PDA

View Full Version : چطوري ماشين خودتون رو روشن ميكنيد ؟

سينا داوودي
31 January 2009, 09:56 PM
سلام خدمت همگي دوستان عزيز
اگه دقت كرده باشين هر كسي ماشينشو با يه روشي صبحها روشن ميكنه .به نظر شما صحيح ترين روش استارت زدن ماشين ( پژو پارس ) چيه ؟

اول از همه خودم به اين روش ماشينمو صبحها روشن ميكنم

سويچ رو باز ميكنم و در حدود 5 ثانيه صبر ميكنم و بعد در عين حالي كه كم كم كلاچ رو فشار ميدم استارت ميرنم .

يه سوالي كه ذهنمو روشن كرده بعضي ها يك كم موقع روشن كردن گاز ميدن ولي من اين روشو امتحان كردم ولي تو پارس من خوب جواب نميده چرا كه زماني كه با روش بالايي خودم روشن ميكنم دور موتور دقيقا روي شماره 1 واميسته و بعد كم كم كه ماشين گرم ميشه مياد پايين ولي زماني كه ماشينو با يكم گاز روشن ميكنم دور موتور يك مقدار خيلي جزئي از شماره 1 پايين تر واي ميسته و موتور يك كم حالت لرزشي داره . البته تو روش خودم هم گاهي اين اتفاق ميفته كه خيلي كم پيش مياد .

Raminium2001
1 February 2009, 06:00 PM
دوست عزیز، برای روشن کردن خودرو بهتره بعد از باز کردن سویچ و انتظار برای چک کردن سیستمها (ABS، Airbag و ...) بدون فشار هیچ پدالی استارت بزنید و اگه ماشینتون کاملا سالم و تنظیم باشه، نیاز به فشردن گاز یا کلاچ نیست. در حقیقت این کار باعث باز شدن دریچه گاز میشه و میتونه تنظیم ECU رو بهم بزنه.

Warrior--
2 February 2009, 12:20 AM
من حدود 10-5 ثانیه سویچ را باز می کنم و بعد استارت می زنم.
به همین سادگی.

XELTEK
2 February 2009, 12:52 AM
من با سیلو خودم اینطوری کار میکنم !

سوئیچ رو در حالت ON میذارم ! کمربند رو میبندم ! تک استارت میزنم ! حدود 1 دقیقه در جا کار میکنه ! بعد تا 3 کیلومتر حرکت اروم ! بعد از 3 کیلومتر رانندگی عادی !

سينا داوودي
2 February 2009, 01:22 AM
با سلام

آيا در جا كار كردن ماشين براي گرم شدن در هواي سرد به مدت 3 تا 5 دقيقه كار درستيه يا خير ؟ اگر نيست چرا ؟ و آيا امكان داره چه اشكلاتي واسه ماشين پيش بياد ؟

sina_sport
2 February 2009, 10:40 AM
بله خیلی اشتباهه :icon_bigg
1 هوا رو الوده میکنه
2 سهمیه بنزین رو به باد میده:icon_eek:
3 موتور اتومبیل شما با آب خنک میشه ولی بقیه اجزا نیاز به خنک شدن در حین حرکت هستن و با هوا خنک میشن مثل جعبه دنده و ...:icon_wink
4 در خودرو های دارای پروانه موتور در جا کار کردن باعث جوش اوردن میشه مثل پیکان
5 وقت گران بها رو هدر میده:icon_evil
6 عمر روغن موتور و فیلتر روغن هم کم میشه (در جا کار کردن شرایط سخت کاری ماشین است)
7 هزار و یک دردسر دیگه :icon_excl

