PDA

View Full Version : مباحث مصرف ریو

hosseinabd
25 November 2008, 12:55 AM
سلام دوستان.
تمامی مسائل و سوالات در مورد مصرف ریو رو در اینجا مطرح کنید.

peterwilis
2 December 2008, 05:27 PM
با سلام
تجربیات خودم رو در رابطه با مصرف ریو برای دوستان عرض می کنم.
ریو ماشین کم مصرفیه و با توجه به اینکه من همیشه مصرف بنزین رو ثبت می کنم، در هر یکصد کیلومتر و در شهر که اکثراً از دنده 2 و 3 استفاده می کنم، حدود 9 الی 11 لیتر است که البته به شرایط آب و هوایی و میزان استفاده از کولر بستگی داره. مصرف ترکیبی ریو در داخل و خارج شهر حدود 6.7 تا 9 لیتر است که بسته به میزان مسافت طی شده در خارج شهر با سرعت بالا، مصرف هم کمتر میشه. نکته دیگه اینکه اگر از بنزین سوپر استفاده کنین، روی کاهش مصرف مؤثر است و به نظرم شاید حدود 0.5 تا 1 لیتر مصرف رو کم کنه.

r_you168
2 December 2008, 07:40 PM
چه جوری شما 11 تو شهر با ریو مصرف کردین !!!!
تابستون با کولر دنده رو 4000،3500 بیشتر از 9 نشد

kiyantop
7 December 2008, 12:56 AM
مصرف من تو سیکل ترکیبی بین 7.5 تا 8 بوده البته 2300 کارکرد ماشینمه
با بنزین سوپر مصرف کمتر میشه و قدرت و نرمی موتور خیلی بیشتر میشه

--------------------------------------------------------------------

امروز به توصیه یک اهل فن تصمیم گرفتم لاستیکای فابریک ماشینمو عوض کنم و بین 205 و 185 روی رینگ فابریک مردد موندم چون من خیلی توی جاده حرکت میکنم و مصرف سوخت واسم مهمه
نظر خودم بیشتر205 بخاطر زیبائی بیشتره ولی مصرف هم همونقدر واسم مهمه
دوستانی که 205 انداختند و مصرف سوختشونو محاسبه کردند لطفا میزان مصرفشونو با این لاستیک و تفاوت مصرف با لاستیک فابریک بگند تا من و بقیه افرادی که چنین سوالی داریم بتونیم به نتیجه مناسبی برسیم

peterwilis
10 December 2008, 06:02 PM
با سلام خدمت دوستان عزیز
من برای محاسبه میزان مصرف بنزین، در هر بار بنزین زدن، کیلومتر شمار رو یادداشت می کنم. مقدار بنزین زده شده رو نیز با رقم اعشار اون دقیقاً ثبت می کنم ( البته باید باک بنزین رو تا جا داره، پر کنید ) و با توجه به کیلومتر طی شده ( که رقم قبلی اون هم ثبت شده ) میزان مصرف بنزین در یکصد کیلومتر رو محاسبه می کنم. اگه شما هم با این روش و در هر مرحله اعداد رو ثبت کنید، مطمئن باشید مصرف رو حدود مقادیر بین 11 تا 6 بسته به مسافت طی شده در شهر یا خارج شهر بدست می آرید. با محاسبات سرانگشتی و تقریبی، عدد دقیق بدست نمیاد. حرفهای سازندگان هم در رابطه با مصرف بنزین در شرایط ویژه محاسبه مصرف سوخت و با معیارهای خاص خودشون بدست میاد که با ارقام حالات عملکرد واقعی متفاوت است.

kamil81
10 December 2008, 07:00 PM
سلام

بنده تقریبا به همین شکل مصرفم را محاسبه می کنم. زمانی که ماشین صفر بود مصرفی در حدود 12 داشت ولی الان با کارکرد حدود 9500 در حدود 9 تا 9.5 در شهر مصرف دارد البته من رانندگی سریع و شتاب داری دارم تقریبا. فقط سوپر استفاده می کنم و لاستیک هایم نیز از ابتدا 205 بوده است.

hosseinabd
11 December 2008, 02:34 AM
من که خارج شهر 5.3 با سرعت 110 و داخل شهر 8.5 با رانندگی تقریبا سریع و پر شتاب.

arash_2006
11 December 2008, 08:53 PM
خوشبختانه یا متاسفانه شتاب زیو اینقدر لذت بخش که اکثر ریو سواران با شتاب رانندگی میکنند و همین باعث میشه که مصرف تا حدودی بالا بره ولی بازم من الان با حدود 8500 کیلومتری که با ماشین رفتم در سطح شهر مصرفی در حدود 8.5 تا 9 دارم و بیشتر اوقات پرشتاب رانندگی میکنم و سایز رینگ و لاستیک 195/55/15 هست
بنظر من که منصفانه است، نظر شما چیه؟

moli22
11 December 2008, 10:03 PM
من با ریو 1200 کیلومتر در یک روز رفتم البته با سرعت بالا رانندگی کردم(140-190)مصرف سوخت نزدیک9 بود

hosseinabd
12 December 2008, 02:28 AM
آرش جان شما که مصرفت خوبه و در حد نرمال هست.
جناب moli22 عزیز. شما هم اگر صبر کنی کیلومترت یکم بالا بره مصرفت بهتر از این هم میشه.نگران نباش.

arash_2006
12 December 2008, 11:25 AM
بله hosseinabd (http://www.phalls.com/member.php?u=67186) عزیز فرمایش شما کاملا درسته اوائل مصرفم خیلی بیشتر از اینها بود و من واقعا نگران بودم بخاطر اینکه فکر میکردم این مصرف بالا بیش از هرچیزی بخاطر سایز بزرگ رینگ و لاستیک هست ولی به مرور شاهد بودم که مصرف کم و کمتر میشه و از این بابت خوشحالم و حتی فکرش هم نمیکردم که با این سایز رینگ و لاستیک بتونم به این مصرف برسم
الانم منتظرم که کیلومتر به حدود 10000 برسه تا یک جاده هم برم و مصرفش رو در جاده هم اندازه بگیرم:icon_excl

kakoo_pesar
26 January 2009, 12:09 AM
نقل قول از یک نوشته اینترنتی :
ام وی ام110،زانتیا،ریو وپراید141 کم مصرفترین
براساس بررسی های انجام شده چهار خودرو فوق کم مصرف ترین خودروهای ساخت داخل درکلاسهای مختلف هستند.ام وی ام110با مصرف سوخت شهری 8،1 لیتردرکلاس خودروهاس سواری کلاس آ كم مصرف ترین خودرو این كلاس و خودروهای ساخت داخل بود.در این كلاس همچنین پژو ۲۰۶ با موتور ۱۴۰۰، پژو ۲۰۶ با موتور ۱۶۰۰ و پراید‌هاچ بك با مصرف‌های ۸.۹ و ۹.۴ و ۱۰.۲ در مكان‌های بعدی هستند. مصرف سوخت رنو پی‌كی نیز در این كلاس ۱۰.۰۹ لیتر گزارش شده است. بر این اساس در بخش خودرو‌های کلاس بی كوچك نیز ریو با مصرف ۹.۵ لیتر در هر ۱۰۰ كیلومتر در چرخه شهری كم مصرف‌ترین خودرواست و این در حالی است كه پراید با سیستم انژكتوری ساژم نیز ۱۰.۱۲ لیتر مصرف در چرخه شهری دارد. در حالی مصرف پراید بالای ۱۰ لیتر است سایپا، مصرف سوخت این خودرو را هفت لیتر اعلام كرده است.
امسال قرار است ۴۰۰ هزار دستگاه پراید تولید شود، اما كارشناسان معتقدند كه مصرف بالای این خودرو یكی از عوامل افزایش مصرف سوخت است؛ چرا كه در دنیا خودروهای هم اندازه پراید در هر ۱۰۰ كیلومتر هفت لیتر مصرف دارند. براساس اطلاعات سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت، در بخش خودرو‌های سواری كلاس متوسط نیز پراید ۱۴۱ با مصرف ۹.۸۵ لیتر در ۱۰۰ كیلومتر كم مصرف‌ترین خودرو است. از طرفی مزدا ۳۲۳ نیز با مصرف ۹.۸ لیتر در مكان بعدی قرار دارد. مصرف سوخت برخی از خودرو‌های این كلاس از جمله هیوندایی اونته، هیوندایی ورنای، فولكس گل، پژو پارس ای ال ایکس، پژو پارس معمولی، سمند، پژو ۴۰۵ و آردی به ترتیب ۱۱.۳۵_ ۱۰.۳۵_ ۱۱.۷۵_ ۱۱.۹_ ۱۴.۴_، ۱۲.۰۷_ ۱۳.۳۵ و ۱۲.۹۵ است.در كلاس خودروهای سواری بزرگ نیز زانتیا با مصرف ۱۱.۳ لیتر در ۱۰۰ كیلومتر مقام اول را دارد. همچنین در این كلاس، ماكسیما نیز در هر ۱۰۰ كیلومتر ۱۴.۹ لیتر بنزین می‌سوزاند

farzadba
26 January 2009, 03:51 PM
با سلام
تجربیات خودم رو در رابطه با مصرف ریو برای دوستان عرض می کنم.
ریو ماشین کم مصرفیه و با توجه به اینکه من همیشه مصرف بنزین رو ثبت می کنم، در هر یکصد کیلومتر و در شهر که اکثراً از دنده 2 و 3 استفاده می کنم، حدود 9 الی 11 لیتر است که البته به شرایط آب و هوایی و میزان استفاده از کولر بستگی داره. مصرف ترکیبی ریو در داخل و خارج شهر حدود 6.7 تا 9 لیتر است که بسته به میزان مسافت طی شده در خارج شهر با سرعت بالا، مصرف هم کمتر میشه. نکته دیگه اینکه اگر از بنزین سوپر استفاده کنین، روی کاهش مصرف مؤثر است و به نظرم شاید حدود 0.5 تا 1 لیتر مصرف رو کم کنه.

چه جوری شما 11 تو شهر با ریو مصرف کردین !!!!
تابستون با کولر دنده رو 4000،3500 بیشتر از 9 نشد

سلام

بنده تقریبا به همین شکل مصرفم را محاسبه می کنم. زمانی که ماشین صفر بود مصرفی در حدود 12 داشت ولی الان با کارکرد حدود 9500 در حدود 9 تا 9.5 در شهر مصرف دارد البته من رانندگی سریع و شتاب داری دارم تقریبا. فقط سوپر استفاده می کنم و لاستیک هایم نیز از ابتدا 205 بوده است.

با درود خدمت همگي شما دوستان عزيز
من جسارتا يكسري موارد رو كه بين سوالات شما مشترك بود مطرح مي كنم:
1-در مورد مصرف ريو حرف حسين عزيز درست است يعني اين ماشين اصولا در هنگام نو بودن مصرف بالاتري دارد و به مرور مصرف آن به حد عادي خودش مي رسد
2- دوستان توجه بفرمايند كه علت اختلاف در عدد سوخت مصرفي در مواردي مربوط به موتور ريو هم مي باشد. يعني از ابتدا تا اواسط (يا حتي تا اواخر) سال 85 موتورها مستقيما كره اي بود ولي از اين تاريخ به بعد قطعات موتور كره اي است و در مگاموتور به صورت CKD مونتاژ مي شود كه اين امر باعث افزايش مصرف سوخت خودرو شده است (اين رو از بچه هاي خود سايپا شنيده ام)
3- تعويض بموقع فيلتر هوا تاثيري در حد 1 تا 1 و نيم ليتر در مصرف سوخت دارد و اصلا يكي از نشانه هاي كثيفي فيلتر هوا بالا رفتن تدريجي مصرف سوخت است (قابل توجه دوستاني كه به صورت مرتب مثل خود من ميزان سوخت و كيلومتر پيمايش رو يادداشت كرده و مصرف رو محاسبه مي فرمايند)
4- نكته بسيار مهمي كه همگي بايد توجه كنند اين است كه به كنترل شمعهاي ماشين حساس باشيد و اگر ديديد كه صبح ماشين در حالت سرد كمي بد كار مي كند و يا احساس كرديد 3 كار مي كند، حتما شمعها را كنترل كنيد. (معمولا بايد روي 25 تا 30 هزار تا شمع عوض شود البته من حواسم نبود و حدود 50 هزار تا عوض كردم كه ديدم اصلا يكي از شمعها سرد تر از بقيه است يعني گاهي اصلا جرقه نميزده)
با احترام

hosseinabd
19 February 2009, 02:41 PM
ریویی که صفر باشه مصرف داخل شهرش با کمی ترافیک چنده؟تقریبا چقدر باید باشه؟
الان ماشین یکی از دوستان نزدیک 12.5 داره مصرف میکنه که به نظر من خیلی زیاده.

kamil81
19 February 2009, 03:51 PM
سلام

ریو من هم وقتی صفر بود دقیقا همین 12 می سوزوند که تا حدود 8000 تا خوب شد و به 8.5 تا 9 رسید .
ولی الان جدبدا باز مصرفش رفته بالا و حدود 10 داره میسوزونه . فکر کنم از فیلتر هواش باشه چون الان 12000 تا کار کرده و هنوز فیلترش را عوض نکردم.

hosseinabd
19 February 2009, 03:54 PM
پس یعنی باید تا 8000 صبر کنه؟
چون ریو خودمون اینجوری نبود و حداکثر تا 4000 به حد نرمال رسید.
فیلتر هوا چیزی حدود 1 تا 1.5 لیتر در مصرف تاثیر داره.

kakoo_pesar
20 February 2009, 11:37 AM
آقا ماشین شما خیلی خوب دراومده خدایی.
تو تمام موارد اینجور که تعریف میکنی سر بلند از آب در اومده . البته ماشین کاملا شانسیه . منم اوایل میگفتم مصرف ریو اون چیزی که شما میگی نیست . اما قبول نمی کردی. من الان 6000 تا رفتم مصرفم از 13 اومده رو 9 . البته واقعا رانندگی تو تهران با همه جا متفاوته . من روزی 1 ساعت فقط پشت چراغ قرمزم . مصرف درجا مصرف بنزین رو بالا میبره ، کیلومترم نمیندازه.

farmo
20 February 2009, 12:07 PM
ريوي من تازه 1500 رد كرده و با اينكه همش تو شهرم مصرفش يه مقدار از 10 كمتره البته با بنزين سوپر. تا حالا همش سوپر زدم.

kakoo_pesar
20 February 2009, 07:56 PM
منم فقط از سوپر استفاده میکنم . البته فکر نمیکنم از حیث مصرف تفاوت چندانی داشته باشه

farshad_elnaz2000
21 February 2009, 12:10 AM
من یک توصیه به دوستان دارم که به طور دایم از یک نوع بنزین استفاده نکنیدمثلا دایم سوپر یا معمولی استفاده نکنید من قبلا همش بنزین معمولی میزدم الان که استفاده ام از ماشین کمتر شده 4 تا باک پشت هم سوپر زدم یک روز ماشینمو استارت زدم ولی روشن نشد نمایندگی گفت به خاطر اینه که نوع بنزینت عوض شده و سنسورهای ماشین به بنزین معمولی عادت کرده البته به نظرم حرفش چرنده

hosseinabd
21 February 2009, 12:41 AM
من یک توصیه به دوستان دارم که به طور دایم از یک نوع بنزین استفاده نکنیدمثلا دایم سوپر یا معمولی استفاده نکنید من قبلا همش بنزین معمولی میزدم الان که استفاده ام از ماشین کمتر شده 4 تا باک پشت هم سوپر زدم یک روز ماشینمو استارت زدم ولی روشن نشد نمایندگی گفت به خاطر اینه که نوع بنزینت عوض شده و سنسورهای ماشین به بنزین معمولی عادت کرده البته به نظرم حرفش چرنده
ما که امسال از وقتی بنزین سوپر به کارتها برگشت با نرخ 150 تومان تا حالا همش سوپر زدیم فقط یکبار بنزین معمولی زدیم و ماشین هیچ ایرادی پید نکرد.
این حرفی که به شما زده چرنده.

farzadba
21 February 2009, 11:12 AM

با درود خدمت شما دوست گرامي
اول بايد بگم كه منظور من از جمله هايي كه در ادامه مي نويسم توهين به شما يا ساير اعضاء سايت نيست. متاسفم كه بعضي ها بدون هيچگونه تخصصي هر حرف چرندي را به زبان مي آورند و باز هم متاسفم كه اينگونه اشخاص نام نمايندگي را هم به دنبال اسم خود يدك مي كشند.
دوست گرامي! اون چيزي كه شما سوارش مي شي ماشين است نه يك انسان و يا حيوان كه به شرايط محيطي به مرور عادت كند. تفاوت بين بنزين سوپر و معمولي در عدد اكتان آن است. اگر خواستي توضيحات مفصل تر رو در بحثي با عنوان "انواع اكتان بوستر ها و مكملها..." در همين فروم داده ام اما در كل و به بيان خيلي ساده مي گم كه حرف اون نماينده مثل اينه كه شما برگردي بگي يخچال رو كه همش به برق 220 وصل مي شه رو گاهي هم بايد به برق 110 وصل كرد چون به يك برق عادت نكنه بهتره چون گاهي برق شهري از 220 ضعيف تر مي شه و ميشه مثلا 190. پس بهتره با برق ضعيف هم عادت كنه!!!؟؟؟ توجه كرديد كه اين حرف چقدر بي پايه است؟
من خيلي از دوستان عذر مي خوام كه عصباني شدم و شايد كمي لحن بيانم نامناسب بود. ولي لازمه اينگونه برداشتها و حرفهاي غلط يك جايي كاملا زير سوال بره تا ديگه كسي جرات نكنه حرفهاي غير فني رو به مردم به عنوان يك آدم فني تحويل بده
با احترام

arya_m2
21 February 2009, 01:44 PM
ما یه پراید کاربراتوری مدل 77 داریم، شاید بگم 4 سال بهش سوپر نزده بودم، همین یه ماه پیش 2 باک سوپر پشت سر هم بهش زدم، خاموش که نکرد هیچی، موتور نرمتر و پرشتابتر هم کار میکرد:icon_cool ریو که با انژکتور و ECU و سنسور جای خود داره

Z@man
21 February 2009, 02:11 PM
ماه قبل بعد از سرویس روغن و فیلترها مصرف داخل شهر بطور محسوسی بالارفت و به حدود 11 لیتر رسید. کلی افکار مختلف از ذهنم گذشت و به فیلتر هوا و ... شک کردم. تا اینکه سفری پیش اومد و بهترین موقعیت برای تست دقیق مصرف.
در این سفر مصرف همان 6.4 شد و شک من هم برطرف شد. حالا به پمپ جایگاه سوخت مشکوکم!!

