PDA

View Full Version : خودروهاي چيني جيلي در آستانه ورود به ايرانbooleck
20 February 2005, 12:19 PM
مدتی است ، خودروهای جيلی به بحث داغ بازار خودروی كشور بدل شده اند . كانون دارندگان خودرو به مديريت مسعود تهرانچی كه متولی واردات اين خودروها می باشد ، در تابستان ۸۳ ، با اعلام قيمت ۳ تا ۵/۳ ميليونی برای اين خودروها و اعلام ورود اين خودروها طی ۴ ماه ؛ از شهريور ماه ۸۳ ( خبرگزاری ايسنا ۱۰/۶/۸۳ ) باعث بهم ريختگی بازار خودروی كشور گرديد ، اين امر كه بيشتر به يك شگرد تبليغاتی شبيه بود ،‌ با واكنش وزارت خانه های بازرگانی و صنايع مواجه شد ، مسؤولين اين وزارت خانه ها بر اين باور بودند كه زمان طی شدن مراحل واردات اين خودروها ، در صورت دارابودن شرايط تعيين شده از طرف سازمان محيط زيست ، كمتر از ۲ سال نخواهد بود . چندی بعد نيز وزير صنايع ، بدنبال واردات ديگر محصولات چينی ارزان قيمت از قبيل كفش و پوشاك ، و ورشكستگی توليدكنندگان داخلی اين محصولات ، احتمال اعمال تعرفه اضافی برای خودروهای چينی را مطرح نمود . با اين مخافتها به نظر می رسيد ديگر اميدی به ورود اين خودروها به كشور نيست ، اما به نظر ميرسد كانون به قول خود عمل نموده و اين خودروها در آستانه ورود به كشور هستند . اين بار كانون قيمت ارزانترين نوع اين خودروها را۴ تا ۵ ميليون اعلام نموده ( روزنامه كيهان ۱۷/۸/۸۳ ) و قصد دارد اكثر مدلهای جيلی را به ايران وارد نمايد ، و برای آنها نامهايی فارسی نظير سالار ، سپهر و ... را نيز در نظر گرفته است ، كانون همچنين قصد دارد ، در آينده اين خودروها را در شرکت خودروی ملت واقع در جاده مخصوص كرج مونتاژ نمايد ، اين در حالی است که سال قبل صحبتهايی درباره كارخانه ای جهت مونتاژ خودروهای جيلی در بوشهر ، شنيده می شد كه توسط شركت خودروسازان بوشهر تا تير ماه سال گذشته ، ۴۰٪ نيز پيشرفت فيزيكی داشته و می بايست در ۲۲ بهمن ۸۳ به مرحله بهره برداری برسد ( مركز اطلاع رسانی صنايع و معادن ۳۱/۴/۸۳ ) ، اما با توجه به اظهار نظر دبير كل كانون مبنی بر ساخت كارخانه مونتاژ جيلی در جاده مخصوص كرج ، همچنين اعلام انحصاری بودن نمايندگی كانون ، مشخص نيست شركت بوشهری مربوط به چه ارگان و يا گروهی بوده و آيا اصلا ارتباطی با كانون دارندگان خودرو دارد يا خير .

از اين بحث ها كه بگذريم ، دير يا زود شاهد حضور اين خودروها در كشور خواهيم بود و آگاهی از نوع محصولات ، نحوه ساخت و ديگر موارد مربوطه نيز برای خريداران اين خودروها ضروری به نظر می رسد ، به همين بهانه توجه شما را به اطلاعات مختصری درباره كارخانه جيلی و محصولاتش جلب می نمايم :

Geely كه در زبان چينی به معنای خوش شانس می باشد ، كارخانه ای در شهر Taizhou از ايالت Zhejiang در جنوب چين و نزديكی شانگهای می باشد كه توسط شخصی به نام Li Shufu پايه گذاری گرديده
http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/logo.jpg