reza engine
2 February 2009, 11:04 AM
براي اينكه ماشينتون صبحها بهتر روشن بشه بايد باطريتون كامل شارژ بشه. به همين منظور شب قبل كه داريد به منزل براي پارك ماشين تشريف ميبريد، سعي كنيد در كيلومترهاي آخر مسير لوازم برقي پرمصرف رو خاموش كنيد تا دينام بتونه به خوبي باطري رو شارژ كنه. مثلا قبل از خاموش كردن ماشين شيشه هاي برقي رو بالا داده باشيد؛ از گرمكن شيشه عقب و مه شكن در كيلومترهاي آخر استفاده نكنيد. در صورتيكه به هنگام رانندگي در شب هم چراغهاي بزرگ و هم پروژكتور رو روشن كرديد يكي رو خاموش كنيد. و به محض اينكه نور پاركينگ براتون كافي شد قبل از خاموش كردن ماشين چراغها رو خاموش كنيد.
قديمي تر ها عادت به گاز دادن بيش از حد هنگام خاموش كردن ماشين داشتند تو ماشين هاي انژكتوري اين كار توصيه نميشه .
در مورد ماشين هاي انژكتوري صبح پس از استارت اصلا گاز ندهيد و اجازه بدهيد خود ماشين به آرومي گرم بشه. در حد امكان چند كيلومتر اول رو به آرومي و با سر گاز رانندگي كنيد تا ماشين موتورش كاملا گرم بشه.

تو ماشين هاي كاربراتوري ( البته تو پيكان خدابيامرز ما خيلي خوب جواب ميداد) شب كه ميخواهيد موتور رو خاموش كنيد بهتره است به جاي گاز دادن، ساسات رو تا انتها بكشيد تا موتور به حالت خفگي برسه و خودش خاموش بشه و شما فقط سوييچ رو به منظور قطع برق بچرخونيد و خارج كنيد.
چون تو كاربوراتور بخار بنزين فراواني جمع ميشه؛ صبح ماشين خيلي راحت روشن ميشه. و بعد از اينكه موتور كمي گرم شد ساسات رو به آرومي به سر جاي خودش برگردونيد.

شنيدم كه در هواي خيلي خيلي سرد بهتره كلاچ رو تا انتها نگه داشته و سپس استارت بزنيد. معمولا ماشينهاي انژكتوري اگر ميزون باشند مشكلي در روشن شدن در هواي سرد ندارند.

محمد رضا محمدي
2 February 2009, 11:15 AM
بهترین راه های روشن کردن خودرو رو دوستان فرمودند
اما در جا کارکردن خودرو حتا در هوای سر هم بیشتر 30 ثانیه اشتباهه و بایستی خودرو با حرکت آرام و تعویض به موقع دنده ها گرم بشه و وقتی دمای آب رادیاتور به 70 رسید میتونید رویه رانندگی عادی رو پیش بگیرید ( البته در خودروهای پژو و امثالهم که در درجه بالا کار میکنند )
غیر از شرایطی که دوست خوبم اشاره کردن ... در حالت درجا کارکردن و به خصوص در هوای سرد روغنکاری موتور به خوبی زمانی که خودرو گاز میخوره نیست ... به2 دلیل .. یکی اینکه فشار رو غن پایینه و دیگه اینکه روغن موتور هنوز غلیظ است و در این حالت اصطکاک قطعات بیشتر است ..

mortezagipsy
2 February 2009, 02:21 PM
غير از مشكل غليظ بودن روغن در دماي پايين، اگه وقتي ماشين سرده رانندگي پر شتاب رو شرو كنيم (ماشين بدبخت :icon_arro) چه صدمه اي به ماشين مي خوره ؟
چون اگه روغن زمستاني ريخته باشيم حتي در هواي سرد هم روغن غلظتش مناسبه !

3 موتور اتومبیل شما با آب خنک میشه ولی بقیه اجزا نیاز به خنک شدن در حین حرکت هستن و با هوا خنک میشن مثل جعبه دنده و ...:icon_wink

مثل جعبه دنده و چي ؟ بعدشم، وقتي موتور درجا كار مي كنه كه جعبه دنده اصلا" درگير نيست كه بخواد خنك شه !
من فك كنم تا حد زيادي اين موضوع تلقيني باشه (به خاطر اون ذهنيتي كه از قبل راجع به گرم كردن قبل از ورزش داريم) ! ولي خودمم وقتي ماشين سرده خيلي آروم باهاش رانندگي مي كنم !

salar_kafka
2 February 2009, 04:01 PM
در ماشینهای انژکتوری نباید موقع استارت گاز داد باید گذاشت طبیعی روشن بشه.اما من اگه 10 دقیقه موتور درجا کار نکنه احساس میکنم ماشین جون نداره

