PDA

View Full Version : فرق دانشگاه آزاد با سراسری و پیام نور

Relax2000
19 December 2009, 04:19 PM
. امروز شاهد بحثی در کتابفروشی بودم . برای خرید یک کتاب به کتابفروشی رفتم ودیدم 2 تا جوان دارن یا هم بحث می کنند . یکیشون می گفت : آزاد هم شد دانشگاه پول یده نمره بگیر . اون یکی جواب داد : اگه با پول دادنه چرا از ارشد نمی تونید قبول بشید . اصلا کلاس می رید که صحبت نمره می کنید و ...
امروزه در کشورمون روی این نوع بحثها صحبتها فراوونه. بعضی ها معتقدند دانشگاه فقط باید دولتی باشه و کسی با به زور پولش درس می خونه اعتبارش پایینه . بعضی ها هم برعکس می گن مهم دانشگاه نیست مهم اینه که دانشجو چقدر زحمت بکشه .
ممکنه یکی دانشگاه شریف بخونه و یکی آزاد فلان شهر ولی تلاش آزادیه خیلی بیشتر از سراسری باشه . همونطوری که یکی از اساتید دانشگاه تهران که دکتر هم هست لیسانس و فوق رو از آزاد گرفته و دکترا رو از آمریکا .
نظر شما در مورد دانشگاهها - برخوردهای جامعه و بازار کار با فارغ التحصیلان دانشگاهها چیه ؟

Nomad
19 December 2009, 04:52 PM
تفاوت چندانی از لحاظ ارائه خدمات آموزشی ندارند ... بیشترین تفاوت مربوط به دانشجویان هستش که در دانشگاههای آزاد که بنده هم آزاد بودم ، معمولا موضوعات متفرقه و پرت از درس ، در طول تحصیل بیش از دانشگاههای دولتی هستش .

gandolf05
19 December 2009, 05:00 PM
در جامعه فعلی ما برای کار کردن و شغل رسمی و دولتی فقط پارتی لازمه
البته لیسانسی هم داشته باشی چه بهتر(کاری به رشته و گرایشت نباشه)
به قول بهرام تو طنز مسافران اینجا بچه های تنبل(تحصیلی) برج ساز و کارخونه دار میشن و بچه های درس خون و مهندس باید دنبال راننده تاکسی و یا ......
چه بسیار افرادی که نه با تحصیلات عالی و حتی نه با تحصیلات مرتبط الان مدیریت میکنن و چه مدیران تحصیلکرده ای که دارن پادویی میکنن
تو دانشگاه هم که الان پیام نور که داره برا خودش همینجور می تازه(خدا آخر عاقبتش به خیر بشه)
ازاد هم خوب داره هم بد و چه بسا که تو بعضی از شاخص ها تونسته از آموزش عالی پیشی بگیره
ببینی کودوم ازاد درس می خونی
نجف آباد باشی یا اینکه توی یه شهری که نه فرودگاه داره و نه دانشگاه دولتی خوب مطمئنا استاد مناسب نمیره اونجا
هر جایی که دانشگاه دولتی خوب و معتبر داشته باشه مطمئن باش دانشگاه آزادش هم کار درسته

F@RSH@D rezayi
19 December 2009, 07:42 PM
البته سوالتون خیلی کلی هست . من با حرفهایی که دوستان گفتند تا حدی موافق و تا حدی مخالفم و نمی خوام وارد جزئیات بشم که البته اگر بحث ادامه پیدا کنه به چند نمونه اشاره خواهم کرد .
نظر من به عنوان یک مدرس این هست که چه در دانشگاه آزاد چه سراسری دانشجوی خوب هم هست کم تلاش هم هست . من دانشجوهای بسیار خوبی در دانشگاه آزاد داشتم که نمونه ی اون رو در سراسری ندیدم و بسیار دانشجوی سراسری هم داشتم که بارها از خودم پرسیدم : این چطور از دانشگاه قبول شده .
بر همین اساس دانشجوها فرق چندانی ندارند چون به سیستم گزینشی دانشجویان اعتقادی ندارم . برهمین اساس برترگزینی در سیستم کنکور کشور ما وجود نداره .
حالا می مونه استادها معمولا اساتید دانشگاه سراسری با توجه به انتخاب سخت تر و اهمیت بیشتر به رزومه ی اونها یه سرو گردن بالاتر از آزاد هستند . صد البته اساتید مشترک هم زیادند . مثلا من خودم در هر دو درس دارم .
میایم به خود دانشگاه به نظرم من در درسهای نظری فرقی بین دانشگاهها وجود نداره ولی در فنی چرا !
البته در رشته های فنی هم با وجود امکانات نیست دانشجوهای ما حوصله ی استفاده از امکانات رو ندارن . من بارها شده از دانشجوها خواستم بیان روی پروژه ای کار کنند کسی تمایلی نشون نداده .

این بحث کارشناسانه از دید من هست . حالا دیگر دوستان چه نظری دارند من هم منتظر شنیدنش هستم . اما از دید جامعه رو اجازه بدید بعد از شنیدن سخنان دوستان بگم .

بحث خوبی هست دوستان شرکت کنند تا در نهایت یه جمع بندی هم بکنیم . موفق باشید ...

سینا_خلیلی
19 December 2009, 08:06 PM
در کل نظرم اینه که جایگاه هیچ دانشگاهی به سراسری نمی رسه حتی اگر دانشجویان بقیه دانشگاهها پروفسور هم باشند . بالاخره دولت حمایت کننده ی دانشگاه هست و کلی امکانات و استخدام راحتتر .

Relax2000
19 December 2009, 08:16 PM
در کل نظرم اینه که جایگاه هیچ دانشگاهی به سراسری نمی رسه حتی اگر دانشجویان بقیه دانشگاهها پروفسور هم باشند . بالاخره دولت حمایت کننده ی دانشگاه هست و کلی امکانات و استخدام راحتتر .

استاد من موافق با شما نیستم . مگر وقتی وارد دانشگاه می شوید می پرسند از کدام دبیرستان اومده اید ؟ به نظر من مطالعات بیشتر اهمیت داره . البته در مورد جامعه این فرق می کنه ...

natsihit
19 December 2009, 08:44 PM
من با حرفهای آقای دکتر موافقم.
اما 2 تا نکته هست میگم:
1- در داشنگاههای دولتی خوب یه جو خاصه درس خونی و تحقیق و پژوهش بینه بچه ها وجود داره که در دانشگاهه آزاد این جو اصلا وجود نداره و بعضی وقتها هم برعکسه. یعنی دوستان دنباله اینن که وقت بگزرونن و این کارها رو چیپ میدونن.
2- در مورد استاد هم بستگی به دانشگاه آزادش داره. دانشگاهای ازاد معتبر میشه توشون اساتیده خوب پیدا کرد ولی خوب بعضی دانشگاههای ازاد واقعا از لحاظ سطحه علمی پایینن (البته واسه خوده دانشجویانم اغلب مهم نیست).
در ضمن خیلی از استادای بسیار تاپ اصلا به خودشون اجازه نمیدن دانشگاه آزاد تدرس کنن و یه حور افته کلاس براشون داره. اما حالبه که در دانشگاههای غیره انتفاعی اینطور نیست و اساتیده هیئت علمی دانشگاههای تاپ مثله شریف و تهران رو میبینیم که در این دانشگاهها تدریس میکنن (دلیلشم احتمال میدم پول باشه).
و اما پیام نور:
من 2 تا از دوستانه نزدیکم در 2 دانشگاه مختلف پیام نور درس میخونن یکی هشتگرد جدید و اونیکی رودهن.
به جرئت میتونم بگم که از دبیرستان هم این دانشگاهها وضعشون خرابتره و جو بسیار بد و استاد های ضعیف و... اینا هم بگذریم نوعه سبک امتحان گیری که به صورت هماهنگ هست خیلی افتضاحه.
از طرفی چون حضور غیاب نداره و استاد ها هم اصلا با روجیه کار نمیکنن (بازم احتمالا برای پول خردی که بهشون میدن) واقعا این دانشجویان رو من دانشجو حساب نمیکنم و خیلی پرتن از ماجرا.

epsi1on
19 December 2009, 10:57 PM
. امروز شاهد بحثی در کتابفروشی بودم . برای خرید یک کتاب به کتابفروشی رفتم ودیدم 2 تا جوان دارن یا هم بحث می کنند . یکیشون می گفت : آزاد هم شد دانشگاه پول یده نمره بگیر . اون یکی جواب داد : اگه با پول دادنه چرا از ارشد نمی تونید قبول بشید . اصلا کلاس می رید که صحبت نمره می کنید و ...
امروزه در کشورمون روی این نوع بحثها صحبتها فراوونه. بعضی ها معتقدند دانشگاه فقط باید دولتی باشه و کسی با به زور پولش درس می خونه اعتبارش پایینه . بعضی ها هم برعکس می گن مهم دانشگاه نیست مهم اینه که دانشجو چقدر زحمت بکشه .
ممکنه یکی دانشگاه شریف بخونه و یکی آزاد فلان شهر ولی تلاش آزادیه خیلی بیشتر از سراسری باشه . همونطوری که یکی از اساتید دانشگاه تهران که دکتر هم هست لیسانس و فوق رو از آزاد گرفته و دکترا رو از آمریکا .
نظر شما در مورد دانشگاهها - برخوردهای جامعه و بازار کار با فارغ التحصیلان دانشگاهها چیه ؟
دوستان و آقای رضایی مطالبی رو فرمودند که مطمعنا بدلیل شناخت دقیق تر از این مساله و تجربه خیلی خیلی بیشتر از من بسیار دقیق تر هست، ولی با اجازه من هم نظر خودم رو میگم.
به نظر میاد معلوم نکردید که فرق اینها دقیقا از چه نقطه نظری براتون مهم هست. یعنی اینکه کدوم یکی از فرقهای اینها مد نظرتون هست...
خوب مطمعنا تقاضا برای دانشگاهی مثل ... خیلی بیشتر از دانشگاهی مثل ... هست. و افراد درس خون (تا مقطع پیش دانشگاهی) هم بیشتر تمایل دارن تا در اون دانشگاه اولی درس بخونن تا دومی. و خیلی هم طبیعی میتونه باشه که بطور میانگین سطح علمی دو دانشگاه فرق بکنه (چون دانشجوبان دانشگاه اول، از ابتدا بیشتر دنبال تحصیل بودند).