Geely Holding Group در ابتدا توليد كننده يخچال و بعد قطعات موتورسيكلت بود ، تا اينكه در سال ۱۹۹۸ ، با خريد امتياز ساخت Daihatsu Charade ( دايهاتسو يك خودروساز ژاپنی است كه از زيرشاخه های تويوتا می باشد ) از شركت چينی Tianjin Xiali كه مونتاژ كننده Charade در چين می باشد و تنها با ايجاد تغييراتی در اين خودرو كه مربوط به دهه ۸۰ و ۹۰ می باشد و شبيه نمودن جلوی آن به خودروهای بنز دهه ۹۰ ، تبديل به اولين خودروساز خصوصی در چين گرديد .
http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/300-inside.jpghttp://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/hq300.jpg

http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/haoqing.jpg

در پی مقبوليت اين خودرو در بازار چين ،‌ جيلی تنها با ايجاد تغييراتی بر روی قسمت عقب همان اتاق ، اقدام به عرضه چند خودروی ديگر نيز نمود ( همانند آنچه سايپا در مورد خودروهای سفری و ۱۴۱ ، پرايد انجام داد ) ، خودروهای جيلی كه در حال حاضر بر پايه طرح Charade ساخته می شوند شامل ، مدلهای Urban Nancy ، Uliou ، Merrie ، Merrie 300 ، Haoqing 300 ، Haoqing و وانت JL1010 می باشد ، كه در اين بين مدل هاي Haoqing هاچ بك ، Merrie 300 و Uliou سدان ، Haoqing 300 و Merrie ليفت بك و Urban Nancy ون ، می باشند .
http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/delivery-van.jpghttp://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/pickup.jpg

http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/merrie1.jpghttp://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/uliou.jpg

اين خودروها از موتورهای ۳ سيلندر ۹۹۳ سی سی ، ۳ سيلندر ۱۰۴۶ سی سی و ۴ سيلندر ۱۳۴۲ سی سی دايهاتسو بهره می برند (‌ خودروهايی كه وارد ايران خواهد شد دارای موتور ۴ سيلندر می باشند ) ، اين موتورها توسط شركت Xiali كه از سال ۲۰۰۰ به مالكيت تويوتا در آمد ، در اختيار جيلی قرار می گرفت ، تا اينكه اقدام جيلی مبنی بر استفاده از نام تويوتا در تبليغات خودروهايش ، خصوصا در مورد موتورهای 8A-FE دايهاتسو ( ۱۳۴۲ سی سی ) ، همچنين استفاده از لوگويی شبيه به لوگوی تويوتا در خودروی Merrie از محصولات جيلی و چند مورد تخلف نمايندگيهای جيلی در استفاده از نام تويوتا در تبليغاتشان باعث شد تا تويوتا شكايتهايی را عليه جيلی به دادگاه چين تسليم نمايد ، البته بدليل جو حاكم بر دادگاههای چينی ، تويوتا در تمامی موارد شكايتش بازنده شناخته شد و جيلی نيز كه می دانست Xiali به زودی تحت فشار تويوتا از فروش موتورهايش به جيلی خودداری خواهد كرد ، اقدام به توليد اين موتورها نمود و موتور 8A-FE را تنها با ايجاد تغييراتی ظاهری و با كمك مهندسی معكوس به مرحله توليد رسانيد و نام آنرا نيز MR479Q نهاد .

http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/merrielogo.jpghttp://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/toyotalogo.jpg

با اينكه اين موتور از هر لحاظ دقيقا همان موتور 8A-FE است ، اما تويوتا هيچ اقدامی در مقابل اين امر انجام نمی دهد ، چرا كه ؛ نتيجه شكايت به دادگاههای چينی را از پيش می داند ، در مورد ورود جيلی به كشورمان نيز ، تويوتا حضور پررنگی در ايران ندارد ، تا توانايی مقابله با آن را داشته باشد ( همانند واكنش فولكس واگن در مقابل مونتاژ چري در خراسان ) .

لازم به ذكر است ، كه در حال حاضر موتورهای 8A برای خودروهاي Xiali Shenya ، Xiali N3 و تويوتا Vios ( اين خودرو در كشورهای تايلند ، مالزی ، تايوان و ويتنام توليد می شود ) نيز استفاده می شود .