lgsony
31 March 2009, 09:49 AM
با سلام من تعطیلات عید از سنندج تا یزد با بنزین سوپر مصرفم 6/5 لیتر در 100 کیلومتر جاده ای بود وخودم تعجب کردم البته 10000 کیلومتری ماشین کارکرده است .

greela
31 March 2009, 10:20 AM
با سلام بله همینطوره
من فکر کنم همینجا بود که این موضوع رو گفتم
3-4 هفته پیش با سرعت 70تا 180 توی جاده توی 306 کیلومتر دقیقا 23 لیتر سوزوندم که میشه صدی 7.51
و این خیلی عالیه....

arash_2006
3 April 2009, 10:00 AM
دقیقا با نظر دوستان موافقم
من در یک مسافت 300 کیلومتری با وجود رینگ 15 اینچ که بنظر من خیلی تو مصرف تاثیر گذاشته و با سرعت ثابت 120 دقیقا به مصرف 7.1 رسیدم که برام اعجاب آور بود چون اینقدر ماشین پر بود که بیشتر وقت ها لاستیک عقب با گلگیر برخورد میکرد و به نسبت مصرف صدی 8.5 در کیلومتر 8500 بسیار اعجاب آور و لذت بخش بود:icon_excl

farmo
5 April 2009, 11:25 AM
من قبلاً يك پست گذاشته بودم كه مصرف ماشينم تو شهر و ترافيك، يك مقدار از 10 كمتره. البته اون موقع ماشين نو بود و زير 2000 كاركرده بود. الان با كاركرد 3500 توي تعطيلات كه همش تهران بودم 8.2 سوزونده كه به نظرم خوبه. البته تهران تو عيد خلوته.

arash_2006
5 April 2009, 09:18 PM
من کیلومتر اعلام شده توسط دوست عزیزمون رو تصحیح میکنم که 35000 هست نه 3500
و در مورد مصرف تو شهر هم باید بگم که دقیقا با نظرتون موافقم همین الان من تو شهر مصرفم کمی پایین تر از 10 در صد کیلومتر هست که کمی بالاست
اگر عمری باشه و تا کیلومترهای بالاتر هم این ماشین دستم باشه مطمئنا بازم منو شگفت زده خواهد کرد:icon_sad:

farmo
6 April 2009, 01:13 PM
من کیلومتر اعلام شده توسط دوست عزیزمون رو تصحیح میکنم که 35000 هست نه 3500
و در مورد مصرف تو شهر هم باید بگم که دقیقا با نظرتون موافقم همین الان من تو شهر مصرفم کمی پایین تر از 10 در صد کیلومتر هست که کمی بالاست
اگر عمری باشه و تا کیلومترهای بالاتر هم این ماشین دستم باشه مطمئنا بازم منو شگفت زده خواهد کرد:icon_sad:

نه دوست عزيزكيلومتر من همون 3500 هستش كه الان ديگه نزديك 4000تا شده.

moram
13 April 2009, 07:23 PM
با سلام .
مواردی که در کاهش مصرف سوخت موثر است و خودم آنها را یا تجربه کردم و یا از تجربیات دیگران استفاده کردم براتون می گم . امیدوارم که به دردتون بخوره .

مصرف خودرو من بین 5/9 تا 10 لیتر ( در هر 100 کیلومتر ) بود که با مقایسه به سایر ریو ها ( 5/7 تا 8 لیتر ) مصرف دارن خیلی کلافم می کرد . البته هر کسی نسخه ای می داد که برای کاهش مصرف ، بعضی از اونها رو انجام دادم و بعضی دیگه برام منطقی نبود و انجام ندادم.

1- فیلتر هوا در مصرف و شتاب خودرو کم تاثیر نیست . اولین باری که فیلتر هوامو تعویض کردم در کیلومتر 7500 بود که این کیلومتر برای فیلتر هوا خیلی زیاد است . به نظر من با توجه به قیمت پایین فیلتر هوا ( بین 2700 تا 3000 تومان است) اگر هر 3 الی 4 هزار کیلومتر فیلتر رو عوض کنید تا حدی تو مصرف تاثیر داره .

2- باد لاستیکها و جنس ( نرمی و سفتی ) و پهنای آنها در مصرف تاثیر داره . اگر باد لاستکها اندازه باشه مصرف طبیعی است ولی اکثر لاستیک فروشها و تنظیم بادی ها برای اینکه ماشین نرم حرکت کنه و کمتر صدا داشته باشه باد لاستیکها رو کم می زنن که باعث افزایش مصرف می شه . البته برای تنظیم باد به جایی مراجعه کنید که درجه درست و حسابی داشته باشه . معمولا درجه های 2 تنظیم بادی مثل هم نشون نمی ده ( می تونید خودتون درجه تنظیم باد بخرید و همراه داشته باشید )

3- به نظر من (و نظر تکنسینی که شمعهای ماشین منو تعویض کرد ) شمعای نصب شده بر روی ریوی خودم ، با اینکه بر روی آنها ساخت کره حک شده بود ولی به درد نخور بود .که من شمعهای بوش المان ( قیمت یک دست حدود 14 هزار تومان ) نصب کردم که تا حدودی تو کاهش مصرف و افزایش شتاب تاثیر داشته است . اگر خواستید شمعها رو تعویض کنید دقت کنید که موتور سرد باشد و با دقت و حوصله شمعها باز شود چونکه جنس شمعها خوب نیست ، زمان باز کردن تو موتور می شکنه که در آوردن رزوه شمع از موتور کار بسیار سخت و پر زحمتی است ( هنگام باز کردن شمعا ، یکی از شمعهای خودروی من برید که کارم به تراشکاری رسید و تونستم رزوه اونو با زحمت در بیارم )

4- از بعضی ها شندیم که تعویض صافی بنزین هم تو کاهش مصرف بنزین کم تاثیر نیست . من این صافی رو گرفتم ولی هنوز فرصت تعویض اونو نداشتم که ببینم تاثیر داره یه نه ( قیمت فابریک 8 هزار تومان ) . این صافی معمولا بین 15 تا 20 هزار کیلومتر باید تعویض بشه .

5- فشار زیاد بر روی پدال گاز مصرف بنزینو خیلی بالا می بره . به خاطر شتاب بالا ی ریو و پر شتاب بودن ریو معمولا ریو سواران عادت دارن پرگاز حرکت کنن و پدال گاز رو زیاد فشار بدن که این کار تو افزایش مصرف خیلی تاثیر داره . سعی کنید سرگاز رانندگی کنید ( البته غیر از زمانی که با کسی کل انداختید یا کورس گذاشتید )

6- مرده رانندگی کردن هم در افزایش مصرف سوخت موثر است . اکثر کسانی که ریو دارن از بنزین سوپر استفاده می کنن که با توجه به اکتان بالای اون با هر دنده ای می شه رانندگی کرد که اگر به موقع تعویض دنده صورت نگیره رانندگی بصورت مرده صورت می پذیرد که مصرف را افزایش می دهد .برای امتحان این موضوع می تونید یک باک بنزین معمولی بزنید می ببینید که مصرفتون کاهش پیدا می کنه ( به خاطر اینکه وقتی بنزین معمولی می زنید اگر درست دنده ندید صدای سوپاها در میاد و شما مجبورید دنده کم کنید و مصرف طبیعی میشه )

7- از عوامل دیگر در افزایش مصرف سوخت می تونمبه زیاد تعویض کردن دنده ، ترمز زیاد ، سردی هوا ، افزایش دور موتور ، پایین بودن شیشه ها در سرعت بالا ، سنگین بودن خودرو به خاطر سرنشین ، ترافیک و ... نام برد .

من با رعایت کردن موارد بالا و تجربه و استفاده از تجربیات دیگران تونستم مصرفمو به کمتر از 8 برسونم .
امیدوارم که شما هم مشکل مصرف نداشته باشید و اگر هم داشتید با رعایت موارد بالا مشکلتون حل بشه . یادتون باشه که دیاگ زدن ( که فقط نشون دهنده اطلاعات موتور و ... است ) و شستشوی انژکتور که بعضی ها پیشنهاد می کنن تاثیری در مصرف نداره ( اگر هم داشته باشه بصورت موقت و در ماشینهای با کارکرد بالا داره)

خوشحال می شم نظر دوستان را در مورد مطالبی که گفتم بدونم و اگر تجربه بهتری دارن بگن که استفاده کنیم .
موفق باشید .....

farmo
15 April 2009, 03:22 PM
با سلام .
مواردی که در کاهش مصرف سوخت موثر است و خودم آنها را یا تجربه کردم و یا از تجربیات دیگران استفاده کردم براتون می گم . امیدوارم که به دردتون بخوره .

مصرف خودرو من بین 5/9 تا 10 لیتر ( در هر 100 کیلومتر ) بود که با مقایسه به سایر ریو ها ( 5/7 تا 8 لیتر ) مصرف دارن خیلی کلافم می کرد . البته هر کسی نسخه ای می داد که برای کاهش مصرف ، بعضی از اونها رو انجام دادم و بعضی دیگه برام منطقی نبود و انجام ندادم.

1- فیلتر هوا در مصرف و شتاب خودرو کم تاثیر نیست . اولین باری که فیلتر هوامو تعویض کردم در کیلومتر 7500 بود که این کیلومتر برای فیلتر هوا خیلی زیاد است . به نظر من با توجه به قیمت پایین فیلتر هوا ( بین 2700 تا 3000 تومان است) اگر هر 3 الی 4 هزار کیلومتر فیلتر رو عوض کنید تا حدی تو مصرف تاثیر داره .

2- باد لاستیکها و جنس ( نرمی و سفتی ) و پهنای آنها در مصرف تاثیر داره . اگر باد لاستکها اندازه باشه مصرف طبیعی است ولی اکثر لاستیک فروشها و تنظیم بادی ها برای اینکه ماشین نرم حرکت کنه و کمتر صدا داشته باشه باد لاستیکها رو کم می زنن که باعث افزایش مصرف می شه . البته برای تنظیم باد به جایی مراجعه کنید که درجه درست و حسابی داشته باشه . معمولا درجه های 2 تنظیم بادی مثل هم نشون نمی ده ( می تونید خودتون درجه تنظیم باد بخرید و همراه داشته باشید )

3- به نظر من (و نظر تکنسینی که شمعهای ماشین منو تعویض کرد ) شمعای نصب شده بر روی ریوی خودم ، با اینکه بر روی آنها ساخت کره حک شده بود ولی به درد نخور بود .که من شمعهای بوش المان ( قیمت یک دست حدود 14 هزار تومان ) نصب کردم که تا حدودی تو کاهش مصرف و افزایش شتاب تاثیر داشته است . اگر خواستید شمعها رو تعویض کنید دقت کنید که موتور سرد باشد و با دقت و حوصله شمعها باز شود چونکه جنس شمعها خوب نیست ، زمان باز کردن تو موتور می شکنه که در آوردن رزوه شمع از موتور کار بسیار سخت و پر زحمتی است ( هنگام باز کردن شمعا ، یکی از شمعهای خودروی من برید که کارم به تراشکاری رسید و تونستم رزوه اونو با زحمت در بیارم )

4- از بعضی ها شندیم که تعویض صافی بنزین هم تو کاهش مصرف بنزین کم تاثیر نیست . من این صافی رو گرفتم ولی هنوز فرصت تعویض اونو نداشتم که ببینم تاثیر داره یه نه ( قیمت فابریک 8 هزار تومان ) . این صافی معمولا بین 15 تا 20 هزار کیلومتر باید تعویض بشه .

5- فشار زیاد بر روی پدال گاز مصرف بنزینو خیلی بالا می بره . به خاطر شتاب بالا ی ریو و پر شتاب بودن ریو معمولا ریو سواران عادت دارن پرگاز حرکت کنن و پدال گاز رو زیاد فشار بدن که این کار تو افزایش مصرف خیلی تاثیر داره . سعی کنید سرگاز رانندگی کنید ( البته غیر از زمانی که با کسی کل انداختید یا کورس گذاشتید )

6- مرده رانندگی کردن هم در افزایش مصرف سوخت موثر است . اکثر کسانی که ریو دارن از بنزین سوپر استفاده می کنن که با توجه به اکتان بالای اون با هر دنده ای می شه رانندگی کرد که اگر به موقع تعویض دنده صورت نگیره رانندگی بصورت مرده صورت می پذیرد که مصرف را افزایش می دهد .برای امتحان این موضوع می تونید یک باک بنزین معمولی بزنید می ببینید که مصرفتون کاهش پیدا می کنه ( به خاطر اینکه وقتی بنزین معمولی می زنید اگر درست دنده ندید صدای سوپاها در میاد و شما مجبورید دنده کم کنید و مصرف طبیعی میشه )

7- از عوامل دیگر در افزایش مصرف سوخت می تونمبه زیاد تعویض کردن دنده ، ترمز زیاد ، سردی هوا ، افزایش دور موتور ، پایین بودن شیشه ها در سرعت بالا ، سنگین بودن خودرو به خاطر سرنشین ، ترافیک و ... نام برد .

من با رعایت کردن موارد بالا و تجربه و استفاده از تجربیات دیگران تونستم مصرفمو به کمتر از 8 برسونم .
امیدوارم که شما هم مشکل مصرف نداشته باشید و اگر هم داشتید با رعایت موارد بالا مشکلتون حل بشه . یادتون باشه که دیاگ زدن ( که فقط نشون دهنده اطلاعات موتور و ... است ) و شستشوی انژکتور که بعضی ها پیشنهاد می کنن تاثیری در مصرف نداره ( اگر هم داشته باشه بصورت موقت و در ماشینهای با کارکرد بالا داره)

خوشحال می شم نظر دوستان را در مورد مطالبی که گفتم بدونم و اگر تجربه بهتری دارن بگن که استفاده کنیم .
موفق باشید .....

ممنون به‌خاطر اطلاعات! :icon_exclو چندتا هم سؤال دارم:

من ماشينم نزديك 4هزارتا كار كرده. مصرفم حدود 8.5 هستش. كه البته از 10 به اين رسيده. با توجه به اينكه كاركرد ماشين شما بيشتره، فكر مي‌كني اين مقدار مصرف عاديه؟:icon_ques
من سرويس اوليه (زير 2هزارتا) رفتم و تا اونجا كه يادمه فيلتر هوا عوض كردن خودشون. مگه شما سرويس اوليه نرفتي كه رو 7500 فيلتر هوا عوض كردي اولين بار؟!:icon_roll
شما تو شهر به مصرف زير 8 رسيدين؟ اگه جواب مثبته، معمولاً مسير پر ترافيكه؟

moram
15 April 2009, 07:34 PM
ممنون به‌خاطر اطلاعات! :icon_exclو چندتا هم سؤال دارم:

من ماشينم نزديك 4هزارتا كار كرده. مصرفم حدود 8.5 هستش. كه البته از 10 به اين رسيده. با توجه به اينكه كاركرد ماشين شما بيشتره، فكر مي‌كني اين مقدار مصرف عاديه؟:icon_ques
من سرويس اوليه (زير 2هزارتا) رفتم و تا اونجا كه يادمه فيلتر هوا عوض كردن خودشون. مگه شما سرويس اوليه نرفتي كه رو 7500 فيلتر هوا عوض كردي اولين بار؟!:icon_roll
شما تو شهر به مصرف زير 8 رسيدين؟ اگه جواب مثبته، معمولاً مسير پر ترافيكه؟

1- می تونید با رعایت مواردی که گفتم مصرفتونو پایین تر بیارید
2- یادم نیست که عوض کردن یا نه ولی وقتی خودم فیلتر رو دیدم تماما سیاه بود
3- بله تو شهر به زیر 8 رسیدم . بعضی وقتا هم بیشتر از 8 شده ! مسیر من هم داخله شهره و هم تو بزرگراه . بیشتر به نظر من به رانندگی بستگی داره .تو گازدادن زیاد و فشار بالا مصرف بیشتر می شه .

arash_2006
16 April 2009, 04:51 PM
دقیقا این گاز دادن زیاد البته تو شهر تو مصرف خیلی تاثیر میذاره ولی من تو جاده امتحان کردم و خیلی فرق نمیکنه بنظرم
تو شهر من اغلب اوقات پشت چراغ قرمزم و با وجود اینکه ساعت هایی که تو شهر هستم زیاد ترافیک نیست ولی بازم نمیدونم چرا مصرفم بین 9 تا ده هست (رینگ 15 با کارکرد 14 هزارتا) البته برعکس جاده من تو شهر زیاد با گاز بازی میکنم و اصلا عادت ندارم توی شهر آروم و با آرامش رانندگی کنم(خب بالاخره تو مشهدیم دیگه):icon_mrgr

kiyantop
19 April 2009, 10:35 AM
دوستان ریو رو تنظیم موتور میکنند یا نیاز نداره ؟ تاحالا نشنیدم کسی از تنظیم موتور ریو صحبتی کنه و ضمنا از Hosseinabd هم شنیدم که میگه خود تنظیمه موتورش
206 رو وقتی تنظیم موتور میکردم از این رو به اونرو میشد و صدا و مصرفش کمتر میشد و روونتر کار میکرد
من فکر میکنم صدی 8 تو سیکل ترکیبی واسه ریو زیاد باشه
با رینگ و لاستیک فابریک و بنزین سوپر و تو مسیری که بیشترش جاده بوده تاحالا کمتر از 7.5 نرسیده مصرفم

arash_2006
19 April 2009, 06:45 PM
عزیز هم شما و هم بقیه دوستان بهتره که کیلومتر ماشین رو هم بنویسید تا بهتر بشه نتیجه گیری کرد
متشکرم

hosseinabd
20 April 2009, 12:24 AM
دوستان ریو رو تنظیم موتور میکنند یا نیاز نداره ؟ تاحالا نشنیدم کسی از تنظیم موتور ریو صحبتی کنه و ضمنا از Hosseinabd هم شنیدم که میگه خود تنظیمه موتورش
206 رو وقتی تنظیم موتور میکردم از این رو به اونرو میشد و صدا و مصرفش کمتر میشد و روونتر کار میکرد
من فکر میکنم صدی 8 تو سیکل ترکیبی واسه ریو زیاد باشه
با رینگ و لاستیک فابریک و بنزین سوپر و تو مسیری که بیشترش جاده بوده تاحالا کمتر از 7.5 نرسیده مصرفم
برای سیکل ترکیبی اگر زیاد گاز نمیدی بله زیاده ولی اگر برای داخل شهر هست کاملا مناسب و خوب هست.
من که شنیدم (از خود نمایندگی) که ریو تنظیم موتور نداره و فقط دیاگ میزنن برای رفع خطاهای احتمالی ecu وگرنه اون تنظیم موتوری که دوستان فکر کنند نیست.

greela
20 April 2009, 10:51 AM
سلام
بله کاملا صحیحه ریو مجهز به سیستم تنظیم خودکار سوپاپهاست...
یعنیecu هر زمان که احساس کنه زاویه و تنظیم سوپاپها به هم خورده(از طریق گذارشهایی که از عملکرد موتور بهش میرسه) با یه فرمان اونو تصحیح میکنه و همونطور که جناب hossienabd عزیز فرمودند دیاگ برای رفع عیوب و خطاهای احتمالی دیگست....

cotgnx
21 April 2009, 02:12 AM
به نظرتون رو دور موتور چند دنده عوض کنیم مصرف بنزین بهینه باشه ؟

hosseinabd
21 April 2009, 02:25 PM
به نظر من که بین 3000 تا 3500 بهترین دور تعویض دنده هست.
توی دفترچه خود ریو هم به این نکته اشاره شده که میتونید مطالعه کنید.
فقط دقت کنید که دور موتور پس از تعویض دنده پایین تر از 2000 نیاد که مصرف شما به علت دنده مرده بالاتر میره.

