PDA

View Full Version : دكل هاي پست فشار قوي نزديك منازل

rezasafa2000
8 August 2007, 12:57 AM
سلام .لطفا راهنمایی کنید ..وجود دکل فشار قوی در فاصله 100 متری منزل مسکونی خطر داره ؟ لطفا بصورت علمی و دقیق توضیح دهید . ممنون

Glimpser
8 August 2007, 01:50 AM
من فقط میدونم موضوع به نوع خط انتقال 230 -63- 400 یا امثال اینها بستگی داره و هر کدوم ایین نامه خودشون را دارن
بهتره به فاصله صحیح دقت کنی میتونه باعث ایجاد سرطان خون بشه
ضمنا داشتن فرزند دختر بین دوستانی که به نحوی با برق فشار قوی سروکار دارن خیلی زیادتر از افراد عادیه " تا جاییکه من دیدم و شنیدم "

Farbod.E
8 August 2007, 02:02 AM
به طور کلی عبور خطوط انتقال نیرو در کنار اماکن مسکونی چندان کار صحیحی نیست به 2 علت :
1) مبلمان شهری به هم میخورد و وجود دکلها چهره نامناسبی را در شهر ایجاد میکند
2) ولتاژ بالا و به طبع آن وجود میدان های مغناصیسی اطراف هادی برای بشر مضر و خطرناک است .

اما به چه علت ما خطوط فشارقوی را در شهر میبینیم ؟
به علت توسعه شهری بسیاری از این خطوط که زمانی در بیرون شهر قرار داشتند ، به محوطه شهر وارد شده اند از این دسته میتوان به خط A-122K-3 واقع در خیابان ستارخان اشاره نمود . علت دیگر وجود این دکلها مصرف بالای یک شهر و عدم بودجه کافی جهت نصب کابل است مثل خط 14H-22G واقع در بزرگراه همت و یا خط 22S-444J واقع در بزرگراه صدر .

آیا وجود یک خط فشارقوی برای انسان مضر است ؟

همانطور که در بالا خدمت حشورتان عرض کردم میدانهای مغناطیسی ناشی از ولتاژ بالای خط ، برای انسان مضر است اما طبق استاندارد شماره 121 وزارت نیرو مصوبه سال 1354 عبور خطوط فشار قوی از اماکن و معابر شهری در صورت رعایت حریم مجاز است
برای درک بهتر حریم لطفاً به شکل زیر توجه فرمایید

http://tinypic.com/icmpzd.gif

با توجه به نوع دکل و خطی که از کنار منزل شما رد شده است ، حریم شما رعایت نشده ( که صدالبته محال است ) شما در معرض خطر جدی هستید . در غیر این صورت با آرامش به زندگی در کنار این غول بی شاخ و دم ادامه دهید و نگران هیچ چیز نباشید :icon_cool

rezasafa2000
8 August 2007, 11:05 PM
از پاسختون ممنون ..منزل ما در شهرک مخابرات بلوار پاک نژاد هست و اگر اونجا رفته باشید یه نیروگاه هم وجود داره ..به نظر شما فاصله ایمن چه مقدار هست ؟ یعنی شما میگید محال هست که شهرداری از اول با توجه به وجود دکل و عدم رعایت حریم اجازه ساخت داده باشه ؟در ضمن وجود دکل ربطی به آنتن دهی موبایل داره ؟ چون اونجا با اینکه در اطراف چند پست bts نصب شده ولی انتن دهی واقعه تعطیله

PAYAM
9 August 2007, 12:51 AM
اگر دقت كرده‌ باشيد برج‌هاي ونك‌پارك هم توي حريم دكل‌هاي برق هستند و يه‌دفعه يه مهموني كه توي طبقه آخرش رفته بودم قشنگ صداهايي وزوز مانند مي‌شنيدي كه مربوطه به همون دكل‌هاي فشار قوي حاشيه اتوبان همت بود.

Farbod.E
9 August 2007, 12:54 AM
دوست بزرگوار من :
باید خدمت شما عرض کنم که ما در منطقه ای که شما فرمودید هیچ گونه نیروگاهی نداریم !!!! طبق بررسی که بنده هم اکنون انجام دادم در منطقه مورد نظر شما یک پست برق 63/20 KV وجود دارد .
و اما پاسخ سئوالات شما :
بلی ، سازمان توانیر طبق ابلاغیه ای به شهرداری ها اعلام کرده است که در صورت عدم رعایت حریم از دادن پایانکار به ساختمانها خودداری شود ! در ضمن به غیر از این در صورت عدم رعایت حریم در ساخت و ساز ، سازمان توانیر میتواند از افراد خاطی رسماً شکایت کند .

جواب سئوال دوم شما هم 100 % مثبت است !!! وجود خطوط فشارقوی در آنتن دهی تاثیر مستقیم دارد . برای امتحان میتوانید زیر یک دکل فشارقوی با موبایل صحبت کنید تا ببینید صدای طرف مقابل را به هیچ وجه نخواهید شنید !

