PDA

View Full Version : روش درست و قانونی نقل و انتقال خودرو (خرید و فروش اتومبیل)

pouya_yz
11 June 2008, 10:57 PM
دوستان سلام .

خرید و فروش اتومبیل و معامله خودرو مقوله ای است که هریک از ما هر چند سال یکبار و یا حتی سالی چند بار با آن مواجه می شویم و همه ما سابقه معامله اتومبیل داریم لذا با توجه به رویه های مختلفی که در انجام معامله خودرو در بنگاه های اتومبیل و به وسیله دلالها و بعضا دفاتر اسناد رسمی انجام می شود که بعضا کج راهه میباشد و برای فروشنده و یا خریدار ایجاد زحمت و درد سر می نماید تصمیم گرفتم با توجه به شغلم و اطلاعاتی که در این زمینه دارم روش صحیح انتقال خودرو را برای دوستان بیان کنم :

با توجه به ماده 20 ائین نامه راهنمایی و رانندگی که مورد توافق اداره راهنمایی و رانندگی و کانون سردفتران و دفتریاران قرار گرفته فروشنده و خریدار باید جهت ثبت انتقال اتومبیل موارد و مراحل زیر را انجام دهند :

1- اخذ برگه معاینه فنی خودرو از مراکز مربوطه .

2- اخذ مفاصاحساب عوارض سالیانه خودرو از یکی از مناطق شهرداری .

3- مراجعه فروشنده و خریدار به همراه اتومبیل مورد معامله به یکی از مراکز تعویض پلاک .

4- اخذ برگه خلافی خودرو در همان مرکز تعویض پلاک .

5- انجام تشریفات مربوطه در مرکز تعویض پلاک که نهایتا به صدور شناسنامه جدید خودرو (برگ سبز) بنام خریدار و صدور برگه تائیدیه نقل و انتقال خودرو می انجامد .

6- مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی جهت ثبت انتقال و انجام معامله .

سایر مدارک مورد نیاز برای راهنمایی و رانندگی : سند کمپانی - بنچاق خریداری - وکالتنامه (در صورت وجود) - سند اتومبیل (برگ سبز یا اسناد قدیمی) - کارت اتومبیل - شناسنامه - کارت ملی - کارت نظام وظیفه آقایان متولد 1338 و به بعد

مدارک مورد نیاز برای دفترخانه : بنچاق خریداری - وکالتنامه (در صورت وجود) - شناسنامه خودرو (برگ سبز) - تائیدیه نقل و انتقال خودرو (صادره توسط مرکز تعویض پلاک) - کارت سوخت - مفاصاحساب عوارض سالیانه خودرو از شهرداری - شناسنامه - کارت ملی - کارت نظام وظیفه آقایان متولد 1338 و به بعد .

توجه داشته باشید این روال صحیح انتقال سند یک خودرو میباشد . هر روش دیگری غیر قانونی بوده و مورد تائید مراجع رسمی نمی باشد .

تائیدیه نقل و انتقال خودرو صادره توسط اداره راهنمایی و رانندگی جهت مراجعه به دفترخانه و ثبت معامله به مدت 2 ماه دارای اعتبار میباشد .

benyamilan
12 June 2008, 12:46 AM
دو تا چیز هست که لازم دونستم اشاره کنم بهشون
یکی اینکه داشتن اون تاییدیه نقل و انتقال خودرو و کارت سوخت برای ثبت سند الزامی نیست.
دیگری اینکه واسه هیچکدوم از خودروهای عمومی و باری عوارض شهرداری لازم نیست.

pouya_yz
12 June 2008, 03:16 PM
عرض شود که برای تنظیم سند وکالت نه کارت سوخت لازمه و نه تائیدیه نقل و انتقال .

ولی برای ثبت سند قطعی نه تنها تائیدیه نقل و انتقال اجباریه بلکه اخذ کپی از کارت سوخت و نوشتن شماره آن در سند نیز الزامی است . حالا بعضی از دفترداران ضمن سند مسئولیت موجود بودن یا نبودن کارت سوخت را به عهده خریدار می گذارند و اقدام به تنظیم سند می کنند یا اصلا این مورد را به مسئولیت خودشون رعایت نمی کنند و سند قطعی را تنظیم می کنند . ولی در مورد تائیدیه انتقال شک نکنید !

در مورد ماشینهای باری و عمومی نه تنها باید مفاصاحساب عوارض سالیانه شهرداری توسط دفترخانه اخذ بشه بلکه فروشنده باید به اداره دارایی مراجعه کنه و مالیات مشاغل را نیز پرداخت و گواهی پرداخت مالیات را برای تنظیم سند قطعی تسلیم دفترخانه نماید .

benyamilan
12 June 2008, 11:18 PM
عزیز دل مگه شغل شما چیه که اینا رو میفرمائید
من خودم بابام سردفتره و خودمم اونجا کار میکنم
اولاً که برای هیچ ماشین باری و عمومی مثل وانت ها عوارض شهرداری دریافت نمیشه
اگه اونجوری نبود که الان دفترخونه ما رو شهرداری خیلی وقت پیش پلمپ کرده بود
مشاغل رو هم تو سند نوشته میشه بر عهده خریدار است و میتواند از فروشنده مطالبه نماید.
کارت سوخت هم نوشته میشه توسط خریدار به فروشنده تحویل و مسئولیتشو خریدار برعهده گرفت
در مورد برگه نقل و انتقالم اصرار بر اینه که باشه حالا اگه نبود کپی برگ سبز قدیم و برگ سبز جدید به تنهائی کفاف میکنه

pouya_yz
12 June 2008, 11:55 PM
خواب اگر پدر شما سردفتره و شما هم در دفتر کار می کنید و :

1- برای ماشینهای باری و عمومی عوارض سالیانه شهرداری دریافت نمی کنید .

2- برای ماشینهای باری و عمومی مالیات مشاغل دریافت نمی کنید و مسئولیت آن را بر عهده خریدار می گذارید.

3- برای نقل و انتقال قطعی کپی برگ سبز قدیم و جدید را به جای تائیدیه نقل و انتقال قبول می کنید .

اولا بفرمائید بر اساس کدام یک از بخشنامه ها و قانونهای شهرداری - دارایی - راهنمایی و رانندگی - سازمان ثبت این کارها را انجام می دهید تا ما هم یاد بگیریم ؟!