A-Ahmadi
22 April 2009, 03:14 PM

با سلام

موردی که حسین آقای گل، در مورد دور موتور فرمودند کاملا صحیح است

و بنده این مطالب رو صرفا جهت یادآوری و مخصوصا اطلاع برای این دوستمون قرار میدم.

بهترین مراحل برای تعویض دنده به نسبت دور موتور و سرعت حرکت برای بالاترین راندمان :

دنده ا به 2: مرحله رهایی 25 کیلومتر
دنده 2 به 3: مرحله رهایی 45 کیلومتر
دنده 3 به 4: مرحله رهایی 62 تا 65 کیلومتر
دنده 4 به 5: مرحله رهایی 79 تا 85 کیلومتر

بهترین مراحل برای تعویض دنده به نسبت دور موتور و سرعت حرکت برای مصرف بهینه سوخت :

دنده ا به 2: مرحله رهایی 19 تا 20 کیلومتر
دنده 2 به 3: مرحله رهایی 32 تا 35 کیلومتر
دنده 3 به 4: مرحله رهایی 50 تا 55 کیلومتر
دنده 4 به 5: مرحله رهایی 63 تا 70 کیلومتر

شاد باشید ... :icon_evil

moli22
1 July 2009, 11:08 PM
سلام به دوستان گرامی
ماشین من 18000 تا کار کرده والان مصرفش حدود 10 هستش البته باکولر روشن وداخل شهر نظر شما چیه زیاده؟یا کم؟
ممنون.

من فکر میکنم دور موتور3500 خوب باشه.نظر دوستان؟

hosseinabd
2 July 2009, 02:09 AM
به نظر من که مصرفش نرمال هست اونم در شهر و با کولر.

دور موتور هم همونطور که استاد عزیز آقای احمدی گفتند دور موتور مناسبی است که هم شتاب خوبی به ماشین میده و هم دنده مرده نمیشه و هم اینکه مصرف نرمال رو همیشه دارید.

saeedco
26 July 2009, 12:11 AM
سلام
اولین مسافرتو بعد از 16000 تا با ریو تجربه کردم
از اصفهان به دنا (چشمه نازی) جاتون خالی
تو 536 کیلومتر 36 لیتر بنزین مصرفم شد یعنی حدود صدی 6.7 همونطور که میدونید دو پنجم مسیر گردنه و سر بالائیه حتی بعضی شیبها اینقدر تند بود که با دنده 2 میرفتیم
4 نفر سرنشین بزرگسال و 1 بچه
جند کیلومتری هم از جاده اصلی تا دامنه کوه (پادنای صفلی) جاده خاکی بود که فقط با دنده 1 میشد رفت (با کولر روشن)
تمام مسیر غیر از شیبای خیلی تند و رانندگی تو شب کولر روشن بود
با این شرایط مصرفش عالی بوده و از همه مهمتر کولر روشن اصلا اذیت نمیکنه و قدرت ماشین فوق العادس
من خودم از مصرف ریو تو سیکل ترکیبی شکایت داشتم ولی با این اوصاف خیلی خیلی راضیم
یه نکته خیلی جالب که حتی به سنسور دمای ماشین شک کردم این بود که آمپر آبش تکون نخورد و همیشه یکم پائینتر از وسط بود

A-Ahmadi
26 July 2009, 01:38 AM
سلام
تو 536 کیلومتر 36 لیتر بنزین مصرفم شد یعنی حدود صدی 6.7 همونطور که میدونید دو پنجم مسیر گردنه و سر بالائیه حتی بعضی شیبها اینقدر تند بود که با دنده 2 میرفتیم
جند کیلومتری هم از جاده اصلی تا دامنه کوه (پادنای صفلی) جاده خاکی بود که فقط با دنده 1 میشد رفت (با کولر روشن)
با این شرایط مصرفش عالی بوده و از همه مهمتر کولر روشن اصلا اذیت نمیکنه و قدرت ماشین فوق العادس
یه نکته خیلی جالب که حتی به سنسور دمای ماشین شک کردم این بود که آمپر آبش تکون نخورد و همیشه یکم پائینتر از وسط بود

با سلام

سعید خان تجربه و اطاعات خوبی رو فرمودید.

انشاءالله همیشه به گردش و تفریح.
ای کاش از مناطق زیبای اونجا هم یه چندتا عکس اینجا به عنوان تحفه سفرتون قرار میدادید.

hosseinabd
26 July 2009, 03:12 PM
سلام

سلام آقا سعید.
مصرفتون بسیار خوب بوده.
انشاالله که همینطور در سفر باشید با خودروتون و همیشه شاد و خوشحال باشید.

saeedco
27 July 2009, 03:22 PM
از لطف شما دوستان ممنون
نمیدونم کجا باید لینک عکسارو بزارم ولی چون درخواستش اینجا مطرح شد فقط لینکشو میزارم در عوض سعی میکنم یه چیزی هم در مورد ریو بگم:icon_surp
http://saeed-m.persiangig.com/image/DSC01534.JPG
http://saeed-m.persiangig.com/image/DSC01536.JPG
http://saeed-m.persiangig.com/image/DSC01537.JPG
عکسای زیادی نگرفتم چون خیلی خوش گذشت و اصلا تو قید و بند عکس نبودم ولی چون دستور فرمودید چشم
آب خیلی خنکی داشت جاتون خالی رفتیم آب بازی :icon_cool
امروز در فیلترو باز کردم که یه نگاه بندازم ببینم خاک گرفته یا نه چون مسیر خاکی بود (نگرفته بود) بعد شیطنتم گل کرد بی فیلتر یه دوری زدم :icon_arro پسر چـــــــــــــــــــه حـــــــــالی میـــــــــــــــــــده:icon_arro
خیلی صدای قشنگی داره
اگه بخوایم فیلتر اسپرت بندازیم باید کجای اتصالات هواکش ببندیم که همین صدارو بده
میدونم فیلتر اسپرت مصرفو بالا میبره و خیلی هوارو تصفیه نمیکنه ولی خووووووب بعضی وقتا لازم میشه :icon_surp

A-Ahmadi
28 July 2009, 12:31 AM
از لطف شما دوستان ممنون
نمیدونم کجا باید لینک عکسارو بزارم ولی چون درخواستش اینجا مطرح شد فقط لینکشو میزارم در عوض سعی میکنم یه چیزی هم در مورد ریو بگم:icon_surp
http://saeed-m.persiangig.com/image/DSC01534.JPG
http://saeed-m.persiangig.com/image/DSC01536.JPG
http://saeed-m.persiangig.com/image/DSC01537.JPG
عکسای زیادی نگرفتم چون خیلی خوش گذشت و اصلا تو قید و بند عکس نبودم ولی چون دستور فرمودید چشم
آب خیلی خنکی داشت جاتون خالی رفتیم آب بازی :icon_cool
امروز در فیلترو باز کردم که یه نگاه بندازم ببینم خاک گرفته یا نه چون مسیر خاکی بود (نگرفته بود) بعد شیطنتم گل کرد بی فیلتر یه دوری زدم :icon_arro پسر چـــــــــــــــــــه حـــــــــالی میـــــــــــــــــــده:icon_arro
خیلی صدای قشنگی داره
اگه بخوایم فیلتر اسپرت بندازیم باید کجای اتصالات هواکش ببندیم که همین صدارو بده
میدونم فیلتر اسپرت مصرفو بالا میبره و خیلی هوارو تصفیه نمیکنه ولی خووووووب بعضی وقتا لازم میشه :icon_surp

با سلام

سعید خان از بابت عکسها ممنون که عالی بودند.
در مورد فیلتر هوا هم، انگاری داری شیطون میشی ها ...
قبلنا یه سایتی رو یاد داشتمکه فیلتر هوا و یه سری کالاهای اسپرت استاندارد برای ریو رو داشت و کیفیت و قیمتاش هم قابل قبول بود، اگه پیداش کردم برات ارسال میکنم.

اینو هم بگم، فکرشو بکن اگه فیلتر هوا رو اسپرت کنی، یه سر اگزوزی با حا هم بندازی و به شمعها هم یه حالی بدی ، دیگه نمیشه پیدات کرد ...

شاد باشی ... :icon_evil

mohammad1983
3 August 2009, 09:31 PM
2 تا باک هست که بنزین رو تا لبه پر میکنم و بعد مصرف رو میسنجم
فقط و فقط توی شهر و حداکثر سرعت 55 تا و 99% کولر روشن مصرف بین 9.3 تا 9.6 هست.
آیا خوبه؟

hosseinabd
4 August 2009, 01:39 AM
به نظر من که مصرف شما خیلی خوبه با کولر و توی ترافیک.
تا نظر اساتید چی باشه.

A-Ahmadi
4 August 2009, 11:03 PM
2 تا باک هست که بنزین رو تا لبه پر میکنم و بعد مصرف رو میسنجم
فقط و فقط توی شهر و حداکثر سرعت 55 تا و 99% کولر روشن مصرف بین 9.3 تا 9.6 هست.
آیا خوبه؟

با سلام

مصرفتون در داخل شهر تقریبا خوب هست، بنده دقیقا با همین وضعیت شما و کمی سرعت بیشتر البته بصورت متوسط، مصرف رو به مرز 9 و کمی پایین تر رسوندم که از دید خوبم کاملا قابل قبول است.

تا نظر اساتید چه باشد.

adolf1945
7 August 2009, 04:27 PM
من یه کلک رشتی پیدا کردم که در مصرف بنزین خیلی موثره احتیاج به هیچ خرجی هم نداره . ...
موقع رانندگی اگر جلوتون آزاده و میشه حسابی گاز داد , به جای جو گیر شدن و سرعت رو بالا بردن , اولا" حتی المقدور سرعتتون 100 تا 110 باشه و دوما" (نکته اصلی) بعد از سرعت گرفتن و توی دور افتادن ماشین دنده رو خلاص کنید بزارید ماشین خودش بره . این کار به خاطر عدم در گیر بودن گیربکس کمی خطر داره و ممکنه باعث بشه قدرت ترمزگیری شما کاهش پیدا کنه ولی اگه عادت کنید از این کار در مسیرهای آزاد استفاده کنید , مصرف سوخت شما رو کاهش میده .
نکته دیگه اینکه از جایگاههای معتبر داخل شهرتون برای بنزین زدن استفاده کنید . البته توی تهران اکثر پمپ بنزین ها به دلیل نظارت زیاد جرأت خرابکاری ندارن چون میدونن مردم , سه سوت زیر آبشون رو میزنن و ممکنه جریمه بشن .
ولی توی شهرستانها معلوم نیست چه بلایی سر بنزین در می آورن که خالی شدن باک در شرایط بسیار بسیار عادی کاملا" مشهوده . من توی مسافرتهایی که گاهی خارج از شهر میرم , این قضیه کاملا" برام محرز شده .
مخصوصا" جاهگاههای وسط بر و بیابون که جایگاهی میدنه که شما دیگه گذرت اینجاها نمیافته هر اسانسی دوست داشته باشه توی بنزین میریزه تا حجم مخازن بنزینش افزایش پیدا کنه و چهار لیتر بیشتر بفروشه که اینم از زبردستی مقامات ناظر بر کیفیت بنزینه .

?!...sia
6 October 2009, 12:33 PM
ماشین من 20 تا کار کرده
هفته پیش از شیراز باهاش رفتم شمال با 3 تا سرنشین و کلی بار
با رینگ و لاستیک 15/205
تا گرگان دقیقا 1400 تا راهه از فیروزکوه هم چون مه شدیدی بود بعضی جاها مسافت زیادی رو مجبور بودم با دنده 2 برم و بقیه راه رو هم که به خاطر بارندگی شدید بیشتر از 70-80 تا نمیشد رفت! http://www.tuningtalk.com/forum/images/smilies/shy.gif
قبل از تهران هم همش کولر روشن بود
کلا 94 لیتر بنزین مصرف کرد یعنی 6.7

asdadras
6 October 2009, 01:37 PM
من با این ماشین مصرف 6/3 رو تو جاده فیروزکوه تجربه کردم ، البته مصرف داخل جادم هیچوقت بیشتر از 7/5 نشده کارکردم ماشینم الان حدود 20000 تاست اوایل مصرفش تا 12/5 توی شهر هم می اومد ولی الان بعد از حدود دو سال بین 9 تا 10/5 شده ، البته تعویض فیلتر هوا رو دیر به دیر انجام می دم که می دونم موثره .

arash_2006
19 October 2009, 08:59 PM
یک تجربه نه چندان خوبی هم دارم که بد نیست شما هم بدونید
تقریبا هفته پیش بود که بقدری سرم شلوغ بود و در حال رفت و آمد بودم که اصلا حتی به آمپر بنزین نگاهم نمیکردم تا اینکه یک شب که داشتم یکی از اقوام رو به منزلش میرسوندم متوجه آمپر شدم که به نظرم اومد خیلی وقته اون ته گیر کرده خلاصه تو ذهنم بود که سریعا به پمپ بنزین مراجعه نکنم و چشم تون روز بد نبینه که دقیقا در یکی از شلوغ ترین خیابان ها (البته آخر شب بود و خدا رو شکر خیابون خلوت بود:icon_arro) ماشین یهو به پت پت افتاد و بعد هم فوری خاموش شد
با کمک دو سه نفر عابر پیاده (خدا خیرشون بده) ماشین رو منتها علیه راست خیابان هل دادیم و منم سریع زنگ زدم به یکی از دوستان که با یک 4 لیتری برام بنزین بیاره
خلاصه کلام اینکه به غیر از اون 4 لیتر ماشین 47 لیتر دیگه هم بنزین خورد که سرجمع شد 51 لیتر
قسمت خوبش این بود که فکر میکردم بخاطر اینکه باک کاملا خالی شده با 4 لیتر راه نیافته و به راحتی استارت نخوره ولی خدا رو شکر با اولین استارت به راحتی روشن شد و راه افتاد
و اما مهم ترین موردی که میخواستم بگم اینه که در تاپیک رینگ و لاستیک هم گفتم که من رینگ هام رو از 15 اسپرت به 13 فابریک تغییر دادم که این تغییر باعث شده دقیقا 1.13 لیتر در هر صد کیلومتر مصرفم پایین بیاد:icon_cool
البته من نمیدونم دوستان چجوری رانندگی میکنند که در جاده به مصرف حدود 6.5 میرسند هر چند بعد از تعویض رینگ فرصت نشده به جاده بزنم ولی بنظرم واقعا مصرف ایده آلی هست
من قبلا در شهر مصرفم 9.87 با رینگ 15 بود که الان در آخرین اندازه گیری 8.74 رسیده و من همیشه پرگاز و پر شتاب حرکت میکنم و حداقل در دور موتور 3800 تا 4000 دنده رو عوض میکنم راستی کارکد ماشین هم الان 23000 کیلومتر هست
موفق باشید

?!...sia
20 October 2009, 02:08 AM
آرش جوم منم با رینگ 15 و تو شهر با کولر حدود 9.6 الی 9.7 هست ماشین منم الان 23 تاست http://www.pic4ever.com/images/mayi.gif

adolf1945
20 October 2009, 04:40 PM
من با سه خط اول آمپر ریو (یکی مونده به آخر) در سیکل ترکیبی 400 کیلومتر حرکت میکنم .
خط آخر نمیدونم چند لیتر جا مگیره که بتونم محاسبه کنم ببینم صدی چند سوزوندم .
آخه ریو در خط آخر آمپرش کارای خارق العاده زیاد انجام میده .
کسی میدونه خط آخر از آمپر ریو چند لیتره ؟

arash_2006
20 October 2009, 08:54 PM
اصلا نمیشه حدس زد و تنها راهش اینه که زمانی که به اون خط رسید باک رو تا آخر پر کنید تا مشخص بشه
واقعا این آمپر ریو گول زننده است در خط اول خیلی کند میاد پایین و دل آدم رو خوش میکنه که حالا حالاها باک خالی نمیشه ولی در دو خط بعدی یهو یک سرعت غیر قابل باوری به خودش میگیره و در نهایت وقتی به خط آخر میرسه باز از سرعتش کم میکنه و به آرامی به آخر میرسه!!!

kamil81
21 October 2009, 12:46 AM
سلام

با صحبت جناب آرش موافقم آمپر ریو کمی گول زننده است اول کند است سپس تند میشه و مجدد کند می شود تا با آخر می رسد.

در مورد مصرف ریو , جدیدا سفری به شمال داشتم, موقع حرکت باک را کامل پر کردم و دقیقا در کیلومتر 620 مجدد بنزین زدم که دقیقا 39 لیتر جاگرفت تا لبریز شد که می شه حدود صدی 6.3 که خوبه به نظرم البته ماشین هم سنگین بود.
ولی در شهر کمی نا امید کننده است ومصرفی بین 8.5 تا 9.5 الی 10 دارم بسته به نوع رانندگی که بالا است.
ماشین 25 هزارتا کارکرد داشته و لاستیک ها هم 205/13 است.

whiterio
28 October 2009, 07:44 AM
سلام
راست ميگن بنزين سوپر خيلي بي كيفيت شده ؟ يعني از بنزين معمولي كيفيتش پايينتره ؟
فكر كنم از وقتي دارم بنزين معمولي ميزنم صداي سوپاپها بيشتر به گوش ميرسه.البته دنده مرده طبيعيه ولي قبلا صدا نميداد.

kamil81
28 October 2009, 03:53 PM
در مورد کیفیت بد بنزین سوپر من هم خیلی شنیدم.
من یک سال و نیم هست که ریو را گرفتم و فقط تا حالا سوپر زدم . این اواخر احساس می کنم صدای موتور خیلی زیاد و خشن شده . بارها برای تنظیم موتور و سرویس بردم و همیشه گفتن موتور کاملا تنظیم است و مشکلی ندارد. برای همین شک ام روی بنزین است.
ولی در اینکه جایگاهای سطح شهر کیفیت بنزین مختلف داردند شکی ندارم.
به دوستان مشهدی توصیه می کنم تحت هیچ شرایطی از پمپ بنزین خیابان معلم استفاده نکنند چه سوپر و چه معمولی. از این جایگاه حتی بارها شکایت شده.