به نظر من هم همینطور هست. خیلی دانشجوهایی میشناسم که علیرغم داشتن IQ خیلی بیشتر از متوسط IQ های دانشگاه سراسری ... تا مقطع پیش دانشگاهی خیلی بدنبال درس نبودند (به دلایل متفاوت)، برای همین در اون دانشگاه سراسری قبول نشدند (چرا که هدف هم خیلی این نبوده که در اونجا قبول بشن)، ولی در دانشگاه آزاد سطح علمیشون حداقل از خیلی از عزیزانی که در دانشگاه سراسری حتی ... هستند به طرز قابل توجهی بالاتر هست.

در کل نظرم اینه که جایگاه هیچ دانشگاهی به سراسری نمی رسه حتی اگر دانشجویان بقیه دانشگاهها پروفسور هم باشند . بالاخره دولت حمایت کننده ی دانشگاه هست و کلی امکانات و استخدام راحتتر . من فکر میکنم که باید دقیق تر معلوم بشه از چه نقطه نظری این طور هست. اگر تفاوت سطح علمی فارق التحصیل های دانشگاه ... و مثلا دانشگاه غیر دولتی ... مد نظر باشه، میشه برای فرمایشی که فرمودید مثالهای نقض بسیار زیادی آورد.
ولی خوب مثلا اگر بحث پرستیژ و وجهه باشه، مطمعنا اینی که فرمودید به مقدار خیلی زیادی صادق هست.

داود18
20 December 2009, 01:32 AM
من خودم هم دانشگاه دولتي بودم هم آزاد و در هر دو تا درس خوندم و ميتونم مقايسه بهتري داشته باشم
ببينيد در مورد استاد و سطح علمي :
استاد خوب همه جا پيدا ميشه و استاد افتضاحم همينطور مساما همه با من هم عقيده اند كه استاد خب به درجه علمي بالاتر نيست بلكه به سواد و قدرت بيان و مديريت و... هست
من هم در دانشگاه آزاد و هم در دولتي استادهاي خيلي خوب داشتم و هم افتضاح و از نظر يادگيري مطالب براي من فرقي نداشته اند اين دو دانشگاه.

از نظر امكانا ت دانشگاه: با توجه به اينكه من آزاد را يكي از واحدهاي خوب بودم(هستم) اماكانات اون نسبت به دولتيي كه بودم بيشتر بود قضيه امكانات و ... مسلما به واحد بر ميگيرده چه در دولتي و چه در آزاد مثلا دانشگاه دولتي ياسوج را نبايد با آزاد علوم تحقيقات نقايسه كرد و البته بلعكس

از نظر سطح علمي دانشجويان :هيچ فرقي نميكنه همه جا باز دانشجوي خوب وبد هست چون سيستم گزينش ربطي به علم دوران دبيرستان نداره و يا هوش و استعداد مثلا كسي كه معدل 19 داره سال اول قبول شده آزاد و رفته و همكلاسيش با معدل 14 خونده 1 سال و براي سال دوم دولتي قبول شده يا مثالهاي ديگر ....

از نظر مدرك و اعتبار اون: اعبار مدرك در ادارات شركتهاي دولتي و خصوصي و .... فرقي نميكنه ولي در در ديد مردم فرق ميكنه مردم هنوز نسبت به مدرك آزاد ديد خوبي ندارند كه اشتباه

در مورد نمره و سختگيريو ....: به نظر من اگر در آزاد نمره گرفتن سخختر نباشه مسلما آسونتر نيست

ولي تفاوت اصلي اين دو دانشگاه به نظر من در قدرت دانشجو در دانشگاهه :
در دانشگه دولتيدانشجو قدرتمند تر هست ميتونه از كادر اداري درخوئاست هر كاري بكنه و حق به جانب تر صحبت بكنه و از خقوق خودش بهتر دفاع كنه و به طور كلي احترام بيشتري داشته باشه ولي در آزاد اين مورد كمتره و احترام به دانشج در سطح پايينتري قرار داره و شايد كمي دانشجو ير خورده بشه

(به طور كلي واحد تا واحدازاد و دولتي فرق داره و به طور كلي نميشه حساب كرد بايد مقايسه جزئي تر باشه البته رشته به رشته هم فرق ميكنه به نظر من اظهار نظر كلي اشتباه
ولي يك مشكل ديگه اي كه آزاد داره اينه كه فارق التحصيلاي اون فكر مكينند كه در دانشگاه دولتي چه خبر بوده و هست و خودشون را دست كم مگيرند و اعتماد به نفس ندارند و اين اثر منفي روي خودشون و جامعه ميذاره در صورتي كه تصور اشتباه ....

پي نوشت: در صحيتها يكي از دوستان دانشگاه نجف آباد را فكر كنم به عنوان دانشگاه ضعيف نام برده بود(البته من اينطوريفكر كردم) لام ديدم كه ياد آور بشوم كه يكي از قويترين واحدهاي دانشگاه زاد اين واحد هست تقريبا بعد از علوم تحقيقات قويترينه و از واحدهاي جامع هست و امكانات و اساتيد قويي داره

mohsen-big
20 December 2009, 04:45 AM
ببخشید رکش اینه که همیشه میگن مرغ همسایه غازه.اونایی که ازاد میخونن ارزوی سراسری رو دارن اوناییم که سراسرین تو حسرت خوشگذرونیه ازادن(البته جفتشون اشتباه فکر میکنن).من کاردانیمو ازاد گرفتم الانم کارشناسی سراسری میخونم جفتشونم تهران.تا جفتشو تجربه نکنید نمیتونید صاحب نظر باشید پس الکی نگید سراسری اینه ازاد اینه.بعدشم شما 10تا مدرک از بهترین دانشگاها داشته باشی ولی عرضه استفاده کردن نداشته باشی چه فایده.خلاصه اینکه ازادو سراسری فرقی نداره بستگی به عرضه خود ادم داره که بتونه از دانشی که اموخته استفاده کنه

mohsen3544
20 December 2009, 07:00 AM
والله دانشگاه ها الان مدتی شده مثل مدرسه و تنها تفاوتش اینه که زنگ تفریح نمیزنن.من ورودی 78 دانشگاه آزادبودم و با چه مصیبتی قبول شدم ورتبه سراسری ام 20000 بود تو سراسری که عمرا هیچ جا قبول نمیشدم اما الان سراسری فکر کنم تا سی چهل هزار راحت شبانه یا غیر انتفاعی قبول میشن یا دانشگاه آزاد که امسال هر کس امتحان داد قبول شد با هر درصد و رتبه ای.من کارنامه کسی رو دیدم که با اینکه یکی دوتا از درساش رو منفی زده بود بدون احتساب علامت ها و با جمع همه درصدها حتی منفی ها به 30 درصد نمیرسید و دانشگاه قبول شد!!در مورد کار هم خوب به قول معروف اگه آشنا داشته باشی حله و بهتره زیاد تو نوع مدرک حساس نباشین.

F@RSH@D rezayi
20 December 2009, 08:31 AM
ممنون از اظهار نظر دوستان . چند تا مطلب هست که من هم می خوام به صحبتهای دوستان اضافه کنم :

1- ببینید در مورد استاد باید خدمتتون بگم معمولا در جامعه امروزیمون یکی از ملاکها همه انسانها درآمد هست . معمولا هر مدرسی بعد از گرفتن مدارکش تدریس رو از آزاد شروع می کنه . ( البته استثناهایی هم هست مثلا من خودم چون به فکر تدریس در آزاد از اولش نبودم و مدارکم قوی بود از سراسری شروع کردم ولی به دلیل پیشنهادهای خوب از آزاد اونجا هم رفتم ) . بر همین اساس من هم معتقد به اینم که بحث استاد با اینکه در دانشگاههای دولتی به سطح علمی اساتید اهمیت بیشتری داده میشه زیاد مهم نیست .
حالا یه مطلب جالب هم بگم الان کم کم کلاسهای تقویتی و کنکور در دانشگاهها داره با قبل دانشگاه رقابت می کنه . البته این موضوع در دانشگاههای آزاد بیشتر دیده می شه که دانشجوها برای پاس نمرات در حال کلاس رفتنها و استادخصوصی گرفتن و ... هستند . همی هم باعث شده مقداری سختگیری ها برای کلاسهای بشتر بیرون پر رنگتر بشه .
2- سیاست دانشگاه آزاد از اولش سخت امتحان گرفتن بود . البته طبیعی هم هست هرچه قبولی در درسی کمتر یعنی انتخاب در ترم بعدی بیشتر و یعنی شهریه ی بیشتر . بر عکس در دانشگاههای دولتی سیاست کاری متوسط گرایی هست و بارها در جلسات این مطالب به گوش می خوره . چون خرج هر دانشجو برای دانشگاهها بسیار زیاده و توقف دانشجو یعنی سرمایه گذاری بزرگ دولت . بر همین اساس با دوستی که می گفت در آزاد سختگیری بیشتره موافقم . من ترم قبل معادلات دیفرانسیل آزاد 20 درصد قبولی داشتم سراسری 80% . البته سوالاشون فرق می کرد . :icon_surp
3- دوستان یه طرف قضیه رو هم در نظر بگیرید معمولا در دانشگاههای دولتی اکثرا غیر بومی هستند . همین غیر بومی بودن خودش کلی افت در روند تحصیلی دانشجوها داره ( خلاصه در گیریها بیشتره ) ولی در آزاد معمولا بومی ها درصد بیشتری دارند بر همین اساس از ترس پرداختشهریه های هنگفتی که داره عده ای از دانشجوها خیلی بیشتر و بهتر از سراسری درس می خونن .