Farbod.E
9 August 2007, 03:37 PM
اگر دقت كرده‌ باشيد برج‌هاي ونك‌پارك هم توي حريم دكل‌هاي برق هستند و يه‌دفعه يه مهموني كه توي طبقه آخرش رفته بودم قشنگ صداهايي وزوز مانند مي‌شنيدي كه مربوطه به همون دكل‌هاي فشار قوي حاشيه اتوبان همت بود.

خطی که شما میفرمایید خط 14H-22G واقع در بزرگراه همت است با ولتاژ 230 کیلوولت که پست میلاد واقع در برج میلاد را به دیسپاچینگ فوق توزیع و پست بیهقی متصل میکنه ! این خط یکی از استاندارد ترین خط های موجود در کشور است و به هیچ عنوان در حریم هیچ سازه مسکونی قرار نگرفته است :icon_cool

rezasafa2000
9 August 2007, 04:12 PM
دوستان اگه میدان سرو را به سمت شمال - بلوار پاک نژاد -رفته باشید می بینید که دکلها از یادگار امام دو شاخه شده یکی وارد شهرک مسکونی پاسارگاد شده که پس از عبور از وسط محوطه برج بهینه سازان که پشت برجهای ماهان هست در نهایت به یک پست برق ختم و دیگری به سمت برجهای بام تهران در انتهای سعادت اباد رفته ...راستش با این تفاصیل خیلی نگران هستم که این مساله خطرناک باشه

Farbod.E
9 August 2007, 05:16 PM
چی خطرناک باشه؟ این که خط دو شاخه باشد ؟ یا از کنار منزل شما عبور کرده باشد؟

rezasafa2000
9 August 2007, 07:38 PM
کلا عرض میکنم .. چون زیاد با مفاهیم برق و انتقال اشنا نیستم اینطور مبتدی صحبت میکنم ..

A.R.T
9 August 2007, 09:52 PM
به طور کلی عبور خطوط انتقال نیرو در کنار اماکن مسکونی چندان کار صحیحی نیست به 2 علت :
1) مبلمان شهری به هم میخورد و وجود دکلها چهره نامناسبی را در شهر ایجاد میکند
2) ولتاژ بالا و به طبع آن وجود میدان های مغناصیسی اطراف هادی برای بشر مضر و خطرناک است .

اما به چه علت ما خطوط فشارقوی را در شهر میبینیم ؟
به علت توسعه شهری بسیاری از این خطوط که زمانی در بیرون شهر قرار داشتند ، به محوطه شهر وارد شده اند از این دسته میتوان به خط A-122K-3 واقع در خیابان ستارخان اشاره نمود . علت دیگر وجود این دکلها مصرف بالای یک شهر و عدم بودجه کافی جهت نصب کابل است مثل خط 14H-22G واقع در بزرگراه همت و یا خط 22S-444J واقع در بزرگراه صدر .

آیا وجود یک خط فشارقوی برای انسان مضر است ؟

همانطور که در بالا خدمت حشورتان عرض کردم میدانهای مغناطیسی ناشی از ولتاژ بالای خط ، برای انسان مضر است اما طبق استاندارد شماره 121 وزارت نیرو مصوبه سال 1354 عبور خطوط فشار قوی از اماکن و معابر شهری در صورت رعایت حریم مجاز است
برای درک بهتر حریم لطفاً به شکل زیر توجه فرمایید

با توجه به نوع دکل و خطی که از کنار منزل شما رد شده است ، حریم شما رعایت نشده ( که صدالبته محال است ) شما در معرض خطر جدی هستید . در غیر این صورت با آرامش به زندگی در کنار این غول بی شاخ و دم ادامه دهید و نگران هیچ چیز نباشید :icon_cool

سلام
با توجه به عکس، من جاهایی را دیدم که تیر چراغ برق با اتاق خواب 1 یا 2 متر فاصله داشته (مثل خیلی از خونه های در تو ساخت!)
آیا این مشکلی برای ساکنین داره؟

Farbod.E
11 August 2007, 02:35 AM
دوست گرامی خطوطی که شما مشاهده میکنید و به منازل مسکونی بسیار نزدیک است ، خطوط فشار ضعیف میباشد !
البته شایان ذکر است این خطوط نیز دارای حریم میباشند که در صورت عدم رعایت آن ، توسط شرکتهای توزیع اقدام به روکش گذاری بر روی شبکه میشود .

rezasafa2000
11 August 2007, 03:43 PM
یعنی دوست عزیز شما میفرمایید دکل هایی که از شهرک مخابرات و شهرک پاسارگاد و انتهای سعادت آباد گذشته فشار ضعیف هست و خطرناک نمی باشد ؟؟؟؟ در مورد فشار ضعیف حریم ها به چه صورت هست ؟ از کجا میشه فشار ضعیف یا قوی بودن رو از روی دکل متوجه شد ؟

Farbod.E
11 August 2007, 08:43 PM
خیر دوست عزیز !
بنده جوابگوی سئوال A.R.T (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=23038) گرامی بودم!!

