PDA

View Full Version : سئوال در ارتباط با ضد یخ

taher12112
30 November 2007, 11:02 PM
با سلام

دوستان عزیز ، من میخواستم بپرسم که هر چند وقت یک بار باید توی رادیاتور ضد یخ ریخت و چه مقدار و به چه نحو (یعنی با چقدر آب باید مخلوط کرد) ؟

من 4 سال هست که تو ماشینم ضد یخ نریختم و میخواهم در این ارتباط راهنماییم کنید.

ضمناً بفرمایید چه ضد یخی برای ماشین من خوب هست (پراید کاربراتوری).

با سپاس

taba
2 December 2007, 05:43 PM
دوست عزیز بهتر است هر یکی دوسال یکبار کل آب رادیاتور را خالی کرده و با مخلوط آب و ضد یخ جدید پر کنید.

درصد مخلوط بستگی به حداقل درجه حرارتی دارد که اتومبیل شما در آن کار میکند. معمولا جدولی برروی قوطی ضد یخ وجود دارد که دمای یخ زدن را بر حسب نسبت مخلوط آب و ضد یخ مربوطه نشان میدهد. مثلا برای یک ضد یخ خاص اگر نسبت ضد یخ 1 به 3 باشد انگاه مخلوط شما تا دمای منفی 33 درجه سانتیگراد یخ نمیزند.

به نظر من برای پراید هم هر ضد یخی در اختیار داشتید بریزید.

castilla_ht
2 December 2007, 10:29 PM
دوسته عزیز برای تعویض آب رادیاتور از چه آبی استفاده می کنید که رسوب نده ؟
با توجه به این که می گن آب رادیاتور های که می فرشن تقلبی ه و مخلوط آب معمولی و رنگه
ماشین : سوناتا

minime
5 December 2007, 09:39 PM
دوسته عزیز برای تعویض آب رادیاتور از چه آبی استفاده می کنید که رسوب نده ؟
با توجه به این که می گن آب رادیاتور های که می فرشن تقلبی ه و مخلوط آب معمولی و رنگه
ماشین : سوناتا

اصلاً شك نكنيد كه جنس اين آب رادياتورها آشغال و مضر هست. دليل هم اينكه بريد جنسي (ظرف آب رادياتور) كه مدتي توي مغازه مونده رو بدون تكون دادن از نزديك نگاه كنيد. لِردهايي شبيه چيزهاي كه توي يخ آب شده هست، توي اونها مي‌بينيد. خوب عقل سليم مي‌گه كه اين مواد معلق بعداً مي‌تونه توي رادياتور رسوب كنه.

من بعد از تصادف كه كل رادياتور رو عوض كردم، از موقعيت استفاده كردم و اون رو فقط با آب مقطر و ضديخ پر كردم. آب مقطر رو هم از لوازم يدكي‌ها بگيريد. حواستون باشه كه طرف گيج نباشه و يا نخواد آب اسيد باطري رو بجاي آب مقطر باطري به شما قالب كنه. درصد اختلاط هم به موقعيت زندگي شهر شما و يا فصلي كه توش هستيد مي‌تونه وابسته باشه. من حدود 4 ليتر آب مقطر رو براي 2 دو ليتر ضد يخ مصرف كردم.

peymanh
13 December 2007, 07:37 AM
ضدیخ های تقلبی و خوردگی شدید انجین های جدید

سلام
نمیدونم چقدر راجع به حساسیت ضدیخ اون هم تو انجین های جدید خبر دارید و نمی دونم که چقدر از بازار داغ ضدیخ های تقلبی توی زمستون امسال مطلع هستید
(گویا پتروشیمی MEG نداده و ملت همیشه در صحنه خودشون اقدام به تولیدات خونگی کرده اند!!! ) :icon_razz

بهر حال علیرغم نقطه بالای تبخیر و نقطه پائین انجماد ، عدم خوردگی موتور از شاخصه های یه ضدیخ خویه!
در ضمن اینکه ضد یخ امسال خیلی گرون شده !

حالا با توجه به بازار تقلب مارکهای معروف کسی پیشنهاد مطمئنی توی این زمینه داره ؟

بهر حال خیلی حواستون باشه !!!