4- بحث روحیه ی دانشجوها : سال گذشته یکی از کارشناسان سازمان آموزش و پرورش در مورد سمپاد(سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان) از من کتبا نظر خواست . می خواستند نظر آموزش عالی رو در مورد کار آموزش و پرورش که یه عده رو انتخاب می کنند و اسم تیزهوش روش می ذارند و 4 سال و گاه 7 سال روش کار می کنند رو بدونند . من براشون نوشتم :
هیچ فرقی بین مدارس سمپاد و دیگر مدارس نیست . فقط فرقشون اینه که دانش آموزانتون در سمپاد فکر می کنند علامه اند بر همین عده ای از اونها اساس از ترس اینکه بگند با این دب دبه و کب کبه که اومدیم می فهمند هیچی نمی دونیم درس می خونند و موفق هم میشند برای عده ای هم معلوم نیست چطور قبول شده اند فرقی به حالشون نمی کنه . بر همین اساس تا زمانی که مردم نفهمدند فرقی بین مدارس نیست طرحتون موفقه وگرنه بعد از رسیدن به این نتیجه که مدارس غیرانتفاعی نتیجشون در کنکور خیلی بهتر از مدارس تیزهوشانه طرحتون کلا می خوابه . و همه ی اینها بر می گرده به سیستم کاملا غلط گزینشی در آموزش و پرورش و آموزش عالی
این رو گفتم که بیارم به یه مطلب در دانشگاههای دولتی با توجه به نگرش جامعه به اینکه دانشجوهای این مجموعه همه نخبگانند اعتماد به نفس دانشجوها بیشتر از آزاده بر همین اساس دانشجویان سراسری با آزاد در رفتار - نشستن روی صندلی در کلاس - طرز صحبت با مدرس کاملا متفاوت با دانشجویان آزاد هستند .

البته ایجاد کننده تاپیک خودش مدرس دانشگاه و همکاران بنده هست . حالا دقیقا منظور اصلیشون رو از ایجاد تاپیک فکر می کنم بهتره یکبار دیگه بفرمایند و بحث با توجه به کلی بودنش باید به اجمال در مورد اونها بحث کرد .

یه تذکر : دوستان لطفا از نام بردن نام دانشگاه و بکار بردن برخی کلمات نامناسب در مورد اساتید و دانشگاهها بپرهیزید هدف از بحث در این تاپیک تحقیر هیچ دانشگاه - دانشجو و استادی نیست و بیشتر صحبت در مورد نگرش ها و فضای حاکم هست . بر همین اساس شایسته دوستان فرهیخته ای مثل شما بزرگواران که همه تحصیلات عالی دارید بحث کارشناسانه و دور از مسائل حاشیه هست .

mil-i300
20 December 2009, 09:58 AM
والا از یکی دو جهت نمیشه این دو رو مقایسه کرد..!!
مثلا بیاییم از نظر هزینه مقایسه کنیم... معلومه که آزاد گروونتره و خرج بیشتری داره.. البته بیتر مواقع آزمایشگاه و مکانات بهتری هم داره..!! در دانشگاه سراری بر خلاف دانشگاه آزاد ما تعداد محدود تری دانشگاه غول یا با اصلاح مادر دارم...!!!

من کاردانی در آموزشکده دانشگاه آزاد مشهد بود...!! همون که میگه : هر کی ساعی بود - (اسم دانشگاه ) بود..!!
در اوونجا کادر آموزشی بیشتر از دانشکده فنی و مهندسی خوده واحد میومدنن.. یعنی از لحاظ استاد تقریبا مساوی بود... ولی از لحاظ دانشجو.. این آموزشکده خیلی بالاتر از واحد بود.. در همون سطح کاردانی.. چون بیشتری های کاردانی ناپیوسته در واحد بودن.. در صورتی که آموزشکده تماما پیوسته بودن..!! به دلیل اینکه پیوسته های فنی تر بودن.. خب.. کار های بهتر پیش میرفت..!!

و الان که کارشناسی رو تو سراسری میگذرونم.. میبینم.. فرق ها خیلی زیاده..!! ما در دانشگاه آزاد همه همدیگرو میشناختیم...یعنی ما که ورودی 85 بودیم.. تماما ورودی 85 رو میشناختیم.. چه هم رشته ای چه رشته ی دیگه... ولی الان اینجا من حتما نمیدونم که مهندسی نرم افزار هست که سخت..! چه برسه به معماری و شهرسازی و...!!
منظورم اینکه جوو دانشگاه آزاد خیلی خودمونی تره.... ولی در سراسری همه به دنبال درس و ارشد و .... هستن.. تعداد معدودی کار میکنن و اصولا بچه مثبت های زیادی داره..!!! حالا این مثبت هر جور بخواین تعریف میشه..!!

از یک طرف دیگه به موضوع نگاه کنین.. بیشتر استادای داشنگاه ما ( که غیراتتفاعی هستش ) از دانشگاه مادر و آزاد مشهد هستن.. یعنی یک حالت تعادل وجود داره.... پس همونجور که دیگر دوستان فرمودند.. مشکل استاد و دانشگاه نیست... دانشجوها با هم فرق میکنن...!!

Nomad
21 December 2009, 03:46 AM
والا من توي دانشگاه آزاد شوشتر که يکي از 3 تا واحد جامع دانشگاه آزاد کل سطح کشور هستش درس خوندم واسه کارشناسي عمران ( هنوزم همون 3 تا هستن ؟ ) . محيط دانشگاه که از خيلي دانشگاههاي دولتي که ديدم بسيار زيباتر ، بهتر و مجهز تر !!

از لحاظ امکانات هم بسيار خوب بود ... سالن غذاخوري 3 طبقه بصورت سلف سرويس با ظرفيت حداقل 3000 دانشجو همزمان ( آخرين سالي که اونجا بودم حدود 28000 تا دانشجو داشت !!! ) ، استخر ، سونا ، جکوزي ، کباب سرا ، بوفه هاي مختلف ، دو تا کتابخونه بسيار خوب و بزرگ ، مجتمع رفاهي کاملا مجهز ، 3 واحد کافي نت که بيشترينشون 170 تا و کمترينشون 120 تا کامپيوتر داشت ، مجتمع تفريحي مستقل اساتيد ( جدا از اقامتگاه اساتيد ) ، مسجد مجهز !! ، سه تا خوبگاه عظيــــــــم دخترونه و يه خوابگاه بزرگ پسرونه ، زمين هاي ورزشي زياد و متنوع ، واحد دامپزشکي مستقل ، واحد کشاورزي مستقل ، محوطه هاي فوق العاده زيبا که معروف ترينشون تپه XP هستش که خيلي اوقات وقتي دانشجوهاي دانشگاههاي آزاد و دولتي ( شريف ، کبير ، خواجه نصير و غيره ) رو دعوت ميکرديم غير ممکن بود که از ديدن محيط دانشگاه و امکاناتش به مقادير معمول کف نکنن ... !! :D

به هر حال ... اساتيد هم معمولا و اکثرا پروازي که البته اين مورد بيشتر در مورد رشته هاي فني و مهندسي صدق ميکرد ... رشته هاي پايه و عمومي که توي دانشگاه ما وضعيت خوبي نداشتن از لحاظ علمي !! :(

به هر حال من 2 سال آخر تحصيلم رو يادم نمياد استاد کارشناسي ارشد داشته باشيم و همه دکتر بودن . اکثر اساتيد هم تا جايي که يادمه از امريکا ، کانادا و اروپا مدارکشون رو گرفته بودن . البته ظاهرا رياست دانشگاه عوض شده اين چند سال ( رحمت خدا رفته ظاهرا !! ) و يکي ديگه اومده که بخوبي اون يکي نيست ( رئيس يکي از واحدهاي کوچيک شمال بوده که نميدونم چطور رئيس يه واحد جامع شده ) .

همه اينها رو نوشتم که بگم که توي اين محيط هاي دانشگاهي اصلا هيج چيز اونقدر مهم نيست که خود شخصيت دانشجو مهمه !! من با اينکه توي دبيرستان درسخون نبودم ولي نمراتم معمولا تاپ بود . واسه دانشگاه هم با رتبه 2000 اول فيزيک شيراز ( دولتي ، روزانه ) قبول شدم که چون علاقه نداشتم و معيار دولتي بودن دانشگاه هم برام مهم نبود ، نرفتم و مهندسي عمران آزاد شوشتر رو رفتم .
البته باز هم ميگم ... توي دانشگاه آزاد خصوصا بعضي واحدهاي مستعد !! ، زمينه ي بعضي موارد پرت از درس خيلي بيشتر هستش چون وضع مالي ها هم ماشالا اکثرا خيلي خوب هستن و تفريحات و اينها نقش پر رنگ تري داره . ( يا مثلا سي يا ست هيچ نقشي نداره !! ) .