Artemis
2 February 2009, 05:00 PM
سوئیچ را باز کن..تا وقتی که صدای پمپ بنزینه فک کنم (مخصوصا تو پارس قشنگ شنیده میشه ) داره میاد و در همین زمان آمپر بنزین داره حرکت میکنه بعد از چند ثانیه که هم صدا قطع شد هم آمپر ثابت موند بدون هیچ پدالی استارت بزن!

export
2 February 2009, 05:59 PM
من موقع استارت عادت داشتم گاز می دادم ! 30 تومان که افتادم تو خرج دیگه گاز نمیدم :icon_surp
فک کنم استپر ماشین سوخته یا خراب شده بود !!!!

علامتشم این بود !
1 - یا گازه ماشین وقتی درجا کار می کرد بالا پائین می شد !
2 - یا گازه ماشین مثل این موتورهای هندا CG 125 وقتی سرده ! تا پامو از رو گاز بر می داشتم خاموش میشد !!!

سينا داوودي
2 February 2009, 09:10 PM
با درود و سپاس از همه دوستان

دو تا سوال ديگه به اين مبحث اضافه ميكنيم تا تايپك جامعي در مورد استارت زدن خودرو بشه .

1- در مباحث گفته شده حركت آرام : حركت آرام يعني تا سرعت چند و دنده چند ؟

2- بعضي ماشين ها وقتي سردن دنده 1 به 2 خيلي سخت جا ميره ؟ آيا راه حلي در اين زمينه وجود داره؟

Warrior--
2 February 2009, 09:34 PM

دو تا سوال ديگه به اين مبحث اضافه ميكنيم تا تايپك جامعي در مورد استارت زدن خودرو بشه .

2- بعضي ماشين ها وقتي سردن دنده 1 به 2 خيلي سخت جا ميره ؟ آيا راه حلي در اين زمينه وجود داره؟

جواب ها:

1-در حدود 40 کیلومتر در ساعت سرعت آرام است.
2-برای حل این مشکل می توانید کلاجتان را رگلاژ کنید.

arash2006_7
2 February 2009, 10:14 PM

در تمامی محصولات ایرانخودرو مخصوصا خانواده xu7 این سفتی 1 به 2 هنگام سرد بودن و فقط بار اول که 1 به 2 دیده میشه (نه طوری که بدجوری سفت باشه نرمی زمانی که موتور گرم هست رو نداره)
اما قبل حرکت بذارید 5 دقیقه موتور گرم بشه(بستگی به هوا داره) بعد با دنده 1 فاصله حدود 500 متری رو با دنده 1 و دور موتور 1200 حرکت کنید سرعتی معادل 10 تا هم موتور گرم بشه هم واسکازسین داخل گیربکس و اولین بار که 1 به 2 میکنید ممکنه کمی نرم نباشه ولی وقتی با همون دنده2 فاصله 1کیلومتری برید گیربکس گرم شده و دنده با انگشت هم خیلی نرم جا میره (همیشه از واسکازین 75 ~80 total eso یا لیکومولی استفاده کنید من از لیکومولی استفاده میکنم و راضی هستم

azma
4 February 2009, 12:22 PM
من هم همين مشكل را داشتم تا واسكازين مرغوب در گيربكس ريختم و در هنگام تعويض دنده از 1 به 2 راحت شدم

devilikeaover
4 February 2009, 12:52 PM
من بعد از 6ثانیه استارت میزنم بدون گرفتن کلاچ ماشین هم 206

Gazarin
4 February 2009, 02:06 PM
با سلام خدمت دوستان

با اجازه دوستان میخوام در مورد طرز صحیح روشن کردن ماشین هنگام صبح چند نکته رو بگم(با توجه به صحبتهایی که با مکانیکهای خبره کردم و مقالاتی که در این زمینه خوندم):

-در هنگام استارت زدن بهتره که اول سویچ رو باز کنیم به مدت چند ثانیه (که این زمان برای هر خودرو متفاوته مثلا" برای پراید بیش از 206 زمان لازمه) تا اینکه پمپ بنزین راه بیفته و بعد استارت بزنیم.استارت زدن سریع در دراز مدت باعث سوختن یا نیم سوز شدن موتورپمپ بنزین خواهد شد.