Raminium2001
29 October 2009, 06:33 PM
در مورد بنزین سوپر شایعات کاملا درسته و به دوستان پیشنهاد می کنم فعلا قیدش رو بزنن. من که هم ال90 هم ریوم رو تا حالا فقط سوپر میزدم. ولی این اواخر مصرفشون (خصوصا ریو) خیلی بیشتر شده بود و ریو تو شتاب گیری کند عمل می کرد. تندرم هم موقع حرکت تو دنده 1 و 2 خیلی سکته داشت. وقتی بنزین معمولی زدم، هر دو ماشین به وضعیت معمول برگشتند. البته به علاوه کمی صدای سوپاپ که باز خیلی بهتر از حالت قبله!

بنزین سوپرمون رو کسی قبول نداشت. کارمون به کجا رسیده که میگیم بنزین معمولی با اکتان زیر 80 خوبه!!!!!

arash_2006
29 October 2009, 07:56 PM
من فکر میکنم این افت کیفیت بخاطر آزمایش هایی هست که دارند انجام میدن
تا اونجایی که من تو روزنامه ها خوندم پروژه خودکفایی بنزین در 48 ساعت به انجام رسیده و بازم تا اونجایی که تو روزنامه ها خوندم گویا بنزین فوق سوپر تولید میکنند و با بنزین غیر سوپر قاطی میکنند و البته حتی برای بنزین سوپر هم گویا تا بحال بنزین با کیفیت و اکتان بالای خارجی رو وارد و با بنزین نه چندان مرغوب خودمون قاطی میکنند که نتیجه اش میشه بنزین سوپری که بسته به دست پخت آشز یکبار اکتانش بالاست و گاهی هم همچون الان کلی آشغال دیگه هم قاطیش میکنند
در کل خدا عالمه که چکار میکنند و چی به خورد ماشین های بیچاره ما میدن

hosseinabd
29 October 2009, 08:16 PM
دوستان ولی در اصفهان ما همیشه سوپر میزنیم و مشکلی نبوده تا حالا.
نه تنها ما و خیلی از دوستان من هم سوپر میزنند و هیچ مشکلی نداشتند.

saeedco
29 October 2009, 11:48 PM
ولی منم تو اصفهان فکر میکنم افت کیفیت داشتیم تو بنزین سوپر

kamil81
30 October 2009, 12:57 AM
برای تست بنزین هم که شده امروز بنزین معمولی زدم. واقعا برام جالبه که موتور چقدر سریع عکس العمل نشان داد چون هنوز 20 کلومتر نرفته بودم که صدای سوپاپها بلند شد و همینطور هم دارد شدیدتر می شود!
قبلا از دنده 1 فقط وقتی استفاده می کردم که می خواستم از سکون کامل شروع به حرکت کنم و همیشه در کمترین سرعت هم از دنده 2 استفاده می کردم ولی الان عملا غیر ممکن است چون فقط صدای سوپاپ می شنوم , من هم که خیلی روی این صدا حساسم کلا رانندگیمو ریخته بهم. یک سالی هست که صدای سوپاپهای ریو را نشنیده بودم!

در کل تو شتاب اولیه تفاوتی با بنزین سوپر ندیدم ولی در سرعتهای بالا و شتاب ثانویه کاهش در کشش کاملا محسوس است. در مورد مصرف هم هنوز نمی تونم نظر بدم چون باک تمام نشده ولی حدس می زنم بیشتر بشود چون برای اینکه صدای سوپاپ ها در نیاد دنده هارا در حدود دور موتور 4000 دارم عوض می کنم که طبیعتا مصرف بیشتر می شه. صدای سوپاپها هم که حسابی رو اعصابه.

پس نتیجه اینکه من همچنان از سوپر استفاده خواهم کرد. :icon_cool

Mojtaba 231
27 February 2010, 12:27 AM
چند روز پیش سفری داشتیم به بانه که فرصت خوبی بود که مصرف ماشین رو اندازه گیری کنم.ماشین 11000 تا کارکرده و با 5 سرنشین از اراک راه افتادیم. کل مسافت طی شده 1220 KM و بنزین استفاده شده حدود 72 لیتر بود.که اگه اشتباه نکنم میشه 5.9 در صد کیلومتر. نظر شما چیه ؟؟ البته شرایط جاده مثل شیب و پیچ و ... رو نیز در نظر بگیرید. سرعت متوسطم که با gps اندازه گرفتم 96 بود و ماکزیمم 146 .

arash_2006
27 February 2010, 07:35 PM
به نظر من که توجه به شرایطی که فرمودید و جاده های کوهستانی اون اطراف که پر از سربالایی و پیچ و خم، مصرف ماشین تون عالیه
بی زحمت مدل ماشین رو هم ذکر کنید

Mojtaba 231
28 February 2010, 01:55 AM
مدل ماشین 88/3 . خودم هم راضی هستم از مصرفش فقط روی آمپرش نمیشه حساب باز کرد.مطلوب ترین شرایط نشون دادن دقیق آمپرش ماشین خاموش و در سطح صاف هست به نظرم.

arash_2006
24 March 2010, 09:56 PM
چند وقتیه که دیگه صحبتی از بنزین و کیفیت اون نشده
من سه باک آخر رو سوپر زدم (قبلا هم بین هر دو سه باک یک سوپر میزدم که ببینم آیا کیفیت تغییری کرده یانه) و با کمال تعجب و برخلاف سایر اوقات که مشکل کپ کردن ماشین بوجود میومد، دیگه دچار این مشکل نشدم و ماشین به خوبی کار میکنه و صدای موتور هم خیلی نرمتر و شتاب بیشتر شده
از دوستان میخوام که امتحان کنند و خبرشو بدن چون اگر واقعا کیفیت بنزین سوپر تغییر کرده باشه خیلی عالی میشه
من از یک منبع غیر موثق شنیدم که مشکلات بنزین رو از اول سال جدید برطرف کردند
امیدوارم اینطور باشه
منتظر نظرات دوستان هستم

reza engine
15 June 2010, 10:59 PM
من از روز اولی که ماشین رو تحویل گرفتم تمامی کیلومترها و بنزین های زده شده رو تو فایل اکسل وارد کردم. در صورتیکه بنزین سوپر موجود بوده همیشه سوپر زدم. و معمولا هم از جایگاههای دولتی.
این سری آخر به اجبار معمولی زدم. و الان که چراغ روشن شده و بنزین به اتمام رسیده و من مقدار بنزین رو با کیلومتر مقایسه کردم در کمال تعجب دیدم که با وجود استفاده خیلی بیشتر از کولر مصرف بنزینم خیلی پایین تر شده.

من در سیکل شهری با کولر روشن ( در نیمی از مسیر) و بنزین سوپر حدود 9 لیتر در 100 کیلومتر مصرفم بود. این سری در همون شرایط مسیر و ترافیک و با بنزین معمولی شده حدود 7.5 لیتر.
من تمام تاپیک های بنزین سوپر و تجربه دوستان در مورد مکمل ها رو هم خونده بودم. ولی حقیقتا هنوز هم نمیدونم بالاخره سوپر بزنم بهتره یا معمولی.

mohammad1983
15 June 2010, 11:21 PM
من هم 2 سال و خورده ای هست که فقط توی ریو سوپر میزنم و توی شهر بدون کولر اصلا زیر 9 نمیاد.الان هم که با کولر روی 10 تا 11 میچرخه! چه کنیم که نمیشه بنزین عادی زد.

alireza_sos
15 June 2010, 11:47 PM
منم از اول سوپر زدم فقط هم از یک جایگاه که تحقیق کردم بهترین سوپر رو داره :icon_arro

مصرفم هر ماه کمتر میشه و الان تقریبا به 7.5 رسیده

محمد رضا محمدي
16 June 2010, 12:18 AM
من به صورت رندوم سوپر و معمولی میزنم به نظرم مصرف چندان تفاوتی نداره ولی دیگه صدای سوپاپ ها در دنده مرده شنیده نمیشه ...
مصرف تجربی 8 تا 8.5 لیتر با توجه به اینکه مسیر رانندگی من هم شامل بزرگراه و سرعت ثابت میشه و هم ترافیک شهری

arash_2006
23 August 2010, 12:38 AM
چند وقتیه که این تاپیک مبحث جدیدی نداره!
چندوقت پیش به صورت اتفاقی مصرف ماشین رو در شهر اندازه گرفتم که واقعا باعث حیرتم شد!
البته با توجه به هوای گرم این روزها تقریبا در 60% مواقع کولر روشنه و البته بخاطر اینکه سهمیه بنزینم تموم شده حقیقتا پیرمردی رانندگی میکنم که تأثیر زیادی در مصرف داره!
الان کارکرد ماشینم حدود 38000 کیلومتر که در شهر و با شرایط مذکور مصرف ماشین به صدی 6.5 لیتر رسیده که واقعا حیرت انگیزه!
هیچوقت فکر نمیکردم که با کولر بتونم همچین مصرفی اونم در شهر داشته باشم!
واقعا شگفت زده شدم!

goudarzi
23 August 2010, 08:17 AM
جسارتا بد نيست كه يكبار ديگه محاسباتتان مرور بفرماييد چون خود طراح موتور اين ماشين هم چنين مصرفي را براي اين خودرو اعلام نكرده. با توجه به آدرس http://www.saipacorp.com/en/rio/default.asp (http://www.saipacorp.com/en/rio/default.asp) مصرف داخل شهر ريو 9 ليتر در هر 100 كيلومتر ، در جاده 5.7 ليتر و مصرف تركيبي آن 6.9 اعلام شده كه معمولا رسيدن به اين اعداد هم كار بسيار مشكلي است و شرايط خاص خود را طلب مي كند تازه آن هم نه با ابن بنزينهاي موجود در كشور ما؟ حداقل من 2 سال كه اين خودرو را داشتم حتب نتوانستم به اين اعداد خيلي نزديك شوم.

arash_2006
24 August 2010, 12:04 AM
جناب گودرزی عزیز شما درست میفرمایید ولی من نکاتی رو یادم رفت بگم
از جمله اینکه در 70% مواقع ماشین فقط یک سرنشین که خودم باشم و نهایت دو سرنشین داره!
ضمنا دور موتور در هیچ شرایطی از 3200 و نهایت 3300 بالاتر نمیره!
مورد دیگه اینکه مسیر رفت و آمد بسیار خلوت و به دور از سراشیبی و سربالایی ست که فکر میکنم تاثیر زیادی داشته باشه!
من کاملا به این مصرف رسیدم و در مسافت 1200 کیلومتر حدود 80 لیتر بنزین مصرف کردم
حالا شما خودتون محاسبه بفرمایید که صدی چند لیتر میشه؟
منم مثل شما باورم نمیشد ولی هرجوری حساب کردم درست از آب دراومد
ضمنا من به اشتباه گفتم کیلومتر ماشین 38000 تاست که عدد اصلی 36000 کیلومتره!
قبل از این من عادت زیادی به رانندگی اسپرت داشتم و مصرف در شهر هیچ موقع از 8.5 لیتر در صد کیلومتر پایین تر نمیومد که از صحبت های دوستان واقعا تعجب میکردم و فکر میکردم واقعا ماشین من مشکل داره که مصرفش بالاست ولی الان متوجه میشم که بسته به نوع و شرایط رانندگی رسیدن به این مصرف زیاد هم سخت نیست!
==============================================
موفق باشید

moli22
27 August 2010, 01:12 PM
بنزین سوپر هنوز وضعیتش خرابه من امسال چند دفعه از جایگاههای مختلف بنزین سوپر زدم و هر دفعه شتاب ماشین بطور محسوس اومده پایین حتی تو جاده هم زدم کلا ضدحال بوده به دوستان توصیه میکنم از بنزین معمولی استفاده کنند.

sepehr_share
25 September 2010, 02:37 PM
من هم با ریوی 88 و 20000 کیلومتر کارکرد رکورد مصرف سوختم 6.2 در جاده بود اما در زندگی روزمره شهری بین 7 تا 8 لیتر.
این چراغ بنزین کی روسن میشه من بار آخری که روشن شد 45 لیتر بنزین باکم جا داشت :icon_neut راجع به بنزین سوپرم باید بگم به نظرم خیلی بهتر از بنزین عادیه چون ماشینم دیگه ناک نمیزنه! بعدم با توجه به خودکفاییه بنزین حتما آبی چیزی اضافه کردن به بنزینا نه؟

mohammad1983
8 October 2010, 07:07 PM
امروز از این اکتان بنزین های casite آمریکایی گرفتم .باک خالی بود و 27 تا سوپر زدم و نصف این قوطی رو قبل از بنزین زدن اضاف کردم.
کلا 354 میل هست که نوشته برای 75 لیتر کافیه.
تاثییرش خیلی عالی بود.مخصوصا وقتی 10 دقیقه از بنزین زدن گذشت.همیشه سوپر میزنم و شتاب ماشین دستم هست اما این دفعه بیشتر شد.
قیمتش 3700 تومان که راحت برای 2 باک جواب میده.حالا باید دید مصرف چجور میشه.
gunk هم هست به قیمت 3000 تومان.
wurth که قیمتش 4800 هست.

http://www.irfreeup.com/images/ztfdy5az6m63j91rwaow_thumb.jpg (http://www.irfreeup.com/viewer.php?file=ztfdy5az6m63j91rwaow.jpg) http://www.irfreeup.com/images/8rivjrkqj7whniddbvie_thumb.jpg (http://www.irfreeup.com/viewer.php?file=8rivjrkqj7whniddbvie.jpg)

A-Ahmadi
8 October 2010, 10:56 PM
امروز از این اکتان بنزین های casite آمریکایی گرفتم .باک خالی بود و 27 تا سوپر زدم و نصف این قوطی رو قبل از بنزین زدن اضاف کردم.
کلا 354 میل هست که نوشته برای 75 لیتر کافیه.
تاثییرش خیلی عالی بود.مخصوصا وقتی 10 دقیقه از بنزین زدن گذشت.همیشه سوپر میزنم و شتاب ماشین دستم هست اما این دفعه بیشتر شد.
قیمتش 3700 تومان که راحت برای 2 باک جواب میده.حالا باید دید مصرف چجور میشه.
gunk هم هست به قیمت 3000 تومان.
wurth که قیمتش 4800 هست.

http://www.irfreeup.com/images/ztfdy5az6m63j91rwaow_thumb.jpg (http://www.irfreeup.com/viewer.php?file=ztfdy5az6m63j91rwaow.jpg) http://www.irfreeup.com/images/8rivjrkqj7whniddbvie_thumb.jpg (http://www.irfreeup.com/viewer.php?file=8rivjrkqj7whniddbvie.jpg)

با سلام

آقا محمد عزیز، یک سوال
اینکه بنزین سوپر زدید و بعد از اکتان استفاده کردید، تاثیر سویی برروی کارکرد موتور نمیزاره.

راستش، با اینکه بنده از بنزین عادی و اضافه نمودن اکتان (معمولا وورث ) استفاده میکنم، گاها صدای سوپاپها، بخصوص زمانی که کولر روشن هست شنیده میشه، بحث حالت دنده مرده هم کاملا مشهود است.
در زمانی که کولر روشن هست و شما انتظار دارید که با دنده 2 در اون سرعت ماشین حرکت کنه، حالت دنده مرده دست میده که مجبور میشم حتما با دنده 1 ادامه بدم. البته در حالتی که کولر خاموش است این حالت تقلیل پیدا میکنه
حالا میخواستم بدونم با این روش شما، تاثیر چگونه است.

سایر دوستان هم اگر توصیه ای دارند، بخصوص برای این حالت ناک زدن ماشین بفرمایند
برای خودم جالب هست که موتور ریو تا این حد، نسبت به کیفیت بنزین حساس باشه ...

mohammad1983
8 October 2010, 11:16 PM
سلام خدمت استاد عزیز
والا در فروم TT هم خیلی از بچه ها هستند که سوپر میزنند و اکتان هم میریزند.و تا به حال تاثییر سویی نداشته و در عوض بازده موتور بالاتر رفته.
اتفاقا پیش از این من هم میخواستم این سوال رو از دوستان بپرسم که این اکتان بوستر ها رو روی بنزین عادی تست کرده اند؟
آیا میتونه صدای سوپاپ ها رو قطع کنه؟
که طبق فرمایش شما گاها صدای سوپاپ شنیده میشه.این نشون میده که موثر هست.
فرض بر این که اکتان بنزین سوپر ما 90 هم باشد.با این محلول اگر 5 تا هم روش اضافه کنه خیلی عالی میشه.
اتفاقا من امروز روی دنده 3 و سرعت 25 تا تست کردم و افزایش شتاب برام مشهود بود.

el matador
14 October 2010, 01:50 PM
با باک پر تو شهر بعد از طی 500 کیلومتر چراغ بنزینم روشن شد. به نظرتون مصرفش عادیه؟ (بنزین معمولی)

imvigilante
14 October 2010, 02:07 PM
خیلی خوبه ، مال من با یه باک تو شهر 400تا به زور میره !!!

تك سوار
14 October 2010, 06:01 PM
صداي سوپاپها رو با استفاده از اكتان چه مايع و چه جامد مي شه رفع كرد ولي مصرف رو افزايش ميده .مثلا اگر قبلا با يه باك تا حدود 500 تا مي رفتيد بعد استفاده از اكتان 70-460 تا حداكثر مي ره ولي صداي سوپاپها ديگه در نمياد و موتور هم نرمتر كار مي كنه . شتاب هم كمي بيشتر مي شه.

kamil81
14 October 2010, 06:09 PM
مصرف ریو بین 9 تا 9.5 در داخل شهر تقریبا عادی است و در صورت رانندگی کاملا آرام و بدور از شتاب های ناگهانی می توان حتی به 8 هم رساند و در جاده هم در بهترین حالت 5.5 تا 6.5 می سوزاند.
ریو اتومات هم در صورت رانندگی عادی در شهر مصرف 10 تا 10.5 دارد در جاده حدود 6.5 تا 7 می سوزاند. من با ریو اتومات مصرف 13 را هم تجربه کرده ام ! وگرنه در حالت عادی با هر باک بنزین بین 350 تا 450 کیلومتر بسته به نوع رانندگی می توان با ریو اتومات پیمود.
این اعداد که خدمتتون عرض کردم تنها تجربیات خودم با بنزین سوپر است . البته برام جالبه که با بنزین سوپر مصرف هم نسبت به بنزین معمولی بالاتر می رود ولی موتور نرم تر کار می کند و صدای سوپاپها شنیده نمی شود !

arash_2006
15 October 2010, 12:20 AM
من با هر باک حدود 600 لیتر در شهر میرم!
البته مسیر رفت و آمد من به شکلیه که کم از جاده نمیاره!
ضمن اینکه 90% مواقع تنها مسافر ماشین خودم هستم!