rezasafa2000
23 August 2007, 10:16 PM
دوستان عزیز . ببخشید زیاد سوال می پرسم ..طی چند روز گذشته در این مورد زیاد سوال پرسیدم و افراد مختلف نظرات مختلفی داشتن ولی همانطور که گفتید این دکل ها 63 کیلو ولت و مربوط به پست فراز می باشد .. با توجه به مطالبی که شما فرمودید و فاصله حداقل 100 متری با این دکل ایا باز هم خطرناک می باشد یا خیر ؟ و مثلا حریم 50 m برای دکل فشار قوی ایا به این معنی هست که امواج مغناطیسی تا شعاع 50m از دکل وجود دارد و در خارج از این فاصله تاثیری ندارد ...

po2ya
24 August 2007, 01:24 AM
دوستان عزیز . ببخشید زیاد سوال می پرسم ..طی چند روز گذشته در این مورد زیاد سوال پرسیدم و افراد مختلف نظرات مختلفی داشتن ولی همانطور که گفتید این دکل ها 63 کیلو ولت و مربوط به پست فراز می باشد .. با توجه به مطالبی که شما فرمودید و فاصله حداقل 100 متری با این دکل ایا باز هم خطرناک می باشد یا خیر ؟ و مثلا حریم 50 m برای دکل فشار قوی ایا به این معنی هست که امواج مغناطیسی تا شعاع 50m از دکل وجود دارد و در خارج از این فاصله تاثیری ندارد ...

یکم با آرامش مسله رو دنبال کنید و آرامش خودتوون رو حفز کنید هیچ خطری متوجه شما و خانواده گرامیتان نیست !

با توجه به این عکس شما در امنیت کامل به سر میبرید!
:icon_cool

Farbod.E
26 August 2007, 02:51 AM
دوستان گرامی :
به طور کلی قبل از احداث خطوط انتقال نیرو اعم از خطوط توزیع ، فوق توزیع و انتقال به طور حتم و 100% حریم خط توسط بازرسین برق منطقه ای بارها و بارها مورد بازرسی قرار میگیرد و در صورت عدم رعایت حریم توسط پیمانکار ( که 100 البته محال است ) مراتب جهت اصلاح مسیر خط به اطلاع مجری خواهد رسید . در ضمن این استانداردها جهانی میباشند و اعداد ارقام فوق طی انجام آزمایشات مختلف و به شکا کاملاً علمی استخراج شده اند .
لازم دیدم تا از فرصت استفاده کنم و جهت حفظ ایمنی دوستانی که منازلشان در مجاورت خطوط انتقال نیرو است نکات ایمنی لازم را به اطلاعتان برسانم لذا اگر در کنار چنین دکلهایی زندگی میکنید به نکات ذیل کاملا توجه فرمایید :

1) دکل فشار قوی نگه دارنده تعدادی سیم حامل جریان با ولتاژ بسیار بالاست که حتی نزدیک شدن به آن میتواند برای انسان مضر باشد ، لذا تحت هیچ شرایطی به ان دکلها نزدیک نشوید .

2) به هیچ عنوان اتومبیلتان را در زیر خطوط فشار قوی پارک نکنید . احتمال پاره شدن سیم دکل هرچند بسیار پایین است اما محال نیست .

3) در صورتی که در اتومبیل بودید و سیم فشارقوی بر روی اتومبیل شما افتاد به هیچ عنوان از اتومبیل پیاده نشوید چون به محض پیاده شدن پودر میشوید . محفظه اتومبیل مانند یک قفس فاراده عمل خواهد کرد و شما در امان خواهید بود . لطفاً سریعاً با 191 تماس بگیرید تا نیروهای امدادی به کمکتان بیایند .

4) مراقب باشید تا فرزندانتان به هیچ عنوان به دکل نزدیک نشوند و از آن بالا نروند به غیر از خطر برق گرفتگی خطر سقوط نیز آنها را تهدید خواهد کرد .

5) در هنگامی که هوا بارانی است و یا رطوبت هوا بالاست پدیده کرونا در اطراف سیمهای حامل جریان بیشتر میشوند . این پدیده ( شما آن را بیشتر با صدای وز وز میشناسید ) به هیچ عنوان خطرناک نیست لذا نگران نباشید .

6) از کاشتن درخت ، گیاه و گل در زیر خطوط فشارقوی جداً بپرهیزید . گیاهان در زیر چنین خطوطی رشد مناسبی نخواهند داشت ( به جز درختان ) و درختان نیز در اثر رشد میتوانند بعدها ایجاد مزاحمت برای خط کنند !

