PDA

View Full Version : نظریه آشوب و Data-Mining

Mr.Hossein
9 May 2009, 02:26 PM
من چون رشته تحصیلی ام ریاضی کاربردی هست همیشه علاقمندم که به سراغ مسائل کاربردی برم واسه همین خوشحال میشم درخصوص "نظریه آشوب" (نمیدونم شما هم با این ترجمه از Chaos موافقید یا نه؟) و کاربردهای آن در دو مقوله "نرم افزار" و "مدیریت" اگر منبع و مرجع مناسبی سراغ دارید معرفی بفرمائید. یا اگر مختصرا هم توضیحی بفرمائید که چه بهتر.
راستش رو بخواهید متون زیادی مطالعه کردم ولی نتونستم مرزی بین این مبحث و آمار و احتمال و گاهی مباحث فازی قائل بشم و مثلا آیا موضوعات Data-Mining به این بحث ربط پیدا میکنه یا نه؟
با تشکر

F@RSH@D rezayi
9 May 2009, 02:48 PM
با سلام
قبل از هرچیز ممنون از لطف و توجه شما. البته خدمتتون عرض کنم که بنده بیشتر خواننده پرسش و پاسخها هستم و کسب فیض میکنم و باید بگم انصافا تا اینجا سوال و جوابهای خوبی مطرح شده.

من چون رشته تحصیلی ام ریاضی کاربردی هست همیشه علاقمندم که به سراغ مسائل کاربردی برم واسه همین خوشحال میشم درخصوص "نظریه آشوب" (نمیدونم شما هم با این ترجمه از Chaos موافقید یا نه؟) و کاربردهای آن در دو مقوله "نرم افزار" و "مدیریت" اگر منبع و مرجع مناسبی سراغ دارید معرفی بفرمائید. یا اگر مختصرا هم توضیحی بفرمائید که چه بهتر.
راستش رو بخواهید متون زیادی مطالعه کردم ولی نتونستم مرزی بین این مبحث و آمار و احتمال و گاهی مباحث فازی قائل بشم و مثلا آیا موضوعات Data-Mining به این بحث ربط پیدا میکنه یا نه؟
با تشکر
خیلی ممنونم استاد . خیلی مشتاق هستم از نوشته های شما در این بخش بهره مند شویم . البته سوالهایی که اینجا مطرح می شوند معمولا حالت عمومی دارند بر همین اساس خوشحال می شود با نوشتن سوال و اعلام نظر در مورد سوالات دوستان ما رو بهره مند سازید .
در مورد نوشته شما . من در این مورد مطالعات زیادی نداشتم فقط یکبار با بیمه سامان در این مورد همکاری داشتم که اونرو هم دکتر طالبی حتما می شناسید از دانشگاه پیام نور تهران زحمتش رو کشید . این که Data-Mining به آمار مربوط میشه مطمئنا ابزار اولیه اون آماره ولی احتمالات نقش زیادی در اون ندارن چون Data-Mining نیازمند آمارهای بسیار زیاد هستند و معمولا فراوانانی سنجی ها در مورد اون می تونه نقش اولیه داشته باشه بعدا روش کاربشه و انحرافات معیاری سنجیده بشن و ماکزیمم ها و مینیمم ها استخراج بشن . در مورد نرم افزارها نیز زیادن . همین چند هفته پیش بیمه سامان برای تمامی بیمه هایی که کرده نرم افزاری تهیه کرد که امروز شنیدم که بسیار موفق هست و فوق العاده ازش استفاده می کنند و فکر می کنم می بینید که در تبلیغاتهایی که دارن از آمارها به چه نحوی استفاده می کنند . به هر شکل مسائل آمادی که متاسفانه در ایران مهندسی آمار نداریم جز بسیار اصلی مدیریتهای صنعتی و خدماتی در جهان هست که ما اونرو فقط برای ارائه به بالادست در ایران نیاز داریم ولی من در سفری که مالزی داشتم دیدم که هر اداره یک بخش آمار داره که فعالتر از همه بخش های اداره هست .
البته اگر در این مورد نیاز به اطلاعات بیشتر داشته باشید می تونم با دکتر طالبی در مورد بیشتر پرسوجو بکنم .
یک منبع خوب نیر در این مورد :
Knowledge Discovery I DataBases. W.Frawley and G. Piatetsky. ISSN 0738-4602