ثانیا من این تاپیک را زدم تا فروشنده و خریدار اول وظایف "قانونی" خودشان را بدانند بعد اگر تصمیم داشتند تا به بعضی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند تا با هریک از شرایطی که در زیر عرض می کنم سند بزنند بدانند که خلاف و بر خلاف مقررات عمل کرده و مسئولیت عواقب آن با خوشان است ضمنا در مورد تخلفات دفترخانه ها فقط همین را عرض می کنم که بعنوان مثال ممکن است که من روزی 4 بار چراغ قرمز را رد کنم و کسی هم متوجه نشه ولی حتی اگر بعد از یکسال فقط یک دفعه هم به دام بیفتم و جریمه بشم همین کافی است !

قابل توجه فروشنده ها و خریداران که بعضی دفاتر با شرایط زیر اقدام به تنظیم سند می کنند :

بدون عوارض سالیانه شهرداری - بدون گواهی مالیات مشاغل - بدون تائیدیه نقل و انتقال - بدون شناسنامه و کارت شناسائی - خالی نگه داشتن جای خریدار در دفتر - امضاء گرفتن سفید دفتر بدون نوشتن سند - امضاء شدن سند توسط فروشنده در یک روز و توسط خریدار در روز دیگری و بالعکس - بردن حسن بجای حسین به دفترخانه و غیره .

توجه کنید که برخی از این شرایطی که در بالا ذکر کردم ممکنه به نفع طرفین معامله باشه ولی هیچکدام منطبق با مقررات و قوانین موجود نبوده و تخلف فروشنده - خریدار و دفترخانه محرز و قابل پیگرد انتظامی توسط بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران - سازمان ثبت - دادگاه های عمومی و غیره میباشد .

ضمنا بنده خودم دفتریار اسناد رسمی با دهسال سابقه کار هستم .

اینجانب
13 June 2008, 09:14 AM
با تشکر از تاپیک خوبتون،
یک سوال داشتم:
اخیرا برای فروش یک ماشین مدل 80 بعد از مراجعه به نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و ثبت نقل و انتقال رفته بودیم دفترخانه. با توجه باینکه تا بحال عوارض سالیانه شهرداری این ماشین پرداخت نشده بود، اونجا به ما گفتند "اگر بخواهید خودتون بروید شهرداری، ازتون جریمه دیرکرد هم میگیرند. ولی اگر بما (دفترخانه) مستقیما بدهید دیگر جریمه نمیگیریم".
این جریانش چیه؟ آیا پرداخت از طریق دفترخانه بهمین نحو عواقبی برای طرفین ندارد؟
با تشکر مجدد

lovee_eshgh
13 June 2008, 09:42 AM
دوست عزیز بنده میخوام ماشینمو به عموم بفروشم !

آیا میشه ایشون تعویض پلاک را انجام بدهد ولی ماشینو سند نزنه ؟

benyamilan
13 June 2008, 02:22 PM
خواب اگر پدر شما سردفتره و شما هم در دفتر کار می کنید و :

1- برای ماشینهای باری و عمومی عوارض سالیانه شهرداری دریافت نمی کنید .

2- برای ماشینهای باری و عمومی مالیات مشاغل دریافت نمی کنید و مسئولیت آن را بر عهده خریدار می گذارید.

3- برای نقل و انتقال قطعی کپی برگ سبز قدیم و جدید را به جای تائیدیه نقل و انتقال قبول می کنید .

اولا بفرمائید بر اساس کدام یک از بخشنامه ها و قانونهای شهرداری - دارایی - راهنمایی و رانندگی - سازمان ثبت این کارها را انجام می دهید تا ما هم یاد بگیریم ؟!

ثانیا من این تاپیک را زدم تا فروشنده و خریدار اول وظایف "قانونی" خودشان را بدانند بعد اگر تصمیم داشتند تا به بعضی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنند تا با هریک از شرایطی که در زیر عرض می کنم سند بزنند بدانند که خلاف و بر خلاف مقررات عمل کرده و مسئولیت عواقب آن با خوشان است ضمنا در مورد تخلفات دفترخانه ها فقط همین را عرض می کنم که بعنوان مثال ممکن است که من روزی 4 بار چراغ قرمز را رد کنم و کسی هم متوجه نشه ولی حتی اگر بعد از یکسال فقط یک دفعه هم به دام بیفتم و جریمه بشم همین کافی است !

قابل توجه فروشنده ها و خریداران که بعضی دفاتر با شرایط زیر اقدام به تنظیم سند می کنند :

بدون عوارض سالیانه شهرداری - بدون گواهی مالیات مشاغل - بدون تائیدیه نقل و انتقال - بدون شناسنامه و کارت شناسائی - خالی نگه داشتن جای خریدار در دفتر - امضاء گرفتن سفید دفتر بدون نوشتن سند - امضاء شدن سند توسط فروشنده در یک روز و توسط خریدار در روز دیگری و بالعکس - بردن حسن بجای حسین به دفترخانه و غیره .

توجه کنید که برخی از این شرایطی که در بالا ذکر کردم ممکنه به نفع طرفین معامله باشه ولی هیچکدام منطبق با مقررات و قوانین موجود نبوده و تخلف فروشنده - خریدار و دفترخانه محرز و قابل پیگرد انتظامی توسط بازرسی کانون سردفتران و دفتریاران - سازمان ثبت - دادگاه های عمومی و غیره میباشد .

ضمنا بنده خودم دفتریار اسناد رسمی با دهسال سابقه کار هستم .

خب مطمئنا بین یک دفترخونه با یکی دیگه فرق هست
یکی هست تو وکالتنامه هم از موکل پایان خدمت میخواد و میگه اجباریه یکی هم نه سخت نمیگیره
در حالیکه بودن و نبودنش مهم نیست.
دفترخونه ها کاراشون سلیقه ای هست مطمئنا شما از اون سخت گیرا هستین که شاید آمار سندتون تو ماه بالای 100 تا هم نشه
دفترخونه باید در کنار رعایت قوانین طوری عمل کنه که ارباب رجوع رو از کارش بیکار نکنه
حالا جواب سوالای شما
1- تمام ماشینهای باری از عوارض شهرداری معافند نمیدونم شما این رو از روی کدوم قانون میفرمائین که باید حتما واریز بشه
اصلا وقتی یکی که وانت داره بفرستی شهرداری پسش میزنن میگن شهرداری واسه خودروهای وانتی و عمومی اصلا شامل نمیشه
این رو شک نکنین که سخت تو اشتباهین
2- گرفتن مشاغل اصلا برعهده دفترخانه نیست که بخوائیم ما مشاغل بگیریم.فقط هنگام امضای متعاملین ازشون میپرسیم در مورد مشاغل به تفاهم برسین که اونا خودشون حل میکنن فقط تو سند نوشته میشه که به خریدار تفهیم شد مه مشاغل برعهده ایشونه میتونه از فروشنده مطالبه کنه
3- الزام بر ایه که تائیدیه نقل و انتقال حتما باشه ولی اگه نباشه اصلا نمیتونه ایراد باشه چون کپی برگ سبز جدید و قدیم جای اونو میتونه بگیره
ما برای تمام کارهائی که قانون خاصی واسش وضع نشده و اختیاریه ابتدا با بازرسان ثبتی تماس میگیریم و پس از اطمینان از صحت کارمون رو انجام میدیم .:icon_cool

benyamilan
13 June 2008, 02:25 PM
با تشکر از تاپیک خوبتون،

یک سوال داشتم:
اخیرا برای فروش یک ماشین مدل 80 بعد از مراجعه به نیروی انتظامی برای تعویض پلاک و ثبت نقل و انتقال رفته بودیم دفترخانه. با توجه باینکه تا بحال عوارض سالیانه شهرداری این ماشین پرداخت نشده بود، اونجا به ما گفتند "اگر بخواهید خودتون بروید شهرداری، ازتون جریمه دیرکرد هم میگیرند. ولی اگر بما (دفترخانه) مستقیما بدهید دیگر جریمه نمیگیریم".
با تشکر مجدد

1- اصلا از وظایف دفترخانه نیست که بخواد عوارض شهرداری رو نقدی بگیره و خودش واریز کنه

2- عوارش شهرداری جریمه نداره ولی باید برای هر سال واریز بشه که اگه واریز نشه هنگام نقل و انتقال خودرو شهرداری همه اون سالهایی که عوارض ندادین رو ازتون میگیره

benyamilan
13 June 2008, 02:30 PM

اگه تعویض پلاک انجام بشه لازمش این هست که باید سند قطعی واسش نوشته بشه.
یک توصیه دارم : همیشه از فروش ماشین به یک نفر مطمئن بشید بعدش برید تعویض پلاک و الا خیلی از افرادی هستن که به خاطر تعویض پلاک بیجا دو بار هزینه های سند اعم از حق الثبت و حق التحریر و مالیات نقل و انتقال رو متقبل میشن
یه سوال ؟ شما که گفتید میخوائید ماشینتونو بفروشید دلیل اینکه نمیخوایید سند قطعی بزنید به اسمش چیه ؟

lovee_eshgh
13 June 2008, 06:11 PM
دوست عزیز عرض کردم چون ماشینو به عموم میخوام بفروشم ایشون میگه سند به نامه شما هم باشه عیب نداره و میخواد فعلا" هزینه سند نده !

و چون تو یه شهر دیگست میخواد تعویض پلاک کنه ! وگرنه پلاکم تعویض نمیکرد !

benyamilan
13 June 2008, 08:34 PM
دوست عزیز عرض کردم چون ماشینو به عموم میخوام بفروشم ایشون میگه سند به نامه شما هم باشه عیب نداره و میخواد فعلا" هزینه سند نده !

نه هیچ مشکلی نیست میتونه همچین کاری انجام بده .
فقط یه نکته مهم هست که اگه یه روزی بخواد ماشین رو بفروشه :
1- اگه تعویض پلاک نکنه و ماشین رو با پلاک و اسم شما سوار شه یکبار خرج سند رو پرداخت میکنه
2- ولی اگه الان بره به اسم خودش تعویض پلاک کنه هنگام فروش باید دو بار هزینه تنظیم سند رو پرداخت کنه چون یه بار باید به اسم خودش بزنه و یکبار دیگه به اسم طرف مقابل که میخواد بهش بفروشه ( حواستون به این دو تا باشه که ضرر نکنین)

ولی اگه اصرار داره که تعویض پلاک یه اسم خودش بکنه :
فقط شما باید به یکی از دفترخونه ها مراجعه کنید و یک وکالت تعویض پلاک به اسم عموتون بدین تا ایشون بتونن تو شهر خودشون بدون نیاز شما تعویض پلاک انجان بدن. هزینش هم 105250 ریال هست.:icon_surp
اگه اینکار رو انجان ندین باید شما خودتون حتما برید شهر عموتون و به همراه عموتون تعویض پلاک رو انجام بدین چون امضای شما هم نیاز هست.

lovee_eshgh
14 June 2008, 05:17 PM
خیلی ممنون عزیز !

عالی بود !

بفرمایید هزینه سند ماشینها واسه سال جاری به چه صورت است ؟

benyamilan
14 June 2008, 07:51 PM
خیلی ممنون عزیز !

عالی بود !

بفرمایید هزینه سند ماشینها واسه سال جاری به چه صورت است ؟

خواهش میکنم وظیفست ...

هزینه ماشین واسه هر خودروئی یه مبلغ بخصوصیه که از طرف دارائی اعلام میشه و قائده ی خاصی خاصی واسه محاسبه اون نداره
در ابتدای هر سال یه لیستی بیش از 100 صفحه ای به دفاتر اسناد رسمی ارسال میشه که هزینه ی نقل و انتقال همه ماشین ها تو اون لیست وجود داره و دفاتر موظفند از روی اون لیست هزینه انتقال سند رو حساب کنن.
و هزینه سند هر خوردو با توجه به مدل اون خودرو و گاز سوز بودن و نبودن اونا فرق داره.
حالا اگه راغب باشین مدل و نوع ماشینتون رو بفرمائید تا من هزینه ی نقل و انتقال اونو واستون دربیارم

pouya_yz
14 June 2008, 08:53 PM
با تشکر از تاپیک خوبتون،

یک سوال داشتم:
با تشکر مجدد

سلام دوست من . سوال بسیار خوبی کردید . با تصویب قانون تجمیع عوارض نحوه محاسبه و اخذ عوارض سالیانه خودرو کلا از چرخه دفاتر اسناد رسمی خارج شد به این دلیل که اگر شما عوارض سالیانه یک ماشین را در همان سال مربوطه پرداخت نکنید به ازاء هرماه تاخیر در پرداخت عوارض ماهیانه معادل 2 درصد جریمه دیرکرد به شما تعلق خواهد گرفت که نهایتا از شما وصول خواهد شد و علت خارج شدن وصول عوارض شهرداری از چرخه دفترخانه همین 2 درصد جریمه ماهیانه است .

حال اگر شما برای پرداخت عوارض به شهرداری مراجعه نکنید و در همان دفترخانه عوارض سالیانه شهرداری را پرداخت کنید بعد از هر مدتی (یکسال دو سال و غیره ) که برای اخذ مفاصاحساب عوارض سالیانه و گرفتن برچسب پرداخت عوارض که روی شیشه ماشین نصب می کنند اگر به شهرداری مراجعه کنید آن جریمه دیرکردی که دفترخانه محاسبه نکرده از شما وصول خواهد شد .