هر جا هستيد درستون رو بخونيد و پروژه و تحقيق و اينها رو پيگيري کنيد که هم درس واستون شيرين ميشه و هم توي مسائل علمي مربوط به کارتون قوي تر ميشيد .

من دوستي دارم که دانشگاه پيام نور درس ميخوند .... رشته اش هم حقوق بود و الان واقعا يه فرد موفق و الگو هستش واسه من . يه وکيل خيلي موفق که توي دانشگاه هم تمام نمراتش بالا بود ( احتمالا ميدونيد که امتحانات پيام نور چقدر سخت هستن ! اونهم واسه چند سال پيش ) .

به هر حال ... به نظر من اگر توي رشته مورد نظرتون توي هر دانشگاهي که ميشه قبول بشيد ، درس بخونيد ؛ خيلي تفاوتي با ساير تايپ هاي دانشگاهها نداره ...

در کل نظرم اينه که جايگاه هيچ دانشگاهي به سراسري نمي رسه حتي اگر دانشجويان بقيه دانشگاهها پروفسور هم باشند . بالاخره دولت حمايت کننده ي دانشگاه هست و کلي امکانات و استخدام راحتتر .

شديدا با اينگونه اظهار نظرهاي يک جانبه و غير مستدل مخالفم .

موفق باشيد .

Amin.M.1365
21 December 2009, 01:51 PM
بنده نظرم اینه که سراسری کاملا به آزاد سره . این کاملا مشهوده .. درسته که چند واحد دانشگاه آزاد هست که از لحاظ امکانات نمونه هستن اما میبایست تو جامعه آماری میانگین رو در نظر گرفت.. از لحاظ میانگین آزاد واقعا پایین تره.. از لحاظ دانشجو هم همینطور .. به طور میانگین سراسری از آزاد بالاتره.. این که هر کس به دلیل اینکه مدرک خودش از یه جای خاص باشه بخواد از اونجا تعریف کنه کار جالبی نیست چون همه اینجا درس خونده هستن و از روی تعصب صحبت کردن کاملا ناپسنده.. فقط واسه توضیح اضافه بگم که من میانگین رو گفتم و منظورم هم از سراسری غیر انتفاعی و پیام نور نیست .. منظور همون سراسری هست که همه میشناسن و طرف بر اساس رتبه کنکور خودش هم اولویت رو با سراسری میذاره..
یا علی

این اولویت بندی به نظرم درست تره
1-سراسری روزانه
2-سراسری شبانه
3-آزاد یا غیر انتفاعی بسته به اینکه تو کدوم شهر و واحد باشی باید انتخاب کنی
4-پیام نور و علمی کاربردی که بر اساس رشته و شهر باید انتخاب کنی
:icon_surp

Vahid e
21 December 2009, 03:49 PM
بنده نظرم اینه که سراسری کاملا به آزاد سره

میشه دلیلتون رو هم بگید ؟

F@RSH@D rezayi
21 December 2009, 06:27 PM
بنده نظرم اینه که سراسری کاملا به آزاد سره . این کاملا مشهوده .. درسته که چند واحد دانشگاه آزاد هست که از لحاظ امکانات نمونه هستن اما میبایست تو جامعه آماری میانگین رو در نظر گرفت.. از لحاظ میانگین آزاد واقعا پایین تره.. از لحاظ دانشجو هم همینطور .. به طور میانگین سراسری از آزاد بالاتره.. این که هر کس به دلیل اینکه مدرک خودش از یه جای خاص باشه بخواد از اونجا تعریف کنه کار جالبی نیست چون همه اینجا درس خونده هستن و از روی تعصب صحبت کردن کاملا ناپسنده.. فقط واسه توضیح اضافه بگم که من میانگین رو گفتم و منظورم هم از سراسری غیر انتفاعی و پیام نور نیست .. منظور همون سراسری هست که همه میشناسن و طرف بر اساس رتبه کنکور خودش هم اولویت رو با سراسری میذاره..
یا علی

این اولویت بندی به نظرم درست تره
1-سراسری روزانه
2-سراسری شبانه
3-آزاد یا غیر انتفاعی بسته به اینکه تو کدوم شهر و واحد باشی باید انتخاب کنی
4-پیام نور و علمی کاربردی که بر اساس رشته و شهر باید انتخاب کنی
:icon_surp

دوست عزیزم تعادل در هر کاری شرط لازمه . زیاد هم نباید تند رفت . ضمن اینکه دوستانی که اینجا اعلام نظر می کنند آشنایی کامل به دانشگاهها دارند . تعدادی در هر دو دانشگاه تحصیل یا تدریس دارند بر همین اساس هیچ کس هدفش تایید دانشگاه مورد تحصیل و یا تدریس خودش نیست .

ضمن اینکه دوستی که گفت در فوق لیسانس تعداد قبولی از دانشگاههای آزاد زیاد هستند مورد تایید من هست .

در مورد پیام نور راستشو بخواید با اون امتحانهای سختی که می گیرند من در رشته های عمومی فارغ التحصیلان این دانشگاهها رو بسیار مورد حمایت قرار می دم و واقعا زحمت می کشند . در مورد غیرانتفاعی چون خودم سهام دارم نمی تونم اظهار نظر کنم .

Nomad
21 December 2009, 06:30 PM
یا علی

دوست عزیز بنده قصد مباحثه ی بیشتر روی این موضوع رو ندارم چون این پست سومین باری میشه که نظرم رو اعلام می کنم ... حرف شما در مورد جامعه دانشگاهی و میانگین و اینها صحیح هستش اما این قضیه یک روی سکه ست .

روی دیگه سکه اینه که که توی دانشگاه هایی با سطح امکانات و اساتید فوق العاده هم اگر خود دانشجو طلبه نباشه و بیشتر از درس به سایر موارد اهمیت بده ، اون دانشگاه برای اون فرد هیچ مزیتی نسبت به سایر دانشگاه ها نخواهد داشت .

باز هم دانشگاه سابق خودم رو مثال میزدم ... خیلی دانشجوها بودن که بیشتر از درس به خیلی موارد دیگه مثلا ایجاد رابطه با جنس مخالف ، شرکت توی مهمونی های خصوصی دانشجویی ، خوش گذرونی های معمول و غیره بها میدادن . ونمونه ی بازرش هم یه دوستی بود که مکانیک میخوند و با سهمیه وارد دانشگاه شده بود ... سه ترم مشروط شد و آخرین معدلی که من ازش دیدم 8.85 بود !!

خیلی افراد دیگه هم هستن که میان و همه مدت تحصیل رو به تفریح و اینا میگذرونن و نمیفهمن درس چی بود و چی شده ... معدلهاشون هم 11 - 12 بیشتر نمیشه .

به نظر من سعیتون رو بکنید ، اگر توانایی قبول شدن توی رشته ی مد نظرتون رو توی دانشگاه دولتی مد نظرتون دارید ، که خدا رو شکر . اگر نه و وضع مالی خوب هستش و اون رشته رو یه دانشگاه آزاد نزدیک ارائه میده برید اونجا ... ( البته ماشالا با افزایش ظرفیتها ، قبول شدن با رتبه های 20000 هم توی دولتی بسیار ساده ست ) .

دوست من امیدوارم خدای نکرده فکر نکنید که من با دانشگاه های دولتی مشکلی دارم یا چون خودم آزاد بودم برای کارشناسی اینطور میگم ... ، بنده همونطور که گفتم اول دولتی قبول شدم بعد رفتم آزاد همون سال . در ضمن واسه ارشد هم توی یکی از دانشگاههای داخلی - خارجی ( نصف اینور ، نصف اونور !! ) تحصیل میکردم .

موفق باشید .

Amin.M.1365
21 December 2009, 08:20 PM
دوست عزیز بنده قصد مباحثه ی ......