موفق باشید

eCom2001
26 August 2007, 08:51 AM
دوست عزیز در مورد قفس فاراده توضیح می دین؟

rezrez6630
27 August 2007, 12:19 AM
عزیران توی آبادان دکل های انتقال از وسط شهر آبادان رد شده باعث شگفتی هست مثلا داخل بلوار یا پارکمردم هم عین خیالشون نیست 400و 230 ولتاژ کمی نیست

Farbod.E
27 August 2007, 02:11 PM
دوست عزیز در مورد قفس فاراده توضیح می دین؟
دوست بزرگوار قفس فاراده درحقیقت قفسی است که در هنگام کار با ولتاژ های بالا مهندسین و تکنسینها را محافظت میکند . این قفس اولین بار توسط دانشمند معروف فارادی ساخته شد و بعد از آن اصول کار این قفس به همین نام یعنی قفس فاراده معروف شد .

این نوع قفس به دو شکل طراحی میشود :

1) قفس فاراده برای تجهیزات برق دار :
این قفس از شبکه های فلزی تشکیل شده که در چهار نقطه زمین میشوند . در اثر رانش ولتاژ بر سطح قفس ، توسط زمین دفع میشوند به این طریق هیچ آسیبی به افرادی که بیرون قفس قرار دارند نمیرسد . در آزمایشکاههای فشار قوی و تستینگ از این قفس بسیار استفاده میشود

2) قفس فاراده برای انسان :
این قفس معمولا از جنس فایبرگلاس و یا حتی فلز ساخته میشود که بدنه آن نسبت به زمین ایزوله میباشد . در نتیجه فردی که در این قفس قرار میگیرد هیچ گونه اختلاف پتانسیلی با زمین نخواهد داشت در نتیجه از برق گرفتگی مصون خواهد ماند .
:icon_cool

farzad-sani
27 August 2007, 06:14 PM
اقا فربد خیلی جالب بود یه مورد میشه عکسشو بزارید ببینم چه شکلی هستش ؟

Farbod.E
27 August 2007, 07:38 PM
http://demo.pa.msu.edu/showPic.asp?PID=PID57
http://www.ttr.com/images/m1001.jpg
http://www.physics.umd.edu/lecdem/services/demos/demosj3/j3-23a.gifhttp://www.csus.edu/physics/images/observatory_clip_image003.jpg

houshang.kara
16 October 2007, 01:03 PM
با سلام
من خودم چون محل کار من در کنار این خطوط می باشد دنبال این مطلب زیاد گشتم و در این جا هم چون بحث های جالبی گفته شده فکر کردم من هم شرکت بکنم
اولا قوانینی که مربوط به حدود و حریم عبور سیم ها و دکل فشار قوی می باشد مربوط به سال 1354 می باشد که
الان این قوانین عوض شده است و همین فاصله 55 متر نیز حداقل فاصله می باشد چرا که در خود این فاصله قطب نما جهت شمال و جنوب را اشتباه نشان می دهد زندگی در نزدیکی دکل های برق فشار قوی می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان خون شود.به گزارش بی بی سی یک محقق در بررسی های خود به این نتیجه رسید که کودکانی که در فاصله 200 متری دکل های برق زندگی می کنند 70 درصد بیشتر از کودکانی که در 600 متری این دکل ها هستند در معرض ابتلا به سرطان خون هستند.در انگلیس تخمین زده می شود حدود یک در صد خانه ها در نزدیکی این دکل های فشار قوی برق باشند.گروهی از دانشمندان امواج الکتریکی این دکل ها را مرتبط با سرطان می دانند و بسیاری دیگر این ارتباط را نغض می کنند.از جمله دانشگاه اکسفورد مخالف این نظر است و دلیل بیولوژیک مناسبی برای این امر نمی بیند.آخرین نمونه تحقیقاتی دانشگاه اکسفورد، بین 29000 کودک مبتلا به سرطان بود که در بین آنها 9700 نفر مبتلا به سرطان خون بودند که بین سالهای 1962 تا 1995 بدنیا آمده بودند.از این تعداد 64 نفر در فاصله 200 متری از دکل ها و 258 نفر دیگر در فاصله 200 تا 600 متری از دکل ها زندگی می کردند به هرصورت امیدوارم این مطالب مفید واقع شود.

leyla2006
18 November 2007, 12:36 PM
سلام دوستان
در محل کار من (آموزشگاه )لرزش کمی روی صفحات مانیتور بعضی از اتاقها از جمله اتاق ما،دیده می شودکه مسئولین نه چندان متخصص ،دلیل آنراعبور يک کابل فشار قوی از بعضی نقاط میدانند..در حال حاضر به دليل شرایط خاصم(بارداری)نسبت به این موضوع و اثر مغناطیس احتمالی آن بر سلامتی حساس شده ام اطلاعات گفتگوهای شما عزیزان بسیارمفید بودولی بیشتر در مورد دکل های فشار قوی صحبت کرده بودید،خواهش میکنم در مورد این کابل فشار قوی نیز مرا راهنمایی کنید بی صبرانه منتظر راهنماییتان هستم

Farbod.E
18 November 2007, 04:03 PM
با آرزوی سلامتی برای شما و کوچولوی عزیزتان :
یه استحضار میرساند کابلهایی که در یک ساختمان امکان دارد وجود داشته باشد به هیچ عنوان حاوی جریان فشار قوی نیستند . در حقیقت ماکزیمم ولتاژی که امکان دارد در یک ساختمان وجود داشته باشد 380 ولت است که وجود آن به هیج عنوان برای انسان مضر نیست!
حال اگر منظور شما عبور کابل در بیرون ساختمان است که خب امکان وجود کابل فشار قوی هست .
لطفاً آدرس دقیقتان را در پیام خصوصی برای من قرار دهید تا با بررسی نقشه ها مراتب را به اطلاعتان برسانم!