بعنوان مثال : شما اگر سه سال عوارض سالیانه را پرداخت نکنید و به دفترخانه مراجعه کنید و آنها عوارض را از شما وصول کنند و سند بنویسند در واقع شما فقط اصل عوارض را پرداخت کرده اید و 3 سال جریمه دیر کرد بدهکار هستید که بالاخره یک روز که گذرتان به شهردای افتاد از شما وصول خواهد شد به همین دلیل اصلا توصیه نمی کنم که غیر از شهرداری یا برخی بانکهای ملی که از طریق سیستم یکپارچه به هم متصل هستند و این امکان را دارند که اصل عوارض و جریمه دیرکرد را با هم محاسبه کنند در جای دیگری (دفترخانه ) عوارض سالیانه را پرداخت کنید .

pouya_yz
14 June 2008, 09:08 PM

ممنون از سوال خوبتون . دوستان دقت کنید وقتی که شما تعویض پلاک می کنید و شناسنامه خودرو (برگ سبز رنگ ) بنام خریدار جدید صادر می شود در واقع سوابق و کامپیوتر نیروی انتظامی بنام شما (خریدار) تغییر می کنه ولی مالکیت خودرو هنوز انتقال پیدا نکرده تا وقتیکه سند رسمی قطعی تنظیم کنید .

بعبارت دیگر با تعویض پلاک خودرو بنام خریدار نمی شود و تا وقتیکه سند قطعی تنظیم نشود فروشنده مالک قانونی اتومبیل خواهد بود .

و اما در مورد سوالتون شما می توانید بنام عمو تعویض پلاک بکنید ولی سند نزنید . اما اگر به نیت اینکه وقتی عموی شما ماشین را فروخت شما مستقیما بنام خریدار عموی خود سند بزنید . این شدنی و امکان پذیر نیست یعنی اول شما باید یک سند قطعی بنام عموی خود تنظیم کنید و بعد عموی شما بنام خریدار جدید سند تنظیم کند . مدعی این قضیه هم خود نیروی انتظامی - اداره ثبت جهت اخد حق الثبت و وزارت دارایی بلحاظ اخذ مالیات نقل و انتقال میباشد .

pouya_yz
14 June 2008, 09:15 PM
خب مطمئنا بین یک دفترخونه با یکی دیگه فرق هست
یکی هست تو وکالتنامه هم از موکل پایان خدمت میخواد و میگه اجباریه یکی هم نه سخت نمیگیره
در حالیکه بودن و نبودنش مهم نیست.
دفترخونه ها کاراشون سلیقه ای هست مطمئنا شما از اون سخت گیرا هستین که شاید آمار سندتون تو ماه بالای 100 تا هم نشه
دفترخونه باید در کنار رعایت قوانین طوری عمل کنه که ارباب رجوع رو از کارش بیکار نکنه
حالا جواب سوالای شما
1- تمام ماشینهای باری از عوارض شهرداری معافند نمیدونم شما این رو از روی کدوم قانون میفرمائین که باید حتما واریز بشه
اصلا وقتی یکی که وانت داره بفرستی شهرداری پسش میزنن میگن شهرداری واسه خودروهای وانتی و عمومی اصلا شامل نمیشه
این رو شک نکنین که سخت تو اشتباهین
2- گرفتن مشاغل اصلا برعهده دفترخانه نیست که بخوائیم ما مشاغل بگیریم.فقط هنگام امضای متعاملین ازشون میپرسیم در مورد مشاغل به تفاهم برسین که اونا خودشون حل میکنن فقط تو سند نوشته میشه که به خریدار تفهیم شد مه مشاغل برعهده ایشونه میتونه از فروشنده مطالبه کنه
3- الزام بر ایه که تائیدیه نقل و انتقال حتما باشه ولی اگه نباشه اصلا نمیتونه ایراد باشه چون کپی برگ سبز جدید و قدیم جای اونو میتونه بگیره
ما برای تمام کارهائی که قانون خاصی واسش وضع نشده و اختیاریه ابتدا با بازرسان ثبتی تماس میگیریم و پس از اطمینان از صحت کارمون رو انجام میدیم .:icon_cool

دوست عزیز کار دفترخانه ها سلیقه ای نیست و اتفاقا کاملا منطبق با مقررات و قوانین است مگر آنکه بعضی دفترخانه ها برای اینکه آمار سند شون به بالای 100 سند در ماه برسه اقدام به ارائه خدمات ویژه !!! بکنند .

ضمنا ممکنه یک دفترخانه مرده را هم از زیر خاک بکشه بیرون و برای اون سند بنویسه ! این که دلیل نمیشه همه این کار را بکنند.

benyamilan
14 June 2008, 10:35 PM
دوست عزیز کار دفترخانه ها سلیقه ای نیست و اتفاقا کاملا منطبق با مقررات و قوانین است مگر آنکه بعضی دفترخانه ها برای اینکه آمار سند شون به بالای 100 سند در ماه برسه اقدام به ارائه خدمات ویژه !!! بکنند .

ضمنا ممکنه یک دفترخانه مرده را هم از زیر خاک بکشه بیرون و برای اون سند بنویسه ! این که دلیل نمیشه همه این کار را بکنند.
شما برای اینکه واسه خودتون از بین حرفای من سوال طراحی کنید حرفای منو بد تعبیر میکنید.
من نگفتم کار غیرفانونی ...
پیشنهاد میکنم یه بار دیگه ارسال منو بخونید تا از این حرفا نزنید.
خیلی از چیزا هستن که یک دفترخونه ی کم سابقه نمیدونه مثلا ما مشتری داشتیم که اومده گفته رفتم یه دفترخونه دیگه گفت ما سند ماشین نمینیویسیم...!!!
این دلیل نمیشه که هیشکی ننویسه مطمئنا دفترخونه ی با سابقه و کم سابقه با هم فرق دارن
من تو ارسالم اشاره کرده تو اون مسائلی که ابهام وجود داره از طریق تماس با بازرسین ثبت اون ابهام واسمون برطرف میشه و سند رو میتونیم اونجوری بنویسیم در حالیکه خیلیا این زحمتو به خودشون نمیدن و خیلی سختگیرانه عمل میکنن .
ضمنا در مورد حرف زدنتون یه کوچولو تجدید نظر بفرمائید چون جمله آخر شما به عینه توهین بود دلیل نمیشه وقتی حرفی واسه جواب دادن نیست دست به این کارا بزنیم ...:icon_cool

pouya_yz
15 June 2008, 07:15 PM
دوست عزیز اشتباه نکن ! من در جمله آخرم به شما توهین نکردم بلکه منظورم معدود تعداد انگشت شمار دفاتری بود که با انجام کارهای عجیب و غریب باعث ریختن آبرو و احیانا بد نام شدن جامعه دفترخانه ها (من و شما) می شوند وگرنه در حدود مقررات اگر دفترخانه ها بتوانند کمکی به ارباب رجوع بکنند وظیفه انسانی خود را انجام داده اند.

