PDA

View Full Version : 6000 كيلومتر رانندگي با مزدا3

Masoud 206-16v
14 October 2009, 09:55 PM
6000 كيلومتر رانندگي با مزدا3
18 شهريور88 تصميم گرفتيم كه با اتفاق اعضاي خانواده كه جمعا 19 نفر مي شد به كشور تركيه سفر كنيم. http://www.picamatic.com/show/2009/10/14/09/12/5549295_bigthumb.jpg (http://www.picamatic.com/view/5549295_map/)
اين سفر از شيراز شروع و تا Trabzon كه مقصد بود ي مسافت ، نزديك به 3000 كيلومتر شامل ميشد.(رفت)
خودرو هاي همسفر من سوزكي گراند ويتارا ، سمند معمولي و پرايد بودش.
مسير حركت شهرهاي بزگ ايران شامل : اصفهان ،ساوه ، قزوين ، زنجان ، تبريز ، ماكو و شهر مرزي بازرگان.(رفت و برگشت)
تركيه : باي بورت ، تراب زون ، اُزون گل ، آرت وين ، ريزه ، ازروم.
خوب شروع تست مزدا3:
اول بگم كه اين نوي باكس مگافورس جي پي اس جالبي ه ، آخه نقشه هاش تنها در شهرهاي كوچيك و اكثرا بدون تغيير بدرد بخور بود.مثلا در اصفهان كاملا قاط ميزد و حتي زمان برگشت فاصله دليجان رو 270 كيلومتر و مسير رو از شهر قم نشون ميداد . در صورتي كه دقيقا من پايه تابلويي بودم كه نوشته بود 60 كيلومتر تا دليجان.(نقشه هاش واسه زمان گاليور خوبه).
سيستم صوتي كه من تعويض كردم و كاسكا نصب هست، در طول سفر واقعا كارايي خودش رو نشون داد . چون شما هر چي كه اراده ميكرديد اين بيچاره اجرا ميكرد(CD,DVD,Bluethooth,SD,USB,....). راستي ي روش جالب واسه استفاده از جي پي اس و گوش دادن موزيك روي اين سيستم اينه كه شما ي پخش كننده اي كه قابليت بلوتوث داشته باشه (مثل اكثر گوشيها) اينه كه ابتدبلوتوث پخش رو به سيستم معرفي و اون رو در حالت پخش قرار بديد و بعد وارد AV سيستم صوتي ماشينتون بشيد اونوقت ميبيند كه سيستم صوتي در حال پخش آهنگ و شما براحتي هم ميتونيد آهنگ ها رو از روي كنترول فرمان تعويض كنيد.و همينطور تصوير جي پي اس رو هم داشته باشيد.
همه دوستان مزدا3 سوار واقفن كه اين خودرو شرايط پايداري خوب و قدرت مانور و شتاب و سرعت بسيار مناسبي با هم رده ماشيناي خودش چه از نظر قيمتي و چه از نظر مارك و برند داره. اين نه از نظر حرف باشه بلکه، بخوبي به من ثابت شد.
با اينكه وزن 4 سرنشين(با راننده) جمعا 270كيلوگرم بود و زمان برگشت بار زيادي رو هم متحمل شده بود ولي در كل كشش و هدايت قابل قبولي داشت و حتي مصرف زمان برگشت نزديكاي زمان رفت ن بود.
مقدار مصرف در اتوبان با سرعت ثابت 120 5.6 بود كه حتي سيستم ايركانديشن طي سفر روشن بود.(در ايران)
در جاده ها كه اكثرا 2طرفه بود مصرف با روشن بودن ايركانديشن به 11 هم ميرسيد(چون زمان سبقت گيري احتياج به حداكثر شتاب بود).(در ايران)
من در تركيه دقيقا 85 ليتر بنزين زدم كه با احتساب لير670تومن(قيمت هر ليتر بنزين با اكتان95% ، 3.28 لير بود) كه مبلغ نزديك به 193400 تومان هزينه بنزين شد. كه با اين مقدار نزديك به 2700 كيلومتر در كشور تركيه رانندگي كردم.(رفت و برگشت) http://www.picamatic.com/show/2009/10/14/09/15/5549315_bigthumb.JPG (http://www.picamatic.com/view/5549315_DSC00231/)
جالب كه با سرعت تقريبي كه در هر بار ريسيت شده كامپيوتر سفري نمايش ميداد(71.2 كيلومتر) مقدار متوسط مصرف ماشين رو دقيقا 5.1نشون ميداد . كه اونجا اكثرا ايركاندشين خاموش و سانروف بصورت Tilt باز بود كه اينكار بسبب ورود هوا از دريچه هاي ورودي هوا به داخل بود.
واقعا سوختي كه اونجا استفاده ميشه قابل قياس با بنزين سوپر داخل ايران نيست . اونجا شتاب و كشش خيلي واضح و زنده اي از خودش نشون ميداد.
در نزديكيهاي ترابزون حدود 60 كيلومتر شروع بارندگي شد كه سيستم برف پاكن بخوبي در حالت اتومات كار خودش رو انجام ميداد با اينكه حساسيت اون در حد نرمال بود ولي بخوبي جواب ميداد. سيستم روشنايي هم كه تا ورود به تونل بسرعت فعال و دقيقا به فاصله 20 متر دور تر از خروج از تونل خاموش ميشد.
راحتي داخل واسه راننده و سرنشين بغل راننده عالي اما در قسمت عقب ي نموره بيشتر خسته كننده و تنگ بودش.
نبود چراغ در سيستم بالابر شيشه ها مجبور به توضيحات در هنگام شب واسه استفاده افراد بجز راننده از كليدهاي بالابر شيشه ها بود.
سيستم ترمز فوق عالعاده بجهت اينكه واقعا نجاتم داد.
هدايت عالي حتي در بارندگي شديد(البته اونجا به جهت بارش زياد بارون و برف جنس آسفالت اونجا چسبندگي خاصي داره).
ارتفاع بسيار كم در هنگام برگشت باعث شد چند جايي در سرعت گيرهاي كه در ايران بود كف ماشين بگيره.
حداكثر سرعتي كه من در تركيه با هاش رفتم 195 كيلومتر بر ساعت بود(كه بعد از آخرين باري كه بنزين زدم).
به شهر آرتوين كه سفر ميكنيد داراي گردنه هاي خيلي جالب با باند 4 تايي هستش كه 2تا رفت و 2 تا برگت. گيربكس در حالت دستي خيلي خيلي جوابگو هست(بدليل تجربه اي كه با گيربكس 206 اتومات داشتم) اين گيربكس باهوش تر و جابك تر از 206 بود و هر زمان كه احتيلاج داشتم كاملا پاسخ گو بود.
خلاصه تجربه سفر من با مزدا3 خيلي شيرين و بي دردسر و كاملا راحت بود و من رو كه راضي كرد.
هزينه پلاك و دفترچه و گواهينامه در ايران168 هزاتومن و بيمه ثالث كه همونجا در مرز انجام شد 45 هزار تومن بود.
با آرزوي سلامتي و پيروزي و رانندگي دلچسب براي همه ي مزدا3 سواران عزيز بخصوصا بچه هاي مقيمي پي هالز، هر سوالي بود من در خدمتم.
انشاالله قسمت بشه تا با دوستان پي هالزي به اين نوع سفرها بريم.:lover: