PDA

View Full Version : سئوال در مورد ترانس

john123
27 August 2008, 10:25 PM
با سلام ،
يك سئوال در مورد ترانس از دوستاني كه در اين زمينه اطلاعاتي دارند:
من يك UPS دارم ، زماني كه برق ورودي از حد مجاز آن تجاوز و يا كاهش مي يابد به باتري سئوييچ مي كند.(مثلاً بعضي وقت ها كه كولر آبي را روشن مي كنم به دليل افت و تغيير زياد ولتاژ و جريان براي چند لحضه به باتري سوييچ مي كند)

حالا من مي خواهم يك ترانس فاراتل براي ورودي يك واحد آپارتمان تهيه كنم
(مدل AVR25C ، آدرس: http://www.faratel.com/products/avr.cfm?name=avr25c)
سئوال من اين است كه در چنين مواقعي برخورد ترانس به چه نحو است،در حالي كه ترانس ديگر باتري ندارد كه به آن سوييچ كند و در ضمن با وجود مدار تاخير در آن اگر قرار باشد برق خروجي را هر بار قطع كند در اين صورت بشدت با مشكل مواجه ميشود(چون مدار تاخير چند دقيقه برق را عبور نمي دهد)
(من از شركت فاراتل سئوال كردم مي گفت استابلايزر UPS حساسيت بيشتري دارد ، البته به نظر منطقي نيست)
در ضمن من اين ترانس را مي خواهم در جايي نصب كنم كه نوسانات زيادي دارد به حدي كه تاثير آن در لامپ هاي روشن قابل مشاهده است(البته نه در همه روز)، آيا با نصب اين ترانس اين نوسانات حل مي شود و ديگر در لامپ ها قابل مشاهده نيست؟
با تشكر از پاسخ هاي فني

john123
29 August 2008, 05:37 PM
با سلام ؛
كسي از دوستان الكترونيكي در اين زمينه اطلاعاتي ندارد؟

Glimpser
29 August 2008, 05:57 PM
معمولا تا یک محدوده خاصی از تغییر ولتاژ را اصلاح میکنند اینکه شما گذاشتی بین 155 تا 260 ورودی را برای شما خروجی 220 میده که با 5% خطا میشه بین 210 تا 230 ولت خروجی حالا اگر از 155 کمتر یا از 260 بیشتر بشه قطع میکنه

من اینکاره نیستم ولی فکر میکنم باید ببینی مشکل برق منزل شما از چه چیزی است ولتاژ مشکل داره یا امپر اگر مشکل ولتاژ باشه این دستگاه حل میکنه ولی امپر را نمیدونم

john123
29 August 2008, 06:44 PM
با سلام ،
به چه نحو مي توان فهميد كه مشكل از ولتاژ است يا آمپر؟

john123
29 August 2008, 06:53 PM
در ضمن حتي اگر مشكل از آمپر باشه مگر نه اينكه ولتاژ و آمپر با هم رابطه دارند
آيا با اصلاح ولتاژ توسط ترانس مشكل امپر حل نمي شود؟

john123
29 August 2008, 07:04 PM
امروز يك دستگاه UPS گذاشتم و با نرم افزاري كه به آن متصل مي شد مانيتور كردم(مقدار ولتاژ و فركانس ورودي)
بعضي وقت ها به باتري سوييچ مي كرد آن لحظات رو بررسي كردم ديدم كه تغيير ولتاژ در آن تايم ها خيلي زياد نيست ولي به باتري سوييچ كرده، در صورتي كه در تهران با ولتاژ هاي كمتر از اين هم به باتري سوييچ نمي كند و فقط تقويت ولتاژ انجام مي دهد.
حالا لطفا دوستان راهنمايي كنند كه مشكل كجاست؟

Farbod.E
29 August 2008, 08:00 PM
دوست گرامی ترانسی که شما قصد دارید از آن استفاده کنید در حقیقت یک اتوترانس است .
اتو ترانس دارای ولتاژ اولیه متغیر و ولتاژ ثانویه ثابت است . لذا در هنگام استفاده هیچ گونه سوئیچینگ و یا تریپی را احساس نخواهید کرد

john123
29 August 2008, 08:27 PM
با تشكر از پاسخ شما ،
لطفاً جواب سئوال هاي قبلي رو هم بفرماييد

fafal
29 August 2008, 10:47 PM
حقیقت من درست متوجه نشدم منظورتون رو
روشن کردن و سایل پرمصرف باعث افزایش جریان و افت ولتاژ میشن
حالا یو پی اس میزان جریان اضافی رو ار باطری میکشه و لی استبلایزر تب ترانس رو الکترونیکی جابجا میکنه تا افت ولتاژ احساس نشه
در ضمن یو پس اس افت سر خط رو تو حالت مستقیم جبران نمیکنه
ولی ترانس ولتاژ رو هم اصلاح میکنه

blackworm
29 August 2008, 11:07 PM
دوست عزیز فربود درست میگن در حقیقت این سیستمها که قدیمی هم هستند و تو ایران شاید بالغ بر 15 ساله که من استفاده می کنم و انحصارا (سابق) دست فاراتل بود . در حقیقت یه جور اتو ترانسه ولی تو نصل های جدید بهتره به یک منبع سوئیچ که اتوماتیک باشه تشبیه کرد . البته نه دقیقا . ببین دوست گلم یه ترانس با تعدادی تپ خروجی که یه رگولاتور سر راهشه و با سنس کردن و فرمان به رله تپ رو تعئیض می کنه و باعپ افزایش یا کاهش در محدوده رنج معینی میشه .
حالا نمی دونم سوالتون پاسخ داده شد یا نه اگه لازم بود بگید فنی تر و تخصصی تر جواب بدم

blackworm
29 August 2008, 11:08 PM
البته فراموش کردم بگم من دقیقا دیتیل ترانستون رو نخوندم به خاطر وقت کم ولی پیشنهادم اینه که برای کل خونه جواب مطلوبی نداره مگه در نمونه های جدید تغییراتی داده شده باشه چک می کنم بعدا خدمتون عرض می کنم .

blackworm
29 August 2008, 11:14 PM
در مورد این بخش هم که فرمودید نوسانات بالایی دارید این ترانس مشکل شما رو حل نمی کنه چون با تغییر در روشنایی تحقیقا باید خطایی بالای 10-15% داشته باشید که فقط UPS باطری دار نه رگولار می تونه مشکلتون تو حل کنه . ولی چنین تغییراتی از نظر شبکه در این حدد معقول نیست و ایراد رو باید جستجو کرد اگه از خط دریافتی و محل اطلاعات بیشتری بدید شاید بشه چیزایی فهمید چند امکان وجود داره که با توضیحات بیشتر شما میشه وجودشون رو بررسی کرد

john123
29 August 2008, 11:16 PM
باسلام ،
UPS در واقع يك ترانس با امكان تغذيه جانبي و ثانويه(باتري) است.
منظور از سر خط همان ولتاژ ورودي است؟
در ضمن اين اتفاقات بدون روشن كردن وسايل پر مصرف رخ مي دهد