PDA

View Full Version : نقش لاستیک در ایمنی اتومبیل شما

XELTEK
11 October 2008, 01:51 AM
درود به تمام دوستان گل خودم

امروز برای من یه اتفاقی به وجود امد که الان کاملا" به لطف خداست که دارم این مطلب رو مینویسم برای شما

مگر نه باید الان اون دنیا میبودم !

ظهر ساعت 2 3 بود از بزرگراه مدرس داشتم به سمت بالا میومدم ، اتوبان هم خلوت بود و همه هم داشتن شیطونی میکردن ( البته همه ی همه هم نه هاااا ) فقط بعضیا

یه آن جو منو هم گرفت و من هم به اون شیطون ها اضافه شدم ! ( اولین اشتباه )

ماشین من سیلو هست و خبر دارید حتما" که ته ماشین راحت در میره ! ( به علت کلاس ماشین )

ماشینی که من باهاش داشتم کل کل میکردم یه ریو بود که با فاصله زیادی عقب موند

در اون حال بودم که یه زانتیا اومد جلوم و علامت داد ! منم گفتم برم دیگه ! نه من اونو میشناسم نه اون منو ( دومین اشتباه )

تقریبا" از خروجی مدرس به همت ما با هم بودیم

ترافیک همت هم به مدرس اضافه شد و من و اون هنوز مشغول بودیم ( سومین اشتباه )

زیر پل میرداماد ترافیک کمی متراکم تر شد ولی من هنوز داشتم میرفتم ( چهارمین اشتباه )

جلوی هر کی که میپیچیدم یه نور بالا و یه بوق حوالم میکرد ( اولین تبعات این کار )

دقیقا" رو به روی ظفر بودم یه نیگاه به اینم کردم و خواستم از لاین دوم برم تو لاین سبقت که دیدم یه صدای بوق ممتد منو به حال خودم اورد

نگو یه 206 تو لاین سبقت بوده و من ندیدمش ( چون تو نقطه کور اینه من بوده ( اینه سیلو مقعر محدب نیست ( اینم پنجمین تبعات اون و مهمترینش ( تا حالا چهار تا پرانتز ندیده بودید تو هم مگه نه ؟؟ ) ) ) )

( من لاستیک اتومبیلم سومیتوموی اصل ژاپنی هست با سایز 13 / 60 / 205 )

من برای جلوگیری از تصادف خیلیی سریع فرمونم رو به سمت راست چرخوندم و خوشبختانه تا اینجاش مشکلی پیش نیومد !

تو مسیر خودم که بودم دیدم پشت ماشینم برای اولین بار در طول این 7 سال که این ماشین رو داشتیم داره در میره !
هر 4 طرف هم پر ماشین !شما بودید چه میکردید ؟

با جهت چرخش پشت ماشین منم فرمون رو به همون سمت میچرخونم و گاز میدادم ! منتها یه آن دندمو یک دونه سنگین کردم ( سه رو اوردم رو دو ) !

به لطف وجود لاستیکها مرغوب خیلی زود تونستم بعد از 6 7 بار اور استیر و اندر استیر شدن ماشین رو جمع کنم !

من مهمترین عامل تو این ماجرا که نه تصادفی شد نه اتفاقی افتاد خوب بودن لاستیک ها رو شرط میدونم !

دوم مهارتم که طی این مدت بدست اوردم ! و سوم اینکه تمام هواسم رو راه بود ! و اخر و مهمترین دلیلش این بود که دو دست فرمون رو گرفته بودم !

بعد از اون اتفاق مثل ادم راهمو رفتم دیگه سبقت و بد رفتن روگذاشتم تا نزدیکیای خونه تو کوچه خلوت متوجه شدم صدای تق تق از موتورم میاد ( داغ کردن موتور اونم خیلی زیاد ) ( ششمین تبعاتش )

خونه که رسیدم در کاپوت رو باز کردم تا آبش رو چک کنم و یکم خنکش کنم دیدم :icon_mrgr از یه جای نا معلوم روغن زده بیرون و همه جا روغنی شده ! ( هفتمین تبعاتش )

به خاطر یک هوس ادم تو رانندگی خیلی چیزها رو میبازه !

خدا رو شکر که چند ماه پیش موقعی که داشتم لاستیک میخریدم دست از خساست برداشتم و لاستیک خوب خردیم

اگر لاستیکای آشغال مثل بارز یا کویر میگرفتم شرط میبندم الان زنده نبودم !

شما رو به خدا اگه لاستیک ایرانی و باریک دارید دست به ریسک نزنید و حتما" لاستیک هارو یکم پهنتر بگیریو یه لاستیک خوب رو ماشینتون داشته باشید تا جونتون در امان باشه

مهمترین مسئله ایمنی حتی قبل از ترمز از نظر من لاستیکه !
:icon_cool
روی لاستیکاتون حساس باشید و هر دو روز بازدید کنیدشون تا یه وقت موردی واسه شما عزیزان پیش نیاد

دوستتون دارم :icon_wink

بخشید وقتتون رو گرفتم ! :icon_excl

Raminium2001
11 October 2008, 09:09 PM
همونطور که گفتی لاستیک خیلی مهمه (لاستیک بعد از سیستم ترمز، مهمترین عامل ایمنی خودروست). از تاثیر لاستیک بگذریم، کارت خیلی عجیب بود... بابا کل کل چه فایده ای داره؟ اونم کل کلی که با جون آدم بازی کنه. در ثانی، سیلو رو چه به کل زانتیا؟
XELTEK (http://www.phalls.com/member.php?u=30070) جان، پیگیر اون روغن بشو، ممکنه خدای نکرده پیستون خورد کرده باشی (با توجه به فشاری که به ماشین امده و داغ کردن، بعید نیست این اتفاق افتاده باشه)