AMINHETFIELD
27 January 2011, 05:21 PM
با سلام خدمت دوستان.
من يک ريوي صفر گرفتم.
هفته چيش 5 شنبه باکم خالي بود ، من 20 ليتر بنزين زدم و از پيروزي به شهرک غرب و دوباره به پيروزي اومد و دوباره از پيروزي رفتم تجريش دوباره اومدم پيروزي تا امروز ، امروز دوباره از پيروزي رفتم شهرک غرب که بنزينم تقريبا تموم شد.
اين طبيعيه؟
ممنمون ميشم که جواب بدين

Mostafa United
27 January 2011, 08:10 PM
با سلام خدمت دوستان.
من يک ريوي صفر گرفتم.
هفته چيش 5 شنبه باکم خالي بود ، من 20 ليتر بنزين زدم و از پيروزي به شهرک غرب و دوباره به پيروزي اومد و دوباره از پيروزي رفتم تجريش دوباره اومدم پيروزي تا امروز ، امروز دوباره از پيروزي رفتم شهرک غرب که بنزينم تقريبا تموم شد.
اين طبيعيه؟
ممنمون ميشم که جواب بدين

شما 2 بار جنوب شرقی تهران رفتی شمال غربی :icon_arro

تجریش هم که رفتی !

از 20 لیتر بنزین چه انتظاری داری

alireza_sos
27 January 2011, 08:35 PM
با سلام خدمت دوستان.
من يک ريوي صفر گرفتم.
اين طبيعيه؟
ممنمون ميشم که جواب بدين

دوست عزیز مسافت پیموده شده چند کیلومتر بوده؟ اینطوری نمیشه نظر داد

البته شما تازه ماشینو تحویل گرفتی به نظر طبیعی میاد

محمد رضا محمدي
11 February 2011, 01:42 AM
ماشین من بعد از یک سال و نیم کارکرد با 85 لیتر بنزین 1200 کیلومتر در مسیر های شهری شامل ترافیک سنگین - روان و بزرگراه که مسیر هر روزه من هستش طی کرده !
اگر درست محاسبه کرده باشم حدود 7.1 تا 7.2 در هر 100 کیلومتر مصرف داشته که به نظرم عالیه !
البته باید بگم تنظیم موتور نشده و شمع ها فابریک کمپانی هستند که احتمالا با تعویض و تنظیم دوباره مصرف بهتر هم میشه که توی این هفته این کار و انجام میدم و نتیجه رو دوباره همینجا میزارم

A-Ahmadi
11 February 2011, 01:52 AM
دوستان به نظرم مصرف ماشین بنده بالا است
با اینکه شمعها از نوع دنزو - پاور ایردیوم هست
تعویض روغن، فیلتر هوا و روغن به موقع
باد لاستیک مناسب، نیتروژن
و بنزین ترکیب دائمی سوپر + اکتان بوستر
ولی به نظرم مصرف هر 100 کیلومتر حدود 13 لیتر هست

البته بعضی موقعها تند رانندگی میکنم ولی تصور نمیکنم مصرف به این شکل باید زیاد باشه
اصولا هم در تهران، حالا پشت ترافیک، خیابان و اتوبان

قبل از هر کاری میخوام لطف کنید و نظرات شما و راه حل خودتون رو بگید ... ؟

کیلومتر تقریبا رو 25000 هست.
و مدل ماشین هم اوایل 88
البته اینو بگم، خودم احساس میکنم در مقایسه با ریو های دیگه، کمی شتابش کم هست.
مثلا اگه صفر تا 100 برای ریو 11 ثانیه باشه، ماشین بنده 12 هست.

alireza_sos
11 February 2011, 02:11 AM

البته بعضی موقعها تند رانندگی میکنم ولی تصور نمیکنم مصرف به این شکل باید زیاد باشه

احمدی جان چرا سوپر + اکتان استفاده میکنی؟

به نظر من استفاده از سوپر با اکتان کار اشتباهیه ریو موتورش رو اکتان 92 تولید شده حالا اگه اکتان بنزین سوپر رو 88 تا 90 داشته باشیم شما با اکتان بوستر 5 - 8 واحد اکتان رو اضافه میکنید پس اکتان 93 به بالا میشه

mohammad1983
11 February 2011, 09:28 AM

قبل از هر کاری میخوام لطف کنید و نظرات شما و راه حل خودتون رو بگید ... ؟

کیلومتر تقریبا رو 25000 هست.
و مدل ماشین هم اوایل 88
البته اینو بگم، خودم احساس میکنم در مقایسه با ریو های دیگه، کمی شتابش کم هست.
مثلا اگه صفر تا 100 برای ریو 11 ثانیه باشه، ماشین بنده 12 هست.

سلام
جناب احمدی من هم بارها اکتان بوستر با سوپر استفاده کردم.اما نکته مهم اینه که با سوپر کلا مصرف بالا هست.
من 3 سال بود بنزین عادی نزده بودم.چون ماشین فقط توی شهر میچرخه هر کاری میکردم حتی لاک پشتی هم میرفتم با یک باک حداکثر 405 کیلومتر میرفت.
اما این باک اخیر که بنزین عادی زدم با اینکه گهگاهی بهش گازیدم راحت 435 کیلومتر رفته و هنوز چراغ بنزین هشدار نداده.یک بار با بنزین عادی تست بگیرید.

Mostafa United
11 February 2011, 10:45 AM
سلام
جناب احمدی من هم بارها اکتان بوستر با سوپر استفاده کردم.اما نکته مهم اینه که با سوپر کلا مصرف بالا هست.
من 3 سال بود بنزین عادی نزده بودم.چون ماشین فقط توی شهر میچرخه هر کاری میکردم حتی لاک پشتی هم میرفتم با یک باک حداکثر 405 کیلومتر میرفت.
اما این باک اخیر که بنزین عادی زدم با اینکه گهگاهی بهش گازیدم راحت 435 کیلومتر رفته و هنوز چراغ بنزین هشدار نداده.یک بار با بنزین عادی تست بگیرید.

چرا اینقدر مصرفت بالاست ...

من بالای 500 تا میرم هر سری

mohammad1983
11 February 2011, 11:45 AM
نمیدونم
اخه فقط توی شهر میرم با ریو

Mostafa United
11 February 2011, 09:53 PM
نمیدونم
اخه فقط توی شهر میرم با ریو

صافی بنزین رو کی عوض کردید ؟

A-Ahmadi
11 February 2011, 11:10 PM
علیرضا جان
ممنون از اظهار نظرت
مشکل اینجاست که بنده هنوز به کیفیت بنزین سوپر داخلی اساسا شک دارم و نمیدودنم آیا واقعا درصد اکتان اون در همین میزان استاندارد باشه
البته در مورد افزایش درصد اکتان، بنظرت چه تاثر منفی بر کارکرد موتور ماشین و افزایش اون میزاره
در بنزین استاندارد یورو 4 - 5 میزان درصد اکتان چند هست ؟
یعنی اگر همین ریو در یه کشور دیگه ای مثل مثلا ترکیه از بنزین سوپر که قطعا درصد اکتانش به دلیل نوع استاندارد و کیفیت از سوپر اینجا برتر هست، استفاده بشه در کارکرد موتور یا مصرف اون تاثیر منفی داره ؟
یه خورده ای این موضوعی که شما اشاره کردید، الان فکر من رو مشغول کرده.

محمد عزیز
ممنون از توصیه ای که کردی
راستش امروز عصر یه 15 لیتری از بنزین سوپر قبلی مونده بود، رفتم و باک رو پر از بنزین معمولی زدم تا ببینم نتیجه کار چی میشه
ولی حقیقتش با این فرضیه ای که غالبا مطرح میشه؛ یکی در میان سوپر و معمولی یا هر 2 تا باک سوپر یکی معمولی کلا مشکل دارم
این موضوع اصلا پایه علمی داره یا مثل خیلی حرفهای دیگه که رایج شده، موضوعی نقل قول شده بین مردم هست ... ؟

در مورد کم شدن نسبی شتاب ماشین دوستان چه نظری دارند ... ؟

alireza_sos
12 February 2011, 12:34 AM
علیرضا جان
ممنون از اظهار نظرت
مشکل اینجاست که بنده هنوز به کیفیت بنزین سوپر داخلی اساسا شک دارم و نمیدودنم آیا واقعا درصد اکتان اون در همین میزان استاندارد باشه
البته در مورد افزایش درصد اکتان، بنظرت چه تاثر منفی بر کارکرد موتور ماشین و افزایش اون میزاره
در بنزین استاندارد یورو 4 - 5 میزان درصد اکتان چند هست ؟
یعنی اگر همین ریو در یه کشور دیگه ای مثل مثلا ترکیه از بنزین سوپر که قطعا درصد اکتانش به دلیل نوع استاندارد و کیفیت از سوپر اینجا برتر هست، استفاده بشه در کارکرد موتور یا مصرف اون تاثیر منفی داره ؟
یه خورده ای این موضوعی که شما اشاره کردید، الان فکر من رو مشغول کرده.

#1740; حرفهای دیگه که رایج شده، موضوعی نقل قول شده بین مردم هست ... ؟

در مورد کم شدن نسبی شتاب ماشین دوستان چه نظری دارند ... ؟

احمدی جان در بنزین از دو سوخت ایزواکتان و هپتان استفاده شده هرچی میزان ایزواکتان بیشتر باشه درجه اکتان بالا تر میشه و هرچی درجه اکتان بالا تر باشه کیفیت ضد ضربه بیشتر خواهد بود اما درسوخت مرجع عدد اکتان از
100بیشتر نمی تونه بشه چون در اون صورت صد در صد سوختمون ازایزواکتان تشکیل شده پس به اون تترااتیل سرب اضافه می کنن اگر عدد اکتان سوختی 102.5 باشه یعنی از از 2.5 میلی لیتر تترااتیل سرب در اون استفاده شده به اضافه همون مقدار ایزواکتان اگر میزان درجه اکتان از حد خودش که استانداردش هست بیشتر بشه میزان بخارگرفتگی و اشتعالش بیشتر میشه

شما وقتی اکتان بیش از حد موتور ریو وارد کنید قدرت موتور کم میشه دلیل این کم شدن شتاب همین اکتان بیش از حد بخار و اشتعال بیشتر میشه و خیلی مشکلات دیگه

mohammad1983
12 February 2011, 12:39 AM
صافی بنزین رو کی عوض کردید ؟
500 تا نمیشه عوض کردم

Mostafa United
12 February 2011, 01:39 AM
500 تا نمیشه عوض کردم

با اینکه میگید همه اش تو شهرید حالا شاید بشه توجیه کرد :icon_arro:icon_razz

najafi140
18 April 2011, 03:18 PM
سلام حضور دوستان عزيز
تجربه ام از مصرف ريو
هر 620-640 كيلومتر 39-40 بنزين مصرف ميكنه
ماشين مدل اسفند 84 - تجربه رانندگي با ريو 80.000 كيلومتر - ماشين دست دوم تميز خريدم موقع خريد كيلومترش حدود 100000 تا بود.
هر 8000 تعويض فيلتر روغن و هوا عوض و روغن مخصوص ريو ميريزم - هر 20000 تاهم شمع هاش رو عوض مي كنم.
ماشين اكثرا در جاده حركت مي كنه و تقريبا هميشه در ماشين تنها رانندگي مي كنم / اكثر مواقع توي جاده كيلومتر روي 130-140 هست.
لاستيكها 185/65/13 و فشار باد 32 - موقعي كه هوا خيلي گرم ميشه بنزين سوپر مي زنم .
براي من كه مصرف حدود 6.4 ليتر در 100 كيلومتر هست.

reza engine
19 April 2011, 04:38 PM
آمار مصرف ماشين من بعد از 19900 كيلومتر ( با لاستيك هاي 185/65/R14) با شرح نوع بنزين و مسافت طي شده در

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?62460-%E5%D2%ED%E4%E5-%E5%C7%ED-20000-%DF%ED%E1%E6%E3%CA%D1-%D1%C7%E4%E4%CF%90%ED-%C8%C7-%D1%ED%E6&p=898939#post898939

محمد رضا محمدي
22 May 2011, 01:06 AM
چند روز پیش به همراه یکی از دوستان با ریو و 206 sd به سمت شمال حرکت کردیم ... باک هر دو ماشین در اصفهان لبریز شد و در کرج دوباره سوختگیری کردیم
جالب بود ریو با کولر روشن 32 لیتر مصرف داشت و 206 sd v1 بدون کولر 35 لیتر بنزین سوزانده بود
کل مسیر سرعت دو خودرو برابر بود و از نظر وزنی هم ریو حدود 50 کیلوگرم بار و سرنشین بیشتری داشت

mehran_tavakoli
21 June 2011, 01:21 PM
سلام به همه
ریو من مصرفش حدودا 10 لیتر در 100کیلومتر هست و حس میکنم برای این ماشین با این موتور زیاد هست
مسیر من :اصفهان -نجف آباد هست -حدودا روزانه 70کیلو متر رفت و برگشت میشه که وقتی نیمی از باک پر باشه من تقریبا 2بار میتونم رفت و برگشتی برم و بار سوم باید بین راه بنزین بزنم.
کیلومتر ماشین 18000تا هست و ماشین مدل 87
صافی بنزین عوض نشده هنوز

pooryab
21 June 2011, 05:29 PM
سلام به همه
ریو من مصرفش حدودا 10 لیتر در 100کیلومتر هست و حس میکنم برای این ماشین با این موتور زیاد هست
مسیر من :اصفهان -نجف آباد هست -حدودا روزانه 70کیلو متر رفت و برگشت میشه که وقتی نیمی از باک پر باشه من تقریبا 2بار میتونم رفت و برگشتی برم و بار سوم باید بین راه بنزین بزنم.
صافی بنزین عوض نشده هنوز
یکم زیاده ولی شما از کدوم مسیر به سمت نجف آباد میرید
مثلاً اگر از اتیش گاه بردید به خاطر شلوغی و ترافیک و ترمز های مدام با رفتن از کمربندی دانشگاه خمینی شهر فرق میکنه که اتوبان مانند هست!؟

alireza_sos
21 June 2011, 06:19 PM
سلام به همه
صافی بنزین عوض نشده هنوز

مهران جان مصرفت خیلی زیاده و در اتوبان خیلی منتر از اینها باید بسوزونی من یه مسافرت چند روز پیش به شمال داشتم و از اتوبان تهران رشت رفتم و تهران باک پر کردم و بنزین سوپر زدم کولر هم در مسیر رفت روشن بود

موقع برگشت در قزوین باک رو دوباره پر کردم 15 لیتر بنزین داشت و 30 لیتر بیشتر نگرفت

کارهایی که با توجه به کیلومتر باید انجام بدی

1 - تعویض فیلتر بنزین
2- بازدید شمع ها و در صورت خرابی تعویض اونها

Mostafa United
21 June 2011, 08:25 PM
در آخرین باری که مصرف رو اندازه گیری کردم ... بدون سرنشین اضافی ... بدون کولر ... شیشه ها بالا ... مسیر کفی بدون سراشیبی

120 کیلومتر با 7 لیتر طی شد ( 8 هزار تا از کارکرد فیلترها و صافی ها و روغن میگذشت )

mehran_tavakoli
22 June 2011, 08:05 PM
خودم میتونم بفهمم که شمع های ماشین درست هست یا نه؟
من از هر 2 مسر میرم به سمت نجف آباد
خودم به تنظیم نبودن باد لاستیک ها شک کردم... یعتی گفتم مصرف زیادش به خاطر اینه!!! امروز رفتم برای تنظیم.
فیلتر بنزین شنیده بودم 20000 عوض میشه؟

Mostafa United
22 June 2011, 08:12 PM
خودم به تنظیم نبودن باد لاستیک ها شک کردم... یعتی گفتم مصرف زیادش به خاطر اینه!!! امروز رفتم برای تنظیم.

من خودم فیلتر بنزین رو هر 16 هزار تا عوض میکنم

یعنی هر 2 بار فیلتر / روغن یکبار صافی بنزین

ولی برای مصرف به نظر من تاثیر شمع اونقدر نیست

تنظیم نبودن باد لاستیک

تنظیم نبودن زوایای چرخ ها

فیلتر های کثیف

همه ی این ها مصرف رو بالا میبره

alireza_sos
22 June 2011, 08:14 PM

خودت فکر نکنم بتونی آچار شمع میخواد شمعات الات وقت بازدیدشه نه تعویض اما امکان داره مکانیک بگه که تعویض کن

باد لاستیک هم میتونه باشه

فیلتر بنزین با این بنزین آشغال 10000 هم زیاده چه برسه 20000 تا

pooryab
22 June 2011, 11:19 PM
خوب از هر دو مسیر متفاوته دیگه؟
مثلا من وقتی با 90 تا میرم مصرف عالیه ( با دنده 5) ، از 90 تا 110 مصرف زیاد متفاوت نیست
از 120 به بالا کم کم مصرف میکشه بالا و بعضا تا 10 لیتر در 100 کیلومتر میره
تو شهر هم حدود صدی 8 میسوزه

mehran_tavakoli
27 June 2011, 02:16 PM
سلام به همه
من ماشین رو تنظیم باد کردم و دوباره بنزین زدم
پر کردم...
الان 270 کیلومتر با ماشین رفتم.که حدودا 130 کیلومترش کولر روشن بوده.
تقریبا نیمی از باک مصرف شده! البنه هنوز یکم دیگه مونده تا به خط وسط برسه!!!
نظرتون چیه؟

bambino_doro
27 June 2011, 05:19 PM
من 45 لیتر زدم . باکم پره پر بود . حدودا 70% مسیر هم کولر روشن بوده ( کلا داخل شهر ) 530 کیلومتر رفتم تقریبان هر صد کیلومتر 8.5

vahidreza_sh
7 July 2011, 01:43 AM
سلام به دوستان.میخواستم بدونم تفاوت مصرف سوخت رینگ ولاستیکهای زیر با هم چقدره :

رینگ 14 اسپرتی فابریک کیا با لاستیک 195/60

رینگ 14 اسپرتی فابریک کیا با لاستیک 185/65

رینگ 14 معمولی فابریک کیا با لاستیک 195/60

رینگ 14 معمولی فابریک کیا با لاستیک 185/65

ممنون.