دوست عزیز بنده هم نظرم تقریبا همینه که شما میگی.. احتمالا چون شناختی از هم نداریم شما گمان کردی من قصدم طرفداری از دانشگاه خاصی هست.. من خودم کارشناسی رو سراسری خوندم و میدونم که آش دهنسوزی نیست و ارشد رو هم سعی میکنم که سراسری بخونم اما اگه آزاد هم قبول شم و سراسری نتونم بخونم میخونم..
اصلا من در مورد تلاش دانشجو صحبت نکردم و نظرم فقط در مورد میانگین سطح علمی و امکانات دانشگاه بود.. نه اینکه بخوام جزیی بحث کنم.. بله هستند دانشگاه ازاد هایی که بازده خوبی دارن.. نمونش قزوین.. یا علوم تحقیقات .. من صحبتی در مورد اینکه دانشجو چه نقشی داره نکردم.. ولی اون رده بندی که گفتم به نظرم درسته و منم فقط به قصد خیر اون رده بندی رو گفتم که کسی که کنکور میده و شاید اطلاعاتش رو بخواد از اینجا کسب کنه بتونه درست تصمیم بگیره..
در ضمن من میگم بهتر ولی نمیگم خوب .. چون اگه از دید کلی نگاه کنی چون سطح کل دانشگاه ها پایینه شاید زیاد هم بررسی درست نباشه.
یه نکته دیگه میگم در مورد اینکه تو این انجمن چند جا خوندم راجع به اینکه دانشجو درس نمیخونه( تو سراسری رو منظورمه) یک دلیلش تنبلی هست و دلیل اصلی مشکل از سیستم هست وگرنه کسی که رتبه خوبی تونسته تو کنکور بیاره و براش زحمت کشیده مریض نیست که درسو بذاره کنار.. من خودم جزو کسانی بودم که رتبم نسبتا خوب بود( نه خیلی عالی) و رفتم سراسری اما درسو گذاشتم کنار.. از لحاظ هوشی هم تا الان از اطرافیانم بالاتر بودم اما درسو بوسیدم گذاشتم کنار.. کلاس رو نرفتم.. دلیلش فقط یه چیز بود.. بی شعور بودن تعدادی استاد ها( خیلی از جناب رضایی عذر میخوام چون ایشون هم گویا استاد هستن و احتمالا از لحن من دلخور میشن.. جناب رضایی شما شخص خیلی با وجدانی هستید که میایید اینجا و به ما کمک میکنید.. امیدوارم لحن بد منو ببخشید) تعداد کمی از استاد ها شعور قابل قبولی داشتن.. برخود ها افتضاح .. سیستم دانشگاه غلط .. مقایسه میکنم با کالج های انگلستان گریم میگیره.. استاد رو میبینی که فقط به فکر اینه که از زحمت تو در آمد کسب کنه و حتی از اون بدتر حاضر نیست به خاطر این درآمد کمی هم به دانشجو اهمیت بده.. من خودم یه ترم به یه استاد در مورد هیدروکسی آپاتیت کمک کردم و نتیجش این شد که اون همون ترم 5 واحد با ایشون افتادم .. آبله مرغون گرفتم و نباید از جام تکون میخوردم اما چون نمیخواستم یه ترمم هدر بره رفتم دانشگاه .. کارم به اورژانس کشید نمیتونستم از جام پاشم.. چند نفر رفتن از قول من با همین استاد صحبت کردن و ایشون بهش برخورد 3 واحد رو که افتاده بودم که هیچ کمکی نکرد و 2 واحد هم که پاس کرده بودم منو انداخت.. یک ترم به ترم هام اضافه شد.. مشکلات دیگه هم پیش اومد.. این یکیش بود.. برای دوستان دیگه هم مواردی پیش اومد.. من از سیستم متنفر شدم که نمیخونم.. اگه با من درست برخورد میشد من الان تاثیر مثبتی در حد خودم داشتم.. الان تو پی سی ورلد دارم در مورد پاکت پی سی به سوالات دوستان جواب میدم و رفع اشکال میکنم .. مجانی.. اما درس نمیخونم.. من مقصرم؟؟؟؟ یا سیستم؟؟؟؟؟

hoda.1
21 December 2009, 09:48 PM
توی مراسم 16 آذر ,امسال یه گزارشی از موفقیت بچه های دانشکده توی قبولی کارشناسی ارشد اعلام شد.ما دانشگاه تهران هستیم. هیچ کدوم از بچه هامون توی دانشگاه خودمون قبول نشده بودن .حتی نفر اول دانشگاه هم شرط معدل کل بالای 18 رو نداشت که بدون کنکور قبول بشه! این برای علوم پزشکی تهران با این اسم بزرگش وحشتناکه. پس اصلا نمیشه روی گفت دانشگاه های سراسری از نظرسطح آموزشی بالاتر هستن.حتی دیدیم که که بچه های دانشگاه آزاد آمار قبولی بیشتری توی ارشد و .. دارن.
من این رو قبول دارم که آدمها قبل و بعد از قبول شدن توی دانشگاه 2 تا آدم متفاوتن.اونی که سراسری قبول شده مسلما سطح علمی بالاتری داشته ولی دیگه توی دوران تحصیل اون روال رو ادامه نمیدن.

sepehr62
21 December 2009, 10:30 PM
با احترام به همه دوستان و اساتيد!
ببينيد دوستان مسئله اينجاست كه نميشه گفت سراسري خوبه و آزاد بده! ما چند تا دانشگاه معتبر داريم در سراسريها، و چند تا دانشگاه معتبر هم داريم در آزادها! تعداد كثيري دانشگاه سطح پايين سراسري هم داريم، و تعداد كثيري دانشگاه آزاد سطح پايين. من كاري به غير انتفاعي ندارم، چون هيچ اطلاعي ازشون ندارم، ولي در مورد آزاد و سراسري ميتونم نظر بدم. اون هم در رشته‌هاي فني.
دانشگاه هاي برتر دولتي كه حسابشون مشخصه، تهران، شريف، پلي تكنيك و امثالهم، به اضافه دانشگاههاي فردوسي مشهد، صنعتي اصفهان، شيراز و تا حدودي هم صنعتي سهند ( اگه چيزي رو جا انداختم به حساب ضعف حافظه بگذاريد). كساني كه از دانشگاههاي تهران و اين دانشگاهها در مرحله بعدي فارغ التحصيل ميشن، اكثريت افراد باسواد و با معلوماتي هستند. بالاخره يه دونه مقاله خارجي دادند و احتمالاً در مقطع ارشد هم يك دانشگاه معتبر دولتي پذيرفته ميشند، البته اين پذيرفته شدن تو مقاطع بالاتر يك مقدارش هم به خاطر اينه كه اساتيد اين دانشگاهها طراح سوالات هستند و بچه‌ها با داشتن جزوات اين اساتيد، تا حد خيلي زيادي كارشون راحت تر از دانشجوهاي ديگه است.يعني نميشه گفت خيلي مخند كه رتبه‌هاي بالا ميگيرن!
اما اين كه ما بخوايم همه دانشجوهاي آزاد رو هم به يك چوب برانيم كار درستي نيست. من با اين حرف اون دوستمون موافق نيستم كه بايد ميانگين جامعه آماري رو ببينيم. به نظرم درست تر اينه كه در هر دانشگاهي بيايم جامعه آماري رو ميانگين بگيريم. مثلاً بگيم دانشگاه تهران اكثر فارغ‌التحصيلاش باسوادن. مثلاً شما دانشگاه علوم تحقيقات رو در نظر بگيريد، اين دانشگاه اگر از دانشگاه فردوسي مشهد، يا حتي علم و صنعت چيزي زيادتر نداشته باشه، چيزي كمتر هم واقعاً نداره. چه از نظر امكانات، چه از نظر اساتيد و چه از نظر فعاليتهاي پژوهشي. من خودم الان فوق ليسانس پلي تكنيك ميخونم، زياد هم بي سواد نيستم، ولي واقعاً كساني رو از اين دانشگاه ديدم كه چهار تاي من رو توي جيب بغلشون ميزارند! يا دانشگاه تهران جنوب كه رشته‌هاي فنيش خيلي قويه. توي مقطع دكترا هم اساتيدش همه مال دانشگاههاي معتبر تهرانند. متاسفانه تعصب بعضي ها باعث ميشه كه امر مشتبه شه كه فلان دانشگاه خوب نيست! مثلاً من سر دفاع يكي از بچه‌هاي دكتراي دانشگاهمون رفته بودم. آقا استاد داور كلي گير داد به اين بدبخت و آخرش گفت اين كاري كه شما كرديد در سطح دكتراي دانشگاه آزاده! ولي آخرش بهش داد 19.75! يعني 0.25 فرق دانشگاه سراسري و آزاد!!!! ولي خب طبيعيه شما دانشگاه آزاد واحد فلان شهرستان كوچيك رو وقتي وارد جامعه آماري ميكنيد، سطح اين دانشگاه مياد پايين. مثل اينه كه شما بيايد بين دانشگاه شريف و سراسري فلان شهرستان دوردست ميانگين بگيريد، معلومه كه سطح شريف مياد پايين.
يه چيز جالبي بگم، من يك جايي كارآموزي ميرفتم، خيلي هم شركت آنچناني، كلي شريفي و پلي تكنيكي و ... داشت توش، ولي تو بخش برنامه‌نويسيش، بالاسر همه اينا، يه دانشجوي كارداني دانشگاه رودهن بود! مخي بود اين بشر!
مشكل اينجاست كه نظام پذيرش دانشجوي ما، همونطور كه يكي از اساتيد هم اشاره كردند ايراد داره. والّا نميشه گفت فلان دانشجوي فلان دانشگاه خيلي پرته كه اونجا قبول شده.
اما خب اين رو هم بايد بگيم كه ميانگين سطح دانشجوهاي آزاد از ميانگين سطح دانشجوهاي دانشگاههاي سراسري معتبر پايين تره. حتي اگر استاداش بهتر باشن.
در مورد شهرستان ها هم، به فرض دو تا از اقوام ما شيراز درس ميخونن، يكي سراسري، يكي علوم تحقيقات واحد اونجا، جالب اينه كه از نظر اساتيد 90% مشابهند! بنابراين سطح علمي دانشگاهها با هم فرق نميكنه، سطح دانشجويانش هم آنچنان كه فكر كنيد تفاوت نداره، ولي بايد قبول كرد كه سطح دانشجوهاي سراسري به خاطر رتبه‌هاي بالاتر، بهتره.
الآن هم واقعاً بحث بحث دانشجوهاست. استادا زياد فرقي با هم نميكنند، گنده‌هاشونم چيزي به آدم ياد نميدن كه مبادا فردا براي خودشون رقيب شن! من دوره ليسانس دانشكده فني بودم، اساتيدي داشتيم كه زمان خودشون براي خودشون كسي بودن، اسم اين بابا كه ميومد ما سر و دست ميشكستيم كه سر كلاسش باشيم، اما دريغ از يه مطلب مفيد كه ما از اين استاد ياد بگيريم، طرف فسيل شده بود، يه جور مافيا هم بين خود استادا وجود داشت كه هيچ آدم جديدي بينشون راه نميدادن. خب شما انتظار داريد سطح اين دانشگاه چطور بشه؟ من بدون اغراق ميگم به جز تك و توك دانشگاهها كه هنوز سطح علميشون رو بالا نگهداشتن، سطح علمي خيلي از دانشگاههاي ما فقط يك اسمه! اون هم با اين هم دكتراهاي الكي و قلابي و دولتي و ...
براي همه دوستان و اساتيد آرزوي موفقيت دارم.