خرج محضر (هزینه سند ) ماشین من پای چه کسی است ؟؟!!

دوستان طی سالها کار در دفترخانه بارها شاد بوده ام که طرفین معامله هنگام تنظیم سند اتومبیل در مورد پرداخت هزینه های قانونی دفترخانه با هم اختلاف نظر داشته اند و هریک به نوعی و با استدلالی (که شاید درست هم باشد) سعی دارد تا هزینه های دفتر را تماما یا قسمتی بر عهده طرف مقابل خود بیندازد .

و اما هزینه های یک سند اتومبیل چه هزینه هایی است ؟

اگر فرض را براین قرار دهیم که شما مفاصای عوارض سالیانه را خودتان از شهرداری یا یکی از شعب بانک ملی که توانایی محاسبه اصل و جریمه دیرکرد عوارض را دارند اخذ نموده اید دیگر هزینه های شما در دفترخانه تنها شامل سه مورد میباشد :

1- مالیات نقل و انتقال و خرج محضر شامل 2- حق الثبت و 3- حق التحریر

که توسط دفترخانه فیشهای مربوطه صادر میشود و شما زحمت پرداخت آن را به بانک ملی میکشید.

هزینه ها به عهده چه کسی است ؟

دوستان در حال حاضر برای پرداخت 3 مورد هزینه سند اتومبیل که در بالا ذکر آن شد دقیقا 3 روش توسط مردم عمل میشود که هرسه درست است :

1- قانونی 2- عرفی 3- توافقی

1- روش قانونی : دراین روش طبق قانون ثبت و بخشنامه ها و آراء وحدت رویه مربوطه مالیات نقل و انتقال بر عهده فروشنده و خرج محضر (حق الثبت + حق التحریر) نصف نصف به عهده فروشنده و خریدار است .

2- روش عرفی : دراین روش طبق عرف قدیمی نمایشگاه دارها هزینه ها شامل مالیات نقل و انتقال و خرج محضر کلا به عهده فروشنده است .

3- روش توافقی : دراین روش که کتبا یا شفاها بوسیله فروشنده و خریدار توافق میشود شما به هر روش دیگری غیر از 2 روش بالا می توانید که توافق بکنید (حتی ممکنه توافق بکنید که هزینه ها کلا بر عهده خریدار باشد !)

و اما مطلب و توصیه من به شما این است که اگر از نمایشگاه یا از آگهیهای روزنامه اقدام به خرید و فروش اتومبیل می کنید و دقیقا برای پرداخت هزینه های سند زدن روش خاصی از روشهای بالا را در نظر دارید حتما در زیر قولنامه منعکس کنید و هردو امضاء نمایید تا فردا جایی برای اختلاف نظر و سلیقه باقی نماید .

مثلا : ضمنا توافق گردید خرج محضر و مالیات نقل و انتقال کلا به عهده فروشنده باشد .

یا : ضمنا توافق گردید مالیات نقل و انتقال به عهده فروشنده و خرج محضر نصف نصف باشد .

یا : ضمنا توافق گردید مالیات نقل و انتقال و حق الثبت به عهده فروشنده و حق التحریر به عهده خریدار باشد

و چیزهای دیگر...

benyamilan
15 June 2008, 07:40 PM
آقای پویا خان از نوشتتون ممنونم
ولی :
به نظر من همین بحثا هستن که تاپیکا رو بالا میبرن و اگه احیانا یه اختلاف نظر تو بحثا هست امیدوارم ناراحتتون نکنه.ولی منم اینا رو از رو هوا نگفتم همه اینا رو از رو اون چیرایی که یاد گرفتم و میدونم و خوندم دارم میگم.
در مورد پست آخر شما هم یه چیزی دیدم که من اونجوری نمیدونم :

1- روش قانونی : دراین روش طبق قانون ثبت و بخشنامه ها و آراء وحدت رویه مربوطه مالیات نقل و انتقال بر عهده فروشنده و خرج محضر (حق الثبت + حق التحریر) نصف نصف به عهده فروشنده و خریدار است .

روش قانونی که تو دفترخونه ها اجرا میشه اینچنینه که همه هزینه ها اعم از شهرداری مالیات نقل و انتقال و حق الثبت و هر هزینه ی دیگه ای که باشه برعهده فروشنده و خرج محضر نصف نصف شریک

pouya_yz
15 June 2008, 08:19 PM
ممنون .

در پاسخ عرض کنم که مجموع حق الثبت و حق التحریر بنام خرج محضر شناخته میشه که طبق قانون دفاتر اسناد رسمی نصف نصف بین فروشنده و خریدار میباشد .

مالیات انتقال هم تماما به عهده فروشنده است .

در مواردیکه فروشنده و خریدار در مورد هزینه ها به اختلاف می خورند من شخصا 3 مورد بالا را یادآوری می کنم یعنی میگم اگر توافقی دارید طبق توافق عمل کنید . اگر عرف را می خواهید معمولا کلیه هزینه ها را فروشنده پرداخت می کند . اگر قانون دفترخانه را می خواهید مالیات پای فروشنده است و جمع حق الثبت و حق التحریر نصف نصف .

benyamilan
15 June 2008, 09:23 PM
ولی تا اونجائیکه من میدونم فقط فروشنده و خریدار تو نصف تحریر شریکند
باز منم به قوانین یه نگاهی میندازم شما هم حتما نگاه کنید

lovee_eshgh
16 June 2008, 03:24 PM
عزیز سیلو مدل 77 هزینه نقل و انتقالش چقدر در میاد ؟

و همچنین glx مدل 83 ؟

pouya_yz
17 June 2008, 03:56 PM
عزیز سیلو مدل 77 هزینه نقل و انتقالش چقدر در میاد ؟

و همچنین glx مدل 83 ؟

سی یلو 77 حدود 121 هزار تومان .

جی ال ایکس 83 حدود 148 هزار تومان .

