PDA

View Full Version : قرار دادن بافر بین میکرو و سون سگمنت

amir master
3 January 2008, 04:21 PM
با تشکر فراوان از همه دوستان
من سرانجام موفق شدم که ماشین حساب 4 عمل اصلی رو با میکرو کنترلر AT89S51بسازم ولی یه مشکل کوچولو هنوز باقیه و اون هم کم نور بودن سون سگمن هست برای رفع این مشکل باید از بافر استفاده کرد من بافر 74HC245N رو انتخاب کردم حالا این بافر 20 پایه رو چه طور باید بین میکرو و سون سگمنت 12 پایه قرار داد .
ممنونم

farzad-sani
4 January 2008, 12:55 PM
درود

گذاشتن بافر يكي از راه حل هاست ولي بهترين اونها نيست براي اين كار ميتونيد از ترانزستور هم استفاده كنيد .

اگر سون سگمنت شما آند مشترك باشه به اين صورت عمل كنيد :

ترانزستور pnp باشه : بيس با يه مقاومت 4.7 كيلو به پايه ميكرو وصل بشه : اميتر به vcc : كلكتور به يه مقاومت 330 اهمي به پايه مشترك سون سگمنت .

نكته مهم : سگنال فعال سازي ميكرو براي سون سگمنت با سطح 0 باشه .
------------------------

اگر سون سگمنت شما كاتد مشترك باشه به اين صورت عمل كنيد :

ترانزستور npn باشه : بيس با يه مقاومت 4.7 كيلو به پايه ميكرو وصل بشه : اميتر با يه مقاومت 330 اهمي به زمين وصل بشه : كلكتور پايه مشترك سون سگمنت .

نكته مهم : سگنال فعال سازي ميكرو براي سون سگمنت با سطح 1 باشه .

------------------------------

ضمنا براي هر مشكلي كه در زمينه ميكرو داريد تاپيك جداگانه ايي باز نكنيد همون تاپيك كه باز كرده بوديد هم ميشد اين سوال رو مطرح ميكرديد .

موفق و پاينده باشيد .

amir master
6 January 2008, 01:09 PM
سلام
من نمیخوام زیاد مدارم پیچیده بشه
اگه راجع به همون بافر توضیح بدید خیلی ممنون میشم

farzad-sani
9 January 2008, 12:47 PM
برای بافر که توضیح نمیخاد!

ورودی بافر رو وصل کنید که پایه میکرو و خروجی بافر رو وصل کنید به پایه های سون سگمنت .
همــــــــین!!××××××

MCS-51
9 January 2008, 07:35 PM
با تشکر فراوان از همه دوستان
من سرانجام موفق شدم که ماشین حساب 4 عمل اصلی رو با میکرو کنترلر AT89S51بسازم ولی یه مشکل کوچولو هنوز باقیه و اون هم کم نور بودن سون سگمن هست برای رفع این مشکل باید از بافر استفاده کرد من بافر 74HC245N رو انتخاب کردم حالا این بافر 20 پایه رو چه طور باید بین میکرو و سون سگمنت 12 پایه قرار داد .
ممنونم

برای سون سگمنت چندتا مقاومت گذاشتی؟ اگه یکی سر راه پایه مشترک گذاشتی، بر دارش و به جاش 7 یا 8 تا (بسته به اینکه سون سگمنت نقطه داره یا نه!) سر راه پایه های a-g بذار. مشکلت حل میشه (فکر نکنم نیازی به بافر باشه).
در ضمن تجربه نشون داده که آند مشترک ها پرنور تر از کاتد مشترک ها هستند (خودم آند مشترک استفاده می کنم!).