Amin.M.1365
22 December 2009, 01:35 AM
من متوجه نمیشم الان بحث سر چیه؟ رتبه علمی یا قبولی تو ارشد یا چیز دیگه؟ مگه ما میانگین رو نمیگیم؟ میانگین یعنی اینکه واسه سراسری هم شریف هست هم علوم پایه دامغان و واسه آزاد هم هم علوم تحقیقات هست هم واحد آرادان.. در ضمن صحبت سر بچه های سراسری و آزاد نیست.. که کدوم بهترن و بیشتر نتیجه میگیرن..

توی مراسم 16 آذر ,امسال یه گزارشی از موفقیت بچه های دانشکده توی قبولی کارشناسی ارشد اعلام شد.ما دانشگاه تهران هستیم. هیچ کدوم از بچه هامون توی دانشگاه خودمون قبول نشده بودن .حتی نفر اول دانشگاه هم شرط معدل کل بالای 18 رو نداشت که بدون کنکور قبول بشه! این برای علوم پزشکی تهران با این اسم بزرگش وحشتناکه. پس اصلا نمیشه روی گفت دانشگاه های سراسری از نظرسطح آموزشی بالاتر هستن.حتی دیدیم که که بچه های دانشگاه آزاد آمار قبولی بیشتری توی ارشد و .. دارن.

هدی خانوم از شما میپرسم.. فکر میکنید دلیل چی بوده؟؟؟ جوابشو هم خودم میدم.. دلیلش این نبوده که بجه های آزاد چون دانشگاه آزاد بهتر بوده اومدن قبول شدن.. یا بار علمی بهتری داشتن .. چون اصلا نحوه گزینش خیلی استاندارد نیست.. اجازه بدید دلیل موضوع رو بشکافم واستون.. عامل اصلی سر خورده شدن بچه های سراسری هست و انگیزه بچه های آزاد.. من به عینه میبینم بچه های آزاد رو که با چه امیدی میخونن که ارشد سراسری قبول بشن چون فکرمبکنن اینجا خبریه اما بچه های سراسری چی؟؟ کسی که با یه رتبه خوب و هزار امید و ؟آرزو میره دانشگاه و همون اول میخوره تو حالش.. میبینه هیچ خبری نیست.. بار علمی استاد به کنار اصلا امکانات وجود نداره.. یه اس ای ام که بخوای بگیری هفت جد و آبادت میاد جلوی چشمت.. میبینی دانشگاه تو مصرف سمباتمه صرفه جویی میکنه.. باهات بدون احترام برخورد میشه.. من وقتی هفته اول دیدم که یکی به دلیل جانباز بودن باباش با رتبه 27 هزار(27000) کنار من نشسته فهمیدم که اینجا هم خبری نیست.. نمیدونم منظورم رو رسوندم یا نه.. من میگم اصلا قبول نشدن بچه های سراسری رو نباید به این دلیل که شما میگی گذاشت.. دلیلش دلزدگی هست..

اما خب اين رو هم بايد بگيم كه ميانگين سطح دانشجوهاي آزاد از ميانگين سطح دانشجوهاي دانشگاههاي سراسري معتبر پايين تره. حتي اگر استاداش بهتر باشن.
در مورد شهرستان ها هم، به فرض دو تا از اقوام ما شيراز درس ميخونن، يكي سراسري، يكي علوم تحقيقات واحد اونجا، جالب اينه كه از نظر اساتيد 90% مشابهند! بنابراين سطح علمي دانشگاهها با هم فرق نميكنه، سطح دانشجويانش هم آنچنان كه فكر كنيد تفاوت نداره، ولي بايد قبول كرد كه سطح دانشجوهاي سراسري به خاطر رتبه‌هاي بالاتر، بهتره.
ا

الآن هم واقعاً بحث بحث دانشجوهاست. استادا زياد فرقي با هم نميكنند، گنده‌هاشونم چيزي به آدم ياد نميدن كه مبادا فردا براي خودشون رقيب شن!
اینا دقیق حرف های منم هست که شما گفتی..مخصوصا این مورد دوم که تو رفتار و گاهی گفتار استاد معلومه..همین هفته پیش رفته بودم پیش یه استادی و حرف برنامه واسه آیندم شد و یه سری کارهایی که باید بکنم رو گفتم و جواب این به اصطلاح آدم این بود که شما جوونی حالا عیب نداره چند سال دیرتر هم شد موردی نداره..البته من چون حقم زیاد خورده شده و کسی مرجعی هم نبوده که اعتراض کنم خیلی دلم پره.. ممنون

در مورد پیام نور راستشو بخواید با اون امتحانهای سختی که می گیرند من در رشته های عمومی فارغ التحصیلان این دانشگاهها رو بسیار مورد حمایت قرار می دم و واقعا زحمت می کشند .
حرفتون کاملا درسته استاد.. ولی اینکه سطح کار پایین تره از نظر شما غلطه؟؟ ببینید سخت گیری میکنن ولی سخت گیری دلیل بر خوب بودن نیست.. اذیت میکنن دانشجو رو.. مثلا نمونش استاد زبان بنده.. ایشون واقعا تو کار خودش حرفه ای هست .. تصمیم گرفت ارشد زبان بخونه و فقط از اون کلاس شرکت کننده ایشون قبول شد.. من مطمئنم زبانش از اکثر اساتید پیام نور بهتره.. تو این 6 ماه 2 بار و هر بار برای 3 دوره آموزشی از طرف محل کارش به انگلستان رفته بود.. تمام دوران بعد از فارق التحصیلیش رو یا زبان درس داده یا زبان خونده......بله ایشون دانشجوی فوق العاده ای هست و واضحه اما سطح پیام نور بالا نیست.. نمیدونم منظور حقیر رو متوجه شدید یا خیر

IMIRAN .
22 December 2009, 04:15 AM
آزاد = راحتی و بیخیالی و مدرک پولی

سراسری = سختگیری + با کلاس

پیام نور = سختگیری + بی کلاس

یعنی پیام نور از 2 طرف ضرره

خودم دانشجو پیا نور رودهنم ...!

افتضاح ! بیشتر استادامون آزادم تدریس میکنن

یکی از اساتید میگفت : " توی آزاد ما 16 جلسه برای این درس داریم ( معماری کامپیوتر )

توی این 16 جلسه هم 4 فصلشو درس میدم و معمولآ هم با دست باز تصحیح میکنیم...

اما اینجا 10 جلسه دارید که باید تمام 13 فصل کتاب تدریس بشه

که نمیرسم .من هنر کنم همون 4 فصلو میگم شما 9 فصل دیگه رو بخونید "

تمام اینها در شرایطی هست که 6 نمره دست استاد هست و ....

هر کی از رشته مهندسی تو پیام نور فارق التحصیل شه مرده ...

آزادی ها هم واقعآ آزاد ... دلشونم خوشه دارم درس میخونن ... بابا تفریحتون رو بکنید

sepehr62
22 December 2009, 10:30 AM

عزيزم اين نشون ميده شما اصلاً پستهاي بالا رو نخونديد! ما اين همه گفتيم نبايد همه رو به يه چوب راند و دانشگاه با دانشگاه، و واحد با واحد فرق ميكنه! :icon_roll

Amin.M.1365
22 December 2009, 10:50 AM

هر کی از رشته مهندسی تو پیام نور فارق التحصیل شه مرده ...

آزادی ها هم واقعآ آزاد ... دلشونم خوشه دارم درس میخونن ... بابا تفریحتون رو بکنید

دوست عزیز شما انگار یه چیزی شنیدی

در مورد پیام نور هم من حرفتونو قبول دارم.. همینه که میفرمایید اما آزاد به اون بیخیالی هم که میفرمایید نیست. مگه نمیبینی اکثرشون میخوان 7-8 ترمه تموم کنن.. از رو بیخیالیه؟؟؟؟!!!! درسته یه عده انقدر پول دارن که عین خیالشون نیست اما همه که اینطور نیستن.
موفق باشید:icon_surp

aminkhan2008
22 December 2009, 01:14 PM
نظرمن تا حدودزیادی باAmin.M.1365 و sepehr62 (http://ww.phalls.com/member.php?u=76080) در مورد اساتید سازگاره.