Alireza.N
17 June 2008, 10:30 PM
پرشیا مدل 82

pouya_yz
19 June 2008, 10:22 PM
تنظیم سند وکالت فروش خودرو مشمول مالیات نقل و انتقال نمی باشد :

دوستان اطلاع داشته باشید که فروش خودرو بصورت وکالتی که معمولا بنام وکالت بلا عزل یا وکالت فروش شناخته میشود بموجب رای دیوان عدالت اداری دیگر مشمول مالیات نقل و انتقال نیست و برای تنظیم چنین سندی فقط حق الثبت و حق التحریر اخذ میشود .

مع الوصف مالیات انتقال هنگام تنظیم سند قطعی (از وکالت به قطعی ) اخذ خواهد شد .

pouya_yz
21 June 2008, 08:57 PM
تنظیم سند از وکالت به قطعی و به نام وکیل همان وکالتنامه مشمول حق الثبت نمی باشد :

دوستان اگر شما بصورت وکالتی اقدام به خرید اتومبیلی نمودید و پس از مدتی تصمیم گرفتید که سند قطعی (بنام خودتان) بزنید چون قبلا در هنگام تنظیم وکالت حق الثبت را پرداخت نموده اید برای تنظیم سند قطعی بنام وکیل همان وکالتنامه طبق مقررات حق الثبت اخذ نمی شود .

farzin4049
22 June 2008, 09:50 AM
پویا جان
با درود و خسته نباشید

از اطلاعاتت استفاده کردم

میشه حق انتقال و خرج محضر (حق الثبت و حق التحریر) رو واسه سپند PK مدل 1381 دربیاری بی‌زحمت؟

pouya_yz
24 June 2008, 11:45 PM
پویا جان
با درود و خسته نباشید

از اطلاعاتت استفاده کردم

میشه حق انتقال و خرج محضر (حق الثبت و حق التحریر) رو واسه سپند PK مدل 1381 دربیاری بی‌زحمت؟

با سلام حق الثبت و حق التحریر پی کی مدل 81 حدود 47 هزار تومان و مالیات نقل و انتقال هم حدود 25 هزار تومان است .

reza engine
25 June 2008, 09:33 AM
با سلام.
اولا از ايجاد اين تاپيك توسط دوستان و افزودن به اطلاعات من تشكر مي كنم
من يه ماشين ثبت نام كردم كه مي خوام موقع تحويل بفروشمش. و تا به حال تجربه نقل و انتقال نداشتم. چون ماشينمو مستقيما از كارخونه گرفتم.
اگه بخواهم به محض تحويل گرفتن بفروشم (منظور خريدار بياد تو پاركينگ نمايندگي) از اونجايي كه هنوز ماشين سند و كارت سوخت نداره چه كار بايد انجام بدم.
آيا ماشين صفر هم ماليات سالانه بهش تعلق مي گيره و آيا موقع فروش ماليات نقل و انتقال هم بايد بدم؟؟
اگه ميشه مراحل كارايي كه رو بايد انجام بدم در مورد اين موضوع خاص ذكر كنيد.
ضمنا يه سوال امنيتي هم داشتم. رد و بدل شدن پول به چه شكلي و در چه زماني باشه كمترين ريسك رو خواهد داشت.
يه سوال ديگه: ماليات نقل و انتقال بر مبناي چه فرمولي به دست مي آد. آيا درصدي از قيمت ماشينه و يا قيمت معامله شده؟؟

pouya_yz
25 June 2008, 09:48 PM
دوست عزیز بعضی نمایندگیها به شما امکان صلح سند ماشین را می دهند بدون آنکه متقبل هزینه های انتقال بشید . در غیر این صورت و بعد از تحویل خودرو باید تمام مراحلی را که در صفحه اول گفتم طی کنید و هزینه های انتقال را هم تمام و کمال بپردازید .

هزینه های انتقال (حق الثبت و حق التحریر و مالیات انتقال ) از دفتر ارزش فروش اتومبیلها که همه ساله توسط وزارت دارایی اعلام میشود محاسبه خواهد شد و در تمام کشور یکسان است .

بهترین گزینه رد و بدل کردن پول (چک تضمینی بانکی ) است .

در مورد عوارض سالیانه شهرداری حتی اگر ماشین صفر و تحویل 28 اسفند هم باشد عوارض سالیانه یکسال به آن تعلق خواهد گرفت .

در مورد سند و کارت سوخت : سند که همان سند کمپانی و در اختیار شماست و در اداره تعویض پلاک شناسنامه جدید بنام خریدار جدید صادر و تحویل میشود و در دفترخانه هم بنچاق خریداری جدید تحویل خریدار می گردد اما کارت سوخت اگر نیامده باشد باید توافق و اعتماد کنید .

pouya_yz
21 July 2008, 09:46 PM
تعلق مالیات نقل و انتقال به کلیه وکالتنامه های فروش خودرو

دوستان تا چندی قبل با اقدامات به عمل آمده توسط جامعه سردفتران تنظیم وکالتنامه های فروش خودرو از پرداخت مالیات نقل و انتقال معاف شده بودند که متاسفانه با تصویب و اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده این قضیه منتفی گردید بنا براین :

با تنظیم هرگونه وکالتنامه فروش خودرو مالیات نقل و انتقال وصول خواهد شد .

amahdavi2004
22 July 2008, 10:28 AM
ولی تا اونجائیکه من میدونم فقط فروشنده و خریدار تو نصف تحریر شریکند
باز منم به قوانین یه نگاهی میندازم شما هم حتما نگاه کنید
اگر لطف كنيد اصل دستورالعمل يا قانون يا رأي وحدت رويه يا نظريه دفتر حقوقي دادگستري را بگذاريد تا ما خودمان بخوانيم و بفهميم بهتر است چون از نظر حقوقي و قانون مدني كليه هزينه ها شامل ماليات و عوارض و هزينه محضر بر عهده فروشنده است چون از توابع و لوازم تسليم مبيع به مشتري است؛ (كتب حقوقي نيز همين تفسير را از قانون دارند و آراء متعدد دادگاهها هم مؤيد است) ولي عملا هر محضري ساز خودش را مي زند و فهم خودش را تحميل مي كند.
شخصا منزلي را خريدم و طبق گفته محضر قانونا تمام هزينه ها را فروشنده پرداخت كرد (باعث خوشحالي من خريدار) 3 سال بعد همان منزل را فروختم و اين بار هزينه محضر (نه ماليات و عوارض) قانونا بالمناصفه بود و درشت روي يك برگه A3 زده بود (باز هم باعث خوشحالي من فروشنده). چندي بعد ماشينم را فروختم و باز هم طبق گفته محضر قانونا تمام هزينه ها را فروشنده پرداخت كرد (باعث خسران من فروشنده).
اين چه قانوني است كه در هر محضر متفاوت است؟
البته منظورم توافق طرفين بر خلاف نيست، عرف هم تا آنجا كه فهميده ام در هر شهري متفاوت است و آنقدر مختلف است كه از نظر حقوقي قابل استناد نيست.

farshid14
27 August 2009, 08:07 AM
ضمن تشکر از دوستان بابت مطالب مفیدشون میخواستم خواهش کنم اگه ممکنه بفرمایید تو قولنامه اولیه چی باید نوشته بشه . ( متن قولنامه برای فروش پراید ) . ممنون میشم .
با تشکر .

alibayat56
2 September 2009, 05:36 PM
با سلام

از دوستاني که مطلع هستند سئوالي داشتم.