موفق باشید

shooka
20 November 2007, 11:08 PM
من در مورد خسارت مالی ناشی از عبور شبکه 230 کیلو ولت از املاک شخصی اطلاعاتی می خواستم که هیچ جا پیدا نکردم.می تونید سایت مرتبطی رو به من معرفی کنید.یا اگر خودتون چیزی می دونید؟

alirezasalam
21 November 2007, 12:36 AM
اگه قبلآ عبور کرده که هیچ!
اما اگه تازه می خواد عبور کنه میان سراغتون و کارشناس به قیمت روز حریم رو خریداری می کنه . البته معمولآ بعدش می تونید تو زمین کار کنید و زمینتون رو داشته باشید اما محدودیت های حریم رو که قبلآ توضیح دادم باید رعایت کنید!
اما پولش رو به این زودی نمیدن! زمان می بره. رو قیمت کارشناسی هم می تونید اعتراض بذارید!
زیاد هم دندون گرد نباشید که در این صورت یه واریانت میدن و........... شما می مونید و کلی غبطه!

mah5
28 November 2007, 03:59 PM
كسي مي تونه پست هاي فشار قوي داخل شهر كه خيلي نزديك به مناطق مسكوني است را نام ببرد؟

Farbod.E
28 November 2007, 08:30 PM
دوست گرامی ، تاپیکی که ایجاد کردید تکراری بود که با این تاپیک ادغام شد ! لذا زین پس قبل از ایجاد تاپیک جستجوهای لازم را انجام دهید !

پستهای برق اصولاً به چند دسته تقسیم میشوند .
1) پستهای تغییر دهنده ولتاژ ( پستهای ترانسفرمری)
2) پستهای کلیدزنی ( سوئیچینگ )

البته این دو مورد نیز خود تقسیم بندی های ریز تری نیز دارند که از صحبت ما خارج است . ما پستهای ترانسفورمری را کمی باز میکنیم تا شما بیشتر با آنها آشنا شوید !

این پستها در تقسیم بندی ولتاژی عموماً به دو دسته افزاینده ( نیروگاهی ) و کاهنده تقسیم میشوند . پستهای افزاینده همواره در مجاورت نیروگاهها ساخته میشوند و لذا مردم عادی هیچ گاه نه آنها را میبینند و نه با آنها سر و کار دارند !
پستهای کاهنده پستهایی هستند که شما آنها را بعضاً درشهرها . محلات و حتی در حاشیه شهر مشاهده میکنید . این پستها از لحاظ ولتاژی ( طبق استاندارد ایران ) به صورت ذیل تقسیم بندی میشند

1) پست 400 به 230
2) پست 230 به 63
3) پست 63 به 20
4) پست 20 به 0.4
البته برای رده های ولتاژی 33 ، 11 و حتی 132 کیلوولت هم پستهایی وجود دارند که چون تعداد آنها زیاد نیست از ذکر آنها خودداری کردیم !

پستهایی که در کوچه ها و خیابانها کم و بیش آنها را میبینید و آنها را با اتاقکهای در زرد رنگشان میشناسید در حقیقت همان پستهای 20 کیلوولت هستند که ولتاژ 20 کیلوولت را به 400 ولت ( 380 ولت سه فاز و 220 ولت تکفاز ) تبدیل میکنند . در حقیقت این پستها را ما با نام پستهای توزیع میشناسیم
پستهای 63 کیلوولت نیز کم و بیش در سطح شهر وجود دارند و امکان دارد شما کم و بیش آنها را دیده باشید . نظیر پست 63 کیلوولت آفریقا واقع در خیابان آفریقا نبش میرداماد ، پست 63 کیلوولت الهیه واقع در خیابان فرشته ، پست 63کیلوولت دوشان تپیه واقع در خیابان پیروزی و ....
پستهای 230 کیلوولت به ندرت در شهرها یافت میشوند و اصولاً این پستها را در خارج از شهرها بنا میکنند . صدای وحشتناک قطع کننده های باس بار ، فضای مورد نیاز وسیع ، دکلها و شبکه های عریض و طویل که مبلمان شهری را برهم میزند باعث شده تا چنین پستهایی به ندرت در داخل شهرها وجود داشته باشند . اما .....
تهران ، این شهر بی سر و ته و غول پیکر با این همه جمعیت و این همه مصرف کننده الکتریکی از این قانون و قاعده مستثنی شده و شما به راحتی میتوانید پستهای 230 کیلوولت را در سطح شهر مشاهده نمایید . معمولاً در کنار پستهای 230 کیلوولت ترانسهای 63 و 20 کیلوولت هم قرار میگیرند که در آن صورت این پستها به پستهای 230/63/20 معروف میشوند ! نمونه این پسهتا عبارتند از :
پست 230/63/20 غورخانه واقع در میدان توپخانه
پست 230/63/20 بیهقی واقع در جنوب خیابان بیهقی
پست 230/63/20 میلاد واقع در اتوبان همت جنب بیمارستان میلاد
پست 230/63/20 اوین واقع در اتوبان چمران ابتدای خیابان اوین
پست 230/63/20 پونگ واقع در ضلغ جنوب شرقی میدان پونک
و ....