Relax2000
22 December 2009, 02:01 PM
خیلی ممنون از دوستان که نظر می دند . دوستان من خودم کلا در سراسری و دانشگاه تهران تحصیل کردم تا فوق لیسانس هم تهران بودم الانم که مدرس دانشگاه تبریز هستم از همکاران و شاگردان دکتر رضایی عزیز .
ببینید منظور من از ایجاد تاپیک بحث در مورد طرز فکرهای جامعه و حتی خود دانشجوها در مورد مورد دانشگاههایی که تحصیل می کنند هست . ببینید من الان در کلاسهای آمادگی برای ارشد از هرنوع دانشگاه دانشجو دارم . احساس می کنم دانشجوهای دانشگاهای سراسری با اینکه شاید از نظر معلومات زیاد هم فوی نباشند ولی طوری با سوالات مواجهه می کنند که انگار سوال برای اونها آفریده شده ولی بقیه دانشجوها با اینکه شاید بهتر هم بلد باشند جرات جلو اومدن و اعلام نظر ندارند . این از چه جهتی هست ؟
مگه درسهایی که خونده میشه در دانشگاهها متفاوته ؟
مگر دکتر رضایی در دانشگاه آزاد هم تدریس نمی کنه ؟ پس چرا این نگرش هست که دانشجوی دانشگاه آزاد صعیفتره ؟
مگر دکتر رضایی نمره 18 رو در آزاد نمی ده ؟ مگر همین نمره رو در سراسری هم نمیده ؟
پس موضوع دانشگاه و استاد نیست . من حدود 7 سال در دانشگاه بودم . مگر کدام درس رو ما با کمک استاد خوندیم که داریم بحث استاد رو می کنیم ؟ من به شخصه از کتابها مطالعه می کردم نه اینکه بیام در کلاس یاد بگیرم . نمی گم استاد کاملا بی تاثیر هست چون به خودم و دیگر اساتید بی حرمتی کردم می خوام بگیم استاد فقط راهنما هست معلومات دانشجو به استاد نیست . شما دکتر حدیدی رو هم بذارید به جای من تدریس کنه باز هم دانشجوهای من همینن . چون نیاز به مطالعه رو فقط در زمانها امتحانات به خود احساس می کنند مگر قشر بسیار کمی که شاید در هر کلاس 1 یا 2 نفر باشه که به فکر پژوهش باشند و معمولا این افراد هم چه استاد در کلاس باشه یا نباشه به کتابها و مطالب خارج از کتابی حمله ور می شوند .
من مشکل رو از خود دانشجوها و جو بیرون می دونم .
با احترام و تشکر از دوستان بسیار عزیز مخصوصا مدیر و استاد عزیزم . پاینده باشید ....

Amin.M.1365
22 December 2009, 03:00 PM
خیلی ممنون از دوستان که نظر می دند . دوستان من خودم کلا در سراسری و دانشگاه تهران تحصیل کردم تا فوق لیسانس هم تهران بودم الانم که مدرس دانشگاه تبریز .........
.
دوست عزیز چرا کسی نمیخواد از دیدی دیگه نگاه کنه؟؟؟ چرا از قدیم این دید وجود داره که دانشجو زحمت نمیکشه و اگه بخواد میتونه.. نظر من کاملا عکس هست.. دانشجو همیشه خوبه و اگه دانشگاه نمیتونه دانشجو را به کار علمی بکشه این ضعف دانشگاه و سیستم هست.. ترم اول رو ببینید که تازه وارد ها چه جو گیر هستن.. پایه کار دانشجویی تو دانشگاه و این حرف ها هستن اما 3 ترم که میمونن کلا عوض میشن.. من ایراد رو از استاد و سیستم میدونم نه دانشجو.. یه کسی که 18 سالش میاد دانشگاه هنوز بچه هست یا حالا بگیم جوان.. سیستم باید اونو تو مسیر صحیح قرار بده.. سیستم بیماره.. دانشجو چیکارس قربونت برم.. اصلا کسی میدونه هدف دانشگاه در نهایت چیه؟؟ چند درصد اساتید هدفشون از پروژه دادن به دانشجو اینه که دانشجو چیزی یاد بگیره؟؟ نه خداییش شما بگو .. استاد میاد یه کتاب زبون اصلی رو 30 قسمت میکنه میده به بچه ها ترجمه کنن .. میخواد بچه ها یاد بگیرن؟؟؟؟!!!!!!!! دانشگاه شریف با این همه نخبه خرجشو خودش نمیتونه در بیاره و از دولت پول میگیره!!!! یه استادی که ازش نام نمیبرم اومد تو دانشگاه ما .. ایشون جوون و با اخلاق بودن.. با یه سری بچه ها رفیق شد و حتی شب میرفت خونه بچه ها و زنگ میزدن از بیرون غذا میاوردن و نتیجش اینه که ایشون و همون بچه ها الان دارن ساخت بال میل رو تموم میکنن.. چرا کس دیگه نتونست این کار رو بکنه.. بچه ها که همون بچه ها هستن؟؟؟ اساتید با سواد تر از ایشون هم بود تو دانشگاه.. با کمال احترام عرض میکنم که نظرتون رو قبول ندارم..

F@RSH@D rezayi
22 December 2009, 04:30 PM
دوست عزیز چرا کسی نمیخواد از دیدی دیگه نگاه کنه؟؟؟ چرا از قدیم این دید وجود داره که دانشجو زحمت نمیکشه و اگه بخواد میتونه.. نظر من کاملا عکس هست.. دانشجو همیشه خوبه و اگه دانشگاه نمیتونه دانشجو را به کار علمی بکشه این ضعف دانشگاه و سیستم هست.. ترم اول رو ببینید که تازه وارد ها چه جو گیر هستن.. پایه کار دانشجویی تو دانشگاه و این حرف ها هستن اما 3 ترم که میمونن کلا عوض میشن.. من ایراد رو از استاد و سیستم میدونم نه دانشجو.. یه کسی که 18 سالش میاد دانشگاه هنوز بچه هست یا حالا بگیم جوان.. سیستم باید اونو تو مسیر صحیح قرار بده.. سیستم بیماره.. دانشجو چیکارس قربونت برم.. اصلا کسی میدونه هدف دانشگاه در نهایت چیه؟؟ چند درصد اساتید هدفشون از پروژه دادن به دانشجو اینه که دانشجو چیزی یاد بگیره؟؟ نه خداییش شما بگو .. استاد میاد یه کتاب زبون اصلی رو 30 قسمت میکنه میده به بچه ها ترجمه کنن .. میخواد بچه ها یاد بگیرن؟؟؟؟!!!!!!!! دانشگاه شریف با این همه نخبه خرجشو خودش نمیتونه در بیاره و از دولت پول میگیره!!!! یه استادی که ازش نام نمیبرم اومد تو دانشگاه ما .. ایشون جوون و با اخلاق بودن.. با یه سری بچه ها رفیق شد و حتی شب میرفت خونه بچه ها و زنگ میزدن از بیرون غذا میاوردن و نتیجش اینه که ایشون و همون بچه ها الان دارن ساخت بال میل رو تموم میکنن.. چرا کس دیگه نتونست این کار رو بکنه.. بچه ها که همون بچه ها هستن؟؟؟ اساتید با سواد تر از ایشون هم بود تو دانشگاه.. با کمال احترام عرض میکنم که نظرتون رو قبول ندارم..

من هم با گفته شما که می فرمایید اساتید دانشجوها رو به کاوش تحریک نمی کنند مخالفم . ببینید وقتی ما دانشجوی فعالی خواهیم داشت که دانشجو بدونه با فعالیت بیشتر استخدام خواهد شد در بازار کار ، کار در انتظار اوست و هر چه قرید علمی بالاتری داشته باشه پول بیشتری عایدش خواهد شد . بنا براین وقتی می بینه فقط اومده مدرک بگیره و واحد پاس کنه دیگر حوصله ای برای تلاش بیشتر در خودش نمی بینه . شما پیش دانشگاهی هر جا درس بخونید با هر معلم و هر مدرسه ای که در نظر بگیرید مطمئنا تلاشتون حداقل 2 یا 3 برابر سالهای گذشته هست پون هدف از این کار دارید و می خواید از کنکور قبول بشیدو برید دانشگاه در دانشگاهها هم به همین شکل باید هدف سازی بشه که این هم نه در درست دانشگاه هست نه استاد این در دست دولت هست و سیاست های اون .
من اونقدرپروژه گفتم دیدم دانشجوهایی که پول دارند می رند پروژه رو به شرکتهای خصوصی می دن و در مقابل پول پروژه به من تحویل می دند کلا پروژه رو حذف کردم چون فایده نداشت فقط کار من سخت بود که یکی یکی کار همکاران خودم رو چک می کردم .

Relax2000 کجایی بابا یه چیزی انداختی وسط غیبت زده . بیا جلو جواب بده ....

epsi1on
23 December 2009, 01:06 AM
با توجه به اینکه نظر و هدف نگارنده تاپیک از ایجاد این تاپیک از زبان ایشان بیان شد سعی میکنم مطلب پستم کمتر تاپیک رو به انحراف بکشونه.
در اون موردی که فرمودید که سیاستهای اتخاذ شده از جانب دانشگاه و دولت و ... جوانی که تازه وارد دانشگاه میشه رو باید به مسیر صحیح هدایت کنه، به نظرم خیلی قابلیت بحث نداره چرا که (به نظر من) دلیل روشنی براش وجود نداره.
حتی از لحاظ حسی هم فرمایش شما به نظر من چندان صحیح نمیاد. فرض کنید از دانشجویی که حداقل سه ترم مشروط شده بپرسید چرا اینطور شدی؟ به شما بگه چون سیستم مشکل داره و من تقصیر چندانی ندارم، یا فردی که خطایی مرتکب میشه بگه من تقصیر چندانی ندارم.
اصولا اینطوری هست که کسی که بدنبال چیزی هست براش سعی میکنه.

در مورد هدف دانشگاه هم که فرمودید، هر دانشگاهی هدف خاصی (حداقل هدفی که توسط روابط عمومی اون دانشگاه بیان شده) داره. مثلا به گفته آقای جاسبی هدف دانشگاه آزاد "ارتقای دانش علمی" هست و ...

پ.ن: به نظر من اگر بخواد بحث تا این حد پایه ای بشه بهتره اول چهارچوبی تعیین بشه و بعد در اون چهارچوب بحث بشه، در غیر این صورت به نظر میاد اینگونه بحثها ثمره خاصی نداشته باشه...

پست آخرم پاک شد؟؟؟ یا پاک کرده شد؟؟
البته مهم نیست خیلی .. فرقی نمیکنه..
حالا یه سوال از کسانی ک تو آزاد ارشد خوندن.. مخارج چطور هستش؟؟ تفاوت شهریش با شب سراسری چقدره؟ در صورتی که مطمعنید پست شما پاک شده میتونید دلیلش رو از مدیران این بخش، با کمک نامه خصوصی مطلع بشید.