شهرام 2
13 December 2007, 11:38 AM
پیمان عزیز لطفا مارک ضد یخهایی که تقلبی دارند رواعلام کنید
در صورت دانستن نحوه تشخیص هم موردنیاز است

taher12112
14 December 2007, 09:24 PM
با تشکر از دوستان بابت پاسخگویی.

حالا که بحث رادیاتور ماشین شد ، من هم یک پیشنهاد دارم. اگر هنوز از یخچال فریزر های قدیمی در منزل یا محل کارتون استفاده می کنید (همون هایی که دائماً برفک میزنند) ، میتونید با آب کردن برفک اونها به جای آب مقطر در رادیاتور استفاده کنید. چون این برفک هم مثل آب مقطر عاری از املاح معدنی هست.

موفق باشید.

Kam-Telecom
21 November 2008, 07:48 PM
دیدم فصل سرما نزدیکه و تاپیکهای مشابهی در مورد ضد یخ ایجاد شدن که هر کدم در رابطه با یک مدل خودرو مطرح شده ! در صورتی که به مدل ماشین هیچ ارتباطی نداره و فقط حجم رادیاتور از اهمیت برخورداره
چون این تاپیک عمومی بود من هم دوباره زندش کردم

*عمر مفيد ضديخ برحسب زمان و شرايط كاري متغير مي‌باشد. زمان مناسب تعويض ضديخ دو سال، توصيه مي‌شود.
*رنگ ضديخ ربطي به كيفيت آن نداشته و سازندگان براي مشخص كردن محصولات خود از رنگ‌هاي گوناگوني استفاده مي‌نمايند.
*همرنگ بودن ضديخ‌ها دليلي بر كيفيت يكسان آنها نيست بنابراين از مخلوط كردن آنها بايد جداً اجتناب كرد.
*در مورد نسبت صحيح رقيق‌سازي نيز بايد به دستورالعمل سازندگان توجه نمود. بهترين كارايي ضديخ- ضدجوش اسپيدي تركيب آن به نسبت يك به يك با آب است.
*اگر عمل مخلوط سازي به نسبت يك به يك با آب صورت گيرد، ضد يخ- ضد جوش اسپيدي تا دماي 38-درجه سانتيگراد نقطه انجماد مخلوط را پايين خواهد آورد.
*در مورد رقيق‌سازي نيز بايد به دستور‌العمل سازندگان توجه كرد. اگر غلظت ضديخ بيشتر از مقدار توصيه شده باشد، امكان خرابي واترپمپ و افزايش خوردگي وجود دارد. همچنين اگر غلظت ضديخ كمتر از حد توصيه شده باشد، موجب افزايش نقطه انجماد و يخ زدن آن در مجاري سيستم رادياتور مي‌شود.
*توجه كنيد كه كيفيت آب استفاده شده در رقيق‌سازي ضد يخ، مهم است. حتي‌المقدور بايد از آب با املاح كم استفاده كرد.
*سطح سيال بايد دائما كنترل شود تا از ميزان مشخص شده كمتر نباشد.
*ضد يخ‌ها معمولا كف توليد نمي‌كنند. مشاهده كف مي‌تواند به علت وارد شدن هوا به سيستم و سوراخ شدن بخش مكش واترپمپ باشد. در اين صورت بايد رادياتور را كاملا تخليه كرده و تمامي لوله‌هاي رابط، واشرها، بست‌ها و ترموستات را بررسي و نسبت به تعمير قطعات معيوب اقدام كرد.
برگرفته از دنیای اقتصاد donya-e-eqtesad.com/Default_view.asp?@=26897 قیمت هم دو مارک مختلف رو بررسی کردم و مینویسم:
اسپیدی (محصول نفت سپاهان) 4 لیتری 10000 تومن
اسپیدی 1 لیتری 3000 تومن
سان شیمی ! 4 لیتری 10800 تومن
من همین اسپیدی رو پیشنهاد میکنم که نسبت 50به 50 تا 35- رو دوام میاره که تا این دما برای آب وهوای ایران قابل پیشبینی نیست پس نسبت مخلوط 40مایع ضدیخ به 60 آب کفایت میکنه که تا دمای 25- رو جواب میده

برای مشاهده حجم رادیاتور اتوموبیلتون به دفترچه راهنمای خودرو یا این پست (http://www.phalls.com/showpost.php?p=604958&postcount=13) مراجعه کنید