جيلی در سال ۲۰۰۳ با خريد شركت Shanghai Maple يا همان JMStar كه توليد كننده خودروهاي Haupu ( ليفت بك ) و Jieshida ( مدل سدان Haupu ) بود ، خودروی Haupu را نيز تنها با تغيير نام آن به Maple ، به جمع محصولاتش اضافه نمود ، اين در حالی است كه اين خودرو كماكان تحت برند خود Shanghai Maple نيز توليد می شود . اين خودرو كه از شاسی و اتاق سيتروئن ZX بهره می برد ، در قسمت جلو دارای چراغهايی تقليد شده از هوندا سيويك و در نوع صندوقدار آن ( Jieshida ) كه تنها در خود كارخانه Shanghai Maple توليد ميشود ، در قسمت عقب داراي ظاهری شبيه مرسدس بنز می باشد .

http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/zx.jpghttp://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/maple.jpg

اما در همين سال جيلی خودرويی را به بازار عرضه نمود كه ساخته مهندسين خود اين شركت بود ، اين خودروی اسپرت Beauty Leopard نام دارد ، كه اگرچه ظاهری غير عادی و نا متعارف دارد ، اما باز هم نشانه خروج خودروسازی چين از تقليد و تقلب است ، البته اگر از ديگر محصول جديد جيلی يعنی Merrie 300 چشم پوشی كرده و آنرا به خودروهای بنز جديد بی شباهت بدانيم

http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/beauty-inside.jpghttp://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/beauty-leopard.jpg

http://www.arbabzadeh.com/~hooshnam/geely/meirie-300.jpg

به هر روی خودروهای جيلی اگر چه از اتاقهای قديمی تغيير شكل يافته ، بهره می برند و موتور 8A نيز موتور جديدی محسوب نمی شود و تنها می تواند استاندارد يورو۲ را پاس نمايد ، اما موتور 8A با وجود قديمی بودن ، دارای مصرف پايين ، در حد ۵ تا ۶ ليتر در ۱۰۰ كيلومتر ( در حالت بهينه ) می باشد ، كه نقطه قوت خودروهای جيلی محسوب می گردد.

منبع (http://www.otol.persianblog.com/)

PAYAM
21 February 2005, 03:39 AM
توي نمايشگاه ماشين پارسال يه غرفه بود كه چند تا ماشين چيني گذاشته بود منتهي دقيقا اسم برندش يادم نيست. با صحبتي كه با مسئول غرفه شون داشتم مي گفت كه قراره اين ماشين ها رو وارد كنند و بازار ماشين هاي ارزان قيمت رو در دست بگيرند. قيمت هايي كه مي دادن از پايين ترين نوعش كه 5-6 ميليون بود شروع مي شد تا 14-15 ميليون. منتهي ماشين هايي كه اونجا گذاشته بود از انوع SUV و وانت بود و از نظر قيافه هم شبيه لندكروزهاي دهه 80 بود! حالا نمي دونم ربطيبه اين جيلي ماجراي ما داره يا نه؟

Evanescence
21 February 2005, 07:41 AM
تو نمايشگاه مشهد چند تاش رو گذاشته بودن (احتمالا booleck ديدشون) امكانات جانبيشون در حد صفر بود تا جايي كه قفل مركزي رو هم جزو امكانات نوشته بودن :twisted:

PAYAM
21 February 2005, 07:10 PM
اينايي هم كه من ديدم كيفيت ساخت و امكانات و حتي قيافه شون در حد لندرور بود!! :twisted:

booleck
22 February 2005, 05:53 PM
اينا هم فقط يه کپی برداری خيلی دقيق و جالب هست از چين ! مثل بقيه جنسای چينی که فقط فاتهه بازار رو ميخونه!!!!

azma
23 February 2005, 08:45 AM
اين beauty leopard شبيه سمنده ؟ درسته

booleck
23 February 2005, 10:26 AM
نه بابا کجاش شبيه سمنده! اين يه کوپه (دو در)؟؟؟؟؟؟؟

azma
23 February 2005, 10:31 AM
داخل آن را عرض مي كنم

azma
23 February 2005, 10:33 AM
يعني جلو داشبرد

محمد رضا محمدي
23 February 2005, 11:17 AM
وقتي روند توليد جنس هاي چيني رو ميبينم نا خودآگاه به خنده ميافتم :arrow:
همش تقليد .... همش دورويي ... همش تقلب و كپ سازي ....
با اون قانون مسخره ي كشورشون ....
ببينيد دوستان اين رو ميگن تقليد نه اينكه هر كسي از راه ميرسه يه ايرادي به سمند نگون بخت ميگيره ...
جاي تاسف داره كه ما بايد اين خودرو هارو وارد و مونتاژ كنيم :x

ATOS
3 March 2005, 02:22 PM
اقتصاد مريض ايران با حرفهاي ما درست نميشه . هر وقت جيب آقايان كامل پر شد (كه نميشه) اونوقت ممكنه به فكر ملت و پيشرفت اون بيافتن.