-هنگام استارت زدن بهتره کلاچ بگیریم تا از درگیر شدن دنده استارت جلوگیری بشه.

-این باور غلط گرم کردن موتور بصورت درجا رو کاملا" فراموش کنید حتی اگه یه مکانیک قدیمی بهتون این توصیه رو بکنه(مکانیکهای متخصص و تحصیلکرده هیچ وقت چنین توصیه ای نمیکنن). گرم کردن خودرو بصورت درجا چه در هوای سرد و چه در هوای گرم کار درستی نیست چون در این حالت علاوه بر افزایش مصرف سوخت و ایجاد آلودگی بیشتر باعث گرم شدن بیش از حد قطعات موتور و تولید کربن بیشتر در سیلندر و احتمال صدمه دیدن سیلندر یا سرسیلندر یا پیستون و...میشود. بهترین راه برای گرم کردن موتور پس از روشن کردن ماشین طی کردن چند کیلومتر اول با دنده 1 و 2 است (با دور موتور پایین) تا زمانی که آمپر آب ماشین کمی بالا بیاید.

-حتما" توجه کنید که گاز دادن زیاد و بالا بردن دور موتور در هنگام سرد بودن ماشین باعث صدمه جدی به موتور خواهد شد(این بلا به سر خودم اومد و یه چند صد هزار تومنی برام آب خورد).

موفق باشید

سينا داوودي
5 February 2009, 12:22 AM
با سلام خدمت دوستان

با اجازه دوستان میخوام در مورد طرز صحیح روشن کردن ماشین هنگام صبح چند نکته رو بگم(با توجه به صحبتهایی که با مکانیکهای خبره کردم و مقالاتی که در این زمینه خوندم):

-در هنگام استارت زدن بهتره که اول سویچ رو باز کنیم به مدت چند ثانیه (که این زمان برای هر خودرو متفاوته مثلا" برای پراید بیش از 206 زمان لازمه) تا اینکه پمپ بنزین راه بیفته و بعد استارت بزنیم.استارت زدن سریع در دراز مدت باعث سوختن یا نیم سوز شدن موتورپمپ بنزین خواهد شد.

-هنگام استارت زدن بهتره کلاچ بگیریم تا از درگیر شدن دنده استارت جلوگیری بشه.

-این باور غلط گرم کردن موتور بصورت درجا رو کاملا" فراموش کنید حتی اگه یه مکانیک قدیمی بهتون این توصیه رو بکنه(مکانیکهای متخصص و تحصیلکرده هیچ وقت چنین توصیه ای نمیکنن). گرم کردن خودرو بصورت درجا چه در هوای سرد و چه در هوای گرم کار درستی نیست چون در این حالت علاوه بر افزایش مصرف سوخت و ایجاد آلودگی بیشتر باعث گرم شدن بیش از حد قطعات موتور و تولید کربن بیشتر در سیلندر و احتمال صدمه دیدن سیلندر یا سرسیلندر یا پیستون و...میشود. بهترین راه برای گرم کردن موتور پس از روشن کردن ماشین طی کردن چند کیلومتر اول با دنده 1 و 2 است (با دور موتور پایین) تا زمانی که آمپر آب ماشین کمی بالا بیاید.

-حتما" توجه کنید که گاز دادن زیاد و بالا بردن دور موتور در هنگام سرد بودن ماشین باعث صدمه جدی به موتور خواهد شد(این بلا به سر خودم اومد و یه چند صد هزار تومنی برام آب خورد).

موفق باشید

با عرض سلام خدمت همه دوستان عزيز و گرامي ؛

در مورد نكته اول لطفا اساتيد نظر بدن : بعضي از دوستان معتقد به گرفتن كلاچ در زمان روشن كردن و بعضي ها هم معتقد به اينكار نبوده و عنوان ميكنند كه به ماشين صدمه ميخوره .

در مورد نكته دوم براي گرم كردن ماشين اگر با دنده 1 آرام حركت ميكنيم حداكثر دور موتور تا چند ؟

و اينكه Gazarin عزيز در مورد نكته دوم بيشتر توضيح دهيد شما تا چه مقدار گاز ميداديد با چه دنده ايي؟

Warrior--
5 February 2009, 12:29 AM

در مورد نكته اول لطفا اساتيد نظر بدن : بعضي از دوستان معتقد به گرفتن كلاچ در زمان روشن كردن و بعضي ها هم معتقد به اينكار نبوده و عنوان ميكنند كه به ماشين صدمه ميخوره .