XELTEK
12 October 2008, 12:28 AM
همونطور که گفتی لاستیک خیلی مهمه (لاستیک بعد از سیستم ترمز، مهمترین عامل ایمنی خودروست). از تاثیر لاستیک بگذریم، کارت خیلی عجیب بود... بابا کل کل چه فایده ای داره؟ اونم کل کلی که با جون آدم بازی کنه. در ثانی، سیلو رو چه به کل زانتیا؟
XELTEK (http://www.phalls.com/member.php?u=30070) جان، پیگیر اون روغن بشو، ممکنه خدای نکرده پیستون خورد کرده باشی (با توجه به فشاری که به ماشین امده و داغ کردن، بعید نیست این اتفاق افتاده باشه)

ممنون Raminium2001 عزیز و دوست داشتنی ! پیام هستم !

من حقیقتش لاستیک رو قبل از ترمز میدونم در تاثیرش روی ایمنی

خودمم بعدش وحشت کردم اما جوونیم و خام

تو کلمون باد هست دیگه

کل کل فقط واسه تخلیه هیجان من انجام دادم

اینم بگم زانتیا رو گرفتمش اخر سر ! دنده بد داد منم گرفتمش :icon_arro:icon_arro

اما در مورد اون روغنه

من بعد از اون واقعه صدای تق تق داشتم که اونم از سیلندر 2 از سمت راست میومد که اونم بادامی سوپاپش خرابه

ولی روغن از ناحیه لوله چک اویل زده بود بیرون

اامروز هم تق تق رو نداشتم !

هنوزم ممکنه پیستون رفته باشه ؟

Warrior--
12 October 2008, 04:56 PM
آقا چی کار کردی!!!!! :icon_twis
خدا رحمت کرده!
من هم یک نصیحت پدر بزگانه می خواهم به شما دوست خوبم بکنم و آن این است که هیچ وقت در خیابان کورس نگذارید و کل کل نکنید!
من یک چیزی درباره ی خودم می گویم:
من خودم خیلی حوس دارم تمام این کار ها را بکنم ولی وقتی می بینم پیست وجود دارد اصلا دلم نمی خواهد جان و اعضای بدنم را در خیابان از دست بدهم! :icon_mad:
من با اینکه هم تازا گواهینامه گرفتم و هم بسیار از شما ممکن است جوان تر باشم ولی واقعا حس می کنم پیست و مسابقات آزاد اتومبیل رانی را برای این گذاشته اند که من و شما ی جوان و گل باعث مصیبت های بسیار وحشتناک(واقعا فکرش را کنید!!!) نشویم و به قول معروف عقده های خودمان را در مکان درست(پیست) خالی کنیم.
با اینکه پیست هم دردسر ها و خطر های خودش را دارد ولی اصلا به اندازه ی آن کار ها در خیابان خطرناک نیست.

این هم از نصیحت پدربزرگانه ی من :icon_neut
امیدوارم همه ی جوان ها و دوستان گل و خوبم در اینجا واقعا به این حرف گوش دهند و باعث یک عمر پشیمانی برای خود, مردم!!!!(:icon_redf) و خانواده نشوند. :icon_excl

hosseinabd
10 January 2009, 04:41 AM
شرایط لاستیک خوب رو میشه برامون بنویسی؟
من چند وقت هست دنبال لاستیک خوب هستم حالا که توی ایمنی اینقدر تاثیر داره میشه راهنمایی کنی؟

تك سوار
7 February 2010, 01:05 AM
لاستيكها انواع مختلفي دارن كه معمولا با توجه به نوع محيطي كه رانندگي مي كنيد يا شرايط جاده مربوط ميشه و خلاصه عبارتند از:

لاستيكهاي معمولي كه روي اكثر ماشينا ارائه ميدن همون لاستيكاي summer هستن كه مختص استفاده در تابستان و يا شرايط جاده خشك و باراني هستند و معمولا تعداد شيارهاي عمودي زياد نشوندهنده لاستيك براي منطقه بارونيه

لاستيكهاي مختص محيط لغزنده داراي گلهاي درشت يا عاجهاي برجسته هستند و معمولا زاويه شيارهاي لاستيك رو به بيرونه تا برف و گل رو به بيرون هدايت كنه.براي مناطق يخزده هم لاستيكهاي يخ شكن هستند كه معمولا روي اونا تيكه هاي فلزي ريزي براي ايجاد اصطكاك با سطح وجود داره

لاستيكهاي 4فصل معمول چند رديف مختلف با گلهاي مختلف دارن و در صورتي براي برف و گل مناسبن كه عبارت MS روش نوشته شده باشه.نوعي لاستيك 4فصل اولتراپرفورمنس هم وجود دارن كه تكنولوژي ساخت پيچيده اي دارن و براي محيطهاي مختلف (بصورت محدود)كارايي دارن

كلا لاستيك بايد بتونه اصطكاك مناسب براي عبور پايدار از محيط رو فراهم كنه (نه كمتر و نه بيشتر) و مهمترين خصيصه براي چنين عبوري داشتن لاستيكهاي مناسب اون محيطه

mmm2007
16 January 2011, 10:51 PM
با سلام
در مورد لاستیکهای چهار فصل : در حال حاضر چه برندی بهتر هستش برای خرید . و امکانش هست که توضیحات بیشتری به همراه عکس بگذارید .
جهت اطلاع برای مزدا3 نیو میخوام

با تشکر