alirezasalam
28 November 2007, 10:46 PM
و پست 20/63/230/400 تهرانپارس !
همراه با تاورهای رنگ و وارنگ 400 و230 مربوطه!
و البته وسط منطقه مسکونی شهری

البته اون موقع که این پست رو احداث کردند خیلی بیرون شهر بود! اما شهر بهش رسید و حتی از اون هم فراتر رفت

mah5
29 November 2007, 10:11 PM
مرسي
يك سوال ديگه آيا تا به حال افراد محل خاصي به دليل مشكلات حاصل از نزديكي پست برق به منازلشان شكايتي كردند؟ يا در مورد خطرات اين نزديكي تحقيق انجام شده است؟

Farbod.E
30 November 2007, 12:19 AM
شکایتهای زیادی تا به حال توسط مردم صورت گرفته است . که البته راه به جایی نخواهد برد . اما این را بدانید که پستهای برق با حفظ و رعایت کلیه حریمهای لازم که به صورت فنی و مهندسی محاسبه شده اند ساخته میشوند و لذا چندان جای نگرانی وجود ندارد

hm712
2 August 2010, 09:57 PM
میخواستم بدونم حریم قانونی دکل برق 63 کیلو ولت چقدر هست.
با تشکر.
ضمنا اگر منبعش رو هم ذکر کنید خیلی خوبه.
من به موضوع سلامتیش کار ندارم. یه زمینی هست که دکل برق از توش رد میشه و فکر میکنم میخوان بدونن برای ساخت و ساز باید چه فاصله ای رو داشته باشن.

Farbod.E
3 August 2010, 12:53 AM
بنده قبلاً در همین تاپیک تصویری از میزان حریم خطوط گذاشته بودم که متاسفانه به خاطر مسدود شدن سایت آپلود عکس ، آن تصویر از پست بنده پاک شده . اما در هر صورت این تصویر را مجدداً برایتان قرار میدهم.

http://vzz.ir/files/hsezlyjwvfai0hqxk1e5.jpg

mortezagipsy
3 August 2010, 01:47 AM
اين تيرها كه سه تا سيم دارن و تو خيابونها هستن 20 كيلو ولتن ؟
بعد اين ترانسها كه روي بعضي تيرها نصب هست چند ولت رو به چند ولت تبديل مي كنه ؟

Farbod.E
3 August 2010, 09:04 AM
اين تيرها كه سه تا سيم دارن و تو خيابونها هستن 20 كيلو ولتن ؟
بعد اين ترانسها كه روي بعضي تيرها نصب هست چند ولت رو به چند ولت تبديل مي كنه ؟

دوست گرامی من :
اولاً این سئوال شما چه ربطی به این تاپیک داشت ؟ خواهشاً هنگام ارسال مطالبتان دقت نظر بیشتری داشته باشید.
و اما جواب سئوال شما :
بلی ، خطوطی که در داخل شهرها به شکل 3 سیم نصب شده اند در واقع شبکه توزیع 20 کیلوولتی هستند . از نظر رده ولتاژی د ر رده بنده فشار متوسط و از دید تقسیم بندی شبکه ای در رده توزیع قرار میگیرند . این خطوط از پستهای 63 کیلوولتی خارج شده و توسط ترانسهایی که به آن اشاره کردید به سیستم فشارز ضعیف متصل میشوند. در واقع ترانسهایی که بالای تیر برق میبینید ترانسهای 20 کیلوولت به 0.4 ولت ( 400 ولت ) هستند که دارای خروجی 3 فاز 380 ولتی میباشند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به تاپیکهای ذیل مراجعه نمایید :
تولید برق از ابتدا تا انتها (http://www.phalls.com/showthread.php?t=24557)
همه چیز در مورد توزیع برق ! (http://www.phalls.com/showthread.php?t=25553)

mortezagipsy
7 August 2010, 09:21 PM
دوست گرامی من :
اولاً این سئوال شما چه ربطی به این تاپیک داشت ؟ خواهشاً هنگام ارسال مطالبتان دقت نظر بیشتری داشته باشید.
و اما جواب سئوال شما :
بلی ، خطوطی که در داخل شهرها به شکل 3 سیم نصب شده اند در واقع شبکه توزیع 20 کیلوولتی هستند . از نظر رده ولتاژی د ر رده بنده فشار متوسط و از دید تقسیم بندی شبکه ای در رده توزیع قرار میگیرند . این خطوط از پستهای 63 کیلوولتی خارج شده و توسط ترانسهایی که به آن اشاره کردید به سیستم فشارز ضعیف متصل میشوند. در واقع ترانسهایی که بالای تیر برق میبینید ترانسهای 20 کیلوولت به 0.4 ولت ( 400 ولت ) هستند که دارای خروجی 3 فاز 380 ولتی میباشند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به تاپیکهای ذیل مراجعه نمایید :
تولید برق از ابتدا تا انتها (http://www.phalls.com/showthread.php?t=24557)
همه چیز در مورد توزیع برق ! (http://www.phalls.com/showthread.php?t=25553)