FL66
7 July 2011, 05:09 AM
سلام
من که فکر نمیکنم نوع رینگ (فولادی یا آلومینیومی) تأثیری بر مصرف سوخت داشته باشه ،خصوصاً که از نظر پهنا هم یکی هستند (هر کدوم از رینگها قابلیتهای خودشونو دارند) :icon_ques
ولی پهنای لاستیک تأثیر داره و استفاده از لاستیکهای با پهنای 195 بدلیل افزایش سطح اصطحکاک بیشتر با زمین کمی در مصرف خودرو تأثیر داره ولی در حدی نیست که فکر میکنید :icon_cool

pooryab
10 July 2011, 03:25 AM
سلام
من که فکر نمیکنم نوع رینگ (فولادی یا آلومینیومی) تأثیری بر مصرف سوخت داشته باشه ،خصوصاً که از نظر پهنا هم یکی هستند (هر کدوم از رینگها قابلیتهای خودشونو دارند) :icon_ques
ولی پهنای لاستیک تأثیر داره و استفاده از لاستیکهای با پهنای 195 بدلیل افزایش سطح اصطحکاک بیشتر با زمین کمی در مصرف خودرو تأثیر داره ولی در حدی نیست که فکر میکنید :icon_cool
خوب رینگ الومینومی سبک تر از فولادی هست آیا این تاثیری نداره؟

FL66
10 July 2011, 04:59 AM
خوب رینگ الومینومی سبک تر از فولادی هست آیا این تاثیری نداره؟

زیادم سبکتر نیست ، البته بستگی به طرح رینگم داره ، در کل نمیتونه تأثیر چندانی بر روی مصرف سوخت داشته باشه :icon_cool

arash_2006
3 August 2011, 09:49 AM
چند روز پیش به همراه یکی از دوستان با ریو و 206 sd به سمت شمال حرکت کردیم ... باک هر دو ماشین در اصفهان لبریز شد و در کرج دوباره سوختگیری کردیم
جالب بود ریو با کولر روشن 32 لیتر مصرف داشت و 206 sd v1 بدون کولر 35 لیتر بنزین سوزانده بود
کل مسیر سرعت دو خودرو برابر بود و از نظر وزنی هم ریو حدود 50 کیلوگرم بار و سرنشین بیشتری داشت
سلام جناب محمدی عزیز
در این مورد باید به یک نکته هم اشاره کرد که ممکنه 206 شیشه هاش پایین باشه که در این صورت مسلما مصرفش بالاتر از ماشین شما که شیشه ها بالا بوده و کولر روشن بوده خواهد بود! (طبق آزمایش مجله ماشین در این خصوص)
موفق باشید

nikasa
8 August 2011, 04:25 AM
با سلام خوب اگه 206 شیشه هاش پایین بوده ریو هم کولرش روشن بوده

arash_2006
8 August 2011, 10:19 AM
درسته ولی اونچه که مسلمه مقاومتی که باد مخالف ایجاد میکنه و فشاری که به موتور وارد میکنه تاثیرش خیلی بیشتر از کولر روشنه!
در تست مجله ماشین که بهش اشاره کردم این نکته به خوبی اثبات شده که مصرف خودرویی که شیشه هاش در حال حرکت پایینه بیشتر از خودرویی هست که شیشه هاش بالاست ولی کولر روشنه!
به همین خاطر همیشه توصیه میشه که در سفرهای جاده ای به جای پایین آوردن شیشه از کولر استفاده کنید

vahidreza_sh
4 March 2012, 12:32 PM
دوستان ریوی ما بعد کارکرد حدود 7500 کیلومتر هنوز مصرفش بالاست.

داخل شهر حدود 10 لیتر و خارج شهر حدود 6.نمایندگی هم میگه طبیعیه!
یه نمایندگی دیگه که رفتم گفت تا 10000 تا صبر کن پایینتر میاد!

در مورد بنزین از ابتدا تا الان بجز یه باک معمولی همش سوپر بوده.از جایگاههای مختلف هم امتحان کردم ولی فرقی نداره.

ما کلی از ریو به خاطر کم مصرف بودنش تعریف شنیدیم مثل اینکه برعکس شده.گفتن داخل شهر 8-8.5 و خارج شهر5.5 ولی خبری از این ارقام نیست

به نظرتون چیکارکنم؟

Erfan Hidden
4 March 2012, 12:47 PM
سلام
من چند روزه اس دی وی 20 تحویل گرفتم.. توی شهر صدی 7 تا 8 می سوزونه تو جاده 5/5 البته 1000 کیلومتر بیشتر کارنکرده..
اصلا از شتابش راضی نیستم خیلی دوس دارم با ریو تعویضش کنم ولی فکر کنم از لحاظ مصرف سوخت قابل قیاس نیستن با هم درسته؟ البته با ریو های صفر..

alireza_sos
4 March 2012, 01:00 PM
سلام
من چند روزه اس دی وی 20 تحویل گرفتم.. توی شهر صدی 7 تا 8 می سوزونه تو جاده 5/5 البته 1000 کیلومتر بیشتر کارنکرده..
اصلا از شتابش راضی نیستم خیلی دوس دارم با ریو تعویضش کنم ولی فکر کنم از لحاظ مصرف سوخت قابل قیاس نیستن با هم درسته؟ البته با ریو های صفر..

عرفان خان ما گفتیم ریو بگیر گوش نکردی ! حدس میزدم پشیمون بشی

در مورد مصرف هم ریو هم همین حدود میسوزونه نه بیشتر نه کمتر

vahidreza_sh
4 March 2012, 01:16 PM
عرفان خان ما گفتیم ریو بگیر گوش نکردی ! حدس میزدم پشیمون بشی

در مورد مصرف هم ریو هم همین حدود میسوزونه نه بیشتر نه کمتر

آره.ریو باید همین حدود 206 مصرفش باشه ولی نمیدونم این سایپای ...... شده چیکار کرده که مصرف ریوهای صفر بالا رفته.یکی نیست بهشون بگه شما که نمیتونین مونتاژ کنین خوب مثل سالهای قبل موتورش رو وکیوم وارد میکردین آخه این چه کاریه؟!

حالا ما موندیم و مصرف بالا و وعدههای دلخوشکنک نمایندگی!

alireza_sos
4 March 2012, 01:18 PM
آره.ریو باید همین حدود 206 مصرفش باشه ولی نمیدونم این سایپای ...... شده چیکار کرده که مصرف ریوهای صفر بالا رفته.یکی نیست بهشون بگه شما که نمیتونین مونتاژ کنین خوب مثل سالهای قبل موتورش رو وکیوم وارد میکردین آخه این چه کاریه؟!

حالا ما موندیم و مصرف بالا و وعدههای دلخوشکنک نمایندگی!

وحید جان موتور ریو شما مگا موتوره؟

ریو منم تا کیلومتر 2000 و قبل از سرویس اولیه مصرفش زیاد بود اما به مرور زمان کم و کمتر شد

vahidreza_sh
4 March 2012, 01:34 PM
وحید جان موتور ریو شما مگا موتوره؟

ریو منم تا کیلومتر 2000 و قبل از سرویس اولیه مصرفش زیاد بود اما به مرور زمان کم و کمتر شد

آره.مونتاژی مگا موتوره و یبار هم برا نصب پروژکتور های جلو که نمایندگی رفته بودم ماشین رو با جک بالابرد و منم رفتم زیرش و تاریخ تولید موتور و گیربکس زیرش حک شده بود که قبلا" هم مطرح کردم و اگه اشتباه نکنم مربوط به ماه 3 سال 2011 بود.این یعنی قطعات از کره اومد و اینجا مونتاژ شد و زیر قاب کیا که روی موتور رو پوشونده رو هم دیدم برچسب مگا موتور رو داشت.

برای ما اگه ترکیبیش رو حساب کنی قبلا" تو همون 2-3 هزارتای اول 8.5 بود و الان 7.5 شده ولی از اونجا که مصرف بیشتر ما داخل شهریه مصرف شهرش خیلی مهمه که فعلا" خیلی زیاده.
تازه یه نمایندگی که تو همون 2-3 هزار تای اول برده بودم برا مصرفش میگفت برو خدا رو شکر کن مصرفت پایینه.ریوهای جدید 13-14 میسوزونن!

جالبه که یبار بدون اینکه اصلا" به ماشین فشاری وارد بشه و خیلی ملایم رانندگی کردیم و اصلا" دور موتور از 3 بالاتر نرفت داخل شهر 300 کیلومتر طی شد و بعدش هم 30 لیتر بنزین خورد یعنی رانندگی نرمال میشه صدی 10 در داخل شهر و یکم پرشتاب(حدود 30-40 درصد کیلومتر طی شده و با دور موتور 4000 در دنده های 1 و 2 و گاهی اوقات 3) 10.5-11 ! که خیلی زیاده و در حد پژو 405 موتور قدیمی و سمند مصرف داره!

Erfan Hidden
4 March 2012, 01:40 PM
آره شتاب پایینش واقعا دلمو زد.. من با پرایدم با 2 سرنشین دیگه صفر تا صد 14 زدم الان با اس دی خودم تنها دقیقا تو همون مکان عددی کمتر از 18 بدست نیاوردم!!!:دی
با سمند 11 ثانیه می زنم..
ولی خداییش مصرفش خیلی خوبه خیلی راضیم از مصرفش..
منم شنیده بودم مصرف ریو های جدید بالا رفته برای همین نرفتم سراغ ریو ولی دیگه فکر نمی کردم شتاب وی 20 تا این حد پایین باشه..!

vahidreza_sh
4 March 2012, 01:51 PM
آره شتاب پایینش واقعا دلمو زد.. من با پرایدم با 2 سرنشین دیگه صفر تا صد 14 زدم الان با اس دی خودم تنها دقیقا تو همون مکان عددی کمتر از 18 بدست نیاوردم!!!:دی
با سمند 11 ثانیه می زنم..
ولی خداییش مصرفش خیلی خوبه خیلی راضیم از مصرفش..
منم شنیده بودم مصرف ریو های جدید بالا رفته برای همین نرفتم سراغ ریو ولی دیگه فکر نمی کردم شتاب وی 20 تا این حد پایین باشه..!

الان ما موندیم و این سایپا و این ریوی مونتاژی.تا 10000 تا صبر میکنم و تا اون موقع از نظر دوستان هم استفاده یبرم ولی اگه مصرفش پایین نیومد از سایپا شکایت میکنم.کاری که قبلا" برا صدای جیر جیر صندلی راننده ماشین انجام دادم و جواب هم گرفتم.

موتور V20 اسب بخارش 75 و گشتاورش 118 هست ولی باید از پراید شتاب بیشتری داشته باشه.شاید هم بخاطر اینکه صندوقداره و وزنش بیشتر شده شتابش کمتر شده (البته نه در این حد) و شاید هم نه.

Mostafa United
4 March 2012, 07:12 PM
موتور V20 اسب بخارش 75 و گشتاورش 118 هست ولی باید از پراید شتاب بیشتری داشته باشه.شاید هم بخاطر اینکه صندوقداره و وزنش بیشتر شده شتابش کمتر شده (البته نه در این حد) و شاید هم نه.

این 206 های جدید به خاطر اینکه دریچه گازشون برقی شده شتابشون افتضاح شده

از پراید هم بدتره ( البته تو سرعت های خیلی بالا ! بهتره دیگه )

البته همه ریو های جدید مصرفشون زیاد نیست

شما اگه صافی بنزین ، فیلتر هوا ، ... رو سر وقت عوض کنی همیشه مصرفت پایین خواهد بود

ضمن اینکه رانندگی برای داشتن مصرف کم هم قلق داره

مخصوصا ریو که 2 تا پیک گشتاور داره تقریبا

یعنی با ریو هیچ وقت نباید تا 3500 گاز بدی و دنده عوض کنی !

یا زودتر ( برای حالت اقتصادی ! ) یا دیر تر ( برای شتاب گیری )

مثلا اگه دنده 5 باشید و سرعت 70 تا باشه با گاز دادن ماشین خیلی بهتر شتاب میگیره تا وقتی که تو دنده 5 باشید و سرعت مثلا 100 تا باشه

برای دنده های دیگه هم همینطوره تقریبا

سعی کنید قبل از 3000 دنده عوض کنید تا جواب خوبی بگیرید !

من یه بار تست مصرف سوخت کردم یه باک پر رو به اقتصادی ترین حالت ممکن مصرف کردم 600 و خورده ای کیلومتر با 40 لیتر رفتم ( سیکل ترکیبی )

ipcis2007
4 March 2012, 07:22 PM
مصرف ریو من داخل شهر8.5-9.5 خارج شهر 5.5-6 (مدل 88) البته با رانندگی پرشتاب و تعویض دنده در اکثر اوقات بالای 4000 دور در دقیقه.
حیف که مجبور شدم بفروشم و دوباره پراید سوارشم. برخلاف ریو، تو پراید اصلا" هوس شتابگبری نمیکنم.

amingh123
5 March 2012, 03:15 AM
سلام
من ماشین 2800 تا رفته..هنوزم سرویس نرفتم...30 لیتر میزنم 420 تا میرم...از چراغ تا چراغ...مسیر هم در هم شهری بزرگراه ..( اصفهان) دنده هام رو 4000 تا ....کلا راضی...فکر کنم صدی 7 میشه تقریبا...هنوز جاده خالی تست نشده احتمالا 5.5 باشه........شتاب توپ ...ماشین زیاد سوسک کردم....405 ..سمند ..پارس( البته elx ) نه...خدا خدا میکنم یکی پشتم چراغ بزنه :D:D ....

Erfan Hidden
5 March 2012, 10:16 AM
ماشین تو ایران واقعا شانسیه...
خیلی بیچاره ایم ما خیلی...
هر کی ماشینش یه جوره یکی خوب یکی بد..
مصرف سوخت 10 تا 206 یا 10 تا ریو را اگه با هم مقایسه کنی محاله یکیشون شبیه هم باشه!!

amingh123
5 March 2012, 07:56 PM
من که امید وارم ریوم خوب بسوزونه همینطور که تا الان سوزونده راضی هستم....

vahidreza_sh
6 March 2012, 12:17 PM
ماشین تو ایران واقعا شانسیه...
خیلی بیچاره ایم ما خیلی...
هر کی ماشینش یه جوره یکی خوب یکی بد..
مصرف سوخت 10 تا 206 یا 10 تا ریو را اگه با هم مقایسه کنی محاله یکیشون شبیه هم باشه!!

تا موقعی که موتور بصورت کامل و وکیوم از کره میومد مشکلی نداشت.از اول سال 90 به بعد که مونتاژی شده گند زدن توش و مصرفش بالاست!!!

saeed-ge
7 March 2012, 09:33 AM
با سلام
من فكر ميكنم دماي هوا خيلي روي مصرف ماشين تاثير داشته باشه. من ريو خودم را اوايل شهريور 89 از سايپا خريدم در اين مدت هم تمام مصارف ماشين را در يك فايل اكسل ثبت كرده ام. از شهريور 89 تا شهريور 90 كلا 792.4 ليتر بنزين زده ام و 8534 كيلومتر رانندگي كرده ام. كه مصرف ماشين ميشود حدود 9.3 در صد كيلومتر. با توجه به اينكه مصرف من بيش از 70 درصد داخل شهر بوده بديهي است كه مصرف بالاتر از آنچه در دفترچه ماشين ذكر شده باشد ولي با صحبت هاي دوستان تفاوت زيادي دارد. در تماسي هم كه وزارت صنايع براي ارزيابي ميزان رضايت مشتري با خريدار ميگيرد يكي از سوالات ميزان همخواني مصرف سوخت با مقدار اعلامي توسط كارخانه مي باشد كه من اعلام عدم رضايت كردم. ( مصرف سيكل تركيبي اعلامي 6.9 و مصرف شهري 7.8 در صد كيلومتر اعلام شده است.) مورد بعدي كه بايد اشاره كنم مصرف زياد ماشين در زمستان در روزهاي برفي و سرد است. با توجه به اينكه من در يكي از شهرهاي سردسير كشور زندگي ميكنم زمستان سال قبل در هفته هاي سرد مصرف تا حدوده 11 هم داخل شهر بالا مي رفت كه امسال هم در هفته هاي برفي و سرد تا 10.7 در داخل شهر مصرف كرد. كه با توجه به كاركرد ماشين باز هم چندان كم نشده است. برخلاف روزهاي سرد و در شهر، ماشين در روزهاي گرم و در جاده و سرعت بالا متحول ميشود و آدم از رانندگي لذت مي برد سرعت شتاب و كشش ماشين بالا مي رود و مصرف به شدت پايين مي آيد. حتي پس از يك با رانندگي مثلا 150 كيلومتري در جاده يك روز ماشين كاملا سرحال است به طوري كه در ساير روزها دل آدم براي ماشين مي سوزد. از شهريور امسال تا هفته قبل هم 5519 كيلومتر رانندگي داشته ام و 505 ليتر بنزين زده ام كه مصرف بنزين من حدود 9.15 ليتر بدست مي آيد كه باز بيش از 70 درصد آن داخل شهر بوده است. با توجه به اينكه كاركرد ماشين الان بيش از 14000 كيلومتر است مصرف چندان پايين نيامده و من رضايت زيادي از مصرف آن در شهر ندارم. البته قابل ذكر است كه لاستيك و كليه تجهيزات ماشين استاندارد كارخانه بوده و فيلتر هوا و بنزين به موقع عوض شده و اخيرا در نمايندگي سرويس 15000 كيلومتر را انجام دادم كه كامپيوتر كاركرد صحيح ماشين را نشان داده و تعميركار گفت كه ماشين مثل ساعت كار ميكند و هيچ ايرادي ندارد. و در پاسخ به اينكه مصرف بالاي 9 است گفت اشتباه ميكني مصرف ريو امكان ندارد بالاي 8 باشد (خودش اشتباه ميكرد چون من تمام مصارف را دقيق ثبت كرده ام!! ) بادلاستيك هم تقريبا بصورت هفتگي با يك فشار سنج دقيق و نو كنترل مي گردد. فكر هم ميكنم چندان پرشتاب رانندگي نميكنم و كلا دنده را در در حدود دور موتور 3000 عوض ميكنم.ضمنا در بهترين شرايط در هواي گرم هم زير 9 ليتر در داخل شهر مصرف نداشته ايم. يك نكته هم لازم است عنوان كنم كه من فكر ميكنم رانندگي بسيار در مصرف موثر باشد چراكه با همين وضع رانندگي كه عرض كردم وقتي ماشين پدرم را سوار ميشوم مصرف داخل شهر من دقيقا 15 ليتر ميشود در حاليكه پدرم در داخل شهر 13 ليتر مصرف ميكند. البته قبول دارم كه ماشين ها در ايران شانسي هستند و ممكن است برخي از ماشين ها در داخل شهر حتي كمتر از مقدار اعلامي توسط كارخانه سازنده مصرف كنند ( سمند همكارم كه حدود 0.5 ليتر در داخل شهر در زمستان كمتر از ميزان اعلامي كارخانه مصرف كرده است!) ولي اغلب ماشين ها حدود 1 ليتر بيش از ميزان اعلامي مصرف مي كنند كه با اين حساب مصرف داخل شهر حدود 8.8 براي ريو قابل قبول خواهد بود. ضمنا سازمان استاندارد در گزارشي ريو و 206 را كم مصرف ترين خودرو هاي كشور اعلام كرده بود كه مصرف ريو در عمل 10 ليتر در 100 كيلومتر در داخل شهر بدست آمده بود ( دراينترنت ميتوانيد گزارش را پيدا كنيد). اميدوارم مطالبي كه ذكر كردم مفيد بوده باشد.

