 120-130 راحت راه می برمش
می خوام 7-8-10 هزار تا که رفت بفروشمش

kima
14 April 2005, 11:53 PM
راستی
ماشین رو هم تاگرفتم هنوز 300 تا نرفته بود روغن موتور رو روغن گیربکسش رو عوض کردم

محمد.r
22 November 2008, 01:59 PM
من 1 پراید صفر داشتم مدل 85 وقتی اوردمش خونه فرداش 5 نفر آدم بزرگ و کلی بار سوار ماشین شدیمو رفتیم مشهد هرجا میشد میگازیدم بیشترین سرعت رو هم 180 رفتم .
خلاصه در عرض 1 سال 50000 کیلومتر باهاش رفتیم (پرگاز و سنگین) ولی خدا بده برکت شاید باورتون نشه 30000 که بود 0-100 12 ثانیه رفتم مصرفشم فوق العاده پایین بود (700km -5نفر -کولر -36litr -یعنی صدی5.1)
لازم به ذکر است که همون اول منبع کوچیکه اول(کاتالیزو:icon_evilر) رو برداشتم جاش لوله گذاشتم
راستی ماشین 2 گانه سوز بود کپسولم داشت ولی 1 بارهم ازش استفاده نکردیم