اگر ماشيني بخريد که موتورش تعويض شده باشه و طرف پلاک جديد هم گرفته باشه آيا مشکلي در نقل و انتقالهاي بعدي بوجود نخواهد آمد ؟
اگر ماشين خوبي باشه آيا اين کار از ارزش ماشين پايين مياره ؟

با تشکر

shahramyou
13 September 2009, 07:51 AM
سلام
میشه حق انتقال و خرج محضر (حق الثبت و حق التحریر) آزرا 2008 را بفرمائید
ممنون

shahramyou
15 September 2009, 12:27 AM
سلام
میشه حق انتقال و خرج محضر (حق الثبت و حق التحریر) آزرا 2008 را بفرمائید
ممنون
:icon_excl

benyamilan
15 September 2009, 02:04 AM
:icon_excl
دارائی : 3240000 ریال
حق الثبت : 1620000 ریال
حق التحریر : 876250 ریال
شهرداری برای هر سال : 360000 ریال

behdad-G
16 September 2009, 06:10 PM
سلام .

دوستان در آئین نامه دفاتر اسنادرسمی عبارتی با این مضمون قید شده :

کلیه مخارج تنظیم سند به عهده متقاضی تنظیم سند میباشد .

حالا فهمیدید چرا تو دفترخونه ها انقدر سر این که کی هزینه سند رو بده ( مخصوصا" اتومبیل ) مشکل وجود داره ؟ چون واقعا کی متقاضیه تنظیم سند هست ؟ فروشنده یا خریدار ؟!

ولی به هر حال عرف در اتومبیل اینه که هزینه ها تماما" با فروشنده هست مگر اینکه خلاف این رو در قولنامه قید کرده باشن و توافق دیگری کرده باشن .

سود انباشته
16 September 2009, 06:17 PM
سلام .

ولی به هر حال عرف در اتومبیل اینه که هزینه ها تماما" با فروشنده هست مگر اینکه خلاف این رو در قولنامه قید کرده باشن و توافق دیگری کرده باشن .

تا اونجایی که من شنیدم تو اهواز هزینه انتقال سند تمامآ به عهده خریدار هست:icon_sad: و فروشنده هیچ مبلغی پرداخت نمیکند ( دقیقا بر عکس تهران)
یادمه که یکی از دوستان از اهواز ماشینی خرید و سند به نام خودش زد بعدش که تو تهران فروخت کلی ضرر کرد.:icon_twis

behdad-G
17 September 2009, 06:54 PM
اونم بلاخره عرف اون شهر هست دیگه !

ولی خوبه ها آدم تو تهران ماشین بخره خواست بفروشه میره اهواز میفروشه ! هم فاله هم تماشا !
مخصوصا" با ماشینهای جدید که هزینه هاش خیلی سنگینه !

ab1234
23 December 2009, 12:58 AM
ممنون از سوال خوبتون . دوستان دقت کنید وقتی که شما تعویض پلاک می کنید و شناسنامه خودرو (برگ سبز رنگ ) بنام خریدار جدید صادر می شود در واقع سوابق و کامپیوتر نیروی انتظامی بنام شما (خریدار) تغییر می کنه ولی مالکیت خودرو هنوز انتقال پیدا نکرده تا وقتیکه سند رسمی قطعی تنظیم کنید .

بعبارت دیگر با تعویض پلاک خودرو بنام خریدار نمی شود و تا وقتیکه سند قطعی تنظیم نشود فروشنده مالک قانونی اتومبیل خواهد بود .

.

آیا این مورد برای سال جاری هم مصداق داره؟ یا فقط تعویض پلاک کافیه؟

shahram2006_m
23 December 2009, 01:09 AM
آیا این مورد برای سال جاری هم مصداق داره؟ یا فقط تعویض پلاک کافیه؟

نخیر ، تعویض پلاک کافی نیست...حتما باید در دفاتر اسناد رسمی سند بنام شخص خریدار بشه.

moeinnejad
9 November 2010, 05:44 PM
با سلام

با توجه به اینکه می بینم اطلاعات خوبی در مورد نقل و انتقالات اسناد ماشین دارین ممنون میشم من رو هم راهنمایی کنید.

من ساکن مشهد هستم ولی می خوام ماشین دوستم که اصفهانی(پلاک اصفهانه) است رو بخرم و می خوان به اسم خودم سند بزنم.

1. اصفهان سند بزم راحتره یا مشهد ؟
2. چه مدارکی لازمه تا بتون اصفهان سند بزنم که پلاک مشهد بگیرم؟
3. آیا با وکالت از فروشنده می توان تمام مراحل ثبت سند را انجام داد بدون اینکه فروشنده بیاد مشهد؟

با تشکر

qwerty23
22 January 2011, 03:17 PM
من يه ماشين فروختم يه دفتر امضا کردم با 2 تا برگه وکالت. مشکلي که دارم اينه که فقط دفتر رو خوندم و امضا کردم. حالا ميترسم يه برگه رو امضا کرده باشم که نبايد کرده باشم. چون کارت ملي مم گرفتن گفتن بايد گواهي اشتغال به تحصيل بياري. الان ميخوام بدونم ممکنه يه برگه اي که امضا کردم بتونه وکالت چيزهايي باشه که نميخواستم وکالت بدم؟
پيشاپيش مرسي از جواب.

hsps
22 January 2011, 06:24 PM
آقا یک مورد هم برای ما پیش اومده ماشین و با پلاک خودم دادم به دلال ماشین
البته سند زدیم و کل پول را به جز صد هزار تومان که برای خلافی احتمالی نزد خریدار مانده تا 20 روز
آیا ممکنه موردی پیش بیاد یا خیر ؟

Gold eagle
7 May 2011, 11:12 AM
دوستان سلام
یه مشکلی برای یکی از دوستان پیش اومده که از من خواهش کرده که با شما مشورت کنم و سوال بپرسم
دوست من یه 206 خریده و با فروشنده رفتن تعویض پلاک و....
متاسفانه فروشنده زیر بار محضر نمیره و میگه احتیاجی نیست و تو قانون جدید نمیخاد بریم محضر و میپیچه
خواستم بپرسم این داستان حقیقت داره یا.....
البته در پست های قبلی مطرح شده بود ولی تاریخش خیلی قدیمی بود
فقط اگر ممکنه منو فوری راهنمایی کنید
با تشکز

amahdavi2004
7 May 2011, 12:25 PM
طبق قاون جديد هم بايد محضر بروند؛ از خود مركز تعويض پلاك هم مي توانيد بپرسيد.