saeed-ge
7 March 2012, 01:23 PM
يك مطلب ديگري كه به نظر در خصوص مصرف اندازه گيري شده توسط دوستان مهم به نظر مي رسد اين است كه منظور از مصرف شهري مصرف خودرو در چه سرعت و چه شرايطي مي باشد. بعنوان مثال در اغلب شهرهاي بزرگ،اتوبان هايي وجود دارد كه دوستان قسمتي از مسير را با دنده سبك و سرعت بالا (60 تا 80 كيلومتر در ساعت) طي مي كنند كه اين خود در كاهش مصرف موثر است و در واقع مصرف اين دوستان در شهر به نوعي سيكل تركيبي مي باشد. من خودم در بين دو مراجعه متوالي به پمپ بنزين به هيچ عنوان از شهر خارج نشده و در محدوده خيابان هاي شهر (با توجه به شرايط شهري كه در آن زندگي مي كنم ) با سرعتي بين 20 تا 60كيلومتر در ساعت (اغلب با دنده 2 و دنده 3 و تقريبا با متوسط سرعت 30 كيلومتر در ساعت ) حركت كرده ام (اغلب ترافيك روان بوده و چراغ قرمز هم خيلي زياد نيست) و در زمستان دائما بخاري روشن بوده است كه با اين حساب در داخل شهر مصرف بين 8.5-9 در تابستان و 9 تا 10.7 در زمستان متغير بوده است. با توجه به اينكه در اين 18 ماه از زمان خريد خودرو مسافرت راه دور نداشته ايم هنوز در خصوص مصرف در جاده ( كه اغلب با دنده 5 و سرعت 90 و حداكثر 110 رانندگي مي نمايم) عددي قابل اعتماد به دست نياورده ام.
حال با توجه به موارد ياد شده و اينكه من اطلاعي از شرايط استاندارد اندازه گيري مصرف شهري خودرو توسط كارخانه سازنده و يا سازمان استاندارد ندارم و فقط مي دانم كه اين اندازه گيري بر روي ماشين صفر كيلومتر انجام مي گيرد (كه قاعدتا بايد مصرف بيشتري از ماشين كاركرده سالم داشته باشد) و ميزان سرعت خودرو و دور موتور و ارتفاع از سطح دريا و وزش باد و ... در حالت آزمايش را نميدانم، نميتوانم مقايسه دقيقي از لحاظ علمي با مصرف ماشين خودم داشته باشم. هرچند اختلاف اعداد درج شده در كارخانه براي سيكل شهري با اعداد اعلامي توسط استاندارد( 7.8 در برابر 10 ) بالاست. ضمنا به نظر مي رسد با توجه به اعداد درج شده در دفترچه خودرو منظور از سيكل تركيبي ، رانندگي درشهر در 57% زمان رانندگي و رانندگي در جاده در 43% زمان رانندگي است كه اين نيز با مفهوم سيكل تركيبي عنوان شده توسط برخي دوستان متفاوت بوده و اگر اين تركيب بهم بخورد مي تواند ميزان مصرف كمتر يابيشتر از اعداد درج شده در دفتر چه بوده و با توجه به تغيير در مبناي اندازه گيري اختلافاتي را در اعداد ذكر شده توسط دوستان ايجاد نمايد.

reza engine
7 March 2012, 01:37 PM
مصرف شهري هم در بروشور هاي خودرو ذكر شده بر اساس پروتكل هاي خاصي هست. حتي در امريكا بعضا شهر با شهر هم قوانين اندازه گيريش فرق داره. در ساده ترين حالتش چند بار توقف كامل؛ حركت از صفر تا سرعت هاي 20 و 40 و 60 و توقف و همچنين مقداري كاركرد درجا براي شبيه سازي حالتي كه در پشت چراغ قرمز هست.

مسلما اگر منظور ما از ترافيك، انبوه گره خودروي ماشين ها و مدام نيم كلاچ كردن و .. باشه با مصرف اعلام شده شهري تفاوت زيادي خواهد داشت.
ماشين من هم حدود 34000 تا كاركرده و از بهمن 88 تمام بنزين هاي زده شده به تفكيك سوپر و معمولي و ..به همراه كيلومتر رو يادداشت كرده ام. و از مصرفش رضايت دارم.
( در همين شرايط و همين مسير شهري و همين نوع رانندگي و تعداد سرنشين و.. تندر حدودا نزديك به نيم ليتر در 100 كيلومتر بيشتر مصرف ميكنه ولي در جاده تقريبا با هم برابر هستند.)
حدودا هر 6000 كيلومتر هم روغن و فيلتر هوا و روغن و بنزين رو عوض ميكنم.

?!...sia
7 March 2012, 06:08 PM
من فکر میکنم جدیدا کیفیت بنزینهای سوپر هم کم شده
من سری قبلی که اومدم عسلویه تقریبا مصرفم 7.5 بود!
بردم دیاگ زدم و هیچ مشکلی نداشتم و همه چیز تنظیم بود
این سری که اومدم وایر شمع اسپورت انداخته بودم مصرفم با همون بنزین سوپر شد 6.8!:icon_eek:

saeed-ge
10 March 2012, 10:16 AM
با سلام خدمت دوستان عزيز
چند روز پيش ايميلي را از يكي از دوستانم دريافت كردم كه مطالبي راجع به بهترين نحوه پركردن باك داشت. اول به نظرم چندان موثر نيامد ولي جهت بررسي مطلب از روي كنجكاوي آخرين باك ماشين را طبق توصيه متن، در اول صبح و با سرعت پايين پر كردم .احساس ميكنم در 5 روزي كه از پركردن باك ميگذرد بنزين كمتر مصرف شده (قبلا در 5 روز باك نصف ميشد الان فقط يك خط پايين آمده!) البته باك اول تمام نشده كه بتوانم نظر دقيق تري بدهم كه آيا مطالب اين نوشته كاملا صحيح بوده يا خير ولي مطلب را عيناً در پايين نقل مي كنم تا دوستان نيز در صورت تمايل امتحان نموده و نتيجه را اعلام كنند، انشاءا... كه براي شما دوستان نيز مفيد باشد:

چگونه و چه زمانی بنزین بزنیم؟ (http://baziran.blogfa.com/)

اطّلاعاتی که ذیلاً ذکر می‌شود بسیار جالب و سبب صرفه‌جویی، یا بهتر بگویم، استفادهء بیشتر و بهتر از بنزینی است که خریداری می‌نمایید. یکی از دوستان به زبان انگلیسی ارسال داشت؛ به نظر رسید اگر به فارسی برگردانده شود، برای تعداد بیشتری می‌تواند مفید فایده باشد. امید که چنین باشد.

چند راهنمایی برای بنزین زدن (http://baziran.blogfa.com/)

من نمی‌دانم بنزین در مملکت شما لیتری چند است، امّا اینجا در کالیفرنیا ما برای هر لیتر یک دلار می‌پردازیم. امّا رشتهء کاری من مدّت 31 سال در زمینهء نفت و بنزین است، بنابراین ترفندهایی وجود دارد که بتوانیم از هر لیتر بنزینی که می‌خریم حدّاکثر استفاده را بکنیم.

در اینجا در خطّ لولهء کایندر مورگان که من در سان خوزهء کالیفرنیا کار می‌کنم، در 24 ساعت از طریق خطّ لوله چهار میلیون گالن تحویل می‌دهیم. یک روز گازوئیل، روز بعد بنزین هواپیما و انواع بنزین معمولی. ما 34 مخزن در اینجا داریم که گنجایش آنها روی هم رفته 000ر800ر16 گالن است.

فقط صبح زود که حرارت زمین هنوز در پایین‌ترین حدّ قرار دارد بنزین بزنید. به خاطر داشته باشید که در تمام پمپ‌بنزین‌ها مخزن سوخت در زیر زمین قرار دارد. هرچه زمین سردتر باشد، بنزین غلیظ‌تر و متراکم‌تر است. وقتی هوا گرم می‌شود، بنزین منبسط می‌گردد. بنابراین، خرید بنزین در بعد از ظهر و حتّی شب که هنوز هوا کاملاً سرد نشده و بر بنزین اثر نگذاشته، سبب می‌شود که یک لیتر شما واقعاً یک لیتر نباشد. در صنعت نفت، گرانش معیّن و حرارت بنزین، گازوئیل و سوخت هواپیما، اتانول و سایر محصولات نفتی نقشی مهم ایفا می‌کند.

هر درجه حرارت که افزایش یابد منفعت زیادی نصیب این صنعت می‌کند. امّا جایگاه‎های سوخت دارای دستگاه جبران حرارت در پمپ‌هایشان نیستند.

وقتی مشغول بنزین زدن هستید، دستگیره را تا آخر فشار ندهید. اگر نگاه کنید می‎بینید دارای سه درجه است: کُند، متوسّط و تند. در حالت کُند میزان تبخیر را که در اثر پمپ شدن بنزین حاصل می‌شود به حدّاقلّ می‌رسانید. همهء شیلنگ‌ها دارای محلّ بازگشت بخار هستند. اگر سریع بنزین بزنید، مایع دیگری که وارد مخزن بنزین شما شده بخار می‌شود. این بخار مکیده شده وارد مخزن زیرزمینی می‌شود به طوری که وقتی شما بنزین می‌زنید، در واقع به آن میزان که دستگاه نشان می‌‎دهد بنزین نزده‌اید.

یکی از مهم‌ترین نکات برای بنزین زدن این است که وقتی باک اتومبیل نصفه است بنزین بزنید. دلیل آن این است که، هرچه بنزین بیشتری داخل باک باشد، هوای کمتری فضای خالی آن را اشغال می‎کند. بنزین به مراتب سریع‌تر از آنچه که تصوّر می‎کنید تبخیر می‌شود. مخازن ذخیرهء بنزین دارای سقف داخلی شناور هستند. این سقف به عنوان نقطهء صفر بین بنزین و جوّ عمل می‌کند تا تبخیر را به حدّاقل برساند. برخلاف جایگاه‌های بنزین، اینجا که من کار می‎کنم، هر تانکری که ما بارگیری می‎کنیم دارای دستگاه جبران حرارت است تا هر گالن عملاً به میزان یک گالن باشد.

نکتهء دیگری که باید یادآوری کنم این است که اگر تانکر بنزین در حال تخلیه به مخزن بنزین باشد و شما هم در جایگاه سوخت باشید، در آن موقع بنزین‌ نزنید. به احتمال زیاد بنزینی که تخلیه می‌شود سبب می‌گردد که بنزین داخل مخزن به هم بخورد و آنچه از آشغال و آلودگی که معمولاً ته‌نشین می‌شود، بالا بیاید و قسمتی از آن نصیب اتومبیل شما شود.

امیدوارم این نکات برای حفظ ارزش پول شما مفید بوده باشد

ipcis2007
10 March 2012, 07:27 PM
با سلام خدمت دوستان عزيز
چند روز پيش ايميلي را از يكي از دوستانم دريافت كردم كه مطالبي راجع به بهترين نحوه پركردن باك داشت. اول به نظرم چندان موثر نيامد ولي جهت بررسي مطلب از روي كنجكاوي آخرين باك ماشين را طبق توصيه متن، در اول صبح و با سرعت پايين پر كردم .احساس ميكنم در 5 روزي كه از پركردن باك ميگذرد بنزين كمتر مصرف شده (قبلا در 5 روز باك نصف ميشد الان فقط يك خط پايين آمده!) البته باك اول تمام نشده كه بتوانم نظر دقيق تري بدهم كه آيا مطالب اين نوشته كاملا صحيح بوده يا خير ولي مطلب را عيناً در پايين نقل مي كنم تا دوستان نيز در صورت تمايل امتحان نموده و نتيجه را اعلام كنند، انشاءا... كه براي شما دوستان نيز مفيد باشد:

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?60611-چگونه-و-چه-وقت-بنزین-بزنیم؟ (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?60611-%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D9%88-%DA%86%D9%87-%D9%88%D9%82%D8%AA-%D8%A8%D9%86%D8%B2%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B2%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%9F)

vahidreza_sh
12 March 2012, 08:22 PM
دوستان امروز ماشین رو بردم نمایندگی تا دیاگ بزنن ببینن چرا مصرفش بالا هست.

بعد از دیاگ مهندس گفت که برنامه ای سی یو رو آپدیت کردم.البته منم کنارش بودم منتها چون آفتاب میزد مستقیم تو لپ تاپ من نمیتونستم ببینم چیکار داره میکنه.
فقط یه صفحه رو تونستم ببینم که 3-4 تا اعداد 3.3-3.4 داشت و گفتم این چیه؟ گفت زمان پاشش انژکتور هست.

گفت از این به بعد ببین مصرفت چجوریاست.گفتم با این اعداد باید چند باشه.گفت حدود 6.5 لیتر در صد کیلومتر ولی تو عمل یه خورده بیشتر میشه.

به نظر شما این اعداد برا زمان پاشش خوبه یا زیاده؟

از بعد اینکه از نمایندگی اومدم بیرون احساس میکنم صدای موتور هم تو دور بالا و هم پایین کمتر شده و شتابش بیشتر شاید هم تلقین باشه.

لازم به ذکره که 5 تومن هم ازم بابت اینکار گرفتن!(تازه مسئول نمایندگیقول داده بود که پولی نگیره چون تو سرویس اولیه این کار رو نجام نداده بود و گفت بعدا" بیار برات رایگان انجام میدم.بعد که بهش گفتم که این حرف رو زدی گفت چون برنامه رو آپدیت کردی هزینه پرداخت میکنی ولی اگه تنظیم موتور میکردی رایگان بود!)

moje90
12 March 2012, 10:46 PM
دوستان مصرف ریو توی شهر و جاده بترتیب چقدر هست ؟؟؟ بنظرتون تو جاده میتونه 5 لیتر بسوزونه یا بیشتر میشه ؟؟؟ لطفا بگید مصرفش چقدر با اونی که کارخونه گفته فرق داره ؟؟؟

Mostafa United
13 March 2012, 01:46 AM
دوستان مصرف ریو توی شهر و جاده بترتیب چقدر هست ؟؟؟ بنظرتون تو جاده میتونه 5 لیتر بسوزونه یا بیشتر میشه ؟؟؟ لطفا بگید مصرفش چقدر با اونی که کارخونه گفته فرق داره ؟؟؟

با دور موتور پایین

سیکل ترکیبی

میشه با 40 لیتر بالای 600 کیلومتر رفت

(منظورم از سیکل ترکیبی مثلا 350 کیلومتر جاده و 150 کیلومتر شهریه )

(اعدادی که گتم حدودیه ! )

saeed-ge
13 March 2012, 11:52 AM
با دور موتور پایین

سیکل ترکیبی

با سلام
منظور دوستمون450 كيلومتر در جاده هست. به نظر مي رسه ريو در جاده مصرف خيلي كمي داره ولي در شهر با توجه به سرعت و دماي هوا و ترافيك و نحوه رانندگي مصرف ماشين به شدت تغيير ميكنه. من كه در تابستان در داخل شهر در بهترين حالت در سرعت بين 20تا60 ( با متوسط سرعت حدود 30 كيلومتر بر ساعت)با دنده 2 و 3 با دور موتور زير 3000 حدود 9 ليتر در صد كيلومتر مصرف دارم. با همين نحوه رانندگي در هفته هاي برفي و سرد در داخل شهر مصرف 10.7 ليتر در صد كيلومتر را دارم. كاركرد ماشين هم 14200 است.
ذكر اين نكته لازم است كه شهر ما سردسير هست و من در بين دو بار سوخت گيري فقط در داخل شهر رانندگي ميكنم، ترافيك شهر نسبتا سبك بوده و از كمربندي و يا بزرگراهي كه بتوان بالاي 60 رانندگي كرد عبور نميكنم.

amingh123
21 March 2012, 09:56 PM
معلومه همش 1 2 3 1 2 3 1 2 3 ...با هر ماشینی باشه مصرف خداست...نه فقط ریو //// باز خوبه 9 میسوزونه....باقی ماشینا که نگووو

saeed-ge
24 March 2012, 12:48 PM
سلام دوستان سال نو مبارك
ديروز در زيرنويس شبكه يك سيما يك مطلبي را خواندم كه برام جلب بود. در اغلب خودروها نوشته بود دور موتور زير 3000 و بالاي 4000 مصرف بنزين را تا 40 درصد افزايش مي دهد! با توجه به سرعت بهينه درج شده در دفترچه ريو براي عوض كردن دنده به نظر مي رسد در حالت بهينه دور موتور ريو روي 2500 باشد. از طرف ديگر گفته مي شود در اكثر خودروها كمترين مصرف در سرعت 90 در دنده 5 اتفاق مي افتد كه در اين حالت هم دور موتور ريو حدود 2500 قرار مي گيرد. دوستان كمترين مصرف را در چه دور موتوري تجربه كرده اند؟ آيا اين مطلب كه دور موتور زير 3000 مصرف را افزايش مي دهد براي ريو هم صادق است؟ من كه فكر مي كنم در مورد ريو دور موتور زير 2000 بيايد مصرف بيشتر مي شود و حدود دور موتور 3000 هم دنده عوض مي شود.

vahidreza_sh
28 March 2012, 11:24 AM
با دور موتور پایین

سیکل ترکیبی

با سلام و تبریک سال نو.
مصطفی عزیز اعدادی رو گفته که من تعجب کردم.البته برا ریوی ما هم همینه که سر همین قضیه کلی از نمایندگی ها و خود سایپا گله دارم.
با این اعداد آقا مصطفی مصرف ریو خیلی بالاتر از ال90 هست و برخلاف اینکه همه میگن مصرفشون عین همه.چرا؟ چون اینطور که من میدونم و پرسیدم ال90 داخل شهرش از 8 بیشتر مصرف نمیکنه و خارج شهرش هم حدود 5.5 هست ولی با این اعداد داخل شهر ریو همون حدود 9-10 لیتر هست.چیزی که من خودم به شدت ناراضیم(منظور از داخل شهر یعنی فقط داخل شهر و نهایتا" دنده به 3 برسه و اونم سرعت 50-60).
که باید بگم موقع ثبت نام همه نمایندگی ها ما رو گول زدن که ریو مصرفش اله و بله هست ولی در عمل و تا الان که حدود 8300 کارکرده مصرف داخل شهرش همچنان بالاست و خیلی ناراحتم کرده.چون اگه میخواستیم ماشینی که اینقدر مصرف میکنه رو بخریم گزینه های دیگه حتی دوگانه سوز تو رنج قیمت ریو بود.(چون مصرف برام خیلی مهمه و شرط اول رو داره)

پس با حرف آقا مصظفی نتیجه میگیرم که من بیخودی جوش مصرف بالای ریو رو میزدم چون گویا مصرف عادی این ماشین همینه و کاریش نمیشه کرد.