ممنون از ÷اسختون. حقیقتش می دونستم سوالم با عنوان تا÷یک چندان ارتباطی نداره, اما با خوندن مطالبی که نوشته بودین این سوال برام مطرح شد و نمی دونستم اون تا÷یکها وجود دارن. سوالم رو ÷یرو نوشته ی زیر مطرح کردم !

دوست گرامی ، تاپیکی که ایجاد کردید تکراری بود که با این تاپیک ادغام شد ! لذا زین پس قبل از ایجاد تاپیک جستجوهای لازم را انجام دهید !

پستهای برق اصولاً به چند دسته تقسیم میشوند .
1) پستهای تغییر دهنده ولتاژ ( پستهای ترانسفرمری)
2) پستهای کلیدزنی ( سوئیچینگ )

البته این دو مورد نیز خود تقسیم بندی های ریز تری نیز دارند که از صحبت ما خارج است . ما پستهای ترانسفورمری را کمی باز میکنیم تا شما بیشتر با آنها آشنا شوید !

این پستها در تقسیم بندی ولتاژی عموماً به دو دسته افزاینده ( نیروگاهی ) و کاهنده تقسیم میشوند . پستهای افزاینده همواره در مجاورت نیروگاهها ساخته میشوند و لذا مردم عادی هیچ گاه نه آنها را میبینند و نه با آنها سر و کار دارند !
پستهای کاهنده پستهایی هستند که شما آنها را بعضاً درشهرها . محلات و حتی در حاشیه شهر مشاهده میکنید . این پستها از لحاظ ولتاژی ( طبق استاندارد ایران ) به صورت ذیل تقسیم بندی میشند

1) پست 400 به 230
2) پست 230 به 63
3) پست 63 به 20
4) پست 20 به 0.4
البته برای رده های ولتاژی 33 ، 11 و حتی 132 کیلوولت هم پستهایی وجود دارند که چون تعداد آنها زیاد نیست از ذکر آنها خودداری کردیم !

پستهایی که در کوچه ها و خیابانها کم و بیش آنها را میبینید و آنها را با اتاقکهای در زرد رنگشان میشناسید در حقیقت همان پستهای 20 کیلوولت هستند که ولتاژ 20 کیلوولت را به 400 ولت ( 380 ولت سه فاز و 220 ولت تکفاز ) تبدیل میکنند . در حقیقت این پستها را ما با نام پستهای توزیع میشناسیم
پستهای 63 کیلوولت نیز کم و بیش در سطح شهر وجود دارند و امکان دارد شما کم و بیش آنها را دیده باشید . نظیر پست 63 کیلوولت آفریقا واقع در خیابان آفریقا نبش میرداماد ، پست 63 کیلوولت الهیه واقع در خیابان فرشته ، پست 63کیلوولت دوشان تپیه واقع در خیابان پیروزی و ....
پستهای 230 کیلوولت به ندرت در شهرها یافت میشوند و اصولاً این پستها را در خارج از شهرها بنا میکنند . صدای وحشتناک قطع کننده های باس بار ، فضای مورد نیاز وسیع ، دکلها و شبکه های عریض و طویل که مبلمان شهری را برهم میزند باعث شده تا چنین پستهایی به ندرت در داخل شهرها وجود داشته باشند . اما .....
تهران ، این شهر بی سر و ته و غول پیکر با این همه جمعیت و این همه مصرف کننده الکتریکی از این قانون و قاعده مستثنی شده و شما به راحتی میتوانید پستهای 230 کیلوولت را در سطح شهر مشاهده نمایید . معمولاً در کنار پستهای 230 کیلوولت ترانسهای 63 و 20 کیلوولت هم قرار میگیرند که در آن صورت این پستها به پستهای 230/63/20 معروف میشوند ! نمونه این پسهتا عبارتند از :
پست 230/63/20 غورخانه واقع در میدان توپخانه
پست 230/63/20 بیهقی واقع در جنوب خیابان بیهقی
پست 230/63/20 میلاد واقع در اتوبان همت جنب بیمارستان میلاد
پست 230/63/20 اوین واقع در اتوبان چمران ابتدای خیابان اوین
پست 230/63/20 پونگ واقع در ضلغ جنوب شرقی میدان پونک
و ....