در مورد نكته دوم براي گرم كردن ماشين اگر با دنده 1 آرام حركت ميكنيم حداكثر دور موتور تا چند ؟

و اينكه Gazarin عزيز در مورد نكته دوم بيشتر توضيح دهيد شما تا چه مقدار گاز ميداديد با چه دنده ايي؟

در مورد گرفتن و یا نگرفتن کلاج به نظر من بگیرید بهتر است.
دور موتور هم معمولا بستگی به موتور دارد ولی معمولا روی 2300-2200 دنده ها را عوض کنید تا دمای آب به حد معقول برسد.

far55om
5 February 2009, 10:37 AM
هنگام روشن کردن موتوردر هوای سرد ، بهتر است مدت بیشتری مثلاً بیش از یک دقیقه پس از چرخاندن سوئیچ استارت ، تا مرحله روشن شدن چراغهای اخطار صفحه داشبرد، صبر کنید ، آنگاه سپس استارت بزنید، اینکار برای سیستم کنترل سوخت خودرو، که به آن بطور اختصارECU میگویند ، برای بهتر روشن شدن موتور خودرو لازم است. البته پس از روشن شدن موتور اعمال کنترلی و اجرائی دیگری نیز بطور پیوسته توسط این قطعه الکترونیکی انجام میشود. بصورت خلاصه اعمال اصلی که این اصطلاحاً کامپیوتر در این هنگام انجام میدهد گفته میشود :
1- پمپ بنزین برقی خودرو را براه انداخته تا عمل تزریق سوخت به مجاری پشت انژکتور را انجام دهد.
2- دمای آب موتور را بررسی و در واقع هوای محیط را برای اجرای اعمال بعدی شناسائی کند.
3- دستور روشن شدن به گرمکن برقی مجرای هوای دور آرام (سلو) را صادر کند.
4- مقدار باز شدن شیر برقی هوائی ( استیپر موتور – تنظیم کننده دور آرام موتور) را تعیین کند.
( مقدار باز شدن شیر را کم تعیین کند تا هوا کمتر وارد شود).
5- مقدار پالس پاشش سوخت را مشخص کند( بعلت سرما زمان پاشش سوخت را طولانی کند) .
6- اشکال و ایراد سنسورها ( حسگرها) را و چراغهای اخطار را اعلام کند.
در موتورهای سوخت پاش انژکتوری بر حسب دستور ECU موتور برقی پله ائی آن ( استیپر موتور – استپ موتور – استپر - تنظیم کننده دور آرام موتور- شیر برقی هوائی ) و انژکتور با طویل کردن مدت زمان پاشش سوخت ( پالس) کار ساسات را انجام میدهند . یعنی این موتور برقی، سر موشکی خود را کمتر از زمانیکه هوا گرم است بداخل خود میکشد بنابراین میزان هوای ورودی به موتور را کم میکند و در عوض آن واحد کنترل کننده سوخت موتور ECU با توجه به دمای آب موتور که سرد است میزان پالس ( زمان پاشش سوخت) را زیاد میکند یعنی سوخت را غنی میکند.در هنگام سرما چگالی یا همان غلظت هوا زیاد است و با این شرایط هوا ،مقدار بیشتری مولکول اکسیژن بهمراه دارد. اگر مقدار پاشش سوخت بصورت عادی باشد اصطلاحاً میزان سوخت به نسبت هوا فقیر خواهد بود یعنی هوا بیشتر از سوخت خواهد شد و انفجار مناسب و در نتیجه روشن شدن مناسب را نخواهیم داشت . اگر میبینید پس از روشن شدن با فشردن پدال گاز بصورت مقطع موتور به سرفه میفتد بعلت باز کردن دریچه هوا (THROTTLE VALVE) است . این دریچه در حالت بدون فشردن پدال راه ورود هوا به موتور را کاملاً بسته است و تنها منفذ ورود هوا به موتور، راه ورود هوا در محل نصب استیپر موتور است که کنترل میزان مجاز ورود هوا به موتور بوده و عملکرد آن توسط ECU صورت میگیرد . اما مواقعی پیش میآید که نتیجه گرفته اید که بدون گاز دادن خودرویتان در هوای سرد روشن نمیشود بهتر است تا رفع مشکل قبل از روشن شدن بمقدار خیلی خیلی کم پدال گاز را با فشار یکنواخت فشرده تا دریچه هوا در هنگام روشن شدن موتور اندکی باز باشد. اما مشکل از کجاست که با رعایت تاخیر در استارت باز هم موتور بد روشن میشود؟ با صرف نظر از سایر عیوب میتوان گفت منفذ هوا آلوده به دوده شده و رزوه های موشکی استپر موتور احتمالاً فاقد گریس هستند و تاخیر و سختی و یا باز شدن بحد کافی در حرکت این به اصطلاح ماسماسک پیش میآید. بهتر است در اینگونه موارد استیپر موتور را باز کرده و ضمن پاک کردن مجاری و منافذ محل نصب آن ، با دستمال مرطوب ، رزوه های موشکی ( ماسماسک) را نیز با گریس نرم روانکاری کنید. حال موتور روشن شده است لزومی ندارد در گاراژ معطل بمانید تا موتور گرم شود بهتر است کمتر از یک دقیقه بعد با دنده یک و کمی بعد از آن با دنده دو حرکت را آغاز کنید در این حالت بخشی از مسیرتان را با سوخت خود پیموده و ضمن آن گیربکس خودرو را نیز گرم کرده اید و آه و فغان از بد جا افتادن دنده ها را زودتر از یاد خواهید برد . روغن گیربکس در خودرو پژو 405 میبایست نوع 75W-80 باید باشد حرف W مخفف حرف WINTER (زمستان) است و به عبارت صحیحتر این مشخصه را داشته باشد :
HYPOID OR BEVEL GEAR EP OIL , STANDARD API, GL-4, ISO GRADE 75 -80
کیفیت آن را هم علاوه بر مواد اضافه شونده ویسکوزیته ایندکس با رقم بالا میباشد. با وجود چنین مشخصه روغن گیربکس، کمتر دردسر جا انداختن دنده در هوای سرد را خواهید داشت گفتم کمتر چون بهر حال یا باید بگذارید مدتی از کارکرد روغن در جعبه دنده بگذرد تا بر اثر سرد و گرم شدن متوالی غلظت خود را از دست بدهد ( حدود 6 ماه) و یا با گرم کردن موتور خودرو درحین حرکت روغن گیربکس نیز گرم شود تا دنده ها راحت جا بیفتند. لاستیکهای خود را نیز فراموش نکنید بر اثر ماندن در پارکینگ لاستیکها در یک محل تا شدگی دارند و آرام روی اولیه باعث میشود این تا شدگی که باعث لنگان لنگان رفتن خودرو میشود به آهستگی رفع شود و خدای نکرده در حرکت با سرعت بالا لاستیک اصطلاحاً دو پوست نشود و کار دستتان دهد . بجز این چون روغن در کمک فنرها ی روغنی خودرو سرد است و کمک به سختی حرکت میکند خودرو کمتر آسیب ناشی از انتقال ضربه دست انداز را داشته و ضمن آن کاسه نمدهای کمک نیز دیرتر خراب و به روغن ریزی دچار شوند.

Gazarin
5 February 2009, 12:40 PM

- در مورد گرفتن کلاچ هنگام استارت زدن فکر میکنم که توی دفترچه راهنمای پراید یا 206 این مطلبو خوندم(البته کاملا" مطمئن نیستم) ولی خودم این کارو میکنم و به نظرم ضرری برای ماشین نداره.

-من قبلا" چند لحظه پس از روشن کردن ماشین شروع به حرکت و بالا بردن دور موتور تا حدود 4000 میکردم و دنده ها رو هم یکی پس از دیگری عوض میکردم و ابدا" کاری به گرم یا سرد بودن موتور نداشتم که بعد از حدود یک ماه رینگ شکوندم و چند تا قطعه داخل سیلندر رو عوض کردم.