Mostafa United
28 March 2012, 12:15 PM
با سلام و تبریک سال نو.
مصطفی عزیز اعدادی رو گفته که من تعجب کردم.البته برا ریوی ما هم همینه که سر همین قضیه کلی از نمایندگی ها و خود سایپا گله دارم.
با این اعداد آقا مصطفی مصرف ریو خیلی بالاتر از ال90 هست و برخلاف اینکه همه میگن مصرفشون عین همه.چرا؟ چون اینطور که من میدونم و پرسیدم ال90 داخل شهرش از 8 بیشتر مصرف نمیکنه و خارج شهرش هم حدود 5.5 هست ولی با این اعداد داخل شهر ریو همون حدود 9-10 لیتر هست.چیزی که من خودم به شدت ناراضیم(منظور از داخل شهر یعنی فقط داخل شهر و نهایتا" دنده به 3 برسه و اونم سرعت 50-60).
که باید بگم موقع ثبت نام همه نمایندگی ها ما رو گول زدن که ریو مصرفش اله و بله هست ولی در عمل و تا الان که حدود 8300 کارکرده مصرف داخل شهرش همچنان بالاست و خیلی ناراحتم کرده.چون اگه میخواستیم ماشینی که اینقدر مصرف میکنه رو بخریم گزینه های دیگه حتی دوگانه سوز تو رنج قیمت ریو بود.(چون مصرف برام خیلی مهمه و شرط اول رو داره)

پس با حرف آقا مصظفی نتیجه میگیرم که من بیخودی جوش مصرف بالای ریو رو میزدم چون گویا مصرف عادی این ماشین همینه و کاریش نمیشه کرد.

البته منظور من 400 کیلومتر جاده و 200 کیلومتر شهری بود

با حدود 40 لیتر

البته سرعت حدود 110-120 بود ثابت

saeed-ge
28 March 2012, 12:25 PM
با سلام
درسته همانطور كه شما هم فرموديد مصرف آقا مصطفي هم براي شهر حدود 9 و خارج از شهر حدود 5.8 در مي آيد كه منطقي هست و با مصرف ما هم همخواني داره. البته من اخيرا دو تا مطلب را دارم امتحان ميكنم تا مصرف بهينه را بدست بياورم يكي پر كردن باك در اول صبح و با سرعت پايين (براي واقعي بودن ميزان نشان داده شده براي بنزين زده شده در پمپ بنزين همانطور كه در چند پست قبل مطلب مرتبط را ارائه كرده ام) و يكي هم دور موتور بين 3000 تا 4000 (يعني مثلا سرعت 50 را با دنده 2 ميروم و نه با 3) تا ببينم مطلبي كه در اينترنت و صدا و سيما ديدم تاثير مثبت روي كاهش مصرف دارد يا خير. البته دوست عزيزم با توجه به نگاهي كه من به صفحات مربوط به مصرف ال 90 داشتم به نظر مي رسد ال 90 هم مصرفي معادل ريو و داشته باشد و از آن مصرف كم در ال 90 هم خبري نيست مخصوصا اينكه در برخي مدلهاي ال 90 كه كامپيوتر سفري دارند مصرف با استفاده از GPS نشان داده مي شود كه بصورت لحظه اي گول زننده هست و بيشتر استناد دوستاني كه مصرف كم را گزارش مي كنند به همين اعداد هست. ولي در كل نمي توان گفت مصرف كم تر از ريو هست خصوصا اينكه برخي دوستان در همان صفحات از مصرف بالا گلايه كرده اند. ضمنا با چند نفر از همكاراني كه ال 90 دارند هم من صحبت كرده ام كه مصرف آنها هم در شهر همان حدود 9 است. تا آنجايي هم كه من اطلاع دارم كيا موتورز چون اصلا گازسوز را قبول نداره از وقتي كه پرايد گازسوز شد اجازه استفاده از علامت كيا را به سايپا نداد و نام پرايد شد سايپا 141و132و 110و000 ولي چون ريو در دنيا همچنان توليد مي شود در مورد اين ماشين كوتاه نيامده و تا روز آخر گازسوز نشد . ( برخلاف رنو و پژو كه نامشان را به پولي كه بخاطر حق فني ميگيرند فروختند و اجازه دادند هم ماشين ها گازسوز شوند هم دل و روده ماشين با پيگان و جنس آشغال چيني عوض شود حتي ماشين منفجر شود ولي ككشان هم نگزيد كمپاني هاي فرانسوي اگر در دنيا آبرو داشتند هيچوقت اجازه چنين كاري را به ايران خودو نمي داندند) دوست من من هم در پرسشنامه اي كه از طرف وزارت صنايع پر مي شد درخصوص مصرف اعلام نارضايتي كردم ولي در كل ناراحت نباشيد جان آدم بيش از پول بنزين مي ارزد و اصلا گازسوز نبودن ريو يعني نظارت بيشتر كمپاني مادر كه يك مزيت است كه تقريبا همه دوستان نيز با بيان كم خرجي ريو نسبت به فرانسوي ها به آن تاكيد كرده اند

Mostafa United
28 March 2012, 01:00 PM
يكي هم دور موتور بين 3000 تا 4000 (يعني مثلا سرعت 50 را با دنده 2 ميروم و نه با 3) تا ببينم مطلبي كه در اينترنت و صدا و سيما ديدم تاثير مثبت روي كاهش مصرف دارد يا خير.

من مصرفی که بدست آوردم دور موتور از 3000 تجاوز نکرد و اکثرا سر 2500 دنده عوض شد

به نظر من ممکنه اگه دنده بین 3000-3500 عوض بشه مصرف پایین تر بیاد

به دلیل اینکه ریو بعد از 2500 افت گشتاور داره ممکنه مصرفش اینجوری کمتر بشه

البته دوست عزيزم با توجه به نگاهي كه من به صفحات مربوط به مصرف ال 90 داشتم به نظر مي رسد ال 90 هم مصرفي معادل ريو و داشته باشد و از آن مصرف كم در ال 90 هم خبري نيست مخصوصا اينكه در برخي مدلهاي ال 90 كه كامپيوتر سفري دارند مصرف با استفاده از GPS نشان داده مي شود كه بصورت لحظه اي گول زننده هست و بيشتر استناد دوستاني كه مصرف كم را گزارش مي كنند به همين اعداد هست.

البته مصرف ال90 با GPS نمایش داده نمیشه چون GPS کاری به مصرف نداره

اگه با GPS کار کنه شما وارد تونل بشید دیگه نمیتونه مصرف رو گزارش کنه :دی

ولي در كل نمي توان گفت مصرف كم تر از ريو هست خصوصا اينكه برخي دوستان در همان صفحات از مصرف بالا گلايه كرده اند. ضمنا با چند نفر از همكاراني كه ال 90 دارند هم من صحبت كرده ام كه مصرف آنها هم در شهر همان حدود 9 است. تا آنجايي هم كه من اطلاع دارم كيا موتورز چون اصلا گازسوز را قبول نداره از وقتي كه پرايد گازسوز شد اجازه استفاده از علامت كيا را به سايپا نداد و نام پرايد شد سايپا 141و132و 110و000 ولي چون ريو در دنيا همچنان توليد مي شود در مورد اين ماشين كوتاه نيامده و تا روز آخر گازسوز نشد .

دلیل عدم استفاده از آرم کیا بر روی پراید خرید حق تولید پراید از کیا بود نه گازسوز شدن

saeed-ge
29 March 2012, 11:17 AM
دلیل عدم استفاده از آرم کیا بر روی پراید خرید حق تولید پراید از کیا بود نه گازسوز شدن[/QUOTE]

من هم ميدونم كه حق توليد پرايد را خريدند ولي منظورم اين بود كه تاوقتي پرايد تحت ليسانس كيابود اونا اجازه گازسوز شدن را به سايپا ندادند همانطور كه قبلا هم خبري درخصوص ارائه ريو گازسوز توسط سايپا منتشر شد كه با توجه به عدم موافقت كيا تا روز آخر اين اتفاق نيافتاد

amingh123
1 April 2012, 10:39 PM
سلام دوستان ...من بعد از گذشت 6000 هنوز سرویس اولیه نبردم////شانس ما خورد تو عید...البته صحبت کردم گفتن بیار ...
من باک ماشین رو تا خرخره پر کردم .....بعد گذشت 460 کیلومتر از اصفهان تا مرودشت استان فارس .... باک رو دوباره بنزین زدم تا خرخره...بماند که با کلی هوا شل کن سفت کن باک و ساعت 2 ظهر .... 27 لیتر جا شد...که اگه اشتباه نکم میشه صدی 5.8 لیتر....سرعت 110 120 100 بود همش... 330 کیلومتر از این پمپ بنزین تا شهر بوشهر هم بازم 27 جا دادم تو باک شهر بوشهر ... بماند که شیراز ترافیک بود... جاده بوشهر هم تو عید اینه جاده چالوس. پر پیچ و خم ...یبار رو به بالا یبار پایین.... 120 کیلو متر هم با کولر رفتیم ...دنده همش 3 4 ...ترمز فراون ....که فکر کنم صدی 8.5 میشه...که خوبه بنظرم....برگشته هم بازم با 27 لیتر از بوشهر تا شیراز البته همش سربالایی ...دنده 3.2.4 ...شد صدی 8.8 ....بنظرم این ریو سال 90 خوب سوزونده.....من که راضیم ..ازش..راستی امپر باکشم چون همش 27 لیترمیزدم ...خط امپرش درست بود

arash_2006
15 April 2012, 10:39 AM
1100 کیلومتر جاده، سرعت تقریبا ثابت 110، مصرف 5.8 در صد کیلومتر:icon_cool
کارکرد ماشین حدود 60000 کیلومتر
جاده مشهد- تهران حدود 900 کیلومتر و 200 کیلومتر هم صبح ها در ترافیک اتوبان همت تهران:icon_eek:
مصرف کلی رو هم هنوز محاسبه نکردم انشاءالله بعد از اینکه باک رو پر کردم و حساب کردم میانگین رو اعلام میکنم!
موفق باشید

amingh123
20 April 2012, 12:13 PM
سلام ..عجیبه میگید مصرف بالاست ....
ریو من ماله اذر 90//// مصرف جاده 5.8 ....شهری هم امروز دقیق گرفتم ...روش که میگن باک تا خرخره پر.....515 کیلومتر شهری باک دوباره پر 34 لیتر تا خرخره .....میشه
... 6.6
من که راضیم...مرتب فیلترو تمیز کنید...بعد چند بار بخرید

saeed-ge
21 April 2012, 11:14 AM
سلام ..عجیبه میگید مصرف بالاست ....
ریو من ماله اذر 90//// مصرف جاده 5.8 ....شهری هم امروز دقیق گرفتم ...روش که میگن باک تا خرخره پر.....515 کیلومتر شهری باک دوباره پر 34 لیتر تا خرخره .....میشه
... 6.6
من که راضیم...مرتب فیلترو تمیز کنید...بعد چند بار بخرید

با سلام
به نظر مي رسد نحوه رانندگي بسيار در مصرف ثبت شده توسط دوستان موثر باشد. به ترتيبي كه دوست عزيزمون اشاره كردن مصرف شهري حدود 1.2 ليتر در صد كيلومتر كمتر از ميزان اعلام شده توسط كارخانه سازنده بدست آمده است. لطفا نحوه رانندگي(دور موتور در هر دنده و متوسط سرعت حركت در شهر و اينكه بالاي 60 كيلومتر در ساعت هم مي توانيد حركت كنيد و يا نه ) را هم جهت راهنمايي سايرين مطرح بفرماييد. البته به نظر مي رسد در خارج شهر اعداد ذكر شده توسط دوستان تقريبا همخواني بيشتري با هم دارد و با اعداد كارخانه هم درست در مي آيد.

amingh123
21 April 2012, 09:27 PM
من احساس میکنم شما یکم ریاضی کار کن جا کار رو باک بنزین..
......
صبح ها بنزین میزنم.....هم پر گاز هم اروم

یه تناسب عددی دیگه کاری داره آخه....................34/515 = ؟/100

amingh123
21 April 2012, 09:31 PM
در ضمن من چون اصفهان رو میبینم بزرگراه و شهر ...ترکیب کردم....60 به 40 درصد بوده....

amingh123
22 April 2012, 03:39 PM
مسیرو میگم واسه اصفهانیا خودشون حساب کنن

ترافیک صبح بزرگراه میثمی..خرازی ..اما خمینی تا شاهین شهر.....
+ مسیر های شهری ......انقلاب ...طالقانی ...کشاورز...که ترافیکش همیشه هست......

saeed-ge
7 May 2012, 07:42 AM
سلام
هفته پيش بعد از حدود 20 ماه از خريد ماشين بالاخره فرصتي شد تا به يك مسافرت 2500 كيلومتري برم و براي اولين بار مصرف جاده ماشين را اندازه بگيرم. در شروع مسافرت كيلومتر ماشين 15200 بود. مسير حركت هم شهرهاي اصفهان-سلفچگان-بويين زهرا-قزوين- رشت-بندر انزلي-آستارا-اردبيل-سرعين-خلخال-زنجان-ابهر-قزوين-تهران-قم -اصفهان بود. در اين مسير حدود 500-600 كيلومتر در داخل شهرهاي تهران-اصفهان-قزوين و انزلي طي شد و باقي جاده. سرعت در آزاد راه ها حدود 100 تا 120 و در باقي راه ها در حد مجاز(حدود 80) بود. در حدود 70 درصد از مسير (چه جاده و چه شهري ) كولر روشن بود.كل مصرف بنزين ماشين 6.49 ليتر در هر 100 كيلومتر بدست آمد.
با توجه به اينكه بخشي از مسير جاده كوهستاني (از آستارا و گردنه حيران تا خلخال و سرچم و رسيدن به آزادراه زنجان-تهران) و قسمتي از مسير در جاده هاي شمال (از رشت تا آستارا) و سرعت گيرهاي بسيار بد و زياد در فواصل كم شمال بود و بخشي از مسير هم از داخل شهرهاي شمالي ميگذشت و ترافيك هم بعضا كلافه كننده بود و همين طور با توجه به اينكه حدود 400 كيلومتر از طي مسير شهري كه گفتم در اصفهان و شامل خيابانهاي شلوغي مانند چهارباغ در ساعات 4-5 بعد از ظهر و 7-9 شب بود. (البته بخشي از مسير شهري در اصفهان هم از بزرگراه هايي مي گذشت كه مي توانستم سرعت را تا 80 هم برسانم) اين مصرف براي من منطقي به نظر مي رسد. با توجه به تجارب بدست آمده در مدتي كه ريو داشته ام به چند نكته ذيل مي توانم اشاره كنم:
1- در صورتي كه مصرف جاده را اندازه گيري كنيد (باسرعت حدود 90 تا 120) قطعا مصرف كمتر از 6 ليتر در 100 كيلومتر بدست خواهد آمد.
2- اگر در داخل شهرهاي بزرگ (تهران- اصفهان- مشهد و...) رانندگي كنيد مصرفي حدود 7 ليتر در 100 كيلومتر را بدست خواهيد آورد.(در اين شهرها بدون اينكه خود متوجه باشيد قسمت عمده مسير از لحاظ تعداد كيلومتر در بزرگراه هايي است كه امكان طي مسير در آنها با سرعت 80 فراهم مي باشد.البته هرچه مسير شما به بيشتر به بند 1 نزديك باشد مصرف كمتر و هرچه به بند 3 نزديكتر گردد مصرف بيشتر از 7 ميشود)
3-اگر در شهر هاي كوچك (مثل شهرهاي شمالي كشور و يا شهرهاي كوهستاني) زندگي ميكنيد و مسيرهاي رفت و آمد شما در هر كورس كمتر از 10 كيلومتر است و از بزرگراهي عبور نميكنيد كه سرعت را بالاي 60 برسانيد مصرف حدود 9.5 تا 10 ليتر در 100 كيلومتر را بدست خواهيد آورد. ضمنا در زمستان و هواي بسيار سرد و هفته هاي برفي مصرف به اندازه يك تا 1.5 ليتر به مصرف افزوده خواهد شد.
4- ميزان افزايش مصرف در بزرگراه ها به دليل استفاده از كولر چندان محسوس نيست. ضمنا در بزرگراه ها و سرعت هاي بالاي 80 كيلومتر در ساعت افت شتاب و كشش محسوسي به دليل استفاده از كولر ايجاد نمي شود ولي در داخل شهر و سرعت زير 60 تاثير كولر بر ماشين محسوس ولي قابل قبول است.
5- مصرف ريو از زمان صفر كيلومتري تا الان كه حدود 17700 كيلومتر رانندگي كرده ام كاهش قابل توجهي حداقل در شهر نداشته است (سرويسها كاملا به موقع و تعويض كليه فيلترها به موقع و قبل از زمان مجاز انجام شده)
با توجه به موارد مطرح شده و با توجه به اينكه اغلب من در محدوده بند 3 فوق الذكر رانندگي مي كنم، و مصرف شهري من اغلب به 9.6 مي رسد قبل از مسافرت اخير مصرف ماشين خودم را بسيار بيشتر از آنچه دوستان ديگر بيان مي كردند احساس مي كردم، اما با توجه به مصرف ماشين در مسافرت اخير مطمئن شدم كه مصرف من كاملا عادي و ماشين (همانطور كه در سرويس هاي دوره اي هم تعميركاران اشاره كرده بودند) كاملا سالم است و درست كار مي كند. اميدوارم اين تجربه براي ساير دوستان هم مفيد باشد.