در صورت نیاز لطفا" به تا÷یک مربوطه منتقلش کنید. :icon_surp

hm712
9 August 2010, 10:51 AM
آقا بیزحمت معنا و کاربرد حریم درجه یک و دو رو تعریف کنید. توی اون تاپیکها پیدا نکردم.

Farbod.E
9 August 2010, 11:29 AM
آقا بیزحمت معنا و کاربرد حریم درجه یک و دو رو تعریف کنید. توی اون تاپیکها پیدا نکردم.

دوست گرامی درود:
بنده فکر میکنم قبلاً در مورد حریمها مطالبی را در تااپیکی عنوان کرده بودم که خب متاسفانه بنده نیز موفق به پیدا کردن آنها نشدم. لذا مجدداً برای شما و دوستانی که شاید سئوال شما را داشته باشند تفاوت این دو حریم را ذکر میکنم . فراموش نکنید که سازمانهای برق منطقه ای در رعایت حریم خطوط فشارقوی بسییار حساس هستند و تحت هیچ شرایطی اجازه ساخت و ساز در حریم خطوط داده نمیشود .
در مسير حريم درجه يك اقدام به هرگونه عمليات ساختماني و ايجاد تأسيسات مسكوني و تأسيسات
دامداري يا باغ و درختكاري و انبارداري تا هر ارتفاع ممنوع مي باشد و فقط ايجاد زارعت فصلي و سطحي و حفر چاه و قنات و راهسازي و شبكه آبياري، مشروط بر اينكه سبب ايجاد خسارت براي تأسيسات خطوط انتقال نگردد بلامانع خواهد بود.
نکته: ايجاد شبكه آبياري و حفر چاه و قنوات و راهسازي در اطراف پايه هاي خطوط نبايد در فاصل ه اي كمتر از سه متر از پي پايهها انجام گيرد.

در حريم درجه دو فقط ايجاد تأسيسات ساختماني اعم از مسكوني و صنعتي و مخازن سوخت تا هر ارتفاع
ممنوع مي باشد.

قاصدك*
5 September 2011, 09:56 PM
سلام
بحث اين 3صفحه رو خوندم ولي به نتيجه قطعي نرسيدم اونجور كه خودم هم سرچ كردم اين جدول رو براي حريم خطوط انتقال فشار قوي پيدا كردم .

http://law.moe.org.ir/HomePage.aspx?TabID=4719&Site=law.moe.org&Lang=fa-IR

ولي نمي دونم اين حريم براي پست ها هم صدق مي كنه يا نه ؟! ما قصدمون خريد يه خونه اس كه حدود 50-60 متر از پست قيطريه (كه فكر مي كنم 230كيلو ولته !!!) فاصله داره و نمي دونم اين فاصله امنه يا خير ؟! البته طبق قوانين شهرداري نبايد مجوز ساخت تو حريم رو بده ولي خب دور زدن قانون همه جا هست ! حالا مي خواستم بدونم تو اين زمينه هم امكان دور زدن هست يا نه ؟
راستي اين مطلب هم كمي نگرانم كرد !!! :(
قبلا يه مقاله شبيه اين خونده بودم

با سلام
من خودم چون محل کار من در کنار این خطوط می باشد دنبال این مطلب زیاد گشتم و در این جا هم چون بحث های جالبی گفته شده فکر کردم من هم شرکت بکنم
اولا قوانینی که مربوط به حدود و حریم عبور سیم ها و دکل فشار قوی می باشد مربوط به سال 1354 می باشد که
الان این قوانین عوض شده است و همین فاصله 55 متر نیز حداقل فاصله می باشد چرا که در خود این فاصله قطب نما جهت شمال و جنوب را اشتباه نشان می دهد زندگی در نزدیکی دکل های برق فشار قوی می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان خون شود.به گزارش بی بی سی یک محقق در بررسی های خود به این نتیجه رسید که کودکانی که در فاصله 200 متری دکل های برق زندگی می کنند 70 درصد بیشتر از کودکانی که در 600 متری این دکل ها هستند در معرض ابتلا به سرطان خون هستند.در انگلیس تخمین زده می شود حدود یک در صد خانه ها در نزدیکی این دکل های فشار قوی برق باشند.گروهی از دانشمندان امواج الکتریکی این دکل ها را مرتبط با سرطان می دانند و بسیاری دیگر این ارتباط را نغض می کنند.از جمله دانشگاه اکسفورد مخالف این نظر است و دلیل بیولوژیک مناسبی برای این امر نمی بیند.آخرین نمونه تحقیقاتی دانشگاه اکسفورد، بین 29000 کودک مبتلا به سرطان بود که در بین آنها 9700 نفر مبتلا به سرطان خون بودند که بین سالهای 1962 تا 1995 بدنیا آمده بودند.از این تعداد 64 نفر در فاصله 200 متری از دکل ها و 258 نفر دیگر در فاصله 200 تا 600 متری از دکل ها زندگی می کردند به هرصورت امیدوارم این مطالب مفید واقع شود.