Nomad
23 June 2011, 09:48 AM
درود دوستان .

قصد خرید اتومبیلی خاص از کسی رو دارم که این اتومبیل رو در مزایده ای برنده شده و برگه مزایده قانونی داره . اتومبیل سند نداره ... برای معامله ماشین بصورت قانونی باید چکار کنم ؟
ممنون .

KAVEH
8 July 2011, 05:12 PM
چند تا سوال داشتم از اساتيد اينکه صلح کردن تا چه زماني امکان پذير هست.......در صورت فروش در بنگاه حق بنگاه و خرج سند چقدر هست وبه چه نسبتي بين خريدار و فروشنده تقسيم ميشه............و مراحلی که باید طی بشه برای فروش

atosa_irani
9 July 2011, 09:20 AM
به نظرم بهترین راه برای خرید و فروش خودرو مراجعه به بنگاه های اتومبیل میباشد. اخه دوستم مدتی پیش یه زانتیا از آگهی خرید فروشنده برای تنظیم سند امروز و فردا میکرد و... ولی اگه بنگاه واسطه گری میکرد هیچ گاه این مشکالات پیش نمیومد. به خاطر چند هزار تومان پول کمسیون خودمون رو تو درد سر نندازیم ارزشش خیلی بیشتره.

mil-i300
9 July 2011, 11:43 AM
ما یک ماشین ثبت نام کردیم...یک ماه پیش همونجوری صفر فروختیم! الان هنوز کارتش نیومده! سند و فاکتور و کارت سوخت اوومده! حالا ما 2 هفته ای هست یک ماشین دیگه نوشتیم... رفتیم تعویض پلاک سند ماشین قبلی رو بنام بنده خدا کنیم..گفتم باید کارت ماشین باشه! از اوون ور میخواستیم همین پلاک که رو ماشین قبلی هست برای جدیده دوباره بخوره! الان پلاک رو فک نکردن! گفتم کارتش اوومد بعدش بیاین...مدلش همینجوریه یا ما رو پیچوندن؟!؟ :icon_arro

KAVEH
9 July 2011, 10:46 PM
روال کار چطوریه اول باید بری محضر و بعد راهنمایی یا بر عکس در ضمن حق بنگاهی چقدر هست و از هر نفر حدودا چقدر میگیرن

hadi900
6 September 2011, 12:21 PM
سلام من قبل از اینکه ماشینو بفروشم کارت سوختشو گم کردم و سفارش کارت سوخت جدید دادم حالا سندو بنام خریدار زدم همه مدارکم حتی رسید کارت سوخت پیش خودشه صدتومن هم گذاشته واسه وقتی کارت سوخت اومد و بهش دادم بده اما کارت سوخت نیومده میخواستم بدونم اون خودش میتونه بره از پست کارت سوختو بگیره؟ اصلا واسه تعویض پلاک و کارت ماشین نیازی به من هست؟

vahab2005
2 November 2011, 01:13 AM
از سال جاری با عوض شدن عبارت شناسنامه خودرو به سند خودرو در نقل و انتقال خودروها دیگر نیازی به سند زدن در دفترخانه های رسمی نیست .
گول اینها را نخورید .

Mahdi_Moghaddami
5 December 2011, 09:37 PM
دوستان درصورتیکه در معامله خودرو با شخصی که در شهر دیگری قرار دارد توافق می شود سریعترین راهی که بتوان قانونا خودرو را معامله کرد چیست؟ آیا گرفتن وکالت فروش در این مورد کارساز است؟ منظورم این است که مثلا فروشنده یا خریدار فرصت بیشتری ندارند و میخواهند در یک ملاقات معامله را تمام کنند....آیا خریدار می تواند با گرفتن وکالت فروش تمام کارهای باقیمانده را خودش انجام دهد؟...جزئیات چنین وکالتنامه ای و هزینه آن چقدر است؟

m_shr
1 May 2012, 01:17 AM
با سلام من پارسال یه ماشین داشتم گه بردم بنگاه برای فروش اونم یه رفیق داشت که همونجا ازم خرید و قولنامه رو هم نوشتیم و تمام مدارک رو از من گرفتند و قولنامه رو هم دادند بخاطر این که پول دفتر خونه رو ندهند تو قولنامه نوشتن که فروشنده امضا کردن چهت انتقال بدهکار است. منم قبول کردم و هزینه سند رو هم کم کردن الان اصلا به من زنگ نزدن بیا سند بزن
جون پلاک ماشن هنوز به نام منه اونا هر خلافی بکنن شر نمیشه واسه من؟ من فقط یه قولنامه دارم.
مرسی

mojtaba2741
28 October 2012, 02:49 AM
سلام به دوستان،
بنده دوسال پیش ماشینم رو فروختم و پلاک آزاد شده دارم که البته فکر می کنم در یکی از مراکز اتحاد یا خاوران فک پلاک به صورت وکالتی توسط خریدار انجام شده باشد. یک هفته پیش هم ماشینی خریداری نموده و برای تعویض پلاک وکالت کاری گرفته ام و می خوام که پلاک فک شده دو سال پیش روی ماشین نصب شود، آیا الزاما" می بایست به همان مرکزی که پلاک در آن فک شده مراجعه نمایم یا هر مرکز شماره گذاری( با توجه به اینکه احتمالا" پلاک قیچی شده است) قادر به تولید و نصب آن بر روی خودروی جدید بنده خواهد بود؟ ضمنا" آیا گرفتن عدم خلافی در خود مرکز می بایست انجام شود؟
مرسی

masoud687
28 October 2012, 06:46 AM
سضمنا" آیا گرفتن عدم خلافی در خود مرکز می بایست انجام شود؟
مرسی

لزومی نداره در خود مرکز باشه. اما از موعد برگه پرداخت شده‌ی خلافیتون نباید بیش از یک هفته گذشته باشه. در هر صورت نیاز به تایید مجدد توسط دایره‌ی اجرائیات مستقر در مرکز داره. پس بهتره همونجا پرداخت کنید و تاییدیه بگیرید