F@RSH@D rezayi
23 December 2009, 08:02 AM
[quote=epsi1on;776240]با توجه به اینکه نظر و هدف نگارنده تاپیک از ایجاد این تاپیک از زبان ایشان بیان شد سعی میکنم مطلب پستم کمتر تاپیک رو به انحراف بکشونه.
در اون موردی که فرمودید که سیاستهای اتخاذ شده از جانب دانشگاه و دولت و ... جوانی که تازه وارد دانشگاه میشه رو باید به مسیر صحیح هدایت کنه، به نظرم خیلی قابلیت بحث نداره چرا که (به نظر من) دلیل روشنی براش وجود نداره.

quote]

سلام . مهندس من منظورتون رو نفهمیدم . یه توضیح کاملتری بفرمایید که چرا دلیل روشنی برای این کار نمی دونید ؟

epsi1on
23 December 2009, 01:44 PM
سلام . مهندس من منظورتون رو نفهمیدم . یه توضیح کاملتری بفرمایید که چرا دلیل روشنی برای این کار نمی دونید ؟
سلام. با عرض شرمندگی، تا حدودی جمله ناقص گفته شد، کاملترش این باید باشه:
در اون موردی که فرمودید که سیاستهای اتخاذ شده از جانب دانشگاه و دولت و ... جوانی که تازه وارد دانشگاه میشه رو باید به مسیر صحیح هدایت کنه، به نظرم خیلی قابلیت بحث نداره چرا که (به نظر من) به این حد دلیل روشنی براش وجود نداره.
در کل منظورم این بود که در هر حال دانشگاه جایگاه خودش رو داره و اصولا سیاستهای دولت هم بر مبنای صلاح امور زندگی ملت هست (شایان ذکر هست که به هیچ عنوان اهل سیاست و نظردهی در مورد اون نیستم.). ارزشها و ضدارزشها هم تعیین شده دیگه پس نقش افراد (دانشجو) در این وسط چی میشه؟

مطمعنا در کنار سایر چیزها سهمی هم این افراد از وضعیت ایجاد شده برای خودشون دارند.

aminkhan2008
23 December 2009, 01:44 PM
اساتید هروقت خودشون نتونستند کاری بکنند میگن دولت نمیگذاره؟آخه مگه شما جزو نخبگان نیستید؟اگر هستید باید نخبگیتون را نشون بدید وگرنه که نخبه نیستید.متاسفانه اساتید ما بگونه ای رفتار میکنن انگار که از عرش اعلی اومدن و فقط خودشون مهمند و دیگران انسان نیستند

F@RSH@D rezayi
23 December 2009, 04:37 PM
دوستان لطفا بحث رو به مسائل حاشیه نبرید و به موضوع اصلی تاپیک توجه بفرمایید ...

اساتید هروقت خودشون نتونستند کاری بکنند میگن دولت نمیگذاره؟آخه مگه شما جزو نخبگان نیستید؟اگر هستید باید نخبگیتون را نشون بدید وگرنه که نخبه نیستید.متاسفانه اساتید ما بگونه ای رفتار میکنن انگار که از عرش اعلی اومدن و فقط خودشون مهمند و دیگران انسان نیستند

از حاشیه هاست ولی جواب دادن به این موضوع رو وظیفه ی خود می بینم . دوست عزیزم استاد مگه قراره چکار بکنه ؟ اصلا استادی وظیفه نداره برای بهتر شدن وضعیت یک مملکت کار کنه . این وظیفه ی دولتمردان هست . استاد وظیفه اش این هست که مطلب رو از روی سرفصلهایی که بهش دادند تدریس کنه . حالا بقیه مطالب به یک استاد دانشگاه مربوط نیست و در اساس نامه ها و بخشنامه ها تاکیدهای اکید به این مطلب میشه . من هم مخالف این موضوع هستم که استادی بخواد برای تغییر و تحولی آستین بالا بزنه چون ربطی به یک معلم نداره .

Nomad
23 December 2009, 07:51 PM
والا تا جایی که من در خاطر دارم ، هیمشه روال منطقی اینطور بوده که اساتید سر فصل های تعیین شده رو در تمامی دانشگاه ها ( دولتی ، آزاد و غیره ) بصورت نرمال تدریس میکردن و میکنن و دانشجو ها با توجه به علاقه و نیاز علمی خودشون از مطالب برداشت دارن .

مثلا من خاطرم هست که جلسات اول شروع هر کلاسی در ترم جدید ، اساتید هر درس غیر از منابع اصلی و مورد استفاده خودشون ، چندین منبع دیگه رو هم به دانشجوها معرفی میکردن برای مطالعه بیشتر . حالا اینکه دانشجو پیگیری کنه یا خیر که جبر بر استاد نباید باشه !! مطمئنا اگر استادی ببینه که دانشجو علاقمند هستش و پشتکار در مطالعات و مباحث مربوط داره ، حتما کمک میکنه به ایشون .

حالا این قضیه توی تمام دانشگاهها همینطوره ... من موارد خاص رو کار ندارم که فلان استاد فلان واحد از فلان تایپ دانشگاهی چه خطایی کرده و کسی به دل گرفته ...!! تا زمانی که حیطه رفتار و وظایف دانشجو ، استاد و کادر آموزشی برای همه مشخص نباشه ، احتمال برداشت های اشتباه از این قضیه هستش .

موفق باشید .

Relax2000
25 December 2009, 01:58 PM
دوستان وقتی بحث استاد رو می کنید مگر بخاطر استاد ممکنه کسی دانشگاهی رو انتخاب بکنه . معمولا شهر دانشگاه بیشتر برای انتخاب کننده ها مهم هست تا اساتیدش . مثلا همه میگن دانشگاه صنعتی شریف ولی نمی گن استادهای صنعتی شریف . در حالی که من بیشتر استاتید دانشگاه تهران رو قوی تر از شریف می دونم .
بنا براین بحث در مورد استاد کاملا بی مورد هست . بنا براین در نظر عموم اول مهم دولتی بودن هست بعد شهرش .
در مورد پیام نور هم با طرح فراگیری که ایجاد کرده و اخیرا دانشگاه ازاد هم در حال ایجاد رشته های بدون کنکور رفته رفته از اون موقعیت اجتماعی که داره کمرنگتر میشه .

Amin.M.1365
2 February 2010, 11:26 AM
مطلبی رو هست که لازم میدونم جدا گانه بگم و اون اینه که به علت اینکه قبولی در پیام نور ساده تر از سراسری هست و اغلب کسانی که میرن پیام نور از سطح علمی پایین تری برخوردار هستند( اغلب نه همیشه) تصور خیلی ها اینه که درس خوندن تو پیام نور راحت تره در صورتی که درست عکس این مطلب صادقه یعنی درس خوندن و انتحانات پیام نور به مراتب سخت تر از دانشگاه های سراسری هست و همچنین سخت تر از آزاد.. امتحانات دشوار هست و چیزی که اونو دشوار تر میکنه تعداد سرفصل زیاد برای هر درسه ..

IMIRAN .
5 February 2010, 10:58 AM
مطلبی رو هست که لازم میدونم جدا گانه بگم و اون اینه که به علت اینکه قبولی در پیام نور ساده تر از سراسری هست و اغلب کسانی که میرن پیام نور از سطح علمی پایین تری برخوردار هستند( اغلب نه همیشه) تصور خیلی ها اینه که درس خوندن تو پیام نور راحت تره در صورتی که درست عکس این مطلب صادقه یعنی درس خوندن و انتحانات پیام نور به مراتب سخت تر از دانشگاه های سراسری هست و همچنین سخت تر از آزاد.. امتحانات دشوار هست و چیزی که اونو دشوار تر میکنه تعداد سرفصل زیاد برای هر درسه ..

بالاخره یکی درد دلمو گفت . واقعآ تشکر ... :icon_wink

یه مثال ساده میزنم دوستان تا تهشو برن ... »

استاد معماری کامپیوترمون آزاد هم درس میداد و منم هر روزی باهاش کلاس داشتم صبح میرفتم

در خونشون برگشتنم میرسوندمش خونشون (( دانشگاه رودهن ))

یه روز بحث همین تاپیک شد و گفت : توی آزاد از 13 فصل این کتاب ما 4 فصلشو امتحان میگیریم

اما توی پیام نور عین 13 فصل سوال میاد تازه توی آزاد نمره ی میان ترم و اینا هم برای کمک داریم !

حالا یسری توضیحات بدم برای دوستانی که اطلاعات کافی ندارن !

توی پیام نور تمام سوالات بصورت استانی و عمومی ها کشوری هست !

30 سوال تستی هست که باید با مداد بزنی و میره مرکز و با کامپیوتر تصحیح میشه که 8 نمره داره !

5 سوال تشریحی هم داره که توسط استاد صحیح میشه ( با بازرس) که 6 نمره داره !

6 نمره باقیمانده هم نمره میانترمه اما قابل توجه دوستان که این نمره هیچ وقت کمک نمیکنه چرا ؟

چون اگر از 14 نمره بالا 7 نمره رو کسب نکنی 6 نمره تعلق نمیگیره !

یعنی اگر کسی تشریحی از 6 بشه 3 و تستی هم از 8 بشه 3 و میانترم از 6 بشه 6 قبول نیست و میشه 6 !

(( دانشجویان رشته کامپیوتر مطلع هستند که کتاب موریس مانو کتاب هر دو دانشگاه هست ! ))

تازه بگذریم که بسیاری ار درسها کتاب متفاوتی با آزاد دارن و ماله خود پیام نور هست و حجیم تر !